Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. birželio 2 d. 12:57 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Lietuvos ledo vaikai: talentingi vargšai

Lietuvos čiuožimo federacijos prezidentė kaunietė Lilija Vanagienė teigia, kad dar niekada Lietuvos čiuožimas neturėjo tokios talentingos kartos.

Rimgailė Meškaitė
Rimgailė Meškaitė
Sėkmingas šis sezonas jauniesiems Lietuvos čiuožėjams. Pasaulio jaunimo čempionate Hagoje, Olandijoje, debiutavusi 14-metė Kauno žiemos sporto mokyklos „Baltų ainiai“ auklėtinė Rimgailė Meškaitė (trenerė Loreta Vitkauskienė) užėmė 34 vietą ir aplenkė 21 sportininkę.

Ši vieta ne atsitiktinė, nes kaunietė pasaulio taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ buvo 13 tarp 31 sportininkės, taip pat laimėjo aukso medalį tarptautinėse vaikų žiemos žaidynėse Šveicarijoje ir tapo įvairių tarptautinių varžybų nugalėtoja bei prizininke.

Lietuvos suaugusiųjų čempionas 17-metis Saulius Ambrulevičius (trenerė Eglė Kliučakienė) pasaulio jaunimo čempionate užėmė 32 vietą ir aplenkė trečdalį čempionato dalyvių. Pasaulio suaugusiųjų čempionate Turine jis buvo 38-as – 11 vietų pagerino praėjusio čempionato rezultatą. Pasaulio jaunimo taurės Didžiojo prizo etape „Torun Cup“ S. Ambrulevičius užėmė 14 vietą tarp 25 dalyvių.

Abu sportininkai pagal Lietuvos olimpinės rinktinės sportininkų atrankos kriterijus 2010–2011 m. sezonui turėtų patekti į sportininkų, besirengiančių Sočio olimpinėms žaidynėms, III grupę.

Apie sporto šakos aktualijas kalbėjomės su Lietuvos čiuožimo federacijos prezidente Lilija Vanagiene.

Nors sąlygos Lietuvoje čiuožti nėra geros, talentingų vaikų vis dėlto surandama. Iš kurių čiuožėjų daugiausia tikitės?

Auga talentinga mano auklėtinė 10 metų Goda Butkutė – ji šiemet laimėjo tarptautines varžybas „Tirnavia Ice Cup“, kuriose dalyvavo 35 sportininkės iš 15 šalių. Šiose Tarptautinės čiuožimo sąjungos (International Skating Union, ISU) varžybose ji pasaulio reitinge spiralių kategorijoje taip pat užėmė pirmą vietą, o suktukų kategorijoje pasiekė antrą geriausią rezultatą, surinkusi 4,5 taško. To Lietuvos dailiojo čiuožimo istorijoje dar nėra buvę.

Šio mėnesio pabaigoje G. Butkutė dalyvaus šešiuose „Pasaulio žvaigždžių šou“, kurie vyks Maskvoje. 11-metė vilnietė Aleksandra Golovkina (treneris Dmitrijus Kozlovas) per tarptautines varžybas „Rostelecom Crystal Skate“ buvo trečia ir pademonstravo tris skirtingų rūšių šuolius su trimis suktukais bei šuolį su 2,5 suktuko. Ji laimėjo ir Tarptautinės čiuožimo sąjungos varžybas „Warsaw Cup“, kuriose dalyvavo 42 sportininkės iš 15 šalių.

12-metis kaunietis Deividas Kizala (trenerė L. Vitkauskienė) laimėjo tarptautines varžybas Latvijoje ir Estijoje, buvo trečias varžybose „Warsaw Cup“ Lenkijoje. Talentinga ir jo sesutė Deimantė Kizalaitė. Šie vaikai – tikri perliukai, kuriuos reikia puoselėti toliau.

Šie penki čiuožėjai važinėja tobulintis į Maskvą, Sankt Peterburgą, Vokietiją, juos treniruoja tie patys treneriai. Šių penkių sportininkų laimėjimai nėra atsitiktiniai. Jie jau kelerius metus 3–5 kartus per metus vyksta į mokomąsias treniruočių stovyklas pas žymiausius užsienio dailiojo čiuožimo trenerius, išnaudoja savo vasaros ir kitas atostogas.

Kas finansuoja šių sportininkų išvykas?


Jų finansavimas vyksta kompleksiškai, padeda federacijos, miestų savivaldybės, sporto mokykla „Baltų ainiai“, Lietuvos olimpinis sporto centras ir tėvai. Tačiau didžiausia finansavimo dalis tenka sportininkų tėvams, kurių finansinės galimybės ribotos. Jeigu šiems perspektyviems sportininkams surastume lėšų, gal ir Sočio olimpinėse žaidynėse pamatytume nors vieną jų.

Šie jauni čiuožėjai dirba kaip tikri profesionalai, treniruojasi po du ar tris kartus per dieną. Atkuriamosios priemonės jiems skiriamos pagal Lietuvos olimpinės rinktinės vyr. gydytojo Daliaus Barkausko nurodymus. 2011 m. Liberece įvyks Europos jaunimo olimpinis festivalis, kuriam rengiasi ir aštuonios mūsų merginos bei du vaikinai.

Kokios Deivido Stagniūno galimybės šokti su kita partnere?

Katherine Copely iš rikiuotės išvedė kairės kojos šlaunikaulio kaklelio skilimas. Gydytojai apskritai jai gali uždrausti šokti. Duetas buvo puikus, teikė gražių vilčių, sutapo jų charakteriai, nereikėjo spręsti didelių problemų. Abu kartu šoko ketverius metus, t. y. visą olimpinį ciklą. Buvo susidraugavę, susišokę. Pora tobulėjo. Labai gaila, kad viskas taip baigėsi. Turėjome lyderius ir jų neturime.

Šių sportininkų laimėjimai rodė, kad einame teisingu keliu. Deividas, ieškodamas sau partnerės, netgi bandė šokti su praėjusių metų Europos čempione ruse Jana Chohlova, bet niekas neišėjo. Dabar sportininkas partnerę lyg ir susirado, pažiūrėsime, kokie bus rezultatai.

O kodėl Deividas sau poros neieško Lietuvoje?

Na, gerai, sportininkas ją susiras. Tačiau kas Lietuvoje finansuos jų šokimą? Paprastai nemažai lėšų skiria partneris. Viena trenerio valanda JAV dabar dar labiau pabrango ir kainuoja 125 dolerius. Dirbama po keturias valandas per dieną. O kur dar bendro fizinio pasirengimo, suktukų treneris, choreografas, pagaliau – kur ledas? Galime pasikliauti tik tuo variantu, kad Deivido partnerė – užsienietė. Esame neturtinga valstybė ir sau negalime daug leisti.Kaip vertinate Lietuvos čiuožimo trenerių meistriškumą?

Labai džiaugiuosi, kad pagausėjo mūsų trenerių gretos, čiuožėjus dabar ugdo apie 15 trenerių. Jie visi – buvę čiuožėjai, Lietuvos čempionai. Antrus metus iš eilės Kaune jiems rengiame stovyklas, kviečiamės pajėgių trenerių iš Švedijos, Rusijos. Visi suvažiuoja su savo įvairaus amžiaus mokiniais.

Ant ledo su pačiūžomis išeina ir mūsų treneriai. Praėjusiais metais pas mus viešėjo Tarptautinės čiuožimo sąjungos Pavienio čiuožimo techninio komiteto direktorius Aleksandras Lakernikas. Jis mūsų treneriams surengė seminarą. Lietuvoje čiuožimo pratybas lanko Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Elektrėnų jaunimas, čiuožimą pradėjo populiarinti Šiauliai, kurie turi ledo areną „Akropolyje“. Jei atsirastų galimybė dar ir mūsų treneriams išvykti pasitobulinti, jeigu juos kas nors finansuotų, būtų nuostabu.

Didelė parama – tėveliai. Tačiau savo sultyse nieko nepadarysi, reikia bent kelis kartus per metus pasitreniruoti su kitos šalies sportininkais, iš jų pasimokyti. Kaip ir ankstesniais metais, čiuožimas labai populiarus Kaune, tačiau čia trūksta čiuožyklų, kartais sunkoka į jas patekti. Tarkim, Estijoje ir Latvijoje jos veikia kiekviename kaime – ir ne viena, o po kelias. Pas mus jų kaip nebuvo, taip ir dabar nėra. Savotiškais mūsų konkurentais tapo ledo ritulio komandos, kurių gausėja ir kurioms taip pat reikia ledo.

Ar Lietuvoje daug čiuožimo klubų?


Veikia dešimt čiuožimo klubų, šios sporto šakos sąstingio Lietuvoje tikrai nėra – čiuožimas atsigauna, dabar, sakyčiau, didelis jo pakilimas. Lietuva dar niekada neturėjo tokios talentingos kartos, kokia yra dabar. Vienuolikos metų mergaitė jau atlieka trigubą šuolį, to niekada nėra buvę. Viskas prasidėjo nuo Povilo Vanago, jo keliu eina D. Stagniūnas. Turėjome ir turime ryškių lyderių.

Į čiuožimą pastaraisiais metais plūstelėjo daug vaikų. Šios sporto šakos plėtrai labai didelės įtakos turėjo garsių šokėjų pasirodymai programoje „Liepsnojantis ledas“, kuris šiemet mūsų šalyje jau vyks devintą kartą, o dar po metų bus jubiliejinis – dešimtasis. Tačiau katastrofiška padėtis Vilniuje, sportininkai neturi atskiros ledo arenos – treniruojasi per masinius čiuožimo seansus. Vis dėlto pats opiausias klausimas – žiemos sporto mokyklos įsteigimas sostinėje, nes Vilniuje susidomėjimas dailiuoju čiuožimu labai didelis.

Vilniečiai dabar dirba tik dėl savo didžiulio entuziazmo. Tiesiog keista, kad mūsų šalies sostinėje verslininkai nestato geros čiuožyklos. Kaune ši problema išspręsta – nuo 2001 m. veikia žiemos sporto mokykla „Baltų ainiai“. Ji eina tuo keliu, kokio reikia. Ji turi savo sporto bazę, šeimininkus.

Plačiau skaitykite savaitraštyje "Sportas".


Daugiau naujienų iš kategorijos Žiemos sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Išvyko į trijulių pasaulio čempionatą
2019 06 17
3x3
Lietuvos 3x3 krepšinio rinktinė birželio 17 d. išvyko į Nyderlandų sostinę Amsterdamą, kuriame vyks 2019 m. 3x3 krepšinio pasaulio čempionatas.
Jaunieji krepšininkai patyrė nesėkmes
2019 06 16
Jaunimas
Baltijos taurės turnyrą pralaimėjimais baigė Lietuvos vaikinų ir merginų U14 rinktinės. Kontroliniame mače suklupo ir devyniolikmečiai.
Į naujas kovas – su tuo pačiu treneriu
2019 06 16
Žvilgsnis
Pasvalio „Pieno žvaigždžių“ krepšinio komanda pradėjo komplektacijos darbus, išsaugodama trenerį Gediminą Petrauską. Ekipoje jau yra ir naujokų.
 
Aikštėje – ir E. Jankauskas, ir W. Sneijderis
2019 06 17
Iniciatyva
Pirmąkart Lietuvoje rengiamos futbolo fiestos kulminacija – rungtynės su pirmo ryškumo Nyderlandų futbolo žvaigždėmis, kurioms iššūkį mes žinomi lietuviai.
„Stumbrui“ užtrenktos Europos lygos durys
2019 06 17
Sankcijos
LFF Licencijavimo komitetas atšaukė „Stumbro“ UEFA licenciją. Šio Kauno klubo vieta Europos lygoje atiduodama „Kauno Žalgiriui“.
Lemiamose rungtynėse – nesėkmė
2019 06 16
Baltijos taurė
Lietuvos moterų rinktinei nepavyko iškovoti Baltijos taurės. Lemiamose rungtynėse lietuvės 0:2 pralaimėjo varžybų šeimininkei Latvijos ekipai.
A.Gudžius pranoko tris varžovus
2019 06 17
Varžybos
Lengvosios atletikos „Deimantinės lygos“ varžybų Rabate (Marokas) vyrų disko metimo rungtyje Andrius Gudžius užėmė septintąją vietą.
Lietuviai – antri Baltijos šalių mače
2019 06 16
Varžybos
Latvijos Prezidento taurę už geriausią rezultatą pagal IAAF taškų lentelę tarp moterų iškovojo Lietuvos rekordą pagerinusi ieties metikė L.Jasiūnaitė.
Šveicarijoje – Lietuvos bėgiko pergalė
2019 06 16
Svetur
Lietuvos lengvaatlečiai startavo varžybose Šveicarijoje, Ispanijoje, Olandijoje.
 
Keliais laipteliais į viršų
2019 06 17
Reitingas
Pajėgiausi šalies tenisininkai R. Berankis ir L. Grigelis pasaulio ATP reitinge pakilo keliomis pozicijomis aukštyn.
Lietuviai laimėjo du iš keturių finalų
2019 06 15
Turnyras
„Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ vaikinų vienetų varžybas laimėjo A.Sabaliauskas, dvejetų – E.Butvilas ir P.Vaitiekūnas.
Lietuviai kovos dviejuose finaluose
2019 06 14
Turnyras
Rygoje (Latvija) vykstančiame „Tennis Europe“ jaunių (iki 16 metų) turnyre „Riga Open“ galingai žaidžia Lietuvos tenisininkai.
Čempionės gyvenimas sukasi aplink karatė
2019 06 12
Karatė
Europos karatė čempionė Erika Žeburtovič neabejoja: svarbiausia – nepasiduoti. O visas fizines savybes galima išsiugdyti
Turnyre Austrijoje – lietuvės pergalė
2019 06 09
Taekvondo
Klaudija Tvaronavičiūtė trofėjų kolekciją papildė dar vienu aukso medaliu. Ji triumfavo G-1 kategorijos tekvondo turnyre „Austrian Open“ Insbruke.
Čempionas arenose ir gyvenime
2019 06 06
Veidas
Atviras Sergejaus Maslobojevo interviu - apie išsekimą, savęs paieškas, reabilitacijos centrus ir sūnų, privertusį visiškai atsisakyti alkoholio.
 
Auksą iškovojo trečius metus iš eilės
2019 06 14
Lietuvos čempionatas
Lietuvos jaunių asmeninių lenktynių čempionai - Akvilė Gedraitytė ir Aivaras Mikutis.
MTB dviratininkų laukia karštas sekmadienis
2019 06 14
Kalnų dviračiai
„Jeep MTB dviračių maratonų taurė“ grįžta į Vilnių: sekmadienį, birželio 16 dieną, Saulėtekio alėjoje vyks antro etapo varžybos.
Pasaulio rekordą pasiekė lietuvišku dviračiu
2019 06 13
Rekordas
Saulius Speičys lietuvių pagamintu elektriniu dviračiu „Zbike Z1L“ vienu įkrovimu beveik per parą nuvažiavo 621,25 km ir tapo planetos rekordininku.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
Lietuviai – bejėgiai prieš prancūzus
2019 06 13
Atranka
Europos čempionato atrankos mače Klaipėdoje su prancūzais Lietuvos rinktinė pirmavo 2:0, bet po to sąlygas aikštėje diktavo svečiai.
„Prancūzai baus už kiekvieną klaidą“
2019 06 13
Rinktinė
Lietuvos rinktinės kapitonas Vaidotas Grosas teigė, jog šios dienos rungtynėse Lietuvos pagrindiniu ginklu gali tapti kovingumas (VIDEO).
 
Merginos užkopė aukščiau nei vaikinai
2019 06 15
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės Ariana Rudkovskaja ir Gabrielė Petrauskaitė Europos jaunių (iki 18 metų) čempionate užėmė devintąją vietą.
Europos čempionate – sėkmingas startas
2019 06 14
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Austrijoje džiugina pergalėmis Europos jaunių čempionate.
Klaipėda rengiasi neeiliniam įvykiui
2019 06 10
Paplūdimio tinklinis
Teatro aikštėje Klaipėdoje bus išpilta 150 kubinių metrų smėlio, įrengta tarptautinius standartus atitinkanti tinklinio aikštė su 400 vietų tribūnomis.
Trečiajame etape – trečias starto numeris
2019 06 17
Pasaulio taurės „FIA World Cup for Cross Country Bajas“ etapo „Italian Baja“ organizatoriai paskelbė lenktynių dalyvius. B. Vanagas startuos trečias.
Suomijos trasoje – atkakli kova
2019 06 16
Žiedinės lenktynės
Kol Lietuvoje vyrauja tropiniai karščiai, į Suomiją atvykę NEZ, BEC6H ir BaTCC serijų sportininkai galėjo atvėsti.
V.Žala už nugaros paliko visus varžovus
2019 06 15
Ralis
Kelmėje finišavo Lietuvos ralio čempionato II etapas – „Rally Žemaitija 2019“ . Jį laimėjo nuo pirmojo greičio ruožo tempą diktavęs Vaidotas Žala
 
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Lietuviai  žengė laipteliu aukštyn
2019 05 27
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinė pakilo Tarptautinės ledo ritulio federacijos (IIHF) sudarytame rinktinių reitinge.
Po laimėtos taurės – reitingo šuolis
2019 06 17
Buriavimas
Paskelbtame naujausiame „Laser Radial“ jachtų klasės buriuotojų reitinge lietuvė Viktorija Andrulytė iš septynioliktos vietos pakilo į septintąją.
Kanojininką vanduo vilioja net laisvalaikiu
2019 06 17
Kanojų irklavimas
V. Korobovas – apie sportinį režimą, nuo kurio pavargsta smegenys, sprendimą perlipti nuo dviračio į kanoją, trauką ekstremaliam sportui, studijas.
Tragišką datą paminėjo pėsčiųjų žygiu
2019 06 17
Žygis
Pavilnių regioniniame parke vykęs pėsčiųjų žygis Gedulo ir Vilties dienai paminėti sutraukė 250 įvairaus amžiaus dalyvių.
 
Lietuviams susiburti padėjo sportas
2019 06 17
Išeiviai
Belgijos, Liuksemburgo ir Nyderlandų lietuviai jau keturioliktą kartą susitiko pasivaržyti sporto žaidynėse, kurios trečius metus vyko Belgijoje.
„Žalgirio“ tvirtybė – žmonės
2019 06 14
Tradicija
Kasmetiniame „Žalgirio“ draugijos buvusių ir dabartinių darbuotojų susitikime dalyvavo 30 įvairių kartų žalgiriečių.
IOC sprendimas: J.Šuklinas netenka medalio
2019 06 12
Dopingas
Jevgenijui Šuklinui teks grąžinti ne tik olimpinį sidabro medalį, ženkliuką ir diplomą, bet ir už laimėjimą gautą automobilį, kitas gautas išmokas.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas