Julius Bliūdžius/„Olimpinė panorama“ 2018 m. rugpjučio 16 d. 07:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Rinktinės vedlys pažadais nesimėto

Ko daugiau Lietuvos bokso bendruomenėje – nerimo ar optimizmo, susijusio su Tokijo žaidynėmis? To klausėme šalies rinktinės vyr. trenerio Vido Bružo.

V.Bružas paragavo ir komentatoriaus duonos.
pliadisfoto.com nuotr.
V.Bružas paragavo ir komentatoriaus duonos.
   
„Žinote, sporte visi prietaringi. Niekas labai nenori tokių kalbų. Darai, bet stengiesi nesakyti „op“, kol neperšokai griovio. Dirbame, svajojame, bet prognozuoti nenoriu“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ sakė treneris.
 
Lietuvos boksininkai per pastaruosius šešerius metus, praėjusius nuo bronza suspindusios Londono olimpiados, iš Europos čempionatų parvežė tris medalius, bet nė vieno iš pasaulio pirmenybių. 

Nei Evaldas Petrauskas, nei Eimantas Stanionis Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse ketvirtfinalio nepasiekė. Londone 2012 m. E.Petrausko iškovota bronza kol kas yra vienintelis Lietuvos boksininkų olimpinis apdovanojimas, iškovotas po nepriklausomybės atkūrimo. 

„Boksas, kaip ir visos sporto šakos, vertinamos pagal rezultatus. Nepasakyčiau, kad esame aukštai, bet ir nesame žemai. Kažkur per viduriuką, sakyčiau, – dabartinę Lietuvos bokso padėtį trimis sakiniais apibūdina treneris. – Daug, aišku, dar darbo reikia įdėti, kad būtų labai gerai. Bet situacija normali ir esame pasiruošę iškovoti kelialapių į Tokijo olimpines žaidynes.“

Paklaustas to, kas įrašyta šio teksto įžangoje, V.Bružas nusijuokia: „Nerimo visąlaik yra, nes atrankos sistema nuolat keičiama, keičiasi ir sportininkai – vieni nustoja sportuoti, kiti išeina į profesionalus. Bet tai normalu. Manau, nėra Lietuvoje tokių sporto šakų, kurių atstovai būtų ramūs dėl patekimo į olimpines žaidynes. Daug įvairių dalykų turi sutapti į viena, tad nerimo visuomet yra.“

Tie patys lyderiai

Evaldas Petrauskas ir Eimantas Stanionis – šie sportininkai išliks pagrindinės Lietuvos bokso federacijos figūros iš pradžių kovoje dėl Tokijo kelialapių, o po to, jei pateks, ir dėl medalių. Nepaisant to, kad yra pasukęs į profesionalųjį boksą, E.Stanionis žadėjo grįžti ir pamėginti įšokti į Japonijon riedėsiantį traukinį.

„E.Stanionis žadėjo dalyvauti atrankoje. Jis nori dalyvauti olimpinėse žaidynėse, nori iškovoti medalį. Bet ne viskas nuo jo priklauso. Pirmiausia priklausys nuo to, ar pavyks suderinti su klubu ir ar neturės traumų“, – paaiškina V.Bružas. 
 
2015 m. E.Stanionis tapo Europos čempionu, bet po nesėkmingų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių pasuko į profesionalųjį boksą ir kol kas pasiekė šešias pergales iš tiek pat galimų. 

Sėkmingai karjera profesionalų ringe klostosi ir Egidijui Kavaliauskui. Šis boksininkas kelis olimpinius ciklus apskritai buvo viena didžiausių Lietuvos sporto vilčių, bet olimpinėse arenose E.Kavaliauskui fatališkai nesisekė. Tapęs profesionalu E.Kavaliauskas, kuriam dabar 30 metų, jau pasiekė 20 pergalių iš eilės (16 nokautų) ir dukart apgynė Šiaurės Amerikos (NABF) pusvidutinio svorio kategorijos čempiono diržą. Kalifornijoje įsikūręs lietuvis nuolat yra minimas tarp pretendentų pakovoti dėl pasaulio čempiono titulo.


Talentų yra

E.Petrauskas buvo kylantis 20-metis boksininkas, kai 2012 m. Londone iškovojo bronzos medalį. Tačiau prognozės apie įspūdingą karjerą pildėsi tik iš dalies. Bronza 2015 ir 2017 m. Europos čempionatuose – svariausi šilutiškio laimėjimai po Londono, bet turbūt nevisiškai tai, ko buvo tikėtasi po fantastiško olimpinio starto.
 
„Jis patyręs sportininkas, stipraus charakterio. Tikrai nori dalyvauti olimpiadoje ir yra vertas. Nemanau, kad jo karjeros pikas jau praėjo. Stengsimės, kad kuo aukštesnį piką pasiektų prieš Tokijo žaidynes“, – sako rinktinės treneris. 

 „Yra jaunų talentingų vyrų, pavyzdžiui, Saimonas Banys ar Vytautas Balsys. Jie jauni, bet jei dirbs, turės sąlygas, – bus geri boksininkai. Galbūt net pasaulinio lygio. Neaišku, pasiseks jiems ar nepasiseks, bet yra perspektyvūs. Vertindami tai manome, kad Tokijui besiruošianti komanda nėra tokia prasta. Gal nesame tokie stiprūs kaip ankstesnį ciklą, bet kelialapių tikimės iškovoti“, – viliasi V.Bružas.

Medalį laimėti bus sunkiau

Treneris atkreipia dėmesį į tai, kad atvertos durys profesionalams grįžti į mėgėjų boksą konkurenciją olimpinėje atrankoje ir pačiose žaidynėse tik padidins – medalį iškovoti bus dar sunkiau.
 
„Anksčiau būdavo draudžiama grįžti. Jei išėjai, kelio atgal nebuvo. Dabar taip nėra. Prieš Rio de Žaneiro olimpiadą pasikeitė požiūris, buvo pakeistos taisyklės. Jei profesionalas nori grįžti, jei suderina su savo klubu – jis gali. Tarptautinė bokso mėgėjų asociacija (AIBA) netgi tą skatina“, – apie įvykusius pokyčius pasakoja V.Bružas.

Rio de Žaneire didelio bumo dar nebuvo – dalyvavo vos keli profesionalai, ir toli gražu ne patys garsiausi. Tačiau AIBA deda pastangas, kad Tokijuje gerbėjai išvystų daugiau profesionalų bokso žvaigždžių. 

„Manau, tai geras ženklas, didelė reklama boksui. Bus lengviau pritraukti ir rėmėjų, ir žiūrovų, tempti visą mėgėjų boksą į priekį. Aišku, patys sportininkai ir klubai turės apsispręsti. Jei klubas sakys „ne“ arba užsiprašys velniškų pinigų už draudimą, kaip, pavyzdžiui, krepšinyje, daug žvaigždžių gal ir neišvysime. Bet šis barjerų sulaužymas buvo būtinas“, – įsitikinęs rinktinės treneris.

Bet yra ir kita medalio pusė. V.Bružo tikinimu, konkurencija neabejotinai didės, medalį iškovoti bus dar sunkiau, tačiau mėgėjų ir profesionalų varžybų specifika labai skiriasi, kitoks pasirengimas, todėl tikrai nebus taip paprasta profesionalams sugrįžti.  

Profesionalai kelia prestižą

Treneris nesmerkia mėgėjų boksą paliekančių sportininkų. „Jei žiūrėtume tik iš mėgėjų sporto pusės, tada taip, mes nukenčiame, kai tokio lygio boksininkai, kaip E.Kavaliauskas ar E.Stanionis, išeina į profesionalųjį sportą. Bet apskritai Lietuvos bokso lygiui ir ypač prestižui tai labai gerai. Tai yra garbė. Be to, ir patiems sportininkams tai naujos sąlygos tobulėti, užsidirbti, pasiekti didesnį žinomumą“, – pabrėžia V.Bružas.
 
Treneris tikina, kad AIBA prezidentas Ching-Kuo Wu deda ypač dideles pastangas, kad atotrūkis tarp mėgėjų ir profesionalų bokso mažėtų. Įkūrė pusiau profesionalią WSB („World Series of Boxing“) lygą, imasi kitų iniciatyvų. 

„Bet tai velniškai sunkus darbas. Kol kas išties sunkiai sekasi vytis – pritraukti tiek pinigų, tiek rėmėjų, tiek žiūrovų, tiek transliacijų. Dėl to ir einama į kontaktą su profesionalais, kad atsirastų bendrų renginių, bendrų tikslų. Buvo labai didelė atskirtis ir tai trukdė bokso plėtrai“, – aiškina V.Bružas.

Paklaustas, kaip vertina kylantį mišrių kovos menų, galbūt taip pat atimančių iš bokso talentų ir žiūrovų, bumą, treneris išlieka itin diplomatiškas: „Kiekvienas dirba savo darbą. Jei jie nugriebia daug žiūrovų, sportininkų, mes turime dirbti, kad nugriebtume dar daugiau. Neturime žiūrėti kaip į priešus. Turime dar labiau stengtis.“

Moterų boksas ir fanatiškų trenerių stoka

Siekdamas lygybės, kad visose olimpinėse disciplinose vienodai varžytųsi ir vyrų, ir moterų, Tarptautinis olimpinis komitetas prieš 2012 m. žaidynes į olimpinę programą įtraukė ir moterų boksą. Tačiau V.Bružas atsidūsta išgirdęs klausimą apie Lietuvos boksininkių galimybes sužibėti žaidynėse.
 
„Plėtojamas moterų boksas, bet sunkiai. Nėra populiarus. Yra merginų, vyksta varžybos, bet konkurencijos labai mažai. Iš jų kažko tikėtis ir planuoti olimpinėms žaidynėms turbūt negalima, bet dirbama ta kryptimi“, – sako treneris.

Pasak jo, sunku ir dėl to, kad gana vėlai, palyginti su kitomis šalimis, į moterų boksą Lietuvoje atsigręžta. „Kita vertus, visose moterų sporto šakose tas pats. Netgi su krepšininkėmis daug bėdų – nėra šalyje reikiamos konkurencijos, todėl į olimpines žaidynes krepšininkėms, manau, kol kas sunku patekti.“ 

Kita bokso žaizda, pasak V.Bružo, – trenerių darbo sąlygos: „Dirbti būtų kam, bet naujų trenerių beveik neateina. Kodėl? Manau, dėl atlyginimų sistemos. Jauni treneriai uždirba tikrai mažai. Pradedantis treneris gauna 400 eurų, taigi patrauklumas nedidelis. Reikia galvoti valstybiniu mastu, kad sistema keistųsi, nes pritraukti jauną trenerį, siūlant tokį atlyginimą, sudėtinga. Fanatiškų trenerių yra, bet ne tiek daug kaip anksčiau. Dabar žmonės į gyvenimą žiūri praktiškiau, pragmatiškiau. Būna, pabando ir meta, nes mato, kad negalės pragyventi. Tam, kad treneris uždirbtų, reikia rezultatų, o rezultatui pasiekti reikia ne metų ir ne dvejų.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Išplėštas pratęsimas pergalės neatnešė
2018 11 16
Eurolyga
Kauno „Žalgiris“ Eurolygos rungtynėse po pratęsimo pralaimėjo „FC Barcelona Lassa“.
Kviečia nudažyti areną mėlynai
2018 11 16
Akcija
Klaipėdos "Neptūno" kapitonas Simas Galdikas: "Aš ir tu mėlyno kraujo!"
„Rytas“ kratosi A. Blanco kaltinimų
2018 11 16
Situacija
Žiniasklaidoje pasirodžius informacijai apie konfliktą tarp Vilniaus „Ryto“ ir trenerio iš Ispanijos Alberto Blanco, Vilniaus ekipa išplatino savo paaiškinimą.
 
Teko pripažinti prancūzų pranašumą
2018 11 17
U-19
Lietuvos U-19 futbolo rinktinė Europos čempionato atrankos turnyre Maltoje toliau lieka be taškų.
Baigęs karjerą prisijungė prie „Žalgirio“
2018 11 17
Karjera
Ilgametis buvęs Lietuvos futbolo rinktinės futbolininkas Deividas Česnauskis, baigęs futbolininko karjerą, prisijungė prie Vilniaus „Žalgirio“ klubo.
Susitiks su Ispanijos žvaigždynu
2018 11 17
Salės futbolas
Geriausias planetos futbolininkas Ricardinho: "Vytis" vertas vietos Elitiniame Čempionų lygos etape".
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
M. Vasiliauskas: svarbu tęsti ką pradėjau
2018 11 14
Turnyras
Matas Vasiliauskas per du setus nugalėjo 140 pasaulio jaunių raketę.
Jėgas teniso aikštėje išmėgino studentai
2018 11 13
Studentų sportas
Sostinėje surengtos Vilniaus miesto studentų festivalio teniso varžybos. Jose dalyvavo ir žaidėjas iš Pietų Korėjos.
Pasaulio dziudo čempionate – trys pergales
2018 11 17
Dziudo
Portugalijoje vykstančio pasaulio neįgaliųjų dziudo čempionato varžybose lietuvis Osvaldas Bareikis pasiekė tris pergales, bet į pusfinalį neprasibrovė.
JAV iškovojo du čempionų diržus
2018 11 17
Boksas
E. Kavaliauskas trečią kartą apgynė (NABF) pusvidutinio svorio kategorijos čempiono diržą bei pirmą sykį iškovojo WBO tarpkontinentinį diržą.
Pasikeitimai iš vėžių neišmušė
2018 11 16
Bušido
Prieš tradicinį bušido turnyrą „Hero's & KOK World Series“, sostinės „Siemens“ arenoje įvyko oficiali svėrimo ceremonija.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
Lietuvių laukia grėsmingas varžovas
2018 11 15
Interviu
Vilniaus VHC "Šviesa" kapitonas prieš EHF Iššūkio taurės rungtynes: "Mes kuriame klubo istoriją".
Laukia kovos tarptautiniuose turnyruose
2018 11 15
EHF taurė
Ateinantį savaitgalį trys Lietuvos rankinio klubai mes iššūkius užsienio komandoms.
LRL susitikimai pažėrė staigmenų
2018 11 14
LRL
Garliavoje „Kauno Ąžuolas-KTU“ sutriuškino Klaipėdos „Dragūną“, o Kaune „Granitas-Karys“ pirmą kartą šį sezoną įveikė Vilniaus „Šviesą“.
 
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Sugrįžimą pažymėjo graži pergalė
2018 11 12
Sugrįžimas
Lietuvos tinklinio žvaigždė Arvydas Mišeikis sugrįžo padėti Šiaulių klubui.
Moterims atvėrė duris į lenktynes
2018 11 14
Istorija
Prisimenant "Aurum 1006 km lenktynės" istoriją - pasakojimas apie ketvirtąsias, prieš 15 metų įvykusias "Horn Grand Prix 1003 km lenktynes".
Dakare startuos iš 15-os pozicijos.
2018 11 09
Dakaras
Praėjusį Dakarą rekordinį finišą 12-ojoje vietoje pasiekusi A. Juknevičiaus komanda kitąmet startuos iš kol kas aukščiausios lietuviams 15-osios pozicijos.
Ar lenktynininkai moka tik vairuoti?
2018 11 09
Dakaras
„Techninių dienų“ metu Dakaro ralio komandų pilotai ir šturmanai studijuoja bolido sandaros ypatumus, aptaria gedimus, mokosi keisti susidėvinčias detales.
 
Startavo pergale prieš Izraelį
2018 11 17
Akmenslydis
Lietuvos vyrų akmenslydžio rinktinė Europos čempionatą pradėjo pergale.
Lietuvos pora – penkta
2018 11 17
Dailusis čiuožimas
Ledo šokėjai A. Reed ir S. Ambrulevičius varžybose Rusijoje po trumposios programos užima penktą vietą.
Pergalę išplėšė paskutinę minutę
2018 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate „Kaunas Hockey“ komanda svečiuose 3:2 (0:2, 2:0, 1:0) nugalėjo Vilniaus „Hockey Punks“ ekipą.
Lietuvei – pasaulio čempionato bronza
2018 11 17
Fitnesas
Kultūristė Kristina Narbutaitytė iškovojo pasaulio profesionalų čempionato bronzos medalį.
Lietuvių dvejetas pasiekė ketvirtfinalį
2018 11 17
Badmintonas
Lietuvos atstovės Gerda Voitechovkaja ir Vytautė Fomkinaitė pasirodymą Airijoje vykstančiame badmintono turnyre baigė ketvirtfinalyje.
Sporto sirgaliaus savaitgalio gidas
2018 11 16
Anonsas
Savaitgalį Lietuvoje: Čempionų lyga, bokso čempionatas, krepšinio rinktinė ir šaudymo iš lanko varžybos.
 
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Keturi prezidentai steigia naują asociaciją
2018 11 16
Naujovė
Lengvosios atletikos, irklavimo, biatlono ir karatė federacijų vadovai pristato naują organizaciją – Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją.
Pratęsė sėkmingą bendradarbiavimą
2018 11 16
Bendradarbiavimas
Britų Taryba Lietuvoje ir Lietuvos tautinis olimpinis komitetas toliau vystys bendrą veiklą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas