Ingvaras Butautas 2016 m. kovo 30 d. 13:15 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Aikštėje reikia atiduoti viską

Futbolo rinktinės treneris E.Jankauskas: „Mano tikslas – kad žaidėjai atiduotų viską. Ką jie gali ir moka tą dieną. Netoleruosiu pasyvumo, nenoro."

E. Jankauskas (antras iš kairės) su asistentais.
Sauliaus Čirbos (LFF.lt) nuotr.
E. Jankauskas (antras iš kairės) su asistentais.
„Įkvėpimo semiuosi iš visur. Iš knygų, savo patirties, kelionių ir bendravimo su žmonėmis. Nemažai važinėju ir stebiu, kaip dirba sėkmingi futbolo klubai. Informacijos esu sukaupęs labai daug. Net kontraversiškos.  Kartais viena paneigia kita.  Futbolas – labai dinamiškas, konkrečios formulės, garantuojančios pergalę, sėkmę  nėra.   Juk jeigu egzistuotų sėkmės formulė, futbolas netektų nenuspėjamumo, dinamikos, grožio ir būtų labai neįdomu“, – sako Lietuvos futbolo rinktinės vyriausiasis treneris Edgaras Jankauskas.

Tituluočiausias visų laikų Lietuvos futbolininkas rinktinės strategu tapo pernai gruodžio mėnesį. Naujai Lietuvos futbolo federacijos suformuota trenerių taryba LFF Vykdomajam komitetui rekomendavo patvirtinti šio kandidato programą. Be E. Jankausko, tapti Lietuvos rinktinės strategu pretendavo dar trys specialistai. Visi – iš užsienio. Vienas jų – neseniai Vilniaus „Žalgirį“ treniravęs ir puikių rezultatų su juo pasiekęs lenkas Marekas Zubas.

Pakeitė Igorį Pankratjevą

Neseniai – 2011-aisiais – žaidėjo karjerą baigusio E. Jankausko trenerio patirtis nėra labai ilga. Dar žaisdamas jis buvo portugalo Jose Couceiro asistentas Lietuvos rinktinėje. 2011–2012 m. kartu su J. Couceiro treniravo Maskvos „Lokomotiv“ komandą Rusijoje, vėliau buvo Edinburgo „Heart of Midlothian“ vyriausiųjų trenerių asistentas. Vyriausiuoju treneriu jis dirbo 2014 m. A lygos klube „Trakai“.

41-erių metų E. Jankauskas Lietuvos rinktinės trenerio poste pakeitė spalį po paskutinių Europos čempionato atrankos etapo rungtynių su Anglijos rinktine atsistatydinusį Igorį Pankratjevą.

Lietuvos komanda per I. Pankratjevo vadovavimo etapą surinko 10 taškų per 10 rungtynių ir užėmė penktąją vietą atrankos grupėje, atsilikusi nuo Anglijos, Šveicarijos, Slovėnijos ir Estijos komandų ir aplenkusi vienintelį San Mariną.

Užduotis – geras žaidimas

 
I. Pankratjevas buvo itin nepopuliarus treneris LFF stadiono tribūnose, kurios lietuvių pasiektus rezultatus vertino neigiamai.
 
Naujasis strategas E. Jankauskas su šiuo požiūriu nesutinka kategoriškai. Jis nemano, kad I. Pankratjevo rinktinės rezultatai yra blogi: „ Vyriausiojo trenerio pozicija - lengvas taikinys kritikams. Konstruktyvi kritika yra naudinga, norėtųsi mažiau asmeniškumų.  10 taškų nėra mažai. Žinau, kad kritikuoti lengva“.

Lietuvos futbolo federacija naujajam treneriui jokios užduoties užimti konkrečią vietą ar surinkti konkretų skaičių taškų neiškėlė. O ir pats treneris savo programoje pabrėžė, kad neverta skaičiuoti taškų, tačiau bus keliami aukščiausi reikalavimai kiekvienose rungtynėse. Pagrindinis  tikslas – kad komanda tobulėtų ir siektų geriausio rezultato kiekvienose rungtynėse.
 
Tokių reikalavimų, kuriuose nėra konkrečių skaičių, galėtų pavydėti ne vienos rinktinės strategas. Kita – žiūrovai. Dabar buvęs puikus futbolininkas E. Jankauskas yra populiarus. Tačiau nuo I. Pankratjevo istorijos pasikartojimo jis toli gražu nėra apsaugotas. 

Pastarajam, beje, kaip ir porai prieš tai populiarumo tarp sirgalių nesulaukusiems treneriams, LFF taip pat jokios konkrečios užduoties nekėlė. „Ir kas atsitiks? Ar mano geras vardas nukentės? Ar Latvijos rinktinės trenerio vardas nukentėjo? Baltarusijos? Ką kalbėti apie Olandijos rinktinės trenerį?“ – į galimas nesėkmes nekreipia dėmesio E. Jankauskas.

Jis tikino atsakomybės nebijąs: „Labai daug profesijų yra susijusios su atsakomybe ir baime. Vieni žmonės gali tuos darbus dirbti, kiti – ne. Ir  žaidėjas, ir treneris – ne išimtis. Visi prisiima atsakomybę.  Treneriui, aišku, sunkiau. Jis atsako už galutinį rezultatą. Visada reikalauju iš savęs maksimumo. Dabartinės  mano pareigos įpareigoja tiek pat  reikalauti ir iš kitų. Atsakomybė iš tiesų yra, bet jeigu jos labai bijočiau, rinktinės vyriausiuoju treneriu nebūčiau.“

Netoleruos pasyvumo
 
Strategas nežada staigaus ir stebuklingo rinktinės rezultatų pagerėjimo. „ Ar mes turime teisę smerkti ir kritikuoti komandą, kuri lygioje kovoje su aukštesnės klasės varžovu pralaimėjo?  Turime būti optimistais, tačiau neatitrūkstant nuo realybės.  Esame tobulėjimo kely, daug laiko ir pastangų skiriame individualiam kiekvieno žaidėjo stebėjimui, pasinaudodami naujomis technologijomis“,-  apie jau daromus realius žingsnius užsiminė  E. Jankauskas.
 
Netgi labiau nei rezultatus Lietuvos rinktinės strategas vertina futbolininkų pastangas. Jo supratimu, komandoje negali būti žaidėjų, neaukojančių jai savęs.

„Mano tikslas – kad žaidėjai atiduotų viską. Ką jie gali ir moka tą dieną. Netoleruosiu pasyvumo, nenoro. Kas nors nenori važiuoti į rinktinę? Tegul nevažiuoja, prievartos nebus.   Noriu, kad visi pakviesti į rinktinę žinotų, kad jie yra tikrai svarbūs.  Jeigu futbolininkas dega noru žaisti  rinktinėje,  kad ir  jo meistriškumas šiek tiek prastesnis, savo noru jis gali  kompensuoti  tą skirtumą. Žaidimas „puse kojos“ atvykus į rinktinę man netinka.“ – dėsto savo filosofiją E. Jankauskas.

Energiją grąžina futbolas

Kovo viduryje E. Jankausko vadovaujama Lietuvos rinktinė pradėjo pasiruošimą rudenį startuosiančiai pasaulio pirmenybių atrankai dviem draugiškomis rungtynėmis su rumunais (0:1) ir rusais (0:3).  Bet ir ne rungtynių ar treniruočių stovyklų metu darbo vyriausiajam treneriui pakanka.
 
„Žaidėjų sąrašas buvo pradėtas derinti dar prieš prasidedant  A lygai.  Su asistentais stebime kiekvienas rungtynes. Kandidatų  sąrašas nuolatos perdiskutuojamas.   Deriname treniruočių laikų, kelionės dienotvarkę. Kabinetinė veikla ištraukia daugiau energijos negu darbas futbolo aikštėje“, – kalbėjo treneris. 
 
Energijos ir jėgų treneriui visada suteikia futbolas: „Turėdamas laiko pažaidžiu futbolą su draugais, senjorais.  Keista, tačiau fizinis nuovargis man suteikia jėgų.“

* * *
 
E. Jankausko karjera

Komandos

1991–1996 m. – Vilniaus „Žalgiris“
1996 m. – Maskvos CSKA (Rusija)
1997 m. – Maskvos „Torpedo“ (Rusija)
1998–2000 m. – „Brugge“ (Belgija)
2001–2002 m. – San Sebastiano „Real Sociedad“ (Ispanija)
2002 m. – Lisabonos „Benfica“ (Portugalija)
2003–2004 m. – „Porto“ (Portugalija)
2005 m. – „Nice“ (Prancūzija)
2005–2007 m. – Edinburgo „Heart Of Midlothian“ (Škotija)
2007 m. – „Larnaka“ (Kipras)
2008 m. – Lisabonos „Beleneses“ (Portugalija)
2008 m. – Rygos „Skonto“ (Latvija)
2009 m. – Vilniaus „Reo“
2009–2010 m. – Foksboro „New England Revolution“ (JAV)
2011 m. – Voronežo „Fakel“ (Rusija)
 
Laimėjimai

UEFA Čempionų lygos laimėtojas (2003–2004 m.)
UEFA taurės laimėtojas (2002–2003 m.)
Lietuvos čempionas (1991, 1992 m.)
Belgijos čempionas (1997, 1998 m.)
Portugalijos čempionas (2002–2003 m.)
Geriausias Lietuvos futbolininkas (1997, 1998, 2000, 2001, 2004 m.) 
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
Nuvylė 16-mečiai, džiugino 16-metės
2019 09 19
Žvilgsnis
Rolandas Radvila: „Kalbėdami apie šią jaunimo rinktinių vasarą negalėtume sakyti, kad viskas labai blogai ar viskas labai gerai“ (VIDEO).
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
Išskirtinio sezono finiše – atkakli kova
2019 09 16
Motokrosas
Utenoje, Alių motokroso trasoje, vyko paskutinis, šeštasis 2019 m. Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
Lietuvis neprisitaikė prie pokyčių
2019 09 18
Golfas
Lenkijoje pasibaigusiame profesionalų golfo turnyre „Alior Bank PGA Polska Tour“ lietuvis Juozapas Budrikis užėmė 17-ąją vietą.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas