Marytė Marcinkevičiūtė 2010 m. gegužės 3 d. 00:55 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Alytuje - vienintelis ir nepakeičiamas

Ne visiems treneriams pavyksta išugdyti olimpietį ir Lietuvos rinktinės vyriausiąjį trenerį. Aytiškiui Napoleonui Buinauskui tai pavyko padaryti.

Antanas Jakimavičius (kairėje) ir Napaleonas Buinauskas
Antanas Jakimavičius (kairėje) ir Napaleonas Buinauskas
   
Šiemet vasario 27 d. garbingą 70 metų atšventęs Napaleonas Buinauskas ir toliau dirba dviračių sporto treneriu. Tiesa, turi gerokai mažiau valandų, bet, kaip jis pats sako, dirba ne dėl pinigų, ir alytiškai jį dažnai mato plente lydinčius dviratininkus. Alytuje jis vienintelis dviračių sporto treneris. Jeigu staiga sugalvotų išeiti, reikėtų uždaryti visą dviračių sporto skyrių Sporto ir rekreacijos centre.

Tačiau Napoleonas nesirengia niekur eiti. Dviračių treneriu jis dirba nuo 1966 metų, kai tiktai baigė Kūno kultūros institutą ir pradėjo dirbti Alytaus vaikų ir jaunių sporto mokykloje. Tada jaunatviškas treneris užsimojo suburti gero lygio vyrų komandą. Ir subūrė! Alytuje jau buvo vienas kitas didesnio meistriškumo dviratininkas, o kitus sukvietė iš visos Lietuvos – Gintautas Krivickas, Zenonas Kunigonis, Valentinas Rutkauskas, Antanas Balčius, Vladas Grybauskas, Vytautas Berankis, Vytautas Jonaitis, Vytautas Paškauskas buvo tas branduolys, kuris ėmė garsinti Alytų. 

PRIPAŽINIMAS. Alytaus „Medvilnės“ komanda 1967–1971 m. Lietuvoje buvo viena stipriausių, 1969 m. per prestižines populiarias lenktynes aplink Lietuvą komandinėje įskaitoje užėmė antrą vietą, o asmeninėje įskaitoje nugalėtoju tapo A. Berankis. Komandos trenerio iniciatyva dviratininkams buvo sudarytos geros sąlygos: mokamas  mėnesinis atlyginimas, skiriami butai, jie buvo skatinami, pasiekus pergales.

Tačiau didžiausias pripažinimas atėjo gerokai vėliau, Lietuvos nepriklausomybės metais. N. Buinauskui pavyko išugdyti Atėnų olimpinių žaidynių dalyvį Aivarą Baranauską ir dabartinį Lietuvos dviračių treko rinktinės vyr. trenerį Antaną Jakimavičių. Dabar jie – didelis Napoleono ramstis: Aivaras iš Prancūzijos ir Belgijos, kur praleidžia nemažai laiko užsienio klubuose, savo treneriui parveža sportinės aprangos, vieną kitą dviratį, visomis išgalėmis stengiasi padėti ir A. Jakimavičius.

Kai Napoleonas šventė garbingą jubiliejų, šalies dviračių treko rinktinės vyr. treneris savo mokytojui padovanojo 1000 Lt. Šveicarijoje treniruojasi dar vienas talentingas alytiškio mokinys Marius Bernatonis. Kai geriausieji Alytaus dviratininkai  sugrįžta į gimtąjį Alytų, kartu su visais mina dviračio pedalus plente, eina į plaukimo baseiną paplaukioti, kilnoja štangą. Minėtais savo mokiniais N. Buinauskas labiausiai didžiuojasi.

LEMTIS. Pasak N. Buinausko, nedaug trūko, kad 1980 m. Maskvos olimpinėse žaidynėse būtų dalyvavęs dar vienas jo mokinys – Alytuje karinę tarnybą atlikęs kaunietis Vidas Čepauskas, kuris porą metų dirbo šaldytuvų gamykloje. Per SSRS dviratininkų atrankines varžybas garsiajame Maskvos Krylatskojės dviračių žiede jėgas bandė ir Lietuvos rinktinė, kurioje buvo ir V. Čepauskas. Likus iki finišo keturiems ratams, jis atitrūko nuo grupės, o netrukus dar prisijungė A. Barinovas, skirtumas buvo net trys minutės. Tačiau pastarasis sportininkas pradūrė padangą, ir Vidą, likus iki finišo keliems kilometrams, pavijo pagrindinė grupė ... Kelialapio į Maskvos olimpines žaidynes alytiškis neiškovojo.  „Dabar į olimpines žaidynes gerokai lengviau patekti. Anksčiau apie dviračių profesionalus žinojome tik iš laikraščių, o dabar mūsų dviratininkai jau su jais lenktyniauja. Ne kiekvienam lemta tapti olimpiečiu, jie iš dangaus nenukrenta. Olimpiečių kandidatų sąrašuose buvo dar vienas mano auklėtinis Vygantas Kaminskas, bet jis į olimpinę rinktinę irgi nepateko“, – sako N. Buinauskas.   

Jis irgi buvo neblogo meistriškumo dviratininkas, sporto meistras.  Atstovavo  „Žalgirio“ komandai, tapo „Nemuno“ draugijos čempionu. Buvo jau atlikęs karinę tarnybą, tarp dviratininkų buvau vienas vyresnių. Tais laikais per įvairias varžybas buvo įvestas amžiaus cenzas, ne visose varžybose Napoleonas galėdavo dalyvauti. 

„Daug kas nustebo, kad aš atvažiavau dirbti į Alytų, kuris man visą laiką buvo ir yra gražus. Mat Kūno kultūros institute mokiausi labai gerai, trejus metus gavau Lenino stipendiją, kuri siekė 80 rublių. Baigus KKI, mane kalbino dirbti Lietuvos komjaunimo CK skyriaus vedėju, turėjau ir daugiau pasiūlymų, bet nesutikau. Man patiko trenerio darbas, jį ir pasirinkau. Kaip norėjau, taip visą gyvenimą ir dirbu“, – dabar sako Napoleonas.

ŠIRDIES SKAUSMAS
. Jis labai džiaugiasi, kad gana anksti dviračių sporto trenerio profesija pavyko sudominti A. Jakimavičių. Tada Napoleonas buvo surinkęs mergaičių grupelę, bet nespėjo treniruoti. Tada treneris ir paprašė savo mokinio, kuris buvo ką tik grįžęs iš tarnybos kariuomenėje, jog padėtų ją treniruoti. A. Jakimavičius sutiko. Tačiau štai, kad jis atsidūrė Panevėžyje, – Napoleonui skauda širdį.

„Tada Antanas su jauna komanda nuvažiavo į Lietuvos pirmenybes ir aplenkė visas favorites. Mokiniu susidomėjo Lietuvos moterų rinktinės vyr. treneris panevėžietis Valerijus Konovalovas – jis norėjo, jog Antanas jam ugdytų pamainą. Mokinys  nesispyriojo, norėjo tapti geru treneriu, o Alytuje tuo metu jo auklėtinių pirmąja svaresne pergale niekas net nepasidžiaugė ...“, – sako Napoleonas.

Alytiškis teigia, kad dviračių treneris skiriasi nuo kitų sporto šakų trenerių. Lietuvoje dviračių treneris turi būti viskuo – ir mechaniku, ir treneriu, ir vairuotoju, ir tiekėju, ir gydytoju. „Nesuklysiu pasakęs, kad visi Lietuvos dviračių sporto treneriai dirba nuo ryto iki vakaro, niekas į laikrodį nežiūri. Jei kuris tas valandas skaičiuoja, dviračių sporte ilgai neužsibūna. Noras dirbti treneriu neprapuola, bet metai skuba priekin, nejaunėju.  

Labai sunku pradedantiesiems treneriams, neįsivaizduoju, kaip už tokį mažą atlyginimą galima vaikus treniruoti, juos išvežti į plentą, apmokyti, užtikrinti saugumą. Reikia ir sportinio inventoriaus, padangų – visa tai brangiai kainuoja“, – sako Napoleonas ir viliasi, jog ateityje jį turėtų pakeisti Marta Sakavickaitė, kuri kitąmet  baigs VPU ir norėtų dirbti dviračių sporto trenere.
 


Daugiau naujienų iš kategorijos Dviračiai
KOMENTARAI
 
 
 
Š.Jasikevičius tikisi galingo užnugario
2019 09 20
Pristatymas
„Žinau, kaip lietuviai myli krepšinį, ir šiandien tuo galėjau dar kartą įsitikinti", - per „Žalgirio“ pristatymą džiaugėsi ekipos naujokas J.Landale'as.
„Rytas“ paruošė postą J.Kazlauskui
2019 09 19
Situacija
Skolų slegiamas Vilniaus „Rytas“ sieks išsaugoti turimas pozicijas, prezidento postas paruoštas Jonui Kazlauskui.
„Tokioje situacijoje dar nesu buvęs“
2019 09 19
Žvilgsnis
„Ryto“ treneris Dainius Adomaitis mano, kad pakartoti praėjusio sezono pasiekimus bus iššūkis
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
Lietuviui – ITF turnyro nugalėtojo titulas
2019 09 20
Turnyras
Tarptautinės teniso federacijos (ITF) jaunių (iki 18 m.) turnyro „ETC Cup“ Ukrainoje dvejetų varžybose sublizgėjo Vilniaus teniso akademijos auklėtiniai.
Lietuvį sustabdė Rusijos tenisininkas
2019 09 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis „World Tour 250“ turnyre Sankt Peterburge pralaimėjo 38-ajai pasaulio raketei.
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Pasaulio čempionate – septyni lietuviai
2019 09 20
Pasaulio čempionatas
Rasa Leleivytė pasaulio dviračių pirmenybėse dalyvaus 12-tą, o Ramūnas Navardauskas – 10-tą kartą.
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
G.Grinbergas: „Greičio yra, reikia sėkmės“
2019 09 20
Žiedinės lenktynės
Legendinėje trasoje startuosiantis šešiolikmetis lietuvis Gustas Grinbergas ir jo komandos draugai tikisi sėkmės, bet rezultatą prognozuoti vengia.
(Ne)išvengiamos lenktynininkų pamokos
2019 09 19
Žvilgsnis
Didesnės ar mažesnės avarijos, kai ekipažas netelpa greičio ruožo posūkiuose ar padaręs keletą kūlversčių baigia pasirodymą greta trasos, yra ralio dalis.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Plaukimo guru patirtimi dalinsis Vilniuje
2019 09 20
Specialistas
Tarp elitinių Lietuvos specialisto Genadijaus Sokolovo klientų – ir net 23 olimpinius aukso medalius laimėjęs legendinis amerikietis Michaelas Phelpsas.
Vilniuje – zumbos fiesta ir sporto dirbtuvės
2019 09 19
Anonsas
Vienas laukiamiausių sporto renginių vyks rugsėjo 28 dieną Vilniuje, „Delfi“ sporto centre. Be zumbos maratono, bus pristatomos ir kitos sporto šakos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
 
Prezidentūroje įvertintos mokinių pergalės
2019 09 19
Mokyklų žaidynės
Prezidentas Gitanas Nausėda apdovanojo praėjusio sezono Lietuvos mokyklų žaidynių nugalėtojus bei paskelbė naujojo, jau 15-ojo sezono pradžią.
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas