Neringa Jonavičienė 2018 m. gegužės 11 d. 10:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trys kartos – trys Benjaminai Zelkevičiai

Benjaminas Zelkevičius, Benjamino Zelkevičiaus sūnus ir Benjamino Zelkevičiaus tėvas, didžiuojasi tradiciniu šeimos vyrų vardu.

B.Zelkevičius vidurinysis.
Dominyko Repečkos nuotr.
B.Zelkevičius vidurinysis.
   
Tiesa, tokio skrydžio šalies futbolo padangėje, kokį kadaise atliko jo tėvas, Benjaminas Zelkevičius vidurinysis pats pakartoti nesistengia, o sūnui – nelinki. 
 
Dar 14-os treniruotis pradėjęs, dabar 74-erių B. Zelkevičius vyresnysis įgimtu talentu ir darbu tapo vienu garsiausių šalies futbolo žaidėjų ir trenerių, vadovavusiu šalies rinktinei 58-iose rungtynėse. 1977 m., tapęs Vilniaus „Žalgirio“ treneriu, komandą iš antros TSRS lygos išvedęs į aukščiausiąją, aktyvia futbolo veikla nebeužsiima. 

B. Zelkevičius atskleidžia, kad žinoma tėvo pavardė jam ir padeda, ir trukdo – gyvenime buvo sutikęs ir atvirai pagarbą tėvui demonstravusių, ir pavydą slėpusių žmonių, tačiau prie to įpratęs. 

Būdamas mažas, B. Zelkevičius apskritai nesuprato ar nesureikšmino, kai jo tėvą žmonės atpažindavo gatvėje, išgirdę pavardę – suklusdavo, o vokiški tėvo iš kelionių parvežti futbolo bateliai skyrėsi nuo bendraamžių avimų „inkariukų“. 

Keliaudavo kartu su tėvu

Prisimindamas vaikystę, B. Zelkevičius pasakoja, kad šalies rinktinei prilygusį „Žalgirį“ treniravęs B. Zelkevičius vyresnysis daug keliavo, neretai kartu pasiimdamas ir jį – tai buvo progos ne tik vaikui pamatyti pasaulį už geležinės sovietų uždangos, bet ir abiem pabūti kartu, nes namuose treneris buvo nedažnas svečias. 
 
„Kelionės į sovietines respublikas buvo įprastos, tačiau išvykdavome ir į tikrą užsienį, buvome net Amerikoje, kur susitikome su lietuvių bendruomene, Lietuvos atstovybėje mums buvo pagaminti pirmieji lietuviški pasai, tačiau jų vežtis į Lietuvą neleido, – prisimena jis. – Nors sportininkai buvo stebimi, du žaidėjai Floridoje pabėgo ir į Sovietų Sąjungą negrįžo. Kitas, masažuotojas, pasiliko Airijoje. Neretai žmonės naudodavosi proga ištrūkti.“
 
Buvo perspektyvus futbolininkas

B. Zelkevičius tikina, kad pats futbolą žaisti pradėjo tėvo neskatinamas. Prieš keturis dešimtmečius Vilniuje augęs vyras prisimena, kad tada veiklų pasirinkimas nebuvo didelis, o jo noras spardyti kamuolį – didžiulis: „Daužydavome kamuolį kieme ant asfalto, paaukštinti daugiabučių balkonai atstodavo vartus. Dažnokai iškuldavome kaimynų langus, berniukų tėvai pakaitomis juos įstatinėdavo. Vartų mums niekas taip ir neįtaisė. O kai mūsų šeima iš Žirmūnų persikėlė į Antakalnį, kur buvo kareivinės, mes eidavome žaisti futbolą su kareiviais.“

Į pirmąją treniruotę aštuonmečių vaikų, kurių būryje buvo Edgaras Jankauskas, Tomas Ražanauskas, Gražvydas Mikulėnas, grupes turėjęs B. Zelkevičius vyresnysis sūnų nusivedė, kai šiam buvo šešeri. Po poros metų tėvo vedamų treniruočių berniukas pradėjo lankyti Vilniaus futbolo mokyklą. „Tuomet į šią mokyklą priimdavo tik geriausius vaikus iš viso Vilniaus, tačiau tokių, kokias turi dabartiniai vaikai, sąlygų treniruotis – nebuvo, žaisdavome futbolą ant žvyro, neimpregnuotas kamuolys prisigerdavo vandens ir tapdavo sunkus kaip akmuo“, – pasakoja jis.

Įvairaus amžiaus šalies jaunimo rinktinėse žaidęs B. Zelkevičius, būdamas 16-os, buvo pasirašęs su Vilniaus „Žalgiriu“, kaip pats vadina, pusiau profesionalo sutartį, dalyvavo peržiūrose, bet nepasiliko Belgijos ar Olandijos klubuose, nors tokių pasiūlymų buvo. 

„Vilniaus futbolo mokykla grąžino mus kelis, gal mano tėvo prisibijojo. Dabar atgal nesidairau, yra kaip yra“, – nelieja apmaudo buvęs perspektyvus futbolininkas, akcentavęs, kad jaunuoliams reikėjo ir mokytis, o žaidžiant futbolą siekti mokslų trūko laiko. 

Mokykloje B. Zelkevičius dideliais rezultatais neišsiskyrė, o dvyliktą klasę baigė eksternu. „Galėjau mokytis geriau, bet nenorėjau. Rugsėjo pradžioje vykdavo rungtynės, rinktinių stovyklos, todėl į mokyklą eiti pradėdavau baigiantis rugsėjui. Mokytojai žiūrėdavo nustebę – kas čia toks ir iš kur atsirado“, – juokiasi pasakodamas B. Zelkevičius. 


Sportą derino su mokslu ir darbu
 
Tuo metu vaikinui atrodė, kad futbolas – vienintelis kelias, kuriuo jis eis visą gyvenimą. Suvokimas, kad reikia mokytis, atsirado tuomet, kai suprato, jog futbolo žaisti nebegalės. Tai nutiko ne dėl traumos, o dėl išorinių veiksnių. „Buvo laikai, kai Lietuvos futbolo klubus valdė „žmonės iš kitur“. Kilo tam tikrų konfliktų, dėl kurių negalėjau pasilikti“, – lakoniškai paaiškina.
 
Įstojęs į Vilniaus universitetą B. Zelkevičius baigė ekonomikos ir tarptautinio verslo administravimo studijas, tuo pačiu metu žaidė universiteto futbolo rinktinėje, kurią treniravo Rimas Turskis, jo vaikystės korifėjus.
Baigęs studijas B. Zelkevičius padirbėjo Marijampolės konservų gamykloje, kur nuvykęs rado tik vieną kompiuterį ir tą pas sekretorę, bloknotų ir rašiklių ant vadybininkų ir spausdinimo mašinėlę ant savo darbo stalo. Tačiau stipriau už pirmąją darbovietę jam įsiminė Marijampolėje jau prieš 16 metų tvyrojusi atmosfera: „Nuėjau į marijampoliečių, žaidusių žemesnėje lygoje, rungtynes su aukščiausioje lygoje rungtyniavusiu „Atlantu“. Susirinko pilnas stadionas žmonių, atmosfera – įkaitusi, palaikymas – nerealus, jau tada marijampoliečiai degė meile futbolui.“

Plėtoja futbolą Molėtuose

Marijampolėje neužsibuvęs vyras grįžo į sostinę. Kurį laiką dar pažaidęs Vilniaus „Panerio“ klube, nutraukė su futbolu susijusią veiklą, kol susipažino su Molėtų futbolininkais mėgėjais. 
 
„Molėtuose su šeima prieš septynerius metus apsigyvenome, kai supratome, kad nedideliame mieste daug paprasčiau auginti vaikus: ne tik aplinka gaivesnė, bet ir nekyla rūpesčių dėl vaikų darželių ar mokyklų, – aiškina verslu užsiimantis B. Zelkevičius. – Vietiniai futbolo entuziastai mane priimdavo į komandą, kartu žaisdavome turnyruose ir mums visai neblogai sekdavosi. Šiuo metu kartu žaidžiame veteranų komandoje.“ 
Molėtuose jis įsitraukė į futbolo klubo „Molėtai“ ir vaikų ugdymo veiklą, tačiau mieste, kuriame futbolo niekada nebuvo, ją plėtoti labai sunku. „Vaikų, norinčių žaisti, daug, tačiau nėra vietos politikų supratimo, todėl ne tik neskiriama lėšų vaikų futbolui, bet mes ir salę gauname pačiu nepatogiausiu laiku, – apgailestauja B. Zelkevičius, bendradarbiaujantis ir su Utenos „Utenio“ futbolo akademija. – Ne vienas duris praklibinęs pastebėjau, kad futbolo į Molėtus nenorima įsileisti, todėl futbolo klubas „Molėtai“ gyvuoja tik entuziastų dėka.“ 

B. Zelkevičius jaunesnysis taip pat spardo kamuolį Molėtuose, tačiau rimtos futbolo mokyklos nelankiusiam penkiolikmečiui tėvas linki likti mėgėju. Jo įsitikinimu, futbolo srityje, jei verta siekti karjeros, tai tik nuo mažens atsakingai ruošiantis žaisti elitinėse lygose, o ne daug ko atsisakius skirti gyvenimą lietuviškiems klubams. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Čempionams rankas spaudė sostinės meras
2018 05 23
Jaunimas
Trečiadienį Vilniaus "Lietuvos ryto" jaunimo komanda buvo pagerbta miesto savivaldybėje, o vėliau – pakviesta šventinių pietų.
Vilniaus „Kibirkštis“ rikiuoja gretas
2018 05 23
Moterų krepšinis
Gimtame mieste rungtyniaus gynėjos ir puolėjos pozicijose galinti žaisti Urtė Slavickaitė.
„Lietkabelis“ sieks LKL medalių
2018 05 23
LKL
„Mes esame geresnė komanda ir tai įrodėme aikštelėje, o ne kalbomis socialiniuose tinkluose“, - teigia „Lietkabelio“ vadovas M.Ignatavičius.
 
Greitas įvartis nulėmė pirmą pralaimėjimą
2018 05 23
Moterų futbolas
Pirmą nesėkmę Baltijos moterų futbolo lygoje, įskaitant ir praėjusį sezoną patyrė Šiaulių „Gintros-Universiteto“ komanda.
„Trakai“ neprilygo svečiams iš Klaipėdos
2018 05 23
A lyga
„Trakų“ komanda toliau neatranda savojo žaidimo. Trečiadienį A lygos 15 turo rungtynėse riteriai LFF stadione 1:2 pralaimėjo Klaipėdos „Atlantui“.
„Žalgirių“ mūšį laimėjo vilniečiai
2018 05 23
A lyga
Pirmasis šio sezono Vilniaus „Žalgirio“ vizitas S. Dariaus ir S. Girėno stadione, priešingai nei praėjusiais metais, buvo sėkmingas.
Atrankos barjerą įveikė visos Lietuvos atstovės
2018 05 23
Penkiakovė
Sofijoje (Bulgarija) prasidėjo 2018 metų šiuolaikinės penkiakovės pasaulio taurės IV etapas.
Lengvaatlečių varžybose – rankininkų rekordai
2018 05 23
Žaidynės
Vilniaus gimnazistų sporto žaidynėse ketvirtus metus iš eilės komandų įskaitoje triumfavo Simono Daukanto gimnazijos atstovai.
Bėgikių tikslas - olimpinės žaidynės
2018 05 23
Bėgimas
Svajonė ar realybė? Lietuvos bėgikių estafetės komanda sieks prasibrauti į olimpines žaidynes.
 
"Bobų pavasario" dalyves palaikė vyrai
2018 05 14
Turnyras
Nei teniso ir padelio turnyro „Bobų pavasaris Dubingiuose 2018“ organizatoriams, nei žaidėjoms nereikėjo rūpintis prognozėmis: oras buvo tiesiog tobulas.
Moterys laimėjo, vyrai suklupo
2018 05 04
Svetur
Lietuvos paplūdimio tinklininkės pergale startavo turnyre Kambodžoje, o Turkijoje mūsų šalies vyrų duetas nepateko į aštuntfinalį.
Lietuvio ir lenko dueto triumfas
2018 05 04
Turnyras
Vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų Matas Vasiliauskas tapo ITF jaunių turnyro nugalėtoju.
Švedijoje – visų spalvų apdovanojimai
2018 05 22
Imtynės
Europos Šiaurės šalių imtynių čempionate lietuvės iškovojo penkis medalius.
Penki lietuviai apgynė namų sienas
2018 05 19
Boksas
Algirdo Šociko vardo turnyre Kaune lietuviai laimėjo penkis finalus iš devynių.
Šiauliuose triumfavo "smaugliai"
2018 05 18
Graplingo imtynės
"Situacija tokia, kad yra kur tobulėti”, - apie šeimininkų pasirodymą graplingo turnyre Šiauliuose kalbėjo jo pagrindinis organizatorius M. Vaidelauskas.
 
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2018 05 22
MTB
Druskininkuose sekmadienį prasidėjo 2018 metų „Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės“ sezonas.
Sezonas startuoja Druskininkuose
2018 05 20
MTB
Azartiškas varžybas lydės ir didžiulė MTB dviratininkų mugė: čia bus galima išbandyti pardavėjų siūlomus dviračius, gauti konsultaciją, detalių, aprangos.
Prancūzijoje - dar vienas puikus finišas
2018 05 11
Dviračiai
Evaldas Šiškevičius Prancūzijoje vykstančių daugiadienių dviračių lenktynių trečiajame etape finišavo šeštas ir pakilo į 12-ą poziciją.
„Dragūnui“ norisi didesnių iššūkių
2018 05 21
Žvilgsnis
„Kartais susidaro įspūdis, kad mes jau išaugome savo kelnaites ir norisi didesnių iššūkių, bent jau man kaip treneriui“, - tegia treneris A.Juškėnas.
Titulas sugrįžo į Kauną
2018 05 16
Moterų rankinis
LMRL pirmenybių finalo seriją 3:0 laimėjusios Kauno "ACME-Žalgiris" rankininkės po metų pertraukos susigrąžino čempionių titulą.
Auksas - vėl tose pačiose rankose
2018 05 16
LRL
LRL finalo serijos trečiosiose rungtynėse "Dragūno" rankininkai 31:27 nugalėjo "Šviesą", laimėjo seriją 3:0 ir vėl tapo šalies čempionais.
 
Džiaugiasi Prancūzijos elite įgyta patirtimi
2018 05 23
Moterų tinklinis
Viena geriausių Lietuvos tinklininkių Monika Šalkutė šį sezoną išbandė savo jėgas aukščiausioje Prancūzijos lygoje.
Lietuviai nusileido elito duetui
2018 05 18
Paplūdimio tinklinis
FIVB keturių žvaigždučių serijos paplūdimio teniso turnyro "Itapema World Tour" G grupėje užėmė antrąją vietą.
Lietuviai pasiekė įspūdingą pergalę
2018 05 17
Paplūdimio tinklinis
FIVB turnyre "Itapema World Tour" papludimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis įveikė kanadiečių porą ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Žurnalistų ralyje laukia užsieniečių desanto
2018 05 23
Ralis
Italas Federico Baglini "Press ralyje" išsikėlė tikslą: nelikti paskutiniu.
Kačerginėje rungsis ir Dakaro dalyviai
2018 05 23
Enduro
Visos dienos renginio motociklininkams „Moto Fiesta“ metu vyks enduro varžybos „Moto 5“, kuriose susirinks stipriausi sportininkai
Dakaro ralį šturmuos ketvirtą kartą
2018 05 23
Dakaras
Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas patvirtino, kad jų ekipažas dalyvaus 2019 m. Dakaro ralyje.
 
Lietuvos rinktinė kovos Kazachstane
2018 05 18
Ledo ritulys
Pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato I pakopos A grupės varžybos, kuriose debiutuos lietuviai, vyks Astanoje. Lietuvoje vyks 18-mečių turnyras.
Lietuva taikosi į net tris čempionatus
2018 05 16
Ledo ritulys
Lietuviai pretenduoja rengti kitų metų saugusiųjų, 20-mečių ir 18-mečių pasaulio ledo ritulio čempionatus.
Po metų - akistata su kaimynais
2018 05 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai, patekę į pasaulio pirmenybių IA divizioną, jame varžysis su iš elitinio diviziono iškritusiais baltarusiais bei korėjiečiais.
Rengiasi užkariauti Vilniaus gatves
2018 05 23
Riedučių sportas
Praėjusiais metais Vilniuje pirmą kartą surengta vakarinė riedučių šventė "Vilniaus naktinis riedėjimas" šiais metais sugrįžta su dar didesne jėga.
Nykštietiškame triatlone - ir rąsto pjovimas
2018 05 23
Triatlonas
Pergalę multisporto varžybose lėmė finišas dviem rankom, dviem kojom.
Lietuviai pasiekė rekordines aukštumas
2018 05 22
Regbis
Naujame Pasaulio regbio federacijos (World Rugby) paskelbtame nacionalinių komandų reitinge Lietuvos rinktinė iš 35-os vietos pakilo į 34-ąją.
 
Palangoje finišavo Lietuvos mažųjų žaidynės
2018 05 22
Žaidynės
Parolimpinis čempionas Mindaugas Bilius: „Vaikams su negalia sportas suteikia drąsos jaustis pilnaverčiais“.
Arenoje – svarbiausių mačų transliacijos
2018 05 22
Arena
Stebėti svarbiausių vasaros sporto mačų transliacijų sporto mėgėjai galės keliauti į „Siemens“ areną. Jau gegužės 26 d. čia rodys Čempionų lygos finalą.
Augo žinomumas ir palankūs vertinimai
2018 05 22
Apklausa
Lietuvos parolimpinio komiteto (LPOK) žinomumas auga, o organizacijos veiklą gerai vertina du trečdaliai Lietuvos gyventojų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas