Ingvaras Butautas 2018 m. sausio 10 d. 17:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Aplink pasaulį – su rakete

Pasaulio ir Europos senjorų čempionas odontologas Stasys Labanauskas: „Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą“.

S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
   
„Tenisą žaidžiau daugiau nei 60 metų. Sukaupta tiek žinių, supratimo apie tenisą, kad negaliu nepasidalyti su kitais žmonėmis. Noriu, kad ir jie su tenisu artimai draugautų, nes tenisas, kaip bet kuris sportas, yra sveikata“, – kalba pernai gruodžio 4 d. 75 metų sulaukęs, bet vis su teniso rakete nesiskiriantis Stasys Labanauskas.

Kaunietis turnyruose beveik nebežaidžia, bet neatsisako galimybės pabūti treneriu. 

„Kadangi esu odontologas, tai ne taip seniai dalyvavau odontologų turnyre Nidoje. Laimėjau jį, nors varžovai buvo ir 32 metų. Po to turnyro manęs paprašė, kad patreniruočiau jo dalyvius“, – prisimena S. Labanauskas.

Teniso veteraną, daugkartinį Lietuvos čempioną, daugkartinis pasaulio ir Europos veteranų čempioną 75-mečio proga sveikino Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Kūno kultūros ir sporto departamentas, daug pažįstamų tenisininkų iš viso pasaulio, o į pačią gimtadienio šventę susirinko per 70 žmonių.

„Taip tas mano laikas ir praėjo: draugaujant su sportu, derinant jį su darbu. Dėl teniso esu apvažiavęs visą pasaulį ir bendravęs su tiek įvairių žmonių, todėl sakau, kad esu baigęs dar ne vieną papildomą universitetą“, – sako sukaktuvininkas.

Vienu metu jis buvo pakilęs į antrąją vietą savo amžiaus grupės ITF pasaulio reitinge.

Pirmasis titulas – žaidžiant futbolą

S. Labanauskas gimė ir augo Panevėžyje. Kaip ir dauguma pokario metų sportininkų, jis jaunystėje išbandė daug sporto šakų. 

„Neblogai žaidžiau futbolą. 16 metų buvau savo amžiaus Lietuvos čempionas. O šiaip žaidžiau viską – ir krepšinį, ir tinklinį, ir rankinį. Bet vėliau patyriau traumą žaisdamas ledo ritulį. Ir nuo 15 metų pradėjau žaisti vien tenisą. Kadangi mano fizinis pasirengimas buvo puikus, tai labai greitai – per metus – patekau į Panevėžio miesto rinktinę ir su ja vykau į moksleivių spartakiadą. Po poros metų jau žaidžiau Lietuvos pirmenybėse. Kiti mano amžiaus tenisininkai buvo žaidę daugiau metų, bet aš greitai visus pasivijau“, – dėsto S. Labanauskas.

Baigęs mokyklą S. Labanauskas išvyko studijuoti į Kauno medicinos institutą stomatologijos. Ir tris kartus tapo Lietuvos studentų čempionu.

„Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą. Kiekvieną dieną. Daug kartų tapau Lietuvos čempionu. Nuo 45 metų pradėjau dalyvauti veteranų varžybose Europoje“, – sako odontologas.


Turnyrai – per atostogas

Veteranų varžybos jam nereiškė atsisveikinimo su sportu. Veikiau – naują karjeros etapą. Etapą, kai žaisdamas ėmė uždirbti ir kažkiek pinigų.

„Sovietų laikais nebuvo jokių piniginių prizų. Uždirbti iš teniso ėmiau, kai pradėjau žaisti veteranų varžybose. Pamenu, gaudavau apie 1 000 Vokietijos markių – dideli pinigai tais laikais. Aišku, reikėdavo už juos dar ir nuvažiuoti į vietą, susimokėti starto mokestį, kažkur gyventi, valgyti. O prieš turnyrą juk nežinai, ar ką laimėsi. Bet Europoje laimėdavau iki dešimties turnyrų, daug dvejetų varžybų ir šiek tiek pinigų taip užsidirbdavau“, – pasakoja S. Labanauskas.

Pastovesnių pajamų gaudavo už žaidimą Miuncheno teniso klubo „Iphita“ komandoje.

Komandinės pirmenybės Vokietijoje pagal amžiaus grupes vyksta kas penkerius metus. Visi didesni klubai yra subūrę visų amžiaus grupių komandas. 

„Iš pradžių važinėjau į Miuncheną, po to gyvenau ten, vėliau – Lietuvoje, vis nuvykdamas į varžybas Vokietijoje. Susitikimai vykdavo šeštadieniais. Lėktuvu nuskrendu į Miuncheną, sužaidžiu vienetų ir dvejetų mačą, sekmadienį parskrendu atgal“, – apie žaidimą Vokietijos klube pasakoja tenisininkas.

Tuo pat metu visą savo tenisininko karjerą S. Labanauskas dirbo odontologu ir žaidimą derino su darbu.

„Keturias atostogų savaites skirdavau teniso turnyrams. Viena savaitė – turnyrui Vokietijoje, kita – turnyrui Šveicarijoje. Pasirinkdavau atostogų dienas praleisti taip, kaip man patogu“, – prisimena teniso veteranas.
Per tas dienas, kai nedalyvaudavo turnyruose, S. Labanauskas porą valandų vis vien praleisdavo su rakete: „Kai iš ryto dirbdavau, tai po pietų dvi valandas žaisdavau, jei po pietų dirbdavau – iš ryto žaisdavau.

Žaisdavau kiekvieną dieną. Ir dabar kasdien žaidžiu.“

Pastarąjį kartą Lietuvos čempionu jis tapo jau sulaukęs 52-ejų – mišriųjų dvejetų rungtyje su 18 metų partnere. 

Iš bendravimo su pasaulio teniso žvaigždėmis didžiausią įspūdį lietuviui padarė susitikimas su amerikiečiu Hugh Stewartu. 

„Viename turnyre Jugoslavijoje priėjo tada prie manęs gerokai vyresnis amerikietis ir sako: tu gerai žaidi, tiktum man į porą. Sakau: jūs juk vyresnis už mane keliolika metų... Jis sako: no problem, tu man tinki. Po to paaiškėjo, kad tai H. Stewartas, savo laiku žaisdavęs JAV rinktinėje Daviso taurės turnyre ir laimėdavęs pasaulio dvejetų turnyrus. Su juo bendraudamas aš įveikiau savotiškus teniso universitetus“, – pasakoja S. Labanauskas.

Išmaišė visą pasaulį

Žaisdamas veteranų turnyruose S. Labanauskas išmaišė ne tik Europą. Pabuvojo visuose žemynuose. Lėšomis keliauti padėdavo ir verslininkas sūnus, ir papildomas uždarbis iš treniravimo, ir kiti tenisininkai, norintys sužaisti kartu su veteranų teniso žvaigžde.

„Pavyzdžiui, šeštadienį atstovauju klubui „Iphita“. Nevažiuoju namo, pasilieku Vokietijoje, patreniruoju žmones. Vokiečiai man sumoka ir už žaidimą, ir už treniravimą. Būdavo dar ir taip, kad, pradėjus žaisti aukštu lygiu, atsirasdavo žmonių, kurie norėdavo žaisti kartu su manimi. Štai vyksta pasaulio čempionatas Pietų Afrikos Respublikoje. Gaunu pasiūlymą atvažiuoti su sąlyga, kad žaisiu dvejetus kartu – sumoka už kelionę. Jeigu nemoki žaisti, esi niekam nereikalingas. Bet kai imi žaisti gerai – į tave žiūri visai kitaip. Kai važiuoji į tolimas šalis, labai greitai tave atranda ir vietos lietuviai. Tada nebereikia ieškotis viešbučio. Jie tave ima, veda į savo namus, siūlo juose gyventi. 
 
Su draugijos „Žalgiris“ generaliniu sekretoriumi Vytu Nėniumi buvome pasaulio čempionate Argentinoje ir Čilėje. Visur lietuviai mus apgyvendino savo vilose – niekur važiuoti nereikia, aikštelės treniruotėms tose vilose yra, maitina“, – apie užsienio keliones pasakoja treneris veteranas, klube „Iphita“ žaidęs apie 20 metų. 

Tenisininkų dinastija

S. Labanauskas turi sūnų, du anūkus. Tiesa, jau 40 metų, kai yra išsiskyręs su žmona. 

Sūnus Stasys yra baigęs Lietuvos sporto universiteto teniso studijas. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

Stasys Labanauskas jaunesnysis tenisą žaidžia nuo mažumės, 2000-aisiais baigė LKKA (dabar Lietuvos sporto universitetas) bakalauro teniso trenerio studijas, turi TF LEVEL I trenerio sertifikatą. Dalyvavo Lietuvos suaugusiųjų teniso čempionatuose, žaidė ir treniravosi su dauguma geriausių Lietuvos ir pasaulio tenisininkų. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

„Anūkams – vienam septyneri, kitam – penkeri. Jie su rakete jau draugauja“, – šypsosi tenisininkų dinastijos pradininkas S. Labanauskas vyresnysis. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
"Hoptrans-Sirenos" pakilo į pirmą vietą
2018 01 19
LMKL
Trečiasis L. Sakevičiūtės dvigubas dublis pažymėtas „Hoptrans-Sirenų“ pergale 68:43 Kaune prieš "Aistes_LSU"
"Neptūno" valdžioje - permainos
2018 01 19
Kuluaruose
Nuo pernai metų rugsėjo 12-osios Klaipėdos "Neptūno" klubo direktoriumi dirbęs Artūras Žalys savo pareigas perleidžia jaunam vadybininkui Viliui Sukonui.
Iš "Lietkabelio" į "Galatasaray"
2018 01 19
LKL
Vienas Panevėžio "Lietkabelio" luderių Adas Juškevičius palieka klubą ir karjerą tęs Stambulo "Galatasaray" (Turkija) komandoje.
 
Lietuvos čempionai pralaimėjo latviams
2018 01 19
Draugiškos rungtynės
2018 sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ sužaidė antrąsias kontrolines rungtynes.
"Apie naujokus kalbėti dar anksti"
2018 01 19
A lyga
Lietuvos čempionės „Sūduvos“ vyriausiasis treneris V. Čeburinas po žiemos pertraukos tik savaitę besitreniruojančios komandos pažanga yra patenkintas.
"Jonavos" naujokas tikisi A lygos aukso
2018 01 19
Naujokas
"Jonavai" atstovaus pernai su Marijampolės "Sūduva" Lietuvos čempionu tapęs saugas Ernestas Veliulis.
Judėti į priekį skatins atmosfera klube
2018 01 19
Sutartis
„Kauno maratono klubas" pasirašė sutatį su šalies barjerinio bėgimo lydere Greta Plečkaityte.
„Bėgimas mano kraujyje - jau nuo mažens“
2018 01 19
Bėgimas
Jau vaikystėje berniukus aplenkdavusi Šaulių sąjungos narė Vaida Žūsinaitė per metus nubėga apie 7 tūkst. km.
Vieni laimėjo lengvai, kiti po atkaklių kovų
2018 01 19
Varžybos
Per atvirąjį Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos čempionatą daugiausia sportininkų sutraukė vyrų 60 m sprintas.
 
Naujus metus pradėjo pergalėmis
2018 01 19
Tenisas
Viena perspektyviausių Lietuvos tenisininkių Patricija Paukštytė šiemet jau dalyvavo dviejų tarptautinių turnyrų finaluose.
Lietuviai bandys pagaliau įveikti estus
2018 01 17
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačas Šiauliuose bus jau septintoji lietuvių ir estų tarpusavio akistata. Visi iki šiol vykę susitikimai baigėsi Estijos pergalėmis.
Vilniuje žais buvusi 6-oji pasaulio raketė
2018 01 17
Pirmos ITF kategorijos senjorų teniso turnyre „Vilnius Cup 2018“ rungtyniaus savo laiku buvęs vienu geriausių pasaulyje dvejetų žaidėju M. Fyrstenbergas.
Kaune paaiškės imtynių čempionai
2018 01 18
Imtynės
Šeštadienį Kaune vyks Lietuvos imtynių čempionatas. Varžysis graikų-romėnų, moterų bei laisvųjų imtynių stilių atletai.
Lietuviai susižėrė šešis aukso medalius
2018 01 16
Imtynės
Estijos mieste Kohtla-Jarvėje vykusiame XXXVIII Avo Talpase graikų-romėnų imtynių turnyre Lietuvos jaunieji atletai laimėjo šešiose svorio kategorijoje.
Suomijoje - istorinis lietuvių triumfas
2018 01 15
Imtynės
Tradiciniame tarptautiniame graikų romėnų imtynių turnyre Suomijoje J. Petravičius ir M. Knystautas iškovojo auksą, o Lietuvos rinktinė - pirmąją vietą.
 
Dviratininkai lenktyniaus Minske
2018 01 19
Trekas
Į dviračių treko taurės varžybų paskutinįjį, penktąjį, etapą, vyksiantį Baltarusijoje, išvyko penki Lietuvos atstovai.
E. Šiškevičius finišavo devintas
2018 01 17
Lenktynės
Po Gabone vykstančių 13-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ trečiojo etapo lietuvis E. Šiškevičius užima 23-iąją vietą.
Treke reikia ir greičio, ir drąsos, ir proto
2018 01 17
Trekas
„Labai dideles, bijau ir prasitarti“, - paklausta, kokias viltis sieja su planetos čempionatu, teigė O.Baleišytė, viena treko Pasaulio taurės lyderių.
Iki svajonės liko žingsnis
2018 01 14
Atranka
Lietuvos rinktinė, nors pirmame kėliny ir nukraujavo, šventė pergalę - laimėjimas prieš latvius atvėrė kelią į kitą pasaulio čempionato atrankos etapą.
Kaimynų akistata bus lemtinga
2018 01 14
Atranka
Ir Lietuvos vyrų rankinio rinktinė, ir Latvijos rinktinė yra per žingsnį nuo kito pasaulio čempionato atrankos etapo. Kas keliaus į jį, paaiškės šiandien.
Likimas spręsis sekmadienį
2018 01 13
Atranka
Klaipėdoje vykstančiose pasaulio čempionato atrankos varžybose Lietuvos rankinio rinktinė žengė dar vieną žingsnį kito etapo.
 
Bikinį keičia į bucus
2018 01 18
Sniego tinklinis
"Įstrigo šaltukas, girgždantis sniegas, gana storas aprangos sluoksnis ir, žinoma, avalynė", - išbandžiusi sniego tinklinį, įspūdžius dėstė M. Povilaitytė.
Lietuviai pasižymėjo naudingu žaidimu
2018 01 17
Rumunijos ir Estijos klubams atstovaujančių Lietuvos tinklininkų pastangų nepakako, kad jų ekipos laimėtų pergales CEV turnyruose.
"Sūduva" pratęsė pergalių seriją
2018 01 15
Lietuvos čempionatas
Atsinaujinus Lietuvos vyrų tinklinio čempionatui dvi pergales iškovojo be pralaimėjimų vis dar žygiuojanti Marijampolės "Sūduva".
10 mitų apie žiemos ralį
2018 01 19
Ralis
"Winter rally" organizatoriai paneigia mitus, susijusius su žiemos raliu.
Į Monte Karlą - išmokę pernykštes pamokas
2018 01 19
Ralis
Lenktynininkas D. Jocius įsitikinęs, kad lemtingos praėjusių metų klaidos buvo automobilio pasirinkimas bei palydovinio ryšio stygius.
Lietuviui – Dakaro ekologiškumo sertifikatas
2018 01 19
Dakaras
Prieš startą Dakare Antano Juknevičiaus komanda pristatė atnaujintą sunkvežimį, o su juo – ir aplinkai draugišką sp
 
Maskvoje lietuvius giria
2018 01 19
Dailusis čiuožimas
Europos dailiojo čiuožimo čempionate Maskvoje E. Kropa pateko į finalą, o G. Damulevičiūtė ir D. Kizala aplenke dvi būsimų olimpiečių poras.
Kova su žvaigždėmis ne gąsdina, o įkvepia
2018 01 19
Kalnų slidinėjimas
„Atstovauti savo gimtinei olimpinėse žaidynėse – mano gyvenimo svajonė“, - sako jauniausias Lietuvos olimpinės delegacijos narys 18-metis A.Drukarovas.
"Energija" įveikė "Rokiškį"
2018 01 19
Ledo ritulys
Lietuvos čempionato rungtynėse Elektrėnuose „Energija“ net 14:4 sutriuškino „Rokiškio“ ekipą ir dar labiau sustiprino savo poziciją turnyro lentelėje.
Starte - dvi nesėkmės
2018 01 19
Žolės riedulys
Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose II diviziono čempionatą Lietuvos ekipa pradėjo dviem vienodais pralaimėjimais 2:4 austrėms ir švedėms.
"Noras joti užgožia visus sunkumus"
2018 01 18
Jojimas
Iš varžybų JAE grįžusi Lietuvos raitelė Ugnė Zalieckienė – apie išbandymus dykumoje, žirgų kelionę lėktuvu ir besiplečiantį varžybų žemėlapį.
Būtų ką veikti ir Boltui, ir McGregorui
2018 01 16
Multisportas
Multisporto varžybose susilieja kelios ar keliolika sporto šakų nuo bėgimo, orientavimosi iki irklavimo, alpinizmo, šaudymo ir t.t.
 
Pjongčange trispalvę neš biatlonininkas
2018 01 19
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtinta Lietuvos olimpinė rinktinė, dalyvausianti Pjongčango olimpinėse žiemos žaidynėse.
Netektis sporto bendruomenėje
2018 01 18
Netektis
Šalies sporto bendruomenė neteko nusipelniusio Lietuvos trenerio, kūno kultūros ir sporto darbuotojo Romualdo Ragelio.
Lietuvos olimpiniame fonde – permainos
2018 01 16
Permainos
Lietuvos olimpinio fondo valdyba ir jo direktorius Vitalijus Vasiliauskas šalių susitarimu nutraukė sutartį. Fondo laukia ir daugiau permainų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas