Neringa Jonavičienė 2018 m. liepos 10 d. 10:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pergalių link – vandens trasomis

Vandens motociklų sportas Lietuvoje sparčiai populiarėja, o sportininkai skina laurus prestižinėse lenktynėse.

T. Gurkšnys.
Sauliaus Žukausko nuotr.
T. Gurkšnys.
   
Pasak Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos prezidento, ne vieną titulą Lietuvos ir užsienio varžybose iškovojusio Tomo Gurkšnio, vandens ir sausumos motociklai yra panašūs vairavimo ir valdymo principais, tik varžybose vieni lekia žemės trasa, o kitiems trasos driekiasi vandenyje.

Itin sėkminga Lietuvos vandens motociklų sportui buvo birželio pradžia, kai Italijoje vykusiame GP2 klasės pasaulio čempionate bronzos medalį iškovojo Mindaugas Jačiauskas.
„Kažkoks kosmosas. Negaliu tuo patikėti – visą naktį negalėjau užmigti nuo emocijų, nuo pervargimo. Visas kūnas išsunktas, visur žaizdos, mušimai, sumušimai. Tačiau tai visiškai nesvarbu, nes mes tai padarėme“, – džiaugiasi 27-erių M. Jačiauskas. 

Aukštyn – po teisėjų verdikto

GP2 klasės pasaulio čempionatas buvo surengtas kartu su Tarptautinės vandens motociklų sąjungos (UIM) elitinės GP1 klasės čempionato antruoju etapu – šiose varžybose nugalėtojai paaiškėjo po šešių etapų. Pirmasis irgi vyko Italijoje gegužės pabaigoje, bet jame nė vienam iš trijų startavusių lietuvių – M. Jačiauskui, Gediminui Leonui ir Gintarui Venckui – nepavyko iškovoti įskaitinių taškų. 
 
Bet M. Jačiauskas, be GP1 klasės, kaip ir daugiau lietuvių, dar varžosi GP2 kategorijoje, nes čia motociklai mažiau modifikuoti, nors tinka ir GP1 klasei.

Tiesa, GP2 pasaulio čempionate po trijų plaukimų M. Jačiauskas užėmė penktąją vietą, tačiau, patikrinus pirmųjų dviejų lenktynininkų motociklus, paaiškėjo, kad jie neatitinka techninių reikalavimų – du italai buvo diskvalifikuoti, o tai leido lietuviui pakilti į trečiąją vietą. 

„Buvo akivaizdžiai matyti, kad lyderių motociklai visiškai neatitinka reikalavimų, todėl nebuvo didelė staigmena, kad jų rezultatai buvo anuliuoti. Aš paskui juos plaukiau ir mačiau, kad nėra jokių galimybių juos pavyti. Suprantu, kad man dar reikia augti kaip pilotui. Tačiau kartu pamačiau, kad GP2 klasėje mes jau galime pretenduoti ir į pirmąją vietą“, – džiaugiasi M. Jačiauskas. 

T. Gurkšnys priduria, kad GP1 klasėje visi sportininkai labai pajėgūs: „Mums dar reikia daug dirbti – per maža vien technikos, reikia ir išmokti ją valdyti.“

UIM pasaulio čempionate sportininkai varžosi „Freestyle“, „Ski Ladies GP1“, „Ski GP1“ ir „Runabout GP1“ klasių varžybose.

Lietuviai startuoja prestižiškiausioje „Runabout GP1“ sėdimų motociklų klasėje, kurių galia siekia iki 500 AG. 

Vandens motociklai į klases skirstomi pagal jų tipą – stovimą arba sėdimą, pagal tai, ar motociklai modifikuoti, taip pat pagal sportininkų patirtį – pradedantieji ir patyrusieji važiuoja atskirai. 

Galingiausiųjų klasėje yra daugiausia modifikuotų motociklų, tačiau jiems taikomi griežti saugumo reikalavimų apribojimai. 

Jau dešimtus metus su vandens motociklų sportu susijęs T. Gurkšnys pats pradėjo nuo galingiausių motociklų: „Tuo metu taip susiklostė, kad sėdau ant galingiausiojo, tačiau dabar jau antrus metus plaukiu šiek tiek silpnesniu, minimaliai modifikuotu motociklu standartinės klasės GP2 varžybose, nors tuo pačiu motociklu startuoju ir galingiausioje klasėje.“

Vandeniu ir žeme

T. Gurkšnys su vėju lekia ne tik vandeniu, bet ir sausuma. Mopedą vairuoti pradėjęs nuo 12-os, po poros metų sėdo ant motociklo ir nuo to laiko su dvirate transporto priemone nesiskiria: „Ir dabar mano garaže yra motociklas. Mano vaikui – septyneri, jis taip pat jau vairuoja nedidelį motociklą.“
 
Pirmąjį vandens motociklą sportininkas įsigijo prieš 12 metų, tačiau tada dar neketino sportuoti ir dalyvauti varžybose. Kol kartą sutiko vieną iš šio sporto teisėjų. Šis paklausė, kodėl T. Gurkšnys ir jo bendraminčiai nevažiuoja pasivaržyti. Tuomet, pirmą kartą išgirdę apie užsienyje vykstančias varžybas, vyrai jau kitą sezoną pradėjo sportuoti. 2009 m. pirmąsyk išbandę jėgas varžybų trasoje, sportininkai aktyviai įsitraukė į vandens motociklų sporto veiklą. 

Prieš penkerius metus grupelė entuziastų įkūrė Lietuvos vandens motociklų sporto federaciją, kuriai vadovauti sutiko ir prezidentu tapo T. Gurkšnys. Pradėję patys organizuoti varžybas, renginius, lietuviai šį sportą mūsų šalyje kilstelėjo į aukštesnį lygį. 

„Mūsų sportininkai tampa aukšto lygio tarptautinių varžybų nugalėtojais, per pastaruosius dvejus metus vienas Europos čempionate laimėjo trečiąją vietą, aš pats tapau čempionu. Pernai Pasaulio taurės varžybose iškovota šeštoji vieta, o šiais metais M. Jančiauskas iškovojo pasaulio čempionato bronzą“, – pasakoja T. Gurkšnys, akcentuodamas – prieš dešimtmetį iš Baltijos šalių Lietuvoje vandens motociklų sportas buvo mažiausiai populiarus, tačiau šiuo metu čia vyksta itin gausiu dalyvių skaičiumi išsiskiriančios varžybos. 


Svarbi fizinė forma

Vandens motociklai nėra itin mėgstami moterų, tačiau jų susidomėjimas auga. Atskiroje merginų klasėje slalomo varžybos organizuojamos jau keletą metų, jos gali dalyvauti ir bendrosios klasės varžybose. 

Atskirose varžybose rungtyniauja ir mėgėjai, kurių nemaža dalis net neturi motociklų: jie tiesiog atvyksta į renginį ir užsiregistravę bei gavę ekipuotę gali išmėginti vandens motociklus.
 
Vandens motociklais žavisi tiek vaikai, tiek vyresni žmonės. Pradėję nuo vaikų ar jaunimo klasės, suaugę jau gali varžytis galingų sėdimų motociklų klasėse. Vandens motociklininkai, perkopę 35 metų amžių, jau tampa veteranais, o vyriausiems T. Gurkšnio pažįstamiems sportininkams – 53-eji. „Atrodo – nedaug. Tačiau tai ištvermės sportas ir ištverti tris plaukimus po 20 min. sugeba ne kiekvienas 20-metis. Daug priklauso nuo technikos, bet fizinis pasiruošimas yra kone svarbiausias.“ 

Kaip ir kiekvienos ekstremalaus sporto šakos, vandens motociklų varžybose taip pat kyla pavojingų situacijų. „Vandens motociklininkai dėvi mažiau apsaugų nei važiuojantieji įprastais motociklais, tačiau kritimas ant vandens, net kai greitis didesnis nei 100 km, ne toks kietas“, – aiškina T. Gurkšnys.

Lietuvoje neturėdami sąlygų treniruotis žiemą, sportininkai, mėgindami palaikyti fizinę formą, varžyboms ruošiasi plušėdami sporto salėse, padedami fizinio rengimo trenerių. „Pavasarį visi stengiasi ieškoti galimybių plaukti, tačiau mūsų šalyje jų trūksta, nes telkinių, kuriuose galima plaukti vandens motociklais, nėra daug, – apgailestauja T. Gurkšnys. – Federacija bendrauja su Aplinkos ministerija ir tikisi, kad situacija pagerės. Tikimės rasti kompromisą, mūsų sporto šaką pripažįsta Tarptautinis olimpinis komitetas, tačiau sportininkai neturi kur treniruotis.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
A. Juškevičius vedė komandą į pergalę
2018 09 25
Legionierius
Lietuvis krepšininkas Adas Juškevičius vedė savo komandą į pergalę Prancūzijos čempionate.
Šakiuose – M. Paulausko vardo turnyras
2018 09 24
Turnyras
Rugsėjo 26-27 dienomis Šakiuose ir vėl vyks jau tradiciniu tampantis Modesto Paulausko vardo turnyras.
Titulo siekė dešimtmetį
2018 09 24
Interviu
Sostinės krepšinio lygoje – pažintis su A lygoje pirmą kartą triumfavusia „Ferimsta”.
 
Marijampolėjė - šeimų futbolo šventė
2018 09 25
Šventė
Marijampolės futbolo centras ir MAFF įsitraukė į visoje Europoje minimos "UEFA Grassroots Week" savaitės renginius.
Futsalo treneriams – kroato pamokos
2018 09 25
Kursai
Prieš naują Lietuvos futsalo sezoną FIFA futsal trenerių kursuose patirtimi dalijosi ilgametis Kroatijos ir Suomijos rinktinės strategas Mičo Martičius.
Naujieji čempionai – FK „Šilalė“
2018 09 24
Mažasis futbolas
Lietuvos mažojo futbolo čempionais pirmą kartą istorijoje tapo Šilalės miesto komanda FK „Šilalė - Prolain“.
Gali tapti geriausiu Europos lengvaatlečiu
2018 09 25
Rinkimai
Europos lengvosios atletikos asociacija (EA) paskelbė pajėgiausių Senojo žemyno lengvaatlečių pavardes, kurie gali būti išrinktais geriausiais metų lengvaatlečiais.
Lietuvė Kinijoje - septinta
2018 09 25
Ėjimas
Ėjikė Brigita Virbalytė-Dimšienė varžybose Kinijoje pirmame etape finišavo septinta.
Nuo darželinukų iki gimnazistų
2018 09 24
Taurė
Tokijo olimpiečio lengvaatlečio Kęstučio Orento ir Kauno r. mero Valerijaus Makūno taurės varžybose Kulautuvos parke dalyvavo 460 jaunųjų bėgikų.
 
Paaiškėjo stipriausia mėgėjų teniso komanda
2018 09 25
Mėgėjai
Vilniuje vykusiame Lietuvos teniso klubų lygos finale triumfavo „Top Tennis Club” klubas.
Lietuviai tenisininkai pasaulio reitinge
2018 09 24
Reitingas
Tenisininkė J. Eidukonytė WTA reitinge pakilo į 966-ąją vietą, R. Berankis pasaulio reitinge išliko 103-ias.
Pergalei ketvirtfinalyje jėgų neužteko
2018 09 21
Tenisas
Turnyro „Moselle Open“ ketvirtfinalyje Ričardas Berankis 6:7 (4:7), 4:6 pralaimėjo moldavui Radu Albotui.
Kovotojos sąskaitoje – dar vienas titulas
2018 09 24
Karatė
Rugsėjo pradžioje Šolnoko taurės turnyre Vengrijoje triumfavusi vilnietė Brigita Gustaitytė šį kartą laimėjo atvirąjį Švedijos čempionatą.
Startas - be pergalių
2018 09 24
Dziudo
Rokas Nenartavičius pasaulio dziudo čempionate pralaimėjo pirmąją kovą.
Įvertino įgytą patirtį
2018 09 24
Graplingo imtynės
Per plauką nuo pasaulio UWW medalio buvęs Laimonas Stančikas: "Atsigriebsiu pasaulio graplingo čempionate".
 
Lietuvė JAV finišavo aštunta
2018 09 25
BMX dviračiai
Dviratininkė Vilma Rimšaitė varžybose JAV užėmė aštuntąją vietą.
Nugalėtojai nusileido pusantros minutės
2018 09 24
Plentas
Dviratininkė Akvilė Gedraitytė pasaulio čempionate užėmė 24-ąją vietą.
E. Šiškevičiui - 3 reitingo taškai
2018 09 23
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Pri d'Isbergues-Pas de Calais“ lietuvis Evaldas Šiškevičius finišavo 20-as.
Rankininkių startas - sėkmingas
2018 09 25
Moterų rankinis
Visos trys šiame čempionate besivaržančios mūsų šalies ekipos pasiekė pergales, ta pati ekipa iš Baltarusijos - "Gorodničanka".
Rankininkai svetur apšilo kojas
2018 09 24
Legionieriai
Iš Čempionų lygoje rungtyniaujančių lietuvių šią savaitę džiaugėsi tik G. Savukyno treniruojamas bei G. Morkūno atstovaujamas Rihymiakio "Cocks" klubas.
Čempionato starte - įvairūs mačų scenarijai
2018 09 22
LRL
Prasidėjo naujasis LRL sezonas: trejos iš ketverių rungtynių baigėsi įtikinamomis vienų komandų pergalėmis prieš kitus, vienerios - lygiosiomis.
 
Debiutą vainikavo sidabro medaliai
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Puikiai pasirodę Vengrijoje Lietuvos paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas iškovojo sidabrą.
Lietuvos sportininkai iškopė į finalą
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas Vengrijoje pateko į finalą.
Pratęsė pergalių seriją
2018 08 25
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas tęsia pergalingą žygį turnyre Vengrijoje.
Estijoje - finalų ir sezono pergalės
2018 09 25
Lenktynės
Savaitgalį Estijoje vienas po kito aiškėjo 2018 metų greičiausieji sportininkai.
Lietuviai dominavo Balkanų bekelės ralyje
2018 09 24
Bekelė
Du iš penkių "Balkan Offroad Rallye" startavusių tautiečių lipo ant podiumo, o Dakarui besiruošiantis A. Gelažninkas geriausią tempą diktavo nuo pradžios.
Ralio trofėjus - tituluotiems dalyviams
2018 09 24
Ralis
Kaune finišavo 45-asis ralis "Kauno ruduo 2018", skirtas vienų žymiausiųjų automobilių sporto meistrų, brolių Arvydo ir Kastyčio Girdauskų atminimui.
 
Pirmose namų rungtynėse - ilgesnis suolelis
2018 09 25
Anonsas
Praėjusį ketvirtadienį aplankę Elektrėnus, antradienį, rugsėjo 25 d., "Kaunas Hockey" ledo ritulininkai šalies čempionų "Energijos" laukia namuose.
Vilniaus derbis: vilkų dantys - stipresni
2018 09 22
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato pirmajame ture „Geležinio vilkos“ ledo ritulininkai 5:3 įveikė kitą sostinės ekipą - „Hockey Punks"
Čempionato starte - čempionų pergalė
2018 09 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio pirmenybių pirmosiose rungtynės Elektrėnų „Energijos“ ledo ritulininkai namuose 5:2 susitvarkė su „Kaunas Hockey“ komanda.
Kaune praūžė regbio turnyras
2018 09 25
Regbis
Kaune vyko jau 43-iasis tarptautinis regbio turnyras, kuriame buvo kovokama dėl "Ąžuolo" taurės.
Irkluotojai iškovojo pergalę Lenkijoje
2018 09 25
Irklavimas
Lietuvos irkluotojai sėkmingai pasirodė Lenkijos mieste Bydgoščiuje vykusioje regatoje „Wielka Wioslarska o Puchar Brdy 2018“.
Šachmatų olimpiados starte - pergalės
2018 09 24
Šachmatai
Baku (Azerbaidžanas) vyksiančios 43-iosios šachmatų olimpiados pirmajame ture Lietuvos rinktinės iškovojo pergales.
 
Olimpiečiai žengia bendro gyvenimo keliu
2018 09 25
Šeima
Vaida Žūsinaitė ir Ričardas Nekriošius 2018 m. gali vadinti išskirtiniais metais. Ne tik dėl sporto rezultatų, bet ir dėl įvykių jų bendrame gyvenime.
Apdovanojimų akimirkos – atlygis už darbą
2018 09 24
Apdovanojimai
LPOK prezidentas Mindaugas Bilius: „Nuostabu matyti, kad auginame pamainą“.
Už sėkmę arenose – įvertinimas namuose
2018 09 24
Apdovanojimai
Premjeras S.Skvernelis Vyriausybės rūmuose pasveikino Lietuvos sportininkus, pasiekusius įspūdingų pergalių pasaulio ir Europos čempionatuose 2018 m.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas