Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 14 d. 12:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Išretėjo sporto legendų gretos

Gruodžio 14 d, eidamas 82-uosius, mirė legendinis Lietuvos šuolininkas į tolį, olimpietis, ilgametis žurnalistas Antanas Vaupšas.

A.Vaupšas.
vilnius.lt nuotr.
A.Vaupšas.
Antanas Vaupšas – daugkartinis šalies čempionas ir rekordininkas, Tokijo olimpinių žaidynių dalyvis (14-a vieta, 7 m 43 cm), lgametis „Sporto“ ir „Tiesos“ laikraščių  darbuotojas  Antanas Vaupšas. 

1954 m. jis baigė Žagarės vidurinę mokyklą, o 1959 m. – Vilniaus universiteto Istorijos-filologijos fakulteto rusų kalbos ir literatūros specialybę. 1962 m. A. Vaupšas buvo pripažintas geriausiu Lietuvos sportininku. 

1964 m. A.Vaupšo pasiektas Lietuvos rekordas (8 m 1 cm) gyvavo iki 1980 m. 

Dar aktyviai sportuodamas, A. Vaupšas pradėjo reikštis respublikinėje spaudoje, jo rašinių buvo galima pamatyti „Sporto“ ir „Vakarinių naujienų“ laikraščiuose, žurnaluose „Jaunimo gretos“ ir „Švyturyje“. 

Tai ir nulėmė tai, jog A. Vaupšas pasirinko sporto žurnalisto kelią. Pirmoji jo darbovietė buvo „Sporto“ laikraštis, kuriame jis dirbo 1965-1974 m. 1997 m. A.Vaupšas buvo grįžęs į šio laikraščio redakciją ir dar metus darbavosi joje.

Beje, jis daugiausia rašė ne apie mėgstamą lengvąją atletiką, bet apie naujas veiklas – tada vadintą akademinį irklavimą ir baidarių ir kanojų irklavimą. „Sporto“ redakcijoje pas jį lankydavosi Lietuvos irklavimo legendos – ir sportininkai, ir treneriai, varžybų teisėjai.  Kaip pats sakė, lengvoji atletika jam buvo atsibodusi, penkerius metus net nėjo į stadioną.   

Vienas ar su bendraautoriais parašė knygas „Olimpiada iš arti“ (1965), „Čempionai šalia mūsų“ (1969), „Lietuvos boksas“ (1976), „Kūno kultūra ir sportas Lietuvoje“ (1977), „Su „Dinamo“ emblema“ (1977), „Danas“ (2004). Lietuvos nusipelnęs žurnalistas (1986).

A. Vaupšas buvo Lietuvos olimpiečių asociacijos valdybos narys ir ryšių su visuomene atstovas, Vilniaus olimpiečių klubo valdybos narys ir atstovas spaudai, Lietuvos sporto žurnalistų federacijos Etikos komisijos narys.
 
Apdovanotas KKSD ordinu „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, LTOK ir Tarptautinio kilnaus sporto elgesio komiteto Garbės diplomais, TOK diplomu,  LTOK Olimpine žvaigžde.

Taip, matyt, buvo lemta, kad A. Vaupšas paskutinį savo interviu 80 metų jubiliejaus proga pernai davė savo mokinei, šių eilučių autorei. 

Rašinys „Aštuoniasdešimtmetis optimistas“ buvo išspausdintas „Olimpinėje panoramoje“ praėjusiais metais gegužės mėnesį.
 
Ar greitai prabėgo aštuonios dešimtys metų?- tada paklausiau A. Vaupšo.  
Žinoma, greitai. Dabar atrodo, kad pradedu gyventi, nes turiu naują širdį. Balandžio pradžioje man ją sutvarkė, nes senoji jau buvo beveik atsisakiusi dirbti.

Po operacijos jaučiuosi kur kas geriau, mano svoris atitinka visus olimpinius reikalavimus. 

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentės Dainos Gudzinevičiūtės juokaudamas paklausiau, ar dabar priimtų į olimpinę rinktinę. 

Sakė, žinoma, juk pagal svorį tinku, tik dar kokius 6 metrus reikėtų pridėti šokant į tolį. 

Pagal savo svorį esu dešimtokas. Laukdamas operacijos per septynias dienas numečiau gal 10 kg ir svėriau gal tik 64 kg. Išeidavau į parduotuvę ir nežinodavau, ar grįšiu. 

Kada tapote lengvaatlečiu?
Beje, lengvaatlečiu tapau tik studijuodamas Vilniaus universiteto trečiame kurse, kai šuolių į aukštį sektoriuje įveikiau 1 m 75 cm ir įvykdžiau antrą atskyrį. Žagarėje, kurioje gimiau ir augau, vaikai žaisdavo tik krepšinį ir tinklinį. Lankydamas vienuoliktą klasę į aukštį peršokau 1 m 60 cm ir tapau rajono rekordininku. 
 
Mokykloje rašiau eilėraščius, buvau didelis romanų ir eilėraščių rijikas. Perskaičiau šimtus knygų. Jeigu ne sportas, gal būčiau tapęs poetu. Universitete mane pastebėjo lengvosios atletikos treneris Aleksas Sabeckis, kuris vėliau ir treniravo. 

Kaip pradėjote šokinėti į tolį?
Gana atsitiktinai. 1958-aisiais man buvo patikėta atstovauti universitetui Vilniaus lengvosios atletikos čempionate ir dalyvauti dešimtkovės varžybose. Per vieną iš treniruočių, šokant su bambukine kartimi, ji skilo ir aš į šuoliaduobę nukritau ant galvos. Beveik be sąmonės buvau nuvežtas į ligoninę. Sutino kaklas, skaudėjo sprandą. 
 
Dešimtkovės varžybose taip ir neteko dalyvauti. Negalėjau šokinėti ir į aukštį. Tačiau ne veltui sakoma, kad nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Beliko šuoliai į tolį. Jaunimo stadione nušokau 7 m 23 cm. Niekada negalvojau, kad tapsiu šuolininku į tolį. 1967 m. būdamas 31-erių baigiau savo sportinę karjerą. 

Šokinėjote į aukštį (geriausias rezultatas pasiektas 1961 m. – 1 m 91 cm), trišuoliu (1961 m. – 15 m 42 cm), į tolį (1964 m. – 8 m 1 cm). Kuri rungtis labiausiai patiko?
Žinoma, šuoliai į tolį. Buvau 1 m 89 cm ūgio, svėriau 72–73 kg. Pasižymėjau gera judesių koordinacija, gerai pavykdavo atsispirti nuo lentelės, jausdavau, kad skrendu. Tarp SSSRS šuolininkų į tolį buvau vienas fiziškai silpniausiai pasirengusių. Bet per rinktinės treniruočių stovyklas, šuoliuodamas su 200 kg sveriančia štanga, sustiprėjau. 

Kurios varžybos labiausiai įsiminė? 
Daug kam įsiminė mano pergalė 1963-aisiais Kauno sporto halėje per tarptautines varžybas, kuriose pavyko nugalėti pasaulio uždarų patalpų rekordininką I.Ter-Ovanesianą ir už pergalę gavau magnetolą „Vaiva“. 

Niekas nešnekėjo, kad dalyvavau Tokijo olimpinėse žaidynėse, bet visi kalbėjo apie šią mano pergalę Halėje. Savo gerą draugą Igorį „nokautavau“ trečiuoju šuoliu (7 m 80 cm), pasiekdamas Lietuvos uždarų patalpų rekordą. 

Igoris buvo atvykęs iš varžybų Niujorke, kur pasiekė pasaulio uždarų patalpų rekordą (8 m 13 cm), ir tikėjosi nesunkios pergalės Kaune. Kova vyko dramatiškai, kiekvienu bandymu vienas už kitą šokdavome vis toliau. Kauno halė buvo pilnutėlė, žiūrovai siautėjo taip, kad, rodėsi, kilnojasi Halės stogas. 

I.Ter-Ovanesianas į Kauną atvyko su žmona, kuri sėdėjo ant grindų, nes daugiau nebuvo kur atsisėsti. Tada su žmona gyvenome nedideliame butelyje Antakalnyje, Igoris su savo žmona viešėjo mūsų namuose.

Susidraugavo mudviejų šeimos, Igorio žmona dažnai atvažiuodavo pailsėti į Lietuvą, o Daina su sūnumi Mariumi viešėjo pas juos Maskvoje. 

Kodėl neparašėte solidžių knygų, juk tokią didelę žurnalistinę patirtį esate sukaupęs?
Tais laikais knygą nebuvo lengva parašyti ir ją išleisti. Ir redaktoriai ne viską praleisdavo, išbraukydavo geras vietas. Parašiau kelias knygeles, išleisti padėjo Lietuvos sporto žurnalistų federacijos pirmininkas Mindaugas Barysas. O dabar jau nėra jėgų rašyti. Kol įjungiu surūdijusius galvos varikliukus, rūdims nubyrėti prireikia kelių valandų. 
 
*  *  *

Velionis bus pašarvotas Vilniaus laidojimo rūmuose (Olandų 22). Atsisveikinimas – šeštadienį nuo 10 val. iki 14 val.45 min. Urna išnešama 15 val. 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
"Žalgiris" neatlaikė "Fenerbahce" tempo
2018 10 19
Eurolyga
"Žalgirio" krepšininkai Kaune nusileido Eurolygos vicečempionams 75:82, nors tris kėlinius pirmavo.
Policija nustatė "Žalgirio" fanų užpuolikus
2018 10 19
Fanai
Įtariama, kad į Vilnių išsiruošusius kauniečius užpuolė kaukėti "Ryto" gerbėjai.
SKM ruoš talentus "Rytui"
2018 10 19
Krepšinis
"Sutarties pasirašymas reiškia, kad mūsų gabiausi auklėtiniai turės galimybę savo jėgas išbandyti „Ryto“ sistemojei", - kalba SKM vadovas J. Jankauskas.
 
Tikslas – stiprinti futbolą regione
2018 10 19
Rinkimai
Futbolo klubo Utenos „Utenis“ valdyba Utenos apskrities futbolo federacijos (UAFF) prezidento rinkimuose kandidatu iškėlė verslininką Nemuną Dagilį.
A lyga įstojo į Europos lygų asociaciją
2018 10 19
A lyga
"Čia galima ieškoti įvairių problemų sprendimų kartu su Vokietijos, Anglijos ar Prancūzijos lygomis", - kalbėjo A lygos prezidentas Rytis Davidovičius.
"Nemanau, kad rungtynės bus tokios pat"
2018 10 18
A lyga
Baltarusis A. Rybakas, dirbęs "Trakų" vartininkų treneriu, vėl atlieka komandos stratego funkcijas. Dabar jo rūpesti -parengti komandą mačui su "Žalgiriu".
Pagarbos bėgime greičiausiais – olimpietis
2018 10 15
Bėgimas
5-asis pagarbos bėgimas „Algimanto apygardos partizanų takais“ buvo skirtas apygardos partizanų vado A. Starkaus-Montės 100-osioms gimimo metinėms .
Rengtis sezonui padeda ir mokslininkai
2018 10 12
Žvilgsnis
Beveik dvi dešimtys lengvaatlečių po trumpų atostogų pirmą pasiruošimo etapą 2019-ųjų startams pradėjo Palangoje.
Olimpietės tikslas – išugdyti olimpietį
2018 10 10
Karjera
Dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė: „Daugeliui savo auklėtinių esu tarsi mama“.
 
Lietuvis kibo į atlapus favoritui
2018 10 19
Tenisas
Ričardas Berankis 2:6, 6:1, 4:6 pralaimėjo pirmajai Rusijos raketei Daniilui Medvedevui turnyro "Kremlin cup" ketvirtfinalyje.
Maskvoje tęsia pergalių seriją
2018 10 17
Tenisas
„Kremlin Cup“ vienetų varžybų aštuntfinalyje trečiadienį lietuvis Ričardas Berankis nugalėjo 72-ąją pasaulio raketę Aljažą Bedeną.
L. Grigelis krito jau pirmajame rate
2018 10 17
Tenisas
Vokietijoje vykstančiame Teniso profesionalų asociacijos (ATP) „Challenger“ serijos turnyre „Wolffkran Open“ lietuvis Laurynas Grigelis liko be pergalių.
Vilniuje - čempioniška dvikova
2018 10 18
Bušido
Lapkritį Sergejus Maslobojevas Vilniuje surems pirštines su Turkijos kovos menų žvaigžde Fatihu Mehmetu Karakusu.
Čempionate - rekordinis moksleivių skaičius
2018 10 18
Graplingo imtynės
Naujajame sezone į atvirąjį šalies moksleivių graplingo imtynių čempionatą susirinko 172 dalyviai. Tai yra geriausias kada nors pasiektas rezultatas.
Tarptautiniame turnyre – lietuvio medalis
2018 10 16
Boksas
Tradiciniame tarptautiniame bokso turnyre Baltarusijoje lietuvis Tadas Tamašauskas iškovojo bronzos medalį.
 
Dviems dviratininkams - po penkis medalius
2018 10 15
Trekas
Lietuvos dviračių treko čempionate Panevėžyje daugiausiai medalių - po penkis - pelnė Justas Beniušis ir Olivija Baleišytė.
Pasaulio reitinge – lietuvės šuolis
2018 10 10
Reitingas
Italijoje lenktynes laimėjusi Rasa Leleivytė („Aromitalia Vaiano“) Tarptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) reitinge iš 63-ios vietos pakilo į 42-ąją.
Sąskaitą papildė 20 reitingo taškų
2018 10 07
Plentas
„Gran Premio Bruno Beghelli Internazionale“ lenktynėse lietuvė Rasa Leleivytė užėmė dešimtąją vietą.
Lietuvių varžovai prarado lyderį
2018 10 19
Rankinis
Prancūzijos rankinio rinktinės lyderis N. Karabatičius dėl traumos praleis spalio 25-iosios Europos čempionato atrankos susitikimą su Lietuvos komanda.
Dvi rungtynės - vienas rezultatas
2018 10 18
LRL
LRL pirmenybėse Kauno "Granitas-Karys" įveikė Alytaus "Varsą-Stronglasą", o "Vilnius" - kitą sostinės komandą "Šviesą". Abu mačai biagėsi rezultatu 32:25.
"Klaipėda mums pasiūlė geriausias sąlygas"
2018 10 17
Rinktinė
Lietuvos rankinio rinktinė jau kitą savaitę pradės kovas dėl patekimo į Europos čempionatą - mūsiškių laukia prancūzų ir portugalų iššūkis.
 
Šventėje - tinklinio žvaigždžių akistata
2018 10 17
Paplūdimio tinklinis
Šiųmetėje "Tinklinio naktyje" laukia ne tik draugų turnyras, bet ir L. Každailio bei A. Rumševičiaus iššūkis Europos čempionams iš Latvijos.
Silpnesnių komandų nebeliko
2018 10 16
Lietuvos čempionatas
Lapkričio pradžioje startuosiančiame Lietuvos vyrų tinklinio čempionate į medalius taikysis kone visos šešios dalyvausiančios ekipos.
Treneriams - aukščiausio lygio kursai
2018 10 15
Kursai
Tinklinio treneriai pirmadienį rinkosi į Vilniuje penkias dienas truksiančius FIVB II lygio trenerių kursus.
Lenktynių mėgėjų padaugėjo šimtu
2018 10 19
Auto
LASF žiedo komiteto pirmininkė Inga Juškevičiūtė apibendrina 2018-ųjų metų sezoną.
Pergalę pasiekė ir su nusimovusia padanga
2018 10 16
Ralis
Vytautas Švedas kartu su šturmanu Žilvinu Sakalausku po pergalingo pasirodymo Lietuvos ralio čempionate medalius užsitikrino ir Latvijoje.
Lietuvos talentui - istorinė galimybė
2018 10 16
Auto
G. Grinbergas pateko į talentingiausių pasaulio jaunųjų lenktynininkų 17-uką ir varžysis dėl galimybės visą kitą sezoną atstovauti „Formulės-4" komandai.
 
"Energija" iškovojo penktą pergalę
2018 10 19
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate "Hockey Punks" Vilniuje 3:5 nusileido šalies čempionei Elektrėnų "Energijai".
Naują sezoną – nauji iššūkiai
2018 10 17
Kalnų slidinėjimas
Net 250 kalnų slidininkų iš 12 šalių Druskininkų „Snow Arenoje“ išbandė jėgas pirmose šį sezoną Lietuvoje surengtose istorinėmis tapusiose varžybose.
Sieks išnaudoti varžovų klaidas
2018 10 17
Lietuvos čempionatas
"Kaunas Hockey" ledo ritulininkai nepaisant užklupusios traumų virtinės kalba tik apie pergalę artimiausiame mače, kur jų laukia "Geležinis vilkas".
Du lietuviai iš Lenkijos parsiveš auksą
2018 10 19
Plaukimas
Lenkijoje prasidėjusiose tarptautinėse varžybose Danas Rapšys iškovojo du aukso ir vieną sidabro medalius,o Deividas Margevičius - vieną aukso medalį.
Lietuvė atstovaus Europos rinktinei
2018 10 19
Stalo tenisas
Į pasaulio jaunučių čempionatą, kuris kitą savaitę vyks Japonijoje, pagal ETTU 15-mečių reitingą pateko vilnietė Kornelija Riliškytė.
Pradinukus išjudins „Olimpinė savaitė“
2018 10 19
Vaikų sportas
Tūkstančiai mokinių iš 616 pradinių klasių bus skatinami skirti daugiau dėmesio fiziniam aktyvumui ir sveikai gyvensenai.
 
Stadionui Vilniuje - nauja kliūtis
2018 10 19
Stadionas
Lietuvos Aukščiausiojo teismo nutartis gražino Nacionalinio stadiono klausimą į padėtį, buvusią prieš dvejus metus.
Nuo šiol – Lietuvos paralimpinis komitetas
2018 10 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų sporto organizacija pakeitė savo pavadinimą.
Lietuvos sportas gyvens nauju ritmu
2018 10 19
Situacija
Priimtame Kūno kultūros ir sporto įstatyme numatytas trigubai didesnis finansavimas sporto projektams, valdymo pokyčiai, nauji reikalavimai federacijoms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas