Ingvaras Butautas 2017 m. rugsėjo 10 d. 11:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mūru stojo už Lietuvos vardą

Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ vadovas Semionas Finkelšteinas teigia, kad visur gyvenime jam padėdavo sportas.

Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
   
„Aš iki šiol sportuoju. Ir visur gyvenime man sportas padėdavo. Dėl jo aš galėdavau išlaikyti labai didelius krūvius“, – sako 70-ies metų jubiliejų rugpjūčio 17 d. paminėjęs Semionas Finkelšteinas. Buvęs lengvaatletis, dabar Lietuvos žydų sporto klubo „Makabi“ pirmininkas.

Pradžia – lengvoji atletika

S. Finkelšteinas gimė 1947 m. Vilniuje. Mokydamasis 23-ioje vidurinėje mokykloje pradėjo sportuoti. Vaikiną paviliojo lengvoji atletika, kurią jis lankė pas trenerį Janą Gadovičių kartu su vėliau Europos čempionais tapusiais Vilhelmina Bardauskiene, Kęstučiu Šapka, kitais būsimais garsiais sportininkais.
 
„Tai puikus treneris. Aš iš jo labai daug išmokau. Ir man vėliau gyvenime daug davė tai, kad sportavau. Labai mane užgrūdino. Krūviai buvo didžiuliai, kone beprotiški. Tai buvo itin rimtas treneris, mes ne tik treniravomės, mes rašėme dienoraščius, skaitėme tuometį žurnalą rusų kalba „Liogkaja Atletika“, buvo teorinės pratybos, bandėme įsigilinti į treniruočių metodikas. Aš šiek tiek į tolį šokinėjau, kartais 400 m bėgdavau, bet pagrindinė mano rungtis buvo sprintas, buvau „Dinamo“ draugijos ir Lietuvos jaunių rinktinių narys“, – pasakoja S. Finkelšteinas.

Aukšto meistriškumo siekti jis nustojo po gautos rimtos traumos. Bet paties sporto nemetė.

„Vadovavau bėgimo mėgėjų klubui „Sigma“, buvau jo pirmininkas. Devynerius metus jis buvo laikomas geriausiu Lietuvoje bėgimo klubu. Bėgiojome įvairiuose Lietuvos miesteliuose, dalyvaudavome buvusio lengvaatlečio ir „Žalgirio“ stadiono direktoriaus Jono Grigo inicijuotame Naujametiniame bėgime Vilniuje. Esu penkis kartus apibėgęs Elektrėnų marias“, – tvirtina pašnekovas.

Dabar S. Finkelšteinas bėgioja mažiau. Bet neretai renkasi dviratį arba slides.

Stovi prie „Makabi“ vairo

Lietuvos tautinio atgimimo, Sąjūdžio, kovos už Nepriklausomybės pripažinimą laikai – naujas S. Finkelšteino gyvenimo etapas. 1988 m. jis dalyvavo Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) atkuriamajame suvažiavime, dar po kelių mėnesių – atkuriant Lietuvos žydų klubą „Makabi“, buvo išrinktas jo vadovu. Ir šias pareigas užima iki šiol.
 
„Tada dar buvo daug gyvų žmonių, pamenančių prieškarinį „Makabi“. Tokių, kaip sporto žurnalistas Saliamonas Vaintraubas. Daug jo idėjų mes išsaugojome. „Makabi“ atkuriamasis suvažiavimas vyko 1989 m. sausio 9 dieną. Tada buvo Atgimimo laikai, tautinis pakilimas. Apie 400 žmonių susirinko „Sigmos“ salėje. Kalbėjo Grigorijus Kanovičius, Emanuelis Zingeris. Daug „Makabi“ padėjo LTOK generalinis sekretorius Petras Statuta“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Tais pačiais 1989 m. Lietuvos „Makabi“ sportininkų delegacija sugebėjo dalyvauti Izraelyje vykusioje viso pasaulio žydų sporto šventėje makabiadoje. Lietuvos delegacija buvo vienintelė iš visos tuometės SSRS ir pirmoji, atvykusi iš SSRS nuo dviejų šalių diplomatinių santykių nutraukimo 1967 metais.

Iš viso buvusio socialistinio bloko į Izraelį nuvykti, be Lietuvos sportininkų, sugebėjo tik makabiečiai iš Vengrijos.

Teko įveikti dideles kliūtis

Nors, valdant Michailui Gorbačiovui, SSRS ir Izraelio santykiai jau šiltėjo, Lietuvos žydų delegacijos pasirodymas makabiadoje sovietų valdžiai ir KGB labai netiko. Kai Vilniaus makabiečiai jau suderino visas detales ir, nusipirkę bilietus skrydžiui iš Maskvos į Tel Avivą, laukė išvykimo datos, atskriejo nedžiugi žinia iš SSRS skrydžių bendrovės „Aeroflot“.
 
„Likus iki skrydžio aštuonioms dienoms, aš gaunu žinią, kad mūsų bilietus anuliavo. Be jokių paaiškinimų. Aišku, jei tie, kas stengėsi, kad mes niekur neišvažiuotume, būtų padarę protingiau – bilietus anuliuotų paskutinę akimirką, niekur ir nebūtume išvykę. Bet mus šefavo Europos „Makabi“ pirmininkas Michaelis Grunas ir kanadietis Sydney’is Grinbergas. Kai tik jie sužinojo apie mūsų nelaimę, iškart susisiekė su pasauline organizacija „Makabi“ ir sugebėjo nupirkti mums bilietus iš Varšuvos. Teko tik nusisamdyti du autobusus į šį miestą, nes tais laikais Lietuvoje nebuvo tokių autobusų, kurių vienas galėtų vežti 59 keleivius. Vis dėlto bijojau, kad mus prie sienos vis tiek sustabdys. Nesustabdė. Matyt, tuo metu KGB turėjo didesnių galvos skausmų nei Lietuvos žydų sportininkų delegacija. Nors tada tuo, kad pavyko pervažiuoti sieną, tikrai stebėjausi. Pamenu, gerokai visus prigąsdinau, kad, neduok Dieve, neimtų kokios nors kontrabandos, neleidžiamų daiktų. Nes tokiu atveju autobusą nuo sienos grąžindavo“, – pasakoja S. Finkelšteinas.
Kartu su klubo „Makabi“ delegacija į Izraelį išskrido ir LTOK generalinis sekretorius P. Statuta. Anot S. Finkelšteino, jis labai daug patarė ir padėjo, sprendžiant Lietuvos delegacijos problemas vietoje. O jų būta. 

„Mes pareiškėme, kad per makabiados atidarymą norime eiti su trimis vėliavomis: Sovietų Sąjungos (nes be jos eiti niekas nebūtų leidęs), Lietuvos ir mūsų „Makabi“ draugijos. Ir su dviem vienodo dydžio užrašais ant pristatomosios lentelės: USSR ir Lithuania.

Tais laikais dar būdavo atidarymo generalinė repeticija. Per ją mums davė lentelę su didžiuliu užrašu USSR, o Lithuania vos matėsi. Diktorius pranešė, kad įžengė Sovietų Sąjungos delegacija ir paleido ar tai „Kazačiok“, ar tai „častuškų“ muziką. Stadione – nė vienos Lietuvos vėliavos, nors mes patys jas penkias atsivežėme.

Atidarymo dienos 8 val. ryto aš jau sėdžiu prie makabiados organizacinio komiteto pirmininko kabineto. Sakau jam – mes nedalyvausime atidaryme ir pakomentavau, kodėl. Bandžiau paaiškinti, kas yra Sąjūdis, kad Lietuva siekia nepriklausomybės. Tada manęs nelabai suprato. Tik tiek, kad mums čia atvykti padėjo Sąjūdis, ir turi būti Lietuvos vėliavos, kita muzika. Manęs paprašė šiek tiek palaukti. Iš tiesų jiems buvo labai svarbu, kad mes dalyvautume, bet taip pat labai svarbu nesugadinti santykių su rusais. Dabar galiu prisipažinti, kad nežinojau, ar aš būčiau paveikęs delegaciją. Taip, pagrindiniai žmonės buvome susitarę: arba taip, arba neiname, bet su visais žmonėmis dar nebuvom kalbėję. O žmonių ten buvo visokių.“

Viskas baigėsi tuo, kad delegacijos pristatymo lentelė buvo tokia, kokios pageidavo Lietuvos pasiuntiniai, vėliavos atsirado, pranešėjas pranešė, kad eina Lietuvos atstovai. Tik muzika buvo paleista rusiška. Visą įrašą paskutiniu momentu izraeliečiai karpyti atsisakė“, – prisimena S. Finkelšteinas.

Sporto visuomenininkas

Sporto organizacijose S. Finkelšteinas ėjo ir eina tik visuomenines pareigas. Pinigus jis uždirba iš verslo.

„Makabi“ vadovas 1970 m. baigė Vilniaus universitetą. Dirbo Valstybinio plano komiteto ekonomistu, Vilniaus skaičiavimo mašinų gamyklos „Sigma“ inžinieriumi, ekonomistu, skyriaus vadovu, prekybos namų „Inoveca“ generaliniu direktoriumi, Širdies chirurgijos centro rinkodaros direktoriumi. Šiuo metu yra šiuolaikinės ortopedijos centro „Idemus“ vadovas.

Už savo veiklą sporto srityje S. Finkelšteinas yra apdovanotas medaliais „Už nuopelnus Lietuvos sportui“, KKSD Sporto garbės komandoro ženklu, LTOK Olimpine žvaigžde.
 
 
Lietuvos atstovai 1989 m. makabiados atidaryme.
Asmeninio albumo nuotr.
„Makabi“ pirmininkas S. Finkelšteinas.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Čempionės pratęsė pergalių seriją
2017 09 23
Moterų krepšinis
Marijampolės „Sūduva“ kontrolinėse rungtynėse 67:58 (16:11, 9:21, 21:16, 21:10) antrą kartą per tris dienas įveikė Kauno „Aistes-LSU“.
D.Adomaičio marškinėliai pakilo į palubę
2017 09 22
Įvertinimas
Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės treneris Dainius Adomaitis sulaukė ypatingo pagerbimo savo gimtinėje Šakiuose.
„Rinktinėje turi žaisti čia išugdyti žaidėjai“
2017 09 22
Konferencija
Dainius Adomaitis: apie interneto komentatorius, savo ateitį rinktinėje, FIBA ir Eurolygos karą, nacionalinės ekipos sudėtį, psichologą, Alexą Fergusoną.
 
Konkurentai finale palaikys „Žalgirį“
2017 09 22
Žvilgsnis
„Trakų“ futbolininkas Arūnas Klimavičius: „Išskyrus „Stumbrą“, finale visi palaikys „Žalgirį“.
„Stumbras“ tikisi kibti į atlapus „Žalgiriui“
2017 09 22
Taurė
Kauniečiams tai bus pirmasis LFF taurės finalas klubo istorijoje, o žalgiriečiai bandys iškovoti titulą jau septintą kartą iš eilės (VIDEO).
Nepamirštamas šėlsmas su fanais greitkelyje
2017 09 22
LFF taurė
„Žalgirio“ vartininkas Armantas Vitkauskas – pakeliui dar vieno rekordinio triumfo LFF taurės turnyre.
Skaudi netektis: mirė B.Viluckis
2017 09 19
Netektis
Skaudi žinia sporto bendruomenei – mirė geriausias visų laikų Lietuvos kūjo metikas Benjaminas Viluckis.
Ministras liko toli už nugaros
2017 09 16
Bėgimas
Grupės ŽAS dainininkas Linas Zareckas-Choras ir Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga varžėsi bėgimo trasoje.
V.Kidykas: „Andrius viską daro maksimaliai“
2017 09 13
Treneris
Andriaus Gudžiaus treneris Vaclovas Kidykas - apie išskirtines auklėtinio savybes, dopingą, premijas, poeziją, laisvalaikį, traumos indėlį į sėkmę.
 
Meistriškumo skirtumas – akivaizdus
2017 09 22
Turnyras
Geriausiam Lietuvos tenisininkui Ričardui Berankiui nepavyko pateikti staigmenos akistatoje su 29-ąja pasaulio rakete Fabio Fogniniu.
R.Berankiui – netikėta dovana
2017 09 21
Situacija
Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis be kovos pateko į ATP turnyro Sankt peterburge ketvirtfinalį – susirgo jo varžovas Philippas Kohlschreiberis.
R.Berankis rado kelią iš nesėkmių ruožo
2017 09 19
Svetur
Ričardas Berankis nutraukė keturių pralaimėjimų iš eilės seriją ir pateko į Sankt Peterburge vykstančio ATP 250 serijos turnyro antrą ratą.
Lietuvos kovotojai šturmuos Londoną
2017 09 22
Karatė
Savaitgalį Londone vyks jau 41-asis prestižinis Didžiosios Britanijos kiokušin karatė atvirasis čempionatas, kuriame dalyvaus gausus būrys lietuvių.
Ringe labiausiai padeda kantrybė
2017 09 20
Boksas
Į profesionalų ringą žengęs boksininkas Tadas Tamašauskas – apie naujus iššūkius, jaudulį ir įtampą prieš kovas, svorio metimą, trenerio darbą.
Klaipėdoje spindės imtynių žvaigždės
2017 09 20
Imtynės
Trečiadienį Klaipėdoje startuoja 32-asis pasaulio kariškių imtynių čempionatas. Varžybose dėl apdovanojimų grumsis atletai iš 22 valstybių.
 
Dėl vaikų automobilį išmainė į dviratį
2017 09 23
Dviračiai
Vienas garsiausių šalies automobilių sporto atstovų Deividas Jocius šį savaitgalį dalyvauja labdaringame dviračių maratone.
Dviratininkai turi naują vadą
2017 09 21
Rinkimai
Naujuoju Tarptautinės dviračių sporto sąjungos prezidentu išrinktas prancūzas Davidas Lappartient'as. Tarp rinkėjų buvo ir Lietuvos atstovas.
Norvegijoje – solidus lietuvio pasirodymas
2017 09 20
Pasaulio čempionatas
Norvegijoje vykstančiame dviračių sporto pasaulio čempionate Ignatas Konovalovas užėmė 20-ąją vietą pavienio starto lenktynėse.
Rankininkai pradeda Lietuvos čempionatą
2017 09 20
Lietuvos čempionatas
Prie šalies rankinio lygos starto linijos išsirikiavo 8 praėjusį sezoną žaidusios ekipos ir I lygos čempionė Kauno KTU. Lygą paliko Panevėžio klubas.
Supertaurė - kaunietėms ir klaipėdiečiams
2017 09 16
Supertaurė
Šiandien Garliavoje vyko LRF Supertaurės finalai, kuriuose susitiko moterų Kauno ir Garliavos bei vyrų Klaipėdos ir Vilniaus ekipos.
Rankinio teisėjai išsirinko vadovybę
2017 09 15
Teisėjai
Prieš sezono pradžią rankinio teisėjai ne tik tikrino savo teorijos žinias, fizinį pasirengimą, bet ir rinko Lietuvos rankinio teisėjų asociacijos vadovus.
 
Naujame sezone – intriguojančios naujovės
2017 09 15
Žvilgsnis
Netrukus prasidėsiančiame naujajame salės tinklinio sezone nebeliks išimčių favoritams, ambicingus planus puoselėja ir naujokai.
Baltijos lygoje žais Raseinių klubas
2017 09 14
Baltijos lyga
Finansinių bėdų ištiktas Vilniaus "Flamingo Volley" klubas savo vietą Baltijos lygoje užleis Raseinių "Norvelitos" ekipai.
Vaikinai nusileido tik ketvirtfinalyje
2017 09 09
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio tinklininkai P. Stankevičius ir A. Mazūras Italijoje vykstančiame Europos jaunimo paplūdimio tinklinio čempionate užėmė penktąją vietą.
Kartingo lenktynės – Kauno gatvėse
2017 09 20
Kartingas
Spalio 1-ą dieną Kauno centre žiūrovai galės stebėti dar neregėtą greičio ir motorų fiestą – sportinių kartingų lenktynes miesto gatvėmis.
Pasaulio čempionate – du Lietuvos talentai
2017 09 19
Kartingas
Artėjantį savaitgalį Didžiojoje Britanijoje vyksiančiose CIK-FIA Pasaulio kartingo čempionato lenktynėse kovos Kasparas Vašelis ir Gustas Grinbergas.
Lietuvos lenktynininkas – antras Europoje
2017 09 18
Auto
Lietuva turi naują autosporto žvaigždę - Rokas Baciuška sužibo Rygoje vykusiame Europos ralio kroso čempionato etape.
 
Komanda prisistatė su muzika
2017 09 19
Ledo ritulys
„Kaunas Hockey“ į pirmąjį susitikimą subūrė esamus ir būsimus ledo ritulio mėgėjus.
Čempionams – svarus pastiprinimas
2017 09 19
Ledo ritulys
Įtemptą sezoną pradėjusios Elektrėnų „Energijos“ komandos gretose – „Juodupei“ atstovavę Artūras Katulis ir Mauras Baltrukonis.
Vėl kovos dviejuose frontuose
2017 09 18
Sprendimas
Elektrėnų „Energijos“ ledo ritulio klubas nusprendė dalyvauti 2017-2018 m. Lietuvos ledo ritulio čempionate.
Apie dukros gimimą sužinojo už Atlanto
2017 09 22
Irklavimas
Pasaulio irklavimo čempionato JAV išvakarės: treneris M.Masilionis atskleidžia, kad atletai pasiilgę varžybų, bet kai kuriems reikia medikų pagalbos.
Turnyrą paženklins du jubiliejai
2017 09 22
Regbis
Kauno S. Dariaus ir S. Girėno stadione - jubiliejinis tarptautinis regbio turnyras ir intriguojantis "Top" lygos mūšis.
Lietuvos rinktinė – vėl stipriausia Europoje
2017 09 22
Golbolas
Naujo trenerio veadama Rio de Žaneiro parolimpiados čempionė Lietuvos golbolo rinktinė triumfavo ir Europos pirmenybėse.
 
Vilniuje – tarptautinis forumas
2017 09 20
Forumas
Spalio 10-11 dienomis Vilniuje vyks tarptautinis forumas „Moterų lyderystės stiprinimas Europoje“. Jame lankysis ir IOC prezidentas Thomas Bachas.
KKSD kaltina LTOK melu
2017 09 19
Situacija
Nesutarimai tarp svarbiausių Lietuvos sporto organizacijų tęsiasi. Šįsyk KKSD išplatino pranešimą, kuriame teigia, kad LTOK žaidžia be taisyklių.
KKSD taps Švietimo ministerijos dalimi
2017 09 15
KKSD
Nuo 2018 m. sausio 1 d. Lietuvos Respublikos kūno kultūros ir sporto departamentas prie Vyriausybės (KKSD) pereina Švietimo ir mokslo ministerijai (ŠMM).
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas