Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. sausio 6 d. 17:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mokytoja bando galimybių ribas

Ėjimo takeliuose žibėjusi Sada Eidikytė-Bukšnienė pasirinko itin ilgų nuotolių bėgimą ir norėtų bėgte įveikti 120 km.

Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
pliadisfoto.com nuotr.
Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
   
Sada Eidikytė-Bukšnienė – unikali lengvaatletė. Aktyviausiais sportinės karjeros metais ji daugybę kartų gerino Lietuvos ėjimo rekordus, buvo tapusi pasaulio ir Europos rekordininke. O dabar jai priklauso ir 100 km bėgimo šalies rekordas.
 
Lengvaatletė 15 kartų tapo Lietuvos sportinio ėjimo čempione (1986–1993), iki 1991-ųjų pagerino 17 šalies rekordų, eidama 3, 5 ir 10 km stadionuose bei uždarose patalpose. Ypač svarūs sportininkės rezultatai, einant plentu: 1989 m. Vokietijoje kaunietė pagerino Europos 3 km (12 min. 27 sek.) ir 5 km (20 min. 53 sek.) rekordus, o tais pačiais metais Suomijoje – ir 3 km pasaulio rekordą (12 min. 09,91 sek.). 

1990 m. Kauno halėje S. Eidikytė pasiekė uždarų patalpų pasaulio 1 mylios ėjimo rekordą (6 min.16,72 sek.). 

„Aktyviai sportavau prieš daugiau nei 30 metų. Profesionalios ėjikės karjerai atidaviau 12 metų. Jaunystėje visą laiką norėjau pasiekti šį tą daugiau. Manau, kad man pavyko tai padaryti ir dabar tuo nuoširdžiai džiaugiuosi. Ypač smagu, kad Lietuvos ėjikės pasiekia geresnių rezultatų, dalyvauja olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose“, – sako pernai 50-metį atšventusi S. Eidikytė-Bukšnienė.

Tačiau ilgainiui Kauno „Santaros“ gimnazijos kūno kultūros mokytoja ekspertė sportinį ėjimą iškeitė į bėgimą ir dabar dalyvauja įvairiose ilgų nuotolių bei ultramaratono varžybose. 

Studijuoti į Kūno kultūros institutą atvažiavai iš Šakių rajono, Griškabūdžio. Ar ten susidomėjai sportiniu ėjimu?
Sportinis ėjimas patiko jau mokykloje. Mano rezultatai sudomino Šakių lengvosios atletikos trenerį V. Ulinską. Jis pradėjo mane treniruoti ir patarė toliau tobulėti šioje rungtyje. Baigusi mokyklą, įstojau studijuoti agronomiją-daržininkystę Kauno aukštesniojoje žemės ūkio mokykloje. 
 
Mano treneriu tapo Antanas Šimkus. Aktyviai sportuodama, pajutau, kad savo gyvenimą noriu susieti su sportu ir įstojau studijuoti į tuometį Kūno kultūros institutą, kurį baigiau 1990-aisiais. 

Kai aktyviai sportavau, varžybų programoje dar nebuvo 20 km distancijos, o tik 5 ir 10 km nuotoliai. 1988 m. įvykdžiau tarptautinės klasės sporto meistrės normą. Mano sportinėje karjeroje labiausiai įsiminė pasaulio 3 km distancijos rekordas, apie kurį net nesvajojau. 

Kodėl savo mėgstamą ėjimą iškeitei į bėgimą?
Su ėjimo takeliu praktiškai atsisveikinau, gimus sūnui Andriui. Jam dabar 23-eji. Kai berniukui buvo vos pora mėnesių, gavau pasiūlymą dalyvauti Pasaulio taurės varžybose Kinijoje, nes Lietuvos ėjimo rinktinei trūko ketvirtos pajėgesnės sportininkės. Apie metus rengiausi toms varžyboms.
 
Tai buvo mano vienos paskutinių varžybų. Kadangi norėjau sportuoti, judėti, maždaug prieš dešimtį metų ir sugalvojau bėgioti. Tris kartus net ryžausi įveikti 100 km distancijas. Debiutavau 101 km distancijos rungtyje, jai įveikti prireikė daugiau kaip 10 valandų.

Pastarąjį kartą 100 km distanciją bėgau 2013 m. Vilniaus Vingio parke per ultramaratoną „Baltic Cup 100 km“. Pasiekiau 9 val. 19 min. 12 sek. rezultatą.


O kodėl nusprendei bėgti ultramaratono distancijas?
Buvo didžiulis noras išbandyti save, įsitikinti, kokios mano tikrosios galimybės. Ilgai galvojau, ar aš, moteris, galiu nubėgti 100 km. Pajutau, kad galiu. Iš lovos atsikėlęs neįveiksi tokios distancijos. Tokiam iššūkiui reikia kruopščiai rengtis. Su nemažomis pertraukėlėmis, kai augo vaikai Andrius ir Justė, visą laiką judėjau, bėgiojau. 
 
Nubėgti 100 km, kitaip tariant iš Kauno į Vilnių, buvo nesunku, pavyko gerai „susitvarkyti“ su savo galva. Džiaugiuosi, kad tokiam mano pomėgiui neprieštarauja vyras Gintas. Jis mėgėjiškai su bendraamžiais žaidžia krepšinį. Sporto klubus lanko ir mano vaikai: Lietuvos sporto universitete kineziterapiją studijuojanti 21-ų dukra ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetą baigęs ir savo verslą turintis sūnus. 

Ar dažnai treniruojiesi?
Stengiuosi pabėgioti kiekvieną dieną bent po 1–1,5 val. Gyvenu Šilainiuose, ten yra dviračių takų, vedančių link Kleboniškio ir Kačerginės. Čia viena ir skaičiuoju kilometrus. Bėgioju ir miške. Priklausau Kauno bėgimo mėgėjų klubui, jis mane dažnai pakviečia į varžybas. 
 
Pagrindinis motyvas bėgioti – kad gerai jausčiausi, gerai atrodyčiau, nestokočiau sveikatos. Jeigu vos savaitę nepabėgioju, blogai jaučiuosi, kažko trūksta. Bėgimas man – puikus poilsis. Mano organizmas pripratęs prie didelių krūvių, ilgų distancijų. 
 
Ar ketini ketvirtą kartą dalyvauti 100 km distancijos varžybose?
Tikrai su dideliu malonumu norėčiau bėgti ultramaratoną, tačiau dabar Lietuvoje jau porą metų jų neberengiama. Su dideliu malonumu bėgčiau net ir 120 km. Prisimenu, kai pirmą kartą įveikiau 100 km, nutariau, kad daugiau gyvenime tiek nebėgsiu. Tačiau prabėgo mėnuo, gerai pailsėjau ir vėl panorau save išbandyti.
 
Jau daugiau kaip 30 metų dirbi Kauno „Santaros“ gimnazijoje, sakyk, ar ne per mažai mokiniams dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę?
Sakoma, kad sportuoti niekada nebūna per daug, tačiau vyresniems mokiniams, kurie nori treniruotis, dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę, manau, tikrai užtenka. Mažesniems mokiniams gal ir ne pro šalį būtų kokia nors teorinė trečioji pamoka, tarkime, apie sveiką gyvenseną, judėjimą. Gimnazijose turiu neformalaus ugdymo būrelius, ugdau vaikus, kartu su jais ir pati pasimankštinu.

Lapkritį dalyvavai Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos ataskaitos konferencijoje Alytuje, kur buvai pasveikinta ir su jubiliejumi. Kaip jauteisi vėl atsidūrusi ėjikų būryje?
Kai kurių ėjikų nebuvau mačiusi jau gal 30 metų, tačiau jie man pasirodė visiškai nepasikeitę. Gražūs, pasitempę. Nemažai jaunų ėjikų nepažinojau. Nuo savo jaunystėje pamėgtos sporto šakos esu truputį nutolusi, prisipažinsiu – tikrai gėda. Tačiau labai džiaugiuosi, kad Lietuvos ėjikai, turėdami puikias sąlygas, pasiekia gerų rezultatų, gerina mūsų rekordus. Mano sportavimo laikais tos sąlygos buvo daug prastesnės.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Skuodo šventėje dalyvavo "Kibirktštis"
2018 03 19
Moterų krepšinis
„Padovanojau kamuolį su žaidėjų parašais ir linkėjimu, kad mieste atsirastų mergaičių, kurios lankytų krepšinį", - sakė „Kibirkšties“ vadovas D. Virbickas.
Ant pakylos lipo dvi Lietuvos komandos
2018 03 19
Tinklinis
Finalą Baltijos moterų tinklinio čempionate pasiekusios Alytaus "Prekybos-Paramos" komandos treneris K. Pačėsas tikisi revanšo kitais metais.
Savaitės žaidėjas - "Neptūno" puolėjas
2018 03 19
LKL
Vienas Klaipėdos "Neptūno" lyderių, puolėjas Edgaras Želionis pripažintas naudingiausiu 23-čios „Betsafe–LKL“ savaitės krepšininku.
 
"Trakai" paliko Palangą be pergalių
2018 03 18
A lyga
Per pirmas 15 rungtynių minučių krito net trys įvarčiai, o "Trakai" iškovojo antrąją sezono pergalę patiesdami "Palangą".
"Kauno Žalgiris" pratęsė pergalių seriją
2018 03 17
A lyga
Sugrįžimas namo jonaviečiams nebuvo sėkmingas – jie savo aikštėje 0:1 pralaimėjo „Kauno Žalgiriui“.
Močiutės gainiojo futbolo kamuolį
2018 03 17
Senjorai
Populiarėjantis močiučių futbolas vis labiau dominuoja įvairiuose futbolo renginiuose, o atskiras močiučių futbolo turnyras surengtas Vilkaviškio rajone.
"Bėgimas visada buvo mano kraujyje"
2018 03 16
Bėgimas
Bėgikė Eva Misiūnaitė papasakojo, kodėl pasirinko būtent bėgimą, kam jai treniruotėje reikalinga ietis ir atskleis, ar bėgikams baisus pistoleto šūvis?
V.Aleknos sūnūs apsisprendė: mėtys diską
2018 03 14
Žvilgsnis
Olimpinio čempiono sūnūs Martynas ir Mykolas šį sezoną jau abu mėtys diską, tėvų pėdomis žengia ir Aleknų duktė Gabrielė.
Talentai tikrinosi jėgas su bendraamžiais
2018 03 12
Taurė
Tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose „Vilniaus miesto sporto centro taurė 2018“ dalyvavo 230 atletų iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Lietuvos.
 
Vilnius taps teniso trenerių sostine
2018 03 19
Konferencija
Savaitgalį SEB arenoje vyks kasmetinė Baltijos šalių trenerių konferencija – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos teniso sąjungų projektas.
R. Berankis pralaimėjo galingam prancūzui
2018 03 14
Tenisas
Ričardas Berankis neįveikė pirmojo „Challenger“ serijos turnyro Irvinge, JAV, rato, 2:6, 2:6 pralaimėdamas Gillesui Simonui.
Greitis ir azartas, raketė ir kamuoliukas
2018 03 14
Treniruotės
Tenisas, skvošas ir badmintonas - trys lyg ir panašios, bet iš esmės skirtingos sporto šakos vilioja bet kokio amžiaus sporto mėgėjus.
Turnyras liko be pinigų
2018 03 15
Pinigai
Dėl KKSRF sprendimo neskirti pinigų Dano Pozniako bokso turnyrui teko mažinti dalyvių skaičių ir atšaukti finalus vienoje iš didžiausių arenų sostinėje.
Jaunieji kovotojai stebino nokdaunais
2018 03 14
Kiokušin karatė
2018 metų Lietuvos kiokušin karatė jaunių (iki 18 metų) čempionate favoritai įrodė, kad neatsitiktinai iš jų yra daug tikimasi.
Prieš kovą dirba su psichologais
2018 03 14
Bušido
Sergejus Maslobojevas prieš kovą su brutaliais nokautais pagarsėjusiu marokiečiu Noureddine‘u Ajnaou laiką skiria poilsiui ir darbui su psichologija.
 
Jaunasis lietuvis treniruojasi su pasaulio elitu
2018 03 16
BMX dviračiai
„Vienas malonumas ir džiaugsmas treniruotis su geriausiais pasaulio BMX sportininkais, būti treniruojamam pasaulio čempiono, – sakė L. Karalius.
Šimtmečio proga mins šimtą kilometrų
2018 03 16
Lenktynės
Geriausi Lietuvoje lenktyniaujantys dviratininkai ir dviračių sporto mėgėjai sezoną atidarys šimtmečiui paminėti skirtose dviratininkų lenktynėse.
Perrinkta Europos dviratininkų valdžia
2018 03 12
Vadovai
Europos dviračių sporto sąjungos prezidentu išrinktas šveicaras R. Cattaneo, o už jį balsavo ir LDSF vadovas R. Bakutis.
Federacija bendradarbiaus su lažybų bendrove
2018 03 16
Parama
Lietuvos rankinio federacija turi naujus partnerius - jais tapo lažybų bendrovė cbet.lt.
Prieš turkes trokšta tik pergalių
2018 03 13
Rinktinė
Vyriausiasis Lietuvos moterų rankinio rinktinės treneris Bo Miltonas Andersenas jau paskelbė merginas, kurios kviečiamos šioms atrankos rungtynėms.
Rankinio lygoje - Vilniaus klubų nesėkmės
2018 03 08
Lietuvos čempionatas
Kauno „KTU“ ekipa namuose 31:25 įveikusi HC „Vilnių“ užsitikrino 5-ąją vietą reguliariajame sezone, o Klaipėdos „Dragūnas“ 31:27 įveikė Vilniaus „Šviesą“.
 
Finale - Alytaus komandos nesėkmė
2018 03 18
Baltijos lyga
Pirmą kartą Baltijos moterų tinklinio čempionato istorijoje medalius iškovojo dvi Lietuvos komandos - Alytaus "Prekyba-Parama" ir Kauno "Kaunas-ASU".
NSTL pirmenybėse - lemiamų kovų metas
2018 03 14
Studentų sportas
Jau trečiadienį startuoja Nacionalinės studentų tinklinio lygos atkrintamosios varžybos, kaip visuomet žadančios įdomias ir atkaklias studentų kovas.
Lietuvis tapo rezultatyviausiu Švedijoje
2018 03 14
Tinklinis
Tomas Vilimas Švedijos tinklinio čempionate tapo rezultatyviausiu žaidėju, o kiti lietuviai, žaidžiantys užsienyje, rungtyniavo puikiai.
Lietuvišką sėkmę išsinuomojo užsieniečiai
2018 03 15
Rali-krosas
Lenktyninkas Kasparas Navickas Europos ralio kroso čempionate dažniau pasirodys ne kaip lenktynininkas, bet kaip kitų lenktynininkų patarėjas.
Sugrįžęs sieks pagerinti savo paties rekordą
2018 03 14
Moto
Kačerginės „Nemuno žiedo“ rekordininkas, vienas greičiausių Lietuvos motociklininkų Šarūnas Pladas grįžta į galingiausią klasę šalies čempionate.
Tiesia laiptus į profesionalų sportą
2018 03 13
Auto
Vasaros lenktynių sezoną šiemet pradės „Ring Challenge“, kuris į Kačerginės Nemuno žiedo trasą lenktyniauti kvies pradedančiuosius sportininkus.
 
Lietuvis įsivėlė į muštynes
2018 03 19
Ledo ritulys
25-erių metų Lietuvos ledo ritulio rinktinės nario P. Rulevičiaus Misisipės „Riverkings“ ekipa patyrė du pralaimėjimus SPHL.
Prisiminkime: geriausias lietuvių pasirodymas
2018 03 18
Ledo ritulys
Kviečiame prisiminti 2006 metų pasaulio čempionatą, kuriame Lietuvos rinktinė buvo per žingsnį nuo elitinio pasaulio ledo ritulio čempionato diviziono.
Planų daug, pinigų mažai
2018 03 18
Žvilgsnis
LNSA prezidentas Algirdas Raslanas – apie konkurenciją, slidinėjimo židinius, paramą treneriams, pinigus, kalnų slidinėjimo centro Italijoje kūrimą.
Pagaliau sulaukė palankaus oro
2018 03 19
Jachtos
Lietuvos ledo jachtų taurės varžybose prie starto linijos išsirikiavo virš 40 dalyvių.
V. Ažukaitė pasirodė fantastiškai
2018 03 19
Fechtavimas
Lietuvos fechtuotoja V. Ažukaitė ir Suomijos grįžta su dviem bronzos medaliais.
Vieniems stigo pačiūžų, kitiems - dyglių
2018 03 19
Ekstremalu
Didžiulėje čiuožykloje, kuri turėjo būti durpinga klampyne, bėgikams teko ne tik bėgti, bet ir čiuožti, dviratininkai, slidinėjo ir griuvinėjo.
 
Į priekį – su naujomis idėjomis
2018 03 18
Kūno kultūros ir sporto departamente įvyko Lietuvos sporto meistrų asociacijos “Penki žiedai” ataskaitos ir rinkimų konferencija.
Lietuva neteko legendinio teisėjo
2018 03 17
Netektis
Anapilin iškeliavo legendinis Lietuvis regbio teisėjas Alfonsas Grumbinas.
Dėl medalių kovoja ir darželinukai
2018 03 17
Vaikų sportas
Visoje šalyje vyksta Lietuvos mažųjų žaidynės, kurių pirmajame etape dalyvauja 227 darželiai – apie trečdalis visų ikimokyklinio ugdymo įstaigų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas