Julius Bliūdžius 2010 m. birželio 9 d. 16:01 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Konferencijos tikslas – vienyti jėgas

Sporto mokslo žingsniai į priekį bei bandymas suartinti teoriją ir praktiką – konferencijoje "Kūno kultūra ir sportas universitete 2010".

Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
Irina Ramanauskienė ir Laura Daniusevičiūtė
   
Gegužės 29 dieną, Palangoje, vyko 3-ioji tarptautinė konferencija „Kūno kultūra ir sportas universitete“, kurioje dalyvavo visų Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslininkai, svečiai iš užsienio.

Konferencijos metu pristatytas 101 vienas pranešimas, įskaitant stendinius, įvairiomis temomis, susijusiomis su biomedicina, reabilitacija, fiziniu aktyvumu, socialiniais, humanistiniais ir psichologiniais sporto aspektais, taip pat sporto vadyba, sporto inžinerija ir kitomis kryptimis.

Konferencijoje, kurią kartu organizuoja Kauno technologijos universitetas (KTU) ir Lietuvos kūno kultūros akademija (LKKA), dalyvavo per 300 dalyvių, pranešimus skaitė ir svečiai iš JAV, Vokietijos, Lenkijos, Prancūzijos, Latvijos, Estijos bei Vengrijos.  

Pirmoji tokia konferencija taip pat Palangoje buvo surengta 2007-ais, antroji – 2008-ais metais. Tuomet nuspręsta į konferenciją dalyvius pakviesti kas dveji metai.

„Svarbu įvertinti, koks yra mokslinis įdirbis, ir palyginti, kaip sporto mokslas Lietuvoje plėtojasi lyginant su kitomis šalimis, - teigė viena konferencijos organizatorių, KTU Kūno kultūros katedros metodininkė Laura Daniusevičiūtė.

Pasak jos, sporto mokslo kontingentas Lietuvoje nėra didelis, konferencijų vyksta mažai, o išvažiuoti į užsienį trūksta pinigų. „Rizikuojame virti savo sultyse. Todėl ypač svarbu, kad į tokias konferencijas atvyksta svečiai iš užsienio“, - teigė ji.

„Be abejo, mes niekada neprilygsime tokioms šalims kaip Amerika, kur sporto mokslas finansuojamas visiškai kitu lygiu, bet į Lietuvą atvykstantys ir savo patirtimi pasidalinantys užsienio mokslininkai suteikia paskatą tobulėti. Įsitikinome, kad tokių konferencijų poreikis labai didelis“.

LIETUVIŲ SUKURTOS PROGRAMOS – VEIKSMINGOS

Pranešėjai pristatė tyrimus, atliktus dirbant su įvairiomis socialinėmis grupėmis – profesionaliais sportininkais, nesportuojančiaisiais, vaikais, neįgaliaisiais, nėščiosiomis ir t.t.

„Malonu žiūrėti, kad mūsų specialistų, lietuvių, programos veikia. Padeda žmogui atsistoti po sunkios avarijoje patirtos traumos, padeda atlikti naujus judesius sergantiems serebriniu paralyžiumi ir pan. Tai vyksta taikant lietuvių sugalvotas metodikas“, - džiaugėsi KTU doc.dr. Irina Ramanauskienė, taip pat konferencijos organizacinio komiteto narė.

Buvo įsteigti specialūs prizai jauniesiems mokslininkams, pristačiusiems pranešimus trijose – fiziologijos, fizinio aktyvumo ir socialinių, humanistinių bei psichologinių aspektų – kategorijose.

Tarp nugalėtojų – atlikti tyrimai, dirbant su gimnastėmis, rankinininkais, kelio kryžminio raiščio traumą patyrusiais sportininkais, taip pat sportininkų santykius su treneriu, paauglių santykius su mokytoju, konfliktų valdymą komandose analizuojantys, ir kiti darbai.

„Visi lyg ir žinome, kad sportas stiprina sveikatą, tačiau tyrimų, kaip tiksliai sportas veikia organizmą, kokie vyksta vidiniai, o ne tik išoriniai pokyčiai, mažai atlikta.

Pavzydžiui, viena doktorantė mergina tyrė gimnastes, ir šios sporto šakos įtaką kaulų vystimuisi, tankio pokyčiams. Ji įrodė, kad merginos, užsiiminėjančios gimnastika, ateityje išties turi didesnius šansus išvengti osteoporozės (osteoporozė - kaulų liga, pasižyminti kaulų tankio mažėjimu, kaulų trapumu, - aut.past.)“, - pasakojo I.Ramanauskienė.Neatsitiktinai konferencija sutapo su paskutinį gegužės savaitgalį praūžusiu festivaliu „Sportas visiems“, mat fizinio aktyvumo problemas liečiančių pranešimų sekcija, kuriai vadovavo žinoma krepšinio trenerė Rasa Kreivytė, buvo itin gausi.

„Norėtume, kad tas ryšys su festivalio organizatoriais būtų dar didesnis. Galbūt ateityje pranešimus galėtų pristatyti ir asociacijos „Sportas visiems“ atstovai“, - vylėsi L.Daniusevičiūtė.

TIKSLAS – SUSIETI TEORIJĄ SU PRAKTIKA

Pasak Irinos Ramanauskienės, vienas svarbiausių konferencijos tikslų – skatinti mokslo žmonių ir specialistų praktikų bendradarbiavimą. Taip pat mokslininkų, dirbančių skirtingose aukštosiose mokyklose, bendradarbiavimą.

Pavzydžiui, Kauno medicinos, Vilniaus pedagoginis ir Vilniaus universitetas šiuo metu atlieka panašius tyrimus, susijusius su mitybos aspektais. Pasak I.Ramanauskienės, konferencijoje tyrimus atliekantys mokslininkai pasidalijo informacija ir sutarė dar glaudžiau bendradarbiauti. „Kai dirbama bendrai, galima ir kur kas svaresnes išvadas pateikti. Juk vien tiriamųjų ratas ženkliai padidėja“, - teigė I.Ramanauskienė.

Sėkmingas bandymas teoriją supinti su praktika, organizatorių teigimu – viena stipriųjų . Šios konferencijos pusių. „Įprasta, kad pranešimus skaito mokslo žmonės, kurie yra labiau teoretikai nei praktikai. Labai džiugu, kad šioje konferencijoje maždaug pusę pranešimų pristatė būtent praktikai – kineziterapeutai, reabilitologai, treneriai, ir t.t. 

Jie guodėsi, kad tai jiems nėra įprasta, todėl labai jaudinosi. Tai visiškai normalu. Svarbu, kad jie savo praktines žinias pradeda rišti su mokslu, ir apie tai, ką pasiekia, išdrįsta kalbėti, pasidalinti“, - teigė I.Ramanauskienė. 

„Daugeliui neužtenka drąsos pateikti savo sukurtą ir efektyviai veikiančią metodiką, nedrąsu, kaip ją priims. Mūsų funkcija yra ne parodyti, ką mes, mokslo žmonės, galime, o bandyti suvienyti pajėgas.

Džiugu, kad mūsų praktikai šneka. Kokią naudą sportui duoda praktinė patirtis, surišta su mokslu, įsitikiname pažvelgę į tokių trenerių, brūkšnelis – mokslininkų, kaip Aleksas Stanislovaitis, Antanas Skarbalius, Miglius Astrauskas, darbo rezultatus“, - kalbėjo konferencijos organizatorė.

Pašnekovės džiaugiasi, kad į mokslą svarbą vis didesnį dėmesį atkreipia ir tie treneriai, kurie niekad nedirbo mokslinio darbo, nors pripažįsta, kad šis procesas vis dar ne visuomet sklandus.

„Sunku pasakyti, kaip tuos naujus darbo metodus, programas, pristatomas konferencijose, perima kiti treneriai ar kiti specialistai. Lietuva – konservatyvus kraštas, ir paprastai turi praeiti šiek tiek laiko, kol kampai nusizulina, kol ateina supratimas, kad ta ar kita metodika yra tinkama. Gaila, kad dažnai naujovių Lietuvoje vis dar yra baiminamasi. Bet svarbiausia, kad tas dialogas tarp mokslo žmonių ir specialistų praktikų išties mezgasi“, - sakė L.Daniusevičiūtė.

„Taip, vis dar yra trenerių, kurie kratosi mokslo įsitraukimo į treniruočių procesus. Mąstysena, kad jei tu kreipiesi pagalbos į mokslininkus, tu esi nekompetetingas treneris, atgyvenusi. Toks požiūris keičiaisi, o jei ne – turi keistis“, - pritarė I.Ramanauskienė.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Žalgiryje“ – Eurolygos čempionas
2019 11 22
Legionierius
Prie Kauno „Žalgirio“ iki sezono pabaigos prisijungia milžinišką patirtį Eurolygoje sukaupęs krepšininkas – 32-ejų gynėjas K.C. Riversas.
Klaipėdoje – J.Jocytės palydėtuvės
2019 11 22
Žvilgsnis
Į Prancūziją išvykstanti 14-metė Justė Jocytė: „Bus sunku atsisveikinti ne tik su komanda, bet ir su Lietuva.“
„Žalgiris“ neišbrenda iš nesėkmių liūno
2019 11 21
Eurolyga
Belgrado „Crvena zvezda“ ekipai namuose pralaimėję Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygoje patyrė ketvirtą nesėkmę iš eilės.
 
A lygoje - lengva „Žalgirio“ pergalė
2019 11 22
A lyga
A lygos vicečempionas Vilniaus „Žalgiris“ namuose 32-ojo turo susitikime 5:0 (3:0) sutriuškino penktą kartą iš eilės pralaimėjusį Klaipėdos „Atlantą“.
„Sūduvos“ vartininkų grandis nesikeis
2019 11 22
Žvilgsnis
Lietuvos futbolo A lygos čempionė Marijampolės „Sūduva“ kitą sezoną turės tuos pačius vartininkus kaip ir 2019-aisiais.
LFF vadai su komisaru kalbėjo ir apie fanus
2019 11 21
Susitikimas
LFF prezidentas Tomas Danilevičius ir generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius apsilankė pas naująjį Policijos generalinį komisarą Renatą Požėlą.
Startavo geriausių lengvaatlečių rinkimai
2019 11 19
Rinkimai
Nors 2019-ieji Lietuvos lengvaatlečiams buvo permainingi, tačiau šalies sporto padangę sudrebinusių įvykių tikrai netrūko.
Ištvermingiausieji išsidalins medalius
2019 11 18
Bėgimas
Lapkričio 23 d. Neries regioniniame parke „Laukinis Trail – Dūkštos“ varžybų metu pirmą kartą vyks Lietuvos bekelės bėgimo (trail – angl.) čempionatas.
„Per varžybas pirmiausia kovoju su savimi“
2019 11 18
Žvilgsnis
Trišuolio Lietuvos rekordininkė Diana Zagainova: „Apmaudu, kad tokią stiprią rungtį išbraukė iš Deimantinės lygos.“
 
ITF turnyruose – lietuvių triumfas
2019 11 17
Turnyras
Lietuvos tenisininkai Laurynas Grigelis ir Justina Mikulskytė kartu su partneriai triumfavo ITF turnyruose.
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Lietuvos čempionate paaiškėjo medalininkai
2019 11 22
Boksas
Kėdainių arenoje vykstančiame Lietuvos bokso čempionate vyko ketvirtfinalių ir pusfinalių kovos, po kurių paaiškėjo pirmenybių prizininkai.
Pirmąją dieną – dešimt kovų
2019 11 21
Boksas
Prasidėjo kovos 95-ajame Lietuvos bokso čempionate. Jame dalyvauja 74 boksininkai: 58 vyrai ir 16 moterų.
Kova – dėl medalių ir vietų rinktinėje
2019 11 20
Boksas
Lapkričio 20-23 d. Kėdainių arenoje vyks 95-asis Lietuvos bokso čempionatas. Šalies pirmenybėse bus išdalinta 14 medalių komplektų.
 
Dviratininkams – du kelialapiai į Tokiją
2019 11 20
Olimpinės žaidynės
Tarptautinė dviračių sporto sąjunga (UCI) patvirtino vietų, kurias šalys gaus 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių dviračių plento lenktynėse, skaičių.
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Jaunių rinktinei – svarbiausių kovų metas
2019 11 20
Atranka
Šalies jaunių (iki 18 m.) vaikinų rinktinė stoja į kovą 1-ame Europos čempionato atrankos etape - Rytų Europos zoninės tinklinio asociacijos pirmenybėse.
Joniškyje atgimė didysis tinklinis
2019 11 18
Taurė
Į Joniškį sugrįžo didysis tinklinis. Būtent čia startavo Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
Prieš Dakarą – turas po Lietuvą
2019 11 21
Dakaras
Priešpaskutinį lapkričio savaitgalį Vaidotas Žala ir Saulius Jurgelėnas iškeliauja į turą po Lietuvą.
B.Vanagui – pagrindinio rėmėjo akibrokštas
2019 11 21
Situacija
Benediktas Vanagas: „Likus porai savaičių iki technikos išsiuntimo į Dakarą, „General Financing“ nutraukė partnerystę“.
Į Dakaro ralį – su nauju vardu
2019 11 19
Dakaras
Siurprizas Antano Juknevičiaus stovykloje: naujas komandos pavadinimas ir partneris.
 
Lietuvos čempionate – keistas rezultatas
2019 11 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate užfiksuota kol kas didžiausia šio sezono staigmena.
Lenkijoje – sėkmingi lietuvių startai
2019 11 18
Greitasis čiuožimas
Lenkijos mieste Balstogėje vyko greitojo čiuožimo trumpuoju taku Baltijos taurės varžybos, sutraukusios 225 čiuožėjus iš 6 šalių.
Prestižinėse varžybose – penktoji vieta
2019 11 17
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Grand Prix“ serijos dailiojo čiuožimo varžybų šokių ant ledo turnyre S.Ambrulevičius ir A.Reed užėmė penktąją vietą.
Europos čempionate – lietuvės triumfas
2019 11 22
Šiuolaikinė penkiakovė
Lenkijoje vykstančiame Europos jaunimo (iki 24 metų) šiuolaikinės penkiakovės čempionate penktadienį triumfavo Aurelija Tamašauskaitė.
Į sportinius šokius – žvilgsnis iš arti
2019 11 22
Sportiniai šokiai
Kokius šokius šokėjai šoks pasaulio standartinių sportinių šokių čempionate Vilniuje? (VIDEO)
Su tėčiu – į valtį, su mama – bėgte
2019 11 22
Žvilgsnis
Ką reiškia augti dviejų olimpiečių šeimoje papasakoti galėtų 5-metė bėgikės Dianos Lobačevskės ir irkluotojo Mindaugo Griškonio dukra Atėnė.
 
Populiariausiųjų rinkimai: iš 69 liko 9
2019 11 22
Apdovanojimai
„LTeam apdovanojimų 2019“ balsavime dėl „Metų populiariausio sportininko“ apdovanojimo ir toliau pirmauja paplūdimio tinklininkės.
Sporto filmų festivaliai – nuo JAV iki Irano
2019 11 21
Festivalis
Seniausias pasaulio sporto filmų festivalis vyksta Palerme, JAV rengiamas moterų sporto filmų festivalis, o Milane garsiai skambėjo Lietuvos vardas.
„Lietuvoje visada galima rasti žvaigždžių“
2019 11 21
Interviu
Sporto mokslo guru Genadijus Sokolovas: „Lietuviai – aukšti, ilgomis galūnėmis, jų sudėjimas tinka plaukimui, kitoms sporto šakoms.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas