Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. gegužės 1 d. 12:50 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iššūkis - penkiskart ilgesnė distancija

Lietuvos kanojų irklavimo rinktinės vyr. treneris vilnietis Kazimieras Rėksnys: „Jeigu pinigai nesibaigs per anksti – bus gerai.“

K.Rėksnys (viduryje) su savo auklėtiniais H.Žustautu ir V.Korobovu.
Asmeninio albumo nuotr.
K.Rėksnys (viduryje) su savo auklėtiniais H.Žustautu ir V.Korobovu.
   
Vilniaus miesto sporto centro irklavimo treneris Kazimieras Rėksnys praeityje buvo geras irkluotojas, o dabar – puikus treneris. Jis 2006 m. Europos čempionato keturvietės kanojos 200 m distancijos bronzinis prizininkas, šį titulą pelnęs kartu su pasaulio ir Europos čempionais Tomu Gadeikiu ir Raimundu Labucku bei Jevgenijumi Miasniankinu. 

K.Rėksnys – 17 kartų Lietuvos čempionas, atstovavo šaliai penkiuose Europos ir šešiuose pasaulio čempionatuose. Irklavo vienvietę ir dvivietę kanojas, retsykiais sėsdavo ir į keturvietę. Sportinį kelią pradėjo pas Miuncheno olimpinį čempioną Vladą Česiūną, po to jį treniravo Zbignevas Survutas. 

„Esu dėkingas likimui, kuris nuvedė į irklavimą. Būdamas paauglys galėjau bet kur nuklysti. Kai kuriems mano bendraklasiams ne viskas gerai susiklostė“, – neslepia K.Rėksnys.  

Dabar jis treniruoja pasaulio iki 23 m. ir Europos čempioną, Rio de Žaneiro olimpietį Henriką Žustautą, pirmųjų jaunimo olimpinių žaidynių vicečempioną ir Europos jaunimo iki 23 m. bronzinį prizininką Vadimą Korobovą bei kitus šalies rinktinės narius. 

Vos tik sugrįžęs iš treniruočių stovyklos Portugalijoje ir sutikęs Velykas jau balandžio 3-iąją K.Rėksnys su Lietuvos rinktinės irkluotojais vėl trims savaitėms išvyko į treniruočių stovyklą Kroatijoje. 

„Dabar mano grupėje – visi stipriausi Lietuvos kanojininkai. Stengiuosi, kad jie taptų dar stipresni. Treniruoju ne tik didelio meistriškumo kanojininkus, bet ir jaunus sportininkus, kurie po mokyklos baigimo atvažiuoja į Vilnių studijuoti ir svajoja tapti gerais irkluotojais. Kasmet mano grupė pasipildo naujais sportininkais, kurių dabar yra dešimt“, – sako K.Rėksnys.

Jo auklėtinių amžiaus diapazonas – nuo olimpiečių iki vaikų. „Daug laiko praleidžiu sporto bazėje: nuo ankstaus ryto dirbu su vyresniais, po to – su jaunimu. Jauniesiems irkluotojams sakau: irklavimo bazėje būnu kasdien, todėl galite ateiti kas antrą dieną, kad tik nepradingtų noras irkluoti. Vasarą treniruotis važinėjame į Trakus. Kažkada nusipirkau nedidelį autobusiuką, kuris dabar jau daug kartų dažytas ir remontuotas, tai susodinu savo auklėtinius, susikrauname valtis ir važiuojame. Anksčiau pats ir benziną pirkdavau, bet dabar už degalus pats jau nebemoku, – pasidžiaugia. – O pasibaigus sezonui daugelį metų kone iki Kalėdų dar Žaliuosiuose ežeruose irkluojame.“ 

Lietuvoje jūsų kanojininkams nėra lygių, jie konkuruoja tarpusavyje, ar to pakanka?
Ir taip, ir ne. Sportininkai treniruojasi kartu, būna treniruočių stovyklose, žino vienas kito silpnąsias ir stipriąsias puses. Bet varžybos yra varžybos, visą laiką pasitaiko staigmenų. Puikiai prisimenu atranką į Sidnėjaus olimpines žaidynes, kai Romualdas Petrukanecas, irkluodamas vienvietę baidarę, Lietuvoje neturėjo lygių, viską laimėdavo, bet pralaimėjo patį pagrindinį startą Vaidui Mizerui ir jam olimpinės žaidynės nuplaukė. 
 
Kanojininkus Lietuvoje rengiu ne aš vienas. Kaune juos treniruoja Egidijus Gustas, Visagine – Dmitrijus Michailovas, broliai Vasilijus ir Vladimiras Suchorukovai, yra kanojininkų Šiauliuose, Panevėžyje, Elektrėnuose. Atkreipiau dėmesį į vieną ypač perspektyvų irkluotoją elektrėniškį, trenerio Ovidijus Manomaičio auklėtinį Dominyką Požėrą, kuris su mumis buvo išvykęs į treniruočių stovyklą Portugalijoje. 

Dirbate ne tik treneriu, bet ir Vadovybės apsaugos departamente. Kaip pavyksta suderinti darbą su sportu?
Šiame departamente dirbu jau penkioliktus metus. Į treniruočių stovyklas vykstu atostogų sąskaita, o sugrįžus namo darbų tikrai užtenka. Spėju.

Praėjusiais metais Tarptautinei baidarių ir kanojų irklavimo federacijai pakeitus distancijas atsidūrėte nežinomybėje. Ar pavyko persiorientuoti į kitas disciplinas?
Tarptautinė baidarių ir kanojų irklavimo federacija priėmė tikrai žiaurų sprendimą, kuris tapo vyrų kanojų sprinto diskriminacija. Vyrų ir moterų vienviečių baidarių, moterų kanojų sprinto varžybos įtrauktos į Tokijo olimpinių žaidynių programą, o vyrų kanojų sprinto nebeliko. Visą laiką specializavausi sprinte, jį perpratau, pasitvirtino mano metodika. O dabar laukia nauji iššūkiai. 
 
Prie 1000 m nuotolio neblogai prisitaikė V.Korobovas, bet sunkiai prie jo pripranta H.Žustautas. Nemaža Henriko problema irkluojant šią distanciją – didelis raumenynas. Reikia laiko, metų tikrai maža, per daug greitai norime viską įgyvendinti. Paini situacija. Mano auklėtiniai irklavo vieną distanciją, o dabar tenka viską kardinaliai keisti. Apie 70 proc. pasikeitė treniruočių programa.   

Kai jie irklavo 200 m, buvo 40 sek. intensyviausio darbo varžybose, o dabar reikia pereiti prie 4 minučių. Sportininkui tai ypač didelis skirtumas. Skaudžiausia, kad Europos ir pasaulio čempionatuose jau buvome iškovoję apdovanojimų, patekdavome tarp lyderių – ir staiga stop, viskas keičiama. Savo auklėtiniams liepiau ištrinti iš galvos 200 m sprinto nuotolį ir galvoti tik apie olimpinę 1000 m distanciją, nes būna ir taip: irkluoja 1000 m, o jų pasąmonėje – 200 m atkarpa. 

Ką parodė treniruočių stovyklos Italijoje ir Portugalijoje?
Italijoje irkluotojai sausio mėnesį slidinėjo, vasarį ir kovą dukart vyko irklavimo stovyklos Portugalijoje, o balandį – Kroatijoje. Jau keletą metų turime patikimus valčių gabentojus – Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo rinktinės vyr. trenerį kaunietį E.Gustą ir vilnietį S.Sorokiną, kurie sėkmingai nugabena valtis. O mūsų valtys geros, kokybiškos, jų nereikia dažnai keisti. H.Žustautui ir V.Korobovui rėmėjai parūpino „Nelo“ kanojas, su kuriomis jie treniruojasi ir dalyvauja varžybose. 
 
Pasirengimas naujam sezonui kol kas vyksta sklandžiai, sudarytos geros sąlygos. Tiesa, dar tik balandis, visko užtenka, bet neaišku, kaip bus, kai prasidės varžybos. Jeigu pinigai, kuriais dabar disponuoja Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacija, nesibaigs per anksti – bus gerai. 

Šiemet treniruočių stovyklose kartu su kitais šalies rinktinės nariais dalyvavo ir mano auklėtiniai H.Žustautas, V.Korobovas, Ilja Dovidovskis ir Jevgenijus Kuračionokas. Tobulinome techniką, kuri ypač svarbi irkluojant ilgesnę distanciją, sportininkai stiprėjo fiziškai, lavino ištvermę. Kaip pavyko pasirengti sezonui, parodys pirmosios varžybos gegužės mėnesį, kai Trakuose vyks Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybos.Šį sezoną matysime naujų įgulų?
Taip. Irkluojant dvivietę kanoją 1000 m distancijoje jau daug metų Lietuvoje lygių neturi Osvaldas Murza ir Jevgenijus Kuračionokas, kuriuos rinktinėje treniruoja E.Gustas. Šiemet jiems turėtų atsirasti rimtų varžovų: bandysime įvairių variantų, į dvivietę gal sės H.Žustautas su I.Dovidovskiu, gal ją norės irkluoti ir V.Korobovas. 
 
Ir H.Žustautas, ir V.Korobovas dvivietę kanoją jau yra irklavę, jiems ši rungtis žinoma. Nauja įgula tikrai bus, tik neaišku kokia. Kai bus ne viena dvivietės kanojos įgula, o daugiau, – atsiras konkurencija, kils meistriškumas. Bet naujai įgulai būtinai reikės naujos valties.

Ar Lietuvos kanojų irklavimo lyderiai turi kineziterapeutą?
Su irkluotojais per treniruočių stovyklas dažniausiai dirba kaunietis Jurijus Vaščenkovas. Tiesa, jis būna trumpiau, ne visą treniruočių stovyklą. Matau, kaip H.Žustautas ir V.Korobovas laukia atvažiuojančio kineziterapeuto, kuris mūsų lyderiams labai reikalingas. 

Kaip treneris, esate gana jaunas – jums 44-eri. Ar sunku dirbti su tokio meistriškumo kanojininkais kaip H.Žustautas ir V.Korobovas?
Mano, kaip trenerio, darbo stažas – jau 17 metų. Treneriu pradėjau dirbti 2001-aisiais tuometėje Vilniaus „Sietyno“ sporto mokykloje, kai dar aktyviai sportavau. Su didžiuoju sportu atsisveikinau 2009-aisiais. Kaip treneris per tą laiką įgijau patirties. 
 
Pradžia nebuvo lengva. Kai pradėjau dirbti, manęs paklausė: ar tu, jaunuoli, atėjai čia atlikti praktikos, ar padirbėti kelis mėnesius? Mokykla neturėjo valčių, irklų, kito sportinio inventoriaus. Ir apie atlyginimą nesmagu prisiminti. Tačiau kas labai nori, tas randa išeitį. 

Trenerio darbas įdomus, jis man teikia džiaugsmo. Matau, kaip keičiasi auklėtiniai, kaip jie pasiekia vis svaresnių pergalių, kurios atperka viską. Buvo kelios pergalės, kurios mane ypač sugraudino: nesulaikiau ašarų, kai H.Žustautas pirmą kartą 2014-aisiais tapo pasaulio jaunimo čempionu. Prieš tai jis buvo septintas, o po metų – jau čempionas.  

Visomis išgalėmis stengiausi padėti Henrikui, kai jis, būdamas 13–14 metų, iš Plungės atvažiavo į Vilnių ir pradėjo treniruotis mano grupėje. Jis turėjo du rimtus užsiėmimus: mokyklą ir irklavimo treniruotes. Henrikas niekada nepraleidžia treniruočių, jam tai šventas dalykas. Manau, didelis sportininko noras irkluoti, kruopštumas, disciplina ir lėmė, kad jis tapo toks, koks dabar yra. Daug vilčių sieju ir su V.Korobovu, kuris sparčiai tobulėja. 

Džiaugiuosi savo grupe, su kuria dirbu vienas. Esame lyg viena šeima. Neturiu įpročio kalbinti sportininkų, kad jie treniruotųsi pas mane, jų nevilioju iš kitų trenerių. Sportininkai patys susiranda mane. Visada palaikau glaudžius ryšius su pirmaisiais jų treneriais. Laikausi tokio principo: nė vieno vaiko, kuris ateina pas mane irkluoti, neatstumiu. Laikui bėgant jie patys supranta, patinka irklavimas ar ne, nori siekti gerų rezultatų ar nenori. 

Kas sunkiausia jūsų darbe?
Nėra lengva kasdien važinėti į Trakus. Jeigu sporto bazė būtų kur nors šalia, šiek tiek sutaupyčiau laiko. Kartais kelionė vasarą užtrunka, nes patenki į spūstis. Gaila, kad nuolat negalime irkluoti sraunioje Neryje. 

Ar gyvenate tik sportu?
Gal ir keistai skamba, bet, be sporto, dar domiuosi... sportu. Turiu tėvų sodybą Bajoruose, ten kartais nuvažiuoju, su malonumu nupjaunu žolę. Mūsų sporto šaka susijusi su vandeniu, todėl kitiems atrodo, kad visą laiką atostogauju. Bet iš tiesų atostogoms neturiu laiko. Pastarąjį kartą Nidoje buvau gal 2004-aisiais. 
 
Ko tikitės šį sezoną?
Atranka į Tokijo olimpines žaidynes prasidės kitąmet. Tačiau tai nereiškia, kad šis sezonas mums nesvarbus. Kiekvienose varžybose irkluotojai stengsis gerinti rezultatus naujoje 1000 m distancijoje, pratinsis prie jos, maksimaliai atiduos visas jėgas per pagrindines metų varžybas – pasaulio ir Europos čempionatus. 
 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Grupėje užėmė pirmą vietą
2018 07 16
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai tęsia pergalių seriją Europos čempionate.
Kauno komanda liko be pergalių
2018 07 16
3x3
Kauniečiams nesėkmingai susiklostė Italijoje vykusio FIBA trijulių (3x3) krepšinio turnyro „Lignano Sabbiadoro Challenger“ atranka.
Pasaulio čempionate – šešta vieta
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Vašingtone (JAV) pasibaigė pasaulio jaunimo (iki 21 metų) kurčiųjų krepšinio čempionato vaikinų turnyras.
 
Futbolininkai gyvena Ąžuolyno apsuptyje
2018 07 16
Komanda
Kauno „Stumbro“ komandos futbolininkai įsikūrė šalia Ąžuolyno parko, netoli Dariaus ir Girėno stadiono bei Nacionalinės futbolo akademijos.
“Trakų” stovykloje – permainos
2018 07 16
Komanda
UEFA Europos lygos atrankoje kovojančią ekipą paliko vartininkas Ignas Plūkas, tačiau prie jos prisijungė Aleksandras Levšinas.
„Sūduvą“ Kipre pasitiko karštis ir lietus
2018 07 16
Čempionų lyga
Marijampolės „Sūduva“ pirmadienį atvyko į Kipro sostinę Nikosiją, kur žais Čempionų lygos atrankos I etapo atsakomąsias rungtynes su vietos APOEL.
Pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą
2018 07 16
Bėgimas
JAV vykusių „South Carolina TrackFest“ lengvosios atletikos varžybų moterų 800 m bėgime lietuvė Natalija Piliušina užėmė trečiąją vietą.
Lengvaatlečiai pasirodymą baigė be medalių
2018 07 15
Pasaulio čempionatas
Pasaulio jaunimo čempionato merginų šuolių į aukštį varžybose U. Baikštytė užėmė 6-ąją vietą, o disko metikas M. Alekna liko dešimtas.
Lietuvės kraityje - dar vienas rekordas
2018 07 14
Bėgimas
Agnės Šerkšnienės fronte - nieko naujo: Lietuvos bėgikė jau septintą kartą šiais metais pagerino Lietuvos rekordą, šįkart - 200 m bėgimo.
 
L. Grigelis pergale pradėjo turnyrą Kanadoje
2018 07 16
Turnyras
Otavoje Laurynas Grigelis iškovojo pergalę ir pateko į antrąjį turnyro ratą
Į „Žalgirio“ žaidynes – ne tik iš Lietuvos
2018 07 16
Žaidynės
Tradiciniame Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso turnyre dalyvavo ir iš JAV bei Vokietijos atvykę žaidėjai.
Smuktelėjo WTA reitinge
2018 07 16
Reitingas
Moterų teniso asociacijos (WTA) reitingų lentelėje lietuvė Joana Eidukonytė iš 850-osios vietos nukrito į 963-iąją.
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
Kelią link medalių užkirto čempionas
2018 07 09
Imtynės
Zagrebe (Kroatija) pasibaigusiame pasaulio jaunių imtynių čempionate Lietuvos sportininkai liko be medalių.
Po metų pertraukos - pergalė Tailande
2018 07 08
Muay Thai
Tailande vykusiame muay thai turnyre pergalę iškovojo 33 metų Sigitas Gaižauskas, kuris dėl traumos buvo priverstas daugiau nei metus praleisti be sporto.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
Dvejos rungtynės - dvi baudinių serijos
2018 06 29
Paplūdimio rankinis
Lietuvos merginų iki 18 metų paplūdimio rankinio rinktinė viena pergale bei viena nesėkme pradėjo Europos čempionatą Ulčinyje (Juodkalnija).
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
 
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Šveicarijoje - apmaudūs pralaimėjimai
2018 07 11
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkus Šveicarijoje lydėjo nesėkmė - tiek vaikinų, tiek merginų duetai savo varžovams nusileido lemiamų setų pabaigose.
Motociklų kroso stovykloje - nuo 5 metų
2018 07 17
Stovykla
Dalis Panevėžyje vykusios "MX Vasara" stovyklos dalyvių - vos į mokyklą pradėję eiti vaikai, o pačiam jauniausiam buvo vos 5 metai.
Palangoje žvyrą keis į asfaltą
2018 07 17
Lenktynės
Į komandą susibūrę patyrę ralio lenktynininkai jėgas išbandys žiedinėse lenktynėse
Latvijoje - lietuvių pilotų triumfas
2018 07 16
Rali-krosas
Pirmajame Baltijos ralio kroso taurės etape puikiai pasirodė lietuviai.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Lietuviai dominavo varžybose Lenkijoje
2018 07 17
Oro balionai
Lenkijoje vykusiose 10-osiose karšto oro balionų varžybose visą apdovanojimų pakylą užėmė Lietuvos atstovai.
Lietuvos rinktinės lieka be taškų
2018 07 17
Žolės riedulys
Europos jaunių (iki 18 metų) žolės riedulio čempionatų antrąją dieną Lietuvos komandoms taip pat nepavyko pelnyti taškų.
Iš Ispanijos parveža bronzą
2018 07 16
Imtynės
Madride vykusiame 18-jame Ispanijos „Grand Prix“ moterų imtynių turnyre Danutė Domikaitytė svorio kategorijoje iki 68 kilogramų iškovojo trečią vietą.
 
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Kviečia padėti sergantiems vaikams
2018 07 16
Iniciatyva
Jau penkerius metus "Dynami:t Energy Racing Team" ne tik skina laurus žiedinėse lenktynėse, bet ir nepamiršta likimo nuskriaustų.
Šiauliečiai įsibėgėja: dygsta arenos
2018 07 16
Bazės
Šiaulių sporto gimnazija šiemet sulaukė išskirtinės dovanos – daugiafunkcio komplekso. Planuose – dar daugiau naujų bazių.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas