Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. birželio 30 d. 14:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Azartas įkvėpė dar vienam rekordui

„Kuo varžovai stipresni, tuo Simui geriau", - teigia jau tris kartus 1500 m Lietuvos rekordą pagerinusio S.Bertašiaus treneris J.Garalevičius.

S.Bertašius ir J.Garalevičius.
Roberto Trakio nuotr.
S.Bertašius ir J.Garalevičius.
Trečią kartą šiemet 1500 m bėgimo rekordą pagerinęs (3 min. 39,01 sek) Simas Bertašius jau priprato, kad neretai distancijoje nuo pat starto iki finišo jam tenka bėgti vienam, smarkiai atsiplėšus nuo varžovų.  

Ne išimtis buvo ir penktadienį Vingio stadione vykusios tradicinės sporto klubo „Cosma“ taurės varžybos, kur M. Romerio universiteto tarptautinės politikos ir ekonomikos magistro stidijų antrakursis nesunkiai aplenkė devynis konkurentus. 

Iš Pabalčių kaimo Raseinių rajone kilęs lengvaatletis po finišo prisipažino, kad prieš startą negalvojo apie rekordą, bet po sėkmingų pirmųjų metrų pakilo didžiulis azartas ir jis viesulu nurūko į priekį.    

Rekordinį savo mokinio bėgimą matė ir su puikiu rezultatu pasveikino jo treneris, praeityje pats buvęs gero lygio 1500 m distancijos bėgikas Juozas Garalevičius. Jis jau 40 metų dirba treneriu ir gali didžiuotis, jog treniravo Iriną Krakoviak-Tolstiką, dabar dirbančią trenere, Dianą Maciušonytę–Lobačevskę, Živilę Balčiūnaitę.       
 
Simą Bertašių treniruojate jau šeštus metus. Kaip pavyko išugdyti tokį pajėgų vidutiniųjų nuotolių bėgiką?, - paklausėme J. Garalevičiaus. 
Jis treniruojasi kryptingai pagal planą, turi savo tikslą ir jo siekia. Žiemą mokinys neužsidaro maniežuose, o treniruojasi gryname ore. Jam nesvarbu: ar lietus, šaltis,  pusto – ateina į Vingio parką ir bėgioja.

Anksčiau Simas mažiau treniravosi, o dabar – dukart per dieną ir pratybų planą įvykdo 100 procentų. 

Šį pavasarį savo mokiniui pasakiau: Simai, esi greitesnis ir ištvermingesnis už legendinį Joną Pipynę ir Lietuvos rekordininką Pavelą Fedorenką, o kodėl gi tau  nepagerinti šalies rekordo? Kaip tarėme, taip padarėme. 

Ar iš karto pastebėjote, kad Simui labai tinka 1500 m nuotolis?
Simas iš kitų niekuo ypatingu neišsiskyrė. Esu dėkingas jo pirmajam treneriui raseiniškiui Eugenijui Petrokui, kad jis anksti Simo nespecializavo. Neteisūs tie treneriai, kurie forsuoja įvykius ir anksti džiaugiasi vaikų gerais rezultatais. Jeigu jauną medelį nulaužei, iš jo didelis medis neužaugs. Tačiau jeigu jo nenulaužei, medis užaugs stiprus. Jeigu anksti sportininką specializuoji, nesitikėk aukštų rezultatų. Viską reikia daryti palaipsniui. 

Simas 1500 m distancijoje pradėjo specializuotis dar Raseiniuose. Kai jis atvažiavo studijuoti į Vilnių, nuotolį buvo įveikęs per 4 min. 10 sek.  

Svarsčiau, koks nuotolis jam labiausia tiks. Pastebėjau, kad mokinys gali sėkmingai bėgti  ir 5000 m, ir 10 000 m distancijas.   Tačiau pasirinkome 1500 m nuotolį, kur dabar jis kasmet gerina savo rezultatus: 2016-aisias distanciją nubėgo per 3 min.48 sek. 2017-aisiais – per 3 min. 44 sek, o šiemet nuotolį jau įveikė greičiau nei per 3 min. 40 sek.  

Sezonas dar nesibaigia, o mokinys jau viršijo visus planus, įvykdė normatyvą į pirmą savo karjeroje Europos čempionatą. 

Simui šį sezoną planavau  3 min.40 sek. rezultatą. Rimtose varžybose, esant gerai  konkurencijai, jis dar ne kartą gali pagerinti Lietuvos rekordą. 

Esu dėkingas Lietuvos lengvosios atletikos federacijai, kuri kovo-balandžio mėnesiais auklėtiniui sudarė galimybę pabūti treniruočių stovyklose kalnuose Lenkijoje ir Slovakijoje. 

Pakeista aplinka davė teigiamų rezultatų. Sugrįžęs į namus Simas šviežiomis jėgomis kibo treniruotis Vingio parke, buvo atsipalaidavęs psichologiškai.

Esu dėkingas ir „Cosma“ sporto klubui, kuris mums daug padeda. Dideli bėgiko rėmėjai ir jo tėvai. 


Kokią taktiką per varžybas dažniausiai renkasi Lietuvos rekordininkas?
Jis nebijo varžovų, juos gerbia. Kuo jie stipresni, tuo Simui geriau. Jam visada sakau, kad pajėgūs varžovai yra piikūs pagalbininkai siekti svarių rezultatų. 

Visa bėgiko taktika slypi jo pasirengime. Simas treniruojasi tik lauke ir per treniruotes ugdo ištvermę. Į maniežą koją įkeliame tik trumpam, kada reikia stiprėti fiziškai ar bėgioti trumpas atkarpas.

Simas neturi silpnų vietų. Jis yra pakankamai greitas ir ištvermingas. Specialių treniruočių jis daro nedaug. 

Ne vienas lengvosios atletikos treneris sako, kad 1500 m distancijoje S. Bertašiui bus sunku įvykdyti olimpinį normatyvą, o maratono distancijoje – gerokai lengviau. Ar pritariate jiems?
Kol kas planuose to nėra, o agitacijai nepasiduodu. Gerai  žinau, ką Simui bėgti: 1500 m distanciją ar maratoną. 

Dar yra galingos 5000 m ir 10 000 m distancijos, kurias mokinys gali pasiekti puikių rezultatų. Kai čia pasižymės, bus galima pagalvoti ir apie maratoną, kuriame iš tikrųjų  nėra ypatingai sunku įvykdyti olimpinį normatyvą.  

Tačiau Simas olimpinį normatyvą (3 min.36 sek.) gali įvykdyti ir sudėtingoje 1500 m distancijoje, kur susipina greitis ir ištvermė.  

Tai – mano pati mėgstamiausia distancija, kurią jaunystėje bėgiojau ir įvykdžiau kandidato į sporto meistrus normą. 

Kokiose artimiausiose varžybose Simas dalyvaus?
Liepos 17 d. lauks tarptautinės varžybos Prancūzijoje, kur jis gavo pakvietimą. Sėkmingai susiklosčius situacijai, auklėtinis tikisi pagerinti savo asmeninį, o tuo pačiu ir Lietuvos rekordą.   
 
 
 
 
  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Turnyre startavo pergale
2018 07 18
U-18
Lietuvos aštuoniolikmečiai paskutinėmis rungtynių sekundėmis palaužė Ispanijos rinktinę
Neįveikė ispanų barjero
2018 07 18
U-20
Pirmą etapą pergalingais žingsniais įvėikę Lietuvos 20-mečiai krepšininkai suklupo Europos jaunimo čempionato aštuntfinalyje.
Sostinės klube – pirmoji legionierė
2018 07 18
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda sukirto rankomis su 24-erių metų amerikiete Morgan Pullins.
 
„Stumbras“ ruošiasi „Apollon“ iššūkiui
2018 07 18
Europos lyga
Dominykas Galkevičius: „Turėsime eiti į aikštę ir siekti maksimumo“
V. Čeburinas: „Didžiuojuosi savo žaidėjais“
2018 07 18
Čempionų lyga
„Sūduvos“ treneris pabrėžė, kad APOEL įrodė, esanti labai galinga komanda, todėl marijampoliečiai gali tik džiaugtis ją aplenkusia savo ekipa.
Dėl čempionų titulo – atkakli kova
2018 07 18
Pirmoji lyga
Realias galimybes kovoti dėl Lietuvos futbolo federacijos (LFF) Pirmos lygos čempionų titulo turi net aštuonios komandos.
Nauja karta beldžiasi į elitą
2018 07 18
Čempionatas
Jaunųjų lengvaatlečių "šūviai" pasaulio lengvosios atletikos čempionate Suomijoje: ryškiausiai spindėjo šuolininkė, disko metikas ir bėgikės.
S. Bertašius nugalėjo varžybose Prancūzijoje
2018 07 18
Varžybos
Lengvosios atletikos varžybose „Meeting Soteville“ netikėtą pergalę iškovojo Lietuvos bėgikas Simas Bertašius, ieties metikas E. Matusevičius - trečias.
Nori atsigriebti už prarastus metus
2018 07 18
Sugrįžimas
Dėl diskvalifikacijos už dopingo vartojimą dvejus metus varžybose nedalyvavęs rutulio stūmikas Rimantas Martišauskas į arenas grįžta ryžtingai nusiteikęs.
 
Kovos dėl penktos vietos
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė Rumunijoje apmaudžiai nepateko į pusfinalį.
Artėja lemiamų kovų etapas
2018 07 18
Čempionatas
Iki Lietuvos teniso klubų čempionato grupių etapo pabaigos likus kiek mažiau nei mėnesiui, ima ryškėti 2018 metų sezono favoritai.
Lietuvės – tarp aštuonių stipriausių
2018 07 18
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Rinktinė kratosi praeities nesėkmės
2018 07 18
U-18
Prieš dvejus metus paskutinę vietą U18 Europos čempionate užėmusi rinktinė susirinko kovoti dėl kiekvienos pergalės.
Iššūkio taurėje – Lietuvos klubų derbis
2018 07 18
Turnyras
Ištraukus burtus paaiškėjo Lietuvos klubų varžovai Europos rankinio turnyruose
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
 
Lietuviai kibo į atlapus favoritams
2018 07 17
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate po atkaklios kovos pralaimėjo latviams.
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Teisėjų korpusą papildė naujas autoritetas
2018 07 18
Teisėjai
D. Jonušis: „Tai anaiptol ne abejonė nacionaline automobilių sporto arbitrų kalve, o aukštas, tarptautinis renginio įvertinimas“.
Prie starto linijos - 38 komandos
2018 07 18
Lenktynės
Bene aršiausios konkurencijos laukiama tarp daugkartinio šalies žiedinių lenktynių čempiono Ramūno Čapkausko ir Deivido Jociaus komandų.
Lietuvos lenktyninkams - "Brexit" iššūkis
2018 07 18
Lenktynės
Komanda "Bunasta by Žaibelis motorsport" 1006 km lenktynėms gavo sudėtingą užduotį.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Čempiono titulas – Lietuvos irkluotojui
2018 07 18
Irklavimas
Portugalijoje vykstančių Europos universitetų žaidynių irklavimo varžybų vyrų vienviečių valčių rungtyje aukso medalį iškovojo Žygimantas Gališanskis.
Kontroliniai grybšniai - naujame baseine
2018 07 18
Plaukimas
Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderių paskutiniai grybšniai prieš Europos čempionatą naujame Klaipėdos baseine papildomai kainuos 10 tūkst. eurų.
Taškente – asmeniniai rekordai
2018 07 18
Sunkioji atletika
Lietuvos sunkiaatlečiai mano, kad pasaulio jaunimo čempionate galėjo pasirodyti geriau: gal koją pakišo jaudulys, gal įtakos turėjo kepinantis karštis.
 
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Laurai – Š.Jasikevičiaus skrydžiui
2018 07 17
Konkursas
Ketvirtuoju „Mėnesio sporto nuotraukos“ konkurso laureatu tapo fotografas Žygimantas Gedvila.
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas