Lina Daugėlaitė 2017 m. spalio 7 d. 08:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Naują kartą grūdins naujos taisyklės

Taisyklių pakeitimai, apie kuriuos neseniai paskelbė Tarptautinė imtynių federacija, suteiks imtynininkams daugiau galimybių, bet kartu ir išbandymų.

M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
LTOK nuotr.
M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
Olimpinės sporto šakos neriasi iš kailio, kad įtiktų žiūrovams, televizijoms ir Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Kitaip tariant, ieškodamos patraukliausios formos jos siekia išsaugoti savo olimpinį statusą. Todėl po kiekvienų olimpinių žaidynių ne viena jų skelbia apie vienokius ar kitokius pasikeitimus. Apie priimtus pokyčius neseniai pranešė ir Tarptautinė imtynių federacija. Kokie jie bus ir kaip tai atsilieps Lietuvos graikų-romėnų imtynininkams, LTOK žurnalas „Olimpinė panorama“ kalbasi su Lietuvos rinktinės vyriausiuoju treneriu Mindaugu Ežerskiu. 

Pradėkime nuo to, kad iki dešimties daugėja svorio kategorijų (iki šiol buvo šešios olimpinės ir dvi neolimpinės). Ką tai duos?
Varžybose galės dalyvauti daugiau sportininkų, nes visose oficialiose varžybose šaliai atstovauja tik po vieną žmogų. Tad, pavyzdžiui, jeigu mes turime du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, galime bandyti juos išskirstyti į greta esančias kategorijas. 
 
Nuo senų laikų buvo dešimt svorio kategorijų, paskui jų sumažino, konkurencija tapo labai didelė. Gerai, mes, lietuviai, turime po du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, o tokia Rusija, Iranas – po dešimt žmonių į vieną svorį. Kad duotų daugiau šansų imtynininkams, grįžtama prie dešimties kategorijų. 

Ar Lietuvai šie pokyčiai į naudą? 
Kai kuriose svorio kategorijose – taip. Pavyzdžiui, Edgaras Venckaitis ir Kristupas Šleiva yra vienos svorio kategorijos – iki 66 kg atstovai, 98 kg svorio kategorijoje turime Vilių Laurinaitį ir jaunąjį Romą Fridriką. Tad visus juos bus galima išskirstyti – vieną į didesnį svorį, kitą į mažesnį. Tik, aišku, olimpinės svorio kategorijos lieka tos pačios šešios. 
 
Su sportininkais apie šiuos pasikeitimus dar nešnekėjome – kol kas viską paliekame taip, kaip yra, nes kaip tik šį savaitgalį (rugsėjo 20–23 d.) vyks pasaulio kariškių čempionatas, kuriame dalyvauja visa mūsų rinktinė. O kadangi rinktinė jauna, lapkričio pabaigoje dar vyksime į pasaulio jaunimo iki 23 m. čempionatą. Tad pirmiausia pabaigsime sezoną, o paskui jau pradėsime galvoti apie kitą, kada ir įsigalios naujosios svorio kategorijos.

Kas imtynininkui lengviau – numesti ar prisiauginti svorio? 
Ir tas, ir tas nelengva. Vieniems svoris neauga iš viso, kiti sunkiai meta – reikia žiūrėti pagal žmogų. Manau, lengviau prisiauginti svorio, tik tas svoris turi būti ne riebalų sąskaita, o raumenų. 

Svorio kategorijų padaugėjo, bet olimpinės liko tos pačios šešios. Vadinasi, olimpinė atranka bus dar aršesnė? 
Taip, žinoma. Dar viena bloga naujiena, kad iki šiol visose olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje būdavo po 18–19 imtynininkų. Neseniai, prieš du mėnesius, sužinojome, kad jų skaičius sumažintas iki 16. Taigi dabar bus po 16 kiekvienos svorio kategorijos imtynininkų, tai reiškia, kad atimamos trys vietos. Todėl atranka bus nežmoniška, bus sunku, bet tam ir ruošiamės. Olimpinė atranka prasidės iki žaidynių likus metams – 2019 m. pasaulio čempionate vyks pagrindinė atranka, o 2020 m. bus dar keli atrankos turnyrai. Šaliai olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje gali atstovauti tik vienas sportininkas. 


 
Kitas pakeitimas, kad varžybos nuo kitų metų vyks dvi dienas. Ką tai reiškia imtynininkui? 
Tai viską sunkina. Logiškai galvojant, atrodo, kad dvi dienos turėtų palengvinti varžybas, nes dabar per vieną dieną būna ir šešios kovos. Per penktą ar šeštą kovą sportininkas būna labai pavargęs, sunku kažko iš jo reikalauti. Tad galvojant apie tai, nauja tvarka gal ir nieko. Bet blogumas tas, kad abi dienas teks svertis. Pasisvėrus pirmą dieną reikės imtyniauti, o kitą rytą ir vėl svertis. Tai kelia nerimą – bus sunku. Kai svėrimas numatytas ryte, gal vakare reikės pabėgioti ar anksti atsikėlus svorį mesti? Dviprasmiška situacija: dvi dienos gal ir neblogai, bet abu rytus svarstyklės – blogai. Dabar sportininkas sveriamas vieną kartą varžybų išvakarėse – kitą dieną jis gali sverti kiek nori. Tad sportininkas, numetęs 5–6 kg, per naktį spėja kažkiek atsigauti. Pagal naujas taisykles svėrimas vyks bemaž prieš varžybas – tas man labai nepatinka. Tai paprasčiausias organizmo alinimas. 

Dar vienas niuansas – per varžybas grįžtama prie veiksmų parteryje. 
Bus taip pat, kaip buvo per Rio olimpines žaidynes. Jeigu imtynininkas pasyvus, jį stato į parterį. Bus galima atlikti daugiau veiksmų. Po Rio žaidynių buvo padarę tik stovėseną, todėl jaunių varžybose dar tų veiksmų yra, bet suaugę imtynininkai yra patyrę, išmokę gynybos, kontratakuoti, todėl veiksmų stovėsenoje labai mažai. Sugrįžus į parterį bus daugiau veiksmų, bus gražesnės imtynės. Sprendimas pabandyti vieną sezoną be parterio nieko gero nedavė suaugusiųjų imtynėms, dėl to grąžino senąją tvarką. 
 
Teisėjavimas – ar čia kas nors keičiasi? 
Niekas per daug nesikeičia. Norėtųsi, kad teisėjai būtų objektyvesni, truputį sąžiningesni. Bet ant imtynių kilimo teisėjauja žmogus, o ne sekundometras, todėl subjektyvumo yra. Vienam atrodo vienaip, kitam – kitaip. Norėtųsi palinkėti daugiau profesionalumo. Yra tikrai gerų teisėjų, bet yra ir tokių, kurių sprendimai sukelia smarkių abejonių. 

Po Rio žaidynių sportinę karjerą baigė abu olimpiniai prizininkai – Mindaugas Mizgaitis ir Aleksandras Kazakevičius, rinktinė smarkiai atsinaujino.
Normalu, kiekvienas pasirenka savo kelią. Dalyvauti varžybose yra lengviausia – labai sunku joms ruoštis. Tad sportininkai dėl vienokių ar kitokių priežasčių, gal dėl motyvacijos stokos nusprendė pasitraukti. Gal norėtųsi, kad jie tą būtų padarę vėliau (pavyzdžiui, aš pasitraukiau būdamas 35-erių) – dar būtų truputį pasportavę, palaikę meistriškumą, tada nebūtų tokios skausmingos kartų kartos. Bet jie taip nusprendė. Iš vyresniųjų beliko vienas E.Venckaitis. 

Ko galime tikėtis iš jaunimo? Ar jie sugebės pelnyti kelialapius į Tokiją, ar Japonijos sostinėje jie jau bus pajėgūs kovoti dėl prizinių vietų? 
Gal ne visi, bet tikimės, kad kokie du trys sportininkai tikrai bus pajėgūs kovoti dėl aukščiausių vietų, t.y. dėl aštuntuko. Manau, Tokijuje galime tikėtis visos rinktinės. Tai tikrai motyvuota, stipri rinktinė. Manau, tas pats E.Venckaitis iki Tokijo dar sportuos. Suaugusiųjų imtynėms jau turėtų subręsti V.Laurinaitis, pasaulio jaunimo čempionas, R.Fridrikas, pasaulio jaunimo čempionato prizininkas, mūsų jaunosios žvaigždės – Mantas Knystautas, kuris kiekvienose jaunimo varžybose laimi medalių, pasaulio vicečempionas K.Šleiva. Dabar mes esame nusitaikę praktiškai į visas šešias olimpines svorio kategorijas.

E.Venckaičiui Rio olimpinės žaidynės susiklostė toli gražu ne taip, kaip jis tikėjosi. Ar jis dar turi noro ir motyvacijos sportuoti iki Tokijo?
Motyvacijos jam niekada netrūko. Jis tikras kovotojas, jeigu išeina ant kilimo – atsiduoda maksimaliai. Be to, Edgaras nori kovoti. Jis yra tapęs pasaulio pirmenybių prizininku, bet nori olimpinio medalio. Motyvacijos šiam sportininkui tikrai netrūks, tik kad sveikata atlaikytų.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Tikslas – konkretus ir aiškus
2018 06 21
WU18
Lietuvos merginų jaunių (U18) rinktinė liepos pradžioje pradės pasiruošimą Europos krepšinio čempionato B diviziono kovoms.
Į Kauną atvyks universalus gynėjas T.Walkupas
2018 06 21
LKL
Lietuvos krepšinio lygos aukso žiedus vos vakar atsiėmęs Kauno „Žalgiris“ kimba į pasiruošimo kitam sezonui darbus.
LKL apdovanojimai – ne tik už žaidimą
2018 06 20
LKL
Vilniuje nuleista 25-ojo LKL sezono uždanga. „Žalgiriui“ įteikti aukso žiedai, finalo MVP tapo B.Daviesas, penki prizai iškeliavo į Šiaulius.
 
"Trakų" gretose – belgas ir  atlantiečiai
2018 06 21
Komanda
Vidurio gynėjas iš Belgijos Kevinas Bondombe, Klaipėdos "Atlantą" palikę Edvinas Baniulis ir Dovydas Virkšas pasirašė sutartis su"Trakų" klubu.
"Trakų" vartininkas - puolėjo vaidmenyje
2018 06 21
Debiutas
Timofejus Šeremeta "Trakų B" ir "Žalgirio B" dvikovoje debiutavo puolėjo vaidmenyje.
V. Slivka: „Sezonas buvo dviprasmiškas“
2018 06 21
Rinktinė
Lietuvos rinktinės saugas Vykintas Slivka du mėnesius gydėsi traumą, bet dabar jaučiasi atsigavęs.
Vilniuje karaliavo bėgančios moterys
2018 06 17
Bėgimas
Dalyvauti išskirtinai moterims skirtame „Moterų bėgime“ pasiryžo per 1600 dalyvių iš įvairių Lietuvos miestų ir net iš Prancūzijos.
Lietuviai – Baltijos šalių čempionai
2018 06 16
Lengvoji atletika
Baltijos šalių čempionate po pirmos varžybų dienos buvę treti lietuviai laimėjo penkias rungtis, iškovojo 272 taškus pranoko latvius bei estus.
Uogrėje krito dar vienas Lietuvos rekordas
2018 06 16
Lengvoji atletika
Baltijos šalių lengvosios atletikos čempionato akcentais tapo ne tik S.Bertašiaus bėgimas, bet ir ietininkų L.Jasiūnaitės bei E.Matusevičiaus pasirodymai.
 
Finale nusileido favoritams
2018 06 17
Finalas
Turnyre Kazachstane L. Grigelio ir ukrainičio V. Manafovo duetas finale nusileido vokiečiams K. Krawietzui ir A. Miesui.
Finale - lietuvio ir latvio akistata
2018 06 15
Tenisas
Tarptautinio TE „Riga Open“ jaunių turnyro finale susitiks lietuvis Ainius Sabaliauskas ir latvis Teodoras Liepinis.
Tradicinio turnyro dalyvius lepino orai
2018 06 07
Turnyras
Tradiciniame LSD "Žalgiris" Vilniuje rengiamame teniso turnyre netrūko atkaklių kovų, palankaus oro ir geros nuotaikos.
Lietuvis užkopė ant nugalėtojų pakylos
2018 06 18
Čempionatas
Simono Viliulio bronza - pirmas imtynių istorijoje lietuvių iškovotas medalis Europos moksleivių čempionatuose.
Garsūs Lietuvos boksininkai taps treneriais
2018 06 18
Treniruotės
Kaune viešas bokso treniruotes ves ir Lietuvos rinktinės boksininkai bei bušido žvaigždė.
E. Stanionis išliko nenugalėtas
2018 06 17
Boksas
JAV profesionalų bokso ringe lietuvis E. Stanionis jau trečiajame raunde techniniu nokautu įveikė 27 metų Meksikos boksininką Ericą Martinezą.
 
„Trenerio darbas – mano pašaukimas“
2018 06 21
Jubiliejus
Legendinis dviračių treko treneris Narsutis Dumbauskas – apie auksines mokinių pergales, baudų sistemą, psichologijos svarbą.
Gargžduose karūnuos naujus čempionus
2018 06 20
Čempionatas
Birželio 22-24 dienomis geriausi šalies dviratininkai kovos dėl Lietuvos čempionato medalių ir čempionų marškinėlių.
Dviračių maratone - favoritų pergalės
2018 06 18
Maratonas
Sekmadienio karštis neišgąsdino rekordiškai gausaus "Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės" etapo Vilniuje dalyvių būrio.
Paaiškėjo Lietuvos rankininkių varžovės
2018 06 19
Pasaulio čempionatas
Glazgo mieste buvo ištraukti 2019 metų pasaulio moterų rankinio čempionato atrankos burtai.
Lemtingo žingsnio žengti nepavyko
2018 06 13
Rankinis
Reikjavike Lietuvos rankinio rinktinė nusileido islandams 31:34 ir neiškovojo kelialapio į pasaulio pirmenybes.
Trečiadienį - lemiamas mūšis Reikjavike
2018 06 13
Rankinis
"Turime potencialo pagerinti savo žaidimą. Tai padarius galima grįžti su kelialapiu į pasaulio čempionatą“ – kalbėjo LRF prezidentas Donatas Pasvenskas.
 
Tinklininkai  iškopė į pagrindines varžybas
2018 06 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai pateko į Tarptautinės tinklinio federacijos (FIVB) keturių žvaigždučių serijos turnyro pagrindines varžybas.
Tarptautiniuose turnyruose – lietuvių sėkmė
2018 06 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai sėkmingai pradėjo turnyrus Čekijoje ir Turkijoje
Paskelbti geriausi čempionato septynetai
2018 06 20
Geriausieji
Jonavoje pasibaigus Lietuvos tinklinio čempionatų finalams, pirmą kartą buvo išrinkti simboliniai geriausių žaidėjų septynetai.
Anykščių kartodrome – naujiena
2018 06 21
Moto
Šį sekmadienį pirmą kartą motociklininkus įsileis Anykščių kartodromas, neabejotinai juos sužavėsiantis ypač lygia danga.
Atostogoms laiko neturi
2018 06 21
Moto
Arminas Jasikonis yra žymiausias ir daugiausiai pasiekęs Lietuvos motociklų sporto atstovas.
Įpusėjus sezonui - kylanti įtampa
2018 06 20
Moto
Birželiui einant į pabaigą, įpusėjo įvykių kupinas motociklininkų sporto sezonas.
 
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Biatlono nepalieka net ir vasarą
2018 06 07
Biatlonas
Geriausias Lietuvos biatlonininkas Tomas Kaukėnas: „Internetinių žaidimų nežaidžiu - man pakanka ir realaus biatlono“.
"Ambersail" startuoja Legendų regatoje
2018 06 21
Jachtos
Birželio 21 d. 14:15 val. jachta "Ambersail" startuoja "Volvo Ocean Race" Legendų regatoje iš Geteborgo Švedijoje į Hagą Olandijoje.
Valstybės dieną švęs bėgimo trasoje
2018 06 21
Bėgimas
"Tokie renginiai turi savo išskirtinę aurą", - teigia bėgime "Aplink Žaliuosius ežerus" startuosiantis Aidas Ardzijauskas.
Pozicija pasaulio čempionate nepakito
2018 06 19
F2
Vienintelis Lietuvos F2 vandens formulių pilotas Edgaras Riabko pasaulio čempionate ir toliau išlieka antras.
 
Posėdyje – ir apie vasarą, ir apie žiemą
2018 06 21
Posėdis
LTOK posėdyje patvirtinta Lietuvos sportininkų rengimo ir dalyvavimo XXIV žiemos olimpinėse žaidynėse Pekine programos rengimo darbo grupė.
Pergalė - kadrui iš futbolo aikštės
2018 06 20
Fotografija
Išrinkti geriausi LSŽF konkurso gegužės mėnesio sporto kadrai.
Talentams – J. Valančiūno stovykla
2018 06 20
Stovykla
Jonas Valančiūnas surengė savo vardo stovyklą jauniesiems krepšinio talentams: „Manau vaikinai turi ką išgirsti ir ką pamatyti, išmokti“.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas