Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 10 d. 13:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš kūdros – į olimpinę baidarę

Ūkininku tapęs olimpietis R.Višinskis neslepia – SSRS rinktinės nariai vartojo cheminius preparatus. Bet lietuviui pavyko rasti būdą nuo jų išsisukti.

Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
   
Maskvos olimpinių žaidynių dalyvis baidarininkas Ramutis Višinskis baigė Kūno kultūros institutą. Tačiau treneriu nedirba – ūkininkauja Pinigėlių kaime. 

Vis dėlto su baidarių irklavimu jis ir toliau draugauja – priklauso Panevėžyje veikiančiam irklavimo klubui, nuolat bando jėgas Vaidučio Ščiukos taurės ir kitose veteranų varžybose, prieš kelerius metus dalyvavo Drakonų valčių varžybose Kijeve, rungėsi net triatlono lenktynėse Kupiškyje, stebėjo pasaulio veteranų baidarių ir kanojų irklavimo čempionatą Trakuose.

„Turiu baidarę, irkluoju savo 20 arų tvenkinyje. Mano žmona – irgi baidarininkė, tad nėra abejinga šiai sporto šakai. Irklavimo visada pasiilgstu, noriu susitikti su savo jaunystės bičiuliais ir pabendrauti“, – sako R. Višinskis, spalio 12-ąją atšventęs 60-metį. 

Neleido irkluoti keturvietės

Artėjant Maskvos olimpinėms žaidynėms, R. Višinskiui ypač buvo svarbus SSRS čempionatas, nes SSRS baidarių irklavimo rinktinės vyriausiasis treneris, Tokijo olimpinis čempionas Viačeslavas Jonovas pareiškė: kas taps vienviečių baidarių 1000 m distancijos SSRS čempionu, tas be jokių atrankos varžybų pateks į olimpiadą. 

Būtent čia ir gimė viena didžiausių staigmenų – distanciją greičiausiai nuirklavo tuometis Kauno „Darbo rezervų“ draugijos sportininkas, Kūno kultūros instituto trečiakursis R. Višinskis, pirmą kartą tapęs SSRS čempionu. 

„Vienviečių varžyboms specialiai nesirengiau, tokią valtį irklavau vos 10 dienų, o pagrindinį dėmesį buvau sutelkęs į keturviečių baidarių lenktynes. Tačiau SSRS rinktinės treneriai neleido mūsų keturvietei dalyvauti čempionate. Liko vienintelė paguoda – vienvietė“, – prisimena R. Višinskis. 

Olimpiniame Krylatskojės irklavimo kanale per parengiamąsias varžybas jam teko susitikti su trimis 1979 m. pasaulio čempionato finalininkais. Lietuvis finišavo ketvirtas. Tad trenerio Antano Civinsko auklėtiniui vieninteliam iš SSRS irkluotojų kelią į pusfinalį teko skintis per paguodos plaukimą. 

Patekęs į pusfinalį, R. Višinskis galvojo apie finalą. Tereikėjo patekti į trejetuką. Atrodė, kad pildosi jo svajonė: kone visą distanciją jis irklavo lyderių grupėje. Tačiau per paskutinius metrus pritrūko jėgų ir į finalą nepateko. Galutinėje įskaitoje jam atiteko devintoji vieta. 


Kodėl sudužo viltys?

„Visos mano viltys sudužo dar besirengiant olimpiadai. Pasirinkome tokią treniruočių metodiką, kurią skiepijo SSRS rinktinės treneriai. Savo treneriui A. Civinskui nuolat sakiau, kad man ne taip reikia rengtis, tačiau jis nieko negalėjo padaryti, nes buvo patvirtinta SSRS rinktinės treniruočių metodika, nuo kurios nebuvo galima nukrypti“, – sako Ramutis.

Po olimpinių žaidynių prabėgus vos porai savaičių kaunietis pasiekė puikią sportinę formą, nesunkiai laimėdavo vienas varžybas po kitų. „Tačiau šaukštai jau buvo po pietų, „sudegiau“ per pačias svarbiausias gyvenimo varžybas – Maskvos olimpines žaidynes“, – prisimena baidarininkas.

Jis įsitikinęs, kad prieš olimpines žaidynes būtinai reikėjo bent vieną savaitę pailsėti, atgauti jėgas, o tada būtų galima pasvajoti ir apie medalį. „Juk tas, kas tuo metu tapdavo SSRS čempionu, per olimpines žaidynes būdavo įvardijamas kaip galimas olimpinių žaidynių medalininkas“, – teigia R. Višinskis.

Po olimpinių žaidynių R. Višinskiui nusviro rankos. Dar maždaug pusantrų metų intensyviai treniravosi, bet greitai išgirdo griežtą SSRS sporto vadovų verdiktą: esi per senas ir rinktinei nereikalingas. Tada Ramučiui buvo vos 21-i... Po to – šeima, vaikai, reikėjo baigti Kūno kultūros institutą. Su irklavimu teko skirtis. 

Pirmieji yriai – kūdroje

Ramutis – žemaitis iš Kaltinėnų (Šilalės r.). Ten baigė aštuonias klases ir atvažiavo į Kauną studijuoti vienoje iš profesinių technikos mokyklų. Čia jį ir atrado žinomas baidarių ir kanojų irklavimo treneris A. Civinskas. 

„Iš 32 atrinktųjų sportininkų grupėje greitai likau vienas. Irklavimas man patiko, vanduo mane traukia nuo mažens. Kaime buvo kūdra, sukaltą lovį nusitempiau į ją, pasigaminau irklą ir irklavau. Norėjau būti jūreivis ir plaukioti jūroje. Tačiau neleido tėvai. Kai Kaune atėjau į irklavimo bazę ir treneris davė irklą, manęs paklausė, kur aš irklavau. Atsakiau, kad niekur. Treneris priminė, kad negražu meluoti, nes mano judesiai – irkluotojo“, – pasakoja Ramutis. 

Sportuodamas R. Višinskis baigė profesinę technikos mokyklą, Kūno kultūros institutą. Su didžiuoju sportu jis praleido kone 10 metų ir dabar atvirai kalba apie tai, kad SSRS rinktinės irkluotojai vartojo įvairius cheminius preparatus. Vis dėlto jam pavyko jų išvengti.

„Gerai sutariau su medicinos sesute, jai nunešdavau saldainių, dar ko nors ir taip išsisukdavau“, – sako Ramutis.

Maskvos olimpinėse žaidynėse dalyvavęs sportininkas pripažįsta, kad jis negimė po laiminga žvaigžde. Dabar jis atidžiai stebi Lietuvos baidarių ir kanojų meistrų startus ir neslepia: per anksti gimė. Kad patektum į TSRS rinktinę, reikėjo įveikti didžiulę konkurenciją, tekdavo ypač daug treniruotis, su sportininkais niekas nesiskaitė, ypač pralaimėjus varžybas. 

Ir toliau draugauja su baidare

Atsisveikinęs su didžiuoju sportu, Ramutis savo darbo su irklavimu nesusiejo. Su šeima 1983 m. persikėlė gyventi į Panevėžį, kur gyveno žmonos tėvai. Dirbo įvairius darbus: buvo alaus daryklos „Ragutis“ atstovas Panevėžyje, darbavosi farmacinėje bendrovėje, vienoje iš langų statybos įmonių buvo generalinio direktoriaus pavaduotojas. 
 
„Taip susiklostė likimas, kad nedirbu treneriu. Man nelemta buvo nei ilgai irkluoti, nei dirbti treneriu“, – teigia Ramutis. 

Prieš trejus metus olimpietis pradėjo ūkininkauti Pinigėlių kaime (Panevėžio r.), kur dabar ir gyvena. Augina grūdines kultūras: kviečius, grikius ir pluoštines kanapes. „Turiu 500 ha žemės, tad darbų užtenka. Šie metai buvo ypač nedėkingi, mažas derlius, bet išgyvensim“, – geros nuotaikos nepraranda olimpietis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Raudondvaryje nuleista LMKL uždanga
2018 04 25
LMKL
Trečiadienio vakarą Raudondvario dvare apdovanotos LMKL čempionės ir prizininkės bei geriausios žaidėjos.
"Nevėžis" užsitikrino vietą atkrintamosiose
2018 04 25
LKL
"Nevėžis" įveikė "Neptūną" iškovojo vietą atkrintamosiose, o "Vytautas" netikėtai išvykstančius brolius Ballus palydėjo pralaimėjimu "Šiauliams".
Norėtų peržaisti finalą su "Žalgiriu"
2018 04 25
Interviu
"Lietuvos ryto" gynėjas Jimmy Baronas tiesioginiame interviu pasakojo apie dvikovą su Russelu Westbrooku ir keptą duoną su sūriu.
 
Ankstyvas įvartis atnešė pergalę
2018 04 25
A lyga
Dar 2-ąją minutę pelnytas įvartis "Atlantui" atnešė pergalę prieš "Jonavą" ir nutraukė trijų pralaimėjimų iš eilės seriją.
„V. Romanovą pakeitė Škotija“
2018 04 25
Istorija
Dabar Rusijoje įsikūrusio verslininko Vladimiro Romanovo globos Dandžio klubui išvengė dėl labai apkūnių moterų bare.
"Sūduva" tolsta, "Trakai" įsibėgėja
2018 04 24
A lyga
Šįvakar A lygoje sužaistos dvejos rungtynės: išvykoje rungtyniavę marijampoliečiai įveikė "Palangą", o "Trakai" namuose nugalėjo "Kauno Žalgirį".
Dukters gimtadieniui – įspūdingas metimas
2018 04 24
Varžybos
Andrius Gudžius Vilniuje pasiekė antrą sezono rezultatą pasaulyje, o Virgilijaus Aleknos sūnus net dukart gerino rekordą.
Tituluota plaukikė – lengvaatlečių elite
2018 04 23
Žvilgsnis
Su Rūta Meilutyte baseine lenktyniavusi Ieva Zarankaitė pasuko kitu keliu: tapusi lengaatlete jau įvykdė Europos čempionato disko metimo normatyvą.
Bėgime - žinomi sporto ir politikos veidai
2018 04 23
Bėgimas
Bendrame lietuvių ir lenkų bėgime dalyvavo ir krepšinio treneris Tomas Pačėsas, ir ambasadorius Vygaudas Ušackas.
 
Skirtingos dangos - skirtingas tenisas
2018 04 25
Tenisas
Rimvydas Mugevičius paaiškino apie skirtingų teniso dangų subtilybes ir papasakojo, kuo skiriasi žaidimas ant jų.
Pasinaudoti šansu nepavyko
2018 04 23
Tenisas
Lietuvos moterų teniso rinktinę nuo kelialapio į aukštesnę FedCup varžybų grupę skyrė tik viena pergalė.
Trylikametė atidarė ITF taškų sąskaitą
2018 04 18
Talentas
Trylikametė Vilniaus teniso akademijos auklėtinė Patricija Paukštytė pasiekė kol kas didžiausią pergalę šiame sezone.
Narve - kaip namuose
2018 04 25
Kovotojai
Ne vieną kartą narve kovojęs Tomas Pakutinskas prisipažino, kad kiekvieną kartą žengdamas į narvą jaučiasi ypatingai.
"Man ir tėčiui - tai visas gyvenimas"
2018 04 24
Muay Thai
Ne vieną sidabro medalį pasaulio ir Europos čempionatuose iškovojęs Martynas Jasiūnas šiemet Meksikoje sieks aukso.
Europos čempionatą pradėjo pergalėmis
2018 04 20
Boksas
Europos devyniolikamečių bokso pirmenybėse Lietuvai atstovauja 7 vaikinai ir 2 merginos.
 
Italijoje - pirmasis sezono medalis
2018 04 25
Dviračiai
Dviratininkė Rasa Leleivytė Romoje vykusiose lenktynėse pirmą kartą šį sezoną užkopė ant prizininkų pakylos - iškovojo trečiąją vietą.
Startavo "Lietuvos plento taurė"
2018 04 23
Plentas
Sekmadienį Baisogaloje (Radviliškio raj.) startavo didžiausia plento dviračių lenktynių serija Baltijos šalyse „Lietuvos plento taurė 2018“.
Pakilo 13 pozicijų
2018 04 17
Plentas
Lenktynėse Belgijoje sėkmingai pasirodžiusi Lietuvos dviratininkė R. Leleivytė UCI plento dviratininkių reitinge iš 82-os vietos pakilo į 69-ą.
Rankinio rinktinei – šimtmečio šansas
2018 04 19
Atranka
„Europos čempionato atrankoje jau parodėme, kad galime žaisti su elitinėmis rinktinėmis", - prieš kovą su islandais teigia LRF prezidentas.
Naujokų smūgis vicečempionams
2018 04 19
Lietuvos lyga
„Vivus.lt“ rankinio lygos ketvirtfinalių nugalėtojai paaiškėjo po dvejų rungtynių, kadangi visos serijos baigėsi rezultatu 2:0.
Debiutantai laimėjo svečiuose
2018 04 15
Rankinis
LRL pirmasis ketvirtfinalio susitikimas Alytuje baigėsi KTU rankininkų pergale 31:29 prieš lygos vicečempionus "Varsą-Stronglasą".
 
Titulai grįžo į ŠU ir VDU
2018 04 24
Studentų sportas
Savaitgalį Vilniaus Gedimino technikos universiteto (VGTU) sporto centro salėje buvo karūnuotos stipriausios šalies universitetų tinklinio komandos.
Studentai išsiaiškins tinklinio čempionus
2018 04 20
Tinklinis
"Džiaugiamės, kai studentus pamatome ne tik studentų, bet ir Lietuvos čempionate ar kitose aukšto meistriškumo varžybose", - sako NTSL prezidentas J.Banys.
Kovas baigė atrankoje
2018 04 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė pralaimėjo JAV porai ir prestižiniame turnyre Kinijoje nedalyvaus.
"Nemuno žiede" atidarys motociklų sezoną
2018 04 24
Žiedinės lenktynės
Praeitą savaitgalį Kačerginėje vykusiose treniruotėse dalyvavę lentyninkai, šį šeštadienį sieks pirmųjų pergalių sezone.
Automobilį užkūrė būdama 8-erių
2018 04 24
Auto
Vienuolikmetė lenktyninkė Raminta svajoja apie čempionės titulus už bagio vairo ir veterinariją.
Žurnalistai lėks ir oro uosto takais
2018 04 23
Ralis
23-iaisis žurnalistų "Press ralis" drieksis Lietuvos ir Latvijos keliais bei kelių oro uostų pakilimo takais.
 
Svajonės link – pergalingais žingsniais
2018 04 25
Ledo ritulys
Kol kas nėra jėgos, pasaulio čempionate galinčios sustabdyti Lietuvos ledo ritulio rinktinę – įsibėgėję lietuviai pirmą kartą istorijoje įveikė japonus.
Estai įsitaisė lentelės viršuje
2018 04 25
Ledo ritulys
Estijos rinktinė ir toliau nemažina apsukų – paskutinę mačo minutę pelnytu įvarčiu 1:0 palaužę rumunus trumpam tapo čempionato lyderiais.
Staigmenos tęsiasi: netikėtai klupo Ukraina
2018 04 25
Ledo ritulys
Pirmose trečiadienio rungtynėse ukrainiečiai 2:4 pralaimėjo Kroatijos rinktinei bei pasitraukė iš kovos dėl čempionato aukso medalių.
Čempionatas - be valstybės paramos
2018 04 25
Regbis
Panevėžyje vyksiančiam Europos regbio septynetų jaunimo čempionatui valstybinės įstaigos neskyrė nė cento, teigia čempionato organizatoriai.
Be miego įveikė du šimtus kilometrų
2018 04 25
Bėgimas
"Vieno bėgimo metu net rodėsi, kad mane puola didžiulė laukinių pelių armija su mažais kardukais", - nuotykius iš bėgimų pasakoja Danguolė Bičkūnienė.
Per Alytų - į Portugaliją
2018 04 25
Gimnastika
Alytuje vykusios aerobinės gimnastikos varžybos geriausiems Lietuvos sportininkams tapo paskutine repeticija prieš kelionę į pasaulio čempionatą.
 
Pamatykite: "Žalgirio" arenos transformacija
2018 04 24
Arena
Dar vakar vakare Kauno "Žalgirio" arenoje varžėsi ledo ritulininkai, o jau šįryt į krepšius mėtė Pirėjo "Olympiacos" ir "Žalgirio" krepšininkai (VIDEO).
Mainų programa - su sportiniu akcentu
2018 04 24
Jaunimas
Jaunimo asociacija „Milžinų lizdas“ Gruzdžiuose (Šiaulių r.) surengė tarptautinius Erasmus+ jaunimo mainus „Greener generation“.
S. Skverneliui - TOK apdovanojimas
2018 04 23
Apdovanojimas
„Mums labai malonu matyti olimpinį judėjimą palaikantį Lietuvos Vyriausybės vadovą", - teikdama apdovanojimą premjerui sakė Daina Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas