Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. birželio 15 d. 09:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Geriausia dovana – auklėtinių sėkmė

Vesdamas irkluotojus meistriškumo laiptais treneris Kęstutis Bartkus negailėjo ne tik jėgų, bet rizikavo ir asmeniniais pinigais.

Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Elvio Žaldario nuotr.
Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Ilgamečiam Lietuvos irklavimo rinktinės vyriausiajam treneriui vilniečiui Kęstučiui Bartkui, kuriam gegužės 11 d. sukako 60 metų, laimingiausios gyvenimo akimirkos buvo, kai jo auklėtiniai iškovodavo svarių pergalių.

Iki šios dienos patyrusiam specialistui bene labiausiai širdį glosto 1997 m. Einiaus Petkaus ir Juozo Bagdono pelnyta Pasaulio taurė. 

Tačiau pralaimėjus apnikdavo įvairios mintys, dažnai pagalvodavo, kad gal net reikia trauktis iš irklavimo. Todėl, dirbdamas administracinį darbą, Kęstutis visada stengdavosi suprasti ir padėti treneriams. Jiems nenurodinėjo, nekėlė sąlygų. Pasak jo, treneris daug klausimų išsprendžia pats, be jokių pašalinių žmonių. 

„Tais laikais daug ką sprendžiau pats: pradedant transportu ir baigiant dalyvavimu varžybose. Rengiantis Barselonos olimpinėms žaidynėms, nebuvo galimybių įsigyti gerą pavienės dvivietės valtį. Su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) radome kompromisą: valtį už savo pinigus nusiperku aš, o vėliau LTOK pinigus man grąžina. 1995 m. į pasaulio čempionatą Indianapolyje irgi išvykome mano skolintais 30 tūkst. litų. Vėliau tuos pinigus atgavau. Dabar tokių dalykų niekas nesuprastų. Mūsų valstybės galimybės pakankamos, reikia tik viską racionaliai naudoti, realiai įvertinti galimybes“, – teigia K. Bartkus

Pradžia – Trakuose

K. Bartkus – buvęs raseiniškis. Mokykloje žaidė krepšinį, bėgiojo. Baigęs aštuonias klases ir Lietuvos irklavimo trenerių pakalbintas jis kartu su dviem raseiniškiais atvažiavo į Trakus, kur, vadovaujant legendiniam irkluotojui Zigmui Juknai, buvo buriama eksperimentinė irklavimo grupė. Iš Raseinių atvažiavo trise, o liko dviese – su kitu žinomu treneriu Algimantu Mačiuliu.

„Neturėjau supratimo, kas yra irklavimas. Tada per televiziją mačiau Miuncheno olimpinių žaidynių baidarių ir kanojų irklavimo varžybas, kur Vladas Česiūnas tapo čempionu. Galvojau, kad ir aš irkluosiu tokią valtį. 1973 m. atvažiavau į pirmą treniruočių stovyklą Stakliškėse, kur susirinko apie 130 jaunuolių iš visos Lietuvos. Iš ten buvo atrinkta 16 būsimų irkluotojų, tarp kurių patekau ir aš“, – savo sportinės karjeros pradžią prisimena K. Bartkus.

Vadovaujant patyrusiam treneriui Vladislavui Sokolinskiui (1970–1979), jis tapo Lietuvos jaunių, jaunimo ir suaugusiųjų čempionu bei prizininku. Vėliau Kęstučio treneris buvo ir legendinis Ričardas Vaitkevičius (1979–1981). 

Studijuodamas Kūno kultūros institute, K. Bartkus pateko į TSRS profsąjungų rinktinę, kurios pagrindinę jėgą sudarė Lietuvos irkluotojai, buvo vienas iš kandidatų dalyvauti Maskvos olimpinėse žaidynėse. 

Aštuonerius metus (1974–1981) Kęstutis atstovavo Lietuvos rinktinei, buvo komandos kapitonas ir aštuonvietės yrininkas. 

Būrė eksperimentinę grupę 

Kai K. Bartkus baigė sportinę karjerą, iš pradžių dirbo „Žalgirio“ sporto draugijoje, po to, perėjęs į „Dinamo“, buvo paskirtas vadovauti šios draugijos irklavimo mokyklai ir dirbo treneriu. Kartu su kitais treneriais pradėjo burti draugijos eksperimentinę irkluotojų grupę. 

Su Vytautu Miliumi važinėjo po visą Lietuvą ir ieškojo būsimų irkluotojų. Buvo suburta 24 sportininkų grupė. Netrukus jie tapo sporto meistrais, pagrindiniais Lietuvos rinktinės irkluotojais. 

Vienas žymiausių Kęstučio auklėtinių – vilnietis E. Petkus – būdamas 12 metų į irklavimo bazę atėjo pats. 

„Visas mano vargas atsipirko, kai mokiniai pradėjo skinti pergales. Tačiau teko išgyventi ir skaudų momentą. Subūriau pajėgią vyrų aštuonvietę, ji sėkmingai rungtyniavo per įvairias TSRS varžybas. Lietuvai tapus nepriklausoma, irkluotojai pradėjo atstovauti savo šaliai ir tikėjausi, kad įgula pateks į Barselonos olimpines žaidynes. 

Ilgai nebuvo aišku, kiek Tarptautinis olimpinis komitetas mums duos papildomų kvotų. Dar birželio mėnesį nieko nežinojome. Vykti į Barseloną buvo vertos aštuonvietė, 1991 m. svariai pasirodžiusi Bostono regatoje ir užėmusi ketvirtąją vietą, bei pavienė dvivietė.

Savo sportininkams turėjome surengti atrankos varžybas. Stipriausi buvo E. Petkus ir Juozas Bagdonas, jie ir tapo olimpiečiais. Kiti jauni irkluotojai skaudžiai išgyveno nesėkmę ir dauguma pasitraukė iš didžiojo sporto, nors dar galėjo irkluoti 2–3 olimpinius ciklus. Buvo nepaprastai sunku rasti tuos perliukus, o dar sunkiau juos ugdyti“, – prisimena K. Bartkus.

Rengė mokinius gyvenimui 

Treneriui pavyko išugdyti būrį pajėgių irkluotojų: be dvejų olimpinių žaidynių dalyvių E. Petkaus ir J. Bagdono – Giedrių Žadeiką, Vytautą Pakalniškį, Joną Pauliką, Sigitą Fabijonavičių, Valdemarą Mačiulskį, kitus. Kęstutis niekada nesistengė sportininkų išnaudoti maksimaliai, tik siekdamas gerų rezultatų, bet juos kartu rengė ir gyvenimui. 
Treneriui buvo svarbu, kad auklėtiniai baigtų aukštuosius mokslus. Kai Kęstutis šventė savo 50 metų jubiliejų, jo pasveikinti atvažiavo visa auklėtinių grupė, kurioje buvo ir pramogų pasaulyje gerai žinomas Algis Ramanauskas-Greitai. 

1992–2000 m. K. Bartkus buvo Lietuvos irklavimo rinktinės vyr. treneris, šalies irklavimo rinktinės, dalyvavusios Barselonos ir Atlantos olimpinėse žaidynėse, vadovas. Kai iš didžiojo sporto pasitraukė J. Bagdonas, treneris džiaugėsi, kad galėjo pratęsti E. Petkaus sportinę karjerą – buvusį valties draugą sėkmingai pakeitė G. Žadeika, trenerio Vytauto Miliaus auklėtinis. 

Nuo 1997 m. Kęstutis pradėjo dirbti Lietuvos olimpiniame sporto centre (LOSC), buvo atsakingas už baidarių ir kanojų irklavimą, graikų ir romėnų imtynes, biatloną, šiuolaikinę penkiakovę, tenisą, tekvondo. Tačiau dabar, įvykus sporto pertvarkai, jis tapo bedarbiu. Vis dėlto K. Bartkus ir toliau domisi šiomis sporto šakomis, analizuoja sportininkų rezultatus ir viliasi, kad LOSC ilgainiui vėl taps toks, koks buvo anksčiau.

Džiaugiasi tvirta šeima

Kaip sako Kęstutis, nors jis dabar bedarbis, bet laimingas, nes tvirta jo šeima: žmona Zita dirba finansininke Lietuvos banke, sūnus Rimtautas – antrą kadenciją Tarptautiniame valiutos fonde Vašingtone, o dukra Ingrida – teisininkė. Turi keturis anūkus: Amerikoje gyvena Vytis ir Enėjus, o Lietuvoje – Mingailė ir Gustas.

„Lietuvos olimpiniame sporto centre buvome įkūrę „senelių frakciją“ ir lenktyniavome, kas daugiausia turės anūkų. Kol kas pralaimiu tik Algimantui Mozoliui ir Viliui Repšiui“, – šypteli Kęstutis. 

Apie šiandienos irklavimą šis garsus treneris sako, kad jį gelbsti tėvai, kurie irgi irklavo, o dabar į šią sporto šaką nukreipia savo vaikus. Irklavo Mindaugo Griškonio, Sauliaus Ritterio tėvai. 

„Tėvams nepavyko patekti į olimpines žaidynes, tačiau tą padarė jų vaikai ir netgi pelnė olimpinius medalius. Irkluotojai turi ypač griežtą ir principingą rinktinės konsultantą italą Giovanni’į Postiglione’ę, tačiau labai vertinu ir trenerio V. Sokolinskio darbą. Irkluotojams linkiu sveikatos ir didelės kantrybės sėkmingai baigti olimpinį ciklą, o po Tokijo ateis nauja karta“, – kalba K. Bartkus.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Antrą kartą įveikė Juodkalnijos rinktinę
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai Europos čempionate kausis dėl 9 vietos.
„Juventus“ išsaugojo Karolį Guščiką
2018 07 21
Komanda
Utenos „Juventus“ klubas tęsia ateinančio sezono sudėties komplektavimo darbus ir pristatė dar vieną nežinomąjį komandos dėlionėje.
„Šiaulių“ sudėtį papildė amerikietis gynėjas
2018 07 20
LKL
Penktąją vietą praėjusiame LKL sezone užėmę „Šiauliai“ tęsia sudėties komplektaciją, pakviesdami 196 cm ūgio universalų gynėją Christianą Terrellą.
 
Pasižymėjo antrose iš eilėse rungtynėse
2018 07 22
Legionierius
Lietuvis futbolininkas Lukas Spalvis įvarčiu vėl prisidėjo prie „Kaiserslautern“ pergalės.
S. Vitkausko įvarčio lietuviams neužteko
2018 07 21
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė neatsilaikė prieš Moldovą
Prie „Sūduvos“ prisijungė I. Plūkas
2018 07 21
Komanda
Marijampolės „Sūduvos“ komandą papildė dar vienas vartininkas - prie komandos prisijungė Ignas Plūkas.
Lietuvis iškovojo bronzos medalį
2018 07 21
Bėgimas
Bėgikas R. Saulius Baltarusijos čempionato varžybose finišavo trečias.
A. Gudžius iškovojo pergalę Šveicarijoje
2018 07 18
Disko metimas
Šveicarijoje surengtose lengvosios atletikos varžybose „Gala dei Castelli“ Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius užėmė pirmąją vietą.
Bėgikas triumfavo varžybose Čekijoje
2018 07 18
Bėgimas
Čekijoje vykusiose lengvosios atletikos varžybose „Velka cena Tabora a Memorial Ing. Jana Pana“ pergalę iškovojo Lietuvos bėgikas Benediktas Mickus.
 
Neprilygo amerikiečių dvejetui
2018 07 21
Tenisininkui Laurynui Grigeliui Kanadoje nepavyko patekti į dvejetų varžybų finalą.
Čempionate iškovojo šeštą vietą
2018 07 20
Stalo tenisas
Lietuvos jaunučių merginų stalo teniso rinktinė akistata su vokietėmis finišavo Europos čempionate.
Pralaimėjo vienam turnyro favoritų
2018 07 18
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Laurynas Grigelis pralaimėjo 114-ai pasaulio raketei.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Dviratininkus suvienys patriotinė apranga
2018 07 19
Projektas
Visas pelnas, gautas už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtą nacionalinę dviratininkų aprangą, bus skirtas dviračių kultūros puoselėjimui.
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Po atkaklios kovos – lygiosios
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai sužaidė lygiosiomis su suomiais.
Europos čempionate startavo pergale
2018 07 20
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai Europos čempionato starte nugalėjo Farerų salų komandą.
Rinktinė kratosi praeities nesėkmės
2018 07 18
U-18
Prieš dvejus metus paskutinę vietą U18 Europos čempionate užėmusi rinktinė susirinko kovoti dėl kiekvienos pergalės.
 
Nusileido Kinijos sportininkėms
2018 07 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina Kinijoje pralaimėjo pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate patyrė trečiąją nesėkmę.
Turnyro starte – lietuvių sėkmė
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina įveikė varžoves iš Austrijos ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Užfiksavo naują Lietuvos rekordą
2018 07 21
Rekordas
Aidas Bubinas, Valdas Jarutis, Vitoldas Milius ir Yogendra Pratapas elektromobiliu 1000 km įveikti per 21 val. 33 min.
Damos itin norėjo laimėti lenktynes
2018 07 21
Ralis
Palangoje net 59 moterų ekipažai startavo "108 km moterų iššūkio Powered by Kristiana" ralyje.
Krepšininko patirtį panaudojo lenktynėse
2018 07 20
Lenktynės
Greitą reakciją ir šaltus nervus "Drag Show Bracket" lenktynėsei išbandęs D. Gailius tapo nugalėtoju.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Lietuvės čempionate – antrame dešimtuke
2018 07 21
Penkiakovė
Europos čempionato moterų varžybų finale varžėsi dvi lietuvos sportininkės.
Baigėsi Europos čempionato kovos
2018 07 21
Žolės riedulys
Lietuvos jaunių (iki 18 metų) žolės riedulio Europos čempionatus baigė susitikimais su kroatais ir lenkėmis.
J. Kinderis kovos finale
2018 07 21
Penkiakovė
Olimpietis Justinas Kinderis atrankos grupėje užėmė 15–ąją vietą ir kovos Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionato finale.
 
LTOK vadovė – tarp kandidatų į TOK narius
2018 07 20
Įvertinimas
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė gali tapti pirma istorijoje Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nare iš Lietuvos.
Laipiotojų narystė LTOK pristabdyta
2018 07 19
Posėdis
Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos narystę LTOK pristabdė dėl to, kad ši neatitinka tarptautinės narystės, nurodytos jos stojimo į LTOK dokumentuose.
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas