Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2017 m. spalio 9 d. 14:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpietis ugdo olimpiečius

Pabradėje lengvaatlečius į meistriškumo aukštumas vedantis Lietuvos ėjikų rinktinės treneris V.Meškauskas įsitikinęs, kad sekasi tiems, kurie dirba.

V.Meškauskas su pajėgiausiais savo auklėtiniais.
V.Meškauskas su pajėgiausiais savo auklėtiniais.
   
Šiemet pasaulio čempionate Londone Lietuvai atstovavo trys Švenčionių rajono Pabradės ėjikai – seserys dvynės Živilė ir Monika Vaiciukevičiūtės bei Arturas Mastianica, o kitąmet dalyvauti Europos lengvosios atletikos čempionate Berlyne normatyvą įvykdė ir Genadijus Kozlovskis.
 
Šių sportininkų treneris – šešis kartus šalies čempionas (1991–1994 m.), Barselonos olimpinių žaidynių dalyvis Viktoras Meškauskas. Jo 1991-aisiais Druskininkuose pasiektas 30 km distancijos Lietuvos ėjimo rekordas (2 val. 9 min. 5 sek.) iki šiol nėra pagerintas. 

Lengvosios atletikos federacijos viceprezidentė ir generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva giria šį sportinio ėjimo puoselėtoją – darbštų, motyvuotą trenerį, kuriam rūpi ne tik auklėtinių rezultatai, bet ir jų ateitis baigus sportinę karjerą. 

46 metų Lietuvos sportinio ėjimo suaugusiųjų rinktinės treneris vieną savo svajonę jau įgyvendino: du jo auklėtiniai – Ž.Vaiciukevičiūtė ir A.Mastianica dalyvavo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.  

Ar galima sakyti, kad Pabradė – ėjikų miestas?
– paklausėme V.Meškausko. 
Čia kultivuojamos ir kitos sporto šakos: futbolas, krepšinis, boksas, lengvoji atletika. Tačiau nedidelėje, vos 5,8 tūkst. gyventojų turinčioje Pabradėje ėjikai tikrai gerai žinomi. Kai dar pats aktyviai sportavau, kartelę pakėliau aukštai. Gal kitiems keistai atrodo, bet mums normalu su savo mokiniais per treniruotes kalbėti apie olimpines žaidynes, pasaulio ir Europos čempionatus.  

Prisimink tuos laikus, kai pats aktyviai sportavai, tapai olimpiečiu.
Gimiau ir augau Pabradėje. Sportiniu ėjimu mane sudomino treneris Juzefas Romankovas, kuris, baigęs tuometį P.Lesgafto kūno kultūros institutą, atvažiavo dirbti į Pabradę. Mokykloje jis prikalbino lankyti treniruotes ketveriais metais už mane vyresnį brolį Edvardą. Ėjimu susižavėjo dar vienas mano brolis, dvejais metais vyresnis Alikas. Jie važinėjo į treniruočių stovyklas, varžybas, dalydavosi savo įspūdžiais ir man, vienuolikmečiui, įžiebė smalsumo ugnelę. Vėliau broliai pasitraukė iš sportinio ėjimo, o aš likau. 
 
Mano gyvenime dar buvo ir futbolas, bet dėl trenerio J.Romankovo charizmos, gerų santykių su auklėtiniais nenorėjau skirtis su ėjimu. Mokykloje gerai sekėsi tikslieji mokslai, dalyvaudavau Švenčionių rajono matematikos, chemijos, fizikos olimpiadose, tapdavau prizininku.  

Baigęs vidurinę mokyklą įstojau studijuoti ekonomikos į Vilniaus universitetą. Ir toliau aktyviai sportavau, patekau į SSRS jaunimo rinktinę, 1988-aisiais per Europos jaunimo čempionatą 10 km distancijoje užėmiau šeštą vietą. Dalyvavau Barselonos olimpinėse žaidynėse, 1993 m. pasaulio čempionate Štutgarte, 1994 m. Europos čempionate Helsinkyje. 
 
Sportą su mokslu derinti buvo sunku, todėl priėmiau kvailą sprendimą – mečiau Vilniaus universitetą. Vėliau įstojau į Vilniaus pedagoginį universitetą, kurį baigiau 2001-aisiais. Tais pačiais metais nutrūko mano sportinė karjera. 
 
Kaip vertini savo pasirodymą Barselonoje, kurioje tarp 20 km distancijos ėjikų likai 26-tas. 
Pasirodymą vertinu blogai. Man tada buvo 21-eri, tikėjausi dalyvauti bent dar vienose olimpinėse žaidynėse, bet antro karto nebuvo. Barselonoje padariau viską, ką galėjau, patekimas į olimpines žaidynes buvo pats svariausias laimėjimas. 
 
Dar 1991 m. per varžybas Alytuje 20 km įveikiau per 1 val. 21 min. 44 sek., o olimpiniais metais pasiekiau 1 val. 22 min. rezultatą. Tačiau Barselonoje nuotolį įveikiau net 10 min. lėčiau nei asmeninis rekordas. Į olimpines žaidynes vyko 12 lengvaatlečių ir vos vienas treneris. Nebuvo galimybių išvykti į treniruočių stovyklą Ispanijoje, pajusti tenykštes sąlygas, geriau aklimatizuotis. 
 
Dabar, kai dirbu treneriu, savo mokiniams sakau, kad iškovoti teisę dalyvauti olimpinėse žaidynėse – tai svajonės išsipildymas, nes ne kiekvienam sportininkui pavyksta pelnyti kelialapį į olimpiadą.  Kada pradėjai trenerio karjerą?
Apie trenerio darbą negalvojau, buvau įsitikinęs, kad sporto man bus per daug. Bet gyvenimas taip susiklostė, kad juo tapau, o dabar neįsivaizduoju, kaip galėčiau dirbti ekonomistu. Dar studijuodamas ketvirtame kurse pradėjau dirbti Vilniaus sporto mokykloje ir Pabradės vidurinėje mokykloje. 
 
Vilniuje padirbęs metus norėjau gauti daugiau valandų, bet negavau. Švenčioniškiai pasiūlė grįžti į gimtinę – ir įsidarbinau Švenčionių rajono papildomo ugdymo centre. Tik pradėjęs dirbti 2001-aisiais įkūriau Pabradės sportinio ėjimo klubą. Kasmet daugybę vaikų stengdavausi išvežti į treniruočių stovyklas Palangoje, varžybas užsienyje, nupirkti aprangas. 
 
Dabar dirbu Švenčionių sporto centre ir treniruoju tik ėjikus. Būtų galima ugdyti ir maratonininkus, ilgųjų nuotolių bėgikus, bet nenoriu blaškytis. Kasmet rugsėjo mėnesį vaikštau po mokyklas ir išsirenku po 10–15 vaikų. Kai per metus iš naujokų pasilieka tik keli – vėl einu per mokyklas. 
 
Jau per pirmąsias pratybas vaikams sakau, kad jeigu jiems nepatinka sportinis ėjimas, tegul nelanko treniruočių ir nevargsta. Mano kredo – jeigu atlieki darbą, tai jį reikia daryti gerai, nes sekasi tiems, kurie dirba. 
Tavo auklėtiniams šie metai labai sėkmingi: Ž.Vaiciukevičiūtė laimėjo Europos jaunimo iki 23 m. čempionato bronzos medalį, trys sportininkai dalyvavo pasaulio čempionate.
 
Tikiuosi dar sėkmingesnių metų. Geriausi mokiniai – vos ne mano darbo pradžios vaikai. Visus užsiauginu nuo mažumės. Kai su žmona Jurgita, irgi buvusia ėjike, baigusia Lietuvos sporto universitetą, dirbome kūno kultūros mokytojais vidurinėje mokykloje (dabar – „Ryto“ gimnazija), suradome seseris dvynes Živilę ir Moniką Vaiciukevičiūtes. Jos tuo pat metu dar lankė futbolą, bet netrukus apsisprendė pasirinkti sportinį ėjimą. Abi jos – puikios ėjikės, turi didelį potencialą, kurį reikia išnaudoti: Živilės asmeninis rekordas, pasiektas per pasaulio čempionatą Londone, – 1 val. 31 min. 23 sek. (Lietuvos jaunimo iki 23 m. rekordas), o Monikos – 1 val. 32 min. 40 sek. 
 
Monikos rezultatai nėra stabilūs, todėl ieškome priežasčių, aiškinamės. Kai Živilės paklausiau, ką jai davė Europos jaunimo čempionato bronzos medalis, išgirdau tokį atsakymą: didelį pasitikėjimą ir tikėjimą, kad viską galima pasiekti. 
 
Labai išgyvenau, kad per šių metų pasaulio čempionatą po 35 km iš 50 km distancijos varžybų pasitraukė A.Mastianica. Jis buvo gerai pasirengęs, tačiau mėšlungis sutraukė koją.  
 
Džiaugiuosi, kad mums padeda Švenčionių rajono savivaldybė, sportą supranta ir palaiko meras Rimantas Klipčius, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos lengvosios atletikos federacija, pagrindinė rėmėja kvėpavimo slaugos įrangos ir priemonių lyderė Europoje „Intersurgical“, vadovaujama generalinio direktoriaus Sigito Žvirblio.  
 
Kiek ėjikų vienija Pabradės sportinio ėjimo klubas?
Apie 30. Nuo pačių mažiausių, kuriems 7–8 metai, iki suaugusiųjų. Klube esu vienintelis treneris, todėl gerai būtų dar vienas etatas. Dabar, kai grupėje treniruojasi keturi didelio meistriškumo ėjikai, jiems per metus rengiamos keturios arba penkios treniruočių stovyklos, į kurias su jais reikia kartu važiuoti. Kai išvykstu, treniruotes perduodu savo žmonai Jurgitai, kuri dabar dirba Vilniuje ir turi savo grožio saloną. Jai talkina sportinę karjerą baigusi, dabar Vilniaus rajono visuomenės sveikatos centre dirbanti Inga Mastianica – ėjiko A.Mastianicos sesuo.
 
Stengiuosi, kad mano auklėtiniai baigtų aukštąsias mokyklas. Diplomus jau turi G.Kozlovskis, dirbantis Pabradės „Ryto“ gimnazijoje kūno kultūros mokytoju, Arturas ir Inga Mastianicos. Monika Vaiciukevičiūtė studijuoja Klaipėdos universitete, o jos sesuo Živilė – Lietuvos edukologijos universitete. 

Kiekvieną savaitę po du tris kartus važinėju į Vilnių ir Vingio parke dirbu su Živile, o savaitgaliais ji grįžta į Pabradę. Tik per treniruočių stovyklas matau Moniką, gal todėl jos rezultatai nėra stabilūs. Kai su Monika viską susidėliosime, jos rezultatai tikrai bus geresni.  

Molėtų r. Joniškio mokykloje-daugiafunkciame centre kūno kultūros mokytoju dirbantis A.Mastianica triskart per savaitę veda pamokas. Treniruojasi Pabradėje, gyvena Pavoverės kaime, esančiame 5 km nuo Pabradės.
 
Esu tos nuomonės, kad sportininkas ir treneris turi turėti vieną tikslą, o ne atskirus. Su savo auklėtiniais visada tariamės, kas ko nori, kokių tikslų jie pasirengę siekti. Su jais daug kalbame apie gyvenimą, juos rengiu tiems išbandymams, kurie lauks baigus sportinę karjerą. Gyvename kaip viena šeima. Pratybas lanko ir abi mano dukros: 13-metė Nora šiemet dukart tapo Lietuvos vaikų čempione, o 16-metė Adrija – dukart prizininke. Tikiuosi, kad kitąmet Adrija iškovos teisę dalyvauti Europos jaunių čempionate Vengrijoje. 

 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Eurolygoje – bronzinis „Žalgirio“ finišas
2018 05 20
Eurolyga
Po drama virtusios rungtynių pabaigos Kauno „Žalgiris“ įveikė Maskvos CSKA ir pirmą kartą istorijoje iškovojo trečiąją vietą Eurolygoje.
Prezidentė "Žalgiriui" linkėjo sėkmės
2018 05 20
Susitikimas
Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitikusi su Kauno "Žalgiro" krepšininkais, prisiminė Sovietmečio kovas su CSKA.
Belgrade  – „Lietuvos ryto“ triumfas
2018 05 20
Eurolyga
Visus varžovus įveikę Vilniaus „Lietuvos ryto“ krepšininkai po šešerių metų pertraukos vėl įkopė į Eurolygos jaunimo turnyro čempionų sostą (VIDEO).
 
Atsisakę trenerio, iškovojo pergalę
2018 05 20
A lyga
Nieko įsimintino prie varžovų vartų nesukūrę "Trakai" A lygos pirmenybių rungtynėse 1:0 įveikė Jonavą.
Čempionai suklupo jau pirmajame ture
2018 05 20
Mini futbolas
Alytaus „Dainavos“ pagrindinės mokyklos stadione keturiolika geriausių mažojo futbolo komandų iš visos Lietuvos sužaidė po dvi rungtynes.
„Stumbro“ talentas – kuklus, bet kovingas
2018 05 18
A lyga
Kgaogelo Sekgota'os gimtinė yra PAR Limpopo provincijoje ir būtent ten jis mokėsi žaisti futbolą. Labai dažnai tą tekdavo daryti gatvėje.
"Sportuoti galima bet kur ir bet kada"
2018 05 16
Interviu
M. Šatkus yra bėgęs lėktuvo pakilimo taku, treniravęsis ant banko pastato stogo, svajoja apie treniruotę jūra plaukiančiame kariniame laive.
Bėgime - daugiau moksleivių ir šeimų
2018 05 14
Bėgimas
Šiemet prie klasikinės pusės maratono, 10,5 km, 5 km ir 1 km distancijų starto linijos Trakuose išsirikiavo beveik 2500 bėgimo mėgėjų iš bemaž 20 šalių.
Klaipėdoje - A. Gudžiaus pergalė
2018 05 13
Disko metimas
Klaipėdos sezono atidarymo lengvosios atletikos varžybose pasaulio čempionas Andrius Gudžius diską numetė 66 m 78 cm ir užėmė pirmąją vietą.
 
"Bobų pavasario" dalyves palaikė vyrai
2018 05 14
Turnyras
Nei teniso ir padelio turnyro „Bobų pavasaris Dubingiuose 2018“ organizatoriams, nei žaidėjoms nereikėjo rūpintis prognozėmis: oras buvo tiesiog tobulas.
Moterys laimėjo, vyrai suklupo
2018 05 04
Svetur
Lietuvos paplūdimio tinklininkės pergale startavo turnyre Kambodžoje, o Turkijoje mūsų šalies vyrų duetas nepateko į aštuntfinalį.
Lietuvio ir lenko dueto triumfas
2018 05 04
Turnyras
Vienas perspektyviausių Lietuvos tenisininkų Matas Vasiliauskas tapo ITF jaunių turnyro nugalėtoju.
Penki lietuviai apgynė namų sienas
2018 05 19
Boksas
Algirdo Šociko vardo turnyre Kaune lietuviai laimėjo penkis finalus iš devynių.
Šiauliuose triumfavo "smaugliai"
2018 05 18
Graplingo imtynės
"Situacija tokia, kad yra kur tobulėti”, - apie šeimininkų pasirodymą graplingo turnyre Šiauliuose kalbėjo jo pagrindinis organizatorius M. Vaidelauskas.
Į finalus pateko 10 lietuvių
2018 05 18
Boksas
Kauno sporto halėje vykstančiame tarptautiniame Algirdo Šociko vardo turnyre baigėsi pusfinalių mūšiai.
 
Sezonas startuoja Druskininkuose
2018 05 20
MTB
Azartiškas varžybas lydės ir didžiulė MTB dviratininkų mugė: čia bus galima išbandyti pardavėjų siūlomus dviračius, gauti konsultaciją, detalių, aprangos.
Prancūzijoje - dar vienas puikus finišas
2018 05 11
Dviračiai
Evaldas Šiškevičius Prancūzijoje vykstančių daugiadienių dviračių lenktynių trečiajame etape finišavo šeštas ir pakilo į 12-ą poziciją.
Prancūzijoje lietuvis "įvažiavo" į dešimtuką
2018 05 09
Dviračiai
Prancūzijoje vykstančių daugiadienių dviračių lenktynių „4 Jours de Dunkerque" antrajame etape Evaldas Šiškevičius finišavo devintas.
Titulas sugrįžo į Kauną
2018 05 16
Moterų rankinis
LMRL pirmenybių finalo seriją 3:0 laimėjusios Kauno "ACME-Žalgiris" rankininkės po metų pertraukos susigrąžino čempionių titulą.
Auksas - vėl tose pačiose rankose
2018 05 16
LRL
LRL finalo serijos trečiosiose rungtynėse "Dragūno" rankininkai 31:27 nugalėjo "Šviesą", laimėjo seriją 3:0 ir vėl tapo šalies čempionais.
Prieš akis - istorinis šansas
2018 05 15
Atranka
Prieš 21 metus Lietuvos rankininkai namuose įveikė islandus atrankos grupėje ir pateko į Europos pirmenybes.
 
Lietuviai nusileido elito duetui
2018 05 18
Paplūdimio tinklinis
FIVB keturių žvaigždučių serijos paplūdimio teniso turnyro "Itapema World Tour" G grupėje užėmė antrąją vietą.
Lietuviai pasiekė įspūdingą pergalę
2018 05 17
Paplūdimio tinklinis
FIVB turnyre "Itapema World Tour" papludimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis įveikė kanadiečių porą ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Lietuviai pateko į prestižinį turnyrą
2018 05 16
Paplūdimio tinklinis
Antrajame atrankos rate įveikę Kanados duetą, Lietuvos paplūdimio tenisininkai A.Rumševičius ir L.Každailis pateko į pagrindines Ipatemos turnyro varžybas.
Motokroso trasoje - per 200 motociklininkų
2018 05 20
"Aleksandrijos trasa yra viena kokybiškiausių visoje šalyje, čia motociklininkai pasiekia didesnį greitį", - sako LMSF prezidentas R.Benediktavičius.
Parodoje pristato savo naują automobilį
2018 05 18
Auto
Artėjančiame Europos ralikroso čempionato etape, vyksiančiame birželio 7-10 dienomis Norvegijoje, Rokas Baciuška varžysis jau su „Audi A1“.
Pirmą kartą Lietuvoje - "Formula Junior"
2018 05 18
Lenktynės
Į lenktynes "Nemuno žiede" jau užsiregistravo 37 dalyviai iš JAV, Australijos, Naujosios Zelandijos, Vokietijos, Didžiosios Britanijos, Danijos, Švedijos.
 
Lietuvos rinktinė kovos Kazachstane
2018 05 18
Ledo ritulys
Pasaulio vyrų ledo ritulio čempionato I pakopos A grupės varžybos, kuriose debiutuos lietuviai, vyks Astanoje. Lietuvoje vyks 18-mečių turnyras.
Lietuva taikosi į net tris čempionatus
2018 05 16
Ledo ritulys
Lietuviai pretenduoja rengti kitų metų saugusiųjų, 20-mečių ir 18-mečių pasaulio ledo ritulio čempionatus.
Po metų - akistata su kaimynais
2018 05 14
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulininkai, patekę į pasaulio pirmenybių IA divizioną, jame varžysis su iš elitinio diviziono iškritusiais baltarusiais bei korėjiečiais.
Kovą dėl kelialapių tęs Vilniaus komandos
2018 05 21
Žolės riedulys
Dvi Lietuvos komandos Europos žolės riedulio taurių turnyruose sieks kelialapių į aukštesnį divizioną, dvi bandys neiškristi iš esamo.
Turnyrą pabaigė sėkminga baudinių serija
2018 05 21
Vandensvydis
„EU Nations cup 2018“ turnyre be 8 Europos komandų turnyre dalyvavo Pietų Afrikos Respublikos ir Singapūro rinktinės.
Lietuvos pilotas išbandė techniką
2018 05 20
F2
Kauno mariose vyko Lietuvos vandens formulių taurės varžybos. Jos Edgarui Riabko tapo treniruote prieš kito savaitgalio startą.
 
LTOK patvirtino finansinę ataskaitą
2018 05 18
Asamblėja
Vienintelis LTOK Generalinės asamblėjos neeilinės sesijos klausimas buvo audituotos 2017 metų LTOK finansinės ataskaitos tvirtinimas.
Eiliniame posėdyje – svarbūs klausimai
2018 05 17
Posėdis
LTOK vykdomojo komiteto posėdyje – apie premjero šūvį, apdovanojimus, projektus, Buenos Aires, olimpiečius ir jų pagalbininkus, dopingą.
Sportui – daugiau pinigų už alkoholį ir tabaką
2018 05 17
Pinigai
Liberalas S. Gentvilas pateikė pasiūlymą Sporto įstatymo projektui skirti daugiau iš akcizų surinktų mokesčių pajamų sporto projektams finansuoti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas