Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. gegužės 1 d. 12:50 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iššūkis - penkiskart ilgesnė distancija

Lietuvos kanojų irklavimo rinktinės vyr. treneris vilnietis Kazimieras Rėksnys: „Jeigu pinigai nesibaigs per anksti – bus gerai.“

K.Rėksnys (viduryje) su savo auklėtiniais H.Žustautu ir V.Korobovu.
Asmeninio albumo nuotr.
K.Rėksnys (viduryje) su savo auklėtiniais H.Žustautu ir V.Korobovu.
   
Vilniaus miesto sporto centro irklavimo treneris Kazimieras Rėksnys praeityje buvo geras irkluotojas, o dabar – puikus treneris. Jis 2006 m. Europos čempionato keturvietės kanojos 200 m distancijos bronzinis prizininkas, šį titulą pelnęs kartu su pasaulio ir Europos čempionais Tomu Gadeikiu ir Raimundu Labucku bei Jevgenijumi Miasniankinu. 

K.Rėksnys – 17 kartų Lietuvos čempionas, atstovavo šaliai penkiuose Europos ir šešiuose pasaulio čempionatuose. Irklavo vienvietę ir dvivietę kanojas, retsykiais sėsdavo ir į keturvietę. Sportinį kelią pradėjo pas Miuncheno olimpinį čempioną Vladą Česiūną, po to jį treniravo Zbignevas Survutas. 

„Esu dėkingas likimui, kuris nuvedė į irklavimą. Būdamas paauglys galėjau bet kur nuklysti. Kai kuriems mano bendraklasiams ne viskas gerai susiklostė“, – neslepia K.Rėksnys.  

Dabar jis treniruoja pasaulio iki 23 m. ir Europos čempioną, Rio de Žaneiro olimpietį Henriką Žustautą, pirmųjų jaunimo olimpinių žaidynių vicečempioną ir Europos jaunimo iki 23 m. bronzinį prizininką Vadimą Korobovą bei kitus šalies rinktinės narius. 

Vos tik sugrįžęs iš treniruočių stovyklos Portugalijoje ir sutikęs Velykas jau balandžio 3-iąją K.Rėksnys su Lietuvos rinktinės irkluotojais vėl trims savaitėms išvyko į treniruočių stovyklą Kroatijoje. 

„Dabar mano grupėje – visi stipriausi Lietuvos kanojininkai. Stengiuosi, kad jie taptų dar stipresni. Treniruoju ne tik didelio meistriškumo kanojininkus, bet ir jaunus sportininkus, kurie po mokyklos baigimo atvažiuoja į Vilnių studijuoti ir svajoja tapti gerais irkluotojais. Kasmet mano grupė pasipildo naujais sportininkais, kurių dabar yra dešimt“, – sako K.Rėksnys.

Jo auklėtinių amžiaus diapazonas – nuo olimpiečių iki vaikų. „Daug laiko praleidžiu sporto bazėje: nuo ankstaus ryto dirbu su vyresniais, po to – su jaunimu. Jauniesiems irkluotojams sakau: irklavimo bazėje būnu kasdien, todėl galite ateiti kas antrą dieną, kad tik nepradingtų noras irkluoti. Vasarą treniruotis važinėjame į Trakus. Kažkada nusipirkau nedidelį autobusiuką, kuris dabar jau daug kartų dažytas ir remontuotas, tai susodinu savo auklėtinius, susikrauname valtis ir važiuojame. Anksčiau pats ir benziną pirkdavau, bet dabar už degalus pats jau nebemoku, – pasidžiaugia. – O pasibaigus sezonui daugelį metų kone iki Kalėdų dar Žaliuosiuose ežeruose irkluojame.“ 

Lietuvoje jūsų kanojininkams nėra lygių, jie konkuruoja tarpusavyje, ar to pakanka?
Ir taip, ir ne. Sportininkai treniruojasi kartu, būna treniruočių stovyklose, žino vienas kito silpnąsias ir stipriąsias puses. Bet varžybos yra varžybos, visą laiką pasitaiko staigmenų. Puikiai prisimenu atranką į Sidnėjaus olimpines žaidynes, kai Romualdas Petrukanecas, irkluodamas vienvietę baidarę, Lietuvoje neturėjo lygių, viską laimėdavo, bet pralaimėjo patį pagrindinį startą Vaidui Mizerui ir jam olimpinės žaidynės nuplaukė. 
 
Kanojininkus Lietuvoje rengiu ne aš vienas. Kaune juos treniruoja Egidijus Gustas, Visagine – Dmitrijus Michailovas, broliai Vasilijus ir Vladimiras Suchorukovai, yra kanojininkų Šiauliuose, Panevėžyje, Elektrėnuose. Atkreipiau dėmesį į vieną ypač perspektyvų irkluotoją elektrėniškį, trenerio Ovidijus Manomaičio auklėtinį Dominyką Požėrą, kuris su mumis buvo išvykęs į treniruočių stovyklą Portugalijoje. 

Dirbate ne tik treneriu, bet ir Vadovybės apsaugos departamente. Kaip pavyksta suderinti darbą su sportu?
Šiame departamente dirbu jau penkioliktus metus. Į treniruočių stovyklas vykstu atostogų sąskaita, o sugrįžus namo darbų tikrai užtenka. Spėju.

Praėjusiais metais Tarptautinei baidarių ir kanojų irklavimo federacijai pakeitus distancijas atsidūrėte nežinomybėje. Ar pavyko persiorientuoti į kitas disciplinas?
Tarptautinė baidarių ir kanojų irklavimo federacija priėmė tikrai žiaurų sprendimą, kuris tapo vyrų kanojų sprinto diskriminacija. Vyrų ir moterų vienviečių baidarių, moterų kanojų sprinto varžybos įtrauktos į Tokijo olimpinių žaidynių programą, o vyrų kanojų sprinto nebeliko. Visą laiką specializavausi sprinte, jį perpratau, pasitvirtino mano metodika. O dabar laukia nauji iššūkiai. 
 
Prie 1000 m nuotolio neblogai prisitaikė V.Korobovas, bet sunkiai prie jo pripranta H.Žustautas. Nemaža Henriko problema irkluojant šią distanciją – didelis raumenynas. Reikia laiko, metų tikrai maža, per daug greitai norime viską įgyvendinti. Paini situacija. Mano auklėtiniai irklavo vieną distanciją, o dabar tenka viską kardinaliai keisti. Apie 70 proc. pasikeitė treniruočių programa.   

Kai jie irklavo 200 m, buvo 40 sek. intensyviausio darbo varžybose, o dabar reikia pereiti prie 4 minučių. Sportininkui tai ypač didelis skirtumas. Skaudžiausia, kad Europos ir pasaulio čempionatuose jau buvome iškovoję apdovanojimų, patekdavome tarp lyderių – ir staiga stop, viskas keičiama. Savo auklėtiniams liepiau ištrinti iš galvos 200 m sprinto nuotolį ir galvoti tik apie olimpinę 1000 m distanciją, nes būna ir taip: irkluoja 1000 m, o jų pasąmonėje – 200 m atkarpa. 

Ką parodė treniruočių stovyklos Italijoje ir Portugalijoje?
Italijoje irkluotojai sausio mėnesį slidinėjo, vasarį ir kovą dukart vyko irklavimo stovyklos Portugalijoje, o balandį – Kroatijoje. Jau keletą metų turime patikimus valčių gabentojus – Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo rinktinės vyr. trenerį kaunietį E.Gustą ir vilnietį S.Sorokiną, kurie sėkmingai nugabena valtis. O mūsų valtys geros, kokybiškos, jų nereikia dažnai keisti. H.Žustautui ir V.Korobovui rėmėjai parūpino „Nelo“ kanojas, su kuriomis jie treniruojasi ir dalyvauja varžybose. 
 
Pasirengimas naujam sezonui kol kas vyksta sklandžiai, sudarytos geros sąlygos. Tiesa, dar tik balandis, visko užtenka, bet neaišku, kaip bus, kai prasidės varžybos. Jeigu pinigai, kuriais dabar disponuoja Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo federacija, nesibaigs per anksti – bus gerai. 

Šiemet treniruočių stovyklose kartu su kitais šalies rinktinės nariais dalyvavo ir mano auklėtiniai H.Žustautas, V.Korobovas, Ilja Dovidovskis ir Jevgenijus Kuračionokas. Tobulinome techniką, kuri ypač svarbi irkluojant ilgesnę distanciją, sportininkai stiprėjo fiziškai, lavino ištvermę. Kaip pavyko pasirengti sezonui, parodys pirmosios varžybos gegužės mėnesį, kai Trakuose vyks Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo taurės varžybos.



Šį sezoną matysime naujų įgulų?
Taip. Irkluojant dvivietę kanoją 1000 m distancijoje jau daug metų Lietuvoje lygių neturi Osvaldas Murza ir Jevgenijus Kuračionokas, kuriuos rinktinėje treniruoja E.Gustas. Šiemet jiems turėtų atsirasti rimtų varžovų: bandysime įvairių variantų, į dvivietę gal sės H.Žustautas su I.Dovidovskiu, gal ją norės irkluoti ir V.Korobovas. 
 
Ir H.Žustautas, ir V.Korobovas dvivietę kanoją jau yra irklavę, jiems ši rungtis žinoma. Nauja įgula tikrai bus, tik neaišku kokia. Kai bus ne viena dvivietės kanojos įgula, o daugiau, – atsiras konkurencija, kils meistriškumas. Bet naujai įgulai būtinai reikės naujos valties.

Ar Lietuvos kanojų irklavimo lyderiai turi kineziterapeutą?
Su irkluotojais per treniruočių stovyklas dažniausiai dirba kaunietis Jurijus Vaščenkovas. Tiesa, jis būna trumpiau, ne visą treniruočių stovyklą. Matau, kaip H.Žustautas ir V.Korobovas laukia atvažiuojančio kineziterapeuto, kuris mūsų lyderiams labai reikalingas. 

Kaip treneris, esate gana jaunas – jums 44-eri. Ar sunku dirbti su tokio meistriškumo kanojininkais kaip H.Žustautas ir V.Korobovas?
Mano, kaip trenerio, darbo stažas – jau 17 metų. Treneriu pradėjau dirbti 2001-aisiais tuometėje Vilniaus „Sietyno“ sporto mokykloje, kai dar aktyviai sportavau. Su didžiuoju sportu atsisveikinau 2009-aisiais. Kaip treneris per tą laiką įgijau patirties. 
 
Pradžia nebuvo lengva. Kai pradėjau dirbti, manęs paklausė: ar tu, jaunuoli, atėjai čia atlikti praktikos, ar padirbėti kelis mėnesius? Mokykla neturėjo valčių, irklų, kito sportinio inventoriaus. Ir apie atlyginimą nesmagu prisiminti. Tačiau kas labai nori, tas randa išeitį. 

Trenerio darbas įdomus, jis man teikia džiaugsmo. Matau, kaip keičiasi auklėtiniai, kaip jie pasiekia vis svaresnių pergalių, kurios atperka viską. Buvo kelios pergalės, kurios mane ypač sugraudino: nesulaikiau ašarų, kai H.Žustautas pirmą kartą 2014-aisiais tapo pasaulio jaunimo čempionu. Prieš tai jis buvo septintas, o po metų – jau čempionas.  

Visomis išgalėmis stengiausi padėti Henrikui, kai jis, būdamas 13–14 metų, iš Plungės atvažiavo į Vilnių ir pradėjo treniruotis mano grupėje. Jis turėjo du rimtus užsiėmimus: mokyklą ir irklavimo treniruotes. Henrikas niekada nepraleidžia treniruočių, jam tai šventas dalykas. Manau, didelis sportininko noras irkluoti, kruopštumas, disciplina ir lėmė, kad jis tapo toks, koks dabar yra. Daug vilčių sieju ir su V.Korobovu, kuris sparčiai tobulėja. 

Džiaugiuosi savo grupe, su kuria dirbu vienas. Esame lyg viena šeima. Neturiu įpročio kalbinti sportininkų, kad jie treniruotųsi pas mane, jų nevilioju iš kitų trenerių. Sportininkai patys susiranda mane. Visada palaikau glaudžius ryšius su pirmaisiais jų treneriais. Laikausi tokio principo: nė vieno vaiko, kuris ateina pas mane irkluoti, neatstumiu. Laikui bėgant jie patys supranta, patinka irklavimas ar ne, nori siekti gerų rezultatų ar nenori. 

Kas sunkiausia jūsų darbe?
Nėra lengva kasdien važinėti į Trakus. Jeigu sporto bazė būtų kur nors šalia, šiek tiek sutaupyčiau laiko. Kartais kelionė vasarą užtrunka, nes patenki į spūstis. Gaila, kad nuolat negalime irkluoti sraunioje Neryje. 

Ar gyvenate tik sportu?
Gal ir keistai skamba, bet, be sporto, dar domiuosi... sportu. Turiu tėvų sodybą Bajoruose, ten kartais nuvažiuoju, su malonumu nupjaunu žolę. Mūsų sporto šaka susijusi su vandeniu, todėl kitiems atrodo, kad visą laiką atostogauju. Bet iš tiesų atostogoms neturiu laiko. Pastarąjį kartą Nidoje buvau gal 2004-aisiais. 
 
Ko tikitės šį sezoną?
Atranka į Tokijo olimpines žaidynes prasidės kitąmet. Tačiau tai nereiškia, kad šis sezonas mums nesvarbus. Kiekvienose varžybose irkluotojai stengsis gerinti rezultatus naujoje 1000 m distancijoje, pratinsis prie jos, maksimaliai atiduos visas jėgas per pagrindines metų varžybas – pasaulio ir Europos čempionatus. 
 
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkštis“ antrą kartą įveikė švedes
2018 09 24
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda antrą kartą per tris dienas įveikė Norčiopingo „Dolphins“ klubą iš Švedijos.
L. Westermannas sugrįžta į Kauno „Žalgirį“
2018 09 24
Sugrįžimas
Į Kauną po sezono pertraukos sugrįžta prancūzas Leo Westermannas, su kuriuo sudaryta sutartis pagal formulę „1+1“.
Sezoną pradėjo dar šeši LKL klubai
2018 09 23
LKL
LKL pirmojo turo rungtynėse pergales iškovojo Vilniaus "Ryto", Klaipėdos "Neptūno" ir Prienų "Skycop" komandos.
 
Naujieji čempionai – FK „Šilalė“
2018 09 24
Mažasis futbolas
Lietuvos mažojo futbolo čempionais pirmą kartą istorijoje tapo Šilalės miesto komanda FK „Šilalė - Prolain“.
D.Česnauskis: „Nėra dvejonių – tai pabaiga“
2018 09 24
Sprendimas
Ilgametis Lietuvos nacionalinės rinktinės ir „Trakų“ narys Deividas Česnauskis po šio sezono padės tašką profesionalo karjeroje.
Į rungtynes - traktoriais ir kombainais
2018 09 24
LFF taurė
Daugiau nei 50 LFF taurės finalų stebėjęs futbolo istorikas - apie lietuvių mūšius su sovietų kariais ir žiūrovus medžiuose.
Nuo darželinukų iki gimnazistų
2018 09 24
Taurė
Tokijo olimpiečio lengvaatlečio Kęstučio Orento ir Kauno r. mero Valerijaus Makūno taurės varžybose Kulautuvos parke dalyvavo 460 jaunųjų bėgikų.
„Lietuvio potencialas – milžiniškas“
2018 09 21
Talentas
Buvęs garsus bėgikas, Latvijos lengvosos atletkos federacijos generalinis sekretorius D.Milkevičius lietuviui bėgiku S.Bertašiui prognozuoja puikią ateitį.
Šiauliai bando neatsilikti nuo didmiesčių
2018 09 20
Bėgimas
Aktyvų gyvenimo būdą, bendruomeniškumą ir patriotiškumą puoselėjantis Saulės mūšio bėgimas pirmą kartą įtrauktas į Lietuvos bėgimo taurės kalendorių.
 
Lietuviai tenisininkai pasaulio reitinge
2018 09 24
Reitingas
Tenisininkė J. Eidukonytė WTA reitinge pakilo į 966-ąją vietą, R. Berankis pasaulio reitinge išliko 103-ias.
Pergalei ketvirtfinalyje jėgų neužteko
2018 09 21
Tenisas
Turnyro „Moselle Open“ ketvirtfinalyje Ričardas Berankis 6:7 (4:7), 4:6 pralaimėjo moldavui Radu Albotui.
Lietuvis parklupdė 15-ąją pasaulio raketę
2018 09 20
Tenisas
Mece vykstančiame turnyre Ričardas Berankis pateikė antrąją staigmeną. Šį kartą jis nugalėjo kylančią Graikijos žvaigždę Stefanos Tsitsipą.
Startas - be pergalių
2018 09 24
Dziudo
Rokas Nenartavičius pasaulio dziudo čempionate pralaimėjo pirmąją kovą.
Įvertino įgytą patirtį
2018 09 24
Graplingo imtynės
Per plauką nuo pasaulio UWW medalio buvęs Laimonas Stančikas: "Atsigriebsiu pasaulio graplingo čempionate".
Tituluočiusi kovotojai įrodė savo galybę
2018 09 22
Turnyras
Kaune surengtame bokso ir bušido turnyre „Dream Boxing & KOK World Series 2018“ Lietuvos kovotojai šventė net 12 pergalių iš 14 galimų.
 
Nugalėtojai nusileido pusantros minutės
2018 09 24
Plentas
Dviratininkė Akvilė Gedraitytė pasaulio čempionate užėmė 24-ąją vietą.
E. Šiškevičiui - 3 reitingo taškai
2018 09 23
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Pri d'Isbergues-Pas de Calais“ lietuvis Evaldas Šiškevičius finišavo 20-as.
Lietuvės komanda - dešimta
2018 09 23
Lenktynės
Pasaulio dviračių plento čempionato moterų komandų atskiro starto lenktynėse Italijos „Ale Cipollini“ ekipa, kuriai atstovauja D. Ragažinskienė, buvo 10-a.
Rankininkai svetur apšilo kojas
2018 09 24
Legionieriai
Iš Čempionų lygoje rungtyniaujančių lietuvių šią savaitę džiaugėsi tik G. Savukyno treniruojamas bei G. Morkūno atstovaujamas Rihymiakio "Cocks" klubas.
Čempionato starte - įvairūs mačų scenarijai
2018 09 22
LRL
Prasidėjo naujasis LRL sezonas: trejos iš ketverių rungtynių baigėsi įtikinamomis vienų komandų pergalėmis prieš kitus, vienerios - lygiosiomis.
Sieks sugrąžinti fanus į tribūnas
2018 09 20
Rankinis
Kauno "Granito-Kario" rankinio klubo pirmininkas A. Mikučionis teigia, jog didžiausias dėmesys bus skiriamas Lietuvos čempionatui bei sirgaliams.
 
Debiutą vainikavo sidabro medaliai
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Puikiai pasirodę Vengrijoje Lietuvos paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas iškovojo sidabrą.
Lietuvos sportininkai iškopė į finalą
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas Vengrijoje pateko į finalą.
Pratęsė pergalių seriją
2018 08 25
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas tęsia pergalingą žygį turnyre Vengrijoje.
Lietuviai dominavo Balkanų bekelės ralyje
2018 09 24
Bekelė
Du iš penkių "Balkan Offroad Rallye" startavusių tautiečių lipo ant podiumo, o Dakarui besiruošiantis A. Gelažninkas geriausią tempą diktavo nuo pradžios.
Ralio trofėjus - tituluotiems dalyviams
2018 09 24
Ralis
Kaune finišavo 45-asis ralis "Kauno ruduo 2018", skirtas vienų žymiausiųjų automobilių sporto meistrų, brolių Arvydo ir Kastyčio Girdauskų atminimui.
Sezoną uždarė Silezijoje
2018 09 24
Moto
Savaitgalį plento žiedo motociklininkai Pietų Lenkijoje esančiame "Silesia Ring" žiede gaudė paskutines gero oro akimirkas
 
Vilniaus derbis: vilkų dantys - stipresni
2018 09 22
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato pirmajame ture „Geležinio vilkos“ ledo ritulininkai 5:3 įveikė kitą sostinės ekipą - „Hockey Punks"
Čempionato starte - čempionų pergalė
2018 09 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio pirmenybių pirmosiose rungtynės Elektrėnų „Energijos“ ledo ritulininkai namuose 5:2 susitvarkė su „Kaunas Hockey“ komanda.
"Kaunas Hockey" biudžetas - 90 tūkst. eurų
2018 09 20
Ledo ritulys
"Kaunas Hockey“ klubas pristatė atnaujintą savo sudėtį, struktūrą, valdybos narius, veiklos planą, Baltijos lygos projektą bei patvirtintą klubo biudžetą.
Padelio žaidėjai atsisveikino su vasara
2018 09 24
Padelio tenisas
Vilniuje vyko LPF Vasaros taurės IV etapo padelio turnyras, dėl lietaus persikėlęs iš lauko aikštelių į Fanų padelio areną.
Absoliučiu nugalėtoju tapo lietuvis
2018 09 24
Kultūrizmas
Lenkijos sostinėje Varšuvoje vykusiame tarptautiniame IFBB kultūrizmo ir fitneso turnyre „Diamond cup“ varžėsi 260 sportininkų iš 20 šalių.
Paaiškėjo vandensvydžio čempionai
2018 09 24
Vandensvydis
Elektrėnuose vykusiame Lietuvos jaunių vandensvydžio čempionate 5 komandos iš Alytaus, Elektrėnų, Kauno ir Vilniaus rungėsi dėl nugalėtojų titulo.
 
Kačerginėje - profesijų futbolo šventė
2018 09 24
Šventė
Kačerginėje, Jono Biliūno aikštėje, rinkosi įvairių profesijų futbolo mėgėjai į tradicinę šeštąją futbolo šventę "Mano profesija".
Stadione šėlo mamos ir tėčiai
2018 09 22
Renginys
Rugsėjo mėnesio „Utenio“ futbolo fiestoje tėvai spardė kamuolį, o vaikai tapo sirgaliais.
Kiekvienas atras mėgstamą užsiėmimą
2018 09 21
Kuluaruose
Lietuvos šimtmečio proga penkerius metus vykusį Vilniaus sporto festivalį buvo nuspręsta išplėsti organizuojant kultūros parodą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas