Mkl.lt 2010 m. spalio 12 d. 17:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Moksleivių lygos teisėjai pasiryžę mažiau klysti

Kol Moksleivių krepšinio lygos komandos intensyviai ruošėsi 2010-11 metų sezonui, nesnaudė ir lygos teisėjai, aktyviai dalyvavę seminaruose.

mkl.lt nuotr.

Kol Moksleivių krepšinio lygos (toliau MKL) komandos intensyviai ruošėsi 2010-2011 metų sezonui, nesnaudė ir lygos teisėjai. Penkiuose miestuose Lietuvos krepšinio federacijos Teisėjų asociacija ir MKL organizavo seminarus, kuriuose stengėsi jaunus teisėjus supažindinti su pasikeitusiomis darbo taisyklėmis ir kitomis problemomis.

MKL pirmame ir antrame divizione dirba daug patirties turintys LKL ir NKL teisėjai, o trečiajame divizione dirba mažiau patyrę jaunesnieji kolegos. Su jaunais MKL teisėjais dirbę vyresnieji arbitrai negailėjo pagyrų sparčiai teisėjavimo kokybę gerinantiems studentams ir moksleiviams.

Kvalifikaciją kėlė seminaruose


„Manau, kad seminarai pavyko“, - sakė Teisėjų asociacijos prezidentas Kęstutis Pilipauskas. - Vien dėl to, jog dalyvavo gausus būrys krepšinio teisėjų. Vien Kaune jų buvo apie 50, o Klaipėdoje apie 30. Aš, manau, kad didelį būrį vaikinų pavyko supažindinti su naujomis krepšinio taisyklėmis.
Vyriausiajam teisėjui K. Pilipauskui pritarė ir jo kolegos - vyriausias Kauno apskrities arbitras Rimas Navickas ir vyriausias Šiaulių apskrities teisėjas Antanas Ramanauskas.

„Aš vykdžiau teisėjų seminarus Palangoje ir Panevėžyje. Abiejuose susirinko po 50  jaunųjų teisėjų. Šiemet matėsi aukštesnis lygis, žmonės susirinko jau ne pirmą kartą, supranta apie ką kalba vyksta“, - pasakojo Lietuvos krepšinio lygos  (LKL)  varžybose dirbantis A. Ramanauskas. - Visi testai parodė, kad teisėjai gerai pasirengę tiek fiziškai, tiek teoriškai. Manau, šiemet žengėme žingsnelį į priekį“.

Krepšinio teisėjas R. Navickas taip įžvelgia kokybinį žingsnį pirmyn. „Šiemet į MKL teisėjų seminarus atvyko žmonės atsakingiau žiūrintys į šitą darbą, - kolegai antrino geriausias praėjusių metu Nacionalinės krepšinio lygos (NKL) arbitras R. Navickas. - Pernai pagrindinis tikslas buvo atvažiuoti ir gauti licenciją, o šiemet viskas buvo organizuojama žymiai rimčiau.

Atvyko jaunimas, vyresniųjų klasių moksleiviai arba studentai, kontingentas buvo iki 30 metų amžiaus. Kaip jie atrodys aikštelėje, čia yra kitas klausimas, bet jeigu laiko egzaminus, taisykles žino ir gerai pasiruošę fiziškai, tai ir aikštelėje atrodys gerai“.

Teisėjams – psichologinės gudrybės


Daug labiau patyrę kolegos jauniems Moksleivių lygos teisėjams mėgino perteikti kuo daugiau žinių ir psichologinių gudrybių.
„Stengėmės bent jau preliminariai supažindinti su taisyklėmis, šiek tiek paaiškinti teisėjavimo mechaniką. Toks yra pradinis teisėjavimo įvadas. Manau, per ta pusdienį jie tikrai gavo žinių. Tai bent jau kažkiek padės gerinti jų darbą“, - užtikrintai tvirtino ne vienerius metus geriausiu Lietuvos teisėju rinktas K. Pilipauskas.

„Moksleivių lygoje neužtenka vien gero taisyklių žinojimo ir fizinio pasirengimo. Labai svarbų vaidmenį vaidina psichologinis pasiruošimas arba kitaip psichologinis tvirtumas, - kalbėjo R. Navickas. - Šitie žmonės teisėjauja trečiuose divizionuose, tai ten būna įvairių spaudimų tiek iš trenerių, tiek mokyklos vadovų ar žiūrovų pusės. Spaudimas labai didelis, tačiau ne visi žmonės jį atlaiko. Labai svarbu, kad žmonės rimtai žiūrėtų į savo darbą, tada lengviau bus ir aikštelėje“.

„Teisėjus reikėjo supažindinti su naujausiais pakeitimais, taisyklių interpretavimais, kaip reikia suprasti tas naujoves, - pastebėjo A. Ramanauskas. - Dar vienas labai svarbus dalykas – teisėjų mechanika. Tai toks dalykas, ką teisėjas turi daryti nuo atėjimo į salę, kas už ką atsakingas, kas kur turi žiūrėti ir t.t. Manau, teisėjai gavo daug naudos“.Jaunųjų krepšininkų tėveliai – teisėjų baubas

Didžiausia problema Moksleivių lygos varžybose teisėjai įvardina – vaikų tėvelius. Pasak didelę patirti turinčių arbitrų, jie nuolatos spaudžia jaunus teisėjus ir juos užgaulioja.

„Kuo mažesni vaikai rungtyniauja, tuo daugiau į rungtynes susirenka tėvelių. Jie tiesiog nesuprasdami tam tikrų epizodų, spaudžia teisėjus. Vaizdelių kartais būna nelabai gražių, - savo pamastymais dalinosi A. Ramanauskas.

„Lietuvos krepšinio federacijoje (LKF) jau prieš kokius šešerius – septynerius metus buvo nagrinėjamas klausimas, ką daryti su vaikų tėveliais varžybų metu. Jokių panašių klausimų neiškyla LKL ar kokioje kitoje lygoje, bet teko svarstyti būtent MKL tėvelius, - prisiminė K. Pilipauskas. - Jie labai agresyvus ir įžeidinėja mus. Vienintelė galimybė tą problemą išspręsti, kaip mes kalbame su MKL vadovybe, tai užtikrinti saugumą varžybų vietose, bent jau kažkokį minimalų. Privalu,  kad būtų saugos tarnybos ar koks policijos pareigūnas, kurie sugebėtų palaikyti tvarką salėse“.

Vaikų krepšinio taisyklių niuansai skiriasi nuo suaugusių


Dar daugiau problemų MKL teisėjams sudaro ir skirtingas krepšinio taisyklių taikymas. Vaikų varžybose slypi daugybė niuansų.

„Kuo mažesni vaikai, tuo daugiau įvairiausių niuansų būna, - tikino A. Ramanauskas. - Moksleivių lygoje, jaunučių čempionatuose, būna visokių taisyklių išskirtinumų. Vaikų krepšinyje negalima gintis aikštės (zonine)  gynyba, tik asmenine, o treneriai ir teisėjai tai supranta skirtingai. Kartais treneriai net bando piktnaudžiauti tais dalykais. Jie spaudžia teisėjus, o tie praranda koncentraciją savo darbe, pradėdami žiūrėti kokią gynybos sistemą naudoja komandos. Jauniems teisėjams yra sunkoka daryti du darbus vienu metu“.

Tačiau Lietuvos garsūs teisėjai vieningai sutaria, kad jaunųjų arbitrų žinių stažas tikrai padidėjo ir teisėjavimo lygis Moksleivių lygoje turėtų pakilti.
„Teisėjų lygis, kurie važinės su komandomis, tikrai pakilo. Mes jiems akcentavo, kad jie jau dabar turės atstovauti teisėjų asociacijai. Nesvarbu, kad juos ir toliau kvies teisėjauti mokyklos. Kadangi jie dabar gaus oficialias licencijas, tai jie privalės ir jas išsaugoti, - kalbėjo vyriausiasis arbitras  R. Navickas. - Jeigu teisėjas tendencingu teisėjavimu padės kažkuriai komandai, jis praras licenciją. Manau, kad teisėjai pradės suprasti, jog yra arbitrai, o ne komandų atstovai. Dabar tas žmogus turi teisėjo licenciją ir privalo atstovauti teisėjų asociacijai“.

Kaip ir kiekvienais metais didelį dėmesį teisėjams skirs Moksleivių krepšinio lyga, kuri ir šiemet aprengs virš 300 arbitrų teisėjų uniformomis.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Krepšinis
KOMENTARAI
 
 
 
Mongolijoje – „Gulbelės“ skrydis į viršūnę
2019 09 14
3x3
Šeštadienį Mongolijoje pasibaigusiame trijulių (3x3) krepšinio turnyre „Sukhbaatara Challenger“ triumfavo Šakių „Gulbelės“ klubas.
„Kibirkštis“ veržiasi į aikštę
2019 09 13
Žvilgsnis
Vilniaus „Kibirkšties“ komanda po dviejų savaičių treniruočių pradės ir kontrolinių rungtynių seriją bei taip tęs pasiruošimą 2019-2020 metų sezonui.
„Rytas“ baigė rikiuoti gretas
2019 09 12
Žvilgsnis
Naują sezoną „Rytas“ pradės registruodamas 14 krepšininkų, iš kurių trys bus legionieriai. Neatmetama, kad jų gali būti ir daugiau.
 
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2019 09 14
A lyga
Dublį A lygos rungtynėse pelnęs Deivydas Matulevičius: „Tikiuosi, kad tai nebuvo paskutiniai įvarčiai.“
„Sūduva“ ir „Žalgiris“ triuškino varžovus
2019 09 13
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 23-iojo turo rungtynėse penktadienį „Sūduva“ svečiuose parklupdė „Atlantą“, „Žalgiris“ namie sudaužė „Panevėžį“.
Rekordas – dar prieš turnyro startą
2019 09 13
Turnyras
Druskininkuose vyks jau 15-asis tarptautinis žiniasklaidos atstovų futbolo turnyras, kuriame kovos rekordinis dalyvių skaičius.
Lietuvį pranoko du varžovai
2019 09 15
Varžybos
Lenkijoje surengtų lengvosios atletikos varžybų Kamilai Skolimowskai atminti vyrų disko metimo rungtyje lAndrius Gudžius užėmė trečiąją vietą.
Kvietimas į Dohą šuolininko nenustebino
2019 09 12
Kvietimas
Lietuvos šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas sulaukė kvietimo varžytis pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
Už lietuvio nugaros – olimpinis čempionas
2019 09 11
Varžybos
Edis Matusevičius įvykdė savo planą ir prisidėjo prie Europos rinktinės pergalės prieš JAV istoriniame lengvaatlečių mače.
 
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
R.Berankis – jau 63-ias pasaulyje
2019 09 09
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 68-osios vietos pakilo į 63-iąją.
Daug žadantį startą apkartino pralaimėjimai
2019 09 15
Imtynės
Pasaulio imtynių čempionate Nur-Sultane kovas tęsia graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai.
Lietuvis tęsia kovą dėl medalio
2019 09 15
Boksas
Lietuvos boksininkas Tadas Tamašauskas pateko į pasaulio čempionato aštuntfinalį.
Kaunietis įgėlė Vilniaus kovotojui
2019 09 13
Bušido
Mindaugas Narauskas prieš kovą su Henriku Vikšraičiu: „Mano varžovas per anksti pasijautė žvaigžde.“
 
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
„Kūnas grįžo, o dvasia dar pakeliui“
2019 09 02
Trekas
Lietuvos treko karalienė Simona Krupeckaitė tarptautinėse varžybose Panevėžyje laimėjo visas tris rungtis, kuriose dalyvavo.
Lietuviams – dar keturi medaliai
2019 08 31
Trekas
Treko varžybų „Panevėžys 2019“ antrąją dieną auksą iškovojo S.Krupeckaitė ir O.Baleišytė, sidabrą - M.Marozaitė ir V.Lendelis.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Nugalėtojams – ir prezidento, ir merų taurės
2019 09 15
Ralis
Prezidento Gitano Nausėdos taurę kėlė Kauno rajono sportininkų Manto Bytauto ir Mindaugo Kaminsko duetas, važiavę „Seat Leon“ automobiliu.
Sezonas neplanuotai baigėsi pusfinalyje
2019 09 15
Rali-krosas
Pirmąją lenktynių dieną tempą diktavusiam Rokui Baciuškai antroji pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje nebuvo itin sėkminga.
Visi varžovai – už lietuvio nugaros
2019 09 14
Rali-krosas
Rokas Baciuška pirmauja po pirmosios dienos pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje.
 
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Ambicingas projektas bliūkšta
2019 09 10
Situacija
Pastaruosius metus trijų Baltijos ledo ritulio federacijų brandintas stipriausių šalių ekipų Baltijos lygos turnyras šiemet dienos šviesos dar neišvys.
Lietuvos šaulė – devinta Europoje
2019 09 15
Šaudymas
Europos šaudymo į skraidančius taikinius čempionato Italijoje jaunimo merginų apvaliosios aikštelės varžybose Alisa Bogdanova užėmė devintąją vietą.
Tokijuje – sidabras Lietuvos baidarininkui
2019 09 15
Baidarių ir kanojų irklavimas
Tokijuje (Japonija) vykstančioje baidarių ir kanojų olimpinių testų regatoje Lietuvos baidarininkas Arturas Seja iškovojo sidabro medalį.
Tramplinas aukštyn – tarptautiniai renginiai
2019 09 13
Stalo tenisas
LSTA prezidentė: „Norime, kad Lietuvoje rengiant aukšto lygio tarptautines varžybas, žmonės iš arti galėtų pamatyti tikrąjį techniškąjį stalo tenisą.“
 
„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“
2019 09 14
Jubiliejus
Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“
Ar atletams būti socialiniuose tinkluose?
2019 09 12
Žvilgsnis
D.Venciūtė: „Kiekvienas sportininkas yra skirtingas ir turėtų pats geriausiai jausti, kiek nori įsitraukti į gyvenimą socialiniuose tinkluose“,
Progimnazijos stadionas – visai Garliavai
2019 09 12
Bazės
Garliavos Jonučių progimnazijoje trečiadienį atidarytas šiuolaikiškai atnaujintas sporto aikštynas, tarnausiantis visos bendruomenės reikmėms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas