Julius Bliūdžius 2010 m. birželio 9 d. 16:01 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Konferencijos tikslas – vienyti jėgas

Sporto mokslo žingsniai į priekį bei bandymas suartinti teoriją ir praktiką – konferencijoje "Kūno kultūra ir sportas universitete 2010".

Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
   
Gegužės 29 dieną, Palangoje, vyko 3-ioji tarptautinė konferencija „Kūno kultūra ir sportas universitete“, kurioje dalyvavo visų Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslininkai, svečiai iš užsienio.

Konferencijos metu pristatytas 101 vienas pranešimas, įskaitant stendinius, įvairiomis temomis, susijusiomis su biomedicina, reabilitacija, fiziniu aktyvumu, socialiniais, humanistiniais ir psichologiniais sporto aspektais, taip pat sporto vadyba, sporto inžinerija ir kitomis kryptimis.

Konferencijoje, kurią kartu organizuoja Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Lietuvos kūno kultūros akademija (LKKA), dalyvavo per 300 dalyvių, pranešimus skaitė ir svečiai iš JAV, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Latvijos, Estijos bei Vengrijos.  

Pirmoji tokia konferencija taip pat Palangoje buvo surengta 2007-ais, antroji – 2008-ais metais. Tuomet nuspręsta į konferenciją dalyvius pakviesti kas dveji metai.

„Svarbu įvertinti, koks yra mokslinis įdirbis, ir palyginti, kaip sporto mokslas Lietuvoje plėtojasi lyginant su kitomis šalimis, - teigė viena konferencijos organizatorių, KTU Kūno kultūros katedros metodininkė Laura Daniusevičiūtė.

Pasak jos, sporto mokslo kontingentas Lietuvoje nėra didelis, konferencijų vyksta mažai, o išvažiuoti į užsienį trūksta pinigų. „Rizikuojame virti savo sultyse. Todėl ypač svarbu, kad į tokias konferencijas atvyksta svečiai iš užsienio“, - teigė ji.

„Be abejo, mes niekada neprilygsime tokioms šalims kaip Amerika, kur sporto mokslas finansuojamas visiškai kitu lygiu, bet į Lietuvą atvykstantys ir savo patirtimi pasidalinantys užsienio mokslininkai suteikia paskatą tobulėti. Įsitikinome, kad tokių konferencijų poreikis labai didelis“.

LIETUVIŲ SUKURTOS PROGRAMOS – VEIKSMINGOS

Pranešėjai pristatė tyrimus, atliktus dirbant su įvairiomis socialinėmis grupėmis – profesionaliais sportininkais, nesportuojančiaisiais, vaikais, neįgaliaisiais, nėščiosiomis ir t.t.

„Malonu žiūrėti, kad mūsų specialistų, lietuvių, programos veikia. Padeda žmogui atsistoti po sunkios avarijoje patirtos traumos, padeda atlikti naujus judesius sergantiems serebriniu paralyžiumi ir pan. Tai vyksta taikant lietuvių sugalvotas metodikas“, - džiaugėsi KTU doc.dr. Irina Ramanauskienė, taip pat konferencijos organizacinio komiteto narė.

Buvo įsteigti specialūs prizai jauniesiems mokslininkams, pristačiusiems pranešimus trijose – fiziologijos, fizinio aktyvumo ir socialinių, humanistinių bei psichologinių aspektų – kategorijose.

Tarp nugalėtojų – atlikti tyrimai, dirbant su gimnastėmis, rankinininkais, kelio kryžminio raiščio traumą patyrusiais sportininkais, taip pat sportininkų santykius su treneriu, paauglių santykius su mokytoju, konfliktų valdymą komandose analizuojantys, ir kiti darbai.

„Visi lyg ir žinome, kad sportas stiprina sveikatą, tačiau tyrimų, kaip tiksliai sportas veikia organizmą, kokie vyksta vidiniai, o ne tik išoriniai pokyčiai, mažai atlikta.

Pavzydžiui, viena doktorantė mergina tyrė gimnastes, ir šios sporto šakos įtaką kaulų vystimuisi, tankio pokyčiams. Ji įrodė, kad merginos, užsiiminėjančios gimnastika, ateityje išties turi didesnius šansus išvengti osteoporozės (osteoporozė - kaulų liga, pasižyminti kaulų tankio mažėjimu, kaulų trapumu, - aut.past.)“, - pasakojo I.Ramanauskienė.Neatsitiktinai konferencija sutapo su paskutinį gegužės savaitgalį praūžusiu festivaliu „Sportas visiems“, mat fizinio aktyvumo problemas liečiančių pranešimų sekcija, kuriai vadovavo žinoma krepšinio trenerė Rasa Kreivytė, buvo itin gausi.

„Norėtume, kad tas ryšys su festivalio organizatoriais būtų dar didesnis. Galbūt ateityje pranešimus galėtų pristatyti ir asociacijos „Sportas visiems“ atstovai“, - vylėsi L.Daniusevičiūtė.

TIKSLAS – SUSIETI TEORIJĄ SU PRAKTIKA

Pasak Irinos Ramanauskienės, vienas svarbiausių konferencijos tikslų – skatinti mokslo žmonių ir specialistų praktikų bendradarbiavimą. Taip pat mokslininkų, dirbančių skirtingose aukštosiose mokyklose, bendradarbiavimą.

Pavzydžiui, Kauno medicinos, Vilniaus pedagoginis ir Vilniaus universitetas šiuo metu atlieka panašius tyrimus, susijusius su mitybos aspektais. Pasak I.Ramanauskienės, konferencijoje tyrimus atliekantys mokslininkai pasidalijo informacija ir sutarė dar glaudžiau bendradarbiauti. „Kai dirbama bendrai, galima ir kur kas svaresnes išvadas pateikti. Juk vien tiriamųjų ratas ženkliai padidėja“, - teigė I.Ramanauskienė.

Sėkmingas bandymas teoriją supinti su praktika, organizatorių teigimu – viena stipriųjų . Šios konferencijos pusių. „Įprasta, kad pranešimus skaito mokslo žmonės, kurie yra labiau teoretikai nei praktikai. Labai džiugu, kad šioje konferencijoje maždaug pusę pranešimų pristatė būtent praktikai – kineziterapeutai, reabilitologai, treneriai, ir t.t. 

Jie guodėsi, kad tai jiems nėra įprasta, todėl labai jaudinosi. Tai visiškai normalu. Svarbu, kad jie savo praktines žinias pradeda rišti su mokslu, ir apie tai, ką pasiekia, išdrįsta kalbėti, pasidalinti“, - teigė I.Ramanauskienė. 

„Daugeliui neužtenka drąsos pateikti savo sukurtą ir efektyviai veikiančią metodiką, nedrąsu, kaip ją priims. Mūsų funkcija yra ne parodyti, ką mes, mokslo žmonės, galime, o bandyti suvienyti pajėgas.

Džiugu, kad mūsų praktikai šneka. Kokią naudą sportui duoda praktinė patirtis, surišta su mokslu, įsitikiname pažvelgę į tokių trenerių, brūkšnelis – mokslininkų, kaip Aleksas Stanislovaitis, Antanas Skarbalius, Miglius Astrauskas, darbo rezultatus“, - kalbėjo konferencijos organizatorė.

Pašnekovės džiaugiasi, kad į mokslą svarbą vis didesnį dėmesį atkreipia ir tie treneriai, kurie niekad nedirbo mokslinio darbo, nors pripažįsta, kad šis procesas vis dar ne visuomet sklandus.

„Sunku pasakyti, kaip tuos naujus darbo metodus, programas, pristatomas konferencijose, perima kiti treneriai ar kiti specialistai. Lietuva – konservatyvus kraštas, ir paprastai turi praeiti šiek tiek laiko, kol kampai nusizulina, kol ateina supratimas, kad ta ar kita metodika yra tinkama. Gaila, kad dažnai naujovių Lietuvoje vis dar yra baiminamasi. Bet svarbiausia, kad tas dialogas tarp mokslo žmonių ir specialistų praktikų išties mezgasi“, - sakė L.Daniusevičiūtė.

„Taip, vis dar yra trenerių, kurie kratosi mokslo įsitraukimo į treniruočių procesus. Mąstysena, kad jei tu kreipiesi pagalbos į mokslininkus, tu esi nekompetetingas treneris, atgyvenusi. Toks požiūris keičiaisi, o jei ne – turi keistis“, - pritarė I.Ramanauskienė.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
Nuvylė 16-mečiai, džiugino 16-metės
2019 09 19
Žvilgsnis
Rolandas Radvila: „Kalbėdami apie šią jaunimo rinktinių vasarą negalėtume sakyti, kad viskas labai blogai ar viskas labai gerai“ (VIDEO).
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
Lietuvį sustabdė Rusijos tenisininkas
2019 09 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis „World Tour 250“ turnyre Sankt Peterburge pralaimėjo 38-ajai pasaulio raketei.
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
G.Grinbergas: „Greičio yra, reikia sėkmės“
2019 09 20
Žiedinės lenktynės
Legendinėje trasoje startuosiantis šešiolikmetis lietuvis Gustas Grinbergas ir jo komandos draugai tikisi sėkmės, bet rezultatą prognozuoti vengia.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas