Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 5 d. 18:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos trenerio pamokos

Legendinis irklavimo specialistas Algirdas Kazimieras Arelis išugdė net trejų olimpinių žaidynių prizininkus.

Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
   
„Mano mokytojas – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos irklavimo treneris“, – įsitikinusi olimpinės bronzos laimėtoja Birutė Šakickienė.

Lapkričio 8 d. 80-mečio sulaukęs Lietuvos nusipelnęs treneris Algirdas Kazimieras Arelis išugdė trejų olimpinių žaidynių prizininkus: 1976 m. Monrealyje vicečempionu tapo Vytautas Butkus, 2000 m. Sidnėjuje – B. Šakickienė ir Kristina Poplavskaja, 2016 m. Rio de Žaneire – Donata Vištartaitė-Karalienė. 
 
Beveik visą savo gyvenimą šis iš Bliūdžių kaimo Panevėžio apskrityje kilęs specialistas skyrė sportui. Ir net sulaukęs 80-ies nesiskiria su irklavimu.

Į A. K. Arelį pažvelgėme jo auklėtinės B. Šakickienės akimis.

Didelė atrama ir autoritetas 

Man treneris Algirdas Arelis visą laiką buvo didelė atrama ir autoritetas kaip žmogus, asmenybė ir treneris. Ir sportuojant, ir dabar – dirbant trenere. Jis – ypatingas žmogus. Iš kitų trenerių jis išsiskiria darbštumu, pareigingumu, yra be galo atsakingas, reiklus ir taktiškas. 
 
Treneris – puikus psichologas, mokėjo su mumis, merginomis, bendrauti, o tai, žinant mūsų charakterius, nebuvo paprasta. Kai Trakuose internatinėje sporto mokykloje mane treniravo Algimantas Mačiulis, kaunietį A. K. Arelį puikiai žinojo visa Lietuvos irklavimo bendruomenė. Man didelį įspūdį darė jo auklėtinės – jos ypač gražiai ir techniškai irklavo.

Kai nusprendžiau studijuoti tuomečiame Kūno kultūros institute, buvau nutarusi kreiptis į šį garsų trenerį, kad priimtų treniruotis savo grupėje. 

Tačiau tada buvau TSRS rinktinėje ir su juo ryšių nepalaikiau. 

Niekada neužmiršiu savo pirmosios treniruočių stovyklos, atrodo, 1988 m. Mingečevyre (Azerbaidžanas). 

Treneris A. Arelis už savo pinigus atvažiavo į Azerbaidžaną padirbėti su manimi. Dar ir šiandien mano akyse tos pirmosios pratybos. Kone 40 min. treneris vertė mane vis imti irklą į rankas ir atlikti yrio pradžią. Jis iš karto atkreipė dėmesį, kad mano stiprios kojos (tai buvo mano stiprioji irklavimo ypatybė), o rankos silpnos – jas per kiekvieną treniruotę reikėjo stiprinti. 

Būdavo nepaprastai įdomūs vakarai, praleisti su treneriu. Jis daug kalbėdavo apie irklavimo techniką, įvairius niuansus. TSRS rinktinėje visi irkluotojai dirbdavo pagal vieną kurpalių, o mano treneriui kiekviena irkluotoja buvo asmenybė, kiekvienai pritaikydavo skirtingus metodus.

Man ypač tiko jo treniruočių metodika, per kiekvienas varžybas visada pavykdavo įgyti pačią geriausią sportinę formą. 

Paskui trenerį – ant slidžių

Nepamirštamos ir slidinėjimo treniruočių stovyklos Birštone. Jau būdamas solidaus amžius, A. K. Arelis taip pat slidinėdavo – vieną ratuką jis šliuoždavo priekyje, kitą – aš. Treneris – buvęs slidininkas, tad greitai ir gerai šliuoždavo, o aš jam stengdavausi nepasiduoti.
 
Kai dabar treneriui primenu, kaip norėdavau nuo jo neatsilikti slidinėjimo trasoje, jis atsako: „O tu manai, kad man buvo lengva?“ 
 
Dabar, kai pirmą sezoną dirbu trenere, suprantu, kaip jam būdavo sunku. Jaudindavosi ir dėl sportininkų, ir dėl susidariusių įvairių situacijų. Tačiau A. Arelis visą laiką sugebėdavo išlikti ramus, kumščiais nesiskynė kelio, o kantriai dirbo toliau. 


Kai A. K. Arelis studijavo Kūno kultūros institute, buvo universalus sportininkas: geras dviratininkas, orientacininkas, slidininkas. 

Treneris domėjosi visomis sporto šakomis, jų istorija, tradicijomis. Lankydavosi jų čempionatuose ir mėgdavo analizuoti rezultatus, kai ką pritaikydavo savo darbui. Per pratybas didelį dėmesį skyrė technikai, greičiui, ištvermei. 

Net dabar su savo kolegomis Vytautu Butkumi, Nijole Savickyte, kitais į savo mokytoją visada kreipiamės patarimų – jie mums neįkainojami. Jam pasakiau: „Treneri, mane išmokėte gerai irkluoti, o dabar išmokykite būti gera trenere.“ Jis į tai tik šyptelėjo ir atsakė: „Jeigu nori, tai ir būsi.“

2013 m. rudenį A. K. Arelis šventė darbo 50-metį, o prieš trejus metus baigė trenerio karjerą. Tačiau jam ramybės nesinori, jis visada su mumis: kviečiame į visas varžybas, seminarus, buvau jį nusivežusi į savo kelių dienų treniruočių stovyklėlę Trakuose.  

Kai šiemet vyko Europos irklavimo čempionatas, pas trenerį užsukau į svečius ir ką gi – sėdi jis palinkęs prie kompiuterio ir žiūri čempionatą. Viską analizuoja, užsirašo į knygutę. Neabejoju, jis galėtų parašyti puikią knygą apie irklavimo metodiką. 

Turi daug talentų

Šiemet A. K. Arelis Trakuose konsultavo Lietuvos jaunimo rinktinę. Vadinasi, yra pripažįstamas, gerbiamas. Dar anksčiau sakydavau, kad niekas taip gerai nesureguliuos valčių, kaip mano treneris. 
 
Jis gali dirbti visą dieną nuo ryto iki vakaro, pleškinant saulei, nieko nevalgęs reguliuoti valtis. Tokių reta. A. K. Arelis niekada neparodo, kad jam kažkas blogai. Kai jo paklausdavau, kaip viską jautriai išgyvendavo, atsakydavo, kad už kampo nubraukdavo ašarą ir eidavo toliau. 

Treneris labai gražiai groja lūpine armonikėle, ją buvo nusivežęs ir į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Kai su Kristina laimėjome bronzos medalius, jis mums surengė tikrą koncertą. Jo pati mėgstamiausia melodija – „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. Dabar per savo jubiliejų Ramučiuose mums, olimpietėms, treneris paskyrė po dainą. 

A. K. Arelis – ypač geranoriškas, nesavanaudis. Jis paisydavo ne tik savo interesų, bet matydavo ir kitus. Mums net pikta būdavo, kai treneris, varžovių paprašytas, reguliuodavo joms valtis. 

Treneris niekada niekam neatsakydavo, visada padėdavo. Dabar savo trenerį dažnai pasisiūlau nuvežti į jo sodą, kur jis viską daro savo rankomis. Su savo mokytoju kartu buvau net 19 metų ir neprisimenu, kad kada nors būtume susipykę. Jį daug kas yra įskaudinę, bet jis to nesureikšmina. 

Su A. Areliu bendraujame iki šių dienų. Labai džiaugiuosi, kad darni trenerio ir jo žmonos Gražinos, irgi buvusios irkluotojos bei trenerės, šeima: dukra Edita gyvena Anglijoje, o sūnus Giedrius – Kaune (jie abu taip pat irklavo), auga penki anūkai: Mingailė, Jonas, Kamilė, Rosita ir Valvija, bei keturi proanūkiai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Druskininkuose sieks apginti titulą
2018 02 21
Konkursas
Greta Tamašauskaitė sieks apginti geriausios LMKL snaiperės titulą kovo 4-ąją Druskininkuose vyksiančios žvaigždžių dienos metu.
Kelionėje - nuo Pokemonų iki kulinarijos
2018 02 21
Kelionės
Marijampolės "Sūduvos" krepšininkės atskleidė, ką veikia kelionių į rungtynes metu.
Moksleviaims - neptūniečių juokeliai
2018 02 21
Susitikimas
Ar žinojote, kad „Neptūno“ krepšininkas Mindaugas Kačinas vaikystėje svajojo tapti taksistu, o Tomas Delininkaitis - policininku arba gaisrininku?
 
Ruoštis padeda ir psichologas iš Vokietijos
2018 02 21
U-17
Įvarčių skonį pajutusios lietuvės keturias dienas bendravo ir su psichologu, kuris merginoms padeda ruoštis Europos U17 čempionatui, kuris vyks Lietuvoje.
Lietuviams - elitinių rinktinių iššūkis
2018 02 21
Draugiškos rungtynės
Lietuvos nacionalinė vyrų rinktinė birželį išbandys jėgas su dviem 2018 metų pasaulio čempionato dalyvėmis – Lenkijos ir Irano komandomis.
Kauno derbyje - triuškinama "Vyčio" pergalė
2018 02 20
Salės futbolas
Centrinėje „Futsal A lygos“ 13-ojo turo akistatoje Kauno derbyje susirinkę žiūrovai intrigos neišvydo – šalies čempionas „Vytis“ 8:2 sutriuškino „Inkarą".
Su Lietuvos rekordu - į pasaulio čempionatą
2018 02 19
Bėgimas
Šveicarijoje Agnės Šerkšnienės pagerintas Lietuvos rekordas virto ir gimtadienio dovana, ir bilietu į pasaulio čempionatą.
Klaipėdoje - D. Dzindzaletaitės rekordas
2018 02 17
Lengvoji atletika
Šeštadienį baigėsi Klaipėdoje vykęs Lietuvos lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatas.
"Startą vertinu šimtu dešimčia"
2018 02 16
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionate: klaipėdiečių sėkmė, rekordinis šuolis bei Modestos Morauskaitės pergalė.
 
Klaipėdoje - teniso taurės batalijos
2018 02 20
Taurė
Visą šventinį savaitgalį Klaipėdos Vakarų teniso arena skendo Lietuvos vėliavos spalvose.
Turėjęs iniciatyvą nusileido prancūzui
2018 02 12
Tenisas
Puikią sportinę formą demonstruojantis Ričardas Berankis nusileido prancūzui Pierre-Hugues Herbertui (ATP-76) ir baigė pasirodymą Roterdame.
Šimtmečio proga - teniso turnyras pajūryje
2018 02 09
Tenisas
Atkurtos Lietuvos šimtmečio proga, organizatoriai kviečia prisidėti prie šventės ir dalyvauti „LT100-ečio Teniso Taurės" komandiniame dvejetų turnyre.
Lietuviui - nokautų eksperto iššūkis
2018 02 19
Bušido
Tarptautinio bušido turnyro "KOK'55 WORLD GP" pagrindinėje vakaro kovoje susikaus Sergejus Maslobojevas ir marokietis Noureddine'as Ajnaojus.
"Tokie nuotykiai nutinka ne kasmet"
2018 02 18
Graplingo imtynės
Kuo gyvos graplingo imtynė Klaipėdoje, pasakoja 2016 metų Europos graplingo čempionas Marius Rudnickas.
Lietuvos graplingas keičia kryptį
2018 02 12
Graplingo imtynės
"Anksčiau komandinės taurės varžybos vykdavo po Vilniaus ir Pakruojo atvirųjų čempionatų, šiemet tai pakeitėme", - sako LGF prezidentas A. Kupstas.
 
Pristatyta „Lietuvos plento taurė“
2018 02 17
Kuluaruose
Artėjantį dviračių sporto sezoną aptarė devynių A grupės komandų nariai, kurie vėliau susirungė parodomosiose lenktynėse ant stacionarių dviračių.
Po pirmenybių - pokyčiai reitinguose
2018 01 26
Dviračiai
UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į penkis geriausiųjų dešimtukus.
Kovoja ir su varžovėmis, ir su jauduliu
2018 01 23
Trekas
„Nuo praėjusių metų spalį vykusio Europos čempionato jaučiuosi vis geriau ir geriau“, - teigia jau 34 Pasaulio taurės medalius iškovojusi S.Krupeckaitė.
Pusfinaliuose intrigos netrūko
2018 02 17
Taurė
Nors abejas LRF vyrų taurės turnyro pusfinalio kovas laimėjo išankstiniai favoritai, tačiau tiek Dragūnas“, tiek „Granitas–Karys“ turėjo daug vargo.
Pusfinalis - be staigmenų
2018 02 17
Rankinis
LRF moterų taurės finale susitiks "Garliavos-SC Cascada" ir "ACME-Žalgirio" rankininkės.
Į kovą stos visi sezono lyderiai
2018 02 15
Rankinis
Dėl LRF taurės Alytuje rungs Vilniaus "Šviesos", Klaipėdos "Dragūno", Kauno "Granito-Kario" ir vietos "Varsos-Stronglaso" rankininkai.
 
Į aštuntfinalį - tiesiausiu keliu
2018 02 21
Paplūdimio tinklinis
Pergalingas lietuvių žygis Irane tęsiasi - Lukas Každailis ir Arnas Rumševičius įveikė visus priešininkus grupės varžybose ir žengė į atkrintamasias.
Pergalę prieš lyderius skyrė šimtmečiui
2018 02 20
Baltijos lyga
Baltijos čempionato titulą ginančią "Rakvere VK" ekipą įveikę raseiniškiai pergalę padovanojo Lietuvai.
Irane - sėkminga lietuvių kvalifikacija
2018 02 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis Irane iškopė į pagrindines varžybas.
Švedijos ralyje - sėkmingas lietuvių finišas
2018 02 19
Ralis
Lietuvai atstovaujantys lenktynininkai Deividas Jocius ir Donatas Zvicevičius sėkmingai pasiekė finišą Švedijos ralyje.
Švedijos ralyje lietuviai veržiasi į priekį
2018 02 18
Ralis
"Tiek įvairiausių incidentų per vieną ralio dieną neatsimenu", - kalbėjo bandroje Švedijos ralio lenktynininkų įskaitoje į viršų pašokęs Deividas Jocius.
Lietuviai - savo klasės dešimtuke
2018 02 17
Ralis
D. Jociaus ir D. Zvicevičiaus ekipažas WRC Švedijos ralyje šeštadienio greičio ruožuose gerino asmeninius rezultatus.
 
Slidinėjimo trasoje – mintys apie išgyvenimą
2018 02 21
Pjongčangas 2018
„Prašau, Modestai, negrįžk. Niekada“, - mintyse maldavo komandos draugo Mantas Strolia pragaru virtusiose olimpinėse komandų sprinto lenktynėse.
Kauniečiai taikysis į antrąją vietą
2018 02 21
Ledo ritulys
"Kaunas Hockey" treneris Jevgenijus Čugajus: Klaipėdos „Baltija“ jau yra įrodžiusi, kad žaisti prieš ją reikia nuo pat pradžių nusiteikus rimtai.
Sugrįžęs vartininkas laimėti nepadėjo
2018 02 20
Ledo ritulys
Vartininko Elvino Karlos sugrįžimas į „Energiją pažymėtas atkaklia kova ir skaudžiu pralaimėjimu.
Iššūkis lietuviams - rungtynės su olandais
2018 02 21
Vandensvydis
Po Lietuvos vandensvydžio čempionato pirmo turo kovų dabar visas dėmesys sukoncentruotas į Europos čempionato atrankos turnyro rungtynes su olandais.
Į priekį praleido tik rusus
2018 02 21
Kanupolas
Alytuje vyko tradicinis tarptautinis kanupolo turnyras „Alytaus taurė 2018“, kuriame puikiai pasirodė šeimininkų komandos.
Dominavo ir Europoje, ir Baltijos šalyse
2018 02 20
Šaudymas iš lanko
Meda Večkytė tapo Europos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempione, o jos tautiečiai pergales skynė ir Baltijos šalių čempionate.
 
Prezidentų kadencijas ribos nauja tvarka
2018 02 21
Federacijos
Antradienį Vilniuje įvyko Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) 2018 metų ataskaitinis suvažiavimas.
Netektis irkluotojų šeimoje
2018 02 19
Netektis
Baidarių ir kanojų irklavimo šeimoje – skaudi netektis: pirmadienio rytą staiga mirė įžymus Lietuvos baidarių irklavimo treneris Vytautas Narkevičius.
Neįgaliosioms atletėms - verslininko parama
2018 02 17
Rėmimas
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentui Robertas Dargis Mažeikių triračių bėgikėms paaukojo 4000 eurų iš savo premijos ir asmeninių lėšų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas