Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. balandžio 7 d. 10:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Snieglentę iškeitusi į bėgimo taką

Lengvaatletė Modesta Morauskaitė buvo tarp kandidačių į Sočio žiemos olimpiadą, o vasarą ji tramdo jėgos aitvarą ir vandenlentę.

M.Morauskaitė.
Asmeninio archyvo nuotr.
M.Morauskaitė.
   
Trečius metus Ispanijoje besitreniruojanti 22-ejų lengvaatletė Modesta Justė Morauskaitė niekada neužmirš šiemet vasarį Madride vykusių „IAAF World Indoor Tour“ varžybų, kuriose ji 400 m nuotolį nubėgo per 53,21 sek. ir 0,26 sek. pagerino aštuonerius metus šiaulietei Eglei Balčiūnaitei priklausiusį Lietuvos rekordą. Bet rekordu ji džiaugėsi neilgai: po devynių dienų per Šveicarijos čempionatą dar greitesnė buvo Agnė Šerkšnienė (52,93 sek.), kuri 2 sek. pagerino savo asmeninį rezultatą ir įvykdė pasaulio uždarų patalpų čempionato Birmingame normatyvą. 
 
„Kai tapau šalies rekordininke, jaučiau didelę euforiją, buvau laiminga. Kai jo netekau, nenuliūdau. Gavau gerą motyvacijos spyrį tobulėti. Džiaugiuosi, kad Agnė atsigauna, mūsų mėgstamoje 400 m distancijoje dabar yra gana didelė konkurencija“, – sako M.J.Morauskaitė. 

Visos geriausios Lietuvos 400 m nuotolio bėgikės E.Balčiūnaitė, M.J.Morauskaitė ir A.Šerkšnienė yra draugės ne tik bėgimo take, bet ir gyvenime. 

Hobis – ekstremalus sportas 

M.J.Morauskaitė iš pradžių buvo žinoma kaip pajėgi Lietuvos snieglentininkė. Dar būdama šešerių ji jau skriejo nuo kalnų, vėliau atstovavo Lietuvai pasaulio jaunimo ir suaugusiųjų čempionatuose. Buvo viena kandidačių atstovauti šaliai Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Mėgstamiausios rungtys – akrobatinis nusileidimas (triukų atlikimas specialioje trasoje – „slopestyle“) ir snieglenčių krosas. Ekstremalus sportas dar ir šiandien yra lengvaatletės širdyje, tai jos hobis, puikus laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau snieglentė kažkuriam laikui padėta į šoną, nes dabar didžiąją Modestos gyvenimo dalį užima lengvoji atletika. 
 
Snieglenčių sportas – didelė ir jos tėvo, Lietuvos rinktinės trenerio Artūro Morausko, ekstremaliu sportu užsiimančio nuo jaunystės iki šių dienų, bei penkiolikmečio brolio Motiejaus aistra. 
 
„Kalėdų proga tėtis man padovanojo snieglentę, tačiau nevertė domėtis šiuo sportu. Pati svajojau jį išbandyti. Mano treneriu tapo tėtis. Brolis vėliau irgi buvo kalbinamas lankyti lengvosios atletikos treniruotes, bet jam labiau patiko snieglenčių sportas“, – pasakoja Modesta. 

Motiejus dažniausiai su tėčiu arba vienas daug keliauja iš vienų varžybų į kitas, treniruočių stovyklas Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, šiemet treniravosi ir Kanadoje. Motiejus šį sezoną gana sėkmingai rungtyniavo Europos taurės varžybose Prancūzijos ir Šveicarijos Alpėse. 
 
Kaip snieglentininkės, Modestos gyvenime buvo visko. Ir džiaugsmo, ir liūdnų akimirkų. Ji buvo susilaužusi abi rankas, tik ne vienu metu. Pasitempusi kelio raiščius, gavusi smegenų sutrenkimą. Ilgainiui su tėčiu nutarė stabdyti dalyvavimą tarptautinėse varžybose. 

Šiemet vasarį ir kovą Modesta buvo Lietuvoje, dalyvavo šalies uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate ir laimėjo aukso medalį, stebėjo Pjongčango olimpines žiemos žaidynes ir per TV3 komentavo snieglenčių varžybas. Ji mėgavosi tomis akimirkomis ir prisipažino, kad pačiai norėjosi skrieti. Bet sportininkė gerai žino, kad kol tęsiasi lengvosios atletikos sezonas, tol ji to malonumo nepatirs. 

Snieglentės - ne vienintelė lengvaatletės mėgstama ekstremali sporto šaka. 2016 m. rudenį vandenlenčių parke „Wake Up Kaunas“ per šios sporto šakos mėgėjų čempionatą „Big air trick“ rungtyje į aukštį su vandenlente M.J.Morauskaitė iššoko 3 m 40 cm ir tapo nugalėtoja.

Į lengvąją atletiką – su drauge

Modestą į lengvąją atletiką prieš dešimt metų atvedė buvusi bendraklasė. Šeštą klasę lankančią mergaitę prikalbinti buvo nesunku, nes nuo mažens ji domėjosi įvairiomis lenktynėmis, bėgimu, klasėje buvo greičiausia. 2009-aisiais Modesta Kaune stebėjo Europos lengvosios atletikos iki 23 m. čempionatą. 
 
Dabar sportininkė negali pasakyti, kodėl pasirinko būtent 400 m bėgimą – vieną sunkiausių lengvosios atletikos rungčių. Matyt, lemtingas buvo jos trenerės, praeityje puikios bėgikės Irenos Jefimovos sprendimas per varžybas pasiūlyti Modestai bėgti šią distanciją. 

Jaunoji bėgikė gerai užsirekomendavo ir vos ne per kiekvienas varžybas gerino savo rezultatus, tapo įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempione ir rekordininke. Kad Modesta iš tiesų yra talentinga, įsitikinta 2011-asiais, kai ji, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dešimtokė, Trabzone per Europos jaunimo vasaros olimpinį festivalį savo mėgstamą distanciją įveikė per 54,07 sek. ir pagerinusi Lietuvos 15-mečių rekordą tapo čempione. 

Tas laimėjimas ir buvo tramplinas į didįjį sportą. Modesta pajuto, kad bėgdama 400 m ji gali pasiekti daugiau nei snieglenčių sporte. Sportininkė dalyvavo pasaulio ir Europos jaunimo čempionatuose, Europos suaugusiųjų čempionate ir, kaip pati sako, nė nepastebėjo, kaip subrendo bėgimo take. 

Ne vienas lengvosios atletikos specialistas teigia, kad Modesta galėtų tapti didelio meistriškumo 400 m nuotolio barjerininke. „Kartais ir pati pagalvoju, nes lygiame 400 m bėgime ypač sunku prasimušti į pasaulio elitą. Kažkada 400 m barjerinio bėgimo trasoje esu rungtyniavusi. Vis dėlto man geriau bėgti paprastą 400 m nuotolį. Nežinau, sunkiau ar lengviau prasimušti tarp pačių geriausių bėgikių, bet man tai bus didelis iššūkis“, – tikina Modesta.


Ispanijoje – puikios sąlygos 

Prieš pustrečių metų M.J.Morauskaitė, geros draugės trišuolininkės Dovilės Dzindzaletaitės pakalbinta, nutarė treniruotis Valensijoje, Ispanijoje. „Planavau vykti į Ameriką, bet Dovilė pasiūlė atvykti į Ispaniją ir treniruotis pas jos trenerį Rafaelį Blanquerą Alcantudą, kuris išugdė daug didelio meistriškumo ispanų lengvaatlečių“, – pasakoja Modesta. 
 
Valensijoje ji gyvena klubui priklausančiame bute, esančiame prie pat stadiono, kurį bėgikė mato pro savo miegamojo langą. Tame pačiame name yra fizioterapijos kabinetai. „Turime štangos salę, yra 60 m bėgimo takai, šuoliaduobė į tolį. Viskas, ko reikia, yra pašonėje“, – sąlygomis džiaugiasi sportininkė, jau gerai išmokusi kalbėti ispaniškai. 

Kai Modesta grįžta namo, ja nuoširdžiai rūpinasi ir padeda pirmoji trenerė I.Jefimova. Sportininkė galvoja apie mokslus, nes kol kas niekur nestudijuoja. „Ir pačiai būtų įdomu, nes turiu nemažai laisvo laiko. Man patrauklios sporto medicinos ir vadybos specialybės“, – prasitaria mergina.  

Laukia Europos čempionatas

Kažkada Modesta yra prasitarusi, kad norėtų 400 m įveikti greičiau nei per 50 sek. Tačiau dabar yra atsargesnė. „Joks sportininkas negali pasakyti, kur yra jo galimybių riba, ji nėra lyg baltame popieriaus lape nubrėžta. Kasmet stengiamės kelti kartelę aukštyn, iš savęs spausti viską, ką tik galime“, – sako sportininkė. 
 
Dabar Modestai priklauso devyni įvairių amžiaus grupių Lietuvos rekordai: trys uždarose patalpose ir šeši stadione. Šiemet rugpjūčio 6–12 d. ji dalyvaus Europos lengvosios atletikos suaugusiųjų čempionate Berlyne. Normatyvas įvykdytas pernai per varžybas Ispanijoje, kai nuotolį įveikė per 53,28 sek.

Tai bus antrasis Modestos suaugusiųjų čempionatas ir pagrindinis šių metų startas (debiutuota 2014 m. Ciuriche, bet pasirodyta nesėkmingai: tada 18-metė vilnietė tarp 29 bėgikių liko 27-ta – 55,87 sek.). Pagrindinis Modestos tikslas šiųmečiame čempionate – kovoti ne tik dėl patekimo į finalą, bet ir dėl kuo aukštesnės pozicijos. 
 
Ar bėgant 400 m egzistuoja kokia nors taktika? Modestos tikinimu, rungtyniaujant maniežuose, kai po pirmojo rato visos bėgikės atsiduria viename take, svarbiausia užsiimti kuo geresnę poziciją ir tinkamai paskirstyti jėgas. Vasarą varžantis stadione taktikos kaip ir nėra, nes nuo starto iki finišo reikia bėgti savu taku. 

„Jeigu esu gerai pasirengusi, aš stipresnė antroje distancijos pusėje, kurioje dažniausiai atsigriebiu“, – atskleidžia bėgikė. 

Reali estafetės komanda

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento Eimanto Skrabulio teigimu, dabar, kai susidarė gera 400 m bėgikių komanda (Agnė Šerkšnienė, Eva Misiūnaitė, Eglė Balčiūnaitė, Modesta Morauskaitė), būtų galima suburti pajėgų estafetės 4x400 m kvartetą. 
 
Modesta apie tai jau kalbėjo su komandos draugėmis ir jos pripažino, kad tikrai būtų konkurencingos geriausioms Europos estafečių komandoms, per čempionatą galėtų rimtai pakovoti dėl vietos finale. 

„Realu, kad mes sudarysime estafetės kvartetą. Svarbiausia, kad visos sportininkės būtų sveikos. Kaip komandos atsarginės dar būtų Erika Krūminaitė, 400 m barjerinio bėgimo distancijoje rungtyniaujančios Gabija Galvydytė ir Eglė Staišiūnaitė, besitreniruojanti Amerikoje“, – kvartetą lipdo Modesta. 

Prakalbusi apie laisvalaikį mergina tik šypteli: dažniausia būna laisvas tik sekmadienis, puiki proga susiruošti prie jūros. Parengiamuoju laikotarpiu tenka treniruotis dukart per dieną, pramogoms nebelieka jėgų. 

Per atostogas Lietuvoje ji su dideliu malonumu vyksta prie Kuršių marių – į Lietuvos jėgos aitvarų sostinę Svencelę. Jai šis sportas – tai pomėgis, kuris įsišaknijo visam gyvenimui. Bendri interesai ir jėgos aitvarų sportas ją suartino su draugu, gyvenančiu Vilniuje. „Draugaujame jau senokai, jis irgi keliauja po pasaulį, tai mes susitinkame ir gyvename kelyje“, – šypsosi Modesta, taip pat mėgstanti ir vandenlenčių sportą. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Pergalingai baigė Europos čempionatą
2018 07 22
U-20
Lietuvos vaikinų jaunimo (U20) rinktinė Europos čempionate patyrė tik vieną pralaimėjimą.
Utenoje liks dar bent sezonui
2018 07 22
Komanda
Utenos „Juventus“ krepšinio klubas pasiekė dar vieną tarpsezonio laimėjimą - išsaugotas komandos kapitonas Arvydas Šikšnius.
Antrą kartą įveikė Juodkalnijos rinktinę
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai Europos čempionate kausis dėl 9 vietos.
 
N. Valskis vėl pasižymėjo Tailande
2018 07 22
Legionierius
30-metis futbolininkas iš Lietuvos Nerijus Valskis Tailande per tris mačus pelnė tris įvarčius.
Grupėje užėmė ketvirtą vieta
2018 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė Europos paplūdimio futbolo lygos turnyro B divizione liko be pergalių.
Pasižymėjo antrose iš eilėse rungtynėse
2018 07 22
Legionierius
Lietuvis futbolininkas Lukas Spalvis įvarčiu vėl prisidėjo prie „Kaiserslautern“ pergalės.
Ispanijoje - nuostabus lietuvės pasirodymas
2018 07 23
Bėgimas
Modesta Morauskaitė Ispanijos lengvosios atletikos čempionate nuskynė du medalius - estafetėje 4x400 m lietuvė tapo čempione, o 4x100 - vicečempione.
Lietuvis iškovojo bronzos medalį
2018 07 21
Bėgimas
Bėgikas R. Saulius Baltarusijos čempionato varžybose finišavo trečias.
A. Gudžius iškovojo pergalę Šveicarijoje
2018 07 18
Disko metimas
Šveicarijoje surengtose lengvosios atletikos varžybose „Gala dei Castelli“ Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius užėmė pirmąją vietą.
 
R. Berankis išsilaikė šimtuke
2018 07 23
Reitingas
Atnaujintame ATP reitinge Ričardas Berankis užima 96-ąją vietą, o Laurynas Grigelis smuko per tris pozicijas į 270-ąją vietą.
Prasideda kova dėl Prezidento taurės
2018 07 23
Prezidento taurė
Dėl Prezidento taurės šiemet kovos 4 lietuviai - J. Tverijonas, T. Babelis, R. Vrzesinskis ir A. Tverijonas, o dar 16 tautiečių neįveikė kvalifikacijos.
Burtai lėmė akistatą su prancūzu
2018 07 22
Turnyras
Teniso turnyrą Atlantoje Ričardas Berankis pradės akistata su prancūzu Jeremy Chardy.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Aplink Baltijos šalis – per 5 dienas
2018 07 22
Žygis
Keliaujant dviračiais aplink Islandiją lietuviui kilo idėja dviračiu apvažiuoti ir Baltijos šalis.
Dviratininkus suvienys patriotinė apranga
2018 07 19
Projektas
Visas pelnas, gautas už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtą nacionalinę dviratininkų aprangą, bus skirtas dviračių kultūros puoselėjimui.
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
R. Maldžius: „Rreikia pagirti už kovingumą“
2018 07 22
U-20
Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) vaikinų rankinio rinktinė sėkmingai pradėjo pasirodymą Europos čempionato B divizione.
Po atkaklios kovos – lygiosios
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai sužaidė lygiosiomis su suomiais.
Europos čempionate startavo pergale
2018 07 20
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai Europos čempionato starte nugalėjo Farerų salų komandą.
 
Nusileido Kinijos sportininkėms
2018 07 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina Kinijoje pralaimėjo pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate patyrė trečiąją nesėkmę.
Turnyro starte – lietuvių sėkmė
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina įveikė varžoves iš Austrijos ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Ant nugalėtojų pakylos - po 8 metų
2018 07 22
Lenktynės
"Aurum 1006 km lenktynėse" Palangoje - dar viena "Porsche" pergalė ir naujas rekordas.
Užfiksavo naują Lietuvos rekordą
2018 07 21
Rekordas
Aidas Bubinas, Valdas Jarutis, Vitoldas Milius ir Yogendra Pratapas elektromobiliu 1000 km įveikti per 21 val. 33 min.
Damos itin norėjo laimėti lenktynes
2018 07 21
Ralis
Palangoje net 59 moterų ekipažai startavo "108 km moterų iššūkio Powered by Kristiana" ralyje.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Nuo nugalėtojo atsiliko 63 taškais
2018 07 22
Penkiakovė
Justinas Kinderis Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionate užėmė 17-ąją vietą.
Pasaulio fechtavimo čempionate – 40-ta
2018 07 22
Fechtavimas
Kinijoje vykstančio pasaulio fechtavimo čempionato moterų fechtavimo špaga rungtyje Lietuvos atstovė Olivija Mašalo užėmė 40-ąją vietą
Finale – irkluotojų žvaigždynas
2018 07 22
Irklavimas
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate buvo kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
 
LTOK vadovė – tarp kandidatų į TOK narius
2018 07 20
Įvertinimas
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė gali tapti pirma istorijoje Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nare iš Lietuvos.
Laipiotojų narystė LTOK pristabdyta
2018 07 19
Posėdis
Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos narystę LTOK pristabdė dėl to, kad ši neatitinka tarptautinės narystės, nurodytos jos stojimo į LTOK dokumentuose.
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas