Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 5 d. 18:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos trenerio pamokos

Legendinis irklavimo specialistas Algirdas Kazimieras Arelis išugdė net trejų olimpinių žaidynių prizininkus.

Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
   
„Mano mokytojas – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos irklavimo treneris“, – įsitikinusi olimpinės bronzos laimėtoja Birutė Šakickienė.

Lapkričio 8 d. 80-mečio sulaukęs Lietuvos nusipelnęs treneris Algirdas Kazimieras Arelis išugdė trejų olimpinių žaidynių prizininkus: 1976 m. Monrealyje vicečempionu tapo Vytautas Butkus, 2000 m. Sidnėjuje – B. Šakickienė ir Kristina Poplavskaja, 2016 m. Rio de Žaneire – Donata Vištartaitė-Karalienė. 
 
Beveik visą savo gyvenimą šis iš Bliūdžių kaimo Panevėžio apskrityje kilęs specialistas skyrė sportui. Ir net sulaukęs 80-ies nesiskiria su irklavimu.

Į A. K. Arelį pažvelgėme jo auklėtinės B. Šakickienės akimis.

Didelė atrama ir autoritetas 

Man treneris Algirdas Arelis visą laiką buvo didelė atrama ir autoritetas kaip žmogus, asmenybė ir treneris. Ir sportuojant, ir dabar – dirbant trenere. Jis – ypatingas žmogus. Iš kitų trenerių jis išsiskiria darbštumu, pareigingumu, yra be galo atsakingas, reiklus ir taktiškas. 
 
Treneris – puikus psichologas, mokėjo su mumis, merginomis, bendrauti, o tai, žinant mūsų charakterius, nebuvo paprasta. Kai Trakuose internatinėje sporto mokykloje mane treniravo Algimantas Mačiulis, kaunietį A. K. Arelį puikiai žinojo visa Lietuvos irklavimo bendruomenė. Man didelį įspūdį darė jo auklėtinės – jos ypač gražiai ir techniškai irklavo.

Kai nusprendžiau studijuoti tuomečiame Kūno kultūros institute, buvau nutarusi kreiptis į šį garsų trenerį, kad priimtų treniruotis savo grupėje. 

Tačiau tada buvau TSRS rinktinėje ir su juo ryšių nepalaikiau. 

Niekada neužmiršiu savo pirmosios treniruočių stovyklos, atrodo, 1988 m. Mingečevyre (Azerbaidžanas). 

Treneris A. Arelis už savo pinigus atvažiavo į Azerbaidžaną padirbėti su manimi. Dar ir šiandien mano akyse tos pirmosios pratybos. Kone 40 min. treneris vertė mane vis imti irklą į rankas ir atlikti yrio pradžią. Jis iš karto atkreipė dėmesį, kad mano stiprios kojos (tai buvo mano stiprioji irklavimo ypatybė), o rankos silpnos – jas per kiekvieną treniruotę reikėjo stiprinti. 

Būdavo nepaprastai įdomūs vakarai, praleisti su treneriu. Jis daug kalbėdavo apie irklavimo techniką, įvairius niuansus. TSRS rinktinėje visi irkluotojai dirbdavo pagal vieną kurpalių, o mano treneriui kiekviena irkluotoja buvo asmenybė, kiekvienai pritaikydavo skirtingus metodus.

Man ypač tiko jo treniruočių metodika, per kiekvienas varžybas visada pavykdavo įgyti pačią geriausią sportinę formą. 

Paskui trenerį – ant slidžių

Nepamirštamos ir slidinėjimo treniruočių stovyklos Birštone. Jau būdamas solidaus amžius, A. K. Arelis taip pat slidinėdavo – vieną ratuką jis šliuoždavo priekyje, kitą – aš. Treneris – buvęs slidininkas, tad greitai ir gerai šliuoždavo, o aš jam stengdavausi nepasiduoti.
 
Kai dabar treneriui primenu, kaip norėdavau nuo jo neatsilikti slidinėjimo trasoje, jis atsako: „O tu manai, kad man buvo lengva?“ 
 
Dabar, kai pirmą sezoną dirbu trenere, suprantu, kaip jam būdavo sunku. Jaudindavosi ir dėl sportininkų, ir dėl susidariusių įvairių situacijų. Tačiau A. Arelis visą laiką sugebėdavo išlikti ramus, kumščiais nesiskynė kelio, o kantriai dirbo toliau. 


Kai A. K. Arelis studijavo Kūno kultūros institute, buvo universalus sportininkas: geras dviratininkas, orientacininkas, slidininkas. 

Treneris domėjosi visomis sporto šakomis, jų istorija, tradicijomis. Lankydavosi jų čempionatuose ir mėgdavo analizuoti rezultatus, kai ką pritaikydavo savo darbui. Per pratybas didelį dėmesį skyrė technikai, greičiui, ištvermei. 

Net dabar su savo kolegomis Vytautu Butkumi, Nijole Savickyte, kitais į savo mokytoją visada kreipiamės patarimų – jie mums neįkainojami. Jam pasakiau: „Treneri, mane išmokėte gerai irkluoti, o dabar išmokykite būti gera trenere.“ Jis į tai tik šyptelėjo ir atsakė: „Jeigu nori, tai ir būsi.“

2013 m. rudenį A. K. Arelis šventė darbo 50-metį, o prieš trejus metus baigė trenerio karjerą. Tačiau jam ramybės nesinori, jis visada su mumis: kviečiame į visas varžybas, seminarus, buvau jį nusivežusi į savo kelių dienų treniruočių stovyklėlę Trakuose.  

Kai šiemet vyko Europos irklavimo čempionatas, pas trenerį užsukau į svečius ir ką gi – sėdi jis palinkęs prie kompiuterio ir žiūri čempionatą. Viską analizuoja, užsirašo į knygutę. Neabejoju, jis galėtų parašyti puikią knygą apie irklavimo metodiką. 

Turi daug talentų

Šiemet A. K. Arelis Trakuose konsultavo Lietuvos jaunimo rinktinę. Vadinasi, yra pripažįstamas, gerbiamas. Dar anksčiau sakydavau, kad niekas taip gerai nesureguliuos valčių, kaip mano treneris. 
 
Jis gali dirbti visą dieną nuo ryto iki vakaro, pleškinant saulei, nieko nevalgęs reguliuoti valtis. Tokių reta. A. K. Arelis niekada neparodo, kad jam kažkas blogai. Kai jo paklausdavau, kaip viską jautriai išgyvendavo, atsakydavo, kad už kampo nubraukdavo ašarą ir eidavo toliau. 

Treneris labai gražiai groja lūpine armonikėle, ją buvo nusivežęs ir į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Kai su Kristina laimėjome bronzos medalius, jis mums surengė tikrą koncertą. Jo pati mėgstamiausia melodija – „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. Dabar per savo jubiliejų Ramučiuose mums, olimpietėms, treneris paskyrė po dainą. 

A. K. Arelis – ypač geranoriškas, nesavanaudis. Jis paisydavo ne tik savo interesų, bet matydavo ir kitus. Mums net pikta būdavo, kai treneris, varžovių paprašytas, reguliuodavo joms valtis. 

Treneris niekada niekam neatsakydavo, visada padėdavo. Dabar savo trenerį dažnai pasisiūlau nuvežti į jo sodą, kur jis viską daro savo rankomis. Su savo mokytoju kartu buvau net 19 metų ir neprisimenu, kad kada nors būtume susipykę. Jį daug kas yra įskaudinę, bet jis to nesureikšmina. 

Su A. Areliu bendraujame iki šių dienų. Labai džiaugiuosi, kad darni trenerio ir jo žmonos Gražinos, irgi buvusios irkluotojos bei trenerės, šeima: dukra Edita gyvena Anglijoje, o sūnus Giedrius – Kaune (jie abu taip pat irklavo), auga penki anūkai: Mingailė, Jonas, Kamilė, Rosita ir Valvija, bei keturi proanūkiai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
LKF rėmėjų gretas papildė nauja įmonė
2017 12 13
Rėmėjas
Įvairaus amžiaus krepšinio rinktinių aprangas gaminanti įmonė nuo šiol prisidės ir prie kitų LKF vykdomų projektų.
"Vyčio" treneris kepa ir tortus
2017 12 13
NKL
Romano Brazdauskio talentai krepšinio aikštele neapsiriboja. Šiuo metu trenerio darbą dirbantis buvęs krepšininkas – didelis kulinarijos entuziastas.
MKL čempionate - intriguojanti dvikova
2017 12 13
MKL
Vilniuje krepšinio mėgėjai išvys šiurpuliukus keliantį komandų pristatymą ir visame pasaulyje pripažintos šokių grupės „ReD Foxes“ atstovių pasirodymus.
 
V. Borovskis lieka "Trakų" gretose
2017 12 12
A lyga
Pratęsti sutartį buvo vienas lengvesnių sprendimų mano karjeroje“, – sakė Valdemaras Borovskis.
LFF atsiribojo nuo nuteisto prezidento
2017 12 12
Bausmė
Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidento Gintaro Radavičiaus atstovavimas LFF Vykdomajame komitete buvo sustabdytas dėl teistumo.
A. Skerla palieka Vilniaus "Žalgirį"
2017 12 12
A lyga
„Kad ir kas dirbtų „Žalgiryje“, kartelė jiems užkelta labai aukštai. Čia nėra antros vietos, tik pirma", - atsisveikindamas kalbėjo Andrius Skerla.
Koja kojon – nuo paauglystės
2017 12 05
Žvilgsnis
Nuo paauglystės drauge: lengvatlečiai Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius metų sportininkų titulus skirtų vienas kitam.
Lietuviams neatsirado lygių pasaulyje
2017 12 05
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos sportininkai Mindaugas Bilius ir Donatas Dundzys dominavo Portugalijoje vykstančių IWAS pasaulio žaidynių rutulio stūmimo sektoriuje.
Sezono uždaryme – prizai ir gera nuotaika
2017 12 04
Iškilmės
Tradiciniame Lengvosios atletikos asociacijos sezono uždarymo vakare apibendrinti 2017-ieji ir pažvelgta į 2018-uosius.
 
Vietoj raketės į rankas ims keptuvę
2017 12 08
Iššūkis
Paklaustas, kokių savybių reikia norint tapti sportininku, tenisininkas Lukas Mugevičius pirmiausiai akcentuoja ne fizinius, o psichologinius duomenis.
Europos senjorų teniso elitas kovos Vilniuje
2017 12 08
Turnyras
Garsus krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, buvęs Latvijos premjeras Ivaras Godmanis. Tai tik du žinomi teniso mėgėjai, bandę jėgas turnyre Vilniuje.
Lietuviai ir estai kovos Šiauliuose
2017 12 05
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačui su Estijos rinktine lietuviai pasirinko Šiaulių teniso mokyklą. Varžybos pirmą kartą vyks pagal naują formatą.
Vilniuje - tarptautinis sambo turnyras
2017 12 13
Sambo
Į Vilnių šeštadienį atvyks geriausi jaunieji Lietuvos ir kaimyninių šalių imtynininkai, kurie varžysis dr. Pranciškaus Eigmino vardo sambo turnyre.
Nauja jėga graplingo pasaulyje auga pajūryje
2017 12 12
Graplingo imtynės
Klaipėda iki šiol garsėjo Kovos menų namų auklėtinių pergalėmis. R.Zeniauskas įsitikinęs, kad “Liūtams” uostamiestyje vietos užteks.
Lietuviams - trys pasaulio čempionų titulai
2017 12 10
Karatė
Lietuvos karatė kovotojų laimikis Kiokušin pasaulio sąjungos (KWU) pasaulio čempionate: 3 aukso, 2 sidabro ir 5 bronzos medaliai.
 
Geriausi - S. Krupeckaitė ir G. Bagdonas
2017 12 12
Geriausieji
Metų dviratininke antrą kartą iš eilės tapo Simona Krupeckaitė, o vyrų gretose geriausiu išrinktas trečdalį visų balsų surinkęs Gediminas Bagdonas.
Čilėje – skambiausia karjeros pergalė
2017 12 11
Trekas
Lietuvos dviratininkas Vasilijus Lendelis, palikęs už nugaros du pasaulio čempionus, triumfavo treko planetos tautės etapo Santjage sprinto lenktynėse.
Čilės ligoninėje neprarado geros nuotaikos
2017 12 10
Trekas
Treke kepinant karščiui S.Krupeckaitė pasaulio taurės etape Čilėje iškovojo 5-ąją vietą sprinte, o O.Baleišytė pateko į griūtį ir atsidūrė ligoninėje.
Rankinio šeimoje – skaudi netektis
2017 12 12
Netektis
Praėjusią naktį kovą su sunkia liga pralaimėjo ir anapilin iškeliavo Alytaus rankinio patriarchas Jonas Jonuška.
Rankinio lygoje – svečių pergalės
2017 12 09
Lietuvos lyga
Varėnoje šeimininkus įveikė SM „Dubysos-Gubernijos“ rankininkai, o „Utenoje“ pergale džiaugėsi HC „Vilnius“.
Įsibėgėję kauniečiai parklupdė ir čempionus
2017 12 06
Lietuvos lyga
Lietuvosrankinio lyderių akistatoje Klaipėdoje „Granitas-Karys“ parklupdė „Dragūną“. Kauniečiai vieninteliai šį sezoną dar nepatyrė pralaimėjimo kartėlio.
 
Dėl taurės kovos Raseiniuose
2017 12 13
Taurė
Savaitgalį Raseiniuose susigrums 4 stipriausios Lietuvos tinklinio ekipos, kurios kovos dėl LTF Didžiosios taurės.
Taurę pirmą kartą iškovojo alytiškės
2017 12 11
Taurė
Lietuvos tinklinio federacijos moterų taurė atiteko Alytaus "Prekybos-Paramos" komanda. Ji šį trofėjų iškovojo pirmą kartą klubo istorijoje.
Lietuvos tinklininkai pastebimi svetur
2017 12 07
Legionieriai
Galingomis atakomis pasižymintis tinklininkas Andžejus Savostenokas Prancūzijoje pasigenda lyderio vaidmens.
"TopGear" skelbia meta automobilio rinkimus
2017 12 13
Rinkimai
Metų automobilio rinkimuose dalyvaus ir vos keliolika tūkstančių kainuojantys miesto automobiliukai, ir dešimt kartų brangesni galiūnai.
Nematomi Dakaro spąstai - hipoksija
2017 12 13
Dakaras
"Nuolatinis galvos skausmas tapo kone normalia būsena“, – pasakoja „General Financing team Pitlane“ komandos šturmanas Sebastianas Rozwadowskis.
Žiemos taurė prasidės Vilniuje
2017 12 13
Kartingai
Žiemos lenktynės yra ir puiki vairavimo technikos mokykla visiems lenktynininkams, mat ant šalto asfalto kartingai važiuoja nestabiliai.
 
Likimą lems mačas su Ukraina
2017 12 13
Ledo ritulys
Lietuvos U20 ledo ritulininkai pralaimėjo ir lenkams, o dėl vietos išsaugojimo IB divizione kovos su Ukrainos bendraamžiais.
Lietuviai prieš italus suklupo po pratęsimo
2017 12 12
Ledo ritulys
Lietuvos U-20 rinktinė 1:2 (0:0, 1:0, 0:1, 0:1) nusileido Italijos U-20 rinktinei ir tapo paskutine IB diviziono komanda.
Lietuviams - pagrindinių varžovų iššūkis
2017 12 12
Ledo ritulys
Varžovo apžvalga: Lietuvos U20 ledo ritulininkų varžovų iš Italijos lyderiai, stipriosios pusės ir praeities dvikovos.
Įspūdingas startas: auksas ir bronza
2017 12 13
Plaukimas
Lietuvos plaukikai galingai pradėjo Europos čempionatą: Rūta Meilutytė iškovojo auksą, šalies rekordą pasiekęs Danas Rapšys – bronzą.
Lietuvos čempionate - kelmiškių pergalės
2017 12 13
Lietuvos čempionatas
Lietuvos tinklinio čempionate lyderės poziciją išsaugojo "Sūduva", o dvi pergales iš eilės pasiekė "Etovio" komanda.
Dėl medalių kovos R. Meilutytė ir D. Rapšys
2017 12 13
Plaukimas
Lietuvių startai Europos plaukimo čempionate: R.Meilutytė ir D.Rapšys kovos dėl medalių, kitiems sėkmė nesišypsojo.
 
Iškilioms asmenybėms - pagerbimas Kaune
2017 12 13
Pagerbimas
Jubiliačių pasveikinti ir perduoti garbingus apdovanojimus atvyko gausus būrys buvusių bendražygių ir įvairių organizacijų atstovų.
Boksininko galimybes vertino mokslininkai
2017 12 13
Technologijos
Profesionalo keliu pasukęs Europos bokso čempionas Eimantas Stanionis, grįžęs į Lietuvą iš JAV, patraukė į LSU, kur pateko į mokslininkų rankas (VIDEO).
Sporto žurnalistai pagerbė metų laureatus
2017 12 12
Apdovanojimai
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremonijoje apdovanoti sporto žurnalistai, sportininkai ir organizacijos.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas