Marytė Marcinkevičiūtė 2013 m. rugsėjo 10 d. 12:39 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Gyvenimo kelyje - kinas ir sportas

Anapilin išėjęs Arūnas Žebriūnas buvo ne tik garsus kino režisierius, bet ir tituluotas irkluotojas. o kartą net tapo moksleivių bokso čempionu

A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Nuotr. iš laikraščio "Sportas" archyvo
A.Žebriūnas (1930 m. rugpjūčio 8 d. - 2013 m. rugsėjo 9 d.).
Pirmadienį eidamas 84-uosius metus mirė lietuvių kino režisierius, scenarijų autorius Arūnas Žebriūnas. Sporto visuomenė jį puikiai prisimena ir kaip puikų sportininką, daugkartinį  Lietuvos ir Pabaltijo irklavimo čempioną bei prizininką

A. Žebriūnas – mūsų kino epochos legenda, sovietmečiu išgarsėjęs lietuviškais kino filmais „Gyvieji didvyriai“ novele „Paskutinis šūvis“ (1960), „Paskutinė atostogų diena“ (1964), „Mažasis princas“(1966), „Mirtis ir vyšnios medis“ (1968), „Gražuolė“  (1969), „Naktibalda“(1973),  „Velnio nuotaka“(1975), „Riešutų duona“(1978), kurie pelnė įvairiausių apdovanojimų.

Vienas poetiškiausių A.Žebriūno filmų – „Paskutinė atostogų diena“ jam atnešė net tris prestižinius prizus: „Sidabrinės burės“ Lokarno kino festivalyje (1965 m.) ir premiją šeštajame  Pabaltijo, Baltarusijos ir Moldavijos kino festivalyje (1965 ), taip pat  Didįjį prizą Kanų jaunimo filmų festivalyje (1966).

Ankstesniosios kartos žmonės taip ir sakydavo: „Einame žiūrėti Žebriūno“. Nesvarbu, kokį filmą jis sukurdavo, visi įvardindavo ne kino filmo pavadinimą, bet jo pavardę. Pats režisierius tą savo didžiulę šlovę lyg ir bandė nuvertinti. „Nesvarbu, kad daug dirbau ir esu profesionalas, bet gyvenime yra daug vertingesnių ir sudėtingesnių dalykų už kiną. Šitą aš tikrai žinau“, – yra sakęs meninininkas.

Tačiau mūsų kino žinovai ir kritikai pripažįsta, kad tais sovietmečio laikais A. Žebriūnas tikrai kūrė europinio lygio filmus. Nemažos įtakos jo darbui turėjo 1962 m. stažuotė pas garsų Rusijos kino meistrą Michailą Romą.

PIRŠTINĖS. Gamta A. Žebriūnui nepašykštėjo gerų fizinių duomenų. Aukštas (ūgis – 190 cm), ilgų rankų, lieknas, koordinuotas. Legendinis „Žalgirio“ vyrų krepšinio treneris Vladas Garastas pasakytų, kad tokiam jaunuoliui tiktai krepšinį žaisti. Ne mažiau įžymus garsiosios „Žalgirio“ irklavimo moterų aštuonvietės strategas Eugenijus Vaitkevičius sakydavo, kad A.Žebriūnas buvo gimęs irkluoti.

A. Žebriūnas iš tiesų bandė jėgas šiose sporto šakose. Kai mokėsi Klaipėdos 1-oje gimnazijoje aktyviai žaidė krepšinį, o kai Dailės institute studijavo dailę ir architektūrą, – buvo prisiekęs ir daug žadantis irkluotojas. Per vienas uostamiesčio moksleivių varžybas net bokso pirštines buvo apsimovęs.

Per krepšinio rungtynių pertrauką prie jo priėjo kūno kultūros mokytojas ir sako: „Arūnai, ar kada nors boksavaisi? Gelbėk mus.  Nė viena komanda neturi sunkiasvorio boksininko. Tu išeisi  į ringą, pastovėsi minutę – neatsiras varžovas ir būsi paskelbtas nugalėtoju“.

Arūnas taip ir padarė, ką sakė mokytojas. Išėjo į ringą, palaukė minutę, ir teisėjas iškėlė jo ranką. A. Žebriūnas buvo paskelbtas  Klaipėdos moksleivių bokso sunkiasvorių čempionu ir vienus metus gimnazijos garbės lentoje kabojo jo portretas.

Tačiau tai buvo vienintelis kartas, kada talentingas jaunuolis išėjo į ringą. Tas momentas jo atmintyje neįstrigo, kaip ir lengvoji atletika, kai Arūnas bandė šokinėti ir į aukštį. O štai krepšinis ir irklavimas buvo brangus prisiminimas.   

PASILIKO.  „Mano biografija kupina įvairiausių netikėtumų. Aš visą gyvenimą buvau sporte, tai buvo nepakartojamas laikotarpis ir dabar  su nostalgija prisimenu tuos laikus. Nesu išmetęs savo apdovanojimų, įvairių diplomų, medalių, kurie man yra brangūs ir juos visus esu išsaugojęs iki šių dienų. Kai mes tapdavome nugalėtojais, mums dažnai įteikdavo ir specialius ženklus. Juos labai vertindavau ir tą pačią akimirką įsisegdavau į švarko atlapą, kad ir kiti atkreiptų dėmesį į šį ženklą“, – dabar sako A. Žebriūnas.

Kai studijavo Dailės institute ir jį, puikių fizinių duomenų jaunuolį,  nužiūrėjo garsus irklavimo treneris, SSRS nusipelnęs treneris Eugenijus Vaitkevičius bei pakvietė treniruotis, jis nežinojo, kas tai per sporto šaka. Tačiau smalsumo vedinas, vis dėl to atsidūrė „Žalgirio“ irklavimo bazėje. Atėjo ir  ilgam pasiliko.

„Arūnas buvo labai talentingas irkluotojas, gerai prisiderindavo prie keturvietės ir aštuonvietės draugų. Man visiškai nebuvo netikėta, kai jis buvo kalbinamas irkluoti garsiojoje Maskvos „Krylja Sovietov“ aštuonvietėje. Tačiau Arūnas buvo ypatingai meniškos sielos ir jutau, kad didžiajame irklavime jo nesugebėsime išlaikyti. Neapsirikau: daug vilčių teikiantis sportininkas pasuko kino režisieriaus keliu, – yra sakęs E. Vaitkevičius.

DRAUGYSTĖ. Režisieriui labiausiai buvo įsiminę Lietuvos čempionatai, kurių jis laukdavo kaip didžiausios šventės ir kruopščiai rengdavosi. Irklavo, susitikdavo su draugais, dalindavosi įspūdžiais. Irkluotojų draugystę Arūnas labai brangino. Kai vėliau, jau žinomą Lietuvos kino režisierių, Vilniaus irklavimo veteranai pasikvietė į vakaronę, mažai buvo tų, kurie tikėjo, kad ateis A. Žebriūnas. O jis atėjo. „Buvo nuostabu, kažkas nepakartojamo, kiek daug susikaupė įspūdžių.  Niekada to susitikimo neužmiršiu“, – sportas.info yra sakęs menininkas. 

A. Žebriūnui komandinėse valtyse visą laiką buvo yrininkas arba, kitaip sakant,  komandos kapitonas. Jis visada susikaupęs, rimtas ir santūrus. Visų laikų yrininkams  tenka pati didžiausia atsakomybė, ir režisierius tas pareigas atlikdavo puikiai. Kai Arūnas  baigė aktyvųjį sportą, didelę pagarbą jausdavo olimpinių žaidynių prizininkui, šviesaus atminimo nepakartojamam yrininkui Zigmui Juknai.

„Tai – neabejotinai geriausias visų laikų Lietuvos yrininkas. Man dar visada akyse ir irkluotojų žygis Vilnius – Klaipėda. Irklavau su tokiomis irklavo legendomis, kaip Eugenijus Vaitkevičius, Jonas Pavilionis, žinomu mūsų dailininku Algirdu Šiekštele. Kažkada per miesto pirmenybes dvivietę valtį teko netgi irkluoti su SSRS valstybinės premijos laureatu Stasiu Krasausku. Irgi savotiškai įėjau į Lietuvos irklavimo istoriją“, – prieš keletą metų sakė A.Žebriūnas.  

Jis didžiajam sportui atidavė 10 metų ir visą laiką svajojo sukurti gerą, ne paviršutinišką kino filmą apie sportą. Menininką domino sportininkų, atidavusių savo jaunystę sportui, tolesnis gyvenimas. Tačiau kino režisieris savo svajonės neįgyvendino, nes nesulaukė gero scenarijaus. 

A. Žebriūnas į kino studiją pateko labai įdomiu metu, kada viskas čia buvo nauja ne tiktai jam vienam – kinas Lietuvoje tiktai formavosi. „Kino specifiką greitai perpratau  ir dailininko statytojo profesiją iškeičiau į režisieriaus. Tolesnį mano kino menininko kelią didžia dalimi nulėmė 1960 m. gauta pirmoji respublikinė premija, už kino filmą „Gyvieji didvyriai“. Pradėjau gilintis režisūroje, mokytis Maskvoje“, – yra sakęs A. Žebriūnas.


 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Kaip ir pernai, pradės dvikova su baskais
2019 07 19
Tvarkaraščiai
Paaiškėjo 2019-2020 Eurolygos tvarkaraštis. Pirmajame mače "Žalgiris" Kaune rungsis su Viktorijos "Baskonia" krepšininkais.
M. Kuzminskas lieka Pirėjuje
2019 07 19
Krepšinis
Anot žiniasklaidos, 30-emetis lietuvis krepšininkas Mindaugas Kuzminskas sutarė su "Olympiakos" dėl kito sezono.
Lietuva - favoritų krepšelyje
2019 07 19
Burtai
Europos krepšinio čempionato atrankoje lietuviai tikrai nesustiks su galingomis Ispanijos, Prancūzijos ir Serbijos rinktinėmis.
 
Šiaulietės - per žingsnį nuo trofėjaus
2019 07 19
Moterų futbolas
Šiaulių "Gintros-Universiteto" futbolininkės "Amber Cup" turnyre 4:0 sutriuškino Rygos "Dinamo".
Kritikos LFF pažėrė Seimo nariai
2019 07 19
Kuluaruose
Seimo grupės „Už Lietuvos futbolo ateitį“ nariai kviečia Vyriausybę skirti lėšas futbolui tik tuo atveju, jeigu LFF taps demokratiška ir skaidria.
Akivaizdus pranašumas nevirto pergale
2019 07 18
Europos lyga
Vilniaus „Žalgiris“ namie kūrė vieną progą po kitos, bet neįveikė Budapešto „Honved“ ekipos. „Kauno Žalgiris“ beviltiškai pralaimėjo Kipre.
A. Gudžius išbandys jėgas Londone
2019 07 19
Disko metimas
„Deimantinės lygos“ lengvosios atletikos varžybų 10-asis šio sezono etape varžysis ir pasauliočempionatui Katare besirengiantis Andrius Gudžius.
Bėgime - ir NATO karių startas
2019 07 18
Bėgimas
Vilniaus 100 km bėgime dalyvaus bėgikai iš Lietuvos, Latvijos, Rusijos, Nyderlandų, o taip pat NATO karių komandą.
Pagerino asmeninį rekordą
2019 07 17
Rekordas
Trišuolininkė Dovilė Dzindzaletaitė Italijoje centimetru pagerino asmeninį rekordą - dabar jis 14 m 27 cm.
 
Kelią turnyre baigė ketvirtfinalyje
2019 07 19
Tenisas
Belgas Z. Bergso pirmavęs prieš J. Tverijoną turnyre Estijoje susižeidė ir nebetęsė rungtynių. Ketvirtfinalyje lietuvos nusileido rusui B. Bobrovui.
Lietuvė žengė į ketvirtfinalį
2019 07 18
Tenisas
Meksikoje vykstančio moterų teniso turnyro „Cancun Tennis Cup“ pirmajame etape J.Mikulskytė nugalėjo rusę, o antrajame - japonę.
Lietuvis pateko į antrą etapą
2019 07 18
Tenisas
Turnyre Estijoje Julius Tverijonas 7:6 (7:5), 6:4 nugalėjo prancūzą Mathieu Scaglią ir pateko į antrąjį etapą.
Trispalvė lietuvių garbei kilo Londone
2019 07 05
Svetur
Anglijos sostinėje dvi dienas vykusiame tarptautiniame braziliškojo džiu-džitsu turnyre „British Open 2019“ penkis medalius iškovojo Lietuvos atletai.
Lietuvei - bilietas į pasaulio čempionatą
2019 07 01
Karatė
A. Meškauskienė kiokušin karatė pasaulio pirmenybių atrankoje nukeliavo iki pusfinalio ir pelnė kelialapį į finalinį turnyrą Japonijoje.
Lietuvį palaužė Azerbaidžano milžinas
2019 06 30
Europos žaidynės
Romo Fridriko viltis iškovoti Europos žaidynių medalį sužlugdė Rio de Žaneiro olimpinis prizininkas.
 
MTB dviračių lenktynės vėl vyks Žagarėje
2019 07 18
MTB
„MTB dviračių maratonų taurės“ varžybos, kaip ir pernai, taps Žagarės vyšnių festivalio dalimi.
Lietuviai kibo į atlapus lyderiams
2019 07 14
Trekas
Europos jaunių (17-18 metų) ir jaunimo (iki 23 metų) dviračių treko čempionato penkoji diena buvo sėkminga lietuviams.
Griūtis nesutrukdė lietuviui pasiekti finišą
2019 07 13
Trekas
Europos jaunių ir jaunimo treko čempionate Žygimantas Norutis turėjo persėsti ant atsarginio dviračio, nes pagrindinis per griūti lūžo nepataisomai.
Lietuvos merginų laukia lemiamas mūšis
2019 07 18
Rankinis
Ketvirtadienio vakarą Lietuvos devyniolikmečių merginų rankinio rinktinė rungsis su Šiaurės Makedonijos komanda.
Išlipo iš duobės ir šventė pergalę
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė iškovojo pirmąją pergalę Klaipėdoje vykstančiame Europos čempionate.
Nesėkme pradėjo Europos čempionatą
2019 07 16
Čempionatas
Lietuvos merginų iki 19 metų rankinio rinktinė nesėkme pradėjo Europos čempionato kovas Klaipėdoje - 21:31 (12:19) nusileido Šveicarijos bendraamžėms.
 
Europos čempionate - dešimti
2019 07 19
Neįgaliųjų sportas
Lietuvos vyrų tinklinio sėdint rinktinė Europos čempionate Budapešte iškovojo vieną pergalę ir užėmė 10-ąją vietą.
Lietuviai Kanadoje žengia be pralaimėjimų
2019 07 19
Paplūdimio tinklinis
FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyro grupės varžybose A. Rumševičius ir L. Každailis finišavo pirmi ir pateko į aštuntfinalį.
Atranką įveikė sėkmingai
2019 07 18
Tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis pateko į FIVB trijų žvaigždučių serijos paplūdimio tinklinio turnyrą Kanadoje.
Treniruotė baigėsi žvyre
2019 07 19
Auto
Per treniruotę prieš lenktynes Barselonoje nedidelė G. Grinbergo klaida ketvirtajame posūkyje baigėsi laimingai: nenukentėjo nei jis, nei automobilis.
Laimėti galima išvengus vadovo klaidų
2019 07 19
"Aurum 1006 km lenktynių" favoritai - apie lenktynių taktinių sprendimų ypatumus.
Į pagalbą teisėjams - specialios kameros
2019 07 19
Auto
„Aurum 1006 km lenktynėse“ šiemet pirmą kartą per 20 metų įdiegta trasos stebėjimo kameromis sistema.
 
B. Haakė vėl imasi lietuviško iššūkio
2019 07 16
Sugrįžimas
Debiuto pasaulio čempionate laukiančios Lietuvos moterų rinktinės vyriausiuoju treneriu dirbs puikiai mūsų šalies ledo ritulininkams pažįstamas B.Haakė.
Lietuvis lieka stipriausioje Europos lygoje
2019 07 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės gynėjas Nerijus Ališauskas pratęsė sutartį su Rygos "Dinamo" klubu ir toliau atstovaus jam KHL pirmenybėse.
Favoritai bėdų neturėjo
2019 07 01
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 16-ajame ture Marijampolės "Sūduva", Vilniaus "Žalgiris"ir "Kauno Žalgiris" laimėjo užtikrintai.
Atrankos barjerą įveikė du lietuviai
2019 07 19
Šiuolaikinė penkiakovė
Pasaulio šiiuolaikinės penkiakovės jaunių čempionate iš keturių dalygvavusių lietuvių dviems pavyko įveikti įveikti atranką.
Ruoštis varžyboms - į spa centrą
2019 07 19
Olimpinis festivalis
Olimpinio jaunimo festivalio varžybų arenoje plaukikai galės treniruotis tik sekmadienį. Lietuvos delegacijai Baku teko ieškoti alternatyvių kelių.
Unikali galimybė - į festivalį antrą sykį
2019 07 19
Olimpinis festivalis
Prieš ketverius metus jaunimo olimpiniame festivalyje Gruzijoje dalyvavęs kaip plaukikas, dabar P. Martinkėnas Azerbaidžane vieši kaip ambasadorius.
 
Fanams - "Žalgirio" spalvų ledai
2019 07 19
Kuluaruose
„Dadu“ prekės ženklo žalios ir baltos spalvų ledai jau pasiekė Lietuvos parduotuvių lentynas.
Į Baku palydėjo ir prezidentas
2019 07 18
Olimpinis festivalis
"Padarykite viską ir dar truputį“, – išvykstantiems į jaunimo olimpinį festivalį sportininkams kalbėjo LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė.
Gyvenimo kelyje – istoriniai įvykiai
2019 07 17
Žvilgsnis
Algimantas Ivašauskas dalyvavo ir oficialiame Lietuvos sugrįžime į FIBA šeimą, ir Lietuvos moterų rinktinės triumfo žygyje.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas