Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2018 m. balandžio 7 d. 10:03 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Snieglentę iškeitusi į bėgimo taką

Lengvaatletė Modesta Morauskaitė buvo tarp kandidačių į Sočio žiemos olimpiadą, o vasarą ji tramdo jėgos aitvarą ir vandenlentę.

M.Morauskaitė.
Asmeninio archyvo nuotr.
M.Morauskaitė.
   
Trečius metus Ispanijoje besitreniruojanti 22-ejų lengvaatletė Modesta Justė Morauskaitė niekada neužmirš šiemet vasarį Madride vykusių „IAAF World Indoor Tour“ varžybų, kuriose ji 400 m nuotolį nubėgo per 53,21 sek. ir 0,26 sek. pagerino aštuonerius metus šiaulietei Eglei Balčiūnaitei priklausiusį Lietuvos rekordą. Bet rekordu ji džiaugėsi neilgai: po devynių dienų per Šveicarijos čempionatą dar greitesnė buvo Agnė Šerkšnienė (52,93 sek.), kuri 2 sek. pagerino savo asmeninį rezultatą ir įvykdė pasaulio uždarų patalpų čempionato Birmingame normatyvą. 
 
„Kai tapau šalies rekordininke, jaučiau didelę euforiją, buvau laiminga. Kai jo netekau, nenuliūdau. Gavau gerą motyvacijos spyrį tobulėti. Džiaugiuosi, kad Agnė atsigauna, mūsų mėgstamoje 400 m distancijoje dabar yra gana didelė konkurencija“, – sako M.J.Morauskaitė. 

Visos geriausios Lietuvos 400 m nuotolio bėgikės E.Balčiūnaitė, M.J.Morauskaitė ir A.Šerkšnienė yra draugės ne tik bėgimo take, bet ir gyvenime. 

Hobis – ekstremalus sportas 

M.J.Morauskaitė iš pradžių buvo žinoma kaip pajėgi Lietuvos snieglentininkė. Dar būdama šešerių ji jau skriejo nuo kalnų, vėliau atstovavo Lietuvai pasaulio jaunimo ir suaugusiųjų čempionatuose. Buvo viena kandidačių atstovauti šaliai Sočio žiemos olimpinėse žaidynėse. Mėgstamiausios rungtys – akrobatinis nusileidimas (triukų atlikimas specialioje trasoje – „slopestyle“) ir snieglenčių krosas. Ekstremalus sportas dar ir šiandien yra lengvaatletės širdyje, tai jos hobis, puikus laisvalaikio leidimo būdas. Tačiau snieglentė kažkuriam laikui padėta į šoną, nes dabar didžiąją Modestos gyvenimo dalį užima lengvoji atletika. 
 
Snieglenčių sportas – didelė ir jos tėvo, Lietuvos rinktinės trenerio Artūro Morausko, ekstremaliu sportu užsiimančio nuo jaunystės iki šių dienų, bei penkiolikmečio brolio Motiejaus aistra. 
 
„Kalėdų proga tėtis man padovanojo snieglentę, tačiau nevertė domėtis šiuo sportu. Pati svajojau jį išbandyti. Mano treneriu tapo tėtis. Brolis vėliau irgi buvo kalbinamas lankyti lengvosios atletikos treniruotes, bet jam labiau patiko snieglenčių sportas“, – pasakoja Modesta. 

Motiejus dažniausiai su tėčiu arba vienas daug keliauja iš vienų varžybų į kitas, treniruočių stovyklas Austrijoje, Šveicarijoje, Italijoje, Lenkijoje, Slovakijoje, šiemet treniravosi ir Kanadoje. Motiejus šį sezoną gana sėkmingai rungtyniavo Europos taurės varžybose Prancūzijos ir Šveicarijos Alpėse. 
 
Kaip snieglentininkės, Modestos gyvenime buvo visko. Ir džiaugsmo, ir liūdnų akimirkų. Ji buvo susilaužusi abi rankas, tik ne vienu metu. Pasitempusi kelio raiščius, gavusi smegenų sutrenkimą. Ilgainiui su tėčiu nutarė stabdyti dalyvavimą tarptautinėse varžybose. 

Šiemet vasarį ir kovą Modesta buvo Lietuvoje, dalyvavo šalies uždarų patalpų lengvosios atletikos čempionate ir laimėjo aukso medalį, stebėjo Pjongčango olimpines žiemos žaidynes ir per TV3 komentavo snieglenčių varžybas. Ji mėgavosi tomis akimirkomis ir prisipažino, kad pačiai norėjosi skrieti. Bet sportininkė gerai žino, kad kol tęsiasi lengvosios atletikos sezonas, tol ji to malonumo nepatirs. 

Snieglentės - ne vienintelė lengvaatletės mėgstama ekstremali sporto šaka. 2016 m. rudenį vandenlenčių parke „Wake Up Kaunas“ per šios sporto šakos mėgėjų čempionatą „Big air trick“ rungtyje į aukštį su vandenlente M.J.Morauskaitė iššoko 3 m 40 cm ir tapo nugalėtoja.

Į lengvąją atletiką – su drauge

Modestą į lengvąją atletiką prieš dešimt metų atvedė buvusi bendraklasė. Šeštą klasę lankančią mergaitę prikalbinti buvo nesunku, nes nuo mažens ji domėjosi įvairiomis lenktynėmis, bėgimu, klasėje buvo greičiausia. 2009-aisiais Modesta Kaune stebėjo Europos lengvosios atletikos iki 23 m. čempionatą. 
 
Dabar sportininkė negali pasakyti, kodėl pasirinko būtent 400 m bėgimą – vieną sunkiausių lengvosios atletikos rungčių. Matyt, lemtingas buvo jos trenerės, praeityje puikios bėgikės Irenos Jefimovos sprendimas per varžybas pasiūlyti Modestai bėgti šią distanciją. 

Jaunoji bėgikė gerai užsirekomendavo ir vos ne per kiekvienas varžybas gerino savo rezultatus, tapo įvairių amžiaus grupių Lietuvos čempione ir rekordininke. Kad Modesta iš tiesų yra talentinga, įsitikinta 2011-asiais, kai ji, Vilniaus Jono Basanavičiaus gimnazijos dešimtokė, Trabzone per Europos jaunimo vasaros olimpinį festivalį savo mėgstamą distanciją įveikė per 54,07 sek. ir pagerinusi Lietuvos 15-mečių rekordą tapo čempione. 

Tas laimėjimas ir buvo tramplinas į didįjį sportą. Modesta pajuto, kad bėgdama 400 m ji gali pasiekti daugiau nei snieglenčių sporte. Sportininkė dalyvavo pasaulio ir Europos jaunimo čempionatuose, Europos suaugusiųjų čempionate ir, kaip pati sako, nė nepastebėjo, kaip subrendo bėgimo take. 

Ne vienas lengvosios atletikos specialistas teigia, kad Modesta galėtų tapti didelio meistriškumo 400 m nuotolio barjerininke. „Kartais ir pati pagalvoju, nes lygiame 400 m bėgime ypač sunku prasimušti į pasaulio elitą. Kažkada 400 m barjerinio bėgimo trasoje esu rungtyniavusi. Vis dėlto man geriau bėgti paprastą 400 m nuotolį. Nežinau, sunkiau ar lengviau prasimušti tarp pačių geriausių bėgikių, bet man tai bus didelis iššūkis“, – tikina Modesta.


Ispanijoje – puikios sąlygos 

Prieš pustrečių metų M.J.Morauskaitė, geros draugės trišuolininkės Dovilės Dzindzaletaitės pakalbinta, nutarė treniruotis Valensijoje, Ispanijoje. „Planavau vykti į Ameriką, bet Dovilė pasiūlė atvykti į Ispaniją ir treniruotis pas jos trenerį Rafaelį Blanquerą Alcantudą, kuris išugdė daug didelio meistriškumo ispanų lengvaatlečių“, – pasakoja Modesta. 
 
Valensijoje ji gyvena klubui priklausančiame bute, esančiame prie pat stadiono, kurį bėgikė mato pro savo miegamojo langą. Tame pačiame name yra fizioterapijos kabinetai. „Turime štangos salę, yra 60 m bėgimo takai, šuoliaduobė į tolį. Viskas, ko reikia, yra pašonėje“, – sąlygomis džiaugiasi sportininkė, jau gerai išmokusi kalbėti ispaniškai. 

Kai Modesta grįžta namo, ja nuoširdžiai rūpinasi ir padeda pirmoji trenerė I.Jefimova. Sportininkė galvoja apie mokslus, nes kol kas niekur nestudijuoja. „Ir pačiai būtų įdomu, nes turiu nemažai laisvo laiko. Man patrauklios sporto medicinos ir vadybos specialybės“, – prasitaria mergina.  

Laukia Europos čempionatas

Kažkada Modesta yra prasitarusi, kad norėtų 400 m įveikti greičiau nei per 50 sek. Tačiau dabar yra atsargesnė. „Joks sportininkas negali pasakyti, kur yra jo galimybių riba, ji nėra lyg baltame popieriaus lape nubrėžta. Kasmet stengiamės kelti kartelę aukštyn, iš savęs spausti viską, ką tik galime“, – sako sportininkė. 
 
Dabar Modestai priklauso devyni įvairių amžiaus grupių Lietuvos rekordai: trys uždarose patalpose ir šeši stadione. Šiemet rugpjūčio 6–12 d. ji dalyvaus Europos lengvosios atletikos suaugusiųjų čempionate Berlyne. Normatyvas įvykdytas pernai per varžybas Ispanijoje, kai nuotolį įveikė per 53,28 sek.

Tai bus antrasis Modestos suaugusiųjų čempionatas ir pagrindinis šių metų startas (debiutuota 2014 m. Ciuriche, bet pasirodyta nesėkmingai: tada 18-metė vilnietė tarp 29 bėgikių liko 27-ta – 55,87 sek.). Pagrindinis Modestos tikslas šiųmečiame čempionate – kovoti ne tik dėl patekimo į finalą, bet ir dėl kuo aukštesnės pozicijos. 
 
Ar bėgant 400 m egzistuoja kokia nors taktika? Modestos tikinimu, rungtyniaujant maniežuose, kai po pirmojo rato visos bėgikės atsiduria viename take, svarbiausia užsiimti kuo geresnę poziciją ir tinkamai paskirstyti jėgas. Vasarą varžantis stadione taktikos kaip ir nėra, nes nuo starto iki finišo reikia bėgti savu taku. 

„Jeigu esu gerai pasirengusi, aš stipresnė antroje distancijos pusėje, kurioje dažniausiai atsigriebiu“, – atskleidžia bėgikė. 

Reali estafetės komanda

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidento Eimanto Skrabulio teigimu, dabar, kai susidarė gera 400 m bėgikių komanda (Agnė Šerkšnienė, Eva Misiūnaitė, Eglė Balčiūnaitė, Modesta Morauskaitė), būtų galima suburti pajėgų estafetės 4x400 m kvartetą. 
 
Modesta apie tai jau kalbėjo su komandos draugėmis ir jos pripažino, kad tikrai būtų konkurencingos geriausioms Europos estafečių komandoms, per čempionatą galėtų rimtai pakovoti dėl vietos finale. 

„Realu, kad mes sudarysime estafetės kvartetą. Svarbiausia, kad visos sportininkės būtų sveikos. Kaip komandos atsarginės dar būtų Erika Krūminaitė, 400 m barjerinio bėgimo distancijoje rungtyniaujančios Gabija Galvydytė ir Eglė Staišiūnaitė, besitreniruojanti Amerikoje“, – kvartetą lipdo Modesta. 

Prakalbusi apie laisvalaikį mergina tik šypteli: dažniausia būna laisvas tik sekmadienis, puiki proga susiruošti prie jūros. Parengiamuoju laikotarpiu tenka treniruotis dukart per dieną, pramogoms nebelieka jėgų. 

Per atostogas Lietuvoje ji su dideliu malonumu vyksta prie Kuršių marių – į Lietuvos jėgos aitvarų sostinę Svencelę. Jai šis sportas – tai pomėgis, kuris įsišaknijo visam gyvenimui. Bendri interesai ir jėgos aitvarų sportas ją suartino su draugu, gyvenančiu Vilniuje. „Draugaujame jau senokai, jis irgi keliauja po pasaulį, tai mes susitinkame ir gyvename kelyje“, – šypsosi Modesta, taip pat mėgstanti ir vandenlenčių sportą. 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
"Privalome namuose laimėti"
2018 10 16
Krepšinis
Chrisas Krameris – apie „Ryto“ startą Europos taurėje, komandos naujoką Manny Harrisą ir būsimų rungtynių svarbą
Turnyro starte - antausis čempionams
2018 10 16
LSKL
LSKL pirmenybių starte dviejų praėjusio čempionato finalininkų dvikovoje KU krepšininkei įveikė VDU studentus.
Traumos verčia „Rytą“ keisti planus
2018 10 16
Europos taurė
Vilniaus "Ryto" treneris Dainius Adomaitis: apie artėjančią akistatą su "Skyliners", naujoko Manny Harriso amplua komandoje ir vidurio puolėjo paieškas.
 
LFF rado pamainą N. Dunauskui
2018 10 16
Pareigos
Lietuvos futbolo federacijos Vykdomojo komiteto posėdyje paskirtas naujas generalinis sekretorius - juo tapo Edgaras Stankevičus.
"Noriu būti pastebėtas"
2018 10 15
U-21
Lietuvos jaunimo rinktinėje debiutavęs saugas Matas Vareika - apie komandą, gražius įvarčius ir tikslus.
E.Jankauskas: „Padarėme per daug klaidų“
2018 10 15
Žvilgsnis
„Mums trūko agresijos, greičio, nesugebėjome sustabdyti varžovų kontratakų“, - po pralaimėjimo Juodkalnijai vardijo Lietuvos rinktinės strategas.
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
Tenisininkams - 200 tūkst. eurų paramos
2018 10 16
Pinigai
Finansine parama galės džiaugtis Lietuvos teniso rinktinės lyderiai, gerus rezultatus rodantys jauniai bei Vilniaus teniso akademija.
R. Berankiui - antras šansas
2018 10 15
Tenisas
Turnyro Rusijoje atrankoje pralaimėjęs R. Berankis jame dalyvaus jame, kaip „laimingas pralaimėjusysis“, o J.Tverijonas pasitraukė iš varžybų Izraelyje.
R. Berankis išliko toje pačioje vietoje
2018 10 15
Reitingas
R.Berankis ATP reitingų lentelėje -107-as, L. Grigelio ir J. Eidukonytės pozicijos smuko.
Tarptautiniame turnyre – lietuvio medalis
2018 10 16
Boksas
Tradiciniame tarptautiniame bokso turnyre Baltarusijoje lietuvis Tadas Tamašauskas iškovojo bronzos medalį.
Lietuviui - Europos čempionato bronza
2018 10 15
Europos čempionatas
Europos jaunių bokso pirmenybėse Rusijoje Lietuvos atstovas Aleksandras Trofimčiukas iškovojo bronzos medalį.
Rokiškietei - pasaulio čempionato bronza
2018 10 15
Sambo
Pasaulio jaunių ir jaunimo sambo imtynių čempionate Gruzijoje Vaiga Čečytė užėmė trečiąją vietą.
 
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Sąskaitą papildė 20 reitingo taškų
2018 10 07
Plentas
„Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale“ lenktynėse lietuvė Rasa Leleivytė užėmė dešimtąją vietą.
Vilniečiai eliminavo kauniečius
2018 10 14
Iššūkio taurė
"Šviesos" rankininkai 33:26 laimėjo EHF Iššūkio taurės turnyro antrojo etapo atsakomąsias rungtynes prieš „Granitą-Karį" ir pateko į kitą etapą.
Laimėjo čempionai ir panevėžiečiai
2018 10 13
LRL
Lietuvos rankinio lygoje „Dragūnas“ Klaipėdoje 45:28 įveikė Šiaulių „Dubysą“, o "Grifas" Panevėžyje 27:21 "Uteną".
Į svarbias kovas – išretėjusiomis gretomis
2018 10 12
Atranka
Lietuvos rinktinės treneriai paskelbė išplėstinį žaidėjų sąrašą. Iš jo bus pasirinkti rankininkai Europos čempionato atrankos mūšiams.
 
Silpnesnių komandų nebeliko
2018 10 16
Lietuvos čempionatas
Lapkričio pradžioje startuosiančiame Lietuvos vyrų tinklinio čempionate į medalius taikysis kone visos šešios dalyvausiančios ekipos.
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Prie starto linijos – aštuonios komandos
2018 10 10
Lietuvos čempionatas
Jau spalio pabaigoje startuos naujasis Lietuvos moterų tinklinio sezonas, kuriame šiemet netrūks naujovių.
Lietuvos talentui - istorinė galimybė
2018 10 16
Auto
G. Grinbergas pateko į talentingiausių pasaulio jaunųjų lenktynininkų 17-uką ir varžysis dėl galimybės visą kitą sezoną atstovauti „Formulės-4" komandai.
Tauragės bekelėje intrigos netrūko
2018 10 15
Auto
Lietuvos visureigių ekipažai ir motociklininkai varžėsi įstabiose Žemaitijos vietose ir išsiaiškino, kurie iš jų yra greičiausi.
Ralio kroso dievai šypsojosi lietuviams
2018 10 15
Rali-krosas
Torūnės trasoje, finišavo Baltijos šalių ralio kroso pirmenybės, kurių visus svarbiausius važiavimus laimėjo pilotai iš Lietuvos.
 
Lietuvis pralaužė ledus KHL
2018 10 15
Ledo ritulys
Ketvirtą kartą šį sezoną Kontinentinės ledo ritulio lygos (KHL) mače ant ledo pasirodė ir pirmąjį įvartį per karjerą šioje lygoje pelnė N.Ališauskas.
Pergalinga salvė – 10 įvarčių
2018 10 10
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato rungtynėse Elektrėnų „Energija“ (4/0) svečiuose net 10:2 (2:0, 4:1, 4:1) sutriuškino Vilniaus „Geležinį vilką“ (1/3).
Trenerio debiutas – turnyre Vilniuje
2018 10 09
Ledo ritulys
Lapkritį Vilniuje ledo ritulio gerbėjų laukia tikra šventė – įspūdingą reginį žadantis „Turkish Airlines Baltic Challenge Cup“ turnyras.
Motyvuoja triatlono iššūkiai
2018 10 16
Triatlonas
Geležiniu žmogumi tapęs verslininkas Aidas Jarušaitis: „Į šį sportą neateina bet kas, čia renkasi savo sričių lyderiai“.
"Raganosiui"- "Grand prix" apdovanojimas
2018 10 16
Buriavimas
Jachtos "Raganosis" įgula sugebėjo iškovoti visas pirmąsias vietas keturiose svarbiausiose buriavimo sezono varžybose.
Penkiakovininkams – medalių viltis
2018 10 16
Jaunimo olimpiada
Pirmadienį Buenos Airėse vykstančiose jaunimo olimpinėse žaidynėse varžėsi trys Lietuvos sportininkai.
 
Olimpiečių ramybę saugo 1700 pareigūnų
2018 10 16
Jaunimo olimpiada
LTeam.lt pateikia faktų ir skaičių rinkinį, kuris į Argentinoje vykstančias jaunimo olimpines žaidynes leis pažvelgti kitu kampu.
Derybos baigtos: stadioną žada 2022 metais
2018 10 11
Stadionas
Sėkmingai užbaigtos svarbiausios derybos dėl Nacionalinio futbolo stadiono Vilniuje. Jau nuspręsta ir kokia bus aikštės danga. Tačiau rizika dar išlieka.
Medaliai – iš olimpinės čempionės rankų
2018 10 10
Jaunimo olimpiada
Naujoji TOK narė Daina Gudzinevičiūtė Buenos Airėse apdovanojo fechtavimo varžybų nugalėtojus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas