Lina Daugėlaitė 2018 m. sausio 10 d. 19:58 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sunkiame kelyje tikslo link – draugų parama

„Mūsų tikslas – kuo tiesiau į Lietuvą, bet ne visada tiesiai išeina" - sakė S.Ališauskas, 45 paras lydėjęs A.Ardzijauską, bėgantį iš Dakaro į Vilnių.

Savo bėgimą A.Ardzijauskas skyrė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
S.Ališausko nuotr.
Savo bėgimą A.Ardzijauskas skyrė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
   

Vasario 16-ąją Lietuva švęs valstybės atkūrimo šimtmetį. Tą dieną Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, turėtų finišuoti ultramaratonininkas ugniagesys Aidas Ardzijaukas, baigęs simbolinį 100 dienų bėgimą, per kurį ketina įveikti 8000 kilometrų iš Senegalo sostinės Dakaro į Lietuvos sostinę. Taip originaliai jis nusprenė paminėti šią ypatingą Lietuvai datą.

Kodėl Dakaras? “Lietuviai neabejingi Dakaro pavadinimui. Be to, ji
s įsikūręs vakariausiame Afrikos krašte, o ir Senegalo vėliavos spalvos tokios pačios, kaip Lietuvos, tik kitaip išdėstytos. Na, ir atstumas, 8 tūkst. kilometrų yra toks, kurį galima įveikti per simbolines 100 dienų“, – prieš pradėdamas spalio 23-iąją įspūdingą savo bėgimą, aiškino ištvermingasis atletas.

 

A.Ardzijauskas startavo nuo Dakaro centre esančio monumento Afrikos rezistencijai. Bėgimo trasa drieksis net per 13 šalių: Senegalą, Mauritaniją, Vakarų Sacharą, Maroką, Gibraltarą, Ispaniją, Prancūziją, Monaką, Italiją, Austriją, Čekiją, Lenkiją ir Lietuvą. Bėgdamas per Afriką jis įveikė 3448 kilometrus, Europoje jo laukia dar 4537 kilometrai.

 

Tai bus didžiausias A.Ardzijausko iššūkis, nors jų netrūko ir anksčiau. Ištvermingas lietuvis  2012 m. apibėgo Lietuvą, 1 089 km įveikęs per 24 dienas, po metų jis bėgo Baltijos jūros pakrante ir 3 266 km įveikė per 44 dienas, 2014 m. jis perbėgo visas Jungtines Amerikos Valstijas - daugiau nei 5 000 km per 62 dienas.

Įkvėpė bičiulis

 

Šioje nelengvoje kelionėje A.Ardzijauskas turi palydovų, kurie padeda jam ir morališkai, ir konkrečiais darbais. Prie Maroko sienos, Agadire, su A. Ardzijausku atsisveikino jį lydėjęs fotografas Gedmantas Kropis, kurį pakeitė buvęs Aido bendradarbis ugniagesys Saulius Ališauskas, lydėjęs bėgiką iki Nicos.

 

45 paros. Tiek paskui ištvėrmingąjį bėgiką sekė jo bičiulis S.Ališauskas. Tiesa, jis Aidą lydėjo ne bėgdamas, o vairuodamas automobilį, šioje nepaprastoje kelionėje virtusį tiesiog nameliu ant ratų.

 

Šalia Aido S.Ališauskas atsidūrė neatsitiktinai - S.Ališauskui maršrutas nuo Dakaro jau žinomas. „Kai kolega Saulius pravažiavo maršrutą Dakaras–Paryžius dviračiu, nusprendžiau, kad aš prabėgsiu šią distanciją“, - prieš daugiau kaip dešimtmetį  S.Ališausko priimtas iššūkis įkvėpė dar didesniam žygiui Aidą. Ir šįkart Saulius Aidui galėjo būti geras pagalbininkas, kadangi šis maršrutas jam buvo gera žinomas: „Žinomos vietovės, žinau, kaip elgtis, dėl to Aidas mane ir pakvietė – buvau ten reikalingas“, - kaip atsidūrė buvusio bendradarbio komandoje, su kuriuo 2005 m kartu dirbo Gelbėjimo stotyje, pasakojo Saulius, pastaruoju metu dirbantis Lietuvos moterų dviračių rinktinės mechaniku.

 

Du maratonai per dieną

 

A.Ardzijauskas vidutiniškai per dieną nubėga apie 80 km, priklausomai nuo reljefo, savijautos, oro sąlygų ir kitų veiksnių.

 

„Vienodų dienų nėra, bet standartinis dienos planas maždaug toks: keliamės 5-tą ryto, šeštą startuojam. Prieš startą jis šiek tiek pavalgo. 15-tame kilometre – arbatėlė su rimtesniu maistu – kiaušiniu, bandele. Po 40 km – pietūs. Likus 15 km iki finišo – vėl arbatėlė su daugiau maisto. Per tas maisto pertraukėles jis ir pailsėdavo. Pertraukėlės užtrukdavo ne ilgiau kaip pusvalandį. Finišuodavo Aidas įvairiai – ir 6-tą valandą, užtrukdavo ir iki pusės dešimtos. Vėlgi tai priklauso nuo reljefo, kelio dangos, miestas tai ar užmiestis“, - tai, kokiu ritmu gyveno 45 paras, prisiminė Saulius.

 

Užmigti Aidui po tokios dienos – juokų darbas. „Jis tik užmerkdavo akis ir jau miegodavo. Nebuvo jam problemų dėl miego. Ryte aš pirmas atsikeldavau, bet Aido versti nereikėdavo, tiesiog pasakydavau, kad judam ir jis pradeda ruoštis – teptis kremais, rengtis ir t.t.“, - griežta dienotvarkė nebuvo pats didžiausias iššūkis.

 

Maršrutą keitė realybė

 

Nors maršrutas buvo sudarytas iš anksto, tikrovė jį pakoregavo. Tad kiekvienos dienos maršrutą Saulius ir Aidas aptardavo ir parinkdavo iš ryto.  Jį rinkdavosi pagal judėjimo srautus, kelio dangą, kelkraštį ir kt. A.Ardzijauskui teko bėgti įvairiausiais keliais – pradent žvyrkeliais ir baigiant naujai patiestu asfaltu. „Mūsų tikslas– kuo tiesiau į Lietuvą, bet ne visada tiesiai išeina. Štai Ispanijoje, Prancūzijoje bėga pagal iš anksto numatytą maršrutą, o ten ženklas, kad pėstiesiems – draudžiama. Ir ta atkarpa – keli kilometrai. Nieko nepadarysi – tekdavo apibėgti“, – pasakojo Saulius. 

 

Šilčiausiai, sako Saulius, juos sutiko Ispanijoje, ten, kur gyvena daugiausia lietuvių.  „Mes labai daug skelbėmės, reklamavomės. Daug atsiliepė lietuvių, priėmė pernakvoti, pamaitino. Kaip kas galėjo, taip padėjo“, - valingą lietuvį ir jo palydovą emigrantai iš Lietuvos sutiko šiltai. O štai sutikti vietiniai per daug dėmesio nekreipė. „Ispanai beveik nekalba angliškai, tai kol susikalbam, kol išsiaiškinam. Na, o  tada jau sveikina, dovanėles duoda, fotografuojasi“, - prisiminė Saulius.

 


Viskas viename

 

S.Ališauskas lydėdamas bėgiką judėjo lengvuoju automobiliu, kuriame tilpo visas jųdviejų tų dienų gyvenimas. „Tai buvo lengvasis automobilis su lagaminu ant stogo. Pilnas prikrautas dėžių, drabužių, maisto, gėrimų, nakvynės reikmenų, navigacijos, žemėlapių ir dar visko, ko reikia“, - pasakojo S.Ališauskas.

 

Taip, kaip automobilyje tilpo visi daiktai, tap Saulius „sutalpino“ savyje visus darbus – jis, juokiasi, kad Aidui tas 45 paras buvo viskas –  mama ir tėtis, masažuotojas ir psichologas, tas, kuris bendravo su žurnalistais ir tas, kuris fotografavo. „Abu turėjome racijas ir kalbėdavomės, aš jam sakiau, kur, kokiomis gatvėmis bėgti – navigavau ir rodžiau maršrutą. Tiesiose atkarpose laukdavau kas 5 km. Gamindavau karštą maistą jam, vakare ieškodavau nakvynės – ar palapinei vietos, ar viešbučio, ar kempingo, priklausomai nuo to, kokioje vietovėje buvome. Tokie buvo darbai“, - dėsto Saulius. 

 

Kelionės metu, nesvarbu, kur apsistodavo, tekdavo pasirūpinti ir kitais buitiniais dabrai, tokiais kaip, pavyzdžiui, skalbimas. „Į kelionę negali pasiimti tiek drabužių, kad keistum juos kiekvieną dieną ir kažkur krautum“, - detales atskleidžia išvermingojo bėgiko palydovas.

 

Reikėdavo pasirūpinti ir maistu, o karšto klimato šalyse tai ne taip paprasta. „Maroke temperatūra svyruoja tarp 20-30 laipsnių karčio, naktį nukrisdavo iki 5 laisnių šilumos ir mažiau. Šaldytuvo neturėjome, tad gendantį maistą dienai dviem nusiperki, o konservais galima ir savaitei apsirūpinti. Vandens atsargų irgi kelioms dienoms nusipirkdavome, daugiau negalėdavome, nes tiesiog nėra kur dėti. Ir taip automobily tik dviem atsisėsti tegalima“, - pasakojo Saulius.

 

A.Ardzijauskui jis gamino lengvai virškinamą, daug kalorijų turintį ir energijos suteikiantį maistą pagal dietologo receptūras. Makaronai, jūros gėrybės, daržovės. Viskas virta, jokių kepinių ir aštrių produktų.

 

 Grožėjosi gamta

 

Daugiau nei mėnesį drauge su A.Ardzijausku praleidusio palydovo teigimu, bėgiko fizinė ir psichologinė būklė pakankamai gera. „Viešbutyje prie Barselonos Aidas užsisakė kojų masažą. Toji masažuotoja specializuojasi dirbdama su bėgikais, tenisininkais. Kai Aidas papasakojo, kad jis jau nubėgęs 5000 km, masažuotoja  pasakė, kad jis labai geros formos, raumenynas atrodo gerai“, - pasakojo S.Ališauskas.

 

O kad bėgiko nepultų juodos mintys, iš kailio nėrėsi Saulius. „Svarbu gerą nuotaiką palaikyti, pozytyvius sprendimus priiminėti, neleisti atsipalaiduoti, nukrypti į blogas mintis“, - šyptelis jis. Palaikydamas ūpą, S.Ališauskas stengėsi bendrauti su juo viso bėgimo metu, neleisdamas jam pasinerti į save ir savo mintis.  Per radijo ryšį kalbindamas, bičiulis stengėsi, kad bėgikas pastebėtų aplinką, automobilius, gamtą, apelsinų plantacijas ar gražią jūrą ir didingus kalnus. „Taip užsimirštama ir negalvojama apie patį bėgimą, greičiau praeina laikas. Juokėmės iš aplinkos, iš kasdienybės sėmėmės linksmybių ir palaikėme gerą atmosferą. Mes su juo esame drauge ir dirbę, tai dalinomės ir prisiminimais, aptardavome ir  tos dienos įvykius. Mums kiekviena diena linksma buvo“, - patikino buvęs ugnegesys.

 

Svečiuose pas dviratininką

 

Nuotaiką ir monotoniją A.Ardzijauskui praskaidrino ir ypatingi palydovai. Bėgant Ispanijoje prie jo prisijungė žinomas dviratininkas Tomas Vaitkus. Jis su A.Ardzijausku ir S.Ališausku praleido tris dienas. Dvi iš jų dviratininkas su Aidu praleido drauge bėgdamas. „Nelengva Tomui buvo – jis ne bėgikas, tiesiog iš solidarumo tam ryžosi, nežinau, kaip jis kitas dienas gyveno po tiek bėgimo, nes du maratonai per dieną – tai labai daug žmogui, kuris nors ir fiziškai stiprus, bet nebėgiojantis“, - kalbėjo S.Ališauskas.  

 

T.Vaitkus, turintis namus netoli Valensijos, dvi naktis keliauninkus apnakvindino po savo stogu. „Vieną naktį nakvojome, kai iki jo namų liko 80 km – tą atstumą nuvažiavome, pernakvojome, ryte anksti kėlėmės ir grįžome į finišo vietą, kad Aidas galėtų toliau bėgti. Visada taip: baigiame vakare ir kur benakvotume kitą dieną grįžtame - tęsiame iš tos pačios vietos. Kad nebūtų jokių tarpų, kad būtų ištisas bėgimas, o ne kažkokiom atkarpom“, - sakė S.Ališauskas.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
"Hoptrans-Sirenos" pakilo į pirmą vietą
2018 01 19
LMKL
Trečiasis L. Sakevičiūtės dvigubas dublis pažymėtas „Hoptrans-Sirenų“ pergale 68:43 Kaune prieš "Aistes_LSU"
"Neptūno" valdžioje - permainos
2018 01 19
Kuluaruose
Nuo pernai metų rugsėjo 12-osios Klaipėdos "Neptūno" klubo direktoriumi dirbęs Artūras Žalys savo pareigas perleidžia jaunam vadybininkui Viliui Sukonui.
Iš "Lietkabelio" į "Galatasaray"
2018 01 19
LKL
Vienas Panevėžio "Lietkabelio" luderių Adas Juškevičius palieka klubą ir karjerą tęs Stambulo "Galatasaray" (Turkija) komandoje.
 
Lietuvos čempionai pralaimėjo latviams
2018 01 19
Draugiškos rungtynės
2018 sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ sužaidė antrąsias kontrolines rungtynes.
"Apie naujokus kalbėti dar anksti"
2018 01 19
A lyga
Lietuvos čempionės „Sūduvos“ vyriausiasis treneris V. Čeburinas po žiemos pertraukos tik savaitę besitreniruojančios komandos pažanga yra patenkintas.
"Jonavos" naujokas tikisi A lygos aukso
2018 01 19
Naujokas
"Jonavai" atstovaus pernai su Marijampolės "Sūduva" Lietuvos čempionu tapęs saugas Ernestas Veliulis.
Judėti į priekį skatins atmosfera klube
2018 01 19
Sutartis
„Kauno maratono klubas" pasirašė sutatį su šalies barjerinio bėgimo lydere Greta Plečkaityte.
„Bėgimas mano kraujyje - jau nuo mažens“
2018 01 19
Bėgimas
Jau vaikystėje berniukus aplenkdavusi Šaulių sąjungos narė Vaida Žūsinaitė per metus nubėga apie 7 tūkst. km.
Vieni laimėjo lengvai, kiti po atkaklių kovų
2018 01 19
Varžybos
Per atvirąjį Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos čempionatą daugiausia sportininkų sutraukė vyrų 60 m sprintas.
 
Naujus metus pradėjo pergalėmis
2018 01 19
Tenisas
Viena perspektyviausių Lietuvos tenisininkių Patricija Paukštytė šiemet jau dalyvavo dviejų tarptautinių turnyrų finaluose.
Lietuviai bandys pagaliau įveikti estus
2018 01 17
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačas Šiauliuose bus jau septintoji lietuvių ir estų tarpusavio akistata. Visi iki šiol vykę susitikimai baigėsi Estijos pergalėmis.
Vilniuje žais buvusi 6-oji pasaulio raketė
2018 01 17
Pirmos ITF kategorijos senjorų teniso turnyre „Vilnius Cup 2018“ rungtyniaus savo laiku buvęs vienu geriausių pasaulyje dvejetų žaidėju M. Fyrstenbergas.
Kaune paaiškės imtynių čempionai
2018 01 18
Imtynės
Šeštadienį Kaune vyks Lietuvos imtynių čempionatas. Varžysis graikų-romėnų, moterų bei laisvųjų imtynių stilių atletai.
Lietuviai susižėrė šešis aukso medalius
2018 01 16
Imtynės
Estijos mieste Kohtla-Jarvėje vykusiame XXXVIII Avo Talpase graikų-romėnų imtynių turnyre Lietuvos jaunieji atletai laimėjo šešiose svorio kategorijoje.
Suomijoje - istorinis lietuvių triumfas
2018 01 15
Imtynės
Tradiciniame tarptautiniame graikų romėnų imtynių turnyre Suomijoje J. Petravičius ir M. Knystautas iškovojo auksą, o Lietuvos rinktinė - pirmąją vietą.
 
Dviratininkai lenktyniaus Minske
2018 01 19
Trekas
Į dviračių treko taurės varžybų paskutinįjį, penktąjį, etapą, vyksiantį Baltarusijoje, išvyko penki Lietuvos atstovai.
E. Šiškevičius finišavo devintas
2018 01 17
Lenktynės
Po Gabone vykstančių 13-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ trečiojo etapo lietuvis E. Šiškevičius užima 23-iąją vietą.
Treke reikia ir greičio, ir drąsos, ir proto
2018 01 17
Trekas
„Labai dideles, bijau ir prasitarti“, - paklausta, kokias viltis sieja su planetos čempionatu, teigė O.Baleišytė, viena treko Pasaulio taurės lyderių.
Iki svajonės liko žingsnis
2018 01 14
Atranka
Lietuvos rinktinė, nors pirmame kėliny ir nukraujavo, šventė pergalę - laimėjimas prieš latvius atvėrė kelią į kitą pasaulio čempionato atrankos etapą.
Kaimynų akistata bus lemtinga
2018 01 14
Atranka
Ir Lietuvos vyrų rankinio rinktinė, ir Latvijos rinktinė yra per žingsnį nuo kito pasaulio čempionato atrankos etapo. Kas keliaus į jį, paaiškės šiandien.
Likimas spręsis sekmadienį
2018 01 13
Atranka
Klaipėdoje vykstančiose pasaulio čempionato atrankos varžybose Lietuvos rankinio rinktinė žengė dar vieną žingsnį kito etapo.
 
Bikinį keičia į bucus
2018 01 18
Sniego tinklinis
"Įstrigo šaltukas, girgždantis sniegas, gana storas aprangos sluoksnis ir, žinoma, avalynė", - išbandžiusi sniego tinklinį, įspūdžius dėstė M. Povilaitytė.
Lietuviai pasižymėjo naudingu žaidimu
2018 01 17
Rumunijos ir Estijos klubams atstovaujančių Lietuvos tinklininkų pastangų nepakako, kad jų ekipos laimėtų pergales CEV turnyruose.
"Sūduva" pratęsė pergalių seriją
2018 01 15
Lietuvos čempionatas
Atsinaujinus Lietuvos vyrų tinklinio čempionatui dvi pergales iškovojo be pralaimėjimų vis dar žygiuojanti Marijampolės "Sūduva".
10 mitų apie žiemos ralį
2018 01 19
Ralis
"Winter rally" organizatoriai paneigia mitus, susijusius su žiemos raliu.
Į Monte Karlą - išmokę pernykštes pamokas
2018 01 19
Ralis
Lenktynininkas D. Jocius įsitikinęs, kad lemtingos praėjusių metų klaidos buvo automobilio pasirinkimas bei palydovinio ryšio stygius.
Lietuviui – Dakaro ekologiškumo sertifikatas
2018 01 19
Dakaras
Prieš startą Dakare Antano Juknevičiaus komanda pristatė atnaujintą sunkvežimį, o su juo – ir aplinkai draugišką sp
 
Maskvoje lietuvius giria
2018 01 19
Dailusis čiuožimas
Europos dailiojo čiuožimo čempionate Maskvoje E. Kropa pateko į finalą, o G. Damulevičiūtė ir D. Kizala aplenke dvi būsimų olimpiečių poras.
Kova su žvaigždėmis ne gąsdina, o įkvepia
2018 01 19
Kalnų slidinėjimas
„Atstovauti savo gimtinei olimpinėse žaidynėse – mano gyvenimo svajonė“, - sako jauniausias Lietuvos olimpinės delegacijos narys 18-metis A.Drukarovas.
"Energija" įveikė "Rokiškį"
2018 01 19
Ledo ritulys
Lietuvos čempionato rungtynėse Elektrėnuose „Energija“ net 14:4 sutriuškino „Rokiškio“ ekipą ir dar labiau sustiprino savo poziciją turnyro lentelėje.
Starte - dvi nesėkmės
2018 01 19
Žolės riedulys
Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose II diviziono čempionatą Lietuvos ekipa pradėjo dviem vienodais pralaimėjimais 2:4 austrėms ir švedėms.
"Noras joti užgožia visus sunkumus"
2018 01 18
Jojimas
Iš varžybų JAE grįžusi Lietuvos raitelė Ugnė Zalieckienė – apie išbandymus dykumoje, žirgų kelionę lėktuvu ir besiplečiantį varžybų žemėlapį.
Būtų ką veikti ir Boltui, ir McGregorui
2018 01 16
Multisportas
Multisporto varžybose susilieja kelios ar keliolika sporto šakų nuo bėgimo, orientavimosi iki irklavimo, alpinizmo, šaudymo ir t.t.
 
Pjongčange trispalvę neš biatlonininkas
2018 01 19
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtinta Lietuvos olimpinė rinktinė, dalyvausianti Pjongčango olimpinėse žiemos žaidynėse.
Netektis sporto bendruomenėje
2018 01 18
Netektis
Šalies sporto bendruomenė neteko nusipelniusio Lietuvos trenerio, kūno kultūros ir sporto darbuotojo Romualdo Ragelio.
Lietuvos olimpiniame fonde – permainos
2018 01 16
Permainos
Lietuvos olimpinio fondo valdyba ir jo direktorius Vitalijus Vasiliauskas šalių susitarimu nutraukė sutartį. Fondo laukia ir daugiau permainų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas