Lina Daugėlaitė 2010 m. vasario 17 d. 16:00 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Imtynės Lietuvoje - ketvirtoji sporto šaka?

Už imtynių federacijos vairo stojęs Darius Čepauskas revoliucijų nežada. Žada, tęsdamas darbus, padaryti imtynes ketvirtąja sporto šaka

Naująjį prezidentą (kairėje) sveikina pasaulio čempionas R.Bagdonas
Valdo Malinausko nuotr.
Naująjį prezidentą (kairėje) sveikina pasaulio čempionas R.Bagdonas

 

Nuo 1996 m. Lietuvos imtynių federacijai vadovavęs Andrejus Gribojedovas, palikdamas prezidento postą savo įpėdiniui, 41 metų Dariui Čepauskui, palinkėjo stiprybės ir tęsti pradėtus darbus. D.Čepauskas revoliucijų nežada: „Aš įsivaizduoju taip: buvęs prezidentas  nubėgo 100 metrų, perdavė lazdelę man ir dabar aš turiu bėgti kitus 100 metrų, t. y. įgyvendinti kitą strategijos etapą“. 

 

Fiziškai jau spėjote atsisėsti į prezidento kėdę, o pradėti darbus?

Fiziškai šiuose kabinetuose esu jau gal dešimt metų. Sėdėjau ant įvairių kėdžių ir neteikiu didelės reikšmės, ant kurios kėdės sėdėjau ar sėdžiu dabar. Darbas nėra naujas, federacijoje dirbu daug metų, prieš tai sportavau, todėl žinau tiek sportininko gyvenimą, tiek sporto funkcionieriaus. Gal tik didesnė atsakomybė dabar.

 

Koks bus jūsų, kaip federacijos prezidento, pirmasis darbas?

Jeigu paimtume įvykius kitose federacijose – krepšinio, futbolo ir pan. – pasikeitimai ten dažniausiai vyksta po tam tikrų didelių sukrėtimų. Pvz.., krepšininkai viską pralaimi ir turi keistis treneriai ir federacijos vadovai. Imtynių federacijoje tokių sukrėtimų nėra. Programa buvo priimta prieš gerus 14 metų, mano užduotis – ne pradėti kažką keisti ir sukti vairą į kitą pusę, o tęsti pradėtą darbą. Todėl didelių esminių pasikeitimų tikrai nenumatoma.

 

Kodėl nusprendėte tapti prezidentu?

Kiekvienas žmogus turi savo charakterį ir ne kiekvienas nori ramaus gyvenimo. Man patinka gyvenime nauji iššūkiai, savęs išbandymas naujoje vietoje. Darbas federacijoje, kaip sakiau, nėra naujas – matytas, dirbtas. Bendra ekonominė situacija Lietuvoje daugeliui kelia nerimą, bet aš, būdamas ekonomistas, tuos ekonominius procesus suvokiu galbūt geriau negu daugelis sportininkų ir manau, kad ekonominė krizė, kaip ir bet kuris ekonominis pakilimas nesitęs amžinai.

 

Taigi ekonominis sunkmetis negąsdina stojant už federacijos vairo?

Ir ekonomikos pakilimo metu, ir sunkmečiu nė viena federacija nepasakė, kad pinigų užtenka ar jų per daug. Kiek jų beskirtų valstybė, rėmėjai, jų visada buvo ir bus nepakankamai. Todėl neakcentuoju pinigų klausimo, kaip pagrindinio sunkumo, pagrindinės kliūties. Paimkime bet kurį žmogų nuo mažų dienų – tėvai per mažai duodavo pinigų ledams, mokykloje vėl kažko neužtekdavo, kai buvom studentai, nuolat trūkdavo stipendijos, kai pradėjome dirbti – pikti ant darbdavių, kad moka per mažą atlyginimą. Žmogaus prigimtis tokia, kad jam visada maža, ir kiek jis beturėtų, visada nori daugiau. Todėl nuolatinis finansinis trūkumas – įprasta būsena.

 

Ateinate tęsti pradėtų darbų. Kaip manote, kokia buvo silpnoji federacijos pusė – ką norėtume pakeisti, padaryti geriau?

Nenorėčiau pakeisti ar padaryti geriau, bet noriu daugiau dėmesio skirti imtynių, kaip sporto šakos, populiarinimui. Kai atėjo mūsų komanda ir mes pradėjome darbą federacijoje prie 14 metų, uždavėme sau klausimą – kodėl apie imtynes Lietuvoje mažai kas žino ir jos pagal populiarumą nepatenkina nei į dešimtuką, nei, ko gero, į penkioliktuką? Tada nusprendėme, kad sporto šaką populiarią daro medaliai. Taigi kol nebus medalių, imtynės niekam nebus įdomios. Kas žinotų Lietuvoje penkiakovę, jeigu nebūtų Andrejaus Zadneprovskio ir Edvino Krungolco medalių? Arba kas matė Lietuvoje ir suprato stendinį šaudymą, kol Daina Gudzinevičiūtė neiškovojo medalio olimpinėse žaidynėse? Lygiai taip pat būtų galima išpopuliarinti ir tarakonų sportą, jeigu turėtume tarakoną – pasaulio čempioną. Taigi ankstesnis imtynių federacijos prezidentas A.Gribojedovas padarė didžiulį įdirbį ir darbą didelio meistriškumo sportininkų rengime. Iškovoti medaliai pasaulio ir Europos čempionatuose, olimpinėse žaidynėse. Atėjo laikas pasinaudoti tais medaliais ir populiarinti mūsų sporto šaką. Manau, kad ankstesnis vadovas labai koncentravosi į tų rezultatų pasiekimą. Aš įsivaizduoju taip: jis nubėgo 100 metrų, perdavė lazdelę man ir dabar aš turiu bėgti kitus 100 metrų, t. y. įgyvendinti kitą strategijos etapą – iškovotų medalių dėka padaryti imtynes Lietuvoje ketvirta sporto šaka pagal populiarumą po krepšinio, futbolo ir lengvosios atletikos. Tai norime pasiekti per masiškumą. O masiškumas po tam tikro ciklo vėl turėtų pavirsti į kokybę. Ta linkme ir dirbame.

 

Komanda, dirbanti federacijoje, lieka ta pati?

Branduolys lieka tas pats, todėl revoliucijų nebus.

 

Per A.Gribojedovo prezidentavimo metus Lietuvos imtynininkai aukščiausio lygio varžybose iškovojo 42 medalius. Ar jūs skaičiavote, kiek norėtume matyti medalių per savo kadenciją?

Žinoma, kiekvienas žmogus nori padaryti kažką geriau negu prieš jį buvęs. Kartelė užkelta labai aukštai – 42 medaliai. Bet ar jų bus daugiau, ar mažiau – tai nėra mano pagrindinis tikslas. Po ketverių metų manysiu, kad man pavyko mano darbas vertindamas jį ne pagal medalių skaičių, bet pagal berniukų, jaunimo skaičių – kiek jų užsiiminėja šia sporto šaka, t. y. kiek padidėjo masiškumas. Mano tikslas – tą skaičių bent padvigubinti.

 

 

Tikslas sutampa su svajone?

Galbūt tai pavadinčiau vizija, o ne svajone. Norėčiau, kad pagal populiarumą imtynės nusileistų tik krepšiniui, futbolui ir lengvajai atletikai, kurių aplenkti neturime objektyvių priežasčių. Visos kitos sporto šakos – mūsų konkurentai. Imtynės turi labai daug pranašumų prieš kitas sporto šakas: krepšinis ribojamas ūgio, futbolas labiausiai prieinama sporto šaka, nereikalaujanti investicijų – susišvilpavo berniukai kieme, pasiėmė kamuolį, pasidėjo du batus vietoj vartų ir gali žaisti, bet ne visiems tai patinka. Imtynės patraukia daugiau išdykusius, linkusius į galynėjimąsi berniukus. Be to, atkreipkite dėmesį, kad imtynininkų visos raumenų grupės išsivysčiusios labai proporcingai. Daugelis tėvų bijo, kad imtynės labai trauminė sporto šaka. Bet pagal traumų statistiką imtynės nepatenka netgi į pirmą dešimtuką.

 

Minėjote berniukus. Ar mergaičių imtynėms neskirsite dėmesio?

Skirsime. Žinoma, jas prikalbinti į imtynes daug sunkiau negu berniukus. Gal nesupyks ant manęs lygių galimybių kontrolierė, jeigu pasakysiu, kad imtynės vis dėlto – vyriška sporto šaka. Moterų imtynės į olimpinių žaidynių programą įtrauktos tik Atėnuose. Tai visiškai nauja sporto šaka moterims. Be abejo, tai susiję su globaline moterų emancipacija. Jos dabar ir ledo ritulį, ir futbolą žaidžia, sunkumus kilnoja... Mes tikrai nenorime likti globalios tendencijos užribyje. Jeigu mergaitės išreikš norą užsiiminėti šia sporto šaka, sudarysime joms galimybes.

 

Geresnių rezultatų yra pasiekę Lietuvos graikų-romėnų imtynininkai negu „laisvūnai“. Ką galvojate apie šį veiklos barą?

Galbūt graikų-romėnų imtynininkų rezultatai geresni ne todėl, kad jiems skiriamas didesnis dėmesys, bet paprasčiausiai Lietuvoje yra gilesnės tradicijos. Laisvūnai tradicijomis pasigirti negali ir, ko gero, tai turi įtakos jų rezultatams. Visada sakoma: kodėl neturime rezultatų, todėl, kad neturime finansavimo, kodėl neturime finansavimo, todėl, kad neturime rezultatų. Dažnai diskutuojame su laisvųjų imtynių kolegomis. Siūlome jiems įveikti tą užburtą velnio ratą, ką padarė graikų-romėnų imtynininkai – reikia parodyti valios pastangas, pasiekti rezultatų, tada padidėtų finansavimas ir galbūt laisvųjų imtynių atstovai galėtų pasivyti graikų-romėnų imtynininkus pagal rezultatus. Federacija ir graikų-romėnų imtynių kolegos visada pasirengę padėti spręsti problemas, jeigu jie patys sau padės.

 

Prasidėjo naujas imtynių sezonas. Kokie pagrindiniai tikslai šiemet? 

Balandžio mėnesį laukia Europos čempionatas, kuris vyks Baku, metų pabaigoje – pasaulio čempionatas. Tai ir yra pagrindiniai metų startai. Į čempionatus vešime kelis patyrusius sportininkus, užgrūdintus kovose, ir taip pat jaunimo. Taip patyrę sportininkai gali perduoti savo patirtį, o jaunimas, turėdamas gyvą pavyzdį, greičiau įsilies į suaugusiųjų sportą. Iškovoti medalių potencialo yra. Dalyvaus tokie patyrę imtynininkai, kaip Valdemaras Venckaitis, Mindaugas Mizgaitis, kurie jau šiandien kišenėje turi po medalį. Kodėl negalėtų iškovoti dar vieno?

 

Jūs pats dar išeinate ant imtynių kilimo?

Paskutinį kartą buvau prieš metus. Vykau aplankyti savo vaikystės draugą, kuris dabar gyvena Izraelyje ir dirba treneriu. Jis nusivedė mane į sporto salę, į imtynių treniruotę, ir paprašė manęs parodyti kokių nors imtynių veiksmų, kurie galbūt yra nežinomi Izraelio vaikams. Man berodant, berniukai ir sako – gal geriau jūs paimtyniaukite su mūsų treneriu ir mums bus viskas aišku. Taip teko imtis su savo vaikystės draugu prabėgus 20 metų.

 

Auginate keturis vaikus. Ar kuris nors iš jų imtyniauja?

Kol kas imtyniauja namuose, kai nori atimti žaislą vienas iš kito. Turiu du berniukus ir dvi mergaites. Mergaitės jau turi savo pomėgius – vyriausioji žaidžia tenisą, jaunesnė lanko sportinius šokius, o berniukai dar per maži imtynėms.

 

Jūsų gyvenimo moto?

Kiekvienos problemos sprendimas glūdi pačiame žmoguje. Kiekvienas žmogus, norėdamas išspręsti problemą, turi pradėti nuo savęs, nelaukdamas pagalbos iš šono – reikia rasti jėgų savyje tą problemą spręsti.

  

Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
Bilietai į atranką prieinami ne visiems
2019 12 06
bilietai
Prasidėjus Kalėdinei karštinei krepšinio sirgaliai sau ir savo draugams jau gali padovanoti išankstines dovanas. Tiesa, ne visi.
Tikslas – atkrintamosios varžybos
2019 12 06
Žvilgsnis
Vilniaus „Kibirkšties-MRU“ komanda švyksta į antrąjį Europos moterų krepšinio lygos (EWBL) turą, kur bandys pataisyti savo padėtį turnyro lentelėje.
Mirtinas dūris – paskutinę akimirką
2019 12 05
Eurolyga
Charakterį rodęs „Žalgiris“ 12-ajame Eurolygos ture 82:85 (17:9, 14:23, 19:19, 19:18, 13:16) per pratęsimą nusileido čempionų titulą ginančiam CSKA.
 
„Žalgiris“ jau žengia į naują sezoną
2019 12 06
Prekyba
Startuoja Vilniaus „Žalgirio“ futbolo klubo 2020 metų sezono abonementų prekyba.
Sukčiams – negailestinga bausmių lavina
2019 12 05
Sankcijos
Manipuliavimu rungtynių rezultatais kaltinamiems Klaipėdos „Atlanto“ ir „Palangos“ klubams LFF užtrenkė ne tik A lygos, bet ir I lygos duris.
„Mėtymasis – ne mūsų klubo vizija“
2019 12 04
Žvilgsnis
Vilniaus „Riterių“ klubo direktorius Virmantas Lemežis: „Komandos branduolys išliks, bet Teremą Moffi išlaikyti lengva nebus.“
Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga
2019 11 25
Jubiliejus
Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“
Po finišo – pagalba išsekusiam varžovui
2019 11 25
Bekelė
Istorinius Lietuvos bekelės bėgimo čempionų titulus iškovojo Vaidas Žlabys ir Gitana Akmanavičiūtė.
Startavo geriausių lengvaatlečių rinkimai
2019 11 19
Rinkimai
Nors 2019-ieji Lietuvos lengvaatlečiams buvo permainingi, tačiau šalies sporto padangę sudrebinusių įvykių tikrai netrūko.
 
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Teniso 100-mečio šventėje – apdovanojimai
2019 11 27
Jubiliejus
Lietuvos tenisą pasveikino ypatingas svečias – tiesiai iš Daviso taurės finalo atvykęs Tarptautinės teniso federacijos prezidentas Davidas Haggerty.
R.Berankis siekia dar vieno olimpinio šanso
2019 11 26
Žvilgsnis
R.Berankis džiaugėsi, kad praėjęs sezonas jam buvo geriausias karjeroje, bet apgailestavo, jog pasaulyje tenisininkai yra savotiškai išnaudojami.
Lietuvos kovotoja – greta garbės pakylos
2019 11 30
Tekvondo
Dubline (Airija) vykusiame Europos tekvondo olimpinio svorio kategorijų čempionate Klaudijai Tvaronavičiūtei pristigo vieno žingsnio iki medalio.
Lietuvos kovotojai parodė jėgą
2019 11 29
Graplingo imtynės
Lietuvos graplingo imtynininkai Pasaulio graplingo taurės turnyre Kaune laimėjo net tris iš keturių absoliučių svorio kategorijų finalų.
Lietuvio veikla padarė įspūdį UWW
2019 11 26
Karjera
Lietuvos rinktinės treneris Mindaugas Ežerskis išrinktas į Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) sportininkų komisiją
 
Vilniuje – LDSF mokymai
2019 12 04
Mokymai
Lietuvos dviračių sporto federacija Vilniuje, viešbutyje „Panorama Hotel“ gruodžio 7-8 d. organizuoja dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus.
Kelią į pirmą ketvertą užkirto kinės
2019 11 29
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės trečiojo etapo Honkonge moterų komandų sprinto varžybose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užėmė septintąją vietą.
Dviratininkams – du kelialapiai į Tokiją
2019 11 20
Olimpinės žaidynės
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) patvirtino vietų, kurias šalys gaus 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių dviračių plento lenktynėse, skaičių.
Rinktinės strategas rikiuoja gretas
2019 12 03
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinės treneris Mindaugas Andriuška paskelbė žaidėjų sąrašą pasaulio čempionato atrankos varžyboms Liuksemburge.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
 
Lietuviai – Prancūzijos ir Vokietijos elite
2019 12 05
Legionieriai
Daugiau nei 15 Lietuvos tinklininkų savo karjerą tęsia įvairiose Europos lygose. Keletas iš jų varžosi vienuose iš stipriausių čempionatų.
Tinklinio aikštėse – intriguojančios kovos
2019 12 02
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate pergales šventė Klaipėdos ir Marijampolės klubai, moterų – Vilniaus ir Kauno komandos.
Vilniuje – tinklinio jubiliejaus šventė
2019 11 30
Jubiliejus
Penktadienį Vilniuje, „Pirklių klube“, vyko tinklinio šventė. Čia buvo paminėtas Lietuvos tinklinio 90-metis.
Ralyje – briedžiai, fėjos, nykštukai
2019 12 03
Ralis
„Kalėdinis ralis“ surinko gausų būrį šeimų, draugų ir giminaičių. Ralyje startavo daugiau kaip 60 ekipažų, virš 200 dalyvių.
Rado gelbėtojus: į Dakarą – su nauju vardu
2019 11 28
Situacija
Naują rėmėją radusi Benediktas Vanago komanda Dakaro ralyje lenktyniaus turėdama naują pavadinimą – „Inbank team Pitlane“.
Aukoja ir žmonės, ir organizacijos
2019 11 26
Situacija
Nežinomybės dėl dalyvavimo Dakaro ralyje slegiamas Benediktas Vanagas: “Yra teigiamų ženklų, tačiau situacija išlieka įtempta”.
 
Skaudus smūgis – mačo pabaigoje
2019 12 06
Ledo ritulys
Pasaulio čempionate iki pat mačo pabaigos dėl pergalės kovojusios lietuvės prieš bulgares krito po vėlyvo varžovių įvarčio (VIDEO).
Lietuvės giedojo pergalės himną
2019 12 04
Ledo ritulys
Lietuvos moterų rinktinė iškovojo pirmą istorijoje pergalę pasaulio čempionate. Po jos komanda pati sugiedojo himną, nes organizatoriai nerado jo muzikos.
Po repeticijų – į pasaulio čempionatą
2019 12 02
Ledo ritulys
Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės pasiruošimas istoriniam debiutiniam pasaulio ledo ritulio čempionatui – baigtas.
„Čia tarsi „Volgą“ iškeisti į „Mercedesą“
2019 12 06
Žvilgsnis
Vandens formulės pilotas Edgaras Riabko prieš paskutinį sezono startą Abu Dabyje: „Reikia užsigrūdinti, išmokti nekartoti klaidų.“
Įtampos žaibolaidžiu tapo meilė
2019 12 06
Sportiniai šokiai
Pasaulio čempionų Evaldo ir Ievos Sodeikų treneriai neslepia – šokėjų santykiuose įtampa jautėsi tol, kol jie netapo pora ir gyvenime.
D.Rapšiui – antras auksas per dvi dienas
2019 12 05
Plaukimas
Lietuvos plaukimo žvaigždė Danas Rapšys nesulaikomas – apgynė Europos čempiono titulą ir iškovojo antrą aukso medalį per dvi dienas.
 
Paralimpiečiams – didesnės stipendijos
2019 12 05
Sprendimai
Lietuvos paralimpinis komitetas 2020 m. sportininkų stipendijoms skirs 38 tūkst. eurų – ketvirtadaliu daugiau nei šiais metais.
Už kilnų elgesį – prizas ir estų žvaigždei
2019 12 05
Kilnus elgesys
Lietuvos tautiniame olimpiniame komitete (LTOK) pagerbti „Lietuvos Fair Play apdovanojimų 2019“ laureatai.
Iki sutarimo dėl stadiono – žingsnis
2019 12 04
Bazės
Vilniaus miesto taryboje po pateikimo pritarta koncesijos sutarčiai dėl daugiafunkcio sporto komplekso statybų ant Šeškinės kalvos.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas