Neringa Jonavičienė 2018 m. liepos 10 d. 10:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pergalių link – vandens trasomis

Vandens motociklų sportas Lietuvoje sparčiai populiarėja, o sportininkai skina laurus prestižinėse lenktynėse.

T. Gurkšnys.
Sauliaus Žukausko nuotr.
T. Gurkšnys.
   
Pasak Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos prezidento, ne vieną titulą Lietuvos ir užsienio varžybose iškovojusio Tomo Gurkšnio, vandens ir sausumos motociklai yra panašūs vairavimo ir valdymo principais, tik varžybose vieni lekia žemės trasa, o kitiems trasos driekiasi vandenyje.

Itin sėkminga Lietuvos vandens motociklų sportui buvo birželio pradžia, kai Italijoje vykusiame GP2 klasės pasaulio čempionate bronzos medalį iškovojo Mindaugas Jačiauskas.
„Kažkoks kosmosas. Negaliu tuo patikėti – visą naktį negalėjau užmigti nuo emocijų, nuo pervargimo. Visas kūnas išsunktas, visur žaizdos, mušimai, sumušimai. Tačiau tai visiškai nesvarbu, nes mes tai padarėme“, – džiaugiasi 27-erių M. Jačiauskas. 

Aukštyn – po teisėjų verdikto

GP2 klasės pasaulio čempionatas buvo surengtas kartu su Tarptautinės vandens motociklų sąjungos (UIM) elitinės GP1 klasės čempionato antruoju etapu – šiose varžybose nugalėtojai paaiškėjo po šešių etapų. Pirmasis irgi vyko Italijoje gegužės pabaigoje, bet jame nė vienam iš trijų startavusių lietuvių – M. Jačiauskui, Gediminui Leonui ir Gintarui Venckui – nepavyko iškovoti įskaitinių taškų. 
 
Bet M. Jačiauskas, be GP1 klasės, kaip ir daugiau lietuvių, dar varžosi GP2 kategorijoje, nes čia motociklai mažiau modifikuoti, nors tinka ir GP1 klasei.

Tiesa, GP2 pasaulio čempionate po trijų plaukimų M. Jačiauskas užėmė penktąją vietą, tačiau, patikrinus pirmųjų dviejų lenktynininkų motociklus, paaiškėjo, kad jie neatitinka techninių reikalavimų – du italai buvo diskvalifikuoti, o tai leido lietuviui pakilti į trečiąją vietą. 

„Buvo akivaizdžiai matyti, kad lyderių motociklai visiškai neatitinka reikalavimų, todėl nebuvo didelė staigmena, kad jų rezultatai buvo anuliuoti. Aš paskui juos plaukiau ir mačiau, kad nėra jokių galimybių juos pavyti. Suprantu, kad man dar reikia augti kaip pilotui. Tačiau kartu pamačiau, kad GP2 klasėje mes jau galime pretenduoti ir į pirmąją vietą“, – džiaugiasi M. Jačiauskas. 

T. Gurkšnys priduria, kad GP1 klasėje visi sportininkai labai pajėgūs: „Mums dar reikia daug dirbti – per maža vien technikos, reikia ir išmokti ją valdyti.“

UIM pasaulio čempionate sportininkai varžosi „Freestyle“, „Ski Ladies GP1“, „Ski GP1“ ir „Runabout GP1“ klasių varžybose.

Lietuviai startuoja prestižiškiausioje „Runabout GP1“ sėdimų motociklų klasėje, kurių galia siekia iki 500 AG. 

Vandens motociklai į klases skirstomi pagal jų tipą – stovimą arba sėdimą, pagal tai, ar motociklai modifikuoti, taip pat pagal sportininkų patirtį – pradedantieji ir patyrusieji važiuoja atskirai. 

Galingiausiųjų klasėje yra daugiausia modifikuotų motociklų, tačiau jiems taikomi griežti saugumo reikalavimų apribojimai. 

Jau dešimtus metus su vandens motociklų sportu susijęs T. Gurkšnys pats pradėjo nuo galingiausių motociklų: „Tuo metu taip susiklostė, kad sėdau ant galingiausiojo, tačiau dabar jau antrus metus plaukiu šiek tiek silpnesniu, minimaliai modifikuotu motociklu standartinės klasės GP2 varžybose, nors tuo pačiu motociklu startuoju ir galingiausioje klasėje.“

Vandeniu ir žeme

T. Gurkšnys su vėju lekia ne tik vandeniu, bet ir sausuma. Mopedą vairuoti pradėjęs nuo 12-os, po poros metų sėdo ant motociklo ir nuo to laiko su dvirate transporto priemone nesiskiria: „Ir dabar mano garaže yra motociklas. Mano vaikui – septyneri, jis taip pat jau vairuoja nedidelį motociklą.“
 
Pirmąjį vandens motociklą sportininkas įsigijo prieš 12 metų, tačiau tada dar neketino sportuoti ir dalyvauti varžybose. Kol kartą sutiko vieną iš šio sporto teisėjų. Šis paklausė, kodėl T. Gurkšnys ir jo bendraminčiai nevažiuoja pasivaržyti. Tuomet, pirmą kartą išgirdę apie užsienyje vykstančias varžybas, vyrai jau kitą sezoną pradėjo sportuoti. 2009 m. pirmąsyk išbandę jėgas varžybų trasoje, sportininkai aktyviai įsitraukė į vandens motociklų sporto veiklą. 

Prieš penkerius metus grupelė entuziastų įkūrė Lietuvos vandens motociklų sporto federaciją, kuriai vadovauti sutiko ir prezidentu tapo T. Gurkšnys. Pradėję patys organizuoti varžybas, renginius, lietuviai šį sportą mūsų šalyje kilstelėjo į aukštesnį lygį. 

„Mūsų sportininkai tampa aukšto lygio tarptautinių varžybų nugalėtojais, per pastaruosius dvejus metus vienas Europos čempionate laimėjo trečiąją vietą, aš pats tapau čempionu. Pernai Pasaulio taurės varžybose iškovota šeštoji vieta, o šiais metais M. Jančiauskas iškovojo pasaulio čempionato bronzą“, – pasakoja T. Gurkšnys, akcentuodamas – prieš dešimtmetį iš Baltijos šalių Lietuvoje vandens motociklų sportas buvo mažiausiai populiarus, tačiau šiuo metu čia vyksta itin gausiu dalyvių skaičiumi išsiskiriančios varžybos. 


Svarbi fizinė forma

Vandens motociklai nėra itin mėgstami moterų, tačiau jų susidomėjimas auga. Atskiroje merginų klasėje slalomo varžybos organizuojamos jau keletą metų, jos gali dalyvauti ir bendrosios klasės varžybose. 

Atskirose varžybose rungtyniauja ir mėgėjai, kurių nemaža dalis net neturi motociklų: jie tiesiog atvyksta į renginį ir užsiregistravę bei gavę ekipuotę gali išmėginti vandens motociklus.
 
Vandens motociklais žavisi tiek vaikai, tiek vyresni žmonės. Pradėję nuo vaikų ar jaunimo klasės, suaugę jau gali varžytis galingų sėdimų motociklų klasėse. Vandens motociklininkai, perkopę 35 metų amžių, jau tampa veteranais, o vyriausiems T. Gurkšnio pažįstamiems sportininkams – 53-eji. „Atrodo – nedaug. Tačiau tai ištvermės sportas ir ištverti tris plaukimus po 20 min. sugeba ne kiekvienas 20-metis. Daug priklauso nuo technikos, bet fizinis pasiruošimas yra kone svarbiausias.“ 

Kaip ir kiekvienos ekstremalaus sporto šakos, vandens motociklų varžybose taip pat kyla pavojingų situacijų. „Vandens motociklininkai dėvi mažiau apsaugų nei važiuojantieji įprastais motociklais, tačiau kritimas ant vandens, net kai greitis didesnis nei 100 km, ne toks kietas“, – aiškina T. Gurkšnys.

Lietuvoje neturėdami sąlygų treniruotis žiemą, sportininkai, mėgindami palaikyti fizinę formą, varžyboms ruošiasi plušėdami sporto salėse, padedami fizinio rengimo trenerių. „Pavasarį visi stengiasi ieškoti galimybių plaukti, tačiau mūsų šalyje jų trūksta, nes telkinių, kuriuose galima plaukti vandens motociklais, nėra daug, – apgailestauja T. Gurkšnys. – Federacija bendrauja su Aplinkos ministerija ir tikisi, kad situacija pagerės. Tikimės rasti kompromisą, mūsų sporto šaką pripažįsta Tarptautinis olimpinis komitetas, tačiau sportininkai neturi kur treniruotis.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Antrą kartą įveikė Juodkalnijos rinktinę
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai Europos čempionate kausis dėl 9 vietos.
„Juventus“ išsaugojo Karolį Guščiką
2018 07 21
Komanda
Utenos „Juventus“ klubas tęsia ateinančio sezono sudėties komplektavimo darbus ir pristatė dar vieną nežinomąjį komandos dėlionėje.
„Šiaulių“ sudėtį papildė amerikietis gynėjas
2018 07 20
LKL
Penktąją vietą praėjusiame LKL sezone užėmę „Šiauliai“ tęsia sudėties komplektaciją, pakviesdami 196 cm ūgio universalų gynėją Christianą Terrellą.
 
Pasižymėjo antrose iš eilėse rungtynėse
2018 07 22
Legionierius
Lietuvis futbolininkas Lukas Spalvis įvarčiu vėl prisidėjo prie „Kaiserslautern“ pergalės.
S. Vitkausko įvarčio lietuviams neužteko
2018 07 21
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė neatsilaikė prieš Moldovą
Prie „Sūduvos“ prisijungė I. Plūkas
2018 07 21
Komanda
Marijampolės „Sūduvos“ komandą papildė dar vienas vartininkas - prie komandos prisijungė Ignas Plūkas.
Lietuvis iškovojo bronzos medalį
2018 07 21
Bėgimas
Bėgikas R. Saulius Baltarusijos čempionato varžybose finišavo trečias.
A. Gudžius iškovojo pergalę Šveicarijoje
2018 07 18
Disko metimas
Šveicarijoje surengtose lengvosios atletikos varžybose „Gala dei Castelli“ Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius užėmė pirmąją vietą.
Bėgikas triumfavo varžybose Čekijoje
2018 07 18
Bėgimas
Čekijoje vykusiose lengvosios atletikos varžybose „Velka cena Tabora a Memorial Ing. Jana Pana“ pergalę iškovojo Lietuvos bėgikas Benediktas Mickus.
 
Neprilygo amerikiečių dvejetui
2018 07 21
Tenisininkui Laurynui Grigeliui Kanadoje nepavyko patekti į dvejetų varžybų finalą.
Čempionate iškovojo šeštą vietą
2018 07 20
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė akistata su vokietėmis finišavo Europos čempionate.
Pralaimėjo vienam turnyro favoritų
2018 07 18
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis pralaimėjo 114-ai pasaulio raketei.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Dviratininkus suvienys patriotinė apranga
2018 07 19
Projektas
Visas pelnas, gautas už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtą nacionalinę dviratininkų aprangą, bus skirtas dviračių kultūros puoselėjimui.
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Po atkaklios kovos – lygiosios
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai sužaidė lygiosiomis su suomiais.
Europos čempionate startavo pergale
2018 07 20
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai Europos čempionato starte nugalėjo Farerų salų komandą.
Rinktinė kratosi praeities nesėkmės
2018 07 18
U-18
Prieš dvejus metus paskutinę vietą U18 Europos čempionate užėmusi rinktinė susirinko kovoti dėl kiekvienos pergalės.
 
Nusileido Kinijos sportininkėms
2018 07 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina Kinijoje pralaimėjo pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate patyrė trečiąją nesėkmę.
Turnyro starte – lietuvių sėkmė
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina įveikė varžoves iš Austrijos ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Užfiksavo naują Lietuvos rekordą
2018 07 21
Rekordas
Aidas Bubinas, Valdas Jarutis, Vitoldas Milius ir Yogendra Pratapas elektromobiliu 1000 km įveikti per 21 val. 33 min.
Damos itin norėjo laimėti lenktynes
2018 07 21
Ralis
Palangoje net 59 moterų ekipažai startavo "108 km moterų iššūkio Powered by Kristiana" ralyje.
Krepšininko patirtį panaudojo lenktynėse
2018 07 20
Lenktynės
Greitą reakciją ir šaltus nervus "Drag Show Bracket" lenktynėsei išbandęs D. Gailius tapo nugalėtoju.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Lietuvės čempionate – antrame dešimtuke
2018 07 21
Penkiakovė
Europos čempionato moterų varžybų finale varžėsi dvi lietuvos sportininkės.
Baigėsi Europos čempionato kovos
2018 07 21
Žolės riedulys
Lietuvos jaunių (iki 18 metų) žolės riedulio Europos čempionatus baigė susitikimais su kroatais ir lenkėmis.
J. Kinderis kovos finale
2018 07 21
Penkiakovė
Olimpietis Justinas Kinderis atrankos grupėje užėmė 15–ąją vietą ir kovos Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionato finale.
 
LTOK vadovė – tarp kandidatų į TOK narius
2018 07 20
Įvertinimas
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė gali tapti pirma istorijoje Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nare iš Lietuvos.
Laipiotojų narystė LTOK pristabdyta
2018 07 19
Posėdis
Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos narystę LTOK pristabdė dėl to, kad ši neatitinka tarptautinės narystės, nurodytos jos stojimo į LTOK dokumentuose.
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas