Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. vasario 14 d. 07:04 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

„Galėjau parvežti du aukso medalius“

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje aptemdė netikėtas SSRS rinktinės trenerių sprendimas, užkirtęs lietuvei kelią dar vieno olimpinio aukso link.

V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
V.Vencienė Kalgario olimpinėje trasoje.
Šiuo metu Vida Vencienė yra viena Lietuvos olimpinės misijos Pjongčange vadovių. O lygiai prieš 30 metų, vasario 14-ąją Kalgaryje ji tapo olimpine čempione.

Vidos Vencienės triumfą Kalgaryje iš arti matė laikraščio „Sportas“ korespondentė Marytė Marcinkevičiūtė. 

Pateikiame jos prisiminimus ir to meto pokalbius su V.Venciene ir SSRS rinktinės treneriu.

*  *  *
 
Olimpiados išvakarėse SSRS olimpinė slidinėjimo rinktinė dalyvavo naktinėse lenktynėse Maskvoje, Lužnikuose – taip buvo atsisveikinta su olimpiečiais, vykstančiais į Kalgarį.

V.Vencinė su Svetlana Nageikina ir Tamara Tichonova Lužnikuose vien metu perkirto finišo liniją. 

SSRS olimpiečių palydos įvyko ir Raudonojoje aikštėje, SSRS valstybiniame sporto komitete. 

Į Kalgarį vyko 218 SSRS olimpiečių sportininkų, 34 treneriai, taip pat gydytojai, techniniai darbuotojai. Tarp trenerių buvo ir V. Vencienės treneris, dabar jau šviesaus atminimo Vilmantas Gineitas, vykęs su specialistų grupe. 

Pakeliui į olimpinį Kalgarį V.Vencienė kalbėjo: „Buvo beprotiškai sunku per treniruotes, ypač kilometrus įveikiant sudėtingose Bakurianio trasose. Netgi buvau pradėjusi galvoti, kokio velnio aš tą slidinėjimą pasirinkau. Būčiau sau ramiai bėgiojusi kroso trasose ir nepatyrusi didelių vargų. Didžiausia problema buvo patekti į SSRS rinktinę. Kelialapių siekė šešios stiprios slidininkės. Tikras fenomenas – keturių olimpinių žaidynių čempionė Raisa Smetanina, kuri man buvo didelis autoritetas. Neprasta slidininkė buvau ir aš – jau laimėdavau Pasaulio slidinėjimo taurės varžybas, tapau SSRS čempione. Kai nesunkiai laimėjau paskutiniąsias atrankos varžybas, neabejojau, jog pateksiu į olimpinę rinktinę. 
 
Tiksliai nežinau, kokių distancijų varžybose dalyvausiu Kalgaryje. Per SSRS taurės varžybas išsikovojau teisę rungtyniauti ir estafetėje. 

Asmeninėse varžybose medalį, žinoma, bus sunku pelnyti, daug pajėgių varžovių, o estafetėje mes pasirengusios kovoti dėl aukso. 

Man didelį optimizmą kelia tai, jog Kalgaryje teks rungtyniauti aukštikalnių trasose, kuriose paprastai gerai jaučiuosi. 


Tačiau nerandu sau vietos, kai pagalvoju, o kaip reikės toliau gyventi, grįžus į namus. Būtinai pakviesiu į svečius pasižiūrėti, kokiame „firminiame“‘ kambaryje gyvenu. Trys žingsniai į priekį ir du į šoną. Kambarys – be jokių patogumų, virtuvės, netgi praustis reikia eiti kitur. Negi aš, olimpietė ir SSRS čempionė, nenusipelniau teisės gauti butą?“.

Kai V.Vencienė Kenmoro trasose (apie 100 km nuo Kalgario) finišavo, vos atgaudama kvapą sakė: „Visas jėgas atidaviau, nė trupučiuko jų nepasilikau. Jeigu vėl reikėtų stoti į startą, nė dešimties metrų neįveikčiau“. 

Distancijoje dar šliuožė penkios slidininkės, o švieslentė rodė, kad pirmauja V. Vencienė. Trasoje netrukus liko vienintelė R. Smetanina, kuri galėjo iš mūsų slidininkės atimti aukso medalį. Ji skaičiavo paskutiniuosius distancijos metrus, o prie V.Vencienės jau veržėsi žurnalistų ir fotografų minia. 

Jie skubėjo pasveikinti pirmąją Kalgirio olimpinių žiemos žaidynių čempionę, tuomečio Vilniaus pedagoginio instituto trečiakursę. 

Po finišo visos sportininkės skundėsi, kad Kenmoro trasa buvo ypatingai sunki: statūs pakilimai, sudėtingi nusileidimai. Tik olimpinei čempionei V. Vencienei sunkioje trasoje didesnių keblumų nebuvo. 

„Per 10 dienų, kurias praleidome Kenmore, gerai išstudijavome trasą. Tiesiog mintyse žinojau, kur laukia įnoringas pakilimas ar klastinga nuokalnė.  Leidžiantis nuo kalnų, bijojau vieno: kad tik slidžių apkaustai nelūžtų. Tada būtų sudužusios visos mano svajonės.  Ar aš dabar laiminga? Nežinau. Švieslentėje matau, kad mano pavardė pirmoji, nespėju atsakinėti į jūsų, sporto žurnalistų klausimus, dalinti autografų. Vis dar netikiu, kad aš – olimpinė čempionė“, - kalbėjo V. Vencienė.

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris Aleksandras Grušinas irgi tarė žodį:  „Vida buvo stipresnė už varžoves, ji distancijoje sugebėjo gerai paskirstyti jėgas. Po 5 km jos rezultatas buvo trečias, nuo lyderės buvo atsilikusi 13 sek. Po 7 km ji pakilo į antrą vietą, lyderei pralaiminėdama vos 0,2 sek. Pirmajame penketuke buvo keturios SSRS slidininkės“. 
 
Labai sunki Vidai buvo naktis. Kone visa Lietuva buvo sukalta ant kojų - V. Vencienė pateikė didžiulę staigmeną, pirmą sykį Lietuvos slidinėjimo istorijoje tapo olimpine žiemos čempione. 

Netilo skambučiai, žmonės Vidai linkėjo laimėti dar vieną medalį.  

Ypač daug džiaugsmo olimpinei čempionei suteikė LSSR vadovų telegrama, kuri atnešė žinią, jog Vilniuje jai jau paskirtas butas ir nereikės vargti studentų bendrabutyje. 

Vida Kalgaryje pelnė dar ir bronzos medalį 5 km distancijoje. 

Kam labiausiai dėkinga už šiuos medalius?, - Kenmore paklausiau Vidos
Mamai, treneriams, na, ir Raisai Smetaninai. 

O už ką jai?
Iš jos visada mokausi. Prisiminkit Leik Plesido olimpiadą. Kas vienintelį aukso medalį SSRS rinktinei pelnė? Smetanina. Kalgario olimpinės žaidynės Raisai buvo ketvirtosios. Jai jau 36-eri, o ji Kenmore pelnė sidabro ir bronzos medalius. Man Kalgaryje Raisa pasakė: „Dabar tu, Vida, vesk mūsų slidininkes į pergales“.       

Laukėme dar vieno tavo aukso medalio, bet tavęs, olimpinės čempionės, SSRS rinktinės treneriai estafečių varžyboms neužregistravo, kodėl?
Po mano laimėtų dviejų olimpinių medalių neabejojau, kad vieta kvartete garantuota. 

Iki paskutinės akimirkos nebuvo aišku, kas tos laimingosios keturios slidininkės. Jaučiu, kad treneriai manimi nepasitiki. 

Dar prieš išvykstant mums buvo pasakyta, kad tos slidininkės, kurios rungtyniaus 5 km distancijoje, dalyvaus ir estafečių varžybose. Vis vyliausi ir tikėjausi. 

Tačiau kai man tiesiai šviesiai buvo pasakyta, jog nestartuosiu, nes vieną aukso medali jau turiu ir reikia  leisti apdovanojimais pasidžiaugti ir kitoms.  

Jaučiuosi tarsi karštu vandeniu apiplikinta. Dar nė vienoje olimpiadoje nebuvo atvejo, kad aukso medalio laimėtojai neatsirastų vietos estafečių komandoje. 

Treneriai pirmenybę teikia dar nestartavusioms „čiuožėjoms“, nes čiuožėjo žingsnis greitesnis nei klasikinis stilius. 

Ar labai išgyveni tą neteisybę?
Ne tas žodis. Komandos draugėms tikrai nebūčiau pamaišiusi laimėti aukso medalius. 

Suprasčiau rinktinės trenerius, jeigu taip būtų daroma per eilinės varžybas. Tačiau jeigu taip elgiamasi per olimpines žaidynes, tai SSRS olimpinės rinktinės treneriai tikrai neturi sąžinės.  

Vyliausi, jog į Lietuvą parvešiu du olimpinius medalius. O guk alėjau parvežti dar ir du auksinius.      

SSRS moterų rinktinės vyr. treneris A. Guščinas taip pakomentavo, kodėl komandoje neatsirado vietos mūsų slidininkei: „Vida šaunuolė, aš tikėjausi, jog ji neapvils. Olimpiadoje ji jau buvo dukart startavusi, jautėsi nuovargis, o rinktinėje dar buvo slidininkių, kurios nebuvo rungtyniavusios ir buvo kupinos jėgų.  Be to, Vida dar nebuvo tobulai įvaldžiusi čiuožėjo žingsnio. O jeigu ji distancijoje palūš, pritrūks jėgų? Kas tada? Olimpiada yra olimpiada, geriau nerizikuoti. Kaip per pasitarimą nusprendė SSRS rinktinės treneriai, taip ir padarėme. Neapsirikome. Tikiuosi, kad Vida ateityje bus viena iš tų SSRS rinktinės slidininkių, kuri gerai rungtyniaus ir klasikiniu, ir čiuožėjo žingsniu“.  
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Kaunietės metė iššūkį Eurolygos klubui
2019 02 23
Baltijos lyga
Lietuvos komandos Baltijos moterų krepšinio lygoje šįvakar pergalių neiškovojo - krito ir "Aistės-LSU', ir "Šiaulių-Universiteto" merginos.
Amsterdame - lietuviškos pergalės dainos
2019 02 22
Atranka
Lietuvos rinktinė į pasaulio čempionatą vyks kaip stipriausia J grupės komanda - įveikę Nyderlandų krepšininkus mūsiškiai užsitikrino pirmąją vietą.
"Žalgiris" prisiminė pergalės skonį
2019 02 22
Eurolyga
Kauno "Žalgirio" krepšininkai nutraukė nesėkmių Eurolygoje seriją įveikdami autsaiderę, Podgoricos "Budučnost" ekipą.
 
"Stumbro" gretose - gausybė permainų
2019 02 23
A lyga
Iš gilaus žiemos miego prabudęs Kauno „Stumbro“ klubas praeitą savaitę pradėjo ruoštis A lygos batalijoms.
Į žiūrovo širdį beldžiasi per rezultatus
2019 02 22
Interviu
Ramiai išgyvenę tarpsezonį Marijampolės "Sūduvos" vadovai vis dar dairosi pastiprinimo ir siekia į stadioną privilioti dar daugiau žiūrovų.
Vilniaus klubą papildė ispanas
2019 02 22
Naujokas
Vilniaus „Žalgirio“ pasirašė sutartį su saugu iš Ispanijos Pau Moreriu, anksčiau rungtyniavusiu Norvegijos aukščiausioje lygoje.
Australijoje du zuikius nušovė vienu šūviu
2019 02 22
Ėjimas
Lengvaatletis Marius Žiūkas – apie prieštaringas permainas ėjime ir norą varžytis Tokijuje.
Į Europą - paskutinės minutės bilietu
2019 02 21
Bėgimas
Išnaudojo paskutinį šansą: sprinterė Akvilė Andriukaitytė paskutinę normatyvų vykdymo dieną pasiekė reikiamą rezultatą ir pateko į Europos čempionatą.
Liko per pusmetrį nuo medalio
2019 02 20
Trišuolis
Uždarų patalpų lengvosios atletikos varžybose „PSD Bank Meeting Dusseldorf“ savo jėgas išbandė Lietuvos trišuolininkė Dovilė Dzindzaletaitė.
 
L. Grigelis varžysis turnyro finale
2019 02 23
Dvejetai
Laurynas Grigelis su čeku deneku Kolaru 6:4, 6:1 nugalėjo britą Scottą Claytoną ir kanadietį Adilą Shamasdiną ir prasibrovė į turnyro Italijoje finalą.
Turnyrą pradės maču su prancūzu
2019 02 23
Burtai
Pirmuoju Ričardo Berankio varžovu „Dubai Duty Free Tennis Championship“ tapo 168-oji pasaulio raketė iš Prancūzijos Constantas Lestienne'as
L. Grigelio duetas pasiekė pusfinalį
2019 02 21
Dvejetai
Italijoje vykstančių dvejetų varžybų ketvirtfinalyje ketvirtadienį Laurynas Grigelis su čeku Zdeneku Kolaru įveikė italų duetą ir pateko į pusfinalį.
Iš šuolių sektoriaus - į graplingo ringą
2019 02 22
Graplingo imtynės
Sidnėjaus olimpinėse žaidynėse šuolio į tolį rungtyje dalyvavęs Tomas Bardauskas dabar rengiasi kovoms graplingo ringe ir jau turi skambių pasiekimų.
Užsieny blizgėjusi lietuvė kausis Vilniuje
2019 02 21
Kovos menai
UFC realybės šou „Ultimate Fighter“ sublizgėjusi kovotoja iš Lietuvos Julija Stoliarenko pradėjo pasiruošimą būsimai kovai, kuri vyks turnyre Vilniuje.
Kovai ruošiasi su geriausiais kovotojais
2019 02 20
Kovotojai
„Su nekantrumu laukiu šios dvikovos ir tikiuosi, kad tai bus dar vienas žingsnis pirmyn mano karjeroje“, – prisipažino kovotojas Igoris Osininas.
 
Į elitą - R. Navardausko keliais
2019 02 19
Moksleivių sportas
Šešiolikmetis kvėdarniškis Aivaras Mikutis žavisi savo kraštiečiu Ramūnu Navardausku ir treniruojasi pas jo pirmąjį trenerį.
Planetos čempionate – keturi lietuviai
2019 02 14
Trekas
Lenkijoje vyksiantis pasaulio dviračių treko čempionatas bus jau 15-tas Lietuvos rinktinės lyderei Simonai Krupeckaitei. Jos sąskaitoje – net 13 medalių.
Lietuviui - 3 reitingo taškai
2019 02 10
Dviračiai
Prancūzijioje vykusiose dviračių lenktynėse „Etoile de Besseges“ Evaldas Šiškevičius užėmė 24-ą, o R. Navardauskas - 116-ą vietas.
Pergales pasiekė namų komandos
2019 02 21
Lietuvos čempionatas
Rankinio lygoje Klaipėdoje „Dragūnas“ užtikrintai įveikė „Kauno Ąžuolą-KTU“ 37:29, o Vilniuje „Šviesa“ nugalėjo Kauno „Granitą-Karį“ 27:21.
Dėl taurės kausis Utenoje
2019 02 20
Taurė
Keturios stipriausios vyrų ir moterų komandos kovo 2-3 dienomis susigrums dėl Lietuvos rankinio federacijos taurės.
LFR niršta: „Žlugdomas komandinis sportas“
2019 02 20
Finansai
Lietuvos rankinio federacijai užkliuvo sporto finansavimo kriterijai - išplatintame pranešime teigiama, kad žlugdomas net ir krepšinis.
 
Azijiečių barjerą perlipo be vargo
2019 02 22
Paplūdimio tinklinis
Urtė Andriukaitytė ir Vytenė Vitkauskaitė galingai įveikė grupės etapą Kambodžoje vykstančiame FIVB 2 žvaigždučių turnyre.
Šalies čempionate išaušo lemiamų kovų metas
2019 02 22
Moterų tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate startuoja atkrintamosios varžybos. Jau sekmadienį bus aiškios pusfinalio dalyvės.
Kambodžoje pateko į pagrindines varžybas
2019 02 21
Paplūdimio tinklinis
Urtė Andriukaitytė ir Vytenė Vitkauskaitė sėkmingai įveikė FIVB dviejų žvaigždučių turnyro atranką, nugalėdamos Rusijos ir Japonijos tinklininkes.
Iš sniegynų - tiesiai į dykumą
2019 02 21
Ralis
Benedikto Vanago komandoje - darbymetis. Po sėkmingų lenktynių Karelijos sniegynuose automobilį vėl reikia pritaikyti dykumoms.
Finalą lietuviui apkartino avarija
2019 02 19
Motokrosas
Naujam pasaulio motokroso čempionato sezonui besiruošiantis lietuvis Arminas Jasikonis varžybose Anglijoje užėmė trečiąją vietą.
Dakaro visureigį parduoda už 217 000 eurų
2019 02 17
Situacija
„Agrorodeo“ komanda atsisveikina su „Toyota Hilux“ visureigiu, kuriuo Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas du metus važiavo Dakaro ralyje.
 
N. Ališausko klubas liko už borto
2019 02 22
Ledo ritulys
Rygos „Dinamo“ klubas, kuriam atstovauja N. Ališauskas, po pralaimėjimo liko per žingsnį nuo KHL atkrintamųjų varžybų.
Estefetei teko įveikti baudos ratą
2019 02 21
Biatlonas
Europos biatlono čempionato mišrių duetų estafetėje lietuviai užėmė 16-ą vietą, o miršrioje ketvertuko estafetėje finišavo priešpaskutiniai.
Lietuviai liko už 80-uko ribos
2019 02 21
Slidinėjimas
Austrijoje vykstančiame pasaulio slidinėjimo čempionate ketvirtadienį į startą stojo aštuoni Lietuvos sportininkai.
Austrijoje liko be pergalių
2019 02 21
Badmintonas
Austrijoje vykstančiame tarptautiniame badmintono turnyre „Austrian Open“ Lietuvos badmintonininkėms pergalių iškovoti nepavyko.
Izraelyje - viena lietuvio pergalė
2019 02 21
Snukeris
Žaidęs su kur kas labiau patyrusiais varžovais 15-metis N. Kolpačenka pasiekė vieną pergalę ir į atkrintamasias Europos U-21 snukerio čempionate nepateko.
Alytiškio taikinyje - Tokijas
2019 02 21
Šaudymas iš lanko
Rolandas Baranauskas siekia tapti pirmuoju lietuviu, kuris dalyvautų paralimpinių žaidynių šaudymo iš lanko varžybose.
 
Akademikų vardai – dviem sporto žmonėms
2019 02 21
Akademija
VDU Švietimo akademijos auditorijoje per Lietuvos olimpinės akademijos ataskaitos suvažiavimą aptarti 2018 m. darbai ir numatytos gairės 2019–iesiems.
LTOK pratęsta tradicija
2019 02 21
Apdovanojimai
LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė apdovanojo jubiliejines sukaktis mininčius olimpiniam sąjūdžiui ir šalies sportui nusipelniusius žmones.
LTOK posėdyje – apie pinigus ir renginius
2019 02 21
Pinigai
LTOK vykdomasis komitetas įpareigojo „Olifėjos“ vadovus pateikti siūlymo įkurti bendrovės valdybą galimus finansinius kaštus ir būtinumą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas