Ingvaras Butautas 2018 m. sausio 10 d. 17:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Aplink pasaulį – su rakete

Pasaulio ir Europos senjorų čempionas odontologas Stasys Labanauskas: „Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą“.

S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
   
„Tenisą žaidžiau daugiau nei 60 metų. Sukaupta tiek žinių, supratimo apie tenisą, kad negaliu nepasidalyti su kitais žmonėmis. Noriu, kad ir jie su tenisu artimai draugautų, nes tenisas, kaip bet kuris sportas, yra sveikata“, – kalba pernai gruodžio 4 d. 75 metų sulaukęs, bet vis su teniso rakete nesiskiriantis Stasys Labanauskas.

Kaunietis turnyruose beveik nebežaidžia, bet neatsisako galimybės pabūti treneriu. 

„Kadangi esu odontologas, tai ne taip seniai dalyvavau odontologų turnyre Nidoje. Laimėjau jį, nors varžovai buvo ir 32 metų. Po to turnyro manęs paprašė, kad patreniruočiau jo dalyvius“, – prisimena S. Labanauskas.

Teniso veteraną, daugkartinį Lietuvos čempioną, daugkartinis pasaulio ir Europos veteranų čempioną 75-mečio proga sveikino Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Kūno kultūros ir sporto departamentas, daug pažįstamų tenisininkų iš viso pasaulio, o į pačią gimtadienio šventę susirinko per 70 žmonių.

„Taip tas mano laikas ir praėjo: draugaujant su sportu, derinant jį su darbu. Dėl teniso esu apvažiavęs visą pasaulį ir bendravęs su tiek įvairių žmonių, todėl sakau, kad esu baigęs dar ne vieną papildomą universitetą“, – sako sukaktuvininkas.

Vienu metu jis buvo pakilęs į antrąją vietą savo amžiaus grupės ITF pasaulio reitinge.

Pirmasis titulas – žaidžiant futbolą

S. Labanauskas gimė ir augo Panevėžyje. Kaip ir dauguma pokario metų sportininkų, jis jaunystėje išbandė daug sporto šakų. 

„Neblogai žaidžiau futbolą. 16 metų buvau savo amžiaus Lietuvos čempionas. O šiaip žaidžiau viską – ir krepšinį, ir tinklinį, ir rankinį. Bet vėliau patyriau traumą žaisdamas ledo ritulį. Ir nuo 15 metų pradėjau žaisti vien tenisą. Kadangi mano fizinis pasirengimas buvo puikus, tai labai greitai – per metus – patekau į Panevėžio miesto rinktinę ir su ja vykau į moksleivių spartakiadą. Po poros metų jau žaidžiau Lietuvos pirmenybėse. Kiti mano amžiaus tenisininkai buvo žaidę daugiau metų, bet aš greitai visus pasivijau“, – dėsto S. Labanauskas.

Baigęs mokyklą S. Labanauskas išvyko studijuoti į Kauno medicinos institutą stomatologijos. Ir tris kartus tapo Lietuvos studentų čempionu.

„Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą. Kiekvieną dieną. Daug kartų tapau Lietuvos čempionu. Nuo 45 metų pradėjau dalyvauti veteranų varžybose Europoje“, – sako odontologas.


Turnyrai – per atostogas

Veteranų varžybos jam nereiškė atsisveikinimo su sportu. Veikiau – naują karjeros etapą. Etapą, kai žaisdamas ėmė uždirbti ir kažkiek pinigų.

„Sovietų laikais nebuvo jokių piniginių prizų. Uždirbti iš teniso ėmiau, kai pradėjau žaisti veteranų varžybose. Pamenu, gaudavau apie 1 000 Vokietijos markių – dideli pinigai tais laikais. Aišku, reikėdavo už juos dar ir nuvažiuoti į vietą, susimokėti starto mokestį, kažkur gyventi, valgyti. O prieš turnyrą juk nežinai, ar ką laimėsi. Bet Europoje laimėdavau iki dešimties turnyrų, daug dvejetų varžybų ir šiek tiek pinigų taip užsidirbdavau“, – pasakoja S. Labanauskas.

Pastovesnių pajamų gaudavo už žaidimą Miuncheno teniso klubo „Iphita“ komandoje.

Komandinės pirmenybės Vokietijoje pagal amžiaus grupes vyksta kas penkerius metus. Visi didesni klubai yra subūrę visų amžiaus grupių komandas. 

„Iš pradžių važinėjau į Miuncheną, po to gyvenau ten, vėliau – Lietuvoje, vis nuvykdamas į varžybas Vokietijoje. Susitikimai vykdavo šeštadieniais. Lėktuvu nuskrendu į Miuncheną, sužaidžiu vienetų ir dvejetų mačą, sekmadienį parskrendu atgal“, – apie žaidimą Vokietijos klube pasakoja tenisininkas.

Tuo pat metu visą savo tenisininko karjerą S. Labanauskas dirbo odontologu ir žaidimą derino su darbu.

„Keturias atostogų savaites skirdavau teniso turnyrams. Viena savaitė – turnyrui Vokietijoje, kita – turnyrui Šveicarijoje. Pasirinkdavau atostogų dienas praleisti taip, kaip man patogu“, – prisimena teniso veteranas.
Per tas dienas, kai nedalyvaudavo turnyruose, S. Labanauskas porą valandų vis vien praleisdavo su rakete: „Kai iš ryto dirbdavau, tai po pietų dvi valandas žaisdavau, jei po pietų dirbdavau – iš ryto žaisdavau.

Žaisdavau kiekvieną dieną. Ir dabar kasdien žaidžiu.“

Pastarąjį kartą Lietuvos čempionu jis tapo jau sulaukęs 52-ejų – mišriųjų dvejetų rungtyje su 18 metų partnere. 

Iš bendravimo su pasaulio teniso žvaigždėmis didžiausią įspūdį lietuviui padarė susitikimas su amerikiečiu Hugh Stewartu. 

„Viename turnyre Jugoslavijoje priėjo tada prie manęs gerokai vyresnis amerikietis ir sako: tu gerai žaidi, tiktum man į porą. Sakau: jūs juk vyresnis už mane keliolika metų... Jis sako: no problem, tu man tinki. Po to paaiškėjo, kad tai H. Stewartas, savo laiku žaisdavęs JAV rinktinėje Daviso taurės turnyre ir laimėdavęs pasaulio dvejetų turnyrus. Su juo bendraudamas aš įveikiau savotiškus teniso universitetus“, – pasakoja S. Labanauskas.

Išmaišė visą pasaulį

Žaisdamas veteranų turnyruose S. Labanauskas išmaišė ne tik Europą. Pabuvojo visuose žemynuose. Lėšomis keliauti padėdavo ir verslininkas sūnus, ir papildomas uždarbis iš treniravimo, ir kiti tenisininkai, norintys sužaisti kartu su veteranų teniso žvaigžde.

„Pavyzdžiui, šeštadienį atstovauju klubui „Iphita“. Nevažiuoju namo, pasilieku Vokietijoje, patreniruoju žmones. Vokiečiai man sumoka ir už žaidimą, ir už treniravimą. Būdavo dar ir taip, kad, pradėjus žaisti aukštu lygiu, atsirasdavo žmonių, kurie norėdavo žaisti kartu su manimi. Štai vyksta pasaulio čempionatas Pietų Afrikos Respublikoje. Gaunu pasiūlymą atvažiuoti su sąlyga, kad žaisiu dvejetus kartu – sumoka už kelionę. Jeigu nemoki žaisti, esi niekam nereikalingas. Bet kai imi žaisti gerai – į tave žiūri visai kitaip. Kai važiuoji į tolimas šalis, labai greitai tave atranda ir vietos lietuviai. Tada nebereikia ieškotis viešbučio. Jie tave ima, veda į savo namus, siūlo juose gyventi. 
 
Su draugijos „Žalgiris“ generaliniu sekretoriumi Vytu Nėniumi buvome pasaulio čempionate Argentinoje ir Čilėje. Visur lietuviai mus apgyvendino savo vilose – niekur važiuoti nereikia, aikštelės treniruotėms tose vilose yra, maitina“, – apie užsienio keliones pasakoja treneris veteranas, klube „Iphita“ žaidęs apie 20 metų. 

Tenisininkų dinastija

S. Labanauskas turi sūnų, du anūkus. Tiesa, jau 40 metų, kai yra išsiskyręs su žmona. 

Sūnus Stasys yra baigęs Lietuvos sporto universiteto teniso studijas. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

Stasys Labanauskas jaunesnysis tenisą žaidžia nuo mažumės, 2000-aisiais baigė LKKA (dabar Lietuvos sporto universitetas) bakalauro teniso trenerio studijas, turi TF LEVEL I trenerio sertifikatą. Dalyvavo Lietuvos suaugusiųjų teniso čempionatuose, žaidė ir treniravosi su dauguma geriausių Lietuvos ir pasaulio tenisininkų. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

„Anūkams – vienam septyneri, kitam – penkeri. Jie su rakete jau draugauja“, – šypsosi tenisininkų dinastijos pradininkas S. Labanauskas vyresnysis. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
Grupėje užėmė pirmą vietą
2018 07 16
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai tęsia pergalių seriją Europos čempionate.
Kauno komanda liko be pergalių
2018 07 16
3x3
Kauniečiams nesėkmingai susiklostė Italijoje vykusio FIBA trijulių (3x3) krepšinio turnyro „Lignano Sabbiadoro Challenger“ atranka.
Pasaulio čempionate – šešta vieta
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Vašingtone (JAV) pasibaigė pasaulio jaunimo (iki 21 metų) kurčiųjų krepšinio čempionato vaikinų turnyras.
 
Futbolininkai gyvena Ąžuolyno apsuptyje
2018 07 16
Komanda
Kauno „Stumbro“ komandos futbolininkai įsikūrė šalia Ąžuolyno parko, netoli Dariaus ir Girėno stadiono bei Nacionalinės futbolo akademijos.
“Trakų” stovykloje – permainos
2018 07 16
Komanda
UEFA Europos lygos atrankoje kovojančią ekipą paliko vartininkas Ignas Plūkas, tačiau prie jos prisijungė Aleksandras Levšinas.
„Sūduvą“ Kipre pasitiko karštis ir lietus
2018 07 16
Čempionų lyga
Marijampolės „Sūduva“ pirmadienį atvyko į Kipro sostinę Nikosiją, kur žais Čempionų lygos atrankos I etapo atsakomąsias rungtynes su vietos APOEL.
Pasiekė geriausią Lietuvos sezono rezultatą
2018 07 16
Bėgimas
JAV vykusių „South Carolina TrackFest“ lengvosios atletikos varžybų moterų 800 m bėgime lietuvė Natalija Piliušina užėmė trečiąją vietą.
Lengvaatlečiai pasirodymą baigė be medalių
2018 07 15
Pasaulio čempionatas
Pasaulio jaunimo čempionato merginų šuolių į aukštį varžybose U. Baikštytė užėmė 6-ąją vietą, o disko metikas M. Alekna liko dešimtas.
Lietuvės kraityje - dar vienas rekordas
2018 07 14
Bėgimas
Agnės Šerkšnienės fronte - nieko naujo: Lietuvos bėgikė jau septintą kartą šiais metais pagerino Lietuvos rekordą, šįkart - 200 m bėgimo.
 
L. Grigelis pergale pradėjo turnyrą Kanadoje
2018 07 16
Turnyras
Otavoje Laurynas Grigelis iškovojo pergalę ir pateko į antrąjį turnyro ratą
Į „Žalgirio“ žaidynes – ne tik iš Lietuvos
2018 07 16
Žaidynės
Tradiciniame Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso turnyre dalyvavo ir iš JAV bei Vokietijos atvykę žaidėjai.
Smuktelėjo WTA reitinge
2018 07 16
Reitingas
Moterų teniso asociacijos (WTA) reitingų lentelėje lietuvė Joana Eidukonytė iš 850-osios vietos nukrito į 963-iąją.
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
Kelią link medalių užkirto čempionas
2018 07 09
Imtynės
Zagrebe (Kroatija) pasibaigusiame pasaulio jaunių imtynių čempionate Lietuvos sportininkai liko be medalių.
Po metų pertraukos - pergalė Tailande
2018 07 08
Muay Thai
Tailande vykusiame muay thai turnyre pergalę iškovojo 33 metų Sigitas Gaižauskas, kuris dėl traumos buvo priverstas daugiau nei metus praleisti be sporto.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
Dvejos rungtynės - dvi baudinių serijos
2018 06 29
Paplūdimio rankinis
Lietuvos merginų iki 18 metų paplūdimio rankinio rinktinė viena pergale bei viena nesėkme pradėjo Europos čempionatą Ulčinyje (Juodkalnija).
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
 
Europos čempionato starte pralaimėjo lenkams
2018 07 16
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis nesėkme debiutavo Europos pirmenybėse.
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Šveicarijoje - apmaudūs pralaimėjimai
2018 07 11
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkus Šveicarijoje lydėjo nesėkmė - tiek vaikinų, tiek merginų duetai savo varžovams nusileido lemiamų setų pabaigose.
Motociklų kroso stovykloje - nuo 5 metų
2018 07 17
Stovykla
Dalis Panevėžyje vykusios "MX Vasara" stovyklos dalyvių - vos į mokyklą pradėję eiti vaikai, o pačiam jauniausiam buvo vos 5 metai.
Palangoje žvyrą keis į asfaltą
2018 07 17
Lenktynės
Į komandą susibūrę patyrę ralio lenktynininkai jėgas išbandys žiedinėse lenktynėse
Latvijoje - lietuvių pilotų triumfas
2018 07 16
Rali-krosas
Pirmajame Baltijos ralio kroso taurės etape puikiai pasirodė lietuviai.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Lietuvos rinktinės lieka be taškų
2018 07 17
Žolės riedulys
Europos jaunių (iki 18 metų) žolės riedulio čempionatų antrąją dieną Lietuvos komandoms taip pat nepavyko pelnyti taškų.
Iš Ispanijos parveža bronzą
2018 07 16
Imtynės
Madride vykusiame 18-jame Ispanijos „Grand Prix“ moterų imtynių turnyre Danutė Domikaitytė svorio kategorijoje iki 68 kilogramų iškovojo trečią vietą.
Italijoje finišavo aštunti
2018 07 16
Beisbolas
Europos jaunimo (iki 18 metų) beisbolo čempionate Lietuvos rinktinė užėmė aštuntąją poziciją ir išsaugojo vietą elitiniame divizione.
 
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Kviečia padėti sergantiems vaikams
2018 07 16
Iniciatyva
Jau penkerius metus "Dynami:t Energy Racing Team" ne tik skina laurus žiedinėse lenktynėse, bet ir nepamiršta likimo nuskriaustų.
Šiauliečiai įsibėgėja: dygsta arenos
2018 07 16
Bazės
Šiaulių sporto gimnazija šiemet sulaukė išskirtinės dovanos – daugiafunkcio komplekso. Planuose – dar daugiau naujų bazių.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas