Ingvaras Butautas 2016 m. kovo 30 d. 13:15 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Aikštėje reikia atiduoti viską

Futbolo rinktinės treneris E.Jankauskas: „Mano tikslas – kad žaidėjai atiduotų viską. Ką jie gali ir moka tą dieną. Netoleruosiu pasyvumo, nenoro."

E. Jankauskas (antras iš kairės) su asistentais.
Sauliaus Čirbos (LFF.lt) nuotr.
E. Jankauskas (antras iš kairės) su asistentais.
„Įkvėpimo semiuosi iš visur. Iš knygų, savo patirties, kelionių ir bendravimo su žmonėmis. Nemažai važinėju ir stebiu, kaip dirba sėkmingi futbolo klubai. Informacijos esu sukaupęs labai daug. Net kontraversiškos.  Kartais viena paneigia kita.  Futbolas – labai dinamiškas, konkrečios formulės, garantuojančios pergalę, sėkmę  nėra.   Juk jeigu egzistuotų sėkmės formulė, futbolas netektų nenuspėjamumo, dinamikos, grožio ir būtų labai neįdomu“, – sako Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas.

Tituluočiausias visų laikų Lietuvos futbolininkas rinktinės strategu tapo pernai gruodžio mėnesį. Naujai Lietuvos futbolo federacijos suformuota trenerių taryba LFF Vykdomajam komitetui rekomendavo patvirtinti šio kandidato programą. Be E. Jankausko, tapti Lietuvos rinktinės strategu pretendavo dar trys specialistai. Visi – iš užsienio. Vienas jų – neseniai Vilniaus „Žalgirį“ treniravęs ir puikių rezultatų su juo pasiekęs lenkas Marekas Zubas.

Pakeitė Igorį Pankratjevą

Neseniai – 2011-aisiais – žaidėjo karjerą baigusio E. Jankausko trenerio patirtis nėra labai ilga. Dar žaisdamas jis buvo portugalo Jose Couceiro asistentas Lietuvos rinktinėje. 2011–2012 m. kartu su J. Couceiro treniravo Maskvos „Lokomotiv“ komandą Rusijoje, vėliau buvo Edinburgo „Heart of Midlothian“ vyriausiųjų trenerių asistentas. Vyriausiuoju treneriu jis dirbo 2014 m. A lygos klube „Trakai“.

41-erių metų E. Jankauskas Lietuvos rinktinės trenerio poste pakeitė spalį po paskutinių Europos čempionato atrankos etapo rungtynių su Anglijos rinktine atsistatydinusį Igorį Pankratjevą.

Lietuvos komanda per I. Pankratjevo vadovavimo etapą surinko 10 taškų per 10 rungtynių ir užėmė penktąją vietą atrankos grupėje, atsilikusi nuo Anglijos, Šveicarijos, Slovėnijos ir Estijos komandų ir aplenkusi vienintelį San Mariną.

Užduotis – geras žaidimas

 
I. Pankratjevas buvo itin nepopuliarus treneris LFF stadiono tribūnose, kurios lietuvių pasiektus rezultatus vertino neigiamai.
 
Naujasis strategas E. Jankauskas su šiuo požiūriu nesutinka kategoriškai. Jis nemano, kad I. Pankratjevo rinktinės rezultatai yra blogi: „ Vyriausiojo trenerio pozicija - lengvas taikinys kritikams. Konstruktyvi kritika yra naudinga, norėtųsi mažiau asmeniškumų.  10 taškų nėra mažai. Žinau, kad kritikuoti lengva“.

Lietuvos futbolo federacija naujajam treneriui jokios užduoties užimti konkrečią vietą ar surinkti konkretų skaičių taškų neiškėlė. O ir pats treneris savo programoje pabrėžė, kad neverta skaičiuoti taškų, tačiau bus keliami aukščiausi reikalavimai kiekvienose rungtynėse. Pagrindinis  tikslas – kad komanda tobulėtų ir siektų geriausio rezultato kiekvienose rungtynėse.
 
Tokių reikalavimų, kuriuose nėra konkrečių skaičių, galėtų pavydėti ne vienos rinktinės strategas. Kita – žiūrovai. Dabar buvęs puikus futbolininkas E. Jankauskas yra populiarus. Tačiau nuo I. Pankratjevo istorijos pasikartojimo jis toli gražu nėra apsaugotas. 

Pastarajam, beje, kaip ir porai prieš tai populiarumo tarp sirgalių nesulaukusiems treneriams, LFF taip pat jokios konkrečios užduoties nekėlė. „Ir kas atsitiks? Ar mano geras vardas nukentės? Ar Latvijos rinktinės trenerio vardas nukentėjo? Baltarusijos? Ką kalbėti apie Olandijos rinktinės trenerį?“ – į galimas nesėkmes nekreipia dėmesio E. Jankauskas.

Jis tikino atsakomybės nebijąs: „Labai daug profesijų yra susijusios su atsakomybe ir baime. Vieni žmonės gali tuos darbus dirbti, kiti – ne. Ir  žaidėjas, ir treneris – ne išimtis. Visi prisiima atsakomybę.  Treneriui, aišku, sunkiau. Jis atsako už galutinį rezultatą. Visada reikalauju iš savęs maksimumo. Dabartinės  mano pareigos įpareigoja tiek pat  reikalauti ir iš kitų. Atsakomybė iš tiesų yra, bet jeigu jos labai bijočiau, rinktinės vyriausiuoju treneriu nebūčiau.“

Netoleruos pasyvumo
 
Strategas nežada staigaus ir stebuklingo rinktinės rezultatų pagerėjimo. „ Ar mes turime teisę smerkti ir kritikuoti komandą, kuri lygioje kovoje su aukštesnės klasės varžovu pralaimėjo?  Turime būti optimistais, tačiau neatitrūkstant nuo realybės.  Esame tobulėjimo kely, daug laiko ir pastangų skiriame individualiam kiekvieno žaidėjo stebėjimui, pasinaudodami naujomis technologijomis“,-  apie jau daromus realius žingsnius užsiminė  E. Jankauskas.
 
Netgi labiau nei rezultatus Lietuvos rinktinės strategas vertina futbolininkų pastangas. Jo supratimu, komandoje negali būti žaidėjų, neaukojančių jai savęs.

„Mano tikslas – kad žaidėjai atiduotų viską. Ką jie gali ir moka tą dieną. Netoleruosiu pasyvumo, nenoro. Kas nors nenori važiuoti į rinktinę? Tegul nevažiuoja, prievartos nebus.   Noriu, kad visi pakviesti į rinktinę žinotų, kad jie yra tikrai svarbūs.  Jeigu futbolininkas dega noru žaisti  rinktinėje,  kad ir  jo meistriškumas šiek tiek prastesnis, savo noru jis gali  kompensuoti  tą skirtumą. Žaidimas „puse kojos“ atvykus į rinktinę man netinka.“ – dėsto savo filosofiją E. Jankauskas.

Energiją grąžina futbolas

Kovo viduryje E. Jankausko vadovaujama Lietuvos rinktinė pradėjo pasiruošimą rudenį startuosiančiai pasaulio pirmenybių atrankai dviem draugiškomis rungtynėmis su rumunais (0:1) ir rusais (0:3).  Bet ir ne rungtynių ar treniruočių stovyklų metu darbo vyriausiajam treneriui pakanka.
 
„Žaidėjų sąrašas buvo pradėtas derinti dar prieš prasidedant  A lygai.  Su asistentais stebime kiekvienas rungtynes. Kandidatų  sąrašas nuolatos perdiskutuojamas.   Deriname treniruočių laikų, kelionės dienotvarkę. Kabinetinė veikla ištraukia daugiau energijos negu darbas futbolo aikštėje“, – kalbėjo treneris. 
 
Energijos ir jėgų treneriui visada suteikia futbolas: „Turėdamas laiko pažaidžiu futbolą su draugais, senjorais.  Keista, tačiau fizinis nuovargis man suteikia jėgų.“

* * *
 
E. Jankausko karjera

Komandos

1991–1996 m. – Vilniaus „Žalgiris“
1996 m. – Maskvos CSKA (Rusija)
1997 m. – Maskvos „Torpedo“ (Rusija)
1998–2000 m. – „Brugge“ (Belgija)
2001–2002 m. – San Sebastiano „Real Sociedad“ (Ispanija)
2002 m. – Lisabonos „Benfica“ (Portugalija)
2003–2004 m. – „Porto“ (Portugalija)
2005 m. – „Nice“ (Prancūzija)
2005–2007 m. – Edinburgo „Heart Of Midlothian“ (Škotija)
2007 m. – „Larnaka“ (Kipras)
2008 m. – Lisabonos „Beleneses“ (Portugalija)
2008 m. – Rygos „Skonto“ (Latvija)
2009 m. – Vilniaus „Reo“
2009–2010 m. – Foksboro „New England Revolution“ (JAV)
2011 m. – Voronežo „Fakel“ (Rusija)
 
Laimėjimai

UEFA Čempionų lygos laimėtojas (2003–2004 m.)
UEFA taurės laimėtojas (2002–2003 m.)
Lietuvos čempionas (1991, 1992 m.)
Belgijos čempionas (1997, 1998 m.)
Portugalijos čempionas (2002–2003 m.)
Geriausias Lietuvos futbolininkas (1997, 1998, 2000, 2001, 2004 m.) 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
Pirmosios kovos – pamatas ateičiai
2020 02 21
Žvilgsnis
Antanas Sireika Europos krepšinio čempionato atranką mato kaip dar vieną naudą: treneriai pamatys, kuo galima pasitikėti.
Vitorijoje – įtikinamas „Žalgirio“ revanšas
2020 02 21
Eurolyga
Kovą po krepšiais dėl kamuolio varžovų arenoje net 43:22 laimėję „Žalgirio“ krepšininkai iškovojo dešimtąją pergalę Eurolygoje.
 
„Džiugas“ šio sezono A lygoje nedalyvaus
2020 02 20
Klubo vadovybė patvirtino – išimties tvarka LFF Vykdomojo komiteto malonės būdu į A lygą patekti nebandys.
„Riteriai“ pranašumo nepavertė pergale
2020 02 19
Draugiškos rungtynės
Kontrolinėse rungtynėse Minske Vilniaus „Riteriai“ sužaidė lygiosiomis su Baltarusijos lygos vidutinioke „Gorodea“ ekipa/
„Sūduvoje“ – Tuniso rinktinės žaidėjas
2020 02 19
Naujokas
Lietuvos futbolo čempionė Marijampolės „Sūduva“ pasirašė kontraktą 2020 m. sezonui su Tuniso rinktinės dešiniojo krašto gynėju Hamdi Nagguezu.
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
Šalia olimpinės vilties – kylantis talentas
2020 02 20
Talentas
Juozo Eigmino matymo laukas – vienas metras. Tačiau tai niekada netrukdė vaikinui siekti, iš pirmo žvilgsnio atrodytų, nerealių tikslų.
„Dar nesu tikroji Agnė“
2020 02 19
Lengvoji atletika
Į takelį sugrįžusi Agnė Šerkšnienė – apie ilgą atsistatymą po traumos ir norą mėgautis bėgimu Tokijuje.
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Pirmąja dieną – 16 medalių lietuviams
2020 02 09
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, vykstančio Baltijos dviračių treko čempionato pirmą dieną – šeštadienį – Lietuvos atstovai iškovojo 16 medalių iš 24 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Per žingsnį nuo Baltijos lygos pusfinalio
2020 02 17
Baltijos lyga
Savaitgalį buvo sužaistos pirmosios Baltijos moterų tinklinio lygos ketvirtfinalio rungtynės, kuriose pergales iškovojo dvi Lietuvos komandos iš trijų.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
Dramatiška G. Grinbergo pergalė Malaizijoje
2020 02 17
Auto
Gustas Grinbergas Azijos Le Mano čempionato naktinėse lenktynėse Malaizijoje padėjo JAV „Rick Ware Racing“ komandai iškovoti pergalę ne tik šiame etape.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
Treniruotėse laužomi stereotipai
2020 02 21
Treniruotės
Pasak jau daugiau nei 16 metų trenere dirbančios A.Mickevičiūtės-Butienės, kasmet vis daugiau žmonių atranda sportą.
R. Tvorogalo triumfas Minske
2020 02 19
Gimnastika
Trečiadienį Minske (Baltarusija) prasidėjo Tarptautinės sportinės gimnastikos varžybos, kuriose suspindėjo Robertas Tvorogalas.
 
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Darbų sūkuryje – ir Lietuvoje, ir svetur
2020 02 19
Darbui Tokijo olimpinėse žaidynėse besirengianti Ringa Baltrušaitė pasinėrusi į veiklą LSFS, teisėjavimą, šaudymą iš japoniško lanko.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas