Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 3 d. 00:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Alytuje - vienintelis ir nepakeičiamas

Ne visiems treneriams pavyksta išugdyti olimpietį ir Lietuvos rinktinės vyriausiąjį trenerį. Aytiškiui Napoleonui Buinauskui tai pavyko padaryti.

Antanas Jakimavičius (kairėje) ir Napaleonas Buinauskas
Antanas Jakimavičius (kairėje) ir Napaleonas Buinauskas
   
Šiemet vasario 27 d. garbingą 70 metų atšventęs Napaleonas Buinauskas ir toliau dirba dviračių sporto treneriu. Tiesa, turi gerokai mažiau valandų, bet, kaip jis pats sako, dirba ne dėl pinigų, ir alytiškai jį dažnai mato plente lydinčius dviratininkus. Alytuje jis vienintelis dviračių sporto treneris. Jeigu staiga sugalvotų išeiti, reikėtų uždaryti visą dviračių sporto skyrių Sporto ir rekreacijos centre.

Tačiau Napoleonas nesirengia niekur eiti. Dviračių treneriu jis dirba nuo 1966 metų, kai tiktai baigė Kūno kultūros institutą ir pradėjo dirbti Alytaus vaikų ir jaunių sporto mokykloje. Tada jaunatviškas treneris užsimojo suburti gero lygio vyrų komandą. Ir subūrė! Alytuje jau buvo vienas kitas didesnio meistriškumo dviratininkas, o kitus sukvietė iš visos Lietuvos – Gintautas Krivickas, Zenonas Kunigonis, Valentinas Rutkauskas, Antanas Balčius, Vladas Grybauskas, Vytautas Berankis, Vytautas Jonaitis, Vytautas Paškauskas buvo tas branduolys, kuris ėmė garsinti Alytų. 

PRIPAŽINIMAS. Alytaus „Medvilnės“ komanda 1967–1971 m. Lietuvoje buvo viena stipriausių, 1969 m. per prestižines populiarias lenktynes aplink Lietuvą komandinėje įskaitoje užėmė antrą vietą, o asmeninėje įskaitoje nugalėtoju tapo A. Berankis. Komandos trenerio iniciatyva dviratininkams buvo sudarytos geros sąlygos: mokamas  mėnesinis atlyginimas, skiriami butai, jie buvo skatinami, pasiekus pergales.

Tačiau didžiausias pripažinimas atėjo gerokai vėliau, Lietuvos nepriklausomybės metais. N. Buinauskui pavyko išugdyti Atėnų olimpinių žaidynių dalyvį Aivarą Baranauską ir dabartinį Lietuvos dviračių treko rinktinės vyr. trenerį Antaną Jakimavičių. Dabar jie – didelis Napoleono ramstis: Aivaras iš Prancūzijos ir Belgijos, kur praleidžia nemažai laiko užsienio klubuose, savo treneriui parveža sportinės aprangos, vieną kitą dviratį, visomis išgalėmis stengiasi padėti ir A. Jakimavičius.

Kai Napoleonas šventė garbingą jubiliejų, šalies dviračių treko rinktinės vyr. treneris savo mokytojui padovanojo 1000 Lt. Šveicarijoje treniruojasi dar vienas talentingas alytiškio mokinys Marius Bernatonis. Kai geriausieji Alytaus dviratininkai  sugrįžta į gimtąjį Alytų, kartu su visais mina dviračio pedalus plente, eina į plaukimo baseiną paplaukioti, kilnoja štangą. Minėtais savo mokiniais N. Buinauskas labiausiai didžiuojasi.

LEMTIS. Pasak N. Buinausko, nedaug trūko, kad 1980 m. Maskvos olimpinėse žaidynėse būtų dalyvavęs dar vienas jo mokinys – Alytuje karinę tarnybą atlikęs kaunietis Vidas Čepauskas, kuris porą metų dirbo šaldytuvų gamykloje. Per SSRS dviratininkų atrankines varžybas garsiajame Maskvos Krylatskojės dviračių žiede jėgas bandė ir Lietuvos rinktinė, kurioje buvo ir V. Čepauskas. Likus iki finišo keturiems ratams, jis atitrūko nuo grupės, o netrukus dar prisijungė A. Barinovas, skirtumas buvo net trys minutės. Tačiau pastarasis sportininkas pradūrė padangą, ir Vidą, likus iki finišo keliems kilometrams, pavijo pagrindinė grupė ... Kelialapio į Maskvos olimpines žaidynes alytiškis neiškovojo.  „Dabar į olimpines žaidynes gerokai lengviau patekti. Anksčiau apie dviračių profesionalus žinojome tik iš laikraščių, o dabar mūsų dviratininkai jau su jais lenktyniauja. Ne kiekvienam lemta tapti olimpiečiu, jie iš dangaus nenukrenta. Olimpiečių kandidatų sąrašuose buvo dar vienas mano auklėtinis Vygantas Kaminskas, bet jis į olimpinę rinktinę irgi nepateko“, – sako N. Buinauskas.   

Jis irgi buvo neblogo meistriškumo dviratininkas, sporto meistras.  Atstovavo  „Žalgirio“ komandai, tapo „Nemuno“ draugijos čempionu. Buvo jau atlikęs karinę tarnybą, tarp dviratininkų buvau vienas vyresnių. Tais laikais per įvairias varžybas buvo įvestas amžiaus cenzas, ne visose varžybose Napoleonas galėdavo dalyvauti. 

„Daug kas nustebo, kad aš atvažiavau dirbti į Alytų, kuris man visą laiką buvo ir yra gražus. Mat Kūno kultūros institute mokiausi labai gerai, trejus metus gavau Lenino stipendiją, kuri siekė 80 rublių. Baigus KKI, mane kalbino dirbti Lietuvos komjaunimo CK skyriaus vedėju, turėjau ir daugiau pasiūlymų, bet nesutikau. Man patiko trenerio darbas, jį ir pasirinkau. Kaip norėjau, taip visą gyvenimą ir dirbu“, – dabar sako Napoleonas.

ŠIRDIES SKAUSMAS
. Jis labai džiaugiasi, kad gana anksti dviračių sporto trenerio profesija pavyko sudominti A. Jakimavičių. Tada Napoleonas buvo surinkęs mergaičių grupelę, bet nespėjo treniruoti. Tada treneris ir paprašė savo mokinio, kuris buvo ką tik grįžęs iš tarnybos kariuomenėje, jog padėtų ją treniruoti. A. Jakimavičius sutiko. Tačiau štai, kad jis atsidūrė Panevėžyje, – Napoleonui skauda širdį.

„Tada Antanas su jauna komanda nuvažiavo į Lietuvos pirmenybes ir aplenkė visas favorites. Mokiniu susidomėjo Lietuvos moterų rinktinės vyr. treneris panevėžietis Valerijus Konovalovas – jis norėjo, jog Antanas jam ugdytų pamainą. Mokinys  nesispyriojo, norėjo tapti geru treneriu, o Alytuje tuo metu jo auklėtinių pirmąja svaresne pergale niekas net nepasidžiaugė ...“, – sako Napoleonas.

Alytiškis teigia, kad dviračių treneris skiriasi nuo kitų sporto šakų trenerių. Lietuvoje dviračių treneris turi būti viskuo – ir mechaniku, ir treneriu, ir vairuotoju, ir tiekėju, ir gydytoju. „Nesuklysiu pasakęs, kad visi Lietuvos dviračių sporto treneriai dirba nuo ryto iki vakaro, niekas į laikrodį nežiūri. Jei kuris tas valandas skaičiuoja, dviračių sporte ilgai neužsibūna. Noras dirbti treneriu neprapuola, bet metai skuba priekin, nejaunėju.  

Labai sunku pradedantiesiems treneriams, neįsivaizduoju, kaip už tokį mažą atlyginimą galima vaikus treniruoti, juos išvežti į plentą, apmokyti, užtikrinti saugumą. Reikia ir sportinio inventoriaus, padangų – visa tai brangiai kainuoja“, – sako Napoleonas ir viliasi, jog ateityje jį turėtų pakeisti Marta Sakavickaitė, kuri kitąmet  baigs VPU ir norėtų dirbti dviračių sporto trenere.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
"Neptūnas" išsaugojo savo kapitoną
2019 06 26
LKL
„Klaipėda yra namai, kolektyvas lieka tas pats, todėl norėjosi likti", - pratęsęs sutartį kalbėjo Simas Galdikas.
Kurčiųjų rinktinės išvyko į Liubliną
2019 06 26
Kurčiųjų krepšinis
Lietuvos kurčiųjų vyrų ir moterų rinktinės išvyko į pasaulio čempionatą Lenkijoje.
„Laukiu, kada mano vaikai baigs mokyklą"
2019 06 25
Treneris
Nenadas Čanakas - apie sprendimą likti Panevėžyje ir vasaros darbus.
 
Visi ketvirtfinalininkai - aiškūs
2019 06 27
LFF taurė
Ketvirtadienį sužaistos trejos paskutinės LFF taurės turnyro aštuntfinalio rungtynės. Į ketvirtfinalį pateko 5 A ir 3 pirmosios lygų komandos.
Aptarė LFF vystymosi planus
2019 06 26
Kuluaruose
LFF antrą kartą šiemet apsilankę „UEFA Grow“ atstovai diskutavo apie Lietuvos bei Europos futbolo asociacijų vystymasį ir benradarbiavimo planus.
Svarstys "Stumbro" licencijų galiojimą
2019 06 26
A lyga
LFF Dk įskaitė Kauno "Stumbrui" pralaimėjimus nesužaistose rungtynėse su "Panevėžiu" ir skyrė baudą.
Vardan rezultatų  – drastiškas sprendimas
2019 06 26
Maratonas
Didžiausiu vasaros bėgimu galėjęs vadintis Kauno maratonas nuo šiol vyks paskutinį balandžio sekmadienį.
Lietuviai liko per žingsnį nuo pusfinalio
2019 06 26
Lengvoji atletika
Lietuvos lengvaatlečiai Europos žaidynėse buvo šalia garbės pakylos asmeninėse įskaitose. Komandos šansą prasibrauti į pusfinalį atėmė teisėjų sprendimai.
Greičiausias buvo tas pats M. Viršilas
2019 06 24
Bėgimas
Kaip ir pernai, bėgimą aplink Elektrėnų marias laimėjo maratonininkas Mindaugas Viršilas. Pirma tarp moterų - Gitana Akmanavičiūtė.
 
R. Berankis smuktelėjo, L. Grigelis pakilo
2019 06 24
Tenisas
ATP reitingų lentelėje Ričardas Berankis iš 73-iosios vietos smuktelėjo į 74-ąją, o Laurynas Grigelis iš 295-osios pozicijos pakilo į 293-iąją.
Finale - L. Grigelio ir italo triumfas
2019 06 22
Tenisas
L. Grigelis su italu A. Pellegrino 1:6, 6:3, 10:7 įveikė urugvajietį A. Beharą ir ekvadorietį G Escobarą ir tapo turnyro Italijoje nugalėtojais.
Lietuvis ir italas žais finale
2019 06 21
Dvejetai
Lietuvis Laurynas Grigelis ir italas Andrea Pellegrino laimėjo turnyro „Internazionali Di Tennis Emilia Romagna“ dvejetų varžybų pusfinalį.
Lietuvės laukia mūšis dėl bronzos
2019 06 26
Europos žaidynės
Krauju paženklintame Europos žaidynių pusfinalyje pralaimėjusi Danutė Domikaitytė išsaugojo viltį kopti ant garbės pakylos – iki jos liko žingsnis.
Lietuvė palaužė olimpinę vicečempionę
2019 06 26
Europos žaidynės
„Tai pirma pergalė prieš tokią tituluotą varžovę. Danutė kovojo kaip iš natų, be klaidų“, - džiaugėsi D.Domikaitytės treneris A.Kaselis.
Žaidynės baigėsi aštuntfinalyje
2019 06 25
Europos žaidynės
Lietuvos boksininkas Evaldas Skurdelis vieningu teisėjų sprendimu pralaimėjo kovą rusui Gabiliui Mamedovui.
 
Šilalėje varžysis apie 100 dviratininkų
2019 06 26
Dviračiai
Lietuvos dviračių plento čempionate Šilalėje dalyvaus ir iš šių kraštų kilęs R.Navardauskas, ir E.Šiškevičius, ir G.Bagdonas, ir kiti žinomi dviratininkai.
Lietuvis - greta garbės pakylos.
2019 06 25
Europos žaidynės
"Po finišo net pykino", - prisipažino penktąją vietą Europos žaidynėse užėmęs Lietuvos dviratininkas Gediminas Bagdonas.
Lietuviams nepavyko įgyvendinti planų
2019 06 23
Europos žaidynės
Europos žaidynių vyrų dviračių plento 180 km grupinėse lenktynėse startavo 135 sportininkai iš 37 šalių. Tarp jų ir penki Lietuvos dviratininkai.
„Dėl geresnės ateities reikia keistis“
2019 06 25
Žvilgsnis
Lietuvos rankinio federacijos prezidentas: „Reikia savikritiškai pasižiūrėti į situaciją, kurioje esame dabar. Ir pagalvoti, ką turime daryti kitaip.“
Stiprinasi ir laukia burtų
2019 06 19
Pasiruošimas
Kitą sezoną tarptautiniuose turnyruose dalyvaus rekordiškai daug Lietuvos rankinio klubų – keturi vyrų ir du moterų.
Lietuvių nebūtų išgelbėjusi net pergalė
2019 06 16
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė Europos čempionato atrankos varžybas baigė lygiosiomis svečiuose su Portugalija.
 
Į Klaipėdą atvyks ir rusės
2019 06 25
Paplūdimio tinklinis
Į teatro aikštėje, vyksiantį tarptautinį moterų paplūdimio turnyrą „Amber Cup" susirinks po vieną tinklininkių porą iš 12 šalių.
Žingsnį į Tokiją žengė tvirtai
2019 06 23
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkės tapo pirmojo olimpinės atrankos etapo E grupės nugaėtojomis.
Pirmą žingsnį į Tokiją žengė Kroatijoje
2019 06 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos moterų paplūdimio tinklinio rinktinė užtikrinta pergale prieš kroates pradėjo olimpinės atrankos turnyrą.
TCR papildė Šiaurės Europos lenktynės
2019 06 26
Auto
„LTD Venta Event“ įgavo teisę oficialiai įtraukti ir naudoti „TCR“ pavadinimą organizuojant "NEZ6H" lenktynes ir Baltijos šalių čempionatą.
Čempionatui įpusėjus lietuvis tebėra šeštas
2019 06 23
Motokrosas
Dešimtajame pasaulio motokroso čempionato etape Vokietijoje Arminas Jasikonis užėmė dešimtąją vietą,o bendroje įskaitoje išliko šeštas.
Motokrosas vėl džiugino Anykščius
2019 06 23
Motokrosas
Tūkstantinė į Lietuvos motociklų kroso varžybas susirinkusi minia jomis galėjo grožėtis dvi dienas nuo ryto iki vakaro.
 
Čempionato dalyvių skaičius padidėjo
2019 06 20
Ledo ritulys
2019-2020 sezone Lietuvos ledo ritulio pirmenybėse žais nebe keturios, o penkios komandos - prisijungs jungtinė Kauno-Klaipėdos ekipa.
Prieš žiemos iššūkius – sunkus darbas vasarą
2019 06 04
Kalnų slidinėjimas
Kalnų slidininkas Andrejus Drukarovas – apie pratybas Druskininkuose, gyvenimą be atostogų, Lietuvos talentus, tikslus, pinigus, studijas, rinkimus.
Tikisi pagrindinio vaidmens
2019 05 29
Svetur
Suomijos „SaiPa“ klube antrus metus liekantis Lietuvos rinktinės vartininkas L. Lubys kitą sezoną norėtų daugiau atsakomybės.
Laimikis - du aukso bei sidabro medalis
2019 06 27
Šaškės
Lietuvos šaškių meistras Aleksejus Domčevas antrajame IDF pasaulio šašių taurės etape laimėjo du turnyrus, o viename buvo antras.
Su žaidynėmis atsisveikino pergale
2019 06 26
Badmintonas
Lietuvos badmintonininkės baigė kovas Europos žaidynėse. Paskutiniame mače Minske Vytautė Fomkinaitė iškovojo pergalę.
Šaudymo aikštelėse - visi penki lietuviai
2019 06 26
Šaudymas
Penki Lietuvos sportininkai trečiadienį dalyvavo Europos sporto žaidynių šaudymo varžybose.
 
Tribūnose – ištikimiausi sirgaliai
2019 06 26
Europos žaidynės
Baidarininkai Andrejus Olijnikas ir Ričardas Nekriošius po Europos žaidynių finalo pateko į artimųjų glėbį.
Estafetę iš Minsko perima Krokuva
2019 06 22
Europos žaidynės
Europos olimpinių komitetų asociacija patvirtino – 2023 m. Europos žaidynės vyks Lenkijos mieste Krokuvoje ir jį supančiame Mažosios Lenkijos regione.
Žaidynių atidaryme – lietuviški akcentai
2019 06 22
Europos žaidynės
Ryškūs, linksmi, tvirti, gražūs. Lietuvos sportininkai su vėliavneše Liveta Jasiūnaite priešakyje buvo gerai matomi Europos žaidynių atidarymo parade.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas