Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. vasario 14 d. 07:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Galėjau parvežti du aukso medalius“

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje aptemdė netikėtas SSRS rinktinės trenerių sprendimas, užkirtęs lietuvei kelią dar vieno olimpinio aukso link.

V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
Šiuo metu Vida Vencienė yra viena Lietuvos olimpinės misijos Pjongčange vadovių. O lygiai prieš 30 metų, vasario 14-ąją Kalgaryje ji tapo olimpine čempione.

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje iš arti matė laikraščio „Sportas“ korespondentė Marytė Marcinkevičiūtė. 

Pateikiame jos prisiminimus ir to meto pokalbius su V.Venciene ir SSRS rinktinės treneriu.

*  *  *
 
Olimpiados išvakarėse SSRS olimpinė slidinėjimo rinktinė dalyvavo naktinėse lenktynėse Maskvoje, Lužnikuose – taip buvo atsisveikinta su olimpiečiais, vykstančiais į Kalgarį.

V.Vencinė su Svetlana Nageikina ir Tamara Tichonova Lužnikuose vien metu perkirto finišo liniją. 

SSRS olimpiečių palydos įvyko ir Raudonojoje aikštėje, SSRS valstybiniame sporto komitete. 

Į Kalgarį vyko 218 SSRS olimpiečių sportininkų, 34 treneriai, taip pat gydytojai, techniniai darbuotojai. Tarp trenerių buvo ir V. Vencienės treneris, dabar jau šviesaus atminimo Vilmantas Gineitas, vykęs su specialistų grupe. 

Pakeliui į olimpinį Kalgarį V.Vencienė kalbėjo: „Buvo beprotiškai sunku per treniruotes, ypač kilometrus įveikiant sudėtingose Bakurianio trasose. Netgi buvau pradėjusi galvoti, kokio velnio aš tą slidinėjimą pasirinkau. Būčiau sau ramiai bėgiojusi kroso trasose ir nepatyrusi didelių vargų. Didžiausia problema buvo patekti į SSRS rinktinę. Kelialapių siekė šešios stiprios slidininkės. Tikras fenomenas – keturių olimpinių žaidynių čempionė Raisa Smetanina, kuri man buvo didelis autoritetas. Neprasta slidininkė buvau ir aš – jau laimėdavau Pasaulio slidinėjimo taurės varžybas, tapau SSRS čempione. Kai nesunkiai laimėjau paskutiniąsias atrankos varžybas, neabejojau, jog pateksiu į olimpinę rinktinę. 
 
Tiksliai nežinau, kokių distancijų varžybose dalyvausiu Kalgaryje. Per SSRS taurės varžybas išsikovojau teisę rungtyniauti ir estafetėje. 

Asmeninėse varžybose medalį, žinoma, bus sunku pelnyti, daug pajėgių varžovių, o estafetėje mes pasirengusios kovoti dėl aukso. 

Man didelį optimizmą kelia tai, jog Kalgaryje teks rungtyniauti aukštikalnių trasose, kuriose paprastai gerai jaučiuosi. 


Tačiau nerandu sau vietos, kai pagalvoju, o kaip reikės toliau gyventi, grįžus į namus. Būtinai pakviesiu į svečius pasižiūrėti, kokiame „firminiame“‘ kambaryje gyvenu. Trys žingsniai į priekį ir du į šoną. Kambarys – be jokių patogumų, virtuvės, netgi praustis reikia eiti kitur. Negi aš, olimpietė ir SSRS čempionė, nenusipelniau teisės gauti butą?“.

Kai V.Vencienė Kenmoro trasose (apie 100 km nuo Kalgario) finišavo, vos atgaudama kvapą sakė: „Visas jėgas atidaviau, nė trupučiuko jų nepasilikau. Jeigu vėl reikėtų stoti į startą, nė dešimties metrų neįveikčiau“. 

Distancijoje dar šliuožė penkios slidininkės, o švieslentė rodė, kad pirmauja V. Vencienė. Trasoje netrukus liko vienintelė R. Smetanina, kuri galėjo iš mūsų slidininkės atimti aukso medalį. Ji skaičiavo paskutiniuosius distancijos metrus, o prie V.Vencienės jau veržėsi žurnalistų ir fotografų minia. 

Jie skubėjo pasveikinti pirmąją Kalgirio olimpinių žiemos žaidynių čempionę, tuomečio Vilniaus pedagoginio instituto trečiakursę. 

Po finišo visos sportininkės skundėsi, kad Kenmoro trasa buvo ypatingai sunki: statūs pakilimai, sudėtingi nusileidimai. Tik olimpinei čempionei V. Vencienei sunkioje trasoje didesnių keblumų nebuvo. 

„Per 10 dienų, kurias praleidome Kenmore, gerai išstudijavome trasą. Tiesiog mintyse žinojau, kur laukia įnoringas pakilimas ar klastinga nuokalnė.  Leidžiantis nuo kalnų, bijojau vieno: kad tik slidžių apkaustai nelūžtų. Tada būtų sudužusios visos mano svajonės.  Ar aš dabar laiminga? Nežinau. Švieslentėje matau, kad mano pavardė pirmoji, nespėju atsakinėti į jūsų, sporto žurnalistų klausimus, dalinti autografų. Vis dar netikiu, kad aš – olimpinė čempionė“, - kalbėjo V. Vencienė.

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris Aleksandras Grušinas irgi tarė žodį:  „Vida buvo stipresnė už varžoves, ji distancijoje sugebėjo gerai paskirstyti jėgas. Po 5 km jos rezultatas buvo trečias, nuo lyderės buvo atsilikusi 13 sek. Po 7 km ji pakilo į antrą vietą, lyderei pralaiminėdama vos 0,2 sek. Pirmajame penketuke buvo keturios SSRS slidininkės“. 
 
Labai sunki Vidai buvo naktis. Kone visa Lietuva buvo sukalta ant kojų - V. Vencienė pateikė didžiulę staigmeną, pirmą sykį Lietuvos slidinėjimo istorijoje tapo olimpine žiemos čempione. 

Netilo skambučiai, žmonės Vidai linkėjo laimėti dar vieną medalį.  

Ypač daug džiaugsmo olimpinei čempionei suteikė LSSR vadovų telegrama, kuri atnešė žinią, jog Vilniuje jai jau paskirtas butas ir nereikės vargti studentų bendrabutyje. 

Vida Kalgaryje pelnė dar ir bronzos medalį 5 km distancijoje. 

Kam labiausiai dėkinga už šiuos medalius?, - Kenmore paklausiau Vidos
Mamai, treneriams, na, ir Raisai Smetaninai. 

O už ką jai?
Iš jos visada mokausi. Prisiminkit Leik Plesido olimpiadą. Kas vienintelį aukso medalį SSRS rinktinei pelnė? Smetanina. Kalgario olimpinės žaidynės Raisai buvo ketvirtosios. Jai jau 36-eri, o ji Kenmore pelnė sidabro ir bronzos medalius. Man Kalgaryje Raisa pasakė: „Dabar tu, Vida, vesk mūsų slidininkes į pergales“.       

Laukėme dar vieno tavo aukso medalio, bet tavęs, olimpinės čempionės, SSRS rinktinės treneriai estafečių varžyboms neužregistravo, kodėl?
Po mano laimėtų dviejų olimpinių medalių neabejojau, kad vieta kvartete garantuota. 

Iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, kas tos laimingosios keturios slidininkės. Jaučiu, kad treneriai manimi nepasitiki. 

Dar prieš išvykstant mums buvo pasakyta, kad tos slidininkės, kurios rungtyniaus 5 km distancijoje, dalyvaus ir estafečių varžybose. Vis vyliausi ir tikėjausi. 

Tačiau kai man tiesiai šviesiai buvo pasakyta, jog nestartuosiu, nes vieną aukso medali jau turiu ir reikia  leisti apdovanojimais pasidžiaugti ir kitoms.  

Jaučiuosi tarsi karštu vandeniu apiplikinta. Dar nė vienoje olimpiadoje nebuvo atvejo, kad aukso medalio laimėtojai neatsirastų vietos estafečių komandoje. 

Treneriai pirmenybę teikia dar nestartavusioms „čiuožėjoms“, nes čiuožėjo žingsnis greitesnis nei klasikinis stilius. 

Ar labai išgyveni tą neteisybę?
Ne tas žodis. Komandos draugėms tikrai nebūčiau pamaišiusi laimėti aukso medalius. 

Suprasčiau rinktinės trenerius, jeigu taip būtų daroma per eilinės varžybas. Tačiau jeigu taip elgiamasi per olimpines žaidynes, tai SSRS olimpinės rinktinės treneriai tikrai neturi sąžinės.  

Vyliausi, jog į Lietuvą parvešiu du olimpinius medalius. O guk alėjau parvežti dar ir du auksinius.      

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris A. Guščinas taip pakomentavo, kodėl komandoje neatsirado vietos mūsų slidininkei: „Vida šaunuolė, aš tikėjausi, jog ji neapvils. Olimpiadoje ji jau buvo dukart startavusi, jautėsi nuovargis, o rinktinėje dar buvo slidininkių, kurios nebuvo rungtyniavusios ir buvo kupinos jėgų.  Be to, Vida dar nebuvo tobulai įvaldžiusi čiuožėjo žingsnio. O jeigu ji distancijoje palūš, pritrūks jėgų? Kas tada? Olimpiada yra olimpiada, geriau nerizikuoti. Kaip per pasitarimą nusprendė SSRS rinktinės treneriai, taip ir padarėme. Neapsirikome. Tikiuosi, kad Vida ateityje bus viena iš tų SSRS rinktinės slidininkių, kuri gerai rungtyniaus ir klasikiniu, ir čiuožėjo žingsniu“.  
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
LMKL - netikėta "Fortūnos" pergalė
2018 02 23
LMKL
"Fortūnos" krepšininkės panašu, perprato Lietuvos moterų krepšinio lygos (LMKL) čempionių "Sūduvos" strategijas ir įveikė jas antrą kartą šį sezoną.
Auklėtinius motyvavo neįprastu būdu
2018 02 23
MKL
SKM treneris Donatas Sabaliauskas savo auklėtinius motyvavo kino teatre, kur visa komanda stebėjo A. Matelio dokumentinį filmą „Nuostabieji lūzeriai".
"Žalgiris" - per žingsnį nuo atkrintamųjų
2018 02 23
Eurolyga
Penki kauniečiai pelnė dviženklį taškų skaičių ir Kauno „Žalgiris“ žengė dar vieną žingsnį Eurolygos atkrintamųjų varžybų link.
 
A lyga: šalta pradžia ir intrigos nuojauta
2018 02 23
A lyga
Lietuvos čempionato startas: su neoficialiu vadovu, legionierių antplūdžiu, aistruolių nepasitenkinimu, nežinia dėl komandų galimybių.
"LFF darbas - kažkoks nesusipratimas"
2018 02 23
A lyga
Itin atviras interviu su "Stumbro" treneriu Marianu Barreto: „Šiemet konstruojame kitokią komandą".
"Jonava" taikosi į A lygos medalius
2018 02 22
A lyga
"Laukia įdomus sezonas, būsime patrauklūs žiūrovams, sunkus priešininkas varžovams ir, manau, džiaugsimės pergalėmis", - sako "Jonavos" žaidėjas L. Stonkus
A. Palšytė: "Reikia būti optimistais"
2018 02 22
Lengvoji atletika
Per tradicines „Cosma“ lengvosios atletikos sporto klubo varžybas netrūko atkaklių kovų ir gerų rezultatų.
Kvietimą padovanojo praeities pergalės
2018 02 22
Kvietimas
Pasaulio lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionate Lietuvai atstovaus dvi lengvaatletės - vardinio kvietimo sulaukė Dovilė Dzindzaletaitė.
Su Lietuvos rekordu - į pasaulio čempionatą
2018 02 19
Bėgimas
Šveicarijoje Agnės Šerkšnienės pagerintas Lietuvos rekordas virto ir gimtadienio dovana, ir bilietu į pasaulio čempionatą.
 
Lietuviams - pajėgių rinktinių iššūkis
2018 02 23
Stalo tenisas
Lietuvos stalo teniso rinktinės pradeda atranką į Europos čempionatą - kitą savaitę Vilniuje moterys susitiks su suomėmis, o vyrai - su azerbaidžaniečiais.
Klaipėdoje - teniso taurės batalijos
2018 02 20
Taurė
Visą šventinį savaitgalį Klaipėdos Vakarų teniso arena skendo Lietuvos vėliavos spalvose.
Turėjęs iniciatyvą nusileido prancūzui
2018 02 12
Tenisas
Puikią sportinę formą demonstruojantis Ričardas Berankis nusileido prancūzui Pierre-Hugues Herbertui (ATP-76) ir baigė pasirodymą Roterdame.
Čempionate laikysis olimpinės krypties
2018 02 22
Kiokušin karatė
„Lietuvos čempionate laikysimės sistemos, kuri bus taikoma ir olimpinėse karatė varžybose, - sakė LKKF garbės prezidentas Romas Vitkauskas.
Lietuvio laukia Latvijos čempiono iššūkis
2018 02 22
Bušido
Galingojo latvio iššūkio nepabūgęs Martynas Jasiūnas: pergalė bus mano.
Lietuviui - nokautų eksperto iššūkis
2018 02 19
Bušido
Tarptautinio bušido turnyro "KOK'55 WORLD GP" pagrindinėje vakaro kovoje susikaus Sergejus Maslobojevas ir marokietis Noureddine'as Ajnaojus.
 
Pristatyta „Lietuvos plento taurė“
2018 02 17
Kuluaruose
Artėjantį dviračių sporto sezoną aptarė devynių A grupės komandų nariai, kurie vėliau susirungė parodomosiose lenktynėse ant stacionarių dviračių.
Po pirmenybių - pokyčiai reitinguose
2018 01 26
Dviračiai
UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į penkis geriausiųjų dešimtukus.
Kovoja ir su varžovėmis, ir su jauduliu
2018 01 23
Trekas
„Nuo praėjusių metų spalį vykusio Europos čempionato jaučiuosi vis geriau ir geriau“, - teigia jau 34 Pasaulio taurės medalius iškovojusi S.Krupeckaitė.
Pusfinaliuose intrigos netrūko
2018 02 17
Taurė
Nors abejas LRF vyrų taurės turnyro pusfinalio kovas laimėjo išankstiniai favoritai, tačiau tiek Dragūnas“, tiek „Granitas–Karys“ turėjo daug vargo.
Pusfinalis - be staigmenų
2018 02 17
Rankinis
LRF moterų taurės finale susitiks "Garliavos-SC Cascada" ir "ACME-Žalgirio" rankininkės.
Į kovą stos visi sezono lyderiai
2018 02 15
Rankinis
Dėl LRF taurės Alytuje rungs Vilniaus "Šviesos", Klaipėdos "Dragūno", Kauno "Granito-Kario" ir vietos "Varsos-Stronglaso" rankininkai.
 
Žygį sustabdė olimpinis vicečempionas
2018 02 23
Paplūdimio tinklinis
Vos 108-ąją vietą pasaulio reitinge užimantys lietuviai Irane iškovojo tris pergales ir suklupo tik prieš itin galingą latvių duetą.
Vilniuje vyks pirmoji tinklinio konferencija
2018 02 23
Konferencija
Tinklinio konferencijoje – nuo pasaulio meistrų čempionių iki sniego tinklinio perspektyvų.
Puikiai žaidžiantys lietuviai nukovė latvius
2018 02 23
Paplūdimio tinklinis
Fantastiškai žaidžiantys tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis žengė į Irane vykstančių varžybų ketvirtfinalį.
Svajonė - finišas pasaulio čempionate
2018 02 23
Interviu
Lenktyninkas Deividas Jocius svajoja ne apie Dakaro ralį, Le Mano 24 valandų lenktynes ar Formulę 1, o apie pasaulio ralio čempionatą.
Visi atsakymai - paskutiniame ture
2018 02 22
Kartingai
Sekmadienį, vasario 25 dieną, Aukštadvario kartodrome vyks LKF „Žiemos taurės“ 5-ojo etapo varžybos.
Švedijos ralyje - sėkmingas lietuvių finišas
2018 02 19
Ralis
Lietuvai atstovaujantys lenktynininkai Deividas Jocius ir Donatas Zvicevičius sėkmingai pasiekė finišą Švedijos ralyje.
 
Balanso tarp mamos ir trenerės paieškos
2018 02 23
Veidas
Jei Lietuvos slidininkų trenerė Kazimiera Strolienė rašytų autobiografiją, ji būtų stora ir pilna istorijų – linksmų, liūdnų, įkvepiančių, intriguojančių.
Čempionate - triuškinama kauniečių pergalė
2018 02 22
Ledo ritulys
"Kaunas Hockey" ledo ritulininkai klaipėdiečiams atseikėjo 11 įvarčių ir šventė triuškinamą pergalę.
Per uždarymą vėliavą neš kalnų slidininkas
2018 02 22
Pjongčangas 2018
„Net neįsivaizdavau, kad turėsiu galimybė nešti savo gimtinės vėliavą prieš viso pasaulio akis,“ – teigė Lietuvos vėliavnešiu tapęs 18-metis A.Drukarovas.
Iššūkis lietuviams - rungtynės su olandais
2018 02 21
Vandensvydis
Po Lietuvos vandensvydžio čempionato pirmo turo kovų dabar visas dėmesys sukoncentruotas į Europos čempionato atrankos turnyro rungtynes su olandais.
Į priekį praleido tik rusus
2018 02 21
Kanupolas
Alytuje vyko tradicinis tarptautinis kanupolo turnyras „Alytaus taurė 2018“, kuriame puikiai pasirodė šeimininkų komandos.
Dominavo ir Europoje, ir Baltijos šalyse
2018 02 20
Šaudymas iš lanko
Meda Večkytė tapo Europos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempione, o jos tautiečiai pergales skynė ir Baltijos šalių čempionate.
 
Suvažiavime - ir apie moklsą, ir apie sportą
2018 02 23
Suvažiavimas
Per Lietuvos olimpinės akademijos suvažiavimą Vilniuje jos prezidentas Artūras Poviliūnas kvietė būti kartu, tikėdamas, kad tik tada sėkmė ateis į namus.
Prezidentų kadencijas ribos nauja tvarka
2018 02 21
Federacijos
Antradienį Vilniuje įvyko Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) 2018 metų ataskaitinis suvažiavimas.
Netektis irkluotojų šeimoje
2018 02 19
Netektis
Baidarių ir kanojų irklavimo šeimoje – skaudi netektis: pirmadienio rytą staiga mirė įžymus Lietuvos baidarių irklavimo treneris Vytautas Narkevičius.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas