LPOK.lt inf. 2018 m. rugpjučio 12 d. 11:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Inventorius - ir trenerių fantazijos reikalas

Aklųjų plaukimo treneriams tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.

Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
   
 Specialios lazdos, skirtos įspėti neregį plaukiką apie artėjančią baseino sienelę. Aklinai užtamsinti plaukimo akiniai, užkertantys galimybę prasiskverbti menkiausiam šviesos blyksniui. Visa tai – Lietuvos neįgaliųjų plaukimo rinktinės bagaže, atkeliavusiame į Europos čempionatą Dubline. Kitaip nei plaukimo kepurių, glaudžių ir kito inventoriaus, masinėje gamyboje specialių lazdų ir akinių nėra, todėl sportininkai ir jų treneriai sukasi, kaip išmano ir viskuo rūpinasi patys. Tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.
 
Lietuvos rinktinės plaukikų Edgaro Matako ir Pauliaus Ašmonto treneriai Dita Kareckienė ir Paulius Stankevičius skirtinguose Dublino baseino takelio galuose baksnoja auklėtinius lazdomis. Gretimame takelyje tą patį daro Pauliaus Ašmonto trenerė Birutė Statkevičienė, padedama Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Neringos Paraščiuk–Balčiūnienės.
 
Tai – visiškai įprastas vaizdas neįgaliųjų plaukimo treniruotėse ir varžybose. Plaukikui priartėjus prie baseino sienelės, jis įspėjamas, kad laikas daryti posūkį arba finišuoti – paliečiamas lazda.
 
„Tai – paprasčiausias spiningo kotas, pirktas žvejybos parduotuvėje. Pats pirkau Kaune, „Akropolyje“, – šypsosi P. Stankevičius, rodydamas savo gamybos įrankį.
 
 
Pasak P. Stankevičiaus, lazdos gamyba – fantazijos reikalas. Kiekviena rinktinė turi skirtingas. Svarbu tik tai, kad lazda būtų saugi naudoti ir prieš varžybas būtų oficialiai patvirtinta čempionato teisėjų.
 
„Vieni naudoja meškerių kotus, kiti tiesiog pasigamina iš neregių vaikščiojimo lazdelių. Antgaliams vieni naudoja medicinines klizmas, kiti poroloną ir taip toliau. Labai saugant, ši lazda tarnauja vieną ar du sezonus. Jeigu ne – tenka keisti dažniau“, – dėsto P. Stankevičius.
 
 
Šios specialios lazdos naudojamos S11 klasėje, kurioje varžosi visi trys Lietuvos rinktinės plaukikai: E. Matakas, M. Dvylaitis ir P. Ašmontas. S11 – visiškai nematančių sportininkų klasė. Nepaisant to, šioje S11 klasėje per oficialias varžybas keliamas dar vienas griežtas reikalavimas – dėvėti aklinai tamsintus plaukimo akinius. Tam, kad per juos garantuotai neprasiskverbtų nė kiek šviesos.
 
Dėl to neregiai plaukikai ir jų treneriai ne vienus metus susidurdavo su ta pačia problema – tokių akinių negamino nė viena plaukimo inventoriaus įmonė. Viskuo vėl tekdavo rūpintis patiems. Dita Kareckienė su šypsena prisimena, kaip automobilių dirbtuvėse prašydavo langų tamsinimo specialistų pagalbos.
 
„Kartais į mane žiūrėdavo lyg būčiau ne viso proto ir klausdavo: o kams jums reikia? Bet po to, viską paaiškinus ir nuolat kreipiantis į tuos pačius specialistus, reaguodavo jau normaliau“, – sako trenerė ir džiaugiasi, kad per 2017 m. pasaulio čempionatą Meksikoje gavo dvejus gamyklinius akinius, kuriuos mūsų plaukikams padovanojo Japonijos plaukimo inventoriaus gamintojas „Swans“.

 
Pasak D. Kareckienės, automobilių langų tamsinimo plėvelė – vienas iš daugelio metodų, kuriuos per metų metus išbandė ji ir kolegos.
 
„Patys bandėme, neišėjo, todėl nutarėme atiduoti specialistams. Specialistai klijuoja, bet vis tiek tobulai neužklijuoja, nes akiniai iš vidaus nėra lygūs. Be to, anksčiau ar vėliau apsineša“, – sako trenerė.
 
P. Ašmonto trenerė B. Statkevičienė pasikliauna kita priemone – dažais. Neregių treneriai į šį reikalą žiūri itin rimtai, nes netinkamai užtamsinti akiniai sportininkui gali reikšti diskvalifikaciją. Kiekvieno plaukiko akinius po finišo tikrina teisėjai.
 
„Imu paprastus plaukimo akinius ir juos nudažau juodai. Aš naudoju automobilių dažus ir dažau dviem sluoksniais. Laukiu kol išdžius ir atidžiai patikrinu prieš šviesą, nes bet koks taškelis šviesos gali reikšti diskvalifikaciją“, – pasakoja B. Statkevičienė.
 
Neįgaliųjų varžybose teisėjai prieš startus tikrina ne tik lazdas ir akinius. Kaip ir sveikųjų plaukime, yra tikrinamos kepuraitės, glaudės ir plaukimo kostiumėliai. Viskas turi atitikti reikalavimus.
 
Europos neįgaliųjų plaukimo čempionatas Dubline vyks rugpjūčio 13–19 d. Jau pirmasdienį ant starto bokštelio kops Lietuvos rinktinės lyderis Edgaras Matakas, dalyvausiantis 50 metrų laisvuoju stiliumi rungties atrankoje. Pernai 19–metis kaunietis tapo šios rungties pasaulio čempionu.
 
Lietuvos plaukikų rungtys Europos čempionate:
 
Edgaras Matakas – 50 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų peteliške (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų nugara (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų krūtine (SB11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų nugara (S11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų krūtine (SB11)
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšininkai iškovojo keliones savo klasėms
2019 05 25
Pirmą kartą surengtame Lietuvos mokyklų 3x3 čempionate Komandą turėjo sudaryti mažiausiai dvi mergaitės ir daugiausiai trys berniukai.
Per atostogas kamuolį keičia meškerė
2019 05 25
Veidas
Naudingiausia „MultiGyn“ moterų lygos krepšinio žaidėja Daugilė Šarauskaitė – apie grybavimą, žvejybą, pabėgimą iš stovyklos, moterų krepšinio realybę.
Kelyje į finalą “Rytas” nušlavė “Neptūną”
2019 05 24
LKL
Audringomis emocijomis paženklintame pusfinalio mače "Rytas" nepaliko vilčių "Neptūnui" ir tiesiausiu keliu žengė į finalą, kur jo jau laukia "Žalgiris".
 
Atsakas į įtarimus – vidinis tyrimas
2019 05 25
Situacija
Klaipėdos „Atlantas“ pranešė, kad pradeda vidinį tyrimą dėl viešoje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie galimai sutartą rungtynių rezultatą.
Nuo skirstytų komandų - viena pozicija
2019 05 24
Čempionų lyga
Paaiškėjus Bulgarijos čempionui, tapo aišku ir tai, kad A lygos laimėtoja Marijampolės "Sūduva" Čempionų lygos atrankos burtuose bus neskirstyta.
Rungtynės Belgrade -  už uždarų durų
2019 05 24
Fanai
Europos čempionato atrankos rungtynės Serbija-Lietuva bus žaidžiamos be žiūrovų, tačiau svečių aistruoliai turi galimybę įsigyti ribotą kiekį bilietų.
5800 km - per 70 dienų
2019 05 24
Bėgimas
Ultrabėgikas Aidas Ardzijauskas surado naują iššūkį.Šį kartą jis per 70 dienų planuoja perbėgti visą Europą nuo šiaurės iki pietų.
Į elito kovas – su didelėmis ambicijomis
2019 05 23
Anonsas
„Džiaugiamės subūrę pajėgią komandą ir tikimės iškovoti kuo daugiau prizinių vietų", - prieš Europos čempionų taurės finalą teigė „Cosma“ prezidentas.
Geriausi Šėtos bėgimo prizai – vaikams
2019 05 23
Bėgimas
Gegužės 26 d. vyks „Šėtos bėgimas“, skirtas Šėtos miestelio 657-osioms metinėms. Kartu tai bus jau devintasis Lietuvos bėgimo taurės (LBT) etapas.
 
Burtai lėmė akistatą su pažįstamu varžovu
2019 05 24
Burtai
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pirmajame "French Open" turnyro rate žais su belgu Davidu Goffinu.
Pirmas turnyras abejingų nepaliko
2019 05 22
Turnyras
Paaiškėjo penkių skirtingų grupių SEB arenos 10-mečio taurės turnyro nugalėtojai. Bent viename iš penkių finalų vyko tikra drama.
Naudingiausia teniso mokytis vasarą
2019 05 21
Tenisas
Jau 11 metų veikianti Vilniaus teniso akademija pateikia bent penkias priežastis, kodėl vertėtų teniso mokytis būtent vasarą.
Debiutinis turnyras paženklintas rekordu
2019 05 23
Graplingo imtynės
Į pirmąkart istorijoje Aukštaitijos sostinėje surengtą Panevėžio miesto atvirąjį graplingo čempionatą susirinko beveik 200 atletų.
"Boksas - ne galvų daužymas"
2019 05 21
Boksas
JAV gyvenantis olimpietis Egidijus Kavaliauskas įsitraukė į Olimpinės dienos bumą ir mokė žinomus šalies žmones bokso paslapčių
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
 
Lietuvį „Giro d'Italia“ sustabdė skausmas
2019 05 25
Lenktynės
„Nuostabiajam lūzeriui“ Ignatui Konovalovui liūdesį dėl pasitraukimo iš prestižinių lenktynių malšina komandos lyderio pergalės džiaugsmas.
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2019 05 21
MTB
Per 1000 įvairaus amžiaus dviratininkų pradėjo naują MTB dviračių lenktynių sezoną Druskininkų maratonu.
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Pagerbė čempionus ir išdalino prizus
2019 05 24
Rankinis
2018-2019 metų rankinio sezono uždarymo metu LRF vadovas D. Pasvenskas teigė, kad tiek vyrų, tiek moterų čempionatai buvo įtempti ir nenuspėjami.
Lemiamame mūšyje – dramatiška atomazga
2019 05 22
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lyga turi naujas čempiones. Auksą lemiamose finalo rungtynėse išplėšė Kauno rajono „Cascados–Garliavos SM“ komanda (VIDEO).
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
 
Naujas duetas sėkmingai išlaikė egzaminą
2019 05 25
Paplūdimio tinklinis
Gerda Grudzinskaitė ir Karolė Virbickaitė sėkmingai pasirodė Tarptautinės tinklinio federacijos (FIVB) vienos žvaigždutės serijos turnyre „Boracay Open“.
Tikslas – pakeisti požiūrį į tinklinį
2019 05 22
Interviu
Italijoje žaidžianti tinklininkė I.Sorokaitė: „Lietuvoje nėra tokios tinklinio, kaip profesionalaus sporto, kultūros. Tokios, kokia yra krepšinyje.“
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuvių kelyje – netikėtos kliūtys
2019 05 25
Ralis
Europos ralio čempionato etape „Rally Liepaja“ startavo ir keli ekipažai iš Lietuvos, tačiau jau pirmoji varžybų diena jiems pažėrė begalę netikėtumų.
Vėl patikėjo seniausio klubo vairą
2019 05 25
Rinkimai
Lietuvos automobilių klubui ir toliau vadovaus Rolandas Dovidaitis. Jis perrinktas naujai ketverių metų kadencijai.
Lenktynės taps atsisveikinimu su bolidu
2019 05 24
Ralis
Simboliniu lenktynininko Vytauto Švedo atsisveikinimu su dvylika metų tarnavusia technika taps šį savaitgalį Latvijoje startuosiantis Liepojos ralis.
 
Lietuva be tarptautinio ledo ritulio neliks
2019 05 24
Ledo ritulys
IIHF kongresas patenkino asociacijos „Hockey Lietuva“ prašymą Lietuvoje surengti dvidešimtmečių pirmenybes.
Olimpiniame kelyje - galingi varžovai
2019 05 24
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai trečiajame olimpinės atrankos etape susitiks su Slovėnijos,Japonijos rinktinėmis ir dar viena komanda, paaiškėsiančia gruodį.
Lietuvės sulaukė istorinio IIHF sprendimo
2019 05 23
Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) kongrese nuspręsta, jog Lietuvos moterų rinktinė pirmą kartą istorijoje dalyvaus pasaulio čempionate.
Lietuvės viltis sumindė žirgas
2019 05 25
Šiuolaikinė penkiakovė
Šiuolaikinės penkiakovės Pasaulio taurės ketvirtajame etape Prahoje (Čekija) Ieva Serapinaitė užėmė 34-ąją vietą.
Dėl titulų kovojo 60 moterų ir 65 vyrai
2019 05 25
Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir moterų čempionatai. Absoliučiais čempionais tapo G.Bražaitė ir Ž.Stanulis.
Lietuviui – Pasaulio taurės bronza
2019 05 25
Baidarių ir kanojų irklavimas
Artūras Seja Pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybose Lenkijoje nusileido tik olimpiniam čempionui ir vicečempionui.
 
B.Daviesas papildė išrinktųjų gretas
2019 05 25
Renginys
„McDonald‘s žvaigždžių alėjoje“ Kaune atidengtas „Žalgorio“ vidurio puolėjo Brandono Davieso delno įspaudas.
Lietuvos olimpiniam krikštui – 95-eri
2019 05 25
Istorija
Gegužės 25 dieną sukanka 95-eri metai, kai Lietuva debiutavo olimpinėse žaidynėse. Tai įvyko Paryžiuje, Pershingo stadione, 1924 m.
Geriausias kadras – avarija Abu Dabyje
2019 05 24
Konkursas
LSŽF kartu su naujienų portalais 15min.lt ir sportas.info rengiamo „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso ketvirtuoju šių metų laureatu tapo V. Pilkauskas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas