Ingvaras Butautas 2018 m. sausio 10 d. 17:41 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Aplink pasaulį – su rakete

Pasaulio ir Europos senjorų čempionas odontologas Stasys Labanauskas: „Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą“.

S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
S. Labanauskas su tenisu nesiskiria nuo jaunystės.
   
„Tenisą žaidžiau daugiau nei 60 metų. Sukaupta tiek žinių, supratimo apie tenisą, kad negaliu nepasidalyti su kitais žmonėmis. Noriu, kad ir jie su tenisu artimai draugautų, nes tenisas, kaip bet kuris sportas, yra sveikata“, – kalba pernai gruodžio 4 d. 75 metų sulaukęs, bet vis su teniso rakete nesiskiriantis Stasys Labanauskas.

Kaunietis turnyruose beveik nebežaidžia, bet neatsisako galimybės pabūti treneriu. 

„Kadangi esu odontologas, tai ne taip seniai dalyvavau odontologų turnyre Nidoje. Laimėjau jį, nors varžovai buvo ir 32 metų. Po to turnyro manęs paprašė, kad patreniruočiau jo dalyvius“, – prisimena S. Labanauskas.

Teniso veteraną, daugkartinį Lietuvos čempioną, daugkartinis pasaulio ir Europos veteranų čempioną 75-mečio proga sveikino Lietuvos sporto draugija „Žalgiris“, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Kūno kultūros ir sporto departamentas, daug pažįstamų tenisininkų iš viso pasaulio, o į pačią gimtadienio šventę susirinko per 70 žmonių.

„Taip tas mano laikas ir praėjo: draugaujant su sportu, derinant jį su darbu. Dėl teniso esu apvažiavęs visą pasaulį ir bendravęs su tiek įvairių žmonių, todėl sakau, kad esu baigęs dar ne vieną papildomą universitetą“, – sako sukaktuvininkas.

Vienu metu jis buvo pakilęs į antrąją vietą savo amžiaus grupės ITF pasaulio reitinge.

Pirmasis titulas – žaidžiant futbolą

S. Labanauskas gimė ir augo Panevėžyje. Kaip ir dauguma pokario metų sportininkų, jis jaunystėje išbandė daug sporto šakų. 

„Neblogai žaidžiau futbolą. 16 metų buvau savo amžiaus Lietuvos čempionas. O šiaip žaidžiau viską – ir krepšinį, ir tinklinį, ir rankinį. Bet vėliau patyriau traumą žaisdamas ledo ritulį. Ir nuo 15 metų pradėjau žaisti vien tenisą. Kadangi mano fizinis pasirengimas buvo puikus, tai labai greitai – per metus – patekau į Panevėžio miesto rinktinę ir su ja vykau į moksleivių spartakiadą. Po poros metų jau žaidžiau Lietuvos pirmenybėse. Kiti mano amžiaus tenisininkai buvo žaidę daugiau metų, bet aš greitai visus pasivijau“, – dėsto S. Labanauskas.

Baigęs mokyklą S. Labanauskas išvyko studijuoti į Kauno medicinos institutą stomatologijos. Ir tris kartus tapo Lietuvos studentų čempionu.

„Kad ir kur būčiau, kad ir kur gyvenčiau, visur žaidžiau tenisą. Kiekvieną dieną. Daug kartų tapau Lietuvos čempionu. Nuo 45 metų pradėjau dalyvauti veteranų varžybose Europoje“, – sako odontologas.


Turnyrai – per atostogas

Veteranų varžybos jam nereiškė atsisveikinimo su sportu. Veikiau – naują karjeros etapą. Etapą, kai žaisdamas ėmė uždirbti ir kažkiek pinigų.

„Sovietų laikais nebuvo jokių piniginių prizų. Uždirbti iš teniso ėmiau, kai pradėjau žaisti veteranų varžybose. Pamenu, gaudavau apie 1 000 Vokietijos markių – dideli pinigai tais laikais. Aišku, reikėdavo už juos dar ir nuvažiuoti į vietą, susimokėti starto mokestį, kažkur gyventi, valgyti. O prieš turnyrą juk nežinai, ar ką laimėsi. Bet Europoje laimėdavau iki dešimties turnyrų, daug dvejetų varžybų ir šiek tiek pinigų taip užsidirbdavau“, – pasakoja S. Labanauskas.

Pastovesnių pajamų gaudavo už žaidimą Miuncheno teniso klubo „Iphita“ komandoje.

Komandinės pirmenybės Vokietijoje pagal amžiaus grupes vyksta kas penkerius metus. Visi didesni klubai yra subūrę visų amžiaus grupių komandas. 

„Iš pradžių važinėjau į Miuncheną, po to gyvenau ten, vėliau – Lietuvoje, vis nuvykdamas į varžybas Vokietijoje. Susitikimai vykdavo šeštadieniais. Lėktuvu nuskrendu į Miuncheną, sužaidžiu vienetų ir dvejetų mačą, sekmadienį parskrendu atgal“, – apie žaidimą Vokietijos klube pasakoja tenisininkas.

Tuo pat metu visą savo tenisininko karjerą S. Labanauskas dirbo odontologu ir žaidimą derino su darbu.

„Keturias atostogų savaites skirdavau teniso turnyrams. Viena savaitė – turnyrui Vokietijoje, kita – turnyrui Šveicarijoje. Pasirinkdavau atostogų dienas praleisti taip, kaip man patogu“, – prisimena teniso veteranas.
Per tas dienas, kai nedalyvaudavo turnyruose, S. Labanauskas porą valandų vis vien praleisdavo su rakete: „Kai iš ryto dirbdavau, tai po pietų dvi valandas žaisdavau, jei po pietų dirbdavau – iš ryto žaisdavau.

Žaisdavau kiekvieną dieną. Ir dabar kasdien žaidžiu.“

Pastarąjį kartą Lietuvos čempionu jis tapo jau sulaukęs 52-ejų – mišriųjų dvejetų rungtyje su 18 metų partnere. 

Iš bendravimo su pasaulio teniso žvaigždėmis didžiausią įspūdį lietuviui padarė susitikimas su amerikiečiu Hugh Stewartu. 

„Viename turnyre Jugoslavijoje priėjo tada prie manęs gerokai vyresnis amerikietis ir sako: tu gerai žaidi, tiktum man į porą. Sakau: jūs juk vyresnis už mane keliolika metų... Jis sako: no problem, tu man tinki. Po to paaiškėjo, kad tai H. Stewartas, savo laiku žaisdavęs JAV rinktinėje Daviso taurės turnyre ir laimėdavęs pasaulio dvejetų turnyrus. Su juo bendraudamas aš įveikiau savotiškus teniso universitetus“, – pasakoja S. Labanauskas.

Išmaišė visą pasaulį

Žaisdamas veteranų turnyruose S. Labanauskas išmaišė ne tik Europą. Pabuvojo visuose žemynuose. Lėšomis keliauti padėdavo ir verslininkas sūnus, ir papildomas uždarbis iš treniravimo, ir kiti tenisininkai, norintys sužaisti kartu su veteranų teniso žvaigžde.

„Pavyzdžiui, šeštadienį atstovauju klubui „Iphita“. Nevažiuoju namo, pasilieku Vokietijoje, patreniruoju žmones. Vokiečiai man sumoka ir už žaidimą, ir už treniravimą. Būdavo dar ir taip, kad, pradėjus žaisti aukštu lygiu, atsirasdavo žmonių, kurie norėdavo žaisti kartu su manimi. Štai vyksta pasaulio čempionatas Pietų Afrikos Respublikoje. Gaunu pasiūlymą atvažiuoti su sąlyga, kad žaisiu dvejetus kartu – sumoka už kelionę. Jeigu nemoki žaisti, esi niekam nereikalingas. Bet kai imi žaisti gerai – į tave žiūri visai kitaip. Kai važiuoji į tolimas šalis, labai greitai tave atranda ir vietos lietuviai. Tada nebereikia ieškotis viešbučio. Jie tave ima, veda į savo namus, siūlo juose gyventi. 
 
Su draugijos „Žalgiris“ generaliniu sekretoriumi Vytu Nėniumi buvome pasaulio čempionate Argentinoje ir Čilėje. Visur lietuviai mus apgyvendino savo vilose – niekur važiuoti nereikia, aikštelės treniruotėms tose vilose yra, maitina“, – apie užsienio keliones pasakoja treneris veteranas, klube „Iphita“ žaidęs apie 20 metų. 

Tenisininkų dinastija

S. Labanauskas turi sūnų, du anūkus. Tiesa, jau 40 metų, kai yra išsiskyręs su žmona. 

Sūnus Stasys yra baigęs Lietuvos sporto universiteto teniso studijas. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

Stasys Labanauskas jaunesnysis tenisą žaidžia nuo mažumės, 2000-aisiais baigė LKKA (dabar Lietuvos sporto universitetas) bakalauro teniso trenerio studijas, turi TF LEVEL I trenerio sertifikatą. Dalyvavo Lietuvos suaugusiųjų teniso čempionatuose, žaidė ir treniravosi su dauguma geriausių Lietuvos ir pasaulio tenisininkų. Prekiauja teniso inventoriumi, užsiima ir teniso infrastruktūros verslu.

„Anūkams – vienam septyneri, kitam – penkeri. Jie su rakete jau draugauja“, – šypsosi tenisininkų dinastijos pradininkas S. Labanauskas vyresnysis. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Tenisas
KOMENTARAI
 
 
 
"Žalgiris" neatlaikė "Fenerbahce" tempo
2018 10 19
Eurolyga
"Žalgirio" krepšininkai Kaune nusileido Eurolygos vicečempionams 75:82, nors tris kėlinius pirmavo.
Policija nustatė "Žalgirio" fanų užpuolikus
2018 10 19
Fanai
Įtariama, kad į Vilnių išsiruošusius kauniečius užpuolė kaukėti "Ryto" gerbėjai.
SKM ruoš talentus "Rytui"
2018 10 19
Krepšinis
"Sutarties pasirašymas reiškia, kad mūsų gabiausi auklėtiniai turės galimybę savo jėgas išbandyti „Ryto“ sistemojei", - kalba SKM vadovas J. Jankauskas.
 
Tikslas – stiprinti futbolą regione
2018 10 19
Rinkimai
Futbolo klubo Utenos „Utenis“ valdyba Utenos apskrities futbolo federacijos (UAFF) prezidento rinkimuose kandidatu iškėlė verslininką Nemuną Dagilį.
A lyga įstojo į Europos lygų asociaciją
2018 10 19
A lyga
"Čia galima ieškoti įvairių problemų sprendimų kartu su Vokietijos, Anglijos ar Prancūzijos lygomis", - kalbėjo A lygos prezidentas Rytis Davidovičius.
"Nemanau, kad rungtynės bus tokios pat"
2018 10 18
A lyga
Baltarusis A. Rybakas, dirbęs "Trakų" vartininkų treneriu, vėl atlieka komandos stratego funkcijas. Dabar jo rūpesti -parengti komandą mačui su "Žalgiriu".
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
Lietuvis kibo į atlapus favoritui
2018 10 19
Tenisas
Ričardas Berankis 2:6, 6:1, 4:6 pralaimėjo pirmajai Rusijos raketei Daniilui Medvedevui turnyro "Kremlin cup" ketvirtfinalyje.
Maskvoje tęsia pergalių seriją
2018 10 17
Tenisas
„Kremlin Cup“ vienetų varžybų aštuntfinalyje trečiadienį lietuvis Ričardas Berankis nugalėjo 72-ąją pasaulio raketę Aljažą Bedeną.
L. Grigelis krito jau pirmajame rate
2018 10 17
Tenisas
Vokietijoje vykstančiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Wolffkran Open“ lietuvis Laurynas Grigelis liko be pergalių.
Vilniuje - čempioniška dvikova
2018 10 18
Bušido
Lapkritį Sergejus Maslobojevas Vilniuje surems pirštines su Turkijos kovos menų žvaigžde Fatihu Mehmetu Karakusu.
Čempionate - rekordinis moksleivių skaičius
2018 10 18
Graplingo imtynės
Naujajame sezone į atvirąjį šalies moksleivių graplingo imtynių čempionatą susirinko 172 dalyviai. Tai yra geriausias kada nors pasiektas rezultatas.
Tarptautiniame turnyre – lietuvio medalis
2018 10 16
Boksas
Tradiciniame tarptautiniame bokso turnyre Baltarusijoje lietuvis Tadas Tamašauskas iškovojo bronzos medalį.
 
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Sąskaitą papildė 20 reitingo taškų
2018 10 07
Plentas
„Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale“ lenktynėse lietuvė Rasa Leleivytė užėmė dešimtąją vietą.
Lietuvių varžovai prarado lyderį
2018 10 19
Rankinis
Prancūzijos rankinio rinktinės lyderis N. Karabatičius dėl traumos praleis spalio 25-iosios Europos čempionato atrankos susitikimą su Lietuvos komanda.
Dvi rungtynės - vienas rezultatas
2018 10 18
LRL
LRL pirmenybėse Kauno "Granitas-Karys" įveikė Alytaus "Varsą-Stronglasą", o "Vilnius" - kitą sostinės komandą "Šviesą". Abu mačai biagėsi rezultatu 32:25.
"Klaipėda mums pasiūlė geriausias sąlygas"
2018 10 17
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė jau kitą savaitę pradės kovas dėl patekimo į Europos čempionatą - mūsiškių laukia prancūzų ir portugalų iššūkis.
 
Šventėje - tinklinio žvaigždžių akistata
2018 10 17
Paplūdimio tinklinis
Šiųmetėje "Tinklinio naktyje" laukia ne tik draugų turnyras, bet ir L. Každailio bei A. Rumševičiaus iššūkis Europos čempionams iš Latvijos.
Silpnesnių komandų nebeliko
2018 10 16
Lietuvos čempionatas
Lapkričio pradžioje startuosiančiame Lietuvos vyrų tinklinio čempionate į medalius taikysis kone visos šešios dalyvausiančios ekipos.
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Lenktynių mėgėjų padaugėjo šimtu
2018 10 19
Auto
LASF žiedo komiteto pirmininkė Inga Juškevičiūtė apibendrina 2018-ųjų metų sezoną.
Pergalę pasiekė ir su nusimovusia padanga
2018 10 16
Ralis
Vytautas Švedas kartu su šturmanu Žilvinu Sakalausku po pergalingo pasirodymo Lietuvos ralio čempionate medalius užsitikrino ir Latvijoje.
Lietuvos talentui - istorinė galimybė
2018 10 16
Auto
G. Grinbergas pateko į talentingiausių pasaulio jaunųjų lenktynininkų 17-uką ir varžysis dėl galimybės visą kitą sezoną atstovauti „Formulės-4" komandai.
 
"Energija" iškovojo penktą pergalę
2018 10 19
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate "Hockey Punks" Vilniuje 3:5 nusileido šalies čempionei Elektrėnų "Energijai".
Naują sezoną – nauji iššūkiai
2018 10 17
Kalnų slidinėjimas
Net 250 kalnų slidininkų iš 12 šalių Druskininkų „Snow Arenoje“ išbandė jėgas pirmose šį sezoną Lietuvoje surengtose istorinėmis tapusiose varžybose.
Sieks išnaudoti varžovų klaidas
2018 10 17
Lietuvos čempionatas
"Kaunas Hockey" ledo ritulininkai nepaisant užklupusios traumų virtinės kalba tik apie pergalę artimiausiame mače, kur jų laukia "Geležinis vilkas".
Du lietuviai iš Lenkijos parsiveš auksą
2018 10 19
Plaukimas
Lenkijoje prasidėjusiose tarptautinėse varžybose Danas Rapšys iškovojo du aukso ir vieną sidabro medalius,o Deividas Margevičius - vieną aukso medalį.
Lietuvė atstovaus Europos rinktinei
2018 10 19
Stalo tenisas
Į pasaulio jaunučių čempionatą, kuris kitą savaitę vyks Japonijoje, pagal ETTU 15-mečių reitingą pateko vilnietė Kornelija Riliškytė.
Pradinukus išjudins „Olimpinė savaitė“
2018 10 19
Vaikų sportas
Tūkstančiai mokinių iš 616 pradinių klasių bus skatinami skirti daugiau dėmesio fiziniam aktyvumui ir sveikai gyvensenai.
 
Stadionui Vilniuje - nauja kliūtis
2018 10 19
Stadionas
Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis gražino Nacionalinio stadiono klausimą į padėtį, buvusią prieš dvejus metus.
Nuo šiol – Lietuvos paralimpinis komitetas
2018 10 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų sporto organizacija pakeitė savo pavadinimą.
Lietuvos sportas gyvens nauju ritmu
2018 10 19
Situacija
Priimtame Kūno kultūros ir sporto įstatyme numatytas trigubai didesnis finansavimas sporto projektams, valdymo pokyčiai, nauji reikalavimai federacijoms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas