Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 5 d. 18:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos trenerio pamokos

Legendinis irklavimo specialistas Algirdas Kazimieras Arelis išugdė net trejų olimpinių žaidynių prizininkus.

Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
   
„Mano mokytojas – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos irklavimo treneris“, – įsitikinusi olimpinės bronzos laimėtoja Birutė Šakickienė.

Lapkričio 8 d. 80-mečio sulaukęs Lietuvos nusipelnęs treneris Algirdas Kazimieras Arelis išugdė trejų olimpinių žaidynių prizininkus: 1976 m. Monrealyje vicečempionu tapo Vytautas Butkus, 2000 m. Sidnėjuje – B. Šakickienė ir Kristina Poplavskaja, 2016 m. Rio de Žaneire – Donata Vištartaitė-Karalienė. 
 
Beveik visą savo gyvenimą šis iš Bliūdžių kaimo Panevėžio apskrityje kilęs specialistas skyrė sportui. Ir net sulaukęs 80-ies nesiskiria su irklavimu.

Į A. K. Arelį pažvelgėme jo auklėtinės B. Šakickienės akimis.

Didelė atrama ir autoritetas 

Man treneris Algirdas Arelis visą laiką buvo didelė atrama ir autoritetas kaip žmogus, asmenybė ir treneris. Ir sportuojant, ir dabar – dirbant trenere. Jis – ypatingas žmogus. Iš kitų trenerių jis išsiskiria darbštumu, pareigingumu, yra be galo atsakingas, reiklus ir taktiškas. 
 
Treneris – puikus psichologas, mokėjo su mumis, merginomis, bendrauti, o tai, žinant mūsų charakterius, nebuvo paprasta. Kai Trakuose internatinėje sporto mokykloje mane treniravo Algimantas Mačiulis, kaunietį A. K. Arelį puikiai žinojo visa Lietuvos irklavimo bendruomenė. Man didelį įspūdį darė jo auklėtinės – jos ypač gražiai ir techniškai irklavo.

Kai nusprendžiau studijuoti tuomečiame Kūno kultūros institute, buvau nutarusi kreiptis į šį garsų trenerį, kad priimtų treniruotis savo grupėje. 

Tačiau tada buvau TSRS rinktinėje ir su juo ryšių nepalaikiau. 

Niekada neužmiršiu savo pirmosios treniruočių stovyklos, atrodo, 1988 m. Mingečevyre (Azerbaidžanas). 

Treneris A. Arelis už savo pinigus atvažiavo į Azerbaidžaną padirbėti su manimi. Dar ir šiandien mano akyse tos pirmosios pratybos. Kone 40 min. treneris vertė mane vis imti irklą į rankas ir atlikti yrio pradžią. Jis iš karto atkreipė dėmesį, kad mano stiprios kojos (tai buvo mano stiprioji irklavimo ypatybė), o rankos silpnos – jas per kiekvieną treniruotę reikėjo stiprinti. 

Būdavo nepaprastai įdomūs vakarai, praleisti su treneriu. Jis daug kalbėdavo apie irklavimo techniką, įvairius niuansus. TSRS rinktinėje visi irkluotojai dirbdavo pagal vieną kurpalių, o mano treneriui kiekviena irkluotoja buvo asmenybė, kiekvienai pritaikydavo skirtingus metodus.

Man ypač tiko jo treniruočių metodika, per kiekvienas varžybas visada pavykdavo įgyti pačią geriausią sportinę formą. 

Paskui trenerį – ant slidžių

Nepamirštamos ir slidinėjimo treniruočių stovyklos Birštone. Jau būdamas solidaus amžius, A. K. Arelis taip pat slidinėdavo – vieną ratuką jis šliuoždavo priekyje, kitą – aš. Treneris – buvęs slidininkas, tad greitai ir gerai šliuoždavo, o aš jam stengdavausi nepasiduoti.
 
Kai dabar treneriui primenu, kaip norėdavau nuo jo neatsilikti slidinėjimo trasoje, jis atsako: „O tu manai, kad man buvo lengva?“ 
 
Dabar, kai pirmą sezoną dirbu trenere, suprantu, kaip jam būdavo sunku. Jaudindavosi ir dėl sportininkų, ir dėl susidariusių įvairių situacijų. Tačiau A. Arelis visą laiką sugebėdavo išlikti ramus, kumščiais nesiskynė kelio, o kantriai dirbo toliau. 


Kai A. K. Arelis studijavo Kūno kultūros institute, buvo universalus sportininkas: geras dviratininkas, orientacininkas, slidininkas. 

Treneris domėjosi visomis sporto šakomis, jų istorija, tradicijomis. Lankydavosi jų čempionatuose ir mėgdavo analizuoti rezultatus, kai ką pritaikydavo savo darbui. Per pratybas didelį dėmesį skyrė technikai, greičiui, ištvermei. 

Net dabar su savo kolegomis Vytautu Butkumi, Nijole Savickyte, kitais į savo mokytoją visada kreipiamės patarimų – jie mums neįkainojami. Jam pasakiau: „Treneri, mane išmokėte gerai irkluoti, o dabar išmokykite būti gera trenere.“ Jis į tai tik šyptelėjo ir atsakė: „Jeigu nori, tai ir būsi.“

2013 m. rudenį A. K. Arelis šventė darbo 50-metį, o prieš trejus metus baigė trenerio karjerą. Tačiau jam ramybės nesinori, jis visada su mumis: kviečiame į visas varžybas, seminarus, buvau jį nusivežusi į savo kelių dienų treniruočių stovyklėlę Trakuose.  

Kai šiemet vyko Europos irklavimo čempionatas, pas trenerį užsukau į svečius ir ką gi – sėdi jis palinkęs prie kompiuterio ir žiūri čempionatą. Viską analizuoja, užsirašo į knygutę. Neabejoju, jis galėtų parašyti puikią knygą apie irklavimo metodiką. 

Turi daug talentų

Šiemet A. K. Arelis Trakuose konsultavo Lietuvos jaunimo rinktinę. Vadinasi, yra pripažįstamas, gerbiamas. Dar anksčiau sakydavau, kad niekas taip gerai nesureguliuos valčių, kaip mano treneris. 
 
Jis gali dirbti visą dieną nuo ryto iki vakaro, pleškinant saulei, nieko nevalgęs reguliuoti valtis. Tokių reta. A. K. Arelis niekada neparodo, kad jam kažkas blogai. Kai jo paklausdavau, kaip viską jautriai išgyvendavo, atsakydavo, kad už kampo nubraukdavo ašarą ir eidavo toliau. 

Treneris labai gražiai groja lūpine armonikėle, ją buvo nusivežęs ir į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Kai su Kristina laimėjome bronzos medalius, jis mums surengė tikrą koncertą. Jo pati mėgstamiausia melodija – „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. Dabar per savo jubiliejų Ramučiuose mums, olimpietėms, treneris paskyrė po dainą. 

A. K. Arelis – ypač geranoriškas, nesavanaudis. Jis paisydavo ne tik savo interesų, bet matydavo ir kitus. Mums net pikta būdavo, kai treneris, varžovių paprašytas, reguliuodavo joms valtis. 

Treneris niekada niekam neatsakydavo, visada padėdavo. Dabar savo trenerį dažnai pasisiūlau nuvežti į jo sodą, kur jis viską daro savo rankomis. Su savo mokytoju kartu buvau net 19 metų ir neprisimenu, kad kada nors būtume susipykę. Jį daug kas yra įskaudinę, bet jis to nesureikšmina. 

Su A. Areliu bendraujame iki šių dienų. Labai džiaugiuosi, kad darni trenerio ir jo žmonos Gražinos, irgi buvusios irkluotojos bei trenerės, šeima: dukra Edita gyvena Anglijoje, o sūnus Giedrius – Kaune (jie abu taip pat irklavo), auga penki anūkai: Mingailė, Jonas, Kamilė, Rosita ir Valvija, bei keturi proanūkiai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
„Žalgiris“ - per žingsnį nuo pusfinalio
2018 05 24
LKL
Kauno „Žalgiris“ užtikrinta pergale 96:75 Kėdainiuose prieš "Nevėžį" ketvirtfinalyje pažymėjo sugrįžimą į „Betsafe-LKL“ čempionato kovas.
Aistruoliams siūlo įspūdingą prizą
2018 05 24
LKL
"Lietuvos ryto" ir "Neptūno" akistatoje aistruolių lauks unikali galimybė išvysti rungtynių užkulisius bei kilni misija.
LKL vadovai priėmė kolegas iš Kinijos
2018 05 24
Bendradarbiavimas
Pernai lapkritį bendradarbiavimo sutartį pasirašiusios Lietuvos ir Kinijos krepšinio lygos šią vasarą ketina įgyvendinti pirmus bendrus planus.
 
Palangoje kritusi „Jonava“ lieka paskutinė
2018 05 24
A lyga
Ir pakeitusią trenerį „Jonavą“ persekioja nesėkmės A lygoje. Šį kartą jonaviškiai buvo priversti pripažinti „Palangos“ pranašumą.
Jaunasis talentas - „Hellas“ peržiūroje
2018 05 24
Peržiūra
Trečiadienį A lygoje sužaidęs 90 minučių, „Trakų“ saugas Justinas Marazas ketvirtadienį mindžikavo oro uoste, kur laukė, galbūt, gyvenimo kelionės.
Patarė ne svajoti, bet sunkiai dirbti
2018 05 24
Ugdymas
Lietuvoje viešinti futbolo specialistas akcentavo, kad teisingam jauno žaidėjo ugdymo procesui organizuoti būtinos žinios ir planavimas.
„Cosma“ kyla į kovą
2018 05 24
Lengvoji atletika
Prestižinėse varžybose dalyvausiantis pajėgiausias Lietuvos lengvosios atletikos klubas yra pajėgiausios sudėties jo istorijoje.
Lengvaatlečių varžybose – rankininkų rekordai
2018 05 23
Žaidynės
Vilniaus gimnazistų sporto žaidynėse ketvirtus metus iš eilės komandų įskaitoje triumfavo Simono Daukanto gimnazijos atstovai.
Bėgikių tikslas - olimpinės žaidynės
2018 05 23
Bėgimas
Svajonė ar realybė? Lietuvos bėgikių estafetės komanda sieks prasibrauti į olimpines žaidynes.
 
"Bobų pavasario" dalyves palaikė vyrai
2018 05 14
Turnyras
Nei teniso ir padelio turnyro „Bobų pavasaris Dubingiuose 2018“ organizatoriams, nei žaidėjoms nereikėjo rūpintis prognozėmis: oras buvo tiesiog tobulas.
Moterys laimėjo, vyrai suklupo
2018 05 04
Svetur
Lietuvos paplūdimio tinklininkės pergale startavo turnyre Kambodžoje, o Turkijoje mūsų šalies vyrų duetas nepateko į aštuntfinalį.
Lietuvio ir lenko dueto triumfas
2018 05 04
Turnyras
Vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų Matas Vasiliauskas tapo ITF jaunių turnyro nugalėtoju.
Lietuvis teisėjaus jaunimo olimpiadoje
2018 05 24
Boksas
Gintaras Šniukšta tapo pirmuoju Lietuvos bokso teisėju, dirbsiančiu jaunimo olimpinėse žaidynėse.
Švedijoje – visų spalvų apdovanojimai
2018 05 22
Imtynės
Europos Šiaurės šalių imtynių čempionate lietuvės iškovojo penkis medalius.
Penki lietuviai apgynė namų sienas
2018 05 19
Boksas
Algirdo Šociko vardo turnyre Kaune lietuviai laimėjo penkis finalus iš devynių.
 
Sezoną pergalėmis pradėjo favoritai
2018 05 22
MTB
Druskininkuose sekmadienį prasidėjo 2018 metų „Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės“ sezonas.
Sezonas startuoja Druskininkuose
2018 05 20
MTB
Azartiškas varžybas lydės ir didžiulė MTB dviratininkų mugė: čia bus galima išbandyti pardavėjų siūlomus dviračius, gauti konsultaciją, detalių, aprangos.
Prancūzijoje - dar vienas puikus finišas
2018 05 11
Dviračiai
Evaldas Šiškevičius Prancūzijoje vykstančių daugiadienių dviračių lenktynių trečiajame etape finišavo šeštas ir pakilo į 12-ą poziciją.
Kaune pagerbti geriausi rankininkai
2018 05 24
Rankinis
Oficialiame Lietuvos vyrų bei moterų rankinio lygų uždaryme buvo pagerbti nugalėtojai ir prizininkai, apdovanoti geriausi šalies metų rankininkai.
„Dragūnui“ norisi didesnių iššūkių
2018 05 21
Žvilgsnis
„Kartais susidaro įspūdis, kad mes jau išaugome savo kelnaites ir norisi didesnių iššūkių, bent jau man kaip treneriui“, - tegia treneris A.Juškėnas.
Titulas sugrįžo į Kauną
2018 05 16
Moterų rankinis
LMRL pirmenybių finalo seriją 3:0 laimėjusios Kauno "ACME-Žalgiris" rankininkės po metų pertraukos susigrąžino čempionių titulą.
 
Džiaugiasi Prancūzijos elite įgyta patirtimi
2018 05 23
Moterų tinklinis
Viena geriausių Lietuvos tinklininkių Monika Šalkutė šį sezoną išbandė savo jėgas aukščiausioje Prancūzijos lygoje.
Lietuviai nusileido elito duetui
2018 05 18
Paplūdimio tinklinis
FIVB keturių žvaigždučių serijos paplūdimio teniso turnyro "Itapema World Tour" G grupėje užėmė antrąją vietą.
Lietuviai pasiekė įspūdingą pergalę
2018 05 17
Paplūdimio tinklinis
FIVB turnyre "Itapema World Tour" papludimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis įveikė kanadiečių porą ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
10 įdomių „Formula Junior“ faktų
2018 05 24
Lenktynės
Birželio 3 d. Lietuvoje įvyks įdomus automobilių sporto renginys – „Nemuno Žiedo“ trasoje Kačerginėje lenktyniaus net 40 dar nematyti bolidų.
Žurnalistų ralyje laukia užsieniečių desanto
2018 05 23
Ralis
Italas Federico Baglini "Press ralyje" išsikėlė tikslą: nelikti paskutiniu.
Kačerginėje rungsis ir Dakaro dalyviai
2018 05 23
Enduro
Visos dienos renginio motociklininkams „Moto Fiesta“ metu vyks enduro varžybos „Moto 5“, kuriose susirinks stipriausi sportininkai
 
Lietuvos rinktinė kovos Kazachstane
2018 05 18
Ledo ritulys
Pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato I pakopos A grupės varžybos, kuriose debiutuos lietuviai, vyks Astanoje. Lietuvoje vyks 18-mečių turnyras.
Lietuva taikosi į net tris čempionatus
2018 05 16
Ledo ritulys
Lietuviai pretenduoja rengti kitų metų saugusiųjų, 20-mečių ir 18-mečių pasaulio ledo ritulio čempionatus.
Po metų - akistata su kaimynais
2018 05 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai, patekę į pasaulio pirmenybių IA divizioną, jame varžysis su iš elitinio diviziono iškritusiais baltarusiais bei korėjiečiais.
Savivaldybėms – išskirtinė galimybė
2018 05 24
Projektas
Olimpiečiai ir kiti žinomi sporto ir pramogų pasaulio atstovai Vilniaus Vingio parke pristatė dovaną aktyvaus laisvalaikio mėgėjams.
Sportininkų azartas žavėjo žiūrovus
2018 05 24
Kanupolas
Alytaus kanupolininkai varžėsi Vokietijos ir pačių organizuotose varžybose Lietuvos vandenyse.
Atrankos barjerą įveikė visos lietuvės
2018 05 23
Penkiakovė
Sofijoje (Bulgarija) prasidėjo 2018 metų šiuolaikinės penkiakovės pasaulio taurės IV etapas.
 
Sporto meistrai dalinosi patirtimi
2018 05 24
Žvilgsnis
Vilniaus r. Guopstų kaime esančioje Jėzuitų gimnazijos poilsio bazėje vyko Lietuvos sporto meistrų asociacijos „Penki žiedai“ narių susirinkimas-seminaras.
Palangoje karaliaus sportas
2018 05 24
Anonsas
Palangoje tris dienas vyks tradicinis festivalis „Sportas visiems“. Čia rinksis ir draugijos „Žalgiris“ žaidynių rajonų grupės finalinių varžybų dalyviai.
Geriausias kadras užfiksuotas ant ledo
2018 05 24
Konkursas
Geriausios balandžio mėnesio sporto nuotraukos rinkimuose dalyvavo 13 fotografų. Nugalėtoju tapo Lukas Bartkus.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas