Julius Bliūdžius 2010 m. spalio 17 d. 22:14 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tikisi geriausio, ruošiasi blogiausiam

Vilma Rimšaitė teigia, kad BMX dviračių sportas keičiasi – tampa vis profesionalesnis, tad varžytis, nesikeičiant treniruočių sąlygoms, darosi sunkiau.

Vilma Rimšaitė
Augusto Četkausko nuotr.
Vilma Rimšaitė

27 metų šiaulietė Vilma Rimšaitė šių metų atvirajame Europos mažųjų dviračių kroso (BMX) čempionate užėmė dešimtąją vietą, pasaulio čempionato kruizerių klasėje laimėjo bronzą, o olimpinės rungties įskaitoje liko aštuoniolikta. Spalio pradžioje Prancūzijoje vykusiosios varžybos V.Rimšaitei buvo paskutinės šiais metais. UCI pasaulio reitinge dviratininkė žengia aštuonioliktoje pozicijoje.

Vilma, kaip vertini 2010 metų sezoną?


Sezonas nebuvo blogas. Mano fizinė forma ir technika, lyginant su ankstesniais metais, yra patobulėjusi. Tai džiugina. Pats važiavimas buvo daug geresnis, nors rezultatai to gal ir neparodė. Tai sportas, kuriame daug dalykų lemia – ir sekundės dalys, ir savijauta varžybų dieną, ir taip toliau. Rezultatai šiais metais dažnai tikrai netenkino, nors žinau, kad esu pajėgi.

Pasirodymą pasaulio čempionate taip pat galima vertinti dviprasmiškai – ir gerai, ir blogai. Olimpinėje disciplinoje savo važiavimu likau patenkinta, nors rezultatas vėl gi neparodė to, ką aš iš tikrųjų galiu. Neolimpinėje – kruizerių – klasėje užėmiau trečią vietą, aplenkdama ir merginas, kurios važiavo olimpinės disciplinos finale.

Beje, kruizerių finale per pusę dviračio pirmavau, bet paskutiniuose kalneliuose per aukštai šokau. Trūksta technikos, pagrindinės konkurentės galbūt žemiau šoka,  ir tai joms suteikia pranašumą. Kai šoki per aukštai, prarandi greitį, laiką, tad taip ir gavosi, kad likau trečia.

Paaiškink, kuo skiriasi važiavimai olimpinėje ir kruizerių klasėje?


Pagrindinis techninis skirtumas – ratų dydis. Kruizerinių dviračių ratų skersmuo yra 4 coliais didesnis, su šiais dviračiais lengviau šokti, greitis didesnis. Vis dėlto šie metai buvo paskutiniai, kai profesionaliems BMX dviratininkams buvo rengiamos varžybos dviejose klasėse, nuo kitų metų liks tik olimpinė disciplina.

Kodėl? Tiesiog nori padaryti BMX sportą dar profesionalesnį. Jaunučiams, jauniams, mėgėjams kruizerių klasės varžybos išliks, bet mums, profesionalams – ne. Tiesą sakant, galbūt ir nėra didelės prasmės rengti varžybas atskirose klasėse, nes dauguma sportininkų važiuoja tie patys.

Ar tau tai paranku?


Šioks toks skirtumas yra. Važiuojant kruizerių klasėje paprastai jaučiu mažiau streso, mažesnį psichologinį spaudimą. Galiu važiuoti taip, kaip iš tikrųjų galiu. Olimpinėje disciplinoje visuomet jaučiu įtampą, nes reikia rinkti taškus kovojant dėl olimpinio kelialapio ar tiesiog todėl, kad šie rezultatai labiau vertinami.

Be abejo, per tiek metų esu įpratusi prie tos įtampos, bet vistiek – aš atvažiuoju visiškai viena, kai dauguma varžovių, pavyzdžiui, olandės, amerikietės, su  pilnomis komandomis. Jos gali jaustis ramiau, nes žino, kad joms už nugaros yra treneriai, medikai, masažuotojai, techniniai darbuotojai. Po kiekvieno važiavimo gauna patarimus, ką keisti, ką daryti, o aš viską turiu daryti viena. Todėl manau, kad, esant tokioms sąlygoms, mano rezultatai ir važiavimas yra labai geras.

Daug elitinių Lietuvos sportininkų sulaukia pasiūlymų priimti kitų šalių pilietybes ir gauti idealias treniruočių sąlygas. Ar tau yra tekę susidurti su pasiūlymais atstovauti kitai šaliai?

BMX sporte konkurencija labai didelė ir beveik visos šalys, kiek aktyviau praktikuojančios šią sporto šaką, turi komandas ir užsieniečių nelabai nori įsileisti. Netgi latvių olimpiniam čempionui Mariui Štrombergui, pasirašusiam kontraktą JAV, tenka ilgai laukti, kol amerikiečiai jį priims tarsi savą. Aišku, Amerikoje vyrų BMX'ininkų lygis visuomet buvo ir yra labai aukštas, gal todėl patys amerikiečiai užsieniečius labai ignoruoja, nebendrauja. Maris Amerikoje gyvena antrus metus ir tik dabar jį pradeda kviesti į varžybas, su juo skaitytis. Žinau, kad specialiai iš Latvijos pas jį važiuodavo dviratininkai, kad jis turėtų su kuo treniruotis. Taigi ir pilietybėmis mūsų sporte nėra švaistomasi.

Šiemet neatstovavai jokiam klubui, ar turi tokių planų kitiems metams?

2011 metais atstovausiu Prancūzijos klubui. Tai netoli Nanto įsikūręs klubas „Pays de la Loire“, kuris varžosi Prancūzijos moterų Elito grupės varžybose.  Klubinės varžybos prancūzams yra labai svarbios, nes nuo klubų rezultatų priklauso finansavimas ir panašūs dalykai, todėl lygis Prancūzijoje išties labai aukštas. Tikrai retoje šalyje yra taip išvystyta klubinė sistema kaip Prancūzijoje. Ten BMX'ininkų yra apie 10 tūkstančių - tai yra labai daug lyginant su kitų šalių BMX mastais. Manau, man bus naudinga ten varžytis.

Kaip pasikeitė pats BMX sportas nuo tada, kai pradėjai šia sporto šaka užsiiminėti?


Labai pasikeitė. Tiek trasos, tiek dviračiai, tiek požiūris. Iš tokio visiškai mėgėjiško sporto BMX tapo labai labai profesionaliu sportu. Tai labai sunki sporto šaka, nes viskas susideda į detales,  ypač į technines: į šuolio, starto, mynimo, važiavimo techniką... Tuose techninius elementus tapo labai sunku perprasti. Ko gero tai ir yra sunkiausia šiame sporte.

Taip pat labai pasikeitė trasos. Atsirado trasų su labai dideliais kalnais, kurių negali nešokti. Tie pokyčiai – ir dėl žiūrovų, ir dėl to, kad patiems sportininkams įdomiau. Nes patys sportininkai labai patobulėję, ir neužtenka vien greitai važiuoti. Privalai mokėti šokti per kalniukus, jei to nemoki – gali net nevažiuoti į varžybas.  Tie pokyčiai nuolat skatina, stumia tobulėti.

Prieš tai, kalbėdama apie pasirodymą pasaulio čempionate, minėjai, kad varžovėms nusileidai būtent šuoliuose. Ar tai yra tavo silpnoji vieta?

Nesakyčiau, kad silpnoji. Tiesiog Lietuvoje yra tik viena normali BMX trasa Šiauliuose, ir ten tie kalniukai jau per maži, per lengvi. Nors trasa nauja, pastatyta prieš porą  metų, bet per tuos keletą metų BMX sporte labai daug kas pasikeitė. Kaip sakiau, atsirado trasų tikrai su dideliais kalnais, ir tam, kad sėkmingai juos pravažiuotum varžybose, reikia turėti ir kur treniruotis panašiomis sąlygomis. Dabartinė Šiaulių trasa tikrai gera, bet kalniukai per maži.Negarbinga kova BMX dviračių varžybose dažna?


Pakankamai dažna. Tai neišvengiama, vos ne kiekviename važiavime būna tam tikrų pasistumdymų. Ypač viražuose ar starto metu.

Tenka būti susistumdymų iniciatore?

Jei tu to nedarai, tau kažkas padarys (šypsosi). Negaliu sakyti, kad man tai nepatinka. Tiesą sakant, tie pasistumdymai yra tarsi leidžiami. Tik paskutinėje tiesiojoje negalima blokuoti, turi važiuoti tiesiai. Diskvalifikacijų būna labai mažai, nebent labai akivaizdžiai viską darai. Ar yra tekę pačiai nukentėti? Skaudžiai – ne. Gal todėl, kad aš verčiau pristabdau ir prarandu vieną kitą poziciją, nei rizikuoju ir po to gydausi žaizdas, kaulų lūžius. Turiu dideli savisaugos instinktą. Aišku, mėlynių šiame sporte neišvengsi – tai kasdienybė.

Pastaraisiais metais jaučiams tam tikras dviračių bumas, vis daugiau žmonių net ir didžiuosiuose miestuose pradeda aktyviau važinėti dviračiais? Ar šis augantis populiarumas įtakoja ir BMX dviračių sporto masiškumą?

Nelabai. Bent jau Šiauliuose. Netgi nepasakyčiau, kad Šauliuose apskritai yra tas dviračių bumas, kas žmonės pradeda daugiau važinėti dviračiais ir panašiai. Vilniuje – taip. Todėl ne kartą sakiau, kad jei Vilniuje atsirastų BMX trasa, mūsų sportui tai būtu labai didelis postūmis. Vilniuje labai didelis potencialas, žmonės čia daug imlesni naujovėms, domisi jomis, tik nėra sąlygų. Įrengė prie Baltojo tilto rampą. Pažiūrėkite, kaip ji nusidėvėjusi, ir tai gerai – reiškia, kažkas ten važinėja, žmonėms įdomu. 

Žinau, kad daug metų kalbama apie tai, kad Vilniuje atsirastų BMX trasa. Maždaug prieš penkerius metus lyg ir buvo paskirtas žemės plotas, bet galiausiai ten pastatė uždarą teniso aikštyną. Jei ir būna planų, pasikeičia valdžia ir viskas nuplaukia. Tada vėl iš naujo tenka kalbėti. Nenorime didelės trasos, galima pradėti ir nuo mažų dalykų.

Ar baigusi karjerą planuoji užsiimti trenerės veikla?

Ne, ne... Gal galėčiau kaip papildoma veikla, bet nėra perspektyvos... Apskritai nemėgstu planuoti toli į priekį ir tikrai neįsivaizduoju savęs po penkių ar dešimt metų. Esu pasimokiusi, kad gyvenime nieko nesuplanuosi. Nebent keletą metų į priekį.

Jei patektum į Londono olimpines žaidynes, tai būtų paskutinė tavo karjeros stotelė?

Taip. Negaliu sakyti, kad ruošiuosi patekti į Londono olimpines žaidynes, tiesiog bandysiu tai padaryti. Jei papulsiu – bus labai gerai, jei ne – tai ne. Kaip sakoma, darai, ką gali ir tikiesi geriausio, bet visada ruošiesi blogiausiam. Jei nepapulsiu į Londoną, 2012 m. pasaulio čempionatas, vyksiantis Braitone, Anglijoje, likus keliems mėnesiams iki olimpiados – man bus paskutinis, jei papulsiu – paskutinė bus olimpiada Londone.


 


Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
„Gulbelės“ laimikis – 20 tūkst. dolerių
2019 10 13
3x3
Sekmadienį Nandzinge (Kinija) pasibaigusiame dešimtajame pasaulio trijulių (3x3) krepšinio turo etape Šakių „Gulbelės“ klubas užėmė antrąją vietą.
„Žalgiris“ pralaužė Klaipėdos užkeikimą
2019 10 13
LKL
Sekmadienį LKL čempionate pergales šventė Kauno „Žalgiris“, Panevėžio „Lietkabelis“ ir „Šiauliai“.
LKL čempionate – svečių pergalės
2019 10 12
LKL
Vilniaus „Rytas“ Alytuje sutriuškino „Sintek-Dzūkijos“ komandą, o Prienų „CBet“ Utenoje palaužė „Juventus“ krepšininkus.
 
V.Urbonas: „Serbų pokyčiai – šansas mums“
2019 10 13
Rinktinė
„Norime pakovoti dėl taškų, pasiekti pergalę. Tokią ambiciją visada turime", - prieš kovą su serbais kalbėjo Lietuvos futbolo rinktinės strategas.
Trampliną į Lietuvos rinktinę rado Serbijoje
2019 10 13
Rinktinė
Dukart atsigavęs Serbijoje: Justas Lasickas – apie karčias pamokas, pergalę prieš milžiną, neelinį gimtadienį (VIDEO).
Pasaulio čempionate – įspūdingas startas
2019 10 12
Mažasis futbolas
Mažojo futbolo pasaulio čempionato pirmose rungtynėse varžybų debiutantė Lietuvos rinktinė C grupėje 3:0 parklupdė Belgijos futbolininkus.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
Čempionatas lietuviams baigėsi nusivylimu
2019 10 05
Pasaulio čempionatas
Paskutinis iš Lietuvos sportininkų pasaulio lengvosios atletikos čempionate startavęs ieties metikas Edis Matusevičius pasaulio čempionate liko 22-as.
 
Lietuva pirmąsyk triumfavo talentų turnyre
2019 10 07
Turnyras
Vilniuje vykusiame tradiciniame jaunių SEB „Futures Cup“ teniso turnyre pirmą kartą pergalę šventė Lietuvos rinktinė.
Naujovės – po pasitarimų su dalyviais
2019 10 04
Turnyras
Pernai pirmąsyk vykęs SEB arenos taurės teniso turnyras vyks ir šįmet. Jau spalio 15-ąją turnyras startuos patobulintu formatu ir patogesniu laiku.
Burtai lėmė akistatą namie su portugalais
2019 10 03
Daviso taurė
Lietuvos teniso rinktinės kitų metų pavasarį lauks Portugalijos rinktinės iššūkis. Tai paaiškėjo Londone ištraukus 2020 m. sezono Daviso taurės burtus.
Pergalingas debiutas „Glory“ ringe
2019 10 12
Debiutas
Lietuvos kovotojas Sergejus Maslobojevas pergalingai debiutavo stipriausioje pasaulyje kikbokso organizacijoje „Glory“.
Daugiausia titulų – Šakių moksleiviams
2019 10 12
Graplingo imtynės
Švenčionyse vykęs tradicinis moksleivių graplingo čempionatas šiemet dosnus buvo Šakių atstovams.
Lemiamas barjeras – per aukštas
2019 10 10
Boksas
Lietuvos boksininkėms nepavyko iškovoti medalių pasaulio moterų čempionate. Per žingsnį nuo apdovanojimo liko Iveta Lešinskytė.
 
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Lietuvių laimikis – reitingo taškai
2019 10 10
Lenktynės
Lietuvos dviratininkai kovojo dėl aukštų vietų Prancūzijoje surengtose 69-osiose vyrų dviračių lenktynėse Paryžius - Buržas (UCI I kategorija).
Tailande 3 kartus skambėjo Lietuvos himnas
2019 10 08
Trekas
UCI pirmos kategorijos dviračių treko varžybų „Asia Cup 2019“ paskutinę dieną Lietuvos dviratininkai iškovojo net 5 medalius – 3 aukso ir 2 sidabro.
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
Svarbiuose mačuose – Lietuvos atstovai
2019 10 09
Europos turnyrai
Artėjantį savaitgalį Lietuvos rankinio teisėjai ir inspektoriai darbuosis moterų bei vyrų Europos taurės varžybose.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Lietuvos čiuožėjai – penkti Suomijoje
2019 10 13
Dailusis čiuožimas
ISU dailiojo čiuožimo „Challenger Series“ trečiasi etape - "Finlandia Trophy 2019" varžybos – buvo sėkmingos Lietuvos porai.
Debiutantų įvarčiai padėjo įveikti naujokus
2019 10 11
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio pirmenybes pergalingai pradėjo praėjusio sezono šalies vicečempionė Vilniaus „Hockey Punks“ komanda.
Prieš sezoną – svarus papildymas
2019 10 10
Ledo ritulys
Praėjusių šalies ledo ritulio pirmenybių finalininkė „Hockey Punks“ vasarą pasipildė daugiau nei dešimčia naujų žaidėjų.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
Permainingame sezone – „Raganosio“ pergalė
2019 10 14
Buriavimas
Kauno mariose įvykusios Medalių lenktynės sudėliojo galutinius taškus „RS-280“ jachtų klasės sezono įskaitoje (VIDEO).
Sezono uždaryme – 800 orientacininkų
2019 10 14
Orientavimasis
Nors pagrindinės sezono varžybos Lietuvoje baigtos, stipriausi šalies orientacininkų dar laukia keli svarbūs startai.
 
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Lyčių lygybė šalies sporte įgauna pagreitį
2019 10 10
Situacija
Itin skaudi tema – smurtas lyties pagrindu. Dar skaudesnė yra statistika – vos 12 federacijų turi rašytines taisykles ir veiksmų planus, kaip to išvengti.
„LSU sunaikinimas padarytų milžinišką žalą“
2019 10 10
Žvilgsnis
Legendinis LSU alumnas Modestas Paulauskas: „Studijos Kūno kultūros institute – vienas gražiausių gyvenimo tarpsnių“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas