sportas.info 2010 m. balandžio 21 d. 16:42 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Mirė buvęs TOK prezidentas J.A.Samaranchas

Trečiadienį Barselonos klinikoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas, ėjęs 90-uosius metus

Juano Antonio Samarancho vizitas į Lietuvą 1997 04 06
LTOK archyvo nuotr.
Juano Antonio Samarancho vizitas į Lietuvą 1997 04 06
   


Trečiadienį klinikoje Barselonoje mirė buvęs ilgametis Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) prezidentas Juanas Antonio Samaranchas. 90-uosius metus ėjęs ispanas neatsigavo po infarkto. J. A. Samaranchas TOK vadovavo 21-erius metus: nuo 1980-ų metų iki 2001-ųjų, kai jį poste pakeitė dabartinis organizacijos vadovas Jacques’as Rogge’as.

 
Pasak Lietuvos tautinio olimpinio komiteto prezidento Artūro Poviliūno, J.A.Samaranchas buvo olimpinio judėjimo legenda. "J.A.Samaranchas pavertė olimpinį judėjimą pasaulinio masto judėjimu, su kuriuo skaitosi pasaulio galingieji. Olimpinės žaidynės buvo ties bankroto riba - J.A.Samaranchas padarė olimpinę revliuciją. Jis pasiekė, kad olimpinėse žaidynėse dalyvautų patys stipriausi pasaulio sportininkai: atsisakyta mėgėjų, bet, kita vertus, tokia buvo realybė - juk tuometinės Vokietijos Demokratinės Respublikos ar SSRS "sporto mėgėjai" buvo tik fikcija".

Būtent J.A.Samarancho prezidentavo metais olimpinės žaidynės tapo pelningu renginiu, kurį transliuoja didžiausios pasaulio televizijos. Tačiau gaunami pinigai nebuvo naudojami vien TOK reikmėms: pasak A.Poviliūno, TOK skiria finansinę paramą ir nacionaliniams olimpiniams komitetams, ir fedreracijoms. "Jis sukūrė  pasaulinio masto industriją", - teigia A.Poviliūnas.

Prisimindamas J.A.Samarancho ryšius su Lietuva, A.Poviliūnas sakė, jog pokalbių su TOK prezidentu per jo kadenciją būta dvejopų. Ir aštresnių, ir malonių.

Ne itin malonūs pokalbiai vyko tuo metu, kai LTOK veržėsi į tarptautinę olimpinę šeimą siekdamas pripažinimo: "Jam buvo sudėtinga priimti sprendimus, kurie nebuvo paremti politiškai, nors ir suprato, kad mes buvome teisūs. Tačiau J.A.Samarancho garbei reikia pripažinti, kad dar iki 1991 m. rugsėjo 18 d., kai buvome de facto priimti į TOK, prieš tai vykusioje TOK sesijoje Tokijuje, jis pasakė: jeigu politiniai klausimai nebus išspręsti, galėsime dalyvauti olimpinėse žaidynėse su TOK vėliava. Tai mums buvo didelis palaikymas. Tačiau po to, kai 1991 rugpjūtį įvyko Maskvos pučas, o rugsėjo 17 dieną Lietuva buvo priimta į Jungtines Tautas, kitą dieną mes buvome pakviesti oficialiai dalyvauti Albervilio ir Barselonos olimpinėse žaidynėse".
 


Lietuvoje ilgametis TOK vadovas lankėsi dukart - 1992 ir 1997 metais. Beje, taip sutapo, kad abu kartus jo vizitas įvyko balandžio 5 dieną. Lietuva buvo vienintelė Baltijos valstybė, kurią jis aplankė du kartus - Latvijoje ir Estijoje J.A.Samaranchas lankėsi po kartą. Draugiški santykiai J.A.Samaranchą siejo su tuometiniais Lietuvos vadovais - Vytautu Landsbergiu ir ypač - Algirdu Brazausku. Pastarasis J.A.Samaranchą buvo apdovanojęs Lietuvos Didžiojo Kunigaikščio Gedimo ordinu. A.Brazausko vadovaujma delegacija lankėsi ir TOK būstinėje Lozanoje. "J.A.Samaranchas jautė savo vertę ir mėgo pagarbą. Jis buvo apdovanotas daugelio valstybių apdovanojimais, o Ispanija jam buvo suteikusi markizo titulą. Pasirašydamas jis visada pridėdavo "markizas", taip į jį kreipdavomės ir mes".

Paskutinį kartą LTOK prezidentas su ilgamečiu TOK vadovu ir Garbės prezidentu buvo susitikęs praėjusiais metais Kopenhagoje vykusiame kongrese. Pasak A.Poviliūno, nepaisant garbaus amžiaus, jis aktyviai dalyvavo TOK veikloje ir baigęs savo kadenciją ir tebeturėjo didelę įtaką. "Tai buvo įdomus žmogus ir įdomi asmenybė", - sakė A.Poviliūnas.  
 

J.A.Samaranchas 1920 metų liepos 17-ą dieną gimė Barselonoje. Baigė Vokietijos koledžą, aukštąją verslo mokyklą Barselonoje, vėliau mokėsi Anglijoje ir JAV. Velionis dirbo įvarių bankų valdybos nariu, taip pat ėjo Barselonos municipaliteto patarėjo sporto klausimais pareigas, vėliau dirbo pirmuoju Ispanijos ambasadoriumi Sovietų Sąjungoje ir Mongolijoje (1977-1980 m.).

Nuo 1956-ų metų jis buvo Ispanijos TOK narys, o 1967-1970 metais užėmė šios organizacijos vadovo pareigas.
 

TOK nariu J.A.Samaranchas buvo net 35 metus (1966-2001 m.). 1974-1978 metais ėjo TOK viceprezidento pareigas, o 1980-aisiais tapo organizacijos prezidentu. 2001 metais buvo paskirtas TOK garbės prezidentu iki gyvos galvos.

 
Ispanas buvo vadinamas viena iškiliausiu olimpinio judėjimo figūrų.
 

Paskutiniais gyvenimo metais J.A.Samaranchas skundėsi sveikatos problemomis. 2001-aisiais jis 11 dienų praleido vienoje Šveicarijos klinikoje, kur jam buvo diagnozuotas „stiprus išsekimas“. 2009-ais metais ligoninėje Monake jam buvo atlikti medicininiai tyrimai. Tuomet žiniasklaidoje pasirodė pranešimų, kad ispaną ištiko širdies smūgis, tačiau jo atstovai šios informacijos nepatvirtino.
 

Į kliniką Barselonoje J.A.Samaranchas buvo paguldytas balandžio 20-ąją.

 

Daugiau naujienų iš kategorijos Kuluaruose
KOMENTARAI
 
 
 
Pasiruošęs ir pakilimams, ir nuosmūkiams
2019 09 19
Legionierius
Prie Kauno ekipos prisijungęs „Žalgirio“ naujokas iš Australijos Jockas Landale‘as: „Nesitikėjau, kad taip greitai įvyks toks karjeros šuolis“ (VIDEO).
Rinktinės vairą siūlo K.Maksvyčiui
2019 09 18
Treneris
A.Sabonis ir M.Špokas jau buvo susitikę su šiuo metu Permės „Parma“ klubui vadovaujančiu K.Maksvyčiu ir kalbėjo apie galimybę treniruoti šalies rinktinę.
„Rytas“ turi naują kapitoną
2019 09 18
Žvilgsnis
Vilniaus „Ryto“ kapitonas – Eimantas Bendžius, jam talkins kitas komandos senbuvis Arnas Butkevičius.
 
Rinktinė – žemyn, klubai – aukštyn
2019 09 19
Žvilgsnis
FIFA reitinge Lietuvos rinktinė jau tik 131-oje vietoje, o UEFA klasifikacijoje, kur vertinami klubų pasiekimai, mūsų šalis šovė į 34-ąją poziciją.
„Banga“ pusfinalyje palaužė A lygos ekipą
2019 09 18
Taurė
Antruoju Lietuvos futbolo federacijos (LFF) taurės turnyro finalo dalyviu tapo I lygos klubas Gargždų „Banga“.
J.Martinsas: „Sėkmę reikia užsitarnauti“
2019 09 18
Taurė
Po pralaimėjimo Marijampolės „Sūduvai“ LFF taurės pusfinalyje Vilniaus „Žalgirio“ treneris Joao Martinsas nebuvo linkęs ieškoti kaltų.
Trasoje – ir darželinukai, ir 86 metų bėgikas
2019 09 19
Bėgimas
Kupiškyje, rekonstruotoje Lauryno Stuokos-Gucevičiaus aikštėje, įvyko varžybos olimpiečio Aleksandro Antipovo ir Kupiškio r. savivaldybės taurei laimėti.
Žemaitijos sostinėje – unikalus bėgimas
2019 09 18
Bėgimas
Telšiuose rugsėjo 21 d. vyks priešpaskutinis šiais metais Lietuvos bėgimo taurės etapas – estafetinis ir asmeninis bėgimas „Judėkime kartu 2019“.
Lengvaatlečius į Dohą lydės psichologė
2019 09 17
Pasaulio čempionatas
Paskelbta Lietuvos komandos sudėtis, kuris dalyvaus rugsėjo 27 – spalio 6 d. Dohoje (Kataras) vyksiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate.
 
R.Berankis be vargo įveikė pirmą barjerą
2019 09 17
Turnyras
Pirmoji Lietuvos raketė Ričardas Berankis (ATP-63) „St.Petersburg Open“ turnyro vienetų varžybas pradėjo įtikinama pergale.
Finale Latvijoje – lietuvių akistata
2019 09 14
Turnyras
Turnyro Latvijoje dvejetų varžybų finale tarpusavyje kovojo Vilniaus teniso akademijos tenisininkės.
Trenerei – aukščiausio lygio licencija
2019 09 09
Trenerė
Lietuvos rinktinės kapitonė Edita Liachovičiūtė Tarptautinės teniso federacijos (ITF) kursuose ir gavo trečiojo – aukščiausiojo – lygio licenciją.
Po pergalės – pralaimėjimas
2019 09 18
Imtynės
Nur Sultane (Kazachstanas) vykstančiame pasaulio imtynių čempionate lietuvė Kamilė Gaučaitė iškovojo vieną pergalę, bet į ketvirtfinalį neprasibrovė.
Lietuviai baigė kovos pasaulio čempionate
2019 09 17
Boksas
Tadas Tamašauskas po atkaklios kovos pralaimėjo pasaulio bokso čempionato aštuntfinalyje.
„Kovos baigtį gali nulemti vienas smūgis“
2019 09 17
Bušido
Kauno ringe kovosiantis Arnoldas Misiūnas: „Pagaliau visi pamatys, kad esu tikras kovotojas“.
 
Lietuvė kopė ant garbės pakylos
2019 09 16
Lenktynės
Daugiadienių lenktynių „Watersley Ladies Challenge“ trečiajame etape Lietuvos dviratininkė Akvilė Gedraitytė iškovojo antrą vietą.
Lietuvę Italijoje aplenkė tik dvi varžovės
2019 09 07
Lenktynės
Lenktynių „Premondiale Giro Toscana“ pirmajame etape Rasa Leleivytė („Aromitalia-Vaiano“) užėmė trečiąją vietą ir pelnė tris pasaulio reitingo taškus.
„Kūnas grįžo, o dvasia dar pakeliui“
2019 09 02
Trekas
Lietuvos treko karalienė Simona Krupeckaitė tarptautinėse varžybose Panevėžyje laimėjo visas tris rungtis, kuriose dalyvavo.
Molėtuose – kova dėl trijų trofėjų
2019 09 15
Supertaurė
Molėtuose vykusiose Lietuvos rankinio federacijos supertaurės varžybose pergales šventė Garliavos moterų bei Klaipėdos vyrų komandos.
Sezonas Europoje baigėsi vos prasidėjęs
2019 09 09
Europos taurė
Klaipėdos „Dragūnas“ svečiuose du kartus pralaimėjo Rišono „Maccabi“ (Izraelis) komandai ir nepateko į kitą EHF taurės turnyro etapą.
Teisėjai mokėsi, šventė ir rinko valdžią
2019 09 08
Teisėjai
Lietuvos rankinio teisėjų asociacija paminėjo savo veiklos 20-metį, ruošėsi naujam sezonui ir išsirinko naują valdžią.
 
Latvijoje jautėsi kaip namuose
2019 08 24
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklininkai Arnas Rumševičius ir Lukas Každailis sezoną baigė FIVB turnyre Jūrmaloje užimdami 9-ąją vietą.
Istoriniame turnyre – dvi Lietuvos poros
2019 08 22
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos tinklininkai Artūras Vasiljevas ir Robertas Juchnevičius istoriniame turnyre Jūrmaloje iškopė į pagrindines varžybas.
Auksinis sugrįžimas po motinystės atostogų
2019 08 19
Paplūdimio tinklinis
Lietuvos paplūdimio tinklinio čempionai - A. Rumševičius ir L. Každailis bei M. Paulikienė ir E. Kliokmanaitė.
Į Dakaro smėlynus –  „Mini“ automobiliu
2019 09 17
Dakaras
„Agrorodeo“ komanda pristatė automobilį, kuriuo važiuos 2020-ųjų metų Dakaro ralio maratone. Tai – vienintelis Lietuvoje „Mini John Cooper Works Rally“.
Išskirtinio sezono finiše – atkakli kova
2019 09 16
Motokrosas
Utenoje, Alių motokroso trasoje, vyko paskutinis, šeštasis 2019 m. Lietuvos motociklų kroso čempionato etapas.
Nugalėtojams – ir prezidento, ir merų taurės
2019 09 15
Ralis
Prezidento Gitano Nausėdos taurę kėlė Kauno rajono sportininkų Manto Bytauto ir Mindaugo Kaminsko duetas, važiavę „Seat Leon“ automobiliu.
 
Varomoji jėga – konkurencija
2019 09 16
Ledo ritulys
Ledo ritulio mokyklos „Griunvaldas“ vadovas apie susijungimą su „Kaunas Hockey“: „Jau ilgai Kaune laukėme ledo ritulio permainų“
Italijoje – Lietuvos čiuožėjų rekordas
2019 09 15
Dailusis čiuožimas
Tarptautinės čiuožimo sąjungos (ISU) „Challenger Series“ dailiojo čiuožimo varžybose „Lombardia Trophy 2019“ dalyvavo ir Lietuvos sportininkai.
Lietuvos čempionate – Latvijos sistema
2019 09 11
Ledo ritulys
2019-2020 metų Lietuvos ledo ritulio čempionatas startuos spalio 2 dieną, o pirmenybėse varžysis penkios komandos.
Netradicinėje distancijoje – lietuvio pergalė
2019 09 18
Baidarių ir kanojų irklavimas
Kinijoje vykstančiose pasaulio baidarių ir kanojų irklavimo sprinto supertaurės varžybose triumfavo Lietuvos kanojininkas Vadimas Korobovas.
Lietuvis neprisitaikė prie pokyčių
2019 09 18
Golfas
Lenkijoje pasibaigusiame profesionalų golfo turnyre „Alior Bank PGA Polska Tour“ lietuvis Juozapas Budrikis užėmė 17-ąją vietą.
Sporto muziejuje – tradicinis turnyras
2019 09 18
Tradicija
Lietuvos sporto muziejaus Vytautų Augustauskų sporto kiemelyje surengtas tradicinis Kauno miesto mero taurės darželinukų trikrepšio turnyras.
 
Idėjų maratone ieškojo naujų sprendimų
2019 09 18
Žvilgsnis
Kauno „Žalgirio“ hakatone sukurtas išmanus žaidėjų analizės įrankis padės efektyviau siekti pergalių.
Antra karjera padeda išvengti duobių
2019 09 17
Žvilgsnis
Lengvaatletė Brigita Virbalytė-Dimšienė „Aš žinau, kad esu du asmenys – Brigita sportininkė ir Brigita sporto žurnalistė.“
„Jei reiktų pakartoti, eičiau tuo pačiu keliu“
2019 09 14
Jubiliejus
Lietuvos studentų sporto asociacijos prezidentas Česlovas Garbaliauskas: „Nesigailiu, kad gyvenimą susiejau su studentų sportu“
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas