Marius Naruševičius 2018 m. birželio 12 d. 10:24 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nepabūgo sėsti ant parako statinės

Krepšinio teisėjų asociacijos vadovas K.Pilipauskas: apie rublį už rungtynes, rekordus, lemtingą traumą, V.Romanovo kaltinimus, diplomatiją.

K.Pilipauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
K.Pilipauskas.
   
16 LKL finalų aikštėje, iš viso 644 aukščiausio lygio Lietuvoje rungtynės – tokia statistika negali pasigirti nė vienas Lietuvos krepšininkas. Tačiau tą padaryti gali buvęs krepšinio teisėjas, o dabar rungtynių inspektorius, komisaras ir Lietuvos krepšinio federacijos Teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas.
 
Gegužės 2-ąją K. Pilipauskas atšventė 60 metų jubiliejų.

Į elitą – per metus

„Pirmieji mano bandymai teisėjauti buvo dar tada, kai buvau 11–12 metų. Tada Kauno sporto halėje prieš „Žalgirio“ rungtynes vykdavo mažasis krepšinis, kuriame žaisdavo vaikai. Švilpukai 4,5 tūkst. žmonių akyse tikrai paliko įspūdį“, – prisimena K. Pilipauskas.
 
Tačiau rimtą teisėjo karjerą jis pradėjo tik 27-erių, nors, pavyzdžiui, šiais laikais įprasta pradėti teisėjauti sulaukus 16–17 metų. Iki tol kaunietis pats gainiojo kamuolį aikštelėje ir net rungtyniavo aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje. Baigęs žaidėjo karjerą K. Pilipauskas nenorėjo skirtis su šia sporto šaka, o draugai jam patarė imtis teisėjo darbo.

„Lietuvoje labai trūko teisėjų, iš esmės tai buvo tiesiog mėgėjų užsiėmimas. Kadangi žaidžiau, buvo paprasčiau viską perprasti. Jau po metų teisėjavau per vyrų aukščiausios lygos vienas iš finalo rungtynių. Tada žaidė Vilniaus „Šviesos“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ komandos“, – fantastišku greičiu besivysčiusią karjerą prisimena buvęs teisėjas.

K. Pilipauskui per dieną tekdavo teisėjauti net ketveriose rungtynėse, nes teisėjų trūkumas buvo akivaizdus. Nors tai ir buvo Kauno mėgėjų čempionatas, tačiau jame žaisdavo ir daug „Žalgirio“ komandos meistrų, tad darbo būdavo užtektinai. Atlyginimas už vargą aikštėje buvo juokingai mažas – už mėgėjų rungtynes mokėdavo 1 rublį, už aukščiausios lygos finalą – 3 rublius. Palyginkime – vidutinis tų laikų atlyginimas siekė apie 120 rublių.

Karjerą pabaigė skausmai

K. Pilipauskas neslepia – išskirti vienas rungtynes ar atkarpą, kurią laikytų savo karjeros piku, negali. „Sportininkams yra kiek kitaip – jie siekia rezultatų. Mes siekiame kuo ilgiau išlikti reikalingi, dirbti savo lygio finaluose“, – aiškina kaunietis.
 
Didžiausiu savo laimėjimu teisėjas laiko darbą 16-oje LKL finalo serijų ir viso 644-iose šios lygos rungtynėse. „Ilgus metus šis skaičius buvo rekordas, bet, ko gero, Tomas Jasevičius mane pernai arba šiemet jau aplenkė. Per 17 LKL sezonų, aštuonis kartus buvau išrinktas geriausiu lygos teisėju. Tai aš laikau savo laimėjimu“, – neslepia K. Pilipauskas.

Iki pat paskutinių karjeros rungtynių kaunietis buvo vienu geriausių šalies teisėjų. Ir, jei ne traumuotas klubo sąnarys, K. Pilipauskas aikštėje galėjo dirbti ir ilgiau. „Jau prieš 2009–2010 m. sezoną buvau nusprendęs, kad tai paskutiniai mano, kaip teisėjo, metai. Tą sezoną jau buvo tokių rungtynių, kurių be nuskausminamųjų negalėjau pradėti. Medikai pasakė, kad reikia operacijos arba visiškos ramybės. Todėl ir nutariau baigti karjerą. Nebuvo sunku apsispręsti – teisėjauti su skausmu nebuvo malonu, po rungtynių laukdavo bemiegės naktys“, – apie savo sprendimą kalba kaunietis.

Galutinai švilpuką į stalčių K. Pilipauskas padėjo 2010 m. gegužės 20 d., po LKL finalo serijos šeštųjų rungtynių Kauno sporto halėje, kuriose susitiko „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“.

„Ši finalo serija buvo įtempta ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų. Tuometis „Žalgirio“ savininkas Vladimiras Romanovas kaltino mus papirkinėjimu, buvo daug visokių kalbų. Tada jau buvau Teisėjų asociacijos vadovu, teko ir žiniasklaidoje su juo pakovoti, o aikštėje įrodinėti, kad esame geri teisėjai“, – pasakoja buvęs teisėjas. 


Nuotykis po aštuonerių metų

Šiemet Klaipėdoje vykusiame Karaliaus Mindaugo taurės turnyre vyko draugiškas „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ jaunimo komandų mačas. Jam vadovauti buvo pakviesti trys legendiniai Lietuvos teisėjai: Romualdas Brazauskas, K. Pilipauskas ir Antanas Ramanauskas.
 
„Tai buvo LKL prezidento Remigijaus Milašiaus idėja. Jis tam mus įkalbinėjo dvejus metus. Man tai buvo pirmasis išėjimas į aikštelę po aštuonerių metų. Kadangi teko patirti klubo sąnario operacijų, aktyviai praktiškai nesportavau. Žinote, man tai buvo tikras iššūkis, nes reikėjo fiziškai pasiruošti. Manau, niekas iš mūsų ten nesitikėjo, kad parodysim kažkokių talentų (juokiasi), tiesiog norėjome sušvilpti tai, kas būtina. Gal ir mūsų autoritetas kiek prisidėjo, nes nei žaidėjai, nei treneriai priekaištų neturėjo“, – pasakoja K. Pilipauskas.

Vadovauja ir už aikštės ribų

Dar būdamas aikštės teisėjas, K. Pilipauskas buvo išrinktas Teisėjų asociacijos prezidentu – tai įvyko 2003 m., šias pareigas kaunietis eina iki šiol.
 
„Turbūt reikėtų klausti mano kolegų, kodėl nusprendžiau kandidatuoti į šias pareigas. Jie mane pasiūlė, pasitikėjo, aš neatsisakiau. Vis tik nėra normali praktika, kad dirbantis aikštės teisėjas vadovauja asociacijai. Aš buvau šiek tiek aktyvesnis, kuriant organizacijos principus, teisėjų atrankos sistemą. Gal dėl to kolegos ir siūlė man užimti pareigas nelaukiant, kol baigsiu karjerą“, – prisimena K. Pilipauskas.

Šias pareigas buvęs teisėjas vadina sėdėjimu ant parako statinės. Pasak jo, nebūna sezono, kad neįvyktų konfliktiškų situacijų, susijusių su teisėjavimu. „Visos strėlės lekia į mano pusę, o man tenka jas atmušinėti, komentuoti situacijas, argumentuoti, kas ir kaip įvyko. Paprasčiausiai tenka paaiškinti, kad teisėjai neklysta taip dažnai, kaip kas nors bando parodyti“, – sako Teisėjų asociacijos prezidentas.

„Teisėjavimas man davė viską, ką aš turiu. Draugai, pažįstami, aukščiausio lygio rungtynės, daugybė aplankytų šalių, galų gale uždarbis – visa tai man davė teisėjavimas. Labiausiai norėčiau išskirti dvi savybes – psichologinį atsparumą ir diplomatiją. Mes turime būti geri psichologai ir diplomatai aikštelėje. Neužtenka vien tik fiksuoti gerus švilpukus“, – teigia K. Pilipauskas.

 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Sezonui startuojant - nauja sutartis
2018 10 15
Sutartis
"OlyBet“ bendradarbiaus su Kauno „Žalgirio“ krepšinio klubu jau ketvirtus metus iš eilės.
Starte - finalininkų mūšis
2018 10 15
LSKL
21-ajame LSKL čempionate netrūks naujovių. Pagrindinė jų - vaikinų komandų suskirstymas į "Vakarų" ir "Rytų" divizionus.
Čempionams - "Neptūno" antausis
2018 10 14
LKL
Eurolygos sezoną pralaimėjimu pradėjęs Kauno „Žalgiris“ patyrė pirmąją nesėkmę ir Lietuvos krepšinio lygos pirmenybėse.
 
"Noriu būti pastebėtas"
2018 10 15
U-21
Lietuvos jaunimo rinktinėje debiutavęs saugas Matas Vareika - apie komandą, gražius įvarčius ir tikslus.
E.Jankauskas: „Padarėme per daug klaidų“
2018 10 15
Žvilgsnis
„Mums trūko agresijos, greičio, nesugebėjome sustabdyti varžovų kontratakų“, - po pralaimėjimo Juodkalnijai vardijo Lietuvos rinktinės strategas.
Juodkalniečiai pažemino lietuvius Vilniuje
2018 10 15
Tautų lyga
Juodkalnijos futbolo rinktinė 4:1 sutriuškino Lietuvos futbolininkus LFF stadione Tautų lygos turnyro ketvirtojo rato rungtynėse.
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
R. Berankiui - antras šansas
2018 10 15
Tenisas
Turnyro Rusijoje atrankoje pralaimėjęs R. Berankis jame dalyvaus jame, kaip „laimingas pralaimėjusysis“, o J.Tverijonas pasitraukė iš varžybų Izraelyje.
R. Berankis išliko toje pačioje vietoje
2018 10 15
Reitingas
R.Berankis ATP reitingų lentelėje -107-as, L. Grigelio ir J. Eidukonytės pozicijos smuko.
Į pagrindinį turnyrą nepateko
2018 10 14
Tenisas
"Kremlin Cup" turnyre Rusijoje Ričardas Berankis 4:6, 6:7 (5:7) pralaimėjo 21-erių metų kazachui Aleksandrui Bublikui.
Lietuviui - Europos čempionato bronza
2018 10 15
Europos čempionatas
Europos jaunių bokso pirmenybėse Rusijoje Lietuvos atstovas Aleksandras Trofimčiukas iškovojo bronzos medalį.
Rokiškietei - pasaulio čempionato bronza
2018 10 15
Sambo
Pasaulio jaunių ir jaunimo sambo imtynių čempionate Gruzijoje Vaiga Čečytė užėmė trečiąją vietą.
Medalis jau kišenėje, bet kova dar nebaigta
2018 10 14
Boksas
Rusijos mieste Anapoje vykstančiame Europos jaunių čempionate medalį užsitikrino Aleksandras Trofimčiukas.
 
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Sąskaitą papildė 20 reitingo taškų
2018 10 07
Plentas
„Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale“ lenktynėse lietuvė Rasa Leleivytė užėmė dešimtąją vietą.
Vilniečiai eliminavo kauniečius
2018 10 14
Iššūkio taurė
"Šviesos" rankininkai 33:26 laimėjo EHF Iššūkio taurės turnyro antrojo etapo atsakomąsias rungtynes prieš „Granitą-Karį" ir pateko į kitą etapą.
Laimėjo čempionai ir panevėžiečiai
2018 10 13
LRL
Lietuvos rankinio lygoje „Dragūnas“ Klaipėdoje 45:28 įveikė Šiaulių „Dubysą“, o "Grifas" Panevėžyje 27:21 "Uteną".
Į svarbias kovas – išretėjusiomis gretomis
2018 10 12
Atranka
Lietuvos rinktinės treneriai paskelbė išplėstinį žaidėjų sąrašą. Iš jo bus pasirinkti rankininkai Europos čempionato atrankos mūšiams.
 
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Prie starto linijos – aštuonios komandos
2018 10 10
Lietuvos čempionatas
Jau spalio pabaigoje startuos naujasis Lietuvos moterų tinklinio sezonas, kuriame šiemet netrūks naujovių.
Debiutą vainikavo sidabro medaliai
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Puikiai pasirodę Vengrijoje Lietuvos paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas iškovojo sidabrą.
Tauragės bekelėje intrigos netrūko
2018 10 15
Auto
Lietuvos visureigių ekipažai ir motociklininkai varžėsi įstabiose Žemaitijos vietose ir išsiaiškino, kurie iš jų yra greičiausi.
Ralio kroso dievai šypsojosi lietuviams
2018 10 15
Rali-krosas
Torūnės trasoje, finišavo Baltijos šalių ralio kroso pirmenybės, kurių visus svarbiausius važiavimus laimėjo pilotai iš Lietuvos.
Rokas Baciuška - Europos čempionas
2018 10 14
Rali-krosas
Paskutiniame žemyno ralikroso čempionato S1600 klasės etape tauragiškis R.Baciuška finišavo antras. Tačiau anksčiau įgytos persvaros pakako aukso medaliui.
 
Lietuvis pralaužė ledus KHL
2018 10 15
Ledo ritulys
Ketvirtą kartą šį sezoną Kontinentinės ledo ritulio lygos (KHL) mače ant ledo pasirodė ir pirmąjį įvartį per karjerą šioje lygoje pelnė N.Ališauskas.
Pergalinga salvė – 10 įvarčių
2018 10 10
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato rungtynėse Elektrėnų „Energija“ (4/0) svečiuose net 10:2 (2:0, 4:1, 4:1) sutriuškino Vilniaus „Geležinį vilką“ (1/3).
Trenerio debiutas – turnyre Vilniuje
2018 10 09
Ledo ritulys
Lapkritį Vilniuje ledo ritulio gerbėjų laukia tikra šventė – įspūdingą reginį žadantis „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyras.
Padėjo paskutinį sezono akordą
2018 10 15
Orientavimasis
Dvi dienas vykusios Lietuvos taurės varžybos į Druskininkus sutraukė 800 orientacininkų.
V. Ažukaitė buvo nenugalima
2018 10 15
Fechtavimas
J. Subačiaus fechtavimo taurės varžybos pritraukė per pusšimtį sportininkų iš Lietuvos ir Baltarusijos.
Makedonijoje - lietuvio triumfas
2018 10 15
Kultūrizmas
Renatas Suleimanovas užėmė pirmą vietą "Diamond cup" kultūrizmo turnyro vyrų figūros varžybose.
 
Derybos baigtos: stadioną žada 2022 metais
2018 10 11
Stadionas
Sėkmingai užbaigtos svarbiausios derybos dėl Nacionalinio futbolo stadiono Vilniuje. Jau nuspręsta ir kokia bus aikštės danga. Tačiau rizika dar išlieka.
Medaliai – iš olimpinės čempionės rankų
2018 10 10
Jaunimo olimpiada
Naujoji TOK narė Daina Gudzinevičiūtė Buenos Airėse apdovanojo fechtavimo varžybų nugalėtojus.
Lietuvė – olimpinio judėjimo olimpe
2018 10 09
Olimpizmas
Daina Gudzinevičiūtė nuo šiol dalyvaus sprendžiant svarbiausius pasaulio olimpinio judėjimo klausimus – ji išrinkta TOK nare.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas