Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. birželio 30 d. 14:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Azartas įkvėpė dar vienam rekordui

„Kuo varžovai stipresni, tuo Simui geriau", - teigia jau tris kartus 1500 m Lietuvos rekordą pagerinusio S.Bertašiaus treneris J.Garalevičius.

S.Bertašius ir J.Garalevičius.
Roberto Trakio nuotr.
S.Bertašius ir J.Garalevičius.
Trečią kartą šiemet 1500 m bėgimo rekordą pagerinęs (3 min. 39,01 sek) Simas Bertašius jau priprato, kad neretai distancijoje nuo pat starto iki finišo jam tenka bėgti vienam, smarkiai atsiplėšus nuo varžovų.  

Ne išimtis buvo ir penktadienį Vingio stadione vykusios tradicinės sporto klubo „Cosma“ taurės varžybos, kur M. Romerio universiteto tarptautinės politikos ir ekonomikos magistro stidijų antrakursis nesunkiai aplenkė devynis konkurentus. 

Iš Pabalčių kaimo Raseinių rajone kilęs lengvaatletis po finišo prisipažino, kad prieš startą negalvojo apie rekordą, bet po sėkmingų pirmųjų metrų pakilo didžiulis azartas ir jis viesulu nurūko į priekį.    

Rekordinį savo mokinio bėgimą matė ir su puikiu rezultatu pasveikino jo treneris, praeityje pats buvęs gero lygio 1500 m distancijos bėgikas Juozas Garalevičius. Jis jau 40 metų dirba treneriu ir gali didžiuotis, jog treniravo Iriną Krakoviak-Tolstiką, dabar dirbančią trenere, Dianą Maciušonytę–Lobačevskę, Živilę Balčiūnaitę.       
 
Simą Bertašių treniruojate jau šeštus metus. Kaip pavyko išugdyti tokį pajėgų vidutiniųjų nuotolių bėgiką?, - paklausėme J. Garalevičiaus. 
Jis treniruojasi kryptingai pagal planą, turi savo tikslą ir jo siekia. Žiemą mokinys neužsidaro maniežuose, o treniruojasi gryname ore. Jam nesvarbu: ar lietus, šaltis,  pusto – ateina į Vingio parką ir bėgioja.

Anksčiau Simas mažiau treniravosi, o dabar – dukart per dieną ir pratybų planą įvykdo 100 procentų. 

Šį pavasarį savo mokiniui pasakiau: Simai, esi greitesnis ir ištvermingesnis už legendinį Joną Pipynę ir Lietuvos rekordininką Pavelą Fedorenką, o kodėl gi tau  nepagerinti šalies rekordo? Kaip tarėme, taip padarėme. 

Ar iš karto pastebėjote, kad Simui labai tinka 1500 m nuotolis?
Simas iš kitų niekuo ypatingu neišsiskyrė. Esu dėkingas jo pirmajam treneriui raseiniškiui Eugenijui Petrokui, kad jis anksti Simo nespecializavo. Neteisūs tie treneriai, kurie forsuoja įvykius ir anksti džiaugiasi vaikų gerais rezultatais. Jeigu jauną medelį nulaužei, iš jo didelis medis neužaugs. Tačiau jeigu jo nenulaužei, medis užaugs stiprus. Jeigu anksti sportininką specializuoji, nesitikėk aukštų rezultatų. Viską reikia daryti palaipsniui. 

Simas 1500 m distancijoje pradėjo specializuotis dar Raseiniuose. Kai jis atvažiavo studijuoti į Vilnių, nuotolį buvo įveikęs per 4 min. 10 sek.  

Svarsčiau, koks nuotolis jam labiausia tiks. Pastebėjau, kad mokinys gali sėkmingai bėgti  ir 5000 m, ir 10 000 m distancijas.   Tačiau pasirinkome 1500 m nuotolį, kur dabar jis kasmet gerina savo rezultatus: 2016-aisias distanciją nubėgo per 3 min.48 sek. 2017-aisiais – per 3 min. 44 sek, o šiemet nuotolį jau įveikė greičiau nei per 3 min. 40 sek.  

Sezonas dar nesibaigia, o mokinys jau viršijo visus planus, įvykdė normatyvą į pirmą savo karjeroje Europos čempionatą. 

Simui šį sezoną planavau  3 min.40 sek. rezultatą. Rimtose varžybose, esant gerai  konkurencijai, jis dar ne kartą gali pagerinti Lietuvos rekordą. 

Esu dėkingas Lietuvos lengvosios atletikos federacijai, kuri kovo-balandžio mėnesiais auklėtiniui sudarė galimybę pabūti treniruočių stovyklose kalnuose Lenkijoje ir Slovakijoje. 

Pakeista aplinka davė teigiamų rezultatų. Sugrįžęs į namus Simas šviežiomis jėgomis kibo treniruotis Vingio parke, buvo atsipalaidavęs psichologiškai.

Esu dėkingas ir „Cosma“ sporto klubui, kuris mums daug padeda. Dideli bėgiko rėmėjai ir jo tėvai. 


Kokią taktiką per varžybas dažniausiai renkasi Lietuvos rekordininkas?
Jis nebijo varžovų, juos gerbia. Kuo jie stipresni, tuo Simui geriau. Jam visada sakau, kad pajėgūs varžovai yra piikūs pagalbininkai siekti svarių rezultatų. 

Visa bėgiko taktika slypi jo pasirengime. Simas treniruojasi tik lauke ir per treniruotes ugdo ištvermę. Į maniežą koją įkeliame tik trumpam, kada reikia stiprėti fiziškai ar bėgioti trumpas atkarpas.

Simas neturi silpnų vietų. Jis yra pakankamai greitas ir ištvermingas. Specialių treniruočių jis daro nedaug. 

Ne vienas lengvosios atletikos treneris sako, kad 1500 m distancijoje S. Bertašiui bus sunku įvykdyti olimpinį normatyvą, o maratono distancijoje – gerokai lengviau. Ar pritariate jiems?
Kol kas planuose to nėra, o agitacijai nepasiduodu. Gerai  žinau, ką Simui bėgti: 1500 m distanciją ar maratoną. 

Dar yra galingos 5000 m ir 10 000 m distancijos, kurias mokinys gali pasiekti puikių rezultatų. Kai čia pasižymės, bus galima pagalvoti ir apie maratoną, kuriame iš tikrųjų  nėra ypatingai sunku įvykdyti olimpinį normatyvą.  

Tačiau Simas olimpinį normatyvą (3 min.36 sek.) gali įvykdyti ir sudėtingoje 1500 m distancijoje, kur susipina greitis ir ištvermė.  

Tai – mano pati mėgstamiausia distancija, kurią jaunystėje bėgiojau ir įvykdžiau kandidato į sporto meistrus normą. 

Kokiose artimiausiose varžybose Simas dalyvaus?
Liepos 17 d. lauks tarptautinės varžybos Prancūzijoje, kur jis gavo pakvietimą. Sėkmingai susiklosčius situacijai, auklėtinis tikisi pagerinti savo asmeninį, o tuo pačiu ir Lietuvos rekordą.   
 
 
 
 
  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
„Neptūnas“ nepasipriešino Vokietijos klubui
2018 11 20
FIBA Čempionų lyga
Čempionų lygos 7-ojo turo mače D grupėje Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai Vokietijoje 78:102 (15:24, 23:24, 22:30, 18:24) pralaimėjo Bairoito „Medi“.
Treneriai paskirti ne visoms rinktinėms
2018 11 20
Posėdis
LKF vykdomojo komiteto posėdžio metu paskirti jaunimo rinktinių treneriai ir patvirtintas biudžetas, jis sudarys 3,1 mln. eurų.
„Montakit“ lyderis – kauniečių numylėtinis
2018 11 20
Žvilgsnis
„Lietkabelio“ varžovas – su svarbų vaidmenį turinčiu Marko Popovičiumi ir buvusiu Jono Valančiūno komandos draugu.
 
Po fiasko – kaltinimai sistemai
2018 11 21
Žvilgsnis
Lietuvos rinktinės treneris Edgaras Jankauskas: „Negalime statyti vežimo prieš arklį – žaidėjai ugdomi nuo mažų dienų ir spragos atsiranda ten.“ (VIDEO)
Lietuvos rinktinė: be taškų ir prošvaisčių
2018 11 20
Tautų lyga
Lietuvos rinktinės agonija UEF Tautų lygos C pakopoje baigėsi dar vienu smūgiu: kėlinį atsilaikę prieš serbus mūsų šalies futbolininkai pralaimėjo 1:4.
Iškart po sezono – permainos
2018 11 20
Permainos
FK „Žalgiris“ atsisveikino su penkiais žaidėjais – gynėju Diego Oyarzunu, saugu Marquinhosu, puolėjais Tomašu Malecu ir Louisu Ogana bei Dominyku Kodziu.
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Italijoje – pergalingas startas
2018 11 20
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis ATP „Challenger“ serijos turnyro „Andria E Castel del Monte“ pirmame rate įveikė italą.
Sezoną baigė jaunieji Lietuvos tenisininkai
2018 11 19
Turnyras
Savaitgalį Šiaulių teniso mokykloje raketes surėmė po aštuonis pajėgiausius trijų amžiaus grupių žaidėjus.
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
Žengė pirmuosius žingsnius Tokijo link
2018 11 19
Dziudo
Osvaldas Bareikis Portugalijoje vykusiame pasaulio neįgaliųjų dziudo čempionate pelnė pirmusoius taškus atrankoje į 2020 m. paralimpiadą.
Vengrijoje - J. Kmieliauskaitės triumfas
2018 11 18
Dziudo
Vengrijoje vykusiose Europos jaunių dziudo taurės varžybose aukso medalį iškovojo lietuvė Justina Kmieliauskaitė.
Lietuvos bokso čempionate - sensacija
2018 11 18
Boksas
Neįtikėtina pergalių serija, įspūdingas nokautas ir sensacingai įveiktas daugkartinis Lietuvos čempionas - taip baigėsi šalies bokso čempionatas.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
Pasirodymą Europoje baigė lygiosiomis
2018 11 18
EHF taurė
Kauno „Ąžuolo-KTU“ komanda išvykoje sužaidė lygiosiomis su Prahos „Dukla“ (Čekija) ekipa, bet nepateko į kitą etapą.
„Šviesa“ triumfavo EHF rungtynėse
2018 11 17
EHF taurė
Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai nugalėjo Norvegijos „Bodo HK“ klubą.
Pasitraukė iš EHF taurės turnyro
2018 11 17
Moterų rankinis
Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės pralaimėjo „Gomel“ (Baltarusija) ekipai ir nepateko į kitą etapą.
 
Į pusfinalį – Šiaulių ir Klaipėdos klubai
2018 11 19
Varžybos
Savaitgalį paaiškėjo Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) vyrų Didžiosios taurės turnyro pusfinalio dalyviai.
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Lenktynės, kurias pasmerkė net Vatikanas
2018 11 20
Dakaras
Jau pirmaisiais Dakaro ralio metais iššūkio ėmėsi 182 nutrūktgalviai, iš kurių finišą pasiekė vos 74
Į Dakarą – su 10 kg lašinių
2018 11 20
Dakaras
Kelionę Dakaro link pradedantis Vaidotas Žala: „Kai skrandis gurgia, dirbti negali, tad maistas yra prioritetas numeris vienas.“
Pirmas tikslas – Prancūzijos uostas
2018 11 19
Dakaras
Nors žmonės prie televizijos ekranų ar internetinių portalų suklūsta sausio pradžioje, sunkiausių planetos lenktynių dalyviai Dakaru gyvena jau dabar.
 
Po sėkmingo pasirodymo – karjeros posūkis
2018 11 20
Ledo ritulys
Tris mūsų šalies atstovus savo gretose turinti Haldeno „Comet“ komanda į savo gretas pasikvietė dar vieną Lietuvos rinktinės atstovą Ilją Četvertaką.
Lietuvos rinktinės vairas – amerikiečiui
2018 11 19
Ledo ritulys
Lietuvos jaunių ledo ritulio rinktinės vyriausiuoju treneriu paskirtas amerikietis Dougas Boulangeris, o jam talkins kanadietis ir du lietuviai.
Europos čempionate - dvi lietuvių pergalės
2018 11 18
Akmenslydis
Taline vykstančiame Europos moterų akmenslydžio čempionato B diviziono turnyre sekmadienį dvi pergales iškovojo Lietuvos rinktinė.
Pirmasis trofėjus - vilniečiams
2018 11 20
Žolės riedulys
Pirmąjį 2018-ųjų riedulio sezono uždarosiose patalpose trofėjų - Lietuvos žolės riedulio federacijos vyrų taurę - iškovojo Vilniaus „Žuvėdra-Tauras-CTLF".
Alytuje – nenuspėjama šaulių kova
2018 11 20
Šaudymas iš lanko
Tarptautinėse šaudymo iš lanko varžybose Alytuje - augantis lygis ir moters pergalė prieš vyrus.
Alytiškiams – sidabras ir bronza
2018 11 20
Kanupolas
Alytaus miesto atvirojo kanupolo čempionato 3-iojo finalinio turo varžybose dalyvavo sportininkai iš Lenkijos, Suomijos, Rusijos, Vengrijos ir Lietuvos.
 
Už kilnius darbus ir poelgius – įvertinimas
2018 11 20
Kilnus elgesys
Lietuvos kilnaus sportinio elgesio komitetas apdovanojo metų laureatus. Jais tapo tekvando sportininkė, Australijos ir Lietuvos treneriai, organizacijos.
Apdovanojimuose - dėmesys jaunajai kartai
2018 11 18
Net trys iš šių metų Lietuvos buriuotojų apdovanojimų buvo susiję su jaunųjų buriuotojų skatinimu ir treniravimu.
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas