Neringa Jonavičienė 2018 m. gegužės 11 d. 10:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trys kartos – trys Benjaminai Zelkevičiai

Benjaminas Zelkevičius, Benjamino Zelkevičiaus sūnus ir Benjamino Zelkevičiaus tėvas, didžiuojasi tradiciniu šeimos vyrų vardu.

B.Zelkevičius vidurinysis.
Dominyko Repečkos nuotr.
B.Zelkevičius vidurinysis.
   
Tiesa, tokio skrydžio šalies futbolo padangėje, kokį kadaise atliko jo tėvas, Benjaminas Zelkevičius vidurinysis pats pakartoti nesistengia, o sūnui – nelinki. 
 
Dar 14-os treniruotis pradėjęs, dabar 74-erių B. Zelkevičius vyresnysis įgimtu talentu ir darbu tapo vienu garsiausių šalies futbolo žaidėjų ir trenerių, vadovavusiu šalies rinktinei 58-iose rungtynėse. 1977 m., tapęs Vilniaus „Žalgirio“ treneriu, komandą iš antros TSRS lygos išvedęs į aukščiausiąją, aktyvia futbolo veikla nebeužsiima. 

B. Zelkevičius atskleidžia, kad žinoma tėvo pavardė jam ir padeda, ir trukdo – gyvenime buvo sutikęs ir atvirai pagarbą tėvui demonstravusių, ir pavydą slėpusių žmonių, tačiau prie to įpratęs. 

Būdamas mažas, B. Zelkevičius apskritai nesuprato ar nesureikšmino, kai jo tėvą žmonės atpažindavo gatvėje, išgirdę pavardę – suklusdavo, o vokiški tėvo iš kelionių parvežti futbolo bateliai skyrėsi nuo bendraamžių avimų „inkariukų“. 

Keliaudavo kartu su tėvu

Prisimindamas vaikystę, B. Zelkevičius pasakoja, kad šalies rinktinei prilygusį „Žalgirį“ treniravęs B. Zelkevičius vyresnysis daug keliavo, neretai kartu pasiimdamas ir jį – tai buvo progos ne tik vaikui pamatyti pasaulį už geležinės sovietų uždangos, bet ir abiem pabūti kartu, nes namuose treneris buvo nedažnas svečias. 
 
„Kelionės į sovietines respublikas buvo įprastos, tačiau išvykdavome ir į tikrą užsienį, buvome net Amerikoje, kur susitikome su lietuvių bendruomene, Lietuvos atstovybėje mums buvo pagaminti pirmieji lietuviški pasai, tačiau jų vežtis į Lietuvą neleido, – prisimena jis. – Nors sportininkai buvo stebimi, du žaidėjai Floridoje pabėgo ir į Sovietų Sąjungą negrįžo. Kitas, masažuotojas, pasiliko Airijoje. Neretai žmonės naudodavosi proga ištrūkti.“
 
Buvo perspektyvus futbolininkas

B. Zelkevičius tikina, kad pats futbolą žaisti pradėjo tėvo neskatinamas. Prieš keturis dešimtmečius Vilniuje augęs vyras prisimena, kad tada veiklų pasirinkimas nebuvo didelis, o jo noras spardyti kamuolį – didžiulis: „Daužydavome kamuolį kieme ant asfalto, paaukštinti daugiabučių balkonai atstodavo vartus. Dažnokai iškuldavome kaimynų langus, berniukų tėvai pakaitomis juos įstatinėdavo. Vartų mums niekas taip ir neįtaisė. O kai mūsų šeima iš Žirmūnų persikėlė į Antakalnį, kur buvo kareivinės, mes eidavome žaisti futbolą su kareiviais.“

Į pirmąją treniruotę aštuonmečių vaikų, kurių būryje buvo Edgaras Jankauskas, Tomas Ražanauskas, Gražvydas Mikulėnas, grupes turėjęs B. Zelkevičius vyresnysis sūnų nusivedė, kai šiam buvo šešeri. Po poros metų tėvo vedamų treniruočių berniukas pradėjo lankyti Vilniaus futbolo mokyklą. „Tuomet į šią mokyklą priimdavo tik geriausius vaikus iš viso Vilniaus, tačiau tokių, kokias turi dabartiniai vaikai, sąlygų treniruotis – nebuvo, žaisdavome futbolą ant žvyro, neimpregnuotas kamuolys prisigerdavo vandens ir tapdavo sunkus kaip akmuo“, – pasakoja jis.

Įvairaus amžiaus šalies jaunimo rinktinėse žaidęs B. Zelkevičius, būdamas 16-os, buvo pasirašęs su Vilniaus „Žalgiriu“, kaip pats vadina, pusiau profesionalo sutartį, dalyvavo peržiūrose, bet nepasiliko Belgijos ar Olandijos klubuose, nors tokių pasiūlymų buvo. 

„Vilniaus futbolo mokykla grąžino mus kelis, gal mano tėvo prisibijojo. Dabar atgal nesidairau, yra kaip yra“, – nelieja apmaudo buvęs perspektyvus futbolininkas, akcentavęs, kad jaunuoliams reikėjo ir mokytis, o žaidžiant futbolą siekti mokslų trūko laiko. 

Mokykloje B. Zelkevičius dideliais rezultatais neišsiskyrė, o dvyliktą klasę baigė eksternu. „Galėjau mokytis geriau, bet nenorėjau. Rugsėjo pradžioje vykdavo rungtynės, rinktinių stovyklos, todėl į mokyklą eiti pradėdavau baigiantis rugsėjui. Mokytojai žiūrėdavo nustebę – kas čia toks ir iš kur atsirado“, – juokiasi pasakodamas B. Zelkevičius. 


Sportą derino su mokslu ir darbu
 
Tuo metu vaikinui atrodė, kad futbolas – vienintelis kelias, kuriuo jis eis visą gyvenimą. Suvokimas, kad reikia mokytis, atsirado tuomet, kai suprato, jog futbolo žaisti nebegalės. Tai nutiko ne dėl traumos, o dėl išorinių veiksnių. „Buvo laikai, kai Lietuvos futbolo klubus valdė „žmonės iš kitur“. Kilo tam tikrų konfliktų, dėl kurių negalėjau pasilikti“, – lakoniškai paaiškina.
 
Įstojęs į Vilniaus universitetą B. Zelkevičius baigė ekonomikos ir tarptautinio verslo administravimo studijas, tuo pačiu metu žaidė universiteto futbolo rinktinėje, kurią treniravo Rimas Turskis, jo vaikystės korifėjus.
Baigęs studijas B. Zelkevičius padirbėjo Marijampolės konservų gamykloje, kur nuvykęs rado tik vieną kompiuterį ir tą pas sekretorę, bloknotų ir rašiklių ant vadybininkų ir spausdinimo mašinėlę ant savo darbo stalo. Tačiau stipriau už pirmąją darbovietę jam įsiminė Marijampolėje jau prieš 16 metų tvyrojusi atmosfera: „Nuėjau į marijampoliečių, žaidusių žemesnėje lygoje, rungtynes su aukščiausioje lygoje rungtyniavusiu „Atlantu“. Susirinko pilnas stadionas žmonių, atmosfera – įkaitusi, palaikymas – nerealus, jau tada marijampoliečiai degė meile futbolui.“

Plėtoja futbolą Molėtuose

Marijampolėje neužsibuvęs vyras grįžo į sostinę. Kurį laiką dar pažaidęs Vilniaus „Panerio“ klube, nutraukė su futbolu susijusią veiklą, kol susipažino su Molėtų futbolininkais mėgėjais. 
 
„Molėtuose su šeima prieš septynerius metus apsigyvenome, kai supratome, kad nedideliame mieste daug paprasčiau auginti vaikus: ne tik aplinka gaivesnė, bet ir nekyla rūpesčių dėl vaikų darželių ar mokyklų, – aiškina verslu užsiimantis B. Zelkevičius. – Vietiniai futbolo entuziastai mane priimdavo į komandą, kartu žaisdavome turnyruose ir mums visai neblogai sekdavosi. Šiuo metu kartu žaidžiame veteranų komandoje.“ 
Molėtuose jis įsitraukė į futbolo klubo „Molėtai“ ir vaikų ugdymo veiklą, tačiau mieste, kuriame futbolo niekada nebuvo, ją plėtoti labai sunku. „Vaikų, norinčių žaisti, daug, tačiau nėra vietos politikų supratimo, todėl ne tik neskiriama lėšų vaikų futbolui, bet mes ir salę gauname pačiu nepatogiausiu laiku, – apgailestauja B. Zelkevičius, bendradarbiaujantis ir su Utenos „Utenio“ futbolo akademija. – Ne vienas duris praklibinęs pastebėjau, kad futbolo į Molėtus nenorima įsileisti, todėl futbolo klubas „Molėtai“ gyvuoja tik entuziastų dėka.“ 

B. Zelkevičius jaunesnysis taip pat spardo kamuolį Molėtuose, tačiau rimtos futbolo mokyklos nelankiusiam penkiolikmečiui tėvas linki likti mėgėju. Jo įsitikinimu, futbolo srityje, jei verta siekti karjeros, tai tik nuo mažens atsakingai ruošiantis žaisti elitinėse lygose, o ne daug ko atsisakius skirti gyvenimą lietuviškiems klubams. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Stovyklos pradžia - be užsieniečių
2018 08 16
Treniruotės
Klaipėdos „Neptūno“ krepšininkai ketvirtadienio pavakarę centriniame miesto stadione pradėjo fizinio pasiruošimo stovyklą.
Legionierių nustebino anglų kalbos žinios
2018 08 16
Treniruotės
Vilniaus "Rytas" susirinko į pirmąją treniruotę, kurioje fizinio rengimo treneris atliko ne vieną testą žaidėjų pajėgumui nustatyti.
"Kibirkšties" tikslai - patys aukščiausi
2018 08 16
LMKL
„Šį sezoną mūsų komanda bus dar jaunesnė nei ankstesniais sezonais, – sakė „Kibirkšties“ komandos treneris V.Gecevičius.
 
Vilniuje išryškėjo meistriškumo praraja
2018 08 16
Europos lyga
Vilniaus "Žalgirio" futbolininkams nepavyko antrą kartą sulaikyti "Sevilla" puolimo, kuris šįkart sostinės ekipai atseikėjo penkis įvarčius.
"Sūduvai" - istorinė galimybė
2018 08 16
Europos lyga
Marijampolės "Sūduva" atlaikė Jūrmalos "Spartaks" komandos šturmą ir dėl patekimo į Europos lygos pagrindines varžybas kausis su Glalzgo "Celtic".
Lietuvį futbolas atvedė į Tasmaniją
2018 08 16
Svetur
„Tasmanija yra graži valstija su daug nacionalinių parkų, puikia gamta, todėl aš čia iš tiesų esu laimingas“, - teigia futbolininkas G.Kruša.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Pergalingas startas Italijoje
2018 08 15
Turnyras
Laurynas Grigelis ir italas Alessandro Motti pergale praėjo ATP „Challenger“ serijos turnyro Italijoje dvejetų varžybas.
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Rinktinės vedlys pažadais nesimėto
2018 08 16
Boksas
Ko daugiau Lietuvos bokso bendruomenėje – nerimo ar optimizmo, susijusio su Tokijo žaidynėmis? To klausėme šalies rinktinės vyr. trenerio Vido Bružo.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
 
Velomaratone laukiama 10 tūkst. dalyvių
2018 08 16
Velomaratonas
Devintasis "Velomaratonas" ir vėl kvies profesionalus bei mėgėjus, kuriems pasiūlys skirtingų nuotolių trasas.
„Velomaratonas“ – ne tik dviratininkams
2018 08 15
Anonsas
Devintą kartą rengiama masiškiausia dviračių šventė rugpjūčio 19 d. prie starto linijos tradiciškai sukvies daugiatūkstantinę minią iš visos Lietuvos.
Lietuvė grįžo tarp 50 geriausiųjų
2018 08 15
Reitingas
Rasa Leleivytė pasaulio plento dviratininkių reitinge iš 64-os vietos pakilo į 47-ą. Tai – aukščiausia Rasos vieta nuo 2017 metų gegužės 14 dienos.
Pralaimėjo ir Liuksemburgui
2018 08 16
U-18
Lietuvos rinktinė 29:34 (11:17) pralaimėjo Liuksemburgo ekipai ir patyrė penktąją nesėkmę Europos jaunių rankinio čempionate.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
 
Vilniuje - geriausių šalies duetų akistata
2018 08 16
Paplūdimio tinklinis
Vilniuje šį savaitgalį vyks Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionato finalinis etapas, kuriame varžysis visi geriausi šalies tinklininkai.
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Laisvę pavertė į betvarkę
2018 08 16
Krosas
Pasak LASF prezidento, autokrose suteiktos laisvės lenktyninkams ne populiarina sportą, o tik paverčia jį pigios ir niekam tikusios technikos suvažiavimu.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
 
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Lietuviui – dar viena galimybė
2018 08 04
Beisbolas
Stipriausios pasaulyje Šiaurės Amerikos beisbolo lygos (MLB) klubas „Pittsburgh Pirates“ dar kartą į savo gretas susigrąžino Dovydą Neverauską.
Lietuviai gerina savo pozicijas
2018 08 16
Diskgolfas
Kroatijoje vykstančiame Europos diskgolfo čempionate savo pozicijas prieš lemiamą ratą pagerino Lietuvos atstovai.
Europos čempionate finišavo penktas
2018 08 16
Neįgaliųjų sportas
Regėjimo negalią turintis 21-erių kaunietis Mindaugas Dvylaitis, besivaržantis S11 klasėje, 100 metrų nugara rungties finale užėmė penktą vietą.
"Top" lygos starte - lietuviškų klubų mūšis
2018 08 16
Regbis
Prie "Top" lygos prisijungė Lietuvos čempionato nugalėtoja ir Baltijos pirmenybių antro diviziono čempionė Šiaulių "Šiaulių" komanda.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas