Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 8 d. 09:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

V. Adamkus rūpinasi archyvo pargabenimu

Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus rūpinasi JAV lietuvių sporto žurnalisto, šviesaus atminimo K. Čerkeliūno sportinio archyvo pargabenimu Lietuvon

"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus
avgi.lt nuotr.
"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus


Į Lietuvą keliauja žinomo Amerikos lietuvių sporto žurnalisto, neseniai Niujorke mirusio Kęstučio Čerkeliūno gausus sportinis archyvas. Juo rūpinasi kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Dar šių metų pradžioje jis telefonu kalbėjo su su velionio dukra ir domėjosi tuo archyvu, kuris palyginti yra gerai sutvarkytas.

„Dukra jį perleidžia Lietuvai. Kalbėjausi su konsulatu Niujorke, kaip tą archyvą pervežti į Lietuvą. Tuo klausimu domėjosi ir mano geras prietelius Algirdas Birutis, kuris artimai bendravo su K. Čerkeliūnu. Aš pritariau jo nuomonei, ir, mudviejų abiejų sprendimu, velionio dukra archyvą perduos Lietuvai. Manau, ten turėtų būti įdomios medžiagos,“– sako V. Adamkus.

Beje, K. Čerkrliūnas buvo tas sporto žurnalistas, kuris 1945 m. „Lietuvos aido“ laikraštyje pagarsino būsimojo LR Prezidento pavardę. Tada V. Adamkus dar tik žengė pirmuosius žingsnius sporte  ir 1945 m. laimėjo Kauno lengvosios atletikos jaunių pirmenybių 100 m bėgimo varžybas.

„Tada  mano pavardė pirmą kartą pasirodė laikraštyje ir ją paminėjo būtent Kęstutis Čerkeliūnas. Man tai buvo vos ne pasaulio atradimas, kai „Lietuvos aide“ pirmą kartą nuskambėjo mano pavardė. K. Čerkeliūnas jau tada spaudoje visą laiką buvo aktyvus, o Amerikoje nemažai prisidėjo, kad dienos šviesą išvystų  „Sporto pasaulis". K. Čerkeliūnas buvo vienas pirmųjų Lietuvos sporto korespondentų, jis savo sportinę žurnalistiką tęsė ir išeivijoje. Esu tikras, kad K. Čerkeliūnas yra sukaupęs milžiniškai daug istorinės to laikotarpio medžiagos. Manau, kad nuo kokių 1930 m. iki savo gyvenimo pabaigos“, – sako V. Adamkus.Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo sąjunga (ŠALFASS) žurnalą "Sporto pasaulis" leido nuo 1959 m. birželio mėnesio. Pirmasis numeris buvo 16 puslapių. Žurnalas gyvavo trejus metus, pasirodė 19 numerių.  To leidinio pagrindinė siela ir buvo redaktorius K. Čerkeliūnas ir žurnalistas Pranas Mickevičius. 

K. Čerkeliūnas buvo ir vienas tų, kuris kartu su Sigitu Krašausku ir Pranu Mickevičiumi išleido knygą „Išeivijos lietuvių sportas 1944-1984“. Per savo šiemetines atostogas V. Adamkus sutvarkė visus reikalus su Niujorko konsulatu ir visas K. Čerkeliūno sportinis archyvas su jo dukros pagalba buvo perduodamas ir tvarkomas Lietuvos Niujorko konsulate.

„Manau, kad vasaros pabaigoje archyvas turėtų pasiekti Lietuvą. Kam jis atiteks, priklausys nuo Lietuvos sporto vadovybės ir sporto organizacijų, kas jį norės perimti. Manau, kad sporto vadovybė pati nuspręs, kas archyvą saugos“, – teigia kadenciją baigęs Prezidentas.

V. Adamkus sako, kad dabar turime sportinių organizacijų, daugybę sporto įžymybių, turime olimpinį judėjimą, kurio tokio stipraus ir ryškaus tikrai nebuvo tais laikais, kai jis augo ir stebėjo sportinį gyvenimą iš tolo. „Šiandienų stovime ant tvirtų pagrindų ir aš tuo didžiuojuosi. Galiu drąsiai pasakyti, kad didelė lietuvių tautos dalis, net nestebinti mūsų šalies sportinio gyvenimo, negalėtų nesididžiuotų tuo, ką esame padarę per pastaruosius dešimmtmečius. Einame vakarietiško supratimo, asmenybių auklėjimo ir jų sutvirtinimo, kartu ir visos lietuvių tautos pasąmonėje įtvirtinimo sporto ir fizinio auklėjimo reikšmės. Tačiau reikia įvertinti ir praeitį. Juk be istorinės atminties nebus ir ateities. K. Čerkeliūno istorinis sportinis arhyvas  turėtų paildyti Lietuvos sportinio gyvenimo ištakas“, – įsitikinęs V. Adamkus. 
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvos rinktinė pralaimėjo Turkijoje
2019 11 17
Atranka
2021 m. Europos čempionato atrankos E grupės pirmosiose rungtynėse Lietuvos rinktinė išvykoje 51:74 (17:21, 14:17, 13:22, 7:14) pralaimėjo Turkijai.
K.Kemzūra pranoko Š.Jasikevičių
2019 11 15
Eurolyga
Kęstučio Kemzūros treniruojamas Pirėjo „Olympiakos“ lemtingą smūgį Kauno „Žalgiriui“ sudavė trečiajame kėlinyje.
Krepšininkai olimpinį bilietą medžios Kaune
2019 11 15
Atranka
Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) penktadienį paskelbė, kad vienas iš keturių olimpinių vyrų krepšinio atrankos turnyrų vyks Kaune.
 
Lietuvos rinktinė prisiminė pergalės skonį
2019 11 17
Draugiškos rungtynės
Lietuvos vyrų futbolo rinktinė nesėkmingą 2019 metų sezoną baigė pergalinga nata – kontrolinėse rungtynėse 1:0 (1:0) įveikė Naujosios Zelandijos ekipą.
I.Kardumas lieka čempionų gretose
2019 11 15
Žvilgsnis
Ivanas Kardumas pratęsė sutartį su Marijampolės „Sūduva“, Jovanas Čadjenovičius ir Vahidas Hambo – atsisveikino
Dvikovų žemėlapyje – naujas taškas
2019 11 15
Žvilgsnis
Sekmadienį LFF stadione vyksianti Lietuvos ir Naujosios Zelandijos vyrų futbolo rinktinių dvikova bus neeilinė keliais aspektais.
Čempionato finiše – lietuvių rekordai
2019 11 15
Pasaulio čempionatas
Lietuvos lengvaatlečiai pasirodymą pasaulio neįgaliųjų čempionate Dubajuje baigė dviem asmeniniais rekordais ir dviem šeštomis pozicijomis.
„Situacija – sveiku protu nesuvokiama“
2019 11 15
Žvilgsnis
LLAF prezidentas Eimantas Skrabulis – apie tragišką sporto bazių situaciją, rekordus, varginantį sezoną, nerimą dėl fondo, prognozes Tokijuje.
Lengvaatletė neatlaikė įtampos
2019 11 12
Pasaulio čempionatas
Į lengvosios atletikos pasaulio čempionatą finalą nepatekusi Ramunė Adomaitienė: „Sektoriuje buvau kaip nesava.“
 
ITF turnyruose – lietuvių triumfas
2019 11 17
Turnyras
Lietuvos tenisininkai Laurynas Grigelis ir Justina Mikulskytė kartu su partneriai triumfavo ITF turnyruose.
Tenisininkams – beveik ketvirtis milijono
2019 11 14
Parama
235 tūkst. eurų. Į tokią projekto „Teniso talentai“ paramą ateinantiems metams gali pretenduoti geriausi ir perspektyviausi Lietuvos tenisininkai.
Lietuvė ir kroatė triumfavo Kipre
2019 11 09
Turnyras
15-metė Vilniaus teniso akademijos (VTA) auklėtinė Patricija Paukštytė laimėjo pirmą karjeroje ITF 18-mečių turnyrą.
Ant kilimo karaliavo Šiaulių gimnazistės
2019 11 17
Imtynės
Savaitgalį Šiauliuose paaiškėjo tarptautinio pasaulio čempiono Rimanto Bagdono jaunimo turnyro nugalėtojai ir prizininkai.
Bušido ringe dominavo lietuviai
2019 11 17
Bušido
Vilniuje praūžė tradicinis „King of Kings“ (KOK) bušido turnyras, kuriame įvyko 15 kovų. Tradiciškai jame Lietuvos sportininkai dominavo prieš svečius.
Prieš kovas – gera nuotaika
2019 11 15
Bušido
Lietuvos bušido federacijos prezidentas D. Simanaitis: 20-metų prabėgo kaip viena diena.
 
Kaune paskelbti Lietuvos metų dviratininkai
2019 11 15
Apdovanojimai
Metų dviratininke išrinkta Simona Krupeckaitė, dviratininku – Evaldas Šiškevičius, o kylančia žvaigžde – Akvilė Gedraitytė.
Arčiausiai lyderių – V.Lendelis
2019 11 11
Trekas
Geriausią rezultatą nuo 2017 m. vasario keirino rungtyje pasiekęs Vasilijus Lendelis pasaulio dviračių treko taurės varžybose Glazge – aštuntas.
Dviratininkas pakartojo geriausią pasiekimą
2019 11 10
Trekas
Pasaulio dviračių treko taurės varžybų Glazge antrojo etapo vyrų sprinto lenktynėse, kuriose dalyvavo 35 dviratininkai, V. Lendelis užėmė šeštą vietą.
Lietuvos arbitrai – Europos varžybose
2019 11 15
Teisėjai
Ateinančius du savaitgalius dvi Lietuvos rankinio teisėjų poros bei inspektorius darbuosis aukščiausio lygio rankinio varžybose – EHF Čemionų lygose.
Rankinio lygoje ima ryškėti lyderiai
2019 11 14
Lietuvos lyga
Šiuo metu tvirčiausiai Lietuvos rankinio čempionate žingsniuoja Vilniaus VHC „Šviesa“, kuri šešis mačus laimėjo ir vieną baigė lygiosiomis.
Juodkalnijoje susikrovė solidžią atsargą
2019 11 11
Europos turnyrai
EHF moterų Iššūkio taurės turnyro 3-iojo rato pirmosiose rungtynėse Kauno „Acme-Žalgiris“ išvykoje 26:19 (13:10) nugalėjo „ORK Rudar“ (Juodkalnija) ekipą.
 
Startuoja kovos dėl LTF Didžiosios taurės
2019 11 15
Taurė
Šį savaitgalį Joniškyje prasideda Lietuvos tinklinio federacijos (LTF) Didžiosios taurės turnyras.
JAV – iki ašarų jaudinantis susitikimas
2019 11 12
NCAA rungtyniaujanti Lietuvos tinklininkė Gintarė Mackevičiūtė sulaukė netikėto, bet labai malonaus siurprizo – ją pirmą kartą JAV aplankė mama (VIDEO).
Iš Estijos išsivežė po pergalę
2019 11 11
Baltijos čempionatas
Savaitgalį Baltijos moterų tinklinio čempionate po pergalę iškovojo Estijoje žaidusios Kauno „Kauno-VDU“ ir Alytaus „Prekybos-Paramos“ komandos.
Prieš Dakarą rūpinasi ir grožiu
2019 11 07
Dakaras
Antano Juknevičiaus ekipažas ant smėlio surengė komandos naujoves ir dykumų kamufliažo įkvėpto naujo automobilio dizaino pristatymą.
Lenktynininkas meta iššūkį šturmano šeimai
2019 11 05
Ralis
Gruodžio 1 d. vyksiančiame „Kalėdiniame ralyje“ profesionalus lenktynininkas Giedrius Notkus šturmanu pasirinko ne Dalių Strižaną, o žmoną Kristiną.
Lenktynininko rekordas – jau oficialus
2019 10 31
Rekordas
Jau antrą Lietuvos rekordą pasiekęs Renaldas Šeinauskas svarsto apie galimybę įrašyti savo vardą į Guinnesso rekordų knygą.
 
Prestižinėse varžybose – penktoji vieta
2019 11 17
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Grand Prix“ serijos dailiojo čiuožimo varžybų šokių ant ledo turnyre S.Ambrulevičius ir A.Reed užėmė penktąją vietą.
Be namų, bet su ambicijomis
2019 11 15
Akmenslydis
Sąlygų treniruotis Lietuvoje neturinčios mūsų šalies akmenslydžio rinktinės Helsinborge sieks istorinių aukštumų.
Vilniaus derbį laimėjo „Hockey Punks“
2019 11 15
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio čempionate ketvirtadienį buvo sužaistos rungtynės, kuriose ant ledo pasirodė dvi Vilniaus komandos.
Tarp stipriausiųjų – ir Lietuvos čempionai
2019 11 17
Šachmatai
Šeštadienį Juodkalnijoje baigėsi prestižinės šachmatų varžybos – Europos klubų taurė, kurioje varžėsi stipriausi žemyno šachmatų klubai.
Lietuvos rinktinei – varžovų pamokos
2019 11 16
Regbis
Lietuvos vyrų regbio rinktinei nepavyko iškovoti pirmosios pergalės antrajame pagal pajėgumą Europos čempionato divizione – „Trophy“.
Šokėjų kovos – su olimpiniu prieskoniu
2019 11 15
Breikas
Dešimt Lietuvos breikerių pristatys į 2024 m. Paryžiuje vyksiančių vasaros olimpinių žaidynių programą įtrauktą naują sporto šaką – breiką.
 
Sezoną vainikavo geriausiųjų apdovanojimai
2019 11 17
Buriavimas
Lietuvos buriuotojai šiemet šaliai padovanojo ne vieną pergalę, didžiulio visuomenės atgarsio sulaukusią iniciatyvą ir begalę įspūdingų vaizdų.
Šalies geriausieji – ką jie laimėjo?
2019 11 15
Žvilgsnis
Pagrindinėse „LTeam apdovanojimų 2019“ kategorijose į septynias statulėles iš viso pretenduoja 21-as atletas, treneris ar komanda.
„LTeam LAB“ padės atletams siekti tikslų
2019 11 15
Atidarymas
Ketvirtadienį Vilniuje duris atvėrė „Affidea“ klinika, kurios patalpose įsikūrė ir sporto medicinos, mokslo bei tyrimų laboratorija „LTeam LAB“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas