Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. birželio 2 d. 12:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvos ledo vaikai: talentingi vargšai

Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė kaunietė Lilija Vanagienė teigia, kad dar niekada Lietuvos čiuožimas neturėjo tokios talentingos kartos.

Rimgailė Meškaitė
Rimgailė Meškaitė
Sėkmingas šis sezonas jauniesiems Lietuvos čiuožėjams. Pasaulio jaunimo čempionate Hagoje, Olandijoje, debiutavusi 14-metė Kauno žiemos sporto mokyklos „Baltų ainiai“ auklėtinė Rimgailė Meškaitė (trenerė Loreta Vitkauskienė) užėmė 34 vietą ir aplenkė 21 sportininkę.

Ši vieta ne atsitiktinė, nes kaunietė pasaulio taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ buvo 13 tarp 31 sportininkės, taip pat laimėjo aukso medalį tarptautinėse vaikų žiemos žaidynėse Šveicarijoje ir tapo įvairių tarptautinių varžybų nugalėtoja bei prizininke.

Lietuvos suaugusiųjų čempionas 17-metis Saulius Ambrulevičius (trenerė Eglė Kliučakienė) pasaulio jaunimo čempionate užėmė 32 vietą ir aplenkė trečdalį čempionato dalyvių. Pasaulio suaugusiųjų čempionate Turine jis buvo 38-as – 11 vietų pagerino praėjusio čempionato rezultatą. Pasaulio jaunimo taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ S. Ambrulevičius užėmė 14 vietą tarp 25 dalyvių.

Abu sportininkai pagal Lietuvos olimpinės rinktinės sportininkų atrankos kriterijus 2010–2011 m. sezonui turėtų patekti į sportininkų, besirengiančių Sočio olimpinėms žaidynėms, III grupę.

Apie sporto šakos aktualijas kalbėjomės su Lietuvos čiuožimo federacijos prezidente Lilija Vanagiene.

Nors sąlygos Lietuvoje čiuožti nėra geros, talentingų vaikų vis dėlto surandama. Iš kurių čiuožėjų daugiausia tikitės?

Auga talentinga mano auklėtinė 10 metų Goda Butkutė – ji šiemet laimėjo tarptautines varžybas „Tirnavia Ice Cup“, kuriose dalyvavo 35 sportininkės iš 15 šalių. Šiose Tarptautinės čiuožimo sąjungos (International Skating Union, ISU) varžybose ji pasaulio reitinge spiralių kategorijoje taip pat užėmė pirmą vietą, o suktukų kategorijoje pasiekė antrą geriausią rezultatą, surinkusi 4,5 taško. To Lietuvos dailiojo čiuožimo istorijoje dar nėra buvę.

Šio mėnesio pabaigoje G. Butkutė dalyvaus šešiuose „Pasaulio žvaigždžių šou“, kurie vyks Maskvoje. 11-metė vilnietė Aleksandra Golovkina (treneris Dmitrijus Kozlovas) per tarptautines varžybas „Rostelecom Crystal Skate“ buvo trečia ir pademonstravo tris skirtingų rūšių šuolius su trimis suktukais bei šuolį su 2,5 suktuko. Ji laimėjo ir Tarptautinės čiuožimo sąjungos varžybas „Warsaw Cup“, kuriose dalyvavo 42 sportininkės iš 15 šalių.

12-metis kaunietis Deividas Kizala (trenerė L. Vitkauskienė) laimėjo tarptautines varžybas Latvijoje ir Estijoje, buvo trečias varžybose „Warsaw Cup“ Lenkijoje. Talentinga ir jo sesutė Deimantė Kizalaitė. Šie vaikai – tikri perliukai, kuriuos reikia puoselėti toliau.

Šie penki čiuožėjai važinėja tobulintis į Maskvą, Sankt Peterburgą, Vokietiją, juos treniruoja tie patys treneriai. Šių penkių sportininkų laimėjimai nėra atsitiktiniai. Jie jau kelerius metus 3–5 kartus per metus vyksta į mokomąsias treniruočių stovyklas pas žymiausius užsienio dailiojo čiuožimo trenerius, išnaudoja savo vasaros ir kitas atostogas.

Kas finansuoja šių sportininkų išvykas?


Jų finansavimas vyksta kompleksiškai, padeda federacijos, miestų savivaldybės, sporto mokykla „Baltų ainiai“, Lietuvos olimpinis sporto centras ir tėvai. Tačiau didžiausia finansavimo dalis tenka sportininkų tėvams, kurių finansinės galimybės ribotos. Jeigu šiems perspektyviems sportininkams surastume lėšų, gal ir Sočio olimpinėse žaidynėse pamatytume nors vieną jų.

Šie jauni čiuožėjai dirba kaip tikri profesionalai, treniruojasi po du ar tris kartus per dieną. Atkuriamosios priemonės jiems skiriamos pagal Lietuvos olimpinės rinktinės vyr. gydytojo Daliaus Barkausko nurodymus. 2011 m. Liberece įvyks Europos jaunimo olimpinis festivalis, kuriam rengiasi ir aštuonios mūsų merginos bei du vaikinai.

Kokios Deivido Stagniūno galimybės šokti su kita partnere?

Katherine Copely iš rikiuotės išvedė kairės kojos šlaunikaulio kaklelio skilimas. Gydytojai apskritai jai gali uždrausti šokti. Duetas buvo puikus, teikė gražių vilčių, sutapo jų charakteriai, nereikėjo spręsti didelių problemų. Abu kartu šoko ketverius metus, t. y. visą olimpinį ciklą. Buvo susidraugavę, susišokę. Pora tobulėjo. Labai gaila, kad viskas taip baigėsi. Turėjome lyderius ir jų neturime.

Šių sportininkų laimėjimai rodė, kad einame teisingu keliu. Deividas, ieškodamas sau partnerės, netgi bandė šokti su praėjusių metų Europos čempione ruse Jana Chohlova, bet niekas neišėjo. Dabar sportininkas partnerę lyg ir susirado, pažiūrėsime, kokie bus rezultatai.

O kodėl Deividas sau poros neieško Lietuvoje?

Na, gerai, sportininkas ją susiras. Tačiau kas Lietuvoje finansuos jų šokimą? Paprastai nemažai lėšų skiria partneris. Viena trenerio valanda JAV dabar dar labiau pabrango ir kainuoja 125 dolerius. Dirbama po keturias valandas per dieną. O kur dar bendro fizinio pasirengimo, suktukų treneris, choreografas, pagaliau – kur ledas? Galime pasikliauti tik tuo variantu, kad Deivido partnerė – užsienietė. Esame neturtinga valstybė ir sau negalime daug leisti.Kaip vertinate Lietuvos čiuožimo trenerių meistriškumą?

Labai džiaugiuosi, kad pagausėjo mūsų trenerių gretos, čiuožėjus dabar ugdo apie 15 trenerių. Jie visi – buvę čiuožėjai, Lietuvos čempionai. Antrus metus iš eilės Kaune jiems rengiame stovyklas, kviečiamės pajėgių trenerių iš Švedijos, Rusijos. Visi suvažiuoja su savo įvairaus amžiaus mokiniais.

Ant ledo su pačiūžomis išeina ir mūsų treneriai. Praėjusiais metais pas mus viešėjo Tarptautinės čiuožimo sąjungos Pavienio čiuožimo techninio komiteto direktorius Aleksandras Lakernikas. Jis mūsų treneriams surengė seminarą. Lietuvoje čiuožimo pratybas lanko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Elektrėnų jaunimas, čiuožimą pradėjo populiarinti Šiauliai, kurie turi ledo areną „Akropolyje“. Jei atsirastų galimybė dar ir mūsų treneriams išvykti pasitobulinti, jeigu juos kas nors finansuotų, būtų nuostabu.

Didelė parama – tėveliai. Tačiau savo sultyse nieko nepadarysi, reikia bent kelis kartus per metus pasitreniruoti su kitos šalies sportininkais, iš jų pasimokyti. Kaip ir ankstesniais metais, čiuožimas labai populiarus Kaune, tačiau čia trūksta čiuožyklų, kartais sunkoka į jas patekti. Tarkim, Estijoje ir Latvijoje jos veikia kiekviename kaime – ir ne viena, o po kelias. Pas mus jų kaip nebuvo, taip ir dabar nėra. Savotiškais mūsų konkurentais tapo ledo ritulio komandos, kurių gausėja ir kurioms taip pat reikia ledo.

Ar Lietuvoje daug čiuožimo klubų?


Veikia dešimt čiuožimo klubų, šios sporto šakos sąstingio Lietuvoje tikrai nėra – čiuožimas atsigauna, dabar, sakyčiau, didelis jo pakilimas. Lietuva dar niekada neturėjo tokios talentingos kartos, kokia yra dabar. Vienuolikos metų mergaitė jau atlieka trigubą šuolį, to niekada nėra buvę. Viskas prasidėjo nuo Povilo Vanago, jo keliu eina D. Stagniūnas. Turėjome ir turime ryškių lyderių.

Į čiuožimą pastaraisiais metais plūstelėjo daug vaikų. Šios sporto šakos plėtrai labai didelės įtakos turėjo garsių šokėjų pasirodymai programoje „Liepsnojantis ledas“, kuris šiemet mūsų šalyje jau vyks devintą kartą, o dar po metų bus jubiliejinis – dešimtasis. Tačiau katastrofiška padėtis Vilniuje, sportininkai neturi atskiros ledo arenos – treniruojasi per masinius čiuožimo seansus. Vis dėlto pats opiausias klausimas – žiemos sporto mokyklos įsteigimas sostinėje, nes Vilniuje susidomėjimas dailiuoju čiuožimu labai didelis.

Vilniečiai dabar dirba tik dėl savo didžiulio entuziazmo. Tiesiog keista, kad mūsų šalies sostinėje verslininkai nestato geros čiuožyklos. Kaune ši problema išspręsta – nuo 2001 m. veikia žiemos sporto mokykla „Baltų ainiai“. Ji eina tuo keliu, kokio reikia. Ji turi savo sporto bazę, šeimininkus.

Plačiau skaitykite savaitraštyje "Sportas".


Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Jonavos klubas nepanoro žaisti LKL
2019 08 22
Sprendimas
Jonavos krepšinio klubas informavo Lietuvos krepšinio lygos (LKL) administraciją, kad nepasinaudos LKL valdybos pateiktu siūlymu.
„Lietuviai yra labai draugiški ir pagarbūs“
2019 08 22
Legionierius
Sirgaliams prisistatęs „Neptūno“ legionierius Andre Williamsonas: „Visi esame pasirengę aukotis dėl bendro tikslo“.
Rinktinės kelionė truko beveik parą
2019 08 22
Rinktinė
Po beveik parą trukusios kelionės Lietuvos vyrų krepšinio rinktinė sėkmingai atvyko į Pietų Korėją, kur iškart susidūrė su keblumais (VIDEO).
 
„Sūduva“ neįmušė, bet ir nepraleido
2019 08 22
Europos lyga
Marijampolės „Sūduvos“ futbolininkai pirmąsias Europos lygos rungtynes su Budapešto „Ferencvaros“ baigė nulinėmis lygiosiomis.
Trečias A.Rybako kartas – tikslas tobulėti
2019 08 22
Treneris
Perėmęs ekipos vairą, A.Rybakas nuo pirmos treniruotės bandė pakeisti žaidimo stilių, kuriuo vadovavosi A.Skarbalius.
„Atlanto“ gretose – dar vienas kroatas
2019 08 22
Legionierius
Prie Klaipėdos „Atlanto“ treniruočių prisiijungė naujokas. Uostamiesčio ekipą papildė legionierius iš Kroatijos Mateo Duničius.
Ant olimpinio slenksčio – būrys lietuvių
2019 08 21
Žvilgsnis
Besibeldžiantys į Tokiją: šalia olimpinių kelialapių – mažiausiai 10 Lietuvos lengvaatlečių.
Sėkmingi lengvaatlečių startai
2019 08 19
Varžybos
Trišuolininkė Dovilė Kilty laimėjo varžybas Suomijoje, tarp lyderių įvairiose šalyse buvo ir daugiau Lietuvos lengvaatlečių.
Rekordininko debiutas Deimantinėje lygoje
2019 08 18
Deimantinė lyga
Ieties metikas Edis Matusevičius Deimantinėje lygoje debiutavo užimdamas šeštąją vietą.
 
L.Grigelis – jau ketvirtfinalyje
2019 08 22
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) turnyre „Tennis Pro Open Schlieren“ L.Grigelis iškovojo pergalę vienetų varžybose, bet suklupo dvejetų kovoje.
Burtai palankūs R.Berankiui
2019 08 22
Burtai
Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pirmajame „US Open“ rate susitiks su atranką įveiksiančiu žaidėju.
Pergalingas lietuvių startas
2019 08 22
Turnyras
ITF turnyro „Tennis Pro Open Schlieren“ pirmajame rate Laurynas Grigelis šventė pergalę ir vienetų, ir dvejetų varžybose.
„Šlubavau tarsi pašautas pėstininkas“
2019 08 14
Žvilgsnis
Į ringą grįžtantis Mantas Rimdeika: „Visada buvau gerietis, dabar viskas bus kitaip“ (VIDEO).
Kovotoją prajuokino varžovo iššūkis
2019 08 05
Žvilgsnis
Mindaugo Narausko į akistatą ringe iškviestas Henrikas Vikšraitis: „Dar kartą visiems įrodysiu, kad esu stipresnis, greitesnis, tikslesnis, geresnis.“
Lietuvos dziudo kovotojai - bronza
2019 07 28
Dziudo
Nors Justina Kmieliauskaitė pralaimėjo pirmajame Europos jaunimo dziudo taurės etapo rate, vėliau ji iškovojo bronzos medalį.
 
Aukštyn pakilo paskutinėje rungtyje
2019 08 19
Trekas
Frankfurte prie Oderio (Vokietija) vykstančio pasaulio jaunių dviračių treko čempionato vaikinų daugiakovės varžybose Mantas Bitinas užėmė 18-ą vietą.
Gatvėse – nuo kamanių būrio iki velnio
2019 08 18
Velomaratonas
„IKI Velomaratono“ metu į centrinės Vilniaus gatves išriedėjo tūkstančiai dviratininkų. Vieni lenktyniavo, kiti mėgavosi važiavo ir rodė išradingumą.
Lietuvos dviratininkei skilo šalmas
2019 08 17
Trekas
Frankurte prie Oderio vykstančiame pasaulio jaunių dviračių treko čempionate varžosi ir Lietuvos dviratininkai.
Rankininkių tikslas – atsispirti nuo dugno
2019 08 22
Žvilgsnis
Rugsėjo pabaigoje Lietuvos moterų rankinio rinktinė pradeda naują žygį į Europos čempionatą. Ją ten bandys nuvesti treneris Karolis Kaladinskas.
Klaipėdoje karaliauja rankinis
2019 08 13
Varžybos
Savaitę pradėjo jau trečiasis tarptautinis Klaipėdos gatvės rankinio turnyras, o netrukus kovos persikels į paplūdimį ir salę.
Lemiamame mače – pergalė
2019 08 08
U-17
Lietuvos merginų iki 17 metų rankinio rinktinė pergalingai baigė Europos čempionato B divizono grupės kovas ir žengė į pirmenybių Sakartvele pusfinalį.
 
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Dėl titulų kovos geriausieji
2019 08 14
Paplūdimio tinklinis
Savaitgalį Klaipėdoje, antrajame Melnragės paplūdimyje, vyks intriguojantis atviras Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionatas.
Ralyje gaus ir 8 litrų darbo tūrio varikliai
2019 08 21
Ralis
Jonas Gricevičius ir Tadas Dulskis pasišovė nustebinti „Lincoln Continental“ limuzinu, kurio ratus suka net 8,2 litro darbo tūrio benzininis variklis.
Trasa neatleido net menkiausių klaidų
2019 08 20
Driftas
Vokietijoje įvyko kvapą gniaužiantis penktasis „Drift Masters“ etapas bei „Iron Drift King“ varžybos.
Lietuvos čempionate – nauji lyderiai
2019 08 19
Motokrosas
Praėjusį savaitgalį Panevėžio „Sema“ trasoje vyko ketvirtasis Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
 
Karjeros posūkis – į Baltarusijos klubą
2019 08 01
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės puolėjas Ugnius Čižas kitą sezoną praleis Baltarusijoje – lietuvis pasirašė vienerių metų sutartį su Gardino „Neman“.
Vasarą – žiemos olimpiečių triumfas
2019 07 26
Biatlonas
Nemenčinėje vyko Lietuvos vasaros biatlono taurės I etapas. Jame sportininkai rungėsi šaudymo taškams, šaudymo dvikovų ir biatlono sprinto rungtyse.
"Sutikau, vos gavęs šį pasiūlymą"
2019 07 20
Ledo ritulys
Pernai su Lietuvos 18-mečiais ledo ritulininkais dirbęs kanadietis Dougas Boulangeris stos prie abiejų - jaunimų ir jaunių rinktinių vairo.
Sportininkų maištas prieš rutiną
2019 08 22
Pomėgis
V.Korobovas, I.Davidovskis, O.Baleišytė, R. Saulius, M.J.Morauskaitė ir M. Vrašinskas. Kuo jie užsiima palikę kanojas, treką, stadioną?
Pasaulio čempionate – lietuvių staigmena
2019 08 22
Diskgolfas
Pasaulio diskgolfo čempionato debiutantė Lietuvos rinktinė buvo atsidūrusi ant bedugnės krašto, bet tęsia kovą dėl medalių.
Atrankos barjerą įveikė be vargo
2019 08 21
Baidarių ir kanojų irklavimas
Baidarininkas Artūras Seja ir kanojininkas Henrikas Žustautas laimėjo pasaulio čempionato atrankos plaukimus.
 
Irkluotojų siekiams – netikėtas dūris
2019 08 22
Situacija
Irkluotojus suglumino išsišokėlės laiškas FISA - gali sumažėti Trakų šansai tapti pasaulio čempionato šeimininkais.
Tikslas – sugrąžinti vaikus į sveiką kelią
2019 08 22
Sveikatingumas
Siekdamas paskatinti vaikus ir paauglius pakankamai judėti, sveikatingumo klubas „Impuls“ įsteigė Vaikų sporto akademiją.
Už aktyvią veiklą – neeilinis įvertinimas
2019 08 19
Įvertinimas
Antverpeno mieste Belgijoje vykusioje Europos žolės riedulio federacijos 31-oje Generalinės Asamblėjos sesijoje išskirtinio dėmesio sulaukė Lieruva.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas