Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 5 d. 18:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos trenerio pamokos

Legendinis irklavimo specialistas Algirdas Kazimieras Arelis išugdė net trejų olimpinių žaidynių prizininkus.

Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
   
„Mano mokytojas – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos irklavimo treneris“, – įsitikinusi olimpinės bronzos laimėtoja Birutė Šakickienė.

Lapkričio 8 d. 80-mečio sulaukęs Lietuvos nusipelnęs treneris Algirdas Kazimieras Arelis išugdė trejų olimpinių žaidynių prizininkus: 1976 m. Monrealyje vicečempionu tapo Vytautas Butkus, 2000 m. Sidnėjuje – B. Šakickienė ir Kristina Poplavskaja, 2016 m. Rio de Žaneire – Donata Vištartaitė-Karalienė. 
 
Beveik visą savo gyvenimą šis iš Bliūdžių kaimo Panevėžio apskrityje kilęs specialistas skyrė sportui. Ir net sulaukęs 80-ies nesiskiria su irklavimu.

Į A. K. Arelį pažvelgėme jo auklėtinės B. Šakickienės akimis.

Didelė atrama ir autoritetas 

Man treneris Algirdas Arelis visą laiką buvo didelė atrama ir autoritetas kaip žmogus, asmenybė ir treneris. Ir sportuojant, ir dabar – dirbant trenere. Jis – ypatingas žmogus. Iš kitų trenerių jis išsiskiria darbštumu, pareigingumu, yra be galo atsakingas, reiklus ir taktiškas. 
 
Treneris – puikus psichologas, mokėjo su mumis, merginomis, bendrauti, o tai, žinant mūsų charakterius, nebuvo paprasta. Kai Trakuose internatinėje sporto mokykloje mane treniravo Algimantas Mačiulis, kaunietį A. K. Arelį puikiai žinojo visa Lietuvos irklavimo bendruomenė. Man didelį įspūdį darė jo auklėtinės – jos ypač gražiai ir techniškai irklavo.

Kai nusprendžiau studijuoti tuomečiame Kūno kultūros institute, buvau nutarusi kreiptis į šį garsų trenerį, kad priimtų treniruotis savo grupėje. 

Tačiau tada buvau TSRS rinktinėje ir su juo ryšių nepalaikiau. 

Niekada neužmiršiu savo pirmosios treniruočių stovyklos, atrodo, 1988 m. Mingečevyre (Azerbaidžanas). 

Treneris A. Arelis už savo pinigus atvažiavo į Azerbaidžaną padirbėti su manimi. Dar ir šiandien mano akyse tos pirmosios pratybos. Kone 40 min. treneris vertė mane vis imti irklą į rankas ir atlikti yrio pradžią. Jis iš karto atkreipė dėmesį, kad mano stiprios kojos (tai buvo mano stiprioji irklavimo ypatybė), o rankos silpnos – jas per kiekvieną treniruotę reikėjo stiprinti. 

Būdavo nepaprastai įdomūs vakarai, praleisti su treneriu. Jis daug kalbėdavo apie irklavimo techniką, įvairius niuansus. TSRS rinktinėje visi irkluotojai dirbdavo pagal vieną kurpalių, o mano treneriui kiekviena irkluotoja buvo asmenybė, kiekvienai pritaikydavo skirtingus metodus.

Man ypač tiko jo treniruočių metodika, per kiekvienas varžybas visada pavykdavo įgyti pačią geriausią sportinę formą. 

Paskui trenerį – ant slidžių

Nepamirštamos ir slidinėjimo treniruočių stovyklos Birštone. Jau būdamas solidaus amžius, A. K. Arelis taip pat slidinėdavo – vieną ratuką jis šliuoždavo priekyje, kitą – aš. Treneris – buvęs slidininkas, tad greitai ir gerai šliuoždavo, o aš jam stengdavausi nepasiduoti.
 
Kai dabar treneriui primenu, kaip norėdavau nuo jo neatsilikti slidinėjimo trasoje, jis atsako: „O tu manai, kad man buvo lengva?“ 
 
Dabar, kai pirmą sezoną dirbu trenere, suprantu, kaip jam būdavo sunku. Jaudindavosi ir dėl sportininkų, ir dėl susidariusių įvairių situacijų. Tačiau A. Arelis visą laiką sugebėdavo išlikti ramus, kumščiais nesiskynė kelio, o kantriai dirbo toliau. 


Kai A. K. Arelis studijavo Kūno kultūros institute, buvo universalus sportininkas: geras dviratininkas, orientacininkas, slidininkas. 

Treneris domėjosi visomis sporto šakomis, jų istorija, tradicijomis. Lankydavosi jų čempionatuose ir mėgdavo analizuoti rezultatus, kai ką pritaikydavo savo darbui. Per pratybas didelį dėmesį skyrė technikai, greičiui, ištvermei. 

Net dabar su savo kolegomis Vytautu Butkumi, Nijole Savickyte, kitais į savo mokytoją visada kreipiamės patarimų – jie mums neįkainojami. Jam pasakiau: „Treneri, mane išmokėte gerai irkluoti, o dabar išmokykite būti gera trenere.“ Jis į tai tik šyptelėjo ir atsakė: „Jeigu nori, tai ir būsi.“

2013 m. rudenį A. K. Arelis šventė darbo 50-metį, o prieš trejus metus baigė trenerio karjerą. Tačiau jam ramybės nesinori, jis visada su mumis: kviečiame į visas varžybas, seminarus, buvau jį nusivežusi į savo kelių dienų treniruočių stovyklėlę Trakuose.  

Kai šiemet vyko Europos irklavimo čempionatas, pas trenerį užsukau į svečius ir ką gi – sėdi jis palinkęs prie kompiuterio ir žiūri čempionatą. Viską analizuoja, užsirašo į knygutę. Neabejoju, jis galėtų parašyti puikią knygą apie irklavimo metodiką. 

Turi daug talentų

Šiemet A. K. Arelis Trakuose konsultavo Lietuvos jaunimo rinktinę. Vadinasi, yra pripažįstamas, gerbiamas. Dar anksčiau sakydavau, kad niekas taip gerai nesureguliuos valčių, kaip mano treneris. 
 
Jis gali dirbti visą dieną nuo ryto iki vakaro, pleškinant saulei, nieko nevalgęs reguliuoti valtis. Tokių reta. A. K. Arelis niekada neparodo, kad jam kažkas blogai. Kai jo paklausdavau, kaip viską jautriai išgyvendavo, atsakydavo, kad už kampo nubraukdavo ašarą ir eidavo toliau. 

Treneris labai gražiai groja lūpine armonikėle, ją buvo nusivežęs ir į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Kai su Kristina laimėjome bronzos medalius, jis mums surengė tikrą koncertą. Jo pati mėgstamiausia melodija – „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. Dabar per savo jubiliejų Ramučiuose mums, olimpietėms, treneris paskyrė po dainą. 

A. K. Arelis – ypač geranoriškas, nesavanaudis. Jis paisydavo ne tik savo interesų, bet matydavo ir kitus. Mums net pikta būdavo, kai treneris, varžovių paprašytas, reguliuodavo joms valtis. 

Treneris niekada niekam neatsakydavo, visada padėdavo. Dabar savo trenerį dažnai pasisiūlau nuvežti į jo sodą, kur jis viską daro savo rankomis. Su savo mokytoju kartu buvau net 19 metų ir neprisimenu, kad kada nors būtume susipykę. Jį daug kas yra įskaudinę, bet jis to nesureikšmina. 

Su A. Areliu bendraujame iki šių dienų. Labai džiaugiuosi, kad darni trenerio ir jo žmonos Gražinos, irgi buvusios irkluotojos bei trenerės, šeima: dukra Edita gyvena Anglijoje, o sūnus Giedrius – Kaune (jie abu taip pat irklavo), auga penki anūkai: Mingailė, Jonas, Kamilė, Rosita ir Valvija, bei keturi proanūkiai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuviai nušlavė ir olandus
2018 08 14
U-16
Lietuvos jaunučių krepšinio rinktinė lengvai pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Galimybė laimėti taurę – ne tik LKL klubams
2018 08 14
Taurė
Ketvirtą kartą rengiamas Karaliaus Mindaugo taurės turnyras bus ilgiausias ir didžiausias – jame šį sezoną varžysis 14 klubų iš LKL ir NKL.
Naujas vardas – naujas ženklas
2018 08 13
Naujovė
Vilniaus „Rytas“ pristatė sostinės simbolių įkvėptą naująjį klubo logotipą.
 
Favoritai susidurs jau ketvirtfinalyje
2018 08 14
Burtai
Antradienį Lietuvos futbolo federacijos būstinėje buvo ištraukti 2018 m. sezono „Sharp LFF taurės“ ketvirtfinalio burtai.
Lietuvos čempionės – vėl tarp stipriausųjų
2018 08 13
Čempionų lyga
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės antrus metus iš eilės žais pagrindiniame UEFA Čempionių lygos turnyre (VIDEO)
Į kovą prieš „Sūduvą“ ves lietuvis
2018 08 13
Treneris
Marijampolės „Sūduvos“ varžovę Europos lygoje Jūrmalos „Spartaks“ ekipą treniruos Tomas Ražanauskas.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Lietuvis krito prieš turnyro favoritą
2018 08 08
Turnyras
Lenkijoje vykstančiame ITF "Futures" serijos turnyre Robertas Vrzesinskis 4:6, 5:7 pralaimėjo turnyro favoritui 24-erių metų lenkui Pawelui Ciasui.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
Lietuvis apsiribojo viena pergale
2018 08 03
Imtynės
Romoje (Italija) vykstančiame Europos jaunimo imtynių čempionate penktadienį Lietuvos atstovai vėl liko be apdovanojimų.
 
Lyderiai sustiprino savo pozicijas
2018 08 13
Kalnų dviračiai
Varžybų išvakarėse Ignaliną nuplovė liūtis, tad be ir taip sunkiausia vadinamoje trasoje dviratininkus egzaminavo ir balos.
G. Bagdonas - tarp 40 greičiausių
2018 08 12
Plentas
Europos dviračių plento čempionato vyrų grupinėse lenktynėse Gediminas Bagdonas užėmė 39-ąją vietą, o Ramūnas Navardauskas nefinišavo.
Lietuviai - už aštuntfinalio borto
2018 08 10
BMX dviračiai
Europos BMX dviračių čempionato vyrų varžybose pirmojo etapo nepavyko įveikti nei Lukui Karaliui, nei Gabrieliui Pabijanskui.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
Pergalė į pusfinalį neišvedė
2018 07 27
Jaunimas
Makedonijoje vysktančiame Europos jaunimo rankinio čempionate Lietuviai 30:29 įveikė estus, bet į pusfinalį praleido Farerų salų komandą.
 
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Maskvoje prasibrovė tarp elito
2018 08 08
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis pateko į Maskvoje (Rusija) vykstančio prestižinio FIVB keturių žvaigždučių serijos turnyro pagrindines varžybas.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
Sunkus darbas subrandino vaisius
2018 08 14
Kartingas
Tona benzino ir kalnas sunaudotų padangų užtikrino kartingo komandai „Lenktynių linija“ sėkmę trasoje.
 
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Lietuviui – dar viena galimybė
2018 08 04
Beisbolas
Stipriausios pasaulyje Šiaurės Amerikos beisbolo lygos (MLB) klubas „Pittsburgh Pirates“ dar kartą į savo gretas susigrąžino Dovydą Neverauską.
Finale pranoko du varžovus
2018 08 14
Plaukimas
Lietuvos plaukikui Mindaugui Dvylaičiui nepavyko iškovoti medalio Dubline vykstančio Europos neįgaliųjų čempionato 100 metrų krūtine rungtyje.
Po Alytaus tiltu – lėktuvų skrydis
2018 08 14
Akrobatinis skraidymas
Rugpjūčio 17 d. 20 val. alytiškiai laukia kvapą gniaužiančio renginio – po Baltosios rožės tiltu skries akrobatinės grupės ANBO pilotai.
Liūdesys dėl nesėkmės nesumažino ryžto
2018 08 14
Plaukimas
„Tiesiog liūdna“, - po finišo Europos neįgaliųjų čempionato 50 m plaukime laisvuoju stiliumi prisipažino 4-tas likęs vienas rungties favoritų E.Matakas.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas