Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 8 d. 09:38 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

V. Adamkus rūpinasi archyvo pargabenimu

Kadenciją baigęs Prezidentas Valdas Adamkus rūpinasi JAV lietuvių sporto žurnalisto, šviesaus atminimo K. Čerkeliūno sportinio archyvo pargabenimu Lietuvon

"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus
avgi.lt nuotr.
"Be istorinės atminties, nebus ir ateities", - teigia V.Adamkus


Į Lietuvą keliauja žinomo Amerikos lietuvių sporto žurnalisto, neseniai Niujorke mirusio Kęstučio Čerkeliūno gausus sportinis archyvas. Juo rūpinasi kadenciją baigęs Lietuvos Respublikos Prezidentas Valdas Adamkus. Dar šių metų pradžioje jis telefonu kalbėjo su su velionio dukra ir domėjosi tuo archyvu, kuris palyginti yra gerai sutvarkytas.

„Dukra jį perleidžia Lietuvai. Kalbėjausi su konsulatu Niujorke, kaip tą archyvą pervežti į Lietuvą. Tuo klausimu domėjosi ir mano geras prietelius Algirdas Birutis, kuris artimai bendravo su K. Čerkeliūnu. Aš pritariau jo nuomonei, ir, mudviejų abiejų sprendimu, velionio dukra archyvą perduos Lietuvai. Manau, ten turėtų būti įdomios medžiagos,“– sako V. Adamkus.

Beje, K. Čerkrliūnas buvo tas sporto žurnalistas, kuris 1945 m. „Lietuvos aido“ laikraštyje pagarsino būsimojo LR Prezidento pavardę. Tada V. Adamkus dar tik žengė pirmuosius žingsnius sporte  ir 1945 m. laimėjo Kauno lengvosios atletikos jaunių pirmenybių 100 m bėgimo varžybas.

„Tada  mano pavardė pirmą kartą pasirodė laikraštyje ir ją paminėjo būtent Kęstutis Čerkeliūnas. Man tai buvo vos ne pasaulio atradimas, kai „Lietuvos aide“ pirmą kartą nuskambėjo mano pavardė. K. Čerkeliūnas jau tada spaudoje visą laiką buvo aktyvus, o Amerikoje nemažai prisidėjo, kad dienos šviesą išvystų  „Sporto pasaulis". K. Čerkeliūnas buvo vienas pirmųjų Lietuvos sporto korespondentų, jis savo sportinę žurnalistiką tęsė ir išeivijoje. Esu tikras, kad K. Čerkeliūnas yra sukaupęs milžiniškai daug istorinės to laikotarpio medžiagos. Manau, kad nuo kokių 1930 m. iki savo gyvenimo pabaigos“, – sako V. Adamkus.Šiaurės Amerikos lietuvių fizinio auklėjimo sąjunga (ŠALFASS) žurnalą "Sporto pasaulis" leido nuo 1959 m. birželio mėnesio. Pirmasis numeris buvo 16 puslapių. Žurnalas gyvavo trejus metus, pasirodė 19 numerių.  To leidinio pagrindinė siela ir buvo redaktorius K. Čerkeliūnas ir žurnalistas Pranas Mickevičius. 

K. Čerkeliūnas buvo ir vienas tų, kuris kartu su Sigitu Krašausku ir Pranu Mickevičiumi išleido knygą „Išeivijos lietuvių sportas 1944-1984“. Per savo šiemetines atostogas V. Adamkus sutvarkė visus reikalus su Niujorko konsulatu ir visas K. Čerkeliūno sportinis archyvas su jo dukros pagalba buvo perduodamas ir tvarkomas Lietuvos Niujorko konsulate.

„Manau, kad vasaros pabaigoje archyvas turėtų pasiekti Lietuvą. Kam jis atiteks, priklausys nuo Lietuvos sporto vadovybės ir sporto organizacijų, kas jį norės perimti. Manau, kad sporto vadovybė pati nuspręs, kas archyvą saugos“, – teigia kadenciją baigęs Prezidentas.

V. Adamkus sako, kad dabar turime sportinių organizacijų, daugybę sporto įžymybių, turime olimpinį judėjimą, kurio tokio stipraus ir ryškaus tikrai nebuvo tais laikais, kai jis augo ir stebėjo sportinį gyvenimą iš tolo. „Šiandienų stovime ant tvirtų pagrindų ir aš tuo didžiuojuosi. Galiu drąsiai pasakyti, kad didelė lietuvių tautos dalis, net nestebinti mūsų šalies sportinio gyvenimo, negalėtų nesididžiuotų tuo, ką esame padarę per pastaruosius dešimmtmečius. Einame vakarietiško supratimo, asmenybių auklėjimo ir jų sutvirtinimo, kartu ir visos lietuvių tautos pasąmonėje įtvirtinimo sporto ir fizinio auklėjimo reikšmės. Tačiau reikia įvertinti ir praeitį. Juk be istorinės atminties nebus ir ateities. K. Čerkeliūno istorinis sportinis arhyvas  turėtų paildyti Lietuvos sportinio gyvenimo ištakas“, – įsitikinęs V. Adamkus. 
 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Klubai pasidalino po pergalę
2019 09 16
Repeticijos
Vilniaus „Kibirkštis“ pradėjo kontrolinių mačų ciklą ir savaitgalį sužaidė dvejas rungtynes su Baltarusijos lygos prizininke Minsko „Horizont“.
R.Butautui – naujas iššūkis
2019 09 16
Sporto mokslas
Lietuvos sporto universitete duris atveria Krepšinio studijų ir mokslo centras, kuriam vadovaus patyręs krepšinio specialistas Ramūnas Butautas.
Mongolijoje – „Gulbelės“ skrydis į viršūnę
2019 09 14
3x3
Šeštadienį Mongolijoje pasibaigusiame trijulių (3x3) krepšinio turnyre „Sukhbaatara Challenger“ triumfavo Šakių „Gulbelės“ klubas.
 
Kauniečiai pratęsė pergalių seriją
2019 09 14
A lyga
Dublį A lygos rungtynėse pelnęs Deivydas Matulevičius: „Tikiuosi, kad tai nebuvo paskutiniai įvarčiai.“
„Sūduva“ ir „Žalgiris“ triuškino varžovus
2019 09 13
A lyga
Lietuvos futbolo A lygos 23-iojo turo rungtynėse penktadienį „Sūduva“ svečiuose parklupdė „Atlantą“, „Žalgiris“ namie sudaužė „Panevėžį“.
Rekordas – dar prieš turnyro startą
2019 09 13
Turnyras
Druskininkuose vyks jau 15-asis tarptautinis žiniasklaidos atstovų futbolo turnyras, kuriame kovos rekordinis dalyvių skaičius.
Lietuvį pranoko du varžovai
2019 09 15
Varžybos
Lenkijoje surengtų lengvosios atletikos varžybų Kamilai Skolimowskai atminti vyrų disko metimo rungtyje lAndrius Gudžius užėmė trečiąją vietą.
Kvietimas į Dohą šuolininko nenustebino
2019 09 12
Kvietimas
Lietuvos šuolininkas į aukštį Adrijus Glebauskas sulaukė kvietimo varžytis pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
Už lietuvio nugaros – olimpinis čempionas
2019 09 11
Varžybos
Edis Matusevičius įvykdė savo planą ir prisidėjo prie Europos rinktinės pergalės prieš JAV istoriniame lengvaatlečių mače.
 
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
R.Berankis – jau 63-ias pasaulyje
2019 09 09
Reitingas
Teniso profesionalų asociacijos (ATP) reitingų lentelėje lietuvis Ričardas Berankis iš 68-osios vietos pakilo į 63-iąją.
Lietuviai kartelę kelia vis aukščiau
2019 09 16
Graplingo imtynės
Pastaraisiais metais pasaulyje dominuojantys Lietuvos graplingo imtynininkai rugsėjo 28 dieną Šiauliuose turės dar vieną progą įrodyti savo vertę.
Daug žadantį startą apkartino pralaimėjimai
2019 09 15
Imtynės
Pasaulio imtynių čempionate Nur-Sultane kovas tęsia graikų-romėnų imtynių stiliaus atletai.
Lietuvis tęsia kovą dėl medalio
2019 09 15
Boksas
Lietuvos boksininkas Tadas Tamašauskas pateko į pasaulio čempionato aštuntfinalį.
 
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
„Kūnas grįžo, o dvasia dar pakeliui“
2019 09 02
Trekas
Lietuvos treko karalienė Simona Krupeckaitė tarptautinėse varžybose Panevėžyje laimėjo visas tris rungtis, kuriose dalyvavo.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Išskirtinio sezono finiše – atkakli kova
2019 09 16
Motokrosas
Utenoje, Alių motokroso trasoje, vyko paskutinis, šeštasis 2019 m. Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
Nugalėtojams – ir prezidento, ir merų taurės
2019 09 15
Ralis
Prezidento Gitano Nausėdos taurę kėlė Kauno rajono sportininkų Manto Bytauto ir Mindaugo Kaminsko duetas, važiavę „Seat Leon“ automobiliu.
Sezonas neplanuotai baigėsi pusfinalyje
2019 09 15
Rali-krosas
Pirmąją lenktynių dieną tempą diktavusiam Rokui Baciuškai antroji pasaulio ralio-kroso čempionato etape Latvijoje nebuvo itin sėkminga.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Lenkijoje – Lietuvos atletų medaliai
2019 09 16
Kultūrizmas
Lenkijos sostinėje Varšuvoje vykusiame tarptautiniame kultūrizmo ir fitneso turnyre "Diamond cup" (IFBB) dalyvavo 6 Lietuvos atstovai.
„Top“ lygos finale – Pietinia derbis
2019 09 16
Regbis
Baltijos regbio „Top“ lygos finale įvyks Pietinia derbis - dviejų Šiaulių regbio grandų - „Baltrex-Šiaulių“ ir „Vairo-Kalvio-Jupojos“ - kaktomuša.
Prahoje – istorinė „Žaibo“ pergalė
2019 09 16
Vandensvydis
Elektrėnų „Žaibo“ vandensvydininkai triumfavo Europos Sąjungos tautų taurės varžybose. Tai - didžiausia pergalė komandos istorijoje.
 
„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“
2019 09 14
Jubiliejus
Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“
Ar atletams būti socialiniuose tinkluose?
2019 09 12
Žvilgsnis
D.Venciūtė: „Kiekvienas sportininkas yra skirtingas ir turėtų pats geriausiai jausti, kiek nori įsitraukti į gyvenimą socialiniuose tinkluose“,
Progimnazijos stadionas – visai Garliavai
2019 09 12
Bazės
Garliavos Jonučių progimnazijoje trečiadienį atidarytas šiuolaikiškai atnaujintas sporto aikštynas, tarnausiantis visos bendruomenės reikmėms.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas