Lina Motužytė 2010 m. liepos 11 d. 18:16 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Devynis kartus paskaičiuok, dešimtą – daryk!

Stebėdami įspūdingas kovų scenas filmuose retai susimąstome, kad jas atlieka ne visą garbę prisiimantys garsūs aktoriai, o jų šešėly liekantys dubleriai.

   

 

Filmų herojai, ekrane atliekantys neįtikėtinus triukus kelia susižavėjimą. Tačiau stebėdami įspūdingas kovų scenas retai susimąstome, kad jas atlieka ne visą garbę prisiimantys garsūs aktoriai, o jų šešėlyje liekantys dubleriai.
 

Kaskadininko profesija apipinta įvairiausiomis legendomis. Jis įsivaizduojamas kaip „geležinis“ žmogus, galintis eiti kiaurai ugnį ir vandenį, bebaimis, atletiškas vyras ant menčių gebantis patiesti patį Čaką Norisą. Tokių istorijų sužavėti žmonės, panorę tapti „kietais vyrukais“, pasakoja, kad yra pasiryžę šokti stačia galva nuo aukščiausių pastatų ir jiems nereikalingos apsaugos priemonės. Profesionalai tokiems pirmiausia siūlo paskambinti į Vasaros 5 (psichiatrijos klinika). Nes viskas yra šiek tiek kitaip...
 

Kaskadininkas – žmogus, kuris atlieka triukus su šou elementais. Kovos menai, kritimai, ugnis, vanduo, kardai, mašinos, žirgai – visa tai ir dar daugiau profesionalių kaskadininkų kasdienybė. Žinoma, tam ilgai ir kruopščiai rengiamasi. Kiekvienas triukas yra alinančių treniruočių vaisius. Visos jų darbo detalės labai gerai apgalvotos, o kiekvienas veiksmas suplanuotas iki menkiausių smulkmenų. Todėl svajojantiems tapti kaskadininkais nepakanka turėti vien raumeningą kūną, lakią fantaziją, daug drąsos ir mokėti parodyti fokusą.
 

Norintieji dirbti šį darbą, turi atitikti keletą reikalavimų. „Pakelti daug alkoholio ir nevengti moterų“, – juokiasi vienas žymiausių Lietuvos kaskadininkų Tomas Ereminas. Kiek surimtėjęs atskleidžia, kad svarbiausia – geras fizinis pasirengimas. Kaskadininkas turi būti stiprus, atletiškas, lankstus, greitas, o svarbiausia, anot Tomo, fizinių galimybių ir proto derinys: „Labai svarbu nepulti naudotis fizinėmis savybėmis, o gerai apmastyti ką, kodėl ir kaip reikia daryti. Nesame nerealūs ar nieko nebijantys, todėl labai gerai viską apgalvojame“.
 

VILniaus KASkadininkai

Užsienyje kaskadininku save gali laikyti tas, kuris yra įrašytas į specialią šios profesijos atstovų knygą, nesvarbu kiek dažnai užsiima šiuo amatu. Lietuvoje – atvirkščiai. Profesionalus kaskadininkas yra tas, kuris iš šios veiklos geba pragyventi, neieškodamas papildomo darbo. Tokių žmonių mūsų šalyje vos keletas. Todėl vilniečiai, nusprendę, kad kartu dirbti smagiau, įkūrė kaskadininkų komandą „Vilkas“.  Neapsigaukite, pavadinimas simbolizuoja visai ne Lietuvos miškų karalių.
 

„Kažkada dalyvavome kaskadininkų komandų pasaulio čempionate Maskvoje, – pradeda pasakoti komandos narys Tomas. – Reikėjo turėti emblemą, pavadinimą ir 5-6 narius.“  Dalyvių pakako, o norint sukurti emblemą, reikėjo sugalvoti pavadinimą. Pamąstę vyrai surado išeitį. Kadangi visi buvo Vilniečiai, nusprendė sujungti pirmas tris gimtojo miesto ir profesijos pavadinimų raides: Vil + Kas.
 

Jau daugiau nei dešimtmetį gyvuojančią Lietuvos kino kaskadininkų komandą „Vilkas“ sudaro penki nariai: Saulius Janavičius, Slava Samuchovas, Jonas Tamulevičius, Leonidas Kotikas ir Tomas Ereminas. Komandos nariai nėra vien bendradarbiai. Jie kartu švenčia šventes, dažnai po darbo susirenka išlenkti bokalo alaus, o filmavimo aikštelėje tvyranti gera nuotaika ir laidomi juokeliai išduoda, kad dirba draugai. Sportuoja šie vyrai dažniausiai atskirai, mat visų pomėgiai skirtingi, o į bendras treniruotes susirenka, kai reikia ruošti naują šou programą ar repetuoti triukus filmams.
 

Dėl profesionalumo, atsakingo požiūrio į darbą ir per ilgus praktikos metus sukauptos patirties mūsų kaskadininkai įgijo ne tik Lietuvos, bet ir žymių užsienio režisierių bei aktorių pasitikėjimą. Tą puikiai iliustruoja ilgas sąrašas filmų, kuriuose teko dirbti komandos „Vilkas“ nariams („Sibiro tranzitas“, „Elžbieta I“, „Atila“, „Nauji Robino Hudo nuotykiai“, „Narnijos kronikos: princas Kaspijanas“ ir kt.). Dar labiau akys raibsta nuo pavardžių, kurias esame pratę matyti populiariausių filmų afišose. Orlandas Blumas, Šonas Koneris, Benas Kinslis, Danielis Kreigas ir daugybė kitų, visame pasaulyje garsių aktorių, filmavimo aikštelėse  buvo surėmę ginklus su geriausiais mūsų šalies kaskadininkais.
 

Perspektyvų Lietuvoje nedaug

Lietuvoje nėra kalvės, kurioje būtų galima išmokti šios profesijos subtilybių. Priežastis labai paprasta. „Steigti mokyklą nėra tikslo. Kas iš to, jei turėsime krūvą ką tik iškeptų kaskadininkų, bet neturėsime jiems darbo?“ – sako T. Ereminas. Daug perspektyvų tėvynėje nemato ir rezervinės Lietuvos kaskadininkų komandos narys Artūras Balabkinas: „Lietuvoje nekuriama tiek filmų, kad būtų galima pragyventi vien iš šios veiklos. Šiemet įgijau elektros inžinerijos magistro laipsnį. Bandysiu derinti profesiją su kaskadininko darbu“.
 

Dabartinė Lietuvos kaskadininkų karta augo kartu su mūsų šalyje filmuotu amerikiečių serialu „Nauji Robino Hudo nuotykiai“, į kurį buvo surinkti geriausi šios srities specialistai iš kaimyninių valstybių. Treniruotės kartu su kolegomis iš Rusijos padėjo pamatus lietuvių technikai: jų darbas kiek grubesnis, šiurkštesnis, tačiau jie viską daro atsidavę šimtu procentų. Serialo filmavimo laikotarpį kaskadininkai prisimena kaip alinančio darbo laiką. „Būdavo, kad po dvylika valandų dirbdavome „non stop“: mušdavomės, bėgdavome, griūdavome“, - prisimena T. Ereminas. Tačiau visi, atlaikę šį maratoną, sutinka, kad tai buvo pati geriausia mokykla, kokią tik jie galėjo turėti. Dabar jaunimas to neturi. Tai suprasdami „Vilkas“ nariai jaunuosius kolegas treniruoja patys.
 

2007 m. britų Lietuvoje filmuojamam kino filmui „Romos imperijos žlugimas“ buvo surinkta pagalbinė kaskadininkų komanda, kurios nariai ruošti filmo scenoms. Komandą sudarė skirtingų sporto šakų atstovai: gimnastai, rytų kovos menų meistrai, fechtavimosi specialistai ir kiti. Filmavimui pasibaigus profesionalai jų nenustūmė į šoną. Pradėjo kartu treniruotis, mokyti to, ką turi žinoti kiekvienas kaskadininkas. Taip gimė „B komanda“. Dabar tai rezervas, iš kurio galima rinktis žmones, reikalingus konkrečiam filmui ar šou programai, ateityje galbūt tapsiantis Lietuvos kaskadininkų elitu.
 

Norintieji patekti į „B komandą“ turi būti susipažinę su penkiomis pagrindinėmis disciplinomis:  nardymu, gimnastika, rytų kovos menais, alpinizmu ir jodinėjimu. Tiesa, jei mato didelį norą ir potencialą, profesionalai su darbo pagrindais supažindina patys. Tuo tarpu specialiose mokyklose, disciplinų yra apie dvidešimt. Studentai pasirenka  penkias, su kuriomis nori dirbti. Neapsigaukite išgirdę žodį mokykla. Kaskadininkų mokyklose sistema visai kitokia nei mums įprastose gimnazijose ar universitetuose. Norint ten patekti, reikia pasiekti nustatytą pasirinktos disciplinos lygį. Tai pasiekęs, įrašomas į „moksleivių“ sąrašą ir gali dalyvauti mokyklos rengiamuose kursuose.


Nelavinant įgūdžių pavojingiau išeiti į gatvę

Rizika, pavojus, traumos – dalykai, apie kuriuos jie vengia kalbėti. Juk  kiekvienas darbas savaip rizikingas: banko darbuotoją gali sužeisti plėšikai, gatvių šlavėją partrenkti mašina, o ramiai darbo vietoje sėdinti bibliotekininkė gali būti apšaukta nepatenkintų skaitytojų. Kaip sako patys, gatvėje tyko daugiau pavojų nei kaskadininko darbe, kur viskas apgalvota, pamatuota, apskaičiuota, kiekvienam triukui skirta daug valandų praktikos, o saugumui užtikrinti pasitelkiamos visos būtinos sąlygos. Žinoma, pasitaiko nenumatytų veiksnių, tačiau kaskadininkai juokauja, kad daug pavojingiau grįžti namo išgėrusiam, nei kruopščiai viską suplanavus iššokti iš degančio automobilio.


 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
LKL sezoną pasitinka su naujovėmis
2019 09 20
LKL
Naują LKL sezoną papuoš aukščiausius standartus atitinkanti studija, kurioje tarp ekspertų bus ir ilgametis Prienų krepšinio klubo treneris V.Šeškus.
Š.Jasikevičius tikisi galingo užnugario
2019 09 20
Pristatymas
„Žinau, kaip lietuviai myli krepšinį, ir šiandien tuo galėjau dar kartą įsitikinti", - per „Žalgirio“ pristatymą džiaugėsi ekipos naujokas J.Landale'as.
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
Lietuviui – ITF turnyro nugalėtojo titulas
2019 09 20
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 m.) turnyro „ETC Cup“ Ukrainoje dvejetų varžybose sublizgėjo Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai.
Lietuvį sustabdė Rusijos tenisininkas
2019 09 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis „World Tour 250“ turnyre Sankt Peterburge pralaimėjo 38-ajai pasaulio raketei.
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Didžiausia bėda Lietuvoje – pinigų trūkumas
2019 09 20
Veidas
„Žaidžiant tik Lietuvoje, sunku būti pastebėtai“, - neabejoja Ispanijoje rungtyniaujanti viena geriausių Lietuvos tinklininkių Erika Kliokmanaitė.
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
G.Grinbergas: „Greičio yra, reikia sėkmės“
2019 09 20
Žiedinės lenktynės
Legendinėje trasoje startuosiantis šešiolikmetis lietuvis Gustas Grinbergas ir jo komandos draugai tikisi sėkmės, bet rezultatą prognozuoti vengia.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
 
Prie „Kaunas Hockey“ vairo – naujas treneris
2019 09 20
Treneris
Neseniai apie susijungimą su Kauno ledo ritulio mokykla „Griunvaldas“ paskelbusi reprezentacinė miesto komanda turi ir daugiau svarbių naujienų.
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas