Neringa Jonavičienė 2018 m. rugpjučio 4 d. 12:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lanką jaukinasi visą gyvenimą

Senomis japonų tradicijomis persmelktame kyudo svarbiausia ne taiklumas, o šūvio atlikimas.

Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
pliadisfoto.com nuotr.
Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
   
Laikydamiesi japonų tradicijų, kyudo mokiniai, vadinami kyudokomis, dėvi tradicinę aprangą, tačiau tai – ne vienintelis jų skiriamasis bruožas. Įprastai lankininkai stengiasi kuo tiksliau pataikyti į taikinį ir surinki kuo daugiau taškų, o kyudo didžiausias dėmesys skiriamas tam, kaip atliekamas šūvis.

Šūvį sudaro išsamiai aprašyti aštuoni žingsniai, apibrėžiantys tai, kaip kyudoka turi atsistoti, paimti lanką, jį pakelti, įtempti, įdėti strėlę, išlaikyti tam tikrą kūno padėtį. 

Šiuos žingsnius išmoksta kiekvienas ir tobulina visą gyvenimą. „Tikslas – tuos žingsnius atlikti nieko nuo savęs nepridedant. Jei parašyta pakelti rankas 45 laipsnių kampų, jas ir reikia pakelti 45 laipsnių kampu, nekeliant pečių ir nieko neiškreipiant“, – aiškino Lietuvos kyudo federacijos vadovė Ringa Baltrušaitė.

Prieš dešimtmetį seminare Rygoje pirmą kartą kyudo pamačiusi, su mokytojais susipažinusi ir ryšius užmezgusi R. Baltrušaitė susižavėjo šaudymu iš didelio asimetriško japonų lanko.

Pradėjusi užsiiminėti kyudo Lietuvoje, su bendraminčiais įkūrusi federaciją, šiuo metu R. Baltrušaitė jau yra ir Europos kyudo federacijos generalinė sekretorė: „Gal tai nėra labai svarbu, tačiau manau, kad tai reiškia, jog mus, lietuvius, pastebi ir vertina mūsų pastangas.“

Egzaminuoja japonai

Laikantis japonų kovų menų tradicijų kyudo sportininkų meistriškumas vertinamas kategorijomis, vadinamomis danais. Danai suteikiami laikant egzaminus, kurių metu vertinami visi judesiai – nuo įžengimo į salę, lanko įtempimo iki išėjimo. Egzaminus vykdo tik 8 ar 9 daną turintys japonai, kol kas šios misijos niekam kitam nepatikintys. 

„Matyt, jie taip elgiasi matydami kitų kovos menų nukrypimus nuo pirminės jų esmės, leidus egzaminuoti ir danus suteikti užsieniečiams, – svarstė vadovė. – Todėl atvyksta senučiukai japonai ir mėnesį skiria europiečių kyudokų egzaminams.“ 

Japonams išlaikyti kyudo grynumą iš dalies pavyksta dėl palyginti nedidelio populiarumo – Europoje juo užsiima vos 3 000 žmonių. 

Brandus užsiėmimas

Šiuo metu danai suteikti devyniems lietuviams, trys iš jų turi trečiąjį daną. Tai kol kas aukščiausi mūsų šalies sportininkų įvertinimai. Visi jie priklauso moterims, tarp kurių – ir R. Baltrušaitė. Lietuvoje tarp kyudo užsiimančiųjų 18 žmonių daugiau moterų, nors pasaulyje kyudo populiaresnis tarp vyrų. 

Pasak R. Baltrušaitės, kyudo nėra užsiėmimas, įtraukiantis nuo mažų dienų, dažniausiai juo susidomi subrendę žmonės. Japonijos universitetuose viena iš disciplinų yra kovos menas, o nemažai studentų pasirenka kyudo. Lietuvoje juo taip pat užsiima jau suaugę žmonės: „Pats šaudymas iš lanko labai lėtas sportas, tai – ne krepšinis. O kyudo viskas vyksta dar lėčiau, tai specifinis užsiėmimas, kažkas tarp šaudymo iš lanko ir ceremonijų, todėl ir nėra masiškas.“ 

Vienos kyudo mokyklos pabrėžia estetikos, kitos – produktyvumo svarbą. Šie skirtumai egzistuoja dėl to, kad jos atsirado iš skirtingų praktikų – karinių, ceremoninių ar kontempliatyvių. Pastarųjų mokyklų atstovams šaudymas iš lanko yra meditacija veiksmo metu, jie nedalyvauja varžybose ar egzaminuose, jiems nesvarbus nei taiklumas, nei atlikimas. 


Lietuviai – tarp lyderių

Nors vis daugiau šiuolaikinių lankininkų kyudo yra sportas, kur siekiama surinkti maksimalų taškų skaičių, dauguma kyudo gerbėjų siekia „teisingo pataikymo teisingai iššovus“.

„Aišku, mes taip pat turime varžybas, kurių metu vertinamas taiklumas, tačiau tai nelemia sportininko meistriškumo“, – pabrėžė R. Baltrušaitė.

Lietuvoje varžybos vyksta keletą kartų per metus, taip pat lietuviai varžosi ir užsienyje. 

Kas dvejus metus vyksta Europos kyudo čempionatai, kas ketverius – pasaulio čempionatai. 

Šiais metais Japonijoje vyko trečiasis kyudo pasaulio čempionatas, kuriame lietuvių komanda laimėjo ketvirtąją vietą. „Mes patys važiuodami nesitikėjome tokio rezultato, sakiau, kad svarbu nelikti paskutiniams, – prisiminė R. Baltrušaitė. – Mūsų federacija dar labai jauna, savo šalyje neturime gilių tradicijų, mokytojų, mokomės patys, kiek galime.“

Kyudo mokytojais tampa ne vieną dešimtį metų tuo užsiimantys žmonės. Lietuviai palaiko ryšius su Vokietijoje gyvenančiais Feliksu ir Connie Hoffais. Jie kiekvieną spalį atvažiuoja į Lietuvą, rengia čia seminarus ir taiso savarankiškai besimokančių mokinių klaidas. Šie, jei tik turi galimybių, patys važiuoja į seminarus užsienyje. 

„Mums, europiečiams, svarbios varžybos ir egzaminai. Norisi, kad būtų suteiktas aukštesnis danas, tai yra tam tikras stimulas. Japonai gali daryti dėl darymo, o europiečiai nori rezultato, turi būti tikslas, laipteliai, kuriais jie lipa“, – pastebėjo R. Baltrušaitė. 

Ilgalaikė investicija

Kyudo nėra brangus užsiėmimas, tačiau pradedantieji turi investuoti. Nenaujas lankas kainuoja nuo 200, o naujas nuo 500 eurų, strėlių komplektas – per 100 eurų, apranga – 200 eurų, pirštinė – 200 eurų. „Tačiau tai ilgalaikė investicija. Mano pirštinei – jau 10 metų ir dar nesiruošiu jos keisti. Nusipirkus pirmą lanką, po kelerių metų jį prireikia keisti, nes, kūnui pripratus valdyti šį keistą daiktą, reikia stipresnio. Strėlių komplektas gali būti naudojamas ne vienus metus“, – aiškino R. Baltrušaitė. 

Žiemą Lietuvos kyudo sportininkų išlaidas papildo salės nuomos kaina, o vasarą jie treniruojasi Vingio parke. Ypatingo fizinio pasiruošimo šiai veiklai nereikia, tačiau, norėdami sustiprinti kūną, jį jausti ir valdyti, kyudokos sportuoja papildomai – vieni lanko baseiną, kiti – sporto salę. Čia svarbu tvirtai stovėti ant žemės, turėti stiprią nugarą, pilvą, kojas, todėl itin liekniems žmonėms taisyklingai atlikti šūvį sudėtinga.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšinis įveikė dziudo ir triatloną
2018 08 17
U-16
Lietuvos rinktinės marškinėliai - didžiausia Lietuvos šešiolikmečių rinktinės žaidėjų motyvacija startuojančiame čempionate.
Stovyklos pradžia - be užsieniečių
2018 08 16
Treniruotės
Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai ketvirtadienio pavakarę centriniame miesto stadione pradėjo fizinio pasiruošimo stovyklą.
Legionierių nustebino anglų kalbos žinios
2018 08 16
Treniruotės
Vilniaus "Rytas" susirinko į pirmąją treniruotę, kurioje fizinio rengimo treneris atliko ne vieną testą žaidėjų pajėgumui nustatyti.
 
Vilniuje išryškėjo meistriškumo praraja
2018 08 16
Europos lyga
Vilniaus "Žalgirio" futbolininkams nepavyko antrą kartą sulaikyti "Sevilla" puolimo, kuris šįkart sostinės ekipai atseikėjo penkis įvarčius.
"Sūduvai" - istorinė galimybė
2018 08 16
Europos lyga
Marijampolės "Sūduva" atlaikė Jūrmalos "Spartaks" komandos šturmą ir dėl patekimo į Europos lygos pagrindines varžybas kausis su Glalzgo "Celtic".
Lietuvį futbolas atvedė į Tasmaniją
2018 08 16
Svetur
„Tasmanija yra graži valstija su daug nacionalinių parkų, puikia gamta, todėl aš čia iš tiesų esu laimingas“, - teigia futbolininkas G.Kruša.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Pergalingas startas Italijoje
2018 08 15
Turnyras
Laurynas Grigelis ir italas Alessandro Motti pergale praėjo ATP „Challenger“ serijos turnyro Italijoje dvejetų varžybas.
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Rinktinės vedlys pažadais nesimėto
2018 08 16
Boksas
Ko daugiau Lietuvos bokso bendruomenėje – nerimo ar optimizmo, susijusio su Tokijo žaidynėmis? To klausėme šalies rinktinės vyr. trenerio Vido Bružo.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
 
"Velomaratono" dalyviams – trys patarimai
2018 08 17
Maratonas
Artėjant didžiausiam Lietuvoje dviratininkų festivalio startui, tituluotas dviračių sporto asas Tomas Vaitkus pateikė kelias svarbias taisykles tūkstančiams šventės dalyvių.
Velomaratone laukiama 10 tūkst. dalyvių
2018 08 16
Velomaratonas
Devintasis "Velomaratonas" ir vėl kvies profesionalus bei mėgėjus, kuriems pasiūlys skirtingų nuotolių trasas.
„Velomaratonas“ – ne tik dviratininkams
2018 08 15
Anonsas
Devintą kartą rengiama masiškiausia dviračių šventė rugpjūčio 19 d. prie starto linijos tradiciškai sukvies daugiatūkstantinę minią iš visos Lietuvos.
Pralaimėjo ir Liuksemburgui
2018 08 16
U-18
Lietuvos rinktinė 29:34 (11:17) pralaimėjo Liuksemburgo ekipai ir patyrė penktąją nesėkmę Europos jaunių rankinio čempionate.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
 
Vilniuje - geriausių šalies duetų akistata
2018 08 16
Paplūdimio tinklinis
Vilniuje šį savaitgalį vyks Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionato finalinis etapas, kuriame varžysis visi geriausi šalies tinklininkai.
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Laisvę pavertė į betvarkę
2018 08 16
Krosas
Pasak LASF prezidento, autokrose suteiktos laisvės lenktyninkams ne populiarina sportą, o tik paverčia jį pigios ir niekam tikusios technikos suvažiavimu.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
 
"Kaunas Hockey" - naujo trenerio rankose
2018 08 17
Ledo ritulys
Naujuoju „Kaunas Hockey“ vyr. treneriu tapęs komandą „iš vidaus“ pažįstantis Aurimas Gutauskas sieks jėgos ir greičio balanso.
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Paskutinę vasaros naktį - bėgikų vakarėlis
2018 08 17
Bėgimas
„Naktinio Urmo bėgimo 2018“metu – netradicinė vieta, netradicinis laikas ir netgi netradicinis susirinkusiųjų tikslas - ne laimėti, o tiesiog gerai pašėlti.
Lietuviai gerina savo pozicijas
2018 08 16
Diskgolfas
Kroatijoje vykstančiame Europos diskgolfo čempionate savo pozicijas prieš lemiamą ratą pagerino Lietuvos atstovai.
Europos čempionate finišavo penktas
2018 08 16
Neįgaliųjų sportas
Regėjimo negalią turintis 21-erių kaunietis Mindaugas Dvylaitis, besivaržantis S11 klasėje, 100 metrų nugara rungties finale užėmė penktą vietą.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas