Mkl.lt 2010 m. spalio 12 d. 17:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Moksleivių lygos teisėjai pasiryžę mažiau klysti

Kol Moksleivių krepšinio lygos komandos intensyviai ruošėsi 2010-11 metų sezonui, nesnaudė ir lygos teisėjai, aktyviai dalyvavę seminaruose.

mkl.lt nuotr.

Kol Moksleivių krepšinio lygos (toliau MKL) komandos intensyviai ruošėsi 2010-2011 metų sezonui, nesnaudė ir lygos teisėjai. Penkiuose miestuose Lietuvos krepšinio federacijos Teisėjų asociacija ir MKL organizavo seminarus, kuriuose stengėsi jaunus teisėjus supažindinti su pasikeitusiomis darbo taisyklėmis ir kitomis problemomis.

MKL pirmame ir antrame divizione dirba daug patirties turintys LKL ir NKL teisėjai, o trečiajame divizione dirba mažiau patyrę jaunesnieji kolegos. Su jaunais MKL teisėjais dirbę vyresnieji arbitrai negailėjo pagyrų sparčiai teisėjavimo kokybę gerinantiems studentams ir moksleiviams.

Kvalifikaciją kėlė seminaruose


„Manau, kad seminarai pavyko“, - sakė Teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas. - Vien dėl to, jog dalyvavo gausus būrys krepšinio teisėjų. Vien Kaune jų buvo apie 50, o Klaipėdoje apie 30. Aš, manau, kad didelį būrį vaikinų pavyko supažindinti su naujomis krepšinio taisyklėmis.
Vyriausiajam teisėjui K. Pilipauskui pritarė ir jo kolegos - vyriausias Kauno apskrities arbitras Rimas Navickas ir vyriausias Šiaulių apskrities teisėjas Antanas Ramanauskas.

„Aš vykdžiau teisėjų seminarus Palangoje ir Panevėžyje. Abiejuose susirinko po 50  jaunųjų teisėjų. Šiemet matėsi aukštesnis lygis, žmonės susirinko jau ne pirmą kartą, supranta apie ką kalba vyksta“, - pasakojo Lietuvos krepšinio lygos  (LKL)  varžybose dirbantis A. Ramanauskas. - Visi testai parodė, kad teisėjai gerai pasirengę tiek fiziškai, tiek teoriškai. Manau, šiemet žengėme žingsnelį į priekį“.

Krepšinio teisėjas R. Navickas taip įžvelgia kokybinį žingsnį pirmyn. „Šiemet į MKL teisėjų seminarus atvyko žmonės atsakingiau žiūrintys į šitą darbą, - kolegai antrino geriausias praėjusių metu Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) arbitras R. Navickas. - Pernai pagrindinis tikslas buvo atvažiuoti ir gauti licenciją, o šiemet viskas buvo organizuojama žymiai rimčiau.

Atvyko jaunimas, vyresniųjų klasių moksleiviai arba studentai, kontingentas buvo iki 30 metų amžiaus. Kaip jie atrodys aikštelėje, čia yra kitas klausimas, bet jeigu laiko egzaminus, taisykles žino ir gerai pasiruošę fiziškai, tai ir aikštelėje atrodys gerai“.

Teisėjams – psichologinės gudrybės


Daug labiau patyrę kolegos jauniems Moksleivių lygos teisėjams mėgino perteikti kuo daugiau žinių ir psichologinių gudrybių.
„Stengėmės bent jau preliminariai supažindinti su taisyklėmis, šiek tiek paaiškinti teisėjavimo mechaniką. Toks yra pradinis teisėjavimo įvadas. Manau, per ta pusdienį jie tikrai gavo žinių. Tai bent jau kažkiek padės gerinti jų darbą“, - užtikrintai tvirtino ne vienerius metus geriausiu Lietuvos teisėju rinktas K. Pilipauskas.

„Moksleivių lygoje neužtenka vien gero taisyklių žinojimo ir fizinio pasirengimo. Labai svarbų vaidmenį vaidina psichologinis pasiruošimas arba kitaip psichologinis tvirtumas, - kalbėjo R. Navickas. - Šitie žmonės teisėjauja trečiuose divizionuose, tai ten būna įvairių spaudimų tiek iš trenerių, tiek mokyklos vadovų ar žiūrovų pusės. Spaudimas labai didelis, tačiau ne visi žmonės jį atlaiko. Labai svarbu, kad žmonės rimtai žiūrėtų į savo darbą, tada lengviau bus ir aikštelėje“.

„Teisėjus reikėjo supažindinti su naujausiais pakeitimais, taisyklių interpretavimais, kaip reikia suprasti tas naujoves, - pastebėjo A. Ramanauskas. - Dar vienas labai svarbus dalykas – teisėjų mechanika. Tai toks dalykas, ką teisėjas turi daryti nuo atėjimo į salę, kas už ką atsakingas, kas kur turi žiūrėti ir t.t. Manau, teisėjai gavo daug naudos“.Jaunųjų krepšininkų tėveliai – teisėjų baubas

Didžiausia problema Moksleivių lygos varžybose teisėjai įvardina – vaikų tėvelius. Pasak didelę patirti turinčių arbitrų, jie nuolatos spaudžia jaunus teisėjus ir juos užgaulioja.

„Kuo mažesni vaikai rungtyniauja, tuo daugiau į rungtynes susirenka tėvelių. Jie tiesiog nesuprasdami tam tikrų epizodų, spaudžia teisėjus. Vaizdelių kartais būna nelabai gražių, - savo pamastymais dalinosi A. Ramanauskas.

„Lietuvos krepšinio federacijoje (LKF) jau prieš kokius šešerius – septynerius metus buvo nagrinėjamas klausimas, ką daryti su vaikų tėveliais varžybų metu. Jokių panašių klausimų neiškyla LKL ar kokioje kitoje lygoje, bet teko svarstyti būtent MKL tėvelius, - prisiminė K. Pilipauskas. - Jie labai agresyvus ir įžeidinėja mus. Vienintelė galimybė tą problemą išspręsti, kaip mes kalbame su MKL vadovybe, tai užtikrinti saugumą varžybų vietose, bent jau kažkokį minimalų. Privalu,  kad būtų saugos tarnybos ar koks policijos pareigūnas, kurie sugebėtų palaikyti tvarką salėse“.

Vaikų krepšinio taisyklių niuansai skiriasi nuo suaugusių


Dar daugiau problemų MKL teisėjams sudaro ir skirtingas krepšinio taisyklių taikymas. Vaikų varžybose slypi daugybė niuansų.

„Kuo mažesni vaikai, tuo daugiau įvairiausių niuansų būna, - tikino A. Ramanauskas. - Moksleivių lygoje, jaunučių čempionatuose, būna visokių taisyklių išskirtinumų. Vaikų krepšinyje negalima gintis aikštės (zonine)  gynyba, tik asmenine, o treneriai ir teisėjai tai supranta skirtingai. Kartais treneriai net bando piktnaudžiauti tais dalykais. Jie spaudžia teisėjus, o tie praranda koncentraciją savo darbe, pradėdami žiūrėti kokią gynybos sistemą naudoja komandos. Jauniems teisėjams yra sunkoka daryti du darbus vienu metu“.

Tačiau Lietuvos garsūs teisėjai vieningai sutaria, kad jaunųjų arbitrų žinių stažas tikrai padidėjo ir teisėjavimo lygis Moksleivių lygoje turėtų pakilti.
„Teisėjų lygis, kurie važinės su komandomis, tikrai pakilo. Mes jiems akcentavo, kad jie jau dabar turės atstovauti teisėjų asociacijai. Nesvarbu, kad juos ir toliau kvies teisėjauti mokyklos. Kadangi jie dabar gaus oficialias licencijas, tai jie privalės ir jas išsaugoti, - kalbėjo vyriausiasis arbitras  R. Navickas. - Jeigu teisėjas tendencingu teisėjavimu padės kažkuriai komandai, jis praras licenciją. Manau, kad teisėjai pradės suprasti, jog yra arbitrai, o ne komandų atstovai. Dabar tas žmogus turi teisėjo licenciją ir privalo atstovauti teisėjų asociacijai“.

Kaip ir kiekvienais metais didelį dėmesį teisėjams skirs Moksleivių krepšinio lyga, kuri ir šiemet aprengs virš 300 arbitrų teisėjų uniformomis.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Europos arenose – Lietuvos klubų pergalės
2020 01 22
Europos turnyrai
Vilniaus „Rytas“ iškovojo antrą iš eilės pergalę Europos taurės „Top 16“ etape. FIBA Čempionų lygoje laimėjo abu turnyre žaidžiantys Lietuvos klubai.
„Rytas“ buria sirgalių kariauną
2020 01 21
Europos taurė
Vilniaus „Rytas“ buria sirgalius: rungtynėse su Monako „Basket“ bus atidarytas ir ketvirtasis „Siemens“ arenos aukštas.
I. Brazdeikis laukia G.Nausėdos sprendimo
2020 01 21
Situacija
„Mano svajonė visada būdavo žaisti už Lietuvą, nes tai yra mano gimtinė“, - Lietuvos pilietybės siekiantis krepšininkas Ignas Brazdeikis.
 
A.Baga: „Man patinka tai, ką pamačiau“
2020 01 21
Žvilgsnis
Aliaksejus Baga sekmadienį gyvai stebėjo Vilniaus „Žalgirio“ kontrolinį mačą su „Valmiera“, o pirmadienį susipažino su komanda ir vedė pirmąją treniruotę.
Džiaugėsi nusiteikimu, bet ne žaidimu
2020 01 20
Žvilgsnis
„Rungtynės buvo naudingos pasirengimo procesui, fiziniam pasirengimui", - po kontrolinio mačo su „Kauno Žalgiriu“ sakė „Sūduvos“ strategas.
„Neptūno“ futbolo komandos tikslas – A lyga
2020 01 20
Sprendimas
Klaipėdos „Neptūnas“ nesustoja augti. Švęsdamas savo 55-tąsias metines, klubas miestui dovanoja naują „Neptūno“ futbolo komandą.
„Atstovauti Lietuvai – garbė ir atsakomybė“
2020 01 22
Žvilgsnis
Bilietą į Tokijo paralimpiadą iškovojusi A.Garunkšnytė: „Ilgai teko pratintis prie minties, kad pagaliau mes Tokijuje, kad dabar dirbsime dar daugiau.“
Turtingiausi – A.Gudžius ir A.Palšytė
2020 01 21
Žvilgsnis
Lengvaatlečių dešimtmetis: daugiausiai medalių į Lietuvą parvežė Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius
Bėgimo sezonas startavo Kėdainiuose
2020 01 13
Lietuvos bėgimo taurės sezono starte - Egidijaus Adomkaičio ir Viktorijos Varnagirytės pergalės.
 
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Futbolininko posūkis – į tenisą
2020 01 20
Posūkis
Pernai futbolininko karjerą baigęs 37 m. Arūnas Klimavičius prisijungė prie Balžeko teniso akademijos, kurioje tapo fizinio rengimo treneriu.
R.Berankis: „Esu labai laimingas“
2020 01 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pergalingai pradėjo Didžiojo kirčio serijos turnyrą „Australian Open“.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
R.Navardauskas – tarp lyderių
2020 01 21
Lenktynės
Gabone vykstančių 15-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ (UCI I kategorija) antrajame etape R.Navardauskas finišavo penktas.
R. Navardauskas sezoną pradės Afrikoje
2020 01 15
Sezonas
Lietuvos čempionas R.Navardauskas, atstovaujantis Prancūzijos klubui „Nippo Delko One Provence“, dalyvaus sausio 20-26 d. Gabone vyksiančiose lenktynėse.
Lietuvė tikisi sužibėti Tokijo karštyje
2019 12 27
Žvilgsnis
Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė: „Jei neturėčiau šansų, tai į žaidynes net nevažiuočiau“.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
Čempionės siekia grįžti pergalių kelią
2020 01 20
Moterų tinklinis
Savaitgalį tęsėsi kovos TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate ir Baltijos moterų pirmenybėse.
Čempionams – bilietai į žemyno pirmenybes
2020 01 16
Sniego tinklinis
Vasario 1-2 d. Druskininkuose vyks atviras Lietuvos sniego tinklinio čempionatas – „EEVZA Snow Volleyball Tournament powered by Affidea klinika“ turnyras
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
 
Sportininką teko išgabenti sraigtasparniu
2020 01 22
Jaunimo olimpiada
Traumomis paženklintose jaunimo žiemos olimpinių žaidynių snieglenčių „Big Air“ varžybose sėkmė nesišypsojo ir Motiejui Morauskui.
Lozanoje jėgas išbandė Lietuvos slidininkai
2020 01 21
Jaunimo olimpiada
Antradienį jaunimo olimpinėse žiemos žaidynėse prie starto linijos stojo trys Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čiuožėjai – bronza Serbijoje
2020 01 20
Dailusis čiuožimas
Trumpojoje programoje karjeros rekordą pasiekusi Elžbieta Kropa užkopė ant garbės pakylos dailiojo čiuožimo varžybose "Skate Helena 2020".
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
Žaidynės jaunėja, konkurencija auga
2020 01 20
Žaidynės
„Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės startavo Alytuje šachmatų, šaškių ir stalo teniso varžybomis, eilės laukia kalnų slidininkai ir salės futbolininkai.
Olimpinį sezoną pradeda Majamyje
2020 01 20
Buriavimas
Kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes iškovoję buriuotojai Juozas Bernotas ir Viktorija Andrulytė pradeda varžybų sezoną.
 
Treneris skleidžia žolės riedulio virusą
2020 01 22
Žvilgsnis
Vilniaus rajono žolės riedulininkų treneris Vytautas Vilipas – apie šokius „Šviesos“ ansamblyje, golfo ir riedulio lazdas mašinoje, laiškus vokiečiams.
Prizai – atletams, treneriams, klubams
2020 01 20
Apdovanojimai
Marijampolėje vyko Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengbos federacijos (IFBB) 2019 m. geriausių sportininkų, trenerių ir klubų apdovanojimai.
Vaikams atsiskleisti padeda sportas
2020 01 20
Žvilgsnis
Sportas ir aktyvi fizinė veikla specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ne mažiau svarbūs, nei įprastos raidos jų bendraamžiams.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas