Lina Daugėlaitė 2010 m. birželio 15 d. 08:51 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Taisyklių pakeitimai ir lyderių stoka

Kodėl Lietuvos boksininkai pamiršo pergalių skonį? Apie tai mintimis pasidalijo keletas gerai žinomų bokso specialistų, pažvelgę į situaciją iš šalies

Pakeitus taisykles, mėgėjų boksas tampa artimesnis profesionalų
avgi.lt nuotr.
Pakeitus taisykles, mėgėjų boksas tampa artimesnis profesionalų
   
Prieš gerą savaitę Maskvoje pasibaigė 38-asis Europos bokso čempionatas, iš kurio septynių Lietuvos sportininkų desantas grįžo tuščiomis. Neišsipildė nė tie kuklūs lūkesčiai, kuriuos Lietuvos rinktinės vyr. treneris Stanislavas Mižigurskis puoselėjo išvykdamas – iškovoti nors vieną medalį.
 
Paskutinį kartą iš aukščiausio rango varžybų Lietuvos boksininkai su apdovanojimais grįžo 2007-aisiais. Tąsyk pasaulio bokso čempionate bronzos medalį iškovojo Daugirdas Šemiotas. Europos čempionatuose ant garbės pakylos Lietuvos atstovai lipo dar seniau – 2004-aisiais, kai bronzos medalius iškovojo Rolandas Jasevičius ir Jaroslavas Jakšto. Kodėl Lietuvos boksininkai pamiršo pergalių skonį? Apie tai mintimis pasidalijo keletas gerai žinomų bokso specialistų, pažvelgę į situaciją iš šalies.
 
Vladimiras Bajevas, Lietuvos jaunimo rinktinės vyriausiasis treneris
Po Pekino olimpinių žaidynių su Lietuvos vyrų rinktine atsisveikinęs treneris, Europos čempionate nebuvo. Tačiau vyrų rinktinės rezultatus vis tiek analizuoja. Jis prisipažino, jog rezultatų šiame čempionate tikėjo geresnių. „Tikėjausi, kad iki medalio prisikrapštys Egidijus Kavaliauskas – antrame raunde dar buvo 3:3. Daugirdas Šemiota pralaimėjo pasaulio čempionui, kuriam nusileido ir praėjusiais metais Milane (pasaulio čempionate – aut. past.). Bet tada pralamėjo didesniu skirtumu, o šįsyk pirmavo 2:0 ir trečiame raunde pralamėjo 2:3... Pritrūko“, - sako treneris, kurio įsitikinimu pagrindinės nesėkmių priežastys glūdi prastai organizuotame pasirengimo procese.
 
Komandoje yra du olimpiečiai, Vitalijus Subačius dalyvavo penkiuose pasaulio čempionatuose – boksininkai subrendę. „Aš su jais dirbau: ir su V.Subačiumi aštuoneris metus rinktinėje dirbau, ir su D.Šemiotu. Boksas – individuali kontaktinė sporto šaka. Matau, kad trūksta stovyklų, treniruočių partnerių, blogai sudarytas pasiruošimo planas. Amerikos išradinėti nereikia – beveik visi boksininkai – vedę vyrai, namie – šeimos, tai vis tiek trukdo, reikia juos izoliuoti, išvešti. Tačiau net dvi stovyklos vietoj užsienio buvo surengtos namuose. O šalia yra tokios stiprios šalys, kaip Ukraina. Reikia ieškoti treniruočių partnerių“, - įsitikinęs treneris.
 
Kitais metais prasidės atranka į olimpines žaidynes. Jei pasirengimas nesikeis, V.Bajevo nuomone, iškovoti olimpinius kelialapius bus labai sunku. „Jei pasirengimo planas bus sudarytas protingai ir tikslingai, šansų yra, tuo labiau, kad D.Šemiotas ir E.Kavaliauskas jau viską praėjo – ir atranką, ir olimpines žaidynes, žino tą skonį. Be to, rinktinę kitais metais gali papildyti Evaldas Petrauskas, kuris buvo antras pasaulio jaunimo čempionate ir tapo Europos jaunimo čempionu. Planuojame, kad kitais metais jis dalyvaus atrankoje į žaidynes. Bet jeigu bus palaida bala, kaip dabar, nemanau, kad kas nors galėtų papulti į olimpines žaidynes“, - gana griežtus apibendrinimus daro buvęs Lietuvos rinktinės vyr. treneris. 
 

 
Juozas Juocevičius, 1971 m. Europos čempionas
„Mačiau Lietuvos čempionatą, mačiau, kaip dirbama, kokie žmonės dalyvauja. Bokso lygis Lietuvoje blogėja. Valdžia pinigus skiria kažkam, bet ne sportui. O už savus neišgyvensi: reikia važinėti, reikia kuo daugiau kovų, stovyklų – meistriškumo be to nepasieksi“, - teigia J.Juocevičius. Jis palygina savo sportinė karjeros metus ir šias dienas: tada per metus jis turėdavo po 25 kovas, dabar boksininkai jų turi apie 10… „Nebus kovų, nebus meistriškumo. Anais laikais didelius pinigus skirdavo. Stovykla turi būti gera, geri partneriai, pasiruošimas geras, o ne etapinis. Stovyklų šiemet mūsų boksininkai turėjo, bet kokio jos lygio buvo – aš nežinau“, - svarsto pašnekovas.
 
J.Juocevičius įžvelgia, jog tarp dabartinių mūsų boksininkų nėra ryškaus lyderio. D.Šemiotas prieš trejus metus pasaulio čempionate laimėjo bronzą? „Bronza reiškia, kad buvo sėkmingi burtai, - netikėtą išvadą daro buvęs boksininkas. - Reiškia, jog jis pirmą kovą pusfinalyje kažkam pralaimėjo, o galėjo juk ją laimėti – kodėl ne? Iškovotas medalis dar nerodo mūsų sporto šakos atstovo meistriškumo. Tai pirmiausia rodo, kad buvo sėkmingi burtai. Bet jeigu tampi čempionu – komentarų nėra – čempionas įveikia visus. O prizininkai bokso ringe priklauso nuo laimės“.
 
Laimės šiame Europos čempionate Maskvoje, anot J.Juocevičiaus, Lietuvos vyrams pritrūko. Su rinktinės vyr. treneriu S.Mižigurskiu jis aptarė burtus, kliuvusius sportininkams Maskvoje. Lietuvos boksininkams jie buvo nepalankūs: „Dar viena dalykas, kad bokse ne taip kaip daugelyje sporto šakų, kai ir pralaimėjęs gali žygiuoti toliau. Boksininkas pralaimėjo – ir iškrito. Čia daug kas priklauso nuo burtų: ištraukei gerus burtus, porą kovų laimėjai ir gali iki medalio nusigauti. Mūsiškimas teko boksuotis su lyderiais. O pas mus aiškių lyderių, už kuriuos būtų galima dėti galvą, kad kovos dėl aukso medalio, kurių vengtų priešininkai – nėra“.
 
Tiesa, gražaus jaunimo, pasak J.Juocevičiaus, turime. „Bet kai jie pereina į vyrų sportą – prapuola. Vieni gal nemato perspektyvų, meta boksą ir išvažiuoja į užsienį, kiti galbūt neišlaiko krūvio, nes tarp jaunimo ir vyrų sporto lygio yra didelis skirtumas. Boksas buvo viena iš pirmaujančių sporto šakų Lietuvoje, turėjome lyderių, bet paskutiniais metais kažkodėl jų nėra“, - svarsto buvęs Europos čempionas.
 
Pastarųjų metų taisyklių pakeitimų dėl prastų rezultatų J.Juocevičius kaltinti nelinkęs. „Pakeitimai turi įtakos visiems“, - įsitikinęs jis. Taisyklės pasikeitė ne tik lietuviams. „Jeigu keičia taisykles, vadinasi, reikia atitinkamai ruošti ir boksininkus. Tarp kitko dabar boksas labai pasikeitė. Jis tampa panašus į profesionalų boksą. Anksčiau buvo judėjimas kojomis, graži technika, taškai, o dabar sueina, alkūnes pakelia, pasilenkia ir vienas prie kito malasi. Kažkokia nesuprantama bokso technika tapo – man tai nelabai patinka“, - sako buvęs vienas techniškiausių Lietuvos boksininkų.
 
Vladas Laurinavičius, buvęs Lietuvos mėgėjų bokso federacijos prezidentas, Lietuvos profesionalų bokso prezidentas
Buvęs federacijos vadovas kritusį Lietuvis bokso lygį pirmiausia linkęs sieti su pastarųjų metų bokso taisyklių pakeitimais, kurie, anot jo, lietuviškai bokso mokyklai labai nepalankūs: „Pagrindinė priežastis – taisyklių pakeitimai, kurie kardinaliai pakeitė taškų skaičiavimo sistemą. Lietuviškai techniško bokso mokyklai persiorientuoti bus sunkiau nei kitoms valstybėms, tai užims laiko“, - teigia jis.
 
Tačiau prasidėjusių nesėkmių ištakų V.Laurinavičius ieško dar anksčiau – prieš kelis dešimtmečius:  „Lietuviška bokso mokykla grįsta technišku boksu. Prie mūsų lengvo techniško boksavimo prisidėjo didelė nelaimė, kai prieš kelis dešimtmečius AIBA (Tarptautinė bokso asociacija – aut. past.) prezidentu buvo išrinktas pakistanietis, kuris kardinaliai pakeitė bokso taisykles: uždėjo šalmus, padarė pirštines, kurios nesusigniaužia, kiekvienam šoniniam teisėjui reikėjo įsigyti kompiuteriukus taškams skaičiuoti. Per kelis dešimtmečius mėgėjiškas boskas, o ypač mūsų, kuris ir taip jau buvo techniškas, išsigimė į tolimą „taškavimą“ – svarbu priliesti ranką, petį, o kai boksuojamasi iš tolimos distrancijos, atsirado visos sąlygos sukčiauti ir neobjektyviai teisėjauti. Tai mėgėjišką boksą nustūmė atgal, o lietuvišką – dar daugiau. Buvo toks taškų rinkimas, ir viskas. Bokso populiarumas smarkiai sumažėjo. O man metai dar leidžia atsiminti, kai boksas Lietuvoje buvo populiaresnis už krepšinį“.
 
Prieš ketverius metus pasikeitus AIBA vadovybei, boksą imtasi vėl reformuoti: „Vėl norima grįžti prie gražaus bokso vietoj boksavimosi atstytom rankom iš tolimos distancijos. Bet dabar, mano asmenine nuomone, perlenkė lazdą į kitą pusę. Mūsų techniško bokso mokyklai bus ypač sunku persiorientuoti, nes dabar jau reikia visai kitokio stiliaus kovotojo – artimesnio profesionalams, smūgiuojančio, dirbančio aštriai, iš arti. Visiems bus sunku persiorientuoti į tai, nes dabar per devynias minutes gali negauti nė vieno taško, jeigu straksėsi ir iš toli bandysi paliesti varžovo pečius su pirštinaitėm. Dabar visai kitokia kova. O juk per beveik tris dešimtmečius, kol galiojo ankstesnė sistema, pasikeitė ne viena mūsų trenerių, boksininkų karta, kuri užaugo ant tos „taškavimo“ sistemos“.
 
Anot V.Laurinavičiaus, reikia laiko, kol naujosios taisyklės įaugs į kraują. Prisimindamas pasibaigusį Europos čempionatą, buvęs federacijos prezidentas sako, jog itin buvo apmaudu dėl V.Subačiaus nesėkmės: „Tai tikrai labai geras boskininkas, bet reikia trupučiuką kitokio, aštresnio, galingesnio, bokso. Reikia laiko, kol tos taisyklės įaugs į kraują. Bet įaugs, niekur nesidės“. Beje, kitokio bokso atstovų, anot V.Laurinavičiaus, yra ir Lietuvoje: „Yra treneris Vincas Murauskas iš Šilutės, jis seniai treniruoja, daug gerų boksininkų yra parengęs. Bet jo auklėtiniai kitų trenerių visada buvo laikomi „peštukais“ – jie ne tokio techniško bokso atstovai. O dabar jo auklėtinis E.Petrauskas pasaulio jaunimo čempionate antras! V.Murausko bokso mokykla artimesnė aštriai kovai“, - įsitikinęs V.Laurinavičius.
 
Daugiau naujienų iš kategorijos Ringas
KOMENTARAI
 
 
 
„Gulbelė“ – jau šešta pasaulyje
2019 10 17
Reitingas
Geriausia Lietuvos 3x3 krepšinio komanda Šakių „Gulbelė“ naujai paskelbtame pasauliniame 3x3 komandų reitinge užkopė į jai rekordinę poziciją.
„Moterų krepšinyje reikia labiau galvoti“
2019 10 17
Veidas
Rekordinį debiutą moterų lygoje užfiksavusi 16-metė Audronė Zdanevičiūtė džiaugiasi griausmingai išpildžiusi svajonę.
Iki pergalės trūko vieno taiklaus metimo
2019 10 17
Čempionų lyga
Panevėžio „Lietkabelio“ krepšininkai Čempionų lygos starte patyrė dramatišką nesėkmę dvikovoje su Italijos vicečempionais.
 
Serbų pažadas lietuviams - pusė milijono
2019 10 17
Europos čempionatas
Skelbiama, kad Serbijos futbolo federacija pažadėjo Lietuvos futbolininkams 500 tūkst. eurų, jeigu šie nepralaimės Portugalijoje.
Aikštėje – istorinė pergalė ir piršlybos
2019 10 16
Mažasis futbolas
Dar viena Lietuvos pergalė Pasaulio čempionate pažymėta dviguba švente – patekimu į atkrintamąsias varžybas ir ištartu „Taip“ (VIDEO).
Pasaulio čempionatas – trijuose miestuose
2019 10 16
Salės futbolas
FIFA šiandien oficialiai patvirtino, kad kitąmet salės futbolo pasaulio čempionatas bus rengiamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
Maskvoje – lietuvio nesėkmė
2019 10 15
Turnyras
Ričardas Berankis Maskvoje vykstančio ATP 250 serijos turnyro pirmame rate nusileido reitinge žemiau esančiam ir kartą jau įveiktam ispanui.
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
Karatė turnyre kovota ir dėl kilnių tikslų
2019 10 17
Karatė
Garliavoje vyko pilno kontakto (kiokušin) karatė turnyre „Vienykimės bendrai kovai“ („Let's Join the Fight Together“).
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Vilniuje – favoritų akistata
2019 10 16
Ledo ritulys
Šiandien Vilniaus „Pramogų arenoje“ susitinka praėjusio sezono pusfinalio poros dalyvės Vilniaus „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ komandos.
Žinomi žmonės prisiminė mokyklą
2019 10 15
LMŽ
Žinomų žmonių komanda „Kažkur matyti“ išbandė jėgas su praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) kvadrato varžybų čempionais.
Lietuvos šokėjai – penkti Europoje
2019 10 15
Sportiniai šokiai
Moldovos sostinėje Kišiniove įvyko jaunimo amžiaus grupės (16 -18 metų) standartinių šokių Europos čempionatas.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
 
„Karštis veikia ir atletų smegenis“
2019 10 17
Žvilgsnis
LSU mokslininkas Marius Brazaitis apie karščio įtaką atletams: Tokijo olimpinėse žaidynėse lengviau nei Dohoje nebus.
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas