Lina Daugėlaitė 2018 m. sausio 10 d. 19:58 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Sunkiame kelyje tikslo link – draugų parama

„Mūsų tikslas – kuo tiesiau į Lietuvą, bet ne visada tiesiai išeina" - sakė S.Ališauskas, 45 paras lydėjęs A.Ardzijauską, bėgantį iš Dakaro į Vilnių.

Savo bėgimą A.Ardzijauskas skyrė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
S.Ališausko nuotr.
Savo bėgimą A.Ardzijauskas skyrė Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečiui
   

Vasario 16-ąją Lietuva švęs valstybės atkūrimo šimtmetį. Tą dieną Vilniuje, Nepriklausomybės aikštėje, turėtų finišuoti ultramaratonininkas ugniagesys Aidas Ardzijaukas, baigęs simbolinį 100 dienų bėgimą, per kurį ketina įveikti 8000 kilometrų iš Senegalo sostinės Dakaro į Lietuvos sostinę. Taip originaliai jis nusprenė paminėti šią ypatingą Lietuvai datą.

Kodėl Dakaras? “Lietuviai neabejingi Dakaro pavadinimui. Be to, ji
s įsikūręs vakariausiame Afrikos krašte, o ir Senegalo vėliavos spalvos tokios pačios, kaip Lietuvos, tik kitaip išdėstytos. Na, ir atstumas, 8 tūkst. kilometrų yra toks, kurį galima įveikti per simbolines 100 dienų“, – prieš pradėdamas spalio 23-iąją įspūdingą savo bėgimą, aiškino ištvermingasis atletas.

 

A.Ardzijauskas startavo nuo Dakaro centre esančio monumento Afrikos rezistencijai. Bėgimo trasa drieksis net per 13 šalių: Senegalą, Mauritaniją, Vakarų Sacharą, Maroką, Gibraltarą, Ispaniją, Prancūziją, Monaką, Italiją, Austriją, Čekiją, Lenkiją ir Lietuvą. Bėgdamas per Afriką jis įveikė 3448 kilometrus, Europoje jo laukia dar 4537 kilometrai.

 

Tai bus didžiausias A.Ardzijausko iššūkis, nors jų netrūko ir anksčiau. Ištvermingas lietuvis  2012 m. apibėgo Lietuvą, 1 089 km įveikęs per 24 dienas, po metų jis bėgo Baltijos jūros pakrante ir 3 266 km įveikė per 44 dienas, 2014 m. jis perbėgo visas Jungtines Amerikos Valstijas - daugiau nei 5 000 km per 62 dienas.

Įkvėpė bičiulis

 

Šioje nelengvoje kelionėje A.Ardzijauskas turi palydovų, kurie padeda jam ir morališkai, ir konkrečiais darbais. Prie Maroko sienos, Agadire, su A. Ardzijausku atsisveikino jį lydėjęs fotografas Gedmantas Kropis, kurį pakeitė buvęs Aido bendradarbis ugniagesys Saulius Ališauskas, lydėjęs bėgiką iki Nicos.

 

45 paros. Tiek paskui ištvėrmingąjį bėgiką sekė jo bičiulis S.Ališauskas. Tiesa, jis Aidą lydėjo ne bėgdamas, o vairuodamas automobilį, šioje nepaprastoje kelionėje virtusį tiesiog nameliu ant ratų.

 

Šalia Aido S.Ališauskas atsidūrė neatsitiktinai - S.Ališauskui maršrutas nuo Dakaro jau žinomas. „Kai kolega Saulius pravažiavo maršrutą Dakaras–Paryžius dviračiu, nusprendžiau, kad aš prabėgsiu šią distanciją“, - prieš daugiau kaip dešimtmetį  S.Ališausko priimtas iššūkis įkvėpė dar didesniam žygiui Aidą. Ir šįkart Saulius Aidui galėjo būti geras pagalbininkas, kadangi šis maršrutas jam buvo gera žinomas: „Žinomos vietovės, žinau, kaip elgtis, dėl to Aidas mane ir pakvietė – buvau ten reikalingas“, - kaip atsidūrė buvusio bendradarbio komandoje, su kuriuo 2005 m kartu dirbo Gelbėjimo stotyje, pasakojo Saulius, pastaruoju metu dirbantis Lietuvos moterų dviračių rinktinės mechaniku.

 

Du maratonai per dieną

 

A.Ardzijauskas vidutiniškai per dieną nubėga apie 80 km, priklausomai nuo reljefo, savijautos, oro sąlygų ir kitų veiksnių.

 

„Vienodų dienų nėra, bet standartinis dienos planas maždaug toks: keliamės 5-tą ryto, šeštą startuojam. Prieš startą jis šiek tiek pavalgo. 15-tame kilometre – arbatėlė su rimtesniu maistu – kiaušiniu, bandele. Po 40 km – pietūs. Likus 15 km iki finišo – vėl arbatėlė su daugiau maisto. Per tas maisto pertraukėles jis ir pailsėdavo. Pertraukėlės užtrukdavo ne ilgiau kaip pusvalandį. Finišuodavo Aidas įvairiai – ir 6-tą valandą, užtrukdavo ir iki pusės dešimtos. Vėlgi tai priklauso nuo reljefo, kelio dangos, miestas tai ar užmiestis“, - tai, kokiu ritmu gyveno 45 paras, prisiminė Saulius.

 

Užmigti Aidui po tokios dienos – juokų darbas. „Jis tik užmerkdavo akis ir jau miegodavo. Nebuvo jam problemų dėl miego. Ryte aš pirmas atsikeldavau, bet Aido versti nereikėdavo, tiesiog pasakydavau, kad judam ir jis pradeda ruoštis – teptis kremais, rengtis ir t.t.“, - griežta dienotvarkė nebuvo pats didžiausias iššūkis.

 

Maršrutą keitė realybė

 

Nors maršrutas buvo sudarytas iš anksto, tikrovė jį pakoregavo. Tad kiekvienos dienos maršrutą Saulius ir Aidas aptardavo ir parinkdavo iš ryto.  Jį rinkdavosi pagal judėjimo srautus, kelio dangą, kelkraštį ir kt. A.Ardzijauskui teko bėgti įvairiausiais keliais – pradent žvyrkeliais ir baigiant naujai patiestu asfaltu. „Mūsų tikslas– kuo tiesiau į Lietuvą, bet ne visada tiesiai išeina. Štai Ispanijoje, Prancūzijoje bėga pagal iš anksto numatytą maršrutą, o ten ženklas, kad pėstiesiems – draudžiama. Ir ta atkarpa – keli kilometrai. Nieko nepadarysi – tekdavo apibėgti“, – pasakojo Saulius. 

 

Šilčiausiai, sako Saulius, juos sutiko Ispanijoje, ten, kur gyvena daugiausia lietuvių.  „Mes labai daug skelbėmės, reklamavomės. Daug atsiliepė lietuvių, priėmė pernakvoti, pamaitino. Kaip kas galėjo, taip padėjo“, - valingą lietuvį ir jo palydovą emigrantai iš Lietuvos sutiko šiltai. O štai sutikti vietiniai per daug dėmesio nekreipė. „Ispanai beveik nekalba angliškai, tai kol susikalbam, kol išsiaiškinam. Na, o  tada jau sveikina, dovanėles duoda, fotografuojasi“, - prisiminė Saulius.

 


Viskas viename

 

S.Ališauskas lydėdamas bėgiką judėjo lengvuoju automobiliu, kuriame tilpo visas jųdviejų tų dienų gyvenimas. „Tai buvo lengvasis automobilis su lagaminu ant stogo. Pilnas prikrautas dėžių, drabužių, maisto, gėrimų, nakvynės reikmenų, navigacijos, žemėlapių ir dar visko, ko reikia“, - pasakojo S.Ališauskas.

 

Taip, kaip automobilyje tilpo visi daiktai, tap Saulius „sutalpino“ savyje visus darbus – jis, juokiasi, kad Aidui tas 45 paras buvo viskas –  mama ir tėtis, masažuotojas ir psichologas, tas, kuris bendravo su žurnalistais ir tas, kuris fotografavo. „Abu turėjome racijas ir kalbėdavomės, aš jam sakiau, kur, kokiomis gatvėmis bėgti – navigavau ir rodžiau maršrutą. Tiesiose atkarpose laukdavau kas 5 km. Gamindavau karštą maistą jam, vakare ieškodavau nakvynės – ar palapinei vietos, ar viešbučio, ar kempingo, priklausomai nuo to, kokioje vietovėje buvome. Tokie buvo darbai“, - dėsto Saulius. 

 

Kelionės metu, nesvarbu, kur apsistodavo, tekdavo pasirūpinti ir kitais buitiniais dabrai, tokiais kaip, pavyzdžiui, skalbimas. „Į kelionę negali pasiimti tiek drabužių, kad keistum juos kiekvieną dieną ir kažkur krautum“, - detales atskleidžia išvermingojo bėgiko palydovas.

 

Reikėdavo pasirūpinti ir maistu, o karšto klimato šalyse tai ne taip paprasta. „Maroke temperatūra svyruoja tarp 20-30 laipsnių karčio, naktį nukrisdavo iki 5 laisnių šilumos ir mažiau. Šaldytuvo neturėjome, tad gendantį maistą dienai dviem nusiperki, o konservais galima ir savaitei apsirūpinti. Vandens atsargų irgi kelioms dienoms nusipirkdavome, daugiau negalėdavome, nes tiesiog nėra kur dėti. Ir taip automobily tik dviem atsisėsti tegalima“, - pasakojo Saulius.

 

A.Ardzijauskui jis gamino lengvai virškinamą, daug kalorijų turintį ir energijos suteikiantį maistą pagal dietologo receptūras. Makaronai, jūros gėrybės, daržovės. Viskas virta, jokių kepinių ir aštrių produktų.

 

 Grožėjosi gamta

 

Daugiau nei mėnesį drauge su A.Ardzijausku praleidusio palydovo teigimu, bėgiko fizinė ir psichologinė būklė pakankamai gera. „Viešbutyje prie Barselonos Aidas užsisakė kojų masažą. Toji masažuotoja specializuojasi dirbdama su bėgikais, tenisininkais. Kai Aidas papasakojo, kad jis jau nubėgęs 5000 km, masažuotoja  pasakė, kad jis labai geros formos, raumenynas atrodo gerai“, - pasakojo S.Ališauskas.

 

O kad bėgiko nepultų juodos mintys, iš kailio nėrėsi Saulius. „Svarbu gerą nuotaiką palaikyti, pozytyvius sprendimus priiminėti, neleisti atsipalaiduoti, nukrypti į blogas mintis“, - šyptelis jis. Palaikydamas ūpą, S.Ališauskas stengėsi bendrauti su juo viso bėgimo metu, neleisdamas jam pasinerti į save ir savo mintis.  Per radijo ryšį kalbindamas, bičiulis stengėsi, kad bėgikas pastebėtų aplinką, automobilius, gamtą, apelsinų plantacijas ar gražią jūrą ir didingus kalnus. „Taip užsimirštama ir negalvojama apie patį bėgimą, greičiau praeina laikas. Juokėmės iš aplinkos, iš kasdienybės sėmėmės linksmybių ir palaikėme gerą atmosferą. Mes su juo esame drauge ir dirbę, tai dalinomės ir prisiminimais, aptardavome ir  tos dienos įvykius. Mums kiekviena diena linksma buvo“, - patikino buvęs ugnegesys.

 

Svečiuose pas dviratininką

 

Nuotaiką ir monotoniją A.Ardzijauskui praskaidrino ir ypatingi palydovai. Bėgant Ispanijoje prie jo prisijungė žinomas dviratininkas Tomas Vaitkus. Jis su A.Ardzijausku ir S.Ališausku praleido tris dienas. Dvi iš jų dviratininkas su Aidu praleido drauge bėgdamas. „Nelengva Tomui buvo – jis ne bėgikas, tiesiog iš solidarumo tam ryžosi, nežinau, kaip jis kitas dienas gyveno po tiek bėgimo, nes du maratonai per dieną – tai labai daug žmogui, kuris nors ir fiziškai stiprus, bet nebėgiojantis“, - kalbėjo S.Ališauskas.  

 

T.Vaitkus, turintis namus netoli Valensijos, dvi naktis keliauninkus apnakvindino po savo stogu. „Vieną naktį nakvojome, kai iki jo namų liko 80 km – tą atstumą nuvažiavome, pernakvojome, ryte anksti kėlėmės ir grįžome į finišo vietą, kad Aidas galėtų toliau bėgti. Visada taip: baigiame vakare ir kur benakvotume kitą dieną grįžtame - tęsiame iš tos pačios vietos. Kad nebūtų jokių tarpų, kad būtų ištisas bėgimas, o ne kažkokiom atkarpom“, - sakė S.Ališauskas.

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Grupėje užėmė pirmą vietą
2018 07 16
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai tęsia pergalių seriją Europos čempionate.
Kauno komanda liko be pergalių
2018 07 16
3x3
Kauniečiams nesėkmingai susiklostė Italijoje vykusio FIBA trijulių (3x3) krepšinio turnyro „Lignano Sabbiadoro Challenger“ atranka.
Pasaulio čempionate – šešta vieta
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Vašingtone (JAV) pasibaigė pasaulio jaunimo (iki 21 metų) kurčiųjų krepšinio čempionato vaikinų turnyras.
 
Futbolininkai gyvena Ąžuolyno apsuptyje
2018 07 16
Komanda
Kauno „Stumbro“ komandos futbolininkai įsikūrė šalia Ąžuolyno parko, netoli Dariaus ir Girėno stadiono bei Nacionalinės futbolo akademijos.
“Trakų” stovykloje – permainos
2018 07 16
Komanda
UEFA Europos lygos atrankoje kovojančią ekipą paliko vartininkas Ignas Plūkas, tačiau prie jos prisijungė Aleksandras Levšinas.
„Sūduvą“ Kipre pasitiko karštis ir lietus
2018 07 16
Čempionų lyga
Marijampolės „Sūduva“ pirmadienį atvyko į Kipro sostinę Nikosiją, kur žais Čempionų lygos atrankos I etapo atsakomąsias rungtynes su vietos APOEL.
Pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą
2018 07 16
Bėgimas
JAV vykusių „South Carolina TrackFest“ lengvosios atletikos varžybų moterų 800 m bėgime lietuvė Natalija Piliušina užėmė trečiąją vietą.
Lengvaatlečiai pasirodymą baigė be medalių
2018 07 15
Pasaulio čempionatas
Pasaulio jaunimo čempionato merginų šuolių į aukštį varžybose U. Baikštytė užėmė 6-ąją vietą, o disko metikas M. Alekna liko dešimtas.
Lietuvės kraityje - dar vienas rekordas
2018 07 14
Bėgimas
Agnės Šerkšnienės fronte - nieko naujo: Lietuvos bėgikė jau septintą kartą šiais metais pagerino Lietuvos rekordą, šįkart - 200 m bėgimo.
 
L. Grigelis pergale pradėjo turnyrą Kanadoje
2018 07 16
Turnyras
Otavoje Laurynas Grigelis iškovojo pergalę ir pateko į antrąjį turnyro ratą
Į „Žalgirio“ žaidynes – ne tik iš Lietuvos
2018 07 16
Žaidynės
Tradiciniame Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso turnyre dalyvavo ir iš JAV bei Vokietijos atvykę žaidėjai.
Smuktelėjo WTA reitinge
2018 07 16
Reitingas
Moterų teniso asociacijos (WTA) reitingų lentelėje lietuvė Joana Eidukonytė iš 850-osios vietos nukrito į 963-iąją.
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
Kelią link medalių užkirto čempionas
2018 07 09
Imtynės
Zagrebe (Kroatija) pasibaigusiame pasaulio jaunių imtynių čempionate Lietuvos sportininkai liko be medalių.
Po metų pertraukos - pergalė Tailande
2018 07 08
Muay Thai
Tailande vykusiame muay thai turnyre pergalę iškovojo 33 metų Sigitas Gaižauskas, kuris dėl traumos buvo priverstas daugiau nei metus praleisti be sporto.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
Dvejos rungtynės - dvi baudinių serijos
2018 06 29
Paplūdimio rankinis
Lietuvos merginų iki 18 metų paplūdimio rankinio rinktinė viena pergale bei viena nesėkme pradėjo Europos čempionatą Ulčinyje (Juodkalnija).
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
 
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Šveicarijoje - apmaudūs pralaimėjimai
2018 07 11
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkus Šveicarijoje lydėjo nesėkmė - tiek vaikinų, tiek merginų duetai savo varžovams nusileido lemiamų setų pabaigose.
Motociklų kroso stovykloje - nuo 5 metų
2018 07 17
Stovykla
Dalis Panevėžyje vykusios "MX Vasara" stovyklos dalyvių - vos į mokyklą pradėję eiti vaikai, o pačiam jauniausiam buvo vos 5 metai.
Palangoje žvyrą keis į asfaltą
2018 07 17
Lenktynės
Į komandą susibūrę patyrę ralio lenktynininkai jėgas išbandys žiedinėse lenktynėse
Latvijoje - lietuvių pilotų triumfas
2018 07 16
Rali-krosas
Pirmajame Baltijos ralio kroso taurės etape puikiai pasirodė lietuviai.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Lietuviai dominavo varžybose Lenkijoje
2018 07 17
Oro balionai
Lenkijoje vykusiose 10-osiose karšto oro balionų varžybose visą apdovanojimų pakylą užėmė Lietuvos atstovai.
Lietuvos rinktinės lieka be taškų
2018 07 17
Žolės riedulys
Europos jaunių (iki 18 metų) žolės riedulio čempionatų antrąją dieną Lietuvos komandoms taip pat nepavyko pelnyti taškų.
Iš Ispanijos parveža bronzą
2018 07 16
Imtynės
Madride vykusiame 18-jame Ispanijos „Grand Prix“ moterų imtynių turnyre Danutė Domikaitytė svorio kategorijoje iki 68 kilogramų iškovojo trečią vietą.
 
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Kviečia padėti sergantiems vaikams
2018 07 16
Iniciatyva
Jau penkerius metus "Dynami:t Energy Racing Team" ne tik skina laurus žiedinėse lenktynėse, bet ir nepamiršta likimo nuskriaustų.
Šiauliečiai įsibėgėja: dygsta arenos
2018 07 16
Bazės
Šiaulių sporto gimnazija šiemet sulaukė išskirtinės dovanos – daugiafunkcio komplekso. Planuose – dar daugiau naujų bazių.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas