Neringa Jonavičienė 2018 m. liepos 10 d. 10:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Pergalių link – vandens trasomis

Vandens motociklų sportas Lietuvoje sparčiai populiarėja, o sportininkai skina laurus prestižinėse lenktynėse.

T. Gurkšnys.
Sauliaus Žukausko nuotr.
T. Gurkšnys.
   
Pasak Lietuvos vandens motociklų sporto federacijos prezidento, ne vieną titulą Lietuvos ir užsienio varžybose iškovojusio Tomo Gurkšnio, vandens ir sausumos motociklai yra panašūs vairavimo ir valdymo principais, tik varžybose vieni lekia žemės trasa, o kitiems trasos driekiasi vandenyje.

Itin sėkminga Lietuvos vandens motociklų sportui buvo birželio pradžia, kai Italijoje vykusiame GP2 klasės pasaulio čempionate bronzos medalį iškovojo Mindaugas Jačiauskas.
„Kažkoks kosmosas. Negaliu tuo patikėti – visą naktį negalėjau užmigti nuo emocijų, nuo pervargimo. Visas kūnas išsunktas, visur žaizdos, mušimai, sumušimai. Tačiau tai visiškai nesvarbu, nes mes tai padarėme“, – džiaugiasi 27-erių M. Jačiauskas. 

Aukštyn – po teisėjų verdikto

GP2 klasės pasaulio čempionatas buvo surengtas kartu su Tarptautinės vandens motociklų sąjungos (UIM) elitinės GP1 klasės čempionato antruoju etapu – šiose varžybose nugalėtojai paaiškėjo po šešių etapų. Pirmasis irgi vyko Italijoje gegužės pabaigoje, bet jame nė vienam iš trijų startavusių lietuvių – M. Jačiauskui, Gediminui Leonui ir Gintarui Venckui – nepavyko iškovoti įskaitinių taškų. 
 
Bet M. Jačiauskas, be GP1 klasės, kaip ir daugiau lietuvių, dar varžosi GP2 kategorijoje, nes čia motociklai mažiau modifikuoti, nors tinka ir GP1 klasei.

Tiesa, GP2 pasaulio čempionate po trijų plaukimų M. Jačiauskas užėmė penktąją vietą, tačiau, patikrinus pirmųjų dviejų lenktynininkų motociklus, paaiškėjo, kad jie neatitinka techninių reikalavimų – du italai buvo diskvalifikuoti, o tai leido lietuviui pakilti į trečiąją vietą. 

„Buvo akivaizdžiai matyti, kad lyderių motociklai visiškai neatitinka reikalavimų, todėl nebuvo didelė staigmena, kad jų rezultatai buvo anuliuoti. Aš paskui juos plaukiau ir mačiau, kad nėra jokių galimybių juos pavyti. Suprantu, kad man dar reikia augti kaip pilotui. Tačiau kartu pamačiau, kad GP2 klasėje mes jau galime pretenduoti ir į pirmąją vietą“, – džiaugiasi M. Jačiauskas. 

T. Gurkšnys priduria, kad GP1 klasėje visi sportininkai labai pajėgūs: „Mums dar reikia daug dirbti – per maža vien technikos, reikia ir išmokti ją valdyti.“

UIM pasaulio čempionate sportininkai varžosi „Freestyle“, „Ski Ladies GP1“, „Ski GP1“ ir „Runabout GP1“ klasių varžybose.

Lietuviai startuoja prestižiškiausioje „Runabout GP1“ sėdimų motociklų klasėje, kurių galia siekia iki 500 AG. 

Vandens motociklai į klases skirstomi pagal jų tipą – stovimą arba sėdimą, pagal tai, ar motociklai modifikuoti, taip pat pagal sportininkų patirtį – pradedantieji ir patyrusieji važiuoja atskirai. 

Galingiausiųjų klasėje yra daugiausia modifikuotų motociklų, tačiau jiems taikomi griežti saugumo reikalavimų apribojimai. 

Jau dešimtus metus su vandens motociklų sportu susijęs T. Gurkšnys pats pradėjo nuo galingiausių motociklų: „Tuo metu taip susiklostė, kad sėdau ant galingiausiojo, tačiau dabar jau antrus metus plaukiu šiek tiek silpnesniu, minimaliai modifikuotu motociklu standartinės klasės GP2 varžybose, nors tuo pačiu motociklu startuoju ir galingiausioje klasėje.“

Vandeniu ir žeme

T. Gurkšnys su vėju lekia ne tik vandeniu, bet ir sausuma. Mopedą vairuoti pradėjęs nuo 12-os, po poros metų sėdo ant motociklo ir nuo to laiko su dvirate transporto priemone nesiskiria: „Ir dabar mano garaže yra motociklas. Mano vaikui – septyneri, jis taip pat jau vairuoja nedidelį motociklą.“
 
Pirmąjį vandens motociklą sportininkas įsigijo prieš 12 metų, tačiau tada dar neketino sportuoti ir dalyvauti varžybose. Kol kartą sutiko vieną iš šio sporto teisėjų. Šis paklausė, kodėl T. Gurkšnys ir jo bendraminčiai nevažiuoja pasivaržyti. Tuomet, pirmą kartą išgirdę apie užsienyje vykstančias varžybas, vyrai jau kitą sezoną pradėjo sportuoti. 2009 m. pirmąsyk išbandę jėgas varžybų trasoje, sportininkai aktyviai įsitraukė į vandens motociklų sporto veiklą. 

Prieš penkerius metus grupelė entuziastų įkūrė Lietuvos vandens motociklų sporto federaciją, kuriai vadovauti sutiko ir prezidentu tapo T. Gurkšnys. Pradėję patys organizuoti varžybas, renginius, lietuviai šį sportą mūsų šalyje kilstelėjo į aukštesnį lygį. 

„Mūsų sportininkai tampa aukšto lygio tarptautinių varžybų nugalėtojais, per pastaruosius dvejus metus vienas Europos čempionate laimėjo trečiąją vietą, aš pats tapau čempionu. Pernai Pasaulio taurės varžybose iškovota šeštoji vieta, o šiais metais M. Jančiauskas iškovojo pasaulio čempionato bronzą“, – pasakoja T. Gurkšnys, akcentuodamas – prieš dešimtmetį iš Baltijos šalių Lietuvoje vandens motociklų sportas buvo mažiausiai populiarus, tačiau šiuo metu čia vyksta itin gausiu dalyvių skaičiumi išsiskiriančios varžybos. 


Svarbi fizinė forma

Vandens motociklai nėra itin mėgstami moterų, tačiau jų susidomėjimas auga. Atskiroje merginų klasėje slalomo varžybos organizuojamos jau keletą metų, jos gali dalyvauti ir bendrosios klasės varžybose. 

Atskirose varžybose rungtyniauja ir mėgėjai, kurių nemaža dalis net neturi motociklų: jie tiesiog atvyksta į renginį ir užsiregistravę bei gavę ekipuotę gali išmėginti vandens motociklus.
 
Vandens motociklais žavisi tiek vaikai, tiek vyresni žmonės. Pradėję nuo vaikų ar jaunimo klasės, suaugę jau gali varžytis galingų sėdimų motociklų klasėse. Vandens motociklininkai, perkopę 35 metų amžių, jau tampa veteranais, o vyriausiems T. Gurkšnio pažįstamiems sportininkams – 53-eji. „Atrodo – nedaug. Tačiau tai ištvermės sportas ir ištverti tris plaukimus po 20 min. sugeba ne kiekvienas 20-metis. Daug priklauso nuo technikos, bet fizinis pasiruošimas yra kone svarbiausias.“ 

Kaip ir kiekvienos ekstremalaus sporto šakos, vandens motociklų varžybose taip pat kyla pavojingų situacijų. „Vandens motociklininkai dėvi mažiau apsaugų nei važiuojantieji įprastais motociklais, tačiau kritimas ant vandens, net kai greitis didesnis nei 100 km, ne toks kietas“, – aiškina T. Gurkšnys.

Lietuvoje neturėdami sąlygų treniruotis žiemą, sportininkai, mėgindami palaikyti fizinę formą, varžyboms ruošiasi plušėdami sporto salėse, padedami fizinio rengimo trenerių. „Pavasarį visi stengiasi ieškoti galimybių plaukti, tačiau mūsų šalyje jų trūksta, nes telkinių, kuriuose galima plaukti vandens motociklais, nėra daug, – apgailestauja T. Gurkšnys. – Federacija bendrauja su Aplinkos ministerija ir tikisi, kad situacija pagerės. Tikimės rasti kompromisą, mūsų sporto šaką pripažįsta Tarptautinis olimpinis komitetas, tačiau sportininkai neturi kur treniruotis.“
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Emocingame mūšyje - "Žalgirio" pergalė
2018 12 09
LKL
Kauno „Žalgiris“ (12-1) antrą kartą šį sezoną įveikė principinį varžovą Vilniaus "Rytą" ir LKL čempionate iškovojo septintąją pergalę iš eilės.
Lietuvos komandos - be kluptelėjimų
2018 12 09
Krepšinis
Abi Lietuvos 16-mečių rinktinės tarptautiniame krepšinio turnyre Minske laimėjo visas tris pergales. Sekmadienį lietuviams nepajėgė pasipriešinti airiai.
Šeimininkai buvo pranašesni
2018 12 08
LKL
LKL pirmenybėse Pasvalio "Pieno žvaigždės" įveikė Prienų "Skycop", o Klaipėdos "Neptūnas" sutriuškino Alytaus "Dzūkiją".
 
Į seminarą rinkosi vartininkai
2018 12 08
Seminaras
Kaune beveik 30 vartininkų trenerių iš Lietuvos ir keli lenkai bei latviai klausėsi FIFA seminaro paskaitų ir išbandė praktiką aikštėje.
Lietuvės smuktelėjo į 103-ią vietą
2018 12 07
Moterų futbolas
FIFA paskelbtoje pasaulio moterų futbolo rinktinių reitingų lentelėje Lietuvos komanda iš 101-osios vietos nukrito į 103-iąją.
A lygai vadovaus "Sūduvos" prezidentas
2018 12 07
Kuluaruose
Lietuvos futbolo čempionės Marijampolės "Sūduvos" prezidentas Vidmantas Murauskas išrinktas A lygos valdybos pirmininku ir prezidentu.
Dalyvavo pirmosiose varžybose JAV
2018 12 08
Už Atlanto
Į JAV studijuoti persikėlęs Lietuvos lengvaatletis Matas Adamonis per pirmąsias savo varžybas už Atlanto užėmė trečiąją vietą.
Medalis sugrąžino olimpietei pasitikėjimą
2018 12 08
Žvilgsnis
Vaida Žūsinatė-Nekriošienė – apie įgyvendintą svajonę tapti kariške, permainingus metus, iššūkius Beirute, atrastą vidinę ramybę, šeimos planus.
709 – ir automobilio, ir telefono numeryje
2018 12 05
Žvilgsnis
Prieš 40 metų Vilhelmina Bardauskienė tapo pirmąja moterimi pasaulyje, šuolių į tolį rungtyje perskriejusia 7 metrų ribą.
 
Dėl trijų milijonų eurų nedvejotų
2018 12 07
Interviu
Teniso treneris Remigijus Balžekas - apie teniso sąjungą ir akademiją, valstybės požiūrį į sportą ir rėmėjus, Matą Vasiliauską, anūką Arną ir futbolą.
Vilniuje viešės šeštoji pasaulio raketė
2018 12 06
Turnyras
Kitų metų sausį Vilniuje rinksis stipriausi teniso veteranai - čia vyks pirmos kategorijos ITF senjorų turnyras „Vilnius Cup 2019“.
Kaune pradėta teniso centro statyba
2018 12 05
Infrastruktūra
Per 10 mėnesių Kaune iškils šiuolaikinis teniso centras, kuriame bus trys kortai bei dviračių, jogos treniruočių patalpos, pirčių zona.
Iš chuligano – į Lietuvos bokso rinktinę
2018 12 05
Festivalis
"Jeigu ne sportas, nežinau, kur dabar būčiau“, – sako bokso treneris, buvęs Lietuvos rinktinės narys Aleksandras Baranovas.
Savigynos įgūdžius demonstruos kariai
2018 12 04
Turnyras
Lietuvos kariai karinės kovinės savigynos yra mokomi pagal patvirtintą karinės kovinės savigynos sistemą, o varžybos rengiamos kasmet.
Šiaurės šalių čempionate - keturi medaliai
2018 12 03
Karatė
Šiaurės šalių kontroliuojamo kontakto karatė čempionate Lietuvos atstovai iškovojo vieną sidabro ir tris bronzos medalius.
 
R. Navardauskas karjerą tęs Prancūzijoje
2018 12 04
Karjera
Prie Evaldo Šiškevičiaus „Delko Marseille Provence" komandoje jungiasi ir kitas Lietuvos dviratininkas - Ramūnas Navardauskas.
Treko talentą grūdino ir nesėkmės
2018 12 03
Žvilgsnis
Dviratininkė Olivija Baleišytė – apie skaudžias traumas, olimpinius tikslus, mamos autoritetą, azartą, triatloną, psichologiją ir skanias nuodėmes.
S. Krupeckaitė pakilo į lyderių trejetą
2018 12 02
Trekas
Simona Krupeckaitė pasaulio dviračių treko taurės varžybų trečiojo etapo moterų keirino rungtyje užėmė penktą vietą, o V. Lendelis liko 15-tas.
"Tai buvo geras etapas“
2018 12 09
Rankinis
Klaipėdos"Dragūno" rankininkai paskutiniąsias šių metų Baltijos lygos rungtynes 26:24 Polvoje laimėjo prieš Estijos "Serviti".
"Utena" iškovojo pirmąjį tašką
2018 12 08
LRL
Šeštadienį žaistose LRL rungtynėse Alytaus "Varsa-Stronglasas" įveikė Šiaulių "SM Dubysą", o "Utenos" ir "Kauno Ąžuolo-KTU" mačas baigėsi lygiosiomis.
Lygoje - antras smūgis čempionams
2018 12 05
Lietuvos čempionatas
Klaipėdos "Dragūnas" šiemet suklupo antrąkart - šįsyk pralaimėta Vilniaus "Šviesai", o kitose rungtynėse Kauno "Granitas-Karys" šventė pergalę.
 
Vasariškos aistros liejasi ir žiemą
2018 12 05
Paplūdimio tinklinis
Vos per kelerius metus Lietuvos išdygo dar net septyni uždari paplūdimio tinklinio aikštynai, o nuo šių metų juose vyksta ir oficialios varžybos.
Finale - Klaipėdos ir Šiaulių ekipos
2018 12 03
Taurė
Dėl pirmojo šio sezono trofėjaus kausis Klaipėdos "Amber Queen" ir Šiaulių "Elgos-Master Idea-SM Dubysos" komandos.
Pralaimėjimą patyrė tik finale
2018 12 02
Paplūdimio tinklinis
Slovėnijoje Vytenė Vitkauskaitė ir Urtė Andriukaitytė iškovojo sidabro medalius - turnyro finale nusileido dukart olimpinės čempionės duetui.
Ralis grįš į dviejų dienų formatą
2018 12 07
Ralis
Greičio ruožu, kuris bus įrengtas prie Žiūrovų miestelio, "Winter Rally" lenktynininkai pravažiuos net 4 kartus.
Kas gali dalyvauti Dakaro ralyje?
2018 12 06
Dakaras
Norint patekti į Dakaro ralį, reikia ne tik susipažinti su 163 puslapių taisyklių knyga, bet ir turėti patirties lenktynėse.
Į Dakarą - tiesiai iš Antarktidos
2018 12 05
Dakaras
Net 70 laipsnių skirtumas laukia Antano Juknevičiaus šturmano Dariaus Vaičiulio, kuris prieš pat Dakaro ralį kops į aukščiausią Antarktidos kalną.
 
Pranoko 24 varžoves
2018 12 08
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse be klaidų šaudžiusi G.Leščinskaitė užėmė 79 vietą.
Lietuvos atstovas - devintas
2018 12 07
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas Italijoje vykstančių jaunimo varžybų didžiojo slalomo rungtyje užėmė devintąją vietą.
Į persekiojimo varžybas nepateko
2018 12 07
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo 10 km sprinto lenktynėse dalyvavę lietuviai užėmė žemesnes nei 60-a vietas ir nepateko į persekiojimo varžybas.
Lietuvė buriuotoja triumfavo Ispanijoje
2018 12 09
Buriavimas
V. Andrulytė buriavimo varžybose „Canarian Olympic Sailing Week“ laimėjo net tris iš keturių pirmų plaukimų ir užtikrintai pirmavo per visas varžybas.
Lietuviams - prizai Ispanijoje ir Kinijoje
2018 12 09
Sportiniai šokiai
10-ies šokių pasaulio jaunimo čempionate lietuviai K.Burneikis ir I.Šekaitė laimėjo bronzą, o "Grand Slam" varžybose E.Sodeika ir I.Žukauskaitė - sidabrą.
Treningus iškeitė į kostiumus ir sukneles
2018 12 09
Jubiliejus
Vilniaus rotušėje - orientacininkų šventė: sporto šakos jubiliejus, metų atleto apdovanojimai, ant vinies pakabinti „šipai“.
 
Ryžtis judėti skatins užrašinė
2018 12 07
Kuluaruose
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė sukūrė modernią knygą-užrašinę „Motyvacija judėti“, kurią galima ne tik skaityti, bet ir klausyti.
Pirmauja L. Jasiūnaitė ir irkluotojos
2018 12 07
Geriausieji
Įpusėjus visuomenės balsavimui geriausių šalies sportininkų rinkimuose aiškėja favoritai. Kovą dėl mėgstamiausio sportininko vardo iš 41 kandidato tęsia 9.
Vilniuje startavo sporto kino festivalis
2018 12 07
Festivalis
"Festivalyje rodomi filmai pasakoja istorijas, kurios įkvepia ir padeda į sportininkus pažvelgti iš kitos pusės",- sako LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas