Neringa Jonavičienė 2018 m. rugpjučio 4 d. 12:08 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lanką jaukinasi visą gyvenimą

Senomis japonų tradicijomis persmelktame kyudo svarbiausia ne taiklumas, o šūvio atlikimas.

Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
pliadisfoto.com nuotr.
Lietuviai yra tarp kyudo pasaulio lyderių.
   
Laikydamiesi japonų tradicijų, kyudo mokiniai, vadinami kyudokomis, dėvi tradicinę aprangą, tačiau tai – ne vienintelis jų skiriamasis bruožas. Įprastai lankininkai stengiasi kuo tiksliau pataikyti į taikinį ir surinki kuo daugiau taškų, o kyudo didžiausias dėmesys skiriamas tam, kaip atliekamas šūvis.

Šūvį sudaro išsamiai aprašyti aštuoni žingsniai, apibrėžiantys tai, kaip kyudoka turi atsistoti, paimti lanką, jį pakelti, įtempti, įdėti strėlę, išlaikyti tam tikrą kūno padėtį. 

Šiuos žingsnius išmoksta kiekvienas ir tobulina visą gyvenimą. „Tikslas – tuos žingsnius atlikti nieko nuo savęs nepridedant. Jei parašyta pakelti rankas 45 laipsnių kampų, jas ir reikia pakelti 45 laipsnių kampu, nekeliant pečių ir nieko neiškreipiant“, – aiškino Lietuvos kyudo federacijos vadovė Ringa Baltrušaitė.

Prieš dešimtmetį seminare Rygoje pirmą kartą kyudo pamačiusi, su mokytojais susipažinusi ir ryšius užmezgusi R. Baltrušaitė susižavėjo šaudymu iš didelio asimetriško japonų lanko.

Pradėjusi užsiiminėti kyudo Lietuvoje, su bendraminčiais įkūrusi federaciją, šiuo metu R. Baltrušaitė jau yra ir Europos kyudo federacijos generalinė sekretorė: „Gal tai nėra labai svarbu, tačiau manau, kad tai reiškia, jog mus, lietuvius, pastebi ir vertina mūsų pastangas.“

Egzaminuoja japonai

Laikantis japonų kovų menų tradicijų kyudo sportininkų meistriškumas vertinamas kategorijomis, vadinamomis danais. Danai suteikiami laikant egzaminus, kurių metu vertinami visi judesiai – nuo įžengimo į salę, lanko įtempimo iki išėjimo. Egzaminus vykdo tik 8 ar 9 daną turintys japonai, kol kas šios misijos niekam kitam nepatikintys. 

„Matyt, jie taip elgiasi matydami kitų kovos menų nukrypimus nuo pirminės jų esmės, leidus egzaminuoti ir danus suteikti užsieniečiams, – svarstė vadovė. – Todėl atvyksta senučiukai japonai ir mėnesį skiria europiečių kyudokų egzaminams.“ 

Japonams išlaikyti kyudo grynumą iš dalies pavyksta dėl palyginti nedidelio populiarumo – Europoje juo užsiima vos 3 000 žmonių. 

Brandus užsiėmimas

Šiuo metu danai suteikti devyniems lietuviams, trys iš jų turi trečiąjį daną. Tai kol kas aukščiausi mūsų šalies sportininkų įvertinimai. Visi jie priklauso moterims, tarp kurių – ir R. Baltrušaitė. Lietuvoje tarp kyudo užsiimančiųjų 18 žmonių daugiau moterų, nors pasaulyje kyudo populiaresnis tarp vyrų. 

Pasak R. Baltrušaitės, kyudo nėra užsiėmimas, įtraukiantis nuo mažų dienų, dažniausiai juo susidomi subrendę žmonės. Japonijos universitetuose viena iš disciplinų yra kovos menas, o nemažai studentų pasirenka kyudo. Lietuvoje juo taip pat užsiima jau suaugę žmonės: „Pats šaudymas iš lanko labai lėtas sportas, tai – ne krepšinis. O kyudo viskas vyksta dar lėčiau, tai specifinis užsiėmimas, kažkas tarp šaudymo iš lanko ir ceremonijų, todėl ir nėra masiškas.“ 

Vienos kyudo mokyklos pabrėžia estetikos, kitos – produktyvumo svarbą. Šie skirtumai egzistuoja dėl to, kad jos atsirado iš skirtingų praktikų – karinių, ceremoninių ar kontempliatyvių. Pastarųjų mokyklų atstovams šaudymas iš lanko yra meditacija veiksmo metu, jie nedalyvauja varžybose ar egzaminuose, jiems nesvarbus nei taiklumas, nei atlikimas. 


Lietuviai – tarp lyderių

Nors vis daugiau šiuolaikinių lankininkų kyudo yra sportas, kur siekiama surinkti maksimalų taškų skaičių, dauguma kyudo gerbėjų siekia „teisingo pataikymo teisingai iššovus“.

„Aišku, mes taip pat turime varžybas, kurių metu vertinamas taiklumas, tačiau tai nelemia sportininko meistriškumo“, – pabrėžė R. Baltrušaitė.

Lietuvoje varžybos vyksta keletą kartų per metus, taip pat lietuviai varžosi ir užsienyje. 

Kas dvejus metus vyksta Europos kyudo čempionatai, kas ketverius – pasaulio čempionatai. 

Šiais metais Japonijoje vyko trečiasis kyudo pasaulio čempionatas, kuriame lietuvių komanda laimėjo ketvirtąją vietą. „Mes patys važiuodami nesitikėjome tokio rezultato, sakiau, kad svarbu nelikti paskutiniams, – prisiminė R. Baltrušaitė. – Mūsų federacija dar labai jauna, savo šalyje neturime gilių tradicijų, mokytojų, mokomės patys, kiek galime.“

Kyudo mokytojais tampa ne vieną dešimtį metų tuo užsiimantys žmonės. Lietuviai palaiko ryšius su Vokietijoje gyvenančiais Feliksu ir Connie Hoffais. Jie kiekvieną spalį atvažiuoja į Lietuvą, rengia čia seminarus ir taiso savarankiškai besimokančių mokinių klaidas. Šie, jei tik turi galimybių, patys važiuoja į seminarus užsienyje. 

„Mums, europiečiams, svarbios varžybos ir egzaminai. Norisi, kad būtų suteiktas aukštesnis danas, tai yra tam tikras stimulas. Japonai gali daryti dėl darymo, o europiečiai nori rezultato, turi būti tikslas, laipteliai, kuriais jie lipa“, – pastebėjo R. Baltrušaitė. 

Ilgalaikė investicija

Kyudo nėra brangus užsiėmimas, tačiau pradedantieji turi investuoti. Nenaujas lankas kainuoja nuo 200, o naujas nuo 500 eurų, strėlių komplektas – per 100 eurų, apranga – 200 eurų, pirštinė – 200 eurų. „Tačiau tai ilgalaikė investicija. Mano pirštinei – jau 10 metų ir dar nesiruošiu jos keisti. Nusipirkus pirmą lanką, po kelerių metų jį prireikia keisti, nes, kūnui pripratus valdyti šį keistą daiktą, reikia stipresnio. Strėlių komplektas gali būti naudojamas ne vienus metus“, – aiškino R. Baltrušaitė. 

Žiemą Lietuvos kyudo sportininkų išlaidas papildo salės nuomos kaina, o vasarą jie treniruojasi Vingio parke. Ypatingo fizinio pasiruošimo šiai veiklai nereikia, tačiau, norėdami sustiprinti kūną, jį jausti ir valdyti, kyudokos sportuoja papildomai – vieni lanko baseiną, kiti – sporto salę. Čia svarbu tvirtai stovėti ant žemės, turėti stiprią nugarą, pilvą, kojas, todėl itin liekniems žmonėms taisyklingai atlikti šūvį sudėtinga.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuva - nematytas karjeros taškas
2019 01 22
Legionierius
„Sintek-Jonava“ gynėjas Jalenas Bradley – apie Rimantą Grigą, europietišką krepšinį ir draugą iš „Žalgirio“.
Už taiklų metimą - 100 tūkst. eurų
2019 01 22
Karaliaus Mindaugo taurė
Per „Kidy Tour“ Karaliaus Mindaugo taurės turnyrą vienas žiūrovas turės galimybę laimėti Lietuvoje dar nematyto dydžio premiją.
Pristatė naujus sirgalių marškinėlius
2019 01 22
Atributika
Šarūnas Mazalas: sirgaliai pereina į naują lygį - tribūnose kuria spektaklį, ne mažiau įdomų už pačias rungtynes.
 
Debiutinėse rungtynėse pralaimėjo Graikijai
2019 01 22
U-19
Pirmosios oficialios rungtynės istorijoje Lietuvos rinktinei susiklostė nesėkmingai, ji po rezultatyvios kovos pralaimėjo Graikijai 3:6.
„Žalgirio“ gretose - naujokas iš Ispanijos
2019 01 22
Naujokas
Vilniaus "Žalgirio" futbolo klubas pasirašė sutartį su ryškiu naujoku - 49 rungtynes "La Liga" čempionate sužaidusiu Victoru Perezu.
A. Skarbalius įvertino metų geriausiuosius
2019 01 22
A. Skarbalius pasidalino mintimis apie geriausią metų žaidėją, A lygą pakeitusius legionierius ir A.Skarbalių pakeitusį Valdą Urboną.
Latvijoje - trys lietuvių medaliai
2019 01 21
Varžybos
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose - Urtės Baikštytės, Benedikto Mickaus ir Rapolo Sauliaus pergalės.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
 
G. Sabeckis įrodė dar turintis parako
2019 01 21
Turnyras
Tarptautiniame ITF teniso turnyre Vilniuje - Gvido Sabeckio triumfas.
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
Paaiškėjo Lietuvos imtynių čempionai
2019 01 21
Imtynės
Šiauliuose vykusiame Lietuvos imtynių čempionate buvo išdalinti net 28 apdovanojimų komplektai.
Lietuviai iškovojo keturis medalius
2019 01 21
Džiudžitsu
Lisabonoje (Portugalija) pasibaigusiame Europos brazilų džiudžitsu čempionate Lietuvos sportininkai iškovojo visų spalvų medalius.
Serbijos ringe – auksas ir sidabras
2019 01 21
Boksas
Aštuntajame tarptautiniame moterų bokso turnyre „Tautų taurė“ aukso medalį iškovojo Gabrielė Diekontaitė, sidabrą – Iveta Lešinskytė.
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
LMRL lyderės sustiprino savo pozicijas
2019 01 21
Moterų rankinis
LMRL trečiąjį ratą pergale pradėjo praėjusių metų čempionės Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
 
"LSU-Dextera" patiesė dvi Vilniaus ekipas
2019 01 22
Moterų tinklinis
Moterų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės prieš aukščiau turnyro lentelėje esančias komandas iškovojo Kauno "LSU-Dexteros" komanda.
Pamokė Baltijos lygos čempiones
2019 01 21
Moterų tinklinis
Lietuvos tinklinio čempionė Kauno "Kauno-VDU" komanda savaitgalį iškovojo dvi puikias pergales Baltijos moterų lygoje.
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Ralis žiemą - ypatingas
2019 01 22
Ralis
Justas Tamašauskas: „Ralis žiemą reikalauja ypač daug pasiruošimo“
Mirtinos klaidos stebint ralio varžybas
2019 01 22
Ralis
Ralio dalyviai turi būti užtikrinti ne tik trasos būkle ar savo bolidu, bet ir žiūrovų sveiku protu.
"RR Team" duetas grįžta į ralio trasas
2019 01 21
Ralis
Metų pertrauką ralyje padaręs Renaldo Šeinausko ir Rūtos Krikščiūnaitės duetas duetas pasirodys "Winter Rally" varžybose.
 
„Sartų“ lenktynėse – solidūs prizai
2019 01 22
Lenktynės
„Sartų“ lenktynių žiūrovus džiugins 7 bėgimai, o sportininkus - 17 600 eurų prizinis fondas
Rinktinės treneris dirbs Vokietijoje
2019 01 22
Treneris
Lietuvos ledo ritulio rinktinės treneris Danielis Lacroix išbandys vyriausiojo trenerio rolę Vokietijos aukščiausioje lygoje.
Orientavimosi sporte - kartų kaita
2019 01 22
Orientavimasis
Visagine įvykusiame Lietuvos orientavimosi sporto slidėmis čempionate ilgoje bei estafečių trasose buvo karūnuoti nauji čempionai.
Lietuvės - Baltijos regiono čempionės
2019 01 22
Lėkščiasvydis
Lietuvos lėkščiasvydininkės įrodė, jog yra vertos stipriausio moterų klubo Baltijos šalyse titulo.
„Kinijoje bus mano smėlio dėžė“
2019 01 22
Plaukimas
Danas Rapšys - apie patekimą į pasaulio plaukimo Čempionų lygą, pinigus, naująjį automobilį ir priežastį, dėl kurios teko klūpėti prieš trenerę.
„Ambersail 2“ triumfą paženklino rekordas
2019 01 22
Jachtos
Lietuvos buriuotojų jachta „Ambersail 2“ 44 sek. pagerino lenktynių aplink Barbadoso salą rekordą ir gaus tradicinį jūrininkų prizą – romo.
 
Posėdyje – apie pinigus, planus, renginius
2019 01 21
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtintos 2018 metų LTOK biudžeto apyskaita, veiklos ataskaita ir LTOK finansinio audito ataskaita.
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas