Ingvaras Butautas 2017 m. rugpjučio 7 d. 13:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvį rankinis įtraukė Sibire

Legendinis treneris A.Taraskevičius: „Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna.“

1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
rankinis.lt nuotr.
1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
   
„Suvažiavo aukščiausi sporto vadovai, specialistai, treneriai, Edukologijos universiteto profesoriai. Buvo rodomos skaidrės, kuriose – visas mano gyvenimas. Surinkti mano medaliai, diplomai, nuotraukomis sienos išklijuotos. Nepaprastai esu sujaudintas. Vakaras buvo šiltas ir šaunus. O prieš tai buvau labai gražiai pagerbtas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Esu nustebintas ir dėkoju“, – apie savo jubiliejaus šventę kalba ilgametis rankinio treneris Antanas Taraskevičius.
 
75 metų sukakties proga legendinės Vilniaus „Eglės“, 1988 m. iškovojusios IHF taurę, strategas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo apdovanotas olimpiniais žiedais. O Lietuvos rankinio federacija (LRF) jubiliatą pagerbė LRF ordinu.

Rankinis įtraukė kariuomenėje

A. Taraskevičius gimė 1942 m. liepos 16 d. Druskininkėliuose, dabartinėje Alytaus apskrityje.

„Vidurinėje mokykloje teko užsiimti visomis sporto šakomis: krepšinis, tinklinis, lengvoji atletika, turistiniai žygiai. Ir net šokti. Buvau aktyvus. Mokykloje susipažinau ir su rankiniu. O Lietuvos kūno kultūros institute įstojau į fechtavimo specialybę. Vos pasimokius tris mėnesius mane pakvietė į sovietų kariuomenę. Tarnavau Sibire. Ten vyko kariuomenės rankinio varžybos. Sužaidus jose, mane iš karto paėmė į visos karinės apygardos rinktinę – į sporto kuopą. Tad trejus tarnybos metus pražaidžiau rankinį. Ir, kai po armijos grįžau į institutą, mokiausi jau rankinio“, – prisimena A. Taraskevičius.
 
Studijuodamas būsimasis garsus treneris žaidė instituto studentų komandoje „Atletas“. O baigęs studijas A. Taraskevičius pakeitė ir miestą, ir ekipą. Pradėjo dirbti respublikinėje sporto mokykloje ir pratęsė rankininko karjerą Lietuvos sostinėje.

„Vilniuje mane paėmė į „Rasos“ komandą, kurią treniravo šviesaus atminimo Janis Grinbergas“, – kalba sukaktuvininkas. „Rasa“ žaidė SSRS antrojoje lygoje. Netrukus A. Taraskevičiui buvo suteiktas sporto meistro vardas.

„Kai J. Grinbergas atsisakė treniruoti komandą, manęs paprašė būti jos treneriu. Kurį laiką treniravau, o vėliau ilgą laiką vadovavau visam Lietuvos moksleivių rankiniui. Ištobulinau moksleivių varžybų vykdymo sistemą. Ir Lietuvos moksleiviai tapo Sovietų Sąjungos lyderiais, sąjunginėse moksleivių spartakiadose tapdavo čempionais“, – pasakoja jubiliatas, Lietuvos vaikų ir jaunių sporto mokyklos vyriausiuoju treneriu dirbęs 12 metų.

„Eglės“ epocha

1980 m. A. Taraskevičius pradėjo dirbti su Vilniaus „Eglės“ rezervu, o dar po kelerių metų – stojo prie reprezentacinės sostinės komandos vairo.
 
„Surinkau iš visų Lietuvos trenerių geriausias jaunąsias rankininkes, visas jas sukvietėme į Vilnių ir dalyvaudavome Sovietų Sąjungos jaunimo pirmenybėse. Trejus metus laimėjom sidabrą, o 1983 tapome SSRS čempionėmis. 1984 m. mane tiesiog prievarta paskyrė „Eglės“ vyriausiuoju treneriu. Kodėl prievarta? Nes nenorėjau ant parako statinės sėdėti“, – juokauja A. Taraskevičius.

Suprantama, „Eglę“ netrukus papildė jo buvusios auklėtinės.

„Atsivedžiau į komandą visas savo Sovietų Sąjungos jaunimo čempiones. Ir iš to jaunimo su likusiomis vyresnėmis rankininkėmis išėjo labai geras lydinys. Dar po trejų metų darbo mes jau laimėjome trečiąją vietą SSRS čempionate ir gavome teisę dalyvauti IHF taurės turnyre. O 1988 m. taurę laimėjome praktiškai ne jokio pasipriešinimo. Įveikėme Vokietijos, Olandijos, Rumunijos, Jugoslavijos komandas. Dar po metų patekome į finalą“, – teigia A. Taraskevičius.

Lietuvai žengiant Nepriklausomybės keliu, „Eglė“, kaip ir kitos šalies komandos, pasitraukė iš SSRS pirmenybių. O po kiek laiko žaidėjas tiesiog išgraibstė žinomi Europos klubai.

Ankstyvaisiais Nepriklausomybės metais A. Taraskevičius be „Eglės“ dar treniravo Lietuvos moterų rinktinę. Su ja 1992 m. B grupės čempionate užėmė ketvirtąją vietą, o 1993 m. jau elitiniame A čempionate užėmė tryliktąją vietą. 

Vėliau dauguma buvusių „Eglės“ rankininkių jau atsisakydavo žaisti nacionalinėje komandoje. Dalis jų vėliau atstovavo Vokietijos, Austrijos rinktinėms.

Nepaisydamas to, treneris labai didžiuojasi savo auklėtinės, Austrijai daug metų atstovavusios Aušros Miklušytės-Fridrikas rezultatais. „Ji buvo pripažinta geriausia pasaulio rankininke. Ir išugdžiau, suformavau ją – aš, perėmęs iš pirmojo trenerio, šviesaus atminimo druskininkiečio Albino Arbačiausko“, – kalba A. Taraskevičius.


16 metų Vokietijoje

Nuo 1999 m. treneris pradėjo naują gyvenimo etapą. „1999 m. man paskambino iš Vokietijos ir pasiūlė dirbti antrosios Bundesligos klube „Zwickau“. Sutikau. Tada aš čia, Lietuvoje, gaudavau 600 litų. Dukra auga, kažkaip gyventi reikia, o perspektyvų tobulėti kaip treneriui Lietuvoje nematyti. Vokiečių kalbą truputį mokėjau. Ir išvažiavau dirbti“, – prisimena treneris.
 
Dvejus metus išdirbus „Zwickau“, jį pastebėjo pirmosios Bundesligos klubas. A. Taraskevičius persikėlė į Bad Hersfeldą Heseno žemėje. Bet po ketverių metų klubas bankrutavo.

„Bet ten manęs paprašė dirbti su vaikais, su mėgėjų lygos komandomis. Likau. Buities, darbo sąlygos ten nepaprastai geros. Turėjau labai geras sąlygas ir metodologiškai tobulėti. Taip ir išdirbau Vokietijoje 16 metų. Bet per visus tuos metus ryšių su Lietuvą nenutraukiau. Siunčiau į Lietuvą metodinę literatūrą treneriams, rašiau straipsnius į žurnalą „Treneris“. Parašiau knygą, atvežiau į Lietuvą – niekaip neįmanoma jos išspausdinti. Kad ją išleistų, iš Vokietijos parašiau 42 laiškus įvairioms instancijoms. Kol pagaliau treneris profesorius Antanas Skarbalius ėmėsi to. Knygą išleido LKKI, treneriai ją išpirko iš karto“, – pasakoja A. Taraskevičius.

2014 m. patyręs specialistas nutarė grįžti į gimtinę. „Man jau buvo per 70 metų. Gėda buvo dirbti užsienyje. Ir fiziškai sunku. Mąstymas stiprėja, bet kūnas silpsta“, – aiškina treneris sugrįžimo priežastis.

Sugrįžus darbo pasiūlymo ilgai laukti nereikėjo.

„Pabuvau Lietuvoje nieko neveikdamas mėnesį, nueidavau į salę pasižiūrėti rankinio. Atvažiavo pas mane į namus dabartinis Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, tada vadovavęs VHC „Šviesos“ klubui: „Eik būtinai treniruoti Vilniaus „Šviesos“ vyrų komandos.“ Įkalbėjo. Sakė – laikinai, kol ras trenerį. Po to vėl kartojo, kad laikinai. Taip ir tęsiasi tas laikinumas...“ – juokiasi treneris, 2015 m. atvedęs Vilniaus klubą ant Lietuvos čempionato garbės pakylos.

Išliko moterų treneriu

Nors dabar treniruoja vyrus, A. Taraskevičius neslepia, kad visada save laikė moterų treneriu. O paklaustas, ar yra skirtumas, ką treniruoti, žinomas specialistas atsako: „Dideli psichologijos ir etikos skirtumai. Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna. Moterims duodami lengvesni pratimai, krūviai. Vienodi yra tik didaktiniai principai.“ 

Apie trenerio darbo subtilybes A. Taraskevičius yra parašęs 51 metodinį straipsnį (aštuonis vokiečių kalba) ir knygą „Rankinio treniruotės pratimų įvairovė“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
Treniruotėje lankėsi užsienio moksleiviai
2018 03 22
Krepšinis
„Neptūno“ krepšininkų treniruotėje lankėsi ir su žaidėjo profesija artimiau susipažinti panoro per pusšimtį mokinių iš Lietuvos, Turkijos ir Vokietijos.
Anapilin iškeliavo garsus teisėjas
2018 03 22
Netektis
Eidamas 79-uosius metus mirė FIBA garbės teisėjas, krepšinio teisėjų mokyklos steigėjas Raimundas Barauskas.
"Svarbus - ir rankšluosčiu mojuojantis"
2018 03 21
Projektas
Lietuvos krepšinio rinktinės treneris D. Adomaitis yra įsitikinęs, kad vaikas, kuris patiria patyčias, nebus šimtu procentų atsidavęs komandai.
 
Kauno klube - perspektyvus naujokas
2018 03 22
A lyga
Kauno „Stumbro“ futbolo komandai atstovaus saugas iš Gvinėjos Ibrahimas Sory, pernai žaidęs pasaulio jaunimo futbolo čempionate.
"Stumbras" išnuomos puolėją "Kupiškiui"
2018 03 22
Legionierius
190 cm Kauno "Stumbro" puolėjas ganietis Mohammedas Sheriffas žais LFF pirmojoje lygoje jos debiutantės "Kupiškio" komandos sudėtyje.
V. Borovskis: „Rinktinė yra magnetas“
2018 03 22
Rinktinė
Tuo, kad yra Lietuvos rinktinės narys, didžiuojasi ne tik pats "Trakų" futbolininkas Valdemaras Borovskis, bet ir jo šeima.
"Bėgimas visada buvo mano kraujyje"
2018 03 16
Bėgimas
Bėgikė Eva Misiūnaitė papasakojo, kodėl pasirinko būtent bėgimą, kam jai treniruotėje reikalinga ietis ir atskleis, ar bėgikams baisus pistoleto šūvis?
V.Aleknos sūnūs apsisprendė: mėtys diską
2018 03 14
Žvilgsnis
Olimpinio čempiono sūnūs Martynas ir Mykolas šį sezoną jau abu mėtys diską, tėvų pėdomis žengia ir Aleknų duktė Gabrielė.
Talentai tikrinosi jėgas su bendraamžiais
2018 03 12
Taurė
Tarptautinėse lengvosios atletikos varžybose „Vilniaus miesto sporto centro taurė 2018“ dalyvavo 230 atletų iš Baltarusijos, Rusijos, Latvijos, Lietuvos.
 
Darželiuose iki vasaros karaliaus tenisas
2018 03 20
Tenisas
Dar 2014–aisiais startavęs edukacinis teniso projektas su teniso pagrindais jau suipažindino beveik 2 tūkstančiai vaikų.
Lietuvis pateko į finalinį atrankos etapą
2018 03 20
Atranka
"Miami Open" turnyro atrankoje po atkaklaus pirmojo seto antrąjį sužaidęs nepriekaištingai, Ričardas Berankis įveikė slovaką Norbertą Gombošą.
Vilnius taps teniso trenerių sostine
2018 03 19
Konferencija
Savaitgalį SEB arenoje vyks kasmetinė Baltijos šalių trenerių konferencija – bendras Lietuvos, Latvijos ir Estijos teniso sąjungų projektas.
Į ringą kopė 8 lietuviai
2018 03 22
Boksas
Pirmojo Lietuvos olimpinio čempiono Dano Pozniako tarptautiniame bokso turnyre trečiadienį iš aštuonių kovojusių lietuvių į kitą etapą pateko du.
Pirmą dieną - viena pergalė
2018 03 21
Boksas
Vilniuje prasidėjusiame D. Pozniako atminimo tarptautiniame jaunimo bokso turnyre iš devynių pirmą dieną kovojusių lietuvių laimėjo tik vienas.
D. Pozniaką pagerbs 100 boksininkų
2018 03 20
Boksas
Į AIBA oficialų kalendorių įtrauktame jaunimo turnyre, paminėti pirmąjį Lietuvos olimpinį čempioną atvyks 100 boksininkų iš 10 valstybių.
 
G. Bagdonas Prancūzijoje finišavo 14-as
2018 03 19
Lenktynės
Dviračių lenktynėse „Grand Prix de Denain - Porte du Hainaut“ Prancūzijoje G. Bagdonas užėmė 14-ą vietą ir pelnė 15 pasaulio reitingo taškų.
Jaunasis lietuvis treniruojasi su pasaulio elitu
2018 03 16
BMX dviračiai
„Vienas malonumas ir džiaugsmas treniruotis su geriausiais pasaulio BMX sportininkais, būti treniruojamam pasaulio čempiono, – sakė L. Karalius.
Šimtmečio proga mins šimtą kilometrų
2018 03 16
Lenktynės
Geriausi Lietuvoje lenktyniaujantys dviratininkai ir dviračių sporto mėgėjai sezoną atidarys šimtmečiui paminėti skirtose dviratininkų lenktynėse.
Žinia iš Vokietijos nepradžiugino
2018 03 22
Rankinis
Trečiadienį Europos moterų rankinio čempionato atrankos rungtynėse užfiksuotas neparankus Lietuvos rinktinei rezultatas: vokietės 33:24 nugalėjo ispanes.
Lietuvos moterų rinktinė galanda ginklus
2018 03 20
Moterų rankinis
Lietuvos moterų rankinio rinktinė šiuo metu stovyklauja Alytuje ir rengiasi Europos čempionato atrankos rungtynėms su Turkijos komanda.
Federacija bendradarbiaus su lažybų bendrove
2018 03 16
Parama
Lietuvos rankinio federacija turi naujus partnerius - jais tapo lažybų bendrovė cbet.lt.
 
Vilniečiai pasirengę vėl ropštis iš duobės
2018 03 22
Sezonas
„Vilniaus kolegijos-Flamingo Volley“ treneris V.Burakinskis: „Šiais metais man buvo labai svarbu, kad žaidėjai išmoktų kovoti nepaisydami aplinkybių.“
Jaunimo čempionate - kauniečių triumfas
2018 03 20
Jaunimas
Kaune vykusiuose Lietuvos jaunimo vaikinų tinklinio čempionato finaluose visas tris pergales iškovojo favorite laikyte Kauno komanda.
Ant Alpių sniego – bronza
2018 03 19
Sniego tinklinis
Paskutiniame šio sezono Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos atstovai Artūras Vasiljevas ir Marius Malinauskas iškovojo bronzos medalius.
Lietuvišką sėkmę išsinuomojo užsieniečiai
2018 03 15
Rali-krosas
Lenktyninkas Kasparas Navickas Europos ralio kroso čempionate dažniau pasirodys ne kaip lenktynininkas, bet kaip kitų lenktynininkų patarėjas.
Sugrįžęs sieks pagerinti savo paties rekordą
2018 03 14
Moto
Kačerginės „Nemuno žiedo“ rekordininkas, vienas greičiausių Lietuvos motociklininkų Šarūnas Pladas grįžta į galingiausią klasę šalies čempionate.
Tiesia laiptus į profesionalų sportą
2018 03 13
Auto
Vasaros lenktynių sezoną šiemet pradės „Ring Challenge“, kuris į Kačerginės Nemuno žiedo trasą lenktyniauti kvies pradedančiuosius sportininkus.
 
Aukštaūgis krepšinį paliko dėl slidinėjimo
2018 03 22
Slidinėjimas
Į Lietuvos slidinėjimo elitą įsiveržęs ignalinietis Deividas Kliševičius trasoje išsiskiria ne tik ūgiu – jo medalių kolekcija kasmet vis gausesnė.
"Pasirodymą vertinu sėkmingai"
2018 03 21
Ledo ritulys
Lietuvos rinktinės ledo ritulininkas Aivaras Bendžius tapo rezultatyviausiu Neimegeno "Devils" komandos žaidėju jungtinėje Nyderlandų ir Belgijos lygoje.
"Energija" - per žingsnį nuo eilinio titulo
2018 03 21
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionė "Energija" finalo serijos iki trijų pergalių antrose rungtynėse laimėjo atkaklią dvikovą svečiuose prieš "Kaunas Hockey".
Kelionę į Las Vegasą nulėmė 4 taškai
2018 03 21
Boulingas
Į „Qubica AMF“ pasaulio boulingo taurės varžybas JAV pamogų sostinėje Las Vegase vyks Lietuvos atrankos varžybų nugalėtojai D.Selenienė ir A.Gasparavičius.
Geriau pasiruošti trukdė užsitęsusi žiema
2018 03 21
Regbis
Lenkijoje vyksiančio Europos čempionato "Trophy" diviziono kovas Lietuvos jauniai pradės susitikimu su įveikiamu varžovu - Liuksemburgo regbininkais.
Netikėtas iššūkis pasaulio čempionui
2018 03 21
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos neįgaliųjų plaukimo lyderis Edgaras Matakas sieks sporto aukštumų dar vienoje rungtyje - 100 metrų plaukime peteliške.
 
Tik kartu galime būti stiprūs
2018 03 22
Forumas
Septyni pranešėjai iš Didžiosios Britanijos, Etiopijos, Prancūzijos ir Lietuvos Kaune dalinosi patirtimi, skatinančia atsikratyti stereotipų sporte.
Pasieniečiai apdovanojo sporto lyderius
2018 03 21
Apdovanojimai
Įteikti apsdovanojimai geriausiems Valstybės sienos apsaugos tarnybos sportininkams ir sporto organizatoriams.
LSU nepritaria LSMU siūlymams
2018 03 19
Sporto mokslas
LSU Taryba neeiliniame posėdyje svarstė planus prijungti jį prie LSMU.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas