Marytė Marcinkevičiūtė ("Olimpinė panorama") 2017 m. spalio 9 d. 14:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Olimpietis ugdo olimpiečius

Pabradėje lengvaatlečius į meistriškumo aukštumas vedantis Lietuvos ėjikų rinktinės treneris V.Meškauskas įsitikinęs, kad sekasi tiems, kurie dirba.

V.Meškauskas su pajėgiausiais savo auklėtiniais.
V.Meškauskas su pajėgiausiais savo auklėtiniais.
   
Šiemet pasaulio čempionate Londone Lietuvai atstovavo trys Švenčionių rajono Pabradės ėjikai – seserys dvynės Živilė ir Monika Vaiciukevičiūtės bei Arturas Mastianica, o kitąmet dalyvauti Europos lengvosios atletikos čempionate Berlyne normatyvą įvykdė ir Genadijus Kozlovskis.
 
Šių sportininkų treneris – šešis kartus šalies čempionas (1991–1994 m.), Barselonos olimpinių žaidynių dalyvis Viktoras Meškauskas. Jo 1991-aisiais Druskininkuose pasiektas 30 km distancijos Lietuvos ėjimo rekordas (2 val. 9 min. 5 sek.) iki šiol nėra pagerintas. 

Lengvosios atletikos federacijos viceprezidentė ir generalinė sekretorė Nijolė Medvedeva giria šį sportinio ėjimo puoselėtoją – darbštų, motyvuotą trenerį, kuriam rūpi ne tik auklėtinių rezultatai, bet ir jų ateitis baigus sportinę karjerą. 

46 metų Lietuvos sportinio ėjimo suaugusiųjų rinktinės treneris vieną savo svajonę jau įgyvendino: du jo auklėtiniai – Ž.Vaiciukevičiūtė ir A.Mastianica dalyvavo Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse.  

Ar galima sakyti, kad Pabradė – ėjikų miestas?
– paklausėme V.Meškausko. 
Čia kultivuojamos ir kitos sporto šakos: futbolas, krepšinis, boksas, lengvoji atletika. Tačiau nedidelėje, vos 5,8 tūkst. gyventojų turinčioje Pabradėje ėjikai tikrai gerai žinomi. Kai dar pats aktyviai sportavau, kartelę pakėliau aukštai. Gal kitiems keistai atrodo, bet mums normalu su savo mokiniais per treniruotes kalbėti apie olimpines žaidynes, pasaulio ir Europos čempionatus.  

Prisimink tuos laikus, kai pats aktyviai sportavai, tapai olimpiečiu.
Gimiau ir augau Pabradėje. Sportiniu ėjimu mane sudomino treneris Juzefas Romankovas, kuris, baigęs tuometį P.Lesgafto kūno kultūros institutą, atvažiavo dirbti į Pabradę. Mokykloje jis prikalbino lankyti treniruotes ketveriais metais už mane vyresnį brolį Edvardą. Ėjimu susižavėjo dar vienas mano brolis, dvejais metais vyresnis Alikas. Jie važinėjo į treniruočių stovyklas, varžybas, dalydavosi savo įspūdžiais ir man, vienuolikmečiui, įžiebė smalsumo ugnelę. Vėliau broliai pasitraukė iš sportinio ėjimo, o aš likau. 
 
Mano gyvenime dar buvo ir futbolas, bet dėl trenerio J.Romankovo charizmos, gerų santykių su auklėtiniais nenorėjau skirtis su ėjimu. Mokykloje gerai sekėsi tikslieji mokslai, dalyvaudavau Švenčionių rajono matematikos, chemijos, fizikos olimpiadose, tapdavau prizininku.  

Baigęs vidurinę mokyklą įstojau studijuoti ekonomikos į Vilniaus universitetą. Ir toliau aktyviai sportavau, patekau į SSRS jaunimo rinktinę, 1988-aisiais per Europos jaunimo čempionatą 10 km distancijoje užėmiau šeštą vietą. Dalyvavau Barselonos olimpinėse žaidynėse, 1993 m. pasaulio čempionate Štutgarte, 1994 m. Europos čempionate Helsinkyje. 
 
Sportą su mokslu derinti buvo sunku, todėl priėmiau kvailą sprendimą – mečiau Vilniaus universitetą. Vėliau įstojau į Vilniaus pedagoginį universitetą, kurį baigiau 2001-aisiais. Tais pačiais metais nutrūko mano sportinė karjera. 
 
Kaip vertini savo pasirodymą Barselonoje, kurioje tarp 20 km distancijos ėjikų likai 26-tas. 
Pasirodymą vertinu blogai. Man tada buvo 21-eri, tikėjausi dalyvauti bent dar vienose olimpinėse žaidynėse, bet antro karto nebuvo. Barselonoje padariau viską, ką galėjau, patekimas į olimpines žaidynes buvo pats svariausias laimėjimas. 
 
Dar 1991 m. per varžybas Alytuje 20 km įveikiau per 1 val. 21 min. 44 sek., o olimpiniais metais pasiekiau 1 val. 22 min. rezultatą. Tačiau Barselonoje nuotolį įveikiau net 10 min. lėčiau nei asmeninis rekordas. Į olimpines žaidynes vyko 12 lengvaatlečių ir vos vienas treneris. Nebuvo galimybių išvykti į treniruočių stovyklą Ispanijoje, pajusti tenykštes sąlygas, geriau aklimatizuotis. 
 
Dabar, kai dirbu treneriu, savo mokiniams sakau, kad iškovoti teisę dalyvauti olimpinėse žaidynėse – tai svajonės išsipildymas, nes ne kiekvienam sportininkui pavyksta pelnyti kelialapį į olimpiadą.  Kada pradėjai trenerio karjerą?
Apie trenerio darbą negalvojau, buvau įsitikinęs, kad sporto man bus per daug. Bet gyvenimas taip susiklostė, kad juo tapau, o dabar neįsivaizduoju, kaip galėčiau dirbti ekonomistu. Dar studijuodamas ketvirtame kurse pradėjau dirbti Vilniaus sporto mokykloje ir Pabradės vidurinėje mokykloje. 
 
Vilniuje padirbęs metus norėjau gauti daugiau valandų, bet negavau. Švenčioniškiai pasiūlė grįžti į gimtinę – ir įsidarbinau Švenčionių rajono papildomo ugdymo centre. Tik pradėjęs dirbti 2001-aisiais įkūriau Pabradės sportinio ėjimo klubą. Kasmet daugybę vaikų stengdavausi išvežti į treniruočių stovyklas Palangoje, varžybas užsienyje, nupirkti aprangas. 
 
Dabar dirbu Švenčionių sporto centre ir treniruoju tik ėjikus. Būtų galima ugdyti ir maratonininkus, ilgųjų nuotolių bėgikus, bet nenoriu blaškytis. Kasmet rugsėjo mėnesį vaikštau po mokyklas ir išsirenku po 10–15 vaikų. Kai per metus iš naujokų pasilieka tik keli – vėl einu per mokyklas. 
 
Jau per pirmąsias pratybas vaikams sakau, kad jeigu jiems nepatinka sportinis ėjimas, tegul nelanko treniruočių ir nevargsta. Mano kredo – jeigu atlieki darbą, tai jį reikia daryti gerai, nes sekasi tiems, kurie dirba. 
Tavo auklėtiniams šie metai labai sėkmingi: Ž.Vaiciukevičiūtė laimėjo Europos jaunimo iki 23 m. čempionato bronzos medalį, trys sportininkai dalyvavo pasaulio čempionate.
 
Tikiuosi dar sėkmingesnių metų. Geriausi mokiniai – vos ne mano darbo pradžios vaikai. Visus užsiauginu nuo mažumės. Kai su žmona Jurgita, irgi buvusia ėjike, baigusia Lietuvos sporto universitetą, dirbome kūno kultūros mokytojais vidurinėje mokykloje (dabar – „Ryto“ gimnazija), suradome seseris dvynes Živilę ir Moniką Vaiciukevičiūtes. Jos tuo pat metu dar lankė futbolą, bet netrukus apsisprendė pasirinkti sportinį ėjimą. Abi jos – puikios ėjikės, turi didelį potencialą, kurį reikia išnaudoti: Živilės asmeninis rekordas, pasiektas per pasaulio čempionatą Londone, – 1 val. 31 min. 23 sek. (Lietuvos jaunimo iki 23 m. rekordas), o Monikos – 1 val. 32 min. 40 sek. 
 
Monikos rezultatai nėra stabilūs, todėl ieškome priežasčių, aiškinamės. Kai Živilės paklausiau, ką jai davė Europos jaunimo čempionato bronzos medalis, išgirdau tokį atsakymą: didelį pasitikėjimą ir tikėjimą, kad viską galima pasiekti. 
 
Labai išgyvenau, kad per šių metų pasaulio čempionatą po 35 km iš 50 km distancijos varžybų pasitraukė A.Mastianica. Jis buvo gerai pasirengęs, tačiau mėšlungis sutraukė koją.  
 
Džiaugiuosi, kad mums padeda Švenčionių rajono savivaldybė, sportą supranta ir palaiko meras Rimantas Klipčius, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas, Lietuvos lengvosios atletikos federacija, pagrindinė rėmėja kvėpavimo slaugos įrangos ir priemonių lyderė Europoje „Intersurgical“, vadovaujama generalinio direktoriaus Sigito Žvirblio.  
 
Kiek ėjikų vienija Pabradės sportinio ėjimo klubas?
Apie 30. Nuo pačių mažiausių, kuriems 7–8 metai, iki suaugusiųjų. Klube esu vienintelis treneris, todėl gerai būtų dar vienas etatas. Dabar, kai grupėje treniruojasi keturi didelio meistriškumo ėjikai, jiems per metus rengiamos keturios arba penkios treniruočių stovyklos, į kurias su jais reikia kartu važiuoti. Kai išvykstu, treniruotes perduodu savo žmonai Jurgitai, kuri dabar dirba Vilniuje ir turi savo grožio saloną. Jai talkina sportinę karjerą baigusi, dabar Vilniaus rajono visuomenės sveikatos centre dirbanti Inga Mastianica – ėjiko A.Mastianicos sesuo.
 
Stengiuosi, kad mano auklėtiniai baigtų aukštąsias mokyklas. Diplomus jau turi G.Kozlovskis, dirbantis Pabradės „Ryto“ gimnazijoje kūno kultūros mokytoju, Arturas ir Inga Mastianicos. Monika Vaiciukevičiūtė studijuoja Klaipėdos universitete, o jos sesuo Živilė – Lietuvos edukologijos universitete. 

Kiekvieną savaitę po du tris kartus važinėju į Vilnių ir Vingio parke dirbu su Živile, o savaitgaliais ji grįžta į Pabradę. Tik per treniruočių stovyklas matau Moniką, gal todėl jos rezultatai nėra stabilūs. Kai su Monika viską susidėliosime, jos rezultatai tikrai bus geresni.  

Molėtų r. Joniškio mokykloje-daugiafunkciame centre kūno kultūros mokytoju dirbantis A.Mastianica triskart per savaitę veda pamokas. Treniruojasi Pabradėje, gyvena Pavoverės kaime, esančiame 5 km nuo Pabradės.
 
Esu tos nuomonės, kad sportininkas ir treneris turi turėti vieną tikslą, o ne atskirus. Su savo auklėtiniais visada tariamės, kas ko nori, kokių tikslų jie pasirengę siekti. Su jais daug kalbame apie gyvenimą, juos rengiu tiems išbandymams, kurie lauks baigus sportinę karjerą. Gyvename kaip viena šeima. Pratybas lanko ir abi mano dukros: 13-metė Nora šiemet dukart tapo Lietuvos vaikų čempione, o 16-metė Adrija – dukart prizininke. Tikiuosi, kad kitąmet Adrija iškovos teisę dalyvauti Europos jaunių čempionate Vengrijoje. 

 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
LKL rungtynių per FIBA langus nebus
2017 10 17
Situacija
LKL nusprendė nevykdyti „Betsafe–LKL“ čempionato rungtynių per pertrauką, skirtą tarptautinėms varžyboms, ir atliko tvarkaraščio pakeitimus.
Gerbėjams – „Lietkabelio“ staigmena
2017 10 17
Akcija
Be pralaimėjimų šį sezoną rungtyniaujantis Panevėžio „Lietkabelis“ klubo gerbėjams paruošė dar vieną siurprizą, tik šįkart – už krepšinio aikštelės ribų
Savaitės titulas – vėl į Marijampolę
2017 10 17
NKL
Antrosios NKL savaitės naudingiausias žaidėjas – „Sūduvos-Mantingos“ puolėjas Ignas Labutis.
 
Vilniaus futbolas turės naują vadą
2017 10 17
Situacija
Asociacija „Vilniaus regiono futbolo sąjunga“ (VRFS) rinks naują prezidentą. Ligšiolinis vadovas Gintautas Žemaitis nutarė atsistatydinti.
Vaikams – neeilinė galimybė
2017 10 17
Treniruotės
Bernardinų vaikų dienos centro auklėtiniai turėjo progą pasitreniruoti su šalies rinktinės strategu Edgaru Jankausku ir LFF prezidentu Tomu Danilevičiumi.
„Sūduva“ – jau per žingsnį nuo viršūnės
2017 10 17
A lyga
Vėl penkis sykius įmušusi Marijampolės „Sūduva“ pratęsė pergalingą žygį A lygoje ir kitame ture jau gali aplenkti buksuojantį Vilniaus „Žalgirį“ (VIDEO).
LLAF pasinaudojo jai suteikta gamimybe
2017 10 16
Atgarsiai
Vilniuje vykusiam Europos lengvosios atletikos kongresui-konvencijai – solidus svečių įvertinimas.
Bosai pietų pertrauką iškeitė į bėgimą
2017 10 16
Bėgimas
Antrą kartą Boso dieną vadovai pažymėjo sportiškai. Vilniuje vykusios bėgimo varžybos, specialiai skirtos įmonių vadovams ir kartu bėgančiam kolektyvui.
„Lengvajai atletikai reikia pokyčių“
2017 10 14
Kuluaruose
IAAF prezidentas dukart olimpinis čempionas Sebastianas Coe vieši Vilniuje vykstančiame Europos lengvosios atletikos kongrese.
 
R.Berankis paneigė prognozes
2017 10 17
Turnyras
„Kremliaus taurės“ turnyro pirmame rate Ričardas Berankis nugalėjo mačo favoritu laikytą Serbijos tenisininką Dušaną Lajovičių.
Teniso talentams – finansinis užnugaris
2017 10 16
Projektas
„Teniso talentų“ programoje dalyvaujantis Ričardas Berankis: „Finansinis pamatas būtinas norint siekti rezultatų“
Nuo apdovanojimų skyrė viena pergalė
2017 10 10
Tenisas
Šiaulių teniso mokyklos sportininkui M. Vasiliauskui iki medalio aštuonių stipriausių Europos šešiolikmečių tenisininkų turnyre pritrūko vienos pergalės.
Čempionate – skirtingų stilių kovotojai
2017 10 17
Kovos menai
Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusio Vilniaus sporto festivalio metu buvo surengtas pirmasis tarptautinis tradicinių kovos menų čempionatas.
Pasaulio čempionate – du medaliai Lietuvai
2017 10 16
Sambo
Novi Sade (Serbijoje) vykusiose pirmenybėse tarp stipriausių pasaulio jaunių pateko Gitana Kasparavičiūtė ir Vaiga Čečytė iš Rokiškio.
Vilniuje - geriausių imtynininkų kovos
2017 10 11
Imtynės
Vilniuje vyks tarptautinis pasaulio čempiono Rimanto Bagdono imtynių turnyras, kuris taps savotiška repeticija prieš paskutinius svarbius sezono startus.
 
Tikslas – grįžti iš Berlyno su medaliu
2017 10 17
Trekas
Rengdamiesi Europos treko čempionatui Lietuvos dviratininkai mynė pedalus ir plente, dirbo sporto salėje, treniravosi Kroatijoje ir Kaukazo aukštikalnėse.
Klubą garsina treko dviratininkų pergalės
2017 10 05
Žvilgsnis
Jau 28 metus gyvuojantis Panevėžio sporto klubas „El-Eko-Sport“ šiuo metu yra subūręs apie 80 dviratininkų. Talentų treneriai ieško visoje Lietuvoje.
Po sėkmingų finišų - šuolis reitinge
2017 10 02
Reitingas
Dviratininkė Rasa Leleivytė arptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) plento dviratininkių reitinge iš 72-os vietos pakilo į 56-ą.
Vilniečius Rusijoje pasitiko su SSRS vėliava
2017 10 16
Europos turnyrai
Du Lietuvos rankinio klubai – Kauno KTU ir Vilniaus VHC „Šviesa“ – baigė pasirodymą EHF iššūkio taurės varžybose.
Svečiai laimėjo abu dienos mačus
2017 10 14
LRL
„Vivus.lt“ rankinio lygos turo rungtynėsė Klaipėdos "Dragūnas" svečiuose 37:27 nugalėjo "Uteną", o Alytaus "Varsa-Stronglasas" Varėnoje 36:25 - "Ūlą".
Vilniaus derbyje - "Šviesos" pergalė
2017 10 12
Lietuvos čempionatas
Lietuvos rankinio lygoje trečiadienio vakarą sužaistos dvejos rungtynės, kuriose pergales iškovojo Vilniaus VHC “Šviesa” ir Kauno „Granitas – Karys“.
 
"Mūsų žaidimas buvo labai blogas"
2017 10 13
Paplūdimio tinklinis
Ievai Dumbauskaitei ir Monikai Povilaitytei nepavyko patekti į Kinijoje vykstančio FIVB "World Tour" 3 žvaigždučių turnyro ketvirtfinalį.
Lietuvės Kinijoje startavo pergalingai
2017 10 12
Paplūdimio tinklinis
Užtikrintai žaidusios Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė pateko į FIVB trijų žvaigždučių serijos turnyro "Qinzhou Open" aštuntfinalį.
Iš Latvijos parsivežė po pergalę
2017 10 09
Baltijos lyga
Tiek Raseinių "Norvelita", tiek Šiaulių "Elga-Master Idea-SM Dubysa" savaitgalį Latvijoje iškovojo po pergalę, įveikę Jėkabpilio ir Daugpilio ekipas.
Lietuvis – vėl tarp greičiausiųjų pasaulyje
2017 10 16
Kartingas
Lietuvos kartingo lenktynininkas Gustas Grinbergas sėkmingai atsisveikino su vienu karjeros etapu ir jau žvalgosi naujų iššūkių.
Į pirmąjį Dakarą - su 5000 dolerių
2017 10 13
Dakaras
Antanas Juknevičius teigia, jog su lietuvišku biudžetu Dakare patekti į 10-tuką greičiausiųjų yra tik teoriniai šansai.
Sėkmigas startas pasaulio čempionate
2017 10 13
Kartingai
Gustas Grinbergas sėkmingai startavo pasaulio kartingų čempionate, nors ir dėl iš varžovo bolido besiliejančio vandens teko važiuoti lietaus sąlygomis.
 
"Energija" išplėšė pirmą pergalę
2017 10 14
Ledo ritulys
"Energija" Elektrėnuose po pratęsimo 4:3 įveikė „Brest-2“ ir po aštuonių iš eilės nesėkmių iškovojo pirmąją pergalę Baltarusijos pirmenybėse.
Kauniečiai laimėjo ir mūšį Klaipėdoje
2017 10 14
Ledo ritulys
Audringose rungtynėse, pažymėtose muštynėmis, traumomis ir lygia kova, „Kaunas hockey“ 5:3 nugalėjo „Baltiją“ ir iškovojo trečiąją pergalę iš eilės.
Į kovas stos ant "Akropolio" ledo
2017 10 13
Ledo ritulys
Klaipėdos "Baltijos" ledo ritulininkai namų rungtynes žais prekybos centre, o jų sudėtyje užregistruoti keli žaidėjai, žaidę dar1991 metų sezone.
Rinktinėje – ilgai lauktas sugrįžimas
2017 10 17
Regbis
Rungtynėmis svečiuose su Latvija ir namie su Ukraina Lietuvos vyrų regbio rinktinė pradeda naują Europos čempionato ciklą.
Tatamį iškeitė į paplūdimio smėlį
2017 10 17
Posūkis
Tituluotos kiokušin karatė kovotojos Margarita Čiuplytė ir Diana Balsytė per 100 dienų pasirengė Lietuvos tinklinio čempionatui.
Sezono finišas: lenktynės ir apdovanojimai
2017 10 16
Buriavimas
Prestižinis „Grand Prix“ apdovanojimas atiteko keturias svarbiausias sezono pergales iškovojusiai jachtai „Raganosis“.
 
Olimpietės tapo kariuomenės savanorėmis
2017 10 16
Sprendimas
„Noriu ne tik garsinti, bet ir ginti Lietuvą,“- sako V. Žūsinaitė. „Nusprendžiau Lietuvai atstovauti ne tik sporto srityje“, - teigia I.Serapinaitė.
Iš Latvijos – su naujomis viltimis
2017 10 16
Svetur
Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacijos nariai lankėsi Latvijoje.
Grįžta „Sporto kino festivalis“
2017 10 16
Festivalis
„Sporto kino festivalyje“ Vilniuje ir Kaune – Usainas Boltas, Kanados plaukikės, Lenkijos alpinistai ir šimtamečiai lengvaatlečiai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas