Lina Daugėlaitė 2017 m. gruodžio 2 d. 15:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Autoritetams pats tapo autoritetu

„Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas“, – neabejoja legendinis rankinio arbitras Grigorijus Gutermanas.

G.Gutermanas.
G.Gutermanas.
   
2005 m. Tarptautinės rankinio federacijos apdovanotas plakete kaip geriausias visų laikų Lietuvos rankinio teisėjas, Grigorijus Gutermanas savo karjerą pradėjo dar mokykloje, gimtuosiuose Švenčionėliuose. 

Teisėjaudavo futbolo, krepšinio, tinklinio rungtynėse. Ne tik teisėjaudavo, bet, žinoma, ir žaisdavo. O kai 1964 m. į Švenčionėlius atvažiavo jaunas treneris Pranas Vitkūnas, miestelio jaunimas ėmė žaisti ir rankinį.

„Rudenį atvažiavo, o po Naujųjų metų jau žaidėme rajono pirmenybėse“, – kaip į jo gyvenimą įžengė rankinis, pasakoja savo gyvenimą šiai sporto šakai vėliau paskyręs G. Gutermanas, lapkričio 15 d. pažymėjęs 70 metų jubiliejų. Ta proga jis nerengė šventės, nes šiemet prarado vieną brangiausių žmonių – į amžinąją kelionę palydėjo žmoną Ireną. Su ja užaugino sūnų Tomą.

Lemtinga pažintis

Pažintis su rankiniu jam tapo lemtinga, nes jau po metų, stodamas į tuometį Valstybinį Lietuvos kūno kultūros institutą (LKKI), G. Gutermanas pasirinko rankinio specializaciją. Tiesa, į Kauną jis vyko ketindamas rinktis krepšinį. „Rajone lyg neblogai atrodžiau, – šypteli. – Bet kai pamačiau, kaip ten žaidžia ne profesionalai, tai pamaniau, kad iš viso į KKI neįstosiu. Ir padaviau prašymą į rankinio skyrių.“
 
Studijuodamas LKKI, jis toliau teisėjavo – studentai buvo skatinami tai daryti, stiprius pamatus teisėjavimo praktikai institute klojo teorinės dėstytojų Valerijaus Grešunovo ir Gintauto Stasiulevičiaus, kuris buvo tarp dešimties geriausių TSRS rankinio teisėjų, paskaitos. „Taip užsikabinau su teisėjavimu“, – prisimena G. Gutermanas. Kodėl nesusiviliojo sportininko karjera? „Buvau tapęs Lietuvos studentų čempionu, bet pats pamačiau, kad kaip sportininkas su savo jėga daug nepasieksiu: 184 cm ūgio buvau, liesas sliekas, ką ten darysiu?.. Ir, aišku, sekėsi teisėjauti“, – apsisprendimo motyvus dėsto G. Gutermanas. 

Tam, kad sekėsi teisėjauti, įtakos turėjo ir charakteris. „Aš truputį domėjausi, kokio tipo žmonės gali teisėjauti. Tokie, kurie gali be konflikto išspręsti konfliktinę situaciją. Reaguoti turi labai greitai“, – charakterio bruožus, kurie būtini teisėjui, vardija vyras.

Nusipelnė žaidėjų pagarbą

Rankinis – kietas žaidimas, kietas turi būti ir rankinio teisėjas. Kad nesileis stumdomas aikštėje ir žaidimui vadovaus jis, G. Gutermanas drąsiai įrodinėjo dar būdamas studentas. Žaidėjų autoritetas jo negąsdino. 
Prisimena, kaip buvo pakviestas teisėjauti į turnyrą, vykusį Kaune. „Vietinė valdžia, pamačiusi, kaip aš laisvai teisėjauju, studentas buvau dar tada, I kategoriją turėjau, Janiui Grinbergui tarpininkaujant, įmetė mane į tą katilą. Ir su Stasiulevičiumi teisėjavome. Nei man autoritetų buvo, nei aš žinojau – TSRS rinktinės narys jis ar ne. Nežiūrėdamas į jokius titulus, nežinodamas jų, varydavau už keiksmus iš aikštės. Paskui girdėjau kalbantis: „Jūs nesikeikit, šitas pacanas vis tiek išvarys.“ Taip trečią dieną ir pripažino mane – baigėsi keiksmai. Ir su Stasiulevičiumi buvome pripažinti geriausiais turo teisėjais“, – pasakoja G. Gutermanas. 
 
Pasak jo, kuo mažiau teisėjas kišasi, tuo geriau, bet vis tiek jis turi valdyti situaciją: „Tik atrodo, kad rungtynėse niekas nevaldo situacijos. Visų pirma dirbi, kad autoritetą išsikovotum, o tada autoritetas jau dirba tau.“ 


 
Nuolat kilo aukštyn

Būdamas studentas, G. Gutermanas jau teisėjavo TSRS I lygoje. Vėliau jo karjeros kreivė kilo stabiliai aukštyn – 1979 m. jis tapo tarptautinės kategorijos teisėju ir teisėjavo aštuoniuose pasaulio ir dviejuose Europos čempionatuose, karjeros viršūne tapo ketverios olimpinės žaidynės – pradedant 1980 m. Maskvos ir baigiant 1996 m. Atlantos.
 
Į olimpines žaidynes patekti sunku ne tik sportininkams, teisėjams – taip pat. „Teisėjų porų labai nedaug būdavo atrenkama – 12, paskui 14. Tad patekęs buvai jau elito žmogus“, – sako G. Gutermanas. Tačiau, nors teisėjauti olimpinėse žaidynėse buvo prestižo reikalas, tuo metu, pripažįsta G. Gutermanas, pasaulio čempionatai būdavo įdomesni ir stipresni: „Į pasaulio čempionatus patekdavo daugiau Europos komandų, o į olimpiadas atvykdavo iš įvairių kontinentų, pavyzdžiui, Brazilija, JAV, kurios tada buvo labai silpnos.“

Tačiau kad ir kokio rango buvo turnyras, buvo ir sėkmingų, ir nesėkmingų rungtynių. Buvo tokių, kai, pasak G. Gutermano, jau nuo trečios minutės norėdavosi, kad jos pasibaigtų. „Labai gerai teisėjavome su Feliksu Gedvilu pasaulio čempionato, kuris vyko Austrijoje ir Vengrijoje, pusfinalyje. Tada vienu įvarčiu laimėjo šeimininkės vengrės. Praktiškai be klaidų teisėjavome. Tarptautinė federacija net atsiprašė, kad negali skirti teisėjauti mūsų finale, nes dirbome pusfinalyje. Paskui filmą vengrai sukūrė, nes labai patenkinti buvo – čempionatas Vengrijoje, laimi šeimininkai, teisėjaujama be klaidų... Vienu švilpuku viską buvo galima sugadinti“, – prisimena ilgametis rankinio arbitras.

Paskutinės oficialios varžybos G. Gutermanui buvo 1997 m. pasaulio čempionatas Japonijoje. Lietuvos čempionatuose, pabaigęs tarptautinę karjerą, kaip nurodyta taisyklėse, 50-ies metų, jis dar švilpė aikštėje 5–6 metus. „Lietuvoje nenustatome amžiaus ribų: jeigu išlaikai fizinio pasirengimo ir teorijos egzaminus, gali teisėjauti. Bet pabaigoje jau pačiam nesinorėjo. Labai anksti pradėjau – tiek metų, rutina pasidarė“, – atsisveikinti su teisėjo švilpuku nebuvo sunku. 
 
Iškart baigęs teisėjo karjerą, G. Gutermanas tapo Tarptautinės ir Europos rankinio federacijų komisaru. Įvertinus G. Gutermano nuopelnus, buvo padaryta taisyklės išimtis, nes įprasta praktika – metų pertrauka po teisėjo karjeros pabaigos.
 
Pamaina auga

Pasak pagarbą ir pripažinimą tarptautinėje arenoje pelniusio teisėjo, kuris nuo 2007 m. – ir Lietuvos rankinio teisėjų asociacijos prezidentas, šiandienių Lietuvos rankinio teisėjų lygis – labai aukštas.
 
„Turime keturias tarptautines poras. Mūsų elitiniai teisėjai Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis teisėjavo gal ir už mane daugiau. Tai labai stipri pora, mano nuomone, jie turėjo būti jau dvejose olimpinėse žaidynėse, bet vis kas nors pakiša koją – tam reikia užtarimą gauti. Mano laiku Tarptautinėje federacijoje nepajudinamas autoritetas buvo Janis Grinbergas, o dabar tarptautinėse federacijose mes neturime, kas užstoja. Tokią moterų porą kaip Aušra Žalienė ir Viktorija Kijauskaitė irgi ne kiekviena šalis turi. Visą laiką mes turime gerų teisėjų. Vienu metu net penkias tarptautines poras turėjome – net tokios šalys, kaip Prancūzija, Norvegija, tiek nelabai turi. Lietuvai tai itin daug. Latviai turi dvi, estai – vieną porą. Turime ir jaunų gabių žmonių, gimusių 1999–2001 metais. Jie taip pat gali tapti gerais teisėjais. Jaunimo interesas yra – mato, kad tai prestižas“, – Lietuvos rankinio teisėjais patenkintas asociacijos prezidentas. 
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
LKF rėmėjų gretas papildė nauja įmonė
2017 12 13
Rėmėjas
Įvairaus amžiaus krepšinio rinktinių aprangas gaminanti įmonė nuo šiol prisidės ir prie kitų LKF vykdomų projektų.
"Vyčio" treneris kepa ir tortus
2017 12 13
NKL
Romano Brazdauskio talentai krepšinio aikštele neapsiriboja. Šiuo metu trenerio darbą dirbantis buvęs krepšininkas – didelis kulinarijos entuziastas.
MKL čempionate - intriguojanti dvikova
2017 12 13
MKL
Vilniuje krepšinio mėgėjai išvys šiurpuliukus keliantį komandų pristatymą ir visame pasaulyje pripažintos šokių grupės „ReD Foxes“ atstovių pasirodymus.
 
V. Borovskis lieka "Trakų" gretose
2017 12 12
A lyga
Pratęsti sutartį buvo vienas lengvesnių sprendimų mano karjeroje“, – sakė Valdemaras Borovskis.
LFF atsiribojo nuo nuteisto prezidento
2017 12 12
Bausmė
Šiaulių apskrities futbolo federacijos prezidento Gintaro Radavičiaus atstovavimas LFF Vykdomajame komitete buvo sustabdytas dėl teistumo.
A. Skerla palieka Vilniaus "Žalgirį"
2017 12 12
A lyga
„Kad ir kas dirbtų „Žalgiryje“, kartelė jiems užkelta labai aukštai. Čia nėra antros vietos, tik pirma", - atsisveikindamas kalbėjo Andrius Skerla.
Koja kojon – nuo paauglystės
2017 12 05
Žvilgsnis
Nuo paauglystės drauge: lengvatlečiai Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius metų sportininkų titulus skirtų vienas kitam.
Lietuviams neatsirado lygių pasaulyje
2017 12 05
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos sportininkai Mindaugas Bilius ir Donatas Dundzys dominavo Portugalijoje vykstančių IWAS pasaulio žaidynių rutulio stūmimo sektoriuje.
Sezono uždaryme – prizai ir gera nuotaika
2017 12 04
Iškilmės
Tradiciniame Lengvosios atletikos asociacijos sezono uždarymo vakare apibendrinti 2017-ieji ir pažvelgta į 2018-uosius.
 
Vietoj raketės į rankas ims keptuvę
2017 12 08
Iššūkis
Paklaustas, kokių savybių reikia norint tapti sportininku, tenisininkas Lukas Mugevičius pirmiausiai akcentuoja ne fizinius, o psichologinius duomenis.
Europos senjorų teniso elitas kovos Vilniuje
2017 12 08
Turnyras
Garsus krepšinio treneris Jonas Kazlauskas, buvęs Latvijos premjeras Ivaras Godmanis. Tai tik du žinomi teniso mėgėjai, bandę jėgas turnyre Vilniuje.
Lietuviai ir estai kovos Šiauliuose
2017 12 05
Daviso taurė
Daviso taurės turnyro mačui su Estijos rinktine lietuviai pasirinko Šiaulių teniso mokyklą. Varžybos pirmą kartą vyks pagal naują formatą.
Vilniuje - tarptautinis sambo turnyras
2017 12 13
Sambo
Į Vilnių šeštadienį atvyks geriausi jaunieji Lietuvos ir kaimyninių šalių imtynininkai, kurie varžysis dr. Pranciškaus Eigmino vardo sambo turnyre.
Nauja jėga graplingo pasaulyje auga pajūryje
2017 12 12
Graplingo imtynės
Klaipėda iki šiol garsėjo Kovos menų namų auklėtinių pergalėmis. R.Zeniauskas įsitikinęs, kad “Liūtams” uostamiestyje vietos užteks.
Lietuviams - trys pasaulio čempionų titulai
2017 12 10
Karatė
Lietuvos karatė kovotojų laimikis Kiokušin pasaulio sąjungos (KWU) pasaulio čempionate: 3 aukso, 2 sidabro ir 5 bronzos medaliai.
 
Geriausi - S. Krupeckaitė ir G. Bagdonas
2017 12 12
Geriausieji
Metų dviratininke antrą kartą iš eilės tapo Simona Krupeckaitė, o vyrų gretose geriausiu išrinktas trečdalį visų balsų surinkęs Gediminas Bagdonas.
Čilėje – skambiausia karjeros pergalė
2017 12 11
Trekas
Lietuvos dviratininkas Vasilijus Lendelis, palikęs už nugaros du pasaulio čempionus, triumfavo treko planetos tautės etapo Santjage sprinto lenktynėse.
Čilės ligoninėje neprarado geros nuotaikos
2017 12 10
Trekas
Treke kepinant karščiui S.Krupeckaitė pasaulio taurės etape Čilėje iškovojo 5-ąją vietą sprinte, o O.Baleišytė pateko į griūtį ir atsidūrė ligoninėje.
Rankinio šeimoje – skaudi netektis
2017 12 12
Netektis
Praėjusią naktį kovą su sunkia liga pralaimėjo ir anapilin iškeliavo Alytaus rankinio patriarchas Jonas Jonuška.
Rankinio lygoje – svečių pergalės
2017 12 09
Lietuvos lyga
Varėnoje šeimininkus įveikė SM „Dubysos-Gubernijos“ rankininkai, o „Utenoje“ pergale džiaugėsi HC „Vilnius“.
Įsibėgėję kauniečiai parklupdė ir čempionus
2017 12 06
Lietuvos lyga
Lietuvosrankinio lyderių akistatoje Klaipėdoje „Granitas-Karys“ parklupdė „Dragūną“. Kauniečiai vieninteliai šį sezoną dar nepatyrė pralaimėjimo kartėlio.
 
Dėl taurės kovos Raseiniuose
2017 12 13
Taurė
Savaitgalį Raseiniuose susigrums 4 stipriausios Lietuvos tinklinio ekipos, kurios kovos dėl LTF Didžiosios taurės.
Taurę pirmą kartą iškovojo alytiškės
2017 12 11
Taurė
Lietuvos tinklinio federacijos moterų taurė atiteko Alytaus "Prekybos-Paramos" komanda. Ji šį trofėjų iškovojo pirmą kartą klubo istorijoje.
Lietuvos tinklininkai pastebimi svetur
2017 12 07
Legionieriai
Galingomis atakomis pasižymintis tinklininkas Andžejus Savostenokas Prancūzijoje pasigenda lyderio vaidmens.
"TopGear" skelbia meta automobilio rinkimus
2017 12 13
Rinkimai
Metų automobilio rinkimuose dalyvaus ir vos keliolika tūkstančių kainuojantys miesto automobiliukai, ir dešimt kartų brangesni galiūnai.
Nematomi Dakaro spąstai - hipoksija
2017 12 13
Dakaras
"Nuolatinis galvos skausmas tapo kone normalia būsena“, – pasakoja „General Financing team Pitlane“ komandos šturmanas Sebastianas Rozwadowskis.
Žiemos taurė prasidės Vilniuje
2017 12 13
Kartingai
Žiemos lenktynės yra ir puiki vairavimo technikos mokykla visiems lenktynininkams, mat ant šalto asfalto kartingai važiuoja nestabiliai.
 
Likimą lems mačas su Ukraina
2017 12 13
Ledo ritulys
Lietuvos U20 ledo ritulininkai pralaimėjo ir lenkams, o dėl vietos išsaugojimo IB divizione kovos su Ukrainos bendraamžiais.
Lietuviai prieš italus suklupo po pratęsimo
2017 12 12
Ledo ritulys
Lietuvos U-20 rinktinė 1:2 (0:0, 1:0, 0:1, 0:1) nusileido Italijos U-20 rinktinei ir tapo paskutine IB diviziono komanda.
Lietuviams - pagrindinių varžovų iššūkis
2017 12 12
Ledo ritulys
Varžovo apžvalga: Lietuvos U20 ledo ritulininkų varžovų iš Italijos lyderiai, stipriosios pusės ir praeities dvikovos.
Įspūdingas startas: auksas ir bronza
2017 12 13
Plaukimas
Lietuvos plaukikai galingai pradėjo Europos čempionatą: Rūta Meilutytė iškovojo auksą, šalies rekordą pasiekęs Danas Rapšys – bronzą.
Lietuvos čempionate - kelmiškių pergalės
2017 12 13
Lietuvos čempionatas
Lietuvos tinklinio čempionate lyderės poziciją išsaugojo "Sūduva", o dvi pergales iš eilės pasiekė "Etovio" komanda.
Dėl medalių kovos R. Meilutytė ir D. Rapšys
2017 12 13
Plaukimas
Lietuvių startai Europos plaukimo čempionate: R.Meilutytė ir D.Rapšys kovos dėl medalių, kitiems sėkmė nesišypsojo.
 
Iškilioms asmenybėms - pagerbimas Kaune
2017 12 13
Pagerbimas
Jubiliačių pasveikinti ir perduoti garbingus apdovanojimus atvyko gausus būrys buvusių bendražygių ir įvairių organizacijų atstovų.
Boksininko galimybes vertino mokslininkai
2017 12 13
Technologijos
Profesionalo keliu pasukęs Europos bokso čempionas Eimantas Stanionis, grįžęs į Lietuvą iš JAV, patraukė į LSU, kur pateko į mokslininkų rankas (VIDEO).
Sporto žurnalistai pagerbė metų laureatus
2017 12 12
Apdovanojimai
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremonijoje apdovanoti sporto žurnalistai, sportininkai ir organizacijos.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas