Marius Grinbergas 2013 m. lapkričio 28 d. 10:56 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Su „Žalgiriu“ – visur ir visada (I)

Dauguma dabartinių Vilniaus klubo žaidėjų dar net nebuvo gimę, kai „Pietų IV“ lyderis I. Butautas 1982 m. pirmą kartą savarankiškai atėjo į stadioną

"Pietų IV" 14 metų laukė "Žalgirio" pergalės Lietuvos čempionate.
Kristinos Černiauskaitės nuotr.
"Pietų IV" 14 metų laukė "Žalgirio" pergalės Lietuvos čempionate.
   

538 – tiek išvykų į varžovų stadionus atliko bene ištikimiausias Vilniaus „Žalgirio“ ir Lietuvos futbolo rinktinės aistruolis Ingvaras Butautas, tarp sirgalių ne tik mūsų šalyje žinomas kaip Storas.

Laikraščio „Sportas“ ir portalo „sportas.info“ žurnalistu dirbantis 45 metų vilnietis neslepia – „Žalgiris“ yra svarbiausias dalykas jo gyvenime. Todėl jam puikiai tinka aktyviausių sostinės klubo sirgalių grupės „Pietų IV“ šūkis „Su „Žalgiriu“ – visur ir visada“.

Pavadinimas „Pietų IV“ kilo nuo sostinės „Žalgirio“ stadiono tribūnos, kur rinkdavosi karščiausi komandos gerbėjai. Nors dabar šis stadionas uždarytas, o stipriausia Lietuvos futbolo komanda namų mačus žaidžia LFF arenoje, istorinis pavadinimas išliko.

„Žalgiris“ šiais metais laimėjo Lietuvos taurę, didžiąją taurę ir po 14 metų pertraukos tapo Lietuvos čempionais.

Ingvarai, kiek metų esi „Žalgirio“ aistruolis ir kaip bei kodėl juo tapai?
Jei čia klausimas apie tai, kada atsiradau stadione savarankiškai – tai buvo 1982-aisiais. Tą rudenį „Žalgiris“ kopė iš SSSR pirmosios lygos į aukščiausiąją. Tada man buvo keturiolika metų – pats tas amžius pačiam pradėti lankytis stadione. O šiaip ir aš pats, ir dauguma mano klasės draugų buvome pamišę dėl futbolo, apie „Žalgirį“ ir šiaip apie futbolą sukosi kone visos mūsų kalbos. Nors nė vienas nelankėme treniruočių oficialiai. Bet kiekvienas leisdavome popietes futbolo aikštėse, kiemuose su kamuoliu. Tad su klasiokais pirmą kartą ir patekau į Šiaurės tribūną (Pietų IV tada dar nebuvo susiformavusi).

Kodėl tave vadina Storu?
Ir vėl susiję su klasiokais. Tik jau šiek tiek vėliau, iš kitos mokyklos. Tokia keistoka istorija: turėjau klasioką, kuris pats buvo labai liesas ir jo kreipinys į kitus būdavo "storas". Taip, kaip dabar jaunimas į vienas kitą kreipiasi "seni". Kartą jis atėjo į stadioną, taip kreipėsi į mane, aplinkiniai nugirdo ir pravardė prilipo. Nors toli graži nebuvau aš tais laikais toks storas, kaip dabar.

Ar visi „Pietų IV“ nariai turi pravardes?
Anksčiau turėjo praktiškai visi. Neturėti pravardės buvo, kaip būti kažkokiu nepilnaverčiu. Bet dabar pasikeitė laikai, pasikeitė ir žmonės. Dabar tikrai ne kiekvienas pravardę turi. Ir kalbant apie trečią asmenį, dažnai tenka pasitikslinti apie kurį čia Mantą ar Joną kalba.
 

Ar labai pasikeitė fanų judėjimas nuo sovietinių laikų iki dabar ir kokie esminiai pokyčiai?
Aš nemanau, kad pasikeitė pati esmė. Šiaip dažniausia fanų judėjimas pats savaime - konservatyvus, tradicija jame gerbiama. Kiekiai, aišku, kitokie - tais laikais „Pietų IV“ rinkdavosi panašus žmonių skaičius, kaip dabar - į visą stadioną. Palaikymo stilius yra kiek pakitęs. Net nesakyčiau, kad pakitęs, veikiau - išsivystęs. Šiaip ar taip sovietmečio pabaiga buvo šio judėjimo pradžia, galima sakyti - pirmi žingsniai, pirmos skanduotės, gal kiek banalios, nesusisteminti vaizdinio palaikymo elementai - kaip ir  kiekviena pradžia. Vėliau viskas šiek tiek gerėjo, rimtėjo. Taip pat didėjo ir organizuotumas.Kuri išvyka buvo tolimiausia?
Jei su rinktine - Islandijos sostinė Reikjavikas. Beje, nuskridau į ją nemokamai. Nepamenu jau kokiu reikalu išvakarėse užėjau į Lietuvos futbolo federaciją. Ir pataikiau ant geros tuometinio jos prezidento Vytauto Dirmeikio nuotaikos. Sako - nori skristi? Viskas apmokėta pas mus, tik keli žmonės atsisakė. Tai atvyk į oro uostą prieš šešias ryto... Tiesa, po kelių metų dėl to teko prokuratūros apklausoje pabuvoti. Paklausė - kaip nuskridau į Islandiją, papasakojau. Taip ir nesupratau su kokiomis bylomis tai turėjo bendra. O su Žalgiriu - į Izraelį, Beer Ševą. Košmariškai mačas baigėsi. Visą jį atakavęs "Žalgiris", įvartį sugebėjo įmušti tik per pratęsimą. Po to teisėjas pašalino du žalgiriečius ir praleidę du įvarčius pasitraukėme iš tuometinės taurių laimėtojų taurės.

Kuri įdomiausia?
Nesugebėčiau išskirti kažkurios vienos išvykos. Galiu tvirtai pasakyti, kad įdomiausia išvyka šiemet buvo į Jerevaną, bet negalėčiau nutarti, kuri buvo įdomiausia per tuos 27 metus, per kuriuos važinėju į rungtynes. Išvykos įdomumas priklauso nuo daug ko. Toli gražu ne vien nuo pačių rungtynių svarbumo ar įdomumo. Pirmiausia tam reikalinga gera kompanija, kad žmonių charakteriai atitiktų su tavo. Kitaip išvyka gali būti sugadinta, ypač tolimesnė. Po to (galioja išvykoms į užsienį) - keliavimo būdas. Iš kelionės, kai tave lėktuvas ar autobusas nugabens iš taško į tašką, vargu ar turėsi gerų prisiminimų. Aišku svarbu ir kur važiuoji. Vargu ar Klaipėda, Panevėžys, Šiauliai, kuriuose esi buvęs ne kartą šiuo galėtų pasirungti su užsieniu, ypač nors kiek egzotišku.

Kuri pavojingiausia?
Irgi sunku įvertinti. Beje, kiek pamenu, pavojai dažniausiai kildavo ne pačiuose stadionuose ar jų prieigose nuo oponentų. Teko keliauti ir į Bosniją, neseniai joje pasibaigus karui, ir pro Kaukazą, prasidėjus antrajam Rusijos-Čečėnijos karui. Tada, beje, pamenu važiavom šešiese. Iš kurių pilnamečiai buvome du. Sovietmečiu pavojai tykojo kone per kiekvieną išvyką. SSRS buvo labai kriminalizuota šalis ir "užsirauti" galėjai bet kur.

Sovietmečiu „Žalgiris“ turėjo ir priešų, ir draugų? Kas jie buvo, kaip santykiai klostėsi, ar teko dažnai gauti į kailį ir duoti?
Pats klubas gal ir turėjo, nežinau. Mes, aistruoliai, suprantama, turėjome. Tiesa tų draugų atsirado gal ne iš karto, susiklosčius tam tikroms aplinkybėms, požiūriams, galop - politikai. Į sovietmečio pabaigą draugai buvo Kijevo "Dynamo", Lvovo "Karpaty", Tbilisio "Dinamo" fanai. Priešai - praktiškai visi Rusijos klubų gerbėjai. O į kailį ir duoti ir gauti teko tikrai dažniau, nei dabartiniams Lietuvos futbolo aistruoliams, tarp kurių kokie nors susirėmimai vyksta ypač retai.

Kokie dabar santykiai su kitų šalių sirgaliais?
Tiesą sakant, geriausiai iki šiol ir tebedraugaujam su tais pačiais, su kuriais draugiški santykiai siejo dar sovietmečiu. Su Kijevo ir Lvovo fanais. Šiemet, dėka keliones į Armėniją per Gruziją, atnaujinome santykius su gruzinais. Suprantama, geri ir draugiški santykiai - su latviais. Kita vertus, Rygoje turim ir nedraugų. Ten įsikūrusi prorusiška "Ventspils" aistruolių grupė, su kuria mūsų santykiai nelabai susiklostė. Dar nuo sovietmečio išlikę nesutarimai su Minsko "Dinamo", kai kurių Rusijos klubų fanais, persidavė ir naujosioms kartoms. Nelabai sekasi sugyventi ir su Lenkijos klubų fanais, kuo galėjome įsitikinti per šiemetinius mačus su Poznanės "Lech".

Ką pavadintum geriausiais pasaulyje sirgaliais? Kuri šalis yra lyderė?
Yra įvairių to gerumo aspektų. Aš jau neimu domėn kovingumo, bet garsinio palaikymo skambėjimu labiausiai vertinu graikus, organizuotumu pirmautų lenkai. Nors jei kalbam apie visą pasaulį - gal ir kokie Rytų Azijos fanai: korėjiečiai ar japonai. Nėra vienos šalies - lyderės.

Lietuvoje "Žalgiris" ar turi priešų?
Jau sakiau, kad Lietuvos stadionuose ir aplink juos - ramu. Galbūt, ir dėl to, kad daugumos grupių nariai viename sektoriuje palaiko Lietuvos rinktinę. Konfliktai čia kyla išskirtinai retai. Ilgiausias mūsų karas, kurį kariavome su FBK „Kauno“ gerbėjais, tęsėsi gal metus. O didžiausias nepriklausomybės laikų incidentas buvo dar "Romar" laikais Mažeikiuose. Tame miestelyje, beje, išskirtinai neramu būdavo ir nesenais laikais, kai rungtyniavome su "Mažeikiais".

Atskiras reiškinys yra Vilniaus "Polonijos" fanai. Sunkoka tą grupę žmonių ir pavadinti fanais, jie "Polonijos" rungtynėse būna toli gražu ne kaskart. Tai yra jaunųjų Vilnijos lenkų šovinistų sambūris, susikūręs per vieną iš politinių akcijų, susitikus radikalams. Tai vyrukai, idealizuojantys Lucjaną Zeligowskį, kurie jau besikurdami savo forumuose paskelbė būsimus savo priešus. Į pirmą vietą iškėlė „Žalgirį“ ir „Pietų IV“.

* * *

Pokalbio tęsinį skaitykite penktadienį, lapkričio 29 d.

Daugiau naujienų iš kategorijos Futbolas
KOMENTARAI
 
 
 
Krepšininkai festivalį pradėjo pergale
2019 07 22
Olimpinis festivalis
Europos jaunimo olimpiniame festivalyje Lietuvos krepšininkai startavo pergale 77:71 prieš graikus.
Į rinktinę veržiasi net po traumos
2019 07 22
Rinktinė
Į Palangą susirinko vyrų krepšinio rinktinės kandidatai, kurie pradės pasiruošimą rugpjūčio 31 - rugsėjo 15 d. Kinijoje vyksiančiam pasaulio čempionatui.
Paaiškėjo Lietuvos krepšininkų varžovai
2019 07 22
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankos burtai lėmė, kad lietuviai žais su čekais, belgais ir Albanijos, Baltarusijos bei Danijos turnyro nugalėtotojais.
 
Trečiajame etape - rumunai arba žydai
2019 07 22
Burtai
Rytoj su San Marino čempionais "Tre Penne" dviejų mačų seriją pradėsianti "Sūduva" pergalės atveju susitiks su "Cluj" arba Tel Avivo "Maccabi" ekipa.
Lietuvos komanda - tarp 16 geriausiųjų
2019 07 22
Paplūdimio futbolas
Lietuvos paplūdimio futbolininkai sukūrė kone stebuklą.Jie pasaulio čempionato atrankos turnyre 2:0 įveikė galingą Turkijos koamndą.
Iš "Riterių" - į žemesniąją Belgijos lygą
2019 07 22
Karjera
Belgijos pirmenybių antrojo ešelono klubas "Lommel" išpirko iš Vilnisaus "Riterių" vartininko Tomo Švedkausko sutartį.
Lietuvos lengvaatlečiui - Europos sidabras
2019 07 22
Kurčiųjų sportas
Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionate Mažvydas Paurys nusviedė diską 47 m 96 cm, pagerino asmeninį rekordą ir užėmė antrąją vietą.
Bėgikai demonstravo įspūdingus rezultatus
2019 07 22
Bėgimas
Įlgų nuotolių bėgimo šventėje Vilniuje bėgikai varžėsi ne tik dėl varžybų trofėjaus, bet ir Lietuvos čempionato apdovanojimų.
Europos čempionate - keturi Lietuvos atletai
2019 07 21
Kurčiųjų sportas
M. Paurys, M.Juška, V. Ivaškevičius ir Š. Zdanavičius išvyko į Europos kurčiųjų lengvosios atletikos čempionatą Vokietijoje.
 
L. Grigelis sutriuškintas per 56 minutes
2019 07 22
Tenisas
Turnyro Čekijoje pirmajame etape vietos tenisininkas Adamas Pavlasekas 6:2, 6:0 įveikė lietuvį :Lauryną Grigelį.
Lietuvių reitingai smuktelėjo
2019 07 22
Reitingas
ATP tenisininkų reitingų lentelėje Ričardas Berankis prarado vieną poziciją, Laurynas Grigelis - dvi.
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Skirtingos dvynės imtynes myli vienodai
2019 07 22
Imtynės
„Pakovojam tikrai, dar ir kaip pakovojam – dažniausiai treniruotėse, bet ir namuose būna“, – juokėsi 15-metė imtynininkė Gabija Dilytė.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
 
Aukso medaliai - jau penktą kartą
2019 07 21
MTB
Lietuvos kalnų dviračių olimpinio kroso čempionato nugalėtojaisw tapo K. Sosna ir Š. Pacevičius. Abiem jiems - tai jau penktas Lietuvos pirmenybių auksas.
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Pirmam etape - tarp stipriausių
2019 07 22
Rankinis
Lietuvos rankinio rinktinė laukia antradienio burtų, kurie paskirstys komandas į pirmojo atrankos etapo grupes.
Mažajame finale nusileido turkėms
2019 07 21
U-19
Lietuvos 19-mečių merginų rankinio rinktinė p-ralaimėjo rungynes Europos čempionato B diviziono trečiosios vietos.
Pusfinalyje nusileido čekėms
2019 07 20
U-19
Lietuvos 16-mečių merginų rinktinė Klaipėdoje pralaimėjo Europos čempionato B diviziono pusfinalį 22:37.
 
Į ketvirtfinalį neprasibrovė
2019 07 20
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai A. Rumševičius ir L. Každailis FIVB trijų žvaigždučių turnyre Kanadoje nusileido norvegams H. Molui ir M. Berntsenui.
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Lietuvos bekelės čempionate startuos bagis
2019 07 22
Auto
Pirmasis Lietuvos bekelės lenktynių čempionate šiemet bagis – „CFMoto Z1000“. Jo ekipažą sudaro Antanas Kanopkinas ir Adomas Gančierius.
Lietuvis - Nyderlandų motokroso čempionas
2019 07 22
Moto
Viso Nyderlandų čempionato metu pirmavęs Arminas Jasikonis tapo šių pirmenybių nugalėtoju.
Debiutas tapo triumfu
2019 07 22
Auto
1006 km lenktynėse R.Baciuška pasistiprinusi „Noker Racing Team“ be vargo laimėjo savo klasę ir nuo dvigubai galingesnių "Lamborghini" atsiliko 10 min.
 
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Devyniolikmečių finalas - be lietuvių
2019 07 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Šiuolaikinės penkiakovės pasaulio jaunių čempionate L.Gaudiešius 17-mečių grupės finale užėmė 25-ąją vietą. Du vyresni Lietuvos atletai į finalą nepateko.
Iš Baltarusijos - su bronzos medaliu
2019 07 22
Šaudymas
Vos vienas taškas skyrė vilnietį V. Grybę nuo antrosios vietos šaudymo į skriejančius taikinius pasaulio taurės etape.
Pergalė prieš graikus, rekordai ir finalas
2019 07 22
Plaukimas
Pirmadienio EFOF aožvalga: Lietuvos sportininkai antrąją festivalio dieną varžėsi krepšinio, plaukimo, imtynių ir lengvosios atletikos arenose.
 
Vėliavnešio pareigos pridėjo pasitikėjimo
2019 07 20
Olimpinis festivalis
„Atvažiavau siekti kuo aukštesnio rezultato ir nenuvilti žmonių, kurie tiki manim", - apie jaunimo olimpinį festivalį kalba lengvaatletis K. Gelažius.
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas