Robertas Trakys (LLAF) 2018 m. liepos 18 d. 14:51 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nauja karta beldžiasi į elitą

Jaunųjų lengvaatlečių "šūviai" pasaulio lengvosios atletikos čempionate Suomijoje: ryškiausiai spindėjo šuolininkė, disko metikas ir bėgikės.

Akvilė Andriukaitytė.
Artūro Žuko nuotr.
Akvilė Andriukaitytė.
   
2010-ieji. Lengvosios atletikos gerbėjai oro uoste pasitinka su medaliais ant kaklo iš pasaulio jaunimo čempionato sugrįžusius Airinę Palšytę bei Andrių Gudžių - atletus, kurie praėjus septyneriems metams nuo pirmųjų laimėjimų bus išrinkti geriausiais Lietuvos sportininkais.
 
2018-ieji. Analogiškame jaunimo lengvosios atletikos čempionate lietuviai lieka be medalių, tačiau su tvirtais motyvais tarptautinėje arenoje pasiekti ne mačiau nei A.Palšytė ar A.Gudžius. Būtent moterų šuoliuose į aukštį bei vyrų disko metimo rungtyje mūsiškiai vėl pasiekė geriausius rezultatus - finale varžėsi Urtė Baikštytė bei Martynas Alekna.
 
Nauja lengvaatlečių karta jau beldžiasi į elitą - Tamperėje (Suomija) praėjusią savaitę žibėjo ne tik U.Baikštytė bei M.Alekna, bet ir sprinterė Akvilė Andriukaitytė, o barjerinio bėgimo rungties pusfinalyje pirmą kartą kovojo net dvi lengvaatletės iš Lietuvos.
 
Airinės Palšytės pasiekimams beveik nenusileidžia
Prieš aštuonerius metus Kanadoje pasaulio jaunimo vicečempionės titulą iškovojusi A.Palšytė peršoko 189 cm, tuo tarpu praėjusią savaitę Suomijoje U.Baikštytė įveikė 187 cm bei užėmė šeštą vietą. Beje, prieš varžybas lietuvė turėjo vieną prasčiausių asmeninių rekordų (182 cm) tarp visų dalyvių.
 
"Atvykau turėdama lygiai tokį rezultatą, koks buvo nustatytas norint dalyvauti pasaulio čempionate. Parodytas rezultatas išties nustebino, kadangi keletą savaičių prieš čempionatą dėl traumelių teko praleisti varžybas Vokietijoje, nebuvau užtikrinta, ar galėsiu išvis vykti bei nerimavau dėl esamos sportinės formos. Vienintelis tikslas, kurį turėjau, buvo patekti į finalą", - prisiminė U.Baikštytė.
 
Dar atrankoje lietuvė pasiekė naują asmeninį rekordą (184 cm) bei buvo viena iš keturių sportininkių, kurios visus aukščius įveikė pirmais bandymais. Tuo tarpu finalo pradžia šiaulietei buvo sudėtinga - peršokusi 175 cm, ji dukart neįveikė 180 cm aukščio.
 
"Nutiko keista ir tuo pačiu juokinga situacija, jog mums, dalyvėms, atėjus į sektorių ir pradėjus atlikti apšilimo šuolius, teisėjai perstūmė čiužinį į šoną. Tad du nesėkmingi bandymai 180 cm aukštyje buvo atlikti iš mano pirmojo išmatuoto įsibėgėjimo, kuris visiškai man netiko dėl pakeistos čiužinio vietos. Atėjusi daryti trečią bandymą pastebėjau, kad ne iš ten pradedu bėgti ir supratau, jog dabar viskas bus gerai ir šuolis pavyks", - laiminga pabaiga džiaugėsi šuolininkė į aukštį.
 
Vėliau ji pirmu bandymu įveikė 184 cm, o 187 cm - antru. Su tokiu pačiu rezultatu varžybas baigė ir ketvirtą vietą užėmusi kubietė Isis Guerra, tačiau tiek ji, tiek rusė Marija Kočanova lietuvę pranoko pagal bandymų skaičių.
 
Pagerinusi asmeninį rekordą, U.Baikštytė bandė įvykdyti ir Europos čempionato normatyvą - 190 cm. Vis dėlto visi trys šuoliai buvo nesėkmingi.
 
"Dar dabar man sunku patikėti, kad bandžiau įveikti 190 cm aukštį ir bandymai nebuvo prasti, reikėjo šiek tiek techniką patvarkyti. Tačiau iki Berlyno liko vos kelios savaitės, laiko mažai, tad tikrai nenusiminsiu, jei reikės būti tik žiūrove", - šyptelėjo 19-metė.


 
18-metės rezultatai - šalia suaugusiųjų Lietuvos rekordo
Vis dėlto vienai Lietuvos jaunimo komandos lengvaatletei pavyko įvykdyti suaugusiųjų Europos čempionato normatyvą - ekspertus šokiravo 18-metės Akvilės Andriukaitytės rezultatai. 200 m atrankos varžybose lietuvė nuotolį nubėgo per 23,35 sek., pasiekė penktą laiką per visą Lietuvos istoriją bei pagerino šalies jaunimo, 19-mečių ir 18-mečių rekordus.
 
"Kai pamačiau rezultatą, labai apsidžiaugiau, nes supratau, kad vienu šūviu nušauti trys zuikiai - rekordas, Europos čempionato normatyvas bei kelialapis į pusfinalį. Laikas mane nustebino, tačiau mano planuose buvo bėgimas panašiu laiku, o gal net ir truputį greičiau - tai turėjo įvykti tolimesniuose etapuose", - pasakojo A.Andriukaitytė.
 
Tačiau į finalą realiai pretendavusiai lietuviai pusfinalis susiklostė tragiškai: po 150 m antroje pozicijoje bėgusi mūsiškė patyrė traumą bei finišavo ristele.
 
"Įpusėjus apšilimui oras tapo itin prastas - stipriai pradėjo lyti, dėl paskendusių takelių ir stipraus lietaus buvo atidėtas išvedimas į startą, o judėti apšilimo zonoje (call room - angl.) galėjau minimaliai, nes buvo ankšta. Tikriausiai spėjau atšalti, o įpusėjus distanciją sutraukė kojos dvigalvį raumenį", - paaiškino sprinterė.
 
Nors panašu, kad sportininkės trauma nėra rimta, vykti į Europos čempionatą Berlyne ji neplanuoja. Tokį sprendimą sportininkė drauge su treneriu Remigijumi Jakubausku priėmė dar birželio pradžioje. "Noras varžytis pas mane dega visada, tačiau pagrindinį metų startą baigiau, o Europos čempionatas nebuvo įtrauktas į mano sezono planus. Būtu per daug sunku tiek fiziškai, tiek psichologiškai", - paaiškino A.Andriukaitytė.
 
Beje, iki šių metų Lietuvos 200 m rekordas buvo artimas 18-metės panevėžietės rezultatui - 23,22 sek. Tačiau šį sezoną šį skaičių kelis kartus pakoregavo Agnė Šerkšnienė: dabar rekordas lygus 22,99 sek. "Akvilės galimybės yra labai didelės. Pasaulio jaunimo čempionato metu ir prieš jį ji taip pat buvo pajėgi bėgti apie 23 sekundes", - auklėtinės galimybėmis neabejoja R.Jakubauskas.
 
Olimpinio čempiono sūnus - jauniausias finale
Vien patekdamas į pasaulio jaunimo čempionatą Martynas Alekna atkreipė lengvosios atletikos specialistų dėmesį. Dukart olimpinio čempiono vyresnysis sūnus sužibėjo ir Suomijoje - pateko į finalą, kuriame buvo jauniausias. Finale lietuvis užėmė dešimtą vietą, 1,75 kg diską numetęs 57,30 m. "Tikslas buvo papulti į pasaulio jaunimo čempionatą, o patekus į jį išsikėlėme tikslą būti 16-uke. Likome dešimti ir po varžybų kalbėjomės, kad galėjome būti tarp Top-8, - sakė M.Alekną nuo praėjusių metų treniruojantis Mantas Jusis. - Mane labai džiugina Martyno rezultatas, nes 2017-aisiais 1,5 kg įrankį jis metė 50 metrų, o dabar 1,75 kg diską meta beveik 60 metrų. Tikiuosi, jis ir toliau taip progresuos."

M.Jusis neslepia, kad išskirtinį dėmesį Lietuvoje trenerio ir sportininko duetas jaučia - pirmose tokio rango varžybose dalyvavusio M.Aleknos pasirodymas sulaukė didesnio atgarsio nei kitų jaunimo rinktinės atstovų startai. "Tamperėje papildomo dėmesio nejaučiau, bet Lietuvoje tas dėmesys jaučiasi", - teigė M.Jusis. Buvęs rutulio stūmikas Virgilijaus ir Martyno Aleknų technikose įžvelgia panašumų, tačiau pagal charakterį tėvas ir sūnus jam priešingybės. "Technika jų panaši, nes antropometriniai duomenys panašūs. Martyno technika nėra nusistovėjusi, tai geresnė, tai blogesnė, nes vaikis rimtai treniruojasi tik metus, tad normalu, kad ne visada gaunasi viskas, - aiškino M.Jusis. - Pažįstu gerai tiek Virgį, tiek Martyną, visi sako, kad jie vienodi, bet man - labai skirtingi. Panašūs tik iš to, kad varžybose spinduliuoja ramybe, susikaupimu."
 
Patekti į Europos čempionatą M.Alekna neturėjo net teorinių galimybių - jaunimo grupės sportininkai meta 250 gramų lengvesnį diską nei suaugusieji. Kitąmet kylanti lengvosios atletikos žvaigždė vis dar dalyvaus jaunimo varžybose, o suaugusiųjų svorio įrankį mes dar po metų.
 
Lietuvos lengvaatlečių rezultatai pasaulio jaunimo čempionate:

Urtė Baikštytė (šuoliai į aukštį) - 6 vieta, 187 cm (asmeninis rekordas)
 
Martynas Alekna (disko metimas) - 10 vieta, 57,30 m
 
Gabija Galvydytė (400 m barjerinis bėgimas) - 16 vieta, 58,88 sek. (asmeninis rekordas, Lietuvos jaunimo ir iki 18 metų rekordai)
 
Rūta Okulič-Kazarinaitė (400 m barjerinis bėgimas) - 21 vieta, 59,83 sek. (atrankoje 59,58 sek. - asmeninis rekordas)
 
Urtė Bačianskaitė (septynkovė) - 22 vieta (5157 taškai)
 
Urtė Bačianskaitė (rutulio stūmimas) - 23 vieta (13,40 m)
 
Akvilė Andriukaitytė (200 m bėgimas) - 24 vieta, 25,23 sek. (atrankoje 23,35 sek. - asmeninis rekordas, penktas rezultatas Lietuvos istorijoje, Lietuvos jaunimo, 19-mečių, 18-mečių rekordai ir įvykdytas Europos čempionato normatyvas)
 
Austėja Kavaliauskaitė (10 000 m sportinis ėjimas) - 29 vieta, 52 min. 31,06 sek. (asmeninis rekordas).
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
LKL: pergales iškovojo šeimininkai
2018 10 21
LKL
LKL pirmenybėse "Nevėžis" Kėdainiuose 80:78 nugalėjo Prienų "Skycop", o "Neptūnas" Klaipėdoje 81:70 Utenos "Juventus".
D. Sabonis susižeidė kelį
2018 10 20
Trauma
"Indiana Pacers" praneša, kad lietuvis krepšininkas Domantas Sabonis dėl dešiniojo kelio traumos gali praleisti artimiausias NBA rungtynes.
LKL mačus laimėjo šeimininkai
2018 10 20
LKL
Šeštadienį LKL pirmenybėse Vilniaus "Rytas" 90:63 įveikė "Šiaulius", o Pasvalio "Pieno žvaigždės" 87:81 - Panevėžio "Lietkabelį"
 
"Sūduva" - gerokai arčiau antrojo titulo
2018 10 21
A lyga
Vilniaus "Žalgiris" vėl neįveikė "Trakų" (2:2) ir dabar jam jau nepakanka vien savo jėgų pagauti "Sūduvą". Pastaroji 2:1 nugalėjo "Jonavą".
Kelialapis į A lygą atiteko "Panevėžiui"
2018 10 20
Pirmoji lyga
Dramatiškoje kovoje „Panevėžys“ Kėdainiuose įveikė tiesioginį konkurentą „Nevėžį“ 2:1 ir iškovojo pirmą vietą pirmojoje lygoje.
Šiaulietės - prie pat 17-ojo aukso medalio
2018 10 20
Moterų futbolas
Šiaulių "Gintra-Universitetas" 4:0 sutriuškino “Kauno Žalgirį” ir praktiškai užsitikrino 17-ąjį čempionių titulą bendrai ir 13-ąjį iš eilės.
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
Lietuvis kibo į atlapus favoritui
2018 10 19
Tenisas
Ričardas Berankis 2:6, 6:1, 4:6 pralaimėjo pirmajai Rusijos raketei Daniilui Medvedevui turnyro "Kremlin cup" ketvirtfinalyje.
Maskvoje tęsia pergalių seriją
2018 10 17
Tenisas
„Kremlin Cup“ vienetų varžybų aštuntfinalyje trečiadienį lietuvis Ričardas Berankis nugalėjo 72-ąją pasaulio raketę Aljažą Bedeną.
L. Grigelis krito jau pirmajame rate
2018 10 17
Tenisas
Vokietijoje vykstančiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Wolffkran Open“ lietuvis Laurynas Grigelis liko be pergalių.
Vilniuje - čempioniška dvikova
2018 10 18
Bušido
Lapkritį Sergejus Maslobojevas Vilniuje surems pirštines su Turkijos kovos menų žvaigžde Fatihu Mehmetu Karakusu.
Čempionate - rekordinis moksleivių skaičius
2018 10 18
Graplingo imtynės
Naujajame sezone į atvirąjį šalies moksleivių graplingo imtynių čempionatą susirinko 172 dalyviai. Tai yra geriausias kada nors pasiektas rezultatas.
Tarptautiniame turnyre – lietuvio medalis
2018 10 16
Boksas
Tradiciniame tarptautiniame bokso turnyre Baltarusijoje lietuvis Tadas Tamašauskas iškovojo bronzos medalį.
 
Dvi lietuvės liko per žingsnį nuo medalio
2018 10 21
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės pirmojo etapo varžybose Simona Krupeckaitė ir Olivija Baleišytė užėmė ketvirtąsias vietas.
Lietuvė finišavo dešimta
2018 10 20
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų pirmojo etapo taškų lenktynėse O. Baleišytė - 10-a. Komandų sprinte S. Krupeckaitė ir M. Morozaitė nepasiekė finišo.
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Lietuvių varžovai prarado lyderį
2018 10 19
Rankinis
Prancūzijos rankinio rinktinės lyderis N. Karabatičius dėl traumos praleis spalio 25-iosios Europos čempionato atrankos susitikimą su Lietuvos komanda.
Dvi rungtynės - vienas rezultatas
2018 10 18
LRL
LRL pirmenybėse Kauno "Granitas-Karys" įveikė Alytaus "Varsą-Stronglasą", o "Vilnius" - kitą sostinės komandą "Šviesą". Abu mačai biagėsi rezultatu 32:25.
"Klaipėda mums pasiūlė geriausias sąlygas"
2018 10 17
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė jau kitą savaitę pradės kovas dėl patekimo į Europos čempionatą - mūsiškių laukia prancūzų ir portugalų iššūkis.
 
Šventėje - tinklinio žvaigždžių akistata
2018 10 17
Paplūdimio tinklinis
Šiųmetėje "Tinklinio naktyje" laukia ne tik draugų turnyras, bet ir L. Každailio bei A. Rumševičiaus iššūkis Europos čempionams iš Latvijos.
Silpnesnių komandų nebeliko
2018 10 16
Lietuvos čempionatas
Lapkričio pradžioje startuosiančiame Lietuvos vyrų tinklinio čempionate į medalius taikysis kone visos šešios dalyvausiančios ekipos.
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Lenktynių mėgėjų padaugėjo šimtu
2018 10 19
Auto
LASF žiedo komiteto pirmininkė Inga Juškevičiūtė apibendrina 2018-ųjų metų sezoną.
Pergalę pasiekė ir su nusimovusia padanga
2018 10 16
Ralis
Vytautas Švedas kartu su šturmanu Žilvinu Sakalausku po pergalingo pasirodymo Lietuvos ralio čempionate medalius užsitikrino ir Latvijoje.
Lietuvos talentui - istorinė galimybė
2018 10 16
Auto
G. Grinbergas pateko į talentingiausių pasaulio jaunųjų lenktynininkų 17-uką ir varžysis dėl galimybės visą kitą sezoną atstovauti „Formulės-4" komandai.
 
Lietuvos porai - sidabras
2018 10 21
Dailusis čiuožimas
Dailiojo čiuožimo varžybų „Halloween Cup“ ledo šokiuose Lietuvos atstovai A. Reed ir S. Ambrulevičius buvo antri ir pasiekė geriausią karjeros rezultatą.
Pora pasiekė geriausią rezultatą
2018 10 20
Dailusis čiuožimas
Lietuvos čiuožėjai Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius užėmė antrąją vietą Vengrijoje vykstančiose varžybose „Halloween Cup“.
"Energija" iškovojo penktą pergalę
2018 10 19
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate "Hockey Punks" Vilniuje 3:5 nusileido šalies čempionei Elektrėnų "Energijai".
Lietuvei - pasaulio čempionato bronza
2018 10 21
Fitnesas
Pasaulio fitneso čempionate Rygoje lietuvė Akvilė Judzinskytė užėmė trečiąją vietą.
Lietuvis  finišo nepasiekė
2018 10 20
Triatlonas
Europos jaunimo triatlono čempionate vienintelis Lietuvos atstovas Tautvydas Kopūstas bėgimo metu buvo aplenktas ratu ir turėjo pasitraukti iš kovos.
D. Rapšys pagerino Lietuvos rekordą
2018 10 20
Plaukimas
Lenkijoje vykstančiose tarptautinėse plaukimo varžybose Danas Rapšys iškovojo dar du medalius. Po vieną - Tadas Duškinas ir Andrius Šidlauskas.
 
Didžiausia dovana – auklėtinių dėmesys
2018 10 20
Jubiliejus
„Visas mano gyvenimas, susietas su tinkliniu, buvo laimingas, kupinas džiugių akimirkų“, - sako spalio 20-ąją 80-ąjį gimtadienį švenčianti Z.Jankienė.
Stadionui Vilniuje - nauja kliūtis
2018 10 19
Stadionas
Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis gražino Nacionalinio stadiono klausimą į padėtį, buvusią prieš dvejus metus.
Nuo šiol – Lietuvos paralimpinis komitetas
2018 10 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų sporto organizacija pakeitė savo pavadinimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas