LPOK.lt inf. 2018 m. rugpjučio 12 d. 11:43 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Inventorius - ir trenerių fantazijos reikalas

Aklųjų plaukimo treneriams tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.

Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
Inventoriui pagaminti pasitelkia ir žūklės parduotuvių produkciją
   
 Specialios lazdos, skirtos įspėti neregį plaukiką apie artėjančią baseino sienelę. Aklinai užtamsinti plaukimo akiniai, užkertantys galimybę prasiskverbti menkiausiam šviesos blyksniui. Visa tai – Lietuvos neįgaliųjų plaukimo rinktinės bagaže, atkeliavusiame į Europos čempionatą Dubline. Kitaip nei plaukimo kepurių, glaudžių ir kito inventoriaus, masinėje gamyboje specialių lazdų ir akinių nėra, todėl sportininkai ir jų treneriai sukasi, kaip išmano ir viskuo rūpinasi patys. Tenka apsilankyti žvejybos reikmenų parduotuvėse, vaistinėse ir net automobilių remonto dirbtuvėse.
 
Lietuvos rinktinės plaukikų Edgaro Matako ir Pauliaus Ašmonto treneriai Dita Kareckienė ir Paulius Stankevičius skirtinguose Dublino baseino takelio galuose baksnoja auklėtinius lazdomis. Gretimame takelyje tą patį daro Pauliaus Ašmonto trenerė Birutė Statkevičienė, padedama Lietuvos aklųjų sporto federacijos generalinės sekretorės Neringos Paraščiuk–Balčiūnienės.
 
Tai – visiškai įprastas vaizdas neįgaliųjų plaukimo treniruotėse ir varžybose. Plaukikui priartėjus prie baseino sienelės, jis įspėjamas, kad laikas daryti posūkį arba finišuoti – paliečiamas lazda.
 
„Tai – paprasčiausias spiningo kotas, pirktas žvejybos parduotuvėje. Pats pirkau Kaune, „Akropolyje“, – šypsosi P. Stankevičius, rodydamas savo gamybos įrankį.
 
 
Pasak P. Stankevičiaus, lazdos gamyba – fantazijos reikalas. Kiekviena rinktinė turi skirtingas. Svarbu tik tai, kad lazda būtų saugi naudoti ir prieš varžybas būtų oficialiai patvirtinta čempionato teisėjų.
 
„Vieni naudoja meškerių kotus, kiti tiesiog pasigamina iš neregių vaikščiojimo lazdelių. Antgaliams vieni naudoja medicinines klizmas, kiti poroloną ir taip toliau. Labai saugant, ši lazda tarnauja vieną ar du sezonus. Jeigu ne – tenka keisti dažniau“, – dėsto P. Stankevičius.
 
 
Šios specialios lazdos naudojamos S11 klasėje, kurioje varžosi visi trys Lietuvos rinktinės plaukikai: E. Matakas, M. Dvylaitis ir P. Ašmontas. S11 – visiškai nematančių sportininkų klasė. Nepaisant to, šioje S11 klasėje per oficialias varžybas keliamas dar vienas griežtas reikalavimas – dėvėti aklinai tamsintus plaukimo akinius. Tam, kad per juos garantuotai neprasiskverbtų nė kiek šviesos.
 
Dėl to neregiai plaukikai ir jų treneriai ne vienus metus susidurdavo su ta pačia problema – tokių akinių negamino nė viena plaukimo inventoriaus įmonė. Viskuo vėl tekdavo rūpintis patiems. Dita Kareckienė su šypsena prisimena, kaip automobilių dirbtuvėse prašydavo langų tamsinimo specialistų pagalbos.
 
„Kartais į mane žiūrėdavo lyg būčiau ne viso proto ir klausdavo: o kams jums reikia? Bet po to, viską paaiškinus ir nuolat kreipiantis į tuos pačius specialistus, reaguodavo jau normaliau“, – sako trenerė ir džiaugiasi, kad per 2017 m. pasaulio čempionatą Meksikoje gavo dvejus gamyklinius akinius, kuriuos mūsų plaukikams padovanojo Japonijos plaukimo inventoriaus gamintojas „Swans“.

 
Pasak D. Kareckienės, automobilių langų tamsinimo plėvelė – vienas iš daugelio metodų, kuriuos per metų metus išbandė ji ir kolegos.
 
„Patys bandėme, neišėjo, todėl nutarėme atiduoti specialistams. Specialistai klijuoja, bet vis tiek tobulai neužklijuoja, nes akiniai iš vidaus nėra lygūs. Be to, anksčiau ar vėliau apsineša“, – sako trenerė.
 
P. Ašmonto trenerė B. Statkevičienė pasikliauna kita priemone – dažais. Neregių treneriai į šį reikalą žiūri itin rimtai, nes netinkamai užtamsinti akiniai sportininkui gali reikšti diskvalifikaciją. Kiekvieno plaukiko akinius po finišo tikrina teisėjai.
 
„Imu paprastus plaukimo akinius ir juos nudažau juodai. Aš naudoju automobilių dažus ir dažau dviem sluoksniais. Laukiu kol išdžius ir atidžiai patikrinu prieš šviesą, nes bet koks taškelis šviesos gali reikšti diskvalifikaciją“, – pasakoja B. Statkevičienė.
 
Neįgaliųjų varžybose teisėjai prieš startus tikrina ne tik lazdas ir akinius. Kaip ir sveikųjų plaukime, yra tikrinamos kepuraitės, glaudės ir plaukimo kostiumėliai. Viskas turi atitikti reikalavimus.
 
Europos neįgaliųjų plaukimo čempionatas Dubline vyks rugpjūčio 13–19 d. Jau pirmasdienį ant starto bokštelio kops Lietuvos rinktinės lyderis Edgaras Matakas, dalyvausiantis 50 metrų laisvuoju stiliumi rungties atrankoje. Pernai 19–metis kaunietis tapo šios rungties pasaulio čempionu.
 
Lietuvos plaukikų rungtys Europos čempionate:
 
Edgaras Matakas – 50 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų laisvu stiliumi (S11)
 
Edgaras Matakas – 100 metrų peteliške (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų nugara (S11)
 
Mindaugas Dvylaitis – 100 metrų krūtine (SB11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų nugara (S11)
 
Paulius Ašmontas – 100 metrų krūtine (SB11)
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuva - nematytas karjeros taškas
2019 01 22
Legionierius
„Sintek-Jonava“ gynėjas Jalenas Bradley – apie Rimantą Grigą, europietišką krepšinį ir draugą iš „Žalgirio“.
Už taiklų metimą - 100 tūkst. eurų
2019 01 22
Karaliaus Mindaugo taurė
Per „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės turnyrą vienas žiūrovas turės galimybę laimėti Lietuvoje dar nematyto dydžio premiją.
Pristatė naujus sirgalių marškinėlius
2019 01 22
Atributika
Šarūnas Mazalas: sirgaliai pereina į naują lygį - tribūnose kuria spektaklį, ne mažiau įdomų už pačias rungtynes.
 
„Žalgirio“ gretose - naujokas iš Ispanijos
2019 01 22
Naujokas
Vilniaus "Žalgirio" futbolo klubas pasirašė sutartį su ryškiu naujoku - 49 rungtynes "La Liga" čempionate sužaidusiu Victoru Perezu.
A. Skarbalius įvertino metų geriausiuosius
2019 01 22
A. Skarbalius pasidalino mintimis apie geriausią metų žaidėją, A lygą pakeitusius legionierius ir A.Skarbalių pakeitusį Valdą Urboną.
Nerimauja, kad neįmuša puolėjai
2019 01 22
Pasiruošimas
Marijampolės „Sūduvos“ vyriausiasis treneris Vladimiras Čeburinas: „Norėtųsi, kad įmuštų ir puolėjai“.
Latvijoje - trys lietuvių medaliai
2019 01 21
Varžybos
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose - Urtės Baikštytės, Benedikto Mickaus ir Rapolo Sauliaus pergalės.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
 
G. Sabeckis įrodė dar turintis parako
2019 01 21
Turnyras
Tarptautiniame ITF teniso turnyre Vilniuje - Gvido Sabeckio triumfas.
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
Paaiškėjo Lietuvos imtynių čempionai
2019 01 21
Imtynės
Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate buvo išdalinti net 28 apdovanojimų komplektai.
Lietuviai iškovojo keturis medalius
2019 01 21
Džiudžitsu
Lisabonoje (Portugalija) pasibaigusiame Europos brazilų džiudžitsu čempionate Lietuvos sportininkai iškovojo visų spalvų medalius.
Serbijos ringe – auksas ir sidabras
2019 01 21
Boksas
Aštuntajame tarptautiniame moterų bokso turnyre „Tautų taurė“ aukso medalį iškovojo Gabrielė Diekontaitė, sidabrą – Iveta Lešinskytė.
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
LMRL lyderės sustiprino savo pozicijas
2019 01 21
Moterų rankinis
LMRL trečiąjį ratą pergale pradėjo praėjusių metų čempionės Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
 
"LSU-Dextera" patiesė dvi Vilniaus ekipas
2019 01 22
Moterų tinklinis
Moterų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės prieš aukščiau turnyro lentelėje esančias komandas iškovojo Kauno "LSU-Dexteros" komanda.
Pamokė Baltijos lygos čempiones
2019 01 21
Moterų tinklinis
Lietuvos tinklinio čempionė Kauno "Kauno-VDU" komanda savaitgalį iškovojo dvi puikias pergales Baltijos moterų lygoje.
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Ralis žiemą - ypatingas
2019 01 22
Ralis
Justas Tamašauskas: „Ralis žiemą reikalauja ypač daug pasiruošimo“
Mirtinos klaidos stebint ralio varžybas
2019 01 22
Ralis
Ralio dalyviai turi būti užtikrinti ne tik trasos būkle ar savo bolidu, bet ir žiūrovų sveiku protu.
"RR Team" duetas grįžta į ralio trasas
2019 01 21
Ralis
Metų pertrauką ralyje padaręs Renaldo Šeinausko ir Rūtos Krikščiūnaitės duetas duetas pasirodys "Winter Rally" varžybose.
 
„Sartų“ lenktynėse – solidūs prizai
2019 01 22
Lenktynės
„Sartų“ lenktynių žiūrovus džiugins 7 bėgimai, o sportininkus - 17 600 eurų prizinis fondas
Rinktinės treneris dirbs Vokietijoje
2019 01 22
Treneris
Lietuvos ledo ritulio rinktinės treneris Danielis Lacroix išbandys vyriausiojo trenerio rolę Vokietijos aukščiausioje lygoje.
Orientavimosi sporte - kartų kaita
2019 01 22
Orientavimasis
Visagine įvykusiame Lietuvos orientavimosi sporto slidėmis čempionate ilgoje bei estafečių trasose buvo karūnuoti nauji čempionai.
Lietuvės - Baltijos regiono čempionės
2019 01 22
Lėkščiasvydis
Lietuvos lėkščiasvydininkės įrodė, jog yra vertos stipriausio moterų klubo Baltijos šalyse titulo.
„Kinijoje bus mano smėlio dėžė“
2019 01 22
Plaukimas
Danas Rapšys - apie patekimą į pasaulio plaukimo Čempionų lygą, pinigus, naująjį automobilį ir priežastį, dėl kurios teko klūpėti prieš trenerę.
„Ambersail 2“ triumfą paženklino rekordas
2019 01 22
Jachtos
Lietuvos buriuotojų jachta „Ambersail 2“ 44 sek. pagerino lenktynių aplink Barbadoso salą rekordą ir gaus tradicinį jūrininkų prizą – romo.
 
Posėdyje – apie pinigus, planus, renginius
2019 01 21
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtintos 2018 metų LTOK biudžeto apyskaita, veiklos ataskaita ir LTOK finansinio audito ataskaita.
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas