LPOK.lt inf. 2018 m. rugpjučio 12 d. 11:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Inventorius - ir trenerių fantazijos reikalas

Aklųjų plaukimo treneriams tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.

Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
   
 Specialios lazdos, skirtos įspėti neregį plaukiką apie artėjančią baseino sienelę. Aklinai užtamsinti plaukimo akiniai, užkertantys galimybę prasiskverbti menkiausiam šviesos blyksniui. Visa tai – Lietuvos neįgaliųjų plaukimo rinktinės bagaže, atkeliavusiame į Europos čempionatą Dubline. Kitaip nei plaukimo kepurių, glaudžių ir kito inventoriaus, masinėje gamyboje specialių lazdų ir akinių nėra, todėl sportininkai ir jų treneriai sukasi, kaip išmano ir viskuo rūpinasi patys. Tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.
 
Lietuvos rinktinės plaukikų Edgaro Matako ir Pauliaus Ašmonto treneriai Dita Kareckienė ir Paulius Stankevičius skirtinguose Dublino baseino takelio galuose baksnoja auklėtinius lazdomis. Gretimame takelyje tą patį daro Pauliaus Ašmonto trenerė Birutė Statkevičienė, padedama Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Neringos Paraščiuk–Balčiūnienės.
 
Tai – visiškai įprastas vaizdas neįgaliųjų plaukimo treniruotėse ir varžybose. Plaukikui priartėjus prie baseino sienelės, jis įspėjamas, kad laikas daryti posūkį arba finišuoti – paliečiamas lazda.
 
„Tai – paprasčiausias spiningo kotas, pirktas žvejybos parduotuvėje. Pats pirkau Kaune, „Akropolyje“, – šypsosi P. Stankevičius, rodydamas savo gamybos įrankį.
 
 
Pasak P. Stankevičiaus, lazdos gamyba – fantazijos reikalas. Kiekviena rinktinė turi skirtingas. Svarbu tik tai, kad lazda būtų saugi naudoti ir prieš varžybas būtų oficialiai patvirtinta čempionato teisėjų.
 
„Vieni naudoja meškerių kotus, kiti tiesiog pasigamina iš neregių vaikščiojimo lazdelių. Antgaliams vieni naudoja medicinines klizmas, kiti poroloną ir taip toliau. Labai saugant, ši lazda tarnauja vieną ar du sezonus. Jeigu ne – tenka keisti dažniau“, – dėsto P. Stankevičius.
 
 
Šios specialios lazdos naudojamos S11 klasėje, kurioje varžosi visi trys Lietuvos rinktinės plaukikai: E. Matakas, M. Dvylaitis ir P. Ašmontas. S11 – visiškai nematančių sportininkų klasė. Nepaisant to, šioje S11 klasėje per oficialias varžybas keliamas dar vienas griežtas reikalavimas – dėvėti aklinai tamsintus plaukimo akinius. Tam, kad per juos garantuotai neprasiskverbtų nė kiek šviesos.
 
Dėl to neregiai plaukikai ir jų treneriai ne vienus metus susidurdavo su ta pačia problema – tokių akinių negamino nė viena plaukimo inventoriaus įmonė. Viskuo vėl tekdavo rūpintis patiems. Dita Kareckienė su šypsena prisimena, kaip automobilių dirbtuvėse prašydavo langų tamsinimo specialistų pagalbos.
 
„Kartais į mane žiūrėdavo lyg būčiau ne viso proto ir klausdavo: o kams jums reikia? Bet po to, viską paaiškinus ir nuolat kreipiantis į tuos pačius specialistus, reaguodavo jau normaliau“, – sako trenerė ir džiaugiasi, kad per 2017 m. pasaulio čempionatą Meksikoje gavo dvejus gamyklinius akinius, kuriuos mūsų plaukikams padovanojo Japonijos plaukimo inventoriaus gamintojas „Swans“.

 
Pasak D. Kareckienės, automobilių langų tamsinimo plėvelė – vienas iš daugelio metodų, kuriuos per metų metus išbandė ji ir kolegos.
 
„Patys bandėme, neišėjo, todėl nutarėme atiduoti specialistams. Specialistai klijuoja, bet vis tiek tobulai neužklijuoja, nes akiniai iš vidaus nėra lygūs. Be to, anksčiau ar vėliau apsineša“, – sako trenerė.
 
P. Ašmonto trenerė B. Statkevičienė pasikliauna kita priemone – dažais. Neregių treneriai į šį reikalą žiūri itin rimtai, nes netinkamai užtamsinti akiniai sportininkui gali reikšti diskvalifikaciją. Kiekvieno plaukiko akinius po finišo tikrina teisėjai.
 
„Imu paprastus plaukimo akinius ir juos nudažau juodai. Aš naudoju automobilių dažus ir dažau dviem sluoksniais. Laukiu kol išdžius ir atidžiai patikrinu prieš šviesą, nes bet koks taškelis šviesos gali reikšti diskvalifikaciją“, – pasakoja B. Statkevičienė.
 
Neįgaliųjų varžybose teisėjai prieš startus tikrina ne tik lazdas ir akinius. Kaip ir sveikųjų plaukime, yra tikrinamos kepuraitės, glaudės ir plaukimo kostiumėliai. Viskas turi atitikti reikalavimus.
 
Europos neįgaliųjų plaukimo čempionatas Dubline vyks rugpjūčio 13–19 d. Jau pirmasdienį ant starto bokštelio kops Lietuvos rinktinės lyderis Edgaras Matakas, dalyvausiantis 50 metrų laisvuoju stiliumi rungties atrankoje. Pernai 19–metis kaunietis tapo šios rungties pasaulio čempionu.
 
Lietuvos plaukikų rungtys Europos čempionate:
 
Edgaras Matakas – 50 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų peteliške (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų nugara (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų krūtine (SB11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų nugara (S11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų krūtine (SB11)
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšinis įveikė dziudo ir triatloną
2018 08 17
U-16
Lietuvos rinktinės marškinėliai - didžiausia Lietuvos šešiolikmečių rinktinės žaidėjų motyvacija startuojančiame čempionate.
Stovyklos pradžia - be užsieniečių
2018 08 16
Treniruotės
Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai ketvirtadienio pavakarę centriniame miesto stadione pradėjo fizinio pasiruošimo stovyklą.
Legionierių nustebino anglų kalbos žinios
2018 08 16
Treniruotės
Vilniaus "Rytas" susirinko į pirmąją treniruotę, kurioje fizinio rengimo treneris atliko ne vieną testą žaidėjų pajėgumui nustatyti.
 
Vilniuje išryškėjo meistriškumo praraja
2018 08 16
Europos lyga
Vilniaus "Žalgirio" futbolininkams nepavyko antrą kartą sulaikyti "Sevilla" puolimo, kuris šįkart sostinės ekipai atseikėjo penkis įvarčius.
"Sūduvai" - istorinė galimybė
2018 08 16
Europos lyga
Marijampolės "Sūduva" atlaikė Jūrmalos "Spartaks" komandos šturmą ir dėl patekimo į Europos lygos pagrindines varžybas kausis su Glalzgo "Celtic".
Lietuvį futbolas atvedė į Tasmaniją
2018 08 16
Svetur
„Tasmanija yra graži valstija su daug nacionalinių parkų, puikia gamta, todėl aš čia iš tiesų esu laimingas“, - teigia futbolininkas G.Kruša.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Pergalingas startas Italijoje
2018 08 15
Turnyras
Laurynas Grigelis ir italas Alessandro Motti pergale praėjo ATP „Challenger“ serijos turnyro Italijoje dvejetų varžybas.
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Rinktinės vedlys pažadais nesimėto
2018 08 16
Boksas
Ko daugiau Lietuvos bokso bendruomenėje – nerimo ar optimizmo, susijusio su Tokijo žaidynėmis? To klausėme šalies rinktinės vyr. trenerio Vido Bružo.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
 
"Velomaratono" dalyviams – trys patarimai
2018 08 17
Maratonas
Artėjant didžiausiam Lietuvoje dviratininkų festivalio startui, tituluotas dviračių sporto asas Tomas Vaitkus pateikė kelias svarbias taisykles tūkstančiams šventės dalyvių.
Velomaratone laukiama 10 tūkst. dalyvių
2018 08 16
Velomaratonas
Devintasis "Velomaratonas" ir vėl kvies profesionalus bei mėgėjus, kuriems pasiūlys skirtingų nuotolių trasas.
„Velomaratonas“ – ne tik dviratininkams
2018 08 15
Anonsas
Devintą kartą rengiama masiškiausia dviračių šventė rugpjūčio 19 d. prie starto linijos tradiciškai sukvies daugiatūkstantinę minią iš visos Lietuvos.
Pralaimėjo ir Liuksemburgui
2018 08 16
U-18
Lietuvos rinktinė 29:34 (11:17) pralaimėjo Liuksemburgo ekipai ir patyrė penktąją nesėkmę Europos jaunių rankinio čempionate.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
 
Vilniuje - geriausių šalies duetų akistata
2018 08 16
Paplūdimio tinklinis
Vilniuje šį savaitgalį vyks Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionato finalinis etapas, kuriame varžysis visi geriausi šalies tinklininkai.
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Laisvę pavertė į betvarkę
2018 08 16
Krosas
Pasak LASF prezidento, autokrose suteiktos laisvės lenktyninkams ne populiarina sportą, o tik paverčia jį pigios ir niekam tikusios technikos suvažiavimu.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
 
"Kaunas Hockey" - naujo trenerio rankose
2018 08 17
Ledo ritulys
Naujuoju „Kaunas Hockey“ vyr. treneriu tapęs komandą „iš vidaus“ pažįstantis Aurimas Gutauskas sieks jėgos ir greičio balanso.
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Paskutinę vasaros naktį - bėgikų vakarėlis
2018 08 17
Bėgimas
„Naktinio Urmo bėgimo 2018“metu – netradicinė vieta, netradicinis laikas ir netgi netradicinis susirinkusiųjų tikslas - ne laimėti, o tiesiog gerai pašėlti.
Lietuviai gerina savo pozicijas
2018 08 16
Diskgolfas
Kroatijoje vykstančiame Europos diskgolfo čempionate savo pozicijas prieš lemiamą ratą pagerino Lietuvos atstovai.
Europos čempionate finišavo penktas
2018 08 16
Neįgaliųjų sportas
Regėjimo negalią turintis 21-erių kaunietis Mindaugas Dvylaitis, besivaržantis S11 klasėje, 100 metrų nugara rungties finale užėmė penktą vietą.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas