Ingvaras Butautas 2012 m. vasario 22 d. 01:33 Siųsti nuorodąSiųsti nuorodą   |   SpausdintiSpausdinti   |   Komentarai

Regbio kuluaruose vėl siaučia konflikto vėjai

Regbininkai nesutaria. Nesutaria dėl tvarkos Lietuvos pirmenybėse, dar labiau nesutaria dėl to, kam treniruoti įvairaus amžiaus Lietuvos rinktines

Lietuvos regbio bendruomenę purto nesutarimai
Artūro Stapčinsko nuotr.
Lietuvos regbio bendruomenę purto nesutarimai
Pernai Lietuvos pirmenybėse dalyvavo 11 komandų (viena iš jų – kaimyninės Latvijos ekipa). Šiemet jų gali būti keliomis mažiau, nepaisant to, kad Šiauliuose susikūrė ketvirtas regbio klubas ir to, kad savo komandą turi ir alytiškiai.

Keturi šalies klubai svarsto ar jiems dalyvauti 2012-ųjų Lietuvos regbio federacijos čempionate. Tai atviru laišku Lietuvos regbio federacijai (LRF) paviešino „Šiaulių“ klubo prezidentas Raimundas Švambaris.

Regbininkai nesutaria. Nesutaria dėl tvarkos Lietuvos pirmenybėse, dar labiau nesutaria dėl to, kam treniruoti įvairaus amžiaus Lietuvos rinktines.

R. Švambaris apkaltino Lietuvos pirmenybių rengėjus, kad jie per pastaras šalies pirmenybes nepasirūpino čempionato koordinatoriaus, atsakingo už rungtynių vykdymą, teisėjus, statistikos kaupimą ir jos platinimą, etatu. 2010-aisiais koordinatoriumi buvo pats R. Švambaris. 2012-aiaisias įtakingas LRF organas - trenerių taryba pasiūlė, o federacijos prezidiumas patvirtino į koordinatoriaus pareigas Vilniaus regbio akademijos trenerį Vidmantą Valį.

„Tikrai pareigingas, veiklus ir sąžiningas žmogus,“ – apibūdino V.Valį LRF prezidentas Rolandas Alksnys.

Tai ne pirmi konfliktai tarp regbininkų. Keturios regbio komandos  buvo palikusios Lietuvos pirmenybes prieš kelis metus. 2010 buvo kilę nesutarimai dėl tuometinio prezidento Antano Boso darbo, prezidento instituto kompetencijos. A. Bosą pakeitė R. Alksnys, o prezidento įgaliojimai buvo apriboti. Bene svarbiausiu LRF organu tapo trenerių taryba, kuriai pavesta organizuoti Lietuvos čempionatą, taip pat siūlyti kandidatus į regbio rinktinių trenerių postus.

Dėl tų postų tarp regbio trenrių ir vadovų ir kyla bene didžiausi nesutarimai. Opozicija valdžią kaltina nesiskaitymu su keliais klubais, pačią opoziciją kaltiną stengimusi neišleisti  savo žaidėjų į šalies rinktines.

Išklausėme ne dvi, o net tris puses: opozicijos, trenerių tarybos pirmininko ir LRF vadovo.  Jas ir pateikiame.

Regbis – ne vien treneriai

Raimundas Švambaris, „Šiaulių“ klubo prezidentas:

„Pagrindinis dalykas – mes esame nepatenkinti vadovybės darbu. Pretenzijų turime trenerių tarybai. Ypač pernai metų tarybai.

Prieš pusantrų metų Lietuvos regbio federacijos prezidentas buvo Antanas Bosas. Tačiau juo nepatenkintieji susiorganizavo ir pareiškė, kad jis blogai dirba, kad jie padarys geriau. Išsirinko prezidentą, pasikeitė įstatus, kad visa valdžia pereina trenerių tarybai. Tiesiog paėmė vieną iš sudėtinių federacijos dalių – trenerių tarybą ir suteikė jai įgaliojimus.

Šiaip, tai treneriai turėtų užsiimti treniravimu, metodika, kuo nors panašiu, bet regbyje – viskas jų rankose. Jie kaip išskirtiniai mūsų bendruomenėje. Bet juk ši sporto šaka – ne vien treneriai. Yra ir žaidėjai, ir teisėjai, ir organizatoriai, ir rėmėjai. Na tiek to, tegu būna treneriai – svarbiausi. Bet tada tegu jie dirba darbą, kurį sau prisiskyrė.

Federacijos nariai – klubai susirinka su federacijos vadovybe tik per susirinkimą. Faktiškai jie nėra atstovaujami.

Yra įstatuose įvardintas prezidiumas, ir jie vadovauja į klubus visai neatsižvelgdami.

Čempionatas vyko, bet labai netvarkingai:  kas ką norėjo, tas tą darė.

Yra keli klubai: „Šiauliai“, Šiaulių „Baltrex“, Klaipėdos „Kuršiai“, Vilniaus „Geležinis vilkas“, kurie nenori taip dirbti ir svarsto visokias alternatyvas. Dabar galvojam vykdyti kažkokį savo turnyrą. Galvojam: dalyvauti ar nedalyvauti Lietuvos čempionate. Klubų jame ir taip nėra daug. Dar išeis keturi, bus dar blogiau. Bet kai vieni klubai su kitais nesiskaito ir kitų nuomonės neišklauso, tas mūsų negali tenkinti. Mes irgi turime savo nuomonę ir norime, kad į ją bent šiek tiek atsižvelgtų.

Mūsų netenkina daug dalykų.

Prieš metus išrinkome  drausmės komisiją – tris pakankamai kompetentingus žmones. Ji svarsto  prasižengimus, korteles. Bet kad komisija ką nors dirbtų, jai reikalinga informacija. Pati ji neieškos, negaudys informacijos – kažkas jai  turi pateikti rungtynių protokolus.  Pernai tokio koordinatoriaus,   kuris visą tai darytų, visą tokią veiklą organizuotų, nebuvo.  Jį turėjo surasti prezidentas ir trenerių taryba. O jie to darbo nepadarė.

Į rinktinės trenerius pasiskyrė savo draugus. Jaunimo rinktinė prieš du metus buvo Europos čempionai. Tai tą trenerį, kuris komandą į čempionus atvedė per pirmą  susirinkimą trenerių taryba nušalino ir paskyrė savo draugą. Turėjo galvoje, kad jie vėl skins laurus. Bet kadangi kitas metais jokių tų laurų nenuskynė, kilo sumaištis tarp žaidėjų,  jie jau nenori atstovauti rinktinei, nepatenkinti trenerio darbu ir komandos komplektavimo principais.

Pernai jaunučių (iki 17 metų) komandos trenerį paskyrė savo nuožiūrą. Be jokio svarstymo.  „Šiaulių“ regbio klubas toje amžiaus grupėje yra Lietuvos čempionai, aiškiai stipresni už savo varžovus. O į rinktinę iš jų nepaėmė nė vieno. Susirinko savo žmones. O kas?  Už federacijos pinigus apšaudė savo žaidėjus ir tiek. Ir yra daug panašių atvejų. Treneris susirinko savo žmones: laimėjo – gerai, nelaimėjo – tiek to.

Čempionatas be maištininkų nežlugtų

Paulius Zubavičius, Lietuvos regbio federacijos trenerių tarybos pirmininkas:

"Trenerių taryba yra kaip mūsų federacijos valdyba. Ją sudaro klubų treneriai. Iš kiekvieno klubo – po  trenerį.  Ar priimti trenerį į tarybą, ar ne – sprendžia visi. „Šiauliai“ turi savo trenerį, kuris atstovauja jų klubui. Visi viešai priima sprendimus.

Kaip kažkas rinktinės treneriu gali paskirti savo draugą? Juk renkasi taryba ir visi balsuoja, o prezidentas tvirtina. Imčiau dabar ir pasiskirčiau  save treneriu, sakyčiau – dabar aš būsiu rinktinės treneriu. Nesąmonė...

Šiemet nebuvo pakeistas nei vienas treneris. Ir kodėl reikėtų tuos trenerius pakeisti? Jeigu trenerių taryba įvertino jų darbą gerai.
 

Pernai nebuvo koordinatoriaus. Užpernai R. Švambaris pats save pasiskyrė koordinatoriumi. Šiam sezonui koordinatorių paskyrė trenerių taryba. Jį patvirtinti turėjo patvirtinti federacijos prezidiumas. Patvirtino. Tai kokia yra netvarka?

Vilniaus „Geležinis vilkas“, Šiaulių „Baltrex“, „Šiauliai“, Klaipėdos „Kuršiai“ buvo prieš mane. Visi kiti klubai mane palaikė. Tada pirmieji pradėjo ieškoti kabliukų, kaip mane „panaikinti“. Rado. Neturėjau faktų atsakyti,  tai per tą pastarąjį mūsų  tarybos susirinkimą pasitraukiau – nebalsavau už jokį sprendimą. Nei už rinktinių trenerius, nei už koordinatorių. Po to aš įrodžiau, kad esu teisėtai išrinktas trenerių tarybos pirmininku. O kai trenerių  paklausiau – kas norėtų dirbti trenerių tarybos pirmininko darbą, kaip manot – kas pasakė: taip? Nebuvo nė vieno norinčio dirbti. Tai yra visuomeninės pareigos.

Sakykime - tie klubai palieka Lietuvos čempionatą. Na ką padarysi. Tai keturi klubai iš dvylikos. Čempionatas vyktų ir be jų.

Taip, buvo kelios komandos kažkada pasitraukusios iš Lietuvos čempionato. Bet dabar jų vadovai supranta, kad padarė kvailokai, kad nereikėjo  to daryti. Man irgi daug kas nepatinka, bet yra tvarka, tų pačių narių parengti federacijos įstatai. Niekam jie nėra slapti, juos galima perskaityti LRF puslapyje.

Kaip atrodo, kai jie mums grasina: mes neduosim jums savo žmonių  į rinktinę, kadangi jūs neduodat mums to ar kito rinktinės trenerio posto... Taip jie Lietuvos regbio lygį kelia? Jie tuo daro Lietuvai blogai, ir tam pačiam žaidėjui,  kuris gali rinktinėje žaisti. Ir man norėtųsi tiesiai šviesiai Raimundo paklaust: kaip buvo pernai su U’17 rinktine? Kodėl jie neišleido į ją nė vieno savo komandos žaidėjo?

Dar vienas pavyzdys. Susikūrė Alytaus regbio klubas. Ten Dzūkijoje niekada niekas regbio nežaidė. Ir ten atsirado žmonės, kurie vedini entuziazmo renka komandą, treniruojasi. O opozicija sako: "Mes jų nepriimsim į federaciją, kas čia per klubas?" Suprantama nepriimti jie negali. Bet bando visais būdais prieštarauti.  Ir kam prieštarauti? Tam, kad regbio geografija plėstųsi?

Aš suprantu, kad tai reikalas tik didžiulėse ambicijose. Jie sako – mes juk esame geriausi . Na taip – jūs geriausi. Bet gal kitais metais geresni bus kiti? Regbis – juk sportas.“

O jeigu R. Švambaris nori gauti kokius nors atsakymus, tai jis neturėtų viešai rašinėti. O parašyti oficialų raštą ir gautų visus atsakymus.“

Vienyti sekasi nekaip

Rolandas Alksnys, Lietuvos regbio federacijos prezidentas:

„Kritikuoti federaciją galima ir net kartais reikia. Bet klaidų nedaro tie, kurie visai nieko nedaro. Ir aš pripažįstu savo klaidas. Buvo padaryta kad ir tokia klaida, kad priėmėme jauną žmogų į generalinio sekretoriaus pareigas, o jis nesusitvarkė su savo darbu.

Taip, girdėjau tą kritiką dėl netvarkos čempionate. Pernai dėl finansinių priežasčių buvo atsisakyta koordinatoriaus. Šiemet trenerių taryba nusprendė, kad jis yra reikalingas, vienbalsiai jį išrinko, prezidiumas patvirtino jų iškeltą kandidatūrą ir šiemet jis koordinuos visą čempionatą: rūpinsis rungtynių vykdymu, teisėjų parinkimu, rinks rezultatus, ruoš lenteles, platins informaciją. Beveik viskas guls ant koordinatoriaus pečių.

Iš tikrųjų sutinku, kad dėl koordinatoriaus atsisakymo buvo paskubėta. Tai, kad jo buvo atsisakyta - mūsų klaida. Trenerių taryboje, kaip Seime. Yra pozicija, yra opozicija. Ir opozicija visada kritikuoja poziciją.

Kai aš tapau prezidentu, prisimenu kalbą, kad prezidento galią ir valdžią reikia riboti. LRF prezidiume buvo verslininkai, o opozicija šaukė, kad patys nori valdyti federaciją. Ir buvo pasiūlytas toks modelis, kad būtų įkurta trenerių taryba.

Taryba ir priima sprendimus. Aš jų įtakoti negaliu. Tik prezidiumas juos gali atmesti. Prezidiumą sudaro teisėjų kolegijos pirmininkas, trenerių tarybos pirmininkas, techninis sekretorius, generalinis sekretorius, prezidentas ir buhalterė. O šiaip prezidiumas daugiausia užsiima klausimais – kaip užtikrinti biudžetą.

Buvo jau prie LRF prezidento Aleksandro Makarenkos įvykę, kad Kauno „Ąžuolas“, Plungės „Perkūnas“, Marijampolės „Sūduvis“ ir Klaipėdos „Kuršiai“ atskilę nuo federacijos. Bet jie sau blogai padarė. Ir Lietuvos rinktinei nuo tokių skilimų – problema. Nieko gero dėl atskilimo būtų ir todėl , Lietuvos regbio lygis taip tikrai nekils.. Bet jeigu jie taip nori būti čempionais, tai tegu jau atskyla.

Šiauliuose yra trys klubai, nuo šių metų bus jau keturi. Ir jie tarpusavyje daugiau riejasi negu bendradarbiauja. Ir šitas savo rietenas permeta ant visos likusios Lietuvos regbio bendruomenės.

Manau viską spręsti reikėtų kompromiso keliu. Tokie atviri laiškai, aiškinimasis žiniasklaidoje mums nei garbės nei naudos neduoda.

Kai čia atėjau, tai negalėjau pagalvoti, kad ta bendruomenė yra tiek nevieninga. Nors man sakė buvęs prezidentas A. Makarenka, kad čia dedasi  baisūs dalykai, bet aš netikėjau. Bandžiau aš vienyti, bet nelabai man tai sekasi, atvirai tariant... Bandžiau siūlyti, kad rinktinių treneriais dirbtų žmonės iš skirtingų miestų. Bet Šiaulių treneriai kategoriškai atsisakė. Pareiškė, kad su  kitų miestų treneriais kartu dirbti nenori. O aš manau, kad gudresnis ir gabesnis Šiaulių treneris, dirbdamas su kolega iš Plungės, duotų naudos Plungės regbiui, o tai pakeltų ir bendrą lygį. Bet šiauliečiai to nenori.

Buvo daug  priekaištų, kodėl Vilniaus ir Jurbarko treneriai treniruoja U’18 rinktinę, jei jų klubinės komandos nelaimi. Bet šitie treneriai išvedė aštuoniolikmečius tarp 16 stipriausių Europos komandų. Reiškia jų darbas pasiteisino..." 
Daugiau naujienų iš kategorijos Kitas sportas
KOMENTARAI
 
 
 
Lietuvis vadovaus legendiniam NBA klubui
2020 04 09
NBA
Ilgametis Lietuvos krepšinio rinktinės žaidėjas Artūras Karnišovas gavo svarbias pareigas legendiniame NBA klube „Chicago Bulls“.
FIBA nutarė: Europos vasara – be krepšinio
2020 04 08
Sprendimas
FIBA Europe valdybos posėdyje buvo patvirtinta, kad šią vasarą turėję vykti Europos jaunimo krepšinio čempionatai yra atšaukiami ir nevyks.
Natūralizuotų nenori, bet Brazdeikis domina
2020 04 08
Žvilgsnis
Vaidas Čeponis podkaste kalbina Darių Maskoliūną – apie nukeltas olimpines žaidynes, legionierius rinktinėje ir kas buvo verčiausi LKL aukso (VIDEO).
 
Labiausiai slegia nežinomybė
2020 04 07
Situacija
Vilniaus „Riterių“ futbolininkas Valentinas Jeriomenko: „Vis dar tikiu, kad spėsime sužaisti visą čempionatą.“
Dėl pasaulio čempionato apsispręs balandį
2020 04 06
Salės futbolas
FIFA konfederacijų darbo grupė, kurią neseniai įsteigė FIFA taryba, po pirmo FIFA posėdžio pasidalino savo rekomendacijomis artėjančioms FIFA rungtynėms
Virtualios treniruotės viršijo lūkesčius
2020 04 03
Žvilgsnis
Organizuojant nuotolines treniruotes realiu laiku labai svarbus yra bendras klubo, trenerių, tėvų ir vaikų darbas.
Sustabdyta lengvaatlečių olimpinė atranka
2020 04 08
Sprendimas
Lietuvos lengvaatlečių reakcija į sprendimą skirtinga: vieni nebemato prasmės ruoštis sezonui, kiti kalba apie papildomą progą atsigauti ir rekordus.
„Gaila, bet priimtas teisingas sprendimas“
2020 03 24
Žvilgsnis
Olimpinius normatyvus įvykdę Lietuvos lengvaatlečiai: jei žaidynės vyktų, rizika būtų per didelė.
Lengvaatlečiai – už žaidynių nukėlimą
2020 03 23
Sprendimas
Tokijo olimpinės žaidynės turi būti nukeltos – tokia yra Lietuvos lengvosios atletikos federacijos (LLAF) ir jos sportininkų pozicija.
 
Iki liepos vidurio teniso turnyrai nevyks
2020 04 03
Tenisas
Koronaviruso pandemija ženkliai koreguoja šiemet Lietuvoje turėjusių vykti teniso turnyrų grafikus.
R.Balžekas: „Laiką panaudokime tinkamai“
2020 03 20
Tenisas
Balžeko teniso akademijos treneris Remigijus Balžekas netikėtai dėl paskelbto karantino atsiradusį laisvą laiką leidžia savo sodyboje Ukmergės rajone.
Daviso taurė: Lietuva neprilygo Portugalijai
2020 03 07
Daviso taurė
Šiauliuose vykusiame Daviso taurės mače prieš Portugalijos rinktinę lietuviai liko be pergalių. Svečiai Lietuvos rinktinę įveikė 4-0.
Sunkiasvoriui sportinis karantinas baigėsi
2020 04 09
Imtynės
Dėl olimpinio kelialapio kovoti nusiteikęs imtynininkas Mantas Knystautas džiaugiasi, kad turės laiko atsigauti po traumos.
Karatė treniruotės keliasi į internetą
2020 04 07
Karatė
Beveik visa Lietuvos pilno kontakto karatė bendruomenė karantino sąlygomis savo veiklą perkėlė į virtualią erdvę. Planuose ir nuotolinės varžybos.
Imtynininkų olimpinė atranka – 2021 metais
2020 04 07
Imtynės
Tarptautinės imtynių federacijos (UWW) Vykdomasis komitetas priėmė pirmuosius sprendimus dėl atnaujinto 2020–2021 m. kalendoriaus.
 
Olimpinių žaidynių nukėlimas tikslo nepakeitė
2020 04 08
Trekas
„Koronavirusas ypač pavojingas ir kelia kur kas daugiau nerimo nei olimpinės žaidynės“, - sako Lietuvos treko rinktinės treneris D.Leopoldas.
Užuovėjai nuo viruso pasirinko miško sodybą
2020 04 02
Žvilgsnis
Lietuvos treko rinktinės dviratininkai Miglė Marozaitė ir Vasilijus Lendelis karantinui pasirinko nuošalią sobybą Zarasų rajone, kur jie ir treniruojasi.
Dviratininkę sustabdė ne tik virusas
2020 04 02
Dviračiai
Lietuvos plento dviratininkė Rasa Leleivytė dėl koronaviruso pandemijos priversta laiką leisti namuose, tačiau sportininkę sustabdė ir trauma.
Baltijos rankinio lyga čempionų neturės
2020 04 06
Rankinis
Baltijos vyrų rankinio lygos valdyba priėmė sprendimą nutraukti čempionatą ir neskelbti prizininkų.
Po 2 val. diskusijų – lemtingas sprendimas
2020 03 30
Sprendimas
Lietuvos vyrų rankinio lygos čempionatą nuspręsta nutraukti neskelbiant čempionų ir prizines vietas užėmusių komandų.
Rankininkų akistata su lenkais - birželį
2020 03 25
Rankinis
Europos rankinio federacija (EHF) sudarė kalendorių, kaip toliau bus vykdomos tiek klubų čempionatai, tiek atrankos į Europos bei pasaulio čempionatus.
 
Laukia galimybės grįžti į Lietuvą
2020 04 02
Tinklinis
Aukščiausioje Belgijos moterų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo lietuvė Rūta Staniulytė.
„Prancūzai nerimtai žiūri į grėsmes“
2020 03 24
Tinklinis
Lietuvos tinklininkė Viltė Makauskaitė karantino laikotarpį leidžia Lietuvoje
T. Vilimas: nežinome, kiek turėsime darbo
2020 03 19
Tinklinis
Aukščiausioje Švedijos vyrų tinklinio lygoje šį sezoną rungtyniavo du Lietuvos žaidėjai.
Gripas Dakare buvo koronavirusas?
2020 04 02
Dakaras
Lenktynininkas Benediktas Vanagas spėja, kad koronavirusas galėjo plisti jau Dakaro ralio metu.
B. Vanagas pristatė filmą apie Dakaro ralį
2020 03 20
Dakaras
Jau dabar galima pamatyti dviejų valandų trukmės filmą apie „Inbank team Pitlane“ iššūkius 2020-tųjų Dakaro ralyje.
„Moterų ralis“ perkeliamas į rugpjūtį
2020 03 16
Ralis
Balandžio 25-ąją turėjęs vykti automobilių sporto renginys „Moterų ralis“ priverstas keisti datą – renginys perkeliamas į rugpjūčio 8 d.
 
Vaikams – dar daugiau inventoriaus
2020 03 30
Ledo ritulys
Nacionalinės vaikų ledo ritulio lygos (NVLRL) mokyklos dar labiau papildė savo inventorių – dešimt jų pasiekė konkurso būdu įsigytas inventorius.
Planus sugriovė įsisiautėjęs virusas
2020 03 29
Kalnų slidinėjimas
Geriausiam Lietuvos kalnų slidininkui Andrejui Drukarovui sezonas baigėsi Nepriklausomybės atkūrimo dieną – svarbiausio metų starto išvakarėse.
M. Armalis sugrįžta į mylimiausią komandą
2020 03 26
Ledo ritulys
Lietuvos ledo ritulio rinktinės vartininkas Mantas Armalis keičia klubą, bet lieka Švedijoje – 27-erių metų sportininkas sugrįžta į „Djurgarden“ komandą.
Reklama sporto šakai – vagystė
2020 04 09
Kuriozai
Iš laikraščio „Sportas“ archyvų: kaip Suomijos vandensvydininkai atsidūrė Lietuvos žiniasklaidos ir humoristų dėmesio centre.
Vandensvydininkas – kovos su virusu fronte
2020 04 07
Žvilgsnis
Daugkartinis Lietuvos vandensvydžio čempionas, gydytojas rezidentas Michailas Lapida: „ Kartais atrodo, kad lengva forma persirgau koronavirusą“.
D. Neverauskas Floridoje tęsia treniruotes
2020 04 06
Beisbolas
Ikisezoninėse rungtynėse žibėjusį beisbolininką Dovydą Neverauską sustabdė atidėtas MLB čempionatas.
 
Patvirtinta: olimpinių kelialapių nepraras
2020 04 09
Olimpinės žaidynės
TOK ekspertų grupė antradienį atsakė į sportininkams itin aktualų klausimą – buvo pakoreguoti olimpinių žaidynių atrankos sistemos principai.
„Buvau ir liksiu penkiakovininkas“
2020 04 03
Penkiakovė
Šiuolaikinė penkiakovė Lietuvoje turi savo legendas. Viena jų – 1968 m. Meksiko olimpinis vicečempionas ir 1969 m. pasaulio čempionas Stasys Šaparnis.
Pamatykite filmą „Nagano juostos“
2020 04 03
Filmas
Kai namuose nuobodu, dieną praskaidrina geras filmas. „Sporto kino festivalis“ su „Olympic Channel“ siūlo iš arčiau susipažinti su filmais apie sportą.
Hey.lt - Nemokamas lankytojų skaitliukas