Lina Daugėlaitė 2017 m. spalio 7 d. 08:34 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Naują kartą grūdins naujos taisyklės

Taisyklių pakeitimai, apie kuriuos neseniai paskelbė Tarptautinė imtynių federacija, suteiks imtynininkams daugiau galimybių, bet kartu ir išbandymų.

M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
LTOK nuotr.
M.Ežerskis (viduryje) su E.Venckaičiu ir treneriu R.Vartanovu.
Olimpinės sporto šakos neriasi iš kailio, kad įtiktų žiūrovams, televizijoms ir Tarptautiniam olimpiniam komitetui. Kitaip tariant, ieškodamos patraukliausios formos jos siekia išsaugoti savo olimpinį statusą. Todėl po kiekvienų olimpinių žaidynių ne viena jų skelbia apie vienokius ar kitokius pasikeitimus. Apie priimtus pokyčius neseniai pranešė ir Tarptautinė imtynių federacija. Kokie jie bus ir kaip tai atsilieps Lietuvos graikų-romėnų imtynininkams, LTOK žurnalas „Olimpinė panorama“ kalbasi su Lietuvos rinktinės vyriausiuoju treneriu Mindaugu Ežerskiu. 

Pradėkime nuo to, kad iki dešimties daugėja svorio kategorijų (iki šiol buvo šešios olimpinės ir dvi neolimpinės). Ką tai duos?
Varžybose galės dalyvauti daugiau sportininkų, nes visose oficialiose varžybose šaliai atstovauja tik po vieną žmogų. Tad, pavyzdžiui, jeigu mes turime du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, galime bandyti juos išskirstyti į greta esančias kategorijas. 
 
Nuo senų laikų buvo dešimt svorio kategorijų, paskui jų sumažino, konkurencija tapo labai didelė. Gerai, mes, lietuviai, turime po du lygiaverčius vienos svorio kategorijos sportininkus, o tokia Rusija, Iranas – po dešimt žmonių į vieną svorį. Kad duotų daugiau šansų imtynininkams, grįžtama prie dešimties kategorijų. 

Ar Lietuvai šie pokyčiai į naudą? 
Kai kuriose svorio kategorijose – taip. Pavyzdžiui, Edgaras Venckaitis ir Kristupas Šleiva yra vienos svorio kategorijos – iki 66 kg atstovai, 98 kg svorio kategorijoje turime Vilių Laurinaitį ir jaunąjį Romą Fridriką. Tad visus juos bus galima išskirstyti – vieną į didesnį svorį, kitą į mažesnį. Tik, aišku, olimpinės svorio kategorijos lieka tos pačios šešios. 
 
Su sportininkais apie šiuos pasikeitimus dar nešnekėjome – kol kas viską paliekame taip, kaip yra, nes kaip tik šį savaitgalį (rugsėjo 20–23 d.) vyks pasaulio kariškių čempionatas, kuriame dalyvauja visa mūsų rinktinė. O kadangi rinktinė jauna, lapkričio pabaigoje dar vyksime į pasaulio jaunimo iki 23 m. čempionatą. Tad pirmiausia pabaigsime sezoną, o paskui jau pradėsime galvoti apie kitą, kada ir įsigalios naujosios svorio kategorijos.

Kas imtynininkui lengviau – numesti ar prisiauginti svorio? 
Ir tas, ir tas nelengva. Vieniems svoris neauga iš viso, kiti sunkiai meta – reikia žiūrėti pagal žmogų. Manau, lengviau prisiauginti svorio, tik tas svoris turi būti ne riebalų sąskaita, o raumenų. 

Svorio kategorijų padaugėjo, bet olimpinės liko tos pačios šešios. Vadinasi, olimpinė atranka bus dar aršesnė? 
Taip, žinoma. Dar viena bloga naujiena, kad iki šiol visose olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje būdavo po 18–19 imtynininkų. Neseniai, prieš du mėnesius, sužinojome, kad jų skaičius sumažintas iki 16. Taigi dabar bus po 16 kiekvienos svorio kategorijos imtynininkų, tai reiškia, kad atimamos trys vietos. Todėl atranka bus nežmoniška, bus sunku, bet tam ir ruošiamės. Olimpinė atranka prasidės iki žaidynių likus metams – 2019 m. pasaulio čempionate vyks pagrindinė atranka, o 2020 m. bus dar keli atrankos turnyrai. Šaliai olimpinėse žaidynėse vienoje svorio kategorijoje gali atstovauti tik vienas sportininkas. 


 
Kitas pakeitimas, kad varžybos nuo kitų metų vyks dvi dienas. Ką tai reiškia imtynininkui? 
Tai viską sunkina. Logiškai galvojant, atrodo, kad dvi dienos turėtų palengvinti varžybas, nes dabar per vieną dieną būna ir šešios kovos. Per penktą ar šeštą kovą sportininkas būna labai pavargęs, sunku kažko iš jo reikalauti. Tad galvojant apie tai, nauja tvarka gal ir nieko. Bet blogumas tas, kad abi dienas teks svertis. Pasisvėrus pirmą dieną reikės imtyniauti, o kitą rytą ir vėl svertis. Tai kelia nerimą – bus sunku. Kai svėrimas numatytas ryte, gal vakare reikės pabėgioti ar anksti atsikėlus svorį mesti? Dviprasmiška situacija: dvi dienos gal ir neblogai, bet abu rytus svarstyklės – blogai. Dabar sportininkas sveriamas vieną kartą varžybų išvakarėse – kitą dieną jis gali sverti kiek nori. Tad sportininkas, numetęs 5–6 kg, per naktį spėja kažkiek atsigauti. Pagal naujas taisykles svėrimas vyks bemaž prieš varžybas – tas man labai nepatinka. Tai paprasčiausias organizmo alinimas. 

Dar vienas niuansas – per varžybas grįžtama prie veiksmų parteryje. 
Bus taip pat, kaip buvo per Rio olimpines žaidynes. Jeigu imtynininkas pasyvus, jį stato į parterį. Bus galima atlikti daugiau veiksmų. Po Rio žaidynių buvo padarę tik stovėseną, todėl jaunių varžybose dar tų veiksmų yra, bet suaugę imtynininkai yra patyrę, išmokę gynybos, kontratakuoti, todėl veiksmų stovėsenoje labai mažai. Sugrįžus į parterį bus daugiau veiksmų, bus gražesnės imtynės. Sprendimas pabandyti vieną sezoną be parterio nieko gero nedavė suaugusiųjų imtynėms, dėl to grąžino senąją tvarką. 
 
Teisėjavimas – ar čia kas nors keičiasi? 
Niekas per daug nesikeičia. Norėtųsi, kad teisėjai būtų objektyvesni, truputį sąžiningesni. Bet ant imtynių kilimo teisėjauja žmogus, o ne sekundometras, todėl subjektyvumo yra. Vienam atrodo vienaip, kitam – kitaip. Norėtųsi palinkėti daugiau profesionalumo. Yra tikrai gerų teisėjų, bet yra ir tokių, kurių sprendimai sukelia smarkių abejonių. 

Po Rio žaidynių sportinę karjerą baigė abu olimpiniai prizininkai – Mindaugas Mizgaitis ir Aleksandras Kazakevičius, rinktinė smarkiai atsinaujino.
Normalu, kiekvienas pasirenka savo kelią. Dalyvauti varžybose yra lengviausia – labai sunku joms ruoštis. Tad sportininkai dėl vienokių ar kitokių priežasčių, gal dėl motyvacijos stokos nusprendė pasitraukti. Gal norėtųsi, kad jie tą būtų padarę vėliau (pavyzdžiui, aš pasitraukiau būdamas 35-erių) – dar būtų truputį pasportavę, palaikę meistriškumą, tada nebūtų tokios skausmingos kartų kartos. Bet jie taip nusprendė. Iš vyresniųjų beliko vienas E.Venckaitis. 

Ko galime tikėtis iš jaunimo? Ar jie sugebės pelnyti kelialapius į Tokiją, ar Japonijos sostinėje jie jau bus pajėgūs kovoti dėl prizinių vietų? 
Gal ne visi, bet tikimės, kad kokie du trys sportininkai tikrai bus pajėgūs kovoti dėl aukščiausių vietų, t.y. dėl aštuntuko. Manau, Tokijuje galime tikėtis visos rinktinės. Tai tikrai motyvuota, stipri rinktinė. Manau, tas pats E.Venckaitis iki Tokijo dar sportuos. Suaugusiųjų imtynėms jau turėtų subręsti V.Laurinaitis, pasaulio jaunimo čempionas, R.Fridrikas, pasaulio jaunimo čempionato prizininkas, mūsų jaunosios žvaigždės – Mantas Knystautas, kuris kiekvienose jaunimo varžybose laimi medalių, pasaulio vicečempionas K.Šleiva. Dabar mes esame nusitaikę praktiškai į visas šešias olimpines svorio kategorijas.

E.Venckaičiui Rio olimpinės žaidynės susiklostė toli gražu ne taip, kaip jis tikėjosi. Ar jis dar turi noro ir motyvacijos sportuoti iki Tokijo?
Motyvacijos jam niekada netrūko. Jis tikras kovotojas, jeigu išeina ant kilimo – atsiduoda maksimaliai. Be to, Edgaras nori kovoti. Jis yra tapęs pasaulio pirmenybių prizininku, bet nori olimpinio medalio. Motyvacijos šiam sportininkui tikrai netrūks, tik kad sveikata atlaikytų.
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
LKL rungtynių per FIBA langus nebus
2017 10 17
Situacija
LKL nusprendė nevykdyti „Betsafe–LKL“ čempionato rungtynių per pertrauką, skirtą tarptautinėms varžyboms, ir atliko tvarkaraščio pakeitimus.
Gerbėjams – „Lietkabelio“ staigmena
2017 10 17
Akcija
Be pralaimėjimų šį sezoną rungtyniaujantis Panevėžio „Lietkabelis“ klubo gerbėjams paruošė dar vieną siurprizą, tik šįkart – už krepšinio aikštelės ribų
Savaitės titulas – vėl į Marijampolę
2017 10 17
NKL
Antrosios NKL savaitės naudingiausias žaidėjas – „Sūduvos-Mantingos“ puolėjas Ignas Labutis.
 
Vilniaus futbolas turės naują vadą
2017 10 17
Situacija
Asociacija „Vilniaus regiono futbolo sąjunga“ (VRFS) rinks naują prezidentą. Ligšiolinis vadovas Gintautas Žemaitis nutarė atsistatydinti.
Vaikams – neeilinė galimybė
2017 10 17
Treniruotės
Bernardinų vaikų dienos centro auklėtiniai turėjo progą pasitreniruoti su šalies rinktinės strategu Edgaru Jankausku ir LFF prezidentu Tomu Danilevičiumi.
„Sūduva“ – jau per žingsnį nuo viršūnės
2017 10 17
A lyga
Vėl penkis sykius įmušusi Marijampolės „Sūduva“ pratęsė pergalingą žygį A lygoje ir kitame ture jau gali aplenkti buksuojantį Vilniaus „Žalgirį“ (VIDEO).
LLAF pasinaudojo jai suteikta gamimybe
2017 10 16
Atgarsiai
Vilniuje vykusiam Europos lengvosios atletikos kongresui-konvencijai – solidus svečių įvertinimas.
Bosai pietų pertrauką iškeitė į bėgimą
2017 10 16
Bėgimas
Antrą kartą Boso dieną vadovai pažymėjo sportiškai. Vilniuje vykusios bėgimo varžybos, specialiai skirtos įmonių vadovams ir kartu bėgančiam kolektyvui.
„Lengvajai atletikai reikia pokyčių“
2017 10 14
Kuluaruose
IAAF prezidentas dukart olimpinis čempionas Sebastianas Coe vieši Vilniuje vykstančiame Europos lengvosios atletikos kongrese.
 
R.Berankis paneigė prognozes
2017 10 17
Turnyras
„Kremliaus taurės“ turnyro pirmame rate Ričardas Berankis nugalėjo mačo favoritu laikytą Serbijos tenisininką Dušaną Lajovičių.
Teniso talentams – finansinis užnugaris
2017 10 16
Projektas
„Teniso talentų“ programoje dalyvaujantis Ričardas Berankis: „Finansinis pamatas būtinas norint siekti rezultatų“
Nuo apdovanojimų skyrė viena pergalė
2017 10 10
Tenisas
Šiaulių teniso mokyklos sportininkui M. Vasiliauskui iki medalio aštuonių stipriausių Europos šešiolikmečių tenisininkų turnyre pritrūko vienos pergalės.
Čempionate – skirtingų stilių kovotojai
2017 10 17
Kovos menai
Parodų ir kongresų centre „Litexpo“ vykusio Vilniaus sporto festivalio metu buvo surengtas pirmasis tarptautinis tradicinių kovos menų čempionatas.
Pasaulio čempionate – du medaliai Lietuvai
2017 10 16
Sambo
Novi Sade (Serbijoje) vykusiose pirmenybėse tarp stipriausių pasaulio jaunių pateko Gitana Kasparavičiūtė ir Vaiga Čečytė iš Rokiškio.
Vilniuje - geriausių imtynininkų kovos
2017 10 11
Imtynės
Vilniuje vyks tarptautinis pasaulio čempiono Rimanto Bagdono imtynių turnyras, kuris taps savotiška repeticija prieš paskutinius svarbius sezono startus.
 
Tikslas – grįžti iš Berlyno su medaliu
2017 10 17
Trekas
Rengdamiesi Europos treko čempionatui Lietuvos dviratininkai mynė pedalus ir plente, dirbo sporto salėje, treniravosi Kroatijoje ir Kaukazo aukštikalnėse.
Klubą garsina treko dviratininkų pergalės
2017 10 05
Žvilgsnis
Jau 28 metus gyvuojantis Panevėžio sporto klubas „El-Eko-Sport“ šiuo metu yra subūręs apie 80 dviratininkų. Talentų treneriai ieško visoje Lietuvoje.
Po sėkmingų finišų - šuolis reitinge
2017 10 02
Reitingas
Dviratininkė Rasa Leleivytė arptautinės dviračių sporto sąjungos (UCI) plento dviratininkių reitinge iš 72-os vietos pakilo į 56-ą.
Vilniečius Rusijoje pasitiko su SSRS vėliava
2017 10 16
Europos turnyrai
Du Lietuvos rankinio klubai – Kauno KTU ir Vilniaus VHC „Šviesa“ – baigė pasirodymą EHF iššūkio taurės varžybose.
Svečiai laimėjo abu dienos mačus
2017 10 14
LRL
„Vivus.lt“ rankinio lygos turo rungtynėsė Klaipėdos "Dragūnas" svečiuose 37:27 nugalėjo "Uteną", o Alytaus "Varsa-Stronglasas" Varėnoje 36:25 - "Ūlą".
Vilniaus derbyje - "Šviesos" pergalė
2017 10 12
Lietuvos čempionatas
Lietuvos rankinio lygoje trečiadienio vakarą sužaistos dvejos rungtynės, kuriose pergales iškovojo Vilniaus VHC “Šviesa” ir Kauno „Granitas – Karys“.
 
"Mūsų žaidimas buvo labai blogas"
2017 10 13
Paplūdimio tinklinis
Ievai Dumbauskaitei ir Monikai Povilaitytei nepavyko patekti į Kinijoje vykstančio FIVB "World Tour" 3 žvaigždučių turnyro ketvirtfinalį.
Lietuvės Kinijoje startavo pergalingai
2017 10 12
Paplūdimio tinklinis
Užtikrintai žaidusios Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė pateko į FIVB trijų žvaigždučių serijos turnyro "Qinzhou Open" aštuntfinalį.
Iš Latvijos parsivežė po pergalę
2017 10 09
Baltijos lyga
Tiek Raseinių "Norvelita", tiek Šiaulių "Elga-Master Idea-SM Dubysa" savaitgalį Latvijoje iškovojo po pergalę, įveikę Jėkabpilio ir Daugpilio ekipas.
Lietuvis – vėl tarp greičiausiųjų pasaulyje
2017 10 16
Kartingas
Lietuvos kartingo lenktynininkas Gustas Grinbergas sėkmingai atsisveikino su vienu karjeros etapu ir jau žvalgosi naujų iššūkių.
Į pirmąjį Dakarą - su 5000 dolerių
2017 10 13
Dakaras
Antanas Juknevičius teigia, jog su lietuvišku biudžetu Dakare patekti į 10-tuką greičiausiųjų yra tik teoriniai šansai.
Sėkmigas startas pasaulio čempionate
2017 10 13
Kartingai
Gustas Grinbergas sėkmingai startavo pasaulio kartingų čempionate, nors ir dėl iš varžovo bolido besiliejančio vandens teko važiuoti lietaus sąlygomis.
 
"Energija" išplėšė pirmą pergalę
2017 10 14
Ledo ritulys
"Energija" Elektrėnuose po pratęsimo 4:3 įveikė „Brest-2“ ir po aštuonių iš eilės nesėkmių iškovojo pirmąją pergalę Baltarusijos pirmenybėse.
Kauniečiai laimėjo ir mūšį Klaipėdoje
2017 10 14
Ledo ritulys
Audringose rungtynėse, pažymėtose muštynėmis, traumomis ir lygia kova, „Kaunas hockey“ 5:3 nugalėjo „Baltiją“ ir iškovojo trečiąją pergalę iš eilės.
Į kovas stos ant "Akropolio" ledo
2017 10 13
Ledo ritulys
Klaipėdos "Baltijos" ledo ritulininkai namų rungtynes žais prekybos centre, o jų sudėtyje užregistruoti keli žaidėjai, žaidę dar1991 metų sezone.
Rinktinėje – ilgai lauktas sugrįžimas
2017 10 17
Regbis
Rungtynėmis svečiuose su Latvija ir namie su Ukraina Lietuvos vyrų regbio rinktinė pradeda naują Europos čempionato ciklą.
Tatamį iškeitė į paplūdimio smėlį
2017 10 17
Posūkis
Tituluotos kiokušin karatė kovotojos Margarita Čiuplytė ir Diana Balsytė per 100 dienų pasirengė Lietuvos tinklinio čempionatui.
Sezono finišas: lenktynės ir apdovanojimai
2017 10 16
Buriavimas
Prestižinis „Grand Prix“ apdovanojimas atiteko keturias svarbiausias sezono pergales iškovojusiai jachtai „Raganosis“.
 
Olimpietės tapo kariuomenės savanorėmis
2017 10 16
Sprendimas
„Noriu ne tik garsinti, bet ir ginti Lietuvą,“- sako V. Žūsinaitė. „Nusprendžiau Lietuvai atstovauti ne tik sporto srityje“, - teigia I.Serapinaitė.
Iš Latvijos – su naujomis viltimis
2017 10 16
Svetur
Lietuvos savivaldybių sporto mokymo įstaigų vadovų asociacijos nariai lankėsi Latvijoje.
Grįžta „Sporto kino festivalis“
2017 10 16
Festivalis
„Sporto kino festivalyje“ Vilniuje ir Kaune – Usainas Boltas, Kanados plaukikės, Lenkijos alpinistai ir šimtamečiai lengvaatlečiai
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas