Neringa Jonavičienė 2018 m. gegužės 11 d. 10:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Trys kartos – trys Benjaminai Zelkevičiai

Benjaminas Zelkevičius, Benjamino Zelkevičiaus sūnus ir Benjamino Zelkevičiaus tėvas, didžiuojasi tradiciniu šeimos vyrų vardu.

B.Zelkevičius vidurinysis.
Dominyko Repečkos nuotr.
B.Zelkevičius vidurinysis.
   
Tiesa, tokio skrydžio šalies futbolo padangėje, kokį kadaise atliko jo tėvas, Benjaminas Zelkevičius vidurinysis pats pakartoti nesistengia, o sūnui – nelinki. 
 
Dar 14-os treniruotis pradėjęs, dabar 74-erių B. Zelkevičius vyresnysis įgimtu talentu ir darbu tapo vienu garsiausių šalies futbolo žaidėjų ir trenerių, vadovavusiu šalies rinktinei 58-iose rungtynėse. 1977 m., tapęs Vilniaus „Žalgirio“ treneriu, komandą iš antros TSRS lygos išvedęs į aukščiausiąją, aktyvia futbolo veikla nebeužsiima. 

B. Zelkevičius atskleidžia, kad žinoma tėvo pavardė jam ir padeda, ir trukdo – gyvenime buvo sutikęs ir atvirai pagarbą tėvui demonstravusių, ir pavydą slėpusių žmonių, tačiau prie to įpratęs. 

Būdamas mažas, B. Zelkevičius apskritai nesuprato ar nesureikšmino, kai jo tėvą žmonės atpažindavo gatvėje, išgirdę pavardę – suklusdavo, o vokiški tėvo iš kelionių parvežti futbolo bateliai skyrėsi nuo bendraamžių avimų „inkariukų“. 

Keliaudavo kartu su tėvu

Prisimindamas vaikystę, B. Zelkevičius pasakoja, kad šalies rinktinei prilygusį „Žalgirį“ treniravęs B. Zelkevičius vyresnysis daug keliavo, neretai kartu pasiimdamas ir jį – tai buvo progos ne tik vaikui pamatyti pasaulį už geležinės sovietų uždangos, bet ir abiem pabūti kartu, nes namuose treneris buvo nedažnas svečias. 
 
„Kelionės į sovietines respublikas buvo įprastos, tačiau išvykdavome ir į tikrą užsienį, buvome net Amerikoje, kur susitikome su lietuvių bendruomene, Lietuvos atstovybėje mums buvo pagaminti pirmieji lietuviški pasai, tačiau jų vežtis į Lietuvą neleido, – prisimena jis. – Nors sportininkai buvo stebimi, du žaidėjai Floridoje pabėgo ir į Sovietų Sąjungą negrįžo. Kitas, masažuotojas, pasiliko Airijoje. Neretai žmonės naudodavosi proga ištrūkti.“
 
Buvo perspektyvus futbolininkas

B. Zelkevičius tikina, kad pats futbolą žaisti pradėjo tėvo neskatinamas. Prieš keturis dešimtmečius Vilniuje augęs vyras prisimena, kad tada veiklų pasirinkimas nebuvo didelis, o jo noras spardyti kamuolį – didžiulis: „Daužydavome kamuolį kieme ant asfalto, paaukštinti daugiabučių balkonai atstodavo vartus. Dažnokai iškuldavome kaimynų langus, berniukų tėvai pakaitomis juos įstatinėdavo. Vartų mums niekas taip ir neįtaisė. O kai mūsų šeima iš Žirmūnų persikėlė į Antakalnį, kur buvo kareivinės, mes eidavome žaisti futbolą su kareiviais.“

Į pirmąją treniruotę aštuonmečių vaikų, kurių būryje buvo Edgaras Jankauskas, Tomas Ražanauskas, Gražvydas Mikulėnas, grupes turėjęs B. Zelkevičius vyresnysis sūnų nusivedė, kai šiam buvo šešeri. Po poros metų tėvo vedamų treniruočių berniukas pradėjo lankyti Vilniaus futbolo mokyklą. „Tuomet į šią mokyklą priimdavo tik geriausius vaikus iš viso Vilniaus, tačiau tokių, kokias turi dabartiniai vaikai, sąlygų treniruotis – nebuvo, žaisdavome futbolą ant žvyro, neimpregnuotas kamuolys prisigerdavo vandens ir tapdavo sunkus kaip akmuo“, – pasakoja jis.

Įvairaus amžiaus šalies jaunimo rinktinėse žaidęs B. Zelkevičius, būdamas 16-os, buvo pasirašęs su Vilniaus „Žalgiriu“, kaip pats vadina, pusiau profesionalo sutartį, dalyvavo peržiūrose, bet nepasiliko Belgijos ar Olandijos klubuose, nors tokių pasiūlymų buvo. 

„Vilniaus futbolo mokykla grąžino mus kelis, gal mano tėvo prisibijojo. Dabar atgal nesidairau, yra kaip yra“, – nelieja apmaudo buvęs perspektyvus futbolininkas, akcentavęs, kad jaunuoliams reikėjo ir mokytis, o žaidžiant futbolą siekti mokslų trūko laiko. 

Mokykloje B. Zelkevičius dideliais rezultatais neišsiskyrė, o dvyliktą klasę baigė eksternu. „Galėjau mokytis geriau, bet nenorėjau. Rugsėjo pradžioje vykdavo rungtynės, rinktinių stovyklos, todėl į mokyklą eiti pradėdavau baigiantis rugsėjui. Mokytojai žiūrėdavo nustebę – kas čia toks ir iš kur atsirado“, – juokiasi pasakodamas B. Zelkevičius. 


Sportą derino su mokslu ir darbu
 
Tuo metu vaikinui atrodė, kad futbolas – vienintelis kelias, kuriuo jis eis visą gyvenimą. Suvokimas, kad reikia mokytis, atsirado tuomet, kai suprato, jog futbolo žaisti nebegalės. Tai nutiko ne dėl traumos, o dėl išorinių veiksnių. „Buvo laikai, kai Lietuvos futbolo klubus valdė „žmonės iš kitur“. Kilo tam tikrų konfliktų, dėl kurių negalėjau pasilikti“, – lakoniškai paaiškina.
 
Įstojęs į Vilniaus universitetą B. Zelkevičius baigė ekonomikos ir tarptautinio verslo administravimo studijas, tuo pačiu metu žaidė universiteto futbolo rinktinėje, kurią treniravo Rimas Turskis, jo vaikystės korifėjus.
Baigęs studijas B. Zelkevičius padirbėjo Marijampolės konservų gamykloje, kur nuvykęs rado tik vieną kompiuterį ir tą pas sekretorę, bloknotų ir rašiklių ant vadybininkų ir spausdinimo mašinėlę ant savo darbo stalo. Tačiau stipriau už pirmąją darbovietę jam įsiminė Marijampolėje jau prieš 16 metų tvyrojusi atmosfera: „Nuėjau į marijampoliečių, žaidusių žemesnėje lygoje, rungtynes su aukščiausioje lygoje rungtyniavusiu „Atlantu“. Susirinko pilnas stadionas žmonių, atmosfera – įkaitusi, palaikymas – nerealus, jau tada marijampoliečiai degė meile futbolui.“

Plėtoja futbolą Molėtuose

Marijampolėje neužsibuvęs vyras grįžo į sostinę. Kurį laiką dar pažaidęs Vilniaus „Panerio“ klube, nutraukė su futbolu susijusią veiklą, kol susipažino su Molėtų futbolininkais mėgėjais. 
 
„Molėtuose su šeima prieš septynerius metus apsigyvenome, kai supratome, kad nedideliame mieste daug paprasčiau auginti vaikus: ne tik aplinka gaivesnė, bet ir nekyla rūpesčių dėl vaikų darželių ar mokyklų, – aiškina verslu užsiimantis B. Zelkevičius. – Vietiniai futbolo entuziastai mane priimdavo į komandą, kartu žaisdavome turnyruose ir mums visai neblogai sekdavosi. Šiuo metu kartu žaidžiame veteranų komandoje.“ 
Molėtuose jis įsitraukė į futbolo klubo „Molėtai“ ir vaikų ugdymo veiklą, tačiau mieste, kuriame futbolo niekada nebuvo, ją plėtoti labai sunku. „Vaikų, norinčių žaisti, daug, tačiau nėra vietos politikų supratimo, todėl ne tik neskiriama lėšų vaikų futbolui, bet mes ir salę gauname pačiu nepatogiausiu laiku, – apgailestauja B. Zelkevičius, bendradarbiaujantis ir su Utenos „Utenio“ futbolo akademija. – Ne vienas duris praklibinęs pastebėjau, kad futbolo į Molėtus nenorima įsileisti, todėl futbolo klubas „Molėtai“ gyvuoja tik entuziastų dėka.“ 

B. Zelkevičius jaunesnysis taip pat spardo kamuolį Molėtuose, tačiau rimtos futbolo mokyklos nelankiusiam penkiolikmečiui tėvas linki likti mėgėju. Jo įsitikinimu, futbolo srityje, jei verta siekti karjeros, tai tik nuo mažens atsakingai ruošiantis žaisti elitinėse lygose, o ne daug ko atsisakius skirti gyvenimą lietuviškiems klubams. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
D. Sabonis susižeidė kelį
2018 10 20
Trauma
"Indiana Pacers" praneša, kad lietuvis krepšininkas Domantas Sabonis dėl dešiniojo kelio traumos gali praleisti artimiausias NBA rungtynes.
LKL mačus laimėjo šeimininkai
2018 10 20
LKL
Šeštadienį LKL pirmenybėse Vilniaus "Rytas" 90:63 įveikė "Šiaulius", o Pasvalio "Pieno žvaigždės" 87:81 - Panevėžio "Lietkabelį"
Dvigubas lietuvio dublis jo ekipai nepadėjo
2018 10 20
NBA
NBA pirmenybėse J.Valančiūno "Toronto Raptors" iškovojo pergalę, D. Sabonio "Indiana Pacers" pralaimėjo. Pastarasis pelnė 12 taškų ir atkovojo 13 kamuolių.
 
Kelialapis į A lygą atiteko "Panevėžiui"
2018 10 20
Pirmoji lyga
Dramatiškoje kovoje „Panevėžys“ Kėdainiuose įveikė tiesioginį konkurentą „Nevėžį“ 2:1 ir iškovojo pirmą vietą pirmojoje lygoje.
Šiaulietės - prie pat 17-ojo aukso medalio
2018 10 20
Moterų futbolas
Šiaulių "Gintra-Universitetas" 4:0 sutriuškino “Kauno Žalgirį” ir praktiškai užsitikrino 17-ąjį čempionių titulą bendrai ir 13-ąjį iš eilės.
"Suprantame, kad klysti neturime teisės"
2018 10 20
A lyga
Vilniaus "Žalgirio" slovakas puolėjas Tomašas Malecas tikina, kad sostinės futbolininkai yra pasiryžę žūt būt įveikti "Trakus" sekmadienį.
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
Lietuvis kibo į atlapus favoritui
2018 10 19
Tenisas
Ričardas Berankis 2:6, 6:1, 4:6 pralaimėjo pirmajai Rusijos raketei Daniilui Medvedevui turnyro "Kremlin cup" ketvirtfinalyje.
Maskvoje tęsia pergalių seriją
2018 10 17
Tenisas
„Kremlin Cup“ vienetų varžybų aštuntfinalyje trečiadienį lietuvis Ričardas Berankis nugalėjo 72-ąją pasaulio raketę Aljažą Bedeną.
L. Grigelis krito jau pirmajame rate
2018 10 17
Tenisas
Vokietijoje vykstančiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Wolffkran Open“ lietuvis Laurynas Grigelis liko be pergalių.
Vilniuje - čempioniška dvikova
2018 10 18
Bušido
Lapkritį Sergejus Maslobojevas Vilniuje surems pirštines su Turkijos kovos menų žvaigžde Fatihu Mehmetu Karakusu.
Čempionate - rekordinis moksleivių skaičius
2018 10 18
Graplingo imtynės
Naujajame sezone į atvirąjį šalies moksleivių graplingo imtynių čempionatą susirinko 172 dalyviai. Tai yra geriausias kada nors pasiektas rezultatas.
Tarptautiniame turnyre – lietuvio medalis
2018 10 16
Boksas
Tradiciniame tarptautiniame bokso turnyre Baltarusijoje lietuvis Tadas Tamašauskas iškovojo bronzos medalį.
 
Lietuvė finišavo dešimta
2018 10 20
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų pirmojo etapo taškų lenktynėse O. Baleišytė - 10-a. Komandų sprinte S. Krupeckaitė ir M. Morozaitė nepasiekė finišo.
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Lietuvių varžovai prarado lyderį
2018 10 19
Rankinis
Prancūzijos rankinio rinktinės lyderis N. Karabatičius dėl traumos praleis spalio 25-iosios Europos čempionato atrankos susitikimą su Lietuvos komanda.
Dvi rungtynės - vienas rezultatas
2018 10 18
LRL
LRL pirmenybėse Kauno "Granitas-Karys" įveikė Alytaus "Varsą-Stronglasą", o "Vilnius" - kitą sostinės komandą "Šviesą". Abu mačai biagėsi rezultatu 32:25.
"Klaipėda mums pasiūlė geriausias sąlygas"
2018 10 17
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė jau kitą savaitę pradės kovas dėl patekimo į Europos čempionatą - mūsiškių laukia prancūzų ir portugalų iššūkis.
 
Šventėje - tinklinio žvaigždžių akistata
2018 10 17
Paplūdimio tinklinis
Šiųmetėje "Tinklinio naktyje" laukia ne tik draugų turnyras, bet ir L. Každailio bei A. Rumševičiaus iššūkis Europos čempionams iš Latvijos.
Silpnesnių komandų nebeliko
2018 10 16
Lietuvos čempionatas
Lapkričio pradžioje startuosiančiame Lietuvos vyrų tinklinio čempionate į medalius taikysis kone visos šešios dalyvausiančios ekipos.
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Lenktynių mėgėjų padaugėjo šimtu
2018 10 19
Auto
LASF žiedo komiteto pirmininkė Inga Juškevičiūtė apibendrina 2018-ųjų metų sezoną.
Pergalę pasiekė ir su nusimovusia padanga
2018 10 16
Ralis
Vytautas Švedas kartu su šturmanu Žilvinu Sakalausku po pergalingo pasirodymo Lietuvos ralio čempionate medalius užsitikrino ir Latvijoje.
Lietuvos talentui - istorinė galimybė
2018 10 16
Auto
G. Grinbergas pateko į talentingiausių pasaulio jaunųjų lenktynininkų 17-uką ir varžysis dėl galimybės visą kitą sezoną atstovauti „Formulės-4" komandai.
 
Pora pasiekė geriausią rezultatą
2018 10 20
Dailusis čiuožimas
Lietuvos čiuožėjai Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius užėmė antrąją vietą Vengrijoje vykstančiose varžybose „Halloween Cup“.
"Energija" iškovojo penktą pergalę
2018 10 19
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate "Hockey Punks" Vilniuje 3:5 nusileido šalies čempionei Elektrėnų "Energijai".
Naują sezoną – nauji iššūkiai
2018 10 17
Kalnų slidinėjimas
Net 250 kalnų slidininkų iš 12 šalių Druskininkų „Snow Arenoje“ išbandė jėgas pirmose šį sezoną Lietuvoje surengtose istorinėmis tapusiose varžybose.
Lietuvis  finišo nepasiekė
2018 10 20
Triatlonas
Europos jaunimo triatlono čempionate vienintelis Lietuvos atstovas Tautvydas Kopūstas bėgimo metu buvo aplenktas ratu ir turėjo pasitraukti iš kovos.
D. Rapšys pagerino Lietuvos rekordą
2018 10 20
Plaukimas
Lenkijoje vykstančiose tarptautinėse plaukimo varžybose Danas Rapšys iškovojo dar du medalius. Po vieną - Tadas Duškinas ir Andrius Šidlauskas.
Neatsilaikė prieš pirmojo šimtuko žaidėjas
2018 10 20
Badmintonas
Graikijoje vykstančiame badmintono turnyre „Hellas Open“ Lietuvos atstovės savo pasirodymus jau baigė.
 
Didžiausia dovana – auklėtinių dėmesys
2018 10 20
Jubiliejus
„Visas mano gyvenimas, susietas su tinkliniu, buvo laimingas, kupinas džiugių akimirkų“, - sako spalio 20-ąją 80-ąjį gimtadienį švenčianti Z.Jankienė.
Stadionui Vilniuje - nauja kliūtis
2018 10 19
Stadionas
Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis gražino Nacionalinio stadiono klausimą į padėtį, buvusią prieš dvejus metus.
Nuo šiol – Lietuvos paralimpinis komitetas
2018 10 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų sporto organizacija pakeitė savo pavadinimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas