Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. gruodžio 5 d. 18:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos trenerio pamokos

Legendinis irklavimo specialistas Algirdas Kazimieras Arelis išugdė net trejų olimpinių žaidynių prizininkus.

Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
Marytės Marcinkevičiūtės nuotr.
Su Sidnėjaus žaidynių prizininkėmis B. Šakickiene ir K. Poplavskaja.
   
„Mano mokytojas – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos irklavimo treneris“, – įsitikinusi olimpinės bronzos laimėtoja Birutė Šakickienė.

Lapkričio 8 d. 80-mečio sulaukęs Lietuvos nusipelnęs treneris Algirdas Kazimieras Arelis išugdė trejų olimpinių žaidynių prizininkus: 1976 m. Monrealyje vicečempionu tapo Vytautas Butkus, 2000 m. Sidnėjuje – B. Šakickienė ir Kristina Poplavskaja, 2016 m. Rio de Žaneire – Donata Vištartaitė-Karalienė. 
 
Beveik visą savo gyvenimą šis iš Bliūdžių kaimo Panevėžio apskrityje kilęs specialistas skyrė sportui. Ir net sulaukęs 80-ies nesiskiria su irklavimu.

Į A. K. Arelį pažvelgėme jo auklėtinės B. Šakickienės akimis.

Didelė atrama ir autoritetas 

Man treneris Algirdas Arelis visą laiką buvo didelė atrama ir autoritetas kaip žmogus, asmenybė ir treneris. Ir sportuojant, ir dabar – dirbant trenere. Jis – ypatingas žmogus. Iš kitų trenerių jis išsiskiria darbštumu, pareigingumu, yra be galo atsakingas, reiklus ir taktiškas. 
 
Treneris – puikus psichologas, mokėjo su mumis, merginomis, bendrauti, o tai, žinant mūsų charakterius, nebuvo paprasta. Kai Trakuose internatinėje sporto mokykloje mane treniravo Algimantas Mačiulis, kaunietį A. K. Arelį puikiai žinojo visa Lietuvos irklavimo bendruomenė. Man didelį įspūdį darė jo auklėtinės – jos ypač gražiai ir techniškai irklavo.

Kai nusprendžiau studijuoti tuomečiame Kūno kultūros institute, buvau nutarusi kreiptis į šį garsų trenerį, kad priimtų treniruotis savo grupėje. 

Tačiau tada buvau TSRS rinktinėje ir su juo ryšių nepalaikiau. 

Niekada neužmiršiu savo pirmosios treniruočių stovyklos, atrodo, 1988 m. Mingečevyre (Azerbaidžanas). 

Treneris A. Arelis už savo pinigus atvažiavo į Azerbaidžaną padirbėti su manimi. Dar ir šiandien mano akyse tos pirmosios pratybos. Kone 40 min. treneris vertė mane vis imti irklą į rankas ir atlikti yrio pradžią. Jis iš karto atkreipė dėmesį, kad mano stiprios kojos (tai buvo mano stiprioji irklavimo ypatybė), o rankos silpnos – jas per kiekvieną treniruotę reikėjo stiprinti. 

Būdavo nepaprastai įdomūs vakarai, praleisti su treneriu. Jis daug kalbėdavo apie irklavimo techniką, įvairius niuansus. TSRS rinktinėje visi irkluotojai dirbdavo pagal vieną kurpalių, o mano treneriui kiekviena irkluotoja buvo asmenybė, kiekvienai pritaikydavo skirtingus metodus.

Man ypač tiko jo treniruočių metodika, per kiekvienas varžybas visada pavykdavo įgyti pačią geriausią sportinę formą. 

Paskui trenerį – ant slidžių

Nepamirštamos ir slidinėjimo treniruočių stovyklos Birštone. Jau būdamas solidaus amžius, A. K. Arelis taip pat slidinėdavo – vieną ratuką jis šliuoždavo priekyje, kitą – aš. Treneris – buvęs slidininkas, tad greitai ir gerai šliuoždavo, o aš jam stengdavausi nepasiduoti.
 
Kai dabar treneriui primenu, kaip norėdavau nuo jo neatsilikti slidinėjimo trasoje, jis atsako: „O tu manai, kad man buvo lengva?“ 
 
Dabar, kai pirmą sezoną dirbu trenere, suprantu, kaip jam būdavo sunku. Jaudindavosi ir dėl sportininkų, ir dėl susidariusių įvairių situacijų. Tačiau A. Arelis visą laiką sugebėdavo išlikti ramus, kumščiais nesiskynė kelio, o kantriai dirbo toliau. 


Kai A. K. Arelis studijavo Kūno kultūros institute, buvo universalus sportininkas: geras dviratininkas, orientacininkas, slidininkas. 

Treneris domėjosi visomis sporto šakomis, jų istorija, tradicijomis. Lankydavosi jų čempionatuose ir mėgdavo analizuoti rezultatus, kai ką pritaikydavo savo darbui. Per pratybas didelį dėmesį skyrė technikai, greičiui, ištvermei. 

Net dabar su savo kolegomis Vytautu Butkumi, Nijole Savickyte, kitais į savo mokytoją visada kreipiamės patarimų – jie mums neįkainojami. Jam pasakiau: „Treneri, mane išmokėte gerai irkluoti, o dabar išmokykite būti gera trenere.“ Jis į tai tik šyptelėjo ir atsakė: „Jeigu nori, tai ir būsi.“

2013 m. rudenį A. K. Arelis šventė darbo 50-metį, o prieš trejus metus baigė trenerio karjerą. Tačiau jam ramybės nesinori, jis visada su mumis: kviečiame į visas varžybas, seminarus, buvau jį nusivežusi į savo kelių dienų treniruočių stovyklėlę Trakuose.  

Kai šiemet vyko Europos irklavimo čempionatas, pas trenerį užsukau į svečius ir ką gi – sėdi jis palinkęs prie kompiuterio ir žiūri čempionatą. Viską analizuoja, užsirašo į knygutę. Neabejoju, jis galėtų parašyti puikią knygą apie irklavimo metodiką. 

Turi daug talentų

Šiemet A. K. Arelis Trakuose konsultavo Lietuvos jaunimo rinktinę. Vadinasi, yra pripažįstamas, gerbiamas. Dar anksčiau sakydavau, kad niekas taip gerai nesureguliuos valčių, kaip mano treneris. 
 
Jis gali dirbti visą dieną nuo ryto iki vakaro, pleškinant saulei, nieko nevalgęs reguliuoti valtis. Tokių reta. A. K. Arelis niekada neparodo, kad jam kažkas blogai. Kai jo paklausdavau, kaip viską jautriai išgyvendavo, atsakydavo, kad už kampo nubraukdavo ašarą ir eidavo toliau. 

Treneris labai gražiai groja lūpine armonikėle, ją buvo nusivežęs ir į Sidnėjaus olimpines žaidynes. Kai su Kristina laimėjome bronzos medalius, jis mums surengė tikrą koncertą. Jo pati mėgstamiausia melodija – „Tyliai leidžias pavargusi saulė“. Dabar per savo jubiliejų Ramučiuose mums, olimpietėms, treneris paskyrė po dainą. 

A. K. Arelis – ypač geranoriškas, nesavanaudis. Jis paisydavo ne tik savo interesų, bet matydavo ir kitus. Mums net pikta būdavo, kai treneris, varžovių paprašytas, reguliuodavo joms valtis. 

Treneris niekada niekam neatsakydavo, visada padėdavo. Dabar savo trenerį dažnai pasisiūlau nuvežti į jo sodą, kur jis viską daro savo rankomis. Su savo mokytoju kartu buvau net 19 metų ir neprisimenu, kad kada nors būtume susipykę. Jį daug kas yra įskaudinę, bet jis to nesureikšmina. 

Su A. Areliu bendraujame iki šių dienų. Labai džiaugiuosi, kad darni trenerio ir jo žmonos Gražinos, irgi buvusios irkluotojos bei trenerės, šeima: dukra Edita gyvena Anglijoje, o sūnus Giedrius – Kaune (jie abu taip pat irklavo), auga penki anūkai: Mingailė, Jonas, Kamilė, Rosita ir Valvija, bei keturi proanūkiai.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Po atkaklios kovos nusileido rusėms
2018 11 17
Moterų krepšinis
Lietuvos nacionalinė moterų krepšinio rinktinė patyrė ketvirtąją nesėkmę atrankos į šiemet vyksiantį Europos moterų krepšinio čempionatą varžybose.
„Juventus“ šventė pergalę namuose
2018 11 17
LKL
LKL rungtynėse Utenos „Juventus“ komanda namuose 78:67 (22:13, 19:11, 21:26, 16:17) nugalėjo Prienų „Skycop“ ekipą.
Išplėštas pratęsimas pergalės neatnešė
2018 11 16
Eurolyga
Kauno „Žalgiris“ Eurolygos rungtynėse po pratęsimo pralaimėjo „FC Barcelona Lassa“.
 
D. Šimkus: smagu debiutuoti, gaila dėl rezultato
2018 11 18
Rinktinė
Nacionalinėje rinktinėje debiutavęs saugas D. Šimkus džiaugėsi pirmosiomis rungtynėmis, bet buvo nusivylęs dėl jas apkartinusio rezultato.
E. Jankauskas: ši lyga mums per aukšta
2018 11 18
Rinktinė
Rinktinės treneris padėkojo daugiau nei 1000 kilometrų sukorusiems sirgaliams bei teigė, jog futbolininkams yra reikalingas palaikymas.
Prie tuščių tribūnų – skaudus smūgis
2018 11 17
Rinktinė
Edgaro Jankausko auklėtiniai Ploještyje vykusiose rungtynėse pralaimėjo Rumunijai 0:3.
Trenerė randa laiko ir dailei
2018 11 13
Žvilgsnis
Trenere tapusi dvejų olimpinių žaidynių prizininkė Austra Skujytė neslepia, kad laiko mąžta, tačiau vis dėlto randa jo jaunystės pomėgiui.
Revoliuciniai reitingai bus, bet ne šiemet
2018 11 12
Reitingas
IAAF keičia nuomonę: revoliuciniams reitingams lengvojoje atletikoje - ženklas stop.
Lietuvė žibėjo kariškių pasaulio čempionate
2018 11 12
Bėgimas
Tradicinio Beiruto maratono metu vykusiame 50-ajame kariškių maratono pasaulio čempionate bronzą iškovojo eilinė Vaida Žūsinaitė-Nekriošienė.
 
Nusileido devintajai turnyro raketei
2018 11 15
Turnyras
Matas Vasiliauskas turnyrą Izraelyje baigė aštuntfinalyje.
M. Vasiliauskas: svarbu tęsti ką pradėjau
2018 11 14
Turnyras
Matas Vasiliauskas per du setus nugalėjo 140 pasaulio jaunių raketę.
Jėgas teniso aikštėje išmėgino studentai
2018 11 13
Studentų sportas
Sostinėje surengtos Vilniaus miesto studentų festivalio teniso varžybos. Jose dalyvavo ir žaidėjas iš Pietų Korėjos.
Kautis namuose - malonumas ir atsakomybė
2018 11 18
Bušido
Bušido kovotojas Sergejus Maslobojevas: esame maža, bet labai stipri šalis.
Lietuviai dominavo bušido turnyre
2018 11 17
Bušido
Bušido turnyre Vilniuje - S. Maslobojevo pergalė, lietuvių dominavimas ir turko akibrokštas.
Lietuvos čempionate paaiškėjo finalininkai
2018 11 17
Boksas
Lietuvos bokso čempionate – lemiamos kovos dėl aukso.
 
Lietuvis "vežė" į kalną dziudo legendą
2018 11 11
Treniruotės
„Pagaliau radau, kas į kalnus važiuoja lėčiau už mane," – juokavo lietuvis dviratininkas Evaldas Šiškevičius.
O. Baleišytė pasaulio reitinge – trečia
2018 10 30
Trekas
Po Kanadoje vykusio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į keturis dešimtukus.
Pirmame dešimtuke – S.Krupeckaitė
2018 10 29
Trekas
Miltone (Kanada) vykstančio antrojo pasaulio dviračių treko taurės varžybų etapo moterų keirino rungtyje Simona Krupeckaitė užėmė dešimtąją vietą.
„Šviesa“ triumfavo EHF rungtynėse
2018 11 17
EHF taurė
Vilniaus „Šviesa“ namuose užtikrintai nugalėjo Norvegijos „Bodo HK“ klubą.
Pasitraukė iš EHF taurės turnyro
2018 11 17
Moterų rankinis
Kauno „Acme-Žalgirio“ rankininkės pralaimėjo „Gomel“ (Baltarusija) ekipai ir nepateko į kitą etapą.
LRL – pergalės dviženkliu skirtumu
2018 11 17
LRL
LRL be intrigų: turnyrinės lentelės apačioje esantys HC "Utena" ir Panevėžio "Grifas" pralaimėjo HC "Vilnis" ir Alytaus "Varsa-Stronglasas".
 
Kausis dėl LTF Didžiosios taurės
2018 11 16
LTF Didžioji taurė
Šešios stipriausios šalies tinklinio komandos stos į kovą dėl pirmojo sezono trofėjaus.
Lietuvis džiaugiasi sugrįžęs į Švediją
2018 11 15
Legionieriai
Lietuvos tinklininkai gerbėjus toliau džiugina sėkmingu žaidimu įvairiose Europos šalyse.
Sugrįžimą pažymėjo graži pergalė
2018 11 12
Sugrįžimas
Lietuvos tinklinio žvaigždė Arvydas Mišeikis sugrįžo padėti Šiaulių klubui.
Moterims atvėrė duris į lenktynes
2018 11 14
Istorija
Prisimenant "Aurum 1006 km lenktynės" istoriją - pasakojimas apie ketvirtąsias, prieš 15 metų įvykusias "Horn Grand Prix 1003 km lenktynes".
Dakare startuos iš 15-os pozicijos.
2018 11 09
Dakaras
Praėjusį Dakarą rekordinį finišą 12-ojoje vietoje pasiekusi A. Juknevičiaus komanda kitąmet startuos iš kol kas aukščiausios lietuviams 15-osios pozicijos.
Ar lenktynininkai moka tik vairuoti?
2018 11 09
Dakaras
„Techninių dienų“ metu Dakaro ralio komandų pilotai ir šturmanai studijuoja bolido sandaros ypatumus, aptaria gedimus, mokosi keisti susidėvinčias detales.
 
Startavo pergale prieš Izraelį
2018 11 17
Akmenslydis
Lietuvos vyrų akmenslydžio rinktinė Europos čempionatą pradėjo pergale.
Varžybose Rusijoje – šešta vieta
2018 11 17
Dailusis čiuožimas
Ledo šokėjai A. Reed ir S. Ambrulevičius varžybose Rusijoje iškovojo šeštąją vietą.
Pergalę išplėšė paskutinę minutę
2018 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate „Kaunas Hockey“ komanda svečiuose 3:2 (0:2, 2:0, 1:0) nugalėjo Vilniaus „Hockey Punks“ ekipą.
Garbingo poelgio kaina - medalis
2018 11 18
Taekvondo
Lietuvos taekvondo rinktinės lyderė garbingu poelgiu paaukojo galimybę žengti tolyn ir atsisakė jau užtikrinto bronzos apdovanojimo.
Lietuviai tapo pasaulio vicečempionais
2018 11 18
Sportiniai šokiai
Šokėjai E. Sodeika ir I. Žukauskaitė Austrijoje vykusiame pasaulio čempionate iškovojo sidabro medalius.
Lietuvei – pasaulio čempionato bronza
2018 11 17
Fitnesas
Kultūristė Kristina Narbutaitytė iškovojo pasaulio profesionalų čempionato bronzos medalį.
 
Apdovanojimuose - dėmesys jaunajai kartai
2018 11 18
Net trys iš šių metų Lietuvos buriuotojų apdovanojimų buvo susiję su jaunųjų buriuotojų skatinimu ir treniravimu.
„Agresija visada yra pasmerkta žlugti“
2018 11 16
Situacija
LSFS vadovas R.Kveselaitis mano, kad naujos sporto organizacijos tikslas – kąsti Lietuvos tautiniam olimpiniam komitetui.
Keturi prezidentai steigia naują asociaciją
2018 11 16
Naujovė
Lengvosios atletikos, irklavimo, biatlono ir karatė federacijų vadovai pristato naują organizaciją – Lietuvos olimpinių federacijų asociaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas