Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. balandžio 7 d. 10:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Snieglentę iškeitusi į bėgimo taką

Lengvaatletė Modesta Morauskaitė buvo tarp kandidačių į Sočio žiemos olimpiadą, o vasarą ji tramdo jėgos aitvarą ir vandenlentę.

M.Morauskaitė.
Asmeninio archyvo nuotr.
M.Morauskaitė.
   
Trečius metus Ispanijoje besitreniruojanti 22-ejų lengvaatletė Modesta Justė Morauskaitė niekada neužmirš šiemet vasarį Madride vykusių „IAAF World Indoor Tour“ varžybų, kuriose ji 400 m nuotolį nubėgo per 53,21 sek. ir 0,26 sek. pagerino aštuonerius metus šiaulietei Eglei Balčiūnaitei priklausiusį Lietuvos rekordą. Bet rekordu ji džiaugėsi neilgai: po devynių dienų per Šveicarijos čempionatą dar greitesnė buvo Agnė Šerkšnienė (52,93 sek.), kuri 2 sek. pagerino savo asmeninį rezultatą ir įvykdė pasaulio uždarų patalpų čempionato Birmingame normatyvą. 
 
„Kai tapau šalies rekordininke, jaučiau didelę euforiją, buvau laiminga. Kai jo netekau, nenuliūdau. Gavau gerą motyvacijos spyrį tobulėti. Džiaugiuosi, kad Agnė atsigauna, mūsų mėgstamoje 400 m distancijoje dabar yra gana didelė konkurencija“, – sako M.J.Morauskaitė. 

Visos geriausios Lietuvos 400 m nuotolio bėgikės E.Balčiūnaitė, M.J.Morauskaitė ir A.Šerkšnienė yra draugės ne tik bėgimo take, bet ir gyvenime. 

Hobis – ekstremalus sportas 

M.J.Morauskaitė iš pradžių buvo žinoma kaip pajėgi Lietuvos snieglentininkė. Dar būdama šešerių ji jau skriejo nuo kalnų, vėliau atstovavo Lietuvai pasaulio jaunimo ir suaugusiųjų čempionatuose. Buvo viena kandidačių atstovauti šaliai Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Mėgstamiausios rungtys – akrobatinis nusileidimas (triukų atlikimas specialioje trasoje – „slopestyle“) ir snieglenčių krosas. Ekstremalus sportas dar ir šiandien yra lengvaatletės širdyje, tai jos hobis, puikus laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau snieglentė kažkuriam laikui padėta į šoną, nes dabar didžiąją Modestos gyvenimo dalį užima lengvoji atletika. 
 
Snieglenčių sportas – didelė ir jos tėvo, Lietuvos rinktinės trenerio Artūro Morausko, ekstremaliu sportu užsiimančio nuo jaunystės iki šių dienų, bei penkiolikmečio brolio Motiejaus aistra. 
 
„Kalėdų proga tėtis man padovanojo snieglentę, tačiau nevertė domėtis šiuo sportu. Pati svajojau jį išbandyti. Mano treneriu tapo tėtis. Brolis vėliau irgi buvo kalbinamas lankyti lengvosios atletikos treniruotes, bet jam labiau patiko snieglenčių sportas“, – pasakoja Modesta. 

Motiejus dažniausiai su tėčiu arba vienas daug keliauja iš vienų varžybų į kitas, treniruočių stovyklas Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, šiemet treniravosi ir Kanadoje. Motiejus šį sezoną gana sėkmingai rungtyniavo Europos taurės varžybose Prancūzijos ir Šveicarijos Alpėse. 
 
Kaip snieglentininkės, Modestos gyvenime buvo visko. Ir džiaugsmo, ir liūdnų akimirkų. Ji buvo susilaužusi abi rankas, tik ne vienu metu. Pasitempusi kelio raiščius, gavusi smegenų sutrenkimą. Ilgainiui su tėčiu nutarė stabdyti dalyvavimą tarptautinėse varžybose. 

Šiemet vasarį ir kovą Modesta buvo Lietuvoje, dalyvavo šalies uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate ir laimėjo aukso medalį, stebėjo Pjongčango olimpines žiemos žaidynes ir per TV3 komentavo snieglenčių varžybas. Ji mėgavosi tomis akimirkomis ir prisipažino, kad pačiai norėjosi skrieti. Bet sportininkė gerai žino, kad kol tęsiasi lengvosios atletikos sezonas, tol ji to malonumo nepatirs. 

Snieglentės - ne vienintelė lengvaatletės mėgstama ekstremali sporto šaka. 2016 m. rudenį vandenlenčių parke „Wake Up Kaunas“ per šios sporto šakos mėgėjų čempionatą „Big air trick“ rungtyje į aukštį su vandenlente M.J.Morauskaitė iššoko 3 m 40 cm ir tapo nugalėtoja.

Į lengvąją atletiką – su drauge

Modestą į lengvąją atletiką prieš dešimt metų atvedė buvusi bendraklasė. Šeštą klasę lankančią mergaitę prikalbinti buvo nesunku, nes nuo mažens ji domėjosi įvairiomis lenktynėmis, bėgimu, klasėje buvo greičiausia. 2009-aisiais Modesta Kaune stebėjo Europos lengvosios atletikos iki 23 m. čempionatą. 
 
Dabar sportininkė negali pasakyti, kodėl pasirinko būtent 400 m bėgimą – vieną sunkiausių lengvosios atletikos rungčių. Matyt, lemtingas buvo jos trenerės, praeityje puikios bėgikės Irenos Jefimovos sprendimas per varžybas pasiūlyti Modestai bėgti šią distanciją. 

Jaunoji bėgikė gerai užsirekomendavo ir vos ne per kiekvienas varžybas gerino savo rezultatus, tapo įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempione ir rekordininke. Kad Modesta iš tiesų yra talentinga, įsitikinta 2011-asiais, kai ji, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dešimtokė, Trabzone per Europos jaunimo vasaros olimpinį festivalį savo mėgstamą distanciją įveikė per 54,07 sek. ir pagerinusi Lietuvos 15-mečių rekordą tapo čempione. 

Tas laimėjimas ir buvo tramplinas į didįjį sportą. Modesta pajuto, kad bėgdama 400 m ji gali pasiekti daugiau nei snieglenčių sporte. Sportininkė dalyvavo pasaulio ir Europos jaunimo čempionatuose, Europos suaugusiųjų čempionate ir, kaip pati sako, nė nepastebėjo, kaip subrendo bėgimo take. 

Ne vienas lengvosios atletikos specialistas teigia, kad Modesta galėtų tapti didelio meistriškumo 400 m nuotolio barjerininke. „Kartais ir pati pagalvoju, nes lygiame 400 m bėgime ypač sunku prasimušti į pasaulio elitą. Kažkada 400 m barjerinio bėgimo trasoje esu rungtyniavusi. Vis dėlto man geriau bėgti paprastą 400 m nuotolį. Nežinau, sunkiau ar lengviau prasimušti tarp pačių geriausių bėgikių, bet man tai bus didelis iššūkis“, – tikina Modesta.


Ispanijoje – puikios sąlygos 

Prieš pustrečių metų M.J.Morauskaitė, geros draugės trišuolininkės Dovilės Dzindzaletaitės pakalbinta, nutarė treniruotis Valensijoje, Ispanijoje. „Planavau vykti į Ameriką, bet Dovilė pasiūlė atvykti į Ispaniją ir treniruotis pas jos trenerį Rafaelį Blanquerą Alcantudą, kuris išugdė daug didelio meistriškumo ispanų lengvaatlečių“, – pasakoja Modesta. 
 
Valensijoje ji gyvena klubui priklausančiame bute, esančiame prie pat stadiono, kurį bėgikė mato pro savo miegamojo langą. Tame pačiame name yra fizioterapijos kabinetai. „Turime štangos salę, yra 60 m bėgimo takai, šuoliaduobė į tolį. Viskas, ko reikia, yra pašonėje“, – sąlygomis džiaugiasi sportininkė, jau gerai išmokusi kalbėti ispaniškai. 

Kai Modesta grįžta namo, ja nuoširdžiai rūpinasi ir padeda pirmoji trenerė I.Jefimova. Sportininkė galvoja apie mokslus, nes kol kas niekur nestudijuoja. „Ir pačiai būtų įdomu, nes turiu nemažai laisvo laiko. Man patrauklios sporto medicinos ir vadybos specialybės“, – prasitaria mergina.  

Laukia Europos čempionatas

Kažkada Modesta yra prasitarusi, kad norėtų 400 m įveikti greičiau nei per 50 sek. Tačiau dabar yra atsargesnė. „Joks sportininkas negali pasakyti, kur yra jo galimybių riba, ji nėra lyg baltame popieriaus lape nubrėžta. Kasmet stengiamės kelti kartelę aukštyn, iš savęs spausti viską, ką tik galime“, – sako sportininkė. 
 
Dabar Modestai priklauso devyni įvairių amžiaus grupių Lietuvos rekordai: trys uždarose patalpose ir šeši stadione. Šiemet rugpjūčio 6–12 d. ji dalyvaus Europos lengvosios atletikos suaugusiųjų čempionate Berlyne. Normatyvas įvykdytas pernai per varžybas Ispanijoje, kai nuotolį įveikė per 53,28 sek.

Tai bus antrasis Modestos suaugusiųjų čempionatas ir pagrindinis šių metų startas (debiutuota 2014 m. Ciuriche, bet pasirodyta nesėkmingai: tada 18-metė vilnietė tarp 29 bėgikių liko 27-ta – 55,87 sek.). Pagrindinis Modestos tikslas šiųmečiame čempionate – kovoti ne tik dėl patekimo į finalą, bet ir dėl kuo aukštesnės pozicijos. 
 
Ar bėgant 400 m egzistuoja kokia nors taktika? Modestos tikinimu, rungtyniaujant maniežuose, kai po pirmojo rato visos bėgikės atsiduria viename take, svarbiausia užsiimti kuo geresnę poziciją ir tinkamai paskirstyti jėgas. Vasarą varžantis stadione taktikos kaip ir nėra, nes nuo starto iki finišo reikia bėgti savu taku. 

„Jeigu esu gerai pasirengusi, aš stipresnė antroje distancijos pusėje, kurioje dažniausiai atsigriebiu“, – atskleidžia bėgikė. 

Reali estafetės komanda

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento Eimanto Skrabulio teigimu, dabar, kai susidarė gera 400 m bėgikių komanda (Agnė Šerkšnienė, Eva Misiūnaitė, Eglė Balčiūnaitė, Modesta Morauskaitė), būtų galima suburti pajėgų estafetės 4x400 m kvartetą. 
 
Modesta apie tai jau kalbėjo su komandos draugėmis ir jos pripažino, kad tikrai būtų konkurencingos geriausioms Europos estafečių komandoms, per čempionatą galėtų rimtai pakovoti dėl vietos finale. 

„Realu, kad mes sudarysime estafetės kvartetą. Svarbiausia, kad visos sportininkės būtų sveikos. Kaip komandos atsarginės dar būtų Erika Krūminaitė, 400 m barjerinio bėgimo distancijoje rungtyniaujančios Gabija Galvydytė ir Eglė Staišiūnaitė, besitreniruojanti Amerikoje“, – kvartetą lipdo Modesta. 

Prakalbusi apie laisvalaikį mergina tik šypteli: dažniausia būna laisvas tik sekmadienis, puiki proga susiruošti prie jūros. Parengiamuoju laikotarpiu tenka treniruotis dukart per dieną, pramogoms nebelieka jėgų. 

Per atostogas Lietuvoje ji su dideliu malonumu vyksta prie Kuršių marių – į Lietuvos jėgos aitvarų sostinę Svencelę. Jai šis sportas – tai pomėgis, kuris įsišaknijo visam gyvenimui. Bendri interesai ir jėgos aitvarų sportas ją suartino su draugu, gyvenančiu Vilniuje. „Draugaujame jau senokai, jis irgi keliauja po pasaulį, tai mes susitinkame ir gyvename kelyje“, – šypsosi Modesta, taip pat mėgstanti ir vandenlenčių sportą. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Įveikė estes, nusileido latvėms
2019 01 19
Moterų krepšinis
Ir trijų šeštadienį rungtyniavusių Lietuvos ekipų pergale Lietuvos, Latvijos ir Estijos moterų krepšinio čempionate iškovojo tik Kauno "Aistės-LSMU".
“Lietkabelis” sudorojo bejėgį “Rytą”
2019 01 19
LKL
Antrą sykį šį sezoną "Rytas" Vilniuje pralaimėjo LKL mačą Panevėžio "Lietkabeliui". Po pergalę iškovojo Klaipėdos "Neptūnas" ir Pasvalio "Pieno žvaigždės".
„Kibirkštis“ turėjo vargo su šiaulietėmis
2019 01 19
Moterų krepšinis
Vilniaus „Kibirkšties“ ekipa „MultiGyn“ lygoje tris kėlinius atsilikinėjo, bet puikiai sužaidė paskutinį ketvirtį ir 68:54 įveikė „Šiaulių-Universitetą“.
 
„Po truputį kylame į kalną“
2019 01 19
Pasiruošimas
Po pergalės kontrolinėse rungtynės prieš Vilniaus "Vytį" 4:1 "Trakų" strategas Aurelijus Skarbalius tvirtino, kad viskas eina pagal planą.
Jaunių laukia turnyras Baltarusijoje
2019 01 19
U-18
Lietuvos U'18 futbolo rinktinė atvyko į Minską, kur dalyvaus tarptautiniame turnyre "Development Cup".
"Geriausiu turėtų tapti E. Šetkus"
2019 01 19
Geriausieji
Keliautojas ir televizijos laidų vedėjas V. Radzevičius pirmą vietą geriausiųjų 2018 metų Lietuvos futbolininkų rinkimuose atiduoda rinktinės vartininkui.
Penki sluoksniai aprangos bėgti netrukdo
2019 01 17
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkas Simas Bertašius – apie bėgimą spaudžiant 24 laipsniams šalčio, apledėjusius laiptus, Mantą Stonkų ir legendinę arbatą.
Vilniaus maratonas išsaugojo partnerį
2019 01 16
Maratonas
„Danske Bank“ pratęsė bendradarbiavimo sutartį su VšĮ „Tarptautinis maratonas“ ir dar trejus metus drauge organizuos masiškiausią Lietuvos sporto renginį.
Pamatus sezonui kloja ir tunelyje
2019 01 15
Žvilgsnis
Lietuvos rekordininkė Agnė Šerkšnienė – apie sezono startą, svarbiausias varžybas, nežinią dėl olimpinės atrankos, pratybas tunelyje ir PAR, dukterį.
 
Į Vilnių susirinko iš viso pasaulio
2019 01 16
Turnyras
„Vilnius Cup 2019“ teniso turnyre dalyvaus beveik 200 sportininkų net iš 26 valstybių. Jėgas mėgins ir buvusi pirmoji Lietuvos profesionalų raketė.
Suklupo jau pirmame mače
2019 01 14
Turnyras
ATP „Challenger“ serijos turnyro „Koblenz Open“ vienetų varžybų pirmajame rate Laurynas Grigelis neatsilaikė prieš Rusijos tenisininką.
L. Grigelis paslydo aštuntfinalyje
2019 01 11
Tenisas
Turnyro „The Columbus Challenger“ vienetų varžybų aštuntfinalyje Laurynas Grigelis 6:7 (4:7), 6:4, 2:6 pralaimėjo britų tenisininkui Janui Chomsky.
Serbijoje kovojo nesėkmingai
2019 01 19
Boksas
Dvi Lietuvos boksininkės A. Starovoitova ir A. Aučiūtė pralaimėjo savo ketvirtfinalio kovas. Jaunei A. Tuzovai bronzos medalis atiteko be kovos.
Reikės pamiršti garbingą žaidimą
2019 01 18
Tekvondo
Tekvondo kovotojos Klaudijos Tvaronavičiūtės treneris Romualdas Montvidas: „Visos sportininkės kovos žūtbūtinai, lips per galvas.“
Lietuviai mes iššūkį galingiems svečiams
2019 01 18
Muay Thai
Lietuvos muay thai federacijos prezidentas: „Pripažinimo sulaukiame net iš pasaulio ir Europos čempionų. Mūsų turnyre jie tikisi konkurencijos.“
 
Lietuvė išsaugojo antrąją vietą
2019 01 20
Trekas
Naujojoje Zelandijoje vykstančiame 2018-2019 metų sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktajame etape lietuviai medalių neiškovojo.
Prisideda siekis patekti į Tokiją
2019 01 08
Dviračiai
"Čia puikios sąlygos treniruotėms – yra ir kalnų, ir lygumų, taip pat parankus klimatas, gera virtuvė," – sako dešimtmetį Italijoje gyvenanti R. Leleivytė.
O. Baleišytė apgynė čempionės titulus
2019 01 04
Trekas
Lietuvos dviračių treko skrečo ir daugiakovės čempionate O. Baleišytė tapo abiejų rungčių čempione, o V. Lašinis antrus metus tapo skrečo čempionu.
Po pertraukos – įvarčių rekordas
2019 01 17
Lietuvos lyga
Atsinaujinusiose Lietuvos rankinio lygos kovose netrūko atkaklių rungtynių, bet lyderiams pavylo įrodyti savo pranašumą.
Šeimininkai laimėjo tik Garliavoje
2019 01 12
LRL
Beveik po mėnesio pertraukos atsinaujinusiame Lietuvos rankinio lygos čempionate trejas iš ketverių sužaistų rungtynių laimėjo svečiai.
“Dragūnas” metus pradės intensyviai
2019 01 09
Interviu
"Jeigu leisime sau pagalvoti, kad esame labai geri ir varžovai vien mūsų vardo išsigąs, turėsime didelių problemų", - sako "Dragūno" treneris A. Juškėnas.
 
Alytiškės pavijo šalies čempiones
2019 01 15
Lietuvos čempionatas
„Top sport“ Lietuvos moterų tinklinio čempionato rungtynėse dvi pergales iškovojo ir į pirmąją vietą turnyro lentelėje pakilo į Alytaus "Prekyba-Parama".
Konkurentai kibo į atlapus lyderiams
2019 01 14
Lietuvos čempionatas
Po šventinės pertraukos pratęstame Lietuvos vyrų tinklinio čempionat po dvi pergales iškovojo lyderės Klaipėdos "Amber Queen" ir Kelmės "Etovio" ekipos.
Mūšiams ant sniego ruošėsi paplūdimyje
2019 01 09
Moterų tinklinis
Europos sniego tinklinio čempionės Monika Povilaitytė ir Ieva Dumbauskaitė - apie titulą, mėlynes ir pakitusias taisykles.
B.Vanagas: „Lubos tikrai dar nepasiektos“
2019 01 20
Dakaras
Į Lietuvą sugrįžo dvi savaites Peru vykusiame Dakaro ralyje Lietuvos vardą garsinę mūsų šalies lenktynininkai.
Iš Dakaro – į kalėjimą
2019 01 19
Dakaras
„Iš tiesų truputį abejojom, ar tikrai ten visi buvo nekalti, nes ta komanda dažniausiai būdavo su gerokai panaudota technika“, - prisiminė Biesas.
„Pagal visus dėsnius turėjome nefinišuoti“
2019 01 18
Dakaras
A.Juknevičiaus šturmanas D.Vaičiulis: „Man bene labiausiai patikęs momentas – tai naktis kopose. Be vandens, be maisto, esi vienas kilometrų spinduliu.“
 
N. Kočerginai - du įskaitiniai taškai
2019 01 19
Biatlonas
IBU taurės penktojo etapo varžybų moterų 7,5 km sprinto lenktynėse šeštadienį Lietuvos bitlonininkė Natalja Kočergina užėmė 39-ąją vietą
Lietuviai iškovojo sidabrą
2019 01 19
Ledo ritulys
Pasaulio jaunimo ledo ritulio čempionato II diviziono A grupės turnyro penktosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė 7:1 sutriuškino Pietų Korėją.
Lietuviai aplenkė tris komandas
2019 01 18
Biatlonas
Vokietijoje vykstančio pasaulio biatlono taurės penktojo etapo vyrų estafetėje 4x7,5 km Lietuvos komanda užėmė 24-ąją vietą.
D. Rapšiui - du aukso medaliai
2019 01 19
Plaukimas
16-ųjų tarptautinių plaukimo varžybų „Flanders Cup“ 200 m ir 400 m plaukimo laisvuoju stiliumi rungtyse greičiausias buvo lietuvis Danas Rapšys.
Pergalė ir pralaimėjimas
2019 01 18
Badmintonas
Vytautė Fomkinaitė Švedijoje vykstančiame badmintono turnyre laimėjo pirmąją kovą, o Gerda Voitechovskaja suklupo.
Svarbu ne tik jėga ir greitis, bet ir protas
2019 01 18
Žvilgsnis
Amerikietiško futbolo entuziastai kratosi etiketės: tai ne šiurkštus sportas (VIDEO).
 
Olimpiečio dovana protėviui – paminklas
2019 01 20
Žvilgsnis
Legendinis bėgikas Romualdas Bitė sportinį kelią pradėjo nuo slidinėjimo, žiemos trasoje jis sutiko ir savo gyvenimo meilę.
Didžiausiam eksponatui prireikė net krano
2019 01 18
Muziejus
Lietuvos krepšinio muziejaus Joniškyje sieną papuošė daugiau nei trijų metrų skersmens ir beveik 400 kg sveriantis paminklas Lietuvos šimtmečiui.
Metų apdovanojimuose – lengvaatlečių triumfas
2019 01 18
Apdovanojimai
„Jūs darote tai, kas atrodo virš žmogaus galimybių“, – neįgaliesiems sportininkams sakė apdovanojimų globėjas Valdas Adamkus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas