sportas.info 2013 m. kovo 4 d. 17:23 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Tai kas tas driftas?

Kovo 16d. Kauno „Žalgirio“ arenoje siautės "drifteriai". Tačiau ne visi žino, kas iš tikrųjų yra driftas, Lietuvoje pradedamas vadinti „šonaslydžiu".

Darius Balys.
Darius Balys.
Pateikiame jums pagrindinius dalykus, kuriuos žiūrovai turi žinoti atėję pasižiūrėti „drifto“. Į klausimus atsako Lietuvos Automobilių Sporto Federcijos Drifto Komiteto Pirmininką Antaną Kyguolį, bei Darių Balį, „Drifter.lt“ komandos atstovą lenktynininką ir drifto komiteto narį.

„Šonaslydis“ ar „Driftas“?

Antanas: Driftas. „Šonaslydis“  – kalbininkų siūlymas. Tačiau oficialiai ir Lietuvos automobilių sporto federacijoje (LASF) esame kaip „driftas“.

Kada „Driftas“ atsirado Lietuvoje? Kas jį pradėjo?

Antanas: Grubiai 2003-2004 metais. Jis išaugo iš gatvės lenktynių ir „saulučių piešimo“ gatvėse. Iš pradžių nebuvo socialinių tinklų, tad organizaciniai reikalai užsimegzdavo forumuose, dažniausiai, konkrečių auto-klubų. Pirmieji driftai buvo organizuojami vadinamosiose Kauno Bazėse, aikštelėje, po to Driftingo Čempionatus (tuo metu nebuvo laikomi Lietuvos Driftingo Čempionatai, tokiais tapo vėliau) organizavo Tomas Gruzdys, jis juos rengė apie penkis metus, po to jo veiklą organizuojant perėmė „D1Sport“. 2012 metais „driftas“ oficialiai tapo Lietuvos Automobilių Sporto Federacijos narys.

Darius
: Prasidėjo ir nuo greituminių slalomų, nes ten važiuojant maksimaliai greitai dažnai tekdavo ir praslysti, o tai bent jau man patikdavo netgi suvokiant, kad prarandu laiką. Į viešumą, oficialiai driftas  „išlindo“ kai Urmo bazės teritorije buvo surengtas pirmasis „drifto“ turnyras, nuo kurio ir aš pats užsikabinau.  Gal dar mėnuo prieš renginį  nei aš nei kiti būsimieji drifteriai nežinojom, kad driftas apskritai kaip sportas egzistuoja, o kai sužinojom, tai dar nelabai įsivaizdavom ką ten reiks daryti: mes mokėjome tik atskirus elementus, pavyzdžiui, posūkius praslysti, o juos sujungti mums dar nelabai gaudavosi. Kas pradėjo sunku pasakyti, bet „drifto“ tėvu aš visada laikiau Tomą Gruzdį, jis gal labiausiai pasistengė vardan drifto populiarumo didinimo tais laikais.

Kuo skiriasi nuo kitų varžybų, kur, pvz., turi pravažiuoti trasą kuo greičiau?


Antanas: „Drifto“ varžybos nėra matuojamos laiku, nėra laiko vertinimo sistemos. „Driftas“ vyksta vienoje žiūrovams matomoje aikštelėje, nereikia lakstyti nuo ruožo prie ruožo. Iš tikrųjų „driftas“ yra žiedinių lenktynių priešingybė, kur negalima slysti laiko atžvilgiu, o čia neslydimas jau reiškia klaidą, dėl kurios prarandami balai.

Kaip vyksta „drifto“ varžybos?

Darius: Varžybos prasideda nuo automobilio paruošimo varžyboms, Kitas labai svarbus dalykas „drifte“ - treniruotės, nes tik jų dėka tu gali išvengt klaidų.  Dar prieš treniruotes teisėjai paaiškina vairuotojams, ko iš jų tikimasi ir nurodo konkrečias užduotis. Per kvalifikacija dažniausiai yra atliekami trys važiavimai iš kurių yra įskaitomas geriausias. Kai jau žinomi rezultatai, tada suporuojami vairuotojai poromis ir prasideda tikrasis „driftas“. „Drifte“ vyksta iš tikrųjų labai „artima“ kova: kadangi važiuojama itin arti vienas kito, neišvengiama bolidų kontakto. Kaip bebūtų, nors automobiliai ir slysta dideliu greičiu, jie yra visą laiką ir 100% kontroliuojami.

Antanas: Kvalifikaciai važiavimai vertinami 100 balų sistemoje. Daugiausiai balų surinkęsvairuotojas važiuoja su mažiausiai balų surinkusiuoju, taip suformuojama „Top 16“ ir iškritimo principu keliaujama iki finalo. Jeigu, tarkime, teisėjams sunku pasakyti, kas laimėjo, važiavimai kartojami. Na ir tuomet apdovanojimai.

Kaip skirstomi balai, kokia vertinimo sistema?

Antanas: „Drifto“ taisyklės Lietuvoje patvirtintos LASF ir yra oficialios, sukurtos remiantis užsienio šalių ir tarptautinių čempionatų paavyzdžiu. Kaip jau minėjau, kvalifikaciniai važiavimai vertinami 100 balų sistemoje. Galima gauti po 25 balus už kiekvieną iš elementų: greitis, slydimo kampas, teisėjų duotos trajektorijos išpildymas ir šou. Pagrindiniai važiavimai vertinami atsižvelgiant į poras, kas geriau pravažiavo trasą – tas laimėjo.  Skeptikai „driftą“ lygina su dailiuoju čiuožimu, nes nėra vertinimo surišto su laiku, kaip kad kitose automobilių lenktynėse. Vertinimą atlieka trys kompetetingi teisėjai. Tam, kad gautum kuo daugiau balų per kvalifikaciją bei laimėtum porinį važiavimą, reikia išgauti maksimumą: maksimaliu greičiu – didžiausias kampas.

Darius: „Driftas“ neatleidžia nei vienos klaidos. Pavyzdžiui, ralyje padaręs mažą klaidelę neiškrenti iš žaidimo, o drifte, jeigu tu suklydai, o tavo varžovas ne, iškart keliauji namo. Na, o kai prasideda kvalifikacija klaidom vietos nebelieka. Tačiau varžybų jaudulys daro savo, net ir patys stipriausi vairuotojai pradeda daryti jiem nebūdingas klaidas.

 

Ko reikia norint dalyvauti „drifto“ varžybose apskritai?


Antanas: Automobilio ir įgūdžių. Bolidai „šriftui“ yra specialiai ruošiami, šiais metais Lietuvos „Drifto“ Čempionato PRO lygoje privalomi lankai vairuotojų saugumui užtikrinti. Dėl važiuoklės ar variklio specialių reikalavimų kaip ir nėra: jeigu nori, gali į BMW įsidėti NISSAN variklį ar iš dvieju skirtingų automobilių sukombinuoti vieną. Iš esmės „drifto“ varžyboms reikia daug padangų (su  naujomis į trasą galima išvažiuoti kokius 4 kart), ir daug arklio galios. Šio tipo lenktynėse paprastai važiuoja automobiliai su 500 ir daugiau arklio galios. Dažnai automobiliai ruošiami ir puošiami išoriškai, juk vertinamas ir šou – vaizdas. Kuo geriau atrodo automobilis, tuo jis labiau akį traukia ir žiūrovams, ir teisėjai jį labiau įsidėmi.

Darius: dauguma „drifterių“ automobilius gaminasi patys, o jeigu ir nusiperka kažkieno sukonstruotą automobilį, tai dažniausiai persidaro pagal save. Kaip jau minėjau, drifte vietos klaidoms nėra, todėl ir technika turi būti pritaikyta vairuotojo patogumui. 

Kuo skirsis varžybos uždaroje arenoje nuo paprastai po atviru stogu vykstančių varžybų?

Antanas: Šiaip reiktų paminėti, kad „drifto“ varžybos yra ganėtinai universalios, jos vyksta ir žiedinių lenktynių trasose, ir aikštelėse, o dabar vyks ir po stogu. Iš tikrųjų, visų nuostabai, „Žalgirio“ Arenoje sukibimas yra daug geresnis nei ant naujo asfalto, tai pastebėjome per bandomąjį važiavimą sausio 22 dieną. Dėl to labai išauga bendras automobilių greitis, tad iš vairuotojo reikalaujanti ypatingo tikslumo norint parodyti viską, kas yra geriausia, išspaudžiant maksimumą ir iš bolido. Todėl į areną ir buvo pakviesti patys geriausi profesionalai. Labai džiugu, kad atvyks Lenkijos atstovai, kurie yra vieni geriausių „drifterių“ pasaulyje.

O kaip dėl saugumo? Neseniai JAV vykusių lenktynių metu nukentėjo žiūrovai.

Antanas: Pirmiausia, žiūrovai nesėdės trasos aukšyje, jie bus mažiausiai trys metrai virš trasos. Reiktų paminėti, kad jūsų minimose lenktynėse automobiliai važiavo 300 km per valandą greičiu, o čia išvystys ne daugiau kaip 100 km/h. Taip pat, visą areną sups apsauginiai blokai, kad nenukentėtų nei žiūrovai, nei arenos elementai. Saugumas – tiek mūsų, tiek organizatorių prioritetas. Budės greitoji pagalba, gaisrinė. Nukentėti gali tik saugumo reikalavimų nesilaikantys ir saugos tarnybos neklausanti žiūrovas.

Ką manote apie įvyksiantį „drifto“ renginį po uždaru stogu apskritai?

Antanas: Džiugu, kad atsirado tokie, kaip Auto Sporto Fanas Asociacija. Jie rizikuodami savo geru vardu ir dideliais finansais organizuoja tokio masto renginį.  Žiūrovai nenusivils tuo, ką matys. Kaip komiteto pirmininkas aš asmeniškai džiaugiuosi, kad jie išdrįso surengti tokį renginį, kurio dėka pamatysime vienus iš geriausiu „drifteriu“ Europoje, ir taip bus gerinamas vardas ir požiūris į tokias lenktynes. Mes stengiamės jiems padėti tiek iš sportinės pusės, tiek informacija. 

Darius
: Taip patogiai stebėti „drifto“ varžybų dar niekada neturėjome galimybės: visiškai nesvarbu koks bus oras, gausime 100 procentų maksimumą reginio. O matydami, kokios pastangos yra dedamos į renginį, galiu pasakyti, kad jis bus labai stiprus.  Vien į dalyvių sarašą pasižiūrėjęs, aš jau nekantriai laukiu kovo 16d.

Jeigu Antano ir Dariaus komentarų nepakako, siūlome pasižiūrėti trumpą filmuką apie "driftą":

  
Daugiau naujienų iš kategorijos Auto, moto
KOMENTARAI
 
 
 
Eurolygoje – dar vienas antausis
2019 12 14
Eurolyga
Kauno „Žalgirio“ krepšininkai Eurolygoje patyrę septintą nesėkmę iš eilės ir po 13 turų kartu su Sankt Peterburgo „Zenit“ yra lentelės dugne (3 ir 10).
Trenerių štabe – naujas veidas
2019 12 13
Treneris
Sostinės krepšinio A lygoje rungtyniaujančios Vilniaus „Ryto–MRU“ ekipos trenerių štabą papildė Sostinės krepšinio mokyklos treneris Karolis Čyžius.
Bilietus medžioja ir užsieniečiai
2019 12 13
bilietai
Prasidėjo vieša prekyba bilietais į birželį vyksiantį olimpinės atrankos turnyrą Kaune.
 
Tauragėje – nauja talentų kalvė
2019 12 11
Akademija
Tauragėje iškilmingai duris atvėrė vaikų ir jaunių futbolo akademija „Tauras“. Per iškilmes pagerbti ir geriausi apskrities futbolininkai.
„Utenoje matau potencialą ir erdvę tobulėti“
2019 12 11
Interviu
„Utenio“ techninis vadovas Carstenas Dohmas: „Nesižaviu per kitų galvas lipančiais treneriais, kuriems svarbiausia kuo greičiau kilti karjeros laiptais.“
Lietuvos futbolui – lyderių patarimai
2019 12 11
Mokymai
Lietuvoje vykusiuose mokymuose – pasaulinio lygio specialistas iš Belgijos.
Lietuvos bėgikai – greta lyderių
2019 12 10
Krosas
Žemyne – tik už aštuonių ekipų nugarų. Lisabonoje (Portugalija) vykęs Europos kroso bėgimo čempionatas Lietuvai buvo istoriškai sėkmingiausias.
Ėjimo šimtmetį įamžino ir knyga
2019 11 25
Jubiliejus
Į Lietuvos sportinio ėjimo 100-mečio paminėjimą Alytaus teatre susirinko visas mūsų šalies ėjimo elitas, pristatyta knyga „Šimtmečio žingsniai“
Po finišo – pagalba išsekusiam varžovui
2019 11 25
Bekelė
Istorinius Lietuvos bekelės bėgimo čempionų titulus iškovojo Vaidas Žlabys ir Gitana Akmanavičiūtė.
 
Prestižinis turnyras Vilniuje – jau 10 kartą
2019 12 11
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, bus surengtas aukščiausios – pirmos – kategorijos Tarptautinės teniso federacijos (ITF) senjorų turnyras „Vilnius Cup 2020“.
Vilniuje triumfavo Prancūzijos talentai
2019 11 29
Turnyras
Vilniuje, SEB arenoje, baigėsi Europos teniso federacijos („Tennis Europe“) pirmos kategorijos 12-mečių teniso turnyras „Vilnius tennis academy cup 2019“.
Teniso 100-mečio šventėje – apdovanojimai
2019 11 27
Jubiliejus
Lietuvos tenisą pasveikino ypatingas svečias – tiesiai iš Daviso taurės finalo atvykęs Tarptautinės teniso federacijos prezidentas Davidas Haggerty.
Iš Suomijos – su bronza
2019 12 11
Imtynės
Suomijoje vykusiame tarptautiniame graikų-romėnų imtynių turnyre du mūsų šalies atletai iškovojo bronzos medalius.
Boksininkų rinkimuose – moterų triumfas
2019 12 11
Boksas
Išrinkti geriausi 2019 metų Lietuvos boksininkai. Jiems įteikti specialūs Lietuvos bokso federacijos (LBF) prizai bei piniginės premijos.
Šalies čempionate – milžiniška konkurencija
2019 12 11
Graplingo imtynės
Šį šeštadienį Kaune bus surengtas atvirasis Lietuvos graplingo čempionatas, kuris užbaigs stipriausių mūsų šalies graplingo imtynininkų sezoną.
 
Kaip saugiai važinėti dviračiu žiemą
2019 12 09
Patarimai
„IKI Velomaratono“ organizatoriai išskiria 4 esminius patarimus, padėsiančius jums saugiai važinėti dviračiu net ir šaltuoju metų laiku.
Vilniuje – LDSF mokymai
2019 12 04
Mokymai
Lietuvos dviračių sporto federacija Vilniuje, viešbutyje „Panorama Hotel“ gruodžio 7-8 d. organizuoja dviračių sporto teisėjų ir administracijos mokymus.
Kelią į pirmą ketvertą užkirto kinės
2019 11 29
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės trečiojo etapo Honkonge moterų komandų sprinto varžybose Simona Krupeckaitė ir Miglė Marozaitė užėmė septintąją vietą.
Turnyro lentelėje – naujas lyderis
2019 12 12
Lietuvos lyga
Šalies čempionai „Dragūno“ rankininkai svečiuose palaužė pagrindinę konkurentę VHC „Šviesa“ komandą.
„Granitas“ buvo per kietas „Grifui“
2019 12 11
Lietuvos lyga
Trečiadienį Lietuvos rankinio lygioje vyko vienerios rungtynės – Kaune “Granitas-Karys“ veikė Panevėžio “KKSC-RSSG Grifą” 35:25 (19:15).
Rinktinėje – visai kita atmosfera
2019 12 08
Rinktinė
Dienas iki rinktinės stovyklos skaičiuojantis Mindaugas Dumčius: jeigu pradėsime bijoti varžovų atrankoje, tai ką darytumėme pasaulio čempionate?
 
Prieš mūšius – kovingos kalbos
2019 12 13
Taurė
Tinklinio salėse vyks intriguojantys mūšiai dėl vietos Lietuvos tinklinio federacijos Didžiosios taurės finale.
Lietuviai – Prancūzijos ir Vokietijos elite
2019 12 05
Legionieriai
Daugiau nei 15 Lietuvos tinklininkų savo karjerą tęsia įvairiose Europos lygose. Keletas iš jų varžosi vienuose iš stipriausių čempionatų.
Tinklinio aikštėse – intriguojančios kovos
2019 12 02
Lietuvos čempionatas
Lietuvos vyrų tinklinio čempionate pergales šventė Klaipėdos ir Marijampolės klubai, moterų – Vilniaus ir Kauno komandos.
Nematomą sporto pusę lydi ir skausmas
2019 12 12
Žvilgsnis
Lenktynininkas Deividas Jocius, patyręs didelę avariją Druskininkų ralyje, sužinojo, ką reiškia, kuomet tavo planai nubraukiami vienu brūkšniu.
Žiemos ralyje – sportas ir pramogos
2019 12 11
Ralis
Pirmojo metų festivalio „Winter Rally“ organizatoriai paskelbė automobilių sporto gerbėjams aktualią datą.
Ralyje – briedžiai, fėjos, nykštukai
2019 12 03
Ralis
„Kalėdinis ralis“ surinko gausų būrį šeimų, draugų ir giminaičių. Ralyje startavo daugiau kaip 60 ekipažų, virš 200 dalyvių.
 
Po sėkmingų startų – geresnė nuotaika
2019 12 14
Biatlonas
Biatlonininkų sėkmė Austrijoje: Vytautas Strolia iškovojo įskaitinius taškus, o Lietuvos vyrai pranoko švedus.
Vietoj futbolo stadiono – į ledo aikštę
2019 12 11
Ledo ritulys
Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinės lyderė Klara Miuller turi dviejų šalių pasus, tad yra dalyvavusi ir Vokietijos jaunių rinktinės pratybose.
Be medalių, bet su viršytais lūkesčiais
2019 12 11
Ledo ritulys
Pirmą kartą pasaulio čempionate žaidusi Lietuvos moterų ledo ritulio rinktinė iškovojo dvi pergales ir patyrė tris pralaimėjimus (VIDEO).
Bėgimo varžybos – ir dieną, ir naktį
2019 12 14
Festivalis
Bėgiojimui tinka ir žiema – tai vasario 1-2 dienomis Druskininkuose įrodys bėgimo entuziastai.
Mažiems automobiliams – didelė erdvė
2019 12 12
Bazės
Kaune duris atvėrė „RC Arena Lithuania“: pirmoji specialiai radijo bangomis valdomų automobilių lenktynėms pritaikyta erdvė Lietuvoje.
Grįžta ekstremalus alpinizmas
2019 12 11
Festivalis
Į Druskininkuose vyksiantį LTeam žiemos festivalį sugrįžta ekstremalios alpinizmo varžybos. „Ledo kirtis 2020“ vyks abi festivalio dienas.
 
Studentų sporto pažiboms – apdovanojimai
2019 12 13
Apdovanojimai
Kauno rotušėje vyko 2019 metų geriausiųjų Lietuvos studentų sportininkų pagerbimo ir apdovanojimų vakaras.
Sporto žurnalistai pagerbė metų laureatus
2019 12 13
Apdovanojimai
Lietuvos sporto žurnalistų federacijos (LSŽF) Metų apdovanojimų ceremonijoje pagerbti sporto žurnalistikos laureatai, sportininkai ir organizacijos.
Rinkimų azartas peržengė teisėtas ribas
2019 12 12
Situacija
„LTeam apdovanojimų 2019“ apdovanojimų taryba dėl galimo neteisėto balsų rinkimo nusprendė anuliuoti „Metų populiariausio sportininko“ nominaciją.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas