Julius Bliūdžius 2010 m. spalio 17 d. 17:07 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Bokso talentai šiltnamio sąlygomis neauga

Bokso treneris Vincas Murauskas: „Į žaidimus, kur galima pasislėpti už kito nugaros, jaunimas dar eina, o į indivudualias sporto šakas – nenori“

Stasio Petkaus nuotr.
   
Traksėdiškis Evaldas Petrauskas šių metų pasaulio jaunimo (iki 18 m.) bokso čempionate pelnė sidabro medalį, pirmosiose jaunimo olimpinėse žaidynėse Singapūre – auksą. Dabar sportininkas treniruojasi Vilniaus olimpiniane sporto centre, tačiau pirmasis boksininko treneris – šilutiškis Vincas Murauskas. Tai, kad Šilutės kraštas garsėja puikiais boksininkais – didžiausias būtent šio specialisto nuopelnas. Nuo 1971 metų, kai V.Murauskas Šilutėje pradėjo organizuoti bokso užsiėmimus, šiame krašte buvo išugdyti 158 Lietuvos bokso čempionai.

„Darbe ir žemaitiškame charakteryje. Viskas pasiekiama per juodą darbą, užsispyrimą“, - paklaustas, kur glūdi Šilutės boksininkų sėkmės paslaptis, sakė Vincas Murauskas.

Treneri, ar sunku jaunimą prikalbinti lankyti bokso treniruotes?

Kuo toliau, tuo sunkiau. Ne tik Šilutėje, visoje respublikoje ši problema juntama. Ypatingai individualiose sporto šakose. Jaunimas dabar ieško lengviausių kelių. Į žaidimus, kur galima pasislėpti už kito nugaros, dar eina, o į indivudualias sporto šakas - nenori.

Imtynėse, bokse, štangos kilnojime, kur kiekvienas atsako už save, kur reikia įdėti daug pastangų ir darbo, norinčiųjų vis mažėja. Čia reikia pasiaukojimo. Reikia aukoti ir laisvalaikį, ir pramogas, kurios jaunimui dabar yra didžiausias prioritetas.

Einame per mokyklas, kviečiame. Iš dešimt atėjusių pabandyti, jei vienas lieka – tai normalu. Bet jau tikri lieka. Būna, matome, kad vaikas išties gabus boksui, bet nenori ir viskas. O savo noru tik vienas kitas ateina.

Kaip Evaldas Petrauskas atsidūrė jūsų akiratyje? Ar iškart supratote, kad iš šio vaiko gali išaugti elitinis boksininkas?

Boksą lankė vyresnis Evaldo brolis Arvydas, Evaldas, būdamas pirmokas, atėjo paskui jį. Negaliu pasakyti, jog iškart įžvelgiau Evaldo talentą. Mušant maišą vaikas gali atrodyti labai greitas, gali išryškėti ir kitos teigiamos savybės, bet kai reikia kontakte su priešininku dirbti – viskas būna kitaip. Evaldas nuo pat pradžių buvo labai darbštus, nebuvo jokių problemų su juo dirbti, o, kaip sakiau, viskas ateina per darbą. Žmogus fanatas turi būti.

Sakote, kad jaunimas dabar nenori dirbti. Ar tai reiškia, kad trenerio darbas dabar sunkesnis nei prieš dešimt ar dvidešimt metų?

Taip, sunkiau. Ieškant kontingento – žymiai sunkiau. Salėse žymiai mažiau vaikų. Visuomet pabrėžiame, kad mūsų tikslas nėra paruošti čempioną, mūsų tikslas – paruošti žmogų. Gabesni, aišku, siekia ir aukštesnių tikslų, tačiau mes pirmiausia norime, kad boksas jaunuoliui padėtų tapti tikru žmogumi.

Boksas tam tinkama priemonė?

Tai sporto šaka, kur žmogus išmoksta pastovėti už save. Išmoksta žymiai greičiau priimti sprendimus. Bet kokioje situacijoje, ne tik ringe. Tokai sporto šaka, kur nėra kada galvoti – sprendimus reikia priimti žaibiškai. Gyvenime dažnai tai praverčia. Šilutėje yra nemažai žmonių, praėjusių bokso mokyklą, bet nebūtinai tapusių boksininkais. Jie dirba firmų vadovais ir panašiai. Visi jie dėkingi, kad praėjo bokso mokyklą. Ne kaip sportą, bet kad gyvenimui paruošė.Vis dėlto – ieškote motyvuotų vaikų ar renkatės bet ką, ir motyvaciją bei norą dirbti bandote įskiepyti treniruočių metu?

Į boksą išlepę vaikai neateina. Ateina iš sunkesnių šeimų, ateina tie, kurie, pavyzdžiui, tėvo neturi. Kurie neturi, kas juos užstotų. Pirmas motyvas dažniausiai būnas noras apginti save. Vėliau dirbdmi įsitraukia į rimtesnes treniruotes, ir pradeda siekti kitų tikslų. Aišku, ne visuomet taip būna. Kaip sakiau, labai daug vaikų atkrenta. Boksas – tai sporto šaka, kur ne tik nuvargsti, bet ir smūgių praleidi, ir fizinį skausmą patiri. Tie, kurie šiltanmio sąlygomis auga, tai patyrę iškart meta treniruotes.

Aš pats prieš armiją bokso treniruotes lankiau Sovietske. Reikėdavo 50 km į treniruotes važiuoti. Bet, žinote... mes norėjome. Todėl dabar ir keista, koks vaikų išlepimas. Gyvena per kilometrą nuo salės, ateina į treniruotę, prieš tai vieną praleidęs, klausiu – kodėl nebuvai? Sako, kad tėtis neturėjo laiko atvežti... Klaikiomis akimis žiūri į jį – taip negali būti.

Bokso varžybos kadais Lietuvoje sutraukdavo ne tik pilnas sales, bet ir pilnas arenas žiūrovų. Kaip jūs paaiškintumėte, kodėl šiandien boksas toli gražu nėra toks populiarus kaip anksčiau?

Dabar viską užgožęs krepšinis. Vaikino ūgis 170 cm, o tėvai įsitikinę, kad jis gali Saboniu tapti. Grūda į krepšinio salę, moka pinigus, ir nekreipdami į vaiko norus tikisi, kad iš jo krepšininkas išaugs. Net jei būna akivaizdu, kad bokse vaikas gali žymiai daugiau pasiekti, tėvai vistiek nori, kad jis žaistų krepšinį.


Ar po E.Petrausko pergalių Šilutėje tikitės didesnio bokso bumo?

Aišku, Evaldo pergalė Singapūre yra labai didelė, bet jų būdavo ir anskčiau. Raimondas Pupšys, Arvydas Petrauskas, Edgaras Skurdelis – visi jie buvo Europos čempionatų prizininkai. To bumo nepajutome. Tiesa, pradėjome Vainute vaikus treniruoti. Ten atsirado didelis vaikų susidomėjimas boksu. Kaimo vaikai dar nėra visiškai išlepę, jie labiau nori dirbti.

Papasakokite trumpai apie savo paties bokso kelią Šilutėje?

Tas kelias – nuo 1971-ųjų, kai į Šilutę grįžau iš armijos. Šilutėje tuo metu nebuvo bokso. Taip ir pradėjau dirbti. Iš pradžių – visuomeniniais pagrindais. Pamenu, patys darydavome maišus, neturėjome jokios įrangos. Kuris periodas buvos sunkiausias? Niekada lengva nebuvo. Visada reikėjo dirbti. Dirbant Šilutėje – jau aštuntoje vietoje mūsų salė. Vienoje vieotje padirbi, meta lauk, kitoje vėl įsikuri, padirbi – ir vėl meta.

Negi dar nesate Šilutėje išsikovoję tvirtų pozicijų?

Šilutė – miestelis mažas, o sporto šakų daug. Nepasakysi, kad ir kitos prastus rezultatus rodo. Ir krepšinis, ir imtynės, ir stalo tenisas, ir irklavimas, ir lengvoji atletika, ir sunkioji... Tikrai daug sporto šakų, ir mes nenorime sakyti, kad esame pranašesni už kitus.
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Gulbelė“ – jau šešta pasaulyje
2019 10 17
Reitingas
Geriausia Lietuvos 3x3 krepšinio komanda Šakių „Gulbelė“ naujai paskelbtame pasauliniame 3x3 komandų reitinge užkopė į jai rekordinę poziciją.
„Moterų krepšinyje reikia labiau galvoti“
2019 10 17
Veidas
Rekordinį debiutą moterų lygoje užfiksavusi 16-metė Audronė Zdanevičiūtė džiaugiasi griausmingai išpildžiusi svajonę.
Iki pergalės trūko vieno taiklaus metimo
2019 10 17
Čempionų lyga
Panevėžio „Lietkabelio“ krepšininkai Čempionų lygos starte patyrė dramatišką nesėkmę dvikovoje su Italijos vicečempionais.
 
Serbų pažadas lietuviams - pusė milijono
2019 10 17
Europos čempionatas
Skelbiama, kad Serbijos futbolo federacija pažadėjo Lietuvos futbolininkams 500 tūkst. eurų, jeigu šie nepralaimės Portugalijoje.
Aikštėje – istorinė pergalė ir piršlybos
2019 10 16
Mažasis futbolas
Dar viena Lietuvos pergalė Pasaulio čempionate pažymėta dviguba švente – patekimu į atkrintamąsias varžybas ir ištartu „Taip“ (VIDEO).
Pasaulio čempionatas – trijuose miestuose
2019 10 16
Salės futbolas
FIFA šiandien oficialiai patvirtino, kad kitąmet salės futbolo pasaulio čempionatas bus rengiamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
Maskvoje – lietuvio nesėkmė
2019 10 15
Turnyras
Ričardas Berankis Maskvoje vykstančio ATP 250 serijos turnyro pirmame rate nusileido reitinge žemiau esančiam ir kartą jau įveiktam ispanui.
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
Karatė turnyre kovota ir dėl kilnių tikslų
2019 10 17
Karatė
Garliavoje vyko pilno kontakto (kiokušin) karatė turnyre „Vienykimės bendrai kovai“ („Let's Join the Fight Together“).
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Vilniuje – favoritų akistata
2019 10 16
Ledo ritulys
Šiandien Vilniaus „Pramogų arenoje“ susitinka praėjusio sezono pusfinalio poros dalyvės Vilniaus „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ komandos.
Žinomi žmonės prisiminė mokyklą
2019 10 15
LMŽ
Žinomų žmonių komanda „Kažkur matyti“ išbandė jėgas su praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) kvadrato varžybų čempionais.
Lietuvos šokėjai – penkti Europoje
2019 10 15
Sportiniai šokiai
Moldovos sostinėje Kišiniove įvyko jaunimo amžiaus grupės (16 -18 metų) standartinių šokių Europos čempionatas.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
 
„Karštis veikia ir atletų smegenis“
2019 10 17
Žvilgsnis
LSU mokslininkas Marius Brazaitis apie karščio įtaką atletams: Tokijo olimpinėse žaidynėse lengviau nei Dohoje nebus.
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas