Ieva Dumbauskaitė 2017 m. rugsėjo 1 d. 09:35 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Komandos tikslas – pasaulio rekordas

Andriaus Gudžiaus kineziterapeutas Saulius Paliūnis – apie pasaulio čempiono kasdienybės virtuvę, valstybės požiūrį į sportą, komandos svarbą ir tikslus.

S.Paliūnis.
pliadisfoto.com nuotr.
S.Paliūnis.
   
Kai visos kameros ir fotoaparatų blykstės nukrypsta į naujai iškeptą čempioną, daugybė dalykų lieka šešėlyje. Kai kalbama apie indvidualų sportą, dažniausiai pamirštama, jog už čempiono nugaros dar stovi komanda. Pasaulio disko metimo čempionas Andrius Gudžius taip pat turi savo komandą, be kurios nebūtų turėjęs šansų atsidurti ten, kur yra dabar.
 
26-erių atletas vasarą nudžiugino visus Lietuvos sporto entuziastus, kai Londone vykusiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate disko metimo rungtyje iškovojo aukso medalį. Daugiau nei pusę pasiruošimo laiko praleidęs įvairiose stovyklose užsienyje, A. Gudžius pagaliau skynė savo sunkaus darbo vaisius. Tačiau taip pat sunkiai plušo ir jo komanda – treneris Vaclavas Kidykas ir kineziterapeutas Saulius Paliūnis, lydėjęs jį ir į visas pasirengimo stovyklas užsienyje. 

Šiandien, rugsėjo 1-osios vaare, A.Gudžius turi galimybę papildyti savo kolekciją dar vienu trofėjumi – Briuselyje jis kovos Deimantinės lygos finalo varžybose.

Su kineziterapeutu S. Paliūniu ir kalbėjomės apie darbą su A. Gudžiumi, komandos svarbą indvidualiame sporte, paviršutinišką valdžios požiūrį į sportininkus ir apskritai apie visą A. Gudžiaus pasirengimo svarbiausiems startams virtuvę, kurioje jis pats sukosi ir stebėjo iš labai arti. 

Kaip dažnai tenka dirbti su A. Gudžiumi? Ir koks pagrindinis to darbo tikslas?
Tai labai priklauso nuo treniruočių kiekio ir krūvio. Andriaus jau toks organizmas, kad beveik po kiekvienos treniruotės jam reikalingas masažas. Tuo metu, kai A. Gudžius ruošiasi sezonui, treniruočių būna apie 10-12 per savaitę, o prieš pat varžybas krūvis stipriai mažinamas, lieka tik nušlifuoti esmines detales. Juokas juokais, bet kartu su A. Gudžiumi praleidžiame daugiau laiko, nei su antrosiomis pusėmis.

Kaip iš vidaus atrodo A. Gudžiaus diena?
Pasaulio čempiono diena labai paprasta. Pusryčiai, kelios akimirkos su šeima, tuomet lekia į stadioną pamėtyti diską. Jei oras geras, po treniruotės visuomet stengiaisi atsigaivinti kokiame nors vandens telkinyje, o tada jau pietauja. Po to – trumpas poilsis arba masažas, o vėliau – antra treniruotė štanginėje, vakarienė, masažas ir miegas. Vienintelis laisvas laikas – trečiadienio, šeštadienio ir sekmadienio popietės, kai sportuoja tik vienąsyk. Tokia milžiniška yra pasaulio čempionato medalio kaina.

Su kokiais iššūkiais kasdien tenka susidurti tokio lygio atletui?
Jis kiekvieną dieną po kelis kartus įveikia didžiausią iššūkį pasaulyje, jis nugali pats save. Sporto šakos specifika tokia, jog kiekvienam metimui, kiekvienam štangos pakėlimui būtina maksimali koncentracija, užsivedimas. Man labai gražu stebėti visą šį procesą iš šono: kaip rėkia, pyksta, nuolatos spaudžia save. Tai ne komandinis sportas, už draugo nugaros čia nepasislėpsi, todėl visiškai nesvarbu, kaip šiandien jautiesi, tiesiog negali sau leisti prabangos patingėti. Iš jo vidaus kyla milžiniška motyvacija, o žmogus, nugalėjęs save, yra nenugalimas. Ir beje, ar pastebėjote, jog Andrius beveik niekada nesiskundžia? Į olimpiadą atvažiavo tik ką ištrauktas iš gipso, ir apskritai jis skaudulių turi tiek, jog užtektų keliems žmonėms. Tačiau jis nesiskundžia, tyliai dirba ir siekia savo tikslų. Tokius žmones aš laikau tikraisiais Lietuvos patriotais ir labai tikiuosi, jog valdžioje esantys žmonės galų gale tai pradės vertinti.

Manote, jog Lietuvos valdžia pakankamai nesirūpina aukšto meistriškumo sportininkais?
Kurčiųjų rinktinę prezidentė atvyko pasveikinti, o A. Gudžiaus – ne. Premiją jis taip pat gaus mažesnę. Tačiau jis ir tuo nesiskundžia, pikta tik man. Todėl, kad yra lietuvis, jo premija siekia 23 tūkst. eurų, o tuo tarpu atstovaudamas Turkijai gautų kelioliką kartų didesnę. Manau, jog tai neteisinga, valdžios atstovai būtinai turėtų atkreipti į tai dėmesį.


Tačiau įspūdžiai iš pasaulio čempionato turbūt patys geriausi. Kaip manote, kas buvo svarbiausias raktas į sėkmę?
Svarbiausias raktas į sėkmę yra gera ir tvirta komanda. Ir tai ne tik Andrius, jo treneris ir aš. Tai ir jo žmona Dovilė, kuri labai juo rūpinasi, taip pat ir visa šeima bei artimi draugai, kurie jį nuolat palaiko. Komandos sudedamoji dalis taip pat yra ir Lietuvos žmonės, kurie stebi varžybas, seka rezultatus, „serga“ už Andrių. Mes esame nepaprastai jiems už tai dėkingi. Vardan tokio palaikymo verta stengtis, kovoti, atiduoti visą save, nes tokio palaikymo, kokį gali sukurti lietuviai, niekur kitur pasaulyje nerasi.

Ką A. Gudžius jums sakė po laimėto aukso medalio?
Andrius, kaip ir visa komanda, yra maksimalistas. Turi nepaprastus aukštus standartus pats sau. Pasaulio čempionate jis turėjo visas galimybes nušauti du zuikius – laimėti ir dar pagerinti pasaulio čempionato rekordą.  Tačiau šįsyk viskas susiklostė taip, jog turime vieną – pasaulio čempionato auksą. Kiti atletai po tokių metimų, kaip Andriaus, laksto kaip išprotėję, o jo veide net transliacijos metu matėsi pyktis dėl to, jog nepavyko visko išpildyti 100 proc. O po visų sveikinimų jis priėjo prie manęs ir, kaip visada, nedaugiažodžiavo, paprastai ir nuoširdžiai pasakė „ačiū“. 

Kokie tolimesni jūsų komandos tikslai?
Su vienu iš pagrindinių savo tikslų Andrius bei jo treneris mane ir prisiviliojo į komandą. Tas tikslas – pagerinti pasaulio rekordą. Olimpiniai, pasaulio ir Europos čempionai yra mano kasdienybė, bet prie pasaulio rekordo dar nesu prisilietęs. Va taip ir įtraukė mane. Žinoma, darbo labai daug, dar daugiau papildomų sąlygu turi sukristi, tokių kaip tinkamas sektorius, palankus priešinis vėjas iš dešinės, Andriaus savijauta ir geras technikos išpildymas. Bet mes esam pasiruošę pereiti ugnį ir vandenį, kad pasiektume garbingiausios sporto šakos rungties rekordą. Andrius yra labai kuklus, jis niekada nepaprašys, todėl tai padarysiu aš: jei jau Lietuvos valdžiai nerūpi tokie dalykai, tai bent mes, sporto entuziastai, išspauskim maksimalų palaikymą jam. Taip, kaip Andrius kiekvieną treniruotę spaudžia save.

Kuo kineziterapija apskritai labiausiai padeda profesionaliems sportininkams?
Kineziterapija sporte šiek tiek išlenda iš savo apibrėžimo ribų, tai ne tik gydymas. Tai daugiau traumų prevencija, atsistatymas po fizinių kruvių, raumenyno subalansavimas. Be kineziterapijos profesonalus sportas šiais laikais sunkiai įmanomas, tai tarsi legalus dopingas. O norintys gauti tokią priežiūrą, kaip olimpiečiai, galės jau šį rudenį užsukti į naująjį klubą sporto ir terapijos klubą „Alfa steps“. Smagu tai, jog šį klubą, kaip padėką už puikius sezonus, mums padėjo statyti elitiniai Lietuvos sportininkai.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Pergalingai baigė Europos čempionatą
2018 07 22
U-20
Lietuvos vaikinų jaunimo (U20) rinktinė Europos čempionate patyrė tik vieną pralaimėjimą.
Utenoje liks dar bent sezonui
2018 07 22
Komanda
Utenos „Juventus“ krepšinio klubas pasiekė dar vieną tarpsezonio laimėjimą - išsaugotas komandos kapitonas Arvydas Šikšnius.
Antrą kartą įveikė Juodkalnijos rinktinę
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai krepšininkai Europos čempionate kausis dėl 9 vietos.
 
N. Valskis vėl pasižymėjo Tailande
2018 07 22
Legionierius
30-metis futbolininkas iš Lietuvos Nerijus Valskis Tailande per tris mačus pelnė tris įvarčius.
Grupėje užėmė ketvirtą vieta
2018 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolo rinktinė Europos paplūdimio futbolo lygos turnyro B divizione liko be pergalių.
Pasižymėjo antrose iš eilėse rungtynėse
2018 07 22
Legionierius
Lietuvis futbolininkas Lukas Spalvis įvarčiu vėl prisidėjo prie „Kaiserslautern“ pergalės.
Ispanijoje - nuostabus lietuvės pasirodymas
2018 07 23
Bėgimas
Modesta Morauskaitė Ispanijos lengvosios atletikos čempionate nuskynė du medalius - estafetėje 4x400 m lietuvė tapo čempione, o 4x100 - vicečempione.
Lietuvis iškovojo bronzos medalį
2018 07 21
Bėgimas
Bėgikas R. Saulius Baltarusijos čempionato varžybose finišavo trečias.
A. Gudžius iškovojo pergalę Šveicarijoje
2018 07 18
Disko metimas
Šveicarijoje surengtose lengvosios atletikos varžybose „Gala dei Castelli“ Lietuvos disko metikas Andrius Gudžius užėmė pirmąją vietą.
 
R. Berankis išsilaikė šimtuke
2018 07 23
Reitingas
Atnaujintame ATP reitinge Ričardas Berankis užima 96-ąją vietą, o Laurynas Grigelis smuko per tris pozicijas į 270-ąją vietą.
Prasideda kova dėl Prezidento taurės
2018 07 23
Prezidento taurė
Dėl Prezidento taurės šiemet kovos 4 lietuviai - J. Tverijonas, T. Babelis, R. Vrzesinskis ir A. Tverijonas, o dar 16 tautiečių neįveikė kvalifikacijos.
Burtai lėmė akistatą su prancūzu
2018 07 22
Turnyras
Teniso turnyrą Atlantoje Ričardas Berankis pradės akistata su prancūzu Jeremy Chardy.
Lietuvos boksininkė iškovojo sidabrą
2018 07 18
Boksas
Gabrielė Diekontaitė, įveikusi indę ir pralaimėjusi kazachei, tapo prestižinio turnyro Serbijoje vicečempione.
„Karai niekada nebuvo naudingi“
2018 07 17
Boksas
D.Šaluga: „Dalis trenerių netreniravo boksininkų, tiesiog užsirašydavo pavardes tų, kurie jau seniai nesportuoja, ir už tai gaudavo etatus, finansavimą".
Lietuvos kovotoja – garsiame realybės šou
2018 07 11
Įvertinimas
Pirmą kartą Lietuvos istorijoje mūsų šalies kovotoja pateko į labiausiai prestižinę pasaulio kovinio sporto organizaciją - UFC.
 
Aplink Baltijos šalis – per 5 dienas
2018 07 22
Žygis
Keliaujant dviračiais aplink Islandiją lietuviui kilo idėja dviračiu apvažiuoti ir Baltijos šalis.
Dviratininkus suvienys patriotinė apranga
2018 07 19
Projektas
Visas pelnas, gautas už Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmečio proga sukurtą nacionalinę dviratininkų aprangą, bus skirtas dviračių kultūros puoselėjimui.
Lietuvis pranoko 120 varžovų
2018 07 15
Plentas
19-metis Lietuvos atstovas Kęstutis Vaitaitis Europos jaunių dviračių plento čempionate grupinėse lenktynėse tarp 159 dalyvių užėmė 39-ąją vietą.
R. Maldžius: „Rreikia pagirti už kovingumą“
2018 07 22
U-20
Lietuvos jaunimo (iki 20 metų) vaikinų rankinio rinktinė sėkmingai pradėjo pasirodymą Europos čempionato B divizione.
Po atkaklios kovos – lygiosios
2018 07 21
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai sužaidė lygiosiomis su suomiais.
Europos čempionate startavo pergale
2018 07 20
U-20
Lietuvos 20-mečiai rankininkai Europos čempionato starte nugalėjo Farerų salų komandą.
 
Nusileido Kinijos sportininkėms
2018 07 20
Paplūdimio tinklinis
Paplūdimio tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina Kinijoje pralaimėjo pirmajame atkrintamųjų varžybų rate.
Į atkrintamąsias varžybas nepateko
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Europos čempionate patyrė trečiąją nesėkmę.
Turnyro starte – lietuvių sėkmė
2018 07 19
Paplūdimio tinklinis
Tinklininkės U. Andriukaitytė ir I. Zobnina įveikė varžoves iš Austrijos ir pateko į atkrintamąsias varžybas.
Ant nugalėtojų pakylos - po 8 metų
2018 07 22
Lenktynės
"Aurum 1006 km lenktynėse" Palangoje - dar viena "Porsche" pergalė ir naujas rekordas.
Užfiksavo naują Lietuvos rekordą
2018 07 21
Rekordas
Aidas Bubinas, Valdas Jarutis, Vitoldas Milius ir Yogendra Pratapas elektromobiliu 1000 km įveikti per 21 val. 33 min.
Damos itin norėjo laimėti lenktynes
2018 07 21
Ralis
Palangoje net 59 moterų ekipažai startavo "108 km moterų iššūkio Powered by Kristiana" ralyje.
 
Stovykloje - žinomas treneris
2018 07 15
Stovykla
Du pasaulio čempionus išugdęs suomis Harris Petris Setala darbuosis "Hockey Punks" priešsezoninėje vaikų stovykloje.
Rizika sugrįžti namo pasiteisino
2018 06 16
Akmenslydis
Nors Lietuvos akmenslydininkai dar tik svajoja apie specialius šios sporto šakos takus ledo arenose, jų mintyse jau yra ir parolimpinės žaidynės.
Po šešerių metų pakeitė klubą
2018 06 11
Ledo ritulys
Šveicarijoje rungtyniaujantis 20-metis Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Emilijus Krakauskas nuo šiol žais "Kloten" komandoje.
Nuo nugalėtojo atsiliko 63 taškais
2018 07 22
Penkiakovė
Justinas Kinderis Europos šiuolaikinės penkiakovės čempionate užėmė 17-ąją vietą.
Pasaulio fechtavimo čempionate – 40-ta
2018 07 22
Fechtavimas
Kinijoje vykstančio pasaulio fechtavimo čempionato moterų fechtavimo špaga rungtyje Lietuvos atstovė Olivija Mašalo užėmė 40-ąją vietą
Finale – irkluotojų žvaigždynas
2018 07 22
Irklavimas
Lietuvos baidarių ir kanojų irklavimo čempionate buvo kovojama ne tik dėl Lietuvos čempionų titulų, bet ir dėl kelialapių į pasaulio čempionatą.
 
LTOK vadovė – tarp kandidatų į TOK narius
2018 07 20
Įvertinimas
Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidentė Daina Gudzinevičiūtė gali tapti pirma istorijoje Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) nare iš Lietuvos.
Laipiotojų narystė LTOK pristabdyta
2018 07 19
Posėdis
Lietuvos laipiojimo sporto asociacijos narystę LTOK pristabdė dėl to, kad ši neatitinka tarptautinės narystės, nurodytos jos stojimo į LTOK dokumentuose.
Aurimui Didžbaliui – žinia iš laboratorijos
2018 07 18
Situacija
Patvirtinta, jog Lietuvos sunkiaatlečio naudoti sertifikuoti ir legalūs maisto papildai buvo užteršti draudžiama medžiaga.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas