Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. birželio 15 d. 09:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Geriausia dovana – auklėtinių sėkmė

Vesdamas irkluotojus meistriškumo laiptais treneris Kęstutis Bartkus negailėjo ne tik jėgų, bet rizikavo ir asmeniniais pinigais.

Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Elvio Žaldario nuotr.
Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Ilgamečiam Lietuvos irklavimo rinktinės vyriausiajam treneriui vilniečiui Kęstučiui Bartkui, kuriam gegužės 11 d. sukako 60 metų, laimingiausios gyvenimo akimirkos buvo, kai jo auklėtiniai iškovodavo svarių pergalių.

Iki šios dienos patyrusiam specialistui bene labiausiai širdį glosto 1997 m. Einiaus Petkaus ir Juozo Bagdono pelnyta Pasaulio taurė. 

Tačiau pralaimėjus apnikdavo įvairios mintys, dažnai pagalvodavo, kad gal net reikia trauktis iš irklavimo. Todėl, dirbdamas administracinį darbą, Kęstutis visada stengdavosi suprasti ir padėti treneriams. Jiems nenurodinėjo, nekėlė sąlygų. Pasak jo, treneris daug klausimų išsprendžia pats, be jokių pašalinių žmonių. 

„Tais laikais daug ką sprendžiau pats: pradedant transportu ir baigiant dalyvavimu varžybose. Rengiantis Barselonos olimpinėms žaidynėms, nebuvo galimybių įsigyti gerą pavienės dvivietės valtį. Su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) radome kompromisą: valtį už savo pinigus nusiperku aš, o vėliau LTOK pinigus man grąžina. 1995 m. į pasaulio čempionatą Indianapolyje irgi išvykome mano skolintais 30 tūkst. litų. Vėliau tuos pinigus atgavau. Dabar tokių dalykų niekas nesuprastų. Mūsų valstybės galimybės pakankamos, reikia tik viską racionaliai naudoti, realiai įvertinti galimybes“, – teigia K. Bartkus

Pradžia – Trakuose

K. Bartkus – buvęs raseiniškis. Mokykloje žaidė krepšinį, bėgiojo. Baigęs aštuonias klases ir Lietuvos irklavimo trenerių pakalbintas jis kartu su dviem raseiniškiais atvažiavo į Trakus, kur, vadovaujant legendiniam irkluotojui Zigmui Juknai, buvo buriama eksperimentinė irklavimo grupė. Iš Raseinių atvažiavo trise, o liko dviese – su kitu žinomu treneriu Algimantu Mačiuliu.

„Neturėjau supratimo, kas yra irklavimas. Tada per televiziją mačiau Miuncheno olimpinių žaidynių baidarių ir kanojų irklavimo varžybas, kur Vladas Česiūnas tapo čempionu. Galvojau, kad ir aš irkluosiu tokią valtį. 1973 m. atvažiavau į pirmą treniruočių stovyklą Stakliškėse, kur susirinko apie 130 jaunuolių iš visos Lietuvos. Iš ten buvo atrinkta 16 būsimų irkluotojų, tarp kurių patekau ir aš“, – savo sportinės karjeros pradžią prisimena K. Bartkus.

Vadovaujant patyrusiam treneriui Vladislavui Sokolinskiui (1970–1979), jis tapo Lietuvos jaunių, jaunimo ir suaugusiųjų čempionu bei prizininku. Vėliau Kęstučio treneris buvo ir legendinis Ričardas Vaitkevičius (1979–1981). 

Studijuodamas Kūno kultūros institute, K. Bartkus pateko į TSRS profsąjungų rinktinę, kurios pagrindinę jėgą sudarė Lietuvos irkluotojai, buvo vienas iš kandidatų dalyvauti Maskvos olimpinėse žaidynėse. 

Aštuonerius metus (1974–1981) Kęstutis atstovavo Lietuvos rinktinei, buvo komandos kapitonas ir aštuonvietės yrininkas. 

Būrė eksperimentinę grupę 

Kai K. Bartkus baigė sportinę karjerą, iš pradžių dirbo „Žalgirio“ sporto draugijoje, po to, perėjęs į „Dinamo“, buvo paskirtas vadovauti šios draugijos irklavimo mokyklai ir dirbo treneriu. Kartu su kitais treneriais pradėjo burti draugijos eksperimentinę irkluotojų grupę. 

Su Vytautu Miliumi važinėjo po visą Lietuvą ir ieškojo būsimų irkluotojų. Buvo suburta 24 sportininkų grupė. Netrukus jie tapo sporto meistrais, pagrindiniais Lietuvos rinktinės irkluotojais. 

Vienas žymiausių Kęstučio auklėtinių – vilnietis E. Petkus – būdamas 12 metų į irklavimo bazę atėjo pats. 

„Visas mano vargas atsipirko, kai mokiniai pradėjo skinti pergales. Tačiau teko išgyventi ir skaudų momentą. Subūriau pajėgią vyrų aštuonvietę, ji sėkmingai rungtyniavo per įvairias TSRS varžybas. Lietuvai tapus nepriklausoma, irkluotojai pradėjo atstovauti savo šaliai ir tikėjausi, kad įgula pateks į Barselonos olimpines žaidynes. 

Ilgai nebuvo aišku, kiek Tarptautinis olimpinis komitetas mums duos papildomų kvotų. Dar birželio mėnesį nieko nežinojome. Vykti į Barseloną buvo vertos aštuonvietė, 1991 m. svariai pasirodžiusi Bostono regatoje ir užėmusi ketvirtąją vietą, bei pavienė dvivietė.

Savo sportininkams turėjome surengti atrankos varžybas. Stipriausi buvo E. Petkus ir Juozas Bagdonas, jie ir tapo olimpiečiais. Kiti jauni irkluotojai skaudžiai išgyveno nesėkmę ir dauguma pasitraukė iš didžiojo sporto, nors dar galėjo irkluoti 2–3 olimpinius ciklus. Buvo nepaprastai sunku rasti tuos perliukus, o dar sunkiau juos ugdyti“, – prisimena K. Bartkus.

Rengė mokinius gyvenimui 

Treneriui pavyko išugdyti būrį pajėgių irkluotojų: be dvejų olimpinių žaidynių dalyvių E. Petkaus ir J. Bagdono – Giedrių Žadeiką, Vytautą Pakalniškį, Joną Pauliką, Sigitą Fabijonavičių, Valdemarą Mačiulskį, kitus. Kęstutis niekada nesistengė sportininkų išnaudoti maksimaliai, tik siekdamas gerų rezultatų, bet juos kartu rengė ir gyvenimui. 
Treneriui buvo svarbu, kad auklėtiniai baigtų aukštuosius mokslus. Kai Kęstutis šventė savo 50 metų jubiliejų, jo pasveikinti atvažiavo visa auklėtinių grupė, kurioje buvo ir pramogų pasaulyje gerai žinomas Algis Ramanauskas-Greitai. 

1992–2000 m. K. Bartkus buvo Lietuvos irklavimo rinktinės vyr. treneris, šalies irklavimo rinktinės, dalyvavusios Barselonos ir Atlantos olimpinėse žaidynėse, vadovas. Kai iš didžiojo sporto pasitraukė J. Bagdonas, treneris džiaugėsi, kad galėjo pratęsti E. Petkaus sportinę karjerą – buvusį valties draugą sėkmingai pakeitė G. Žadeika, trenerio Vytauto Miliaus auklėtinis. 

Nuo 1997 m. Kęstutis pradėjo dirbti Lietuvos olimpiniame sporto centre (LOSC), buvo atsakingas už baidarių ir kanojų irklavimą, graikų ir romėnų imtynes, biatloną, šiuolaikinę penkiakovę, tenisą, tekvondo. Tačiau dabar, įvykus sporto pertvarkai, jis tapo bedarbiu. Vis dėlto K. Bartkus ir toliau domisi šiomis sporto šakomis, analizuoja sportininkų rezultatus ir viliasi, kad LOSC ilgainiui vėl taps toks, koks buvo anksčiau.

Džiaugiasi tvirta šeima

Kaip sako Kęstutis, nors jis dabar bedarbis, bet laimingas, nes tvirta jo šeima: žmona Zita dirba finansininke Lietuvos banke, sūnus Rimtautas – antrą kadenciją Tarptautiniame valiutos fonde Vašingtone, o dukra Ingrida – teisininkė. Turi keturis anūkus: Amerikoje gyvena Vytis ir Enėjus, o Lietuvoje – Mingailė ir Gustas.

„Lietuvos olimpiniame sporto centre buvome įkūrę „senelių frakciją“ ir lenktyniavome, kas daugiausia turės anūkų. Kol kas pralaimiu tik Algimantui Mozoliui ir Viliui Repšiui“, – šypteli Kęstutis. 

Apie šiandienos irklavimą šis garsus treneris sako, kad jį gelbsti tėvai, kurie irgi irklavo, o dabar į šią sporto šaką nukreipia savo vaikus. Irklavo Mindaugo Griškonio, Sauliaus Ritterio tėvai. 

„Tėvams nepavyko patekti į olimpines žaidynes, tačiau tą padarė jų vaikai ir netgi pelnė olimpinius medalius. Irkluotojai turi ypač griežtą ir principingą rinktinės konsultantą italą Giovanni’į Postiglione’ę, tačiau labai vertinu ir trenerio V. Sokolinskio darbą. Irkluotojams linkiu sveikatos ir didelės kantrybės sėkmingai baigti olimpinį ciklą, o po Tokijo ateis nauja karta“, – kalba K. Bartkus.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Lemiamame mače viską lems detalės
2019 02 15
Moterų krepšinis
Karalienės taurės finale – Vilniaus ir Kauno kaktomuša: „Šių dviejų miestų priešpriešą krepšinyje žino visi“
Sezoną užbaigė operacija
2019 02 14
Situacija
Kauno „Žalgirio“ aukštaūgiui Laurynui Biručiui ketvirtadienio rytą buvo atlikta kelio operacija.
Aikštėje – brangiausia gynėjo verpstė
2019 02 14
Veidas
„Lietkabelio“ krepšininkas Karolis Giedraitis: apie Nenado Čanako pasitikėjimą, LKL ir NKL skirtumus, 100-ąjį tašką bei KMT kovas.
 
Šiaulietės sutriuškino Baltarusijos klubą
2019 02 15
Moterų futbolas
Šiaulių “Gintros-Universiteto” komanda įspūdinga pergale pradėjo pasirengimo ateinančiam sezonui stovyklą Gardine (VIDEO).
Rinktinė pradėjo darbą su nauju treneriu
2019 02 15
Stovykla
Lietuvos U-17 futbolo rinktinė Kaune susirinko į pirmąją šiais metais stovyklą ir sužais dvejas draugiškas rungtynes su Lenkijos ir Baltarusijos ekipomis.
Po nesklandumų kelyje – pirma nesėkmė
2019 02 15
Draugiškos rungtynės
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai draugiškame mače svečiuose 0:2 (0:1) nusileido Gardino „Neman“ ir patyrė pirmąjį pralaimėjimą šiais metais (VIDEO).
Ėjikių kova baigėsi drama
2019 02 15
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionatas Šiauliuose: trišuolininkė Diana Zagainova įvykdė Europos pirmenybių normatyvą, ėjimo rungtis baigėsi teisėjų verdiktu (VIDEO).
Per plauką nuo sensacijos
2019 02 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos uždarų patalpų čempionatas: 18-metę sprinterę nuo bilieto į Europos pirmenybes skyrė 0,01 sekundės.
Dėl NBA finalo – bemiegės šuolininko naktys
2019 02 13
Veidas
Šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas – apie tikslus Šiauliuose ir Glazge, traumas, karštą vasarą, rekordus, olimpines viltis, krepšinį ir studijas.
 
Titulas tikrai atiteks lietuviui
2019 02 15
Turnyras
„Tennis Europe“ antros kategorijos jaunių (iki 16 metų) teniso turnyre „Toyota Cup“ dėl vaikinų vienetų varžybų trofėjaus kausis du Lietuvos atstovai.
Šiauliuose – vilniečių sėkmė
2019 02 14
Turnyras
Du Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai žengė į „Tennis Europe“ antros kategorijos 16-mečių teniso turnyro „Toyota Cup“ vienetų varžybų pusfinalį.
Po gero starto – nesėkmingas finišas
2019 02 12
Turnyras
L.Grigelis pralaimėjo Izraelio atstovui Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyro „Jobtopgun Bangkok Open“ antrojo rato mače.
Geriausio boksininko tikslas - Tokijas
2019 02 15
Boksas
„Dabar mano tikslai darosi vis didesni ir tikiuosi, kad juos pasieksiu“, - teigia geriausiu Lietuvos boksininku išrinktas 20-metis V .Balsys.
Jaunimo čempionate – 158 imtynininkai
2019 02 13
Imtynės
Šiauliuose praūžusiame Lietuvos imtynių jaunimo čempionate labiusiai pasižymėjo tų miestų, kuriuose įsikūrusios sporto gimnazijos, atstovai (VIDEO).
Lietuvio varžovas grūdinosi gatvėse
2019 02 13
Bušido
Britų čempiono iššūkio sulaukęs lietuvos kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Aš taip pat noriu būti geriausias.“ (VIDEO)
 
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Lietuviai finišavo su pagrindine grupe
2019 02 09
Dviračiai
Dviračių lenktynių „Etoile de Besseges“ antrajame etape E. Šiškevičius atvažiavo 16-as, RE. Navardauskas - 24-as.
"Mus „suvalgė“ lietuvis Giedrius Morkūnas"
2019 02 10
Baltijos lyga.
Baltijos vyrų rankinio lygos A grupės rungtynėse „Dragūnas“ Klaipėdoje 21:25 pralaimėjo G. Savukyno treniruojamiems turnyro nugalėtojams Ryhimakio "Cocks“.
Kauno derbis baigėsi lygiosiomis
2019 02 09
LRL
LRL pirmenybėse pergales iškovojo Panevėžio „KKSC-RSSG-Grifas“ ir Klaipėdos "Dragūnas", o Kauno "Granitas-Kartys" ir "Ąžuolas-KTU" sužaidė lygiosiomis.
"Šviesa" užgeso jau pirmojoje dvikovoje
2019 02 09
Iššūkio taurė
EHF Iššūkio taurės turnyro aštuntfinalio pirmosiose rungtynėse Vilniuje „Šviesa“ 16:29 nusileido Banja Lukos „Borac“ (Bosnija ir Hercegovina).
 
Tarp Šiaurės Europos čempionų – ir lietuvis
2019 02 14
Legionierius
Šiaurės Europos zoninės tinklinio asociacijos (NEVZA) klubų čempionate triumfavo Londono "IBB Polonia" (Didžioji Britanija) su Remigijumi Riteriu.
"Etovis" mina ant kulnų lyderiams
2019 02 11
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate dvi pergales iš eilės iškovojęs Kelmės "Etovis" iki taško sumažino atsilikimą nuo lyderio Klaipėdos "Amber Queen".
Rengs sniego tinklinio pasaulio turus
2019 02 08
Sniego tinklinis
FIVB ir CEV nusprendė organizuoti sniego tinklinio pasaulio turus, kuriuose dalyvautų visų žemynų atstovai.
B.Vanagas: „Buvo karščiau nei Dakare“
2019 02 15
Auto
Karelijoje startavo pirmasis „World Cup for Cross Country Bajas“ etapas – lenktynės „Baja Russia Northern Forest“.
Vieni – į Kareliją, kiti – į Prancūziją
2019 02 14
Situacija
Ką daryti, kai vienu metu reikia būti dvejose vietose? Lenktynininkas Benediktas Vanagas, rodos, šiai problemai išeitį turi.
Prieš kovą Karelijoje – repeticijos namie
2019 02 12
Žvilgsnis
Benediktas Vanagas su „Toyota Gazoo Racing Hilux“ savaitgalį leidosi į pirmuosius žiemos testus ir mėgino prisijaukinti ledą.
 
Po dvejų metų – dviem laipteliais aukštyn
2019 02 15
Kalnų slidinėjimas
Švedijoje vykstančio pasaulio kalnų slidinėjimo čempionato vyrų didžiojo slalomo varžybose Andrejus Drukarovas užėmė 41-ąją vietą.
Už lietuvių nugaros – dvi komandos
2019 02 15
Jaunimo olimpinis festivalis
Aplenkti Latviją estafetėje – toks buvo jaunųjų Lietuvos slidininkų noras paskutinę Europos jaunimo olimpinio žiemos festivalio dieną. Ir jiems pavyko.
Žūtbūtinėse kovose laukia lietuvių palaikymo
2019 02 15
Ledo ritulys
Ledo ritulininkas Nerijus Ališauskas: apie sezono pradžią tribūnose, istorinį įvartį, lemiamą sezono atkarpą ir sirgalių iš Lietuvos palaikymą.
Pergalę garantavo asmeninis rekordas
2019 02 14
Plaukimas
Dzūkijos sostinėje Alytuje ketvirtadienį baigėsi Lietuvos plaukimo federacijos Ilgų ir vidutinių nuotolių taurės varžybos.
Lietuvos ir Portugalijos akistata – Jurbarke
2019 02 14
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinės balandžio pradžioje lauks vienas didžiausių išbandymų per visą šalies istoriją.
„Žaibas“ palaužė visus varžovus
2019 02 14
Vandensvydis
Pirmajame Lietuvos vandensvydžio čempionato ture šešios komandos sužaidė penkiolika rungtynių, jų metu pelnė 335 įvarčius.
 
Vilnius – dar žingsniu arčiau stadiono
2019 02 13
Stadionas
Vilnius uždegė žalią šviesą Šeškinės Daugiafunkcio komplekso koncesijos sutarties pateikimui – šiandien taryba pritarė jos pateikimui.
Savivaldybė išgirdo irkluotojų balsą
2019 02 13
Situacija
Sostinės savivaldybė šiandien kreipėsi į Vyriausybę, prašydama skirti lėšų naujai irklavimo bazei Vilniuje (Žirmūnuose) įrengti.
Savivaldybė prašo prokurorų pagalbos
2019 02 11
Situacija
Dėl galimai nusikalstamos „Vilniaus nacionalinio stadiono“ veikos Vilniaus savivaldybė kreipėsi į prokuratūrą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas