Lina Daugėlaitė/"Olimpinė panorama" 2018 m. liepos 11 d. 11:19 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mindaugas Bilius: „Noriu likti nenugalėtas“

LPOK prezidentas M.Bilius – apie itin naudingą sutartį su japonais, išaugusį rėmėjų indėlį, ledų laužymą, dėmesį žiemai ir LPOK pavadinimo keitimą.

M.Bilius.
Vytauto Dranginio nuotr.
M.Bilius.
„Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir dar apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas“, – šypsodamasis svarsto prieš beveik pusantrų metų Lietuvos parolimpinio komiteto prezidentu tapęs Rio parolimpiados čempionas Mindaugas Bilius.  
 
Bet ne, į sportą jis negrįš. Ir praėjusių metų pabaigoje galutinai tašką savo sportinėje karjeroje padėjęs buvęs lengvaatletis tiesiog džiaugiasi, kad jo įpėdiniai turi kur kas geresnes sąlygas sportuoti. Tad šis pokalbis – apie tai, ką pavyko nuveikti per pusantrų metų vilkint sporto organizacijos vadovo kostiumą. 

„Vienas pagrindinių darbų – pritraukta papildomų rėmėjų lėšų. Mūsų partnerių tikrai nereikėjo maldauti ir įkalbinėti, kad reikia paremti parolimpinį sportą, – patys buvo supratingi. Atėjome, pradėjome šnekėti. Reikia padėti – padedame. Manau, ateityje bus dar geriau“, – optimizmo nestokoja Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) prezidentas.  

Kokia tai finansinė išraiška – kiek lėšų padaugėjo? 
Mano žiniomis, anksčiau buvo 65 tūkst. eurų, o dabar yra apie 260 tūkst. eurų. Vadinasi, beveik keturis kartus padaugėjo rėmėjų lėšų.
 
Visuomenės apklausos rodo, kad neįgaliųjų sportas pastaruoju metu tapo labiau žinomas mūsų visuomenėje. 
 
Dalį lėšų skiriame viešinimui. Manau, kuo daugiau apie mus visi žinos, tuo lengviau mums bus ateityje su tais pačiais rėmėjais šnekėtis. Tas matomumas ir mūsų sporto žinomumas naudingas visiems. 

Parengtas naujas LPOK įstatų projektas. Kas keičiasi, galbūt yra kažkas, ką svarbu žinoti visiems? 
Kažko itin naujo nėra, viskas labai panašu, kaip buvo, bet įstatai teisiškai tvarkingiau sudėlioti.O vieni arba kiti niuansai vargu ar visiems įdomūs. Vienas svarbesnių momentų – paties parolimpinio komiteto pavadinimo keitimas. Ateityje turėtų būti Lietuvos paralimpinis komitetas, o ne parolimpinis. 
 
Beje, Vykdomojo komiteto posėdžius visuomet rengiame Kaune, nes ten patogiau visiems nariams suvažiuoti. 

Sportas prasideda vaikystėje. Ar neįgalių vaikų sportas Lietuvoje įgauna pagreitį?
Vaikų sportas dar silpnokas, čia reikėtų ir daugiau mūsų darbo, ir pačios visuomenės bei tėvų supratimo, kad neįgalus vaikas turi tokias pat galimybes sportuoti kaip ir sveikas. Vaikų sportas labai priklauso nuo tėvų požiūrio. Jis smarkiai keičiasi į gerąją pusę ir po truputėlį sportuojančių neįgalių vaikų atsiranda vis daugiau. Štai ir šių metų Lietuvos mažųjų žaidynėse neįgalūs vaikai dalyvavo kartu su sveikaisiais. Ir tie vaikai tarp savęs nemato jokio skirtumo. Kitos sporto organizacijos irgi po truputį įtraukia neįgaliuosius, matau, kad ir pati visuomenė keičiasi, įvairios asociacijos, pavyzdžiui, mokytojų, trenerių, irgi keičiasi suprasdamos, kad visi mes esame lygūs. 
 
 Ar užtenka neįgaliesiems sporto klubų? 
Mūsų nuomone, neįgaliųjų sporto klubų labai daug. Vien fizinės negalios yra 19 sporto klubų, dar, regis, devyni aklųjų, taigi iš viso 28 sporto klubai. Didžiausia bėda, kad štai Vilniuje yra keturi fizinės negalios sporto klubai, o kitur jų iš viso nėra. Manau, miestui užtektų turėti vieną klubą, o kiti galėtų būti kažkur rajonuose, nes žmogui, gyvenančiam toliau nuo miesto ir turinčiam negalią, daug sudėtingiau patekti į sporto klubą. Taigi mūsų darbas ir tikslas padaryti taip, kad tie vaikai ir suaugusieji, kurie turi negalią, pasiektų sporto klubus ir sportuotų. 
 
Reikia pasakyti, kad LPOK – organizacija, kuri rūpinasi didelio sportinio meistriškumo sportu. Tai Europos, pasaulio čempionatai ir parolimpinės žaidynės. Pats pamatas yra federacijos, kurios turi rasti sportininkus ir atvesti juos iki rinktinės lygio. Bet mes stengiamės jiems padėti. Norime parodyti, kad LPOK – ne tik didelio meistriškumo sportas. 

Kur sunkiausia sekasi pralaužti ledus? 
Norėtųsi kuo daugiau žmonių su negalia įtraukti į sportą – vaikų ir suaugusiųjų. Bet dar kartą noriu pabrėžti – reikia ne tik didesnių mūsų pastangų, bet ir pačių negalią turinčių žmonių požiūrio pokyčio. Kad jie suprastų, jog gali išeiti iš namų, gali sportuoti. Šioje srityje norėtųsi, kad viskas vyktų intensyviau. Tikiuosi, iki kadencijos pabaigos pajudės ledai. O kaip pati neįgaliųjų bendruomenė – neįgaliųjų sporto organizacijos priima pokyčius? 
Mūsų nariai – tai Lietuvos neįgaliųjų sporto federacija ir Lietuvos aklųjų sporto federacija. Diskutuojame, bandome bendrauti ir bendradarbiauti, su vienais sekasi geriau, su kitais truputį prasčiau – prezidentas dar jaunas, 36-erių (šypsosi). Bet iš esmės darbas vyksta normaliai.
 
Neseniai LPOK pasirašė sutartį su Japonijos miestu Hiracuka. Kada parolimpiečiai pradės stovyklauti ir rengtis parolimpinėms žaidynėms šiame mieste?
Gegužės 31 d. LTOK būstinėje apsilankė penkiolikos asmenų delegacija iš Hiracukos. Pagrindinis svečių vizito tikslas – bendradarbiavimo sutartis su Lietuvos parolimpiniu komitetu. Ten ją ir pasirašėme. Gražiai bendradarbiaujame su LTOK, o to mūsų bendradarbiavimo vaisius skina sportininkai. 
 
Planuojame pirmąją stovyklą kartu su olimpiečiais spalio 2–14 d., į ją vyks apie 10–14 žmonių, iš jų greičiausiai devyni bus sportininkai.

Tai apskritai pirmas kartas, kai parolimpiečiai turės tokią galimybę prieš žaidynes. Galvoju, gal reikia grįžti į sportą? (šypsosi – red. past.). Pirmą tokią sutartį turime, kad tie, kurie priima olimpines žaidynes, kviečia ir apmoka visas gyvenimo, maitinimo, sporto bazių išlaidas. Mums kainuos tik kelionės bilietai. 

Rėmėjų, partnerių ir valstybės dėka prieš Europos lengvosios atletikos čempionatą, kuris vyks rugpjūčio 19–27 d., bus surengta stovykla Palangoje, į kurią susirinks 25 sportininkai, o su treneriais, asistentais bus 40 žmonių. Jie stovyklaus rugpjūčio 6–12 d. Taigi po truputėlį sąlygos gerėja. 

Jeigu sportininkas paskambina ir sako, kad reikia startukų ar aprangos, mūsų atsakymas būna toks: „Gausi iš karto arba per savaitę, dvi bus įmanoma nusipirkti.“

Kiek apskritai numatote stovyklų Japonijoje? 
Spalio mėnesį greičiausiai važiuos plaukikai, lengvaatlečiai, o tada dar planuojame pavasarį – gal kovą ar balandį į Japoniją vyks golbolo rinktinė, taip pat mūsų imtynininkai. Per metus planuojame kartą tikrai vykti, o gal ir du. 

Kada parolimpiečiai pradės atranką į Tokijo parolimpines žaidynes? 
Kai kurios sporto šakos ją jau pradėjo šiemet. Golbolo pasaulio čempionate pirmas tris vietas užėmusios komandos iškovojo teisę dalyvauti Tokijo parolimpinėse žaidynėse (Lietuvos rinktinė liko ketvirta – aut. past.). Dziudo, šaudymo, triatlono atstovai jau gali rinkti reitingo taškus. O kitų sporto šakų atranka prasidės nuo 2019 m. sausio 1 d.
 Kiek parolimpiečių planuojate turėti Tokijo žaidynėse? 
 
Norėtųsi truputį daugiau – Rio buvo 13, tai Tokijuje bent jau 15. Kita vertus, galime planuoti kiek norime, tačiau dar yra kvotos. Pavyzdžiui, lengvosios atletikos rungčių normatyvus įvykdo 10–12 mūsų žmonių, bet į Rio mums skyrė keturias vietas. Tai reiškia, kad iš dvylikos A normatyvus įvykdžiusių sportininkų turime atrinkti keturis geriausius, kurie pretenduotų į aukščiausias vietas, ir juos vežti. 

Vadinasi, norint turėti daugiau parolimpiečių reikia plėsti sporto šakų skaičių?
Planuojame dvi naujas – šaudymą pneumatiniu pistoletu ir triatloną. Bet jeigu A normatyvą įvykdytų 30 sportininkų, gal gautume daugiau vietų? 

O jūs pats į parolimpines žaidynes nenorite grįžti kaip sportininkas ir ginti parolimpinio čempiono vardo? 
Esu asmeniškai viską laimėjęs ir išėjau nenugalėtas. Tad ir noriu likti nenugalėtas. 

Kada Lietuvos neįgalieji dalyvaus žiemos parolimpinėse žaidynėse?
Jeigu realiai – po aštuonerių metų, o jeigu pafantazuotume, tai galbūt mūsų akmenslydžio komanda galėtų patekti ir po ketverių. Yra tokia galimybė. Akmenslydį paranku kultivuoti, nes yra ledo arenų, o su šia Lietuvos sporto federacija palaikome gerus ryšius. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Sezono starte - latvių triumfas
2018 11 18
3x3
Garliavoje praūžęs pirmasis iš penkių "Hoptrans Winter Open" 3x3 krepšinio žiemos sezono etapų pasižymėjo įspūdingu finalu.
LKL kovose – saldus revanšas
2018 11 18
LKL
LKL: „Rytas“ atsirevanšavo „Neptūnui,„Dzūkija“ iškovojo pergalę Kėdainiuose, „Žalgiris“ sutriuškino „Šiaulius“, Lietkabelis – „Pieno žvaigždes“.
Karūna grįžta į sostinę
2018 11 18
Karaliaus Mindaugo taurė
Karaliaus Mindaugo taurės turnyro finalo ketvertas po dvejų metų grįžta į Vilnių.
 
Traumos tik dar labiau užgrūdino
2018 11 18
Rinktinė
Į Lietuvos rinktinę sugrįžęs Gratas Sirgėdas: apie traumas, sugrįžimą į rinktinę ir motyvaciją
D. Šimkus: smagu debiutuoti, gaila dėl rezultato
2018 11 18
Rinktinė
Nacionalinėje rinktinėje debiutavęs saugas D. Šimkus džiaugėsi pirmosiomis rungtynėmis, bet buvo nusivylęs dėl jas apkartinusio rezultato.
E. Jankauskas: ši lyga mums per aukšta
2018 11 18
Rinktinė
Rinktinės treneris padėkojo daugiau nei 1000 kilometrų sukorusiems sirgaliams bei teigė, jog futbolininkams yra reikalingas palaikymas.
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
M. Vasiliauskas: svarbu tęsti ką pradėjau
2018 11 14
Turnyras
Matas Vasiliauskas per du setus nugalėjo 140 pasaulio jaunių raketę.
Jėgas teniso aikštėje išmėgino studentai
2018 11 13
Studentų sportas
Sostinėje surengtos Vilniaus miesto studentų festivalio teniso varžybos. Jose dalyvavo ir žaidėjas iš Pietų Korėjos.
Vengrijoje - J. Kmieliauskaitės triumfas
2018 11 18
Dziudo
Vengrijoje vykusiose Europos jaunių dziudo taurės varžybose aukso medalį iškovojo lietuvė Justina Kmieliauskaitė.
Lietuvos bokso čempionate - sensacija
2018 11 18
Boksas
Neįtikėtina pergalių serija, įspūdingas nokautas ir sensacingai įveiktas daugkartinis Lietuvos čempionas - taip baigėsi šalies bokso čempionatas.
Kautis namuose - malonumas ir atsakomybė
2018 11 18
Bušido
Bušido kovotojas Sergejus Maslobojevas: esame maža, bet labai stipri šalis.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
Pasirodymą Europoje baigė lygiosiomis
2018 11 18
EHF taurė
Kauno „Ąžuolo-KTU“ komanda išvykoje sužaidė lygiosiomis su Prahos „Dukla“ (Čekija) ekipa, bet nepateko į kitą etapą.
„Šviesa“ triumfavo EHF rungtynėse
2018 11 17
EHF taurė
Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai nugalėjo Norvegijos „Bodo HK“ klubą.
Pasitraukė iš EHF taurės turnyro
2018 11 17
Moterų rankinis
Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės pralaimėjo „Gomel“ (Baltarusija) ekipai ir nepateko į kitą etapą.
 
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Sugrįžimą pažymėjo graži pergalė
2018 11 12
Sugrįžimas
Lietuvos tinklinio žvaigždė Arvydas Mišeikis sugrįžo padėti Šiaulių klubui.
Moterims atvėrė duris į lenktynes
2018 11 14
Istorija
Prisimenant "Aurum 1006 km lenktynės" istoriją - pasakojimas apie ketvirtąsias, prieš 15 metų įvykusias "Horn Grand Prix 1003 km lenktynes".
Dakare startuos iš 15-os pozicijos.
2018 11 09
Dakaras
Praėjusį Dakarą rekordinį finišą 12-ojoje vietoje pasiekusi A. Juknevičiaus komanda kitąmet startuos iš kol kas aukščiausios lietuviams 15-osios pozicijos.
Ar lenktynininkai moka tik vairuoti?
2018 11 09
Dakaras
„Techninių dienų“ metu Dakaro ralio komandų pilotai ir šturmanai studijuoja bolido sandaros ypatumus, aptaria gedimus, mokosi keisti susidėvinčias detales.
 
Europos čempionate - dvi lietuvių pergalės
2018 11 18
Akmenslydis
Taline vykstančiame Europos moterų akmenslydžio čempionato B diviziono turnyre sekmadienį dvi pergales iškovojo Lietuvos rinktinė.
Startavo pergale prieš Izraelį
2018 11 17
Akmenslydis
Lietuvos vyrų akmenslydžio rinktinė Europos čempionatą pradėjo pergale.
Varžybose Rusijoje – šešta vieta
2018 11 17
Dailusis čiuožimas
Ledo šokėjai A. Reed ir S. Ambrulevičius varžybose Rusijoje iškovojo šeštąją vietą.
Po trilerio taurę kėlė prezidento kariauna
2018 11 19
Vandensvydis
Kaip niekada atkaklioje sporto draugijos „Žalgiris“ vandensvydžio taurės turnyro lemiamoje dvikovoje prireikė baudinių serijos.
Lietuviai tapo pasaulio vicečempionais
2018 11 18
Sportiniai šokiai
Šokėjai E. Sodeika ir I. Žukauskaitė Austrijoje vykusiame pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalius.
Lietuvei – pasaulio čempionato bronza
2018 11 17
Fitnesas
Kultūristė Kristina Narbutaitytė iškovojo pasaulio profesionalų čempionato bronzos medalį.
 
Apdovanojimuose - dėmesys jaunajai kartai
2018 11 18
Net trys iš šių metų Lietuvos buriuotojų apdovanojimų buvo susiję su jaunųjų buriuotojų skatinimu ir treniravimu.
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Keturi prezidentai steigia naują asociaciją
2018 11 16
Naujovė
Lengvosios atletikos, irklavimo, biatlono ir karatė federacijų vadovai pristato naują organizaciją – Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas