Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 14 d. 12:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Išretėjo sporto legendų gretos

Gruodžio 14 d, eidamas 82-uosius, mirė legendinis Lietuvos šuolininkas į tolį, olimpietis, ilgametis žurnalistas Antanas Vaupšas.

A.Vaupšas.
vilnius.lt nuotr.
A.Vaupšas.
Antanas Vaupšas – daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas, Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis (14-a vieta, 7 m 43 cm), lgametis „Sporto“ ir „Tiesos“ laikraščių  darbuotojas  Antanas Vaupšas. 

1954 m. jis baigė Žagarės vidurinę mokyklą, o 1959 m. – Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakulteto rusų kalbos ir literatūros specialybę. 1962 m. A. Vaupšas buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. 

1964 m. A.Vaupšo pasiektas Lietuvos rekordas (8 m 1 cm) gyvavo iki 1980 m. 

Dar aktyviai sportuodamas, A. Vaupšas pradėjo reikštis respublikinėje spaudoje, jo rašinių buvo galima pamatyti „Sporto“ ir „Vakarinių naujienų“ laikraščiuose, žurnaluose „Jaunimo gretos“ ir „Švyturyje“. 

Tai ir nulėmė tai, jog A. Vaupšas pasirinko sporto žurnalisto kelią. Pirmoji jo darbovietė buvo „Sporto“ laikraštis, kuriame jis dirbo 1965-1974 m. 1997 m. A.Vaupšas buvo grįžęs į šio laikraščio redakciją ir dar metus darbavosi joje.

Beje, jis daugiausia rašė ne apie mėgstamą lengvąją atletiką, bet apie naujas veiklas – tada vadintą akademinį irklavimą ir baidarių ir kanojų irklavimą. „Sporto“ redakcijoje pas jį lankydavosi Lietuvos irklavimo legendos – ir sportininkai, ir treneriai, varžybų teisėjai.  Kaip pats sakė, lengvoji atletika jam buvo atsibodusi, penkerius metus net nėjo į stadioną.   

Vienas ar su bendraautoriais parašė knygas „Olimpiada iš arti“ (1965), „Čempionai šalia mūsų“ (1969), „Lietuvos boksas“ (1976), „Kūno kultūra ir sportas Lietuvoje“ (1977), „Su „Dinamo“ emblema“ (1977), „Danas“ (2004). Lietuvos nusipelnęs žurnalistas (1986).

A. Vaupšas buvo Lietuvos olimpiečių asociacijos valdybos narys ir ryšių su visuomene atstovas, Vilniaus olimpiečių klubo valdybos narys ir atstovas spaudai, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos Etikos komisijos narys.
 
Apdovanotas KKSD ordinu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, LTOK ir Tarptautinio kilnaus sporto elgesio komiteto Garbės diplomais, TOK diplomu,  LTOK Olimpine žvaigžde.

Taip, matyt, buvo lemta, kad A. Vaupšas paskutinį savo interviu 80 metų jubiliejaus proga pernai davė savo mokinei, šių eilučių autorei. 

Rašinys „Aštuoniasdešimtmetis optimistas“ buvo išspausdintas „Olimpinėje panoramoje“ praėjusiais metais gegužės mėnesį.
 
Ar greitai prabėgo aštuonios dešimtys metų?- tada paklausiau A. Vaupšo.  
Žinoma, greitai. Dabar atrodo, kad pradedu gyventi, nes turiu naują širdį. Balandžio pradžioje man ją sutvarkė, nes senoji jau buvo beveik atsisakiusi dirbti.

Po operacijos jaučiuosi kur kas geriau, mano svoris atitinka visus olimpinius reikalavimus. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės juokaudamas paklausiau, ar dabar priimtų į olimpinę rinktinę. 

Sakė, žinoma, juk pagal svorį tinku, tik dar kokius 6 metrus reikėtų pridėti šokant į tolį. 

Pagal savo svorį esu dešimtokas. Laukdamas operacijos per septynias dienas numečiau gal 10 kg ir svėriau gal tik 64 kg. Išeidavau į parduotuvę ir nežinodavau, ar grįšiu. 

Kada tapote lengvaatlečiu?
Beje, lengvaatlečiu tapau tik studijuodamas Vilniaus universiteto trečiame kurse, kai šuolių į aukštį sektoriuje įveikiau 1 m 75 cm ir įvykdžiau antrą atskyrį. Žagarėje, kurioje gimiau ir augau, vaikai žaisdavo tik krepšinį ir tinklinį. Lankydamas vienuoliktą klasę į aukštį peršokau 1 m 60 cm ir tapau rajono rekordininku. 
 
Mokykloje rašiau eilėraščius, buvau didelis romanų ir eilėraščių rijikas. Perskaičiau šimtus knygų. Jeigu ne sportas, gal būčiau tapęs poetu. Universitete mane pastebėjo lengvosios atletikos treneris Aleksas Sabeckis, kuris vėliau ir treniravo. 

Kaip pradėjote šokinėti į tolį?
Gana atsitiktinai. 1958-aisiais man buvo patikėta atstovauti universitetui Vilniaus lengvosios atletikos čempionate ir dalyvauti dešimtkovės varžybose. Per vieną iš treniruočių, šokant su bambukine kartimi, ji skilo ir aš į šuoliaduobę nukritau ant galvos. Beveik be sąmonės buvau nuvežtas į ligoninę. Sutino kaklas, skaudėjo sprandą. 
 
Dešimtkovės varžybose taip ir neteko dalyvauti. Negalėjau šokinėti ir į aukštį. Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Beliko šuoliai į tolį. Jaunimo stadione nušokau 7 m 23 cm. Niekada negalvojau, kad tapsiu šuolininku į tolį. 1967 m. būdamas 31-erių baigiau savo sportinę karjerą. 

Šokinėjote į aukštį (geriausias rezultatas pasiektas 1961 m. – 1 m 91 cm), trišuoliu (1961 m. – 15 m 42 cm), į tolį (1964 m. – 8 m 1 cm). Kuri rungtis labiausiai patiko?
Žinoma, šuoliai į tolį. Buvau 1 m 89 cm ūgio, svėriau 72–73 kg. Pasižymėjau gera judesių koordinacija, gerai pavykdavo atsispirti nuo lentelės, jausdavau, kad skrendu. Tarp SSSRS šuolininkų į tolį buvau vienas fiziškai silpniausiai pasirengusių. Bet per rinktinės treniruočių stovyklas, šuoliuodamas su 200 kg sveriančia štanga, sustiprėjau. 

Kurios varžybos labiausiai įsiminė? 
Daug kam įsiminė mano pergalė 1963-aisiais Kauno sporto halėje per tarptautines varžybas, kuriose pavyko nugalėti pasaulio uždarų patalpų rekordininką I.Ter-Ovanesianą ir už pergalę gavau magnetolą „Vaiva“. 

Niekas nešnekėjo, kad dalyvavau Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet visi kalbėjo apie šią mano pergalę Halėje. Savo gerą draugą Igorį „nokautavau“ trečiuoju šuoliu (7 m 80 cm), pasiekdamas Lietuvos uždarų patalpų rekordą. 

Igoris buvo atvykęs iš varžybų Niujorke, kur pasiekė pasaulio uždarų patalpų rekordą (8 m 13 cm), ir tikėjosi nesunkios pergalės Kaune. Kova vyko dramatiškai, kiekvienu bandymu vienas už kitą šokdavome vis toliau. Kauno halė buvo pilnutėlė, žiūrovai siautėjo taip, kad, rodėsi, kilnojasi Halės stogas. 

I.Ter-Ovanesianas į Kauną atvyko su žmona, kuri sėdėjo ant grindų, nes daugiau nebuvo kur atsisėsti. Tada su žmona gyvenome nedideliame butelyje Antakalnyje, Igoris su savo žmona viešėjo mūsų namuose.

Susidraugavo mudviejų šeimos, Igorio žmona dažnai atvažiuodavo pailsėti į Lietuvą, o Daina su sūnumi Mariumi viešėjo pas juos Maskvoje. 

Kodėl neparašėte solidžių knygų, juk tokią didelę žurnalistinę patirtį esate sukaupęs?
Tais laikais knygą nebuvo lengva parašyti ir ją išleisti. Ir redaktoriai ne viską praleisdavo, išbraukydavo geras vietas. Parašiau kelias knygeles, išleisti padėjo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos pirmininkas Mindaugas Barysas. O dabar jau nėra jėgų rašyti. Kol įjungiu surūdijusius galvos varikliukus, rūdims nubyrėti prireikia kelių valandų. 
 
*  *  *

Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų 22). Atsisveikinimas – šeštadienį nuo 10 val. iki 14 val.45 min. Urna išnešama 15 val. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Kauno komanda liko be pergalių
2018 07 16
3x3
Kauniečiams nesėkmingai susiklostė Italijoje vykusio FIBA trijulių (3x3) krepšinio turnyro „Lignano Sabbiadoro Challenger“ atranka.
Pasaulio čempionate – šešta vieta
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Vašingtone (JAV) pasibaigė pasaulio jaunimo (iki 21 metų) kurčiųjų krepšinio čempionato vaikinų turnyras.
A. White'as lieka Kauno „Žalgiryje“
2018 07 16
Komanda
Amerikietis krepšininkas Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje.
 
“Trakų” stovykloje – permainos
2018 07 16
Komanda
UEFA Europos lygos atrankoje kovojančią ekipą paliko vartininkas Ignas Plūkas, tačiau prie jos prisijungė Aleksandras Levšinas.
„Sūduvą“ Kipre pasitiko karštis ir lietus
2018 07 16
Čempionų lyga
Marijampolės „Sūduva“ pirmadienį atvyko į Kipro sostinę Nikosiją, kur žais Čempionų lygos atrankos I etapo atsakomąsias rungtynes su vietos APOEL.
„Stebuklų šiame čempionate buvo nemažai“
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Legendinis Lietuvos futbolininkas A. Narbekovas neslėpė, kad pasaulio čempionato finale palaikė kroatus, bet pripažino, kad prancūzai laimėjo pelnytai.
Lengvaatlečiai pasirodymą baigė be medalių
2018 07 15
Pasaulio čempionatas
Pasaulio jaunimo čempionato merginų šuolių į aukštį varžybose U. Baikštytė užėmė 6-ąją vietą, o disko metikas M. Alekna liko dešimtas.
Lietuvės kraityje - dar vienas rekordas
2018 07 14
Bėgimas
Agnės Šerkšnienės fronte - nieko naujo: Lietuvos bėgikė jau septintą kartą šiais metais pagerino Lietuvos rekordą, šįkart - 200 m bėgimo.
M. Alekna - pasaulio čempionato finale
2018 07 14
Jaunimas
17-metis Virgilijaus Aleknos sūnus Martynas varžysis pasaulio jaunimo čempionato finale, o ėjikė Austėja Kavaliauskaitė 10 km rungtyje liko 29-a.
 
Į „Žalgirio“ žaidynes – ne tik iš Lietuvos
2018 07 16
Žaidynės
Tradiciniame Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso turnyre dalyvavo ir iš JAV bei Vokietijos atvykę žaidėjai.
Smuktelėjo WTA reitinge
2018 07 16
Reitingas
Moterų teniso asociacijos (WTA) reitingų lentelėje lietuvė Joana Eidukonytė iš 850-osios vietos nukrito į 963-iąją.
Pasaulio reitinge - 97-as
2018 07 16
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 96-osios vietos smuktelėjo į 97-ąją.
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
Kelią link medalių užkirto čempionas
2018 07 09
Imtynės
Zagrebe (Kroatija) pasibaigusiame pasaulio jaunių imtynių čempionate Lietuvos sportininkai liko be medalių.
Po metų pertraukos - pergalė Tailande
2018 07 08
Muay Thai
Tailande vykusiame muay thai turnyre pergalę iškovojo 33 metų Sigitas Gaižauskas, kuris dėl traumos buvo priverstas daugiau nei metus praleisti be sporto.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
Dvejos rungtynės - dvi baudinių serijos
2018 06 29
Paplūdimio rankinis
Lietuvos merginų iki 18 metų paplūdimio rankinio rinktinė viena pergale bei viena nesėkme pradėjo Europos čempionatą Ulčinyje (Juodkalnija).
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
 
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Šveicarijoje - apmaudūs pralaimėjimai
2018 07 11
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkus Šveicarijoje lydėjo nesėkmė - tiek vaikinų, tiek merginų duetai savo varžovams nusileido lemiamų setų pabaigose.
Geriausiais išrinkti lietuvis ir ukrainietė
2018 07 10
Geriausieji
Jonavoje pasibaigus Lietuvos tinklinio čempionatų finalams, pirmą kartą buvo išrinkti simboliniai geriausių žaidėjų septynetai.
Latvijoje - lietuvių pilotų triumfas
2018 07 16
Rali-krosas
Pirmajame Baltijos ralio kroso taurės etape puikiai pasirodė lietuviai.
Į trasą – aukščiausio lygio bolidu
2018 07 16
Driftas
Liepos 20 dieną, penktadienį, vienoje sudėtingiausių čempionate Palangos "Gera Dovana Drift" varžybų trasoje rungsis pajėgiausi lenktynininkai.
B. Vanagą sustabdė incidentas
2018 07 15
Ralis
Klaidingai pasižymėję kelią stnogramoje B. Vanagas ir M. Čepulis virto bei baigė pasirodymą Estijos ralyje.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Iš Ispanijos parveža bronzą
2018 07 16
Imtynės
Madride vykusiame 18-jame Ispanijos „Grand Prix“ moterų imtynių turnyre Danutė Domikaitytė svorio kategorijoje iki 68 kilogramų iškovojo trečią vietą.
Italijoje finišavo aštunti
2018 07 16
Beisbolas
Europos jaunimo (iki 18 metų) beisbolo čempionate Lietuvos rinktinė užėmė aštuntąją poziciją ir išsaugojo vietą elitiniame divizione.
Alytuje varžėsi kanupolininkai
2018 07 16
Kanupolas
Savaitgalį Didžiosios Dailidės ežere vyko atviro Alytaus miesto kanupolo čempionato antro turo varžybos.
 
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Kviečia padėti sergantiems vaikams
2018 07 16
Iniciatyva
Jau penkerius metus "Dynami:t Energy Racing Team" ne tik skina laurus žiedinėse lenktynėse, bet ir nepamiršta likimo nuskriaustų.
Šiauliečiai įsibėgėja: dygsta arenos
2018 07 16
Bazės
Šiaulių sporto gimnazija šiemet sulaukė išskirtinės dovanos – daugiafunkcio komplekso. Planuose – dar daugiau naujų bazių.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas