Lina Motužytė 2010 m. liepos 11 d. 18:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Devynis kartus paskaičiuok, dešimtą – daryk!

Stebėdami įspūdingas kovų scenas filmuose retai susimąstome, kad jas atlieka ne visą garbę prisiimantys garsūs aktoriai, o jų šešėly liekantys dubleriai.

   

 

Filmų herojai, ekrane atliekantys neįtikėtinus triukus kelia susižavėjimą. Tačiau stebėdami įspūdingas kovų scenas retai susimąstome, kad jas atlieka ne visą garbę prisiimantys garsūs aktoriai, o jų šešėlyje liekantys dubleriai.
 

Kaskadininko profesija apipinta įvairiausiomis legendomis. Jis įsivaizduojamas kaip „geležinis“ žmogus, galintis eiti kiaurai ugnį ir vandenį, bebaimis, atletiškas vyras ant menčių gebantis patiesti patį Čaką Norisą. Tokių istorijų sužavėti žmonės, panorę tapti „kietais vyrukais“, pasakoja, kad yra pasiryžę šokti stačia galva nuo aukščiausių pastatų ir jiems nereikalingos apsaugos priemonės. Profesionalai tokiems pirmiausia siūlo paskambinti į Vasaros 5 (psichiatrijos klinika). Nes viskas yra šiek tiek kitaip...
 

Kaskadininkas – žmogus, kuris atlieka triukus su šou elementais. Kovos menai, kritimai, ugnis, vanduo, kardai, mašinos, žirgai – visa tai ir dar daugiau profesionalių kaskadininkų kasdienybė. Žinoma, tam ilgai ir kruopščiai rengiamasi. Kiekvienas triukas yra alinančių treniruočių vaisius. Visos jų darbo detalės labai gerai apgalvotos, o kiekvienas veiksmas suplanuotas iki menkiausių smulkmenų. Todėl svajojantiems tapti kaskadininkais nepakanka turėti vien raumeningą kūną, lakią fantaziją, daug drąsos ir mokėti parodyti fokusą.
 

Norintieji dirbti šį darbą, turi atitikti keletą reikalavimų. „Pakelti daug alkoholio ir nevengti moterų“, – juokiasi vienas žymiausių Lietuvos kaskadininkų Tomas Ereminas. Kiek surimtėjęs atskleidžia, kad svarbiausia – geras fizinis pasirengimas. Kaskadininkas turi būti stiprus, atletiškas, lankstus, greitas, o svarbiausia, anot Tomo, fizinių galimybių ir proto derinys: „Labai svarbu nepulti naudotis fizinėmis savybėmis, o gerai apmastyti ką, kodėl ir kaip reikia daryti. Nesame nerealūs ar nieko nebijantys, todėl labai gerai viską apgalvojame“.
 

VILniaus KASkadininkai

Užsienyje kaskadininku save gali laikyti tas, kuris yra įrašytas į specialią šios profesijos atstovų knygą, nesvarbu kiek dažnai užsiima šiuo amatu. Lietuvoje – atvirkščiai. Profesionalus kaskadininkas yra tas, kuris iš šios veiklos geba pragyventi, neieškodamas papildomo darbo. Tokių žmonių mūsų šalyje vos keletas. Todėl vilniečiai, nusprendę, kad kartu dirbti smagiau, įkūrė kaskadininkų komandą „Vilkas“.  Neapsigaukite, pavadinimas simbolizuoja visai ne Lietuvos miškų karalių.
 

„Kažkada dalyvavome kaskadininkų komandų pasaulio čempionate Maskvoje, – pradeda pasakoti komandos narys Tomas. – Reikėjo turėti emblemą, pavadinimą ir 5-6 narius.“  Dalyvių pakako, o norint sukurti emblemą, reikėjo sugalvoti pavadinimą. Pamąstę vyrai surado išeitį. Kadangi visi buvo Vilniečiai, nusprendė sujungti pirmas tris gimtojo miesto ir profesijos pavadinimų raides: Vil + Kas.
 

Jau daugiau nei dešimtmetį gyvuojančią Lietuvos kino kaskadininkų komandą „Vilkas“ sudaro penki nariai: Saulius Janavičius, Slava Samuchovas, Jonas Tamulevičius, Leonidas Kotikas ir Tomas Ereminas. Komandos nariai nėra vien bendradarbiai. Jie kartu švenčia šventes, dažnai po darbo susirenka išlenkti bokalo alaus, o filmavimo aikštelėje tvyranti gera nuotaika ir laidomi juokeliai išduoda, kad dirba draugai. Sportuoja šie vyrai dažniausiai atskirai, mat visų pomėgiai skirtingi, o į bendras treniruotes susirenka, kai reikia ruošti naują šou programą ar repetuoti triukus filmams.
 

Dėl profesionalumo, atsakingo požiūrio į darbą ir per ilgus praktikos metus sukauptos patirties mūsų kaskadininkai įgijo ne tik Lietuvos, bet ir žymių užsienio režisierių bei aktorių pasitikėjimą. Tą puikiai iliustruoja ilgas sąrašas filmų, kuriuose teko dirbti komandos „Vilkas“ nariams („Sibiro tranzitas“, „Elžbieta I“, „Atila“, „Nauji Robino Hudo nuotykiai“, „Narnijos kronikos: princas Kaspijanas“ ir kt.). Dar labiau akys raibsta nuo pavardžių, kurias esame pratę matyti populiariausių filmų afišose. Orlandas Blumas, Šonas Koneris, Benas Kinslis, Danielis Kreigas ir daugybė kitų, visame pasaulyje garsių aktorių, filmavimo aikštelėse  buvo surėmę ginklus su geriausiais mūsų šalies kaskadininkais.
 

Perspektyvų Lietuvoje nedaug

Lietuvoje nėra kalvės, kurioje būtų galima išmokti šios profesijos subtilybių. Priežastis labai paprasta. „Steigti mokyklą nėra tikslo. Kas iš to, jei turėsime krūvą ką tik iškeptų kaskadininkų, bet neturėsime jiems darbo?“ – sako T. Ereminas. Daug perspektyvų tėvynėje nemato ir rezervinės Lietuvos kaskadininkų komandos narys Artūras Balabkinas: „Lietuvoje nekuriama tiek filmų, kad būtų galima pragyventi vien iš šios veiklos. Šiemet įgijau elektros inžinerijos magistro laipsnį. Bandysiu derinti profesiją su kaskadininko darbu“.
 

Dabartinė Lietuvos kaskadininkų karta augo kartu su mūsų šalyje filmuotu amerikiečių serialu „Nauji Robino Hudo nuotykiai“, į kurį buvo surinkti geriausi šios srities specialistai iš kaimyninių valstybių. Treniruotės kartu su kolegomis iš Rusijos padėjo pamatus lietuvių technikai: jų darbas kiek grubesnis, šiurkštesnis, tačiau jie viską daro atsidavę šimtu procentų. Serialo filmavimo laikotarpį kaskadininkai prisimena kaip alinančio darbo laiką. „Būdavo, kad po dvylika valandų dirbdavome „non stop“: mušdavomės, bėgdavome, griūdavome“, - prisimena T. Ereminas. Tačiau visi, atlaikę šį maratoną, sutinka, kad tai buvo pati geriausia mokykla, kokią tik jie galėjo turėti. Dabar jaunimas to neturi. Tai suprasdami „Vilkas“ nariai jaunuosius kolegas treniruoja patys.
 

2007 m. britų Lietuvoje filmuojamam kino filmui „Romos imperijos žlugimas“ buvo surinkta pagalbinė kaskadininkų komanda, kurios nariai ruošti filmo scenoms. Komandą sudarė skirtingų sporto šakų atstovai: gimnastai, rytų kovos menų meistrai, fechtavimosi specialistai ir kiti. Filmavimui pasibaigus profesionalai jų nenustūmė į šoną. Pradėjo kartu treniruotis, mokyti to, ką turi žinoti kiekvienas kaskadininkas. Taip gimė „B komanda“. Dabar tai rezervas, iš kurio galima rinktis žmones, reikalingus konkrečiam filmui ar šou programai, ateityje galbūt tapsiantis Lietuvos kaskadininkų elitu.
 

Norintieji patekti į „B komandą“ turi būti susipažinę su penkiomis pagrindinėmis disciplinomis:  nardymu, gimnastika, rytų kovos menais, alpinizmu ir jodinėjimu. Tiesa, jei mato didelį norą ir potencialą, profesionalai su darbo pagrindais supažindina patys. Tuo tarpu specialiose mokyklose, disciplinų yra apie dvidešimt. Studentai pasirenka  penkias, su kuriomis nori dirbti. Neapsigaukite išgirdę žodį mokykla. Kaskadininkų mokyklose sistema visai kitokia nei mums įprastose gimnazijose ar universitetuose. Norint ten patekti, reikia pasiekti nustatytą pasirinktos disciplinos lygį. Tai pasiekęs, įrašomas į „moksleivių“ sąrašą ir gali dalyvauti mokyklos rengiamuose kursuose.


Nelavinant įgūdžių pavojingiau išeiti į gatvę

Rizika, pavojus, traumos – dalykai, apie kuriuos jie vengia kalbėti. Juk  kiekvienas darbas savaip rizikingas: banko darbuotoją gali sužeisti plėšikai, gatvių šlavėją partrenkti mašina, o ramiai darbo vietoje sėdinti bibliotekininkė gali būti apšaukta nepatenkintų skaitytojų. Kaip sako patys, gatvėje tyko daugiau pavojų nei kaskadininko darbe, kur viskas apgalvota, pamatuota, apskaičiuota, kiekvienam triukui skirta daug valandų praktikos, o saugumui užtikrinti pasitelkiamos visos būtinos sąlygos. Žinoma, pasitaiko nenumatytų veiksnių, tačiau kaskadininkai juokauja, kad daug pavojingiau grįžti namo išgėrusiam, nei kruopščiai viską suplanavus iššokti iš degančio automobilio.


 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
"Neptūnas" išsaugojo savo kapitoną
2019 06 26
LKL
„Klaipėda yra namai, kolektyvas lieka tas pats, todėl norėjosi likti", - pratęsęs sutartį kalbėjo Simas Galdikas.
Kurčiųjų rinktinės išvyko į Liubliną
2019 06 26
Kurčiųjų krepšinis
Lietuvos kurčiųjų vyrų ir moterų rinktinės išvyko į pasaulio čempionatą Lenkijoje.
„Laukiu, kada mano vaikai baigs mokyklą"
2019 06 25
Treneris
Nenadas Čanakas - apie sprendimą likti Panevėžyje ir vasaros darbus.
 
Visi ketvirtfinalininkai - aiškūs
2019 06 27
LFF taurė
Ketvirtadienį sužaistos trejos paskutinės LFF taurės turnyro aštuntfinalio rungtynės. Į ketvirtfinalį pateko 5 A ir 3 pirmosios lygų komandos.
Aptarė LFF vystymosi planus
2019 06 26
Kuluaruose
LFF antrą kartą šiemet apsilankę „UEFA Grow“ atstovai diskutavo apie Lietuvos bei Europos futbolo asociacijų vystymasį ir benradarbiavimo planus.
Svarstys "Stumbro" licencijų galiojimą
2019 06 26
A lyga
LFF Dk įskaitė Kauno "Stumbrui" pralaimėjimus nesužaistose rungtynėse su "Panevėžiu" ir skyrė baudą.
Vardan rezultatų  – drastiškas sprendimas
2019 06 26
Maratonas
Didžiausiu vasaros bėgimu galėjęs vadintis Kauno maratonas nuo šiol vyks paskutinį balandžio sekmadienį.
Lietuviai liko per žingsnį nuo pusfinalio
2019 06 26
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiai Europos žaidynėse buvo šalia garbės pakylos asmeninėse įskaitose. Komandos šansą prasibrauti į pusfinalį atėmė teisėjų sprendimai.
Greičiausias buvo tas pats M. Viršilas
2019 06 24
Bėgimas
Kaip ir pernai, bėgimą aplink Elektrėnų marias laimėjo maratonininkas Mindaugas Viršilas. Pirma tarp moterų - Gitana Akmanavičiūtė.
 
R. Berankis smuktelėjo, L. Grigelis pakilo
2019 06 24
Tenisas
ATP reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 73-iosios vietos smuktelėjo į 74-ąją, o Laurynas Grigelis iš 295-osios pozicijos pakilo į 293-iąją.
Finale - L. Grigelio ir italo triumfas
2019 06 22
Tenisas
L. Grigelis su italu A. Pellegrino 1:6, 6:3, 10:7 įveikė urugvajietį A. Beharą ir ekvadorietį G Escobarą ir tapo turnyro Italijoje nugalėtojais.
Lietuvis ir italas žais finale
2019 06 21
Dvejetai
Lietuvis Laurynas Grigelis ir italas Andrea Pellegrino laimėjo turnyro „Internazionali Di Tennis Emilia Romagna“ dvejetų varžybų pusfinalį.
Lietuvės laukia mūšis dėl bronzos
2019 06 26
Europos žaidynės
Krauju paženklintame Europos žaidynių pusfinalyje pralaimėjusi Danutė Domikaitytė išsaugojo viltį kopti ant garbės pakylos – iki jos liko žingsnis.
Lietuvė palaužė olimpinę vicečempionę
2019 06 26
Europos žaidynės
„Tai pirma pergalė prieš tokią tituluotą varžovę. Danutė kovojo kaip iš natų, be klaidų“, - džiaugėsi D.Domikaitytės treneris A.Kaselis.
Žaidynės baigėsi aštuntfinalyje
2019 06 25
Europos žaidynės
Lietuvos boksininkas Evaldas Skurdelis vieningu teisėjų sprendimu pralaimėjo kovą rusui Gabiliui Mamedovui.
 
Šilalėje varžysis apie 100 dviratininkų
2019 06 26
Dviračiai
Lietuvos dviračių plento čempionate Šilalėje dalyvaus ir iš šių kraštų kilęs R.Navardauskas, ir E.Šiškevičius, ir G.Bagdonas, ir kiti žinomi dviratininkai.
Lietuvis - greta garbės pakylos.
2019 06 25
Europos žaidynės
"Po finišo net pykino", - prisipažino penktąją vietą Europos žaidynėse užėmęs Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas.
Lietuviams nepavyko įgyvendinti planų
2019 06 23
Europos žaidynės
Europos žaidynių vyrų dviračių plento 180 km grupinėse lenktynėse startavo 135 sportininkai iš 37 šalių. Tarp jų ir penki Lietuvos dviratininkai.
„Dėl geresnės ateities reikia keistis“
2019 06 25
Žvilgsnis
Lietuvos rankinio federacijos prezidentas: „Reikia savikritiškai pasižiūrėti į situaciją, kurioje esame dabar. Ir pagalvoti, ką turime daryti kitaip.“
Stiprinasi ir laukia burtų
2019 06 19
Pasiruošimas
Kitą sezoną tarptautiniuose turnyruose dalyvaus rekordiškai daug Lietuvos rankinio klubų – keturi vyrų ir du moterų.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
 
Į Klaipėdą atvyks ir rusės
2019 06 25
Paplūdimio tinklinis
Į teatro aikštėje, vyksiantį tarptautinį moterų paplūdimio turnyrą „Amber Cup" susirinks po vieną tinklininkių porą iš 12 šalių.
Žingsnį į Tokiją žengė tvirtai
2019 06 23
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės tapo pirmojo olimpinės atrankos etapo E grupės nugaėtojomis.
Pirmą žingsnį į Tokiją žengė Kroatijoje
2019 06 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio rinktinė užtikrinta pergale prieš kroates pradėjo olimpinės atrankos turnyrą.
TCR papildė Šiaurės Europos lenktynės
2019 06 26
Auto
„LTD Venta Event“ įgavo teisę oficialiai įtraukti ir naudoti „TCR“ pavadinimą organizuojant "NEZ6H" lenktynes ir Baltijos šalių čempionatą.
Čempionatui įpusėjus lietuvis tebėra šeštas
2019 06 23
Motokrosas
Dešimtajame pasaulio motokroso čempionato etape Vokietijoje Arminas Jasikonis užėmė dešimtąją vietą,o bendroje įskaitoje išliko šeštas.
Motokrosas vėl džiugino Anykščius
2019 06 23
Motokrosas
Tūkstantinė į Lietuvos motociklų kroso varžybas susirinkusi minia jomis galėjo grožėtis dvi dienas nuo ryto iki vakaro.
 
Čempionato dalyvių skaičius padidėjo
2019 06 20
Ledo ritulys
2019-2020 sezone Lietuvos ledo ritulio pirmenybėse žais nebe keturios, o penkios komandos - prisijungs jungtinė Kauno-Klaipėdos ekipa.
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Laimikis - du aukso bei sidabro medalis
2019 06 27
Šaškės
Lietuvos šaškių meistras Aleksejus Domčevas antrajame IDF pasaulio šašių taurės etape laimėjo du turnyrus, o viename buvo antras.
Su žaidynėmis atsisveikino pergale
2019 06 26
Badmintonas
Lietuvos badmintonininkės baigė kovas Europos žaidynėse. Paskutiniame mače Minske Vytautė Fomkinaitė iškovojo pergalę.
Šaudymo aikštelėse - visi penki lietuviai
2019 06 26
Šaudymas
Penki Lietuvos sportininkai trečiadienį dalyvavo Europos sporto žaidynių šaudymo varžybose.
 
Tribūnose – ištikimiausi sirgaliai
2019 06 26
Europos žaidynės
Baidarininkai Andrejus Olijnikas ir Ričardas Nekriošius po Europos žaidynių finalo pateko į artimųjų glėbį.
Estafetę iš Minsko perima Krokuva
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos olimpinių komitetų asociacija patvirtino – 2023 m. Europos žaidynės vyks Lenkijos mieste Krokuvoje ir jį supančiame Mažosios Lenkijos regione.
Žaidynių atidaryme – lietuviški akcentai
2019 06 22
Europos žaidynės
Ryškūs, linksmi, tvirti, gražūs. Lietuvos sportininkai su vėliavneše Liveta Jasiūnaite priešakyje buvo gerai matomi Europos žaidynių atidarymo parade.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas