Julius Bliūdžius 2010 m. spalio 17 d. 22:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tikisi geriausio, ruošiasi blogiausiam

Vilma Rimšaitė teigia, kad BMX dviračių sportas keičiasi – tampa vis profesionalesnis, tad varžytis, nesikeičiant treniruočių sąlygoms, darosi sunkiau.

Vilma Rimšaitė
Augusto Četkausko nuotr.
Vilma Rimšaitė

27 metų šiaulietė Vilma Rimšaitė šių metų atvirajame Europos mažųjų dviračių kroso (BMX) čempionate užėmė dešimtąją vietą, pasaulio čempionato kruizerių klasėje laimėjo bronzą, o olimpinės rungties įskaitoje liko aštuoniolikta. Spalio pradžioje Prancūzijoje vykusiosios varžybos V.Rimšaitei buvo paskutinės šiais metais. UCI pasaulio reitinge dviratininkė žengia aštuonioliktoje pozicijoje.

Vilma, kaip vertini 2010 metų sezoną?


Sezonas nebuvo blogas. Mano fizinė forma ir technika, lyginant su ankstesniais metais, yra patobulėjusi. Tai džiugina. Pats važiavimas buvo daug geresnis, nors rezultatai to gal ir neparodė. Tai sportas, kuriame daug dalykų lemia – ir sekundės dalys, ir savijauta varžybų dieną, ir taip toliau. Rezultatai šiais metais dažnai tikrai netenkino, nors žinau, kad esu pajėgi.

Pasirodymą pasaulio čempionate taip pat galima vertinti dviprasmiškai – ir gerai, ir blogai. Olimpinėje disciplinoje savo važiavimu likau patenkinta, nors rezultatas vėl gi neparodė to, ką aš iš tikrųjų galiu. Neolimpinėje – kruizerių – klasėje užėmiau trečią vietą, aplenkdama ir merginas, kurios važiavo olimpinės disciplinos finale.

Beje, kruizerių finale per pusę dviračio pirmavau, bet paskutiniuose kalneliuose per aukštai šokau. Trūksta technikos, pagrindinės konkurentės galbūt žemiau šoka,  ir tai joms suteikia pranašumą. Kai šoki per aukštai, prarandi greitį, laiką, tad taip ir gavosi, kad likau trečia.

Paaiškink, kuo skiriasi važiavimai olimpinėje ir kruizerių klasėje?


Pagrindinis techninis skirtumas – ratų dydis. Kruizerinių dviračių ratų skersmuo yra 4 coliais didesnis, su šiais dviračiais lengviau šokti, greitis didesnis. Vis dėlto šie metai buvo paskutiniai, kai profesionaliems BMX dviratininkams buvo rengiamos varžybos dviejose klasėse, nuo kitų metų liks tik olimpinė disciplina.

Kodėl? Tiesiog nori padaryti BMX sportą dar profesionalesnį. Jaunučiams, jauniams, mėgėjams kruizerių klasės varžybos išliks, bet mums, profesionalams – ne. Tiesą sakant, galbūt ir nėra didelės prasmės rengti varžybas atskirose klasėse, nes dauguma sportininkų važiuoja tie patys.

Ar tau tai paranku?


Šioks toks skirtumas yra. Važiuojant kruizerių klasėje paprastai jaučiu mažiau streso, mažesnį psichologinį spaudimą. Galiu važiuoti taip, kaip iš tikrųjų galiu. Olimpinėje disciplinoje visuomet jaučiu įtampą, nes reikia rinkti taškus kovojant dėl olimpinio kelialapio ar tiesiog todėl, kad šie rezultatai labiau vertinami.

Be abejo, per tiek metų esu įpratusi prie tos įtampos, bet vistiek – aš atvažiuoju visiškai viena, kai dauguma varžovių, pavyzdžiui, olandės, amerikietės, su  pilnomis komandomis. Jos gali jaustis ramiau, nes žino, kad joms už nugaros yra treneriai, medikai, masažuotojai, techniniai darbuotojai. Po kiekvieno važiavimo gauna patarimus, ką keisti, ką daryti, o aš viską turiu daryti viena. Todėl manau, kad, esant tokioms sąlygoms, mano rezultatai ir važiavimas yra labai geras.

Daug elitinių Lietuvos sportininkų sulaukia pasiūlymų priimti kitų šalių pilietybes ir gauti idealias treniruočių sąlygas. Ar tau yra tekę susidurti su pasiūlymais atstovauti kitai šaliai?

BMX sporte konkurencija labai didelė ir beveik visos šalys, kiek aktyviau praktikuojančios šią sporto šaką, turi komandas ir užsieniečių nelabai nori įsileisti. Netgi latvių olimpiniam čempionui Mariui Štrombergui, pasirašusiam kontraktą JAV, tenka ilgai laukti, kol amerikiečiai jį priims tarsi savą. Aišku, Amerikoje vyrų BMX'ininkų lygis visuomet buvo ir yra labai aukštas, gal todėl patys amerikiečiai užsieniečius labai ignoruoja, nebendrauja. Maris Amerikoje gyvena antrus metus ir tik dabar jį pradeda kviesti į varžybas, su juo skaitytis. Žinau, kad specialiai iš Latvijos pas jį važiuodavo dviratininkai, kad jis turėtų su kuo treniruotis. Taigi ir pilietybėmis mūsų sporte nėra švaistomasi.

Šiemet neatstovavai jokiam klubui, ar turi tokių planų kitiems metams?

2011 metais atstovausiu Prancūzijos klubui. Tai netoli Nanto įsikūręs klubas „Pays de la Loire“, kuris varžosi Prancūzijos moterų Elito grupės varžybose.  Klubinės varžybos prancūzams yra labai svarbios, nes nuo klubų rezultatų priklauso finansavimas ir panašūs dalykai, todėl lygis Prancūzijoje išties labai aukštas. Tikrai retoje šalyje yra taip išvystyta klubinė sistema kaip Prancūzijoje. Ten BMX'ininkų yra apie 10 tūkstančių - tai yra labai daug lyginant su kitų šalių BMX mastais. Manau, man bus naudinga ten varžytis.

Kaip pasikeitė pats BMX sportas nuo tada, kai pradėjai šia sporto šaka užsiiminėti?


Labai pasikeitė. Tiek trasos, tiek dviračiai, tiek požiūris. Iš tokio visiškai mėgėjiško sporto BMX tapo labai labai profesionaliu sportu. Tai labai sunki sporto šaka, nes viskas susideda į detales,  ypač į technines: į šuolio, starto, mynimo, važiavimo techniką... Tuose techninius elementus tapo labai sunku perprasti. Ko gero tai ir yra sunkiausia šiame sporte.

Taip pat labai pasikeitė trasos. Atsirado trasų su labai dideliais kalnais, kurių negali nešokti. Tie pokyčiai – ir dėl žiūrovų, ir dėl to, kad patiems sportininkams įdomiau. Nes patys sportininkai labai patobulėję, ir neužtenka vien greitai važiuoti. Privalai mokėti šokti per kalniukus, jei to nemoki – gali net nevažiuoti į varžybas.  Tie pokyčiai nuolat skatina, stumia tobulėti.

Prieš tai, kalbėdama apie pasirodymą pasaulio čempionate, minėjai, kad varžovėms nusileidai būtent šuoliuose. Ar tai yra tavo silpnoji vieta?

Nesakyčiau, kad silpnoji. Tiesiog Lietuvoje yra tik viena normali BMX trasa Šiauliuose, ir ten tie kalniukai jau per maži, per lengvi. Nors trasa nauja, pastatyta prieš porą  metų, bet per tuos keletą metų BMX sporte labai daug kas pasikeitė. Kaip sakiau, atsirado trasų tikrai su dideliais kalnais, ir tam, kad sėkmingai juos pravažiuotum varžybose, reikia turėti ir kur treniruotis panašiomis sąlygomis. Dabartinė Šiaulių trasa tikrai gera, bet kalniukai per maži.Negarbinga kova BMX dviračių varžybose dažna?


Pakankamai dažna. Tai neišvengiama, vos ne kiekviename važiavime būna tam tikrų pasistumdymų. Ypač viražuose ar starto metu.

Tenka būti susistumdymų iniciatore?

Jei tu to nedarai, tau kažkas padarys (šypsosi). Negaliu sakyti, kad man tai nepatinka. Tiesą sakant, tie pasistumdymai yra tarsi leidžiami. Tik paskutinėje tiesiojoje negalima blokuoti, turi važiuoti tiesiai. Diskvalifikacijų būna labai mažai, nebent labai akivaizdžiai viską darai. Ar yra tekę pačiai nukentėti? Skaudžiai – ne. Gal todėl, kad aš verčiau pristabdau ir prarandu vieną kitą poziciją, nei rizikuoju ir po to gydausi žaizdas, kaulų lūžius. Turiu dideli savisaugos instinktą. Aišku, mėlynių šiame sporte neišvengsi – tai kasdienybė.

Pastaraisiais metais jaučiams tam tikras dviračių bumas, vis daugiau žmonių net ir didžiuosiuose miestuose pradeda aktyviau važinėti dviračiais? Ar šis augantis populiarumas įtakoja ir BMX dviračių sporto masiškumą?

Nelabai. Bent jau Šiauliuose. Netgi nepasakyčiau, kad Šauliuose apskritai yra tas dviračių bumas, kas žmonės pradeda daugiau važinėti dviračiais ir panašiai. Vilniuje – taip. Todėl ne kartą sakiau, kad jei Vilniuje atsirastų BMX trasa, mūsų sportui tai būtu labai didelis postūmis. Vilniuje labai didelis potencialas, žmonės čia daug imlesni naujovėms, domisi jomis, tik nėra sąlygų. Įrengė prie Baltojo tilto rampą. Pažiūrėkite, kaip ji nusidėvėjusi, ir tai gerai – reiškia, kažkas ten važinėja, žmonėms įdomu. 

Žinau, kad daug metų kalbama apie tai, kad Vilniuje atsirastų BMX trasa. Maždaug prieš penkerius metus lyg ir buvo paskirtas žemės plotas, bet galiausiai ten pastatė uždarą teniso aikštyną. Jei ir būna planų, pasikeičia valdžia ir viskas nuplaukia. Tada vėl iš naujo tenka kalbėti. Nenorime didelės trasos, galima pradėti ir nuo mažų dalykų.

Ar baigusi karjerą planuoji užsiimti trenerės veikla?

Ne, ne... Gal galėčiau kaip papildoma veikla, bet nėra perspektyvos... Apskritai nemėgstu planuoti toli į priekį ir tikrai neįsivaizduoju savęs po penkių ar dešimt metų. Esu pasimokiusi, kad gyvenime nieko nesuplanuosi. Nebent keletą metų į priekį.

Jei patektum į Londono olimpines žaidynes, tai būtų paskutinė tavo karjeros stotelė?

Taip. Negaliu sakyti, kad ruošiuosi patekti į Londono olimpines žaidynes, tiesiog bandysiu tai padaryti. Jei papulsiu – bus labai gerai, jei ne – tai ne. Kaip sakoma, darai, ką gali ir tikiesi geriausio, bet visada ruošiesi blogiausiam. Jei nepapulsiu į Londoną, 2012 m. pasaulio čempionatas, vyksiantis Braitone, Anglijoje, likus keliems mėnesiams iki olimpiados – man bus paskutinis, jei papulsiu – paskutinė bus olimpiada Londone.


 


Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
Mačui su čekais – rekordinis dėmesys
2020 02 25
Žvilgsnis
Europos vyrų krepšinio čempionato atrankos rungtynės, transliuotos per TV3, tv3.lt portalą ir TV3Play sumušė šių metų žiūrimumo rekordus.
LSKL finale - KU ir VDU krepšininkai
2020 02 25
LSKL
Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionate kartojasi 2018 metų scenarijus. O praėjusio sezono vicečempionai liko už borto.
Pergalingas rinktinės šuolis – 18:0
2020 02 24
Atranka
Pirmoji D.Maskoliūno komandos pergalė: įspūdingą spurtą mače su Čekija surengusi Lietuvos rinktinė reabilitavosi po antausio Belgijoje.
 
Austras sugrįžo į „Sūduvą“
2020 02 25
Legionierius
Į Marijampolės „Sūduvą“ sugrįžo saugas iš Austrijos Danielis Offenbacheris, su marijampoliečiais tapęs Lietuvos čempionu 2018-aisiais.
Kauno ekipos gretose – patyręs gynėjas
2020 02 25
Naujokas
Kauno FC „Hegelmann Litauen“ ekipą papildė patyręs gynėjas Mantas Fridrikas, sugrįžtantis į gimtąjį miestą po ketverių metų pertraukos.
Karjeros posūkis: iš Latvijos – į Kroatiją
2020 02 24
Treneris
Lietuvos futbolo specialistas Valdas Dambrauskas paliko Rygos RFS komandą ir turėtų tapti "Gorica" vyriausiuoju treneriu.
Meksikos aukštikalnėse – alinančios pratybos
2020 02 25
Žvilgsnis
Trijų savaičių treniruočių stovykloje Meksijoje plušėjusi D.Lobačevskė olimpinių pažadų nedalina: „Viską norisi įrodyti rezultatais, o ne kalbomis.“
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
 
Lietuvis prarado svarbius taškus
2020 02 25
Turnyras
Ričardas Berankis Dubajuje nesugebėjo iškovoti pergalės ir neteks daugybės taškų, kuriuos pelnė praėjusiais metais šiame ATP 500 serijos turnyre.
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
T.Pakutinskas: „Dabar būsiu dar stipresnis“
2020 02 25
Bušido
Po traumos į ringą sugrįžtantis Tomas Pakutinskas: „Visos kalbos apie mano karjeros pabaigą tapo didele motyvacija.“
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
 
Berlyne – olimpinės atrankos finišo tiesioji
2020 02 24
Trekas
Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai.
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
 
Viruso grėsmė pakeitė planus
2020 02 25
Sniego tinklinis
Vilniuje pirmą kartą rinkosi EEVZA tinklinio vadovai, o LTF viceprezidentas M. Vasiliauskas atskleidė, kad dėl viruso grėsmės lietuviai nevyks į Italiją.
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
 
J.Traubaitei - pasaulio čempionato bronza
2020 02 25
Orientavimasis
Švedijoje vykstančiame pasaulio jaunimo orientavimosi sporto slidėmis čempionate lietuvė Judita Traubaitė antradienį iškovojo bronzos medalį.
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Karūnuoti Lietuvos diskgolfo čempionai
2020 02 25
Diskgolfas
Survilų kaimo turizmo sodyboje įsikūrusiame diskgolfo aikštyne vyko šeštasis Lietuvos diskgolfo žiemos čempionatas.
Lietuvos šauliai - per žingsnį nuo medalių
2020 02 25
Šaudymas
Vroclave (Lenkija) prasidėjusiame Europos šaudymo čempionate Lietuvos duetas liko per žingsnį nuo medalių.
Ką daryti, kad sportas nepakenktų?
2020 02 25
Specialistas
Tam, kad sportas netaptų kančia, gydytojas Nerijus Linkus dalinasi patarimais, kaip apsaugoti save nuo traumų ir chirurginių intervencijų.
 
Sporto fondui skubiai ieško ekspertų
2020 02 25
Fondas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, esant papildomam poreikiui, pakartotinai kviečia teikti kandidatūras Sporto rėmimo fondo paraiškoms vertinti
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas