Neringa Jonavičienė 2018 m. rugpjučio 4 d. 12:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lanką jaukinasi visą gyvenimą

Senomis japonų tradicijomis persmelktame kyudo svarbiausia ne taiklumas, o šūvio atlikimas.

Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
pliadisfoto.com nuotr.
Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
   
Laikydamiesi japonų tradicijų, kyudo mokiniai, vadinami kyudokomis, dėvi tradicinę aprangą, tačiau tai – ne vienintelis jų skiriamasis bruožas. Įprastai lankininkai stengiasi kuo tiksliau pataikyti į taikinį ir surinki kuo daugiau taškų, o kyudo didžiausias dėmesys skiriamas tam, kaip atliekamas šūvis.

Šūvį sudaro išsamiai aprašyti aštuoni žingsniai, apibrėžiantys tai, kaip kyudoka turi atsistoti, paimti lanką, jį pakelti, įtempti, įdėti strėlę, išlaikyti tam tikrą kūno padėtį. 

Šiuos žingsnius išmoksta kiekvienas ir tobulina visą gyvenimą. „Tikslas – tuos žingsnius atlikti nieko nuo savęs nepridedant. Jei parašyta pakelti rankas 45 laipsnių kampų, jas ir reikia pakelti 45 laipsnių kampu, nekeliant pečių ir nieko neiškreipiant“, – aiškino Lietuvos kyudo federacijos vadovė Ringa Baltrušaitė.

Prieš dešimtmetį seminare Rygoje pirmą kartą kyudo pamačiusi, su mokytojais susipažinusi ir ryšius užmezgusi R. Baltrušaitė susižavėjo šaudymu iš didelio asimetriško japonų lanko.

Pradėjusi užsiiminėti kyudo Lietuvoje, su bendraminčiais įkūrusi federaciją, šiuo metu R. Baltrušaitė jau yra ir Europos kyudo federacijos generalinė sekretorė: „Gal tai nėra labai svarbu, tačiau manau, kad tai reiškia, jog mus, lietuvius, pastebi ir vertina mūsų pastangas.“

Egzaminuoja japonai

Laikantis japonų kovų menų tradicijų kyudo sportininkų meistriškumas vertinamas kategorijomis, vadinamomis danais. Danai suteikiami laikant egzaminus, kurių metu vertinami visi judesiai – nuo įžengimo į salę, lanko įtempimo iki išėjimo. Egzaminus vykdo tik 8 ar 9 daną turintys japonai, kol kas šios misijos niekam kitam nepatikintys. 

„Matyt, jie taip elgiasi matydami kitų kovos menų nukrypimus nuo pirminės jų esmės, leidus egzaminuoti ir danus suteikti užsieniečiams, – svarstė vadovė. – Todėl atvyksta senučiukai japonai ir mėnesį skiria europiečių kyudokų egzaminams.“ 

Japonams išlaikyti kyudo grynumą iš dalies pavyksta dėl palyginti nedidelio populiarumo – Europoje juo užsiima vos 3 000 žmonių. 

Brandus užsiėmimas

Šiuo metu danai suteikti devyniems lietuviams, trys iš jų turi trečiąjį daną. Tai kol kas aukščiausi mūsų šalies sportininkų įvertinimai. Visi jie priklauso moterims, tarp kurių – ir R. Baltrušaitė. Lietuvoje tarp kyudo užsiimančiųjų 18 žmonių daugiau moterų, nors pasaulyje kyudo populiaresnis tarp vyrų. 

Pasak R. Baltrušaitės, kyudo nėra užsiėmimas, įtraukiantis nuo mažų dienų, dažniausiai juo susidomi subrendę žmonės. Japonijos universitetuose viena iš disciplinų yra kovos menas, o nemažai studentų pasirenka kyudo. Lietuvoje juo taip pat užsiima jau suaugę žmonės: „Pats šaudymas iš lanko labai lėtas sportas, tai – ne krepšinis. O kyudo viskas vyksta dar lėčiau, tai specifinis užsiėmimas, kažkas tarp šaudymo iš lanko ir ceremonijų, todėl ir nėra masiškas.“ 

Vienos kyudo mokyklos pabrėžia estetikos, kitos – produktyvumo svarbą. Šie skirtumai egzistuoja dėl to, kad jos atsirado iš skirtingų praktikų – karinių, ceremoninių ar kontempliatyvių. Pastarųjų mokyklų atstovams šaudymas iš lanko yra meditacija veiksmo metu, jie nedalyvauja varžybose ar egzaminuose, jiems nesvarbus nei taiklumas, nei atlikimas. 


Lietuviai – tarp lyderių

Nors vis daugiau šiuolaikinių lankininkų kyudo yra sportas, kur siekiama surinkti maksimalų taškų skaičių, dauguma kyudo gerbėjų siekia „teisingo pataikymo teisingai iššovus“.

„Aišku, mes taip pat turime varžybas, kurių metu vertinamas taiklumas, tačiau tai nelemia sportininko meistriškumo“, – pabrėžė R. Baltrušaitė.

Lietuvoje varžybos vyksta keletą kartų per metus, taip pat lietuviai varžosi ir užsienyje. 

Kas dvejus metus vyksta Europos kyudo čempionatai, kas ketverius – pasaulio čempionatai. 

Šiais metais Japonijoje vyko trečiasis kyudo pasaulio čempionatas, kuriame lietuvių komanda laimėjo ketvirtąją vietą. „Mes patys važiuodami nesitikėjome tokio rezultato, sakiau, kad svarbu nelikti paskutiniams, – prisiminė R. Baltrušaitė. – Mūsų federacija dar labai jauna, savo šalyje neturime gilių tradicijų, mokytojų, mokomės patys, kiek galime.“

Kyudo mokytojais tampa ne vieną dešimtį metų tuo užsiimantys žmonės. Lietuviai palaiko ryšius su Vokietijoje gyvenančiais Feliksu ir Connie Hoffais. Jie kiekvieną spalį atvažiuoja į Lietuvą, rengia čia seminarus ir taiso savarankiškai besimokančių mokinių klaidas. Šie, jei tik turi galimybių, patys važiuoja į seminarus užsienyje. 

„Mums, europiečiams, svarbios varžybos ir egzaminai. Norisi, kad būtų suteiktas aukštesnis danas, tai yra tam tikras stimulas. Japonai gali daryti dėl darymo, o europiečiai nori rezultato, turi būti tikslas, laipteliai, kuriais jie lipa“, – pastebėjo R. Baltrušaitė. 

Ilgalaikė investicija

Kyudo nėra brangus užsiėmimas, tačiau pradedantieji turi investuoti. Nenaujas lankas kainuoja nuo 200, o naujas nuo 500 eurų, strėlių komplektas – per 100 eurų, apranga – 200 eurų, pirštinė – 200 eurų. „Tačiau tai ilgalaikė investicija. Mano pirštinei – jau 10 metų ir dar nesiruošiu jos keisti. Nusipirkus pirmą lanką, po kelerių metų jį prireikia keisti, nes, kūnui pripratus valdyti šį keistą daiktą, reikia stipresnio. Strėlių komplektas gali būti naudojamas ne vienus metus“, – aiškino R. Baltrušaitė. 

Žiemą Lietuvos kyudo sportininkų išlaidas papildo salės nuomos kaina, o vasarą jie treniruojasi Vingio parke. Ypatingo fizinio pasiruošimo šiai veiklai nereikia, tačiau, norėdami sustiprinti kūną, jį jausti ir valdyti, kyudokos sportuoja papildomai – vieni lanko baseiną, kiti – sporto salę. Čia svarbu tvirtai stovėti ant žemės, turėti stiprią nugarą, pilvą, kojas, todėl itin liekniems žmonėms taisyklingai atlikti šūvį sudėtinga.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšininkai iškovojo keliones savo klasėms
2019 05 25
Pirmą kartą surengtame Lietuvos mokyklų 3x3 čempionate Komandą turėjo sudaryti mažiausiai dvi mergaitės ir daugiausiai trys berniukai.
Per atostogas kamuolį keičia meškerė
2019 05 25
Veidas
Naudingiausia „MultiGyn“ moterų lygos krepšinio žaidėja Daugilė Šarauskaitė – apie grybavimą, žvejybą, pabėgimą iš stovyklos, moterų krepšinio realybę.
Kelyje į finalą “Rytas” nušlavė “Neptūną”
2019 05 24
LKL
Audringomis emocijomis paženklintame pusfinalio mače "Rytas" nepaliko vilčių "Neptūnui" ir tiesiausiu keliu žengė į finalą, kur jo jau laukia "Žalgiris".
 
Atsakas į įtarimus – vidinis tyrimas
2019 05 25
Situacija
Klaipėdos „Atlantas“ pranešė, kad pradeda vidinį tyrimą dėl viešoje erdvėje pasirodžiusios informacijos apie galimai sutartą rungtynių rezultatą.
Nuo skirstytų komandų - viena pozicija
2019 05 24
Čempionų lyga
Paaiškėjus Bulgarijos čempionui, tapo aišku ir tai, kad A lygos laimėtoja Marijampolės "Sūduva" Čempionų lygos atrankos burtuose bus neskirstyta.
Rungtynės Belgrade -  už uždarų durų
2019 05 24
Fanai
Europos čempionato atrankos rungtynės Serbija-Lietuva bus žaidžiamos be žiūrovų, tačiau svečių aistruoliai turi galimybę įsigyti ribotą kiekį bilietų.
5800 km - per 70 dienų
2019 05 24
Bėgimas
Ultrabėgikas Aidas Ardzijauskas surado naują iššūkį.Šį kartą jis per 70 dienų planuoja perbėgti visą Europą nuo šiaurės iki pietų.
Į elito kovas – su didelėmis ambicijomis
2019 05 23
Anonsas
„Džiaugiamės subūrę pajėgią komandą ir tikimės iškovoti kuo daugiau prizinių vietų", - prieš Europos čempionų taurės finalą teigė „Cosma“ prezidentas.
Geriausi Šėtos bėgimo prizai – vaikams
2019 05 23
Bėgimas
Gegužės 26 d. vyks „Šėtos bėgimas“, skirtas Šėtos miestelio 657-osioms metinėms. Kartu tai bus jau devintasis Lietuvos bėgimo taurės (LBT) etapas.
 
Burtai lėmė akistatą su pažįstamu varžovu
2019 05 24
Burtai
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pirmajame "French Open" turnyro rate žais su belgu Davidu Goffinu.
Pirmas turnyras abejingų nepaliko
2019 05 22
Turnyras
Paaiškėjo penkių skirtingų grupių SEB arenos 10-mečio taurės turnyro nugalėtojai. Bent viename iš penkių finalų vyko tikra drama.
Naudingiausia teniso mokytis vasarą
2019 05 21
Tenisas
Jau 11 metų veikianti Vilniaus teniso akademija pateikia bent penkias priežastis, kodėl vertėtų teniso mokytis būtent vasarą.
Debiutinis turnyras paženklintas rekordu
2019 05 23
Graplingo imtynės
Į pirmąkart istorijoje Aukštaitijos sostinėje surengtą Panevėžio miesto atvirąjį graplingo čempionatą susirinko beveik 200 atletų.
"Boksas - ne galvų daužymas"
2019 05 21
Boksas
JAV gyvenantis olimpietis Egidijus Kavaliauskas įsitraukė į Olimpinės dienos bumą ir mokė žinomus šalies žmones bokso paslapčių
Kilti dar aukščiau sutrukdė trauma
2019 05 18
Tekvondo
Pasaulio tekvondo čempionatas: dvi K. Tvaronavičiūtės pergalės, kelią tolyn užkirtusi trauma, devinta vieta ir naujas įrašas Lietuvos tekvondo istorijoje.
 
Lietuvį „Giro d'Italia“ sustabdė skausmas
2019 05 25
Lenktynės
„Nuostabiajam lūzeriui“ Ignatui Konovalovui liūdesį dėl pasitraukimo iš prestižinių lenktynių malšina komandos lyderio pergalės džiaugsmas.
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2019 05 21
MTB
Per 1000 įvairaus amžiaus dviratininkų pradėjo naują MTB dviračių lenktynių sezoną Druskininkų maratonu.
Užsidirbo reitingo taškų
2019 05 19
Lenktynės
Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas Prancūzijoje vykusiose daugiadienėse dviratininkų lenktynėse iškovojo 20 vietą ir pelnė pasaulio reitingo taškų.
Pagerbė čempionus ir išdalino prizus
2019 05 24
Rankinis
2018-2019 metų rankinio sezono uždarymo metu LRF vadovas D. Pasvenskas teigė, kad tiek vyrų, tiek moterų čempionatai buvo įtempti ir nenuspėjami.
Lemiamame mūšyje – dramatiška atomazga
2019 05 22
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio lyga turi naujas čempiones. Auksą lemiamose finalo rungtynėse išplėšė Kauno rajono „Cascados–Garliavos SM“ komanda (VIDEO).
Prireiks lemiamo mačo
2019 05 18
Moterų rankinis
Po ketvirtųjų Lietuvos moterų rankinio lygos rungtynių tapo aišku, kad po septynerių metų pertraukos čempionėms išsiaiškinti reikės lemiamo penktojo mačo.
 
Naujas duetas sėkmingai išlaikė egzaminą
2019 05 25
Paplūdimio tinklinis
Gerda Grudzinskaitė ir Karolė Virbickaitė sėkmingai pasirodė Tarptautinės tinklinio federacijos (FIVB) vienos žvaigždutės serijos turnyre „Boracay Open“.
Tikslas – pakeisti požiūrį į tinklinį
2019 05 22
Interviu
Italijoje žaidžianti tinklininkė I.Sorokaitė: „Lietuvoje nėra tokios tinklinio, kaip profesionalaus sporto, kultūros. Tokios, kokia yra krepšinyje.“
Po nervų karo – nesėkmė
2019 05 18
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkams A. Rumševičiui ir L. Každailiui kelią į FIVB turnyro „Aydin Masters" pusfinalį apmaudžiai užkirto olandai.
Lietuvių kelyje – netikėtos kliūtys
2019 05 25
Ralis
Europos ralio čempionato etape „Rally Liepaja“ startavo ir keli ekipažai iš Lietuvos, tačiau jau pirmoji varžybų diena jiems pažėrė begalę netikėtumų.
Vėl patikėjo seniausio klubo vairą
2019 05 25
Rinkimai
Lietuvos automobilių klubui ir toliau vadovaus Rolandas Dovidaitis. Jis perrinktas naujai ketverių metų kadencijai.
Lenktynės taps atsisveikinimu su bolidu
2019 05 24
Ralis
Simboliniu lenktynininko Vytauto Švedo atsisveikinimu su dvylika metų tarnavusia technika taps šį savaitgalį Latvijoje startuosiantis Liepojos ralis.
 
Lietuva be tarptautinio ledo ritulio neliks
2019 05 24
Ledo ritulys
IIHF kongresas patenkino asociacijos „Hockey Lietuva“ prašymą Lietuvoje surengti dvidešimtmečių pirmenybes.
Olimpiniame kelyje - galingi varžovai
2019 05 24
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai trečiajame olimpinės atrankos etape susitiks su Slovėnijos,Japonijos rinktinėmis ir dar viena komanda, paaiškėsiančia gruodį.
Lietuvės sulaukė istorinio IIHF sprendimo
2019 05 23
Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) kongrese nuspręsta, jog Lietuvos moterų rinktinė pirmą kartą istorijoje dalyvaus pasaulio čempionate.
Lietuvės viltis sumindė žirgas
2019 05 25
Šiuolaikinė penkiakovė
Šiuolaikinės penkiakovės Pasaulio taurės ketvirtajame etape Prahoje (Čekija) Ieva Serapinaitė užėmė 34-ąją vietą.
Dėl titulų kovojo 60 moterų ir 65 vyrai
2019 05 25
Klaipėdoje baigėsi dvi dienas vykę Lietuvos sunkiosios atletikos vyrų ir moterų čempionatai. Absoliučiais čempionais tapo G.Bražaitė ir Ž.Stanulis.
Lietuviui – Pasaulio taurės bronza
2019 05 25
Baidarių ir kanojų irklavimas
Artūras Seja Pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybose Lenkijoje nusileido tik olimpiniam čempionui ir vicečempionui.
 
B.Daviesas papildė išrinktųjų gretas
2019 05 25
Renginys
„McDonald‘s žvaigždžių alėjoje“ Kaune atidengtas „Žalgorio“ vidurio puolėjo Brandono Davieso delno įspaudas.
Lietuvos olimpiniam krikštui – 95-eri
2019 05 25
Istorija
Gegužės 25 dieną sukanka 95-eri metai, kai Lietuva debiutavo olimpinėse žaidynėse. Tai įvyko Paryžiuje, Pershingo stadione, 1924 m.
Geriausias kadras – avarija Abu Dabyje
2019 05 24
Konkursas
LSŽF kartu su naujienų portalais 15min.lt ir sportas.info rengiamo „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso ketvirtuoju šių metų laureatu tapo V. Pilkauskas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas