Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2018 m. liepos 11 d. 11:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mindaugas Bilius: „Noriu likti nenugalėtas“

LPOK prezidentas M.Bilius – apie itin naudingą sutartį su japonais, išaugusį rėmėjų indėlį, ledų laužymą, dėmesį žiemai ir LPOK pavadinimo keitimą.

M.Bilius.
Vytauto Dranginio nuotr.
M.Bilius.
„Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir dar apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas“, – šypsodamasis svarsto prieš beveik pusantrų metų Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentu tapęs Rio parolimpiados čempionas Mindaugas Bilius.  
 
Bet ne, į sportą jis negrįš. Ir praėjusių metų pabaigoje galutinai tašką savo sportinėje karjeroje padėjęs buvęs lengvaatletis tiesiog džiaugiasi, kad jo įpėdiniai turi kur kas geresnes sąlygas sportuoti. Tad šis pokalbis – apie tai, ką pavyko nuveikti per pusantrų metų vilkint sporto organizacijos vadovo kostiumą. 

„Vienas pagrindinių darbų – pritraukta papildomų rėmėjų lėšų. Mūsų partnerių tikrai nereikėjo maldauti ir įkalbinėti, kad reikia paremti parolimpinį sportą, – patys buvo supratingi. Atėjome, pradėjome šnekėti. Reikia padėti – padedame. Manau, ateityje bus dar geriau“, – optimizmo nestokoja Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prezidentas.  

Kokia tai finansinė išraiška – kiek lėšų padaugėjo? 
Mano žiniomis, anksčiau buvo 65 tūkst. eurų, o dabar yra apie 260 tūkst. eurų. Vadinasi, beveik keturis kartus padaugėjo rėmėjų lėšų.
 
Visuomenės apklausos rodo, kad neįgaliųjų sportas pastaruoju metu tapo labiau žinomas mūsų visuomenėje. 
 
Dalį lėšų skiriame viešinimui. Manau, kuo daugiau apie mus visi žinos, tuo lengviau mums bus ateityje su tais pačiais rėmėjais šnekėtis. Tas matomumas ir mūsų sporto žinomumas naudingas visiems. 

Parengtas naujas LPOK įstatų projektas. Kas keičiasi, galbūt yra kažkas, ką svarbu žinoti visiems? 
Kažko itin naujo nėra, viskas labai panašu, kaip buvo, bet įstatai teisiškai tvarkingiau sudėlioti.O vieni arba kiti niuansai vargu ar visiems įdomūs. Vienas svarbesnių momentų – paties parolimpinio komiteto pavadinimo keitimas. Ateityje turėtų būti Lietuvos paralimpinis komitetas, o ne parolimpinis. 
 
Beje, Vykdomojo komiteto posėdžius visuomet rengiame Kaune, nes ten patogiau visiems nariams suvažiuoti. 

Sportas prasideda vaikystėje. Ar neįgalių vaikų sportas Lietuvoje įgauna pagreitį?
Vaikų sportas dar silpnokas, čia reikėtų ir daugiau mūsų darbo, ir pačios visuomenės bei tėvų supratimo, kad neįgalus vaikas turi tokias pat galimybes sportuoti kaip ir sveikas. Vaikų sportas labai priklauso nuo tėvų požiūrio. Jis smarkiai keičiasi į gerąją pusę ir po truputėlį sportuojančių neįgalių vaikų atsiranda vis daugiau. Štai ir šių metų Lietuvos mažųjų žaidynėse neįgalūs vaikai dalyvavo kartu su sveikaisiais. Ir tie vaikai tarp savęs nemato jokio skirtumo. Kitos sporto organizacijos irgi po truputį įtraukia neįgaliuosius, matau, kad ir pati visuomenė keičiasi, įvairios asociacijos, pavyzdžiui, mokytojų, trenerių, irgi keičiasi suprasdamos, kad visi mes esame lygūs. 
 
 Ar užtenka neįgaliesiems sporto klubų? 
Mūsų nuomone, neįgaliųjų sporto klubų labai daug. Vien fizinės negalios yra 19 sporto klubų, dar, regis, devyni aklųjų, taigi iš viso 28 sporto klubai. Didžiausia bėda, kad štai Vilniuje yra keturi fizinės negalios sporto klubai, o kitur jų iš viso nėra. Manau, miestui užtektų turėti vieną klubą, o kiti galėtų būti kažkur rajonuose, nes žmogui, gyvenančiam toliau nuo miesto ir turinčiam negalią, daug sudėtingiau patekti į sporto klubą. Taigi mūsų darbas ir tikslas padaryti taip, kad tie vaikai ir suaugusieji, kurie turi negalią, pasiektų sporto klubus ir sportuotų. 
 
Reikia pasakyti, kad LPOK – organizacija, kuri rūpinasi didelio sportinio meistriškumo sportu. Tai Europos, pasaulio čempionatai ir parolimpinės žaidynės. Pats pamatas yra federacijos, kurios turi rasti sportininkus ir atvesti juos iki rinktinės lygio. Bet mes stengiamės jiems padėti. Norime parodyti, kad LPOK – ne tik didelio meistriškumo sportas. 

Kur sunkiausia sekasi pralaužti ledus? 
Norėtųsi kuo daugiau žmonių su negalia įtraukti į sportą – vaikų ir suaugusiųjų. Bet dar kartą noriu pabrėžti – reikia ne tik didesnių mūsų pastangų, bet ir pačių negalią turinčių žmonių požiūrio pokyčio. Kad jie suprastų, jog gali išeiti iš namų, gali sportuoti. Šioje srityje norėtųsi, kad viskas vyktų intensyviau. Tikiuosi, iki kadencijos pabaigos pajudės ledai. O kaip pati neįgaliųjų bendruomenė – neįgaliųjų sporto organizacijos priima pokyčius? 
Mūsų nariai – tai Lietuvos neįgaliųjų sporto federacija ir Lietuvos aklųjų sporto federacija. Diskutuojame, bandome bendrauti ir bendradarbiauti, su vienais sekasi geriau, su kitais truputį prasčiau – prezidentas dar jaunas, 36-erių (šypsosi). Bet iš esmės darbas vyksta normaliai.
 
Neseniai LPOK pasirašė sutartį su Japonijos miestu Hiracuka. Kada parolimpiečiai pradės stovyklauti ir rengtis parolimpinėms žaidynėms šiame mieste?
Gegužės 31 d. LTOK būstinėje apsilankė penkiolikos asmenų delegacija iš Hiracukos. Pagrindinis svečių vizito tikslas – bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos parolimpiniu komitetu. Ten ją ir pasirašėme. Gražiai bendradarbiaujame su LTOK, o to mūsų bendradarbiavimo vaisius skina sportininkai. 
 
Planuojame pirmąją stovyklą kartu su olimpiečiais spalio 2–14 d., į ją vyks apie 10–14 žmonių, iš jų greičiausiai devyni bus sportininkai.

Tai apskritai pirmas kartas, kai parolimpiečiai turės tokią galimybę prieš žaidynes. Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? (šypsosi – red. past.). Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas. Mums kainuos tik kelionės bilietai. 

Rėmėjų, partnerių ir valstybės dėka prieš Europos lengvosios atletikos čempionatą, kuris vyks rugpjūčio 19–27 d., bus surengta stovykla Palangoje, į kurią susirinks 25 sportininkai, o su treneriais, asistentais bus 40 žmonių. Jie stovyklaus rugpjūčio 6–12 d. Taigi po truputėlį sąlygos gerėja. 

Jeigu sportininkas paskambina ir sako, kad reikia startukų ar aprangos, mūsų atsakymas būna toks: „Gausi iš karto arba per savaitę, dvi bus įmanoma nusipirkti.“

Kiek apskritai numatote stovyklų Japonijoje? 
Spalio mėnesį greičiausiai važiuos plaukikai, lengvaatlečiai, o tada dar planuojame pavasarį – gal kovą ar balandį į Japoniją vyks golbolo rinktinė, taip pat mūsų imtynininkai. Per metus planuojame kartą tikrai vykti, o gal ir du. 

Kada parolimpiečiai pradės atranką į Tokijo parolimpines žaidynes? 
Kai kurios sporto šakos ją jau pradėjo šiemet. Golbolo pasaulio čempionate pirmas tris vietas užėmusios komandos iškovojo teisę dalyvauti Tokijo parolimpinėse žaidynėse (Lietuvos rinktinė liko ketvirta – aut. past.). Dziudo, šaudymo, triatlono atstovai jau gali rinkti reitingo taškus. O kitų sporto šakų atranka prasidės nuo 2019 m. sausio 1 d.
 Kiek parolimpiečių planuojate turėti Tokijo žaidynėse? 
 
Norėtųsi truputį daugiau – Rio buvo 13, tai Tokijuje bent jau 15. Kita vertus, galime planuoti kiek norime, tačiau dar yra kvotos. Pavyzdžiui, lengvosios atletikos rungčių normatyvus įvykdo 10–12 mūsų žmonių, bet į Rio mums skyrė keturias vietas. Tai reiškia, kad iš dvylikos A normatyvus įvykdžiusių sportininkų turime atrinkti keturis geriausius, kurie pretenduotų į aukščiausias vietas, ir juos vežti. 

Vadinasi, norint turėti daugiau parolimpiečių reikia plėsti sporto šakų skaičių?
Planuojame dvi naujas – šaudymą pneumatiniu pistoletu ir triatloną. Bet jeigu A normatyvą įvykdytų 30 sportininkų, gal gautume daugiau vietų? 

O jūs pats į parolimpines žaidynes nenorite grįžti kaip sportininkas ir ginti parolimpinio čempiono vardo? 
Esu asmeniškai viską laimėjęs ir išėjau nenugalėtas. Tad ir noriu likti nenugalėtas. 

Kada Lietuvos neįgalieji dalyvaus žiemos parolimpinėse žaidynėse?
Jeigu realiai – po aštuonerių metų, o jeigu pafantazuotume, tai galbūt mūsų akmenslydžio komanda galėtų patekti ir po ketverių. Yra tokia galimybė. Akmenslydį paranku kultivuoti, nes yra ledo arenų, o su šia Lietuvos sporto federacija palaikome gerus ryšius. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Turnyre startavo pergale
2018 07 18
U-18
Lietuvos aštuoniolikmečiai paskutinėmis rungtynių sekundėmis palaužė Ispanijos rinktinę
Neįveikė ispanų barjero
2018 07 18
U-20
Pirmą etapą pergalingais žingsniais įvėikę Lietuvos 20-mečiai krepšininkai suklupo Europos jaunimo čempionato aštuntfinalyje.
Sostinės klube – pirmoji legionierė
2018 07 18
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda sukirto rankomis su 24-erių metų amerikiete Morgan Pullins.
 
„Stumbras“ ruošiasi „Apollon“ iššūkiui
2018 07 18
Europos lyga
Dominykas Galkevičius: „Turėsime eiti į aikštę ir siekti maksimumo“
V. Čeburinas: „Didžiuojuosi savo žaidėjais“
2018 07 18
Čempionų lyga
„Sūduvos“ treneris pabrėžė, kad APOEL įrodė, esanti labai galinga komanda, todėl marijampoliečiai gali tik džiaugtis ją aplenkusia savo ekipa.
Dėl čempionų titulo – atkakli kova
2018 07 18
Pirmoji lyga
Realias galimybes kovoti dėl Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Pirmos lygos čempionų titulo turi net aštuonios komandos.
Nauja karta beldžiasi į elitą
2018 07 18
Čempionatas
Jaunųjų lengvaatlečių "šūviai" pasaulio lengvosios atletikos čempionate Suomijoje: ryškiausiai spindėjo šuolininkė, disko metikas ir bėgikės.
S. Bertašius nugalėjo varžybose Prancūzijoje
2018 07 18
Varžybos
Lengvosios atletikos varžybose „Meeting Soteville“ netikėtą pergalę iškovojo Lietuvos bėgikas Simas Bertašius, ieties metikas E. Matusevičius - trečias.
Nori atsigriebti už prarastus metus
2018 07 18
Sugrįžimas
Dėl diskvalifikacijos už dopingo vartojimą dvejus metus varžybose nedalyvavęs rutulio stūmikas Rimantas Martišauskas į arenas grįžta ryžtingai nusiteikęs.
 
Kovos dėl penktos vietos
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė Rumunijoje apmaudžiai nepateko į pusfinalį.
Artėja lemiamų kovų etapas
2018 07 18
Čempionatas
Iki Lietuvos teniso klubų čempionato grupių etapo pabaigos likus kiek mažiau nei mėnesiui, ima ryškėti 2018 metų sezono favoritai.
Lietuvės – tarp aštuonių stipriausių
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Rinktinė kratosi praeities nesėkmės
2018 07 18
U-18
Prieš dvejus metus paskutinę vietą U18 Europos čempionate užėmusi rinktinė susirinko kovoti dėl kiekvienos pergalės.
Iššūkio taurėje – Lietuvos klubų derbis
2018 07 18
Turnyras
Ištraukus burtus paaiškėjo Lietuvos klubų varžovai Europos rankinio turnyruose
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
 
Lietuviai kibo į atlapus favoritams
2018 07 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate po atkaklios kovos pralaimėjo latviams.
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Teisėjų korpusą papildė naujas autoritetas
2018 07 18
Teisėjai
D. Jonušis: „Tai anaiptol ne abejonė nacionaline automobilių sporto arbitrų kalve, o aukštas, tarptautinis renginio įvertinimas“.
Prie starto linijos - 38 komandos
2018 07 18
Lenktynės
Bene aršiausios konkurencijos laukiama tarp daugkartinio šalies žiedinių lenktynių čempiono Ramūno Čapkausko ir Deivido Jociaus komandų.
Lietuvos lenktyninkams - "Brexit" iššūkis
2018 07 18
Lenktynės
Komanda "Bunasta by Žaibelis motorsport" 1006 km lenktynėms gavo sudėtingą užduotį.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Čempiono titulas – Lietuvos irkluotojui
2018 07 18
Irklavimas
Portugalijoje vykstančių Europos universitetų žaidynių irklavimo varžybų vyrų vienviečių valčių rungtyje aukso medalį iškovojo Žygimantas Gališanskis.
Kontroliniai grybšniai - naujame baseine
2018 07 18
Plaukimas
Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderių paskutiniai grybšniai prieš Europos čempionatą naujame Klaipėdos baseine papildomai kainuos 10 tūkst. eurų.
Taškente – asmeniniai rekordai
2018 07 18
Sunkioji atletika
Lietuvos sunkiaatlečiai mano, kad pasaulio jaunimo čempionate galėjo pasirodyti geriau: gal koją pakišo jaudulys, gal įtakos turėjo kepinantis karštis.
 
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Laurai – Š.Jasikevičiaus skrydžiui
2018 07 17
Konkursas
Ketvirtuoju „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso laureatu tapo fotografas Žygimantas Gedvila.
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas