Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. birželio 15 d. 09:05 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Geriausia dovana – auklėtinių sėkmė

Vesdamas irkluotojus meistriškumo laiptais treneris Kęstutis Bartkus negailėjo ne tik jėgų, bet rizikavo ir asmeniniais pinigais.

Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Elvio Žaldario nuotr.
Su LTOK prezidente D.Gudzinevičiūte ir buvusiu auklėtiniu E.Petkumi.
Ilgamečiam Lietuvos irklavimo rinktinės vyriausiajam treneriui vilniečiui Kęstučiui Bartkui, kuriam gegužės 11 d. sukako 60 metų, laimingiausios gyvenimo akimirkos buvo, kai jo auklėtiniai iškovodavo svarių pergalių.

Iki šios dienos patyrusiam specialistui bene labiausiai širdį glosto 1997 m. Einiaus Petkaus ir Juozo Bagdono pelnyta Pasaulio taurė. 

Tačiau pralaimėjus apnikdavo įvairios mintys, dažnai pagalvodavo, kad gal net reikia trauktis iš irklavimo. Todėl, dirbdamas administracinį darbą, Kęstutis visada stengdavosi suprasti ir padėti treneriams. Jiems nenurodinėjo, nekėlė sąlygų. Pasak jo, treneris daug klausimų išsprendžia pats, be jokių pašalinių žmonių. 

„Tais laikais daug ką sprendžiau pats: pradedant transportu ir baigiant dalyvavimu varžybose. Rengiantis Barselonos olimpinėms žaidynėms, nebuvo galimybių įsigyti gerą pavienės dvivietės valtį. Su Lietuvos tautiniu olimpiniu komitetu (LTOK) radome kompromisą: valtį už savo pinigus nusiperku aš, o vėliau LTOK pinigus man grąžina. 1995 m. į pasaulio čempionatą Indianapolyje irgi išvykome mano skolintais 30 tūkst. litų. Vėliau tuos pinigus atgavau. Dabar tokių dalykų niekas nesuprastų. Mūsų valstybės galimybės pakankamos, reikia tik viską racionaliai naudoti, realiai įvertinti galimybes“, – teigia K. Bartkus

Pradžia – Trakuose

K. Bartkus – buvęs raseiniškis. Mokykloje žaidė krepšinį, bėgiojo. Baigęs aštuonias klases ir Lietuvos irklavimo trenerių pakalbintas jis kartu su dviem raseiniškiais atvažiavo į Trakus, kur, vadovaujant legendiniam irkluotojui Zigmui Juknai, buvo buriama eksperimentinė irklavimo grupė. Iš Raseinių atvažiavo trise, o liko dviese – su kitu žinomu treneriu Algimantu Mačiuliu.

„Neturėjau supratimo, kas yra irklavimas. Tada per televiziją mačiau Miuncheno olimpinių žaidynių baidarių ir kanojų irklavimo varžybas, kur Vladas Česiūnas tapo čempionu. Galvojau, kad ir aš irkluosiu tokią valtį. 1973 m. atvažiavau į pirmą treniruočių stovyklą Stakliškėse, kur susirinko apie 130 jaunuolių iš visos Lietuvos. Iš ten buvo atrinkta 16 būsimų irkluotojų, tarp kurių patekau ir aš“, – savo sportinės karjeros pradžią prisimena K. Bartkus.

Vadovaujant patyrusiam treneriui Vladislavui Sokolinskiui (1970–1979), jis tapo Lietuvos jaunių, jaunimo ir suaugusiųjų čempionu bei prizininku. Vėliau Kęstučio treneris buvo ir legendinis Ričardas Vaitkevičius (1979–1981). 

Studijuodamas Kūno kultūros institute, K. Bartkus pateko į TSRS profsąjungų rinktinę, kurios pagrindinę jėgą sudarė Lietuvos irkluotojai, buvo vienas iš kandidatų dalyvauti Maskvos olimpinėse žaidynėse. 

Aštuonerius metus (1974–1981) Kęstutis atstovavo Lietuvos rinktinei, buvo komandos kapitonas ir aštuonvietės yrininkas. 

Būrė eksperimentinę grupę 

Kai K. Bartkus baigė sportinę karjerą, iš pradžių dirbo „Žalgirio“ sporto draugijoje, po to, perėjęs į „Dinamo“, buvo paskirtas vadovauti šios draugijos irklavimo mokyklai ir dirbo treneriu. Kartu su kitais treneriais pradėjo burti draugijos eksperimentinę irkluotojų grupę. 

Su Vytautu Miliumi važinėjo po visą Lietuvą ir ieškojo būsimų irkluotojų. Buvo suburta 24 sportininkų grupė. Netrukus jie tapo sporto meistrais, pagrindiniais Lietuvos rinktinės irkluotojais. 

Vienas žymiausių Kęstučio auklėtinių – vilnietis E. Petkus – būdamas 12 metų į irklavimo bazę atėjo pats. 

„Visas mano vargas atsipirko, kai mokiniai pradėjo skinti pergales. Tačiau teko išgyventi ir skaudų momentą. Subūriau pajėgią vyrų aštuonvietę, ji sėkmingai rungtyniavo per įvairias TSRS varžybas. Lietuvai tapus nepriklausoma, irkluotojai pradėjo atstovauti savo šaliai ir tikėjausi, kad įgula pateks į Barselonos olimpines žaidynes. 

Ilgai nebuvo aišku, kiek Tarptautinis olimpinis komitetas mums duos papildomų kvotų. Dar birželio mėnesį nieko nežinojome. Vykti į Barseloną buvo vertos aštuonvietė, 1991 m. svariai pasirodžiusi Bostono regatoje ir užėmusi ketvirtąją vietą, bei pavienė dvivietė.

Savo sportininkams turėjome surengti atrankos varžybas. Stipriausi buvo E. Petkus ir Juozas Bagdonas, jie ir tapo olimpiečiais. Kiti jauni irkluotojai skaudžiai išgyveno nesėkmę ir dauguma pasitraukė iš didžiojo sporto, nors dar galėjo irkluoti 2–3 olimpinius ciklus. Buvo nepaprastai sunku rasti tuos perliukus, o dar sunkiau juos ugdyti“, – prisimena K. Bartkus.

Rengė mokinius gyvenimui 

Treneriui pavyko išugdyti būrį pajėgių irkluotojų: be dvejų olimpinių žaidynių dalyvių E. Petkaus ir J. Bagdono – Giedrių Žadeiką, Vytautą Pakalniškį, Joną Pauliką, Sigitą Fabijonavičių, Valdemarą Mačiulskį, kitus. Kęstutis niekada nesistengė sportininkų išnaudoti maksimaliai, tik siekdamas gerų rezultatų, bet juos kartu rengė ir gyvenimui. 
Treneriui buvo svarbu, kad auklėtiniai baigtų aukštuosius mokslus. Kai Kęstutis šventė savo 50 metų jubiliejų, jo pasveikinti atvažiavo visa auklėtinių grupė, kurioje buvo ir pramogų pasaulyje gerai žinomas Algis Ramanauskas-Greitai. 

1992–2000 m. K. Bartkus buvo Lietuvos irklavimo rinktinės vyr. treneris, šalies irklavimo rinktinės, dalyvavusios Barselonos ir Atlantos olimpinėse žaidynėse, vadovas. Kai iš didžiojo sporto pasitraukė J. Bagdonas, treneris džiaugėsi, kad galėjo pratęsti E. Petkaus sportinę karjerą – buvusį valties draugą sėkmingai pakeitė G. Žadeika, trenerio Vytauto Miliaus auklėtinis. 

Nuo 1997 m. Kęstutis pradėjo dirbti Lietuvos olimpiniame sporto centre (LOSC), buvo atsakingas už baidarių ir kanojų irklavimą, graikų ir romėnų imtynes, biatloną, šiuolaikinę penkiakovę, tenisą, tekvondo. Tačiau dabar, įvykus sporto pertvarkai, jis tapo bedarbiu. Vis dėlto K. Bartkus ir toliau domisi šiomis sporto šakomis, analizuoja sportininkų rezultatus ir viliasi, kad LOSC ilgainiui vėl taps toks, koks buvo anksčiau.

Džiaugiasi tvirta šeima

Kaip sako Kęstutis, nors jis dabar bedarbis, bet laimingas, nes tvirta jo šeima: žmona Zita dirba finansininke Lietuvos banke, sūnus Rimtautas – antrą kadenciją Tarptautiniame valiutos fonde Vašingtone, o dukra Ingrida – teisininkė. Turi keturis anūkus: Amerikoje gyvena Vytis ir Enėjus, o Lietuvoje – Mingailė ir Gustas.

„Lietuvos olimpiniame sporto centre buvome įkūrę „senelių frakciją“ ir lenktyniavome, kas daugiausia turės anūkų. Kol kas pralaimiu tik Algimantui Mozoliui ir Viliui Repšiui“, – šypteli Kęstutis. 

Apie šiandienos irklavimą šis garsus treneris sako, kad jį gelbsti tėvai, kurie irgi irklavo, o dabar į šią sporto šaką nukreipia savo vaikus. Irklavo Mindaugo Griškonio, Sauliaus Ritterio tėvai. 

„Tėvams nepavyko patekti į olimpines žaidynes, tačiau tą padarė jų vaikai ir netgi pelnė olimpinius medalius. Irkluotojai turi ypač griežtą ir principingą rinktinės konsultantą italą Giovanni’į Postiglione’ę, tačiau labai vertinu ir trenerio V. Sokolinskio darbą. Irkluotojams linkiu sveikatos ir didelės kantrybės sėkmingai baigti olimpinį ciklą, o po Tokijo ateis nauja karta“, – kalba K. Bartkus.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Emocingame mūšyje - "Žalgirio" pergalė
2018 12 09
LKL
Kauno „Žalgiris“ (12-1) antrą kartą šį sezoną įveikė principinį varžovą Vilniaus "Rytą" ir LKL čempionate iškovojo septintąją pergalę iš eilės.
Lietuvos komandos - be kluptelėjimų
2018 12 09
Krepšinis
Abi Lietuvos 16-mečių rinktinės tarptautiniame krepšinio turnyre Minske laimėjo visas tris pergales. Sekmadienį lietuviams nepajėgė pasipriešinti airiai.
Šeimininkai buvo pranašesni
2018 12 08
LKL
LKL pirmenybėse Pasvalio "Pieno žvaigždės" įveikė Prienų "Skycop", o Klaipėdos "Neptūnas" sutriuškino Alytaus "Dzūkiją".
 
Į seminarą rinkosi vartininkai
2018 12 08
Seminaras
Kaune beveik 30 vartininkų trenerių iš Lietuvos ir keli lenkai bei latviai klausėsi FIFA seminaro paskaitų ir išbandė praktiką aikštėje.
Lietuvės smuktelėjo į 103-ią vietą
2018 12 07
Moterų futbolas
FIFA paskelbtoje pasaulio moterų futbolo rinktinių reitingų lentelėje Lietuvos komanda iš 101-osios vietos nukrito į 103-iąją.
A lygai vadovaus "Sūduvos" prezidentas
2018 12 07
Kuluaruose
Lietuvos futbolo čempionės Marijampolės "Sūduvos" prezidentas Vidmantas Murauskas išrinktas A lygos valdybos pirmininku ir prezidentu.
Dalyvavo pirmosiose varžybose JAV
2018 12 08
Už Atlanto
Į JAV studijuoti persikėlęs Lietuvos lengvaatletis Matas Adamonis per pirmąsias savo varžybas už Atlanto užėmė trečiąją vietą.
Medalis sugrąžino olimpietei pasitikėjimą
2018 12 08
Žvilgsnis
Vaida Žūsinatė-Nekriošienė – apie įgyvendintą svajonę tapti kariške, permainingus metus, iššūkius Beirute, atrastą vidinę ramybę, šeimos planus.
709 – ir automobilio, ir telefono numeryje
2018 12 05
Žvilgsnis
Prieš 40 metų Vilhelmina Bardauskienė tapo pirmąja moterimi pasaulyje, šuolių į tolį rungtyje perskriejusia 7 metrų ribą.
 
Dėl trijų milijonų eurų nedvejotų
2018 12 07
Interviu
Teniso treneris Remigijus Balžekas - apie teniso sąjungą ir akademiją, valstybės požiūrį į sportą ir rėmėjus, Matą Vasiliauską, anūką Arną ir futbolą.
Vilniuje viešės šeštoji pasaulio raketė
2018 12 06
Turnyras
Kitų metų sausį Vilniuje rinksis stipriausi teniso veteranai - čia vyks pirmos kategorijos ITF senjorų turnyras „Vilnius Cup 2019“.
Kaune pradėta teniso centro statyba
2018 12 05
Infrastruktūra
Per 10 mėnesių Kaune iškils šiuolaikinis teniso centras, kuriame bus trys kortai bei dviračių, jogos treniruočių patalpos, pirčių zona.
Iš chuligano – į Lietuvos bokso rinktinę
2018 12 05
Festivalis
"Jeigu ne sportas, nežinau, kur dabar būčiau“, – sako bokso treneris, buvęs Lietuvos rinktinės narys Aleksandras Baranovas.
Savigynos įgūdžius demonstruos kariai
2018 12 04
Turnyras
Lietuvos kariai karinės kovinės savigynos yra mokomi pagal patvirtintą karinės kovinės savigynos sistemą, o varžybos rengiamos kasmet.
Šiaurės šalių čempionate - keturi medaliai
2018 12 03
Karatė
Šiaurės šalių kontroliuojamo kontakto karatė čempionate Lietuvos atstovai iškovojo vieną sidabro ir tris bronzos medalius.
 
R. Navardauskas karjerą tęs Prancūzijoje
2018 12 04
Karjera
Prie Evaldo Šiškevičiaus „Delko Marseille Provence" komandoje jungiasi ir kitas Lietuvos dviratininkas - Ramūnas Navardauskas.
Treko talentą grūdino ir nesėkmės
2018 12 03
Žvilgsnis
Dviratininkė Olivija Baleišytė – apie skaudžias traumas, olimpinius tikslus, mamos autoritetą, azartą, triatloną, psichologiją ir skanias nuodėmes.
S. Krupeckaitė pakilo į lyderių trejetą
2018 12 02
Trekas
Simona Krupeckaitė pasaulio dviračių treko taurės varžybų trečiojo etapo moterų keirino rungtyje užėmė penktą vietą, o V. Lendelis liko 15-tas.
"Tai buvo geras etapas“
2018 12 09
Rankinis
Klaipėdos"Dragūno" rankininkai paskutiniąsias šių metų Baltijos lygos rungtynes 26:24 Polvoje laimėjo prieš Estijos "Serviti".
"Utena" iškovojo pirmąjį tašką
2018 12 08
LRL
Šeštadienį žaistose LRL rungtynėse Alytaus "Varsa-Stronglasas" įveikė Šiaulių "SM Dubysą", o "Utenos" ir "Kauno Ąžuolo-KTU" mačas baigėsi lygiosiomis.
Lygoje - antras smūgis čempionams
2018 12 05
Lietuvos čempionatas
Klaipėdos "Dragūnas" šiemet suklupo antrąkart - šįsyk pralaimėta Vilniaus "Šviesai", o kitose rungtynėse Kauno "Granitas-Karys" šventė pergalę.
 
Vasariškos aistros liejasi ir žiemą
2018 12 05
Paplūdimio tinklinis
Vos per kelerius metus Lietuvos išdygo dar net septyni uždari paplūdimio tinklinio aikštynai, o nuo šių metų juose vyksta ir oficialios varžybos.
Finale - Klaipėdos ir Šiaulių ekipos
2018 12 03
Taurė
Dėl pirmojo šio sezono trofėjaus kausis Klaipėdos "Amber Queen" ir Šiaulių "Elgos-Master Idea-SM Dubysos" komandos.
Pralaimėjimą patyrė tik finale
2018 12 02
Paplūdimio tinklinis
Slovėnijoje Vytenė Vitkauskaitė ir Urtė Andriukaitytė iškovojo sidabro medalius - turnyro finale nusileido dukart olimpinės čempionės duetui.
Ralis grįš į dviejų dienų formatą
2018 12 07
Ralis
Greičio ruožu, kuris bus įrengtas prie Žiūrovų miestelio, "Winter Rally" lenktynininkai pravažiuos net 4 kartus.
Kas gali dalyvauti Dakaro ralyje?
2018 12 06
Dakaras
Norint patekti į Dakaro ralį, reikia ne tik susipažinti su 163 puslapių taisyklių knyga, bet ir turėti patirties lenktynėse.
Į Dakarą - tiesiai iš Antarktidos
2018 12 05
Dakaras
Net 70 laipsnių skirtumas laukia Antano Juknevičiaus šturmano Dariaus Vaičiulio, kuris prieš pat Dakaro ralį kops į aukščiausią Antarktidos kalną.
 
Pranoko 24 varžoves
2018 12 08
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo moterų 7,5 km sprinto lenktynėse be klaidų šaudžiusi G.Leščinskaitė užėmė 79 vietą.
Lietuvos atstovas - devintas
2018 12 07
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas Italijoje vykstančių jaunimo varžybų didžiojo slalomo rungtyje užėmė devintąją vietą.
Į persekiojimo varžybas nepateko
2018 12 07
Biatlonas
Pasaulio biatlono taurės pirmojo etapo 10 km sprinto lenktynėse dalyvavę lietuviai užėmė žemesnes nei 60-a vietas ir nepateko į persekiojimo varžybas.
Lietuvė buriuotoja triumfavo Ispanijoje
2018 12 09
Buriavimas
V. Andrulytė buriavimo varžybose „Canarian Olympic Sailing Week“ laimėjo net tris iš keturių pirmų plaukimų ir užtikrintai pirmavo per visas varžybas.
Lietuviams - prizai Ispanijoje ir Kinijoje
2018 12 09
Sportiniai šokiai
10-ies šokių pasaulio jaunimo čempionate lietuviai K.Burneikis ir I.Šekaitė laimėjo bronzą, o "Grand Slam" varžybose E.Sodeika ir I.Žukauskaitė - sidabrą.
Treningus iškeitė į kostiumus ir sukneles
2018 12 09
Jubiliejus
Vilniaus rotušėje - orientacininkų šventė: sporto šakos jubiliejus, metų atleto apdovanojimai, ant vinies pakabinti „šipai“.
 
Ryžtis judėti skatins užrašinė
2018 12 07
Kuluaruose
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė sukūrė modernią knygą-užrašinę „Motyvacija judėti“, kurią galima ne tik skaityti, bet ir klausyti.
Pirmauja L. Jasiūnaitė ir irkluotojos
2018 12 07
Geriausieji
Įpusėjus visuomenės balsavimui geriausių šalies sportininkų rinkimuose aiškėja favoritai. Kovą dėl mėgstamiausio sportininko vardo iš 41 kandidato tęsia 9.
Vilniuje startavo sporto kino festivalis
2018 12 07
Festivalis
"Festivalyje rodomi filmai pasakoja istorijas, kurios įkvepia ir padeda į sportininkus pažvelgti iš kitos pusės",- sako LTOK prezidentė D.Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas