Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 14 d. 12:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Išretėjo sporto legendų gretos

Gruodžio 14 d, eidamas 82-uosius, mirė legendinis Lietuvos šuolininkas į tolį, olimpietis, ilgametis žurnalistas Antanas Vaupšas.

A.Vaupšas.
vilnius.lt nuotr.
A.Vaupšas.
Antanas Vaupšas – daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas, Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis (14-a vieta, 7 m 43 cm), lgametis „Sporto“ ir „Tiesos“ laikraščių  darbuotojas  Antanas Vaupšas. 

1954 m. jis baigė Žagarės vidurinę mokyklą, o 1959 m. – Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakulteto rusų kalbos ir literatūros specialybę. 1962 m. A. Vaupšas buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. 

1964 m. A.Vaupšo pasiektas Lietuvos rekordas (8 m 1 cm) gyvavo iki 1980 m. 

Dar aktyviai sportuodamas, A. Vaupšas pradėjo reikštis respublikinėje spaudoje, jo rašinių buvo galima pamatyti „Sporto“ ir „Vakarinių naujienų“ laikraščiuose, žurnaluose „Jaunimo gretos“ ir „Švyturyje“. 

Tai ir nulėmė tai, jog A. Vaupšas pasirinko sporto žurnalisto kelią. Pirmoji jo darbovietė buvo „Sporto“ laikraštis, kuriame jis dirbo 1965-1974 m. 1997 m. A.Vaupšas buvo grįžęs į šio laikraščio redakciją ir dar metus darbavosi joje.

Beje, jis daugiausia rašė ne apie mėgstamą lengvąją atletiką, bet apie naujas veiklas – tada vadintą akademinį irklavimą ir baidarių ir kanojų irklavimą. „Sporto“ redakcijoje pas jį lankydavosi Lietuvos irklavimo legendos – ir sportininkai, ir treneriai, varžybų teisėjai.  Kaip pats sakė, lengvoji atletika jam buvo atsibodusi, penkerius metus net nėjo į stadioną.   

Vienas ar su bendraautoriais parašė knygas „Olimpiada iš arti“ (1965), „Čempionai šalia mūsų“ (1969), „Lietuvos boksas“ (1976), „Kūno kultūra ir sportas Lietuvoje“ (1977), „Su „Dinamo“ emblema“ (1977), „Danas“ (2004). Lietuvos nusipelnęs žurnalistas (1986).

A. Vaupšas buvo Lietuvos olimpiečių asociacijos valdybos narys ir ryšių su visuomene atstovas, Vilniaus olimpiečių klubo valdybos narys ir atstovas spaudai, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos Etikos komisijos narys.
 
Apdovanotas KKSD ordinu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, LTOK ir Tarptautinio kilnaus sporto elgesio komiteto Garbės diplomais, TOK diplomu,  LTOK Olimpine žvaigžde.

Taip, matyt, buvo lemta, kad A. Vaupšas paskutinį savo interviu 80 metų jubiliejaus proga pernai davė savo mokinei, šių eilučių autorei. 

Rašinys „Aštuoniasdešimtmetis optimistas“ buvo išspausdintas „Olimpinėje panoramoje“ praėjusiais metais gegužės mėnesį.
 
Ar greitai prabėgo aštuonios dešimtys metų?- tada paklausiau A. Vaupšo.  
Žinoma, greitai. Dabar atrodo, kad pradedu gyventi, nes turiu naują širdį. Balandžio pradžioje man ją sutvarkė, nes senoji jau buvo beveik atsisakiusi dirbti.

Po operacijos jaučiuosi kur kas geriau, mano svoris atitinka visus olimpinius reikalavimus. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės juokaudamas paklausiau, ar dabar priimtų į olimpinę rinktinę. 

Sakė, žinoma, juk pagal svorį tinku, tik dar kokius 6 metrus reikėtų pridėti šokant į tolį. 

Pagal savo svorį esu dešimtokas. Laukdamas operacijos per septynias dienas numečiau gal 10 kg ir svėriau gal tik 64 kg. Išeidavau į parduotuvę ir nežinodavau, ar grįšiu. 

Kada tapote lengvaatlečiu?
Beje, lengvaatlečiu tapau tik studijuodamas Vilniaus universiteto trečiame kurse, kai šuolių į aukštį sektoriuje įveikiau 1 m 75 cm ir įvykdžiau antrą atskyrį. Žagarėje, kurioje gimiau ir augau, vaikai žaisdavo tik krepšinį ir tinklinį. Lankydamas vienuoliktą klasę į aukštį peršokau 1 m 60 cm ir tapau rajono rekordininku. 
 
Mokykloje rašiau eilėraščius, buvau didelis romanų ir eilėraščių rijikas. Perskaičiau šimtus knygų. Jeigu ne sportas, gal būčiau tapęs poetu. Universitete mane pastebėjo lengvosios atletikos treneris Aleksas Sabeckis, kuris vėliau ir treniravo. 

Kaip pradėjote šokinėti į tolį?
Gana atsitiktinai. 1958-aisiais man buvo patikėta atstovauti universitetui Vilniaus lengvosios atletikos čempionate ir dalyvauti dešimtkovės varžybose. Per vieną iš treniruočių, šokant su bambukine kartimi, ji skilo ir aš į šuoliaduobę nukritau ant galvos. Beveik be sąmonės buvau nuvežtas į ligoninę. Sutino kaklas, skaudėjo sprandą. 
 
Dešimtkovės varžybose taip ir neteko dalyvauti. Negalėjau šokinėti ir į aukštį. Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Beliko šuoliai į tolį. Jaunimo stadione nušokau 7 m 23 cm. Niekada negalvojau, kad tapsiu šuolininku į tolį. 1967 m. būdamas 31-erių baigiau savo sportinę karjerą. 

Šokinėjote į aukštį (geriausias rezultatas pasiektas 1961 m. – 1 m 91 cm), trišuoliu (1961 m. – 15 m 42 cm), į tolį (1964 m. – 8 m 1 cm). Kuri rungtis labiausiai patiko?
Žinoma, šuoliai į tolį. Buvau 1 m 89 cm ūgio, svėriau 72–73 kg. Pasižymėjau gera judesių koordinacija, gerai pavykdavo atsispirti nuo lentelės, jausdavau, kad skrendu. Tarp SSSRS šuolininkų į tolį buvau vienas fiziškai silpniausiai pasirengusių. Bet per rinktinės treniruočių stovyklas, šuoliuodamas su 200 kg sveriančia štanga, sustiprėjau. 

Kurios varžybos labiausiai įsiminė? 
Daug kam įsiminė mano pergalė 1963-aisiais Kauno sporto halėje per tarptautines varžybas, kuriose pavyko nugalėti pasaulio uždarų patalpų rekordininką I.Ter-Ovanesianą ir už pergalę gavau magnetolą „Vaiva“. 

Niekas nešnekėjo, kad dalyvavau Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet visi kalbėjo apie šią mano pergalę Halėje. Savo gerą draugą Igorį „nokautavau“ trečiuoju šuoliu (7 m 80 cm), pasiekdamas Lietuvos uždarų patalpų rekordą. 

Igoris buvo atvykęs iš varžybų Niujorke, kur pasiekė pasaulio uždarų patalpų rekordą (8 m 13 cm), ir tikėjosi nesunkios pergalės Kaune. Kova vyko dramatiškai, kiekvienu bandymu vienas už kitą šokdavome vis toliau. Kauno halė buvo pilnutėlė, žiūrovai siautėjo taip, kad, rodėsi, kilnojasi Halės stogas. 

I.Ter-Ovanesianas į Kauną atvyko su žmona, kuri sėdėjo ant grindų, nes daugiau nebuvo kur atsisėsti. Tada su žmona gyvenome nedideliame butelyje Antakalnyje, Igoris su savo žmona viešėjo mūsų namuose.

Susidraugavo mudviejų šeimos, Igorio žmona dažnai atvažiuodavo pailsėti į Lietuvą, o Daina su sūnumi Mariumi viešėjo pas juos Maskvoje. 

Kodėl neparašėte solidžių knygų, juk tokią didelę žurnalistinę patirtį esate sukaupęs?
Tais laikais knygą nebuvo lengva parašyti ir ją išleisti. Ir redaktoriai ne viską praleisdavo, išbraukydavo geras vietas. Parašiau kelias knygeles, išleisti padėjo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos pirmininkas Mindaugas Barysas. O dabar jau nėra jėgų rašyti. Kol įjungiu surūdijusius galvos varikliukus, rūdims nubyrėti prireikia kelių valandų. 
 
*  *  *

Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų 22). Atsisveikinimas – šeštadienį nuo 10 val. iki 14 val.45 min. Urna išnešama 15 val. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
"Lietkabelis" užstrigo vilniečių gynyboje
2018 01 20
LKF vyrų taurė
Dvejas šeštadienio LKL rungtynes laimėjo šeimininkai: "Lietuvos rytas" Vilniuje įveikė Panevėžio "Lietkabelį", o "Juventus" Utenoje - Kėdainių "Nevėžį".
LMKL mačus laimėjo šeimininkės
2018 01 20
LMKL
Šeštadienį LMKL rungtynėse "Kibirkštis" Vilniuje 77:72 įveikė Klaipėdos "Fortūną", o "Sūduva" Marijampolėje" 95:48 - "Šiaulius-Universitetą".
"Neptūno" laukia šviesi ateitis"
2018 01 20
LKL
LKL generalinis sekretorius Romualdas Brazauskas neabejoja, kad „Neptūnas“ pateko į patikimas rankas ir toliau džiugins klaipėdiečius pergalėmis
 
Lietuvos čempionai pralaimėjo latviams
2018 01 19
Draugiškos rungtynės
2018 sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ sužaidė antrąsias kontrolines rungtynes.
"Apie naujokus kalbėti dar anksti"
2018 01 19
A lyga
Lietuvos čempionės „Sūduvos“ vyriausiasis treneris V. Čeburinas po žiemos pertraukos tik savaitę besitreniruojančios komandos pažanga yra patenkintas.
"Jonavos" naujokas tikisi A lygos aukso
2018 01 19
Naujokas
"Jonavai" atstovaus pernai su Marijampolės "Sūduva" Lietuvos čempionu tapęs saugas Ernestas Veliulis.
Judėti į priekį skatins atmosfera klube
2018 01 19
Sutartis
„Kauno maratono klubas" pasirašė sutatį su šalies barjerinio bėgimo lydere Greta Plečkaityte.
„Bėgimas mano kraujyje - jau nuo mažens“
2018 01 19
Bėgimas
Jau vaikystėje berniukus aplenkdavusi Šaulių sąjungos narė Vaida Žūsinaitė per metus nubėga apie 7 tūkst. km.
Vieni laimėjo lengvai, kiti po atkaklių kovų
2018 01 19
Varžybos
Per atvirąjį Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos čempionatą daugiausia sportininkų sutraukė vyrų 60 m sprintas.
 
Naujus metus pradėjo pergalėmis
2018 01 19
Tenisas
Viena perspektyviausių Lietuvos tenisininkių Patricija Paukštytė šiemet jau dalyvavo dviejų tarptautinių turnyrų finaluose.
Lietuviai bandys pagaliau įveikti estus
2018 01 17
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačas Šiauliuose bus jau septintoji lietuvių ir estų tarpusavio akistata. Visi iki šiol vykę susitikimai baigėsi Estijos pergalėmis.
Vilniuje žais buvusi 6-oji pasaulio raketė
2018 01 17
Pirmos ITF kategorijos senjorų teniso turnyre „Vilnius Cup 2018“ rungtyniaus savo laiku buvęs vienu geriausių pasaulyje dvejetų žaidėju M. Fyrstenbergas.
Kaune paaiškės imtynių čempionai
2018 01 18
Imtynės
Šeštadienį Kaune vyks Lietuvos imtynių čempionatas. Varžysis graikų-romėnų, moterų bei laisvųjų imtynių stilių atletai.
Lietuviai susižėrė šešis aukso medalius
2018 01 16
Imtynės
Estijos mieste Kohtla-Jarvėje vykusiame XXXVIII Avo Talpase graikų-romėnų imtynių turnyre Lietuvos jaunieji atletai laimėjo šešiose svorio kategorijoje.
Suomijoje - istorinis lietuvių triumfas
2018 01 15
Imtynės
Tradiciniame tarptautiniame graikų romėnų imtynių turnyre Suomijoje J. Petravičius ir M. Knystautas iškovojo auksą, o Lietuvos rinktinė - pirmąją vietą.
 
S. Krupeckaitei – pasaulio taurės sidabras
2018 01 20
Trekas
S. Krupeckaitė pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktojo etapo sprinto rungtyje iškovojo antrąją, o galutinėje varžybų įskaitoje - trečiąją vietą.
Dviratininkai lenktyniaus Minske
2018 01 19
Trekas
Į dviračių treko taurės varžybų paskutinįjį, penktąjį, etapą, vyksiantį Baltarusijoje, išvyko penki Lietuvos atstovai.
E. Šiškevičius finišavo devintas
2018 01 17
Lenktynės
Po Gabone vykstančių 13-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ trečiojo etapo lietuvis E. Šiškevičius užima 23-iąją vietą.
Lietuvos rankinio lygoje - staigmenų diena
2018 01 20
LRL
Šeštadienį vykusiose „Vivus.lt“ rankinio lygos pirmenybių rungtynėse „Varsa–Stronglasas“ 26:36 pralaimėjo KTU, o "Dubysa-Gubernija" 30:29 įveikė "Vilnių".
Iki svajonės liko žingsnis
2018 01 14
Atranka
Lietuvos rinktinė, nors pirmame kėliny ir nukraujavo, šventė pergalę - laimėjimas prieš latvius atvėrė kelią į kitą pasaulio čempionato atrankos etapą.
Kaimynų akistata bus lemtinga
2018 01 14
Atranka
Ir Lietuvos vyrų rankinio rinktinė, ir Latvijos rinktinė yra per žingsnį nuo kito pasaulio čempionato atrankos etapo. Kas keliaus į jį, paaiškės šiandien.
 
Bikinį keičia į bucus
2018 01 18
Sniego tinklinis
"Įstrigo šaltukas, girgždantis sniegas, gana storas aprangos sluoksnis ir, žinoma, avalynė", - išbandžiusi sniego tinklinį, įspūdžius dėstė M. Povilaitytė.
Lietuviai pasižymėjo naudingu žaidimu
2018 01 17
Rumunijos ir Estijos klubams atstovaujančių Lietuvos tinklininkų pastangų nepakako, kad jų ekipos laimėtų pergales CEV turnyruose.
"Sūduva" pratęsė pergalių seriją
2018 01 15
Lietuvos čempionatas
Atsinaujinus Lietuvos vyrų tinklinio čempionatui dvi pergales iškovojo be pralaimėjimų vis dar žygiuojanti Marijampolės "Sūduva".
Dakare - naujas Lietuvos rekordas
2018 01 20
Dakaras
Antanas Juknevičius pagerino Baltijos šalių rekordą Dakaro ralyje, tarp greičiausiųjų ne viename etape buvo ir kiti lietuviai.
Išlydėjo į Monte Karlą
2018 01 20
Ralis
"Slegia didelė atsakomybė, norisi pasiekti geriausią rezultatą", - prieš išskrisdamas į Monte Karlo ralį kalbėjo lenktynininkas Deividas Jocius.
Lietuvis pateko į greičiausiųjų dešimtuką
2018 01 20
Dakaras
Priešpaskutiniame Dakaro ralio etape Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu, užėmė 9-ą vietą. Kiti Lietuvos ekipažai taip pat gerino savo pozicijas.
 
"Rokiškis" svečius palaužė mačo pabaigoje
2018 01 20
Lietuvos ledo ritulio čempionate šeštadienį antrąją pergalę iškovojo „Rokiškis", laimėjęs principiniame mače 2:1 prieš Vilniaus "Hockey Punks".
Maskvoje lietuvius giria
2018 01 19
Dailusis čiuožimas
Europos dailiojo čiuožimo čempionate Maskvoje E. Kropa pateko į finalą, o G. Damulevičiūtė ir D. Kizala aplenke dvi būsimų olimpiečių poras.
Kova su žvaigždėmis ne gąsdina, o įkvepia
2018 01 19
Kalnų slidinėjimas
„Atstovauti savo gimtinei olimpinėse žaidynėse – mano gyvenimo svajonė“, - sako jauniausias Lietuvos olimpinės delegacijos narys 18-metis A.Drukarovas.
Šeštadienį - pralaimėjimas ir pergalė
2018 01 20
Žolės riedulys
Belgijoje vykstančiame Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose čempionate Lietuvos rinktinė 3:5 nusileido Anglijai ir 9:0 sutriuškino Velsą.
Starte - dvi nesėkmės
2018 01 19
Žolės riedulys
Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose II diviziono čempionatą Lietuvos ekipa pradėjo dviem vienodais pralaimėjimais 2:4 austrėms ir švedėms.
"Noras joti užgožia visus sunkumus"
2018 01 18
Jojimas
Iš varžybų JAE grįžusi Lietuvos raitelė Ugnė Zalieckienė – apie išbandymus dykumoje, žirgų kelionę lėktuvu ir besiplečiantį varžybų žemėlapį.
 
Pjongčange trispalvę neš biatlonininkas
2018 01 19
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtinta Lietuvos olimpinė rinktinė, dalyvausianti Pjongčango olimpinėse žiemos žaidynėse.
Netektis sporto bendruomenėje
2018 01 18
Netektis
Šalies sporto bendruomenė neteko nusipelniusio Lietuvos trenerio, kūno kultūros ir sporto darbuotojo Romualdo Ragelio.
Lietuvos olimpiniame fonde – permainos
2018 01 16
Permainos
Lietuvos olimpinio fondo valdyba ir jo direktorius Vitalijus Vasiliauskas šalių susitarimu nutraukė sutartį. Fondo laukia ir daugiau permainų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas