Marytė Marcinkevičiūtė 2018 m. sausio 6 d. 17:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mokytoja bando galimybių ribas

Ėjimo takeliuose žibėjusi Sada Eidikytė-Bukšnienė pasirinko itin ilgų nuotolių bėgimą ir norėtų bėgte įveikti 120 km.

Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
pliadisfoto.com nuotr.
Sportininkė ėjimą iškeitė į bėgimą.
   
Sada Eidikytė-Bukšnienė – unikali lengvaatletė. Aktyviausiais sportinės karjeros metais ji daugybę kartų gerino Lietuvos ėjimo rekordus, buvo tapusi pasaulio ir Europos rekordininke. O dabar jai priklauso ir 100 km bėgimo šalies rekordas.
 
Lengvaatletė 15 kartų tapo Lietuvos sportinio ėjimo čempione (1986–1993), iki 1991-ųjų pagerino 17 šalies rekordų, eidama 3, 5 ir 10 km stadionuose bei uždarose patalpose. Ypač svarūs sportininkės rezultatai, einant plentu: 1989 m. Vokietijoje kaunietė pagerino Europos 3 km (12 min. 27 sek.) ir 5 km (20 min. 53 sek.) rekordus, o tais pačiais metais Suomijoje – ir 3 km pasaulio rekordą (12 min. 09,91 sek.). 

1990 m. Kauno halėje S. Eidikytė pasiekė uždarų patalpų pasaulio 1 mylios ėjimo rekordą (6 min.16,72 sek.). 

„Aktyviai sportavau prieš daugiau nei 30 metų. Profesionalios ėjikės karjerai atidaviau 12 metų. Jaunystėje visą laiką norėjau pasiekti šį tą daugiau. Manau, kad man pavyko tai padaryti ir dabar tuo nuoširdžiai džiaugiuosi. Ypač smagu, kad Lietuvos ėjikės pasiekia geresnių rezultatų, dalyvauja olimpinėse žaidynėse, pasaulio ir Europos čempionatuose“, – sako pernai 50-metį atšventusi S. Eidikytė-Bukšnienė.

Tačiau ilgainiui Kauno „Santaros“ gimnazijos kūno kultūros mokytoja ekspertė sportinį ėjimą iškeitė į bėgimą ir dabar dalyvauja įvairiose ilgų nuotolių bei ultramaratono varžybose. 

Studijuoti į Kūno kultūros institutą atvažiavai iš Šakių rajono, Griškabūdžio. Ar ten susidomėjai sportiniu ėjimu?
Sportinis ėjimas patiko jau mokykloje. Mano rezultatai sudomino Šakių lengvosios atletikos trenerį V. Ulinską. Jis pradėjo mane treniruoti ir patarė toliau tobulėti šioje rungtyje. Baigusi mokyklą, įstojau studijuoti agronomiją-daržininkystę Kauno aukštesniojoje žemės ūkio mokykloje. 
 
Mano treneriu tapo Antanas Šimkus. Aktyviai sportuodama, pajutau, kad savo gyvenimą noriu susieti su sportu ir įstojau studijuoti į tuometį Kūno kultūros institutą, kurį baigiau 1990-aisiais. 

Kai aktyviai sportavau, varžybų programoje dar nebuvo 20 km distancijos, o tik 5 ir 10 km nuotoliai. 1988 m. įvykdžiau tarptautinės klasės sporto meistrės normą. Mano sportinėje karjeroje labiausiai įsiminė pasaulio 3 km distancijos rekordas, apie kurį net nesvajojau. 

Kodėl savo mėgstamą ėjimą iškeitei į bėgimą?
Su ėjimo takeliu praktiškai atsisveikinau, gimus sūnui Andriui. Jam dabar 23-eji. Kai berniukui buvo vos pora mėnesių, gavau pasiūlymą dalyvauti Pasaulio taurės varžybose Kinijoje, nes Lietuvos ėjimo rinktinei trūko ketvirtos pajėgesnės sportininkės. Apie metus rengiausi toms varžyboms.
 
Tai buvo mano vienos paskutinių varžybų. Kadangi norėjau sportuoti, judėti, maždaug prieš dešimtį metų ir sugalvojau bėgioti. Tris kartus net ryžausi įveikti 100 km distancijas. Debiutavau 101 km distancijos rungtyje, jai įveikti prireikė daugiau kaip 10 valandų.

Pastarąjį kartą 100 km distanciją bėgau 2013 m. Vilniaus Vingio parke per ultramaratoną „Baltic Cup 100 km“. Pasiekiau 9 val. 19 min. 12 sek. rezultatą.


O kodėl nusprendei bėgti ultramaratono distancijas?
Buvo didžiulis noras išbandyti save, įsitikinti, kokios mano tikrosios galimybės. Ilgai galvojau, ar aš, moteris, galiu nubėgti 100 km. Pajutau, kad galiu. Iš lovos atsikėlęs neįveiksi tokios distancijos. Tokiam iššūkiui reikia kruopščiai rengtis. Su nemažomis pertraukėlėmis, kai augo vaikai Andrius ir Justė, visą laiką judėjau, bėgiojau. 
 
Nubėgti 100 km, kitaip tariant iš Kauno į Vilnių, buvo nesunku, pavyko gerai „susitvarkyti“ su savo galva. Džiaugiuosi, kad tokiam mano pomėgiui neprieštarauja vyras Gintas. Jis mėgėjiškai su bendraamžiais žaidžia krepšinį. Sporto klubus lanko ir mano vaikai: Lietuvos sporto universitete kineziterapiją studijuojanti 21-ų dukra ir ISM Vadybos ir ekonomikos universitetą baigęs ir savo verslą turintis sūnus. 

Ar dažnai treniruojiesi?
Stengiuosi pabėgioti kiekvieną dieną bent po 1–1,5 val. Gyvenu Šilainiuose, ten yra dviračių takų, vedančių link Kleboniškio ir Kačerginės. Čia viena ir skaičiuoju kilometrus. Bėgioju ir miške. Priklausau Kauno bėgimo mėgėjų klubui, jis mane dažnai pakviečia į varžybas. 
 
Pagrindinis motyvas bėgioti – kad gerai jausčiausi, gerai atrodyčiau, nestokočiau sveikatos. Jeigu vos savaitę nepabėgioju, blogai jaučiuosi, kažko trūksta. Bėgimas man – puikus poilsis. Mano organizmas pripratęs prie didelių krūvių, ilgų distancijų. 
 
Ar ketini ketvirtą kartą dalyvauti 100 km distancijos varžybose?
Tikrai su dideliu malonumu norėčiau bėgti ultramaratoną, tačiau dabar Lietuvoje jau porą metų jų neberengiama. Su dideliu malonumu bėgčiau net ir 120 km. Prisimenu, kai pirmą kartą įveikiau 100 km, nutariau, kad daugiau gyvenime tiek nebėgsiu. Tačiau prabėgo mėnuo, gerai pailsėjau ir vėl panorau save išbandyti.
 
Jau daugiau kaip 30 metų dirbi Kauno „Santaros“ gimnazijoje, sakyk, ar ne per mažai mokiniams dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę?
Sakoma, kad sportuoti niekada nebūna per daug, tačiau vyresniems mokiniams, kurie nori treniruotis, dviejų kūno kultūros pamokų per savaitę, manau, tikrai užtenka. Mažesniems mokiniams gal ir ne pro šalį būtų kokia nors teorinė trečioji pamoka, tarkime, apie sveiką gyvenseną, judėjimą. Gimnazijose turiu neformalaus ugdymo būrelius, ugdau vaikus, kartu su jais ir pati pasimankštinu.

Lapkritį dalyvavai Lietuvos sportinio ėjimo asociacijos ataskaitos konferencijoje Alytuje, kur buvai pasveikinta ir su jubiliejumi. Kaip jauteisi vėl atsidūrusi ėjikų būryje?
Kai kurių ėjikų nebuvau mačiusi jau gal 30 metų, tačiau jie man pasirodė visiškai nepasikeitę. Gražūs, pasitempę. Nemažai jaunų ėjikų nepažinojau. Nuo savo jaunystėje pamėgtos sporto šakos esu truputį nutolusi, prisipažinsiu – tikrai gėda. Tačiau labai džiaugiuosi, kad Lietuvos ėjikai, turėdami puikias sąlygas, pasiekia gerų rezultatų, gerina mūsų rekordus. Mano sportavimo laikais tos sąlygos buvo daug prastesnės.
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Po sezono finišo – nežinia dėl ateities
2018 06 18
LKL
Šarūnas Jasikevičius pažadėjo per kelias dienas apsispręsti dėl kito sezono. Rimas Kurtinaitis patvirtino, jog nebetęs darbo Vilniaus klube.
„Žalgirio“ legionierius pateko į LKL istoriją
2018 06 18
LKL
Penktosiose „Betsafe–LKL“ serijos rungtynėse Brandonas Daviesas surengė lemiamose kovose dar neregėtą pasirodymą.
LKL – jau 20-as „Žalgirio“ triumfas
2018 06 18
LKL
„Žalgirio“ komanda vėl įrodė, jog yra didžiausia jėga Lietuvos krepšinyje – LKL čempionais kauniečiai tapo 20-tą kartą iš viso ir 8-tą kartą iš eilės.
 
"Trakams" vadovaus specialistas iš Ispanijos
2018 06 18
Treneris
Vienuolika metų Lenkijoje dirbęs ispanas José Antonio Vicuna "Kibu" nuo šios savaitės paskirtas "Trakų" vyriausiuoju treneriu.
Galimų varžovų skaičius sumažėjo
2018 06 18
Čempionų lyga
UEFA paskelbė 2018-2019 metų Čempionų lygos atrankos I etapo burtų grupes, tad galimų "Sūduvos" varžovų skaičius jau sumažėjo iki penkių.
Šilalėje praūžė futbolo viesulas
2018 06 18
Mažasis futbolas
Lietuvos mažojo futbolo čempionato 11 valandų maratoną papuošė gražesni įvarčiai nei pasaulio čempionate.
Vilniuje karaliavo bėgančios moterys
2018 06 17
Bėgimas
Dalyvauti išskirtinai moterims skirtame „Moterų bėgime“ pasiryžo per 1600 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų ir net iš Prancūzijos.
Lietuviai – Baltijos šalių čempionai
2018 06 16
Lengvoji atletika
Baltijos šalių čempionate po pirmos varžybų dienos buvę treti lietuviai laimėjo penkias rungtis, iškovojo 272 taškus pranoko latvius bei estus.
Uogrėje krito dar vienas Lietuvos rekordas
2018 06 16
Lengvoji atletika
Baltijos šalių lengvosios atletikos čempionato akcentais tapo ne tik S.Bertašiaus bėgimas, bet ir ietininkų L.Jasiūnaitės bei E.Matusevičiaus pasirodymai.
 
Finale nusileido favoritams
2018 06 17
Finalas
Turnyre Kazachstane L. Grigelio ir ukrainičio V. Manafovo duetas finale nusileido vokiečiams K. Krawietzui ir A. Miesui.
Finale - lietuvio ir latvio akistata
2018 06 15
Tenisas
Tarptautinio TE „Riga Open“ jaunių turnyro finale susitiks lietuvis Ainius Sabaliauskas ir latvis Teodoras Liepinis.
Tradicinio turnyro dalyvius lepino orai
2018 06 07
Turnyras
Tradiciniame LSD "Žalgiris" Vilniuje rengiamame teniso turnyre netrūko atkaklių kovų, palankaus oro ir geros nuotaikos.
Lietuvis užkopė ant nugalėtojų pakylos
2018 06 18
Čempionatas
Simono Viliulio bronza - pirmas imtynių istorijoje lietuvių iškovotas medalis Europos moksleivių čempionatuose.
Garsūs Lietuvos boksininkai taps treneriais
2018 06 18
Treniruotės
Kaune viešas bokso treniruotes ves ir Lietuvos rinktinės boksininkai bei bušido žvaigždė.
E. Stanionis išliko nenugalėtas
2018 06 17
Boksas
JAV profesionalų bokso ringe lietuvis E. Stanionis jau trečiajame raunde techniniu nokautu įveikė 27 metų Meksikos boksininką Ericą Martinezą.
 
Dviračių maratone - favoritų pergalės
2018 06 18
Maratonas
Sekmadienio karštis neišgąsdino rekordiškai gausaus "Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės" etapo Vilniuje dalyvių būrio.
E.Šiškevičius Prancūzijoje – tarp lyderių
2018 06 18
Lenktynės
Lietuvis galingai spurtavo paskutiniuose metruose ir nedaug trūko, kad būtų šventęs pergalę.
Lietuvis finišavo šeštas
2018 06 15
Lenktynės
Prancūzijoje vykstančių daugiadienių dviračių lenktynių „La Route d’Occitanie“ antrajame etape penktadienį Evaldas Šiškevičius užėmė šeštąją vietą.
Lemtingo žingsnio žengti nepavyko
2018 06 13
Rankinis
Reikjavike Lietuvos rankinio rinktinė nusileido islandams 31:34 ir neiškovojo kelialapio į pasaulio pirmenybes.
Trečiadienį - lemiamas mūšis Reikjavike
2018 06 13
Rankinis
"Turime potencialo pagerinti savo žaidimą. Tai padarius galima grįžti su kelialapiu į pasaulio čempionatą“ – kalbėjo LRF prezidentas Donatas Pasvenskas.
Pergale džiaugėsi neilgai
2018 06 08
Atranka
„Vikingai irgi lūžta“, - po mačo su islandais teigė Lietuvos rankinio rinktinės strategas A.Juškėnas.Tada jis dar nežinojo, kad pergalė bus atimta.
 
Į kitą etapą pateko nebaigusios mačo
2018 06 15
Paplūdimio tinklinis
Kinijoje vykstančiame FIVB dviejų žvaigždučių serijos turnyre "Silk Road Nanjing" I. Dumbauskaitė ir I. Zobnina pateko į atkrintamąsias varžybas.
Klaipėdoje paaiškėjo jaunių čempionai
2018 06 15
Jauniai
42 paplūdimio tinklinio komandos iš Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Alytaus, Palangos, Lazdijų, Šiaulių, Vilniaus rajono varžėsi dėl jaunių titulų.
Lietuvių laimikis Kinijoje – reitingo taškai
2018 06 09
Paplūdimio tinklinis
I. Dumbauskaitė ir I.Zobnina pateko į Tarptautinės tinklinio federacijos (FIVB) dviejų žvaigždučių turnyro ketvirtfinalį, bet čia jas sustabdė brazilės.
Ralio favoritams - „benzingalvis“ testas
2018 06 18
Ralis
Pirmąją "Viada Rally Žemaitija 2018" dieną pilotams teko atlikti šypsenas generuojančių užduočių.
Latvijoje lietuviai buvo nepavejami
2018 06 18
Lenktynės
Šeštadienį Latvijos Bikernieki trasoje Rygoje įvyko antrasis Lietuvos plento žiedinių lenktynių čempionato etapas.
Aplink Lietuvą – 60 bekelės valandų
2018 06 18
Bekelė
Aštunto maratono aplink Lietuvą "4x4 perimetras" organizatorius norėtų jį įveikti pats.
 
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Biatlono nepalieka net ir vasarą
2018 06 07
Biatlonas
Geriausias Lietuvos biatlonininkas Tomas Kaukėnas: „Internetinių žaidimų nežaidžiu - man pakanka ir realaus biatlono“.
Pergalių varžovams lengvai nežarstė
2018 06 18
Kanupolas
Lenkijoje Kaniovo mieste vyko tryliktasis tarptautinis kanupolo turnyras. Varžybose dalyvavo Alytaus sporto ir rekreacijos centro (ASRC) jaunieji baidarininkai.
Suomijoje - puikus lietuvių pasirodymas
2018 06 18
Orientavimasis
Lietuvos komanda didžiausiose pasaulyje orientavimosi sporto estafetėse – pirmajame dešimtuke.
Susigrąžino čempiono titulą
2018 06 18
Žolės riedulys
Auksinėmis rungtynėmis baigėsi 2017-2018 metų Lietuvos vyrų žolės riedulio čempionatas
 
Treneriams – „Juventus“ žaidėjo patarimai
2018 06 18
Kursai
Nacionalinėje futbolo akademijoje (NFA) 30 trenerių dalyvavo kelias dienas trukusiuose FIFA „Youth Coaching“ kursuose.
Geriausia dovana – auklėtinių sėkmė
2018 06 15
Žvilgsnis
Vesdamas irkluotojus meistriškumo laiptais treneris Kęstutis Bartkus negailėjo ne tik jėgų, bet rizikavo ir asmeniniais pinigais.
Kaunas pralaužė ledus
2018 06 14
Stadionas
Kauno stadiono rekonstrukcija startuos jau liepą: miesto savivaldybė su turkų kompanija "Kayi Construction" pasirašė statybos darbų sutartį.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas