Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. birželio 2 d. 12:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvos ledo vaikai: talentingi vargšai

Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė kaunietė Lilija Vanagienė teigia, kad dar niekada Lietuvos čiuožimas neturėjo tokios talentingos kartos.

Rimgailė Meškaitė
Rimgailė Meškaitė
Sėkmingas šis sezonas jauniesiems Lietuvos čiuožėjams. Pasaulio jaunimo čempionate Hagoje, Olandijoje, debiutavusi 14-metė Kauno žiemos sporto mokyklos „Baltų ainiai“ auklėtinė Rimgailė Meškaitė (trenerė Loreta Vitkauskienė) užėmė 34 vietą ir aplenkė 21 sportininkę.

Ši vieta ne atsitiktinė, nes kaunietė pasaulio taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ buvo 13 tarp 31 sportininkės, taip pat laimėjo aukso medalį tarptautinėse vaikų žiemos žaidynėse Šveicarijoje ir tapo įvairių tarptautinių varžybų nugalėtoja bei prizininke.

Lietuvos suaugusiųjų čempionas 17-metis Saulius Ambrulevičius (trenerė Eglė Kliučakienė) pasaulio jaunimo čempionate užėmė 32 vietą ir aplenkė trečdalį čempionato dalyvių. Pasaulio suaugusiųjų čempionate Turine jis buvo 38-as – 11 vietų pagerino praėjusio čempionato rezultatą. Pasaulio jaunimo taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ S. Ambrulevičius užėmė 14 vietą tarp 25 dalyvių.

Abu sportininkai pagal Lietuvos olimpinės rinktinės sportininkų atrankos kriterijus 2010–2011 m. sezonui turėtų patekti į sportininkų, besirengiančių Sočio olimpinėms žaidynėms, III grupę.

Apie sporto šakos aktualijas kalbėjomės su Lietuvos čiuožimo federacijos prezidente Lilija Vanagiene.

Nors sąlygos Lietuvoje čiuožti nėra geros, talentingų vaikų vis dėlto surandama. Iš kurių čiuožėjų daugiausia tikitės?

Auga talentinga mano auklėtinė 10 metų Goda Butkutė – ji šiemet laimėjo tarptautines varžybas „Tirnavia Ice Cup“, kuriose dalyvavo 35 sportininkės iš 15 šalių. Šiose Tarptautinės čiuožimo sąjungos (International Skating Union, ISU) varžybose ji pasaulio reitinge spiralių kategorijoje taip pat užėmė pirmą vietą, o suktukų kategorijoje pasiekė antrą geriausią rezultatą, surinkusi 4,5 taško. To Lietuvos dailiojo čiuožimo istorijoje dar nėra buvę.

Šio mėnesio pabaigoje G. Butkutė dalyvaus šešiuose „Pasaulio žvaigždžių šou“, kurie vyks Maskvoje. 11-metė vilnietė Aleksandra Golovkina (treneris Dmitrijus Kozlovas) per tarptautines varžybas „Rostelecom Crystal Skate“ buvo trečia ir pademonstravo tris skirtingų rūšių šuolius su trimis suktukais bei šuolį su 2,5 suktuko. Ji laimėjo ir Tarptautinės čiuožimo sąjungos varžybas „Warsaw Cup“, kuriose dalyvavo 42 sportininkės iš 15 šalių.

12-metis kaunietis Deividas Kizala (trenerė L. Vitkauskienė) laimėjo tarptautines varžybas Latvijoje ir Estijoje, buvo trečias varžybose „Warsaw Cup“ Lenkijoje. Talentinga ir jo sesutė Deimantė Kizalaitė. Šie vaikai – tikri perliukai, kuriuos reikia puoselėti toliau.

Šie penki čiuožėjai važinėja tobulintis į Maskvą, Sankt Peterburgą, Vokietiją, juos treniruoja tie patys treneriai. Šių penkių sportininkų laimėjimai nėra atsitiktiniai. Jie jau kelerius metus 3–5 kartus per metus vyksta į mokomąsias treniruočių stovyklas pas žymiausius užsienio dailiojo čiuožimo trenerius, išnaudoja savo vasaros ir kitas atostogas.

Kas finansuoja šių sportininkų išvykas?


Jų finansavimas vyksta kompleksiškai, padeda federacijos, miestų savivaldybės, sporto mokykla „Baltų ainiai“, Lietuvos olimpinis sporto centras ir tėvai. Tačiau didžiausia finansavimo dalis tenka sportininkų tėvams, kurių finansinės galimybės ribotos. Jeigu šiems perspektyviems sportininkams surastume lėšų, gal ir Sočio olimpinėse žaidynėse pamatytume nors vieną jų.

Šie jauni čiuožėjai dirba kaip tikri profesionalai, treniruojasi po du ar tris kartus per dieną. Atkuriamosios priemonės jiems skiriamos pagal Lietuvos olimpinės rinktinės vyr. gydytojo Daliaus Barkausko nurodymus. 2011 m. Liberece įvyks Europos jaunimo olimpinis festivalis, kuriam rengiasi ir aštuonios mūsų merginos bei du vaikinai.

Kokios Deivido Stagniūno galimybės šokti su kita partnere?

Katherine Copely iš rikiuotės išvedė kairės kojos šlaunikaulio kaklelio skilimas. Gydytojai apskritai jai gali uždrausti šokti. Duetas buvo puikus, teikė gražių vilčių, sutapo jų charakteriai, nereikėjo spręsti didelių problemų. Abu kartu šoko ketverius metus, t. y. visą olimpinį ciklą. Buvo susidraugavę, susišokę. Pora tobulėjo. Labai gaila, kad viskas taip baigėsi. Turėjome lyderius ir jų neturime.

Šių sportininkų laimėjimai rodė, kad einame teisingu keliu. Deividas, ieškodamas sau partnerės, netgi bandė šokti su praėjusių metų Europos čempione ruse Jana Chohlova, bet niekas neišėjo. Dabar sportininkas partnerę lyg ir susirado, pažiūrėsime, kokie bus rezultatai.

O kodėl Deividas sau poros neieško Lietuvoje?

Na, gerai, sportininkas ją susiras. Tačiau kas Lietuvoje finansuos jų šokimą? Paprastai nemažai lėšų skiria partneris. Viena trenerio valanda JAV dabar dar labiau pabrango ir kainuoja 125 dolerius. Dirbama po keturias valandas per dieną. O kur dar bendro fizinio pasirengimo, suktukų treneris, choreografas, pagaliau – kur ledas? Galime pasikliauti tik tuo variantu, kad Deivido partnerė – užsienietė. Esame neturtinga valstybė ir sau negalime daug leisti.Kaip vertinate Lietuvos čiuožimo trenerių meistriškumą?

Labai džiaugiuosi, kad pagausėjo mūsų trenerių gretos, čiuožėjus dabar ugdo apie 15 trenerių. Jie visi – buvę čiuožėjai, Lietuvos čempionai. Antrus metus iš eilės Kaune jiems rengiame stovyklas, kviečiamės pajėgių trenerių iš Švedijos, Rusijos. Visi suvažiuoja su savo įvairaus amžiaus mokiniais.

Ant ledo su pačiūžomis išeina ir mūsų treneriai. Praėjusiais metais pas mus viešėjo Tarptautinės čiuožimo sąjungos Pavienio čiuožimo techninio komiteto direktorius Aleksandras Lakernikas. Jis mūsų treneriams surengė seminarą. Lietuvoje čiuožimo pratybas lanko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Elektrėnų jaunimas, čiuožimą pradėjo populiarinti Šiauliai, kurie turi ledo areną „Akropolyje“. Jei atsirastų galimybė dar ir mūsų treneriams išvykti pasitobulinti, jeigu juos kas nors finansuotų, būtų nuostabu.

Didelė parama – tėveliai. Tačiau savo sultyse nieko nepadarysi, reikia bent kelis kartus per metus pasitreniruoti su kitos šalies sportininkais, iš jų pasimokyti. Kaip ir ankstesniais metais, čiuožimas labai populiarus Kaune, tačiau čia trūksta čiuožyklų, kartais sunkoka į jas patekti. Tarkim, Estijoje ir Latvijoje jos veikia kiekviename kaime – ir ne viena, o po kelias. Pas mus jų kaip nebuvo, taip ir dabar nėra. Savotiškais mūsų konkurentais tapo ledo ritulio komandos, kurių gausėja ir kurioms taip pat reikia ledo.

Ar Lietuvoje daug čiuožimo klubų?


Veikia dešimt čiuožimo klubų, šios sporto šakos sąstingio Lietuvoje tikrai nėra – čiuožimas atsigauna, dabar, sakyčiau, didelis jo pakilimas. Lietuva dar niekada neturėjo tokios talentingos kartos, kokia yra dabar. Vienuolikos metų mergaitė jau atlieka trigubą šuolį, to niekada nėra buvę. Viskas prasidėjo nuo Povilo Vanago, jo keliu eina D. Stagniūnas. Turėjome ir turime ryškių lyderių.

Į čiuožimą pastaraisiais metais plūstelėjo daug vaikų. Šios sporto šakos plėtrai labai didelės įtakos turėjo garsių šokėjų pasirodymai programoje „Liepsnojantis ledas“, kuris šiemet mūsų šalyje jau vyks devintą kartą, o dar po metų bus jubiliejinis – dešimtasis. Tačiau katastrofiška padėtis Vilniuje, sportininkai neturi atskiros ledo arenos – treniruojasi per masinius čiuožimo seansus. Vis dėlto pats opiausias klausimas – žiemos sporto mokyklos įsteigimas sostinėje, nes Vilniuje susidomėjimas dailiuoju čiuožimu labai didelis.

Vilniečiai dabar dirba tik dėl savo didžiulio entuziazmo. Tiesiog keista, kad mūsų šalies sostinėje verslininkai nestato geros čiuožyklos. Kaune ši problema išspręsta – nuo 2001 m. veikia žiemos sporto mokykla „Baltų ainiai“. Ji eina tuo keliu, kokio reikia. Ji turi savo sporto bazę, šeimininkus.

Plačiau skaitykite savaitraštyje "Sportas".


Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Kėdainiuose – antausis „Neptūnui“
2019 10 20
LKL
Lietuvos krepšinio lygos čempionate „CBet“ krepšininkai išsivežė pergalę iš Pasvalio, o „Neptūnas“ Kėdainiuose neatsilaikė prieš „Nevėžį“.
Kaune – žurnalistų kovos krepšinio aikštėje
2019 10 18
Turnyras
Lietuvos žurnalistai šeštadienį aštuntus metus iš eilės aiškinsis ne kurie geriausiai pasakoja ar rašo apie krepšinį, o kurie geriausiai jį žaidžia.
„Žalgiris“ nustelbė „Real“ žvaigždyną
2019 10 17
Eurolyga
Eurolygos trečiojo turo rungtynėse ketvirtadienį Kauno „Žalgiris“ namuose 86:73 (18:15, 20:19, 19:26, 29:13) įveikė Madrido „Real“ (Ispanija) ekipą.
 
A lygos mače – trys raudonos kortelės
2019 10 19
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 27-ojo turo rungtynėse šeštadienį Vilniaus „Riteriai“ namuose sužaidė lygiosiomis 0:0 su „Kauno Žalgirio“ ekipa.
Brazilo prioritetai – šeima ir tikėjimas
2019 10 19
Legionierius
Vasarą prie Vilniaus „Žalgirio“ prisijungęs saugas Higoris Vidalis atvirai papasakojo apie savo gyvenimą, karjeros vingius, tikėjimą ir šeimą (VIDEO).
Istorinį Lietuvos žygį sustabdė Anglija
2019 10 19
Mažasis futbolas
Po atkaklios kovos aštuntfinalyje Lietuvos futbolininkai baigė savo pasirodymą mažojo futbolo pasaulio čempionate Anglijoje.
Partizanų takais – pliaupiant lietui
2019 10 14
Bėgimas
Tradiciniame pagarbos bėgime „Algimanto apygardos partizanų takais“ Svėdasuose prisiminti kovotojai už laisvę.
Olimpinis rekordininkas grįžo į gimtinę
2019 10 13
Tokijo olimpinių žaidynių 3000 m kliūtinio bėgimo rekordininkas Adolfas Aleksejūnas po 66 metų pertraukos grįžo ten, kur pradėjo bėgiko kelią.
Bėgdami surinko rekordinę sumą
2019 10 09
Bėgimas
Plaukus ir barzdas išsidažę arba kitaip rožine simbolika pasidabinę bėgikai dalyvavo kilnų tikslą turinčiame „Pink Run su BENU“ bėgime.
 
R.Berankis startavo pergale
2019 10 19
Turnyras
Ričardas Berankis iškovojo pergalę Teniso profesionalų asociacijos (ATP) 500 serijos turnyro „Swiss Indoors Basel“ atrankos varžybų pirmajame rate.
Po studijų JAV – į profesionalės kelią
2019 10 16
Veidas
Justina Mikulskytė - nauja Lietuvos moterų teniso lyderė. Pabaigusi studijas JAV, ji grįžo į Europą ir sėkmingai pasinėrė į profesionalės karjerą.
Vilniuje kovos 28 šalių teniso rinktinės
2019 10 16
Fed Cup
Tarptautinė teniso federacija (ITF) paskelbė, kad kitų metų Federacijos taurės (FedCup) trečios grupės Europos-Afrikos zonos varžybos vyks Lietuvoje.
H.Vikšraitis: „Jau išmokau nedaryti klaidų“
2019 10 17
Bušido
Vilniuje su olandu kovosiantis KOK čempionas Henrikas Vikšraitis: „Norėčiau būti dar geresnis. Reikia sau įskiepyti valios ir disciplinos injekciją.“
Karatė turnyre kovota ir dėl kilnių tikslų
2019 10 17
Karatė
Garliavoje vyko pilno kontakto (kiokušin) karatė turnyre „Vienykimės bendrai kovai“ („Let's Join the Fight Together“).
Prieš kovą ringe – išbandymas šeimoje
2019 10 15
Žvilgsnis
Sėkmingai prestižinės organizacijos „Glory“ ringe debiutavęs kovotojas Sergejus Maslobojevas: „Noriu, kad vaikai galėtų didžiuotis savo tėčiu.“
 
Iki medalio trūko akimirksnio
2019 10 17
Trekas
Europos žaidynių komandų sprinto vicečempionės Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė Europos dviraių treko čempionate liko ketvitos.
Europos čempionate – šeši lietuviai
2019 10 15
Trekas
Lietuvos dviratininkai Europos elito pirmenybėse, kurios rengiamos nuo 2010 metų, yra iškovoję 16 medalių – šešis aukso, tris sidabro ir septynis bronzos.
Lietuvos dviratininkė triumfavo Prancūzijoje
2019 10 11
Kalnų dviračiai
Kalnų dviračių kroso maratono lenktynėse „Roc d’Azur“ Katažina Sosna aplenkė pasaulio ir Europos vicečempionę.
Galvosūkių sukėlė ekstremali padėtis
2019 10 20
Lietuvos lyga
Lietuvos rankinio lygoje – lygiaverčių priešininkų kovos ir lengva čempionų pergalė Šiauliuose.
"Dragūno" laukia intensyvi savaitė
2019 10 18
Situacija
Klaipėdos "Dragūno" rankininkų laukia itin įtempta savaitė: per 9 dienas teks sužaisti ketverias rungtynes.
Čempionų lygos mače – trys lietuviai
2019 10 17
Teisėjai
Geriausia Lietuvos rankinio teisėjų pora – Vaidas Mažeika ir Mindaugas Gatelis – paskirti teisėjauti itin svarbiame Čempionų lygos mače.
 
Šiauliuose kovos dėl Baltijos taurės
2019 10 18
Baltijos taurė
Jau kitą savaitgalį (spalio 25-27 dienomis) Šiauliuose vyks tradicinis Baltijos taurės jaunimo tinklinio turnyras.
Dramatiškame starte – čempionių pergalė
2019 10 14
Lietuvos čempionatas
Savaitgalį startavo TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionatas, kuriame jau įvyko pirmasis penkių setų trileris.
Prie starto linijos – septynios komandos
2019 10 09
Lietuvos čempionatas
Praūžus visiems svarbiausiems Europos ir pasaulio tinklinio turnyrams, startuoja klubinis sezonas.
Nematoma ralio pusė: po finišo užvirė darbai
2019 10 11
Ralis
Praūžus „Rally classic 2019“, organizatorius pasiekė dzūkų skundai dėl apgadintų bei uždarytų kelių.
Ralio duetui Lietuvoje per ankšta
2019 10 10
Ralis
Sėkmingai ralio sezoną pabaigęs „RR Team“ duetas prabilo apie planus startuoti tik užsienyje.
V.Žala dar prieš finišą iškovojo titulą
2019 10 05
Ralis
Nokautuojančia persvara „Rally Classic 2019“ laimėjęs Vaidotas Žala su šturmanu iš Latvijos Andriu Malnieku pirmą kartą tapo Lietuvos čempionais.
 
Intriga – iki paskutinių akimirkų
2019 10 19
Ledo ritulys
Aktyviau puolime rungtyniavęs „Geležinis Vilkas“ paliko Lietuvos čempionato naujokus „Baltų Ainius–HC Klaipėda“ be taškų (VIDEO)
Favoritų kovą Vilniuje laimėjo kauniečiai
2019 10 17
Ledo ritulys
Atkakliame ir gražiame mūšyje tarp „Hockey Punks“ ir „Kaunas Hockey“ žiūrovai išvydo kovą dėl pergalės iki pat paskutinių mačo akimirkų.
„Energiją“ bandys gaivinti su D.Kasparaičiu
2019 10 16
Ledo ritulys
Asociacija „Hockey Lietuva“ sukvietė abi konflikto dalyvių pusės, siekdama, kad Elektrėnuose nemirtų ledo ritulys.
Lietuvai – kvietimas į Šiaurės šalių klubą
2019 10 20
Badmintonas
Lietuvos, Latvijos ir Estijos badmintono federacijos sulaukė oficialaus kvietimo prisijungti prie Šiaurės šalių klubo.
Kariškių žaidynėse – ir žinomi sportininkai
2019 10 18
Kariškių sportas
Kinijos mieste Uhane prasidedančiose 7-osiose pasaulio kariškių sporto žaidynėse beveik 60 Lietuvos karių išmėgins jėgas 11-oje sporto šakų.
Pirmas naujos klasės auksas – olimpiečiui
2019 10 18
Buriavimas
Po įtemptos kovos Kaune buvo karūnuotas pirmasis Lietuvos “Formula Foil” burlenčių čempionas.
 
„Karštis veikia ir atletų smegenis“
2019 10 17
Žvilgsnis
LSU mokslininkas Marius Brazaitis apie karščio įtaką atletams: Tokijo olimpinėse žaidynėse lengviau nei Dohoje nebus.
Vietoj Tokijo gali tekti varžytis Sapore
2019 10 16
Situacija
Tarptautinis olimpinis komitetas (IOC) paskelbė planuojantis 2020 metų Tokijo olimpinių žaidynių maratono ir ėjimo varžybas perkelti į Saporo miestą.
R.Meilutytės karjeroje – netikėtas posūkis
2019 10 14
Karjera
Prie Kauno mero patarėjų komandos prisijungė sportininkės karjerą baigusi plaukimo olimpinė čempionė Rūta Meilutytė.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas