Ingvaras Butautas 2017 m. rugsėjo 10 d. 11:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mūru stojo už Lietuvos vardą

Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ vadovas Semionas Finkelšteinas teigia, kad visur gyvenime jam padėdavo sportas.

Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
   
„Aš iki šiol sportuoju. Ir visur gyvenime man sportas padėdavo. Dėl jo aš galėdavau išlaikyti labai didelius krūvius“, – sako 70-ies metų jubiliejų rugpjūčio 17 d. paminėjęs Semionas Finkelšteinas. Buvęs lengvaatletis, dabar Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ pirmininkas.

Pradžia – lengvoji atletika

S. Finkelšteinas gimė 1947 m. Vilniuje. Mokydamasis 23-ioje vidurinėje mokykloje pradėjo sportuoti. Vaikiną paviliojo lengvoji atletika, kurią jis lankė pas trenerį Janą Gadovičių kartu su vėliau Europos čempionais tapusiais Vilhelmina Bardauskiene, Kęstučiu Šapka, kitais būsimais garsiais sportininkais.
 
„Tai puikus treneris. Aš iš jo labai daug išmokau. Ir man vėliau gyvenime daug davė tai, kad sportavau. Labai mane užgrūdino. Krūviai buvo didžiuliai, kone beprotiški. Tai buvo itin rimtas treneris, mes ne tik treniravomės, mes rašėme dienoraščius, skaitėme tuometį žurnalą rusų kalba „Liogkaja Atletika“, buvo teorinės pratybos, bandėme įsigilinti į treniruočių metodikas. Aš šiek tiek į tolį šokinėjau, kartais 400 m bėgdavau, bet pagrindinė mano rungtis buvo sprintas, buvau „Dinamo“ draugijos ir Lietuvos jaunių rinktinių narys“, – pasakoja S. Finkelšteinas.

Aukšto meistriškumo siekti jis nustojo po gautos rimtos traumos. Bet paties sporto nemetė.

„Vadovavau bėgimo mėgėjų klubui „Sigma“, buvau jo pirmininkas. Devynerius metus jis buvo laikomas geriausiu Lietuvoje bėgimo klubu. Bėgiojome įvairiuose Lietuvos miesteliuose, dalyvaudavome buvusio lengvaatlečio ir „Žalgirio“ stadiono direktoriaus Jono Grigo inicijuotame Naujametiniame bėgime Vilniuje. Esu penkis kartus apibėgęs Elektrėnų marias“, – tvirtina pašnekovas.

Dabar S. Finkelšteinas bėgioja mažiau. Bet neretai renkasi dviratį arba slides.

Stovi prie „Makabi“ vairo

Lietuvos tautinio atgimimo, Sąjūdžio, kovos už Nepriklausomybės pripažinimą laikai – naujas S. Finkelšteino gyvenimo etapas. 1988 m. jis dalyvavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkuriamajame suvažiavime, dar po kelių mėnesių – atkuriant Lietuvos žydų klubą „Makabi“, buvo išrinktas jo vadovu. Ir šias pareigas užima iki šiol.
 
„Tada dar buvo daug gyvų žmonių, pamenančių prieškarinį „Makabi“. Tokių, kaip sporto žurnalistas Saliamonas Vaintraubas. Daug jo idėjų mes išsaugojome. „Makabi“ atkuriamasis suvažiavimas vyko 1989 m. sausio 9 dieną. Tada buvo Atgimimo laikai, tautinis pakilimas. Apie 400 žmonių susirinko „Sigmos“ salėje. Kalbėjo Grigorijus Kanovičius, Emanuelis Zingeris. Daug „Makabi“ padėjo LTOK generalinis sekretorius Petras Statuta“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Tais pačiais 1989 m. Lietuvos „Makabi“ sportininkų delegacija sugebėjo dalyvauti Izraelyje vykusioje viso pasaulio žydų sporto šventėje makabiadoje. Lietuvos delegacija buvo vienintelė iš visos tuometės SSRS ir pirmoji, atvykusi iš SSRS nuo dviejų šalių diplomatinių santykių nutraukimo 1967 metais.

Iš viso buvusio socialistinio bloko į Izraelį nuvykti, be Lietuvos sportininkų, sugebėjo tik makabiečiai iš Vengrijos.

Teko įveikti dideles kliūtis

Nors, valdant Michailui Gorbačiovui, SSRS ir Izraelio santykiai jau šiltėjo, Lietuvos žydų delegacijos pasirodymas makabiadoje sovietų valdžiai ir KGB labai netiko. Kai Vilniaus makabiečiai jau suderino visas detales ir, nusipirkę bilietus skrydžiui iš Maskvos į Tel Avivą, laukė išvykimo datos, atskriejo nedžiugi žinia iš SSRS skrydžių bendrovės „Aeroflot“.
 
„Likus iki skrydžio aštuonioms dienoms, aš gaunu žinią, kad mūsų bilietus anuliavo. Be jokių paaiškinimų. Aišku, jei tie, kas stengėsi, kad mes niekur neišvažiuotume, būtų padarę protingiau – bilietus anuliuotų paskutinę akimirką, niekur ir nebūtume išvykę. Bet mus šefavo Europos „Makabi“ pirmininkas Michaelis Grunas ir kanadietis Sydney’is Grinbergas. Kai tik jie sužinojo apie mūsų nelaimę, iškart susisiekė su pasauline organizacija „Makabi“ ir sugebėjo nupirkti mums bilietus iš Varšuvos. Teko tik nusisamdyti du autobusus į šį miestą, nes tais laikais Lietuvoje nebuvo tokių autobusų, kurių vienas galėtų vežti 59 keleivius. Vis dėlto bijojau, kad mus prie sienos vis tiek sustabdys. Nesustabdė. Matyt, tuo metu KGB turėjo didesnių galvos skausmų nei Lietuvos žydų sportininkų delegacija. Nors tada tuo, kad pavyko pervažiuoti sieną, tikrai stebėjausi. Pamenu, gerokai visus prigąsdinau, kad, neduok Dieve, neimtų kokios nors kontrabandos, neleidžiamų daiktų. Nes tokiu atveju autobusą nuo sienos grąžindavo“, – pasakoja S. Finkelšteinas.
Kartu su klubo „Makabi“ delegacija į Izraelį išskrido ir LTOK generalinis sekretorius P. Statuta. Anot S. Finkelšteino, jis labai daug patarė ir padėjo, sprendžiant Lietuvos delegacijos problemas vietoje. O jų būta. 

„Mes pareiškėme, kad per makabiados atidarymą norime eiti su trimis vėliavomis: Sovietų Sąjungos (nes be jos eiti niekas nebūtų leidęs), Lietuvos ir mūsų „Makabi“ draugijos. Ir su dviem vienodo dydžio užrašais ant pristatomosios lentelės: USSR ir Lithuania.

Tais laikais dar būdavo atidarymo generalinė repeticija. Per ją mums davė lentelę su didžiuliu užrašu USSR, o Lithuania vos matėsi. Diktorius pranešė, kad įžengė Sovietų Sąjungos delegacija ir paleido ar tai „Kazačiok“, ar tai „častuškų“ muziką. Stadione – nė vienos Lietuvos vėliavos, nors mes patys jas penkias atsivežėme.

Atidarymo dienos 8 val. ryto aš jau sėdžiu prie makabiados organizacinio komiteto pirmininko kabineto. Sakau jam – mes nedalyvausime atidaryme ir pakomentavau, kodėl. Bandžiau paaiškinti, kas yra Sąjūdis, kad Lietuva siekia nepriklausomybės. Tada manęs nelabai suprato. Tik tiek, kad mums čia atvykti padėjo Sąjūdis, ir turi būti Lietuvos vėliavos, kita muzika. Manęs paprašė šiek tiek palaukti. Iš tiesų jiems buvo labai svarbu, kad mes dalyvautume, bet taip pat labai svarbu nesugadinti santykių su rusais. Dabar galiu prisipažinti, kad nežinojau, ar aš būčiau paveikęs delegaciją. Taip, pagrindiniai žmonės buvome susitarę: arba taip, arba neiname, bet su visais žmonėmis dar nebuvom kalbėję. O žmonių ten buvo visokių.“

Viskas baigėsi tuo, kad delegacijos pristatymo lentelė buvo tokia, kokios pageidavo Lietuvos pasiuntiniai, vėliavos atsirado, pranešėjas pranešė, kad eina Lietuvos atstovai. Tik muzika buvo paleista rusiška. Visą įrašą paskutiniu momentu izraeliečiai karpyti atsisakė“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Sporto visuomenininkas

Sporto organizacijose S. Finkelšteinas ėjo ir eina tik visuomenines pareigas. Pinigus jis uždirba iš verslo.

„Makabi“ vadovas 1970 m. baigė Vilniaus universitetą. Dirbo Valstybinio plano komiteto ekonomistu, Vilniaus skaičiavimo mašinų gamyklos „Sigma“ inžinieriumi, ekonomistu, skyriaus vadovu, prekybos namų „Inoveca“ generaliniu direktoriumi, Širdies chirurgijos centro rinkodaros direktoriumi. Šiuo metu yra šiuolaikinės ortopedijos centro „Idemus“ vadovas.

Už savo veiklą sporto srityje S. Finkelšteinas yra apdovanotas medaliais „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, KKSD Sporto garbės komandoro ženklu, LTOK Olimpine žvaigžde.
 
 
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
„Makabi“ pirmininkas S. Finkelšteinas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Druskininkuose sieks apginti titulą
2018 02 21
Konkursas
Greta Tamašauskaitė sieks apginti geriausios LMKL snaiperės titulą kovo 4-ąją Druskininkuose vyksiančios žvaigždžių dienos metu.
Kelionėje - nuo Pokemonų iki kulinarijos
2018 02 21
Kelionės
Marijampolės "Sūduvos" krepšininkės atskleidė, ką veikia kelionių į rungtynes metu.
Moksleviaims - neptūniečių juokeliai
2018 02 21
Susitikimas
Ar žinojote, kad „Neptūno“ krepšininkas Mindaugas Kačinas vaikystėje svajojo tapti taksistu, o Tomas Delininkaitis - policininku arba gaisrininku?
 
Ruoštis padeda ir psichologas iš Vokietijos
2018 02 21
U-17
Įvarčių skonį pajutusios lietuvės keturias dienas bendravo ir su psichologu, kuris merginoms padeda ruoštis Europos U17 čempionatui, kuris vyks Lietuvoje.
Lietuviams - elitinių rinktinių iššūkis
2018 02 21
Draugiškos rungtynės
Lietuvos nacionalinė vyrų rinktinė birželį išbandys jėgas su dviem 2018 metų pasaulio čempionato dalyvėmis – Lenkijos ir Irano komandomis.
Kauno derbyje - triuškinama "Vyčio" pergalė
2018 02 20
Salės futbolas
Centrinėje „Futsal A lygos“ 13-ojo turo akistatoje Kauno derbyje susirinkę žiūrovai intrigos neišvydo – šalies čempionas „Vytis“ 8:2 sutriuškino „Inkarą".
Su Lietuvos rekordu - į pasaulio čempionatą
2018 02 19
Bėgimas
Šveicarijoje Agnės Šerkšnienės pagerintas Lietuvos rekordas virto ir gimtadienio dovana, ir bilietu į pasaulio čempionatą.
Klaipėdoje - D. Dzindzaletaitės rekordas
2018 02 17
Lengvoji atletika
Šeštadienį baigėsi Klaipėdoje vykęs Lietuvos lengvosios atletikos uždarų patalpų čempionatas.
"Startą vertinu šimtu dešimčia"
2018 02 16
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionate: klaipėdiečių sėkmė, rekordinis šuolis bei Modestos Morauskaitės pergalė.
 
Klaipėdoje - teniso taurės batalijos
2018 02 20
Taurė
Visą šventinį savaitgalį Klaipėdos Vakarų teniso arena skendo Lietuvos vėliavos spalvose.
Turėjęs iniciatyvą nusileido prancūzui
2018 02 12
Tenisas
Puikią sportinę formą demonstruojantis Ričardas Berankis nusileido prancūzui Pierre-Hugues Herbertui (ATP-76) ir baigė pasirodymą Roterdame.
Šimtmečio proga - teniso turnyras pajūryje
2018 02 09
Tenisas
Atkurtos Lietuvos šimtmečio proga, organizatoriai kviečia prisidėti prie šventės ir dalyvauti „LT100-ečio Teniso Taurės" komandiniame dvejetų turnyre.
Lietuviui - nokautų eksperto iššūkis
2018 02 19
Bušido
Tarptautinio bušido turnyro "KOK'55 WORLD GP" pagrindinėje vakaro kovoje susikaus Sergejus Maslobojevas ir marokietis Noureddine'as Ajnaojus.
"Tokie nuotykiai nutinka ne kasmet"
2018 02 18
Graplingo imtynės
Kuo gyvos graplingo imtynė Klaipėdoje, pasakoja 2016 metų Europos graplingo čempionas Marius Rudnickas.
Lietuvos graplingas keičia kryptį
2018 02 12
Graplingo imtynės
"Anksčiau komandinės taurės varžybos vykdavo po Vilniaus ir Pakruojo atvirųjų čempionatų, šiemet tai pakeitėme", - sako LGF prezidentas A. Kupstas.
 
Pristatyta „Lietuvos plento taurė“
2018 02 17
Kuluaruose
Artėjantį dviračių sporto sezoną aptarė devynių A grupės komandų nariai, kurie vėliau susirungė parodomosiose lenktynėse ant stacionarių dviračių.
Po pirmenybių - pokyčiai reitinguose
2018 01 26
Dviračiai
UCI paskelbtuose reitinguose Lietuvos atstovai patenka į penkis geriausiųjų dešimtukus.
Kovoja ir su varžovėmis, ir su jauduliu
2018 01 23
Trekas
„Nuo praėjusių metų spalį vykusio Europos čempionato jaučiuosi vis geriau ir geriau“, - teigia jau 34 Pasaulio taurės medalius iškovojusi S.Krupeckaitė.
Pusfinaliuose intrigos netrūko
2018 02 17
Taurė
Nors abejas LRF vyrų taurės turnyro pusfinalio kovas laimėjo išankstiniai favoritai, tačiau tiek Dragūnas“, tiek „Granitas–Karys“ turėjo daug vargo.
Pusfinalis - be staigmenų
2018 02 17
Rankinis
LRF moterų taurės finale susitiks "Garliavos-SC Cascada" ir "ACME-Žalgirio" rankininkės.
Į kovą stos visi sezono lyderiai
2018 02 15
Rankinis
Dėl LRF taurės Alytuje rungs Vilniaus "Šviesos", Klaipėdos "Dragūno", Kauno "Granito-Kario" ir vietos "Varsos-Stronglaso" rankininkai.
 
Į aštuntfinalį - tiesiausiu keliu
2018 02 21
Paplūdimio tinklinis
Pergalingas lietuvių žygis Irane tęsiasi - Lukas Každailis ir Arnas Rumševičius įveikė visus priešininkus grupės varžybose ir žengė į atkrintamasias.
Pergalę prieš lyderius skyrė šimtmečiui
2018 02 20
Baltijos lyga
Baltijos čempionato titulą ginančią "Rakvere VK" ekipą įveikę raseiniškiai pergalę padovanojo Lietuvai.
Irane - sėkminga lietuvių kvalifikacija
2018 02 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis Irane iškopė į pagrindines varžybas.
Švedijos ralyje - sėkmingas lietuvių finišas
2018 02 19
Ralis
Lietuvai atstovaujantys lenktynininkai Deividas Jocius ir Donatas Zvicevičius sėkmingai pasiekė finišą Švedijos ralyje.
Švedijos ralyje lietuviai veržiasi į priekį
2018 02 18
Ralis
"Tiek įvairiausių incidentų per vieną ralio dieną neatsimenu", - kalbėjo bandroje Švedijos ralio lenktynininkų įskaitoje į viršų pašokęs Deividas Jocius.
Lietuviai - savo klasės dešimtuke
2018 02 17
Ralis
D. Jociaus ir D. Zvicevičiaus ekipažas WRC Švedijos ralyje šeštadienio greičio ruožuose gerino asmeninius rezultatus.
 
Slidinėjimo trasoje – mintys apie išgyvenimą
2018 02 21
Pjongčangas 2018
„Prašau, Modestai, negrįžk. Niekada“, - mintyse maldavo komandos draugo Mantas Strolia pragaru virtusiose olimpinėse komandų sprinto lenktynėse.
Kauniečiai taikysis į antrąją vietą
2018 02 21
Ledo ritulys
"Kaunas Hockey" treneris Jevgenijus Čugajus: Klaipėdos „Baltija“ jau yra įrodžiusi, kad žaisti prieš ją reikia nuo pat pradžių nusiteikus rimtai.
Sugrįžęs vartininkas laimėti nepadėjo
2018 02 20
Ledo ritulys
Vartininko Elvino Karlos sugrįžimas į „Energiją pažymėtas atkaklia kova ir skaudžiu pralaimėjimu.
Iššūkis lietuviams - rungtynės su olandais
2018 02 21
Vandensvydis
Po Lietuvos vandensvydžio čempionato pirmo turo kovų dabar visas dėmesys sukoncentruotas į Europos čempionato atrankos turnyro rungtynes su olandais.
Į priekį praleido tik rusus
2018 02 21
Kanupolas
Alytuje vyko tradicinis tarptautinis kanupolo turnyras „Alytaus taurė 2018“, kuriame puikiai pasirodė šeimininkų komandos.
Dominavo ir Europoje, ir Baltijos šalyse
2018 02 20
Šaudymas iš lanko
Meda Večkytė tapo Europos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempione, o jos tautiečiai pergales skynė ir Baltijos šalių čempionate.
 
Prezidentų kadencijas ribos nauja tvarka
2018 02 21
Federacijos
Antradienį Vilniuje įvyko Lietuvos sporto federacijų sąjungos (LSFS) 2018 metų ataskaitinis suvažiavimas.
Netektis irkluotojų šeimoje
2018 02 19
Netektis
Baidarių ir kanojų irklavimo šeimoje – skaudi netektis: pirmadienio rytą staiga mirė įžymus Lietuvos baidarių irklavimo treneris Vytautas Narkevičius.
Neįgaliosioms atletėms - verslininko parama
2018 02 17
Rėmimas
Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentui Robertas Dargis Mažeikių triračių bėgikėms paaukojo 4000 eurų iš savo premijos ir asmeninių lėšų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas