Ingvaras Butautas 2015 m. spalio 13 d. 19:30 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Už 45 eurus: ašarinės dujos ir kiti pavojai

Apie Lietuvos ir Anglijos rinktinių rungtynių metu vykusius neramumus – iš arčiau. Ingvaro Butauto komentaras apie įvykius užvartėje.

Įvykiai virė ir aikštėje, ir tribūnose.
Aurimo Darvido nuotr.
Įvykiai virė ir aikštėje, ir tribūnose.
Tai iš tiesų buvo chaosas. Tokio blogo žiūrovų srautų reguliavimo, tokio atmestinio požiūrio į jų saugumą aš nemačiau per daugiau nei trisdešimtį metų, kai lankausi įvairiuose futbolo stadionuose.

Įvykiai

Kone prieš valandą iki Europos čempionato atrankos rungtynių tarp Lietuvos ir Anglijos rinktinių Vilniuje Lietuvos futbolo federacijos stadiono užvartėje buvo galima prognozuoti, kad ramiai šis mačas nesibaigs. Didžiojoje tribūnoje rungtynių apsauga sugebėjo atskirti lietuvius ir anglus vienus nuo kitų, o kas dedasi užvartėje, ilgą laiką nerūpėjo niekam: nei saugos tarnybai, nei policijai, nei visiems tiems žmonėms, kurie prieš tokias rungtynes renkasi (ir esu įsitikinęs – šį kartą taip pat rinkosi) aptarti saugumo klausimų.

Ir legaliai, ir ne prisipirkę bilietų į įvairius stadiono sektorius, gerai įkaušę ir skanduojantys savo komandos palaikymo šūksnius anglai vis skverbėsi būtent ten, kur tradiciškai renkasi aktyviausi Lietuvos rinktinės gerbėjai, jų masė užtvėrė praėjimą į tribūną.

Skirtingai nei per A lygos rungtynes, kai į užvartę susirenka tą pačią komandą palaikantys 50-100 aistruolių, budinčių gausių policijos pajėgų per rinktinės mačą joje nesimatė. Apsaugininkai buvo labiau susirūpinę įeinančių į stadiono teritoriją tikrinimu ir fanų problemos buvo paliktos spręsti jiems patiems.

Lietuvių fanai tą problemą ir išsprendė savaip. Mandagiai paprašę varžovų gerbėjus pasišalinti iš jų sektoriaus ir gavę atsakymus angliškais keiksmais ir grasinimais, paleido į darbą kumščius ir greitai išvalė sektorių ir jo prieigas nuo atvykėlių.

Tik po to ant laiptelių tarp PA ir PB sektorių sustojo riaušių malšinimui pasirengę pareigūnai. Situacija nurimo ir apsiribojo abipusiais pasikeiksnojimais ir virš pareigūnų į abi puses skriejančiais smulkiais daiktais, monetomis.

Po pirmojo Anglijos rinktinės įvarčio apsižodžiavimas paaštrėjo ir policininkai nutarė, kad geriausias aistrų malšinimo būdas - pripurkšti debesis ašarinių dujų į lietuvišką sektorių.

Į nesipriešinančius ir bandančius pasitraukti žmones pareigūnai jau buvo atsukę ir ginklus. Tiesa, šaudyti vis dėlto nepradėjo.

Tik laimingo atsitiktinumo dėka nė vienas dėl ašarinių dujų regą trumpam praradęs lietuvių fanas neįgriuvo į stadione ne pirmą dieną žiojėjančias išlūžusios tribūnos skyles, kurių net tokioms rungtynėms artėjant, jų organizatoriai nesugebėjo sutvarkyti.

Į kitą konflikto pusę pareigūnai reagavo kur kas ramiau. Skanduotės, žeminančios Lietuvą, jiems netrukdė per pertrauką fotografuotis su svečių gerbėjais, tarp kurių (anot nugirstų pačių anglų tarpusavio pokalbių) buvo nemaža dalis žinomų „Sheffield United“ klubo futbolo chuliganų.

Po mačo vėlų pirmadienio vakarą lietuviai buvo sulaikyti pusvalandžiui laukti, kol išsiskirstys svečiai. Aplankius daugybę šalių man neteko susidurti su tokia praktika niekur kitur, išskyrus Lietuvą. Visada laukia iš svetur atvykę fanai.Klausimai

Nesitiki, kad daug metų saugumu stadione besirūpinantys žmonės nesugebėjo pasiruošti tam, kad svečių aistruoliai prisipirko bilietų į šeimininkų sektorius ir nepagalvojo, kaip veikti tuomet. Juk apie tokią galimybę jie  žinojo iš anksto, perspėti savo kolegų iš Anglijos.

Tad kokiu tikslu ir kas pasistengė, kad stadione susiklostytų situacija, kai muštynių išvengti tapo neįmanoma? Ir kam tada reikalingi bendri UEFA delegato, LFF, saugos tarnybos, policijos atstovų pasitarimai žiūrovų saugumo tema artėjant rungtynėms?

Kodėl riaušių policija puolė būtent lietuvių tribūną, o ne pusiau legaliai stadione buvusius anglų fanus? Kas būtų atsakęs už žiūrovų kaulų lūžius, jei jie dujų debesų genami nugarmėtų į stadione žiojėjančias properšas?

Kodėl Lietuvoje  po mačo ne svečiai laukia, kol išsiskirstys šeimininkai, o atvirkščiai?

Ar tikrai tai nėra kerštas aktyviausiųjų aistruolių tribūnai už nuomonės pareiškimą per rugsėjį vykusias rungtynes su San Marinu?

Ir galop negi rungtynių organizatoriai mano, kad jų klientas, sumokėjęs net 45 eurus už bilietą į rungtynes, nevertas ko nors geriau, nei angliški prakeiksmai, ašarinių dujų kamuoliai ir kiaurymės tarp stadiono kėdžių eilių? Nekalbu jau apie beviltišką Lietuvos rinktinės pralaimėjimą.

Labai tikiuosi, kad UEFA skirs LFF tokią baudą, kuri privers visus atsakingus už saugumą asmenis atsakyti į šiuos klausimus. Bent jau sau.
Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
Nuvylė 16-mečiai, džiugino 16-metės
2019 09 19
Žvilgsnis
Rolandas Radvila: „Kalbėdami apie šią jaunimo rinktinių vasarą negalėtume sakyti, kad viskas labai blogai ar viskas labai gerai“ (VIDEO).
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
Išskirtinio sezono finiše – atkakli kova
2019 09 16
Motokrosas
Utenoje, Alių motokroso trasoje, vyko paskutinis, šeštasis 2019 m. Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas