Marius Naruševičius 2018 m. birželio 12 d. 10:24 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nepabūgo sėsti ant parako statinės

Krepšinio teisėjų asociacijos vadovas K.Pilipauskas: apie rublį už rungtynes, rekordus, lemtingą traumą, V.Romanovo kaltinimus, diplomatiją.

K.Pilipauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
K.Pilipauskas.
   
16 LKL finalų aikštėje, iš viso 644 aukščiausio lygio Lietuvoje rungtynės – tokia statistika negali pasigirti nė vienas Lietuvos krepšininkas. Tačiau tą padaryti gali buvęs krepšinio teisėjas, o dabar rungtynių inspektorius, komisaras ir Lietuvos krepšinio federacijos Teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas.
 
Gegužės 2-ąją K. Pilipauskas atšventė 60 metų jubiliejų.

Į elitą – per metus

„Pirmieji mano bandymai teisėjauti buvo dar tada, kai buvau 11–12 metų. Tada Kauno sporto halėje prieš „Žalgirio“ rungtynes vykdavo mažasis krepšinis, kuriame žaisdavo vaikai. Švilpukai 4,5 tūkst. žmonių akyse tikrai paliko įspūdį“, – prisimena K. Pilipauskas.
 
Tačiau rimtą teisėjo karjerą jis pradėjo tik 27-erių, nors, pavyzdžiui, šiais laikais įprasta pradėti teisėjauti sulaukus 16–17 metų. Iki tol kaunietis pats gainiojo kamuolį aikštelėje ir net rungtyniavo aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje. Baigęs žaidėjo karjerą K. Pilipauskas nenorėjo skirtis su šia sporto šaka, o draugai jam patarė imtis teisėjo darbo.

„Lietuvoje labai trūko teisėjų, iš esmės tai buvo tiesiog mėgėjų užsiėmimas. Kadangi žaidžiau, buvo paprasčiau viską perprasti. Jau po metų teisėjavau per vyrų aukščiausios lygos vienas iš finalo rungtynių. Tada žaidė Vilniaus „Šviesos“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ komandos“, – fantastišku greičiu besivysčiusią karjerą prisimena buvęs teisėjas.

K. Pilipauskui per dieną tekdavo teisėjauti net ketveriose rungtynėse, nes teisėjų trūkumas buvo akivaizdus. Nors tai ir buvo Kauno mėgėjų čempionatas, tačiau jame žaisdavo ir daug „Žalgirio“ komandos meistrų, tad darbo būdavo užtektinai. Atlyginimas už vargą aikštėje buvo juokingai mažas – už mėgėjų rungtynes mokėdavo 1 rublį, už aukščiausios lygos finalą – 3 rublius. Palyginkime – vidutinis tų laikų atlyginimas siekė apie 120 rublių.

Karjerą pabaigė skausmai

K. Pilipauskas neslepia – išskirti vienas rungtynes ar atkarpą, kurią laikytų savo karjeros piku, negali. „Sportininkams yra kiek kitaip – jie siekia rezultatų. Mes siekiame kuo ilgiau išlikti reikalingi, dirbti savo lygio finaluose“, – aiškina kaunietis.
 
Didžiausiu savo laimėjimu teisėjas laiko darbą 16-oje LKL finalo serijų ir viso 644-iose šios lygos rungtynėse. „Ilgus metus šis skaičius buvo rekordas, bet, ko gero, Tomas Jasevičius mane pernai arba šiemet jau aplenkė. Per 17 LKL sezonų, aštuonis kartus buvau išrinktas geriausiu lygos teisėju. Tai aš laikau savo laimėjimu“, – neslepia K. Pilipauskas.

Iki pat paskutinių karjeros rungtynių kaunietis buvo vienu geriausių šalies teisėjų. Ir, jei ne traumuotas klubo sąnarys, K. Pilipauskas aikštėje galėjo dirbti ir ilgiau. „Jau prieš 2009–2010 m. sezoną buvau nusprendęs, kad tai paskutiniai mano, kaip teisėjo, metai. Tą sezoną jau buvo tokių rungtynių, kurių be nuskausminamųjų negalėjau pradėti. Medikai pasakė, kad reikia operacijos arba visiškos ramybės. Todėl ir nutariau baigti karjerą. Nebuvo sunku apsispręsti – teisėjauti su skausmu nebuvo malonu, po rungtynių laukdavo bemiegės naktys“, – apie savo sprendimą kalba kaunietis.

Galutinai švilpuką į stalčių K. Pilipauskas padėjo 2010 m. gegužės 20 d., po LKL finalo serijos šeštųjų rungtynių Kauno sporto halėje, kuriose susitiko „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“.

„Ši finalo serija buvo įtempta ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų. Tuometis „Žalgirio“ savininkas Vladimiras Romanovas kaltino mus papirkinėjimu, buvo daug visokių kalbų. Tada jau buvau Teisėjų asociacijos vadovu, teko ir žiniasklaidoje su juo pakovoti, o aikštėje įrodinėti, kad esame geri teisėjai“, – pasakoja buvęs teisėjas. 


Nuotykis po aštuonerių metų

Šiemet Klaipėdoje vykusiame Karaliaus Mindaugo taurės turnyre vyko draugiškas „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ jaunimo komandų mačas. Jam vadovauti buvo pakviesti trys legendiniai Lietuvos teisėjai: Romualdas Brazauskas, K. Pilipauskas ir Antanas Ramanauskas.
 
„Tai buvo LKL prezidento Remigijaus Milašiaus idėja. Jis tam mus įkalbinėjo dvejus metus. Man tai buvo pirmasis išėjimas į aikštelę po aštuonerių metų. Kadangi teko patirti klubo sąnario operacijų, aktyviai praktiškai nesportavau. Žinote, man tai buvo tikras iššūkis, nes reikėjo fiziškai pasiruošti. Manau, niekas iš mūsų ten nesitikėjo, kad parodysim kažkokių talentų (juokiasi), tiesiog norėjome sušvilpti tai, kas būtina. Gal ir mūsų autoritetas kiek prisidėjo, nes nei žaidėjai, nei treneriai priekaištų neturėjo“, – pasakoja K. Pilipauskas.

Vadovauja ir už aikštės ribų

Dar būdamas aikštės teisėjas, K. Pilipauskas buvo išrinktas Teisėjų asociacijos prezidentu – tai įvyko 2003 m., šias pareigas kaunietis eina iki šiol.
 
„Turbūt reikėtų klausti mano kolegų, kodėl nusprendžiau kandidatuoti į šias pareigas. Jie mane pasiūlė, pasitikėjo, aš neatsisakiau. Vis tik nėra normali praktika, kad dirbantis aikštės teisėjas vadovauja asociacijai. Aš buvau šiek tiek aktyvesnis, kuriant organizacijos principus, teisėjų atrankos sistemą. Gal dėl to kolegos ir siūlė man užimti pareigas nelaukiant, kol baigsiu karjerą“, – prisimena K. Pilipauskas.

Šias pareigas buvęs teisėjas vadina sėdėjimu ant parako statinės. Pasak jo, nebūna sezono, kad neįvyktų konfliktiškų situacijų, susijusių su teisėjavimu. „Visos strėlės lekia į mano pusę, o man tenka jas atmušinėti, komentuoti situacijas, argumentuoti, kas ir kaip įvyko. Paprasčiausiai tenka paaiškinti, kad teisėjai neklysta taip dažnai, kaip kas nors bando parodyti“, – sako Teisėjų asociacijos prezidentas.

„Teisėjavimas man davė viską, ką aš turiu. Draugai, pažįstami, aukščiausio lygio rungtynės, daugybė aplankytų šalių, galų gale uždarbis – visa tai man davė teisėjavimas. Labiausiai norėčiau išskirti dvi savybes – psichologinį atsparumą ir diplomatiją. Mes turime būti geri psichologai ir diplomatai aikštelėje. Neužtenka vien tik fiksuoti gerus švilpukus“, – teigia K. Pilipauskas.

 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
„Nevėžis“ kibo į atlapus „Žalgiriui“
2019 01 20
LKL
Lietuvos krepšinio lygos čempionate - sunki „Žalgirio“ ir lengva „Juventus“ krepšininkų pergalės.
Įveikė estes, nusileido latvėms
2019 01 19
Moterų krepšinis
Ir trijų šeštadienį rungtyniavusių Lietuvos ekipų pergale Lietuvos, Latvijos ir Estijos moterų krepšinio čempionate iškovojo tik Kauno "Aistės-LSMU".
“Lietkabelis” sudorojo bejėgį “Rytą”
2019 01 19
LKL
Antrą sykį šį sezoną "Rytas" Vilniuje pralaimėjo LKL mačą Panevėžio "Lietkabeliui". Po pergalę iškovojo Klaipėdos "Neptūnas" ir Pasvalio "Pieno žvaigždės".
 
„Po truputį kylame į kalną“
2019 01 19
Pasiruošimas
Po pergalės kontrolinėse rungtynės prieš Vilniaus "Vytį" 4:1 "Trakų" strategas Aurelijus Skarbalius tvirtino, kad viskas eina pagal planą.
Jaunių laukia turnyras Baltarusijoje
2019 01 19
U-18
Lietuvos U'18 futbolo rinktinė atvyko į Minską, kur dalyvaus tarptautiniame turnyre "Development Cup".
"Geriausiu turėtų tapti E. Šetkus"
2019 01 19
Geriausieji
Keliautojas ir televizijos laidų vedėjas V. Radzevičius pirmą vietą geriausiųjų 2018 metų Lietuvos futbolininkų rinkimuose atiduoda rinktinės vartininkui.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
Pamatus sezonui kloja ir tunelyje
2019 01 15
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkė Agnė Šerkšnienė – apie sezono startą, svarbiausias varžybas, nežinią dėl olimpinės atrankos, pratybas tunelyje ir PAR, dukterį.
 
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
L. Grigelis paslydo aštuntfinalyje
2019 01 11
Tenisas
Turnyro „The Columbus Challenger“ vienetų varžybų aštuntfinalyje Laurynas Grigelis 6:7 (4:7), 6:4, 2:6 pralaimėjo britų tenisininkui Janui Chomsky.
Serbijoje kovojo nesėkmingai
2019 01 19
Boksas
Dvi Lietuvos boksininkės A. Starovoitova ir A. Aučiūtė pralaimėjo savo ketvirtfinalio kovas. Jaunei A. Tuzovai bronzos medalis atiteko be kovos.
Reikės pamiršti garbingą žaidimą
2019 01 18
Tekvondo
Tekvondo kovotojos Klaudijos Tvaronavičiūtės treneris Romualdas Montvidas: „Visos sportininkės kovos žūtbūtinai, lips per galvas.“
Lietuviai mes iššūkį galingiems svečiams
2019 01 18
Muay Thai
Lietuvos muay thai federacijos prezidentas: „Pripažinimo sulaukiame net iš pasaulio ir Europos čempionų. Mūsų turnyre jie tikisi konkurencijos.“
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
„Dragūnas“ palaužė principinį varžovą
2019 01 20
Baltijos lyga
Klaipėdos „Dragūno“ rankininkai emocingose Baltijos rankinio lygos rungtynėse 28:26 (13:17) namuose įveikė Ukrainos vicečempionę Zaporožės ZTR ekipą.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
Šeimininkai laimėjo tik Garliavoje
2019 01 12
LRL
Beveik po mėnesio pertraukos atsinaujinusiame Lietuvos rankinio lygos čempionate trejas iš ketverių sužaistų rungtynių laimėjo svečiai.
 
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Konkurentai kibo į atlapus lyderiams
2019 01 14
Lietuvos čempionatas
Po šventinės pertraukos pratęstame Lietuvos vyrų tinklinio čempionat po dvi pergales iškovojo lyderės Klaipėdos "Amber Queen" ir Kelmės "Etovio" ekipos.
Mūšiams ant sniego ruošėsi paplūdimyje
2019 01 09
Moterų tinklinis
Europos sniego tinklinio čempionės Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė - apie titulą, mėlynes ir pakitusias taisykles.
Slidžioje trasoje – azartiškos lenktynės
2019 01 20
Auto
Slalomo trasoje paaiškėjo, kurio iš veteranų parakinė dar nesudrėkusi ir kuris išsaugojo daugiausia azarto, neprarasdamas vairavimo įgūdžių.
B.Vanagas: „Lubos tikrai dar nepasiektos“
2019 01 20
Dakaras
Į Lietuvą sugrįžo dvi savaites Peru vykusiame Dakaro ralyje Lietuvos vardą garsinę mūsų šalies lenktynininkai.
Iš Dakaro – į kalėjimą
2019 01 19
Dakaras
„Iš tiesų truputį abejojom, ar tikrai ten visi buvo nekalti, nes ta komanda dažniausiai būdavo su gerokai panaudota technika“, - prisiminė Biesas.
 
N. Kočerginai - du įskaitiniai taškai
2019 01 19
Biatlonas
IBU taurės penktojo etapo varžybų moterų 7,5 km sprinto lenktynėse šeštadienį Lietuvos bitlonininkė Natalja Kočergina užėmė 39-ąją vietą
Lietuviai iškovojo sidabrą
2019 01 19
Ledo ritulys
Pasaulio jaunimo ledo ritulio čempionato II diviziono A grupės turnyro penktosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė 7:1 sutriuškino Pietų Korėją.
Lietuviai aplenkė tris komandas
2019 01 18
Biatlonas
Vokietijoje vykstančio pasaulio biatlono taurės penktojo etapo vyrų estafetėje 4x7,5 km Lietuvos komanda užėmė 24-ąją vietą.
„Žaibui“ – svarbios pamokos
2019 01 20
Vandensvydis
Alytuje įvyko 1-asis Karpatų lygos vandensvydžio turnyro etapas, kuriame Elektrėnų „Žaibas“ priėmė varžovų iš Baltarusijos, Ukrainos ir Lenkijos iššūkį.
Po sunkaus starto – auksinis finišas
2019 01 20
Golbolas
Lietuvos vyrų golbolo rinktinė Suomijoje vykstančiose tradicinėse neįgaliųjų sportininkų „Pajulahti“ žaidynėse iškovojo čempionės titulą.
Belgijoje – dar du D.Rapšio medaliai
2019 01 20
Plaukimas
16-ose plaukimo varžybose „Flanders Cup“ Antverpene Danas Rapšys laimėjo 200 m nugara rungtį, o 100 m distancijoje laisvuoju stiliumi buvo antras.
 
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Metų apdovanojimuose – lengvaatlečių triumfas
2019 01 18
Apdovanojimai
„Jūs darote tai, kas atrodo virš žmogaus galimybių“, – neįgaliesiems sportininkams sakė apdovanojimų globėjas Valdas Adamkus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas