Marytė Marcinkevičiūtė 2016 m. gruodžio 11 d. 16:54 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Vandensvydis vienija iki šių dienų

Į Lietuvos vandensvydžio 85-mečio jubiliejų rinkosi žinomi verslininkai, diplomatai, medikai, kitų sričių atstovai. Juos suvienijo viena sporto šaka.

Lietuvos vandensvydžio federacijos 85-metis.
Alfredo Pliadžio nuotr.
Lietuvos vandensvydžio federacijos 85-metis.
   
Lietuvos sporto muziejuje Kaune iškilmingai paminėtas Lietuvos vandensvydžio 85-erių jubiliejus, apdovanoti nusipelnę šiai sporto šakai žmonės
 
Lietuvoje pirmieji vandensvydį pradėjo žaisti Klaipėdos „Poseidono“ vyrai, kurie 1931 m. rugpjūčio 9 d. sužaidė pirmąsias rungtynes su dviem komandomis iš Mažosios Lietuvos. 

Nuo tada ir pradėtas rašyti šios sporto šakos metraštis. Ne vienas tų, kurie žaidė vandensvydį, tapo žinomais Lietuvos verslininkais, diplomatais, gydytojais, mokslininkais, istorikais, politikais ir šeštadienio vakarą buvo visi kartu. 

Visą istoriją knygon „Vandensvydis Lietuvoje“ sudėjo žurnalistas Vytautas Žeimantas.

PRISIMINIMAI. Jubiliejinis vakaras buvo dviejų dalių: Sporto muziejuje kalbėta apie jubiliejų, apdovanoti iškilūs vandensvydininkai, treneriai, rėmėjai, o antroji šventės dalis vyko „Bernelių užeigoje“. 
 
Jubiliejines iškilmes pradėjo jau 36-erius metus Lietuvos vandensvydžio federacijos generaliniu sekretoriumi dirbantis Rolandas Vizgirda.  Jis pirmiausia pasidžiaugė, kad taip gausiai susirinko vandensvydžio puoselėtojų: ir senjorų, šios sporto šakos pradininkų Lietuvoje, ir vidurinės kartos bei dabartinių vandensvydžio entuziastų. 
 
„Man teko prisiliesti ir prie šios sporto šakos pradininkų, su ne vienu jų žaidžiau, ir prie dabartinių vandensvydininkų.  Įspūdžiai yra kuo geriausi. Jauniems žaidėjams yra puikus pavyzdys mūsų veteranai, deja, ne visi ji gali būti šioje salėje ir džiaugtis kartu su mumis“, - kalbėjo R. Vizgirda. 
 
Tylos minute buvo pagerbti tie, kurie iškeliavo anapilin. 

Lietuvos vandensvydžio federacijos prezidentas, buvęs ilgametis bendrovės „Baltic Amadeus“ generalinis direktorius Viktoras Tonkichas stebėjosi, kad salėje mato tiek daug garbaus amžiau žmonių, kuriuos sieja vanduo ir graži sporto šaka – vandensvydis. 
 
APDOVANOJIMAI. Kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) Kūno kultūros ir sporto strategijos skyriaus patarėjas Aivaras Salamakinas KKSD prizą įteikė jubiliejų švenčiančiai Lietuvos vandensvydžio federacijai (LVF), o padėkas – buvusiems LVF prezidentams Kalikstui Paulauskui (1953-1957 m.), Jonui Liubertui (1989-2001 m.) ir V. Tonkichui (nuo 2007 m. iki šiol).

KKSD padėkos taip pat buvo įteiktos dideliems šios sporto šakos puoselėtojams R.Vizgirdai, Jonui Čirūnui, Bronislovui Putrimui, Vitalijui Alekperliui, Nerijui Papaurėliui, Liudui Putrimui, Evaldui Skyriui, Artūrui ir Rimvydui Šimašiams, Artūrui ir Tomui Vainikoniams, Algirdui Statkevičiui,  Arūnui Radzevičiui, Tadeušui Pašukui ir kitiems.

Lietuvos tautinio olimpinio komiteto viceprezidentė Lilija Vangienė federacijai įteikė LTOK prizą „Citius. Altius. Fortius“, o Lietuvos sporto muziejaus direktorius Pranas Majauskas - Lietuvos olimpinės akademijos medalį. 

LVF padėkos ir specialiai jubiliejui pagaminti medaliai buvo įteikti: Justui Paleckiui, Romai Batūrai, Algimantui Mudėnui, Aleksejui Tonkichui, Anatolijui Asajavičiui, Sergejui Kolokolenkovui, Manfredui Čerikui, Viktoriui Krimeliui, Algirdui Kaltanui,  Arvydui Ulevičiui, Vygintui Šuksteriui, Valerijui Cariovui, Kęstučiui Dūdai, Kęstui Vitkauskui.

LVF jubiliejaus proga sveikino sporto draugija „Žalgiris“.

BENDRAMINČIAI. Buvęs ilgametis LVF prezidentas ir garbės prezidentas (2002 m.),  bendrovės „Paroc“ generalinis direktorius J.Liubertas kalbėjo: „Sakoma, kad vandensvydis – labai negausi sporto šaka, bet, pasižiūrėjus į šitą salę, nepagalvojau, kad mūsų mažai.  Kita mintis kilo: ar gerai, ar blogai, kad tiek daug veteranų ir jaunimo. Šventėje dalyvauja ir mano sūnus Justas, žaidžiantis vandensvydį ir atstovaujantis Elektrėnams, tai tegul jis pasižiūri, kas jo laukia ir kokia jo perspektyva. Tikrai tikiu, kad mūsų jaunimo bus vis daugiau ir daugiau, kad mūsų mėgstama sporto šaka dar ilgai gyvuos. Visiems linkiu geros sveikatos“. 
 
J. Liubertas jubiliejiniame vakare susitiko daug savo bendraminčių, kadangi jis vandensvydį žaidė Vilnius „Delfino“, Kauno „Raudonojo spalio“, Kauno politechnikos ir „Švietimo“ komandose, keturiskart tapo Lietuvos čempionu. Jį treniravo legendiniai treneriai Bronislovas Putrimas ir J. Čirūnas. Porą metų (1975- 1976 m.) J. Liubertas atstovavo Lietuvos rinktinei. 

„Prisiminimai dar ir šiandien gyvi, prieš akis iškyla daugybė rungtynių. Kokios jos bebūtų – draugiškos ar oficialios – visur jaučiau didelę atsakomybę, visus kėlinius žaisdavau atidavęs visas jėgas“, - prisiminė J. Liubertas.

LEGENDOS. Iškilmėse dalyvavo ir du sportininkai – vilnietis Algimantas Mudėnas ir kaunietis Zigmas Ubaševičius, kurie vandensvydį žaidė daugiau kaip 50 metų. 

„Tai – mūsų legendos“, - apie juos sakė vienas geriausių visų laikų Lietuvos vandensvydininkų kaunietis Vitalijus Aleperlis, kuris su mėgstama sporto šaka nesiskiria ir dabar. 


Kokie liko prisiminimai iš aktyvaus sportavimo laikų?
– paklausiau Nacionalinio  vėžio instituto krūties ligų chirurgo Algimanto Mudėno. 
Sulaukus 50 metų dar dalyvavau Lietuvos reguliariajame Lietuvos čempionate. Tai buvo 2002-aisiais. 

Tada mūsų komandoje geriausi žaidėjai buvo Algirdas Kaltanas ir Arvydas Ulevičius. Kai atėjo naujoji karta – susibūrė „Baltic Amadeus“ kurį laiką buvau jos kapitonas.  

Treniravausi ir žaidžiau su Nerijumi Papaurėliu, Tadeušu Pašuku, Antolijumi Asajavičiumi. Buvau kairiarankis puolėjas.  

Ypač mėgdavau smūgiuoti iš „maišaties“, kada prie vartų būdavo spūstis ir reikėdavo būti labai akylam.  

Labai įsiminė 1967 m. Lietuvos čempionatas, kai tapome nugalėtojais. Tada buvo tokios taisyklės, kad komandoje su vyrais turėjo būti ir du jauni žaidėjai. Tada mes su Arvydu Ulevičiumi, du 18-mečiai, vienas su kitu gerai susižaidę, patekome į vyrų komandą. Mūsų vartus tada saugojo Justas Paleckis. Tais metas atstovavau Lietuvai ir SSRS tautų spartakiadoje.    

Vandensvydis – mūsų viena šeima, palaikome draugiškus ryšius ir dabar. Susiskambiname, pasimatome, vienas kitam padedame. 

Mano vienas komandos draugų Valdemaras Aukštuolis vandensvydį populiarina netgi Čikagoje. 

Nedaug mūsų žmonių jau liko. Bet tie, kurie gyvi, nuolat susitinkame, bet vis rečiau. 

Kas savaitę einame paplaukioti į Lazdynų baseiną, visi geru žodžiu prisimename savo pirmąjį trenerį Bronislovą Putrimą, kuris buvo ir komandos tėvas, ir motina, ir viršininkas. Jis visur suspėdavo, viską sutvarkydavo, tačiau labai gaila, kad šiandien jo sveikata nelabai gera ir trenerio nėra mūsų šventiniame vakare.

Ar atkaklūs būdavo senų varžovų Vilniaus ir Kauno vandensvydininkų susitikimai?
Kaudavomės karštai, iš paskutiniųjų, kartais netgi kraujo pasitaikydavo, spausdavome vienas kitą.  O dabar – geriausi draugai. Prieš porą metų vėl susitikome Lazdynų baseine – vyko draugiškos Vilniaus ir Kauno veteranų rungtynės. 
 
Mes veteranai dar jauni, senti nenorime. Principinis mačas baigėsi lygiosiomis, man pavyko pelnyti du įvarčius.  

Prisižaidėme iki soties, visi neapsakomai pavargome. Mačiau kaip vyresnis už mane istorikas Romas Batūra vos vos išlipo iš vandens. 

Ankstesniais metais mes darydavome įvairiausių kombinacijų, o dabar – greitai plauk ir galingai mesk.  

Ką jums davė vandensvydis?
Daug ką. Pirmiausiai atitraukė nuo blogų įpročių. Nerūkau, sportuoju, mėgstu daug keliauti. 
 
Šiemet su žmona pabuvojau Aliaskoje, pamatėme pasakiškų gamtos vaizdų.  Jau 43 metus darau operacijas. 

Septynerius metus mokiausi Vilniaus universitete, baigiau specializuotą chirurgiją, bet vandensvydžiui visada surasdavau laiko. Kaip ir dabar. 

Nors operacijos sudėtingos, bet, suradęs laisvo laiko, vis skubu į Lazdynų baseiną paplaukioti, kur gerai atsipalaiduoju.     
 
  
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Kibirkštis“ sutriuškino Lietuvos čempiones
2020 01 25
Moterų lyga
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ krepšininkės 78:54 (24:6, 22:14, 18:21, 14:13) sutriuškino Kauno „Aisčių-LSMU“ komandą.
Šimtą taškų pelnę žalgiriečiai nušlavė ALBA
2020 01 25
Eurolyga
Penktadienio vakarą Kaune žalgiriečiai Eurolygos 21-ojo turo rungtynėse 104:80 (23:9, 31:18, 30:25, 20:28) nepaliko vilčių Berlyno ALBA.
„Dabar reikės pateisinti lūkesčius“
2020 01 23
Treneris
Lietuvos 16-mečių rinktinės strategu tapęs Laimonas Eglinskas: „Tokiame amžiuje dar labai anksti nuspręsti, kurie žaidėjai bus geriausi.“
 
Po pralaimėjimo – dvejopa nuotaika
2020 01 25
Draugiškos rungtynės
Marijampolės „Sūduvos“ strategas H.Pfeifenbergeris po kontrolinių rungtynių su Rygos „Metta“ ekipa: „Žaidimas buvo greitesnis, su daugiau kombinacijų“
Nauji iššūkiai – su naujais treneriais
2020 01 24
Treneris
„Nepasakyčiau, jog turėjau daug klaustukų pasirenkant treniruoti „Hegelmann Litauen” ekipą", - teigia prie Kauno ekipos vairo stojęs Artūras Ramoška.
Kontroliniame mače – penki įvarčiai
2020 01 24
Draugiškos rungtynės
2020-ųjų sezonui besirengianti Marijampolės „Sūduva“ per antrąsias kontrolines rungtynes „Hikvision“ manieže nusileido Rygos „Metta“ komandai 2:3 (1:2).
Laimėtojai – visi ėjimo dalyviai
2020 01 24
Renginys
Sveikatingumo motyvatorė Vlada Musvydaitė ir „Iki“ kviečia žingsniuoti: tai labiausiai šeimai pritaikytas sportas.
„Atstovauti Lietuvai – garbė ir atsakomybė“
2020 01 22
Žvilgsnis
Bilietą į Tokijo paralimpiadą iškovojusi A.Garunkšnytė: „Ilgai teko pratintis prie minties, kad pagaliau mes Tokijuje, kad dabar dirbsime dar daugiau.“
Turtingiausi – A.Gudžius ir A.Palšytė
2020 01 21
Žvilgsnis
Lengvaatlečių dešimtmetis: daugiausiai medalių į Lietuvą parvežė Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius
 
Kenijoje - trigubas lietuvių triumfas
2020 01 26
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 metų) turnyre Nairobyje (Kenija) įspūdingai pasirodė Vilniaus teniso akademijos (VTA) atstovai.
Kenijos aukštikalnėse – žygis į finalą
2020 01 24
Turnyras
Net keturi Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtiniai bando jėgas Kenijos sostinėje Nairobyje vykstančiame ITF jaunių (iki 18 metų) teniso turnyre.
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
Lietuvos dviratininkas kovojo dėl medalio
2020 01 26
Trekas
2019-2020 m. sezono pasaulio dviračių treko taurės varžybų paskutinio, šeštojo, etapo vyrų keirino rungtyje (24 dalyviai) V.Lendelis finišavo ketvirtas.
Lietuvėms – Pasaulio taurės bronza
2020 01 25
Trekas
Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė iškovojo komandų sprinto bronzos medalius Pasaulio taurės varžybų paskutiniajame, šeštajame etape Kanadoje.
R.Navardauskas – tarp lyderių
2020 01 21
Lenktynės
Gabone vykstančių 15-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ (UCI I kategorija) antrajame etape R.Navardauskas finišavo penktas.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Lietuvos čempionate – staigmena
2020 01 26
Lietuvos čempionatas
Netikėtumas Lietuvos tinklinio čempionate - Vilniaus universiteto merginos įveikė Baltijos lygos komandą.
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
Čempionės siekia grįžti pergalių kelią
2020 01 20
Moterų tinklinis
Savaitgalį tęsėsi kovos TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate ir Baltijos moterų pirmenybėse.
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
 
„Dar dabar kraujas burnoje jaučiasi“
2020 01 26
Dailusis čiuožimas
Geriausia Lietuvos šokių ant ledo pora Allison Reed ir Saulius Ambrulevičius Europos čempionate Grace (Austrija) neišsaugojo vietos dešimtuke.
Lietuvos sportininkams – išskirtinis iššūkis
2020 01 26
Biatlonas
Pokliukoje (Slovėnija) vykstančio šeštojo pasaulio biatlono taurės varžybų etapo mišrių estafečių varžybose Lietuvos ekipos prasibrovė į 20-ukus.
Austrijoje – Lietuvos čiuožėjos sugrįžimas
2020 01 25
Dailusis čiuožimas
Po ilgos pertraukos į svarbiausias varžybas grįžusi Lietuvos čiuožėja Aleksandra Golovkina nepateko į finalą, Europos čempionate dominuoja rusės.
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
Žaidynės jaunėja, konkurencija auga
2020 01 20
Žaidynės
„Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės startavo Alytuje šachmatų, šaškių ir stalo teniso varžybomis, eilės laukia kalnų slidininkai ir salės futbolininkai.
Olimpinį sezoną pradeda Majamyje
2020 01 20
Buriavimas
Kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes iškovoję buriuotojai Juozas Bernotas ir Viktorija Andrulytė pradeda varžybų sezoną.
 
Vilnius pagerbė ir legendinį šuolininką
2020 01 25
Apdovanojimai
Švenčiant 697–ąjį Vilniaus gimtadienį iškilmingai įteikti Šv. Kristoforo apdovanojimai.
LTOK posėdyje – svarbūs klausimai
2020 01 24
Posėdis
Sausio 24 d. vyko Lietuvos tautinio olimpinio komiteto Vykdomojo komiteto posėdis.
Kauno sporto salių nuoma keliasi į internetą
2020 01 23
Naujovė
Krepšinis, rankinis, tinklinis ar šokių pamokos. Visas šias veiklas kauniečiai nuo šiol gali organizuoti greičiau ir patogiau.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas