Lina Daugėlaitė 2017 m. spalio 7 d. 08:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Naują kartą grūdins naujos taisyklės

Taisyklių pakeitimai, apie kuriuos neseniai paskelbė Tarptautinė imtynių federacija, suteiks imtynininkams daugiau galimybių, bet kartu ir išbandymų.

M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
LTOK nuotr.
M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
Olimpinės sporto šakos neriasi iš kailio, kad įtiktų žiūrovams, televizijoms ir Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Kitaip tariant, ieškodamos patraukliausios formos jos siekia išsaugoti savo olimpinį statusą. Todėl po kiekvienų olimpinių žaidynių ne viena jų skelbia apie vienokius ar kitokius pasikeitimus. Apie priimtus pokyčius neseniai pranešė ir Tarptautinė imtynių federacija. Kokie jie bus ir kaip tai atsilieps Lietuvos graikų-romėnų imtynininkams, LTOK žurnalas „Olimpinė panorama“ kalbasi su Lietuvos rinktinės vyriausiuoju treneriu Mindaugu Ežerskiu. 

Pradėkime nuo to, kad iki dešimties daugėja svorio kategorijų (iki šiol buvo šešios olimpinės ir dvi neolimpinės). Ką tai duos?
Varžybose galės dalyvauti daugiau sportininkų, nes visose oficialiose varžybose šaliai atstovauja tik po vieną žmogų. Tad, pavyzdžiui, jeigu mes turime du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, galime bandyti juos išskirstyti į greta esančias kategorijas. 
 
Nuo senų laikų buvo dešimt svorio kategorijų, paskui jų sumažino, konkurencija tapo labai didelė. Gerai, mes, lietuviai, turime po du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, o tokia Rusija, Iranas – po dešimt žmonių į vieną svorį. Kad duotų daugiau šansų imtynininkams, grįžtama prie dešimties kategorijų. 

Ar Lietuvai šie pokyčiai į naudą? 
Kai kuriose svorio kategorijose – taip. Pavyzdžiui, Edgaras Venckaitis ir Kristupas Šleiva yra vienos svorio kategorijos – iki 66 kg atstovai, 98 kg svorio kategorijoje turime Vilių Laurinaitį ir jaunąjį Romą Fridriką. Tad visus juos bus galima išskirstyti – vieną į didesnį svorį, kitą į mažesnį. Tik, aišku, olimpinės svorio kategorijos lieka tos pačios šešios. 
 
Su sportininkais apie šiuos pasikeitimus dar nešnekėjome – kol kas viską paliekame taip, kaip yra, nes kaip tik šį savaitgalį (rugsėjo 20–23 d.) vyks pasaulio kariškių čempionatas, kuriame dalyvauja visa mūsų rinktinė. O kadangi rinktinė jauna, lapkričio pabaigoje dar vyksime į pasaulio jaunimo iki 23 m. čempionatą. Tad pirmiausia pabaigsime sezoną, o paskui jau pradėsime galvoti apie kitą, kada ir įsigalios naujosios svorio kategorijos.

Kas imtynininkui lengviau – numesti ar prisiauginti svorio? 
Ir tas, ir tas nelengva. Vieniems svoris neauga iš viso, kiti sunkiai meta – reikia žiūrėti pagal žmogų. Manau, lengviau prisiauginti svorio, tik tas svoris turi būti ne riebalų sąskaita, o raumenų. 

Svorio kategorijų padaugėjo, bet olimpinės liko tos pačios šešios. Vadinasi, olimpinė atranka bus dar aršesnė? 
Taip, žinoma. Dar viena bloga naujiena, kad iki šiol visose olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje būdavo po 18–19 imtynininkų. Neseniai, prieš du mėnesius, sužinojome, kad jų skaičius sumažintas iki 16. Taigi dabar bus po 16 kiekvienos svorio kategorijos imtynininkų, tai reiškia, kad atimamos trys vietos. Todėl atranka bus nežmoniška, bus sunku, bet tam ir ruošiamės. Olimpinė atranka prasidės iki žaidynių likus metams – 2019 m. pasaulio čempionate vyks pagrindinė atranka, o 2020 m. bus dar keli atrankos turnyrai. Šaliai olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje gali atstovauti tik vienas sportininkas. 


 
Kitas pakeitimas, kad varžybos nuo kitų metų vyks dvi dienas. Ką tai reiškia imtynininkui? 
Tai viską sunkina. Logiškai galvojant, atrodo, kad dvi dienos turėtų palengvinti varžybas, nes dabar per vieną dieną būna ir šešios kovos. Per penktą ar šeštą kovą sportininkas būna labai pavargęs, sunku kažko iš jo reikalauti. Tad galvojant apie tai, nauja tvarka gal ir nieko. Bet blogumas tas, kad abi dienas teks svertis. Pasisvėrus pirmą dieną reikės imtyniauti, o kitą rytą ir vėl svertis. Tai kelia nerimą – bus sunku. Kai svėrimas numatytas ryte, gal vakare reikės pabėgioti ar anksti atsikėlus svorį mesti? Dviprasmiška situacija: dvi dienos gal ir neblogai, bet abu rytus svarstyklės – blogai. Dabar sportininkas sveriamas vieną kartą varžybų išvakarėse – kitą dieną jis gali sverti kiek nori. Tad sportininkas, numetęs 5–6 kg, per naktį spėja kažkiek atsigauti. Pagal naujas taisykles svėrimas vyks bemaž prieš varžybas – tas man labai nepatinka. Tai paprasčiausias organizmo alinimas. 

Dar vienas niuansas – per varžybas grįžtama prie veiksmų parteryje. 
Bus taip pat, kaip buvo per Rio olimpines žaidynes. Jeigu imtynininkas pasyvus, jį stato į parterį. Bus galima atlikti daugiau veiksmų. Po Rio žaidynių buvo padarę tik stovėseną, todėl jaunių varžybose dar tų veiksmų yra, bet suaugę imtynininkai yra patyrę, išmokę gynybos, kontratakuoti, todėl veiksmų stovėsenoje labai mažai. Sugrįžus į parterį bus daugiau veiksmų, bus gražesnės imtynės. Sprendimas pabandyti vieną sezoną be parterio nieko gero nedavė suaugusiųjų imtynėms, dėl to grąžino senąją tvarką. 
 
Teisėjavimas – ar čia kas nors keičiasi? 
Niekas per daug nesikeičia. Norėtųsi, kad teisėjai būtų objektyvesni, truputį sąžiningesni. Bet ant imtynių kilimo teisėjauja žmogus, o ne sekundometras, todėl subjektyvumo yra. Vienam atrodo vienaip, kitam – kitaip. Norėtųsi palinkėti daugiau profesionalumo. Yra tikrai gerų teisėjų, bet yra ir tokių, kurių sprendimai sukelia smarkių abejonių. 

Po Rio žaidynių sportinę karjerą baigė abu olimpiniai prizininkai – Mindaugas Mizgaitis ir Aleksandras Kazakevičius, rinktinė smarkiai atsinaujino.
Normalu, kiekvienas pasirenka savo kelią. Dalyvauti varžybose yra lengviausia – labai sunku joms ruoštis. Tad sportininkai dėl vienokių ar kitokių priežasčių, gal dėl motyvacijos stokos nusprendė pasitraukti. Gal norėtųsi, kad jie tą būtų padarę vėliau (pavyzdžiui, aš pasitraukiau būdamas 35-erių) – dar būtų truputį pasportavę, palaikę meistriškumą, tada nebūtų tokios skausmingos kartų kartos. Bet jie taip nusprendė. Iš vyresniųjų beliko vienas E.Venckaitis. 

Ko galime tikėtis iš jaunimo? Ar jie sugebės pelnyti kelialapius į Tokiją, ar Japonijos sostinėje jie jau bus pajėgūs kovoti dėl prizinių vietų? 
Gal ne visi, bet tikimės, kad kokie du trys sportininkai tikrai bus pajėgūs kovoti dėl aukščiausių vietų, t.y. dėl aštuntuko. Manau, Tokijuje galime tikėtis visos rinktinės. Tai tikrai motyvuota, stipri rinktinė. Manau, tas pats E.Venckaitis iki Tokijo dar sportuos. Suaugusiųjų imtynėms jau turėtų subręsti V.Laurinaitis, pasaulio jaunimo čempionas, R.Fridrikas, pasaulio jaunimo čempionato prizininkas, mūsų jaunosios žvaigždės – Mantas Knystautas, kuris kiekvienose jaunimo varžybose laimi medalių, pasaulio vicečempionas K.Šleiva. Dabar mes esame nusitaikę praktiškai į visas šešias olimpines svorio kategorijas.

E.Venckaičiui Rio olimpinės žaidynės susiklostė toli gražu ne taip, kaip jis tikėjosi. Ar jis dar turi noro ir motyvacijos sportuoti iki Tokijo?
Motyvacijos jam niekada netrūko. Jis tikras kovotojas, jeigu išeina ant kilimo – atsiduoda maksimaliai. Be to, Edgaras nori kovoti. Jis yra tapęs pasaulio pirmenybių prizininku, bet nori olimpinio medalio. Motyvacijos šiam sportininkui tikrai netrūks, tik kad sveikata atlaikytų.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
L. Westermannas sugrįžta į Kauno „Žalgirį“
2018 09 24
Sugrįžimas
Į Kauną po sezono pertraukos sugrįžta prancūzas Leo Westermannas, su kuriuo sudaryta sutartis pagal formulę „1+1“.
Sezoną pradėjo dar šeši LKL klubai
2018 09 23
LKL
LKL pirmojo turo rungtynėse pergales iškovojo Vilniaus "Ryto", Klaipėdos "Neptūno" ir Prienų "Skycop" komandos.
"Rytas" atsisveikino su įžaidėju
2018 09 23
Legionierius
Abipusiu sutarimu nutraukta Matto Farrello ir Vilniaus "Ryto" krepšinio klubo sutartis.
 
Į rungtynes - traktoriais ir kombainais
2018 09 24
LFF taurė
Daugiau nei 50-yje LFF taurės finalų stebėjęs futbolo istorikas - apie lietuvių mūšius su sovietų kariais ir žiūrovus medžiuose.
L. Spalvis - vėl ant operacinės stalo
2018 09 23
Trauma
Kaip skelbia „Kaiserlautern“ klubo interneto svetainė, Lietuvos futbolininkui Lukui Spalviui penktadienį buvo atlikta artroskopinė kelio operacija.
Lenktynėse dėl aukso – dar didesnė intriga
2018 09 21
A lyga
"Žalgirio" futbolininkai Vilniuje 1:0 įveikė šalies čempionę Marijampolės "Sūduvą" ir atsilieka nuo lyderės jau tik 2 taškais.
„Lietuvio potencialas – milžiniškas“
2018 09 21
Talentas
Buvęs garsus bėgikas, Latvijos lengvosos atletkos federacijos generalinis sekretorius D.Milkevičius lietuviui bėgiku S.Bertašiui prognozuoja puikią ateitį.
Šiauliai bando neatsilikti nuo didmiesčių
2018 09 20
Bėgimas
Aktyvų gyvenimo būdą, bendruomeniškumą ir patriotiškumą puoselėjantis Saulės mūšio bėgimas pirmą kartą įtrauktas į Lietuvos bėgimo taurės kalendorių.
Latvijoje - dvi lietuvės pergalės
2018 09 17
Bėgimas
Valmieros maratone Vaida Žūsinaitė laimėjo pusės maratono ir 6 km bėgimus.
 
Lietuviai tenisininkai pasaulio reitinge
2018 09 24
Reitingas
Tenisininkė J. Eidukonytė WTA reitinge pakilo į 966-ąją vietą, R. Berankis pasaulio reitinge išliko 103-ias.
Pergalei ketvirtfinalyje jėgų neužteko
2018 09 21
Tenisas
Turnyro „Moselle Open“ ketvirtfinalyje Ričardas Berankis 6:7 (4:7), 4:6 pralaimėjo moldavui Radu Albotui.
Lietuvis parklupdė 15-ąją pasaulio raketę
2018 09 20
Tenisas
Mece vykstančiame turnyre Ričardas Berankis pateikė antrąją staigmeną. Šį kartą jis nugalėjo kylančią Graikijos žvaigždę Stefanos Tsitsipą.
Tituluočiusi kovotojai įrodė savo galybę
2018 09 22
Turnyras
Kaune surengtame bokso ir bušido turnyre „Dream Boxing & KOK World Series 2018“ Lietuvos kovotojai šventė net 12 pergalių iš 14 galimų.
Karjeros kryptį pasuko į narvą
2018 09 21
Kovos menai
Vienas geriausių šalies K-1 kovotojų H. Lukošiūnas pavasarį debiutavo mišrių kovos menų narve, o dabar ruošiasi ir antrai savo profesionaliai kovai narve.
Turnyras suformavo rinktinės sudėtį
2018 09 21
Boksas
Kaune vykusiame Lietuvos bokso legendos Ričardo Tamulio vardo turnyre dalyvavo sportininkai iš devynių šalių.
 
E. Šiškevičiui - 3 reitingo taškai
2018 09 23
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Pri d'Isbergues-Pas de Calais“ lietuvis Evaldas Šiškevičius finišavo 20-as.
Lietuvės komanda - dešimta
2018 09 23
Lenktynės
Pasaulio dviračių plento čempionato moterų komandų atskiro starto lenktynėse Italijos „Ale Cipollini“ ekipa, kuriai atstovauja D. Ragažinskienė, buvo 10-a.
K. Sosna laimėjo Etnos maratoną
2018 09 23
Dviračiai
Italijoje vykusių 12-ųjų kalnų dviračių kroso maratono varžybų „Etna Marathon“ nugalėtoja tapo Lietuvos dviratininkė Katažina Sosna.
Čempionato starte - įvairūs mačų scenarijai
2018 09 22
LRL
Prasidėjo naujasis LRL sezonas: trejos iš ketverių rungtynių baigėsi įtikinamomis vienų komandų pergalėmis prieš kitus, vienerios - lygiosiomis.
Sieks sugrąžinti fanus į tribūnas
2018 09 20
Rankinis
Kauno "Granito-Kario" rankinio klubo pirmininkas A. Mikučionis teigia, jog didžiausias dėmesys bus skiriamas Lietuvos čempionatui bei sirgaliams.
Supertaurėje – kauno komandų triumfas
2018 09 15
Supertaurė
Kauno „Acme-Žalgirio“ moterys ir „Granito-Kario“ vyrai iškovojo pirmuosius Lietuvos rankinio sezono trofėjus (VIDEO).
 
Debiutą vainikavo sidabro medaliai
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Puikiai pasirodę Vengrijoje Lietuvos paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas iškovojo sidabrą.
Lietuvos sportininkai iškopė į finalą
2018 08 26
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas Vengrijoje pateko į finalą.
Pratęsė pergalių seriją
2018 08 25
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai Patrikas Stankevičius ir Matas Navickas tęsia pergalingą žygį turnyre Vengrijoje.
Adrenalino lenktynėse pakako
2018 09 23
Auto
Didžiųjų finalų etikete paženklintos lenktynės Estijoje nenuvylė: tiek žiūrovams, tiek dalyviams nebuvo kada nuobodžiauti.
Revanšo keliauja į Estiją
2018 09 21
Auto
Pernu trasoje vyks paskutinysis Baltijos žiedinių lenktynių čempionato etapas, kuriame sportininkai grumsis sprinto ir ištvermės lenktynėse.
Per Kauno gatves - 150km/h greičiu
2018 09 21
Kartingas
Kauno centre jau antrą kartą bus surengtos kartingo ištvermės varžybos, vyksiančios keturias valandas.
 
Vilniaus derbis: vilkų dantys - stipresni
2018 09 22
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionato pirmajame ture „Geležinio vilkos“ ledo ritulininkai 5:3 įveikė kitą sostinės ekipą - „Hockey Punks"
Čempionato starte - čempionų pergalė
2018 09 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio pirmenybių pirmosiose rungtynės Elektrėnų „Energijos“ ledo ritulininkai namuose 5:2 susitvarkė su „Kaunas Hockey“ komanda.
"Kaunas Hockey" biudžetas - 90 tūkst. eurų
2018 09 20
Ledo ritulys
"Kaunas Hockey“ klubas pristatė atnaujintą savo sudėtį, struktūrą, valdybos narius, veiklos planą, Baltijos lygos projektą bei patvirtintą klubo biudžetą.
Paaiškėjo vandensvydžio čempionai
2018 09 24
Vandensvydis
Elektrėnuose vykusiame Lietuvos jaunių vandensvydžio čempionate 5 komandos iš Alytaus, Elektrėnų, Kauno ir Vilniaus rungėsi dėl nugalėtojų titulo.
Bėgime - profesionalų triumfas
2018 09 24
Bėgimo entuziastai ir profesionalai rinkosi Šiauliuose, kur vyko tradicinis Saulės mūšio bėgimas, šiais metais minintis ir Lietuvos šimtmetį.
Orientacininkai apgynė čempionų titulus
2018 09 24
Orientavimasis
Lietuvos orientavimosi sporto čempionate 400 orientacininkų varžėsi ilgojoje distancijoje ir išsiaiškino nugalėtojus.
 
Kačerginėje - profesijų futbolo šventė
2018 09 24
Šventė
Kačerginėje, Jono Biliūno aikštėje, rinkosi įvairių profesijų futbolo mėgėjai į tradicinę šeštąją futbolo šventę "Mano profesija".
Stadione šėlo mamos ir tėčiai
2018 09 22
Renginys
Rugsėjo mėnesio „Utenio“ futbolo fiestoje tėvai spardė kamuolį, o vaikai tapo sirgaliais.
Kiekvienas atras mėgstamą užsiėmimą
2018 09 21
Kuluaruose
Lietuvos šimtmečio proga penkerius metus vykusį Vilniaus sporto festivalį buvo nuspręsta išplėsti organizuojant kultūros parodą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas