Neringa Jonavičienė 2018 m. liepos 10 d. 10:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pergalių link – vandens trasomis

Vandens motociklų sportas Lietuvoje sparčiai populiarėja, o sportininkai skina laurus prestižinėse lenktynėse.

T. Gurkšnys.
Sauliaus Žukausko nuotr.
T. Gurkšnys.
   
Pasak Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos prezidento, ne vieną titulą Lietuvos ir užsienio varžybose iškovojusio Tomo Gurkšnio, vandens ir sausumos motociklai yra panašūs vairavimo ir valdymo principais, tik varžybose vieni lekia žemės trasa, o kitiems trasos driekiasi vandenyje.

Itin sėkminga Lietuvos vandens motociklų sportui buvo birželio pradžia, kai Italijoje vykusiame GP2 klasės pasaulio čempionate bronzos medalį iškovojo Mindaugas Jačiauskas.
„Kažkoks kosmosas. Negaliu tuo patikėti – visą naktį negalėjau užmigti nuo emocijų, nuo pervargimo. Visas kūnas išsunktas, visur žaizdos, mušimai, sumušimai. Tačiau tai visiškai nesvarbu, nes mes tai padarėme“, – džiaugiasi 27-erių M. Jačiauskas. 

Aukštyn – po teisėjų verdikto

GP2 klasės pasaulio čempionatas buvo surengtas kartu su Tarptautinės vandens motociklų sąjungos (UIM) elitinės GP1 klasės čempionato antruoju etapu – šiose varžybose nugalėtojai paaiškėjo po šešių etapų. Pirmasis irgi vyko Italijoje gegužės pabaigoje, bet jame nė vienam iš trijų startavusių lietuvių – M. Jačiauskui, Gediminui Leonui ir Gintarui Venckui – nepavyko iškovoti įskaitinių taškų. 
 
Bet M. Jačiauskas, be GP1 klasės, kaip ir daugiau lietuvių, dar varžosi GP2 kategorijoje, nes čia motociklai mažiau modifikuoti, nors tinka ir GP1 klasei.

Tiesa, GP2 pasaulio čempionate po trijų plaukimų M. Jačiauskas užėmė penktąją vietą, tačiau, patikrinus pirmųjų dviejų lenktynininkų motociklus, paaiškėjo, kad jie neatitinka techninių reikalavimų – du italai buvo diskvalifikuoti, o tai leido lietuviui pakilti į trečiąją vietą. 

„Buvo akivaizdžiai matyti, kad lyderių motociklai visiškai neatitinka reikalavimų, todėl nebuvo didelė staigmena, kad jų rezultatai buvo anuliuoti. Aš paskui juos plaukiau ir mačiau, kad nėra jokių galimybių juos pavyti. Suprantu, kad man dar reikia augti kaip pilotui. Tačiau kartu pamačiau, kad GP2 klasėje mes jau galime pretenduoti ir į pirmąją vietą“, – džiaugiasi M. Jačiauskas. 

T. Gurkšnys priduria, kad GP1 klasėje visi sportininkai labai pajėgūs: „Mums dar reikia daug dirbti – per maža vien technikos, reikia ir išmokti ją valdyti.“

UIM pasaulio čempionate sportininkai varžosi „Freestyle“, „Ski Ladies GP1“, „Ski GP1“ ir „Runabout GP1“ klasių varžybose.

Lietuviai startuoja prestižiškiausioje „Runabout GP1“ sėdimų motociklų klasėje, kurių galia siekia iki 500 AG. 

Vandens motociklai į klases skirstomi pagal jų tipą – stovimą arba sėdimą, pagal tai, ar motociklai modifikuoti, taip pat pagal sportininkų patirtį – pradedantieji ir patyrusieji važiuoja atskirai. 

Galingiausiųjų klasėje yra daugiausia modifikuotų motociklų, tačiau jiems taikomi griežti saugumo reikalavimų apribojimai. 

Jau dešimtus metus su vandens motociklų sportu susijęs T. Gurkšnys pats pradėjo nuo galingiausių motociklų: „Tuo metu taip susiklostė, kad sėdau ant galingiausiojo, tačiau dabar jau antrus metus plaukiu šiek tiek silpnesniu, minimaliai modifikuotu motociklu standartinės klasės GP2 varžybose, nors tuo pačiu motociklu startuoju ir galingiausioje klasėje.“

Vandeniu ir žeme

T. Gurkšnys su vėju lekia ne tik vandeniu, bet ir sausuma. Mopedą vairuoti pradėjęs nuo 12-os, po poros metų sėdo ant motociklo ir nuo to laiko su dvirate transporto priemone nesiskiria: „Ir dabar mano garaže yra motociklas. Mano vaikui – septyneri, jis taip pat jau vairuoja nedidelį motociklą.“
 
Pirmąjį vandens motociklą sportininkas įsigijo prieš 12 metų, tačiau tada dar neketino sportuoti ir dalyvauti varžybose. Kol kartą sutiko vieną iš šio sporto teisėjų. Šis paklausė, kodėl T. Gurkšnys ir jo bendraminčiai nevažiuoja pasivaržyti. Tuomet, pirmą kartą išgirdę apie užsienyje vykstančias varžybas, vyrai jau kitą sezoną pradėjo sportuoti. 2009 m. pirmąsyk išbandę jėgas varžybų trasoje, sportininkai aktyviai įsitraukė į vandens motociklų sporto veiklą. 

Prieš penkerius metus grupelė entuziastų įkūrė Lietuvos vandens motociklų sporto federaciją, kuriai vadovauti sutiko ir prezidentu tapo T. Gurkšnys. Pradėję patys organizuoti varžybas, renginius, lietuviai šį sportą mūsų šalyje kilstelėjo į aukštesnį lygį. 

„Mūsų sportininkai tampa aukšto lygio tarptautinių varžybų nugalėtojais, per pastaruosius dvejus metus vienas Europos čempionate laimėjo trečiąją vietą, aš pats tapau čempionu. Pernai Pasaulio taurės varžybose iškovota šeštoji vieta, o šiais metais M. Jančiauskas iškovojo pasaulio čempionato bronzą“, – pasakoja T. Gurkšnys, akcentuodamas – prieš dešimtmetį iš Baltijos šalių Lietuvoje vandens motociklų sportas buvo mažiausiai populiarus, tačiau šiuo metu čia vyksta itin gausiu dalyvių skaičiumi išsiskiriančios varžybos. 


Svarbi fizinė forma

Vandens motociklai nėra itin mėgstami moterų, tačiau jų susidomėjimas auga. Atskiroje merginų klasėje slalomo varžybos organizuojamos jau keletą metų, jos gali dalyvauti ir bendrosios klasės varžybose. 

Atskirose varžybose rungtyniauja ir mėgėjai, kurių nemaža dalis net neturi motociklų: jie tiesiog atvyksta į renginį ir užsiregistravę bei gavę ekipuotę gali išmėginti vandens motociklus.
 
Vandens motociklais žavisi tiek vaikai, tiek vyresni žmonės. Pradėję nuo vaikų ar jaunimo klasės, suaugę jau gali varžytis galingų sėdimų motociklų klasėse. Vandens motociklininkai, perkopę 35 metų amžių, jau tampa veteranais, o vyriausiems T. Gurkšnio pažįstamiems sportininkams – 53-eji. „Atrodo – nedaug. Tačiau tai ištvermės sportas ir ištverti tris plaukimus po 20 min. sugeba ne kiekvienas 20-metis. Daug priklauso nuo technikos, bet fizinis pasiruošimas yra kone svarbiausias.“ 

Kaip ir kiekvienos ekstremalaus sporto šakos, vandens motociklų varžybose taip pat kyla pavojingų situacijų. „Vandens motociklininkai dėvi mažiau apsaugų nei važiuojantieji įprastais motociklais, tačiau kritimas ant vandens, net kai greitis didesnis nei 100 km, ne toks kietas“, – aiškina T. Gurkšnys.

Lietuvoje neturėdami sąlygų treniruotis žiemą, sportininkai, mėgindami palaikyti fizinę formą, varžyboms ruošiasi plušėdami sporto salėse, padedami fizinio rengimo trenerių. „Pavasarį visi stengiasi ieškoti galimybių plaukti, tačiau mūsų šalyje jų trūksta, nes telkinių, kuriuose galima plaukti vandens motociklais, nėra daug, – apgailestauja T. Gurkšnys. – Federacija bendrauja su Aplinkos ministerija ir tikisi, kad situacija pagerės. Tikimės rasti kompromisą, mūsų sporto šaką pripažįsta Tarptautinis olimpinis komitetas, tačiau sportininkai neturi kur treniruotis.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Lemiamame mače viską lems detalės
2019 02 15
Moterų krepšinis
Karalienės taurės finale – Vilniaus ir Kauno kaktomuša: „Šių dviejų miestų priešpriešą krepšinyje žino visi“
Sezoną užbaigė operacija
2019 02 14
Situacija
Kauno „Žalgirio“ aukštaūgiui Laurynui Biručiui ketvirtadienio rytą buvo atlikta kelio operacija.
Aikštėje – brangiausia gynėjo verpstė
2019 02 14
Veidas
„Lietkabelio“ krepšininkas Karolis Giedraitis: apie Nenado Čanako pasitikėjimą, LKL ir NKL skirtumus, 100-ąjį tašką bei KMT kovas.
 
Šiaulietės sutriuškino Baltarusijos klubą
2019 02 15
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” komanda įspūdinga pergale pradėjo pasirengimo ateinančiam sezonui stovyklą Gardine (VIDEO).
Rinktinė pradėjo darbą su nauju treneriu
2019 02 15
Stovykla
Lietuvos U-17 futbolo rinktinė Kaune susirinko į pirmąją šiais metais stovyklą ir sužais dvejas draugiškas rungtynes su Lenkijos ir Baltarusijos ekipomis.
Po nesklandumų kelyje – pirma nesėkmė
2019 02 15
Draugiškos rungtynės
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai draugiškame mače svečiuose 0:2 (0:1) nusileido Gardino „Neman“ ir patyrė pirmąjį pralaimėjimą šiais metais (VIDEO).
Ėjikių kova baigėsi drama
2019 02 15
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionatas Šiauliuose: trišuolininkė Diana Zagainova įvykdė Europos pirmenybių normatyvą, ėjimo rungtis baigėsi teisėjų verdiktu (VIDEO).
Per plauką nuo sensacijos
2019 02 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos uždarų patalpų čempionatas: 18-metę sprinterę nuo bilieto į Europos pirmenybes skyrė 0,01 sekundės.
Dėl NBA finalo – bemiegės šuolininko naktys
2019 02 13
Veidas
Šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas – apie tikslus Šiauliuose ir Glazge, traumas, karštą vasarą, rekordus, olimpines viltis, krepšinį ir studijas.
 
Titulas tikrai atiteks lietuviui
2019 02 15
Turnyras
„Tennis Europe“ antros kategorijos jaunių (iki 16 metų) teniso turnyre „Toyota Cup“ dėl vaikinų vienetų varžybų trofėjaus kausis du Lietuvos atstovai.
Šiauliuose – vilniečių sėkmė
2019 02 14
Turnyras
Du Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai žengė į „Tennis Europe“ antros kategorijos 16-mečių teniso turnyro „Toyota Cup“ vienetų varžybų pusfinalį.
Po gero starto – nesėkmingas finišas
2019 02 12
Turnyras
L.Grigelis pralaimėjo Izraelio atstovui Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyro „Jobtopgun Bangkok Open“ antrojo rato mače.
Geriausio boksininko tikslas - Tokijas
2019 02 15
Boksas
„Dabar mano tikslai darosi vis didesni ir tikiuosi, kad juos pasieksiu“, - teigia geriausiu Lietuvos boksininku išrinktas 20-metis V .Balsys.
Jaunimo čempionate – 158 imtynininkai
2019 02 13
Imtynės
Šiauliuose praūžusiame Lietuvos imtynių jaunimo čempionate labiusiai pasižymėjo tų miestų, kuriuose įsikūrusios sporto gimnazijos, atstovai (VIDEO).
Lietuvio varžovas grūdinosi gatvėse
2019 02 13
Bušido
Britų čempiono iššūkio sulaukęs lietuvos kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Aš taip pat noriu būti geriausias.“ (VIDEO)
 
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Lietuviai finišavo su pagrindine grupe
2019 02 09
Dviračiai
Dviračių lenktynių „Etoile de Besseges“ antrajame etape E. Šiškevičius atvažiavo 16-as, RE. Navardauskas - 24-as.
"Mus „suvalgė“ lietuvis Giedrius Morkūnas"
2019 02 10
Baltijos lyga.
Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse „Dragūnas“ Klaipėdoje 21:25 pralaimėjo G. Savukyno treniruojamiems turnyro nugalėtojams Ryhimakio "Cocks“.
Kauno derbis baigėsi lygiosiomis
2019 02 09
LRL
LRL pirmenybėse pergales iškovojo Panevėžio „KKSC-RSSG-Grifas“ ir Klaipėdos "Dragūnas", o Kauno "Granitas-Kartys" ir "Ąžuolas-KTU" sužaidė lygiosiomis.
"Šviesa" užgeso jau pirmojoje dvikovoje
2019 02 09
Iššūkio taurė
EHF Iššūkio taurės turnyro aštuntfinalio pirmosiose rungtynėse Vilniuje „Šviesa“ 16:29 nusileido Banja Lukos „Borac“ (Bosnija ir Hercegovina).
 
Tarp Šiaurės Europos čempionų – ir lietuvis
2019 02 14
Legionierius
Šiaurės Europos zoninės tinklinio asociacijos (NEVZA) klubų čempionate triumfavo Londono "IBB Polonia" (Didžioji Britanija) su Remigijumi Riteriu.
"Etovis" mina ant kulnų lyderiams
2019 02 11
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės iškovojęs Kelmės "Etovis" iki taško sumažino atsilikimą nuo lyderio Klaipėdos "Amber Queen".
Rengs sniego tinklinio pasaulio turus
2019 02 08
Sniego tinklinis
FIVB ir CEV nusprendė organizuoti sniego tinklinio pasaulio turus, kuriuose dalyvautų visų žemynų atstovai.
B.Vanagas: „Buvo karščiau nei Dakare“
2019 02 15
Auto
Karelijoje startavo pirmasis „World Cup for Cross Country Bajas“ etapas – lenktynės „Baja Russia Northern Forest“.
Vieni – į Kareliją, kiti – į Prancūziją
2019 02 14
Situacija
Ką daryti, kai vienu metu reikia būti dvejose vietose? Lenktynininkas Benediktas Vanagas, rodos, šiai problemai išeitį turi.
Prieš kovą Karelijoje – repeticijos namie
2019 02 12
Žvilgsnis
Benediktas Vanagas su „Toyota Gazoo Racing Hilux“ savaitgalį leidosi į pirmuosius žiemos testus ir mėgino prisijaukinti ledą.
 
Po dvejų metų – dviem laipteliais aukštyn
2019 02 15
Kalnų slidinėjimas
Švedijoje vykstančio pasaulio kalnų slidinėjimo čempionato vyrų didžiojo slalomo varžybose Andrejus Drukarovas užėmė 41-ąją vietą.
Už lietuvių nugaros – dvi komandos
2019 02 15
Jaunimo olimpinis festivalis
Aplenkti Latviją estafetėje – toks buvo jaunųjų Lietuvos slidininkų noras paskutinę Europos jaunimo olimpinio žiemos festivalio dieną. Ir jiems pavyko.
Žūtbūtinėse kovose laukia lietuvių palaikymo
2019 02 15
Ledo ritulys
Ledo ritulininkas Nerijus Ališauskas: apie sezono pradžią tribūnose, istorinį įvartį, lemiamą sezono atkarpą ir sirgalių iš Lietuvos palaikymą.
Pergalę garantavo asmeninis rekordas
2019 02 14
Plaukimas
Dzūkijos sostinėje Alytuje ketvirtadienį baigėsi Lietuvos plaukimo federacijos Ilgų ir vidutinių nuotolių taurės varžybos.
Lietuvos ir Portugalijos akistata – Jurbarke
2019 02 14
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinės balandžio pradžioje lauks vienas didžiausių išbandymų per visą šalies istoriją.
„Žaibas“ palaužė visus varžovus
2019 02 14
Vandensvydis
Pirmajame Lietuvos vandensvydžio čempionato ture šešios komandos sužaidė penkiolika rungtynių, jų metu pelnė 335 įvarčius.
 
Vilnius – dar žingsniu arčiau stadiono
2019 02 13
Stadionas
Vilnius uždegė žalią šviesą Šeškinės Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutarties pateikimui – šiandien taryba pritarė jos pateikimui.
Savivaldybė išgirdo irkluotojų balsą
2019 02 13
Situacija
Sostinės savivaldybė šiandien kreipėsi į Vyriausybę, prašydama skirti lėšų naujai irklavimo bazei Vilniuje (Žirmūnuose) įrengti.
Savivaldybė prašo prokurorų pagalbos
2019 02 11
Situacija
Dėl galimai nusikalstamos „Vilniaus nacionalinio stadiono“ veikos Vilniaus savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas