Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 10 d. 13:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš kūdros – į olimpinę baidarę

Ūkininku tapęs olimpietis R.Višinskis neslepia – SSRS rinktinės nariai vartojo cheminius preparatus. Bet lietuviui pavyko rasti būdą nuo jų išsisukti.

Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
   
Maskvos olimpinių žaidynių dalyvis baidarininkas Ramutis Višinskis baigė Kūno kultūros institutą. Tačiau treneriu nedirba – ūkininkauja Pinigėlių kaime. 

Vis dėlto su baidarių irklavimu jis ir toliau draugauja – priklauso Panevėžyje veikiančiam irklavimo klubui, nuolat bando jėgas Vaidučio Ščiukos taurės ir kitose veteranų varžybose, prieš kelerius metus dalyvavo Drakonų valčių varžybose Kijeve, rungėsi net triatlono lenktynėse Kupiškyje, stebėjo pasaulio veteranų baidarių ir kanojų irklavimo čempionatą Trakuose.

„Turiu baidarę, irkluoju savo 20 arų tvenkinyje. Mano žmona – irgi baidarininkė, tad nėra abejinga šiai sporto šakai. Irklavimo visada pasiilgstu, noriu susitikti su savo jaunystės bičiuliais ir pabendrauti“, – sako R. Višinskis, spalio 12-ąją atšventęs 60-metį. 

Neleido irkluoti keturvietės

Artėjant Maskvos olimpinėms žaidynėms, R. Višinskiui ypač buvo svarbus SSRS čempionatas, nes SSRS baidarių irklavimo rinktinės vyriausiasis treneris, Tokijo olimpinis čempionas Viačeslavas Jonovas pareiškė: kas taps vienviečių baidarių 1000 m distancijos SSRS čempionu, tas be jokių atrankos varžybų pateks į olimpiadą. 

Būtent čia ir gimė viena didžiausių staigmenų – distanciją greičiausiai nuirklavo tuometis Kauno „Darbo rezervų“ draugijos sportininkas, Kūno kultūros instituto trečiakursis R. Višinskis, pirmą kartą tapęs SSRS čempionu. 

„Vienviečių varžyboms specialiai nesirengiau, tokią valtį irklavau vos 10 dienų, o pagrindinį dėmesį buvau sutelkęs į keturviečių baidarių lenktynes. Tačiau SSRS rinktinės treneriai neleido mūsų keturvietei dalyvauti čempionate. Liko vienintelė paguoda – vienvietė“, – prisimena R. Višinskis. 

Olimpiniame Krylatskojės irklavimo kanale per parengiamąsias varžybas jam teko susitikti su trimis 1979 m. pasaulio čempionato finalininkais. Lietuvis finišavo ketvirtas. Tad trenerio Antano Civinsko auklėtiniui vieninteliam iš SSRS irkluotojų kelią į pusfinalį teko skintis per paguodos plaukimą. 

Patekęs į pusfinalį, R. Višinskis galvojo apie finalą. Tereikėjo patekti į trejetuką. Atrodė, kad pildosi jo svajonė: kone visą distanciją jis irklavo lyderių grupėje. Tačiau per paskutinius metrus pritrūko jėgų ir į finalą nepateko. Galutinėje įskaitoje jam atiteko devintoji vieta. 


Kodėl sudužo viltys?

„Visos mano viltys sudužo dar besirengiant olimpiadai. Pasirinkome tokią treniruočių metodiką, kurią skiepijo SSRS rinktinės treneriai. Savo treneriui A. Civinskui nuolat sakiau, kad man ne taip reikia rengtis, tačiau jis nieko negalėjo padaryti, nes buvo patvirtinta SSRS rinktinės treniruočių metodika, nuo kurios nebuvo galima nukrypti“, – sako Ramutis.

Po olimpinių žaidynių prabėgus vos porai savaičių kaunietis pasiekė puikią sportinę formą, nesunkiai laimėdavo vienas varžybas po kitų. „Tačiau šaukštai jau buvo po pietų, „sudegiau“ per pačias svarbiausias gyvenimo varžybas – Maskvos olimpines žaidynes“, – prisimena baidarininkas.

Jis įsitikinęs, kad prieš olimpines žaidynes būtinai reikėjo bent vieną savaitę pailsėti, atgauti jėgas, o tada būtų galima pasvajoti ir apie medalį. „Juk tas, kas tuo metu tapdavo SSRS čempionu, per olimpines žaidynes būdavo įvardijamas kaip galimas olimpinių žaidynių medalininkas“, – teigia R. Višinskis.

Po olimpinių žaidynių R. Višinskiui nusviro rankos. Dar maždaug pusantrų metų intensyviai treniravosi, bet greitai išgirdo griežtą SSRS sporto vadovų verdiktą: esi per senas ir rinktinei nereikalingas. Tada Ramučiui buvo vos 21-i... Po to – šeima, vaikai, reikėjo baigti Kūno kultūros institutą. Su irklavimu teko skirtis. 

Pirmieji yriai – kūdroje

Ramutis – žemaitis iš Kaltinėnų (Šilalės r.). Ten baigė aštuonias klases ir atvažiavo į Kauną studijuoti vienoje iš profesinių technikos mokyklų. Čia jį ir atrado žinomas baidarių ir kanojų irklavimo treneris A. Civinskas. 

„Iš 32 atrinktųjų sportininkų grupėje greitai likau vienas. Irklavimas man patiko, vanduo mane traukia nuo mažens. Kaime buvo kūdra, sukaltą lovį nusitempiau į ją, pasigaminau irklą ir irklavau. Norėjau būti jūreivis ir plaukioti jūroje. Tačiau neleido tėvai. Kai Kaune atėjau į irklavimo bazę ir treneris davė irklą, manęs paklausė, kur aš irklavau. Atsakiau, kad niekur. Treneris priminė, kad negražu meluoti, nes mano judesiai – irkluotojo“, – pasakoja Ramutis. 

Sportuodamas R. Višinskis baigė profesinę technikos mokyklą, Kūno kultūros institutą. Su didžiuoju sportu jis praleido kone 10 metų ir dabar atvirai kalba apie tai, kad SSRS rinktinės irkluotojai vartojo įvairius cheminius preparatus. Vis dėlto jam pavyko jų išvengti.

„Gerai sutariau su medicinos sesute, jai nunešdavau saldainių, dar ko nors ir taip išsisukdavau“, – sako Ramutis.

Maskvos olimpinėse žaidynėse dalyvavęs sportininkas pripažįsta, kad jis negimė po laiminga žvaigžde. Dabar jis atidžiai stebi Lietuvos baidarių ir kanojų meistrų startus ir neslepia: per anksti gimė. Kad patektum į TSRS rinktinę, reikėjo įveikti didžiulę konkurenciją, tekdavo ypač daug treniruotis, su sportininkais niekas nesiskaitė, ypač pralaimėjus varžybas. 

Ir toliau draugauja su baidare

Atsisveikinęs su didžiuoju sportu, Ramutis savo darbo su irklavimu nesusiejo. Su šeima 1983 m. persikėlė gyventi į Panevėžį, kur gyveno žmonos tėvai. Dirbo įvairius darbus: buvo alaus daryklos „Ragutis“ atstovas Panevėžyje, darbavosi farmacinėje bendrovėje, vienoje iš langų statybos įmonių buvo generalinio direktoriaus pavaduotojas. 
 
„Taip susiklostė likimas, kad nedirbu treneriu. Man nelemta buvo nei ilgai irkluoti, nei dirbti treneriu“, – teigia Ramutis. 

Prieš trejus metus olimpietis pradėjo ūkininkauti Pinigėlių kaime (Panevėžio r.), kur dabar ir gyvena. Augina grūdines kultūras: kviečius, grikius ir pluoštines kanapes. „Turiu 500 ha žemės, tad darbų užtenka. Šie metai buvo ypač nedėkingi, mažas derlius, bet išgyvensim“, – geros nuotaikos nepraranda olimpietis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Kauno komanda liko be pergalių
2018 07 16
3x3
Kauniečiams nesėkmingai susiklostė Italijoje vykusio FIBA trijulių (3x3) krepšinio turnyro „Lignano Sabbiadoro Challenger“ atranka.
Pasaulio čempionate – šešta vieta
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Vašingtone (JAV) pasibaigė pasaulio jaunimo (iki 21 metų) kurčiųjų krepšinio čempionato vaikinų turnyras.
A. White'as lieka Kauno „Žalgiryje“
2018 07 16
Komanda
Amerikietis krepšininkas Aaronas White'as ir toliau rungtyniaus Kauno „Žalgirio“ komandoje.
 
“Trakų” stovykloje – permainos
2018 07 16
Komanda
UEFA Europos lygos atrankoje kovojančią ekipą paliko vartininkas Ignas Plūkas, tačiau prie jos prisijungė Aleksandras Levšinas.
„Sūduvą“ Kipre pasitiko karštis ir lietus
2018 07 16
Čempionų lyga
Marijampolės „Sūduva“ pirmadienį atvyko į Kipro sostinę Nikosiją, kur žais Čempionų lygos atrankos I etapo atsakomąsias rungtynes su vietos APOEL.
„Stebuklų šiame čempionate buvo nemažai“
2018 07 16
Pasaulio čempionatas
Legendinis Lietuvos futbolininkas A. Narbekovas neslėpė, kad pasaulio čempionato finale palaikė kroatus, bet pripažino, kad prancūzai laimėjo pelnytai.
Lengvaatlečiai pasirodymą baigė be medalių
2018 07 15
Pasaulio čempionatas
Pasaulio jaunimo čempionato merginų šuolių į aukštį varžybose U. Baikštytė užėmė 6-ąją vietą, o disko metikas M. Alekna liko dešimtas.
Lietuvės kraityje - dar vienas rekordas
2018 07 14
Bėgimas
Agnės Šerkšnienės fronte - nieko naujo: Lietuvos bėgikė jau septintą kartą šiais metais pagerino Lietuvos rekordą, šįkart - 200 m bėgimo.
M. Alekna - pasaulio čempionato finale
2018 07 14
Jaunimas
17-metis Virgilijaus Aleknos sūnus Martynas varžysis pasaulio jaunimo čempionato finale, o ėjikė Austėja Kavaliauskaitė 10 km rungtyje liko 29-a.
 
Į „Žalgirio“ žaidynes – ne tik iš Lietuvos
2018 07 16
Žaidynės
Tradiciniame Lietuvos sporto draugijos „Žalgiris“ žaidynių teniso turnyre dalyvavo ir iš JAV bei Vokietijos atvykę žaidėjai.
Smuktelėjo WTA reitinge
2018 07 16
Reitingas
Moterų teniso asociacijos (WTA) reitingų lentelėje lietuvė Joana Eidukonytė iš 850-osios vietos nukrito į 963-iąją.
Pasaulio reitinge - 97-as
2018 07 16
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 96-osios vietos smuktelėjo į 97-ąją.
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
Kelią link medalių užkirto čempionas
2018 07 09
Imtynės
Zagrebe (Kroatija) pasibaigusiame pasaulio jaunių imtynių čempionate Lietuvos sportininkai liko be medalių.
Po metų pertraukos - pergalė Tailande
2018 07 08
Muay Thai
Tailande vykusiame muay thai turnyre pergalę iškovojo 33 metų Sigitas Gaižauskas, kuris dėl traumos buvo priverstas daugiau nei metus praleisti be sporto.
 
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
Lietuvės liko už penkiasdešimtuko ribų
2018 07 14
Plentas
Europos dviračių plento čempionato jaunių merginų grupinėse lenktynėse šeštadienį trys Lietuvos atstovės užėmė vietas šeštajame dešimtuke.
Lietuviai liko toli už lyderių nugarų
2018 07 14
Plentas
Lietuvos dviračių plento čempionas Justas Beniušis Europos jaunių čempionate pranoko 11 varžovų ir užėmė 37-ąją vietą.
Prancūzijoje pasiilgsta keptos duonos
2018 07 04
Veidas
Jonas Truchanovičius mėgaujasi gyvenimu ir žaidimu Prancūzijoje, bet džiaugiasi galėdamas apsivilkti Lietuvos rankinio rinktinės aprangą.
Dvejos rungtynės - dvi baudinių serijos
2018 06 29
Paplūdimio rankinis
Lietuvos merginų iki 18 metų paplūdimio rankinio rinktinė viena pergale bei viena nesėkme pradėjo Europos čempionatą Ulčinyje (Juodkalnija).
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
 
Kovos ir su savimi, ir su varžovais
2018 07 13
Paplūdimio tinklinis
Per pusmetį į pasaulio elitą įsiveržę Lukas Každailis jau šį sekmadienį pradės kovas Europos čempionate, kuriame stengsis peržengti psichologinį barjerą.
Šveicarijoje - apmaudūs pralaimėjimai
2018 07 11
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkus Šveicarijoje lydėjo nesėkmė - tiek vaikinų, tiek merginų duetai savo varžovams nusileido lemiamų setų pabaigose.
Geriausiais išrinkti lietuvis ir ukrainietė
2018 07 10
Geriausieji
Jonavoje pasibaigus Lietuvos tinklinio čempionatų finalams, pirmą kartą buvo išrinkti simboliniai geriausių žaidėjų septynetai.
Latvijoje - lietuvių pilotų triumfas
2018 07 16
Rali-krosas
Pirmajame Baltijos ralio kroso taurės etape puikiai pasirodė lietuviai.
Į trasą – aukščiausio lygio bolidu
2018 07 16
Driftas
Liepos 20 dieną, penktadienį, vienoje sudėtingiausių čempionate Palangos "Gera Dovana Drift" varžybų trasoje rungsis pajėgiausi lenktynininkai.
B. Vanagą sustabdė incidentas
2018 07 15
Ralis
Klaidingai pasižymėję kelią stnogramoje B. Vanagas ir M. Čepulis virto bei baigė pasirodymą Estijos ralyje.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Iš Ispanijos parveža bronzą
2018 07 16
Imtynės
Madride vykusiame 18-jame Ispanijos „Grand Prix“ moterų imtynių turnyre Danutė Domikaitytė svorio kategorijoje iki 68 kilogramų iškovojo trečią vietą.
Italijoje finišavo aštunti
2018 07 16
Beisbolas
Europos jaunimo (iki 18 metų) beisbolo čempionate Lietuvos rinktinė užėmė aštuntąją poziciją ir išsaugojo vietą elitiniame divizione.
Alytuje varžėsi kanupolininkai
2018 07 16
Kanupolas
Savaitgalį Didžiosios Dailidės ežere vyko atviro Alytaus miesto kanupolo čempionato antro turo varžybos.
 
LSU absolventai dirba pagal specialybę
2018 07 16
Studijos
Iš per 6-8 mėnesius įsidarbinusių 85 proc. apklausoje dalyvavusių LSU absolventų 66 proc. dirba pagal specialybę.
Kviečia padėti sergantiems vaikams
2018 07 16
Iniciatyva
Jau penkerius metus "Dynami:t Energy Racing Team" ne tik skina laurus žiedinėse lenktynėse, bet ir nepamiršta likimo nuskriaustų.
Šiauliečiai įsibėgėja: dygsta arenos
2018 07 16
Bazės
Šiaulių sporto gimnazija šiemet sulaukė išskirtinės dovanos – daugiafunkcio komplekso. Planuose – dar daugiau naujų bazių.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas