sportas.info 2010 m. balandžio 21 d. 16:42 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mirė buvęs TOK prezidentas J.A.Samaranchas

Trečiadienį Barselonos klinikoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas, ėjęs 90-uosius metus

Juano Antonio Samarancho vizitas į Lietuvą 1997 04 06
LTOK archyvo nuotr.
Juano Antonio Samarancho vizitas į Lietuvą 1997 04 06
   


Trečiadienį klinikoje Barselonoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas. 90-uosius metus ėjęs ispanas neatsigavo po infarkto. J. A. Samaranchas TOK vadovavo 21-erius metus: nuo 1980-ų metų iki 2001-ųjų, kai jį poste pakeitė dabartinis organizacijos vadovas Jacques’as Rogge’as.

 
Pasak Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidento Artūro Poviliūno, J.A.Samaranchas buvo olimpinio judėjimo legenda. "J.A.Samaranchas pavertė olimpinį judėjimą pasaulinio masto judėjimu, su kuriuo skaitosi pasaulio galingieji. Olimpinės žaidynės buvo ties bankroto riba - J.A.Samaranchas padarė olimpinę revliuciją. Jis pasiekė, kad olimpinėse žaidynėse dalyvautų patys stipriausi pasaulio sportininkai: atsisakyta mėgėjų, bet, kita vertus, tokia buvo realybė - juk tuometinės Vokietijos Demokratinės Respublikos ar SSRS "sporto mėgėjai" buvo tik fikcija".

Būtent J.A.Samarancho prezidentavo metais olimpinės žaidynės tapo pelningu renginiu, kurį transliuoja didžiausios pasaulio televizijos. Tačiau gaunami pinigai nebuvo naudojami vien TOK reikmėms: pasak A.Poviliūno, TOK skiria finansinę paramą ir nacionaliniams olimpiniams komitetams, ir fedreracijoms. "Jis sukūrė  pasaulinio masto industriją", - teigia A.Poviliūnas.

Prisimindamas J.A.Samarancho ryšius su Lietuva, A.Poviliūnas sakė, jog pokalbių su TOK prezidentu per jo kadenciją būta dvejopų. Ir aštresnių, ir malonių.

Ne itin malonūs pokalbiai vyko tuo metu, kai LTOK veržėsi į tarptautinę olimpinę šeimą siekdamas pripažinimo: "Jam buvo sudėtinga priimti sprendimus, kurie nebuvo paremti politiškai, nors ir suprato, kad mes buvome teisūs. Tačiau J.A.Samarancho garbei reikia pripažinti, kad dar iki 1991 m. rugsėjo 18 d., kai buvome de facto priimti į TOK, prieš tai vykusioje TOK sesijoje Tokijuje, jis pasakė: jeigu politiniai klausimai nebus išspręsti, galėsime dalyvauti olimpinėse žaidynėse su TOK vėliava. Tai mums buvo didelis palaikymas. Tačiau po to, kai 1991 rugpjūtį įvyko Maskvos pučas, o rugsėjo 17 dieną Lietuva buvo priimta į Jungtines Tautas, kitą dieną mes buvome pakviesti oficialiai dalyvauti Albervilio ir Barselonos olimpinėse žaidynėse".
 


Lietuvoje ilgametis TOK vadovas lankėsi dukart - 1992 ir 1997 metais. Beje, taip sutapo, kad abu kartus jo vizitas įvyko balandžio 5 dieną. Lietuva buvo vienintelė Baltijos valstybė, kurią jis aplankė du kartus - Latvijoje ir Estijoje J.A.Samaranchas lankėsi po kartą. Draugiški santykiai J.A.Samaranchą siejo su tuometiniais Lietuvos vadovais - Vytautu Landsbergiu ir ypač - Algirdu Brazausku. Pastarasis J.A.Samaranchą buvo apdovanojęs Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimo ordinu. A.Brazausko vadovaujma delegacija lankėsi ir TOK būstinėje Lozanoje. "J.A.Samaranchas jautė savo vertę ir mėgo pagarbą. Jis buvo apdovanotas daugelio valstybių apdovanojimais, o Ispanija jam buvo suteikusi markizo titulą. Pasirašydamas jis visada pridėdavo "markizas", taip į jį kreipdavomės ir mes".

Paskutinį kartą LTOK prezidentas su ilgamečiu TOK vadovu ir Garbės prezidentu buvo susitikęs praėjusiais metais Kopenhagoje vykusiame kongrese. Pasak A.Poviliūno, nepaisant garbaus amžiaus, jis aktyviai dalyvavo TOK veikloje ir baigęs savo kadenciją ir tebeturėjo didelę įtaką. "Tai buvo įdomus žmogus ir įdomi asmenybė", - sakė A.Poviliūnas.  
 

J.A.Samaranchas 1920 metų liepos 17-ą dieną gimė Barselonoje. Baigė Vokietijos koledžą, aukštąją verslo mokyklą Barselonoje, vėliau mokėsi Anglijoje ir JAV. Velionis dirbo įvarių bankų valdybos nariu, taip pat ėjo Barselonos municipaliteto patarėjo sporto klausimais pareigas, vėliau dirbo pirmuoju Ispanijos ambasadoriumi Sovietų Sąjungoje ir Mongolijoje (1977-1980 m.).

Nuo 1956-ų metų jis buvo Ispanijos TOK narys, o 1967-1970 metais užėmė šios organizacijos vadovo pareigas.
 

TOK nariu J.A.Samaranchas buvo net 35 metus (1966-2001 m.). 1974-1978 metais ėjo TOK viceprezidento pareigas, o 1980-aisiais tapo organizacijos prezidentu. 2001 metais buvo paskirtas TOK garbės prezidentu iki gyvos galvos.

 
Ispanas buvo vadinamas viena iškiliausiu olimpinio judėjimo figūrų.
 

Paskutiniais gyvenimo metais J.A.Samaranchas skundėsi sveikatos problemomis. 2001-aisiais jis 11 dienų praleido vienoje Šveicarijos klinikoje, kur jam buvo diagnozuotas „stiprus išsekimas“. 2009-ais metais ligoninėje Monake jam buvo atlikti medicininiai tyrimai. Tuomet žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad ispaną ištiko širdies smūgis, tačiau jo atstovai šios informacijos nepatvirtino.
 

Į kliniką Barselonoje J.A.Samaranchas buvo paguldytas balandžio 20-ąją.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Europos arenose – Lietuvos klubų pergalės
2020 01 22
Europos turnyrai
Vilniaus „Rytas“ iškovojo antrą iš eilės pergalę Europos taurės „Top 16“ etape. FIBA Čempionų lygoje laimėjo abu turnyre žaidžiantys Lietuvos klubai.
„Rytas“ buria sirgalių kariauną
2020 01 21
Europos taurė
Vilniaus „Rytas“ buria sirgalius: rungtynėse su Monako „Basket“ bus atidarytas ir ketvirtasis „Siemens“ arenos aukštas.
I. Brazdeikis laukia G.Nausėdos sprendimo
2020 01 21
Situacija
„Mano svajonė visada būdavo žaisti už Lietuvą, nes tai yra mano gimtinė“, - Lietuvos pilietybės siekiantis krepšininkas Ignas Brazdeikis.
 
A.Baga: „Man patinka tai, ką pamačiau“
2020 01 21
Žvilgsnis
Aliaksejus Baga sekmadienį gyvai stebėjo Vilniaus „Žalgirio“ kontrolinį mačą su „Valmiera“, o pirmadienį susipažino su komanda ir vedė pirmąją treniruotę.
Džiaugėsi nusiteikimu, bet ne žaidimu
2020 01 20
Žvilgsnis
„Rungtynės buvo naudingos pasirengimo procesui, fiziniam pasirengimui", - po kontrolinio mačo su „Kauno Žalgiriu“ sakė „Sūduvos“ strategas.
„Neptūno“ futbolo komandos tikslas – A lyga
2020 01 20
Sprendimas
Klaipėdos „Neptūnas“ nesustoja augti. Švęsdamas savo 55-tąsias metines, klubas miestui dovanoja naują „Neptūno“ futbolo komandą.
„Atstovauti Lietuvai – garbė ir atsakomybė“
2020 01 22
Žvilgsnis
Bilietą į Tokijo paralimpiadą iškovojusi A.Garunkšnytė: „Ilgai teko pratintis prie minties, kad pagaliau mes Tokijuje, kad dabar dirbsime dar daugiau.“
Turtingiausi – A.Gudžius ir A.Palšytė
2020 01 21
Žvilgsnis
Lengvaatlečių dešimtmetis: daugiausiai medalių į Lietuvą parvežė Airinė Palšytė ir Andrius Gudžius
Bėgimo sezonas startavo Kėdainiuose
2020 01 13
Lietuvos bėgimo taurės sezono starte - Egidijaus Adomkaičio ir Viktorijos Varnagirytės pergalės.
 
Lietuvis buvo kietas riešutas amerikiečiui
2020 01 22
Turnyras
Ričardas Berankis po atkaklaus mūšio buvo priverstas atsisveikinti su „Australian Open“ vienetų turnyru, ber dar gaudys sėkmę dvejetų varžybose.
Futbolininko posūkis – į tenisą
2020 01 20
Posūkis
Pernai futbolininko karjerą baigęs 37 m. Arūnas Klimavičius prisijungė prie Balžeko teniso akademijos, kurioje tapo fizinio rengimo treneriu.
R.Berankis: „Esu labai laimingas“
2020 01 20
Turnyras
Geriausias Lietuvos tenisininkas Ričardas Berankis pergalingai pradėjo Didžiojo kirčio serijos turnyrą „Australian Open“.
Vilniuje kovos 380 atletų iš 18 šalių
2020 01 22
Muay Thai
Atvirajame Baltijos muaythai čempionate Vilniuje – rekordinis užsiregistravusių sportininkų skaičius.
Metų geriausieji – iš Vilniaus ir Šakių
2020 01 20
Graplingo imtynės
2019 m. naują discipliną „su kimono“ turnyruose pradėjusi naudoti Lietuvos graplingo federacija išrinko geriausius šios rungties metų sportininkus.
Lietuvė triumfavo prestižiniame turnyre
2020 01 20
Imtynės
Švedijoje vykusiame prestižiniame „Klippan Lady Open 2020“ moterų imtynių turnyre Danuté Domikaityté (72 kg) iškovojo aukso medalį.
 
R.Navardauskas – tarp lyderių
2020 01 21
Lenktynės
Gabone vykstančių 15-ųjų daugiadienių dviračių lenktynių „La Tropicale Amissa Bongo“ (UCI I kategorija) antrajame etape R.Navardauskas finišavo penktas.
R. Navardauskas sezoną pradės Afrikoje
2020 01 15
Sezonas
Lietuvos čempionas R.Navardauskas, atstovaujantis Prancūzijos klubui „Nippo Delko One Provence“, dalyvaus sausio 20-26 d. Gabone vyksiančiose lenktynėse.
Lietuvė tikisi sužibėti Tokijo karštyje
2019 12 27
Žvilgsnis
Lietuvos dviratininkė Rasa Leleivytė: „Jei neturėčiau šansų, tai į žaidynes net nevažiuočiau“.
Garliavoje – Kauno ir Vilniaus kova
2020 01 19
Lietuvos lyga
Šeštadienį Lietuvos rankinio lygoje vyko trejos rungtynės. Jose pergales iškovojo „Dragūnas“, „Varsa-Stronglasas“ ir "Kauno Ąžuolas-KTU“.
Rankinio lygoje startavo antrasis ratas
2020 01 16
Lietuvos lyga
HC “Utena” namuose pralaimėjo VHC “Šviesai” 25:49 (11:26), o Šiauliuose “SC Dubysa” neatlaikė Kauno “Granito-Kario” tempo – 21:37 (9:17).
Lietuvos rinktinė peržengė pirmą barjerą
2020 01 12
Atranka
Lietuvos vyrų rankinio rinktinė iškovojo trečią pergalę pasaulio čempionato atrankos varžybose ir laimėjo vienintelį kelialapį į kitą etapą.
 
Dramatiškame mūšyje – „Sūduvos“ pergalė
2020 01 21
Lietuvos čempionatas
TOP SPORT Lietuvos vyrų tinklinio čempionate Marijampolės „Sūduva“ namie 3:2 (25:20, 14:25, 26:24, 18:25, 15:12) palaužė Kauno „Rio-Starto“ ekipą.
Čempionės siekia grįžti pergalių kelią
2020 01 20
Moterų tinklinis
Savaitgalį tęsėsi kovos TOP SPORT Lietuvos moterų tinklinio čempionate ir Baltijos moterų pirmenybėse.
Čempionams – bilietai į žemyno pirmenybes
2020 01 16
Sniego tinklinis
Vasario 1-2 d. Druskininkuose vyks atviras Lietuvos sniego tinklinio čempionatas – „EEVZA Snow Volleyball Tournament powered by Affidea klinika“ turnyras
B.Vanagas išpildė didžiausią portugalo norą
2020 01 20
Žvilgsnis
„Niekas iš mūsų nenori būti tuo, kuris sėdi namuose. Būtų buvę nelengva žiūrėti, kaip sekasi kitiems, o pačiam nieko nedaryti“, – sakė F.Palmeiro.
Po Dakaro – į medikų rankas
2020 01 18
Dakaras
Į Lietuvą grįžęs Benediktas Vanagas gerbėjams priminė, kas Dakaro ralyje svarbiausia siekiant rezultato.
Drama Dakare: rezultatas dužo į akmenis
2020 01 18
Dakaras
Išlaužę ratą V.Žala ir S.Jurgelėnas daugiau nei 5 valandas trasoje remontavo automobilį ir finišą pasiekė likus vos 2 min. iki laiko limito pabaigos.
 
Sportininką teko išgabenti sraigtasparniu
2020 01 22
Jaunimo olimpiada
Traumomis paženklintose jaunimo žiemos olimpinių žaidynių snieglenčių „Big Air“ varžybose sėkmė nesišypsojo ir Motiejui Morauskui.
Lozanoje jėgas išbandė Lietuvos slidininkai
2020 01 21
Jaunimo olimpiada
Antradienį jaunimo olimpinėse žiemos žaidynėse prie starto linijos stojo trys Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čiuožėjai – bronza Serbijoje
2020 01 20
Dailusis čiuožimas
Trumpojoje programoje karjeros rekordą pasiekusi Elžbieta Kropa užkopė ant garbės pakylos dailiojo čiuožimo varžybose "Skate Helena 2020".
Baltijos čempionate – Lietuvos rekordai
2020 01 20
Šaudymas iš lanko
Ventspilyje (Latvija) vykusiame Baltijos uždarų patalpų šaudymo iš lanko čempionate užfiksuoti net trys Lietuvos rekordai.
Žaidynės jaunėja, konkurencija auga
2020 01 20
Žaidynės
„Žalgirio“ draugijos žiemos žaidynės startavo Alytuje šachmatų, šaškių ir stalo teniso varžybomis, eilės laukia kalnų slidininkai ir salės futbolininkai.
Olimpinį sezoną pradeda Majamyje
2020 01 20
Buriavimas
Kelialapius į Tokijo olimpines žaidynes iškovoję buriuotojai Juozas Bernotas ir Viktorija Andrulytė pradeda varžybų sezoną.
 
Treneris skleidžia žolės riedulio virusą
2020 01 22
Žvilgsnis
Vilniaus rajono žolės riedulininkų treneris Vytautas Vilipas – apie šokius „Šviesos“ ansamblyje, golfo ir riedulio lazdas mašinoje, laiškus vokiečiams.
Prizai – atletams, treneriams, klubams
2020 01 20
Apdovanojimai
Marijampolėje vyko Lietuvos kultūrizmo ir kūno rengbos federacijos (IFBB) 2019 m. geriausių sportininkų, trenerių ir klubų apdovanojimai.
Vaikams atsiskleisti padeda sportas
2020 01 20
Žvilgsnis
Sportas ir aktyvi fizinė veikla specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams ne mažiau svarbūs, nei įprastos raidos jų bendraamžiams.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas