Ingvaras Butautas 2017 m. rugpjučio 7 d. 13:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvį rankinis įtraukė Sibire

Legendinis treneris A.Taraskevičius: „Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna.“

1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
rankinis.lt nuotr.
1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
   
„Suvažiavo aukščiausi sporto vadovai, specialistai, treneriai, Edukologijos universiteto profesoriai. Buvo rodomos skaidrės, kuriose – visas mano gyvenimas. Surinkti mano medaliai, diplomai, nuotraukomis sienos išklijuotos. Nepaprastai esu sujaudintas. Vakaras buvo šiltas ir šaunus. O prieš tai buvau labai gražiai pagerbtas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Esu nustebintas ir dėkoju“, – apie savo jubiliejaus šventę kalba ilgametis rankinio treneris Antanas Taraskevičius.
 
75 metų sukakties proga legendinės Vilniaus „Eglės“, 1988 m. iškovojusios IHF taurę, strategas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo apdovanotas olimpiniais žiedais. O Lietuvos rankinio federacija (LRF) jubiliatą pagerbė LRF ordinu.

Rankinis įtraukė kariuomenėje

A. Taraskevičius gimė 1942 m. liepos 16 d. Druskininkėliuose, dabartinėje Alytaus apskrityje.

„Vidurinėje mokykloje teko užsiimti visomis sporto šakomis: krepšinis, tinklinis, lengvoji atletika, turistiniai žygiai. Ir net šokti. Buvau aktyvus. Mokykloje susipažinau ir su rankiniu. O Lietuvos kūno kultūros institute įstojau į fechtavimo specialybę. Vos pasimokius tris mėnesius mane pakvietė į sovietų kariuomenę. Tarnavau Sibire. Ten vyko kariuomenės rankinio varžybos. Sužaidus jose, mane iš karto paėmė į visos karinės apygardos rinktinę – į sporto kuopą. Tad trejus tarnybos metus pražaidžiau rankinį. Ir, kai po armijos grįžau į institutą, mokiausi jau rankinio“, – prisimena A. Taraskevičius.
 
Studijuodamas būsimasis garsus treneris žaidė instituto studentų komandoje „Atletas“. O baigęs studijas A. Taraskevičius pakeitė ir miestą, ir ekipą. Pradėjo dirbti respublikinėje sporto mokykloje ir pratęsė rankininko karjerą Lietuvos sostinėje.

„Vilniuje mane paėmė į „Rasos“ komandą, kurią treniravo šviesaus atminimo Janis Grinbergas“, – kalba sukaktuvininkas. „Rasa“ žaidė SSRS antrojoje lygoje. Netrukus A. Taraskevičiui buvo suteiktas sporto meistro vardas.

„Kai J. Grinbergas atsisakė treniruoti komandą, manęs paprašė būti jos treneriu. Kurį laiką treniravau, o vėliau ilgą laiką vadovavau visam Lietuvos moksleivių rankiniui. Ištobulinau moksleivių varžybų vykdymo sistemą. Ir Lietuvos moksleiviai tapo Sovietų Sąjungos lyderiais, sąjunginėse moksleivių spartakiadose tapdavo čempionais“, – pasakoja jubiliatas, Lietuvos vaikų ir jaunių sporto mokyklos vyriausiuoju treneriu dirbęs 12 metų.

„Eglės“ epocha

1980 m. A. Taraskevičius pradėjo dirbti su Vilniaus „Eglės“ rezervu, o dar po kelerių metų – stojo prie reprezentacinės sostinės komandos vairo.
 
„Surinkau iš visų Lietuvos trenerių geriausias jaunąsias rankininkes, visas jas sukvietėme į Vilnių ir dalyvaudavome Sovietų Sąjungos jaunimo pirmenybėse. Trejus metus laimėjom sidabrą, o 1983 tapome SSRS čempionėmis. 1984 m. mane tiesiog prievarta paskyrė „Eglės“ vyriausiuoju treneriu. Kodėl prievarta? Nes nenorėjau ant parako statinės sėdėti“, – juokauja A. Taraskevičius.

Suprantama, „Eglę“ netrukus papildė jo buvusios auklėtinės.

„Atsivedžiau į komandą visas savo Sovietų Sąjungos jaunimo čempiones. Ir iš to jaunimo su likusiomis vyresnėmis rankininkėmis išėjo labai geras lydinys. Dar po trejų metų darbo mes jau laimėjome trečiąją vietą SSRS čempionate ir gavome teisę dalyvauti IHF taurės turnyre. O 1988 m. taurę laimėjome praktiškai ne jokio pasipriešinimo. Įveikėme Vokietijos, Olandijos, Rumunijos, Jugoslavijos komandas. Dar po metų patekome į finalą“, – teigia A. Taraskevičius.

Lietuvai žengiant Nepriklausomybės keliu, „Eglė“, kaip ir kitos šalies komandos, pasitraukė iš SSRS pirmenybių. O po kiek laiko žaidėjas tiesiog išgraibstė žinomi Europos klubai.

Ankstyvaisiais Nepriklausomybės metais A. Taraskevičius be „Eglės“ dar treniravo Lietuvos moterų rinktinę. Su ja 1992 m. B grupės čempionate užėmė ketvirtąją vietą, o 1993 m. jau elitiniame A čempionate užėmė tryliktąją vietą. 

Vėliau dauguma buvusių „Eglės“ rankininkių jau atsisakydavo žaisti nacionalinėje komandoje. Dalis jų vėliau atstovavo Vokietijos, Austrijos rinktinėms.

Nepaisydamas to, treneris labai didžiuojasi savo auklėtinės, Austrijai daug metų atstovavusios Aušros Miklušytės-Fridrikas rezultatais. „Ji buvo pripažinta geriausia pasaulio rankininke. Ir išugdžiau, suformavau ją – aš, perėmęs iš pirmojo trenerio, šviesaus atminimo druskininkiečio Albino Arbačiausko“, – kalba A. Taraskevičius.


16 metų Vokietijoje

Nuo 1999 m. treneris pradėjo naują gyvenimo etapą. „1999 m. man paskambino iš Vokietijos ir pasiūlė dirbti antrosios Bundesligos klube „Zwickau“. Sutikau. Tada aš čia, Lietuvoje, gaudavau 600 litų. Dukra auga, kažkaip gyventi reikia, o perspektyvų tobulėti kaip treneriui Lietuvoje nematyti. Vokiečių kalbą truputį mokėjau. Ir išvažiavau dirbti“, – prisimena treneris.
 
Dvejus metus išdirbus „Zwickau“, jį pastebėjo pirmosios Bundesligos klubas. A. Taraskevičius persikėlė į Bad Hersfeldą Heseno žemėje. Bet po ketverių metų klubas bankrutavo.

„Bet ten manęs paprašė dirbti su vaikais, su mėgėjų lygos komandomis. Likau. Buities, darbo sąlygos ten nepaprastai geros. Turėjau labai geras sąlygas ir metodologiškai tobulėti. Taip ir išdirbau Vokietijoje 16 metų. Bet per visus tuos metus ryšių su Lietuvą nenutraukiau. Siunčiau į Lietuvą metodinę literatūrą treneriams, rašiau straipsnius į žurnalą „Treneris“. Parašiau knygą, atvežiau į Lietuvą – niekaip neįmanoma jos išspausdinti. Kad ją išleistų, iš Vokietijos parašiau 42 laiškus įvairioms instancijoms. Kol pagaliau treneris profesorius Antanas Skarbalius ėmėsi to. Knygą išleido LKKI, treneriai ją išpirko iš karto“, – pasakoja A. Taraskevičius.

2014 m. patyręs specialistas nutarė grįžti į gimtinę. „Man jau buvo per 70 metų. Gėda buvo dirbti užsienyje. Ir fiziškai sunku. Mąstymas stiprėja, bet kūnas silpsta“, – aiškina treneris sugrįžimo priežastis.

Sugrįžus darbo pasiūlymo ilgai laukti nereikėjo.

„Pabuvau Lietuvoje nieko neveikdamas mėnesį, nueidavau į salę pasižiūrėti rankinio. Atvažiavo pas mane į namus dabartinis Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, tada vadovavęs VHC „Šviesos“ klubui: „Eik būtinai treniruoti Vilniaus „Šviesos“ vyrų komandos.“ Įkalbėjo. Sakė – laikinai, kol ras trenerį. Po to vėl kartojo, kad laikinai. Taip ir tęsiasi tas laikinumas...“ – juokiasi treneris, 2015 m. atvedęs Vilniaus klubą ant Lietuvos čempionato garbės pakylos.

Išliko moterų treneriu

Nors dabar treniruoja vyrus, A. Taraskevičius neslepia, kad visada save laikė moterų treneriu. O paklaustas, ar yra skirtumas, ką treniruoti, žinomas specialistas atsako: „Dideli psichologijos ir etikos skirtumai. Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna. Moterims duodami lengvesni pratimai, krūviai. Vienodi yra tik didaktiniai principai.“ 

Apie trenerio darbo subtilybes A. Taraskevičius yra parašęs 51 metodinį straipsnį (aštuonis vokiečių kalba) ir knygą „Rankinio treniruotės pratimų įvairovė“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuviai neturėjo vargo su rumunais
2017 08 19
Draugiškos rungtynės
Nuo pat pirmos rungtynių minutės triuškinti varžovus pradėję Lietuvos rinktinės krepšininkai 97:64 nušlavė Rumunijos rinktinės vyrus.
Krepšininkai aplankė mažuosius ligonius
2017 08 18
Akcija
Lietuvos rinktinės krepšininkai prisijungė prie Rimanto Kaukėno paramos grupės iniciatyvos ir aplankė Kauno klinikoje vaikų ligų skyriuje esančius vaikus.
Krepšinio sezonui ruošiasi ir pareigūnai
2017 08 18
Policija
Tarpusavyje besikaunantys apsaugos darbuotojai - tokia riaušių inscenizacija buvo atliekami policijos ir apsaugininkų mokymai "Siemens" arenoje.
 
A lygos XXII turo apžvalga
2017 08 19
A lyga
Šios savaitės A lygos rungtynėse įspūdingas pergales pasiekė favoritai Vilniaus „Žalgiris“ ir „Trakai“, o Kauno derbis baigėsi „Stumbro“ ekipos pergale.
Panemuniečiai bandys įveikti "Prelegentus"
2017 08 18
Draugiškos rungtynės
Kaip ir kasmet, Kaune susitiks Panemunės mikrorajono rinktinė ir Vilniaus "Prelegentų" ekipa, kurios garbę gina žinomi visuomenės veikėjai.
Į Marijampolę grįžta su dviejų įvarčių deficitu
2017 08 17
Europos lyga
Marijampolės "Sūduvos" futbolininkai neatsilaikė Bulgarijoje - pralaimėjo 0:2 ir po savaitės Suvalkijoje sieks žūtbūtinės pergalės.
"Būti geresniam už V. Alekną - neįmanoma"
2017 08 18
Disko metimas
Disko metiko Andriaus Gudžiaus agentė teigia, jog teko pereiti kraujo kelius, kol Andrių pakvietė į Deimantinę lygą.
Z. Sendriūte: "Ne mano diena"
2017 08 14
Pasaulio čempionatas
Nelabai sėkmingai pasaulio pirmenybes Londone baigė Zinaida Sendriūtė – disko metimo rungties finale ji atliko tris nesėkmingus bandymus.
Londone – rekordiniai greičiai
2017 08 13
Pasaulio čempionatas
Pasaulio lengvosios atletikos pirmenybėse Londone dvi Lietuvos ėjikės: B. Virbalytė-Dimšienė ir Ž. Vaiciukevičiūtė pateko į greičiausiųjų dvidešimtinę.
 
Turnyro Kinijoje laimėti nepavyko
2017 08 12
Finalas
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis „Cup China International Challenger Jinan“ turnyro finale 3:6, 1:6 nusileido Taivano tenisininkui Yen-Hsun Lu
Į finalą - be kovos
2017 08 11
Turnyras
Rusas tenisininkas J. Donskojus dėl traumos atsisakė kovos su pirmąja Lietuvos rakete R. Berankiu. Lietuvis pateko į turnyro Kinijoje finalą.
Dvi lietuvės - Europos rinktinės stovykloje
2017 08 08
Stovykla
Jaunosios Lietuvos tenisininkes K. Bubelytė ir P. Paukštytė stovyklauja Belgijoje ir Vokietijoje, kartu su kitais perspektyviausiais žemyno tenisininkais
Dėl kovos grįžo iš Japonijos
2017 08 18
Bušido
Julija Stoliarenko - viena iš stipriausių Baltijos šalių kovotojų, rugsėjį žengsianti į ringą Kauno "Žalgirio" arenoje.
Stovyklos - ir atostogos, ir patirtis
2017 08 11
Kiokušin karatė
Viena stovykla kiekvieną vasarą yra išskirtinė – joje jau nuo kasmet susiburia ne tik jaunieji sportininkai, bet ir tituluočiausi Lietuvos meistrai.
Pirmą varžovę paguldė ant menčių
2017 08 04
Imtynės
Pasaulio jaunimo čempionate Lietuvos imtynininkė Greta Čeponytė patiesė turkę, bet pralaimėjo kanadietei.
 
Olimpiados prizininkas pasiilgo varžybų
2017 08 18
Velomaratonas
Edvinas Krungolcas baigė savo sportinę penkiakovės karjerą. Tačiau varžybų ilgesys įtraukė jį į „Velomaratono” sūkurį.
Vilnius ir „Velomaratonas" tęs bendrą darbą
2017 08 18
Bendradarbiavimas
"Velomaratono" sumanytojas Benediktas Vanagas įsitikinęs, jog šis renginys pakeitė tiek vilniečių dviratininkų, tiek miesto valdžios požiūrį į dviračius.
Ignalinoje - alinantis dviratininkų mūšis
2017 08 15
MTB
„Volkswagen MTB dviračių maratonų taurės“ etape triumfavo favoritai, o organizatoriai dalyvius pamalonino Robbie Williamso dovanomis.
Iki finalo - vienas žingsnis
2017 08 19
U-17
Lietuvos U17 merginių rankinio rinktinė Europos čempionate iškovojo trečiąją pergalę iš tiek pat galimų ir priartėjo prie turnyro finalo.
Lietuvos rankininkės įveikė ir suomes
2017 08 17
U-17
Europos merginų iki 17 metų rankinio čempionate dar vieną pergalę iškovojo Lietuvos rinktinė - šįkart 26:19 įveiktos Suomijos rankininkės.
Lietuvių startas pažymėtas latvių sutrypimu
2017 08 15
U-17
Nuo pirmųjų minučių aikštėje tiesiog dominavusios Lietuvos U17 rankinio rinktinės merginos varžoves iš Latvijos įveikė net 42:12.
 
Lietuvos tinklininkės Europoje - 17-tos
2017 08 18
Paplūdimio tinklinis
Gausiai susirinkusių sirgalių iš Lietuvos palaikomos Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė nusileido rusėms ir baigė pasirodymą Europos čempionate.
Lietuvės prasibrovė į atkrintamasias
2017 08 17
Paplūdimio tinklinis
Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė įveikė latves Alisę Lecę ir Martą Ozolinią ir pateko į Europos čempionato šešioliktfinalį.
Po antrojo pralaimėjimo - žūtbūtinė kova
2017 08 17
Paplūdimio tinklinis
Jūrmaloje vykstančiame Europos paplūdimio tinklinio čempionate antrąją nesėkmę patyrė Lietuvos pora - Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė.
Didžiausias pasiekimas - nugalėta baimė
2017 08 16
Moterys
Rasa Kažukauskaitė – teisėja, organizatorė bei klasikinio slalomo varžybose dalyvaujanti sportininkė, į autosportą įsitraukusi vos prieš kelis metus.
Apšildę lenkus, kelsis į Estiją
2017 08 11
Moto
Rytoj prasidės 5-tasis „Coffee Racers“ organizuojamas čempionatas Baltijos šalių motociklininkams.
Varžovai keitė lietuvio planus
2017 08 08
Ralis
"Avarijų būta labai stiprių ir sunkių. Džiaugiuosi, kad niekas nenukentėjo", - pasakojo D. Butvilas apie ralį prie Žešuvo.
 
Lietuvis žais stipriausioje Europos lygoje
2017 08 16
Ledo ritulys
Laisvai latviškai kalbantis ledo ritulininkas Nerijus Ališauskas: "Išsipildė mano svajonė".
Baltijos taurėje - eksperimentinė sudėtis
2017 08 15
Ledo ritulys
Ledo ritulio rinktinės treneris Berndas Haakė prisipažino, jog daug pajėgių šalies ledo ritulininkų į rinktinę neatvyks dėl beprasidedančio sezono.
Trijų šalių ledo ritulininkus rems švedai
2017 08 08
Ledo ritulys
Ledo ritulio turnyro, kuriame kartu žaidžia trys Baltijos šalys, pagrindiniu rėmėju tapo Švedijos organizacija CROWNS.
Europos čempionate - gausus lietuvių būrys
2017 08 18
Žolės riedulys
Europos žolės riedulio čempionato metu vyksiančiuose renginiuose dalyvaus ir gausus būrys lietuvių.
Čempionate - Lietuvos irklavimo žvaigždės
2017 08 17
Irklavimas
Penktadienį Trakuose prasidės Lietuvos irklavimo čempionatas, kuriame rungsis visi stipriausi mūsų šalies irkluotojai.
Regbio "Top" lyga pasitinka 3-ąjį sezoną
2017 08 17
Regbis
Sparčiai populiarėjanti regbio "Top" lyga šiemet žada dar daugiau naujovių, o taip pat užsiminta apie planus didinti komandų skaičių iš užsienio.
 
Sunki liga pasiglemžė LFF atstovę spaudai
2017 08 18
Netektis
Rugpjūčio 18 d. po sunkios ligos mirė ilgametė Lietuvos futbolo federacijos atstovė žiniasklaidai Vaiva Zizaitė.
Ištikimybės „Sportui“ rekordas
2017 08 18
Šventė
Vilniuje pagerbta žurnalistė Marytė Marcinkevičiūtė, jau 50 metų dirbanti laikraštyje „Sportas“.
Taivane - garbingas apdovanojimas Lietuvai
2017 08 18
Studentų sportas
Tarptautinė universitetų sporto federacija pagerbė Lietuvą įteikdama apdovanojimą už reikšmingą sportinę veiklą ir aktyvaus nario sertifikatą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas