Marius Naruševičius 2018 m. birželio 12 d. 10:24 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Nepabūgo sėsti ant parako statinės

Krepšinio teisėjų asociacijos vadovas K.Pilipauskas: apie rublį už rungtynes, rekordus, lemtingą traumą, V.Romanovo kaltinimus, diplomatiją.

K.Pilipauskas.
pliadisfoto.com nuotr.
K.Pilipauskas.
   
16 LKL finalų aikštėje, iš viso 644 aukščiausio lygio Lietuvoje rungtynės – tokia statistika negali pasigirti nė vienas Lietuvos krepšininkas. Tačiau tą padaryti gali buvęs krepšinio teisėjas, o dabar rungtynių inspektorius, komisaras ir Lietuvos krepšinio federacijos Teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas.
 
Gegužės 2-ąją K. Pilipauskas atšventė 60 metų jubiliejų.

Į elitą – per metus

„Pirmieji mano bandymai teisėjauti buvo dar tada, kai buvau 11–12 metų. Tada Kauno sporto halėje prieš „Žalgirio“ rungtynes vykdavo mažasis krepšinis, kuriame žaisdavo vaikai. Švilpukai 4,5 tūkst. žmonių akyse tikrai paliko įspūdį“, – prisimena K. Pilipauskas.
 
Tačiau rimtą teisėjo karjerą jis pradėjo tik 27-erių, nors, pavyzdžiui, šiais laikais įprasta pradėti teisėjauti sulaukus 16–17 metų. Iki tol kaunietis pats gainiojo kamuolį aikštelėje ir net rungtyniavo aukščiausioje Lietuvos krepšinio lygoje. Baigęs žaidėjo karjerą K. Pilipauskas nenorėjo skirtis su šia sporto šaka, o draugai jam patarė imtis teisėjo darbo.

„Lietuvoje labai trūko teisėjų, iš esmės tai buvo tiesiog mėgėjų užsiėmimas. Kadangi žaidžiau, buvo paprasčiau viską perprasti. Jau po metų teisėjavau per vyrų aukščiausios lygos vienas iš finalo rungtynių. Tada žaidė Vilniaus „Šviesos“ ir Panevėžio „Lietkabelio“ komandos“, – fantastišku greičiu besivysčiusią karjerą prisimena buvęs teisėjas.

K. Pilipauskui per dieną tekdavo teisėjauti net ketveriose rungtynėse, nes teisėjų trūkumas buvo akivaizdus. Nors tai ir buvo Kauno mėgėjų čempionatas, tačiau jame žaisdavo ir daug „Žalgirio“ komandos meistrų, tad darbo būdavo užtektinai. Atlyginimas už vargą aikštėje buvo juokingai mažas – už mėgėjų rungtynes mokėdavo 1 rublį, už aukščiausios lygos finalą – 3 rublius. Palyginkime – vidutinis tų laikų atlyginimas siekė apie 120 rublių.

Karjerą pabaigė skausmai

K. Pilipauskas neslepia – išskirti vienas rungtynes ar atkarpą, kurią laikytų savo karjeros piku, negali. „Sportininkams yra kiek kitaip – jie siekia rezultatų. Mes siekiame kuo ilgiau išlikti reikalingi, dirbti savo lygio finaluose“, – aiškina kaunietis.
 
Didžiausiu savo laimėjimu teisėjas laiko darbą 16-oje LKL finalo serijų ir viso 644-iose šios lygos rungtynėse. „Ilgus metus šis skaičius buvo rekordas, bet, ko gero, Tomas Jasevičius mane pernai arba šiemet jau aplenkė. Per 17 LKL sezonų, aštuonis kartus buvau išrinktas geriausiu lygos teisėju. Tai aš laikau savo laimėjimu“, – neslepia K. Pilipauskas.

Iki pat paskutinių karjeros rungtynių kaunietis buvo vienu geriausių šalies teisėjų. Ir, jei ne traumuotas klubo sąnarys, K. Pilipauskas aikštėje galėjo dirbti ir ilgiau. „Jau prieš 2009–2010 m. sezoną buvau nusprendęs, kad tai paskutiniai mano, kaip teisėjo, metai. Tą sezoną jau buvo tokių rungtynių, kurių be nuskausminamųjų negalėjau pradėti. Medikai pasakė, kad reikia operacijos arba visiškos ramybės. Todėl ir nutariau baigti karjerą. Nebuvo sunku apsispręsti – teisėjauti su skausmu nebuvo malonu, po rungtynių laukdavo bemiegės naktys“, – apie savo sprendimą kalba kaunietis.

Galutinai švilpuką į stalčių K. Pilipauskas padėjo 2010 m. gegužės 20 d., po LKL finalo serijos šeštųjų rungtynių Kauno sporto halėje, kuriose susitiko „Žalgiris“ ir „Lietuvos rytas“.

„Ši finalo serija buvo įtempta ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų. Tuometis „Žalgirio“ savininkas Vladimiras Romanovas kaltino mus papirkinėjimu, buvo daug visokių kalbų. Tada jau buvau Teisėjų asociacijos vadovu, teko ir žiniasklaidoje su juo pakovoti, o aikštėje įrodinėti, kad esame geri teisėjai“, – pasakoja buvęs teisėjas. 


Nuotykis po aštuonerių metų

Šiemet Klaipėdoje vykusiame Karaliaus Mindaugo taurės turnyre vyko draugiškas „Lietuvos ryto“ ir „Žalgirio“ jaunimo komandų mačas. Jam vadovauti buvo pakviesti trys legendiniai Lietuvos teisėjai: Romualdas Brazauskas, K. Pilipauskas ir Antanas Ramanauskas.
 
„Tai buvo LKL prezidento Remigijaus Milašiaus idėja. Jis tam mus įkalbinėjo dvejus metus. Man tai buvo pirmasis išėjimas į aikštelę po aštuonerių metų. Kadangi teko patirti klubo sąnario operacijų, aktyviai praktiškai nesportavau. Žinote, man tai buvo tikras iššūkis, nes reikėjo fiziškai pasiruošti. Manau, niekas iš mūsų ten nesitikėjo, kad parodysim kažkokių talentų (juokiasi), tiesiog norėjome sušvilpti tai, kas būtina. Gal ir mūsų autoritetas kiek prisidėjo, nes nei žaidėjai, nei treneriai priekaištų neturėjo“, – pasakoja K. Pilipauskas.

Vadovauja ir už aikštės ribų

Dar būdamas aikštės teisėjas, K. Pilipauskas buvo išrinktas Teisėjų asociacijos prezidentu – tai įvyko 2003 m., šias pareigas kaunietis eina iki šiol.
 
„Turbūt reikėtų klausti mano kolegų, kodėl nusprendžiau kandidatuoti į šias pareigas. Jie mane pasiūlė, pasitikėjo, aš neatsisakiau. Vis tik nėra normali praktika, kad dirbantis aikštės teisėjas vadovauja asociacijai. Aš buvau šiek tiek aktyvesnis, kuriant organizacijos principus, teisėjų atrankos sistemą. Gal dėl to kolegos ir siūlė man užimti pareigas nelaukiant, kol baigsiu karjerą“, – prisimena K. Pilipauskas.

Šias pareigas buvęs teisėjas vadina sėdėjimu ant parako statinės. Pasak jo, nebūna sezono, kad neįvyktų konfliktiškų situacijų, susijusių su teisėjavimu. „Visos strėlės lekia į mano pusę, o man tenka jas atmušinėti, komentuoti situacijas, argumentuoti, kas ir kaip įvyko. Paprasčiausiai tenka paaiškinti, kad teisėjai neklysta taip dažnai, kaip kas nors bando parodyti“, – sako Teisėjų asociacijos prezidentas.

„Teisėjavimas man davė viską, ką aš turiu. Draugai, pažįstami, aukščiausio lygio rungtynės, daugybė aplankytų šalių, galų gale uždarbis – visa tai man davė teisėjavimas. Labiausiai norėčiau išskirti dvi savybes – psichologinį atsparumą ir diplomatiją. Mes turime būti geri psichologai ir diplomatai aikštelėje. Neužtenka vien tik fiksuoti gerus švilpukus“, – teigia K. Pilipauskas.

 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuviai nušlavė ir olandus
2018 08 14
U-16
Lietuvos jaunučių krepšinio rinktinė lengvai pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Galimybė laimėti taurę – ne tik LKL klubams
2018 08 14
Taurė
Ketvirtą kartą rengiamas Karaliaus Mindaugo taurės turnyras bus ilgiausias ir didžiausias – jame šį sezoną varžysis 14 klubų iš LKL ir NKL.
Naujas vardas – naujas ženklas
2018 08 13
Naujovė
Vilniaus „Rytas“ pristatė sostinės simbolių įkvėptą naująjį klubo logotipą.
 
Favoritai susidurs jau ketvirtfinalyje
2018 08 14
Burtai
Antradienį Lietuvos futbolo federacijos būstinėje buvo ištraukti 2018 m. sezono „Sharp LFF taurės“ ketvirtfinalio burtai.
Lietuvos čempionės – vėl tarp stipriausųjų
2018 08 13
Čempionų lyga
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės antrus metus iš eilės žais pagrindiniame UEFA Čempionių lygos turnyre (VIDEO)
Į kovą prieš „Sūduvą“ ves lietuvis
2018 08 13
Treneris
Marijampolės „Sūduvos“ varžovę Europos lygoje Jūrmalos „Spartaks“ ekipą treniruos Tomas Ražanauskas.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Lietuvis krito prieš turnyro favoritą
2018 08 08
Turnyras
Lenkijoje vykstančiame ITF "Futures" serijos turnyre Robertas Vrzesinskis 4:6, 5:7 pralaimėjo turnyro favoritui 24-erių metų lenkui Pawelui Ciasui.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
Lietuvis apsiribojo viena pergale
2018 08 03
Imtynės
Romoje (Italija) vykstančiame Europos jaunimo imtynių čempionate penktadienį Lietuvos atstovai vėl liko be apdovanojimų.
 
Lyderiai sustiprino savo pozicijas
2018 08 13
Kalnų dviračiai
Varžybų išvakarėse Ignaliną nuplovė liūtis, tad be ir taip sunkiausia vadinamoje trasoje dviratininkus egzaminavo ir balos.
G. Bagdonas - tarp 40 greičiausių
2018 08 12
Plentas
Europos dviračių plento čempionato vyrų grupinėse lenktynėse Gediminas Bagdonas užėmė 39-ąją vietą, o Ramūnas Navardauskas nefinišavo.
Lietuviai - už aštuntfinalio borto
2018 08 10
BMX dviračiai
Europos BMX dviračių čempionato vyrų varžybose pirmojo etapo nepavyko įveikti nei Lukui Karaliui, nei Gabrieliui Pabijanskui.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
Pergalė į pusfinalį neišvedė
2018 07 27
Jaunimas
Makedonijoje vysktančiame Europos jaunimo rankinio čempionate Lietuviai 30:29 įveikė estus, bet į pusfinalį praleido Farerų salų komandą.
 
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Maskvoje prasibrovė tarp elito
2018 08 08
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis pateko į Maskvoje (Rusija) vykstančio prestižinio FIVB keturių žvaigždučių serijos turnyro pagrindines varžybas.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
Sunkus darbas subrandino vaisius
2018 08 14
Kartingas
Tona benzino ir kalnas sunaudotų padangų užtikrino kartingo komandai „Lenktynių linija“ sėkmę trasoje.
 
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Lietuviui – dar viena galimybė
2018 08 04
Beisbolas
Stipriausios pasaulyje Šiaurės Amerikos beisbolo lygos (MLB) klubas „Pittsburgh Pirates“ dar kartą į savo gretas susigrąžino Dovydą Neverauską.
Finale pranoko du varžovus
2018 08 14
Plaukimas
Lietuvos plaukikui Mindaugui Dvylaičiui nepavyko iškovoti medalio Dubline vykstančio Europos neįgaliųjų čempionato 100 metrų krūtine rungtyje.
Po Alytaus tiltu – lėktuvų skrydis
2018 08 14
Akrobatinis skraidymas
Rugpjūčio 17 d. 20 val. alytiškiai laukia kvapą gniaužiančio renginio – po Baltosios rožės tiltu skries akrobatinės grupės ANBO pilotai.
Liūdesys dėl nesėkmės nesumažino ryžto
2018 08 14
Plaukimas
„Tiesiog liūdna“, - po finišo Europos neįgaliųjų čempionato 50 m plaukime laisvuoju stiliumi prisipažino 4-tas likęs vienas rungties favoritų E.Matakas.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas