tenisopasaulis.lt 2018 m. kovo 14 d. 11:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Greitis ir azartas, raketė ir kamuoliukas

Tenisas, skvošas ir badmintonas - trys lyg ir panašios, bet iš esmės skirtingos sporto šakos vilioja bet kokio amžiaus sporto mėgėjus.

Ramūnas Stapušaitis
Ramūnas Stapušaitis
   
Tenisas

Nesuklysime pasakę, kad labiausiai žinomas iš šios trijulės ir populiariausias, be abejo, yra tenisas. Ir kaip atrodo teniso raketė, kamuoliukas ar kortas yra matę bemaž visi.
 
Bemaž visi, pasak SEB arenoje dirbančios trenerės Julijos Baltuškienės, gali ir žaisti tenisą: „Amžiaus ribos negalioja. Žaisti gali visi, nesvarbu, kokio sudėjimo ar fizinio pasirengimo jie yra. Pradėti niekada nevėlu, o pamėgus šį žaidimą, atsiranda noras tobulėti ir vis pridėti ten, kur dar trūksta“.

Vienus, pasak trenerės, įtraukia varžybų azartas, kiti mėgaujasi tiesiog žaidimu pagal savo fizinį pasiruošimą, nesiekdami didelių laimėjimų. „Tenisas įtraukia. Jei jau susidomėjai šia sporto šaka ir perpratai jos ypatybes, tai tampa gyvenimo būdu“, – iš savo patirties žino Julija.

Trenerė sako, kad žaidžiant tenisą, svarbu ne tik technika, fizinis pasirengimas, bet ir psichologinis pasiruošimas, nes neretai tenka kovoti su pačiu savimi. Be to, žaidžiant svarbūs tokie elementai, kaip taktika, strategija. „Žaidimas įdomus tuo, kad laimėti gali nebūtinai tas, kuris techniškai stipresni ar fiziškai yra geriau pasiruošęs. Dažnai viską nulemia psichologija, protingi sprendimai aikštelėje ir kovingumas,“ – teigia teniso specialistė.

O teniso teikiamos naudos taip pat neapibūdinti vienu žodžiu. Pirmiausia, ši sporto šaka, kaip ir bet koks sportas, stiprina kūną. Žaidžiant tenisą, pasak J.Baltuškienės, dirba visas kūnas, visi smulkieji raumenys. Stiprinamas širdies raumuo, teigiamai veikiama nervų ir virškinimo sistemos. Tenisininkai turi stiprias rankas, tvirtą pilvo presą ir kojų raumenis. Be to, vardija trenerė, lavinamos tokios savybės, kaip greitis, iniciatyvumas, vikrumas, strateginis mąstymas, koordinacija, koncentracija, reakcija, kovingumas, psichologinė ištvermė, intuicija, ugdoma valia, aktyvinama smegenų veikla.

J.Baltuškienė pataria šią sporto šaką rinktis žmonėms, kurie nemėgsta monotonijos: „Pvz., tiems, kurie nemėgsta bėgioti krosų ar nuolat daryti tų pačių pratimų ant treniruoklių, bet nori intensyviai sportuoti ir jausti malonumą iš to, ką daro. Tenisas tinka tiek individualistams (vienetų žaidimas), tiek komandinį žaidimą mėgstantiems žmonėms (dvejetų žaidimas), tiek žmonėms, kurie tiesiog nori žaisti su treneriu. Valanda aikštelėje prabėga taip greitai, kad dažnam žaidėjui vis pritrūksta laiko ir norisi jį pratęsti, o treniruočių metu besikeičiantys pratimai neleidžia nuobodžiauti“, –patikina trenerė.

Kiek laiko reikia išeiti teniso pradžiamoksliui? „Kad būtų taip lengva apibrėžti laiko ribas, – šypsosi trenerė. – Tai dažniausiai užduodamas klausimas žmonių, kurie ateina trumpam su dažnai neteisingais įgūdžiais dėl savamokslio žaidimo ar kitų sporto šakų įgūdžių (stalo teniso, skvošo). Neteisingus įgūdžius dažnu atveju pataisyti užtrunka ilgiau, negu „tapyti ant švarios drobės“. Taipogi priklauso nuo žmogaus gabumų, fizinio pasirengimo, treniruočių dažnumo, vienas žaidžia ar grupėje“, – dedamąsias dalis vardija trenerė. Beje, ji savo praktikoje treniravo žmogų, kuris teniso pradmenų išmoko per savaitę. „Jis turėjo tikslą po savaitės žaisti dvejetų turnyre kartu su jau žaidusiu partneriu. Dirbome kasdien, tai buvo iššūkis, bet atsižvelgiant į to žmogaus gabumus, imlumą ir fizinį pasirengimą – mums pavyko. Žinoma, visa informacijos gausa per savaitę dar nebuvo „sugulusi i stalčiukus“, bet rezultatu buvome patenkinti“, – išskirtinį atvejį prisiminė trenerė. Tačiau galima apibendrinti: turint norą, o prie jo pridėjus dar ir tikslą, įmanoma viskas.

Skvošas
 
Skvošo treneris Mantas Kočiūnas sako, kad ši sporto šaka Lietuvoje nėra labai populiari, bet atsiranda vis daugiau norinčiųjų išmokti žaisti, plečiasi ir infrastruktūra.

SEB arena siūlo skvošo žaidėjams 4 kortus. Tačiau, pasak trenerio, apskritai skvošas yra pakankamai mobilus žaidimas: „Ir kai vyksta koks turnyras, yra surenkamas stiklinis kortas praktiškai bet kurioje pasaulio vietoje. Tai daro skvošą pakankamai išskirtinį“.

Žaidžiant skvošą reikalingas partneris, vienam galima tik treniruotis. Žaidimo metu kamuoliukas smūgiuojamas į patalpos sienas siekiant neleisti jam liesti grindis daugiau nei vieną kartą iš eilės.

Skvošo kamuoliukas yra iš gumos, jis žymiai mažesnis nei teniso, mažesnė ir raketė, kuri maždaug dukart lengvesnė nei teniso ir sveria apie 120–130 gramų. Šiek tiek skiriasi ir šių sporto šakų bateliai.

Tačiau žaisti skvošą, patikina M.Kočiūnas, taip pat gali kiekvienas – kokio amžiaus ir kokio fizinio pasirengimo jis bebūtų. O šios sporto šakos patrauklumą didina tai, kad išmokti žaisti skvošą pakankamai lengva. „Pats žaidimas įdomus dėl to, kad jis pakankamai intensyvus lyginant, pavyzdžiui, su tenisu:  išnaudojama žymiai daugiau kalorijų, žymiai daugiau veiksmo. Taip yra dėl to, kad skvošo erdvė ženkliai mažesnė, laiko atstumas tarp žaidėjų atmušamų kamuolių žymiai trumpesnis, tad vienam žaidėjui atmušus kamuolį, kitas turi žymiai mažiau laiko sureaguoti. Tai ir lemia žaidimo intensyvumą“, – skvošo specifiką dėstė treneris.

Tad kokiam skaičiui treniruočių reikėtų nusiteikti užsimojus išmokti žaisti skvošą? „Esu turėjęs mokinių, kurie jau po pirmos valandos, paaiškinus taisykles, ėjo ir žaidė tarpusavy. Bet turėjau ir tokių mokinių, kurie ir po 10 valandų dar nelabai sugebėjo žaisti,“ – sakė SEB arenoje dirbantis treneris. Taigi akivaizdu, kad treniruočių skaičius priklauso nuo kiekvieno individualių gebėjimų. Bet taip pat akivaizdu, kad šį žaidimą perprasti paprasčiau nei tenisą.

Pasak M.Kočiūno, po intensyvios treniruotės, labiausiai žaidėjai „jaučia“ kojas, sėdmenis, šiek tiek mažiau dirba liemuo ir viršutinė kūno dalis. „Apskritai rakečių sportas yra skirtas daugiau vienai pusei – tai, su kuria mušinėji kamuoliuką, o kita pusė dirba mažiau. Tad balansui atstatyti reikėtų pakankamai reguliariai padirbėti fizinio rengimo salėje. Kita vertus, jeigu ateini pažaisti kartą ar porą per savaitę, tai nuo to disbalansas tikrai neprasidės“, – sako treneris. Beje, M.Kočiūnas prisiminė, kad vienais metais „Forbes“ žurnalas skvošą buvo išrinkęs kaip vieną sveikiausių sportų. „Traumų tikimybė čia nėra didelė. Iš mano patirties, jos dažniausios arba nugaros juosmeninėje dalyje, arba ties keliais. Bet jos pakankamai retos“, – nuramino specialistas.Badmintonas

Badmintoną vaikystėje turbūt esame žaidę kiekvienas. Tad kaip atrodo inventorius pasakoti nereikia. O va taisyklės – kas kita. Tai, kaip vaikai žaidžia kieme, ir kaip žaidžiamas badmintonas pagal visas šio žanro taisykles – du skirtingi dalykai: „Susiduriame su tokia situacija, kad atėję vaikai pas mus pradeda mokytis, kaip konkuruoti, varžytis, tačiau vien dėl to įpročio, kuris susiformuoja kieme – atmušti kuo daugiau, jie mušinėja vienas kitam kamuoliuką. Bet iš tiesų šio žaidimo esmė yra priešinga – reikia mušti per varžovą, išmušti jį iš pusiausvyros, kuo daugiau jį nuvaikyti, pelnyti taškus,“ – aiškina SEB arenoje dirbantis treneris Ramūnas Stapušaitis.

Treneris teigia, kad badmintonas – greičiausia sporto šaka pasaulyje, taigi tai labai greitas ir dinamiškas sportas, bet žaisti jį gali pradėti ir visiškai nesportavę žmonės. „Nereikia ypatingų sugebėjimų – tiesiog reikia gaudyti kamuoliuką ore, čia nėra ir kažkokių sudėtingų smūgių kaip tenise. Tiesiog kamuoliukas turi pataikyti į tam tikrą plotą – raketę. Tad pradžioje galima mušinėtis ore“, – pasakojo treneris.

Būtent greitis ir žavi R.Stapušaitį: „Visada galima kamuoliuką pasiekti aukščiau, greičiau, nusiųsti kamuoliuką tiksliau, greičiau, staigiau. Tad man pats žaviausias dalykas šiame sporte – greitis. Kamuoliukas negali atsimušti į žemę, nėra laiko palaukti, kol jis atšoks, atsitrakti – čia viskas vyksta ore“.

Greitas žaidimas lavina reakciją, greitį, ištvermę, staigumą, sprogstamąją jėgą, šoklumą, intuiciją, gebėjimą mąstyti greitai. „Sprendimai turi būti priimami milisekundės tikslumu būtent prieš smūgį, negali žaidimo susikurti iš anksto,“ – sako treneris. Žaidžiant badmintoną dirba visos raumenų grupės.

R.Stapušaitis patikina, kad traumos šioje sporto šakoje nėra dažnos, svarbu padaryti tinkamą apšilimą ir, be to, pasirūpinti tinkama avalyne. „Specializuota badmintono avalynė yra pritaikyta staigiai stabdyti, atsispirti, laiko koją stabiliai,“ – būtent tokie bateliai padeda išvengti čiurnos traumų, kurios, žaidžiant badmintoną, dažniausiai ir pasitaiko. Tačiau tik pradėjus mokytis žaisti, iškart skubėti ieškoti specialios avalynės nebūtina: „Iš pradžių visi ateina su paprasčiausiais bėgiojimo batais, kol greitis nėra didelis, jie tinka. Bet vėliau, kai pradedama smarkiai lakstyti, specialūs bateliai sumažina traumų tikimybę,“ – perspėja treneris.

Jauniausias žaidėjas, kurį R.Stapušaitis mokė badmintono paslapčių, buvo penkiametis, vyriausias – 79-erių senjoras. „Dar ir šiandien prisimenu, kaip jis per paskutinę treniruotę priėjo prie manęs ir pasakė, kad šiandien jo tikslas, jog jam nuo nosies prakaitas lašėtų“, – šypsosi treneris.

R.Stapušaitis pasakoja, kad SEB arenoje, kurioje jis dirba ir kur yra 4 badmintono aikštelės, vyksta grupinės treniruotės. Jų metų žaidėjai valandą treniruojasi ir pusvalandį žaidžia. Per tą pusvalandį galima ir mačą sužaisti „Per grupines treniruotes susirenka visa salė, aikštelės pilnos, apie 16 žmonių. Jie žaidžia vienas prieš vieną, galima žaisti dvejetus arba mišrius dvejetus,“ – pasakoja treneris.

Anot jo, paskutinius ketvertą metų badmintonas Lietuvoje – ant bangos, labai sparčiai auga norinčiųjų žaisti skaičius. Dienos metu aikštelės tuštesnės, o vakarais – pilnutėlės.  „Mano laikais badmintoną lygindavo su šachmatais, nors nieko bendro, nebent išskyrus greitą mąstymą, jie neturi. Tikiuosi, kad bėgant laikui, badmintonas bus toks populiarus, kaip ir tenisas“, – šypsosi treneris.
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
"Vytautas" prabudo per vėlai
2018 03 19
LKL
Iki LKL pirmenybių rungtynių Alytuje su "Dzūkija" paskutiniųjų sekundžių kovojusius prieniškius palaidojo Martyno Linkevičiaus nesportinė pražanga.
Už sukčiavimą žada išspirti iš komandos
2018 03 19
Situacija
„Lietuvos rytas“ ketina nutraukti sutartis su organizacijos vertybes pažeminusiu treneriu E.Justa ir jaunimo ekipos vadovu V.Tupčiausku.
Naujasis autobusas atnešė sėkmę
2018 03 19
Naujovė
„Kai įsėdome į „Neptūno“ spalvomis bei simboliais išmargintą autobusą pajutome didesnį žmonių susidomėjimą", - juokėsi puolėjas Edgaras Želionis.
 
"Žalgiris" - nepramušamas
2018 03 19
A lyga
Pirmuosius taškus praradusi "Sūduva" išliko pirma. Ji ir "Žalgiris" - dvi nepralaimėjusios A lygos komandos. Pastarasis - dar ir nepraleidęs įvarčio.
"Trakai" paliko Palangą be pergalių
2018 03 18
A lyga
Per pirmas 15 rungtynių minučių krito net trys įvarčiai, o "Trakai" iškovojo antrąją sezono pergalę patiesdami "Palangą".
"Kauno Žalgiris" pratęsė pergalių seriją
2018 03 17
A lyga
Sugrįžimas namo jonaviečiams nebuvo sėkmingas – jie savo aikštėje 0:1 pralaimėjo „Kauno Žalgiriui“.
"Bėgimas visada buvo mano kraujyje"
2018 03 16
Bėgimas
Bėgikė Eva Misiūnaitė papasakojo, kodėl pasirinko būtent bėgimą, kam jai treniruotėje reikalinga ietis ir atskleis, ar bėgikams baisus pistoleto šūvis?
V.Aleknos sūnūs apsisprendė: mėtys diską
2018 03 14
Žvilgsnis
Olimpinio čempiono sūnūs Martynas ir Mykolas šį sezoną jau abu mėtys diską, tėvų pėdomis žengia ir Aleknų duktė Gabrielė.
Talentai tikrinosi jėgas su bendraamžiais
2018 03 12
Taurė
Tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose „Vilniaus miesto sporto centro taurė 2018“ dalyvavo 230 atletų iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Lietuvos.
 
Lietuvis pateko į finalinį atrankos etapą
2018 03 20
Atranka
"Miami Open" turnyro atrankoje po atkaklaus pirmojo seto antrąjį sužaidęs nepriekaištingai, Ričardas Berankis įveikė slovaką Norbertą Gombošą.
Vilnius taps teniso trenerių sostine
2018 03 19
Konferencija
Savaitgalį SEB arenoje vyks kasmetinė Baltijos šalių trenerių konferencija – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos teniso sąjungų projektas.
R. Berankis pralaimėjo galingam prancūzui
2018 03 14
Tenisas
Ričardas Berankis neįveikė pirmojo „Challenger“ serijos turnyro Irvinge, JAV, rato, 2:6, 2:6 pralaimėdamas Gillesui Simonui.
Turnyras liko be pinigų
2018 03 15
Pinigai
Dėl KKSRF sprendimo neskirti pinigų Dano Pozniako bokso turnyrui teko mažinti dalyvių skaičių ir atšaukti finalus vienoje iš didžiausių arenų sostinėje.
Jaunieji kovotojai stebino nokdaunais
2018 03 14
Kiokušin karatė
2018 metų Lietuvos kiokušin karatė jaunių (iki 18 metų) čempionate favoritai įrodė, kad neatsitiktinai iš jų yra daug tikimasi.
Prieš kovą dirba su psichologais
2018 03 14
Bušido
Sergejus Maslobojevas prieš kovą su brutaliais nokautais pagarsėjusiu marokiečiu Noureddine‘u Ajnaou laiką skiria poilsiui ir darbui su psichologija.
 
G. Bagdonas Prancūzijoje finišavo 14-as
2018 03 19
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut“ Prancūzijoje G. Bagdonas užėmė 14-ą vietą ir pelnė 15 pasaulio reitingo taškų.
Jaunasis lietuvis treniruojasi su pasaulio elitu
2018 03 16
BMX dviračiai
„Vienas malonumas ir džiaugsmas treniruotis su geriausiais pasaulio BMX sportininkais, būti treniruojamam pasaulio čempiono, – sakė L. Karalius.
Šimtmečio proga mins šimtą kilometrų
2018 03 16
Lenktynės
Geriausi Lietuvoje lenktyniaujantys dviratininkai ir dviračių sporto mėgėjai sezoną atidarys šimtmečiui paminėti skirtose dviratininkų lenktynėse.
Federacija bendradarbiaus su lažybų bendrove
2018 03 16
Parama
Lietuvos rankinio federacija turi naujus partnerius - jais tapo lažybų bendrovė cbet.lt.
Prieš turkes trokšta tik pergalių
2018 03 13
Rinktinė
Vyriausiasis Lietuvos moterų rankinio rinktinės treneris Bo Miltonas Andersenas jau paskelbė merginas, kurios kviečiamos šioms atrankos rungtynėms.
Rankinio lygoje - Vilniaus klubų nesėkmės
2018 03 08
Lietuvos čempionatas
Kauno „KTU“ ekipa namuose 31:25 įveikusi HC „Vilnių“ užsitikrino 5-ąją vietą reguliariajame sezone, o Klaipėdos „Dragūnas“ 31:27 įveikė Vilniaus „Šviesą“.
 
Ant Alpių sniego – bronza
2018 03 19
Sniego tinklinis
Paskutiniame šio sezono Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos atstovai Artūras Vasiljevas ir Marius Malinauskas iškovojo bronzos medalius.
Finale - Alytaus komandos nesėkmė
2018 03 18
Baltijos lyga
Pirmą kartą Baltijos moterų tinklinio čempionato istorijoje medalius iškovojo dvi Lietuvos komandos - Alytaus "Prekyba-Parama" ir Kauno "Kaunas-ASU".
NSTL pirmenybėse - lemiamų kovų metas
2018 03 14
Studentų sportas
Jau trečiadienį startuoja Nacionalinės studentų tinklinio lygos atkrintamosios varžybos, kaip visuomet žadančios įdomias ir atkaklias studentų kovas.
Lietuvišką sėkmę išsinuomojo užsieniečiai
2018 03 15
Rali-krosas
Lenktyninkas Kasparas Navickas Europos ralio kroso čempionate dažniau pasirodys ne kaip lenktynininkas, bet kaip kitų lenktynininkų patarėjas.
Sugrįžęs sieks pagerinti savo paties rekordą
2018 03 14
Moto
Kačerginės „Nemuno žiedo“ rekordininkas, vienas greičiausių Lietuvos motociklininkų Šarūnas Pladas grįžta į galingiausią klasę šalies čempionate.
Tiesia laiptus į profesionalų sportą
2018 03 13
Auto
Vasaros lenktynių sezoną šiemet pradės „Ring Challenge“, kuris į Kačerginės Nemuno žiedo trasą lenktyniauti kvies pradedančiuosius sportininkus.
 
D.Zubrus: „Forma – kaip prieš NHL sezoną“
2018 03 20
Ledo ritulys
Pasaulio čempionatui Kaune besiruošiantis ledo ritulininkas Dainius Zubrus į Lietuvą atvyks po Velykų ir iškart jungsis prie Lietuvos rinktinės.
Lietuvis įsivėlė į muštynes
2018 03 19
Ledo ritulys
25-erių metų Lietuvos ledo ritulio rinktinės nario P. Rulevičiaus Misisipės „Riverkings“ ekipa patyrė du pralaimėjimus SPHL.
Prisiminkime: geriausias lietuvių pasirodymas
2018 03 18
Ledo ritulys
Kviečiame prisiminti 2006 metų pasaulio čempionatą, kuriame Lietuvos rinktinė buvo per žingsnį nuo elitinio pasaulio ledo ritulio čempionato diviziono.
Šiauliuose paaiškėjo Lietuvos čempionai
2018 03 19
Sportiniai šokiai
Lietuvos sportinių šokių čempionate poros varžėsi ne tik dėl medalių, bet ir dėl kelialapių į pasaulio ir Europos čempionatus bei taurių varžybas.
Pagaliau sulaukė palankaus oro
2018 03 19
Jachtos
Lietuvos ledo jachtų taurės varžybose prie starto linijos išsirikiavo virš 40 dalyvių.
V. Ažukaitė pasirodė fantastiškai
2018 03 19
Fechtavimas
Lietuvos fechtuotoja Viktė Ažukaitė iš Suomijos grįžta su dviem bronzos medaliais.
 
LSU nepritaria LSMU siūlymams
2018 03 19
Sporto mokslas
LSU Taryba neeiliniame posėdyje svarstė planus prijungti jį prie LSMU.
Į priekį – su naujomis idėjomis
2018 03 18
Kūno kultūros ir sporto departamente įvyko Lietuvos sporto meistrų asociacijos “Penki žiedai” ataskaitos ir rinkimų konferencija.
Lietuva neteko legendinio teisėjo
2018 03 17
Netektis
Anapilin iškeliavo legendinis Lietuvis regbio teisėjas Alfonsas Grumbinas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas