Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. rugsėjo 10 d. 12:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelyje - kinas ir sportas

Anapilin išėjęs Arūnas Žebriūnas buvo ne tik garsus kino režisierius, bet ir tituluotas irkluotojas. o kartą net tapo moksleivių bokso čempionu

A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Nuotr. iš laikraščio "Sportas" archyvo
A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Pirmadienį eidamas 84-uosius metus mirė lietuvių kino režisierius, scenarijų autorius Arūnas Žebriūnas. Sporto visuomenė jį puikiai prisimena ir kaip puikų sportininką, daugkartinį  Lietuvos ir Pabaltijo irklavimo čempioną bei prizininką

A. Žebriūnas – mūsų kino epochos legenda, sovietmečiu išgarsėjęs lietuviškais kino filmais „Gyvieji didvyriai“ novele „Paskutinis šūvis“ (1960), „Paskutinė atostogų diena“ (1964), „Mažasis princas“(1966), „Mirtis ir vyšnios medis“ (1968), „Gražuolė“  (1969), „Naktibalda“(1973),  „Velnio nuotaka“(1975), „Riešutų duona“(1978), kurie pelnė įvairiausių apdovanojimų.

Vienas poetiškiausių A.Žebriūno filmų – „Paskutinė atostogų diena“ jam atnešė net tris prestižinius prizus: „Sidabrinės burės“ Lokarno kino festivalyje (1965 m.) ir premiją šeštajame  Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje (1965 ), taip pat  Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje (1966).

Ankstesniosios kartos žmonės taip ir sakydavo: „Einame žiūrėti Žebriūno“. Nesvarbu, kokį filmą jis sukurdavo, visi įvardindavo ne kino filmo pavadinimą, bet jo pavardę. Pats režisierius tą savo didžiulę šlovę lyg ir bandė nuvertinti. „Nesvarbu, kad daug dirbau ir esu profesionalas, bet gyvenime yra daug vertingesnių ir sudėtingesnių dalykų už kiną. Šitą aš tikrai žinau“, – yra sakęs meninininkas.

Tačiau mūsų kino žinovai ir kritikai pripažįsta, kad tais sovietmečio laikais A. Žebriūnas tikrai kūrė europinio lygio filmus. Nemažos įtakos jo darbui turėjo 1962 m. stažuotė pas garsų Rusijos kino meistrą Michailą Romą.

PIRŠTINĖS. Gamta A. Žebriūnui nepašykštėjo gerų fizinių duomenų. Aukštas (ūgis – 190 cm), ilgų rankų, lieknas, koordinuotas. Legendinis „Žalgirio“ vyrų krepšinio treneris Vladas Garastas pasakytų, kad tokiam jaunuoliui tiktai krepšinį žaisti. Ne mažiau įžymus garsiosios „Žalgirio“ irklavimo moterų aštuonvietės strategas Eugenijus Vaitkevičius sakydavo, kad A.Žebriūnas buvo gimęs irkluoti.

A. Žebriūnas iš tiesų bandė jėgas šiose sporto šakose. Kai mokėsi Klaipėdos 1-oje gimnazijoje aktyviai žaidė krepšinį, o kai Dailės institute studijavo dailę ir architektūrą, – buvo prisiekęs ir daug žadantis irkluotojas. Per vienas uostamiesčio moksleivių varžybas net bokso pirštines buvo apsimovęs.

Per krepšinio rungtynių pertrauką prie jo priėjo kūno kultūros mokytojas ir sako: „Arūnai, ar kada nors boksavaisi? Gelbėk mus.  Nė viena komanda neturi sunkiasvorio boksininko. Tu išeisi  į ringą, pastovėsi minutę – neatsiras varžovas ir būsi paskelbtas nugalėtoju“.

Arūnas taip ir padarė, ką sakė mokytojas. Išėjo į ringą, palaukė minutę, ir teisėjas iškėlė jo ranką. A. Žebriūnas buvo paskelbtas  Klaipėdos moksleivių bokso sunkiasvorių čempionu ir vienus metus gimnazijos garbės lentoje kabojo jo portretas.

Tačiau tai buvo vienintelis kartas, kada talentingas jaunuolis išėjo į ringą. Tas momentas jo atmintyje neįstrigo, kaip ir lengvoji atletika, kai Arūnas bandė šokinėti ir į aukštį. O štai krepšinis ir irklavimas buvo brangus prisiminimas.   

PASILIKO.  „Mano biografija kupina įvairiausių netikėtumų. Aš visą gyvenimą buvau sporte, tai buvo nepakartojamas laikotarpis ir dabar  su nostalgija prisimenu tuos laikus. Nesu išmetęs savo apdovanojimų, įvairių diplomų, medalių, kurie man yra brangūs ir juos visus esu išsaugojęs iki šių dienų. Kai mes tapdavome nugalėtojais, mums dažnai įteikdavo ir specialius ženklus. Juos labai vertindavau ir tą pačią akimirką įsisegdavau į švarko atlapą, kad ir kiti atkreiptų dėmesį į šį ženklą“, – dabar sako A. Žebriūnas.

Kai studijavo Dailės institute ir jį, puikių fizinių duomenų jaunuolį,  nužiūrėjo garsus irklavimo treneris, SSRS nusipelnęs treneris Eugenijus Vaitkevičius bei pakvietė treniruotis, jis nežinojo, kas tai per sporto šaka. Tačiau smalsumo vedinas, vis dėl to atsidūrė „Žalgirio“ irklavimo bazėje. Atėjo ir  ilgam pasiliko.

„Arūnas buvo labai talentingas irkluotojas, gerai prisiderindavo prie keturvietės ir aštuonvietės draugų. Man visiškai nebuvo netikėta, kai jis buvo kalbinamas irkluoti garsiojoje Maskvos „Krylja Sovietov“ aštuonvietėje. Tačiau Arūnas buvo ypatingai meniškos sielos ir jutau, kad didžiajame irklavime jo nesugebėsime išlaikyti. Neapsirikau: daug vilčių teikiantis sportininkas pasuko kino režisieriaus keliu, – yra sakęs E. Vaitkevičius.

DRAUGYSTĖ. Režisieriui labiausiai buvo įsiminę Lietuvos čempionatai, kurių jis laukdavo kaip didžiausios šventės ir kruopščiai rengdavosi. Irklavo, susitikdavo su draugais, dalindavosi įspūdžiais. Irkluotojų draugystę Arūnas labai brangino. Kai vėliau, jau žinomą Lietuvos kino režisierių, Vilniaus irklavimo veteranai pasikvietė į vakaronę, mažai buvo tų, kurie tikėjo, kad ateis A. Žebriūnas. O jis atėjo. „Buvo nuostabu, kažkas nepakartojamo, kiek daug susikaupė įspūdžių.  Niekada to susitikimo neužmiršiu“, – sportas.info yra sakęs menininkas. 

A. Žebriūnui komandinėse valtyse visą laiką buvo yrininkas arba, kitaip sakant,  komandos kapitonas. Jis visada susikaupęs, rimtas ir santūrus. Visų laikų yrininkams  tenka pati didžiausia atsakomybė, ir režisierius tas pareigas atlikdavo puikiai. Kai Arūnas  baigė aktyvųjį sportą, didelę pagarbą jausdavo olimpinių žaidynių prizininkui, šviesaus atminimo nepakartojamam yrininkui Zigmui Juknai.

„Tai – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos yrininkas. Man dar visada akyse ir irkluotojų žygis Vilnius – Klaipėda. Irklavau su tokiomis irklavo legendomis, kaip Eugenijus Vaitkevičius, Jonas Pavilionis, žinomu mūsų dailininku Algirdu Šiekštele. Kažkada per miesto pirmenybes dvivietę valtį teko netgi irkluoti su SSRS valstybinės premijos laureatu Stasiu Krasausku. Irgi savotiškai įėjau į Lietuvos irklavimo istoriją“, – prieš keletą metų sakė A.Žebriūnas.  

Jis didžiajam sportui atidavė 10 metų ir visą laiką svajojo sukurti gerą, ne paviršutinišką kino filmą apie sportą. Menininką domino sportininkų, atidavusių savo jaunystę sportui, tolesnis gyvenimas. Tačiau kino režisieris savo svajonės neįgyvendino, nes nesulaukė gero scenarijaus. 

A. Žebriūnas į kino studiją pateko labai įdomiu metu, kada viskas čia buvo nauja ne tiktai jam vienam – kinas Lietuvoje tiktai formavosi. „Kino specifiką greitai perpratau  ir dailininko statytojo profesiją iškeičiau į režisieriaus. Tolesnį mano kino menininko kelią didžia dalimi nulėmė 1960 m. gauta pirmoji respublikinė premija, už kino filmą „Gyvieji didvyriai“. Pradėjau gilintis režisūroje, mokytis Maskvoje“, – yra sakęs A. Žebriūnas.


 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Pusfinalyje – Lietuvos komandų akistata
2020 02 24
Baltijos lyga
Savaitgalį Rygoje vyksiančiame Douglas Baltijos čempionato finalo ketverte žais dvi Lietuvos komandos.
D.Motiejūnas: „Reikia gerbti užrašą Lietuva“
2020 02 24
Atranka
Po gėdingo pralaimėjimo Belgijoje Lietuvos krepšinio rinktinė kibs į atlapus pakilimą išgyvenantiems čekams.
Talento siekis – svorio ir ūgio balansas
2020 02 22
Žvilgsnis
Mato Mačijausko sėkmės istorija: nuo mėgėjiško krepšinio iki sutarties su Vilniaus „Rytu“.
 
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2020 02 24
Draugiškos rungtynės
Ketvirtą pergalę iš eilės kontrolinių rungtynių cikle pasiekė Kauno FC „Hegelmann Litauen“, 2:0 pranokęs būsimą varžovę Pirmoje lygoje Alytaus „Dainavą“.
D.Ngogo debiutas paženklintas pergale
2020 02 23
Draugiškos rungtynės
Vilniaus „Žalgirio“ futbolininkai paskutinėse kontrolinėse rungtynėse pasirengimo sezonui cikle 1:0 (0:0) pranoko Latvijos „Jelgava“ klubą (VIDEO).
Kontrolinėse rungtynėse – pralaimėjimas
2020 02 23
Draugiškos rungtynės
LFF stadione vykusiose kontrolinėse rungtynėse sostinės „Riteriai“ 1:3 pralaimėjo „Daugavpils“ ekipai ir patyrė trečią nesėkmę ikisezoniniame cikle.
Teisėjų klaida neleido tapti planetos lydere
2020 02 22
Lietuvos čempionatas
Lietuvos čempionate – sėkmingas trišuolininkės Dovilės Kilty pasirodymas ir apmaudi klaida ėjimo rungtyje (VIDEO).
Į Tokijo taupyklę – vertingi taškai
2020 02 21
Lietuvos čempionatas
Lietuvos lengvosios atletikos čempionatas: Simas Bertašius artėja prie Tokijo žaidynių, karjeros pergalę iškovojo Urtė Baikštytė (VIDEO).
Lietuvos čempionate – dėmesysTokijui
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Lengvosios atletikos čempionate – olimpinės rinktinės kandidatų antplūdis
 
Sugrįžimas į kortus – su rinktinės apranga
2020 02 19
Sugrįžimas
Lukas Mugevičius Šiauliuose vyksiančiame Daviso taurės susitikime tarp Lietuvos ir Portugalijos rinktinių planuoja grįžti į teniso kortus.
Tenisininkams – dešimtys tūkstančių eurų
2020 02 18
Tenisas
Tęstinis finansinės paramos projektas „Teniso talentai“ toliau siekia paskatinti geriausius ir perspektyviausius šalies tenisininkus.
Lietuvis išleido pergalę iš rankų
2020 02 08
Turnyras
Trijų valandų kova Indijoje baigėsi dramatišku Ričardo Berankio pralaimėjimu „ATP-250“ serijos turnyro „Maharashtra Open“ pusfinalyje.
Tėvu tapęs E.Kavaliauskas vėl sieks pergalių
2020 02 18
Boksas
Boksininkas Egidijus Kavaliauskas gyvena tėvystės nuotaikomis. Žmona Vitalija pagimdė sūnų, todėl treniruočių rutiną jam pakeitė nauja ir maloni pareiga.
Etapo laimėtojai – Ažukaitė ir Kinderis
2020 02 18
Fechtavimas
Šeštadienį Kaune vyko trečiasis ir paskutinysis 2019-2020 metų fechtavimo sezono suaugusiųjų Lietuvos taurės etapas.
Medalis - visos armijos nuopelnas
2020 02 15
Imtynės
Į Lietuvą grįžusi Europos čempionato prizininkė imtynininkė Danutė Domikaitytė jau galvoja apie kovą dėl olimpinio kelialapio.
 
Berlyne – olimpinės atrankos finišo tiesioji
2020 02 24
Trekas
Vasario 26 – kovo 1 dienomis Berlyne (Vokietija) vyksiančiame 117-ajame pasaulio dviračių treko čempionate Lietuvai atstovaus keturi dviratininkai.
Dviratininkė R.Leleivytė atsidūrė ligoninėje
2020 02 22
Trauma
Geriausia Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė 2020 metų sezono pradžią norės kuo greičiau pamiršti.
Dviračių sporto federacijoje – permainos
2020 02 20
Situacija
Dagiau nei 10 metų Lietuvos dviračių sporto federacijos prezidento pareigas ėjęs verslininkas Romualdas Bakutis palieka organizacijos vadovo postą.
Į ketvirtfinalį – du Lietuvos klubai
2020 02 23
Baltijos lyga
Finišavus Baltijos rankinio lygos reguliariajam sezonui paaiškėjo, kad kovą dėl trofėjaus toliau tęs du Lietuvos klubai – „Dragūnas“ ir VHC „Šviesa“.
Profesoriui – gavosūkiai dėl žaidėjų
2020 02 21
Taurė
Lietuvos rankinio federacijos moterų taurė: Antano Skarbaliaus galvosūkis, „Eglės“ potencialas ir kas gali pakišti koją Garliavai.
Čempionato lyderiai tolsta
2020 02 20
Lietuvos čempionatas
Vilniuje VHC “Šviesa” išplėšė pergalę iš Kauno “Granito-Kario”, o Garliavoje “Kauno Ąžuolo-KTU” rankininkai nusileido Klaipėdos “Dragūnui”.
 
"Kaunas-VDU" - Baltijos finalo ketverte
2020 02 23
Tinklinis
Kauno „Kauno-VDU“ tinklininkės pademonstravo savo charakterį ir įspūdingai išplėšė kelialapį į Baltijos tinklinio čempionato finalo ketverto turnyrą.
Slovakijoje - bronzinis lietuvių finišas
2020 02 23
Sniego tinklinis
Slovakijos kalnuose vykusiame Europos sniego tinklinio turo etape Lietuvos komandoms skirtingai susiklostė mažieji finalai.
Slovakijoje – fantastiškas lietuvių startas
2020 02 22
Sniego tinklinis
Abi Lietuvos komandos sėkmingai pradėjo Slovakijoje vykstantį trečiąjį Europos sniego tinklinio turo etapą.
Po košmaro trasoje – saldus triumfo jausmas
2020 02 24
Žiedinės lenktynės
Triumfas Azijoje – pirmas G.Grinbergo titulas profesionaliame autosporte ir vienas didžiausių laimėjimų Lietuvos žiedinių lenktynių istorijoje.
Tikslas Tailande – trečia iš eilės pergalė
2020 02 22
Žvilgsnis
Azijos Le Mano serijoje sekmadienį Tailande, Buriramo trasoje startuoja paskutinis, ketvirtasis etapas. Jame pergalės sieks ir Gustas Grinbergas.
Ar Le Manas išjudins Lietuvos sirgalius?
2020 02 20
Žvilgsnis
Le Mano piramidės viršūnėje – legendinės 24 valandų lenktynės Prancūzijoje. Vilnietis Gustas Grinbergas su komanda jau užsitikrino kelialapį į jas.
 
Ant Švedijos ledo - lietuvio sidabras
2020 02 21
Ledo jachtos
Penktadienį Švedijoje vyko ledrogių varžybos „Etno Ice Cup“, kuriose du lietuviai užėmė prizines vietas.
Druskininkuose - lietuvių medaliai
2020 02 20
Snieglentės
Lietuvos sportininkai FIS snieglenčių sporto varžybose varžybose Druskininkuose iškovojo šešis medalius.
Emocijas kumščių kalba liejo net žiūrovai
2020 02 20
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio lygos lyderių dvikovoje netrūko muštynių, kurios iš aikštės net persikėlė už jos ribų (VIDEO).
Iki olimpinio debiuto – 1000 kibirų prakaito
2020 02 24
Žvilgsnis
Garsių Lietuvos sportininkų kelias į olimpines žaidynes grįstas įspūdingais skaičiai.
Svarbiausia – šeimos ir draugų palaikymas
2020 02 24
Buriavimas
Vasario 25 d. Australijoje prie olimpinės „RS:X“ burlenčių klasės pasaulio čempionato starto linijos stos ir Lietuvos olimpietis Juozas Bernotas.
Tradicinėse varžybose – 12-mečio rekordas
2020 02 24
Šaudymas iš lanko
Utenos daugiafunkciame sporto centre įvyko tradicinės reitinginės šaudymo iš lanko varžybos „Utenos taurė“.
 
Padaryta daugiau nei planuota
2020 02 22
LOA
Per Lietuvos olimpinės akademijos (LOA) suvažiavimo eilinę sesiją aptarta 2019-ųjų veikla ir numatytos 2020 m. gairės.
Treneris fizinę formą palaiko parduotuvėje
2020 02 21
Žvilgsnis
Buvęs krepšinio treneris Antanas Raščius – vienas iš devynių naujos fotomenininkės Neringos Rekašiūtės parodos #AmžiusNesvarbu herojų.
Daugiausia pinigų – krepšinio pamainai
2020 02 20
Posėdis
LTOK Vykdomasis komitetas patvirtino komandinių sporto šakų olimpinės pamainos programų finansavimą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas