Ieva Dumbauskaitė 2017 m. rugsėjo 8 d. 10:17 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Likimo smūgiai ne žlugdė, o grūdino

Daugkartinis Lietuvos čempionas lengvaatletis Darius Aučyna – apie sunkius išbandymus, vaikystės svajones, tikėjimo galią ir artėjančias vestuves.

D.Aučyna.
pliadisfoto.com nuotr.
D.Aučyna.
   
Kai kurių sportininkų karjeros atrodo gražios tarsi iš vadovėlių, o kai kurios gyvenimas mėtė taip stipriai, jog kartais sunku suvokti, kaip vienas žmogus galėjo tiek atlaikyti. Tačiau pastarųjų istorijos dažnai būna daug įdomesnės. Viena tokių – lengvaatlečio Dariaus Aučynos, kuris kovose, nesėkmėse ir nuopuoliuose atrado patį save. 
 
Trišuolio ir šuolio į tolį daugkartinis Lietuvos čempionas Darius Aučyna šią vasarą nuliūdino lengvosios atletikos bendruomenę pranešęs, jog pasitraukia iš profesionalaus sporto. 28-erių atletas nusprendė, jog laikas sutelkti dėmesį į kitus dalykus ir sektorių paliko iškėlęs galvą, darsyk tapęs Lietuvos čempionu. Traumų ir įvairių nesėkmių visos karjeros metu kamuotas D. Aučyna pasakojo, jog nuo pat vaikystės lydėję skausmai galop paliko savo pėdsakus ir kūnas nebeleido dirbti tiek, kiek reikėjo aukščiausiems rezultatams pasiekti.
 
Su D. Aučyna kalbėjomės apie vaikystės svajones, karjeros vingius, nuopuolius ir apie tai, kuo gyvena šiandien. Lengvaatletis tvirtino, jog tikėjimo dėka jam nebaisios jokios gyvenimo negandos.
 
Kodėl karjerą nusprendėte baigti būtent šiemet? 
Priežasčių buvo nemažai. Pagrindinė buvo ta, jog jau kuris laikas jaučiau, kad kūnas neatlaiko to, ko treniruočių krūviais iš jo prašydavau. Treniruočių proceso vaisiai buvo sunkiai prognozuojami, sustojo tobulėjimas. Kai tai atsitiko, neberodžiau nuolatinių aukštų rezultatų, o dėl to nustojau gavęs stipendijas, nebeturėjau galimybių dalyvauti stovyklose ir tam, kad pragyvenčiau, reikėjo pradėti dirbti. Dienotvarkė tapo įtemptesnė, bet su tuo kažkaip susitvarkiau. Tačiau 2016 m. pirmoje žiemos sezono treniruotėje dar lūžo pėda, o visiškai iki galo atsigauti nepavyko. Taip pat jaučiau, jog jau ateina laikas kurti šeimą, skirti laiko jai. Taigi susidėjus visoms šioms aplinkybėms nusprendžiau atiduoti visą širdį ir išeiti iš sektoriaus aukštai iškelta galva. Tapau Lietuvos čempionu ir pakabinau startukus ant vinies.

Esate daugkartinis Lietuvos čempionas, taip pat atstovavotemūsų šaliai Europos čempionate. O kokios jum pačiam yra įsimintiniausios karjeros akimirkos? 
Jų išties nemažai, bet visos apie tą patį. Pirmiausia, kai jausdavausi savo paties, kaip sportininko, geriausia versija. Visą sezoną sunkiai dirbdavau, kad tas kelias savaites per metus jausčiausi taip, lyg niekam nebūtų ribų. Jei tik kūnas leisdavo, esant gerai kovai sektoriuje, asmeninius rekordus galėdavai ne pagerinti, o tiesiog sudaužyti. Tuomet galios jausmas būdavo neapsakomas. Žinoma, saldus jausmas yra ir laimėti, pasiekti rekordą, aukšto rango varžybose įveikti atranką. Neužmirštama, kai visa tai stebi publika ir į tai teigiamai reaguoja. Bet yra buvę akimirkų, kai beveik viskas vyko vienu metu, o tam išreikšti nėra žodžių.
 
Pamenu, jog 2014 metais per plauką įvykdėte normatyvą ir patekote į Europos čempionatą. Tada sakėte, jog gyvenimas atiduoda skolas. Bet prieš pat startą patyrėte traumą traumai ir negalėjote startuoti Europos čempionate. Kas nutiko? Kaip sudėtinga yra po tokių dalykų yra atsikelti ir eiti toliau?
Tuo metu galvojau apie 2012 metų skolą, kai pritrūko 1 cm iki olimpinių žaidynių. Bet po savaitės, kai sportinės euforijos apimtas, per daug save paspaudžiau ir prieš pat startą neatlaikė sausgyslės, gyvenimas ir vėl mane pamokė. Ir taip jau yra nutikę ne sykį. Visada pasižymėjau maksimalizmu, treneriai džiaugdavosi, jog mane reikėdavo stabdyti, o ne raginti, bet tas per didelis krūvis kaupiasi ir kūnas neatlaiko, dažnai pačiu netinkamiausiu metu. Kartais pagalvodavau, kad po viso to atsikelti ir eiti toliau buvo mano likimas. Nuo pat vaikystės esu religingas ir stiprybę krūtinėje pajaučiu būtent kritiniais momentais. Aš tikiu, jog jei myli Dievą, jis bėdoje nepaliks. Treneris, šeima, draugai taip pat yra nepakeičiamas ramstis. Randų lieka, bet jie kieti, ir kai jų daug, tampi stiprus, atsparus.


Kiek apskritai jūsų karjeroje buvo tokių duobių ir nuopuolių?
Tai vykdavo kasmet. Iki šiol negaliu sau atsakyti, ar sekėsi sportuoti, nes turėjau neblogą kūną, ar dėl to, jog be proto norėjau, tuo gyvenau ir neturėjau jokio kito varianto. Gal pastarasis variantas artimesnis tiesai. Buvo laikotarpių, kai apsieidavau be didesnių bėdų, bet jie nebuvo ilgi. Jei nuo vaikystės būčiau kantriau gydęsis kiekvieną mikrotraumelę ar į jų priežastis pažvelgęs dar giliau ir laiku, gal kelias būtų tęsęsis dar ilgai ir būtų klotas auksu. Tačiau eidamas vingiuotu keliu, buvau priverstas daug mokytis, kiekvienąsyk gilintis į žmogaus kūną vis labiau, tobulėti, kol sutikdavau kitą kliūtį ar ribą. Tas vargindavo, bet dėl to dabar galiu dirbti treneriu, nes daug ką esu patyręs savo kailiu. 
 
Kaip manote, kodėl jūsų karjeros pikas buvo 2011-2012 metai, kai demonstravote aukščiausius rezultatus? 
Tais metais rezultatus davė didžiulis prieš tai buvęs įdirbis. Iki tol kasmet bręsdavau, formavausi, mokiausi, o būdamas 22-23 metų pajaučiau, jog jau atlaikau vyriškus krūvius, taip pat labiau save tausojau. Ir tai davė rezultatų. Dar nemažai laiko užtruko pažinti save, atsirinkti, kas labiausiai tinka. Neneigsiu ir to, jog tuomet finansavimas,sąlygos ir dėmesys taip pat buvo didžiausi.
 
Apie ką svajojote dar būdamas vaikas, tik pradėjęs karjerą? Ar galvojote, jog norėtumėte tapti pasaulio čempionu? 
Augant svajonės kito. Būdamas vaikas tiesiog sportavau ir tai buvo geriausia mano dienos dalis. Kai pradėjo sektis, pradėjau norėti daugiau. Jaunučių, jaunių amžiaus grupėse Lietuvoje visuomet būdavau antras, tačiau vieną rudenį atėjęs į pirmą treniruoti pasakiau sau, kad būsiu pirmas. Pradėjau sparčiai tobulėti ir tai pavyko, tada jau pradėjau svajoti tuo užsiimti profesionaliai. Patekau į Lietuvos olimpinį sporto centrą, o čia sėkmingo sportininko kriterijai jau buvo kiti. Siekiau patekti į tarptautinę areną, tapti suaugusių čempionu, iškovoti medalių, pasiekti rekordų, gyventi iš sporto. Svajonės pildėsi, pačios didžiausios galbūt ne, tačiau visada stengiausi tobulėti kaip žmogus ir man tai ir yra gyvenimo grožis.
 
Kuo gyvenate dabar? Kokius tikslus sau keliate? 
Dabar gyvenu šeima ir darbu. Dirbu „Lietuvos ryto“ dublerių komandoje, labai džiaugiuosi žmonėmis šioje srityje ir apskritai pokyčiais gyvenime. Nors sportas ir liko mano gyvenime, bet tik toks, kokio aš noriu, o ne toks, kokio reikia didiesiems rezultatams pasiekti. Dabar man nepaprastai malonu matyti augančius ir stiprėjančius mano treniruojamus sportininkus. Noriu padėti jiems siekti jų pergalių. Kalbant apie asmeninį gyvenimą, svajoju apie vaikus, su kuriais galėčiau pasidalinti viskuo ir atiduoti jiems viską. Kitą vasarą su sužadėtine ruošiamės vestuvėms. Noriu, jog jos gražiai praeitų ir po jų jau pildytųsi kitos svajonės. Kiekvieną dieną seku savo vidų ir tikiu Dievu, o jis pasirūpins, jog neprapulčiau.
 
 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Treniruotėje lankėsi užsienio moksleiviai
2018 03 22
Krepšinis
„Neptūno“ krepšininkų treniruotėje lankėsi ir su žaidėjo profesija artimiau susipažinti panoro per pusšimtį mokinių iš Lietuvos, Turkijos ir Vokietijos.
Anapilin iškeliavo garsus teisėjas
2018 03 22
Netektis
Eidamas 79-uosius metus mirė FIBA garbės teisėjas, krepšinio teisėjų mokyklos steigėjas Raimundas Barauskas.
"Svarbus - ir rankšluosčiu mojuojantis"
2018 03 21
Projektas
Lietuvos krepšinio rinktinės treneris D. Adomaitis yra įsitikinęs, kad vaikas, kuris patiria patyčias, nebus šimtu procentų atsidavęs komandai.
 
Kauno klube - perspektyvus naujokas
2018 03 22
A lyga
Kauno „Stumbro“ futbolo komandai atstovaus saugas iš Gvinėjos Ibrahimas Sory, pernai žaidęs pasaulio jaunimo futbolo čempionate.
"Stumbras" išnuomos puolėją "Kupiškiui"
2018 03 22
Legionierius
190 cm Kauno "Stumbro" puolėjas ganietis Mohammedas Sheriffas žais LFF pirmojoje lygoje jos debiutantės "Kupiškio" komandos sudėtyje.
V. Borovskis: „Rinktinė yra magnetas“
2018 03 22
Rinktinė
Tuo, kad yra Lietuvos rinktinės narys, didžiuojasi ne tik pats "Trakų" futbolininkas Valdemaras Borovskis, bet ir jo šeima.
"Bėgimas visada buvo mano kraujyje"
2018 03 16
Bėgimas
Bėgikė Eva Misiūnaitė papasakojo, kodėl pasirinko būtent bėgimą, kam jai treniruotėje reikalinga ietis ir atskleis, ar bėgikams baisus pistoleto šūvis?
V.Aleknos sūnūs apsisprendė: mėtys diską
2018 03 14
Žvilgsnis
Olimpinio čempiono sūnūs Martynas ir Mykolas šį sezoną jau abu mėtys diską, tėvų pėdomis žengia ir Aleknų duktė Gabrielė.
Talentai tikrinosi jėgas su bendraamžiais
2018 03 12
Taurė
Tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose „Vilniaus miesto sporto centro taurė 2018“ dalyvavo 230 atletų iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Lietuvos.
 
Darželiuose iki vasaros karaliaus tenisas
2018 03 20
Tenisas
Dar 2014–aisiais startavęs edukacinis teniso projektas su teniso pagrindais jau suipažindino beveik 2 tūkstančiai vaikų.
Lietuvis pateko į finalinį atrankos etapą
2018 03 20
Atranka
"Miami Open" turnyro atrankoje po atkaklaus pirmojo seto antrąjį sužaidęs nepriekaištingai, Ričardas Berankis įveikė slovaką Norbertą Gombošą.
Vilnius taps teniso trenerių sostine
2018 03 19
Konferencija
Savaitgalį SEB arenoje vyks kasmetinė Baltijos šalių trenerių konferencija – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos teniso sąjungų projektas.
Į ringą kopė 8 lietuviai
2018 03 22
Boksas
Pirmojo Lietuvos olimpinio čempiono Dano Pozniako tarptautiniame bokso turnyre trečiadienį iš aštuonių kovojusių lietuvių į kitą etapą pateko du.
Pirmą dieną - viena pergalė
2018 03 21
Boksas
Vilniuje prasidėjusiame D. Pozniako atminimo tarptautiniame jaunimo bokso turnyre iš devynių pirmą dieną kovojusių lietuvių laimėjo tik vienas.
D. Pozniaką pagerbs 100 boksininkų
2018 03 20
Boksas
Į AIBA oficialų kalendorių įtrauktame jaunimo turnyre, paminėti pirmąjį Lietuvos olimpinį čempioną atvyks 100 boksininkų iš 10 valstybių.
 
G. Bagdonas Prancūzijoje finišavo 14-as
2018 03 19
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut“ Prancūzijoje G. Bagdonas užėmė 14-ą vietą ir pelnė 15 pasaulio reitingo taškų.
Jaunasis lietuvis treniruojasi su pasaulio elitu
2018 03 16
BMX dviračiai
„Vienas malonumas ir džiaugsmas treniruotis su geriausiais pasaulio BMX sportininkais, būti treniruojamam pasaulio čempiono, – sakė L. Karalius.
Šimtmečio proga mins šimtą kilometrų
2018 03 16
Lenktynės
Geriausi Lietuvoje lenktyniaujantys dviratininkai ir dviračių sporto mėgėjai sezoną atidarys šimtmečiui paminėti skirtose dviratininkų lenktynėse.
Žinia iš Vokietijos nepradžiugino
2018 03 22
Rankinis
Trečiadienį Europos moterų rankinio čempionato atrankos rungtynėse užfiksuotas neparankus Lietuvos rinktinei rezultatas: vokietės 33:24 nugalėjo ispanes.
Lietuvos moterų rinktinė galanda ginklus
2018 03 20
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio rinktinė šiuo metu stovyklauja Alytuje ir rengiasi Europos čempionato atrankos rungtynėms su Turkijos komanda.
Federacija bendradarbiaus su lažybų bendrove
2018 03 16
Parama
Lietuvos rankinio federacija turi naujus partnerius - jais tapo lažybų bendrovė cbet.lt.
 
Vilniečiai pasirengę vėl ropštis iš duobės
2018 03 22
Sezonas
„Vilniaus kolegijos-Flamingo Volley“ treneris V.Burakinskis: „Šiais metais man buvo labai svarbu, kad žaidėjai išmoktų kovoti nepaisydami aplinkybių.“
Jaunimo čempionate - kauniečių triumfas
2018 03 20
Jaunimas
Kaune vykusiuose Lietuvos jaunimo vaikinų tinklinio čempionato finaluose visas tris pergales iškovojo favorite laikyte Kauno komanda.
Ant Alpių sniego – bronza
2018 03 19
Sniego tinklinis
Paskutiniame šio sezono Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos atstovai Artūras Vasiljevas ir Marius Malinauskas iškovojo bronzos medalius.
Lietuvišką sėkmę išsinuomojo užsieniečiai
2018 03 15
Rali-krosas
Lenktyninkas Kasparas Navickas Europos ralio kroso čempionate dažniau pasirodys ne kaip lenktynininkas, bet kaip kitų lenktynininkų patarėjas.
Sugrįžęs sieks pagerinti savo paties rekordą
2018 03 14
Moto
Kačerginės „Nemuno žiedo“ rekordininkas, vienas greičiausių Lietuvos motociklininkų Šarūnas Pladas grįžta į galingiausią klasę šalies čempionate.
Tiesia laiptus į profesionalų sportą
2018 03 13
Auto
Vasaros lenktynių sezoną šiemet pradės „Ring Challenge“, kuris į Kačerginės Nemuno žiedo trasą lenktyniauti kvies pradedančiuosius sportininkus.
 
Aukštaūgis krepšinį paliko dėl slidinėjimo
2018 03 22
Slidinėjimas
Į Lietuvos slidinėjimo elitą įsiveržęs ignalinietis Deividas Kliševičius trasoje išsiskiria ne tik ūgiu – jo medalių kolekcija kasmet vis gausesnė.
"Pasirodymą vertinu sėkmingai"
2018 03 21
Ledo ritulys
Lietuvos rinktinės ledo ritulininkas Aivaras Bendžius tapo rezultatyviausiu Neimegeno "Devils" komandos žaidėju jungtinėje Nyderlandų ir Belgijos lygoje.
"Energija" - per žingsnį nuo eilinio titulo
2018 03 21
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionė "Energija" finalo serijos iki trijų pergalių antrose rungtynėse laimėjo atkaklią dvikovą svečiuose prieš "Kaunas Hockey".
Kelionę į Las Vegasą nulėmė 4 taškai
2018 03 21
Boulingas
Į „Qubica AMF“ pasaulio boulingo taurės varžybas JAV pamogų sostinėje Las Vegase vyks Lietuvos atrankos varžybų nugalėtojai D.Selenienė ir A.Gasparavičius.
Geriau pasiruošti trukdė užsitęsusi žiema
2018 03 21
Regbis
Lenkijoje vyksiančio Europos čempionato "Trophy" diviziono kovas Lietuvos jauniai pradės susitikimu su įveikiamu varžovu - Liuksemburgo regbininkais.
Netikėtas iššūkis pasaulio čempionui
2018 03 21
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderis Edgaras Matakas sieks sporto aukštumų dar vienoje rungtyje - 100 metrų plaukime peteliške.
 
Pasieniečiai apdovanojo sporto lyderius
2018 03 21
Apdovanojimai
Įteikti apsdovanojimai geriausiems Valstybės sienos apsaugos tarnybos sportininkams ir sporto organizatoriams.
LSU nepritaria LSMU siūlymams
2018 03 19
Sporto mokslas
LSU Taryba neeiliniame posėdyje svarstė planus prijungti jį prie LSMU.
Į priekį – su naujomis idėjomis
2018 03 18
Kūno kultūros ir sporto departamente įvyko Lietuvos sporto meistrų asociacijos “Penki žiedai” ataskaitos ir rinkimų konferencija.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas