Ingvaras Butautas 2015 m. spalio 13 d. 19:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Už 45 eurus: ašarinės dujos ir kiti pavojai

Apie Lietuvos ir Anglijos rinktinių rungtynių metu vykusius neramumus – iš arčiau. Ingvaro Butauto komentaras apie įvykius užvartėje.

Įvykiai virė ir aikštėje, ir tribūnose.
Aurimo Darvido nuotr.
Įvykiai virė ir aikštėje, ir tribūnose.
Tai iš tiesų buvo chaosas. Tokio blogo žiūrovų srautų reguliavimo, tokio atmestinio požiūrio į jų saugumą aš nemačiau per daugiau nei trisdešimtį metų, kai lankausi įvairiuose futbolo stadionuose.

Įvykiai

Kone prieš valandą iki Europos čempionato atrankos rungtynių tarp Lietuvos ir Anglijos rinktinių Vilniuje Lietuvos futbolo federacijos stadiono užvartėje buvo galima prognozuoti, kad ramiai šis mačas nesibaigs. Didžiojoje tribūnoje rungtynių apsauga sugebėjo atskirti lietuvius ir anglus vienus nuo kitų, o kas dedasi užvartėje, ilgą laiką nerūpėjo niekam: nei saugos tarnybai, nei policijai, nei visiems tiems žmonėms, kurie prieš tokias rungtynes renkasi (ir esu įsitikinęs – šį kartą taip pat rinkosi) aptarti saugumo klausimų.

Ir legaliai, ir ne prisipirkę bilietų į įvairius stadiono sektorius, gerai įkaušę ir skanduojantys savo komandos palaikymo šūksnius anglai vis skverbėsi būtent ten, kur tradiciškai renkasi aktyviausi Lietuvos rinktinės gerbėjai, jų masė užtvėrė praėjimą į tribūną.

Skirtingai nei per A lygos rungtynes, kai į užvartę susirenka tą pačią komandą palaikantys 50-100 aistruolių, budinčių gausių policijos pajėgų per rinktinės mačą joje nesimatė. Apsaugininkai buvo labiau susirūpinę įeinančių į stadiono teritoriją tikrinimu ir fanų problemos buvo paliktos spręsti jiems patiems.

Lietuvių fanai tą problemą ir išsprendė savaip. Mandagiai paprašę varžovų gerbėjus pasišalinti iš jų sektoriaus ir gavę atsakymus angliškais keiksmais ir grasinimais, paleido į darbą kumščius ir greitai išvalė sektorių ir jo prieigas nuo atvykėlių.

Tik po to ant laiptelių tarp PA ir PB sektorių sustojo riaušių malšinimui pasirengę pareigūnai. Situacija nurimo ir apsiribojo abipusiais pasikeiksnojimais ir virš pareigūnų į abi puses skriejančiais smulkiais daiktais, monetomis.

Po pirmojo Anglijos rinktinės įvarčio apsižodžiavimas paaštrėjo ir policininkai nutarė, kad geriausias aistrų malšinimo būdas - pripurkšti debesis ašarinių dujų į lietuvišką sektorių.

Į nesipriešinančius ir bandančius pasitraukti žmones pareigūnai jau buvo atsukę ir ginklus. Tiesa, šaudyti vis dėlto nepradėjo.

Tik laimingo atsitiktinumo dėka nė vienas dėl ašarinių dujų regą trumpam praradęs lietuvių fanas neįgriuvo į stadione ne pirmą dieną žiojėjančias išlūžusios tribūnos skyles, kurių net tokioms rungtynėms artėjant, jų organizatoriai nesugebėjo sutvarkyti.

Į kitą konflikto pusę pareigūnai reagavo kur kas ramiau. Skanduotės, žeminančios Lietuvą, jiems netrukdė per pertrauką fotografuotis su svečių gerbėjais, tarp kurių (anot nugirstų pačių anglų tarpusavio pokalbių) buvo nemaža dalis žinomų „Sheffield United“ klubo futbolo chuliganų.

Po mačo vėlų pirmadienio vakarą lietuviai buvo sulaikyti pusvalandžiui laukti, kol išsiskirstys svečiai. Aplankius daugybę šalių man neteko susidurti su tokia praktika niekur kitur, išskyrus Lietuvą. Visada laukia iš svetur atvykę fanai.Klausimai

Nesitiki, kad daug metų saugumu stadione besirūpinantys žmonės nesugebėjo pasiruošti tam, kad svečių aistruoliai prisipirko bilietų į šeimininkų sektorius ir nepagalvojo, kaip veikti tuomet. Juk apie tokią galimybę jie  žinojo iš anksto, perspėti savo kolegų iš Anglijos.

Tad kokiu tikslu ir kas pasistengė, kad stadione susiklostytų situacija, kai muštynių išvengti tapo neįmanoma? Ir kam tada reikalingi bendri UEFA delegato, LFF, saugos tarnybos, policijos atstovų pasitarimai žiūrovų saugumo tema artėjant rungtynėms?

Kodėl riaušių policija puolė būtent lietuvių tribūną, o ne pusiau legaliai stadione buvusius anglų fanus? Kas būtų atsakęs už žiūrovų kaulų lūžius, jei jie dujų debesų genami nugarmėtų į stadione žiojėjančias properšas?

Kodėl Lietuvoje  po mačo ne svečiai laukia, kol išsiskirstys šeimininkai, o atvirkščiai?

Ar tikrai tai nėra kerštas aktyviausiųjų aistruolių tribūnai už nuomonės pareiškimą per rugsėjį vykusias rungtynes su San Marinu?

Ir galop negi rungtynių organizatoriai mano, kad jų klientas, sumokėjęs net 45 eurus už bilietą į rungtynes, nevertas ko nors geriau, nei angliški prakeiksmai, ašarinių dujų kamuoliai ir kiaurymės tarp stadiono kėdžių eilių? Nekalbu jau apie beviltišką Lietuvos rinktinės pralaimėjimą.

Labai tikiuosi, kad UEFA skirs LFF tokią baudą, kuri privers visus atsakingus už saugumą asmenis atsakyti į šiuos klausimus. Bent jau sau.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
Lietuviams – skaudus belgų antausis
2020 02 21
Atranka
Dariaus Maskoliūno debiutą prie Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės vairo paženklino gėdingas pralaimėjimas Belgijoje (VIDEO).
Veteranei – du vaidmenys „Kibirkštyje“
2020 02 21
Karjera
Į „Kibirkštį-MRU“ grįžtanti 39-erių Vita Kuktienė ne tik sustiprins ekipos priekinę liniją, bet ir bus vyriausiojo trenerio Gitauto Kievino asistentė.
 
Į ateitį žvelgia pasvertomis ambicijomis
2020 02 22
Žvilgsnis
Futbolo klubas Utenos „Utenis“ po pasitraukimo iš A ir I lygos perdėliojo prioritetus, išsigrynino tikslus ir kuria pamatus būsimam kilimui į viršų.
„Riteriai“ ieško kilerio
2020 02 21
Žvilgsnis
Vilniaus „Riterių“ komandos treneris Mindaugas Čepas: „Mūsų kreivė eina į viršų ir tai yra faktas.“
„Džiugas“ šio sezono A lygoje nedalyvaus
2020 02 20
Klubo vadovybė patvirtino – išimties tvarka LFF Vykdomojo komiteto malonės būdu į A lygą patekti nebandys.
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Baltijos čempionate dominavo lietuviai
2020 02 10
Trekas
Panevėžyje, „Cido“ arenoje, dvi dienas vykusiame Baltijos dviračių treko čempionate Lietuvos atstovai pelnė 23 medalius iš 36 galimų.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
Savukynas vadovaus Čempionų lygos klubui
2020 02 18
Rankinis
Zaporožės „Motor“ (Ukraina) klubas paskelbė, kad nuo kito sezono ekipai vadovaus treneris iš Lietuvos Gintaras Savukynas.
 
I.Sorokaitė - Čempionų lygos ketvirtfinalyje
2020 02 20
Tinklinis
Kovą dėl stipriausios Europos komandos vardo tęsia ir Koneljano „Imoco Volley“ (Italija) klubas su Indre Sorokaite.
„Prekyba-Parama“ pakilo į antrą vietą
2020 02 17
Tinklinis
Savaitgalį TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate baigėsi reguliarusis sezonas.
Per žingsnį nuo Baltijos lygos pusfinalio
2020 02 17
Baltijos lyga
Savaitgalį buvo sužaistos pirmosios Baltijos moterų tinklinio lygos ketvirtfinalio rungtynės, kuriose pergales iškovojo dvi Lietuvos komandos iš trijų.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
Lenktynininkai kreipsis į reklamos piratus
2020 02 18
Dakaras
Lenktynininkai Vaidotas Žala ir Antanas Juknevičius stoja į kovą su nelegaliai jų vardus naudojančiais piktavaliais.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Erika ir Merūnas sūnus skatina sportuoti
2020 02 22
Žvilgsnis
Verslininkę Eriką ir dainininką Merūną Vitulskius su vaikais beveik kasdien galima išvysti vaikštinėjant Vilniaus Vingio parke (VIDEO)
Vaikams – alternatyvių sporto šakų pamokos
2020 02 21
Naujovė
Sostinės mokyklose mokosi ne tik mokiniai – fizinio ugdymo mokytojai ir patys mokosi naujų, įdomių sporto šakų.
Treniruotėse laužomi stereotipai
2020 02 21
Treniruotės
Pasak jau daugiau nei 16 metų trenere dirbančios A.Mickevičiūtės-Butienės, kasmet vis daugiau žmonių atranda sportą.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas