Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. liepos 8 d. 19:47 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Ne krizė kalta, kad sporto biudžetas niekinis

Sporto biudžetas yra niekinis, ir ekonominė krizė čia niekuo dėta. Taip mano Lengvosios atletikos federacijos prezidentas Eimantas Skrabulis.

Eimantas Skrabulis
Alfredo Pliadžio nuotr.
Eimantas Skrabulis

Lietuvos lengvosios atletikos federacijos prezidentas, Vokietijos bendrovės „Cosma GmbH“ valdytojas ir vienas pagrindinių federacijos rėmėjų Eimantas Skrabulis teigia, kad Lietuvos sporto biudžetas yra niekinis, o parama iš loterijų labai maža.

LLAF prezidentas kaip pavyzdį pateikia Austriją, kuri pagal gyventojų skaičių  yra gal tris keturis kartus didesnė už Lietuvą. Tačiau austrų parama iš loterijų –  pagrindinės sporto rėmėjos –  2009 m. buvo 71 mln. eurų. „Gi pas mus, kur dursi  pirštu,  ten – problemos. Kaip su tokiu biudžetu, kuris šiemet yra triskart mažesnis, mes galime gyventi?“, – stebisi  E. Skrabulis.

Tad kaip Lengvosios atletikos federacija gyvena?

Taip ir gyvenam. Žmonių, kurie federaciją rėmė 10 metų, verslas irgi išgyvena tam tikrą sunkumą. Verslininkai, neturėdami prievolės remti sportą, daugumai žmonių stengiasi išlaikyti darbo vietas ir sportui negali skirti tiek, kiek skyrė per ankstesnius metus. Jie davė tai, ką turėjo daryti valstybė. Tačiau ji to nedarė.

Jeigu tais metais nebūtų geranoriškų verslininkų, LLAF neturėtų geros komandos, nebūtų tų keliasdešimt merginų ir vaikinų, kurie pretenduotų atstovauti šaliai per Londono olimpines žaidynes. Mūsų komanda per jas turėtų būti pati didžiausia, nes  turime talentingo jaunimo ir ne vieną lyderį. Buvo kritikų, kurie sakė, kad Lietuvoje galima ugdyti tiktai metikus. Taip, mes turėjome metimų mokyklą, nemažai legendų – Adolfas Varanauskas, Algimantas Baltušnikas, Romas Ubartas, Vaclovas Kidykas, Virgilijus Alekna.

Tačiau dabar auga nauja metikų karta. Nors mūsų finansai yra tragiški, bet  susėdę negalime kažko laukti. Dabar visiems yra sunku, bet nereikia iš nieko atimti, o reikia protingai paskirstyti, nes valstybės lėšos yra švaistomos be galo be krašto. Tačiau sportininkas negali valgyti sausos duonos. Jeigu jis mėnesį nedirbs, iškris pusei metų. O kai nebus rezultatų, atletą greitai nurašys.

Sportininką galima sugadinti per vienus metus, o parengti didesnio meistriškumo lengvaatletį minimum prireikia 7-10 metų. Reikia laimės, lėšų, kantrybės, pasišventimo. Mes dabar kooperuojamės, šiek tiek turime rėmėjų lėšų, tačiau yra daug mažiau, negu ankstesniais metais. Dar mes važiuojame iš inercijos, džiaugiamės tuo jaunimu, kurį turime.

Labai platus tapo mūsų rungčių spektras...

Taip, iš tikrųjų. Tokį platų turėjome tiktai sovietmečiu. Bet jeigu bus taip toliau, nebeliks tikro, didžiojo sporto, nebeliks jaunimo. Turėsime daugiau ligonių, narkomanų, banditų, vagių. Argi sporto visuomenei galima sakyti, kad tai normalu? Ir tegul politikai bei valdininkai nepasakoja apie jokias krizes. Ką, Estijoje kitaip, jie kitokio molio žmonės, yra turtingi, turi naftos, daug iškasenų, dujų?

Bet estai turi „n“ stadionų ir maniežų Taline, jų kaimeliuose gausu stadionų, daug kartų geresnių nei Vilniuje, Europos kultūros sostinėje-2009. Vilnius – vienintelė Europos sostinė, kuri neturi stadiono. Ir tai tęsiasi jau dešimtmečius, nes visi nori vogti. Turbūt trečdalį tų, kurie buvo prisilietę prie stadiono planavimo, finansavimo, drąsiai būtų galima sodinti...

Kaip kitaip? Mums reikia stadiono, bet ne tokiomis sąlygomis, ne už tokius pinigus, kaip buvo siūloma. Yra ribos vogimui. Ir tai kenčia sportininkai, visuomenė nuteikiama prieš sportą. Bendromis jėgomis – mūsų federacija, Europos federacija, Kauno miestas, Sporto departamentas– per 5 metus Kaune su santykinai mažoms lėšomis dukart suorganizavome Europos jaunimo ir Europos iki 23 m. čempionatus.

Pastatėme dvi apšilimo aikštes, nuostabius ilgų metimų sektorius, kuriais dabar naudojasi LKKA studentai, treniruojasi vaikai, kurių daug tarsi skruzdėlynas. Sutvarkėme Ąžuolyną, kur buvo kemsynas, o dabar valdininkai, nerasdami, kaip pritaikyti tą unikalų kūrinį, bando viską sugriauti.
Bendromis jėgomis atnaujinome S. Dariaus ir S. Girėno stadiono sektorius ir dangas. Tai vienintelis šiek tiek panašesnis stadionas, vienintelė sporto bazė, esanti unikalioje vietoje, Lietuvoje. Baisiau negali būti. Gero stadiono, kur būtų galima rengti neblogo lygio lengvosios atletikos varžybas, neturi nei Klaipėda, nei Panevėžys.Vilniaus meras Vilius Navickas teigia, kad laukti liko nedaug, kitąmet mieste turėtų pajudėti stadiono statyba. Ar tikite jo žodžiais?


Netikiu, netikiu ir dar kartą netikiu. Aš noriu, kad būtų stadionas, tačiau kodėl nejuda statybos, kodėl neaiškios pinigų sumos. Aplink stadiono statybą vyksta kone nusikalstama veikla, bet aš to nenoriu komentuoti, tai ne mano reikalas. Jeigu stadiono statyba Vilniuje kainuoja daug brangiau negu Vokietijoje, tai apie ką kalba. Jau 20 metų kalbame apie jį.

Gėda ir baisu, kad Vilniaus lengvaatlečiai  neturi kur treniruoti. Maniežas ir tas sovietmečio laikais statytas. Ačiū Dievui, kad maniežų dar turime Kaune, Šiauliuose, Panevėžyje, Klaipėdoje. Kartais ir pas mus yra džiugių akimirkų, bet jų per mažai. Norėtųsi, kad prie Lietuvos sporto būtų daugiau nesavanaudiškų, gerų žmonių, o svarbiausia – specialistų.

Sportas reikalauja ir geros vadybos, nes vien meilės sportui neužtenka. Neužtenka vien vaikus mylėti, reikia juos sugebėti ir gerai treniruoti. Sportas – įvairiapusė sritis, yra begalės užduočių, problemų. Lengvaatlečių stengiamės neskriausti, rengiame daug treniruočių stovyklų užsienyje. Tačiau vien gerų neužtenka, viskas remiasi į pinigus. Sportas mūsų visuomenėje, manau, yra labiausiai gyvenime neįvertinta sritis. Daugiausiai davęs ir mažiausiai gavęs. Yra labai nuskriaustas.

Ko šiais metais tikitės iš lengvaatlečių?

Po Pekino olimpinių žaidynių šie metai lengvaatlečiams lyg ir tarpiniai. Tačiau sportininkams atostogų nėra. Atletams linkiu, kad per varžybas jie pasiektų tai, kam jie yra pasirengę. Tai būtų labai gerai, nes dauguma lengvaatlečių pasiekia gerą sportinę formą, bet dėl įvairių priežasčių nesugeba savęs realizuoti.

Ne paslaptis: pas mus klimatinės sąlygos nėra geros, sportininkai bet kada gali gauti traumų, o tada sezonas eina vėjais. Labai džiugintų, jeigu išlaikytume kryptingą platų rungčių spektrą. Mums ir sporto mėgėjams smagu, kai tikimės ne tiktai iš Virgilijaus Aleknos, bet ir iš kitų sportininkų. Per pastaruosius metus išryškėjo, kad mūsų rungčių, o jų lengvojoje atletikoje yra daug, diapazonas praplatėjo.

To anksčiau nebūdavo. Labai sustiprėjo sprintas. Matome ne vieną ir ne du perspektyvius bėgikus, o 8-12, jie kasmet tobulėja. Viliamės, kad netrukus per aukščiausius sporto forumus – pasaulio ir Europos čempionatus, olimpines žaidynes sugebėsime deleguoti moterų ir vyrų sprinto estafečių  4x100 m ir 4x400 m komandas.

Stiprėja mūsų barjerininkai, šuolininkai, vidutiniųjų nuotolių bėgikės, mūsų šalies lengvosios atletikos istorijoje dar niekada nėra buvę, kad tokios stiprios būtų mūsų maratonininkės. Auga ir konkurencija. Šiemet per Europos čempionatą sugebėsime deleguoti maratonininkių komandą, kuri yra pasirengusi užimti aukštą vietą.  

Turime gražią daugiakovių istoriją – Austrai Skujytei iš daugiakovės pasitraukus į metimus, viltys krypsta į talentingąją Viktoriją Žemaitytę. Po dviejų operacijų ji  sugebėjo pakelti gyvenimo išbandymus ir vėl treniruojasi visa jėga, nusiteikusi kovoti. Vis geresnių rezultatų pasiekia šuolininkė į aukštį Airinė Palšytė, tai bendras jos trenerės ir Federacijos atradimas.

Į ją daugiau buvo investuota dėmesio ir lėšų, dar jauna, mažai žinoma sportininkė  buvo vežama į mokomąsias treniruočių stovyklas. Dabar vilnietė – viena iš favoričių dalyvauti pasaulio jaunimo čempionate Kanadoje, yra sukaupusi sveiko sportinio pykčio. Tobulėja mūsų metikai, kurie pasirengę žengti Virgilijaus Aleknos pėdomis, per Pasaulio taurės varžybas 12-ą vietą užėmė ėjikė Kristina Saltanovič. Turime nemažai talentingų 19-20 metų lengvaatlečių, tačiau jais reikia rūpintis.

Tikriausiai pasitempė ir mūsų treneriai?

Sportininkai neišauga iš niekur, juos prižiūri treneriai, kurie tobulėja kartu su mokiniais. Atsirado sportininkų migracija į užsienį, tai – smūgis jų treneriams, kurie iš savo auklėtinių tikėjosi gerų rezultatų. Treneris nebetenka galimybės dirbti su didelio meistriškumo atletais. Kai lengvaatlečiai yra namie, visi kartu tobulėja.

Amerikoje džiugina sprinteris Martynas Jurgilas, o Lietuvoje – Rytis Sakalauskas, tai – Lietuvos sprinto mokykla. Kur mūsų lengvaatlečiai besimokytų – Amerikoje, Vokietijoje, Rusijoje, kitur ir, jeigu jie sugebės pasiekti gerą sportinę formą, atletai bus mums reikalingi. Tačiau vėl pasigirsta balsų, jog sportininkams federacija neduoda pinigų, neapmoka kelionių.

Palaukite, brangieji, atvažiuokite ir startuokite čia, parodykite, kad esate verti, ir mes jus deleguosime, parsivešime bei nuvešime. Bet, jeigu tų atletų nesiunčiame už Atlanto, o jie nori  atstovauti Lietuvai, tai atvažiuokite į čia. Jeigu sportininkai ir Lietuvoje greitai bėgs, toli šoks, tai federacija džiaugsis tais pasiekimais ir, kiek galės, jiems padės.

Mes tų atletų nenurašome, bet turime turėti tam tikrą kontrolę. Reikia, kad žmogus greitai bėgtų, toli šoktų, mestų diską per tas varžybas, kuriose reikia. Reikia gerai startuoti ne tiktai JAV, bet ir Europoje. Reikalavimai labai gerai visiems suprantami ir pagrįsti.  

Tobulėja ir abu jūsų sūnūs sprinteriai Martas ir Kostas, kurie bando žengti jūsų pėdomis, ko iš jų tikitės?

Blogas tas tėvas, kuris nesitiki iš savo vaikų (šypsosi ...). Sūnūs turi noro, užsidegimo, yra darbštūs, abu treniruoja tie patys treneriai – Danutė Skirmantienė ir  Aleksas bei Jūratė Stanislovaičiai. Abu pasirinko tą pačią rungtį, ne pačią lengviausią lengvojoje atletikoje. Sūnų perdaug neišskirčiau iš kitų, viskas yra jų pačių rankose ir kojose.

Kai pasikalbu su jų treneriais, jie mato sūnų perspektyvą. Abiejų šiek tiek skirtingas sudėjimas, bėgimo stilius, tačiau nebūna dviejų vienodų žmonių. Sūnūs sugeba suderinti mokslą su sportu, ir aš tuo džiaugiuosi – sportas jų tikrai negadina. Jeigu abu pasieks didįjį sportą, tai labai džiaugsiuosi ir juos palaikysiu. Kaip tėvas – padėsiu, bet kaip LLAF prezidentas – nesikišiu.

Koks sportas, be lengvosios atletikos, dar egzistuoja jūsų gyvenime?

Sportas man nėra svetimas ir šiandien, pasportavęs žymiai geriau jaučiuosi ir fiziškai ir morališkai. Kai nuvykstu į pajūrį, negaliu atsispirti pagundai pabėgioti smėliu ar miško takeliais. Pajūryje kartais minu dviračio pedalus. Šiemet sukaks 20 metų, kai pasitraukiau iš didžiojo sporto, ir man tie takeliai, kuriuose bėgiojau jaunystėje, labai mieli ir brangūs. Laisvalaikiu žaidžiu ir tenisą, mane truputį patobulina teniso treneris Romas Karpavičius.
Tačiau varžybose nedalyvauju, nes mano credo – nugalėti. Visada sakau, kad didis sportininkas ne tas, kuris moka nugalėti, bet tas, kuris moka pralaimėti. Nėra didžiojo sporto be pralaimėjimų. Jie rodo sportininko stiprybę. Tenisą žaidžia ir mano žmona, kartais kamuoliuką pamušinėju su lengvosios atletikos treneriais. Tenise, kaip ir sprinte, reikalingos greitos, tvirtos kojos – tai mano privalumas. Žiemą man malonus užsiėmimas – kalnų slidinėjimas. Tomis sporto šakomis nesu susirgęs, bet jomis žaviuosi. Bet vis dėl to man lengvoji atletika – sporto šaka Nr. 1


Daugiau naujienų iš kategorijos Lengvoji atletika
KOMENTARAI
 
 
 
Mačui su čekais – rekordinis dėmesys
2020 02 25
Žvilgsnis
Europos vyrų krepšinio čempionato atrankos rungtynės, transliuotos per TV3, tv3.lt portalą ir TV3Play sumušė šių metų žiūrimumo rekordus.
LSKL finale - KU ir VDU krepšininkai
2020 02 25
LSKL
Lietuvos studentų krepšinio lygos (LSKL) čempionate kartojasi 2018 metų scenarijus. O praėjusio sezono vicečempionai liko už borto.
Pergalingas rinktinės šuolis – 18:0
2020 02 24
Atranka
Pirmoji D.Maskoliūno komandos pergalė: įspūdingą spurtą mače su Čekija surengusi Lietuvos rinktinė reabilitavosi po antausio Belgijoje.
 
Austras sugrįžo į „Sūduvą“
2020 02 25
Legionierius
Į Marijampolės „Sūduvą“ sugrįžo saugas iš Austrijos Danielis Offenbacheris, su marijampoliečiais tapęs Lietuvos čempionu 2018-aisiais.
Kauno ekipos gretose – patyręs gynėjas
2020 02 25
Naujokas
Kauno FC „Hegelmann Litauen“ ekipą papildė patyręs gynėjas Mantas Fridrikas, sugrįžtantis į gimtąjį miestą po ketverių metų pertraukos.
Karjeros posūkis: iš Latvijos – į Kroatiją
2020 02 24
Treneris
Lietuvos futbolo specialistas Valdas Dambrauskas paliko Rygos RFS komandą ir turėtų tapti "Gorica" vyriausiuoju treneriu.
Meksikos aukštikalnėse – alinančios pratybos
2020 02 25
Žvilgsnis
Trijų savaičių treniruočių stovykloje Meksijoje plušėjusi D.Lobačevskė olimpinių pažadų nedalina: „Viską norisi įrodyti rezultatais, o ne kalbomis.“
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
 
Lietuvis prarado svarbius taškus
2020 02 25
Turnyras
Ričardas Berankis Dubajuje nesugebėjo iškovoti pergalės ir neteks daugybės taškų, kuriuos pelnė praėjusiais metais šiame ATP 500 serijos turnyre.
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
T.Pakutinskas: „Dabar būsiu dar stipresnis“
2020 02 25
Bušido
Po traumos į ringą sugrįžtantis Tomas Pakutinskas: „Visos kalbos apie mano karjeros pabaigą tapo didele motyvacija.“
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
 
Berlyne – olimpinės atrankos finišo tiesioji
2020 02 24
Trekas
Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai.
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
 
Viruso grėsmė pakeitė planus
2020 02 25
Sniego tinklinis
Vilniuje pirmą kartą rinkosi EEVZA tinklinio vadovai, o LTF viceprezidentas M. Vasiliauskas atskleidė, kad dėl viruso grėsmės lietuviai nevyks į Italiją.
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
 
J.Traubaitei - pasaulio čempionato bronza
2020 02 25
Orientavimasis
Švedijoje vykstančiame pasaulio jaunimo orientavimosi sporto slidėmis čempionate lietuvė Judita Traubaitė antradienį iškovojo bronzos medalį.
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Karūnuoti Lietuvos diskgolfo čempionai
2020 02 25
Diskgolfas
Survilų kaimo turizmo sodyboje įsikūrusiame diskgolfo aikštyne vyko šeštasis Lietuvos diskgolfo žiemos čempionatas.
Lietuvos šauliai - per žingsnį nuo medalių
2020 02 25
Šaudymas
Vroclave (Lenkija) prasidėjusiame Europos šaudymo čempionate Lietuvos duetas liko per žingsnį nuo medalių.
Ką daryti, kad sportas nepakenktų?
2020 02 25
Specialistas
Tam, kad sportas netaptų kančia, gydytojas Nerijus Linkus dalinasi patarimais, kaip apsaugoti save nuo traumų ir chirurginių intervencijų.
 
Sporto fondui skubiai ieško ekspertų
2020 02 25
Fondas
Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, esant papildomam poreikiui, pakartotinai kviečia teikti kandidatūras Sporto rėmimo fondo paraiškoms vertinti
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas