Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. vasario 14 d. 07:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Galėjau parvežti du aukso medalius“

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje aptemdė netikėtas SSRS rinktinės trenerių sprendimas, užkirtęs lietuvei kelią dar vieno olimpinio aukso link.

V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
Šiuo metu Vida Vencienė yra viena Lietuvos olimpinės misijos Pjongčange vadovių. O lygiai prieš 30 metų, vasario 14-ąją Kalgaryje ji tapo olimpine čempione.

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje iš arti matė laikraščio „Sportas“ korespondentė Marytė Marcinkevičiūtė. 

Pateikiame jos prisiminimus ir to meto pokalbius su V.Venciene ir SSRS rinktinės treneriu.

*  *  *
 
Olimpiados išvakarėse SSRS olimpinė slidinėjimo rinktinė dalyvavo naktinėse lenktynėse Maskvoje, Lužnikuose – taip buvo atsisveikinta su olimpiečiais, vykstančiais į Kalgarį.

V.Vencinė su Svetlana Nageikina ir Tamara Tichonova Lužnikuose vien metu perkirto finišo liniją. 

SSRS olimpiečių palydos įvyko ir Raudonojoje aikštėje, SSRS valstybiniame sporto komitete. 

Į Kalgarį vyko 218 SSRS olimpiečių sportininkų, 34 treneriai, taip pat gydytojai, techniniai darbuotojai. Tarp trenerių buvo ir V. Vencienės treneris, dabar jau šviesaus atminimo Vilmantas Gineitas, vykęs su specialistų grupe. 

Pakeliui į olimpinį Kalgarį V.Vencienė kalbėjo: „Buvo beprotiškai sunku per treniruotes, ypač kilometrus įveikiant sudėtingose Bakurianio trasose. Netgi buvau pradėjusi galvoti, kokio velnio aš tą slidinėjimą pasirinkau. Būčiau sau ramiai bėgiojusi kroso trasose ir nepatyrusi didelių vargų. Didžiausia problema buvo patekti į SSRS rinktinę. Kelialapių siekė šešios stiprios slidininkės. Tikras fenomenas – keturių olimpinių žaidynių čempionė Raisa Smetanina, kuri man buvo didelis autoritetas. Neprasta slidininkė buvau ir aš – jau laimėdavau Pasaulio slidinėjimo taurės varžybas, tapau SSRS čempione. Kai nesunkiai laimėjau paskutiniąsias atrankos varžybas, neabejojau, jog pateksiu į olimpinę rinktinę. 
 
Tiksliai nežinau, kokių distancijų varžybose dalyvausiu Kalgaryje. Per SSRS taurės varžybas išsikovojau teisę rungtyniauti ir estafetėje. 

Asmeninėse varžybose medalį, žinoma, bus sunku pelnyti, daug pajėgių varžovių, o estafetėje mes pasirengusios kovoti dėl aukso. 

Man didelį optimizmą kelia tai, jog Kalgaryje teks rungtyniauti aukštikalnių trasose, kuriose paprastai gerai jaučiuosi. 


Tačiau nerandu sau vietos, kai pagalvoju, o kaip reikės toliau gyventi, grįžus į namus. Būtinai pakviesiu į svečius pasižiūrėti, kokiame „firminiame“‘ kambaryje gyvenu. Trys žingsniai į priekį ir du į šoną. Kambarys – be jokių patogumų, virtuvės, netgi praustis reikia eiti kitur. Negi aš, olimpietė ir SSRS čempionė, nenusipelniau teisės gauti butą?“.

Kai V.Vencienė Kenmoro trasose (apie 100 km nuo Kalgario) finišavo, vos atgaudama kvapą sakė: „Visas jėgas atidaviau, nė trupučiuko jų nepasilikau. Jeigu vėl reikėtų stoti į startą, nė dešimties metrų neįveikčiau“. 

Distancijoje dar šliuožė penkios slidininkės, o švieslentė rodė, kad pirmauja V. Vencienė. Trasoje netrukus liko vienintelė R. Smetanina, kuri galėjo iš mūsų slidininkės atimti aukso medalį. Ji skaičiavo paskutiniuosius distancijos metrus, o prie V.Vencienės jau veržėsi žurnalistų ir fotografų minia. 

Jie skubėjo pasveikinti pirmąją Kalgirio olimpinių žiemos žaidynių čempionę, tuomečio Vilniaus pedagoginio instituto trečiakursę. 

Po finišo visos sportininkės skundėsi, kad Kenmoro trasa buvo ypatingai sunki: statūs pakilimai, sudėtingi nusileidimai. Tik olimpinei čempionei V. Vencienei sunkioje trasoje didesnių keblumų nebuvo. 

„Per 10 dienų, kurias praleidome Kenmore, gerai išstudijavome trasą. Tiesiog mintyse žinojau, kur laukia įnoringas pakilimas ar klastinga nuokalnė.  Leidžiantis nuo kalnų, bijojau vieno: kad tik slidžių apkaustai nelūžtų. Tada būtų sudužusios visos mano svajonės.  Ar aš dabar laiminga? Nežinau. Švieslentėje matau, kad mano pavardė pirmoji, nespėju atsakinėti į jūsų, sporto žurnalistų klausimus, dalinti autografų. Vis dar netikiu, kad aš – olimpinė čempionė“, - kalbėjo V. Vencienė.

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris Aleksandras Grušinas irgi tarė žodį:  „Vida buvo stipresnė už varžoves, ji distancijoje sugebėjo gerai paskirstyti jėgas. Po 5 km jos rezultatas buvo trečias, nuo lyderės buvo atsilikusi 13 sek. Po 7 km ji pakilo į antrą vietą, lyderei pralaiminėdama vos 0,2 sek. Pirmajame penketuke buvo keturios SSRS slidininkės“. 
 
Labai sunki Vidai buvo naktis. Kone visa Lietuva buvo sukalta ant kojų - V. Vencienė pateikė didžiulę staigmeną, pirmą sykį Lietuvos slidinėjimo istorijoje tapo olimpine žiemos čempione. 

Netilo skambučiai, žmonės Vidai linkėjo laimėti dar vieną medalį.  

Ypač daug džiaugsmo olimpinei čempionei suteikė LSSR vadovų telegrama, kuri atnešė žinią, jog Vilniuje jai jau paskirtas butas ir nereikės vargti studentų bendrabutyje. 

Vida Kalgaryje pelnė dar ir bronzos medalį 5 km distancijoje. 

Kam labiausiai dėkinga už šiuos medalius?, - Kenmore paklausiau Vidos
Mamai, treneriams, na, ir Raisai Smetaninai. 

O už ką jai?
Iš jos visada mokausi. Prisiminkit Leik Plesido olimpiadą. Kas vienintelį aukso medalį SSRS rinktinei pelnė? Smetanina. Kalgario olimpinės žaidynės Raisai buvo ketvirtosios. Jai jau 36-eri, o ji Kenmore pelnė sidabro ir bronzos medalius. Man Kalgaryje Raisa pasakė: „Dabar tu, Vida, vesk mūsų slidininkes į pergales“.       

Laukėme dar vieno tavo aukso medalio, bet tavęs, olimpinės čempionės, SSRS rinktinės treneriai estafečių varžyboms neužregistravo, kodėl?
Po mano laimėtų dviejų olimpinių medalių neabejojau, kad vieta kvartete garantuota. 

Iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, kas tos laimingosios keturios slidininkės. Jaučiu, kad treneriai manimi nepasitiki. 

Dar prieš išvykstant mums buvo pasakyta, kad tos slidininkės, kurios rungtyniaus 5 km distancijoje, dalyvaus ir estafečių varžybose. Vis vyliausi ir tikėjausi. 

Tačiau kai man tiesiai šviesiai buvo pasakyta, jog nestartuosiu, nes vieną aukso medali jau turiu ir reikia  leisti apdovanojimais pasidžiaugti ir kitoms.  

Jaučiuosi tarsi karštu vandeniu apiplikinta. Dar nė vienoje olimpiadoje nebuvo atvejo, kad aukso medalio laimėtojai neatsirastų vietos estafečių komandoje. 

Treneriai pirmenybę teikia dar nestartavusioms „čiuožėjoms“, nes čiuožėjo žingsnis greitesnis nei klasikinis stilius. 

Ar labai išgyveni tą neteisybę?
Ne tas žodis. Komandos draugėms tikrai nebūčiau pamaišiusi laimėti aukso medalius. 

Suprasčiau rinktinės trenerius, jeigu taip būtų daroma per eilinės varžybas. Tačiau jeigu taip elgiamasi per olimpines žaidynes, tai SSRS olimpinės rinktinės treneriai tikrai neturi sąžinės.  

Vyliausi, jog į Lietuvą parvešiu du olimpinius medalius. O guk alėjau parvežti dar ir du auksinius.      

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris A. Guščinas taip pakomentavo, kodėl komandoje neatsirado vietos mūsų slidininkei: „Vida šaunuolė, aš tikėjausi, jog ji neapvils. Olimpiadoje ji jau buvo dukart startavusi, jautėsi nuovargis, o rinktinėje dar buvo slidininkių, kurios nebuvo rungtyniavusios ir buvo kupinos jėgų.  Be to, Vida dar nebuvo tobulai įvaldžiusi čiuožėjo žingsnio. O jeigu ji distancijoje palūš, pritrūks jėgų? Kas tada? Olimpiada yra olimpiada, geriau nerizikuoti. Kaip per pasitarimą nusprendė SSRS rinktinės treneriai, taip ir padarėme. Neapsirikome. Tikiuosi, kad Vida ateityje bus viena iš tų SSRS rinktinės slidininkių, kuri gerai rungtyniaus ir klasikiniu, ir čiuožėjo žingsniu“.  
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Žalgiris“ tiesiu keliu žengė į pusfinalį
2018 05 25
LKL
Antrojo kėlinio pabaigoje pabėgęs Kauno "Žalgiris" dar kartą įrodė savo pranašumą prieš Kėdainių "Nevėžį" ir žengė į pusfinalį be didesnių sunkumų.
Jimmy Baronas grįžta į rikiuotę
2018 05 25
LKL
„Lietuvos ryto“ stovykloje geros naujienos: J. Baronas į aikštę sugrįš pirmai pusfinalio dvikovai su "Neptūnu".
„Žalgiris“ - per žingsnį nuo pusfinalio
2018 05 24
LKL
Kauno „Žalgiris“ užtikrinta pergale 96:75 Kėdainiuose prieš "Nevėžį" ketvirtfinalyje pažymėjo sugrįžimą į „Betsafe-LKL“ čempionato kovas.
 
Lietuvos rinktinėje – naujas žaidėjas
2018 05 25
Rinktinė
Artėjant Baltijos taurės varžyboms, į Lietuvos nacionalinę rinktinę pakviestas dar vienas futbolininkas.
Iš tarptautinio turnyro – nenugalėti
2018 05 25
Jaunimas
STIHL jaunieji futbolininkai sėkmingai rungtyniavo turnyre Prancūzijoje.
„Sūduva“ tvirtai žengė į aštuntfinalį
2018 05 25
LFF taurė
A lygos čempionė Marijampolės „Sūduva“ LFF taurės turnyre nesunkiai susitvarkė su „Šiaulių“ komandą
„Cosma“ kyla į kovą
2018 05 24
Lengvoji atletika
Prestižinėse varžybose dalyvausiantis pajėgiausias Lietuvos lengvosios atletikos klubas yra pajėgiausios sudėties jo istorijoje.
Lengvaatlečių varžybose – rankininkų rekordai
2018 05 23
Žaidynės
Vilniaus gimnazistų sporto žaidynėse ketvirtus metus iš eilės komandų įskaitoje triumfavo Simono Daukanto gimnazijos atstovai.
Bėgikių tikslas - olimpinės žaidynės
2018 05 23
Bėgimas
Svajonė ar realybė? Lietuvos bėgikių estafetės komanda sieks prasibrauti į olimpines žaidynes.
 
"Bobų pavasario" dalyves palaikė vyrai
2018 05 14
Turnyras
Nei teniso ir padelio turnyro „Bobų pavasaris Dubingiuose 2018“ organizatoriams, nei žaidėjoms nereikėjo rūpintis prognozėmis: oras buvo tiesiog tobulas.
Moterys laimėjo, vyrai suklupo
2018 05 04
Svetur
Lietuvos paplūdimio tinklininkės pergale startavo turnyre Kambodžoje, o Turkijoje mūsų šalies vyrų duetas nepateko į aštuntfinalį.
Lietuvio ir lenko dueto triumfas
2018 05 04
Turnyras
Vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų Matas Vasiliauskas tapo ITF jaunių turnyro nugalėtoju.
Lietuvis teisėjaus jaunimo olimpiadoje
2018 05 24
Boksas
Gintaras Šniukšta tapo pirmuoju Lietuvos bokso teisėju, dirbsiančiu jaunimo olimpinėse žaidynėse.
Švedijoje – visų spalvų apdovanojimai
2018 05 22
Imtynės
Europos Šiaurės šalių imtynių čempionate lietuvės iškovojo penkis medalius.
Penki lietuviai apgynė namų sienas
2018 05 19
Boksas
Algirdo Šociko vardo turnyre Kaune lietuviai laimėjo penkis finalus iš devynių.
 
Prancūzijoje - geriausias pasiekimas šį sezoną
2018 05 26
Lenktynės
Prancūzijoje surengtose moterų dviračių lenktynėse "La Classique Morbihan" (UCI I kategorija) puikiai pasirodė Rasa Leleivytė ("Aromitalia Vaiano"). Ji finišavo antra ir pelnė 85 pasaulio reitingo taškus.
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2018 05 22
MTB
Druskininkuose sekmadienį prasidėjo 2018 metų „Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės“ sezonas.
Sezonas startuoja Druskininkuose
2018 05 20
MTB
Azartiškas varžybas lydės ir didžiulė MTB dviratininkų mugė: čia bus galima išbandyti pardavėjų siūlomus dviračius, gauti konsultaciją, detalių, aprangos.
Kaune pagerbti geriausi rankininkai
2018 05 24
Rankinis
Oficialiame Lietuvos vyrų bei moterų rankinio lygų uždaryme buvo pagerbti nugalėtojai ir prizininkai, apdovanoti geriausi šalies metų rankininkai.
„Dragūnui“ norisi didesnių iššūkių
2018 05 21
Žvilgsnis
„Kartais susidaro įspūdis, kad mes jau išaugome savo kelnaites ir norisi didesnių iššūkių, bent jau man kaip treneriui“, - tegia treneris A.Juškėnas.
Titulas sugrįžo į Kauną
2018 05 16
Moterų rankinis
LMRL pirmenybių finalo seriją 3:0 laimėjusios Kauno "ACME-Žalgiris" rankininkės po metų pertraukos susigrąžino čempionių titulą.
 
Monika Povilaitytė: „Aš laukiuosi“
2018 05 25
Situacija
Pirmagimio besilaukianti Monika Povilaitytė stabdo tinklininkės karjerą, tad Ievai Dumbauskaitei teks pratintis prie kitų partnerių.
Džiaugiasi Prancūzijos elite įgyta patirtimi
2018 05 23
Moterų tinklinis
Viena geriausių Lietuvos tinklininkių Monika Šalkutė šį sezoną išbandė savo jėgas aukščiausioje Prancūzijos lygoje.
Lietuviai nusileido elito duetui
2018 05 18
Paplūdimio tinklinis
FIVB keturių žvaigždučių serijos paplūdimio teniso turnyro "Itapema World Tour" G grupėje užėmė antrąją vietą.
Motokrosas – kaip dėlionė
2018 05 25
Motokrosas
Lietuvos motokroso čempionas: "Daug talentingų motociklininkų nieko nepasiekė, nes galvojo, kad užtenka vien talento".
„Press ralyje“ – amžinų varžovų akistata
2018 05 25
Ralis
Amžinieji „Press ralio“ varžovai E. Babelis ir T. Markelevičius kovoja dėl kiekvienos sekundės dalies
10 įdomių „Formula Junior“ faktų
2018 05 24
Lenktynės
Birželio 3 d. Lietuvoje įvyks įdomus automobilių sporto renginys – „Nemuno Žiedo“ trasoje Kačerginėje lenktyniaus net 40 dar nematyti bolidų.
 
Lietuvos rinktinė kovos Kazachstane
2018 05 18
Ledo ritulys
Pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato I pakopos A grupės varžybos, kuriose debiutuos lietuviai, vyks Astanoje. Lietuvoje vyks 18-mečių turnyras.
Lietuva taikosi į net tris čempionatus
2018 05 16
Ledo ritulys
Lietuviai pretenduoja rengti kitų metų saugusiųjų, 20-mečių ir 18-mečių pasaulio ledo ritulio čempionatus.
Po metų - akistata su kaimynais
2018 05 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai, patekę į pasaulio pirmenybių IA divizioną, jame varžysis su iš elitinio diviziono iškritusiais baltarusiais bei korėjiečiais.
Tęsia imtynių tradicijas
2018 05 26
Imtynės
Gegužės 26 dieną Anykščiuose vyko tarptautinis graikų-romėnų imtynių turnyras „Anykščiai Cup“, kuriame dalyvavo per šimtą sportininkų.
Riedulininkės pradėjo sezono kovas
2018 05 26
Riedulys
Prasidėjo 2017-2018 metų Lietuvos moterų žolės riedulio čempionato finalų serijos iki 2 pergalių.
J. Kinderiui savo vietos pagerinti nepavyko
2018 05 26
Penkiakovė
Bulgarijos sostinėje Sofijoje įvykusiame šiuolaikinės penkiakovės Pasaulio taurės IV etapo vyrų varžybų finale Justinas Kinderis užėmė 17-ąją vietą.
 
Šiauliuose atidaryta moderni sporto salė
2018 05 26
Atidarymas
Šiaulių sporto gimnazijos pašonėje per kiek daugiau nei pusantrų metų išdygo kone moderniausias šalyje sporto statinys.
Pramogavo su futbolo žvaigžde
2018 05 25
Akademija
Prieš rinktinės stovyklą Arvydas Novikovas pramogavo su BFA bendruomene.
Ekstremaliems vaikams - azartiška stovykla
2018 05 25
Stovykla
Vaikus, svajojančius tapti lenktynininkais, kviečia į vasaros stovyklą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas