Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. rugsėjo 10 d. 12:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelyje - kinas ir sportas

Anapilin išėjęs Arūnas Žebriūnas buvo ne tik garsus kino režisierius, bet ir tituluotas irkluotojas. o kartą net tapo moksleivių bokso čempionu

A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Nuotr. iš laikraščio "Sportas" archyvo
A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Pirmadienį eidamas 84-uosius metus mirė lietuvių kino režisierius, scenarijų autorius Arūnas Žebriūnas. Sporto visuomenė jį puikiai prisimena ir kaip puikų sportininką, daugkartinį  Lietuvos ir Pabaltijo irklavimo čempioną bei prizininką

A. Žebriūnas – mūsų kino epochos legenda, sovietmečiu išgarsėjęs lietuviškais kino filmais „Gyvieji didvyriai“ novele „Paskutinis šūvis“ (1960), „Paskutinė atostogų diena“ (1964), „Mažasis princas“(1966), „Mirtis ir vyšnios medis“ (1968), „Gražuolė“  (1969), „Naktibalda“(1973),  „Velnio nuotaka“(1975), „Riešutų duona“(1978), kurie pelnė įvairiausių apdovanojimų.

Vienas poetiškiausių A.Žebriūno filmų – „Paskutinė atostogų diena“ jam atnešė net tris prestižinius prizus: „Sidabrinės burės“ Lokarno kino festivalyje (1965 m.) ir premiją šeštajame  Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje (1965 ), taip pat  Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje (1966).

Ankstesniosios kartos žmonės taip ir sakydavo: „Einame žiūrėti Žebriūno“. Nesvarbu, kokį filmą jis sukurdavo, visi įvardindavo ne kino filmo pavadinimą, bet jo pavardę. Pats režisierius tą savo didžiulę šlovę lyg ir bandė nuvertinti. „Nesvarbu, kad daug dirbau ir esu profesionalas, bet gyvenime yra daug vertingesnių ir sudėtingesnių dalykų už kiną. Šitą aš tikrai žinau“, – yra sakęs meninininkas.

Tačiau mūsų kino žinovai ir kritikai pripažįsta, kad tais sovietmečio laikais A. Žebriūnas tikrai kūrė europinio lygio filmus. Nemažos įtakos jo darbui turėjo 1962 m. stažuotė pas garsų Rusijos kino meistrą Michailą Romą.

PIRŠTINĖS. Gamta A. Žebriūnui nepašykštėjo gerų fizinių duomenų. Aukštas (ūgis – 190 cm), ilgų rankų, lieknas, koordinuotas. Legendinis „Žalgirio“ vyrų krepšinio treneris Vladas Garastas pasakytų, kad tokiam jaunuoliui tiktai krepšinį žaisti. Ne mažiau įžymus garsiosios „Žalgirio“ irklavimo moterų aštuonvietės strategas Eugenijus Vaitkevičius sakydavo, kad A.Žebriūnas buvo gimęs irkluoti.

A. Žebriūnas iš tiesų bandė jėgas šiose sporto šakose. Kai mokėsi Klaipėdos 1-oje gimnazijoje aktyviai žaidė krepšinį, o kai Dailės institute studijavo dailę ir architektūrą, – buvo prisiekęs ir daug žadantis irkluotojas. Per vienas uostamiesčio moksleivių varžybas net bokso pirštines buvo apsimovęs.

Per krepšinio rungtynių pertrauką prie jo priėjo kūno kultūros mokytojas ir sako: „Arūnai, ar kada nors boksavaisi? Gelbėk mus.  Nė viena komanda neturi sunkiasvorio boksininko. Tu išeisi  į ringą, pastovėsi minutę – neatsiras varžovas ir būsi paskelbtas nugalėtoju“.

Arūnas taip ir padarė, ką sakė mokytojas. Išėjo į ringą, palaukė minutę, ir teisėjas iškėlė jo ranką. A. Žebriūnas buvo paskelbtas  Klaipėdos moksleivių bokso sunkiasvorių čempionu ir vienus metus gimnazijos garbės lentoje kabojo jo portretas.

Tačiau tai buvo vienintelis kartas, kada talentingas jaunuolis išėjo į ringą. Tas momentas jo atmintyje neįstrigo, kaip ir lengvoji atletika, kai Arūnas bandė šokinėti ir į aukštį. O štai krepšinis ir irklavimas buvo brangus prisiminimas.   

PASILIKO.  „Mano biografija kupina įvairiausių netikėtumų. Aš visą gyvenimą buvau sporte, tai buvo nepakartojamas laikotarpis ir dabar  su nostalgija prisimenu tuos laikus. Nesu išmetęs savo apdovanojimų, įvairių diplomų, medalių, kurie man yra brangūs ir juos visus esu išsaugojęs iki šių dienų. Kai mes tapdavome nugalėtojais, mums dažnai įteikdavo ir specialius ženklus. Juos labai vertindavau ir tą pačią akimirką įsisegdavau į švarko atlapą, kad ir kiti atkreiptų dėmesį į šį ženklą“, – dabar sako A. Žebriūnas.

Kai studijavo Dailės institute ir jį, puikių fizinių duomenų jaunuolį,  nužiūrėjo garsus irklavimo treneris, SSRS nusipelnęs treneris Eugenijus Vaitkevičius bei pakvietė treniruotis, jis nežinojo, kas tai per sporto šaka. Tačiau smalsumo vedinas, vis dėl to atsidūrė „Žalgirio“ irklavimo bazėje. Atėjo ir  ilgam pasiliko.

„Arūnas buvo labai talentingas irkluotojas, gerai prisiderindavo prie keturvietės ir aštuonvietės draugų. Man visiškai nebuvo netikėta, kai jis buvo kalbinamas irkluoti garsiojoje Maskvos „Krylja Sovietov“ aštuonvietėje. Tačiau Arūnas buvo ypatingai meniškos sielos ir jutau, kad didžiajame irklavime jo nesugebėsime išlaikyti. Neapsirikau: daug vilčių teikiantis sportininkas pasuko kino režisieriaus keliu, – yra sakęs E. Vaitkevičius.

DRAUGYSTĖ. Režisieriui labiausiai buvo įsiminę Lietuvos čempionatai, kurių jis laukdavo kaip didžiausios šventės ir kruopščiai rengdavosi. Irklavo, susitikdavo su draugais, dalindavosi įspūdžiais. Irkluotojų draugystę Arūnas labai brangino. Kai vėliau, jau žinomą Lietuvos kino režisierių, Vilniaus irklavimo veteranai pasikvietė į vakaronę, mažai buvo tų, kurie tikėjo, kad ateis A. Žebriūnas. O jis atėjo. „Buvo nuostabu, kažkas nepakartojamo, kiek daug susikaupė įspūdžių.  Niekada to susitikimo neužmiršiu“, – sportas.info yra sakęs menininkas. 

A. Žebriūnui komandinėse valtyse visą laiką buvo yrininkas arba, kitaip sakant,  komandos kapitonas. Jis visada susikaupęs, rimtas ir santūrus. Visų laikų yrininkams  tenka pati didžiausia atsakomybė, ir režisierius tas pareigas atlikdavo puikiai. Kai Arūnas  baigė aktyvųjį sportą, didelę pagarbą jausdavo olimpinių žaidynių prizininkui, šviesaus atminimo nepakartojamam yrininkui Zigmui Juknai.

„Tai – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos yrininkas. Man dar visada akyse ir irkluotojų žygis Vilnius – Klaipėda. Irklavau su tokiomis irklavo legendomis, kaip Eugenijus Vaitkevičius, Jonas Pavilionis, žinomu mūsų dailininku Algirdu Šiekštele. Kažkada per miesto pirmenybes dvivietę valtį teko netgi irkluoti su SSRS valstybinės premijos laureatu Stasiu Krasausku. Irgi savotiškai įėjau į Lietuvos irklavimo istoriją“, – prieš keletą metų sakė A.Žebriūnas.  

Jis didžiajam sportui atidavė 10 metų ir visą laiką svajojo sukurti gerą, ne paviršutinišką kino filmą apie sportą. Menininką domino sportininkų, atidavusių savo jaunystę sportui, tolesnis gyvenimas. Tačiau kino režisieris savo svajonės neįgyvendino, nes nesulaukė gero scenarijaus. 

A. Žebriūnas į kino studiją pateko labai įdomiu metu, kada viskas čia buvo nauja ne tiktai jam vienam – kinas Lietuvoje tiktai formavosi. „Kino specifiką greitai perpratau  ir dailininko statytojo profesiją iškeičiau į režisieriaus. Tolesnį mano kino menininko kelią didžia dalimi nulėmė 1960 m. gauta pirmoji respublikinė premija, už kino filmą „Gyvieji didvyriai“. Pradėjau gilintis režisūroje, mokytis Maskvoje“, – yra sakęs A. Žebriūnas.


 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
„Pas mus nėra vietos individualistams“
2019 10 16
Žvilgsnis
Televizijos aktorius ir renginių vedėjas Justinas Daugėla: „Jei mėgsti „Žalgirį“ ir sergi prieš „Rytą“ Europos taurėje, man tai yra nelabai suprantama.“
Gintis aikšte galės ir penkiolikmečiai
2019 10 16
Sprendimai
Kaune vyko Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) meistriškumo komisijos posėdis, kuriame buvo svarstomi šalies krepšiniui aktualūs klausimai.
Europos turnyruose – skirtingi scenarijai
2019 10 15
Europos turnyrai
Vilniaus „Rytas“ patyrė antrą nesėkmę iš eilės Europos taurės turnyre, o Klaipėdos „Neptūnas“ pergale startavo FIBA Čempionų lygoje.
 
Aikštėje – istorinė pergalė ir piršlybos
2019 10 16
Mažasis futbolas
Dar viena Lietuvos pergalė Pasaulio čempionate pažymėta dviguba švente – patekimu į atkrintamąsias varžybas ir ištartu „Taip“ (VIDEO).
Pasaulio čempionatas – trijuose miestuose
2019 10 16
Salės futbolas
FIFA šiandien oficialiai patvirtino, kad kitąmet salės futbolo pasaulio čempionatas bus rengiamas Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.
D.Kazlauskas: „Kažkas turi būti viršūnėje“
2019 10 16
Žvilgsnis
„Riterių“ saugas Donatas Kazlauskas gali pasigirti unikaliu pasiekimu – jis šią savaitę du vakarus paeiliui mušė įvarčius oficialiose rungtynėse.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
Maskvoje – lietuvio nesėkmė
2019 10 15
Turnyras
Ričardas Berankis Maskvoje vykstančio ATP 250 serijos turnyro pirmame rate nusileido reitinge žemiau esančiam ir kartą jau įveiktam ispanui.
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
Prieš akis – svarbiausia karjeros kova
2019 10 15
Boksas
Oficialu: gruodį Lietuvos boksininkas Egidijus Kavaliauskas kovos su Terence'u Crawfordu dėl pasaulio čempiono diržo.
Lietuviams – trys medaliai
2019 10 14
Dziudo
Taline (Estija) vykusiame Europos dziudo taurės varžybų etape sėkmingai pasirodė Lietuvos atstovai, iškovoję du sidabro ir vieną bronzos medalį.
 
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Lietuvių laimikis – reitingo taškai
2019 10 10
Lenktynės
Lietuvos dviratininkai kovojo dėl aukštų vietų Prancūzijoje surengtose 69-osiose vyrų dviračių lenktynėse Paryžius - Buržas (UCI I kategorija).
Kauniečiai žengė tolyn, vilniečiai iškrito
2019 10 13
Europos turnyrai
„Kauno Ąžuolas“-KTU – kitame EHF Iššūkio taurės etape, „Šviesai“ atsivežtos į Bosniją persvaros nepakako.
Kauno derbyje – šiurkšti kova
2019 10 09
Lietuvos lyga
Trečiadienio vakarą Lietuvos rankinio lygoje vyko dvejos rungtynės. Jose pergales šventė „Granitas-Karys“ ir „Šviesa“.
Svarbiuose mačuose – Lietuvos atstovai
2019 10 09
Europos turnyrai
Artėjantį savaitgalį Lietuvos rankinio teisėjai ir inspektoriai darbuosis moterų bei vyrų Europos taurės varžybose.
 
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Tinklininko karjerą pristabdė operacija
2019 09 27
Situacija
Vienam geriausių Lietuvos paplūdimio tinklininkų A.Rumševičiui mažiausiai pusę metų teks praleisti be sporto. Jam Vilniuje buvo atlikta peties operacija.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Vilniuje – favoritų akistata
2019 10 16
Ledo ritulys
Šiandien Vilniaus „Pramogų arenoje“ susitinka praėjusio sezono pusfinalio poros dalyvės Vilniaus „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ komandos.
Lietuvos čiuožėjai – bronza Minske
2019 10 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) varžybose „Ice Star 2019“ Minske (Baltarusija) ant garbės pakylos užkopė Agnė Ivanovaitė.
Žinomi žmonės prisiminė mokyklą
2019 10 15
LMŽ
Žinomų žmonių komanda „Kažkur matyti“ išbandė jėgas su praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių (LMŽ) kvadrato varžybų čempionais.
Lietuvos šokėjai – penkti Europoje
2019 10 15
Sportiniai šokiai
Moldovos sostinėje Kišiniove įvyko jaunimo amžiaus grupės (16 -18 metų) standartinių šokių Europos čempionatas.
Po arenos stogu – įspūdingi žirgų šuoliai
2019 10 14
Žirginis sportas
Šiaulių arenoje praūžė pinas tribūnas sutraukusios tarptautinės žirgų konkūrų varžybos. Jose dėl trofėjų susigrūmė Vidurio ir Rytų Europos raiteliai.
 
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Lyčių lygybė šalies sporte įgauna pagreitį
2019 10 10
Situacija
Itin skaudi tema – smurtas lyties pagrindu. Dar skaudesnė yra statistika – vos 12 federacijų turi rašytines taisykles ir veiksmų planus, kaip to išvengti.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas