Marytė Marcinkevičiūtė 2017 m. rugsėjo 12 d. 08:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Neįkainojamos irklavimo pamokos

Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė irkluodama iškovojo ne vieną pergalę, o kelią į didžiausias aukštumas užkirto KGB.

D. Vilytė į irklavimą buvo sugrįžusi po 20 metų pertraukos.
D. Vilytė į irklavimą buvo sugrįžusi po 20 metų pertraukos.
   
Viešųjų pirkimų tarnybos vadovė Diana Vilytė pripažįsta, kad jai irklavimas davė daug: išmokė kantrybės ir ištvermės, drausmės, disciplinos, kovoti ir įveikti save, nepasiduoti. Jausti ir rūpintis komandos draugais kaip pačia savimi. Mokytis iš klaidų, sistemingai ir atkakliai dirbti. 

„Irkluojant įgytos savybės daug kartų gelbėjo gyvenime. Na, ir pagaliau irklavimas – tai ypač graži sporto šaka – vanduo, oras, valtys. Pasakykit, kas gali būti gražiau?“ – svarsto D. Vilytė. 

Šį kartą su jumis kalbėsimės ne apie viešuosius pirkimus, o apie sportą, nes buvote aukšto lygio irkluotoja, atstovavote Lietuvos rinktinei. Prisiminkite tuos laikus.
Į irklavimą patekau, kaip ir dauguma mano kartos žmonių. Į kūno kultūros pamokas ateidavo sporto mokyklų treneriai ir pasirinkdavo moksleivius. Vienoms sporto šakoms reikėjo aukštesnių, atletiškesnių, o kitoms – žemesnių ir judresnių moksleivių. 
 
Taip ir aš 1978 m. sulaukiau Palmyros Gansiniauskytės-Gedgaudienės kvietimo. Irklavimas nebuvo mano pirmoji sporto šaka, tuo metu lankiau orientavimosi sporto treniruotes, keletą kartų buvau nuėjusi į tinklinio pratybas, netgi dailiuoju čiuožimu šiek tiek domėjausi. 
 
Tiesa, nuėjusi į kelias treniruotes, iš karto neužsikabinau, grįžau po metų, dar kartą paraginta ir pakviesta. Taip ir prisijungiau prie „Žalgirio“ draugijos, gal skurdžiau finansuojamos nei „Dinamo“, bet užtat savos, lietuviškos. Mane treniravo daug trenerių: Aldona Tamulevičienė, Adomas Baublys, Albertas Palaima, Valdemaras Maslauskas, o, patekus į Lietuvos rinktinę, – šviesaus atminimo Petras Zinkevičius bei Alfonsas Mikšys.

Mano sportinė karjera nebuvo ilga. Kaip profesionalė sportavau penkerius metus (1979–1983), o vėliau – dar trejus kaip mėgėja Vilniaus universiteto komandoje. Dabar, žvelgdama per laiko atstumą, kiekvienam paaugliui rekomenduočiau rasti pomėgius, charakterį ir gebėjimus atitinkantį užsiėmimą. 

Nesvarbu, ar tai bus sportas, ar kūrybinė veikla, tačiau šalia mokslo turėti užsiėmimą rekomenduočiau kiekvienam. Svarstyti, matyt, reikėtų, ar sportu užsiimti profesionaliai, ar tik mėgėjiškai, nesiekiant aukštų sportinių rezultatų. 

Man asmeniškai irklavimas davė daug. Buvau vienturtė, tėvelių palepinta mergina. Taigi pirmiausia sportas mane disciplinavo, išmokė kantrybės ir ištvermės. Išmokė kovoti ir įveikti save, nepasiduoti. Irklavimas, išskyrus vienvietininkus, – komandinis sportas, esi priklausomas nuo kitų, o kiti – nuo tavęs. 

Atsiranda įsipareigojimai kitiems žmonėms, atsakomybė už visą komandą, bendro darbo ir pasiektų rezultatų džiaugsmas. Sportas išmokė empatijos – jausti ir rūpintis komandos draugais kaip pačia savimi. Gerbti stipresnį, po garbingos kovos nugalėjusį tave ir tavo komandą. Mokytis iš klaidų, sistemingai ir atkakliai dirbti. 

Kuriomis savo pergalėmis labiausiai džiaugėtės?
Yra dviejų rūšių pergalės: pirmajai grupei priklauso savęs įveikimo pergalės, nebūtinai pasiektas rezultatas tau leidžia užlipti ant apdovanojimo tiltelio, bet tu žinai, kad padarei viską, ką galėjai. Antroji pergalių grupė – kai būni stipriausia ir įveiki visus varžovus. 
 
Per visą mano sportinę karjerą buvo ir vienų, ir kitų pergalių, ir visos džiugino. Mano pasiekti rezultatai – savo amžiaus grupėse laimėti Lietuvos bei dar tada Sovietų Sąjungos čempionatai. 

Mokėtės Vilniaus universitete ir irklavote, kaip pavykdavo viską suderinti?
Nereikia turėti iliuzijų – studijos ir profesionalų sportas sunkiai derinami dalykai. Tekdavo dėl išvykimų atsidėti egzaminus, vytis pažengusius bendrakursius, daug studijuoti savarankiškai. Laisvalaikio ir studentiško gyvenimo teko atsisakyti. Nebuvau išimtis – su tuo susiduria kiekvienas studijuojantis sportininkas.

Ar turėjote tikslą pasiekti didesnių meistriškumo aukštumų? 
Žinoma. Atletiško kūno formas galima pasiekti darant atsilenkimus ar prisitraukimus. Jeigu nuosekliai sportuoji, sieki rezultatų, svajoji ir apie pergales. Mano sportinėje karjeroje buvo keistas atvejis, kurio tikrųjų priežasčių neturėjau laiko išsiaiškinti. Gal tai padarysiu išėjusi į pensiją.
 
1981 m. „Žalgiris“ mane paskolino „Dinamo“ draugijai ir mes kartu su Adomo Baublio auklėtinėmis keturvietės su vairininku įgula laimėjome sąjungines atrankines varžybas į pasaulio čempionatą. Buvo planuojama komplektuoti aštuonvietę. Man pasakė, kad teks vykti į treniruočių stovyklas kartu su SSRS rinktine. Užpildžiau gausybę dokumentų Italijos vizai gauti, pridėjau 16 nuotraukų. 

O paskui – tyla, ilga tyla. Ir jokio atsakymo, jokio komentaro ar paaiškinimo. Į treniruočių stovyklą su SSRS rinktine aš taip ir neišvažiavau, kaip, žinoma, ir į Italiją. Darau prielaidą, kad nepraėjau KGB filtro dėl mano senelių bei tėvų rezistencinės praeities.

Neslėpsiu, sovietmečiu sportuoti motyvuodavo ir potenciali galimybė išvykti ir pamatyti laisvą pasaulį. Kadangi kitų galimybių neturėjome, tai vertė stengtis ir siekti rezultatų. Po to įvykio supratau, kad, net ir pasiekus sportinių aukštumų, išvykti ir dalyvauti tarptautinėse varžybose gali nepavykti. Buvome okupuota valstybė su visomis pasekmėmis... 
 
Kodėl nutarėte baigti profesionalios sportininkės karjerą?
Iš profesionalų sporto pasitraukiau santykinai anksti, dar nepasiekusi visų savo galimybių. Tai lėmė dvi priežastys. Pirmoji – studijos. Profesionalų sportui reikia besąlygiško atsidavimo, bandant derinti nukenčia arba viena, arba kita. Mano prioritetu ir pasirinkimu tapo studijos. 
 
Antroji priežastis – nuostata viską pasiekti savo jėgomis. Viešai žinoma paslaptis, kad žmogaus galimybių kreivė neauga lygiagrečiai su pasaulio rekordų kreive. Ieškoma įvairių būdų, kaip tas galimybes padidinti, kartais legaliais būdais, kartais – ne visai. Supratau: kylant meistriškumui, man tektų išduoti savo principus bei įsitikinimus, pasiduoti spaudimui ir naudoti papildomas priemones. Sprendimas buvo sportininkės karjerą baigti be papildomų priemonių, išliekant sąžiningai pačiai su savimi. 

Ar jūsų gyvenime buvo tik sportas, ar ir daugiau viliojančių dalykų?
Baigus sportuoti kaip profesionalei, atsirado be galo daug laisvo laiko, kurį galėjau skirti kitiems užsiėmimams, kuriems sportuojant nelikdavo laiko – nemažai turistavau, keliavau, vėliau gyvenime atsirado dviračiai, fotografija. Baigusi universitetą dar papildomai studijavau, nes žinių alkį jaučiu nuolatos. 
 
16 metų dirbau Atviros Lietuvos fonde, tai buvo be galo įdomus ir prasmingas mano gyvenimo etapas. Gyvenime yra nepaprastai daug įdomių veiklų, aistringai įsitraukus, galima patirti daug nepakartojamų akimirkų. Išlipusi ant kranto, pradėjote teisėjauti varžybose, ne vienose jų buvote varžybų vyr. sekretorė, ar ir dabar teisėjaujate?
Ne iš karto. Vėl į irklavimą sugrįžau po beveik 20 metų. Iš pradžių buvo veteranų sportas, vėliau įsitraukiau į teisėjų komandą. Šiuo metu neteisėjauju. Teisėjavimas – tai rimtas įsipareigojimas visai irkluotojų bendruomenei ir teisėjų komandai visą irklavimo sezoną nuo balandžio iki spalio vidurio. Pavasarį–rudenį savaitgalių praktiškai neturi, visus juos leidi varžybose. Teisėjavau ketverius metus, bet šiuo metu padariau pertrauką. 

Per Rimos Karalienės knygos „Irklais pro spygliuotą tvorą“ pristatymą bendravote su irkluotojais, vadinasi, su jais ir toliau palaikote glaudžius ryšius? 
Su dauguma jų sieja ilgametė pažintis ir stiprūs bendrai patirti emociniai išgyvenimai – pergalių džiaugsmai, pralaimėjimų kartėliai, varginančių treniruočių skonis, ilgos sportinės stovyklos, bendras gyvenimas. Mes puikiai pažįstame vieni kitus, žinome, kokie esame, ko galime tikėtis vieni iš kitų, žinome vertybes, pomėgius, interesus, šeimų istorijas, vaikų vardus, jų ligas ir mėgstamus patiekalus. 
 
Galime nesimatyti metų metus, o susitikę vėl tęsti pokalbį ten, kur jį baigėme, galime švęsti šventes kartu ir skambinti naktį, jei ištinka bėda. Deja, susitinkam ne taip dažnai, kaip norėtųsi. Su savo ilgamete porininke Aušra Dambrauskaite-Lingiene įsteigėme „Irklavimo klubą 8+“, kuriam jau 11 metų. 

Tai ne tik bendraminčių sambūris, klubinė veikla, bendravimas, bet ir pagalba jauniems pradedantiems irkluotojams bei jų treneriams. Aušra išvystė klubo veiklą, tai jos pomėgis, tapęs gyvenimo dalimi, o aš – tik idėjinė rėmėja.

Trakuose per „Gintarinių irklų“ regatą vyksta ir veteranų plaukimai, kodėl nedalyvaujate?
Veteranų judėjime dalyvavau penkerius metus, reguliariai treniravomės, dalyvaudavome varžybose Lietuvoje, Europos ir pasaulio čempionatuose. Irklavimas – nuostabi sporto šaka, nes veteranų varžybose galima dalyvauti nuo 28-erių iki garbingo amžiaus. 
 
Tarkime, japonai tik išėję į pensiją pradeda mokytis irkluoti ir dalyvauti veteranų varžybose. O mūsų Karolis Nutautas – puikus pavyzdys. Jam 75-eri, o jis iš kiekvieno pasaulio čempionato atsiveža apdovanojimus ir kas savaitę po kelias dienas treniruojasi.

Ar dar sėdate į valtį ir mėgėjiškai pairkluojate?
Jeigu esi rimtai irklavęs, tai paprastai lieka visam gyvenimui. Tai tavo tapatybės dalis. Irklavimas mano gyvenime tai atsiranda, tai atsitraukia, bet visą gyvenimą jausiuosi irkluotoja. Paskutinį kartą traukiau irklą 2008 m., kai dalyvavau pasaulio veteranų čempionate Trakuose. Jau prabėgo nemažai laiko, irklo draugai nuolat kviečia jungtis, manau, kad kada nors vėl sugrįšiu.

Ką galite pasakyti apie šiandienos Lietuvos irkluotojus?
Lietuvos irklavimas šiandien išgyvena pakilimą ir, manau, tuo džiaugiasi kiekvienas irklavimo bendruomenės narys. Negali nesižavėti mūsu olimpiečių ar jaunimo puikiais startais tarptautinėse varžybose. Džiugu, kad irklavimas atgauna tą šovę, kurią turėjo praėjusio amžiaus 8-ąjį dešimtmetį, kai buvo populiaresnis už krepšinį ir futbolą. 
 
Patinka, kad politikai jau nebegloboja tarptautinių varžybų, organizuojamų Lietuvoje. Pamenu, kaip ilgai teko įtikinėti federacijos žmones, kad politikų veidai nieko bendra neturi su irklavimu, negali puikuotis ant oficialių varžybų biuletenių. Pamažėl tolstam nuo stabų kultūros ir tai džiugina.

Kas nežavi? Sportininkai, aistringi ir užsispyrę žmonės, kovoja kartais ne tik vandens takeliuose. Kartais tų aistrų purslai trukdo bendriems darbams ir neretai rezultatams.

Dirbate Viešųjų pirkimų tarnybos vadove, sulaukiate gerų įvertinimų, šiemet esate pripažinta geriausia metų valstybės tarnautoja. Vadinasi, jus sėkmė lydi ne tik irkluojant.
Mano profesinė karjera susiklostė gana palankiai, dirbau įdomius ir prasmingus darbus. Savo gyvenimo kelyje sutikau nuostabių žmonių, iš kurių mokiausi, kurie įkvėpė ir skatino. Dėkoju Dievui ir likimui už tas dovanas. 16 metų dirbau Atviros Lietuvos fonde, dešimtmetį jam vadovavau. Septynerius metus dirbau Lietuvos verslo paramos agentūroje, penkerius vadovavau agentūrai. 
 
Buvau prezidento Valdo Adamkaus bei prezidentės Dalios Grybauskaitės skirta LRT tarybos narė. Prisidėjau prie daugelio nevyriausybinių organizacijų veiklos. 2016 m. gavau „Investuotojų forumo“ apdovanojimą „Metų valstybės tarnautoja“, o 2017 m. žurnalo „Veidas“ rengiamuose valstybės tarnautojo rinkimuose – geriausio valstybės tarnautojo apdovanojimą. 

Neslėpsiu: pripažinimas yra malonus dalykas, bet tikrasis matuoklis yra viduje ir jis paprastai tiksliausiai pamatuoja tavo laimėjimus, jeigu būsi sąžiningas ir atviras.
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Pergalingai baigė Europos čempionatą
2018 07 22
U-20
Lietuvos vaikinų jaunimo (U20) rinktinė Europos čempionate patyrė tik vieną pralaimėjimą.
Utenoje liks dar bent sezonui
2018 07 22
Komanda
Utenos „Juventus“ krepšinio klubas pasiekė dar vieną tarpsezonio laimėjimą - išsaugotas komandos kapitonas Arvydas Šikšnius.
Antrą kartą įveikė Juodkalnijos rinktinę
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai Europos čempionate kausis dėl 9 vietos.
 
N. Valskis vėl pasižymėjo Tailande
2018 07 22
Legionierius
30-metis futbolininkas iš Lietuvos Nerijus Valskis Tailande per tris mačus pelnė tris įvarčius.
Grupėje užėmė ketvirtą vieta
2018 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė Europos paplūdimio futbolo lygos turnyro B divizione liko be pergalių.
Pasižymėjo antrose iš eilėse rungtynėse
2018 07 22
Legionierius
Lietuvis futbolininkas Lukas Spalvis įvarčiu vėl prisidėjo prie „Kaiserslautern“ pergalės.
Ispanijoje - nuostabus lietuvės pasirodymas
2018 07 23
Bėgimas
Modesta Morauskaitė Ispanijos lengvosios atletikos čempionate nuskynė du medalius - estafetėje 4x400 m lietuvė tapo čempione, o 4x100 - vicečempione.
Lietuvis iškovojo bronzos medalį
2018 07 21
Bėgimas
Bėgikas R. Saulius Baltarusijos čempionato varžybose finišavo trečias.
A. Gudžius iškovojo pergalę Šveicarijoje
2018 07 18
Disko metimas
Šveicarijoje surengtose lengvosios atletikos varžybose „Gala dei Castelli“ Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius užėmė pirmąją vietą.
 
R. Berankis išsilaikė šimtuke
2018 07 23
Reitingas
Atnaujintame ATP reitinge Ričardas Berankis užima 96-ąją vietą, o Laurynas Grigelis smuko per tris pozicijas į 270-ąją vietą.
Prasideda kova dėl Prezidento taurės
2018 07 23
Prezidento taurė
Dėl Prezidento taurės šiemet kovos 4 lietuviai - J. Tverijonas, T. Babelis, R. Vrzesinskis ir A. Tverijonas, o dar 16 tautiečių neįveikė kvalifikacijos.
Burtai lėmė akistatą su prancūzu
2018 07 22
Turnyras
Teniso turnyrą Atlantoje Ričardas Berankis pradės akistata su prancūzu Jeremy Chardy.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Aplink Baltijos šalis – per 5 dienas
2018 07 22
Žygis
Keliaujant dviračiais aplink Islandiją lietuviui kilo idėja dviračiu apvažiuoti ir Baltijos šalis.
Dviratininkus suvienys patriotinė apranga
2018 07 19
Projektas
Visas pelnas, gautas už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtą nacionalinę dviratininkų aprangą, bus skirtas dviračių kultūros puoselėjimui.
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
R. Maldžius: „Rreikia pagirti už kovingumą“
2018 07 22
U-20
Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) vaikinų rankinio rinktinė sėkmingai pradėjo pasirodymą Europos čempionato B divizione.
Po atkaklios kovos – lygiosios
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai sužaidė lygiosiomis su suomiais.
Europos čempionate startavo pergale
2018 07 20
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai Europos čempionato starte nugalėjo Farerų salų komandą.
 
Nusileido Kinijos sportininkėms
2018 07 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina Kinijoje pralaimėjo pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate patyrė trečiąją nesėkmę.
Turnyro starte – lietuvių sėkmė
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina įveikė varžoves iš Austrijos ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Ant nugalėtojų pakylos - po 8 metų
2018 07 22
Lenktynės
"Aurum 1006 km lenktynėse" Palangoje - dar viena "Porsche" pergalė ir naujas rekordas.
Užfiksavo naują Lietuvos rekordą
2018 07 21
Rekordas
Aidas Bubinas, Valdas Jarutis, Vitoldas Milius ir Yogendra Pratapas elektromobiliu 1000 km įveikti per 21 val. 33 min.
Damos itin norėjo laimėti lenktynes
2018 07 21
Ralis
Palangoje net 59 moterų ekipažai startavo "108 km moterų iššūkio Powered by Kristiana" ralyje.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Nuo nugalėtojo atsiliko 63 taškais
2018 07 22
Penkiakovė
Justinas Kinderis Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionate užėmė 17-ąją vietą.
Pasaulio fechtavimo čempionate – 40-ta
2018 07 22
Fechtavimas
Kinijoje vykstančio pasaulio fechtavimo čempionato moterų fechtavimo špaga rungtyje Lietuvos atstovė Olivija Mašalo užėmė 40-ąją vietą
Finale – irkluotojų žvaigždynas
2018 07 22
Irklavimas
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate buvo kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
 
LTOK vadovė – tarp kandidatų į TOK narius
2018 07 20
Įvertinimas
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė gali tapti pirma istorijoje Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nare iš Lietuvos.
Laipiotojų narystė LTOK pristabdyta
2018 07 19
Posėdis
Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos narystę LTOK pristabdė dėl to, kad ši neatitinka tarptautinės narystės, nurodytos jos stojimo į LTOK dokumentuose.
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas