Lina Daugėlaitė 2017 m. gruodžio 2 d. 15:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Autoritetams pats tapo autoritetu

„Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas“, – neabejoja legendinis rankinio arbitras Grigorijus Gutermanas.

G.Gutermanas.
G.Gutermanas.
   
2005 m. Tarptautinės rankinio federacijos apdovanotas plakete kaip geriausias visų laikų Lietuvos rankinio teisėjas, Grigorijus Gutermanas savo karjerą pradėjo dar mokykloje, gimtuosiuose Švenčionėliuose. 

Teisėjaudavo futbolo, krepšinio, tinklinio rungtynėse. Ne tik teisėjaudavo, bet, žinoma, ir žaisdavo. O kai 1964 m. į Švenčionėlius atvažiavo jaunas treneris Pranas Vitkūnas, miestelio jaunimas ėmė žaisti ir rankinį.

„Rudenį atvažiavo, o po Naujųjų metų jau žaidėme rajono pirmenybėse“, – kaip į jo gyvenimą įžengė rankinis, pasakoja savo gyvenimą šiai sporto šakai vėliau paskyręs G. Gutermanas, lapkričio 15 d. pažymėjęs 70 metų jubiliejų. Ta proga jis nerengė šventės, nes šiemet prarado vieną brangiausių žmonių – į amžinąją kelionę palydėjo žmoną Ireną. Su ja užaugino sūnų Tomą.

Lemtinga pažintis

Pažintis su rankiniu jam tapo lemtinga, nes jau po metų, stodamas į tuometį Valstybinį Lietuvos kūno kultūros institutą (LKKI), G. Gutermanas pasirinko rankinio specializaciją. Tiesa, į Kauną jis vyko ketindamas rinktis krepšinį. „Rajone lyg neblogai atrodžiau, – šypteli. – Bet kai pamačiau, kaip ten žaidžia ne profesionalai, tai pamaniau, kad iš viso į KKI neįstosiu. Ir padaviau prašymą į rankinio skyrių.“
 
Studijuodamas LKKI, jis toliau teisėjavo – studentai buvo skatinami tai daryti, stiprius pamatus teisėjavimo praktikai institute klojo teorinės dėstytojų Valerijaus Grešunovo ir Gintauto Stasiulevičiaus, kuris buvo tarp dešimties geriausių TSRS rankinio teisėjų, paskaitos. „Taip užsikabinau su teisėjavimu“, – prisimena G. Gutermanas. Kodėl nesusiviliojo sportininko karjera? „Buvau tapęs Lietuvos studentų čempionu, bet pats pamačiau, kad kaip sportininkas su savo jėga daug nepasieksiu: 184 cm ūgio buvau, liesas sliekas, ką ten darysiu?.. Ir, aišku, sekėsi teisėjauti“, – apsisprendimo motyvus dėsto G. Gutermanas. 

Tam, kad sekėsi teisėjauti, įtakos turėjo ir charakteris. „Aš truputį domėjausi, kokio tipo žmonės gali teisėjauti. Tokie, kurie gali be konflikto išspręsti konfliktinę situaciją. Reaguoti turi labai greitai“, – charakterio bruožus, kurie būtini teisėjui, vardija vyras.

Nusipelnė žaidėjų pagarbą

Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas. Kad nesileis stumdomas aikštėje ir žaidimui vadovaus jis, G. Gutermanas drąsiai įrodinėjo dar būdamas studentas. Žaidėjų autoritetas jo negąsdino. 
Prisimena, kaip buvo pakviestas teisėjauti į turnyrą, vykusį Kaune. „Vietinė valdžia, pamačiusi, kaip aš laisvai teisėjauju, studentas buvau dar tada, I kategoriją turėjau, Janiui Grinbergui tarpininkaujant, įmetė mane į tą katilą. Ir su Stasiulevičiumi teisėjavome. Nei man autoritetų buvo, nei aš žinojau – TSRS rinktinės narys jis ar ne. Nežiūrėdamas į jokius titulus, nežinodamas jų, varydavau už keiksmus iš aikštės. Paskui girdėjau kalbantis: „Jūs nesikeikit, šitas pacanas vis tiek išvarys.“ Taip trečią dieną ir pripažino mane – baigėsi keiksmai. Ir su Stasiulevičiumi buvome pripažinti geriausiais turo teisėjais“, – pasakoja G. Gutermanas. 
 
Pasak jo, kuo mažiau teisėjas kišasi, tuo geriau, bet vis tiek jis turi valdyti situaciją: „Tik atrodo, kad rungtynėse niekas nevaldo situacijos. Visų pirma dirbi, kad autoritetą išsikovotum, o tada autoritetas jau dirba tau.“ 


 
Nuolat kilo aukštyn

Būdamas studentas, G. Gutermanas jau teisėjavo TSRS I lygoje. Vėliau jo karjeros kreivė kilo stabiliai aukštyn – 1979 m. jis tapo tarptautinės kategorijos teisėju ir teisėjavo aštuoniuose pasaulio ir dviejuose Europos čempionatuose, karjeros viršūne tapo ketverios olimpinės žaidynės – pradedant 1980 m. Maskvos ir baigiant 1996 m. Atlantos.
 
Į olimpines žaidynes patekti sunku ne tik sportininkams, teisėjams – taip pat. „Teisėjų porų labai nedaug būdavo atrenkama – 12, paskui 14. Tad patekęs buvai jau elito žmogus“, – sako G. Gutermanas. Tačiau, nors teisėjauti olimpinėse žaidynėse buvo prestižo reikalas, tuo metu, pripažįsta G. Gutermanas, pasaulio čempionatai būdavo įdomesni ir stipresni: „Į pasaulio čempionatus patekdavo daugiau Europos komandų, o į olimpiadas atvykdavo iš įvairių kontinentų, pavyzdžiui, Brazilija, JAV, kurios tada buvo labai silpnos.“

Tačiau kad ir kokio rango buvo turnyras, buvo ir sėkmingų, ir nesėkmingų rungtynių. Buvo tokių, kai, pasak G. Gutermano, jau nuo trečios minutės norėdavosi, kad jos pasibaigtų. „Labai gerai teisėjavome su Feliksu Gedvilu pasaulio čempionato, kuris vyko Austrijoje ir Vengrijoje, pusfinalyje. Tada vienu įvarčiu laimėjo šeimininkės vengrės. Praktiškai be klaidų teisėjavome. Tarptautinė federacija net atsiprašė, kad negali skirti teisėjauti mūsų finale, nes dirbome pusfinalyje. Paskui filmą vengrai sukūrė, nes labai patenkinti buvo – čempionatas Vengrijoje, laimi šeimininkai, teisėjaujama be klaidų... Vienu švilpuku viską buvo galima sugadinti“, – prisimena ilgametis rankinio arbitras.

Paskutinės oficialios varžybos G. Gutermanui buvo 1997 m. pasaulio čempionatas Japonijoje. Lietuvos čempionatuose, pabaigęs tarptautinę karjerą, kaip nurodyta taisyklėse, 50-ies metų, jis dar švilpė aikštėje 5–6 metus. „Lietuvoje nenustatome amžiaus ribų: jeigu išlaikai fizinio pasirengimo ir teorijos egzaminus, gali teisėjauti. Bet pabaigoje jau pačiam nesinorėjo. Labai anksti pradėjau – tiek metų, rutina pasidarė“, – atsisveikinti su teisėjo švilpuku nebuvo sunku. 
 
Iškart baigęs teisėjo karjerą, G. Gutermanas tapo Tarptautinės ir Europos rankinio federacijų komisaru. Įvertinus G. Gutermano nuopelnus, buvo padaryta taisyklės išimtis, nes įprasta praktika – metų pertrauka po teisėjo karjeros pabaigos.
 
Pamaina auga

Pasak pagarbą ir pripažinimą tarptautinėje arenoje pelniusio teisėjo, kuris nuo 2007 m. – ir Lietuvos rankinio teisėjų asociacijos prezidentas, šiandienių Lietuvos rankinio teisėjų lygis – labai aukštas.
 
„Turime keturias tarptautines poras. Mūsų elitiniai teisėjai Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis teisėjavo gal ir už mane daugiau. Tai labai stipri pora, mano nuomone, jie turėjo būti jau dvejose olimpinėse žaidynėse, bet vis kas nors pakiša koją – tam reikia užtarimą gauti. Mano laiku Tarptautinėje federacijoje nepajudinamas autoritetas buvo Janis Grinbergas, o dabar tarptautinėse federacijose mes neturime, kas užstoja. Tokią moterų porą kaip Aušra Žalienė ir Viktorija Kijauskaitė irgi ne kiekviena šalis turi. Visą laiką mes turime gerų teisėjų. Vienu metu net penkias tarptautines poras turėjome – net tokios šalys, kaip Prancūzija, Norvegija, tiek nelabai turi. Lietuvai tai itin daug. Latviai turi dvi, estai – vieną porą. Turime ir jaunų gabių žmonių, gimusių 1999–2001 metais. Jie taip pat gali tapti gerais teisėjais. Jaunimo interesas yra – mato, kad tai prestižas“, – Lietuvos rankinio teisėjais patenkintas asociacijos prezidentas. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuviai nušlavė ir olandus
2018 08 14
U-16
Lietuvos jaunučių krepšinio rinktinė lengvai pateko į Europos čempionato ketvirtfinalį.
Galimybė laimėti taurę – ne tik LKL klubams
2018 08 14
Taurė
Ketvirtą kartą rengiamas Karaliaus Mindaugo taurės turnyras bus ilgiausias ir didžiausias – jame šį sezoną varžysis 14 klubų iš LKL ir NKL.
Naujas vardas – naujas ženklas
2018 08 13
Naujovė
Vilniaus „Rytas“ pristatė sostinės simbolių įkvėptą naująjį klubo logotipą.
 
Favoritai susidurs jau ketvirtfinalyje
2018 08 14
Burtai
Antradienį Lietuvos futbolo federacijos būstinėje buvo ištraukti 2018 m. sezono „Sharp LFF taurės“ ketvirtfinalio burtai.
Lietuvos čempionės – vėl tarp stipriausųjų
2018 08 13
Čempionų lyga
Šiaulių “Gintros-Universiteto” futbolininkės antrus metus iš eilės žais pagrindiniame UEFA Čempionių lygos turnyre (VIDEO)
Į kovą prieš „Sūduvą“ ves lietuvis
2018 08 13
Treneris
Marijampolės „Sūduvos“ varžovę Europos lygoje Jūrmalos „Spartaks“ ekipą treniruos Tomas Ražanauskas.
Maratono trasoje pakartotas geriausias rezultatas
2018 08 12
Maratonas
"Laikas netenkina, bet užimta vieta džiaugiuosi", - teigė V. Dopolskas, o jo kolegos maratonininkai taip pat nesididžiavo pasiektais rezultatais.
A. Šerkšnienė: "Smagu čia būti"
2018 08 12
Europos čempionatas
„Rezultatai labai aukšti, greičiau nei 50,5 sek. Su tokiais ir pasaulio čempionato finale galima bėgti", - pasirodymą finale reziumavo A. Šerkšnienė.
Lietuvos ėjikės: "Esame šokiruotos"
2018 08 12
Ėjimas
Brigita Virbalytė ir Živilė Vaiciukevičiūtė po finišo Europos čempionate teigė negalinčios patikėti, kad pagerino ir asmeninius, ir šalies rekordus.
 
Suklupo prieš pat tikslą
2018 08 13
Turnyras
Lietuvos tenisininkas Lukas Mugevičius Lenkijoje pralaimėjo trečiajame „Futures“ serijos turnyro atrankos rate.
R.Berankis – jau už pirmo šimtuko ribos
2018 08 13
Reitingas
Pastaruoju metu nesėkmingai žaidžiantis Ričardas Berankis Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje iš 95-osios vietos nukrito į 105-ąją.
Lietuvis krito prieš turnyro favoritą
2018 08 08
Turnyras
Lenkijoje vykstančiame ITF "Futures" serijos turnyre Robertas Vrzesinskis 4:6, 5:7 pralaimėjo turnyro favoritui 24-erių metų lenkui Pawelui Ciasui.
Graplingo lyderiai - UWW čempionate
2018 08 10
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo rinktinės lyderiai turėtų dalyvauti pasaulio UWW čempionate, kuris vyks Kazachstane.
Auksinį tašką nugvelbė patyrusi varžovė
2018 08 04
Taekvondo
Klaudijai Tvaronavičiūtei po dramatiškos kovos nepavyko prasimušti į Prancūzijos Polinezijoje vykusio tekvondo G2 turnyro finalą.
Lietuvis apsiribojo viena pergale
2018 08 03
Imtynės
Romoje (Italija) vykstančiame Europos jaunimo imtynių čempionate penktadienį Lietuvos atstovai vėl liko be apdovanojimų.
 
Lyderiai sustiprino savo pozicijas
2018 08 13
Kalnų dviračiai
Varžybų išvakarėse Ignaliną nuplovė liūtis, tad be ir taip sunkiausia vadinamoje trasoje dviratininkus egzaminavo ir balos.
G. Bagdonas - tarp 40 greičiausių
2018 08 12
Plentas
Europos dviračių plento čempionato vyrų grupinėse lenktynėse Gediminas Bagdonas užėmė 39-ąją vietą, o Ramūnas Navardauskas nefinišavo.
Lietuviai - už aštuntfinalio borto
2018 08 10
BMX dviračiai
Europos BMX dviračių čempionato vyrų varžybose pirmojo etapo nepavyko įveikti nei Lukui Karaliui, nei Gabrieliui Pabijanskui.
Lietuva neteko iškilaus rankinio trenerio
2018 08 12
Netektis
Eidamas 73-iuosius metus, mirė nusipelnęs Lietuvos rankinio treneris, sporto meistras Algirdas Ambrazas.
Gruzijoje - nesėkmingas jaunių startas
2018 08 10
U-18
Europos jaunių vaikinų rankinio čempionato antro diviziono turnyro pirmosiose A grupės rungtynėse Lietuvos rinktinė 30:32 pralaimėjo Makedonijai.
Pergalė į pusfinalį neišvedė
2018 07 27
Jaunimas
Makedonijoje vysktančiame Europos jaunimo rankinio čempionate Lietuviai 30:29 įveikė estus, bet į pusfinalį praleido Farerų salų komandą.
 
Kelią į atkrintamąsias užkirto trauma
2018 08 10
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis Maskvoje pagirtinai kovojo prieš tituluotus varžovus, tačiau patyrus traumą rungtynes tęsti atsisakė.
Ant smėlio – atkakli kova
2018 08 09
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai metė rimtą iššūkį buvusiems Europos čempionams.
Maskvoje prasibrovė tarp elito
2018 08 08
Paplūdimio tinklinis
Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis pateko į Maskvoje (Rusija) vykstančio prestižinio FIVB keturių žvaigždučių serijos turnyro pagrindines varžybas.
Automobilis tapo meno kūriniu
2018 08 14
Naujovė
„Fast Lap“ automobilių lenktynėse menininkas Gabrielis Žvirblis ranka tapė ant „Nissan Leaf“ automobilio.
Driftas – neatsiejama gyvenimo dalis
2018 08 14
Driftas
Lenktynininkė D.Radzevičiūtė: „Driftas reikalauja didžiulio susikaupimo, gebėjimo planuoti veiksmus, greitos reakcijos, drąsos rizikuoti.“
Sunkus darbas subrandino vaisius
2018 08 14
Kartingas
Tona benzino ir kalnas sunaudotų padangų užtikrino kartingo komandai „Lenktynių linija“ sėkmę trasoje.
 
Lietuvis ir toliau žais KHL
2018 08 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo rituli rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas lieka Rygos „Dinamo“ ir vėl rungtyniaus vienoje stipriausių planetos lygų.
Pasaulį stulbinanti rusė čiuoš Lietuvoje
2018 08 09
Dailusis čiuožimas
14-metė A.Trusova jau dabar galėtų nušluostyti nosį geriausioms pasaulio čiuožėjoms ir laimėti pasaulio, Europos čempionatą ar net olimpines žaidynes.
Lietuviui – dar viena galimybė
2018 08 04
Beisbolas
Stipriausios pasaulyje Šiaurės Amerikos beisbolo lygos (MLB) klubas „Pittsburgh Pirates“ dar kartą į savo gretas susigrąžino Dovydą Neverauską.
Finale pranoko du varžovus
2018 08 14
Plaukimas
Lietuvos plaukikui Mindaugui Dvylaičiui nepavyko iškovoti medalio Dubline vykstančio Europos neįgaliųjų čempionato 100 metrų krūtine rungtyje.
Po Alytaus tiltu – lėktuvų skrydis
2018 08 14
Akrobatinis skraidymas
Rugpjūčio 17 d. 20 val. alytiškiai laukia kvapą gniaužiančio renginio – po Baltosios rožės tiltu skries akrobatinės grupės ANBO pilotai.
Liūdesys dėl nesėkmės nesumažino ryžto
2018 08 14
Plaukimas
„Tiesiog liūdna“, - po finišo Europos neįgaliųjų čempionato 50 m plaukime laisvuoju stiliumi prisipažino 4-tas likęs vienas rungties favoritų E.Matakas.
 
Septyni medaliai užkėlė į 20-ąją vietą
2018 08 12
Apdovanojimai
Glazge ir Berlyne vykusių septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje Lietuva su Danija pasidalijo 20-ąją vieta.
Su „Žalgiriu“ – koja kojon
2018 08 09
Jubiliejus
Rupjūčio 9 d. 75-metį švenčiančio R.Budrionio vadovaujamos Vilniaus dirbančiųjų sporto klubų sąjungos gretos auga, keičiasi kartos, o tradicijos išlieka
Medalių įskaitoje Lietuva - 19-ta
2018 08 08
Europos čempionatas
Septynių sporto šakų Europos čempionatų medalių įskaitoje po antradienio varžybų Lietuva užima 19-ąją vietą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas