Ingvaras Butautas 2017 m. rugpjučio 7 d. 13:40 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvį rankinis įtraukė Sibire

Legendinis treneris A.Taraskevičius: „Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna.“

1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
rankinis.lt nuotr.
1988 m. A. Taraskevičiaus treniruojama Vilniaus „Eglė“ iškovojo IHF taurę.
   
„Suvažiavo aukščiausi sporto vadovai, specialistai, treneriai, Edukologijos universiteto profesoriai. Buvo rodomos skaidrės, kuriose – visas mano gyvenimas. Surinkti mano medaliai, diplomai, nuotraukomis sienos išklijuotos. Nepaprastai esu sujaudintas. Vakaras buvo šiltas ir šaunus. O prieš tai buvau labai gražiai pagerbtas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete. Esu nustebintas ir dėkoju“, – apie savo jubiliejaus šventę kalba ilgametis rankinio treneris Antanas Taraskevičius.
 
75 metų sukakties proga legendinės Vilniaus „Eglės“, 1988 m. iškovojusios IHF taurę, strategas Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) buvo apdovanotas olimpiniais žiedais. O Lietuvos rankinio federacija (LRF) jubiliatą pagerbė LRF ordinu.

Rankinis įtraukė kariuomenėje

A. Taraskevičius gimė 1942 m. liepos 16 d. Druskininkėliuose, dabartinėje Alytaus apskrityje.

„Vidurinėje mokykloje teko užsiimti visomis sporto šakomis: krepšinis, tinklinis, lengvoji atletika, turistiniai žygiai. Ir net šokti. Buvau aktyvus. Mokykloje susipažinau ir su rankiniu. O Lietuvos kūno kultūros institute įstojau į fechtavimo specialybę. Vos pasimokius tris mėnesius mane pakvietė į sovietų kariuomenę. Tarnavau Sibire. Ten vyko kariuomenės rankinio varžybos. Sužaidus jose, mane iš karto paėmė į visos karinės apygardos rinktinę – į sporto kuopą. Tad trejus tarnybos metus pražaidžiau rankinį. Ir, kai po armijos grįžau į institutą, mokiausi jau rankinio“, – prisimena A. Taraskevičius.
 
Studijuodamas būsimasis garsus treneris žaidė instituto studentų komandoje „Atletas“. O baigęs studijas A. Taraskevičius pakeitė ir miestą, ir ekipą. Pradėjo dirbti respublikinėje sporto mokykloje ir pratęsė rankininko karjerą Lietuvos sostinėje.

„Vilniuje mane paėmė į „Rasos“ komandą, kurią treniravo šviesaus atminimo Janis Grinbergas“, – kalba sukaktuvininkas. „Rasa“ žaidė SSRS antrojoje lygoje. Netrukus A. Taraskevičiui buvo suteiktas sporto meistro vardas.

„Kai J. Grinbergas atsisakė treniruoti komandą, manęs paprašė būti jos treneriu. Kurį laiką treniravau, o vėliau ilgą laiką vadovavau visam Lietuvos moksleivių rankiniui. Ištobulinau moksleivių varžybų vykdymo sistemą. Ir Lietuvos moksleiviai tapo Sovietų Sąjungos lyderiais, sąjunginėse moksleivių spartakiadose tapdavo čempionais“, – pasakoja jubiliatas, Lietuvos vaikų ir jaunių sporto mokyklos vyriausiuoju treneriu dirbęs 12 metų.

„Eglės“ epocha

1980 m. A. Taraskevičius pradėjo dirbti su Vilniaus „Eglės“ rezervu, o dar po kelerių metų – stojo prie reprezentacinės sostinės komandos vairo.
 
„Surinkau iš visų Lietuvos trenerių geriausias jaunąsias rankininkes, visas jas sukvietėme į Vilnių ir dalyvaudavome Sovietų Sąjungos jaunimo pirmenybėse. Trejus metus laimėjom sidabrą, o 1983 tapome SSRS čempionėmis. 1984 m. mane tiesiog prievarta paskyrė „Eglės“ vyriausiuoju treneriu. Kodėl prievarta? Nes nenorėjau ant parako statinės sėdėti“, – juokauja A. Taraskevičius.

Suprantama, „Eglę“ netrukus papildė jo buvusios auklėtinės.

„Atsivedžiau į komandą visas savo Sovietų Sąjungos jaunimo čempiones. Ir iš to jaunimo su likusiomis vyresnėmis rankininkėmis išėjo labai geras lydinys. Dar po trejų metų darbo mes jau laimėjome trečiąją vietą SSRS čempionate ir gavome teisę dalyvauti IHF taurės turnyre. O 1988 m. taurę laimėjome praktiškai ne jokio pasipriešinimo. Įveikėme Vokietijos, Olandijos, Rumunijos, Jugoslavijos komandas. Dar po metų patekome į finalą“, – teigia A. Taraskevičius.

Lietuvai žengiant Nepriklausomybės keliu, „Eglė“, kaip ir kitos šalies komandos, pasitraukė iš SSRS pirmenybių. O po kiek laiko žaidėjas tiesiog išgraibstė žinomi Europos klubai.

Ankstyvaisiais Nepriklausomybės metais A. Taraskevičius be „Eglės“ dar treniravo Lietuvos moterų rinktinę. Su ja 1992 m. B grupės čempionate užėmė ketvirtąją vietą, o 1993 m. jau elitiniame A čempionate užėmė tryliktąją vietą. 

Vėliau dauguma buvusių „Eglės“ rankininkių jau atsisakydavo žaisti nacionalinėje komandoje. Dalis jų vėliau atstovavo Vokietijos, Austrijos rinktinėms.

Nepaisydamas to, treneris labai didžiuojasi savo auklėtinės, Austrijai daug metų atstovavusios Aušros Miklušytės-Fridrikas rezultatais. „Ji buvo pripažinta geriausia pasaulio rankininke. Ir išugdžiau, suformavau ją – aš, perėmęs iš pirmojo trenerio, šviesaus atminimo druskininkiečio Albino Arbačiausko“, – kalba A. Taraskevičius.


16 metų Vokietijoje

Nuo 1999 m. treneris pradėjo naują gyvenimo etapą. „1999 m. man paskambino iš Vokietijos ir pasiūlė dirbti antrosios Bundesligos klube „Zwickau“. Sutikau. Tada aš čia, Lietuvoje, gaudavau 600 litų. Dukra auga, kažkaip gyventi reikia, o perspektyvų tobulėti kaip treneriui Lietuvoje nematyti. Vokiečių kalbą truputį mokėjau. Ir išvažiavau dirbti“, – prisimena treneris.
 
Dvejus metus išdirbus „Zwickau“, jį pastebėjo pirmosios Bundesligos klubas. A. Taraskevičius persikėlė į Bad Hersfeldą Heseno žemėje. Bet po ketverių metų klubas bankrutavo.

„Bet ten manęs paprašė dirbti su vaikais, su mėgėjų lygos komandomis. Likau. Buities, darbo sąlygos ten nepaprastai geros. Turėjau labai geras sąlygas ir metodologiškai tobulėti. Taip ir išdirbau Vokietijoje 16 metų. Bet per visus tuos metus ryšių su Lietuvą nenutraukiau. Siunčiau į Lietuvą metodinę literatūrą treneriams, rašiau straipsnius į žurnalą „Treneris“. Parašiau knygą, atvežiau į Lietuvą – niekaip neįmanoma jos išspausdinti. Kad ją išleistų, iš Vokietijos parašiau 42 laiškus įvairioms instancijoms. Kol pagaliau treneris profesorius Antanas Skarbalius ėmėsi to. Knygą išleido LKKI, treneriai ją išpirko iš karto“, – pasakoja A. Taraskevičius.

2014 m. patyręs specialistas nutarė grįžti į gimtinę. „Man jau buvo per 70 metų. Gėda buvo dirbti užsienyje. Ir fiziškai sunku. Mąstymas stiprėja, bet kūnas silpsta“, – aiškina treneris sugrįžimo priežastis.

Sugrįžus darbo pasiūlymo ilgai laukti nereikėjo.

„Pabuvau Lietuvoje nieko neveikdamas mėnesį, nueidavau į salę pasižiūrėti rankinio. Atvažiavo pas mane į namus dabartinis Kūno kultūros ir sporto departamento generalinis direktorius Edis Urbanavičius, tada vadovavęs VHC „Šviesos“ klubui: „Eik būtinai treniruoti Vilniaus „Šviesos“ vyrų komandos.“ Įkalbėjo. Sakė – laikinai, kol ras trenerį. Po to vėl kartojo, kad laikinai. Taip ir tęsiasi tas laikinumas...“ – juokiasi treneris, 2015 m. atvedęs Vilniaus klubą ant Lietuvos čempionato garbės pakylos.

Išliko moterų treneriu

Nors dabar treniruoja vyrus, A. Taraskevičius neslepia, kad visada save laikė moterų treneriu. O paklaustas, ar yra skirtumas, ką treniruoti, žinomas specialistas atsako: „Dideli psichologijos ir etikos skirtumai. Vyrus ir apšaukti gali, pasikeikti. O su moterimis jau nesikeiksi. Reikia tvardytis, moterys greičiau užsigauna. Moterims duodami lengvesni pratimai, krūviai. Vienodi yra tik didaktiniai principai.“ 

Apie trenerio darbo subtilybes A. Taraskevičius yra parašęs 51 metodinį straipsnį (aštuonis vokiečių kalba) ir knygą „Rankinio treniruotės pratimų įvairovė“.
Daugiau naujienų iš kategorijos Rankinis
KOMENTARAI
 
 
 
SKM auklėtiniai triumfavo Rygoje
2017 10 22
Moksleivių sportas
"Jeigu norime tik pasivažinėti autobusu, kuriame yra WiFi ryšys, geriau skriskime į Turkiją, kur šilta", - savo auklėtinius motyvavo A. Budėnas.
Po nesėkmės pasitraukė "Juventus" treneris
2017 10 22
LKL
"Lietuvos rytas" iškovojo lengvą pergalę, "Lietkabelis" pratęsė laimėjimų seriją, o septintą kartą iš eilės pralaimėjęs "Juventus" liko be trenerio.
Ukmergiškės iškovojo pirmąją pergalę
2017 10 21
LMKL
Pirmąją pergalę Lietuvos moterų krepšinio lygoje (LMKL) iškovojo Ukmergės „Vilkmergės“ ekipa, pergalių seriją pratęsė "Sūduva".
 
"Sūduva" nepaliko jokių šansų "Žalgiriui"
2017 10 22
A lyga
Tris įvarčius visą sezoną pirmavusiems Vilniaus "Žalgirio" futbolininkams atseikėjusi Marijampolės "Sūduva" tapo A lygos lydere.
A lygos intriga sukėlė ažiotažą
2017 10 22
A lyga
Marijampolės "Arvi" sporto komplekso direktorius Antanas Popiera tikisi per šiandienos rungtynes sulaukti tiek žiūrovų, kiek jų rinkdavosi į Europos lygą.
Sieks įveikti "Atlantą" namuose
2017 10 21
A lyga
„Aš tikiu, kad mano komanda bus pajėgi kovoti su „Atlantu", - teigia "Jonavos" kapitonas Tadas Eliošius.
Ašaros dėl nesėkmės lydėjo ir po trijų metų
2017 10 21
Lengvoji atletika
Lengvaatletės Austros Skujytės istorija – „pavogta“ olimpinė bronza ir paaiškėjusi tiesa, praėjus keturiems metams.
Sidabras pakeitė gyvenimą
2017 10 20
Karjera
Austros Skujytės istorija: dėmesio lavina, „medinis“ medalis pasaulio čempionate, planetos rekordas, traumos bei rutulininkės karjera.
A.Skujytė sportą rinkosi ne dėl titulų
2017 10 19
Žvilgsnis
Sportininkės karjerą baigianti Austra Skujytė – apie pasirinkimą tarp meno ir sporto, netikėtą posūkį į JAV, stebuklą Atėnų žaidynėse.
 
R. Berankis iškovojo solidžią pergalę
2017 10 22
Tenisas
Ričardas Berankis prasimušė į "Kremliaus taurės" finalą, pusfinalyje įveikdamas 29-ą pasaulio raketę Adrianą Mannarino iš Prancūzijos.
Įsibėjėjęs R.Berankis – jau pusfinalyje
2017 10 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis vėl paneigė prognozes ir iškopė į ATP 250 turnyro „Kremliaus taurės“ pusfinalį.
Dar viena R.Berankio staigmena
2017 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis pateikė dar vieną staigmeną ir, įveikęs dar vieną serbą, pateko į „Kremliaus taurės“ ketvirtfinalį.
Kovotojai puikiai pasirodė Paryžiuje
2017 10 21
Muay Thai
Lietuvos atstovai Europos muaythai mėgėjų čempionate iškovojo sidabro ir bronzos medalius.
„Geriau griūsiu negyvas nei pasiduosiu“
2017 10 20
Žvilgsnis
Staigmeną žiūrovams rengiantis S.Maslobojevas neslepia, kad šįkart ringe jam teks susitikti su labai neparankiu varžovu: „Kovoje galima tikėtis bet ko.“
„Į ringą visada einu kaip į paskutinę kovą“
2017 10 19
Atgarsiai
Pasaulio čempionu tapęs Lietuvos kovotojas Sergejus Grečicho: „Trauma mane dar labiau užgrūdino tiek psichologiškai, tiek fiziškai.“
 
Aštuntuke – abi Lietuvos dviratininkės
2017 10 22
Trekas
Europos dviračių treko čempionato moterų sprinto rungtyje Lietuvos atstovės Miglė Marozaitė ir Simona Krupeckaitė užėmė šeštą ir aštuntą vietas.
S. Krupeckaitei - Europos čempionato sidabras
2017 10 21
Trekas
Berlyne vykstančiame aštuntajame Europos dviračių treko čempionate šeštadienį Simona Krupeckaitė iškovojo sidabrą.
Lietuvos dviratininką pristabdė griūtis
2017 10 20
Trekas
Lietuvos dviratininkas Vasilijus Lendelis Europos treko čempionate Berlyne pasiekė ketvirtfinalį.
Rankinio lygoje - garliaviečių pergalė
2017 10 22
Moterų rankinis
Kieta kova ir žaidėjų pašalinimais pažymėtose rungtynėse Garliavos rankininkės įveikė Kauno-„ACME-Žalgiris" merginas.
4-ajame ture pergales pasiekė favoritai
2017 10 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos rankinio lygos ketvirtajame ture užfiksuotos favoritų pergalės, o intriga labiausiai kvepėjo lyderių ir autsaiderių akistatoje.
Vilniečius Rusijoje pasitiko su SSRS vėliava
2017 10 16
Europos turnyrai
Du Lietuvos rankinio klubai – Kauno KTU ir Vilniaus VHC „Šviesa“ – baigė pasirodymą EHF iššūkio taurės varžybose.
 
Legionieriai galingai pradėjo sezoną
2017 10 18
Svetur
Rudens viduryje startavo dauguma Europos šalių tinklinio čempionatai, kuriuose šiais metais netrūksta sportininkų iš Lietuvos.
"Mūsų žaidimas buvo labai blogas"
2017 10 13
Paplūdimio tinklinis
Ievai Dumbauskaitei ir Monikai Povilaitytei nepavyko patekti į Kinijoje vykstančio FIVB "World Tour" 3 žvaigždučių turnyro ketvirtfinalį.
Lietuvės Kinijoje startavo pergalingai
2017 10 12
Paplūdimio tinklinis
Užtikrintai žaidusios Ieva Dumbauskaitė ir Monika Povilaitytė pateko į FIVB trijų žvaigždučių serijos turnyro "Qinzhou Open" aštuntfinalį.
Lietuvis – vėl tarp greičiausiųjų pasaulyje
2017 10 16
Kartingas
Lietuvos kartingo lenktynininkas Gustas Grinbergas sėkmingai atsisveikino su vienu karjeros etapu ir jau žvalgosi naujų iššūkių.
Į pirmąjį Dakarą - su 5000 dolerių
2017 10 13
Dakaras
Antanas Juknevičius teigia, jog su lietuvišku biudžetu Dakare patekti į 10-tuką greičiausiųjų yra tik teoriniai šansai.
Sėkmigas startas pasaulio čempionate
2017 10 13
Kartingai
Gustas Grinbergas sėkmingai startavo pasaulio kartingų čempionate, nors ir dėl iš varžovo bolido besiliejančio vandens teko važiuoti lietaus sąlygomis.
 
Sėkimingiausiai pasirodė jauniai
2017 10 22
Dailusis čiuožimas
Po sėkmingos dailiojo čiuožimo varžybų organizacijos Lietuvai patikėta teisė organizuoti vieną iš pasaulio jaunimo Grand Prix etapų.
Pirmoji pergalė - po baudinių serijos
2017 10 22
Ledo ritulys
Klaipėdos "Baltija" iškovojo pirmuosius du taškus čempionate po 25-erių metų pertraukos – ketvirtį amžiaus Klaipėdoje nebuvo čempionato lygio klubo.
Vilniečiams iššūkį mes atgimusi komanda
2017 10 19
Ledo ritulys
Šeštadienį Lietuvos ledo ritulio čempionate Vilniuje dėl pirmosios pergalės sezone susikaus sostinės „Hockey Punks“ ir Klaipėdos „Baltija“.
Iš Švedijos parsiveš bronzos medalį
2017 10 22
Orientavimasis
Itin sudėtingoje trasoje puikiai pasirodęs R. Bazelis iškvojo Baltijos šalių jaunimo orientavimosi sporto taurės bronzos medalį.
Badmintono turnyre - bekompromisės kovos
2017 10 22
Badmintonas
Šeštadienį Kauno sporto halėje vyko badmintono turnyras „Hummel taurė 2017”, sulaukęs geriausių šalies badmintonininkų.
Tarp Baltijos šalių - lietuviai dešimti
2017 10 22
Orientavimasis
Suomijoje prasidėjo tradicinės Baltijos šalių jaunimo orientavimosi sporto taurės varžybos, kuriose tarp 35 komandų lietuviai užėmė 10-tą vietą.
 
"Sporto kino festivalyje" - žinomi atletai
2017 10 22
Festivalis
Daugybė žinomų Lietuvos sportininkų atidarys kitą savaitgalį vyksiantį "Sporto kino festivalį", kuriame bus parodyti net 8 filmai.
Organizacijos sėkmės garantas – lyderis
2017 10 20
Žvilgsnis
Palikęs LFF prezidento postą, Edvinas Eimontas nenutolo nuo sporto. „Mano pareigos UEFA priverčia būti arti europinio futbolo įvykių."
Nuo T. Bacho vizito iki Pjongčango
2017 10 19
Posėdis
Tikimasi, kad Pjongčango žiemos olimpinėse žaidynėse Lietuvai atstovaus dešimt sportininkų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas