Julius Bliūdžius/„Olimpinė panorama“ 2018 m. rugpjučio 16 d. 07:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Rinktinės vedlys pažadais nesimėto

Ko daugiau Lietuvos bokso bendruomenėje – nerimo ar optimizmo, susijusio su Tokijo žaidynėmis? To klausėme šalies rinktinės vyr. trenerio Vido Bružo.

V.Bružas paragavo ir komentatoriaus duonos.
pliadisfoto.com nuotr.
V.Bružas paragavo ir komentatoriaus duonos.
   
„Žinote, sporte visi prietaringi. Niekas labai nenori tokių kalbų. Darai, bet stengiesi nesakyti „op“, kol neperšokai griovio. Dirbame, svajojame, bet prognozuoti nenoriu“, – LTOK žurnalui „Olimpinė panorama“ sakė treneris.
 
Lietuvos boksininkai per pastaruosius šešerius metus, praėjusius nuo bronza suspindusios Londono olimpiados, iš Europos čempionatų parvežė tris medalius, bet nė vieno iš pasaulio pirmenybių. 

Nei Evaldas Petrauskas, nei Eimantas Stanionis Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse ketvirtfinalio nepasiekė. Londone 2012 m. E.Petrausko iškovota bronza kol kas yra vienintelis Lietuvos boksininkų olimpinis apdovanojimas, iškovotas po nepriklausomybės atkūrimo. 

„Boksas, kaip ir visos sporto šakos, vertinamos pagal rezultatus. Nepasakyčiau, kad esame aukštai, bet ir nesame žemai. Kažkur per viduriuką, sakyčiau, – dabartinę Lietuvos bokso padėtį trimis sakiniais apibūdina treneris. – Daug, aišku, dar darbo reikia įdėti, kad būtų labai gerai. Bet situacija normali ir esame pasiruošę iškovoti kelialapių į Tokijo olimpines žaidynes.“

Paklaustas to, kas įrašyta šio teksto įžangoje, V.Bružas nusijuokia: „Nerimo visąlaik yra, nes atrankos sistema nuolat keičiama, keičiasi ir sportininkai – vieni nustoja sportuoti, kiti išeina į profesionalus. Bet tai normalu. Manau, nėra Lietuvoje tokių sporto šakų, kurių atstovai būtų ramūs dėl patekimo į olimpines žaidynes. Daug įvairių dalykų turi sutapti į viena, tad nerimo visuomet yra.“

Tie patys lyderiai

Evaldas Petrauskas ir Eimantas Stanionis – šie sportininkai išliks pagrindinės Lietuvos bokso federacijos figūros iš pradžių kovoje dėl Tokijo kelialapių, o po to, jei pateks, ir dėl medalių. Nepaisant to, kad yra pasukęs į profesionalųjį boksą, E.Stanionis žadėjo grįžti ir pamėginti įšokti į Japonijon riedėsiantį traukinį.

„E.Stanionis žadėjo dalyvauti atrankoje. Jis nori dalyvauti olimpinėse žaidynėse, nori iškovoti medalį. Bet ne viskas nuo jo priklauso. Pirmiausia priklausys nuo to, ar pavyks suderinti su klubu ir ar neturės traumų“, – paaiškina V.Bružas. 
 
2015 m. E.Stanionis tapo Europos čempionu, bet po nesėkmingų Rio de Žaneiro olimpinių žaidynių pasuko į profesionalųjį boksą ir kol kas pasiekė šešias pergales iš tiek pat galimų. 

Sėkmingai karjera profesionalų ringe klostosi ir Egidijui Kavaliauskui. Šis boksininkas kelis olimpinius ciklus apskritai buvo viena didžiausių Lietuvos sporto vilčių, bet olimpinėse arenose E.Kavaliauskui fatališkai nesisekė. Tapęs profesionalu E.Kavaliauskas, kuriam dabar 30 metų, jau pasiekė 20 pergalių iš eilės (16 nokautų) ir dukart apgynė Šiaurės Amerikos (NABF) pusvidutinio svorio kategorijos čempiono diržą. Kalifornijoje įsikūręs lietuvis nuolat yra minimas tarp pretendentų pakovoti dėl pasaulio čempiono titulo.


Talentų yra

E.Petrauskas buvo kylantis 20-metis boksininkas, kai 2012 m. Londone iškovojo bronzos medalį. Tačiau prognozės apie įspūdingą karjerą pildėsi tik iš dalies. Bronza 2015 ir 2017 m. Europos čempionatuose – svariausi šilutiškio laimėjimai po Londono, bet turbūt nevisiškai tai, ko buvo tikėtasi po fantastiško olimpinio starto.
 
„Jis patyręs sportininkas, stipraus charakterio. Tikrai nori dalyvauti olimpiadoje ir yra vertas. Nemanau, kad jo karjeros pikas jau praėjo. Stengsimės, kad kuo aukštesnį piką pasiektų prieš Tokijo žaidynes“, – sako rinktinės treneris. 

 „Yra jaunų talentingų vyrų, pavyzdžiui, Saimonas Banys ar Vytautas Balsys. Jie jauni, bet jei dirbs, turės sąlygas, – bus geri boksininkai. Galbūt net pasaulinio lygio. Neaišku, pasiseks jiems ar nepasiseks, bet yra perspektyvūs. Vertindami tai manome, kad Tokijui besiruošianti komanda nėra tokia prasta. Gal nesame tokie stiprūs kaip ankstesnį ciklą, bet kelialapių tikimės iškovoti“, – viliasi V.Bružas.

Medalį laimėti bus sunkiau

Treneris atkreipia dėmesį į tai, kad atvertos durys profesionalams grįžti į mėgėjų boksą konkurenciją olimpinėje atrankoje ir pačiose žaidynėse tik padidins – medalį iškovoti bus dar sunkiau.
 
„Anksčiau būdavo draudžiama grįžti. Jei išėjai, kelio atgal nebuvo. Dabar taip nėra. Prieš Rio de Žaneiro olimpiadą pasikeitė požiūris, buvo pakeistos taisyklės. Jei profesionalas nori grįžti, jei suderina su savo klubu – jis gali. Tarptautinė bokso mėgėjų asociacija (AIBA) netgi tą skatina“, – apie įvykusius pokyčius pasakoja V.Bružas.

Rio de Žaneire didelio bumo dar nebuvo – dalyvavo vos keli profesionalai, ir toli gražu ne patys garsiausi. Tačiau AIBA deda pastangas, kad Tokijuje gerbėjai išvystų daugiau profesionalų bokso žvaigždžių. 

„Manau, tai geras ženklas, didelė reklama boksui. Bus lengviau pritraukti ir rėmėjų, ir žiūrovų, tempti visą mėgėjų boksą į priekį. Aišku, patys sportininkai ir klubai turės apsispręsti. Jei klubas sakys „ne“ arba užsiprašys velniškų pinigų už draudimą, kaip, pavyzdžiui, krepšinyje, daug žvaigždžių gal ir neišvysime. Bet šis barjerų sulaužymas buvo būtinas“, – įsitikinęs rinktinės treneris.

Bet yra ir kita medalio pusė. V.Bružo tikinimu, konkurencija neabejotinai didės, medalį iškovoti bus dar sunkiau, tačiau mėgėjų ir profesionalų varžybų specifika labai skiriasi, kitoks pasirengimas, todėl tikrai nebus taip paprasta profesionalams sugrįžti.  

Profesionalai kelia prestižą

Treneris nesmerkia mėgėjų boksą paliekančių sportininkų. „Jei žiūrėtume tik iš mėgėjų sporto pusės, tada taip, mes nukenčiame, kai tokio lygio boksininkai, kaip E.Kavaliauskas ar E.Stanionis, išeina į profesionalųjį sportą. Bet apskritai Lietuvos bokso lygiui ir ypač prestižui tai labai gerai. Tai yra garbė. Be to, ir patiems sportininkams tai naujos sąlygos tobulėti, užsidirbti, pasiekti didesnį žinomumą“, – pabrėžia V.Bružas.
 
Treneris tikina, kad AIBA prezidentas Ching-Kuo Wu deda ypač dideles pastangas, kad atotrūkis tarp mėgėjų ir profesionalų bokso mažėtų. Įkūrė pusiau profesionalią WSB („World Series of Boxing“) lygą, imasi kitų iniciatyvų. 

„Bet tai velniškai sunkus darbas. Kol kas išties sunkiai sekasi vytis – pritraukti tiek pinigų, tiek rėmėjų, tiek žiūrovų, tiek transliacijų. Dėl to ir einama į kontaktą su profesionalais, kad atsirastų bendrų renginių, bendrų tikslų. Buvo labai didelė atskirtis ir tai trukdė bokso plėtrai“, – aiškina V.Bružas.

Paklaustas, kaip vertina kylantį mišrių kovos menų, galbūt taip pat atimančių iš bokso talentų ir žiūrovų, bumą, treneris išlieka itin diplomatiškas: „Kiekvienas dirba savo darbą. Jei jie nugriebia daug žiūrovų, sportininkų, mes turime dirbti, kad nugriebtume dar daugiau. Neturime žiūrėti kaip į priešus. Turime dar labiau stengtis.“

Moterų boksas ir fanatiškų trenerių stoka

Siekdamas lygybės, kad visose olimpinėse disciplinose vienodai varžytųsi ir vyrų, ir moterų, Tarptautinis olimpinis komitetas prieš 2012 m. žaidynes į olimpinę programą įtraukė ir moterų boksą. Tačiau V.Bružas atsidūsta išgirdęs klausimą apie Lietuvos boksininkių galimybes sužibėti žaidynėse.
 
„Plėtojamas moterų boksas, bet sunkiai. Nėra populiarus. Yra merginų, vyksta varžybos, bet konkurencijos labai mažai. Iš jų kažko tikėtis ir planuoti olimpinėms žaidynėms turbūt negalima, bet dirbama ta kryptimi“, – sako treneris.

Pasak jo, sunku ir dėl to, kad gana vėlai, palyginti su kitomis šalimis, į moterų boksą Lietuvoje atsigręžta. „Kita vertus, visose moterų sporto šakose tas pats. Netgi su krepšininkėmis daug bėdų – nėra šalyje reikiamos konkurencijos, todėl į olimpines žaidynes krepšininkėms, manau, kol kas sunku patekti.“ 

Kita bokso žaizda, pasak V.Bružo, – trenerių darbo sąlygos: „Dirbti būtų kam, bet naujų trenerių beveik neateina. Kodėl? Manau, dėl atlyginimų sistemos. Jauni treneriai uždirba tikrai mažai. Pradedantis treneris gauna 400 eurų, taigi patrauklumas nedidelis. Reikia galvoti valstybiniu mastu, kad sistema keistųsi, nes pritraukti jauną trenerį, siūlant tokį atlyginimą, sudėtinga. Fanatiškų trenerių yra, bet ne tiek daug kaip anksčiau. Dabar žmonės į gyvenimą žiūri praktiškiau, pragmatiškiau. Būna, pabando ir meta, nes mato, kad negalės pragyventi. Tam, kad treneris uždirbtų, reikia rezultatų, o rezultatui pasiekti reikia ne metų ir ne dvejų.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Kaunietės metė iššūkį Eurolygos klubui
2019 02 23
Baltijos lyga
Lietuvos komandos Baltijos moterų krepšinio lygoje šįvakar pergalių neiškovojo - krito ir "Aistės-LSU', ir "Šiaulių-Universiteto" merginos.
Amsterdame - lietuviškos pergalės dainos
2019 02 22
Atranka
Lietuvos rinktinė į pasaulio čempionatą vyks kaip stipriausia J grupės komanda - įveikę Nyderlandų krepšininkus mūsiškiai užsitikrino pirmąją vietą.
"Žalgiris" prisiminė pergalės skonį
2019 02 22
Eurolyga
Kauno "Žalgirio" krepšininkai nutraukė nesėkmių Eurolygoje seriją įveikdami autsaiderę, Podgoricos "Budučnost" ekipą.
 
"Stumbro" gretose - gausybė permainų
2019 02 23
A lyga
Iš gilaus žiemos miego prabudęs Kauno „Stumbro“ klubas praeitą savaitę pradėjo ruoštis A lygos batalijoms.
Į žiūrovo širdį beldžiasi per rezultatus
2019 02 22
Interviu
Ramiai išgyvenę tarpsezonį Marijampolės "Sūduvos" vadovai vis dar dairosi pastiprinimo ir siekia į stadioną privilioti dar daugiau žiūrovų.
Vilniaus klubą papildė ispanas
2019 02 22
Naujokas
Vilniaus „Žalgirio“ pasirašė sutartį su saugu iš Ispanijos Pau Moreriu, anksčiau rungtyniavusiu Norvegijos aukščiausioje lygoje.
Australijoje du zuikius nušovė vienu šūviu
2019 02 22
Ėjimas
Lengvaatletis Marius Žiūkas – apie prieštaringas permainas ėjime ir norą varžytis Tokijuje.
Į Europą - paskutinės minutės bilietu
2019 02 21
Bėgimas
Išnaudojo paskutinį šansą: sprinterė Akvilė Andriukaitytė paskutinę normatyvų vykdymo dieną pasiekė reikiamą rezultatą ir pateko į Europos čempionatą.
Liko per pusmetrį nuo medalio
2019 02 20
Trišuolis
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose „PSD Bank Meeting Dusseldorf“ savo jėgas išbandė Lietuvos trišuolininkė Dovilė Dzindzaletaitė.
 
L. Grigelis varžysis turnyro finale
2019 02 23
Dvejetai
Laurynas Grigelis su čeku deneku Kolaru 6:4, 6:1 nugalėjo britą Scottą Claytoną ir kanadietį Adilą Shamasdiną ir prasibrovė į turnyro Italijoje finalą.
Turnyrą pradės maču su prancūzu
2019 02 23
Burtai
Pirmuoju Ričardo Berankio varžovu „Dubai Duty Free Tennis Championship“ tapo 168-oji pasaulio raketė iš Prancūzijos Constantas Lestienne'as
L. Grigelio duetas pasiekė pusfinalį
2019 02 21
Dvejetai
Italijoje vykstančių dvejetų varžybų ketvirtfinalyje ketvirtadienį Laurynas Grigelis su čeku Zdeneku Kolaru įveikė italų duetą ir pateko į pusfinalį.
Iš šuolių sektoriaus - į graplingo ringą
2019 02 22
Graplingo imtynės
Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse šuolio į tolį rungtyje dalyvavęs Tomas Bardauskas dabar rengiasi kovoms graplingo ringe ir jau turi skambių pasiekimų.
Užsieny blizgėjusi lietuvė kausis Vilniuje
2019 02 21
Kovos menai
UFC realybės šou „Ultimate Fighter“ sublizgėjusi kovotoja iš Lietuvos Julija Stoliarenko pradėjo pasiruošimą būsimai kovai, kuri vyks turnyre Vilniuje.
Kovai ruošiasi su geriausiais kovotojais
2019 02 20
Kovotojai
„Su nekantrumu laukiu šios dvikovos ir tikiuosi, kad tai bus dar vienas žingsnis pirmyn mano karjeroje“, – prisipažino kovotojas Igoris Osininas.
 
Į elitą - R. Navardausko keliais
2019 02 19
Moksleivių sportas
Šešiolikmetis kvėdarniškis Aivaras Mikutis žavisi savo kraštiečiu Ramūnu Navardausku ir treniruojasi pas jo pirmąjį trenerį.
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Pergales pasiekė namų komandos
2019 02 21
Lietuvos čempionatas
Rankinio lygoje Klaipėdoje „Dragūnas“ užtikrintai įveikė „Kauno Ąžuolą-KTU“ 37:29, o Vilniuje „Šviesa“ nugalėjo Kauno „Granitą-Karį“ 27:21.
Dėl taurės kausis Utenoje
2019 02 20
Taurė
Keturios stipriausios vyrų ir moterų komandos kovo 2-3 dienomis susigrums dėl Lietuvos rankinio federacijos taurės.
LFR niršta: „Žlugdomas komandinis sportas“
2019 02 20
Finansai
Lietuvos rankinio federacijai užkliuvo sporto finansavimo kriterijai - išplatintame pranešime teigiama, kad žlugdomas net ir krepšinis.
 
Azijiečių barjerą perlipo be vargo
2019 02 22
Paplūdimio tinklinis
Urtė Andriukaitytė ir Vytenė Vitkauskaitė galingai įveikė grupės etapą Kambodžoje vykstančiame FIVB 2 žvaigždučių turnyre.
Šalies čempionate išaušo lemiamų kovų metas
2019 02 22
Moterų tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate startuoja atkrintamosios varžybos. Jau sekmadienį bus aiškios pusfinalio dalyvės.
Kambodžoje pateko į pagrindines varžybas
2019 02 21
Paplūdimio tinklinis
Urtė Andriukaitytė ir Vytenė Vitkauskaitė sėkmingai įveikė FIVB dviejų žvaigždučių turnyro atranką, nugalėdamos Rusijos ir Japonijos tinklininkes.
Iš sniegynų - tiesiai į dykumą
2019 02 21
Ralis
Benedikto Vanago komandoje - darbymetis. Po sėkmingų lenktynių Karelijos sniegynuose automobilį vėl reikia pritaikyti dykumoms.
Finalą lietuviui apkartino avarija
2019 02 19
Motokrosas
Naujam pasaulio motokroso čempionato sezonui besiruošiantis lietuvis Arminas Jasikonis varžybose Anglijoje užėmė trečiąją vietą.
Dakaro visureigį parduoda už 217 000 eurų
2019 02 17
Situacija
„Agrorodeo“ komanda atsisveikina su „Toyota Hilux“ visureigiu, kuriuo Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas du metus važiavo Dakaro ralyje.
 
N. Ališausko klubas liko už borto
2019 02 22
Ledo ritulys
Rygos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja N. Ališauskas, po pralaimėjimo liko per žingsnį nuo KHL atkrintamųjų varžybų.
Estefetei teko įveikti baudos ratą
2019 02 21
Biatlonas
Europos biatlono čempionato mišrių duetų estafetėje lietuviai užėmė 16-ą vietą, o miršrioje ketvertuko estafetėje finišavo priešpaskutiniai.
Lietuviai liko už 80-uko ribos
2019 02 21
Slidinėjimas
Austrijoje vykstančiame pasaulio slidinėjimo čempionate ketvirtadienį į startą stojo aštuoni Lietuvos sportininkai.
Austrijoje liko be pergalių
2019 02 21
Badmintonas
Austrijoje vykstančiame tarptautiniame badmintono turnyre „Austrian Open“ Lietuvos badmintonininkėms pergalių iškovoti nepavyko.
Izraelyje - viena lietuvio pergalė
2019 02 21
Snukeris
Žaidęs su kur kas labiau patyrusiais varžovais 15-metis N. Kolpačenka pasiekė vieną pergalę ir į atkrintamasias Europos U-21 snukerio čempionate nepateko.
Alytiškio taikinyje - Tokijas
2019 02 21
Šaudymas iš lanko
Rolandas Baranauskas siekia tapti pirmuoju lietuviu, kuris dalyvautų paralimpinių žaidynių šaudymo iš lanko varžybose.
 
Akademikų vardai – dviem sporto žmonėms
2019 02 21
Akademija
VDU Švietimo akademijos auditorijoje per Lietuvos olimpinės akademijos ataskaitos suvažiavimą aptarti 2018 m. darbai ir numatytos gairės 2019–iesiems.
LTOK pratęsta tradicija
2019 02 21
Apdovanojimai
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė apdovanojo jubiliejines sukaktis mininčius olimpiniam sąjūdžiui ir šalies sportui nusipelniusius žmones.
LTOK posėdyje – apie pinigus ir renginius
2019 02 21
Pinigai
LTOK vykdomasis komitetas įpareigojo „Olifėjos“ vadovus pateikti siūlymo įkurti bendrovės valdybą galimus finansinius kaštus ir būtinumą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas