Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 10 d. 13:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Iš kūdros – į olimpinę baidarę

Ūkininku tapęs olimpietis R.Višinskis neslepia – SSRS rinktinės nariai vartojo cheminius preparatus. Bet lietuviui pavyko rasti būdą nuo jų išsisukti.

Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
Per neilgą karjerą R. Višinskis spėjo pasiekti olimpinius vandenis.
   
Maskvos olimpinių žaidynių dalyvis baidarininkas Ramutis Višinskis baigė Kūno kultūros institutą. Tačiau treneriu nedirba – ūkininkauja Pinigėlių kaime. 

Vis dėlto su baidarių irklavimu jis ir toliau draugauja – priklauso Panevėžyje veikiančiam irklavimo klubui, nuolat bando jėgas Vaidučio Ščiukos taurės ir kitose veteranų varžybose, prieš kelerius metus dalyvavo Drakonų valčių varžybose Kijeve, rungėsi net triatlono lenktynėse Kupiškyje, stebėjo pasaulio veteranų baidarių ir kanojų irklavimo čempionatą Trakuose.

„Turiu baidarę, irkluoju savo 20 arų tvenkinyje. Mano žmona – irgi baidarininkė, tad nėra abejinga šiai sporto šakai. Irklavimo visada pasiilgstu, noriu susitikti su savo jaunystės bičiuliais ir pabendrauti“, – sako R. Višinskis, spalio 12-ąją atšventęs 60-metį. 

Neleido irkluoti keturvietės

Artėjant Maskvos olimpinėms žaidynėms, R. Višinskiui ypač buvo svarbus SSRS čempionatas, nes SSRS baidarių irklavimo rinktinės vyriausiasis treneris, Tokijo olimpinis čempionas Viačeslavas Jonovas pareiškė: kas taps vienviečių baidarių 1000 m distancijos SSRS čempionu, tas be jokių atrankos varžybų pateks į olimpiadą. 

Būtent čia ir gimė viena didžiausių staigmenų – distanciją greičiausiai nuirklavo tuometis Kauno „Darbo rezervų“ draugijos sportininkas, Kūno kultūros instituto trečiakursis R. Višinskis, pirmą kartą tapęs SSRS čempionu. 

„Vienviečių varžyboms specialiai nesirengiau, tokią valtį irklavau vos 10 dienų, o pagrindinį dėmesį buvau sutelkęs į keturviečių baidarių lenktynes. Tačiau SSRS rinktinės treneriai neleido mūsų keturvietei dalyvauti čempionate. Liko vienintelė paguoda – vienvietė“, – prisimena R. Višinskis. 

Olimpiniame Krylatskojės irklavimo kanale per parengiamąsias varžybas jam teko susitikti su trimis 1979 m. pasaulio čempionato finalininkais. Lietuvis finišavo ketvirtas. Tad trenerio Antano Civinsko auklėtiniui vieninteliam iš SSRS irkluotojų kelią į pusfinalį teko skintis per paguodos plaukimą. 

Patekęs į pusfinalį, R. Višinskis galvojo apie finalą. Tereikėjo patekti į trejetuką. Atrodė, kad pildosi jo svajonė: kone visą distanciją jis irklavo lyderių grupėje. Tačiau per paskutinius metrus pritrūko jėgų ir į finalą nepateko. Galutinėje įskaitoje jam atiteko devintoji vieta. 


Kodėl sudužo viltys?

„Visos mano viltys sudužo dar besirengiant olimpiadai. Pasirinkome tokią treniruočių metodiką, kurią skiepijo SSRS rinktinės treneriai. Savo treneriui A. Civinskui nuolat sakiau, kad man ne taip reikia rengtis, tačiau jis nieko negalėjo padaryti, nes buvo patvirtinta SSRS rinktinės treniruočių metodika, nuo kurios nebuvo galima nukrypti“, – sako Ramutis.

Po olimpinių žaidynių prabėgus vos porai savaičių kaunietis pasiekė puikią sportinę formą, nesunkiai laimėdavo vienas varžybas po kitų. „Tačiau šaukštai jau buvo po pietų, „sudegiau“ per pačias svarbiausias gyvenimo varžybas – Maskvos olimpines žaidynes“, – prisimena baidarininkas.

Jis įsitikinęs, kad prieš olimpines žaidynes būtinai reikėjo bent vieną savaitę pailsėti, atgauti jėgas, o tada būtų galima pasvajoti ir apie medalį. „Juk tas, kas tuo metu tapdavo SSRS čempionu, per olimpines žaidynes būdavo įvardijamas kaip galimas olimpinių žaidynių medalininkas“, – teigia R. Višinskis.

Po olimpinių žaidynių R. Višinskiui nusviro rankos. Dar maždaug pusantrų metų intensyviai treniravosi, bet greitai išgirdo griežtą SSRS sporto vadovų verdiktą: esi per senas ir rinktinei nereikalingas. Tada Ramučiui buvo vos 21-i... Po to – šeima, vaikai, reikėjo baigti Kūno kultūros institutą. Su irklavimu teko skirtis. 

Pirmieji yriai – kūdroje

Ramutis – žemaitis iš Kaltinėnų (Šilalės r.). Ten baigė aštuonias klases ir atvažiavo į Kauną studijuoti vienoje iš profesinių technikos mokyklų. Čia jį ir atrado žinomas baidarių ir kanojų irklavimo treneris A. Civinskas. 

„Iš 32 atrinktųjų sportininkų grupėje greitai likau vienas. Irklavimas man patiko, vanduo mane traukia nuo mažens. Kaime buvo kūdra, sukaltą lovį nusitempiau į ją, pasigaminau irklą ir irklavau. Norėjau būti jūreivis ir plaukioti jūroje. Tačiau neleido tėvai. Kai Kaune atėjau į irklavimo bazę ir treneris davė irklą, manęs paklausė, kur aš irklavau. Atsakiau, kad niekur. Treneris priminė, kad negražu meluoti, nes mano judesiai – irkluotojo“, – pasakoja Ramutis. 

Sportuodamas R. Višinskis baigė profesinę technikos mokyklą, Kūno kultūros institutą. Su didžiuoju sportu jis praleido kone 10 metų ir dabar atvirai kalba apie tai, kad SSRS rinktinės irkluotojai vartojo įvairius cheminius preparatus. Vis dėlto jam pavyko jų išvengti.

„Gerai sutariau su medicinos sesute, jai nunešdavau saldainių, dar ko nors ir taip išsisukdavau“, – sako Ramutis.

Maskvos olimpinėse žaidynėse dalyvavęs sportininkas pripažįsta, kad jis negimė po laiminga žvaigžde. Dabar jis atidžiai stebi Lietuvos baidarių ir kanojų meistrų startus ir neslepia: per anksti gimė. Kad patektum į TSRS rinktinę, reikėjo įveikti didžiulę konkurenciją, tekdavo ypač daug treniruotis, su sportininkais niekas nesiskaitė, ypač pralaimėjus varžybas. 

Ir toliau draugauja su baidare

Atsisveikinęs su didžiuoju sportu, Ramutis savo darbo su irklavimu nesusiejo. Su šeima 1983 m. persikėlė gyventi į Panevėžį, kur gyveno žmonos tėvai. Dirbo įvairius darbus: buvo alaus daryklos „Ragutis“ atstovas Panevėžyje, darbavosi farmacinėje bendrovėje, vienoje iš langų statybos įmonių buvo generalinio direktoriaus pavaduotojas. 
 
„Taip susiklostė likimas, kad nedirbu treneriu. Man nelemta buvo nei ilgai irkluoti, nei dirbti treneriu“, – teigia Ramutis. 

Prieš trejus metus olimpietis pradėjo ūkininkauti Pinigėlių kaime (Panevėžio r.), kur dabar ir gyvena. Augina grūdines kultūras: kviečius, grikius ir pluoštines kanapes. „Turiu 500 ha žemės, tad darbų užtenka. Šie metai buvo ypač nedėkingi, mažas derlius, bet išgyvensim“, – geros nuotaikos nepraranda olimpietis.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
"Lietkabelis" užstrigo vilniečių gynyboje
2018 01 20
LKF vyrų taurė
Dvejas šeštadienio LKL rungtynes laimėjo šeimininkai: "Lietuvos rytas" Vilniuje įveikė Panevėžio "Lietkabelį", o "Juventus" Utenoje - Kėdainių "Nevėžį".
LMKL mačus laimėjo šeimininkės
2018 01 20
LMKL
Šeštadienį LMKL rungtynėse "Kibirkštis" Vilniuje 77:72 įveikė Klaipėdos "Fortūną", o "Sūduva" Marijampolėje" 95:48 - "Šiaulius-Universitetą".
"Neptūno" laukia šviesi ateitis"
2018 01 20
LKL
LKL generalinis sekretorius Romualdas Brazauskas neabejoja, kad „Neptūnas“ pateko į patikimas rankas ir toliau džiugins klaipėdiečius pergalėmis
 
Lietuvos čempionai pralaimėjo latviams
2018 01 19
Draugiškos rungtynės
2018 sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ sužaidė antrąsias kontrolines rungtynes.
"Apie naujokus kalbėti dar anksti"
2018 01 19
A lyga
Lietuvos čempionės „Sūduvos“ vyriausiasis treneris V. Čeburinas po žiemos pertraukos tik savaitę besitreniruojančios komandos pažanga yra patenkintas.
"Jonavos" naujokas tikisi A lygos aukso
2018 01 19
Naujokas
"Jonavai" atstovaus pernai su Marijampolės "Sūduva" Lietuvos čempionu tapęs saugas Ernestas Veliulis.
Judėti į priekį skatins atmosfera klube
2018 01 19
Sutartis
„Kauno maratono klubas" pasirašė sutatį su šalies barjerinio bėgimo lydere Greta Plečkaityte.
„Bėgimas mano kraujyje - jau nuo mažens“
2018 01 19
Bėgimas
Jau vaikystėje berniukus aplenkdavusi Šaulių sąjungos narė Vaida Žūsinaitė per metus nubėga apie 7 tūkst. km.
Vieni laimėjo lengvai, kiti po atkaklių kovų
2018 01 19
Varžybos
Per atvirąjį Vilniaus miesto sporto centro lengvosios atletikos čempionatą daugiausia sportininkų sutraukė vyrų 60 m sprintas.
 
Naujus metus pradėjo pergalėmis
2018 01 19
Tenisas
Viena perspektyviausių Lietuvos tenisininkių Patricija Paukštytė šiemet jau dalyvavo dviejų tarptautinių turnyrų finaluose.
Lietuviai bandys pagaliau įveikti estus
2018 01 17
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačas Šiauliuose bus jau septintoji lietuvių ir estų tarpusavio akistata. Visi iki šiol vykę susitikimai baigėsi Estijos pergalėmis.
Vilniuje žais buvusi 6-oji pasaulio raketė
2018 01 17
Pirmos ITF kategorijos senjorų teniso turnyre „Vilnius Cup 2018“ rungtyniaus savo laiku buvęs vienu geriausių pasaulyje dvejetų žaidėju M. Fyrstenbergas.
Kaune paaiškės imtynių čempionai
2018 01 18
Imtynės
Šeštadienį Kaune vyks Lietuvos imtynių čempionatas. Varžysis graikų-romėnų, moterų bei laisvųjų imtynių stilių atletai.
Lietuviai susižėrė šešis aukso medalius
2018 01 16
Imtynės
Estijos mieste Kohtla-Jarvėje vykusiame XXXVIII Avo Talpase graikų-romėnų imtynių turnyre Lietuvos jaunieji atletai laimėjo šešiose svorio kategorijoje.
Suomijoje - istorinis lietuvių triumfas
2018 01 15
Imtynės
Tradiciniame tarptautiniame graikų romėnų imtynių turnyre Suomijoje J. Petravičius ir M. Knystautas iškovojo auksą, o Lietuvos rinktinė - pirmąją vietą.
 
S. Krupeckaitei – pasaulio taurės sidabras
2018 01 20
Trekas
S. Krupeckaitė pasaulio dviračių treko taurės varžybų penktojo etapo sprinto rungtyje iškovojo antrąją, o galutinėje varžybų įskaitoje - trečiąją vietą.
Dviratininkai lenktyniaus Minske
2018 01 19
Trekas
Į dviračių treko taurės varžybų paskutinįjį, penktąjį, etapą, vyksiantį Baltarusijoje, išvyko penki Lietuvos atstovai.
E. Šiškevičius finišavo devintas
2018 01 17
Lenktynės
Po Gabone vykstančių 13-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ trečiojo etapo lietuvis E. Šiškevičius užima 23-iąją vietą.
Lietuvos rankinio lygoje - staigmenų diena
2018 01 20
LRL
Šeštadienį vykusiose „Vivus.lt“ rankinio lygos pirmenybių rungtynėse „Varsa–Stronglasas“ 26:36 pralaimėjo KTU, o "Dubysa-Gubernija" 30:29 įveikė "Vilnių".
Iki svajonės liko žingsnis
2018 01 14
Atranka
Lietuvos rinktinė, nors pirmame kėliny ir nukraujavo, šventė pergalę - laimėjimas prieš latvius atvėrė kelią į kitą pasaulio čempionato atrankos etapą.
Kaimynų akistata bus lemtinga
2018 01 14
Atranka
Ir Lietuvos vyrų rankinio rinktinė, ir Latvijos rinktinė yra per žingsnį nuo kito pasaulio čempionato atrankos etapo. Kas keliaus į jį, paaiškės šiandien.
 
Bikinį keičia į bucus
2018 01 18
Sniego tinklinis
"Įstrigo šaltukas, girgždantis sniegas, gana storas aprangos sluoksnis ir, žinoma, avalynė", - išbandžiusi sniego tinklinį, įspūdžius dėstė M. Povilaitytė.
Lietuviai pasižymėjo naudingu žaidimu
2018 01 17
Rumunijos ir Estijos klubams atstovaujančių Lietuvos tinklininkų pastangų nepakako, kad jų ekipos laimėtų pergales CEV turnyruose.
"Sūduva" pratęsė pergalių seriją
2018 01 15
Lietuvos čempionatas
Atsinaujinus Lietuvos vyrų tinklinio čempionatui dvi pergales iškovojo be pralaimėjimų vis dar žygiuojanti Marijampolės "Sūduva".
Dakare - naujas Lietuvos rekordas
2018 01 20
Dakaras
Antanas Juknevičius pagerino Baltijos šalių rekordą Dakaro ralyje, tarp greičiausiųjų ne viename etape buvo ir kiti lietuviai.
Išlydėjo į Monte Karlą
2018 01 20
Ralis
"Slegia didelė atsakomybė, norisi pasiekti geriausią rezultatą", - prieš išskrisdamas į Monte Karlo ralį kalbėjo lenktynininkas Deividas Jocius.
Lietuvis pateko į greičiausiųjų dešimtuką
2018 01 20
Dakaras
Priešpaskutiniame Dakaro ralio etape Vaidotas Žala su Sauliumi Jurgelėnu, užėmė 9-ą vietą. Kiti Lietuvos ekipažai taip pat gerino savo pozicijas.
 
"Rokiškis" svečius palaužė mačo pabaigoje
2018 01 20
Lietuvos ledo ritulio čempionate šeštadienį antrąją pergalę iškovojo „Rokiškis", laimėjęs principiniame mače 2:1 prieš Vilniaus "Hockey Punks".
Maskvoje lietuvius giria
2018 01 19
Dailusis čiuožimas
Europos dailiojo čiuožimo čempionate Maskvoje E. Kropa pateko į finalą, o G. Damulevičiūtė ir D. Kizala aplenke dvi būsimų olimpiečių poras.
Kova su žvaigždėmis ne gąsdina, o įkvepia
2018 01 19
Kalnų slidinėjimas
„Atstovauti savo gimtinei olimpinėse žaidynėse – mano gyvenimo svajonė“, - sako jauniausias Lietuvos olimpinės delegacijos narys 18-metis A.Drukarovas.
Šeštadienį - pralaimėjimas ir pergalė
2018 01 20
Žolės riedulys
Belgijoje vykstančiame Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose čempionate Lietuvos rinktinė 3:5 nusileido Anglijai ir 9:0 sutriuškino Velsą.
Starte - dvi nesėkmės
2018 01 19
Žolės riedulys
Europos moterų žolės riedulio uždarosiose patalpose II diviziono čempionatą Lietuvos ekipa pradėjo dviem vienodais pralaimėjimais 2:4 austrėms ir švedėms.
"Noras joti užgožia visus sunkumus"
2018 01 18
Jojimas
Iš varžybų JAE grįžusi Lietuvos raitelė Ugnė Zalieckienė – apie išbandymus dykumoje, žirgų kelionę lėktuvu ir besiplečiantį varžybų žemėlapį.
 
Pjongčange trispalvę neš biatlonininkas
2018 01 19
Posėdis
LTOK Vykdomojo komiteto posėdyje patvirtinta Lietuvos olimpinė rinktinė, dalyvausianti Pjongčango olimpinėse žiemos žaidynėse.
Netektis sporto bendruomenėje
2018 01 18
Netektis
Šalies sporto bendruomenė neteko nusipelniusio Lietuvos trenerio, kūno kultūros ir sporto darbuotojo Romualdo Ragelio.
Lietuvos olimpiniame fonde – permainos
2018 01 16
Permainos
Lietuvos olimpinio fondo valdyba ir jo direktorius Vitalijus Vasiliauskas šalių susitarimu nutraukė sutartį. Fondo laukia ir daugiau permainų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas